28 února, 2024

O vánočních zásilkách

Když jsem byl malý, dělali jsme s kamarády klasickou klukovinu. Chodili jsme zvonit na domovní zvonky a pak jsme utekli a měli hlínu z toho, že se paňmámy rozhlížely na prahu a nadávaly. Nikdy by mě nenapadlo, že z toho Česká pošta udělá byznys…

Já už rok rozesílám knížky a dělám to s Českou poštou. U nás ve Vidlákově to s nimi funguje skvěle. Holky na pobočce jsou milé, ochotné, převzetí plné tašky zásilek trvá pár minut, hezky si u toho popovídáme o životě, vesmíru a vůbec a vlastně se těšíme, až další den přinesu další tašku.

Dál už to tak dobře nefunguje… Přibližně jedno procento zásilek prostě nedojde. Nikdo je nevyzvedne. Většinou proto, že ani nezjistí, že nějakou zásilku měli dostat, a že na ně čeká na poště. Někdy je to i moje vina, nebo vina nedostatečně napsané adresy, ale většina reklamací jde na vrub toho, že po čtrnácti dnech mi pošta tu knihu vrátí nazpět.

Poslal jsem toho už tolik, že mám přímo vytipované lokality, kde se dají čekat problémy. Především Praha, tam to mají blízko k Rakušanovi na ministerstvo, tam se hodnotová politika už přelila i do provozování třidírny zásilek a pošťáci nejspíš mají v zadnicích vrtule, aby svoje stále větší rajóny stíhali. Tam už v mnoha případech snad ani nezazvoní ani nenapíší upozornění, prostě předstírají, že to udělali a nechají zásilku ležet na poště. Praha představuje asi pětinu mých zásilek, ale víc než polovinu reklamací.

Všeobecně se dá říct, že čím menší vesnice, tím spolehlivější doručení.

Teď v týdnu se mi poprvé stalo, že mi pošta vrátila v jeden den víc nevyzvednutých zásilek, než jsem odesílal…

Vánoce… Pošta zavádí novou službu, vyzvednutí zásilky u odesílatele… Už dopředu nám hlásili, že nebudou stíhat… Ano, doručení se o den prodloužilo, ale že budou doručovat tak blbě, to bych tedy nečekal. Je vidět, že Rakušanova opatření na záchranu pošty právě začala fungovat… stačí vánoční nápor a všechno se hroutí…

Co se divím, hroutí se všechno, proč by zrovna pošta měla být výjimka… nota bene, když se o ni stará dozimetrické hnutí STAN.

Proč to všechno píšu…

I přes zvýšený vánoční nápor se mi daří odesílat všechny knížky, trička a ostatní předměty nejpozději druhý pracovní den od vaší objednávky. Pokud jste si něco objednali v neděli, v pondělí je to v obálce a na poště. Pokud jste si něco objednali v pondělí, odesílám nejpozději ve středu. Čtvrteční objednávky jsou v pátek na cestě. Páteční objednávky odejdou nejpozději v pondělí.

A pošta selhává…

Pokud na svojí zásilku čekáte už týden a stále ji nemáte, je dost pravděpodobné, že už ani nepřijde, protože chudák pošťák musel vynechat některé úkony, aby stíhal. Třeba vylézt z auta, zazvonit a když do třech vteřin nikdo neotevře, tak rychle ujet.

Jsou vánoce, leckdo jste knížky ode mě chystali jako dárek pod stromeček. Nechci vás zklamat. Proto, pokud vám zásilka nepřijde do pěti pracovních dnů od objednání, ozvěte se mi. Obratem ji pošlu znovu, ať vám nezkazím obdarovávací záměry. Jen se mi prosím ozvěte na vidlácký mail.

Třetí knihu budu rozesílat od 18.12.2023, skoro přemýšlím, jestli všechny ty zásilky neudělám dublovaně, aby to fakt všem přišlo.

Od roku 2024 budu muset přejít na nějakou Zásilkovnu nebo tak něco. Teď mi ale prosím odpusťte, že jsem staromilec a byl jsem rád, že mohu posílat zásilky i bez nějakých aplikací v mobilu a elektronického placení a dalších ptákovin. Že jsem si prostě natisknul štítky, nalepil je na obálky, odnesl na poštu a zaplatil v hotovosti.

Děkuji vám všem za neutuchající podporu. Jste to vy, kdo mě naplňuje optimismem, navzdory všem překážkám, které jsme spolu museli překonávat. Vážím si vás a doufám, že jednoho dne budu moci říci, že jsem se s každým svým čtenářem setkal osobně.

Váš Vidlák

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí a podpořit vlastní národní občanskou společnost, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle agentovné alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky.

115 thoughts on “O vánočních zásilkách

  1. 1) Rada pro Vidlaka: Naucte se Zasilkovnu. Je to nejlepsi mozny poskytovatel. Mame eshop – vim, co rikam.

    2) Posta… U nas v Cakovicich (Praha 9) ted chodi na obchuzky snad jen 2x tydne. Max 3x. Takze kdyz vam v patek dorazi dopis, postacka vam ho hodi do schranky az ve stredu dalsi tyden. Problem je, ze v dopise vam jina ruka teze posty vyhrozuje, ze vam lezi balik na celnici a od pondelka vam uctuji skladne. Ve chvili, kdy se to dozvite mate uz teda 2 dny po lhute. Na ten pozde prichozi dopis jim mate odepsat, jakze maji celnici za vas odbavit. Tim ale souhlasite s jejich zlodejskymi podminkami a to vam pak nauctuji to skladne. Ja na dopis neodpovidam, v duchu podekuju za info a celnici odbavim sam (jde to online). Ceske poste se snazim maximalne vyhnout a mam se diky tomu lepe. A ano, i na nasi cakovicke poste jsou mili lidi, ale co je to platny, kdyz maj takovyho zamestnavatele. Nejsme jim povinovani vubec nicim, nic jim nedluzime.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *