27 května, 2024

Oni to dokázali

Tak jsme se dozvěděli, že podle agentury Morning Consult je Petr Fiala nejméně oblíbeným demokratickým premiérem na světě. Věří mu jen 18% občanů. Je méně oblíbený než Macron, kterému běžně hoří předměstí Paříže. Je méně oblíbený než Scholz, kterému zase nehoří kotle v elektrárnách. Naopak, nejoblíbenější je indický Módi, i když je Indie hodně chudá země a život tam není peříčko. Druhý nejoblíbenější je mexický prezident Obrador (že jste o něm nikdy neslyšeli?), i když mu v zemi řádí drogové kartely…

Chápete to? I v Indii a Mexiku mají lidé pocit, že se jejich země ubírá lepším směrem, než Česká republika.

Když jsem mluvil na demonstraci, začal jsem informací, že Petr Fiala je podle zase jiného průzkumu druhým nejhorším premiérem. Proč je druhý? Protože je tak neschopný, že to ani nevyhrál. Jsem rád, že pan premiér šel do sebe, zvýšil své úsilí a dokázal to. Stačilo mu k tomu pár vizí, jak si představuje vzdělanostní společnost a představit rozpočet na příští rok s prioritami jeho vlády (Ukrajina, armáda, evropský a americký vlezdoprdelismus) a bylo to.

Na Vítka Rakušana praskají další dozimetrické podrobnosti. Už víme, že měl šifrovaný telefon od Redla, začaly probleskávat informace, že volební kampaň platili z velice podezřelých peněz… a co je nejdůležitější, takřka všechny průzkumy libtardích agentur se shodují, že STAN se do sněmovny nedostanou. Realita bude ještě o něco tristnější.

Petr Pavel má zase pěknou kancléřskou fůrii. Sice se neumí oblékat, ale za to je velice mstivá, šikanuje zaměstnance a ničí jednu kariéru za druhou, že to ani mluvčí Markéta Řeh(t)áková nevydržela. Kolář píše prezidentovi projevy, kterým nejenom nerozumí veřejnost, ale ani on sám. Například jeho věta o tom, že pokud přestaneme podporovat Ukrajinu, dáváme tím za pravdu Rusku, že je třeba se chovat realisticky, ta vejde do dějin. Ani to ale naší hlavě státu ještě nestačilo, řekl, že by vlastně neměl nic proti, kdyby v EU přestalo pro jednotlivé země platit právo veta.

A vlastně má pravdu… k čemu by kolonii byl takový demokratický přežitek, že? Česká republika je suverénní jen na papíře. Ústava, jak by řekl Pavel Hasenkopf, nemá zuby, sama se neubrání a bude základním dokumentem jen do té doby, dokud o to budou lidi stát. Už teď to vypadá, že nejvyšší předstaitel naší země už s nějakou suverenitou vlastně vůbec nepočítá… ale zato perfektně plní rozkazy.

Jak to na té mši Duka citoval Čapka? „Kdo je slušný, byl slušný vždycky; kdo byl věrný, je věrný i teď; kdo se točí s větrem, točil se s větrem i dřív. Kdo myslí, že teď přišla jeho chvíle, myslel vždycky jen na sebe. Nikdo se nestává přeběhlíkem, kdo jím nebyl vždycky. Kdo mění víru, žádnou víru nemá. Člověka nepředěláš, jen se ti vybarví.“

V USA si odvolali šéfa sněmovny reprezentantů McCarthyho. Toho, jak ho po volbách volili v (tuším) patnácti kolech, než se to povedlo. Víte, on byl sice republikán, ale chtěl být státotvorný a tak demokratům trochu trošičku ustoupil, aby nedošlo k situaci, kdy stát nebude mít na výplaty zaměstnanců. Republikány tím naštval a našlo se jich pár, kteří navrhli jeho odvolání, protože zradil. A všichni Demokraté, kterým před chvílí pomohl, pro jeho odvolání zvedli ruku také. Čiň čertu dobře, peklem se ti odmění. Akorát jaksi soudruzi demokrati nedomysleli, že teď opravdu Ukrajině nepomohou, protože bez šéfa sněmovny se to nikam nepohne.

Do volby nového předsedy sněmovny je to tam zamražené. Ani další finanční a vojenská pomoc Ukrajině se nebude konat. Doufám, že se Zelenský dívá, na jakých nitkách visí jeho osud. Žádné demokratické ideály, ale žabomyší hádky několika kongresmanů. Ty rozhodnou o osudu Ukrajiny. Možná se to teď ještě urovná. Možná to tam nějak upečou, aby vše pokračovalo. Ale prezidentské volby se blíží, budou už za rok a jak vidno, nějaká Ukrajina bude každému ukradená, když jde o místo v Bílé chýši.

To se tak pustíte do existenčního válečného dobrodružství proti regionální jaderné velmoci, odmítnete mírovou dohodu, myslíte si, jak nemáte krytá záda, protože vám tleskají v Senátu a všichni za vámi jezdí, aby pak uběhly dva roky a náhle zjistíte, že Ukrajina je v amerických prioritách o dost níž než jejich vlastní politický boj. Koneckonců, i Soros se stahuje zpět do USA… ono bude docela drahé, vysvětlit Američanům, že se mají dobře a válka s Čínou a Ruskem je v jejich zájmu.

Třicet let liberálové pracovali, aby se dostali k moci. Vybudovali si podpůrné struktury, ovládli školy i média, nadělali si politické neziskovky a donutili stát, aby to financoval… Nebylo to snadné. Pořád jim v tom nějaký konzervativec překážel. Pořád jim do toho házely vidle různé krize a musel přijít až covid, aby svoje tažení dovedli do vítězného konce.

A sotva se jim to podařilo, ukazuje se každý den, jak jsou neschopní. Zaměřili se na marketing, ale dalo jim to tak zabrat, že se nijak nepřipravovali na to, jak řídit svět. Ne, liberálové nemohou za to, že Rusko se vzpamatovalo a z Číny je supervelmoc. Nemohou za to, že se změnil způsob válčení nebo že přišly sociální sítě. Ale mohou za to, že si v de facto válečném stavu s Ruskem, vypnou jaderné elektrárny a protlačují ještě přísnější emisní normu. Mohou za to, že v podmínkách obchodní války s Čínou, zdraží energie, že jim průmysl utíká ausgerechnet do té „nesvobodné“ části světa. (Jeden můj kamarád mi říkal, že je snazší jednat o vybudování lihovaru s úřady v Ugandě, než na Slovensku…) Mohou za to, že sice mluví o přípravě na válku, ale neumějí zmobilizovat ani ty zbytky průmyslu. Umějí jen zvednout daně a lepit se k silnici.

Úpadek přichází za potlesku zhloupnuté mladé generace… která ještě nepotřebuje penicilín, protože nemoci přijdou až později. Úpadek přichází za potlesku liberálních novinářů, kteří si myslí, že na ně nedojde.

Prostě to dokázali. Namísto velkolepého vítězství Západu, přichází vítězství Východu. Toho zaostalého, autoritářského, diktátorského… Proč, protože my přece musíme vyhrát, ne? Nemusíme pro to nic dělat. Nemusíme mít průmysl ani školství. Nemusíme mít efektivní státní správu. Nevadí, že stavební řízení trvá dlouhé roky. Nemusíme mít elektrárny, nemusíme mít továrny a vlastně ani zemědělství, protože to všechno produkuje oxid uhličitý a občas to smrdí. Nevadí, že sami sobě ukládáme nesmyslná břemena a předpisy. My máme evropské hodnoty a to nás předurčuje k vítězství.

Dokázali to… Teď se to prostě jen projeví.

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí a podpořit vlastní národní občanskou společnost, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý kdo pošle dar alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihu (nebo knihy) z nabídky.  

202 thoughts on “Oni to dokázali

 1. (Jeden můj kamarád mi říkal, že je snazší jednat o vybudování lihovaru s úřady v Ugandě, než na Slovensku…)

  A jaky ma zaruky ze jeste zejtra bude ten lihovar jeho na SK versus Uganda? to je dost podstatna vec. Tvrdit takove hovadiny jako ze se v SOmalsku rozvijeji dobre mobilni site a to je dukaz ze svoboda a libertariani vedej co delaj, je trochu mimo.

  1. „Občané Izraele, jsme ve válce. A vyhrajeme,“ citují Times of Israel. Benjamin Netanjahu dodal, že „nepřítel zaplatí za útok cenu, jakou nikdy předtím nepoznal.

   1. Sk.
    Jedná se o konečné vyřešení Palestinské otázky,Palestinci budou úplně vyhlazeni.
    Nějak se jim ta Ukrajina vzdaluje,tak musí zlikvidovat Palestince k vůli území.

    1. Jj. Je to zajímavé. Když obsadí někdo cizí území a zavede tam vojenskou diktaturu, tak se tomu říká okupace. Ovšem když totéž dělá Izrael, tak se tomu říká „budování osad“.

 2. Má někdo informace? Právě nějaká bába mlátí pantem v Tv a prý je hotovo. Progres nabídl Pelle post premiéra a KDH, jak se nechtělo s nikým pářit, tak si ráda nechá ufiknout penis a má do toho chuť jít s progresem.

   1. Díky. Mám tady něco rozpracované a otevřených hafo voken😀 jen to ke mně doputovalo z obýváku. Jedním uchem poslouchám Hodinu vlka a do druhého mi uvízla ta slovenská bába.
    Zeptat se tady je pohodlnější

  1. Já se koukala na ten přenos a veliuce pečlivě, Hmm, jkapku zestárnul , jao my všichni – ale žádné klepání, třes rukou, koktání či ledaacos co „viděli“ psavci“, Asi špatně koukám…

   1. nehovoriac o tom, ze s jeho diagnozami (vsak ma Parkinsona, Alzheimera, rakovinu pankreasu a kde co dalsie, podla dobre informovanych ceskych medii:-)) tri hodiny prezentovat a potom odpovedat na otazky, to je celkom slusny dokaz o jeho kondicii:-)

 3. Vidlák, ad „regionální jaderná velmoc“ Rusko:
  Myslím, že jste uvízl v americké geopolitice konce 19. století (Alfred Mahan). Jeho koncepci však již počátkem 20. století tváří v tvář dopravním možnostem železnic a síle kontinentálních velmocí Německu a Rusku zpochybnil britský geopolitik Halford Mackinder se svou ideou Heartlandu. No a po 2. světové válce byla situace již úplně naruby. Už nevím, kdo byl ten racionální americký generál, který někdy okolo roku 1950 prohlásil, že USA jsou s ohledem na logistické potíže spojené s přesunem zbraní, vojsk a zásob přes oceán schopné s nasazením všech sil před Sovětským svazem ubránit Velkou Británii, ale nikoliv západní Evropu. Řeč byla samozřejmě o konvenčními prostředky vedené válce.
  V současné době, jak píše i K42, už je to s těmi skvělými letadlovými a bitevními loděmi nalevačku. Jsou to jen obrovské a příšerně drahé terče pro levné rakety. I když připouštím, že velmi efektně vypadající a v relativně mírových podmínkách proti rozvojovým zemím úspěšně předstírající zdánlivou moc USA.

 4. Když jsem četl ten nadpis – Oni to dokázali – tak jsem si nejprve myslel, že to bude o tom, jak Rusové 5. října povraždili 51 ukrajinských civilistů.

  1. A ono ne…
   Americký novinář Garland Nixon obvinil Zelenského, že souhlasil s prodejem země velkým západním korporacím (jako Blackrock a Goldman Sachs). Na sociální síti X napsal, že Zelenskij prodal budoucnost země – úrodnou černou půdu Ukrajiny – americké mezinárodní investiční společnosti BlackRock.
   To je přesně to, co jsem předpokládal.

  2. A já myslel že to bude o zavraždění 14 000 donbasanů kyjevskou chuntou.

   Skelope, ty seš pořád stejný prase…

    1. Žumpoidní fakta nejsou většinou fakta: z HD videa zasaženého obchodu/kavárny je 100%-ně jisté, že objekt nezasáhl ruský Iskander-M – jak proklamovali Ukroši – s 450 kg vysoce výbušnou hlavicí (hexogen), protože tam není žádný kráter, který to jinak vždycky udělá. Tudíž ukrošské žumpy jako obvykle lžou.

     Podle poškození to bylo něco jiného. Pravděpodobná je hlavně Ukroši odpálená proti-radiolokační raketa AGM-88 Harm, která má odpovídající účinky, a navíc se navádí na radiové/radarové signály: docela snadno se mohla „chytit“ hromadných signálů z mobilních telefonů zúčastněných.

     Přesně stejně, jako nedávný „ruský válečný zločin“, kdy ukrošská AGM-88 Harm zasáhla tržnici/obchodní ulici v Kosťantynivce někdy v září. V NYT sice Amíci psali, že to byl ukrošský Buk, ale video výbuchu přesně usvědčuje AGM-88: díky konstrukci bojové hlavice a použitým trhavinám je to velice charakteristické. Také navedení na mobilní telefony, jak bylo více lidí pohromadě…

     1. káčko, zajímavé na tom je i to, že podobné „útoky“ přijdou vždy v době, kdy je zelí ve světě a žebrá o další prachy/zbraně.
      holt náhoda…

      1. Kdo ví. Možná té „náhodě“ někdo napomohl, v rámci vhodného PR efektu. Před rokem Ukroši poslali Točku-U na civilisty na vlastním nádraží v Kramatorsku, a snažili se to v žumpách „prodat“ jako zásah ruským Iskanderem-M. Jenže někdo ze zevlounů vyfotil zbytky Točky-U tak šikovně, že tam bylo vidět sériové číslo – šlo prokazatelně o raketu v zásobách Ukrošů…

       Ale je to válka, to se stávají náhody, v civilním životě naprosto nemožné…

  3. Náš králík Fiala to dokázal,nehoří mu u Paříže,jaderky nevypnul,svrab a neštovice jako v Indii nemáme a náš nejlepší premiér a světový lídr je stejně nejhorší premiér a světový lídr.Stejně se najdou kvanta idiotů,co ho za ten marasmus pochválí.Kdyby je každé ráno kopal do zadku svým špičatým manažerským střevícem,tak mu ho ještě políbí(střevíc).

     1. Už jsou, tedy údajně, k dispozici protézy. Nakolik funkční, to nevím a ani se o to nezajímám. Takže možná ne Ho, ale Ji. Ono aby bylo něco patrnýho v kalhotách, aby nevypadal tolik jako eunuch.

   1. Nějak mi neprošel post, ale ve Francii už museli zavřít 17 škol kvůli epidemii štěnic. Celkově to ale bylo už 17 institucí.

    1. citala som, ze su problemy aj v metre, cez sedadla sa to vraj siri.-(( brrr….naozaj to dokazuje cyklicnost historie……ako v 50.rokoch, ked sa likvidoval masovo svrab, sifilys, kvapavka a cez DDT vseobecne hmyz

  4. Jestli ono to není jako s jinými údajně ruskými útoky na UA civilisty. Nicméně se to vždycky potichu objeví s tak půlročním zpožděním vždycky. Něco jako útok na Nord Stream.

   1. Jako z tou Kosťantynivkou před pár týdny: netrvalo to už půl roku, ale jen pár dní, než ukrošskou válečnou propagandu vyvrátili v NYT. Dá se to chápat také tak, že v USA už mají Ukrošů a Ruiny plné zuby… když ukrošské lži vyvrací přímo libtadí a neoconský New York Times…

    Holt jsou Ukroši „šikovní“: odpalují ze zbývajících letadel pár set kilometrů od fronty proti-radiolokační rakety AGM-88 Harm „naslepo“, nastavené na režim zachycení pozemních radiových/radiolokačních zdrojů. Když to během letu k frontě najde větší zdroj radiového vyzařování, tak to tam práskne. Jak ta Konstantinivka, tak tihle ubožáci na smuteční tryzně, byli příliš blízko frontě a shodou okolností v trase té rachejtle…

    Je to prasárna… co jiného k tomu napsat.

     1. Proslejcha se taky ,ze nektery ty veci , co na ne leti rusove umeji votocit ,aby letely zpatky , vodkud byly vystreleny.

    1. Jsou to zkrátka hovada: jak bytostně ukrošské!
     Na vině je ukro hovado za kniplem letadla, které to odpálilo; jeho velitel, který takovou prasárnu dovoluje; a také amícké/britské hovado, které takové nasazení dodaných AGM-88 povoluje…

     A také hovada, která lidem neřeknou velice důrazně, aby když se někde slezou na jednom místě, že si bezpodmínečně nesmí vzít s sebou mobily (protože i „vypnutý“ mobil se hlásí BTS-ce, pokud z něj nevyndáte baterku a tudíž je zdrojem signálu; u moderních placek to nejde). Když jim nad hlavami létají takovéhle amícké „dárečky“.

      1. Re: ema

       Alobal je už na ty moderní mrchy málo. Musíte se snažit více.
       Ideál je plech, který se nedá zmagnetovat, eventuálně musíte zajistit tzv. stínění onoho obalu.

     1. Nerad – ale korekce: Vypnutý mobil nic nevyzařuje.
      Nehlásí se BTS. Leda by v něm byl nějaký program, který bude imitovat, že je mobil vypnutý a on nebude. To pak může i odposlouchávat a cokoliv.

      1. Re: Sk

       Nerad, ale korekce korekce.
       Placatý šmidlifón jsem odvrhnul mimo jiné i poté, co jsem zjistil, že je slyšet z rádiového přijímače v autě (klasické vrčení v repráku), a to i poté, co jsem ho jakože vypnul.

       Ale na podrobnosti se mne neptejte. Na to, abych tomu rozuměl, je na šmidlifónu málo železa.
       Tedy kromě jedné – nebylo v něm možno vyměnit baterii, tudíž vyfičel z mého perimetru. Nerad zahazuji funkční věci…

       1. Tak možná proto mám tlačítkovou cihličku s pevným programem (ROM) a 4 Ah baterkou. Navíc na obrazovce neumím psát – tlusté prsty.
        Neměl jste tam nějakého špehovacího broučka, Pásovče? Možná už od výroby…

        Zatím ani jeden z mobilů, které měli herci ve studiu vypnuté, se BTS nehlásil.

        Test na „vypnutí“ dělám u nového mobilu vždy. Nemám strach ze špehování, prostě mám rád věci, které mě poslouchají a ne naopak.

      2. To uz je dnes snad v kazde elektronice. Doby kdy vypinac znamenal odpojeni pristroje od napajeni jsou uz davno pryc. Holt pokrok

      3. Jak píše Targus: moderní placky už se umí samy na chviličku „probudit“ z vypnutého stavu a mrknout přes 3G/4G/5G datový modem na net, jestli tam pro ně není něco zajímavého. Třeba prioritní zpráva ze soc-sítí nebo email. Navíc se některé i vypnuté občas hlásí BTS-kám, i když samozřejmě méně často, než zapnuté. Záleží na typu mobilu a verzi, také na firmware.

       Pokud by člověk chtěl jistotu – což by ve válečné zóně bylo záhodno – je lepší nechat placku někde odloženou nebo si pořídit kvalitní stínící krabičku – mnoho typů prodává třeba Aliexpress. Je to z hodně křemíkatého a fosforového železného plechu, aspoň 1mm tlustého, a je to plně uzavřené, bez škvír. Lze to vyrobit i doma, třeba ze starého deklu od stolního počítače…

       A ne, alobal ani eloxovaný pytlík od keksů či brambůrků fakt nestačí…

       1. A co takový ten tmavý pytlík, co se do něj dávala dříve elektronika k vyloučení antistatisckého náboje?
        Tam nějaké pokovení asi je.

        1. Ne, to nepomůže. Stínění musí být nejen elektrické, ale i magnetické: protože elektromagnetické vlny mají jaksi dvě složky, elektrickou i magnetickou.

         Materiál stínění musí elektromagnetické vlny pohltit a změnit v teplo, místo aby je jenom odrážel a propouštěl. Proto se používají materiály, které mají obří elektromagnetické ztráty… jako třeba zmíněný železný plech s větší příměsí křemíku a fosforu – používaný běžně v průmyslu k elektromagnetickému stínění; třeba na dekly počítačů…

         1. nebo plechy v transformátoru…
          Bojím se, že běžné plechy v PC toho moc neodstíní (katování kchostů, výroba v Číně)

          1. Jojo, trafoplechy taky. „Permalloy“ se říkalo jedné z těch stínicích slitin…

           Existují i sofistikovanější stínící pouzdra na „zlobivé mobily“, které jsou jednak drahé, jednak podstatně lehčí než výše zmíněná plechová – fyzikálně to spočívá v tenkém elektrickém stínění a tenkém magnetickém stínění pomocí spešl magnetických vrstev.

           Ale kupovat takové lepší stínící pouzdro od Žluťáků mi nepřijde spolehlivé – dokud to nemá atest nějaké důvěryhodné zkušebny, moc bych tomu nevěřil. Že mobil v tom pouzdru nemá signál ještě neznamená, že to funguje na 100% a na všechny frekvence…

          2. Takových atestů vám udělám 10 za hodinu.
           I s hologramem.
           Tím nechci naznačit vůbec nic, nikdy jsem to neudělal a nehodlám to nikdy udělat.
           Byla to jen taková metafora.

  5. „tak jsem si nejprve myslel, že to bude o tom, jak Rusové 5. října povraždili 51 ukrajinských civilistů“
   Ty dokazes v jedne vete zalhat dvakrat – to je uzasne!
   Za 1. ze Rusove povrazdili civilisty, a za 2. ze „myslis“, ty jen jedes podle lepiku na monitoru

 5. 29. 9. – 2. 10. 2023 Rusko – Latinská Amerika

  Prejav prezidenta Putina na medzinárodnej parlamentnej konferencii “Rusko – Latinská Amerika”

  Vážené dámy a pánové, přátelé!
  Rád bych upřímně přivítal všechny účastníky mezinárodní parlamentní konference „Rusko-Latinská Amerika“.
  Z iniciativy vedení ruské Státní dumy se do Moskvy sjeli zástupci zákonodárných orgánů a představitelé různých politických stran, vedoucí představitelé společenských organizací, odborníci a diplomaté z většiny latinskoamerických států.
  https://kob-forum.eu/2023/10/04/projev-prezidenta-Putina-na-mezinarodni-parlamentni-konferenci-Rusko-latinska-Amerika/

 6. Zasedání Valdajského diskusního klubu 5. 10. 2023

  Vladimir Putin se zúčastnil dvacátého plenárního zasedání Mezinárodního diskusního klubu Valdaj 5. října 2023 20:25 v Soči u příležitosti 19. výročí jeho založení .

  Kdo si chce projev poslechnout.

  4,5 hod. Серьёзный разговор начистоту: Путин на „Валдае“ раскрывает карты. Прямая трансляция
  https://tsargrad.tv/news/serjoznyj-razgovor-nachistotu-putin-na-valdae-raskryvaet-karty-prjamaja-transljacija_881340

  Заседание дискуссионного клуба «Валдай»
  http://kremlin.ru/events/president/news/72444

 7. I ve Svedsku to dokazali … 😀
  „🇸🇪Švédská armáda zůstala bez vybavení, vrchní velitel ozbrojených sil země přiznal své „selhání“.

  Vrchní velitel švédských ozbrojených sil Mikael Büden přiznal, že se mu nepodařilo zajistit vojákům a důstojníkům švédské armády boty, pláštěnky, ochranné oděvy a další osobní vybavení, uvedl v rozhovoru pro deník Dagens Nyheter. Podle vojenského velitele byly „výzvy“ podceněny a vybavení nebylo objednáno včas nebo v plném rozsahu.

  Navzdory prudce zvýšenému vojenskému rozpočtu království mají švédské ozbrojené síly trvalý nedostatek vybavení, které lze na rozdíl od ponorek a stíhaček koupit v běžných obchodech. Novináři se vrchního velitele, který je ve funkci od roku 2015, zeptali, proč je po celou tu dobu nedostatek potřebného vybavení pro personál, na což Büden upřímně odpověděl: „Musíme prostě říct, že je to selhání. Časem jsme podcenili výzvy. Nemáme konzistentní dodavatelské řetězce.““

  1. Zdravím český propagandisty.
   Mají švédi dost čipů ze starejch mikrovlnek?
   Mají jídlo na tři dny?
   A mají hřebíky?
   🙂

   1. Od doby schuzky v Soci, kde s Turkem vymenili import hrebiku za Nahorni Karabach, jich je na ruskem trhu dostatek.
    Krome toho dostaly USA sach-mat v pripade dedolarizace: Kdyz si dnes American bude chtit koupit 1 dolar, uz za nej nezaplati 60 rublu, ale rovnou 100. Rusky export hi-tech vyrobku do Sierra Leone posili a Americane financne vykrvaci.

    1. Rusové exportujou hi-tech rakety na ukrajinu.
     Někdo tam krvácí, nevím kdo.

     Půl roku jste ze sebe usilovně a demonstrativně dělali s gogošem osly.
     Podařilo se vám to…

     1. Tam likviduji ukrousske syny a taty od rodin, cimz se jiste utuzi druzba mezi bratrskym narodem, ktery prichazi osvobozovat.
      A svymi hi-tech vyrobky pravidelne ostreluji vlastni ruske uzemi, coz je zajiste soucast mnohovrstevnateho planu v ramci kampane „Rossija zdes navsegda“.
      Stat se demonstrativnim oslem je mnohem jednodussi, nezli by se kdy mohlo zdat, najednou ma diskuter dlouhe usi a ani nevi jak, staci jen nabidnout ocekavanou mrkvicku.

      1. Re: stridor

       Proč vy ze sebe musíte dělat debila za opravdu každou cenu…
       Btw. neměl snad už podle vás být konec vojny, v níž Ivan definitivně prohraje?

  2. Oni to dokazali………. Adije Svedsko.
   Titulek z you tube.
   Svedsky predseda vlady povolava a mobilizuje svedskou
   armadu, na obranu svedske populace a naroda proti gangum ,
   kteri dobyli a ovladli stat ,Svedsko…
   Takze Svedsko muzete vodepsat z NATO , Svedsko musi ted branit Svedsko,
   vod hroziciho nebezpeci zniceni statu a naroda , vod tech vitanejch a
   pozvanejch ve velkych mnozstvich do zeme..
   Takova to byla normalni zeme , jako treba Kanada , vo neco driv..
   Jine vlady vitaji ty same v co nejvetsich poctech a nemohou se dockat..

   1. Bych se Švédům nesmál,my jsme na tom podobně.Nekoncepčnost a rozhazovačnost na všechny zbytné strany,toť libtardí modus vivendi.

   2. 🇸🇪 Samnytt: Švédsko šokoval bující organizovaný zločin se střelbou a bombovými útoky

    🔹 Švédská policie zveřejnila ohromující statistiky o počtu střelby a bombových útoků, které letos provedly zločinecké gangy, píše Samnytt. V prvních třech čtvrtletích roku 2023 bylo v tomto severoevropském království při 290 přestřelkách gangů zabito 42 lidí a 80 jich bylo zraněno. Ve stejném období došlo v zemi ke 132 výbuchům, zatímco za celý loňský rok to bylo 90 takových incidentů.

    🔹 Zpráva zveřejněná švédským policejním oddělením uvádí, že donucovací orgány v severoevropské zemi „těžko drží krok“ se zločineckými gangy, protože „schopnosti“ gangsterů rostou rychleji než schopnosti švédských policistů.

 8. Lavičku svatého Václava
  přemohla po čase únava.
  Kolik lidí na ni sedlo?
  Kolik koček na ní předlo?
  Nezažila teplo zadku,
  nehostila dítě, matku.
  Párkrát ročně měla smolík
  když ji poblil alkoholik;
  nožem do ní ryly značky
  vysokoškolačky…
  A teď tady tiše hnije.
  Tak vypadá agónie.
  https://imgway.cz/97O2/IMG_6386.jpeg

  1. Re: Ládik!!!

   Ládiku, ty seš ještě větší čuně, než Starej kocour na ostravské vyšadce, kterej se tam živí prošlejma lančmítama a pak nám pěkně shora nadává, když mu je z toho blbě.
   Takhle veřejně hanobit soudruhy..!
   FUJ JE TO!
   (((-:

   P. S. tak nějak mi tu chybí Asfaltový Holub a jeho případné poznámky. Určitě by hezky okomentoval vás oba. Zvlášť i dohromady…
   Njn. je podzim a sfiňa nostalgija, cype…

   1. To je z Holešova. Mají tam ještě 2 lávky “vh” na náměstí, ale nepřišel jsem na to, jak se na takovou lávku leze, jak se na ní sedí (ležet by nešlo) a jak se sleze. Tak jsem fotil, co bylo… a že tam takových je!
    To na Komorovském grúni je jiná lavička…

    1. Re: Ládik!!!

     Mně se zase líbí ty mladé kopřivy okolo. To by byla hezká fotočka, až budou mít ty kopřivy na výšku metr…

 9. Vidlák krásně shrnul v pár odstavcích současné „vítězství“ USA/Západu potažmo naší jejich 5-ti demolice, proti kterému je výhra dávného krále Pyrrhy naprostá maličkost. Je těžké, nějak to souhrnně označit, protože tak obří a dementní katastrofická prohra se v dějinách nepovedla snad nikomu, navíc za neustálého vítězného jásání a radostného křepčení.

  Slovní zásobu, na něco takového, mají leda amícké ozbrojené síly, ve formě svých sprostých zkratek, jako SHTF, FUBAR případně veselých slov jako „clusterfuck“ – není divu, protože nikdo jiný za uplynulých 70+ let neutrpěl tolik fatálních a ostudných výprasků, jako amíčtí vojclové. České „Fšecko je to f prdeli“ zdaleka nedostačuje…

  Stačí to pobaveně sledovat a kroutit palci na břiše, válet se na pomyslném gauči a požírat pomyslný popcorn: oni se ničí sami tak důkladně a všeobecně, že svým bojem proti nim bychom jim jenom překáželi v sebezničení.

  Současný režim, řízený Fašingtonem a Londonabádem, jejichž prodlouženými chapadly jsou EUhnije i 5-ti demoliční likvidační parta ze Strakovky, neomylně instaloval do vedení téměř Fšeho ty největší blbce, idioty, kretény, nenažrané vyšinuté kariéristy, korupční šašky a zločince…, že literární a divadelní „Král Ubu“ je proti tomu příkladem osvíceného geniálního řízení a zodpovědné vlády.

  Je potěšující to celé sledovat: ne z čirého nihilismu, ale protože jejich deklarované cíle – kterými se ve své bohorovnosti vůbec netají – jsou lidsky, morálně, civilizačně, … naprosto obludné a zhovadilé. Světovláda a zotročení celého lidstva, ukradení všeho majetku a svobod, zavedení úplné kontroly a totality. Jakýsi polepšený absolutní feudalismus s bezprávnými nevolníky, přičemž „Oni“ budou superšlechta, povyšující se na bohy, jako egyptští faraóni nebo dekadentní římští císaři. Zkrátka jim úplně jeblo.

  Je nutno ještě chvíli počkat, až si hodně nabijí tlamy, protože přikročit k nápravě předčasně by nedalo takovou „lekci“ a hrozilo by, že to vše zopakují, až trochu pookřejí. Všichni víme, jak nesoudní a „teflonoví“ takoví zmrdi jsou: „oni za nic nemohli“; to se opakuje pořád a pořád.

  Neznamená to naší pasivitu, samozřejmě: musíme se intenzivně a pilně chystat, „až se nebesa zřítí“ a půjdou do prdele nebo kam vlastně. „Až se k nám právo vrátí“… jak kdysi zpíval Spiritual Kvintet. Nebude to jistě snadné, ale proveditelné ano, přes strašné škody, které způsobili.

  Válka nebude, to je jisté: proxy-konflikt s Ruskem v Ruině i jinde prohráli dostatečně fatálně a ostudně, a cokoliv většího by pro ně byla dokonalá a kompletní katastrofa; vědí to velice dobře, přes různá bláznivá a vyšinutá prohlášení.

  1. Ke k42 7 října, 2023 (8:08):

   Ke
   „Světovláda a zotročení celého lidstva, ukradení všeho majetku a svobod, zavedení úplné kontroly a totality. Jakýsi polepšený absolutní feudalismus s bezprávnými nevolníky, přičemž „Oni“ budou superšlechta, povyšující se na bohy, jako egyptští faraóni nebo dekadentní římští císaři. Zkrátka jim úplně jeblo.“
   :

   Podceňovat smrtelného nepřítele bývá pravidleně osudným pro podceňujícího, tj. nyní pro nás.

   Ke
   “ … oni se ničí sami tak důkladně a všeobecně, že svým bojem proti nim bychom jim jenom překáželi v sebezničení.“
   :

   Představa, že když dáme věcem (procesům) volný průchod, bude se situace automaticky vyvíjet v náš prospěch, je nerealistická a velmi (pro nás) nebezpečná.

   Nemyslím, že byste si to neuvědomoval.

    1. Ke Starý kocour 7 října, 2023 (10:11):

     Když se podíváte do zrcadla (a vzpomenete si např. na včerejšek), nemáte spíše pocit, že se „nás naučili“ velmi účinně a už dávno?

   1. Co je vrchol optimismu. Sednout si holou prdeli na led a zpivat ,
    prijde jaro, prijde.
    A nebo bojovat 20 let proti horalum v sandalech a prohrat
    a hned potom si myslet, ze nejaka vetsi vojenska akce na Ukrajine ,
    urcite zhrouti hospodarsky cely Rusko, behem 12ti mesicu , rusove ze valku urcite prohrajou ,nebo tak.

    Na Ukrajine je vse zase videt a dobre. Vse co je treba pro valky.
    Jsou to velke miliardy a bez nich ukrove nemuzou vubec nic.
    A celej ten kolobeh. Vlady zacinaji valky , na ty potrebuji zbrane a vsecko mozny pro armady , korporace zvysi vyroby vseho pro valky , vlady zavadeji valecne hospodarstvi s miliony vojaku a kupuji draze od zbrojnich a jinych korporaci ty bohatnou a bohatnou , vlady se velmi ochotne a velmi zadluzuji , do megadluhu a musi si pujcovat a pujcuji si megamiliardy na vysoke uroky vod bank ,
    ty jeste vice bohatnou a bohatnou a bohatnou ,
    vlady potom ozebracuji narody a lidi ,kdyz preziji valky …
    Nikdo , nikdo jiny , nez populace , splaceji po desetileti nekonecne obrovske megadluhy s uroky , ktere vlada nadelala a ktere musi
    vydirat z zivych pracujicich ze zebracke mzdy z jejich prace , z deti a zen , zvysovanim dani na vsechno i na rohlik, zvysovanim cen vseho ,
    ty vydirane miliardy splaci bankam.
    Rusko napr. ,zaplatilo dluhy z druhy svetovy, az v roce 2008.
    Mozna Putin moh prohlasit , dluhy nadelala vlada bolseviku SSSR,
    tak at dluhy vam splati.
    Prave jste je ty bolseviky a SSSR porazili v ty vasi vitezny Studeny valce.
    Kdyz prohrali tak at voni plati.
    My Rusko a ruska vlada , sme nic neprohrali. Tak neplatime.
    Jenom prohrany valky na teror , na Irak a Afg. , prisla na vice nez ,
    10 trilionu , na N.York zautocili ale saudove , na ne zadna valka ,
    ale kupodivu nezbyla.
    Za poslednich asi 20let dluh vyrost na 33 trilionu a 450 miliard. A roste dal.

   2. „Dodejte vobrazky a my dodame valku“..
    Odpoved emericky vlady na dotaz , medialniho magnata Hearsta ,
    co maji jeho reporteri delat na Kube.
    /Po valce a po dobyti Kuby , dobyli zase Kubu gangsteri Mafie ,
    Luciano a Meyer Lansky, ale ty Kubu projeli zase s Castrem/..
    Vodhaduju , ze svet je vod uplne posledni , posledni valky na konecnej
    konec sveta , asi tak jeden teroristickej utok , kterej se svede na , jako obvykle…
    Kdyz posledni dve svetovy valky a vitezny , mely bejt urcite ,ty posledni..
    Silencu a teroristu ochotnych , bylo a je NATO i jinde , vzdycky dost po ruce.
    Sedm kuli do Ferdinanda v Sarajevu, Gliwitze, P.Harbour, spadany baraky v N.Yorku ,utok emerickejma letadlama pro obranu Usa neviditelnejma ,
    utok neviditelnych vietnamskych lodicek , na velky emericky v Tonkin zalivu ,Laos , Kambodza ,atd..

    1. Takze dodejte teroristickej utok a my dodame jmeno toho , kdo to byl a potom se musime zase branit .
     Usama s fousama z Hindukuse a svetova valka na teror, dodana
     do celyho sveta dodnes a kde nejsou teroristi , dyz sou vsude a porad.

 10. https://www.abc.net.au/news/2023-10-06/russia-cultural-groups-cancelled-from-sa-multicultural-festival/102942416
  Zoe Bettison potvrdila, že požádala Ruský soubor Kalinka, který je pro všechny věkové skupiny, ale je z velké části složen z místních mladých lidí ruského původu, a Ruské sdružení žen, aby se nezúčastnily státního multikulturního festivalu na Victoria Square/Tarntanyangga v neděli 12 listopadu.

  To už je regulérní institucionální rasová nenávist.
  To nejsou rusové, jsou to australani kteří mají ruský předky.
  Začínám se štítit liberálních demokratů…

   1. Starý kocúr re: Pozrel som volebný program PS (progresívne Slovensko) a veru tak úžasne vznešený program ako bojovať pri diskriminácii len keď ide o Rusov tak neplatí, orkov nepovažujeme za ľudí. Až tak sú vznešené myšlienky libdemo 🙁 smutné

  1. Bych řekla že je tro strach . Briti vědí že nad láda sklončia a tak nějak. A to přesto kdo austrálii vybdoval. hmm A možená právě proto, jdou ve stopách předků>

 11. „Dokud SE neudela revize a vysetreni“…Kdyz .
  Revize a vysetreni SE , neni. A nebudou…
  Vodopady akorat z podii dochtoru a jinak nic. „Se“. Jindy zase „my“.
  To sou ty nekonecny demonstrace , ale nezmeritelnych ilusi ,nevyhnutelne a
  universalni vlady tupe a tezkopadne blbosti..
  A driny s ni , aby nezanikla.
  „Se“vysetri.
  Toho se vsichni nazerou a budou mit vseho dost. Se !! udela ta revize.
  Vsechny problemy a je jich stale vice se tak dokonce „SE“, vyresi.

  Vyssi moc se nam posmiva , pod rouskou vseobecneho zlepseni a pokroku , reforem, silenych revoluci s usilim a pomoci stale jeste vyssiho a jeste vyssiho vzdelani /a nekonecne vzajemne nenavisti a kruteho nasili v soutezi mezi vzdelanci …
  /Lutherove, Calvini , Leninove, Trockisti ,Marxove, Kissingrove , Brzeziniski se sachovnicema na pomoc, vyhlazovaci Maove a neunavny bitvicky v pracovnach v ucebnicich a na symposiich , vsech proti vsem , vo to, kdo nasel vedeckej patent na to novy a zase nejlepsi/…
  A zase stridani vlad a za ucelem odstranit spatne a odhodit je a nechat za sebou…
  Vzdy a za vsim vladne podvod a lzi a nic jineho. Iluse neceho jineho.
  Teoretiku a samouku, nabozenskych blouznivcu ,popirajicich jina taky nevedecka nabozenstvi neznabohu /to sou vsichni do jednoho /,
  jejich pravd , bez jedine znamky a nebo aspon, vlivu aspon trochy skutecnosti.
  Vzdycky a zarucene muzeme cekat jeste neco daleko horsiho ve vysledku..
  Kdyby se aspon tak nesnazili..
  Zase dalsi klise , „cloveka nepredelas “ , je zase vo odporu k mysleni.
  Nynejsi president je vzorem a vystavni ukazkou ty udesny zavislosti ,
  ktera vladne svetem..
  Bez komunistu by nemoh bejt ani kapitalismu,potom dal ,
  imperialismus ,fasismus a nacismus.
  Zavislosti bohacu na chudych. Zavislosti krasy na osklivosti, dobra na zlu …
  Zkratka , kdy nam vladne polarita sveta , zalezitost dvou opacnych polu..

  1. Statistika nejspíš značně zastaralá. Kde se dá dnes najít Sputnik? Po delším hledání, užití TOR prohlížeče, jsem našel jen verze v exotických jazycích a v pár světových.
   Čeština není v seznamu podporovaných mutací.

   Umístění možná dokazuje, že se vzdělaností u nás to není tak špatné. Co Čech to polyglot.

   1. radiosputnik.ria.ru

    Je to sice rusky, ale každý správný dezolát by měl ruštinu ovládat ☺
    Při použití automatického překladače se to dá číst i neruštináři.

     1. No to je dobře, že se zamyslíte.
      Já jsem se nad tím moc nezamýšlel.
      Rusky jsem nemluvil asi 35 let (protože jsem se pro to sám rozhodl, neb mi ten jazyk byl vnucen a kvůli roku 68), naposledy někdy v roce 1983, kdy se mne v Leningradu snažili sbalit policajti za opilství (= 3 týdny nucených prací někde na Madaganu).
      Já si ten závazek dal už v roce 81 (a dodržoval i při pobytu v SSSR), ale když se mě pokoušeli sbalit, tak jsem to bohužel musel porušit.
      Pak jsem to vydržel až do roku 2018, kdy žena škemrala, že chce vidět Leningrad St. Petersburg.
      No a v cizí zemi je základní slušnost mluvit jazykem, kterému rozumějí, nebo se alespoň naučit pár základních slov jejich jazyka.

     2. A ještě doplnění, proč by měl dezolát ovládat ruštinu:
      podle zolátů jsme proruští švábové a Putinovi agenti a tak mi vychází tak nějak logicky, že proruský šváb a Putinův agent bude umět rusky.
      Jak jinak by dostával notičky, že.

    1. Je třeba zrušit automatické překladače. Nebo z nich aspoň vyloučit azbuku, cyrilici, alfavitu, čínštinu a další písma a jazyky, užívané dezoláty k páchání dezolátních rejdů. Vůbec nejlepší by bylo dezoláty vůbec neučit číst a psát, jak navrhoval už starý Reinhard. Jen nevím, co s těmi, kteří se to už naučili. Jednou z možností by bylo, vypíchat těm dezolátním zlounům oči.

 12. 🍥„Člověka nepředěláš, jen se ti vybarví…
  Úpadek přichází za potlesku zhloupnuté mladé generace,“

  To jsou paradoxy, pane mistr.
  Člověka samozřejmě předěláš, zvlášť, když je zranitelný. Tak jako dětem cpou do hlav, že se mají nechat vykastrovat nebo se lepit k silnicím. Blázniví Greténi ryčí o nebezpečném spalování uhlovodíků, dokonce se propagandou naváží i do využívání dřeva, protože jim kazisvěti nalhali, že CO2 je ohrožuje.

  Lidé jsou nesmírně tvární, ke změně směru podle aktuálního větru u některých stačí vskutku málo. SSoudruh PePa 107 jede přes zmetka Koláře podle nápověd aktuálních vůdců. Těmi nejsou nějací šašci v Kongresu. Těmi jsou majitelé penězokazectví a obou partají v USA, republikánů a demokratů.

  📙Svatoš zachytil velikost ojrohodnotových poblitiků;
  „Fiala byl tak neviditelný a bezvýznamný, že o něm absolventi Yale do Ameriky ani žádnou zprávu neposlali.

  700 shromážděných novinářů napjatě očekávalo ohlášené závěrečné komuniké konference a společnou tiskovku všech evropských vůdců kolektivního západu a kyjevského komika. Místo nich se ve dveřích do sálu objevila nižší španělská úřednice vyslaná půlročním králem EU španělským hostitelem konference premiérem Sanchezem, a suše oznámila: Akce je zrušena. ..Žádné další informace nebudou poskytnuty!“
  😇

  1. Problem v zakladu ma vrchnost s nama , ze neni mozny nas zmenit.
   Proto musi prijit na radu ofenzivy strachu, nebezpeci , paniky , permanentniho ohrozeni imaginarnimi zloduchy na vsech stranach i uvnitr party svrhavacu ,
   jak bylo zjeveno zde.. Kdyz zadny nejsou , tak se musi vytvorit hysterickym ,
   24hod. denne, ohlusujicim ramusem. Plnym hrozeb vseho druhu.
   Podobnost s totoznou cinosti vlady uplne stejna.
   Tedy vytvarenim neurotiku a formovani psychosy /psychogenic/davu.
   S umyslem aby jedna skupina postvala dav k nenavisti a nasili na skupinu jinou a predem vybranou../Autori clanku si snadno pohravaji a terminy genocida ,
   radi si ironizuji na tema slusne vyvrazdovani , jako pokracovani
   havlovych vyroku o tragediich humanitarniho bombardovani mest ,
   ale autori jsou urcite proti tem spatnym a falesnym havlum,jejich ktery to propagovali a stale propaguji/..
   Aby se v situaci vetsina pohybovala v pomyslny mentalni ohrade stale dokola.
   Tady napriklad , neni nikdo kdo posoudil situaci a zareagoval jinak.
   Lid ma pro ne stale stejnou cenu. Nekoho nekde zvolit a bejt zticha.
   Treba pracovni doba uz by davno mela bejt zkracena na 2-3 dny v tydny..
   Ted svrhavaci vlady se nazyvaji hnutim desolatu. Nikdo se neobtezuje s definici.
   Tedy. Neobydlena , opustena oblast.Zdevastovana a zruinovana.
   Kupodivu se to hodi. Treba ve vedomi populace , kdy tohle vytvareji..
   Desolati a jejich oslepeny podiovy elity chteji zmenu,
   ale vyhradne beze zmeny. Bez jedine zmeny.
   /Zmenit vse od zakladu ,neco takoveho krici na nas ze vsech koutu/.
   Kvuli tomu se uplne ustvou samou snahou.
   Odsuzuji ty ,kteri predstiraji a slibuji a po zvoleni se ukaze , ze jsou to pouze a zase jen dalsi agenti ze zahranici. Velmi se stranicky snazi o nic nezlepsujici zlepseni.
   Bohuzel programy svrhavacu vlad, jsou akademicky a byrokraticky komplikovane a nesrozumitelne , v detailech nezajimave a rozpatlane ..
   A nesourode , aby ani nahodou nesjednotili vubec nikoho.
   Vykazuji tak bezvyznamnou cinnost jako urednickove na magistratu.
   Nezajima je krize v hospodarstvi, spolecenska krize , upadek formy vlady ,automaticke a opakovane vydirani zvolenych , krize v justici,
   ve vzdelani a bez jedineho zamysleni , kam vzdelani svet vede,
   prijmy pracujicich /sami vudcu desolatu , desolatisti , nikdy nepracovali ,
   /v tom se nikdy nespletou/ ,aby si sami vydelali na drahy auta , jejichz vlastnictvim , pro ne velmi dulezitym , chteji hajit zajmy volicu , sami studovali zadarmo,
   ale jinym a detem volicu to neschvaluji/,
   krize nedostatku , zdravotnictvi, krize dluhova ,
   stat je na dne a porad chce poslusne kopat a prohlubovat..
   Predstiraji vse , treba se prerazi snahou chudaci ,aby prekriceli slovo a pojem , Lichva.
   Prvni zpravy magazin desolatu ,uz nemaji ani zpravy, objevi se po kliknuti pres celou stranku jen reklamy..
   Velkej zajem je o skandalni detail, ze nekdo nekam telefonoval.
   A udrzovat hysterii kolem toho. Nevyreseni niceho vladne.
   Formovani psychosy davu jsme videli nekonecnym zbesilym zficovanim, nedavno.
   Kolik lahvi 23% rumu a vetsinu neceho 77% k tomu ,/ kdo vi ceho ,
   zase bude vladnout/ , potrebujete na zmenu k omameni organismu .
   Automobil demokracie po bouracce rozbity na nekolik kusu , nesvazete dohromady ani motouzem, nebo dratem a kdyz tak stejne nejezdi , jako ty davove popularni
   scitani koalicnich procent…Svarene do % koalice dohromady ,prechodnymi a protichudnymi zajmy stran , ktere tahnou vzdy a kazda na vsecky svetovy strany jenom ne dohromady a jednomu cili , aspon k jednomu.
   Jenom jde zase o psychosu k tem ucelum poslusneho v reakcich ,davu.
   V neurodne pousti nachazejici se spolecnosti
   a zoufale situaci a bez moznosti uniku, siriciho se /i koalicniho/,
   davno osvedceneho ,uz rozvratu.
   V celonarodni soutezi o nejhorsiho desolata ,
   kdy zatim vede vlada . Protoze muze , desolati zase volili.
   Kdyz nevolim tak v tom nejedu, to si desolat a isolat nikdy nechce a nesmi uvedomit.
   A nikoho treba ze sveho stredu nechteji ..
   Kdyz vsem vladne jedine.
   VSICHI SE SNAZI A UDELAJI VSECHNO A ZA KAZDOU CENU ,
   ABY NEUDELALI NIC A JESTE VUBEC NIC.
   Velka dulezitosti je cteni pro desolaty o tom , jak Hato podpori plan..

   1. no .. je to
    ale co je na tom smutný, že musíte fakt přemejšlet, protože takovýhle magořiny oni fakt jedou dnes a denně .. prakticky jenom takovýhle ..

    1. Ema čte zásadně jenom sračky.
     Už jí to napsala paní Kunšteková, ať to tady těmi svými Blesky a Ahaonline nezasírá, ale nic platno.
     Seznam medium je vyslovený odpad z hlavní strany, fakt smradlavé sračky, které se i oni bojí dát na hlavní stranu.
     A paní ema, se svým hmm a no uvidíme, tohle všechno luxuje.

 13. Vidláku,

  já mám takový dojem, že s tím Petrem Fialou je to ještě trochu jinak.

  Po demonstraci jsem se dívala na zprávy, abych viděla jak bude vláda reagovat. Náš pan premiér se vyjádřil v tom smyslu, že nějací dezoláti ho nezajímají, protože se připravuje na jednání s jihokorejským premiérem navazovat vztahy. Já si myslím, že právě u vítězného Korejce pobral inspiraci, jak postoupit ke zlaté. Nezdá se mi, že by to byla taková ironie osudu, že hned poté, co jste Péťu podusil, že nemá na Korejce, tak hned vytroubí do éteru, že se s ním jde kamarádit. Nene, to není náhoda, takovej smolař von snad není, spíše to vypadá, že demonstraci tajně sledoval a chtěl dokázat, že to dá.

  1. Teď zbývá protektorát Jižní Koreu porazit i v porodnosti. Překonat průměr 0,7 dítěte na ženu. S mRNA opichy koronafašismu a LGBTxyz propagandou se blýská na medaili i v této soutěži.

 14. Jen se ukázalo, jak doopravdy vypadá kapitalismus, založen na lžích,podvodech.
  Už to tady bylo moc krát napsáno, co zaseješ,to sklidiš.
  Dokud se neudělá revize,vyšetření celé privatizace,potrestání,podvodů, rozkrádání státního majetku,okradani občanů, nic se nezmění a pojede se dál v tomto svinstvu.

  1. Stručně a jasně vystřižená podstata většiny problémů i nezbytné podmínky cesty k nápravě. Není na to třeba 260 článků ročně.

  2. Krása, krása, čistá mysl, prozření. A gdo nastoupí za Babiša, malého bendu, gdo bude očištovat krystalicky čisté privatizátory emana, lause, a fšechny korytáře od 89. roku?

   Gdo jim řekne, že né práce na vrchnost, ale podíly na vlastní zemi každému synovi a dcerce od !naší mámy! a hlídat to ve volbách potřeb našimi potřebami, gdo jim to natluče do makovic? Vidlák teda určitě néé, eé.

   1. Sasin.
    Sice mě napadá,jak to bylo po skončení druhé světové války,že jsme se stali zkutečnými vládci republiky,ale nechci přivolávat další válku,to už by neměl kdo znárodňovat,revidovat nakradené majetky a ani pro koho.Někteří myslitelé mluví o velkém třesku,tak nevím.
    Ještě mě napadá to přirovnání s Bílou horou a třiceti lety temna,takže,čas se jim krátí.

  3. Dobrý postřeh, jen je již pozdě. Smlouvy podepsány a několikrát zabetonovány. Jak si představujete revize privatizace? Jakože se bude znárodňovat? Většina již několikrát přeprodána a na zbytek jsou smlouvy O ochraně investic a fůra dalších navazujících.
   Tedy ono by šlo vše znárodnit, ale skončili by jsem sami jako KLDR a nikdo by s námi neobchodoval.

   1. Re: Eta

    A co by se jako stalo? Že bychom tady neměli mraky jihoasijských hoven? Před 35 lety jsme si uměli vše potřebné vyrobit sami a v lepší kvalitě, resp. trvanlivosti, než máme dnes.

    1. Targusi, dnes to ale neumíme. Ti, co uměli odchází a mladí většinou nemají ani ponětí o výrobě. Od mechanika po technického ředitele.
     Tak vypadají neveselé konce.
     Naštěstí pochodeň převzali jiní a jinde.

   2. Nezestátnilo by se všechno najednou.
    Tu by se zjistilo, že privatizace toho, či onoho byla v rozporu se zákonem, či dobrými mravy (také zákon).
    Tu by se zjistilo, že církevní restituce byly protizákonné, protože majetek církvi (katolické) sebral už Josef II. Od té doby ho měli jen ve správě.
    Pro začátek by stačilo udělat daň z obratu a ne ze zisku.

    Pokud budeme mít výrobky které bude někdo potřebovat, bude s námi obchodovat.

    Pokud budeme zadobře s Čínou, mají tolik turistů, že se nám sem ani nevejdou.
    Pokud budeme zadobře s Ruskem, budeme mít levné suroviny a plyn.

    1. No, být plně funkčním skanzenem pro Číňany (a nakonec i pro Rusy) není něco tak odpudivého. Prostě – buďme pro cizince exotickou zemí, ale ne kolonií. Co vy na to?

 15. Ano, dokázali!
  A za čas jim to dojde.
  Co ale my, kterým už to pomalu, ale jistě už dochází téměř třicet roků?
  Nakonec nám nezbude nic jiného, než k velikému přichýlit tomu tam se dubisku, jež vzdoruje zhoubným až dosaváde časům.
  A zase budeme nesvéprávní (asi svéprávnost neumíme), ale nebudou se aspoň dělat takové
  (dámy prominou) příšerné hovadiny.
  Nebo nemám dostatečnou fantazii.
  Ale ten medvěd za zády by mě možná uklidňoval víc než cokoliv jiného. Můžete se mi klidně smát, ale medvěd je pro starého kocoura představitelnější, než jakási osoba nezřetelného pohlaví, pojídající brouky.

  1. „Jde o to, že podle mého nejhlubšího nezvratného přesvědčení nemělo Rusko ještě nikdy tak záštiplné, závistné, pomlouvačné a otevřené nepřátele, jaké získá v těchto slovanských národech, jakmile je Rusko osvobodí, a jakmile Evropa uzná jejich samostatnost.
   Začnou po osvobození žít novým životem. A začnou, znovu opakuji, právě tím, že si vymohou, aby Evropa, tedy například Anglie a Německo, převzala záštitu nad jejich svobodou a záruky za ni. Začnou jistě tím, a budou se o tom ujišťovat, že Rusku nejsou ani v nejmenším zavázáni, ba naopak, že je Evropa zachránila před ruskou expanzí. Ba co víc, začnou dokonce s větší úctou než o Rusku mluvit o Turcích. Přinejmenším celých příštích sto let se budou třást strachy, aby je ruská vládychtivost nepřipravila o jejich svobodu, budou poklonkovat před Evropou, očerňovat Rusko, pomlouvat a intrikovat proti němu.
   „Nemám na mysli jednotlivce. Někteří samozřejmě pochopí, co pro ně Rusko znamenalo, znamená a bude znamenat. Pochopí jeho velikost, jeho svaté poslání a vznešenost ideje, kterou ve jménu lidstva vepsalo ve svůj štít. Octnou se však, zvláště zpočátku, v tak žalostné menšině, že budou stíháni posměchem, nenávistí, ba dokonce vystaveni politickému pronásledování.“
   „S obzvláštní radostí budou osvobození Slované vykřikovat a roztrubovat do celého světa, že jako vzdělané národy jsou schopni přimknout se k vyšší, evropské kultuře, kdežto Rusko, ten ponurý kolos, ten barbarský národ s příměsí cizí, neslovanské krve, je pronásledovatelem a nenávistným odpůrcem evropské civilizace.“
   „Rusko se musí se vší vážností připravit na to, že se všichni ti osvobození Slované jako pominutí vrhnou do náruče Evropě, budou bezmyšlenkovitě přejímat evropské politické a sociální formy, pod jejichž nánosem zmizí jejich národní osobitost, a že je čeká dlouhé údobí evropanství, než se alespoň zčásti dopracují k pochopení toho, v čem je jejich význam a poslání v dějinách lidstva.“
   „Mezi sebou se budou tyto státečky věčně přít, věčně si něco navzájem závidět a navzájem proti sobě intrikovat. Kdykoli jim však bude skutečně zle, obrátí se vždy o pomoc k Rusku. V sebevětší nenávisti, ať nás budou před Evropou sebevíc pomlouvat a očerňovat, ať ji budou sebevíc koketovat a ujišťovat o své lásce, přesto budou vždy (ale vždy až ve chvíli skutečné pohromy), v Evropě cítit přirozeného odpůrce slovanské jednoty.
   Pochopí, že jim Evropa nikdy nebyla a nebude nakloněna, a že pokud existují jako národ, tedy jen proto, že tu byl ten obrovský magnet – Rusko, které je všechny k sobě nezadržitelně přitahuje a tak uchovává jejich celistvost a jednotu.“

   vyjádření klasika ruské a světové literatury Fjodora Michailoviče Dostojevského o osvobozených Slovanech zásluhou Ruska – z roku 1877 (citováno podle knihy „Deník spisovatele II v překladu L. Zadražila).

  2. Přichýlit se k medvědu,
   to já jistě dovedu.
   U medvěda všeho dosti
   proč bych se měl pořád postit.
   Proč pojídat larvy, brouka.
   když z lednice kaviár mi kouká.
   Přichýlit se k dubu,
   liptard zavře hubu.
   Pak ve stínu lípy
   otevřeme pípy.

 16. To už je druhý Vidlákův článek, ve kterém píše o Rusku jako o regionální jaderné velmoci. Tento obrat bych docela rád, kdyby vysvětlil. Když už nechce o Rusku mluvit/psát jako o supervelmoci, prosím, ale proč tam za každou cenu rve ten dehonestující přívlastek „regionální“? Chce tím snad něco naznačit ohledně svých politických preferencí, bez ohledu na to, nakolik je to realistické? Regionální velmoci jsou země jako Turecko, Indie, Brazílie, Saúdská Arábie apod. Je ale regionální velmoc taková, která zabírá podstatnou část Evropy a Asie a své zájmy prosazuje i v řadě zemí Afriky, na Blízkém i Dálném Východě, na Kubě i jinde?

    1. Re: M

     Region je odvozen od velikosti Ruska.

     Paní učitelka: „Pepíčku, s kým sousedí Sovětský svaz?“
     Pepíček: „S kým chce.“

  1. Mám za to, že jste pojem sám dobře vystihl. Nezapomeňte, že přívlastek regionální je mezi ministry zemědělství ve velké oblibě. I mezi budoucími.

  2. Z hlediska HDP je Rusko (podobně jako Francie, Itálie, Kanada..) regionální velmoc, protože USA a Čína jsou na tom mnohonásobně (10x) lépe.
   Z hlediska počtu jaderných zbraní ale USA a Rusko nechávají ostatní země zdaleka za sebou.
   Odtud matoucí označení Ruska jako regionální jaderná velmoc (což spíše konotuje Pákistán).

   1. U Číny bych argumentaci o HDP i věřil, ale v případě světového teroristy a říše lži je potřeba si uvědomit, že jde o fiktivní číslo, tvořené do velké míry spekulacemi, úžerou, lichvou, drogami, vraždami, únosy, otroctvím, korupcí, úroky, deriváty a penězokazectvím.

  3. „To se tak pustíte do existenčního válečného dobrodružství proti regionální jaderné velmoci…“
   Sorry, ale to nechápete, že to Vidlák zjevně myslel ironicky? Šklebí se tím žumpě a idiotským prohlášením amíckých a Západních politiků…

   Rusko coby „regionální velmoc“, a ještě dementnější „regionální jaderná velmoc“ je typický žumpoidní pejorativní označení Ruska. Vychází to z dementní amícké „výjimečnosti a nepostradatelnosti“; z toho jejich inherentního povýšeného übermensch přesvědčení. I ten největší amícký blb je hluboce přesvědčený, že je neskonale lepší a chytřejší a schopnější než jakýkoliv Rus, Číňan etc, prostě proto, že je Američan. Britové to mají stejné, jen více pod povrchem. Přesně jako Němčouři za Ády… nadlidé, prostě.

   Takže, pak je Rusko „regionální velmoc“, případně rovnou „benzínová pumpa s jadernými zbraněmi“… No a tihle úžasní supermani pak na takovou „benzínovou pumpu“ zaútočí – vždy raději přes nějakou proxy zemičku – a dostanou totálně na květák, to je potom velké divení.

   1. Spíše to vychází z amerických předvolebních kampaní, kdy jim každý kandidát mele něco o nejskvělejší zemi na světě s nejskvělejšími lidmi a nejlepším způsobem života. A dokládají to návštěvami ve Washingtonu, kdy se podvolení gubernátoři kolonií přichází poklonit suverénovi. Spolu s vyburcovanými kampaněmi na podporu válečných akcí, filmy z Holywoodu a statistikami obchodní výměny na podporu takových tvrzení.
    Když jim to opakují už několik generací, považují taková tvrzení za pravdu. Jojo, farmář John pěstoval jablka do doby, než zjistil, že si může vzít pomeranče od Čanga na úvěr. Vykácel sad, udělal golfové hřiště a žije si svůj život na úkor Čanga. Ale Čangovi se to již přestává líbit a očekává konflikt s Johnem.
    Jestli žijeme paralelu 20 století, pak nás čeká celosvětový konflikt kolem roku 2040. A předtím Velká hospodářská krize 2029 – 2033 ukončená až masivním zbrojením.
    Podle mě ale žijeme trochu jiný vývoj, kdy krize současná skončí na konci 2024 a pokračovat bude roky stagnace až do roku kolem 2030, kdy se rozpadne EU. Tedy spíše všichni naráz přestanou poslouchat příkazy z Bruselu.
    K válce mezi Čínou a USA nedojde, dojde a bude docházet k trvalému napětí a provokacím na hraně. Brzy bude ČR zbrojit proti čínskému nebezpečí. K velkému konfliktu ale nedojde, spíše menším potyčkám.

    Petr Fiala ještě neskončil a dál bude trhat rekordy v neoblíbenosti a to až do konce jeho funkčního období.
    Vidlák na začátku zmiňuje oblibu mexického Obradora a indického Módiho oproti českému Petru Fialovi. Tak chvíle intelektuálního cvičení mozků a hledejte odpověď na otázku, co je tím klíčovým parametrem, proč jsou Obrador a Módi navzdory chudé zemi oblíbenými a Fiala navzdory relativně bohatší zemi nikoliv.

    Chvíle napětí a čas na odpověď. Věřím, že jste otázku zodpověděli správně a přišli na spojující prvek, který způsobuje, proč Jsou Módi a Obrador navzdory relativní chudobě oblíbenými oproti Fialovi.
    Tím důvodem je trend hospodářského vývoje. Indická i mexická ekonomika rostou, zatímco česká upadá. Petru Fialovi a jeho vládě se v nepěkných celoevropských podmínkách povedlo poslat ČR do ještě většího propadu než bylo nezbytné. Podobný finanční génius byl Miroslav Kalousek, ale Petr Fiala aspiruje, že jej trumfne.
    Protože hospodářský vývoj nepůjde zvrátit, Petr Fiala se stane nejvíce neoblíbeným těsně před volbami 2024, které prohraje i s ODS. Protože až v na jaře 2024 jeho největší podnikatelští sponzoři začnou zjišťovat rozsah ztrát, opustí jej zbytky voličů. Počkejme si na ještě větší propad obliby Petra Fialy. A až začne před volbami slibovat, opozice mu jeho volební kampaň rozstřelí snadnou otázkou:

    A proč jsi nic z nově navrženého neudělal doteď? Měl jsi podporu 108 poslanců, všechny státní instituce na své straně včetně Ústavního soudu a prezidentem Petra Pavla. Neměl jsi žádné klacky pod nohami.

    1. Re: Gerd

     „Podobný finanční génius byl Miroslav Kalousek, ale Petr Fiala aspiruje, že jej trumfne.“

     Vysvětlení je prosté.
     Míra byl (prý) chemik. Věřme mu to.
     Péťa byl učitel.
     Krátkodobá docházka do jistého brněnského školského ústavu mne poučila o pravdivosti této teze:
     Kdo nic neumí, jde učit.

      1. Dobre a zabavne vysvetleny.
       Kdo umi ten dela , kdo neumi ten uci , jo , ted, ten kdo neumi ucit , dostane funkci
       a co s tim , kdo ma funkci a nefunguje…???
       Bejvaly nacisticky generalove dostavali vysoky a hlavni funkce ve fuck NATO a ted vymreli a ted komunisticky antiNato generalove dostavaji vysoky a hlavni funkce ve fuck NATO a jako presidenti.

     1. Já bych to poněkud upřesnil – Kalousek působil na VŠCHT, kterou absolvoval jako inženýr chemie. Ve své práci se hlavně věnoval studiu vlivu etylalkoholu na lidský organismus… O tomto výzkumu tam dodnes kolují legendy.

  4. Rusko je regionální velmoc jednoduše proto, že není námořní mocností. Pokud ruská obchodní loď vypluje ze Soči a míří řekněme do Venezuely, tak dopluje jen díky tomu, že to Američani dovolí. Pokud vypluje americká obchodní loď z Fialdelfie a míří řekněme do Afriky, tak Rusko nemá námořnictvo, které by ji mohlo zastavit.
   Čína, Izrael nebo třeba KLDR si drží o dost menší jaderný arzenál. Proč? Protože na zničení nepřítele (USA) to spolehlivě stačí. Rusko ovšem drží s USA jadernou paritu. To je také poměrně drahé a je to jeden z důvodů, proč Rusko stále není námořní velmocí.
   Mimochodem – to je základní americká doktrína – rozdmýchávat konflikty v blízkém okolí Ruska, díky čemuž Rusko nemá dost prostředků na ovládnutí moří. Rusko v podstatě ovládá severomořskou trasu díky jaderným ledoborcům, má paritu s Tureckem nad Černým mořem a to je vlastně všechno.

   Možná by se také dalo říci, že Rusko je kontinentální velmoc, ale není supervelmoc. Neovládá oceány. Ty pořád ovládají Američané.
   Proč myslíte, že Čína je tak říčná do hedvábné stezky a investuje do pevninských koridorů? Protože 3/5 souše jsou dosažitelné po železnici a obejde se to bez námořní plavby. Asie, Evropa a Afrika mohou obchodovat, aniž by je obtěžovalo americké námořnictvo. To je podle mě hlavní taktika Číny – způsobit, že ty drahé americké letadlové lodě budou sloužit jen k ochraně obchodu, který bude nezbytný pro USA. Pak bude americké válečné námořnictvo vlastně celkem zbytečné.
   Koneckonců, kolik má Rusko po světě základen? A kolik USA?

   1. A co Vladivostok nebo Severni moře ? Netrefí cokoli na moři raketami ? Jsou Američané opravdu pány na moři a nebo je to pocit jako o pozemní válce před Ukrajinou ?
    Není vlaková doprava rychlejší a levnější, možná i kapacitně lepší ?

    1. Americký „pocit“: přesně. Asi jako „převaha NATO v pozemní válce s Ruskem“… viz. Ruina.

     Vlaková doprava je samozřejmě celkově lepší, než lodě. Rychlejší, flexibilnější, kapacitou srovnatelná, a ve výsledku i levnější. Navíc obtížně přerušitelná/napadnutelná: pozemní ponorky ještě nikdo nevymyslel…

     Čína intenzivně staví hladinové loďstvo hlavně kvůli asymetrickým hrozbám, ke kterým docela jistě Amíci přejdou: piráti a další proxy-hrozby proti námořní dopravě – jako to dělali Angláni/Britové v minulosti. Staví hlavně menší hladinové jednotky – stejně jako Rusové – protože hlídka raketové korvety nebo fregaty vyjde levněji než někam posílat stále letadla nebo jaderné ponorky. A když mají technologickou raketovou převahu – Čína asi 20 let před USA, Rusové cirka 40 let – tak ani hladinové lodě nejsou až tak ohrožené.

     1. Rusove nejsou velmoc , mozna tam , kde nechteji.
      Velky drahy, pomaly a poruchovy lode, asi nechteji ani na
      predstirani, ze sou velmocna velmoc.
      V posledni dobe totiz rusove mysli a pali jim to.
      Aspon to tak zdalky vypada..
      Ovsem s tema jejich ponorkama s raketama a navic s torpedama
      bych se neunahloval tvrdit cokoliv..
      Mimo jine se jeste casto ztraceji a druha strana potom nevi, kde sou.

    2. Re: Tymákovan

     Vlak je drahý, jak zfíííňa.
     Btw. teď jsem slyšel report, že JEDNA jediná „vymakaná“ lokotka od Siemensu stojí půl miliardy.
     Otázka – kdy se něco takového může zaplatit a za jakou cenu?

     Přitom to nejdražší na ní je, že umí jakože plynule přejít z jedné el. napájecí soustavy do druhé (Z 3 kV stejnosměr na 25kV střídačka a dokonce i zpět, a to dokonce bez zahoření).
     K tomu potřebuje tři kompy, strojvedoucího – polovičního ajťáka a několik minut jízdy se staženým pantografem.

     Komouši to uměli bez počítače a za deset sekund…

     1. Jenže komunisti jsou bak-bak. Respektive – teď se jim říká jinak. Zgumovatění slov už postoupilo i na tyhle výrazy. Liberální demokracie: Kdo dokáže říct, kam „to“ vlastně patří?
      Nebo nacista: Je to vlastenec, národovec nebo národní socialista (naci-soci)?

     2. Ale pendrek,

      cena 3 systemové (3kV DC, 25kV 50Hz, 15kV 16.7Hz) lokomotivy 6,4MW je rámcově 100MKč.
      Při jízdě přes beznapěťový úsek máte stažené pantografy.

      Případů, kdy projel fíra s Esem (363) z AC tratě do DC se zdvihnutým smetákem, už pár bylo. Dá se to poznat na trakčním transformátoru a jeho vinutí …

   2. Jenže to se velice mýlíte. Chápu, žumpy takhle „informují“.

    Rusko je i námořní supervelmoc, schopná – už od 70. let – do dvou dnů potopit většinu US Navy. PR a žumpy jsou nesmírně prolhané, ale zkuste se podívat, jak před Senátem Kongresu svědčil pod přísahou už tehdy v 70. letech špičkový amícký admirál Hyman Rickover. Za posledních 20 let v tomto směru ještě velice významně posílili.

    Zavedení hypersonických 3M22 Zirkonů do výzbroje ruských lodí a ponorek – a letecké varianty do výzbroje dálkového námořního letectva – je absolutní převrat v námořní válce: jakoby se amícké válečné lodě zázrakem proměnily v dřevěné plachetnice s bronzovými kanónky. Včetně letadlovek: to jsou už jen totálně předražené cvičné terče. Hezky to vypadá, ale to je tak Fšecko; jediná americká námořní síla jsou ve skutečnosti jaderné ponorky – ty dosud technologicky a operačně drží paritu, ačkoliv i v téhle oblasti US Navy upadá.

    Rusové mají námořní paritu, nejenom ve svých mořích, ale i v oceánech, ve skutečnosti – v dálkových protilodních raketách jsou 40+ let před USA a kýmkoliv dalším. Mají celosvětovou kontrolu – přes své satelitní konstelace vidí každou loďku a dokáží na ni navést v případě potřeby úderné prostředky. On-line, kdykoliv a kdekoliv. Pokud by chtěli, cokoliv někde plave, do 24 hodin plavat už nebude…

    Zhruba na 20 let se Rusové poněkud stáhli z oceánů do svých moří, alespoň co se hladinových lodí nebo námořního dálkového letectva týče – co se týče jaderných ponorek také – ale už své schopnosti plně obnovili a dále je posilují.

    Ruská obchodní loď dopluje, protože Amíkům nezbývá nic jiného, než ji nechat na pokoji, jinak by tvrdě narazili. Například, režim ve Venezuele nemohou Amíci přepadnout a zlikvidovat, protože Venezuele Rusové prodali letadla a rakety, tudíž jsou schopní Amíkům způsobit nepřijatelné ztráty a ponížení, které si USA nemohou dovolit. Pod hladinou okolo rejdí ruské jaderné ponorky. Není pravda, že Rusko nemá námořní „projekci síly“: má, ale dělají to asymetricky, pro žumpy ne tak viditelně.

    Víte, proč je NATO úplně bezmocné proti Rusku? Protože hlavní strategický předpoklad, tedy přeprava amerických ozbrojených posil do Evropy přes Atlantik – což je 70+% síly NATO – je díky ruskému námořnictvu a námořnímu letectvu nemožná. Rusové by potopili tolik lodí, že by to byla absolutní katastrofa. Od 70. let je celé NATO jenom simulakrum, tedy mimo použití jaderných zbraní.

    Zkrátka, Rusko je supervelmoc. Dokáže úplně zničit svět; to dokáží jen supervelmoci: USA a Rusko, nikdo jiný.

    1. A jinak, ta „parita s Tureckem nad Černým mořem“, to je prostě vtip dne.
     Jak se zdá, vůbec nemáte představu o skutečné situaci.

     Jen regionálně rozmístěné ruské letectvo – těch pár letek na Krymu – by dokázalo potopit cokoliv tureckého za pár hodin, aniž by proti tomu Turecko mohlo něco podstatného udělat. To samé by samostatně dokázaly ruské konvenční ponorky z Černomořské flotily… A to samé těch pár ruských korvet a fregat, které tam mají. Protože Rusové mají absolutní raketovou převahu… z ponorek, lodí, letadel a pozemních instalací.

     Co o těchto věcech píší žumpy, je prostě vrcholně legrační.

     1. Rusum nedavno potopili a snadno tu lod Kuznecov. /Nebo tak/.
      Vo jinejch lodich nevim..Pred chvili britove zacali kricet ,
      ze vyslou lode a hodne jich do Cernyho more a druhej den zase,
      ze lode nikam nevyslou..
      Mezitim , ten Medvedev rekl neco do medii.

     2. Nemůžu si pomoc o těchto věcech nemám zdání, ale podle toho jak se vede boj na Ukrajině mám velké pochybnosti co zde píšete. OMLOUVÁM SE jsem laik, no čas možná ukáže jestli nepřeháníte ale jestli máte jen pravdu s 50 procent. Nechce se mi uvěřit že by na druhé straně myšleno USA byla jen banda blbců a takto riskovali. Protože co píšete by defakto neměli šanci.

      1. Káčko má splašené hormony ze svých chovných blondýn a tak to podle toho vypadá. Sám má asi v prášení praxi, bez prášení by se ukazalo, že nemá ani blondýnu ani chovnou.

      2. Třeba nemají jinou možnost kromě jaderné války. Spíše bychom se měli dívat, jak pomalu postupuje zavádění alternativních obchodů v národních měnách a vyúčtování už neprobíhá v USD. Takže USD pomalu přichází o pozici globální rezervní měny, což pomáhalo dosud financovat obrovský americký dluh. ztráta pozice je pomalá a bude trvat ještě desetiletí, ale už nyní je trend poklesu obchodů v USD znatelný a působí potíže ve financování USA.
       Takže ze špatných možností, které měli na výběr, vybrali tu nejméně špatnou.

    2. Možná za čas (a nemusí být tak dlouhý) bude na moři velmocí i Čína. Jejich raketonosných lodí přibývá. Ony ty lodičky nemusí být moc velké, stačí když budou vybaveny raketami středního doletu a bude jich hodně. (To nemám z vlastní hlavy, ale zdá se mi to pravděpodobné.) Rozhodně na moři pilně cvičí a zdá se, že to není jenom kvůli Tchaj-wanu. Doba velkých křižníků jaksi minula.

     1. Čína už námořní velmoc bezpochyby je, i když zatím ještě převážně jen ve vlastních mořích – ne plně „blue Navy“, tedy daleko-oceánská. Na počet moderních jednotek už je čínské loďstvo větší než US Navy, ale ve výtlaku zaostává.

      Jenže, jak také uvádíte, výtlak je kritérium z muzea, protože dnes jde o počet a dolet raket, a také o jejich úspěšnost při útoku na cíle. Tudíž moderní čínská raketová korveta s malým výtlakem je bojově nebezpečnější než starší amícký torpédoborec či křižník se zaostalou výzbrojí, byť je několikrát větší.

      Ale jde také o celé spektrum podpůrných služeb, třeba satelitních konstelací, komunikačních sítí, leteckého a ponorkového krytí… o výcvik posádek a operační způsobilost. O zkušenosti s nasazením. V tom všem ještě čínské loďstvo zaostává za amíckým i ruským…

      Ale i tak: cirka 2000 km od pobřeží Číny je čínské loďstvo už teď neporazitelné… Protože je pod krytím čínské A2/AD zóny. Pobřežních ponorek, raket a letectva z území Číny.

      US Navy má v nějaké té fantazijní „válce o Tchaj-wan“ šanci asi jako sněhová koule v pekle.

      1. O výtlak lodí jde také, protože umožňuje loď vyslat hodně daleko od svých břehů. To zatím Číňané neumí, a potřebují k tomu postavit několik velkých lodí a získat zkušenosti s jejich provozem. Časem se i to Čína naučí, ale zatím ještě na velké lodě nemají zkušenosti. Ovšem intenzivně staví letadlové lodě jednu za druhou, tak se dá čekat, že za 5-10 let už budou mít síly schopné vyslat přes oceán kamkoliv.

       1. Přesně tak.

        Máte pravdu, větší loď má větší akční rádius. Veze více raket, torpéd, min etc; více paliva… Má o hodně lepší PVO/PRO. Ale zase je drahá, i provozně. A její případná ztráta více „zabolí“.

        Čína má obří kapacitu vojenských loděnic: nedávno to zmínil nějaký amícký hlavoun v Kongresu nebo kde (nevím už přesně, musel bych to hledat), že Číňané mají 100x větší vojenské lodní výrobní kapacity než USA. O dva řády!

        Samozřejmě, těch minimálně 5-10 let to bude trvat, než vycvičí posádky a integrují všechny komunikační a zbraňové systémy dohromady. A než získají nějaké faktické zkušenosti.

        Není to jen v lodích a vybavení: funkční námořnictvo je „kultura“, a „tradice“; a to vzniká několik generací, třeba 50 let minimálně.

   3. Tu klasifikaci, kterou Vidlák použil (USA – velmoc, Rusko – lokální mocnost) razil před třiceti lety Zbygniew Brzezinski (Velká šachovnice) a po něm např. George Friedman (Příštích sto let, Bouře před klidem).

    Supervelmoc (na příštích několik století role USA – dle Brzezinského, jak to viděl v roce 1997):

    „…ovládají všechna světová moře a oceány, ale jsou také schopny asertivně vojensky pobřeží z moře i z pevniny, což jim umožňuje šířit značný politický vliv dále do vnitrozemí.“
    Brzezinski dále zdůrazňuje hospodářskou převahu, schopnost využívání převratných vědeckých objevů pro vojenské účely, převahu v oblasti informačních technologií a dále to, že USA jsou pro mnohé kulturním vzorem.

    Vývoj, který jsme sledovali v dalších 25 letech některé z tehdejších Brzezinského předpokladů podrobil zkoušce.

    BRICS už má větší ekonomický výkon než KoZa. Převahu ve využívání převratných vědeckých objevů pro vojenské účely i převahu v oblasti informačních technologií patrně také vzal čas.
    Jak tady často píše K42, ta vláda USA nad moři už asi nebude tak absolutní, jak se jevila za časů Brzezinského, a schopnost někam „promítnout sílu“ dost omezuje jednak moderní PVO, jednak dosah ruské i čínské raketové techniky. Pokud by USA opravdu podlehly iluzi, že ovládají moře do té míry, aby blokovaly nebo zabavovaly ruské a čínské lodě, šlo by o válečný akt – a pro napadený stát by nebylo těžké velmi rychle reagovat přiměřenou silou proti vybranému námořnímu cíli agresora.

    1. Tuhle myšlenku podporuje i Mariaan Kechlibar. Jedna přesná námořní raketa střední síly a desetkrát nebo i stokrát dražší křižním nebo letadlová loď jde ke dnu.
     Otázkou je, jestli by to nerozpoutalo III. WW.

     1. Tím spouštěcím válečným aktem by ovšem byl útok proti civilní lodi (tanker, cargo loď) někým, kdo si osobuje právo vyhlašovat sankce. Jednostranně vyhlášené sankce (bez rozhodnutí RB OSN) považuje většina zemí za nelegitimní. Čína a Rusko určitě. Slabým nezbyde než se podřídit. Silní se zařídí po svém.

      1. Ano, ale tato operační situace – která má strategické důsledky – není vlastně nic nového. DF-26 je v podstatě pokračování vývoje, který nastínila už modifikovaná raketa středního doletu DF-21, upravená pro použití proti námořním cílům: DF-21d byla schopná na 1 500 km zničit letadlovou loď nebo jiný hodnotný cíl, měla přesné koncové navedení. DF-26 to umí na 5 000 km, čímž jsou letadlovky definitivně „out“.

       Tak jako tak, už DF-21d prakticky znemožňovala nasadit US Navy letadlové lodě a jiné velké lodní jednotky proti Číně. Protože letouny z letadlovek – tehdy F-18 Hornet/SuperHornet – měly účinný operační dolet 400-800 km, podle hmotnosti nesené munice, bez vzdušného tankování (které je v podmínkách konfliktu s vyspělým protivníkem, jako je dnes Čína, prakticky obtížné, ne-li přímo operačně nemožné). Tudíž letadlovky byly nepoužitelné už tehdy…

       Dnes Amíci zavádějí F-35C, které mají sice operační dolet cirka 2-3x větší, a mají i „stealth“ tankery, ale Číňané zavedli DF-26… tudíž smůla, válka o Tchaj-wan se konat nebude – jelikož by ji Amíci rychle a drtivě prohráli.

       Což USA politikům a žumpám nezabraňuje takovou válkou vyhrožovat a čerpat na to peníze… i když je to úplně mimo realitu. 😀

    2. Jak se absolutní americká nadvláda nad moři „jevila“ za časů Brzezinského, už tehdy nemělo s realitou nic společného: Sovětčíci měli paritu v jaderných ponorkách a totální převahu v lodních a leteckých protilodních raketách, už cirka od poloviny 70. let. Viz. svědectví admirála Rickovera před Kongresem, jak jsem zmiňoval – ten to řekl naplno bez příkras a iluzí.

     Když začátkem 80. let Sovětčíci spustili námořní/satelitní systém „Legenda“ pro celoplanetární on-line sledování a vyhledávání lodních cílů, který přímo komunikoval s lodními/leteckými prostředky a jadernými ponorkami, Amíci mohli na mořích a oceánech vyhlásit „Game Over“.

     Zbigniew Brzezinský je učiněný pohádkář, i když se jakoby ještě drží při zemi, na rozdíl od naprosto šíleného George Friedmana, jehož amícká verze „Mein Kampfu“, tedy „Příštích 100 let“, stylově končí instalací amíckých jaderných raket na Marsu… 😀

      1. 😀

       Ano, Friedman je bezpochyby reprezentant „jednoho myšlenkového proudu“, který by v normální zemi za normální situace tvořil a publikoval leda z uzavřeného oddělení blázince. Ještě výživnější jsou výstupy jeho „soukromé CIA“ STRATFOR – tam Friedman fungoval coby „otec zakladatel“ a ředitel, a to je teprve soda. Doporučuji, nejen psychiatrům, coby úvod do amíckého hlubokého psyché. Není sám, takových je tam přehršel…

       Ale, ony o moc lepší nejsou ani oficiální tisky State Departmentu nebo amícké profesní časopisy o zahraniční politice. Třeba „Foreign Affairs“ nebo „The Hill“, „Politico“ a mnohé další.

      1. Něco bývalo na Wikipedii, ale jinak doporučuji pohledat po netu původní ruské zdroje.

       Stavěli to v 80. letech, mnoho protilodních zbraní a lodních/ponorkových i leteckých systémů s tím spolupracovalo; třeba rakety P-700 Granit na „lovcích letadlových lodí“, což byly ponorky projektu „Oscar II“…

       Byla to zkrátka jedna z klíčových částí celoplanetárního C4ISR systému sovětského/ruského námořnictva, plně integrovaná do velení a výzbroje.

       Už je to léta nahrazené novějšími systémy, takže se o tom píše, ale plno věcí je samozřejmě tajných do dnes, protože to bylo v mnoha ohledech velice vyspělé…
       Jak jsem psal, „absolutní převaha“ amerického námořnictva byla vyloženě iluzorní, ba dokonce směšná už tehdy, a co teprve dnes v „hypersonickém věku“.

       1. Až na US Navy ponorkové síly: ty jsou špičkové i dnes. I když, trpí tím samým, co ostatní ozbrojené síly USA. Pomatenými ideologiemi včetně „woke“ a dalších hovadin, korupcí a erozí dodavatelských řetězců náhradních dílů etc. Také jejich zbraně jsou zastaralé, třeba rakety, torpéda. Ale pořád ještě je to mohutná a profesionální, nesmírně zkušená síla.

     1. Vono to vypada , ze ty emericky a britsky lode byly a sou staveny a budovany predevsim na kseft.
      Vono je to prislo levne , kdyz vydelavali na vsech valkach ,
      giga monstr zisky..
      Ve skutecnosti nemuseli vubec valcit, mohli si celej svet doslova koupit. /Jako darek k vanocum/.
      A svet by jim byl vdecnej , ze nejsou valky..
      Ale pak se zacalo psat kolem valky ve Vietnamu s napalmem, atd. ,
      o tom , ze maji vzteklinu.
      Uz od 1914 se vzajemne potapeli , ale potom od 1940, ty obrovsky nemecky lode /Bismarck byl potopenej malym letadlem/, britsky krizniky u Malajsie , v Tichomori se potapelo nejvic i ty letadlovy lode a obrovskej posledni kriznik japoncu.
      Mozna od 45 meli ty lode za ukol „navstevovat“ kolonie a zakladny…
      A delat na mistni dojem. Pak jim Korejci ukradli tu tajnou lod Puerto a asi 80 rukjmi , potommjim rozbili tu lod Liberty a dalsi ,
      kdy teroristi privezli na lodicce vybusniny az k valecny lodi a
      udelali do ni velkou diru a hodne mrtvych../Cole , nebo tak/.
      Jinak ty velky sou komplikovany a casto poruchovy..
      Musi ty velky lode doprovazet spousta dalsich a mensich a dale vice lodi s pohonejma hmotama a to uz znamena velkou zranitelnost
      na mori..A dneska s dronama , asi nemaji vubec zadny valecny lode,
      uz vubec zadnej smysl.
      A zapad s dronama taky zaspal.

   4. „tak dopluje jen díky tomu, že to Američani dovolí“
    to je zajimava myslenka, nebylo tedy lepsi misto stropu na cenu ruske ropy jednoduse vyhlasit: Nedovolime dopluti tankeru! a smytec.
    Misto toho vymysleji ruzne prekazky jako nepronajem lodi, nepojisteni dopravy a rizik a tak dale a tak podobne…
    Kdyz uz prepadeni iranskeho tankeru jdouciho (jaka nahoda) do Venezuely skoncilo zatcenim 2 zapadnich tankeru v Hormuzu a naslednou omluvou KoZy, tak bych rad videl jak US Navy prepada (v Karibiku, at je to stylove) ruskou nakladni lod – dyt RF je jenom regionalni velmoc, co se muze stat.

    1. 😀
     Kdyby to dávali v kině, šel bych na to i za těch cirka 200 Kč nebo kolik dneska stojí IMAX ve Floře. Výbuchy hypersonických raket a potápění amíckých loděk budou jistě fotogenické a filmařsky a divácky přitažlivé…

   5. Rusko nikdy nebude namocni mocnost, protoze ji chybi prime (a nezamrzajici) pristupy do oceanu.
    Krome Vladivostoku zadny jiny pristav nemaji

    1. A co Balt, co Severní moře? Ruské baltské přístavy nezamrzají, ani Murmansk či Archangelsk nebo Severnaja Lyca. Kromě toho, Rusko má dostatečný počet ledoborců… aby i zamrzající přístavy udrželo v provozu.

     Víte, co odpověděl sovětský ministr zahraničí Gromyko na konci 60. let na americké pokusy přes Turecko a Británii – tedy Bospor a Gibraltar – zablokovat přístup Sojůzu do „teplých moří“? Že Černomořská flotila má dost termojaderných raketových zbraní, aby si průlivy udělala kde chce; akorát že přitom zmizí Istanbul… (případně jižní Španělsko).

     Přístupy do oceánů se daly blokovat kdysi, ale v dnešní raketo-jaderné době to již nejde. Navíc na tom příliš nezáleží, při akčním rádiusu jaderných ponorek.

 17. Už nerozumím temu proč to píšete. Co to má jako s podíly na rozpočtu, podíly na půdě a s podílama na rozhodování společného.

  Mám o vás obavy. Esli eště dál budete kamarádit s těma, od kerých nasáváte rozumy, nebude vám pomoci. Takového vás určitě volit nebudu.

  V současné době mě žádní ukrajinci , azerbájdžánci, turci, číňani, negři a ták… nezajímají. Mě zajímá jaké potřeby se tady budou plnit.
  Nic jinýho.
  Je to takovej problém v chápání?

  1. Behaviorální ekonomové to nazývají klam utopených nákladů. Lidé mají obtížně překonatelnou iracionální tendenci vidět pouze výdaje, které již byly na projekt vynaloženy, a přehlížejí, zda a jaké bude mít projekt výnosy. Proto většinou v jasně prodělečném projektu pokračují, místo aby jej ukončili.

   Na Ukrajině už do projektu vložili životy dvou milionů svých synů a nic nenaznačuje, že by v tom hodlali přestat. Jaký má být výnos tohoto projektu, jsem ze sděloval nepobral. Pravděpodobně stát se zemí svobodných mrtvol.

   1. Na já, blobni se bavěj furt vo ztrátách, líbí se jim jak ti úspěšní v nablýzkaných fárech mastí svými kožichy chudákům otrockejm cestu. No přece, že ta cesta je smylem života. A eště k temu dostanou mrkev na provázku. Mu he he.

   2. Aby bylo na valku, Zelinar a cela ta vlada budou muset vybrat ty jejich uspory
    a pucit Ukrajine. Vodhaduju , ze ty jejich usporeny miliardy vystaci nejmin ,
    na pul roku valky../Se na ne nadreli , ale co se da delat, vlast je v nouzi/.
    Zlaty osvedceny pravidlo . „Kdo nejvic krici, tomu este vzit“.
    /Vzdycky je totiz z ceho/..Kdyby nebylo dost ..
    Este sou v zaloze taky ukrovsky miliardari ..
    A v emerickym senatu, kongresu si delaji zbytecny vrasky..

 18. Já bych tedy Republikány rozhodně nepovažoval za neviňátka v celém tom průšvihu. To jsou totiž všechno původně jejich „vynálezy“ a „zlepšováky“. Začalo to už za toho, pro mě nepochopitelně adorovaného, panáka Reagana, kterému jako správnému herci museli na zem malovat křížky, aby věděl, kam si stoupnout před kamery, aby v záběru kamery vypadal co nejvíc kůl. Takže všechny ty outsourcingy, vývozy technologií, vytváření think-tanků, generování neomezené moci tajných služeb a „vývoz demokracie“ atd., tak v tom jedou s Demokraty ruku v ruce. On jen deep state přeskočil k Demokratům za Clintona, protože vycítil, že za jeho vlády bude největší finanční vejvar a za Obamy už to jen gradovalo. V USA tedy rozhodně žádná spása nečeká. Pokud zas posílí pozice Republikáni, deep state jen znovu přepřáhne a pojede močálem černým podél bílých skal dál a dál.

  1. A potřeby do voleb potřeb napsaný, už máte, že lelkujete?
   Sere mě, co ti, co ste menoval ukradli, zabili, zpronevěřili, a tím se máme jako řídit, číst o nich, básnit o nich a přemýšlet o tom proč tak jednali? To nás poučí, a V ČEM??? Máme to studovat a pak se po nich opičit? A hledat jejich howna na internetu má být kultura, ekonomika nebo snad HisTórie?
   To je to, čím máme zabít svůj životodárný čas?

  2. Rika tomu americkemu systemu vic a vic Americanu uniparty… unistrana. Dve tvare jedne mince. Ani jedna, ani ta druha, tvar neni pratelska vuci potrebam lidu. Vsecko je to jenom divadylko, saskarna, kryjici kleptokracii.

   Jak prelozit Clown World?

  3. Není to tak úplně pravda, protože věci zašly příliš daleko a Trump (potažmo větší část veřejnosti) touží po odplatě, pomstě. Splašené koně se blbě přepřahaj a ani ten bič není, co býval.
   Takže očekával bych spíš rodeo než poklidný cval podél skal dál a dál.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *