28 února, 2024

Opačný rozhovor

Jak jsem se dostal na návštěvu k našemu exprezidentovi? Věřili byste, že po týdnech a týdnech pečlivého plánování? Děkuji tímto svému šafáři, který se právě tohoto jednání ujal a dovedl ho ke zdárnému konci. Miloš Zeman totiž rozhodně není prezident na odpočinku. Jeho kancelář není jen jakási tečka za jeho dlouhou a úspěšnou politickou kariérou. Je tam cvrkot, který se asi vůbec neliší od jeho pracovního dne ve funkci. Když jsem přišel na domluvenou schůzku, právě se tam balil štáb nějaké slovenské televize a nebyl jsem jediný, kdo čekal na setkání se starým Ještěrem.

Víte, co vás hned po vstupu do jeho budoáru zaujme? Ten kontrast mezi tím, jak ho vykresluje Česká televize a jaké to je ve skutečnosti. Viděl jsem pár záběrů, které měly evokovat, že Zemanova kancelář je jakési doupě, nezařízené pro jeho invalidní vozík… a vůbec, určitě to za těmi dveřmi vypadá hrůzostrašně. Tak ne, vypadá to tam elegantně, vše bylo dobře zorganizované, příjemný mladý muž se mě ujal, usadil na pohovku a nabídl mi občerstvení. Pak si mě převzal Jiří Ovčáček, odvedl mě o dvoje dveře dál a už jsem seděl proti Milošovi.

Hele… on nás ještě pořád všechny strčí do kapsy. Tělo už není nejmladší, ale hlava mu slouží jako zamlada. Opět, ten kontrast, když ho nějaký novinář natočí (v co nejhorším světle) a když ho vidíte naživo, ten úplně bije do očí. Když ho porovnám s vizáží stepního orákula, Džamily Stehlíkové, tak z toho Zeman jednoznačně vyjde jako vítěz. Prostě byl usměvavý a vypadal tak dobře, že jsem přestal věřit i posledním zbytkům zpráv, že by snad tento člověk někdy neměl pod kontrolou alkohol. Nevypadal o nic hůř než abstinent Karel Nešpor. Nechal jsem si podepsat jeho knihu „Jak jsem se mýlil v politice.“ I v osmdesáti má lepší rukopis než já, co jsem polovičního věku. Kdo máte moji knihu, tak můj podpis znáte.

Myslel jsem, že s ním udělám rozhovor. Pečlivě jsem si nachystal celou řadu otázek na jeho dlouholeté působení v politice, ale ono to dopadlo spíš naopak. On se ptal mě… Nejprve pochválil moje psaní, prý normálně chválí jen to, co napíše sám, ale u mě udělá výjimku. Ocenil, jakým způsobem píšu o našem premiérovi i prezidentovi a ujistil mě, že na ně má podobný názor… a pak se mě ptal na demonstrace…

On je pořád OFF. Ví o fšech fšechno. Vlastně si se mnou jen doplňoval některá bílá místa ve svých úvahách. Znal prakticky všechny řečníky a otázky pokládal tak, že už vlastně věděl odpovědi, každá otázka byla k věci… jeho přehled je naprosto neskutečný. Vůbec se nedivím, že ho novináři nesnášejí. Vždycky je převyšoval o tři hlavy a ať dělali cokoliv, on byl ten, kdo se něco dozvěděl a oni odcházeli poraženi.

Zajímalo ho, jak Jindra Rajchl buduje stranu, každý postřeh šel přímo na komoru o půlce jeho lidí věděl to, co o nich ví Jindra… prostě tam sedíte a zjišťujete, že vaše představy o jeho politickém talentu byly značně podceněné. Chtěl jsem se ho zeptat, když stál v prezidentské volbě proti Drahošovi a sice vyhrál v prvním kole, ale papírově měl jeho soupeř podporu ostatních neúspěšných kandidátů a měl vlastně vyhrát… chtěl jsem se ho zeptat, jestli to tehdy měl pod kontrolou a nebo sám považoval své vítězství na nejisté… nezeptal jsem se ho, ale bylo mi jasné, že to pod kontrolou měl. Dodnes ví, kde se co šustne… o Drahošovi nejspíš věděl víc, než o něm věděla jeho manželka i senátor Papoušek, který se tak tetelil, až uvidí Zemana odcházet…

Vlastně jsem mu pořádně zvládl položit jen jednu otázku. Když se stal v roce 1998 premiérem, byla naše země také ve špatné situaci. Krachovaly banky, vláda musela založit konsolidační agenturu… Ptal jsem se ho, kdy byla podle jeho soudu horší situace. Tehdy, nebo dnes? Odpověděl, že dnes je situace jednoznačně horší, protože tenkrát alespoň měl k dispozici vládu profesionálů, kdežto teď nám vládnou naprostí amatéři.

Ani jedním slovem to přímo neřekl, ale z jeho otázek pro mě celkem jednoznačně vyplynulo, že i on by si přál změnu v kurzu dřív, než až za dva roky. Dal mi pro Jindru Rajchla celou řadu dobrých rad (které jsem Jindrovi zatepla převyprávěl), zhodnotil dosavadní vývoj a vybídl nás všechny k ještě většímu úsilí. Na okraj toho si posteskl, jak málo výrazných osobností dneska v politice je… Proto to také vypadá, jak to vypadá. Máme 200 poslanců a když v politice nejsou pořádné osobnosti, tak se tam holt dostanou i lidé průměrní, podprůměrní, ba i Markéta Pekarová Adamová. Stejné je to v krajích i městech…

Za poslední rok jsem se ve veřejném prostoru celkem ostřílel. Z Radka Bartoníčka nebo Ivany Svobodové se mi nohy fakt nerozklepou. I k Zemanovi jsem šel naprosto klidný… ale odcházel jsem nervóznější, než jsem přišel. On je prostě dobrej a vůbec se nedivím, že dosáhl v této zemi i nejvyššího postavení. To nebyla žádná náhoda. Strašně bych si přál, aby někdy došlo na televizní debatu mezi ním a Petrem Pavlem… ale je mi jasné, že to Kolář nikdy nedopustí. Příliš by byl vidět ten kontrast.

Stejně tak mě vůbec nepřekvapuje, že v jeho kanceláři je provoz jako na Hradě.

Řekl mi, ať ho zase někdy přijdu navštívit… Udělám to, protože se musím domluvit rozhovor s Martinem Nejedlým. Musím zjistit, v čem spočívá to jeho Kainovo znamení, že se s ním nesmí nikdo scházet, ba ani Don Pablo ne.

…. a Ovčáčka jsem pozval na zabijačku. Že přijede…

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí a podpořit vlastní národní občanskou společnost, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý kdo pošle dar alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihu (nebo knihy) z nabídky.  

254 thoughts on “Opačný rozhovor

  1. Není důležité, kdy výstavba JE začne, ale kdy bude dokončena. Stavba JE Astravec započala v r. 2013 a druhý blok byl připojen k síti letos. Jak dlouho to bude trvat v EU ?

  1. „Omezit vyváženost“. Oni v podstatě zákonem zoficiálnili to, co už dělají. Tedy svým partajím lézt do prdele a ty ostatní buď ostrakizovat nebo vymlčet.

   1. „Mediální ticho“ v havloidním tisku je naopak logickým vyústěním tragedie Arménců.
    KoZa dostal přes prsty, tím jak Putin elegantně obešel sankce. Po pádu Náhorního Karabachu již nic nebrání obnovit železniční tratě mezi Ázerbájdžánem, Tureckem a Iránem.

  1. Prezident je jistě mimořádná osobnost , ale jeho prohlášení, že v Afganistánu bojujeme za Prahu je pro mě zcela nepřijatelná.

    1. Nebyla. On byl vždycky pro každou válku rozpoutanou Západem . Jediná výjimka bylo humanitární bombardování Jugoslávie, za které se omluvil, ale až ex post. Jinak byl vždycky hrr do každé americké války a v duchu západní propagandy ji považoval za “ boj s teroristy“, se kterými „se nejedná, ale bojuje“.

     1. Myslím, že na jeho místě by přelety přes CZ schválil kdokoliv by byl na jeho místě. Opravdu si neumím představit, že by jiný politik v jeho funkci řekl kategorické: „NE !“ Pak už by nebyl politikem nebo by nebyl.

      1. To bych ještě pochopila, že mu v té chvíli na pozici premiéra nic jiného nezbývalo. Jenže on pak podporoval i každou další válku. Narozdíl od Klause, který byl vždy vůči válkám rozpoutávaným Západem kritický.

       1. Klaus byl zas kategoricky proti Lisabonské smlouvě, ale nakonec ji taky podepsal. Jestlipak se někdy dozvíme, čím na něj zatlačili ? Třeba v nějakých pamětech, vydaných po jeho smrti.

        1. Klaus zůstal se svým odporem proti LS sám proti vládě, parlamentu i Ústavnímu soudu. Vyčerpal tedy všechny dostupné prostředky. A vycházel z toho, že nemáme prezidentský systém, aby vůle prezidenta toto vše mohla převážit.
         Naproti tomu odmítnout jmenovat ministra je zcela běžný opakovaný jev. Za Havla, za Klause i za Zemana. Zeman mohl Fialovi klást odpor, ale nekladl. Předem to vzdal.

         1. 1) Klaus pořád ještě mohl nepodepsat.
          2) Zeman mohl se jmenováním trochu zdržovat, ale Babiš jasně deklaroval, že počítat umí a pokusu sestavit vládu se dopředu vzdal. Pětilice byla tehdy na korýtka tak nadržená, že ji rozložit žádným způsobem nešlo, byl by to marný boj a Babiš by ztratil body pro prezidentskou kandidaturu. Zeman dostatečně varoval před Lipánkem, na jeho slova došlo.
          3) Jen malinko OT: U Klause bych možná dokázal přivřít oči nad všemi sviňárnami, které způsobil/dopustil/zavinil, vzhledem k jeho současné pozici částečně napraveného hříšníka, nebýt … nebýt jeho hanebné a pečlivě dopředu připravené amnestie pro ty největší šmejdy.
          A že jeho slova mééédia už cca od roku 2008 překrucují, manipulují a vytrhávají z kontextu? Ani trochu mi ho není líto. On toho 20 roků využíval a sám s tím vlastně nikdy nepřestal.

 1. Zeman je člověk se strategickým myšlením. Těch je v současné politice málo – prsty jedné ruky by stačily.

  Zeman prosazoval politiku více azimutů – to je pojistka proti katastrofálním důsledkům vystoupení z Úúnie nebo jejího rozpadu. To je přesně to, co je třeba dělat dnes.
  Proti proudu neprorazil, měl nedostatečnou podporu, na to dojel.
  Nevyčítám mu, že občas uhnul, když rozeznal, že by v přímém střetu prohrál. To je naopak známka strategicky myslícího politika.
  Nadělal věci, které považuji za chyby. Jako každý kdo se vrhne do politiky, každý kdo se o omaže podílem na moci.
  Zeman je formát, vytíral so p…del s mopslíky, co na něj bez ustání útočili. Dodnes jsou z toho nepříčetní. Vyjebal i se zděšenou Milkou, když se chtěla stát premiérem a s Kalouskem.
  S ním jsem se vždy dobře bavil.
  Zeman je nejzřetelnější příklad rozdílu, když si někdo gůglí potřebné informace ad hoc nebo je má uložené v hlavě a převaluje si je, kombinuje, a spojuje.

  Vidláku, vstoupil jste do politiky, Zeman je jeden ze vzorů, se kterým je mdobré se porovnávat.

 2. Moše Zeman, Jak jsem se mýlil v politice, druhé vydání, 2005.

  str. 202: Podporoval jsem …náš vstup do NATO…
  …ministrem vnitra jmenovat Stanislava Grosse
  str. 205: Jan Kavan žil asi dvacet let v emigraci ve Velké Británii. Pomáhal disidentům…desítky kamionů s exilovou literaturou. Byl členem britské labouristické strany a osobním přítelem mnoha čelných labouristů.
  str. 206: Kromě vstupu do Evropské unie jsme měli v zahraniční politice samozřejmě i další úkoly.
  str. 222: Grossův klientelismus…s finančními spekulanty, zbrojařskými magnáty…
  👹 …oceňuji zejména jeho rozhodný zásah proti antiglobalistickým demonstrantům v době tzv. finanční spartakiády, tj. zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v Praze.
  str. 224: Když jsem přijímal …Henryho Kissingera
  str. 226: Špidla…Doufal jsem, že jsem konečně nalezl svého nástupce.
  str. 236: Vážím si Gorbačova za…pádem komunismu,

  🧐komunismus zde nebyl. Avšak komunismus a fašismus, tedy třeba i Zemanem oslavované PPP, kapitalismus zúčastněných stran, má stejné kořeny.
  EU a NATO jsou propojenou zhoubou, kterou ovládají banksteři, stejně jako UN, WHO, IMF a WB. A tak každým dnem se prohlubuje zadlužení protektorátu ČR, přidělením padělaných peněz. I za úroky z ničeho, za obsluhu státního dluhu, z toho samého řídkého vzduchu. S výhledem na další tunel zvaný privatizace.

  Úchvatné jsou vynálezy různých dobroserských organizací, odštěpných závodů majitelů penězokazectví a humanitárního bombardování.

  Lze předpovědět, že se snědými a černými islamistickými obohacovači, pohlaví mužského, věku mobilizačního, kteří připlouvají denně po tisících, bude veselo. Zvlášť až začnou bojovat za „hodnoty“, které jim napoví SSoudruzi z dobroserských organizací.

  Klaus a Zeman se zasloužili. O protektorát. O rakovinné bujení perverzí v košer Otevřené společnosti.

  WEF předpověděl, že do roku 2030 móda úplně zmizí – „všichni lidé budou nosit uniformu“ – a všichni lidé se stanou vegany, ať se jim to líbí nebo ne
  Jul/23
  https://www.infowars.com/posts/by-2030-you-will-not-eat-meat-you-will-be-allowed-only-three-items-of-new-clothing-a-year-report-says/

  Asi ti, kteří přežijí další plandemie a opichy.

 3. Bez pochyby a neoddiskutatlně byl Miloš Zeman nejlepším prezidentem samostatné ČR! I on často vyřkl své myšlenky natvrdo a bez příkras. A proto se teď ptám: PROČ ODEŠEL Z PRAŽSKÉHO HRADU JAKO VŮL?

 4. Jenže co nepravdivé obvinění Hasenkopfa z autorství kritizované části Klausovy amnestie? Mynářova loutka.
  Miloš Zeman by mohl napsat pokračování „Jak jsem dělal chyby“ :
  „A jak jsem na nich trval.“ Jenže v tomhle případě, byla to jen chyba?

 5. Výborný článek, Vidlák i Zeman a hlavně: „zhodnotil dosavadní vývoj a vybídl nás všechny k ještě většímu úsilí“

 6. Děkuji za reportáž.
  Brilantně napsáno, příliš neřeší jak moc názorově jsme ve shodě s prezidentem, ale popisuje, jak moc se mýlili ti, kteří mu vyčítali nestátnické chování a vzhled.
  Jeho zpatra provedené hovory např. v OSN, v angličtině, kdy jsme s tím mohli i nemuseli souhlasit, tak klobouček.
  Co mně spíš zaráží je to, že ve svém opravdu zralém věku už nemyslí na skutečný odpočinek a stáhnutí se do ústraní. Přece jen dostával naloženo, a opět nehodnotím zda oprávněně, či nikoliv, a to prostě musí jednou udolat každého.
  Takže jsem očekával, že odjede na Vysočinu, bude hodně spát, číst, a užívat si svého podzimu života.
  Ale když se holt cítí, tak pevné zdraví pane Zemane, a Vidláku, snad vyjdou další zajímavé reportáže s neméně zajímavými lidmi.

   1. Že by sám Grcálek? Po zmizení mlíkaře z blogu iděsu není moc na kom parazitovat a sám se už přiznal, že ho články pana vidláka serou …

     1. Grcálek to asi bude.
      Ten, co nikdy nic sám nevymyslel a parazituje na ostatních.
      Sem bude z počátku házet odkazy na své grcy, po čase ho to vyšumí do ztracena.
      Marný parazit.

   2. Hmm, koukám ten Vidlák vám tedy musí ležet v žaludku. 🙂

    Doména zaregistrována před 3 dni přes anonymizujícího registrátora. Parodie nic moc, spíše takové laciné, plytké. Taky by se mi pod to nechtělo podepisovat.
    (oceňuji leda „Ozvěte se mi do chléva“ 🙂

    1. Jsem zvědavý jak dlouho udrží krok… 🙂 Ono není sranda každý den reagovat na moje články takhle dlouhým textem. A když to nebude dělat, tak brzy už bude močit opodál.

     Dávám mu týden, pak začne pokulhávat a za měsíc bude mít všeho plné zuby. Tuhle šmíru mu totiž těžko někdo zaplatí.

     1. Pamatuji ještě gumáky, v televizi. Který politik jej měl, tak ten už něco znamenal.

      Čili tady máte potvrzení, že skutečně umíte. Oslovit. Tedy i nutně i svým způsobem negativně.

      Rozmluva se Zemanem mě moc nepřesvědčila, teď teprve svírám čepici v ruce. 🙂

  1. Reportáž vypadá úplně jinak.
   Obsah článku je blízký nule. Taková jakási oslavná glosa bývalého mocnáře. Je znát, že autor šel na schůzku nepřipraven. K čemu to je dobré ?
   In concreto, třeba Vrbětice….nebo proč se nepostavil další jaderný blok, pan Zeman tam nahoře tvrdnul leta. Nebo proč Vietnam vyváží moderní investiční celky a my, vzhledem k zdejší tradici, nevyvážíme skoro nic. Nebo proč na Javornicku nestojí fakultní nemocnice a nějaké moderní výroby.

   Příklad reportáží (skutečných reportážíú obdobného druhu, G. Ward Price , např. https://kramerius5.nkp.cz/view/uuid:c88394c0-da0c-11e9-b075-5ef3fc9bb22f?page=uuid:b6e25fb0-da18-11e9-b075-5ef3fc9bb22f
   (tento článek měl právě že pan Zeman zřejmě kdysi na mysli, ale popletl si název článku, obsah článku je skutečně o tom, že Hitler je gentleman…..pozor, Hitler byl u mě svině a masový vrah, příklad slouží pouze k dokumentaci toho, jak má takový typ reportáže vypadat)

   1. Na presidentu Zemanovi mě štvaly dvě věci:
    Sebestřednost, která je asi bohužel většině politiků vlastní a pak – neschopnost chlapsky přiznat chybu.
    Asi každý tuší, co tím myslím, přesto to raději upřesním.
    Poté, co bylo bezpečně zjištěno, že pan Peroutka takový článek opravdu nenapsal, měl veřejně prohlásit:
    „Omlouvám se všem za chybu, které jsem se dopustil při hodnocení práce pana Peroutky. Omlouvám se zvláště pak rodině pana Peroutky, které se můj omyl dotkl“.
    Nemuselo docházet k trapnostem, tahanicím, soudům a dalším omylům.
    Každý jsme nějaký.

    S tím jeho absolutním heslem „Jen blbec nemění své názory“, by se rovněž dalo široce polemizovat.
    Na jednu stranu se dá napsat „Putin je krvežíznivý vrah a terorista“ – a po půlroce zjišťování, jak to na UA opravdu bylo a co se tam dělo a děje, potom opravdu není jednoduché, pouze napsat:
    „Aha, tak on pan Putin tedy není žádný krvežíznivý vrah a terorista, pouze všemi dostupnými prostředky, včetně krajních, brání bezpečí své země proti expandujícímu NATO“.
    Nic takového by se ale stát nemohlo, sebestřednost by mu v tom zabránila.

    1. Podle jiných Peroutkových článků nebyl naprosto antinacista a k Hitlerovi se stavěl dosti vlídně. Takže bych se nedivila, kdyby předmětný čánek skutečně někde byl.

 7. Děkuji Vidlákovi, že připomenul pana Zemana. Právě on byl spolu s Klausem jedinými a skutečnými osobnostmi, Státníky s velkým S naší země. Neřešme teď napravo nebo nalevo. Oba měli společné především to, že celou svou aktivní dobu ve výkonné funkci byli představiteli suverénní země. Neměli to jednoduché, neboť celou dobu proti ním stáli Rychtáři všech možných cizích pánů. A rychtářům foukal vitr do zad, neúnavně a neúprosně, tak že nakonec přefoukl i rychtáře. Dnes tam máme kašpary, kteří jsou u moci jenom proto, že tabulkové místa je třeba zaplnit.
  Povzdech na konec – až se vítr utiší, otočí, nebo bude třeba chvíli bezvětří. Máme někoho podobného formátu?

  1. Nesmysl, rychlá liberalizace cen a divoká privatizace má důsledky až do přítomnosti, obávám se , že ještě dál.
   Státníkem s velkým S byl Teng Siao Pching – ty zdejší lži, že na světě neexistují zkušenosti s přechodem od centrálního plánování k volnotržním způsobům tvorby statků…..tyto lži dopředu omlouvaly všecky ty dryáčníky, mafiány, hochštaplery a kreteny.
   Samozřejmě že zkušenosti byly – viz Teng Siao Pching. Více o jeho způsobu přechodu k tržní ekonomice pak např. J. Stiglitz : Jiná cesta k blahobytu.
   Ovšemže nikdo nebránil zdejším exkomoušům či polokretenům a zlodějům zaject do Číny už v roce 1989. A získávat cenné skutečnosti. Nebo číst tamní tisk, to ať mě čerti nakopou do zadnice, že hoši z Prognosťáku neměli přístup k čínskému tisku už někdy kolem roku 1985.
   V Číně by takové „státníky “ asi popravovali….
   No jo, dovezli jsme davajlámu, možná si odvezl hodinky s hracím strojkem…

  1. Samozřejmě, že jde,uvalit na stát exekuci. Ale jen jeho pány, otroky asi ne. Viz třeba:

   Exekuce na majetek ČR

   V únoru 2020 uznal soud ve Vídni nároky společnosti Diag Human na exekuci majetku ČR až do výše 14,5 miliardy korun na území Rakouska. Rakouský soud tak rozhodl o vykonatelnosti rozsudku obvodního soudu v Lucemburku z 7. 6. 2019. Stejné rozhodnutí již bylo počátkem roku vydáno i ve Spolkové republice Německo. V listopadu 2019 tak učinila i Belgie.

 8. Vidlák zraje jako dobré víno, což je značně potěšující: pokud by se stal ještě více novinářem, mohli bychom se těšit na rozhovory – jako nyní jeho setkání se Zemanem – jako z pera Karla Čapka nebo Oriany Fallaciové. I pro politika je takové nadání a rozvinutá praktická zkušenost nepochybně velkým přínosem.

  Nechci hodnotit Zemana v praktické politice, kde přes svou nespornou inteligenci, renesanční rozsah vědomostí a rétorické umění uspěl asi jako Henry Kissinger: výsledky jeho činnosti jsou seznamem dalekosáhlých katastrof. Což, stejně jako u Kissingera, nijak nesnižuje jeho výjimečnou, až excelentní erudici.

  Jak podotkl jeden z místních šklebounů a scallopů, označil jsem Zemana za fašistu, což mi přijde velice případné: od socialisty k fašistovi vede přímá cesta, jak ukázal nejen Mussolini. Zeman vždy inklinoval ke koření se velkému kapitálu a fabiánské verzi korporátního kapitalismu – který už kapitalismem natolik není, že by se dal označit jako určitá verze socialismu: socialismus pro bohaté a důkladně k režimu přisáté, komunismus pro miliardáře. Jeho „Vrbětický“ obrat směrem k Fašingtonu není z tohoto pohledu překvapivý.

  Nastávající události předem nikdo nevidí příliš ostře: i prognostici rutinně selhávají, zvláště jde-li o budoucnost. Může to vypadat, jako připojit se k Hitlerovi v roce 1943 po prohrané bitvě u Kurska, ale uvidíme. Umírající bestie dokáže škodit do poslední chvíle a není třeba ze sebe dělat terč a překabátit se příliš předčasně, jakkoliv je geopolitická prohra dnešních USA a Západu úplně očividná.

  „Starý ještěr“ má určitě ještě co říci: generační výměna vskutku neznamená, nahradit staré, již zkušeností otřískané borce mladými, uboze vzdělanými a tupě naivními konformními poloidioty. Natolik blbými, že jsou ještě navíc svazácky zuřivě aktivní.

  1. Jako odpověď sem dám jednu Mackovu glosu:

   Polský premiér Mateusz Morawiecki ve středu v televizi Polsat oznámil, že jeho země přestane zásobovat Ukrajinu zbraněmi, protože se soustředí na vyzbrojování vlastní armády nejmodernější vojenskou technikou. Překvapivá zpráva bleskově oběhla svět, ale ve čtvrtek se ukázalo, že není zcela pravdivá. „V tuto chvíli tomu není tak, jak tvrdil premiér Morawiecki, ale v budoucnu uvidíme,“ poopravil svého šéfa a stranického kolegu podle agentury Reuters vicepremiér a ministr pro správu státních aktiv Jacek Sasin.
   „Poopravení šéfa“ podřízeným kolegou? Spíš poopravení nadřízeným strýčkem…

   Bohužel to tak mají všichni, byť někteří tuší, že je to podobné Vašemu přirovnání s bitvou u Kurska a Hitlerem…

   1. skor mi pride, ze Poliaci nemaju uz co poslat…..jedine co mozu ponuknut je svoje uzemie ako tranzit ci miesto pre opravy. Samozrejme, ze Polsko si nevezme miliardove pozicky na zbrane aby ich poslalo na UA

  2. Nu, otázkou pak paradoxně zůstává,
   bylo by nám nyní bez jejich činnosti hůře nebo ne?
   Je výsledek jejich činnosti alias „seznam dalekosáhlých katastrof“ stále menším zlem?

   Mají výhodu, že se to nedá zjistit a pak záleží na víře a míře pochybností každého jednoho občana.

   Chápu ale Vidlákovo nadšení a doufám, že se mu nakonec podaří rozhovory s kýmkoliv si přeje,
   ale současně bych mu přála já (a přeji mu vše dobré)
   častěji hovořit s vlastním tatínkem,
   který umí vracet Vidláka „na koleje“ a čte zde nejspíš málo.

   Moc mne třeba mrzelo to přezíravé až klackovské odseknutí (tak se mi to jeví) Vidláka na kritiku od K72.

   Dřívější Vidlák by K72 požádal o článek, zejména pokud ho kritizuje člověk (pokud je to tak),
   který se údajně pohybuje a žije na Jižním Kavkaze a ve Střední Asii už dlouho…..
   a s Vámi Kájo K72 v popisu NK souhlasil.

   Čtenáři i Vidlák si mohli udělat obrázek pestřejší, není každý kritik nepřítel a troll se zlým úmyslem,
   to je zdejší častý nešvar rovněž, bohužel…

   1. Ano, to je „TA otázka“, vskutku Hamletovská. Jaké katastrofy by se staly, kdyby se nestaly „Kissingerovské“ či „Zemanovské“ katastrofy? To se nedozvíme…

    Vidlák už K72 o článek požádal, tudíž uvidíme…

   2. A ještě jednou – Májo, troufám si Vás oslovit, když pro Vás jsem Kája – oceňuji Váš příspěvek. Máte úplnou pravdu: kdo ví, proti jakým katastrofám nás tito lidé, jako třeba Zeman nebo Kissinger, uchránili. Možná jsou v porovnání s tím jejich „chyby“ úplně nicotné.

    Posláním kapitánů lodí je provést loď nebezpečnými úžinami, i kolem Skylly a Charybdy. Na ztráty se v takovém případě příliš nehledí, hlavní je pokračující existence lodě.

    Jistě, kritika je i „konstruktivní“, jak nepříjemně klasifikuje kdejaký rozesírač – což opravdu není Váš případ, ani můj, doufám tedy.

  3. Co myslíte tím vrbětickým obratem ? Mohu se mýlit v paměti, ale podle mého tehdy tvrdil že to může být jinak než j oficiální verse o dvou Rusech. Otočku si pamatuji až po začátku Ukrajiny.

   1. Přesně tak, v případě Vrbětice byl Zeman naopak jediným ústavním činitelem, který neotočil dle „pokynů shora“.

   2. Máte pravdu, spojil jsem si to nějak divně s Babišem: měl jsem na mysli Zemanův protiruský obrat, ke kterému došlo naplno až později. Nicméně, čekal bych od něj v té době, že se těm nesmyslům s Patem a Matem ve Vrběticích vysměje více prvoplánově a naplno. Jako předtím třeba Skřípalatům nebo uznání „prezidenta Guaida“ ve Venezuele.

    1. Giaidóa sice uznal, ale součástí toho uznání bylo i to, že předpokládá, že do několika měsíců proběhnou v zemi řádné volby.

 9. Pamätám keď v 90 rokoch bol na návšteve v Poprade a zastavil sa v pivovare. Vtedy povedal: „Máte vynikajúce pivo na čistenie zubných protéz.“ ……….. 🙂 🙂 Popradčania mu to nevedia dodnes zabudnúť. 🙂 🙂 Jašter vedel nasrať mnoho ľudí. Veľa zdravička pán exprezident Zeman. 🙂 ……..

   1. Prostě jako na iděsu: Článek může být hodně dobrý, ale teprve řádně žlučovité ogrcálkování dodá jistotu trefy na komoru 😀
    Takže panu vidlákovi gratulace. Nevěděl jsem, že jeho články serou režimní lůzu až takhle moc.

   2. Pro Vidláka dobrá vizitka. Smečka mopslíků se rozštěkala.

    Vidláku, ví se, že existujete, děláte to zřejmě dobře, když je serete.

    1. Nalepil se sem Trčálek, už mu dochází materiál na parazitování na IDnes, tak leze k Vidlákovi. Zajeď, odporný parazite!

   1. Je to moc pěkný rozhovor. Je vidět, že síla internetu už pronikla i za zdi Bohnic, i k těm nejtěžším případům.

    Ale z reklamy nebude nic, příteli. Požádej ošetřovatele, aby ti přidali skotských střiků a snížili teplotu vody. Třeba to pomůže.

   1. Že jo? Já teda pivo nepiju, ale…nikde jsem nečetla nic konkrétního o kvalitě popradského piva, jen poštěkávání nad páně prezidentovým výrokem.

 10. Zemanovi nikdo neodpáře inteligenci. Ale ruku na srdce, ve vysoké politice v ČR byl od devadesátých let. Tahle stará garda jednak republiku rozkradla a rozdala a druhak se držela u koryta co to šlo.

  Dneska už by nebylo ani co privativovat, rozkrádat a rozdávat. A je to výsledek i jejich práce.

  Co si myslím, že bylo nejhorší, že ten klientelismus, který zavedli, nenechal zakořenit normální generační obměnu jako součást politiky. Všichni se drží koryta co to jde a někteří to dotáhli tak daleko, že nikdy reálně neviděli pracovní trh (např. Benda).

  Podle mě je potřeba tyhle veterány jako kapitolu uzavřít a jít dál a říci si, že takhle tedy ne. Musíme si najít jak, ale po tom, co tady vše ovládají korporace to bude zatraceně těžké. Takž díky Miloši a Václave…. (

  1. Jenže ta generační obměna jde od desíti k pěti. Zeman i Klaus byli osobnosti a obklopovali se dalšími renesančními lidmi.
   Poslouchat Fialu a Zemana, to je takový kontrast. Nota bene, když víte, že už Zemana pohřbívali.

   1. Hlavně se ho prosím Vidláku zeptej, jak dopadlo vyšetřování Vrbětic, které požadoval řádně proštřit a zveřejnit.

   2. Nu, renesanční osobnost Grégr a jeho náměstci Vlasáková a Sýkora (později trestně stíhaný) a zašantročený Transgaz…..
    Nebylo to všechno až tak růžové.

  2. Vážený pan Zeman byl s partou z prognosťáku z velké části u prodeje všech strategických odvětví ČR. VŠECH Vidláku.

   Vyslovil souhlasu s přelety vojenských letadel NATO pro úder na Srbsko!

   1. Za to se ale Srbům v Srbsku omluvil a uvádí to jako svou největší chybu v politice. Musel na něj tehdy být strašný tlak, on jistě už tehdy věděl, jak hroznou věc podepisuje.

    1. Ano omluvil a to je v pořádku, ale na úplném konci politické keriéry. Mohl by jste se ho zeptat na ten veletoč co předvedl po Vrběticích. Kdo ho chytil pevně za gule?

     1. V r. 1999 Slovensko nebylo členem NATO, bylo přijato až 2004. Zatímco Česko bylo několik málo dní před agresí přijato. Spolu s PL a HU.

  3. Argo: přesně proto padli komanči. Ti mladí už vlastně byli staří a furt mohli jen tleskat na sjezdech. Žádný pořádný koryto nezbývalo, tak jim pomohl Václaf Flaška. Třicet let to vydrželo a dneska se to opakuje… Je to o umění včas předat veslo.

 11. Lukoil, jehož českou odnož Martin Nejedlý vedl, sponzoroval překlad a ruské vydání Klausovy knihy Modrá, nikoli zelená planeta.
  Kdežto Pávek má mmj. za úkol tlačit Zelený úděl – viz jeho nedávný projev v OSN.

  Jde o byznys, nic osobního. 🙂

 12. Zdá se, že ne každý to chápe. Hodně inteligentní lidi mají pro sebe určitou „slabost“. Vidlák i Zeman mezi takdo „postižené“ patří (ne, opravdu nemyslím 107).
  Takže i když Vidlák se Zemanem ne se vším souhlasí, má z něj velký respekt. Těch rozhovorů by mělo být víc a byly by dobré všecky.

  1. „Hodně inteligentní lidi mají pro sebe určitou „slabost“. Vidlák i Zeman mezi takdo „postižené“ patří“

   Taky si myslím. Ego je velmi ctižádostivé. Stačí tedy jeho cti žádosti vyhovět (třeba dostat pozvání od exprezidenta) a vida Vidlákovy oslavné ódy na čest donátora (kam se hrabe mrkvička před čumákem osla).

   Ego je vynikající sluha, ale otřesný pán. Ale co by nám zbylo, bez něho. Je třeba být velmi obezřetný, když jej druhý laská. Podle sebe soudím tebe.

 13. OT, ale k tématům tu průběžně řešeným:

  „Africký stát požaduje od Západu odškodnění za otroctví
  USA a Evropa byly vybudovány na „potu, slzách, krvi a hrůzách“ obchodu s otroky, řekl prezident Ghany OSN

  Žádná částka nebude stačit k tomu, aby Africe vynahradila hrůzy obchodu s otroky, ale Západ přesto musí zaplatit reparace jako uznání tohoto zločinu, prohlásil ghanský prezident Nana Akufo-Addo během Valného shromáždění OSN.

  „Svět by neměl předstírat“, že hospodářské a sociální problémy, které africký kontinent v současnosti zažívá, „nemají nic společného s historickými nespravedlnostmi, které formovaly struktury světa,“ řekl Akufo-Addo ve středu světovým lídrům v New Yorku.

  „Velká část Evropy a USA byla vybudována z obrovského bohatství získaného potem, slzami, krví a hrůzami při transatlantickém obchodu s otroky [mezi 16. a 19. stoletím] a staletími koloniálního vykořisťování,“ řekl.“

  https://www.rt.com/africa/583357-africa-slave-reparations-un/

  Už kdysi jsem psal, že jakmile se začne oslabovat postavení SSA, začne do nich čím dál tím víc států kopat za všechny minulé křivdy a zločiny.

 14. Vidláku, echo jsem už našla u Zděšenky, tak jsem se těšila na článek
  Zdá se, že vás president Zeman zaskočil! 🙂 V dobrém.
  Určitě vás potěšilo, že vás sleduje, že zná váš blog a politickou práci. A rady od takového matadora politiky nejsou k zahození. Jen tak dál!

 15. Hm, tak tohle téma přitáhne referenty spolehlivěji než ODSáka úplatek.
  A jinak gratuluji, vidláku. Starý ještěr nepochybně ví, že mu odtikává, takže si společnost pro tento čas jistě pečlivě vybírá.

 16. Miloš eman není žádný lidumil. Je to korporátní kolaborant, narcis na půdu, co pomáhal rozkrást naše podíly na půdě, rozpočtu a za žádných okolností nebude příznivcem voleb potřeb.
  Heslo zní, budeš dřít do omrzení a nezůstane ti nic. Jediné co uzná je, že otrokům co makají dvanáct hodin děnně na zapísknutí, by dal, důchod.

 17. Jen dvě faktické poznámečky k textu.

  Vypadat lépe než pan Nešpor zas tak velkou fušku nedá – při vší úctě…

  No a jestli Miloškovi funguje hlava jako zamlada mně, tak to potěš koště! To už bych FAKT nechtěl zažít.

  1. Nešpor to už je mrtvola. Leží v rakvi. A jen občas ho vyndají, dovezou do televize, aby tam udělal veverku. To, jak strašně vypadá člověk, který nekouří a nepije, by vůbec nemělo být ukazováno.

    1. Pokud úměrné kouření (jsem nekuřák) zlepšuje kuřákovi náladu, pak i prospívá jeho zdraví (přinejmenším psychickému).
     S chlastem (zde jsem účastníkem) je to podobně.
     Pruský panovník (už nevím který) nadával svým vojákům před bitvou: „Vy svině, to chcete žít věčně!?“
     S kouřením a pitím je to podobně, řekl bych.

     1. Psychické zdraví je pryč v okamžiku, kdy lékař po dlouhém pohledu do výsledku vyšetření oznámí zprávu, kterou člověk slyšet nechce. Často i s prognózou.

     2. Co přesně řekl Bedřích II Veliký není zcela jasné, zejména ty svině či prasata. Podle německé Wikipedie to bylo „Ihr verfluchten Racker, wollt ihr denn ewig leben?“, přičemž Racker je uličník, darebák, gauner (dříč, kat, ras, …). Existuje i varianta „Hunde, wollt ihr ewig leben?“ nebo i „Kerls, wollt ihr denn ewig leben“, Kerl znamená chlap, chlapík, muž, mizera, … .

    2. Re: Tymákovan

     U nás se říká jedincům vašeho ražení:
     Ještěs pochcal málo sněhu.

     Jinak kdybyste četl mejnstrým a jiné další hodnotné tiskoviny, věděl byste, že vaše zdraví, chytrost a krása ZCELA závisí na tom, co vypouštíte z úst. Tedy mám na mysli slova, nikoli břišní plyny.

     1. pán Targus re: môj pradedo sa dožil 93 rokov ,celý život viedol podľa dnešku zhýralý život. Ráno štamperlík slivečky. Potom vínko riedené vodou pili celý deň. Zobrali si peceň chleba s kusom slaniny a celý deň pracovali na poli. Fajčili od 10 rokov fajku a pred smrťou odložili fajku s dovetkom asi sa poberiem k pánu Bohu ….. môj otec sa dožil 93 rokov (zomrel 02.09.2023) a žil o niečo zdravšie 🙂 genetika nepustí 🙂

     2. Targusi já občas čtu, problém je co to ve mně vyvolává za reakce a že ty jejich „informace“ dlouho neudržím, obávám se, že do očí bijící podobnost s RP není náhodná. 🙂

 18. To já bych se že Zemanem nechtěl setkat.
  Současná situace je i důsledkem vládnutí Klause a Zemana.
  Pokud má dojít ke změně, tak musíme zavrhnout,odsoudil vládnutí. těchto dvou sionistů.

  1. Je to tak, bohužel.
   Liší se od pětikolky hlavně tím, že jsou inteligentní a schopní a zdaleka ne tak otročtí vůči Západu. Ale současný stav je logickým důsledkem jejich dřívějšího působení.

         1. To, že nám spousta věcí mezi nebem a zemí zůstane navždy utajena, to je jen holý fakt a pravda.
          Co je na tom urážlivého?

    1. Re: zL

     Páč seš blbééj Škebloň.
     Už jsi viděl, že by někdo vymyslel něco chytrého pod vodou?
     Neviděl…
     Tak to vidíš…

 19. Markéta Pekarová s Adamovou to budou mít těžké. Jedna z nich si vysloužila punc duté blbky, druhá jako by měla na čele vypáleno znamení blběny. Takového cejchu je těžké, ne-li nemožné se zbavit: i kdyby se dotyčná náhle stala Einsteinem, lidi budou mít i nadále náběh interpretovat její činy a výroky jako slabomyslné.

  Dobrá zpráva je, že dotyčná se Einsteinem nikdy nestane, ani kdyby se nechala přešít na chlapa.

  Článek o Miloši Zemanovi je zajímavý a probouzí nejednu otázku. Zejména otázky po příčinách nečekaných otoček na pětníku; ale na to bych se exprezidenta asi neptal – při své bystrosti a konverzačním potenciálu by se z toho nejspíš vykroutil.

   1. Vidím, že jsi starého pána nastudoval opravdu dobře a tvá návštěva u něj už přináší výsledky. Něco zhruba takového bych od něj čekal – takové skrytě jemné upozornění, že některé věci si člověk prostě nechá pro sebe. – Tohle a takhle já bych to neuměl, opravdu nejsem diplomat.

    Ale bylo by zajímavé věci, na které pomýšlím, vědět.

    1. ..Chcete ,ale nemuzete , takovy usili se dostat nekam tam, za karierou a potom zase musite , ale nechcete ../Nechtela sem ,ale ….musela sem/.
     A kdyz je takovych tam nahore, hodne..Studium pana.
     A otazka , chce bejt Vidlak jako Zeman a Rajchl budoucnosti.?
     Blbost este neni to nejhorsi, nejhorsi to je , kdyz takovy ,ktery sou velkou
     cast zivota zadrzovany ,aby neco nezpyzdili a pak je pustej
     nekam a neco udelat /i na koralicku potom zbyde/…
     Demonstrovat , jo ,ale jen za to co, my na podiu chceme.
     Sportovci ,80 milionu vyplazne kazdej , jen za povoleni vod velikyho vyboru ,aby mohli prijet na OH, dyplomaty maji zase to OSN , urady,organizace ,instituce , totalni politizace, umenizace ,vseho ,
     jednim menem , spolecnej menovatel je tady ,prostituce , at
     ty vostatni ,ten bordel zaplati..
     Studenti zase studujou profesory a poucky a potom je moc daleko vod university , z kancelare ke skutecnosti , se pak nic nevi ,
     ale yntelykend musi vedet a nejvic..Nedorozumeni..
     Pocitam ,ze to neni vlada ,ale podiisti ,ktera mne zakazuje ..Jistotu ale nemam. Psal sem vo tom jak sem blbej,ale ani to, no passaran.
     Pisu jen vo tom, co je verejny..Lepsi sou basnicky, ty vod ladika..Urcite.
     Aspon je zase co mazat. A je tu jen jistota ,ze kdo maze , ten se umaze..

 20. Vidláku, už jste tam!
  Myslím v politice. Jsem zvědav, jak budete pokračovat. Přál bych si, abyste zůstal takovým mladým srdcařem. Trošku naivním, ale o to srdečnějším.

  1. Re: Sk

   Já bych si přál mít vaši vyšadku…
   A u vyšadki výtah a hezkou holku. Ta by do něj dávala kapsičky, abych nemusel furt lítat nahoru dolů…
   A mohla by mít aspoň čtyřky a pořádný výstřih, abych měl při čekání a slinění co sledovat…
   … já vím, že jsem prase…

     1. V pubertě jsem byl děsný éro,
      chtěl jsem mít děsně velký péro.
      A né zas tak moc, jen tak akorát,
      tak jako slon.

      (Fousatej hat)

     2. Měl jsem už od školky a na základce spolužáka, který už nevyleze z kriminálu kvůli dvěma studeným dvanáctkám..
      V šestce stál s námi dalšími sígry v řadě, u kachlíkové stěny a žlábku na WC a soutěžil taky, kdo dochčije až z okna nad těmi kachlíky, kde z venkovní strany stál školníkův Spartak.
      V devítce, na posledním společném školním výletu, se taky ochotně nechal „zacvičit“ od sice méně vyvinuté, ale o to šikovnější spolužačky – i když jsem mu u toho svítit nemohl, jsa zaměstnán stejnou interakcí s královnou třídy.
      Jestli někde tam vznikl ten problém…nikdo neví. Ničeho se nedopátral (docela hluboko, řekl bych) ani vynikající místní kronikář, zdatný genealog.

    1. Re: Sk

     Já mám vůči své figuře dost velké dlaně. Prý to je od práce rukama, ale doma mi furt nadávali, že jsem největší lenoch na světě, tak nevím…

 21. Já jsem pana presidenta viděl v tomto rozhovoru a už tam vypadal výrazně lépe než na konci funkčního období, zřejmě si stihl trochu odpočinout. https://youtu.be/eoiho1sbFck

  Ten rozhovor závidím, musel to být velký zážitek, ale zasloužíte si to, Vidláku, to beze sporu.

   1. To souhlasím, mezi politiky určitě, mimo ně by se našlo.
    Myslím, že z Trumpa budete zklamaný. Na základě rozhovorů, které jsem s ním viděl, si myslím že má vychování řeznického psa, jak se říkavalo za mého mládí, abych se vyhnul jednomu modernějšímu výrazu.

    1. Uz delsi dobu se vodehrava kasparkovani vo presidentech a jejich volbach ,
     je neco jako , opakovat cinnost , srani na hovna.
     Vic toho nahore , este vic a porad neni dost , jako zarucenej vysledek…
     At zijou volby..ve kterejch si narod zvolil napr. zjesterovanyho Zemana a dockal se..
     Jit dal zase neni tak tezky , staci misto putinu a spol, siku ,
     dat se na svoji vlastni , uplne svoji vlastni ,/ ja vim to je nezvyk/, cestu..

   2. Usilovat můžete, je otázkou je jak jste na tom s jazyky. Protože dnešní tlumočníci nejsou to pravé oiřechové. Ne že bych byla genius, ale ještě jsem neviděla, aby mluvící kroutil/pohyboval hubou tak jak mluví překladatel.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *