18 července, 2024

Opavský elektrikář už neví, jak lidem otrávit život.

Přišel totiž s neuvěřitelným nápadem, že nejen, že zruší školkovné, ale zdaní firemní školky, mnohdy suplující ty chybějící státní, jako benefit jako takové.

Milý Zbyňku, tak my tady v ČR máme zoufalý nedostatek školek, často se čeká v dlouhých pořadnících, a někteří rodiče nemají své děti pod 3 i 4 roky v podstatě kam umístit, i kdyby se na hlavu stavěli.

Tak to vyřešíme tím, že zrušíme školkovné, asi aby se ty školky vyprázdnily, protože ten odpočet od daně není zrovna malý a může být i 16 tisíc ročně, což je pro normální rodinu v dnešní době opravdu dost peněz.

A jako bonus zdanit ještě ty firemní školky? Mnohdy pro někoho jediná šance, jak se do práce vrátit. Tak tomu říkám mega rána pod pás. Takže ty maminky které jsou rády, že jim firma dá možnost pohlídat svou ratolest a díky tomu chodit do práce, tak budou za to vlastně potrestané.

Opravdu pod vedením takového ministra je radost žít, a politiku celé této vlády bych shnula asi takto: Čím víc pracuješ, tím hůř na tom budeš, čím víc řveš, tím víc budeš moct čerpat. Další jasný důkaz, proč je popularita této vlády na bodu mrazu. A to, že jsou ostatní kolaliční poslanci najednou děsně udiveni, pro co, že to vlastně zvedli ruku, to už je jen taková třešnička na dortu jasně ukazující to, jak moc jim na schvalovaných věcech záleží, a jak moc se jede jen dle stranické linie stůj co stůj. Nás. Je to totiž jestojí vůbec nic.

75 thoughts on “Opavský elektrikář už neví, jak lidem otrávit život.

 1. Když nebudou děcka chodit do školky, nebudou tak nemocná a nebude tolik vadit katastrofální nedostatek dětských lékařů.
  Takové fialové řešení.

 2. Já se obávám, že to elektrikář ví docela dobře. Může totiž provést skoro nebo možná i úplně cokoli a vůbec nic se nestane. Nehrozí, že by se lidé proti němu spojili; stačí se podívat na nedávnou stávku ve školství.
  Ačkoli byla proti de facto likvidaci veřejného základního a středního školství, „lid“ skočil na špek mainstreamu a aniž by se nad důvody stávky alespoň zamyslel, přijal narativ „učitelé chtějí vyšší platy“.
  A takto dopadne i jakýkoli jiný veřejný protest. Společnost je natolik atomizovaná a zdebilizovaná, že si „lid“ nechá líbit cokoli. I kdyby se Vidláci umluvili a upsali do naprostého vyčerpání.

  No, a kdyby se náhodou stalo, že nějaká velká skupina lidí padne na držku, ostatní ji odsoudí jako línou a neschopnou a tím to zhasne. Pokud se o ní vůbec dozvědí, protože média ji odignorují. A kdo nemá prostor v médiích, neexistuje.

  1. Ještě jeden kousek se mu povedl – na rok 2023 spočítal státní rozpočet ve výši 50% výdajů. Provalilo se to někdy v březnu, pokud se pamatuji.
   V normálním státě by padla vláda. Ne tak v ČR. Objevilo se pár zpráviček a vtipů a tím to zhaslo. Od té doby to elektrikář flikuje, jak to jde, aby stát jako instituce nějak přežil do konce roku, a opět se vůbec nic neděje. „Lid“ to nezajímá a těch pár lidí, co to zaznamenali, nemá šanci cokoli ovlivnit.
   A takhle my si tu žijem…

  1. Typicka zenska stezovaci plactivost. MIsto aby napsalaneco positivniho..
   Vec je jednoducha ,at si rodice hledaji prazdne obytne prostory a potom utoci a oblehaji vrchnost a krici denne ,aby tam zaridilia co potrebuji , treba tu skolku.
   Placou male deti , kdyz neco nemaji..

 3. Zajímavý článek, kupodivu ho IDěs nezcenzurovala.

  Krach ukrajinské protiofenzívy: Jak šel čas
  Washington Post přinesl dosud nejkomplexnější zhodnocení ukrajinské protiofenzívy. Co komplikovalo přípravy a proč protiofenzíva nakonec nedosáhla ani svých minimálních cílů?

  Zdroj: https://luciesulovska1.blog.idnes.cz/blog.aspx?…

  Naše kalamity Jean Afročeška a PePa 107 – rozvědčík by měli spáchat seppuku!

  1. berkowitz

   Ač nerad, musím se zastat PePy, ale jenom trochu.
   Než dostal ty JEDINĚ SPRÁVNÉ noty, dovolil si o úspěchu Vasilů veřejně pochybovat, resp. tvrdit, že dosáhnout jakéhokoli úspěchu bude velmi obtížné.

   Možná, nebo teda spíš určitě je vypatlaný, ale zas tak moc ne, aby si neuměl spočítat, jak ukro-zabíjačka dopadne. Na to chodil v zeleném dost dlouho.

   1. Jeho soudružka (politručka) ho dostatečně nepoučila o „Neposkvrněném početí“.
    (Zrovinka včílkaj měla soudružka Mária / panna nějaké výročí).

      1. Re: Katango

       Když už tu mám být za sprosťáka, tak u nás se kdysi říkávalo, když jsme teda ještě neměli patlafóny a chodili jsme na pivo kecat o životě, že na staré Číči se dobře cvičí.

       1. Jak pravil klasik (V.Vančura), nejde než o nestydáctví, jež ostatně schvaluji. A já dodám, že nelze přežít studium medicíny a skoro čtyřicet let v českém zdravotnictví, aniž by se z člověka stal veliký, ale veliký sprosťák.

   2. O to je to horší. PePa 107 je snadno programovatelný a jde velmi lehce přeprogramovat. Má to tak od mládí a mé tréning. Kdo ví, co se od něho ještě nadějeme.

    1. Re: strejda

     Pořád mám takovou cukatůru, že to soudruzi nějak vykoumají a budou nás chtít angažovat na Donbass.
     Proč si to myslím?
     No protože Ukry nahnali před ruské laufy a do ruských minových polí bez jakéhokoli uzardění, když i průměrnému šimpanzovi, který byl dva roky krmen zelenými banány a mě nazeleno natřenou klec, bylo předem jasné, jak dopadne slavná protiofenzíva BEZ letecké a BEZ dělostřelecké podpory.

      1. Re: Jurys Druhý

       Já jsem úředně degradován na vojína, páč jsem při opouštění kasáren praštil svou brigadýrkou o zem a následně jsem do ní kopl směrem ke svému veliteli. A pak jsem ještě mrštil po hlídce, která mne měla jakože zpacifikovat a vyvést za plot, všemi odznaky, které jsem měl druhdy připnuté na saku. Byl to specialista Mistr a všechny další nižší třídní odznaky, vzorná jednotka a ještě nějaká placka za bezplatné odběry krve. A samozřejmě pecky z nárameníků a odznaky automobilního vojska.
       Do civilu mi pak přišel dopis, abych se dostavil s vojenskou knížkou k provedení zápisu o degradaci. Samozřejmě, že jsem nešel nikam, ale ve vojenské knížce mám ten dopis schován dodnes.

       Z čehož vyplývá, že moje infošky nejsou důvěryhodné, páč jsem byl pro nezvladatelnou letoru degradován na vojína.
       Z čehož vyplývá, že si můžu žvanit, co mne napadne.

        1. To by opravdu musel být počin, aby byl voják základní služby třídním specialistou M (=mistr). Za desítky let vojenské služby jsem takového nepotkal.
         Pro nezasvěcené – armáda podporovala růst odborných znalostí. Bylo zavedeny čtyři třídy (úrovně) specializace: 3, 2, 1 a M, znalosti se prokazovaly prakticky i teoreticky.
         Podmínky pro třetí třídu mohl splnit branec již při výcviku ve Svazarmu, a byla mu přiznána po nástupu na vojnu. Druhá třída už byla náročnější, kdo ji získal, mohl zůstat na vycházce hodinu po večerce. Za první třídu se dával opušťák neboli volno k opuštění posádky na dva dny (plus 1-3 dny na cestu; z Chebu do Sniny je to pomalu 1000 km). No a třídu M jsem viděl jen u několika velmi málo vojáků z povolání.

 4. Za chyby se platí?
  Ano.
  Stanjura seká chyby, a my platíme.

  Hrozí další zvýšení daní? Stanjura špatně spočítal rozpočet, bude hodně chybět

  14.11.2023 17:33 | Monitoring

  Ekonom Lukáš Kovanda tvrdí, že se Ministerstvo financí zásadně mýlilo v tom, kolik peněz vybere na mimořádné dani.

  Ministr financí Zbyněk Stanjura očekával, že se vybere kolem třiceti miliard korun, ve skutečnosti to ale budou jednotky miliard korun. „Pan Stanjura se prostě mýlil, je to zásadní minela, protože s tím vláda počítala v rozpočtu,“ říká Kovanda s tím, že peníze bude muset vláda v příštích letech najít jinde, a když je nevybrala od bank, vybere je od občanů……

  ….Fakt, že se ministr financí Stanjura takto mýlil, je ale podle Kovandy velkou chybou, podpořenou navíc siláckými řečmi. „On měl před rokem touto dobou tiskovou konferenci, kde ho konfrontovali s tím, že analytici toto předpovídají a neočekávají takové výnosy z windfall tax jako Ministerstvo financí, a pan ministr tehdy uvedl, počkejme si za rok, zda mají pravdu analytici, nebo zda mám pravdu já.
  Po roce se ukázalo, že pravdu měli analytici, a myslím si, že příště by Ministerstvo financí mělo věci lépe propočítat, pokud je to nejistá věc, tak by nemělo uskutečňovat tak silácké řeči.
  Veřejnost je potom totiž zmatená a ministerstvo v jejích očích vypadá nekompetentní,“ uvedl Kovanda…..

   1. Nebudte naivni…

    Vim o pripadu, kdy jedinec svoji vinou zpusobil skodu v osmimistne vysi (neni to preklep)… skoncilo to dohodou (protoze pojistovna).

    Perlicka… nyni je zamestnancem Mochovcu. A pak ze Homer Simpson neexistuje.

 5. Staňura udělal v Opavě takový maras, že ho ODS musela odstranit do prahy. Teď ho bude muset strčit do brusele nebo rovnou do zákopu.

  1. Re: Ládik!!!

   Ideální stav by byl – vykpat v Bruslogradu DVA zákopy.
   Zákop č. 1 – pro elektrikáře.
   Zákop č. 2 – pro PePu.

 6. Jano Marková, co k tomu napsat … udělám výjimku z už nepsaní:

  Dneska du do kostela si poslechnout, jak zpívaj moje vnoučata … když tu máme tu dobu očekávání a rozjímání.

  P.S.
  … asi zhřeším … vím já … ale co nadělám, když přání otcem myšlenky … nikdy bych si nemyslel, že já neznaboh, kterej ale dodržuje jistý pravidla, v tý kostelní lavici v sobě podlehnu nutkání vyslovit k Němu prosbu, aby si Ďas ráčil vzít tohle neskutečně neschopný a hloupý neštěstí, který mi ráčili nadělit snad ještě blbější spoluobčani

  P.P.S.
  … ani svíčku za ně nezapálím … já si to s Ním už nějak vyříkám

  P.P.P.S.
  … vám ostatním, co ty hloupý netáhla nevolili, přeju klidnej advent a při zapalování druhý svíčky milé vzpomínky na ty, který máte ve svých srdcích

  1. Příteli blbíši, někde jsem četl geniální pojem:
   „katolický ateista“
   Je to ateista, který zná historii Evropy a nechce s vaničkou vylít i dítě. Podstata vnímání světa je v hloubce, v základech osobnosti. Hmotné a nehmotné dědictví přece nebudeme zahazovat, vždyť i křesťané převzali mnoho od pohanů.
   Třeba diskuse s muslimským ateistou může být podnětná. I budhistickým etc. Mám jen pochybnosti u lidožroutského ateisty. Mohl by to být kuchař specialista.

   1. To já zase někde četl někoho prohlášení , že je tak důsledným a přesvědčeným atheistou, až má strach, že ho za to Bůh tvrdě ztrestá.

   2. Bratře ateisto , s nikým si tak zasvěceně nepopovídám jako s tebou. MUDr Jaroslav Hovorka 1925-2009 vzpomíná na rozhovor s knězem. Akupunkturista. Píchal Wericha, Generála Svobodu, Hanu Hegerovou… doktore, chybíte

  2. Re: blbíš

   Já jsem dnes nezapaloval svíčku, ale garáž.
   Naštěstí mi nechytila. Ale fofr to byl kvalitní. Není nad romantiku.

 7. Marková, co se divěj…?
  1. výpadek rozených dětí nahradí importem již odrostlých dětí => pracovní síla bude
  2. finanční stránka věci má jádro v tom, že pořadí důležitosti výdajů je následující
  a) USA a jejich korporace
  b) Brusel a jejich elity
  c) UA … bo oslabování RF
  Dotaz? … vidíte tam někde zájem nebo přímo podporu Čechů a jejich dětí?

  1. Zapomněl jste na Izrael, podporu „demokratických opozic“ v tzv. nedemokratických režimech, žen v Barmě, podporu migrace, LGBT+, demokratických hodnot ve světě a další a další alegorické vozy placené z našich daní bez našeho souhlasu.

  2. https://www.mfcr.cz/cs/ministerstvo/media/tiskove-zpravy/2023/pokladni-plneni-sr-53930

   Vy humoristo. Proč důchodcům říkáte „USA a jejich korporace?“. Státní zaměstnanci, zejména školství a zdravotnictví je pro Vás „Brusel a jejich elity“? Vždy mě fascinují bláboly v diskuzích, jak vláda podporuje snad nějakého chudáky Ukrajince dominantně, když si může každý snadno dočíst, na co se přesně vydávají u nás peníze. Ach jo.

   1. Mně podporují dvě banky. Vkládám do nich peníze a pak je bez skrupulí saji ven.
    Důchodci jsou na tom stejně, napřed desítky let platili skoro třetinu platu na důchodový systém. A se zdravotnictvím je to stejné, platil jsem jako mourovatý. Stát má jen naše peníze.
    Jen mně uniká co platili Ukrajinci. Nic proti pomoci, ale tak demagogicky to popisovat, svědčí o nějaké kognitivní poruše.

 8. Problém slevyna dani z příjmů za umístění dítěte v předškolním zařízení byl v tom, že jako každá sleva (a každá částka odčitatelná od ZD) v našem daňovém systému:

  a) znepřehledňují a ztěžují vlastní výběr daně (nutnost jejích prokazovani)
  b) suplují zpravidla nějaké sociální transfery, které mají být v gescí úplně jiných institucí, než je FS
  c) jso využitelné spíše pro výšepříjmové skupiny obyvatel ( vzhled ke konstrukci ZD a vlastní daně FO)

  Úpravy a opravy zaplevelených $4, 10, 15, 34 a 35 zákona 586 by měly jít mnohem hlouběji, ale trochu v jiné politicko ekonomické situaci.

  Firemní školky jsou nepřirozeným poloparazitem stávajícího sociálního systému, jehož propašovaní je jen dalším záměrným hřebíčkem do destrukce (pro privatizaci) tradičních funkčních sociálních systémů (byť již značně erodovaných).

  1. Mi pred 12 rokmi primator Brna odpisal (na dotaz na nejakom jeho webe), ze mi garantuje umiestnenie potomka do statnej skolky po dovrseni 4 rokov veku … sukromna skolka tou dobou stala 11 tisic … som viac jak polku vyplaty odovzdavala skolke … som si fakt pripadala jak vysokoprijmova … bo to, co mi ostalo, bolo furt viac jak materska na 4 roky, alebo urad prace 😛

   1. no jo bosorečko, to byl ale socas z původní gardy, který věděl co lidi potřebují, donutil pozůstatky po modroftačím vládnutí, aby hledali a našli pofiderní smlouvy/ do té doby nenalezitelné/ které předchozí dlouhá vláda modroftáků uzavřela a mnohé; napravil. Proto taky byly ty akce proti tomu aby tam zůstal dál a včil tu máme co máme. Bohužel. Kdo ví co dělá… není o něm slyšet.

    1. dovolím si jej sem dát – nehodí-li se – smažte

     33. Bc. ROMAN ONDERKA, MBA (nar. 11. 11. 1965)

     7. 11. 2006 – 25. 11. 2014
     Politik, člen ČSSD, od roku 2002 působil za tuto stranu ve funkci zastupitele města Brna, počtvrté se brněnským zastupitelem stal v říjnu 2014. Pracuje v soukromé sféře v oblasti marketingu. Během jeho dvou funkčních období byl vylepšen a zkultivován brněnský veřejný prostor, včetně rekonstrukce kanalizace v jižní části města. Mezinárodního uznání se dostalo úspěšné památkové obnově vily Tugendhat, památky UNESCO, která se znovu otevřela veřejnosti v roce 2012. Později prošly podobným procesem vily Stiassni a Löw-Beerova. Po opravách prohlédlo i funkcionalistické krematorium. Byla dokončena rekonstrukce jižního křídla hradu Špilberku, zrekonstruováno a sousoším Cyrila a Metoděje doplněno okolí Petrova, zpřístupněno brněnské podzemí. Opraveny byly ulice Joštova i Moravské náměstí, které ozdobily sochy Platónových ctností. Náměstí Svobody dotvořil hodinový stroj, další sochy ve městě přibyly v rámci projektu Sochy pro Brno. Dále byly instalovány socha E. Beneše, památník letcům či památník holocaustu. Revitalizace se dočkaly parky Špilberk, Wilsonův les, Tyršův sad, Denisovy sady, Koliště a Lužánky. V rámci rekonstrukce Divadla Radost vzniklo Muzeum loutek v podobě lodní přídě, při přestavbě Hvězdárny a planetária bylo vybudováno přírodovědné exploratorium. Image Brna jako centra vědy a výzkumu podpořila nově vzniklá vědecká centra – Středoevropský technologický institut CEITEC a Mezinárodní centrum klinického výzkumu ICRC. V Brně také vyrostly nový justiční palác a AZ Tower, nejvyšší stavba v Česku.

     1. Byl jenom jedním z X zastupitelů.
      „Během jeho dvou funkčních období“ a následný výčet akcí působí tak, jakoby se o ně postaral on sám.
      S takovou propagandou jděte někam, emo.

       1. Tak brněnská malost, říkáte.
        Jak můžete vědět najisto, že to cizinci obdivují, když jim nerozumíte?
        Podle focení či natáčení to nepoznáte – nemůžete vědět, zda si fotí místní bizarnost, nebo krásu, co jinde k vidění není.
        A ty ruské vojenské čepice, matrjošky a předměty se symboly z vlajky SSSR, co prodávali Pražáci v turistických zónách, to bylo podle Vás co?

     2. „Hodinovým strojem“ je myšlen ten černý šulin na svoboďáku, co z něj padají kuličky?
      Kolik už to má přezdívek?

     3. To je paráda!
      Kolik by za ty peníze postavilo město Brno školek pro ty lidi, který chtějí chodit do práce a platit státu daně?
      Tradiční dárek od firem, které provádějí realizaci by byl tradičně v tradiční výši.
      Výnos z krás, které si Brno pořídilo je nikoliv nula, ale mínus za údržbu a obsluhu.
      Výnos od lidí, kteří mohou pracovat a platit daně, protože mají děti ve školce je zaručeně v plusu!

   2. Re: Bosorečka

    No tak to vidíte!!!

    Žila jste si jak prase v žitě a ani jste o tom nevěděla!
    Kuwa, co byste ještě chtěla, babo? Takový LUXUS, děcko ve školce! A dokonce ještě v placené!!!
    Vaše babi beztak měla mimino sešněrované v zavinovačce na mezi, aby se jí nezaběhlo, jak kopala v řepě a v kobzolích a vy byste si ještě chtěla stěžovat!!!

  2. Pokud vím, tak v ČR státní školky nejsou, typy mateřských školek dle zřizovatele:
   – Veřejné mateřské školy
   – Soukromé mateřské školy rejstříkové
   – Soukromé dětské kluby
   – Dětské skupiny
   Nejčastějším zřizovatelem mateřské školy je obec.
   Firemní mateřské školy jsou součástí sociálního systému minimálně od šedesátých let minulého století, kdy babička v jedné takové učila, zřizovatelem byly VŽKG.
   Ze státního rozpočtu jsou hrazeny mzdy a platy pedagogických pracovníků, z prostředků zřizovatele veškeré provozní náklady a investice.

   1. Ja to delila na ‚statne skolky‘ – tie, kde bolo skolkovne 750 Kc/mesiac plus stravne 700 Kc/mesiac, a sukromne, kde bolo skolkovne 9 – 12 000 Kc/mesiac plus stravne 3000Kc/mesiac … pred rokmi, posledneho potomka som uz do statnej skolky dostala, neviem co urobili sukromne ceny

    1. Re: bosorečka

     TVL, to jste jim dala?
     A nemáte z děcek alkoholiky? Za ty nekřesťanské prachy museli mít na oběd den co den bažanta NA VÍNĚ!!!

  3. Paní Marková,mohla by jste panu Rosolozubovi vysvětlit a podtrhnout,že bylo odhaleno v diskusi naším

   spolučlenum SV tj Společenstvi Volicu,že tzv SOCIALNI režim ve stávajícím režimu nikdy nebyl, chybí v Ústavě,nyní je podezření ,že záměrně ho nedali satanisté do Ústavy, prý tím presidentem ODS ,který se za to dodnes národu neomluvil a ta Ústava nebyla ani navíc schválena v referendu a kdoví zda vubec platí.?!

   Proto existuje v republice jen nynější ASOCIALNI režim tzv kapitalismus bez přivlastkú neboli skrupulí ,který tlupa SATANISTU za vedení ODS presidenta a dalších vytečniku ,kteří si myslí ,že nás voliče prý dále budou podvádět ,instalovala prozatím bez protestu jejich volicu , jakoby natrvalo.
   Fuj fuj fuj to je hnuj ,no ni?. . .

   Opakuje donekonečna svým voličum paní ANNA z KSH tj SOCIALNiCH Hodnot.💥🤠💇🔔🇨🇿

 9. Nehájim tuto vládu,ale ukažte na nějakou vládu KoZa,která je na tom dobře hospodářský a bez dluhů. Bohužel, naše vlády prodali všechno, co přinášelo státu zisk.Učitelé, lékaři, vědí lip co přijde po novem roce,tak se jistí proti inflaci odporem vládě.

 10. Nebylo by na čase tu hru na okrádání člověka člověkem zrušit, každému nechat co jeho jest a platit tržní ceny věcí a služeb?

  Fakt nevidím smysl prodat svůj výrobek, odvést Jurečkovné a Fialovné, a milostivě vrchnost žádat, aby mi z Jurečkovného zase část vrátila, protože potřebuju kindošovi zaplatit školku.

  Jakkoliv se vyhazují peníze na mnohem zbytečnější věci.

  1. Nie, nebolo … slecna dcera ide tento tyzden na CT dutin, bo ju boli hlava az jej slzy tecu, a doktori nevedia ze preco … si neviem predstavit, jak by som vysetrenie zaplatila, a to este tak, ze aby ma ti ludia na CT neokradli, a vlastne ani ja ich, ked by som nemala na pomernu cast ceny pristroja plus riadne ohodnotenie casu doktora …

   Bolo by nacase, aby sa z penazi vybratych od verejnost platili veci pre verejnost, ako tie skolky, skoly, doktori, a neplatila sa Ukrajina a Barmske zeny ..

   1. Bosorečko, jestli si myslíte, že za tím jsou ucpané dutiny, udělejte jí silný oukrop. Do vývaru/slané vody dejte vařit nahrubo nasekanou cibuli, přidejte trochu omastku. Když se to začne vařit, přidejte aspoň 4 rozdrcené stroužky česneku, černý pepř a hrst majoránky. Podávejte s osmaženými kostičkami chleba. Pokud nepomůže, tak neublíží. Držím palce, ať doktoři přijdou na to, čím to je.

    1. Než se oddám šamanům s manometry a dozimetry, zkusím si raději uvařit brambory ve šlupce.
     Vodu vyliji a nad hrncem s bramborama si nahřívám hlavu přikrytou dekou.
     Děti jsou na to horko citlivé. Ale teplota se reguluje vzdáleností obličeje od brambor.
     Je to levnější než ty sprejíčky za stokoruny a ještě se brambory snědí.
     Kdo by tomu dneska věřil, že?

     1. Já na inhalaci používám buď rozmarýn nebo mátu – obojí ze zahrádky. Tedy občas si do horké vody kápnu i eukalyptový olej – ten ze zahrádky není.

  2. https://en.wikipedia.org/wiki/Welfare

   Už staří Egypťané….:-D

   Sociální systémy (samozřejmě že nezneužívané, neplýtvající apod.) nejsou příčinou , jsou důsledkem volně-tržního hospodářství, pomáhají ho udržovat v chodu také i tím, že stav „každému nechat co jeho jest“ (včetně nezaviněné chudoby, ale i chudoby jako takové /např. malé dítě se samo nerozhodlo, že se narodí do neutěšených poměrů, apropo – i u šimpanzů existuje např. adopce sirotka/) nahrazují úsilím o takový stav, kdy „každému co nejrovnější šanci“ (kde máte záruku, že z chudého dítěte nemůže vyrůst nový Mozart nebo nový Steve Jobs, pokud dostane šanci ?).
   Pokud by skončila “ hra na okrádání člověka člověkem“, tak, jak ji zmiňujete, zbyla by jen dobrovolná charita. Která by stejně musela být nějak systemizovaná (vznikly by jinak různé problémy – např. jak Vy osobně najdete osobu, která by měla být Vámi obdarovaná, protože jste tak usoudil, a co když by stejně usoudilo více lidí – a dotyčná osoba by obdržela statisíce ročně…..a někdo potřebnější by nedostal nic…). V podstatě by se nakonec došlo ke “ hře na okrádání člověka člověkem“, ovšem předcházely by tomu sociální otřesy celospolečenských úrovní (pokud by neobjevila se nová kvalita, např. kvalitnější peníze).

   Státní organizace vznikla proto, že na nižších úrovních nebylo a není možno řešit stále více a více komplexnější problémy.
   Samozřejmě, může být přebujelá, příliš reglementární, někdy i diktátorská…. nebo neschopna řešit některé problémy , protože daný stav či stupeň komplexity se dostaly do bodu mezních výnosů, anebo nějaký jev se dostal do stadia, které je tak toxické (hyperinflace, hypernezaměstnanost, klimatické hyperproblémy….), že se organizace buď zhroutí, anebo je převzata, popřípadě se rozpadne na menší celky, kde pak skutečně může fungovat charita, otázkou je, jaký by ten přechod moderní civilizace k např. kmenovému uspořádání , měl průběh…nebo jaká by byla konkurenceschopnost takové organizace, zda by stejně nakonec nebyla pohlcena nějakou jinou státní organizací, dejme tomu že dokonce nepřátelskou (co se týče tradic, jazyka, náboženství, zvyklostí….).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *