22 června, 2024

Líhně ruských fanoušků

Krátký ukrajinský úvodník:

Rusko zcela vyklidilo charkovskou oblast. Tentokrát nebudu tvrdit, že to udělali podle plánu, protože ten plán měl tolik trhlin, že vypadal jako vojenská improvizace. Ano, Rusům se podařil Dunquerkue, ale, jak řekl Churchill, evakuacemi se války nevyhrávají.

Jistě si vzpomenete, že už dávno před válkou jsem zde dával svojí tezi, že Rusko chce mít Ukrajinu buďto přátelskou a nebo zničenou. V únoru se Rusko svojí „speciální vojenskou operací“ pokusilo svým ruským způsobem Ukrajinu „získat“. To znamená, že spustili vojnu, šetřili civilní infrastrukturu, elektrárny i většinu mostů a doufali, že když Ukrajinu nezískají celou, tak alespoň půlku. A nebo alespoň kus.

Zdá se, že si teď vyhodnotili bláhovost tohoto plánu. Zřejmě se vzdali myšlenky, že přinejmenším ti východní Ukrajinci jsou pomýlení Rusové. Od včerejška lítají rakety právě na tu kritickou infrastrukturu včetně elektráren a kdyby to nebylo předčasné, bych řekl, že teď nastává ten skutečný plán B. Jestliže Ukrajinu nemohou získat, tak jí alespoň zničí. Tohle bude zřejmě ta eskalace konfliktu. Rakety ala bombardování Jugoslávie. Ukrajina už nikdy nebude proruská, tož nebude vůbec.

Podle mě doteď jeli Rusové svůj plán A. Získat z Ukrajiny dost velký proruský kus, díky kterému bude jedno, co dělá ten protiruský zbytek. Mysleli si, že jim obyvatelstvo pomůže, že rádo a s chutí svrhne své „tyrany v Kyjevě.“ Mysleli si, že Ukrajinci pochopí „nezbytnost“ jejich vojenské operace. Mýlili se. Mýlili se i v tom, že získají ty rusky hovořící na východě.

Teď to vypadá, že už proruskou Ukrajinu nechtějí. Teď chtějí Ukrajinu zničenou, aby se za sto let nevzpamatovala. Od včerejška se na Ukrajině zhasíná. Nic bych za to nedal, že přes Ukrajinu už nepůjde ani ropa ani plyn. Začíná plán B – eskalace konfliktu.

A teď už dnešní text:

Tak jsme se zase po delší době potkali s kolegy z branže, abychom si ještě jednou popovídali, než přijde hlavní nápor podzimní sklizně – tedy než opravdu nastane sušení kukuřice, které spotřebuje obrovské množství plynu, který (jak říkal Hýkela) samozřejmě bude. Už teda neříkal, kolik bude stát a tak ani my neříkáme zákazníkům, kolik bude stát sušení. Byli bychom rádi, kdyby se zdražilo jen na ten čtyřnásobek. Ale prostě nevíme. Netroufáme si dát závaznou cenu, protože ani náš dodavatel plynu (německá firma) nám nedává závaznou cenu a máme být rádi, že se cenu plynu, který spálíme 1. října, dozvíme v půlce listopadu. To jen tak na úvod.

Přátelé, já mám po naší velké poradě tak hlubokou depku, že si to nedovedete představit. Těžko popsat, jak to vypadá, když se sejde pár desítek lidí, kteří fakt rozumějí svému oboru a jsou zvyklí říkat věci natvrdo. Už minule se hodně mluvilo o Rusku, ale tu a tam mezi námi byli i tací, kteří varovali před přílišnou vstřícností k Putinovi a alespoň opatrně fandili Ukrajině. Tentokrát to bylo naprosto rusofilní setkání, kdy se vlastně všichni těšili, až Putin konečně přijde a zabere to tady. Ti, co ještě minule byli k Putinovi rezervovaní, ti už dnes mluvili o EU a naší vládě s takovou nenávistí, se kterou jsem se nesetkal ani u Tomáše Peszyňského, když nadával na Zemana.

Inu, není divu. Ztrácejí miliardy.

Jako obvykle, budu vám novinky tlumočit bez ladu a skladu, jak jsem si je zaznamenal…

Výroba ledku v Evropě stojí. Všude. Ale to nevadí, protože výroba ledku v Rusku jede na plné pecky, globalizace je globalizace, logistické trasy existují a tak jezdí panamské lodě pod indonéskou vlajkou s filipínskými námořníky, které patří americkým korporacím do ruských přístavů pro ruská hnojiva, vozí je do Rotterdammu a tam nám je s mastnou přirážkou prodávají. A všechno je v nejlepším pořádku. Nejenže nám Rus dodává méně plynu a inkasuje za něj více, on nám teď dodává i hnojiva a inkasuje za ně neuvěřitelné peníze.

Původně jsme Putinovi dávali zhruba 30% ceny z hnojiva za henten plyn. Teď mu dáváme 100% z ceny, k tomu válečnou přirážku a přirážku za debilitu. Chápou to všichni?

Výroba hliníku v Evropě stojí. Teď už všude. Bo drahý plyn. Ale to nevadí, ruské hliníkárny jedou na plné pecky, logistické trasy jsou napojené, protože globalizace a tak jezdí panamské lodě… ano, přesně tak, prodávají nám to do Evropy. Americké očištění teroristického kovu. Původně jsme dávali Putinovi zhruba 20% z ceny hotového kovu za henten plyn. Teď mu dáváme 100% ceny + válečná přirážka + přirážka za debilitu + přirážka za převážení těžkého kovu na velkou vzdálenost… Mám se opakovat u celé řady dalších výrobků a surovin?

V Evropě se letos urodí asi o 30% méně kukuřice. Chybí jí tady asi 20 milionů tun. Ta nepřijede ani z Ukrajiny ani z Ruska, protože tolik jí nikdo na export nemá. Proto také všechny ty ukrajinské lodě nepluly k černouškům do Afriky, ale normálně sem do Evropy… Ale nevadí, protože se očekává propad v krmivech, který víceméně odpovídá té chybějící kapacitě. O krmiva není zájem, především o krmiva pro drůbež. Já osobně vím asi o deseti firmách, které jen v Kotlince jedou poslední kuřecí turnus. Pak to zavřou. Přes zimu nejsou schopni topit a mít konkurenceschopné maso. Vepříny budou následovat. Uvidíte. Dejte tomu ještě měsíc. Čas prázdných regálů se blíží. I fronty na hajzlpapír budou.

Jediné továrny na hnojiva jedou v Maďarsku. Mají levný ruský plyn, protože Orbán nebyl blbej. Zemědělsví v Maďarsku zažívá boom, protože mají levný plyn, levná hnojiva, levná krmiva, levnou živočišnou výrobu a tak jsou i technologicky horší provozy najednou neuvěřitelně konkurenceschopné.

To samé se děje s ropou. Ruské rafinérie i těžba jedou na plné pecky, tankery obeplouvají celý svět a světové korporace se rvou o to, dovézt ruskou ropu s citelnou přirážkou do Evropy. To samé platí pro LNG. Vyhlašuju tipovačku, jak dlouho bude zkapalněný plyn do toho „našeho“ terminálu jezdit z USA a kdy ho poprvé přivezou, dle již vyzkoušeného scénáře, z Ruska.

My jsme na té poradě samozřejmě jenom nelamentovali… také jsme si pročítali materiály, jak vypadají ty regulační stupně při nedostatku plynu. Hýkela vám může říkat co chce, ale nám teď řekli lidi, kteří s plynem pracují, že v listopadu vidí omezování spotřeby plynu jako vysoce reálné. A tak nemáme mít na sušárnách moc kukuřice do zásoby, protože některé naše provozy patří do čtvrtého stupně, což když vyhlásí, tak druhý den musíme mít spotřebu o 70% nižší. Plyn prostě není. Kukuřice ať zůstane na polích, tam jí to nejméně uškodí. Že je zapotřebí po kukuřicích třeba zasít ozimnou pšenici… no co, koho to zajímá ne? Smůla. Kdo by se staral, co bude za rok.

Takhle vedeme tu válku proti Rusku přátelé. V podstatě jsme přestali od Ruska kupovat napřímo, protože máme henty evropské hodnoty. Udělali jsme sankce na všechno, co u nás vytvářelo blahobyt. A teď, protože to nezbytně potřebujeme, tak to kupujeme přes americké prostředníky, kteří ty svoje demokratické hodnoty mají nějak lépe nastavené a obchod s Ruskem jim nijak nevadí. Všimněte si, že Zelenský ani nepípne, když jde o americké obchodní lodě v ruských přístavech.

Oni nás vedou do války a každý den nám znovu a znovu prostřelí nohy a ještě si myslí, že je to pro naše dobro.

Já to řeknu naplno. Nikdo tu neudělal pro Putina tolik, jako Petro Igorovič Fialenko. Kolem mě vznikají rusofilové jak na běžícím pásu. A to ne mezi nějakými dezoláty bez zubů a s dluhy. Já zírám, kolik bohatých a velmi schopných lidí začalo Rusa milovat jako nikdy předtím. Přitom jim ještě před rokem EU normálně vyhovovala. Ti to sice dneska neřeknou v televizi ani na Václaváku, ale přímo se tetelí nedočkavostí, aby tady Putin už byl, aby tohle všechno šlo do háje… a začínají mít spočítáno, že když mají o své firmy a své peníze přijít ve víru inflace, tak je klidně mohou dát na revoluci. Už si vlastně jen hledají vhodné kandidáty na novou dobu.

Všechny profesní porady, kterých jsem se v poslední době zúčastnil, jsou dokonalé líhně ruských fanoušků. Řeči o válce už vede možná jen Kartouz a jeho nohsledi, ale všichni, kteří jsou v procesu výroby něčeho skutečného, ti se snad už i učí ruštinu. Skoro nikdo nepočítá, že by tu EU napřesrok ještě byla.

Já už bych vlastně nemusel vůbec burcovat lid na demonstrace. Pokud se splní jen polovina toho, co jsem se dozvěděl, tak lidi přijdou i kdyby je nikdo nevolal. Zažijeme věci, které nám naposled vyprávěly naše babičky. Situace už došla dokonce tak daleko, že začínám pochybovat, že se na Václaváku dá ještě něco zachránit. To neříkám, abyste se na to vykašlali, ale abyste neměli přemrštěné představy a ještě přemrštěnější nároky. Zapomeňte na to, že bojujeme za normální svět. Už bojujeme, aby nám alespoň zůstaly nějaké trosky. Bojujeme za poslední zbytky, žádný návrat do šťastných let nebude.

Až si tohle lidi uvědomí, tak je tam na vládě všechny zabijí. Až zjistí to, co jsem mminulý týden zjistil já, tak jim zbude jen pomsta, protože všechno ostatní bude pryč. Kartouz na britských listech volal po blokování, mazání a možná i zatýkání, ale vzpomněl si pozdě. Už to prostě nikdo nevykoná, protože má taky děti a rodinu. Už není, kdo by za ojrohodnoty bojoval, protože tenhle reset nás všechny srovnává do jedné řady někde hodně dole. Už se nemusíte bát policie, už se nemusíte bát soudů, ba zřejmě ani státních zástupců. I kdyby jim zítra zdvojnásobili platy, tak za měsíc si za ně stejně nebudou mít co koupit. Na konci září už bude spousta orgánů stát vedle nás skandovat spolu s námi. V listopadu už tam budou všichni.

Nemusíte se bát ani bohatých (ani těch hóóódně bohatých), protože ti jsou ve svém mírovém přesvědčení nejspíš dál než vy na ulici. Možná sami nepřijdou, ale peníze pošlou. Každý den se to drolí neuvěřitelným tempem a Pětikolka by se měla modlit, aby byla smetena teď, protože ještě mohou utéct. Je ale možné, že se jim to už ani nepovede, protože nikdo nechce být sebevrah a vzít to po nich. Pánbůh je spravedlivý… navařili si to, tak si to také vyžerou až do konce. Ještě to možná bude přímo Fiala, kdo pojede žmoulat čepici před Putina.

Tohle už můžou zastavit jen tanky. Americké tanky. Protože Němec žádné nemá a jejich obyvatelstvo má také všeho plné zuby a začíná nám fandit. Bude to takový paradox – ti, kteří nás třicet let mistrovali a mají lví podíl na dnešní situaci, tak ti teď doufají, že v Praze začne nové jaro.

V březnu stačilo jen nepodporovat válku. V dubnu stačilo jen nehrotit sankce. Jak jsem už vícekrát psal, žádná proruská kolona tady nebyla. Ale teď už tu je a roste každým dnem. S každým dalším nedostatkem, s každým dalším výrobním průserem je Putin stále přijatelnější.

Už to dlouho nepotrvá.

317 thoughts on “Líhně ruských fanoušků

 1. Chtějí opravdu zničit stát?
  Jiri-Paroubek-1403-05
  12.9.2022
  ———————–
  Včerejší debata ministra financí Stanjury a bývalého guvernéra ČNB Rusnoka (za spíše pasivní účasti ekonoma Jana Švejnara) v ČT, byla věnována energetice, podporám vlády domácnostem i vůči podnikatelskému sektoru v důsledku vysokého růstu cen. Vysvědčení pro vládu, které vystavil průzkum veřejného mínění agentury Kantar CZ, je zdrcující. Stejně tak byly (pro ně) zdrcující odpovědi obou přítomných představitelů politického establishmentu, kteří se podíleli na vytvoření současné krize v zemi podstatnou měrou.

  Ministr Stanjura se neustále bránil (a dařilo se mu to bezmála tři čtvrtě roku) jakýmkoliv zásahům do cenotvorby v oblasti základních potravin, plynu, elektrické energie, tepla a pohonných hmot.

  Jako každý reprezentant své strany (ODS) vychází z bludné teze, že trh vše srovná. Možná, že tomu tak je v klidové situaci, ale rozhodně ne v době krize, na jejímž počátku se stále ještě nacházíme. No, a Jiří Rusnok, který proslul zvýšením základní bankovní sazby, za níž ČNB prodává úvěry komerčním bankám, na 7%, čímž vlastně znemožnil střednímu podnikatelskému stavu uvažovat o přijetí úvěru na podnikatelské záměry. Prostě, úvěry zdražily do té míry, že se investiční aktivita všech firem, které si nemohou dovolit přijmout financování v eurech (přesněji k přijetí úvěru v eurech), neboť nemají příjmy v eurech a nechtějí se vystavovat kurzovému riziku, vlastně zastavila.

  Je to příklad kolosální neschopnosti snad srovnatelné jen s tím, že J. Rusnok jako guvernér ČNB pokračoval v chybné politice Singerova vedení ČNB, které několik let udržovalo kurz koruny vůči euru v podhodnoceném poměru 1 : 27.

  Díky těmto dvěma borcům, Singerovi na prvním místě a Rusnokovi na druhém místě, rotačky vytiskly více než dva biliony korun, které byly postupně směněny za eura. Od počátku jsem kritizoval tuto nesmyslnou operaci a být na místě Rusnoka a Singera, tak se někde schovám a nevystrkuju nos, jaká je to ostuda, kolik státu vyplácali úplně zbytečně peněz…

  Ale teď už zpět k televiznímu vysílání. ČT zveřejnila především dva grafy se statistickými údaji.

  Za prvé – o souhlasu občanů s kroky státu v energetické krizi

  Za druhé – o postoji občanů k Rusku vzhledem k dodávce energií.

  Jak jsem již naznačil výše v textu, grafy přinášejí čísla, která jsou přímo zdrcující pro vládu. V tom prvním průzkumu celkem 74% občanů nesouhlasí s kroky vlády v energetické krizi a jen 22% skalních příznivců vlády (já bych spíše řekl nemyslících skalních příznivců) souhlasí s dosavadními kroky vlády.

  Od počátku ruské invaze na Ukrajinu a ještě před ní, jsem doporučoval vládě provést některé kroky, na které snad dojde nyní, tedy s dlouhodobým zpožděním. S neustálými odklady, váháním, mlžením kolem parametrů, stovky firem malých, středních i velkých jsou ohroženy ve své existenci. Bude-li omezován provoz těchto firem, budou propouštěni lidé a bude vznikat obří armáda nezaměstnaných. Ještě horší bude, pokud firmy budou krachovat a živnostníci budou končit, protože prostě prohrají boj s náklady, které pro svou činnost potřebují.

  Na druhém grafu se objevil – a opět je to zdrcující vizitka nečinnosti vlády – údaj o tom, kolik lidí by si přálo jednat o cenách energií (plynu i ropy) přímo s Ruskem. Tedy jít, jinak řečeno, maďarskou, Orbánovou cestou. Toto řešení by si přálo 49% respondentů. Naopak, 43% respondentů si myslí, že „Česko by se mělo odstřihnout od Ruska i za cenu zdražování nebo šetření“. Podle mého názoru je celá věc jasná. Respondenti, kteří odpovídají, se zčásti bojí projevit svůj názor, který by nutně byl považován, řekněme, za „protistátní“. Jinak řečeno, myslím si, že počet těch, kteří jsou pro přímá jednání s Ruskem, je i bez nich procentuálně ještě vyšší. A to vše v situaci, kdy šest měsíců probíhá ve vztahu k veřejnosti ohromné vymývání mozků ze strany většiny mainstreamových médií. Ta se, s jistou výjimkou MFD a Lidových novin, které umožňují zveřejňovat i poněkud odlišné názory, zabývají jen jednostrannými útoky na Rusko.

  Ano, ruská invaze je agresí podle mezinárodního práva. Připomeňme si ale jen trochu, co jí předcházelo.

  Rusové se z řady důvodů obávají, že by se zhoršila bezpečnostní situace Ruska poté, co by Ukrajina vstoupila do NATO. Duševní zrak Putinův a jeho okolí kreslí (a asi i oprávněně) americké základny na území Ukrajiny, v případě jejího vstupu do NATO, z nichž by mohly rakety s jadernými náložemi doletět na Moskvu a Petrohrad za několik málo minut. Nemluvě např. o možnosti odposlouchávat ze základen na ukrajinském území prakticky vše, co se špitne zejména v evropské části Ruska.

  Něco podobného jsem ostatně viděl na Kubě, kde ze sovětských časů zbyla v Havaně obří věž, ze které Sověti monitorovali nejméně polovinu území Spojených států.

  Upřímně, pokud je invaze Rusů agresí ve smyslu mezinárodního práva, je v rozporu s mezinárodním právem také vyhlášení sankcí hospodářského charakteru ze strany Západu vůči Rusku. Něco jiného by ovšem byly sankce, vyhlášené Radou bezpečnosti OSN. Ale k tomu pochopitelně nedošlo a dojít ani nemohlo.

  Vláda je v kritické situaci. Proti její politice v energetické oblasti, která zejména způsobuje vysokou inflaci, se staví tři čtvrtiny občanů státu. A většina občanů státu si přeje jednat s Ruskem o dodávkách plynu a ropy do Česka à la Orbán.

  Ale poslechněme si, jak na to reagovali oba dva „výteční“ finančníci (jen tak mimochodem J. Rusnok neměl před příchodem do vedení ČNB žádnou bankovní praxi, kromě toho, že byl superlobbistou penzijních fondů). Z. Stanjura, ministr financí za ODS, se nechal kromě jiného slyšet: „Když vás někdo mlátí po hlavě, tak není cesta s ním jednat, aby vás mlátil míň“. Ano, Putin možná mlátí po hlavě Zelenského, ale Česko, zaplaťpánbůh, není ve válce s Ruskem. A Rusové v zásadě dosud plnili dohodnuté smluvní dodávky plynu a ropy. Pokud by je neplnili, nebyly by například dnes naplněny zásobníky plynu na našem území na více než 80%. A spotřeba plynu je u nás dosud na standardní úrovni, jako v předchozích letech.

  V. Putin zatím projevoval smysl pro legalitu, když dodržoval smlouvy o dodávkách, ze kterých by mohl samozřejmě vystoupit. Nedělá to, zřejmě proto, že nechce zpochybnit budoucí vztahy s novými odběrateli, které „nasbíral“ v posledním půlroce v Indii, v Číně, v Latinské Americe, všude. Tedy s výjimkou cca 40 zemí Západu a jejich spojenců, které vůči Rusku vyhlásily a dodržují sankce.

  A jak na to reagoval Rusnok? Ten se vyjádřil, že kdo nás „už jednou vyšachoval a pustil k vodě“, na toho nelze prý podle Rusnoka spoléhat. „Lepší je tu hrůzu přežít rychle, než mít nejistotu, jak dlouho bude trvat“. To jsou strašné bludy od člověka, který odešel do penze s královským důchodem a nebude se muset potýkat se starostmi obyčejných lidí, kteří budou muset přemýšlet, jak tu „hrůzu přežít“. Nevím, že by Putin někoho vyšachoval, zatím plyn a ropu dodává a i v době nejtemnější studené války někdejší Sovětský svaz tyto komodity dodával. Chce to méně lhát a více se držet faktů.

  Prostě oba dva naši „superekonomové“ při hodnocení pro vládu strašlivého vysvědčení, které jim vystavil průzkum agentury Kantar CZ, úplně selhali. Nejen jako finanční odborníci, kterými rozhodně nejsou, ale i lidsky.

  V každém případě volání po ukončení zbytečného konfliktu na Ukrajině, na jehož eskalaci se ve vleku amerických mentoru současná česká vláda podílí, nabude nyní na síle. Lidé po statisícových shromážděních a po zveřejňování podobných průzkumů (byť poněkud cinknutých), budou chtít změnu.

  Nikdo dosud neřekl, jaká bude cena zkapalněného plynu…

  I kdybych chtěl uvěřit ujišťování ministra financí, že dodávkami plynu a jeho zásobami je vlastně zajištěna celá zimní topná sezóna, tak se musím ptát, jaká bude cena dodávaného plynu. Dnes je i cena dodávek ruského plynu, díky panice, která panuje na světových trzích, vyhnána zhruba na čtyřnásobek ceny, která byla placena Rusku před dvěma lety a v předchozích letech. Je tedy reálný předpoklad, že po ukončení války na Ukrajině může cena plynu a ropy opět postupně klesat. To je normální vývoj na světových komoditních trzích: růst i pokles. Jisté však je, že cena zkapalněného plynu, vyráběného z břidlic ve Spojených státech bude čtyřikrát až pětkrát vyšší než původní cena ruského plynu. A tahle cena amerického zkapalněného plynu se prostě nesníží. Nemůže, protože se odvíjí od vysokých nákladů na těžbu z břidlic a zpracování plynu. Plus ne zrovna ekologická doprava tankery do přístavů a přečerpání v terminálech do plynovodů.

  Takže teď se hraje také o to, že i po skončení války a po odstranění ruské konkurence v dodávkách plynu nám zůstane jako dárek drahý zkapalněný plyn. A k tomu ještě obří zakázky zejména pro americké zbrojařské koncerny v řádech desítek miliard korun.

  Ta naše nebohá republika bude opravdu muset mít široká záda, aby tyto hrůzy v rozpočtové oblasti, počínaje domácnostmi, firmami a konče státem, vůbec přežila

  1. Tak to uz prekrocili nekolikrat. I jini pasaci, nejenom Nemci.
   Jestli to je mysleno vazne, nebo je to jenom bububu uvidime na ukrajinske elektricke siti. Ze ji umi Rusove vyradit uz vsichni vedi.
   Otazka je, jestli to taky udelaji.
   Ze je to vlastne humanitarni reseni uz z minulosti take vime.

 2. No tvl, to je fakt neskutečný. Teď jsem shlédl a vyposlechl na Nově, co se dělo v Praze u soudu a v budově soudu, kde probíhá řízení s Babišem.
  Justiční stráž – NULA.
  Média – hýkají slastí.
  Politici – mlčí nebo rovněž hýkají slastí.

  Jako, kauza Rath byla strašlivé POLITICKÉ svinstvo. Ale co se děje kolem Babiše, to už se vymyká úplně.
  Jen Blažek si dovolil špitnout, aby aktivisté laskavě respektovali důstojnost soudu a právo účastníkův na spravedlivé řízení.

  1. Ne to tak nedesi, patrime prece na zapad…
   A tam si pred nedavnem dokonce „aktiviste“ dovolili pred soudem rict, ze pokud ten odporny policista, ktery odporne zavrazdil jednoho nezneho silaka (recidivistu pod vlivem drog), nedostane aspon 20 let, tak BLM v Portlandu a v LA byl jenom cajicek.
   Bezelo to na CNN a nikdo ani nepip.
   Momochodem zverejneni adres a telefonu clenu soudu…

   Vzhledem k tomu, kdo jsou chvilkari, tak bylo jenom otazka casu, kdy dostanou instrukce i na ovlivnovani soudu.
   Hezke je, ze mafie na vnitru jim nevadi, Rakusan je clovek na svem miste? Drahota je vubec nezajima?
   Spis je cim dal evidentnejsi, ze jim temata vybira nekdo jiny.

 3. Jeví se mi tak, že Rusko má zdroje, a atomovou bombu, a jestliže ne přímo přízeň, tak toleranci většiny pozemšťanů. Jestli se zevnitř nerozloží, vyhraje.

  1. Schumacher.
   Už uteklo mnoho vody a mnozí si nepamatují éru Jelcina,tak ti co bohatli za Jelcina,by to chtěli zavést znova. Řekneme jinak je to podobně jako tady zrádců jak našeho a když tomu napomáhá i soudní moc,tak mají lehčí práci.

   1. Éru Jelcina si nepamatují jen děti do puberty a spoustě z nich to vysvětlí rodiče. Ale je dost těch, kterým se za Jelcina žilo snadněji než za Putina a ti by si to rádi zopakovali. Tým VVP to ví, také si uvědomuje, že tihle lidé sedí v leckterých funkcích a je dost těžké se jich zbavit. SVO má posloužit k tomu, aby se sami před veřejností odhalili (nedostatečnou nebo vlažnou podporou SVO) a byli veřejností donuceni k odchodu.

    1. Ještě větší výhodou je fungující nedokalicene školství.
     Ruští školáci mají mozky vymyté ruskou propagandou a ta je mnohem blíž pravdě než ta naše… O influencerech, počtu hlavic s humanitárním vzděláním a úrovni zvladnutí matematiky nemá smysl mluvit….

 4. pobavila ma tá druhá veta, tak sa chcem podeliť, zdroj: Michal a Petr
  „Před pár dny Ukrajina nabízela Evropě, že jí dodá své přebytky elektrické energie. My jsme na to reagovali, analýzou že to nebude tak jednoduché, a to jsme ještě nevěděli, co Rusko udělá včera.“

 5. Líbodémo furt mele o „vzdělanostní ekonomice a společnosti“, žejo?!
  Muhehehe…
  Vzdělanostní ekonomiku a společnost posíláme fofrem a zofort do brusele, milé děti: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/balas-jaderny-vyzkum-rusko-moskva.A220912_155247_domaci_vapo

  Že je exot Gazdík, to jsem věděl. Ale Balaš byl před 20ti lety, kdy jsem ho pracovně poznal trošku blíž, naprosto normální člověk. Co se muselo stát s původně inteligentní bytostí, když ta kývne na takovou debilitu?

  1. Občane 18:35,
   co jste všichni tak EKONOMICKY podezíraví???
   PŘEŽÍT se mu zachtělo.
   Třeba bezpatně – ale PŘEŽÍT!

 6. Zaujímavá teória, ktorá koluje na WhatsApp v Rusku:

  „Teraz môžeme hovoriť.
  Pokračujúc v analýze útržkovitých informácií opäť dospejete k záveru, že Ozbrojené sily Ukrajiny padli do pasce. Situácia sa vyvinula takto:
  NATO naozaj fixuje, že v smere na Charkov sa nenachádzajú žiadne významné ruské jednotky. NATO tiež potvrdzuje, že v blízkosti sa nenachádzajú ani žiadne zálohy … Prázdne. Naozaj neexistovali. Uvedomujúc si skutočnú absenciu významných síl Ozbrojených síl RF, sankcionujú ofenzívu a zlyhávajú na ruskom fronte.
  Niektoré naše jednotky ustupujú a SOBRy narážajú na … Balaklija.
  V skutočnosti sa hneď zdalo podozrivé, že až tri oddiely SOBR skončili na ideálnom mieste pre ich výcvik… v meste.
  Pripomínam, SOBR – VŠETCI DÔSTOJNÍCI a NAJLEPŠÍ bojovníci pre mesto. Dokonca aj MTR a špeciálne jednotky GRU majú v tomto smere menej skúseností ako SOBR. Nikto, samozrejme, nečakal, že SOBR vydrží takmer 2 dni a zároveň vyjde bez 200 (!!!).
  A to v podmienkach, keď sa do mesta rúti vyše 10 000 hrebenárov.
  Skutočná fantázia. Jediné vysvetlenie je, že mesto bolo pripravené inžiniersky. Plus, samozrejme, zručnosť SOBR.
  Prečo sa „zasekli“?
  Hádam to bolo súčasťou plánu: Chromá kačica.
  Pretože všade, na všetkých kanáloch sa začína rozptyl: „Generálny štáb všetko pokazil“, „SOBR bojujú sami“, „Všetko je stratené“. No… Sami si všetko pamätáte! A výsledkom je, že SOBR + info panika zohrieva chute v Kyjeve a Zelenskyj tlačí pechotu Ozbrojených síl Ukrajiny. Hnali sa dopredu, pričom si nezabudli robiť selfie a vyvesiť vlajky. Zaplavili takmer 70 km (!!!), t. j. chýbala podpora delostrelectva, letectva či MLRS zo strany predsunutej pechoty. Desať hlupákov, vycvičených podľa štandardov NATO, vliezlo do vreca (čreva) ostreľovaného z troch strán (sever, juh, východ) + z oblohy (ruské vzdušné a kozmické sily). A dnes sa niečo začalo…
  Pamätáte si, ako Putin a Šojgu niekoľko rokov vyháňali našu armádu z Ďalekého východu do Moskovskej oblasti a z Kaliningradu na Sachalin počas cvičení? Typ „náhlych kontrol“.
  A stále si myslím, že práve táto zručnosť Ozbrojených síl RF bola využitá.
  Dôstojníci NATO, ktorí plánovali operáciu, nebrali do úvahy, že Ozbrojené sily RF dokážu veľmi, veľmi rýchlo presúvať obrovské masy ľudí. NATO videlo, že naše potenciálne rezervy sú v strede ničoho… a pravdepodobne si mysleli, že kým ich vyvedú, Ozbrojené sily Ukrajiny stihnú vstúpiť aspoň do Kupjanska a Ižumu. Lenže práve tu sa rozišli.
  Len čo sa Ozbrojené sily Ukrajiny úplne dostali do útrob a vytrubovali svoje víťazstvá do celého sveta… t. j. vznikla situácia, keď ustupovať je pre nich už „hanba“. Odniekiaľ z hĺbky krajiny, a nie z iných sektorov frontu … MI-26 prileteli (pripravené na kampaň) a kolóny Ozbrojených síl RF vyrazili.
  Neboli by sme mohli ukryť veľké rezervy pred NATO pri Charkove a byť spozorovaní Ozbrojenými silami Ukrajiny, nedali by sme rozkaz na útok. Mohli sme však využiť osvedčenú zručnosť „prekvapivých kontrol“ – presun veľkých más ľudí a techniky na veľké vzdialenosti MNOHEM RÝCHLEJŠIE, než to robí NATO. A zdá sa, že vojenskí poradcovia Ozbrojených síl Ukrajiny túto „premennú“ nebrali do úvahy…
  Teraz je SOBR v Balakleji a mlčanie Kremľa a ruského ministerstva obrany pochopiteľné, jednoducho všetko išlo podľa plánu. Naši hrali na zlobu hrebienkov. Bravo! Ďakujem vám za vašu prácu.

  neopravované – Translated with http://www.DeepL.com/Translator (free version)

  1. Že to chodilo, je pravda, já jsem tady taky nadhazoval udičku, jestli někdo není zastáncem teorie léčky, když to bylo ještě aspoň teoreticky možné.
   Ale přece už nějakou dobu víme, že Izjum evakuovali a u Kupjansku dostali na prdel i s těmi rezervami z vrtulníků.
   Navrch rozhodli o odsunu jednotek z Charkovské oblasti a nejspíš to hned provedli, aby po nich nestříleli při odchodu.

 7. lentilka mě dole nabádala, ať svými progrýndýlovými nápady neradím, že by to někdo mohl vzít vážně a zařadit to do programu.
  Má pravdu.
  Vy si všichni děláte srandu, ale pamatuji se na jednu diskuzi, kde mi velmi milá a hodná diskutérka objasňovala, že po přistání na odvrácené straně Měsíce uvidíme úplně nový, pro nás neznámý Vesmír. Myslela to upřímně!

  Kdyby tehdy existovalo vyhledávání a třídění názorů z internetu pomocí umělé inteligence, sedí tato milá dáma dnes už určitě přinejmenším na ministerstvu nebo v Bruselu coby čekatelka na funkci nejvyšší, v nejhorším případě šéfkou nějakého evropského úřadu pro letectví a kosmonautiku.
  Spolehlivě řiditelných kádrů totiž není nikdy dost!

  A další vesmír s novými fyzikálními zákony budeme i my potřebovat jako…. jako ….naději na příští virtuální život.

 8. Chápu to tak, že od soboty jsme v mimořádně vysokém nebezpečí jaderného konfliktu. V tak vysokém, jaké historicky ještě nebylo. Nová Ruská vojenská strategie útoku na energetickou soustavu Ukrajiny zbraněmi, proti kterým nemá Ukrajina obranu, totiž může vyústit jen do dvou východisek. Kapitulace Ukrajiny během pár dnů nebo reciproční odpověď Ukrajiny, tedy útok na energetickou soustavu Ruska na území Ruska, které by mělo za následek jadernou odpověď. Tedy buď je konec války nebo konec světa.

  1. Zatim to jenom solichaji.
   Par elektraren Ukrajinci nahradi, protoze diky propadu prumyslu maji prebytek elektriny.
   Me zajima, jestli to bylo jenom bububu, nebo to mysli vazne a budou pokracovat, a taky ty transformatory.

 9. Vidlák napsal něco, co je nutné přečíst aspoň 2x.
  Závěry, které vyvodil z vlastní praxe, a z vlastního pozorování, jsou až neskutečně. Ale přesto ne nemožné.
  Každopádně moc díky za článek.

 10. Internetový samizdat.

  Dneska je diskuze plna vášní a ani v mé diskuzi někde dole s Vidlákem nechyběla. Ale když jsem nad ní přemýšlel, rozhodně by se mě líbily internetové noviny zvané prostě: Alternativa.

  Kde jaká pidistrana má svůj web, občas se objeví i nějaké (záporné) info na mainstreamu, ale něco na webu, co bychom mohli navštěvovat všichni, příznivci AB, Okamury, Rajchla, Trikolory, Svobodných atd. chybí. Prostě takový samizdat. Nechce to moc peněz, webovou stránku a pár zapálených redaktorů z různých stran, kteří by plnili obsah jednak pomlouváním Pětikolky, jednak informacemi a hodnocením připravovaných a uskutečněných akcí. Zdejší analytici (bez pejorativního nádechu) by mohli také přispívat (dexx, schumacher, greg, gogo, Starý kocour i Ostravák Ládík či targus a další). A my ostatní bychom mohli přispět i šířením odkazů na tento web.

  Vaše stanovisko?

  1. Zebobtom pořád mluvím, i v této diskuzi.

   Že by bylo dobré, mít kvalitní články, ze všech koutů alternativy na jednom místě.
   Ono to vlastně už tak kdysi, částečně, bylo. Na nwoo. Jenže, po blokaci na jaře, už neobnovily tuto činnost. Což je škoda.

   Jde o to, že když někdo u aletrnativy diskutuje, je dobré mít údaje, snadno dohledatelné nebo odkazy, přehledně na jednom místě. Ne každý z nás si může vést kartotéku.
   Každý, i z jiného tábora, by tam měl nalézt protiargumenty, aby věc mohl posoudit u více stran.

   Tohle musí jít, ruku v ruce, se stávkovými výbory v menších městech atd.
   Protože, každá energie lidí, ač je protest oprávněný, se jednou vyčerpá.
   Viz.moje reakce na Vidláka níže…

   Název může být maličko originálnější.

  2. Alternativa u většiny bude propojena s uměním, obrazy, hudbou atd. To by ještě tolik nevadilo, ale…

   .. co budete s tím názvem dětal, až ta „alternativa“ bude muset i nést odpovědnost, protože bude mít pravomoci to tady řídit. Přece není cílem mít stále jen názory, které musí přežívat v suterénu.

   Když se ta žárovka rozsvítí, podělím se…

 11. Gogo tu vede úpornou diskuzi „o podstatě“. Tak v tom zkusme pokračovat? Zdá se, že Rusům ujíždí vlak. Všimli jste si, že se Rusové často chovají buransky? Doma, v zahraničí, muži i ženy. Naznačuje to nepropojenost s globální kulturou. Ono mladí lidé fakt začnou (a už začínají) odcházet z Ruska. Protože se jim to nelíbí. Takže odliv mozků. Ne že by mladí věděli všechno, ale vše nové se naučí. A pokud se jim nebude líbit kulturní prostředí v Rusku, tak odejdou. I Turecko je pro ně lepší, otevřenější.

  Open Society – to je to, co vyčítáme Sorosovi. Ale ve skutečnosti se nám otevřená společnost líbí. Si třeba vezměte situaci před 30 lety. Nikdo nevěděl, co se děje na policejních stanicích, byla to uzavřená kultura, uzavřená společnost. Ale dnes už víme o dost líp, co se děje na policejní stanici, už jsou policisté jakoby jedni z nás. A třeba v Norsku, tam mají absolutní důvěru v policii. Policie je tam součást společnosti. Ale v Rusku třeba vůbec nevíte, co se děje ve věznici nebo na policejní stanici. Je to uzavřená společnost. Obecně se nám líbí otevřené společnosti.

  A Západ dokáže mladé lidi (a vůbec, aktivní lidi) lépe motivovat. Pokud nejste aktivní, jste naspodu společenského žebříčku. Kritizuje se zde pravdoláska a libo-demokracie, ale libodemo lidé toho hodně vytvořili. Myslím „obyčejné“ libodemo aktivní lidi, z bohatších městských vrstev a z bohatších regionů. Veškerá modernizace v současnosti u nás je poháněna aktivními libodemo lidmi. Ostrava se nemodernizuje tak, že by horníci vytvořili nějaké družstvo a začali by vyrábět nějaké strojírenské výrobky, byť to zní romanticky. Ostrava se modernizuje tak, že se tam zakládají univerzity a nové obory a třeba počítačové firmy, a průmyslová a hornická minulost se zahalí do hávu moderní identity. Toto opět neudělali horníci ani zkušení strojníci, ale mladí lidé či už odrostlí mileniálové s moderním nastavením.

  Bohužel, lidé z minulosti mají hodně pracovních i životních zkušeností, ale nejsou aktivní. Jsou vláčeni za realitou. A to je vlastně ta společná zkušenost diskutujících na tomto blogu. Nedovedou vytvořit přitažlivou skutečnost pro ostatní. A tak jsou vláčeni za aktivitou jiných.

   1. gogo, já se fakt obávám, že ten propagandistický žvást vážně myslel. teď je jen otázka, zda za peníze (tzv. elf), nebo zda je opravdu tak blb.ej (tzv. sluníčko pětikoalné).

      1. Otázka je, zda poloviční pravda se stává lží díky absenci druhé poloviny pravdy.
       Ukázka – užívání drog je příjemné … druhá půlka pravdy ovšem je, že Vás to časem v podstatě zabije.
       S tou otevřenou společností to je obdobně. A naprosto stejně to je se současnou verzí kapitalismu – budeme se ít dobře … ale na úkor někoho – tuhle dětská práce v Africe, tuhle nelidské odírání dělníků někde na východě. Zkrátka, vysávání kolonií, pokud kolonie dojdou, pak se začíná rabovat u nejslabšího kusu ve stádě….

     1. Jako je to blbé, ale na mladých lidech jsme závislí. Ano, problém je, že starým se neprokazuje základní úcta.. Většina těch správných libodemo mileniálů nemá nic lepšího na práci, než kritizovat „důchodce“ v Kauflandu, jak jsou hrozní. Je to překvapivé, člověk by si myslel, jak jsou libodemo hodní, tolerantní a inkluzivní, ale občas jsou celkem nenávistní..

      A ještě k těm inovacím, zdá se, že jsme závislí na pár geniálních lidech, kteří nedělají nic jiného, než svůj obor, oblast.. Ti prostě budou placeni o mnoho víc. A pak je tady spousta pijavic a odkláněčů, kteří zdroje odklání od nás obyčejných lidí, protože my prostě děláme i jiné věci než svoje zaměstnání, respektive třeba skutečně děláme i nějakou tu potřebnou práci..

      1. Když odložíte ty slepecké brýle, zjistíte, že libodemo je jen nový název pro Antifu. I se vším, co k tomu patří.

   2. Myslel jsme to polovážně. Vcítil jsem se do jiného myšlení. Tedy něco pravdy na tom je. Berte to tak, že je to od ďáblova advokáta. Připravuji vás na současný mediální princip. Něco se vypustí a na vás je obrana a břemeno dokazování. Tak si to procvičte a dokažte třeba opak. Protože jednou vás s tím konfrontují média, ale vy už budete připraven.

    1. Já jsem to tak nějak vycítil. Takové debaty občas vedu, takže u mám ledacos natrénováno. Ale fakt je, že ty pravé perly prostě nevymyslíte, na to musíte být kretén nebo mít talent.

     Tenhle má talent – teda doufám 🙂
     https://twitter.com/AlexanderPiksa

     To je studnice, kam chodím pro inspiraci.

     1. Posuďte sami:
      „Za vysoké ceny elektřiny může mj. vzrůstající cena fosilních paliv. Naproti tomu vítr a slunce jsou zadarmo. Když tedy výrobu elektřiny z fosilních paliv okamžitě ukončíme a budeme elektřinu vyrábět jen z obnovitelných zdrojů, její cena klesne.“

      Přitom v různých formách tohle slyším od kolegů poměrně často.

      1. 1. Myslím že ne, příspěvky na obnovitelné zdroje ji prodražují.
       2. Tuhle elektřinu nelze rozumně skladovat. Nefouká a nesvítí – jsme bez proudu.
       3. Není dost zdrojů ani větrní, ani slunečníků. Musíse zálohovaty klasickými zdroji, nejčastěji plynovými.

        1. Gogo: záleží na přírodních podmínkách, množství lidí a potřebách průmyslu. Norsko nebo Paraguay mají málo lidí a mnoho vodopádů. Česko nemá takové podmínky.

          1. Piksa vyřkl lež a na tom pak vše postavil. Není totiž pravda, že cena roste díky růstu cen fosilních paliv.
           Cena roste díky spekulacím na burze, úmyslu nepoužívat energie nejlevnější, ale s ideologicky závadným původem a v neposlední řadě díky podpoře energie z obnovitelných zdrojů, kdy slunce a vítr jsou skutečně zadarmo, ale nástroje na získání energie z těchto zdrojů exemplárně drahé.

          2. Víte, mně se strašně líbí, jak někdo – bohužel jsem už zapomněl, kdo – teď nedávno správně poznamenal, že to, co nabubřele nazýváme „obnovitelnými“ zdroji, ve skutečnosti jsou zdroje občasné.

           A tím je dáno takřka vše.

     2. Pozerám že chlapec zabudol medzi výčtom všetkého proti čomu bojuje uviesť že je v prvom rade bojovník proti zdravému rozumu. Fakt nemám viac čo dodať.

    2. Nevím o tom, že by se Rusové chovali buransky. A to jsem na Východě byl.

     Zato znám Němce, USáky atd. A v západní půli Evropy Araby, Turky, Afghánce, Somálce.
     Kdežto Íránci, ač různých kmenů, povětšinou, v této společnosti svých, patří k těm slušnějším…

     1. Všiml jsem si, že Rusové se chovají buransky. Třeba vyjádření mluvčí ruského ministerstva zahraničí, nebo i Peskova. Často je to buranské. Nebo nedávno se na internetu probíral nějaký tweet bohaté Rusky, která byla v zahraničí. Rozbíjela tam talíře. Prý je to zvyk někde v Řecku, takže asi ok, ale celkově mi to přišlo buranské. Detaily si nepamatuju. Taky si všimnete, že mladé Rusky u nás si velmi často nechávají přifouknout rty, často až do absurdních rozměrů. To je buranské. Rusové objevili bohatství, ale ještě nejsou zkultivovaní. Západní bohatci aspoň vědí, že mají předstírat sounáležitost s lidem.

      1. Tak to vyjádření mluvčí by mě zajímalo, určitě dodáte link.

       Buranů jsou spousty, co je buranské taky záleží na kultuře, která to posuzuje. Je smrkání buranské? Je nošení klobouku v interieru buranské? Je hulákání buranské?

       1. Marie P: Nevím, asi jsem obětí propagandy. Ukrajince nevnímám negativně. Většinou jsem slyšel jen o ukrajinských ženách, a to v dobrém.

        gogo: Opět, možná jsem jen obětí propagandy. Třeba to tak jen bylo v novinách podáno. Pokud něco zjistím k tomuto tématu, dám to někdy do diskuze.

        Sakura, Občan, Anna2: Ok, přečteno.

      2. Hahahaha, tak nejdriv jste me rozesmal ,kdyz jste z goga udelal zastance libodemo 🙂

       Rusove se samozrejme buransky chovaji, a jednoho burana si zvolili za prezidenta. Mel takovou oranzovejsi barvicku, ale co chcete od Rusaka.
       Kratka ukazka ruskeho buranstvi (kratke, stoji zato)

       https://www.youtube.com/watch?v=Iimj0j4NYME

       Nebo to rozbijeni taliru. Takova ruska prasarna. Za to by jinde padaly hlavy.

       https://tva-svatba.cz/nevesta-pres-prah-a-rozbity-talir/

       Vy zrejme mate nejaky komplex, ktery souvisi se zenami. Ja jsem v pohode, a tak at si delaji co chteji.
       Velke rty? Kdyz se jim to libi…
       Ale ve sve honbe za odpornymi rty jste nejak „zapomel“ ze nejvetsi rty na svete ma Bulharka…
       Neni to nahodou v EU? Tak, kde je na rozdil od Ruska civilizace?
       No za sveho mladi, kdyz jeste nikdo zadne injekce do rtu neznal, ale ja jsem zato znal par Rusek, tak muzu rict, ze mely opravdu vetsi rty, nez je jinde ve svete bezne.
       Co vam zeny (Rusky) udelaly?
       Nebo jste tu sluzebne?

      3. Myslíte Mášu Zacharovovou, člověče nešťastná?
       Skoro všechno, co řekne, sedí jak zadel na hrnec. A navíc je krásná, inteligentní a všestranně nadaná.
       Postavte si vedle ní třeba Trussovou…

       Jo takhle. Vono vlastně vesměs nevadí, jaké jsou kde zvyky; ovšem jen do okamžiku, kdy začne jít o zvyky ruské nebo si Rus dovolí se takového zvyku zúčastnit.
       No, my tomu říkáme pokrytectví a dvojí metr.

      4. Jo? Tak to si zajeďte někdy na dovolenou do Řecka, třeba na Zakynthos. Tam vám Angličané předvedou tak buranské chování, jaké jsem u žádného mužika, bydlícího v zemljance a chodícího v březových láptích, v životě neviděl.

       Tohle nadělení tady fakt chybělo: viděl jsem jednou Rusku, jak rozbíjela talíře – takže Rusové se chovají buransky, to je jasná páka.

       Pro kristovy rány.

       1. Uz jenom „navstevy“ britskych „fanousku“ vsude ,nasledky se potom pocitaji jako skody v desitkach milionu po takovych navstevach..Nehlede na nasili..
        Kazdej ma pochopitelne radeji ty rusky burany…
        Strepy znamenaji stesti , to bylo drive ,kdyz sklo a porcelan byly vzacne a drahe …

     2. Dovolím si potvrdit…např. v letadle Aeroflotu Praha-Petrohrad (2019) obsazeném většinou Rusy všech věkových kategorií včetně dětí se buransky chovala pouze parta cizinců (+cizinek), které bych tipovala na Angličany. Nedodržování pravidel, courání sem tam, lezení přes sousedy, hlučnost prostě neuvěřitelná bezohlednost na kterou posádka i zbytek cestujících reagovali, z mého pohledu, velice trpělivě. Naštěstí let trval jen něco málo přes 2 hodiny. Být delší…no naštěstí nebyl. Co si asi mysleli, že předvádí východnímu póvlu? Vyšší úroveň. U Rusů doma všude většinou slušní, vstřícní a, pozor, pořádní i oproti nám a o těch buranech v letadle nemluvě.
      P.S.
      Také bych si ráda přečetla alespoň jednu buranskou citaci Z+P.

    3. Kdkl: popsal jste starý Západ z doby studené války s rostoucí životní úrovní. S green deal, islamizaci a autocrnzurou proti nekorektnosti ke těch přednosti Západu stále méně a méně.

  1. Gogo tu vede… – Ať jedou nejlépe do USA. Tam se seznámí se všeobecnou haut coutoure jako nikde jinde.

   Open Society – to je to, co vyčítáme Sorosovi. Ale ve skutečnosti se nám otevřená společnost líbí. Si třeba vezměte situaci před 30 lety. Nikdo nevěděl, co se děje na policejních stanicích…
   Máte zvláštní smysl pro „humor“.

   A Západ dokáže mladé lidi (a vůbec, aktivní lidi) lépe motivovat. Pokud nejste aktivní, jste naspodu společenského žebříčku. Kritizuje se zde pravdoláska a libo-demokracie, ale libodemo lidé toho hodně vytvořili. ..
   Voni to nakonec snad ani nejsou „humory“ a Vy to myslíte vážně 😮

   1. Občan: No ale na tu Open Societ jste moc nereagoval. Zadejte si do googlu: trust in police europe map. A přepněte na obrázky. Tu Open Society každopádně ještě musíme někdy prokydat.

    K tomu ostatnímu, možná jsem měl uvést příklady, ale příspěvek jsem myslel celkem vážně.

    1. Otevrenost spolecnosti /opensociety/ se hodi.
     Vy vodevrete srajtofle spolecne a ja spolecne vedu. MY. Gret+Soroska.
     Pozn. Vse se meni ,neni mozne trvat f sexbludech.

  2. Napřiklad Rusové v provozu na silnici.
   Byl jsem v Pítěru, velmi dobře a ohleduplně. A těch krásných holek! Jenže Pítěr, Leningradská oblast, není Rusko.

  3. Liberodemo vytvoŕili sekulární monoteismus.
   Výraz vypůjčený od Petra Druláka.
   Jediný Bůh je liberální demokracie. S demokracií sice nemá už dávno nic společného, ale pohani a kacíři budou potřeni. Pokud možno bez krve, ono to jde i ekonomicky.
   Toto učení je pomocí misií , ( Aspen institutů, vojenských základen, atd. atp. ), šířeno po celé Zeměkouli.
   Všichni předchozí bohové byli falešní. Ten fousatej nahoře, Marx i Hitler. Pravej je jenom ten dnešní, konečně na to lidstvo káplo. ( Tedy, zatím jen cca šestina lidstva. Ale čilá a technologicky vyspělá. )

 12. Problém je, že je to moc BUĎ – ANEBO. Když si zničíme vztahy s Ruskem (už se stalo), přijdeme o 98% ropy a zemního plynu a vracíme se životní úrovní někam do roku 1920. Když si zničíme vztahy s Německem-EU, to na nás uvalí embargo a přijdeme o 70% exportu – takže pak bychom sice na výrobu měli materiály i energie, ale nebylo by zase komu prodávat. Je možné mít dobré vztahy s Ruskem i Německem dohromady? To je skutečné diplomatické mistrovství. Musíme mít zkrátka tak dobré vztahy s Ruskem, jak je to jen možné, aby EU skučela, ale ještě nás nevyhodila. Asi tak. Jinak nás čeká perspektiva izolované země jak Severní Koreje s místními oligarchy a ožebračeným obyvatelstvem. Slogan strany PRO – že není PROTI ničemu, že je to tedy taková děvka, co půjde s každým, z koho jí něco kápne, je racionálně vzato nadějí pro tuto zemi. Je to akceptování daností. Morálka není ekonomická katerogie. A zbývá otázka: K čemu potřebujeme USA? Vypnou nám Windows, znefunkční Word, zablokují cloudy, znefunkční mobily nebo co nám můžou udělat? Ale revoluce proti USA musí přijít z Německa, to má NordStream 2.

  1. Vypnou nam Windows…

   Ne, vypnou nam vladu. Proc se asi objevily Necasove kabelky, proc asi byli Baba s Hamajdu tak vydeseni?

   1. Onehdy jsem přemýšlel, jestli ty Ferrino štětky nebyly medializované jen tak pro výstrahu.
    František Josef prý každému arcivévodovi záměrně způsobil újmu, aby ověřil loajalitu k domu.

  2. Bez 98% ropy a zemního plynu můžeme přijít jedině tak o 70% exportu dřeva do Německa-EU, těženého drvoštěpy.

   1. Nemám Huawei. Tedy mám, jenže jen pro focení. Na mobilování nemám Huawei. Při každém update vnucuje služby Google.

  3. Kadlas,
   myslím, že vycházíte ze špatného předpokladu, a sice že „morálka není ekonomická kategorie“. V tom s vámi souhlasím, ale zároveň si dovolím tvrdit, že to je právě ten průšvih. Není, ale měla by být. Od toho se totiž odvíjí hodně z toho co se právě teď odehrává.

 13. Máme dům, kde hnije krov, protože zdi jsou vlhké bo kámen až po střechu a základy podmáčené, kdy už ani nemá cenu vypadlé tašky ze střechy nahrazovat igelitkami z Tesca, kdy stržení a postavení i dřevěné provizorní boudy přijde levněji a méně ohrožuje majitele zhroucením. Navíc v tom našem shnilém domě nám již ani nic nepatří, máme jen dluhy.
  Přesně tam jsme za pomoci syčáků ze západu i hlupáků tuzemských, hlupáků z přesvědčení i hlupáků za 30 stříbrných přivedli za 30 let tuto zem.
  Zatím v tomto domě žijeme, zatím stále líbivá fasáda se jen tu a tam, ale přeci jen už odlupuje a tašky padají. Ale kdo nechce neuvěří, neuvidí. Zavřením očí zmizí i problém nebo nepříjemný pohled na plíseň v rohu a dřevomorku v krovu svedeme za zlé sousedy a klima co jsme údajně pomáhali zničit.
  Ustojí chatrč bouři, kterou jsme pomáhali zasít? Povíme si na jaře. Možná už ne všichni…
  Ale strhnout tu barabiznu a začít úplně od nuly, od školství, soudnictví, zahraniční politiky, národohospodářství atd. – prostě vhodit ty politické neumětely a trafikanty na rozhodujících místech. Snad čím drastičtěji, tím lépe, ano, hrubě a krutě, jak ve středověku jako varování budoucím pokolením.
  Vyhodit tu pakáž nenažranou a škodnou, i kdyby jejich místa měl zaujmout poslední důchodce co ještě ví a zná, co k danému oboru patří. Naším nepřítelem jsou naši kolonizátoři, jejich pohůnci, a jejich aktivisté, jejich Geoblesové, jejich systém a nyní už i čas.

  1. Jene, píšete vlastně, že jsme na kraji propasti. Udělat krok kupředu a nemít před tím postavený pevný most vedoucí až na druhou stranu?

   Před tím Velkým Resetem je vhodné nejen sepsat, co od něj očekáváme, ale hlavně i to, jak toho, co očekáváme, dosáhneme.

   Z mého pohledu jste napsal jen nšco jako úvod. Přidejte té knize i vlastné děj a obsah… Prosím.

   Budu se tetelit očekáváním… 😉

   1. Ano, jsme na kraji propasti a máme pořádně nakročeno. Víra v Západ a jeho schopnosti zaslepuje stále mnohé až tak, že propast jakkoliv temná a hluboká, zdá se lákavým polem rozkvetlých pampelišek a karafiátů. Na Východě, za Ruskem roste tiše zlatý drak, už není malý a je, a bude nenasytný. A svět mu může být malý již brzy.

    Most? A pevný? Byl by fajn, ale dobré věci něco stojí a nejsou hned.
    Proto řadím již na stranu nepřátel i čas, jim také ubíhá, my ho ale máme zase o něco méně. Méně prostředků, jen nás začíná být více – jak ostatně píše Vidlák, každým dnem. Nicméně, pořád to není dost. Ale kdo ví? Třeba ta další demonstraci bude již o plném Václaváku spolu s plnou Letnou.

    A opravdu, přemýšlím o sérii článků o cituji:
    ”Před tím Velkým Resetem je vhodné nejen sepsat, co od něj očekáváme, ale hlavně i to, jak toho, co očekáváme, dosáhneme.”
    Jen nevím, kdo by chtěl číst teoretické úvahy coby – kdby, a to i v případě, že bych k sepsání těhle úvah čas našel. Již nyní žiji na spánkový dluh a omlouvám se za překlepy či inkonsistence textu.

    Ale vždyť to máme všichni na očích, to co je třeba změnit: Například:
    Agitku v TV i školách, politické neziskovky a nátlakové organizace, selektivní spravedlnost, závislá média, dotace a granty pro vybrané a kontroly všeho druhu (zakleknutí finančákem, hygienou atd.) také pro “vybrané”. Útlak aktivistické úderky na sociálních médiích válcují i (mlčící) většinu. Násilné protláčení LBQT i tam kam fakt nepatří (nic proti jiní lidem, ale také svoje soukromí nevystavuju a nevnucuju a nechci na to veřejné peníze od magistrátu)
    I třeba ten rasismus naruby – “smrd býlím” je v pořádku a bez povšimnutí, ale zkuste napsat “černým” a trestní oznámení je na cestě. Vzpomeňte, jak cikán – narkoman v Teplicích, sám se ufetoval se k smrti, málem vyvolal podobné scény jako jiný kriminálník a narkoman stejné barvy – Floyd v USA. Děkujeme ti Romea, naše daně byly opět vyhozeny na takové lehkoživky a obhájce neobhajitelného. A že nám těch vyloučených lokalit utěšeně přibylo, no bez nich bez dotace a granty nebyly, dá rozum…

    Jistě opomínám tisíce věcí, co třeba kvalitní služby České pošty? Jezdíte rádi ČD, a jak jedou na čas? Do šinkanzenu to má daleko, asi tak o půl dne… A jiné státní služby, navzdory miliardám do digitalizace státu je to pořád o hromadě papírů. Vzpomínáte třeba na IZIP? Vzpomínáte na ty kecy současné vlády o šetření? Prima, hned 3 ministři navíc. Například, vědě ministruje paní co vedla penzion. Super!

    Proste náš shnilý dům jsme nechali správcům, kteří jej neopečovávali, jen rozkrádali ba i peníze na služby a údržbu, ostrahu odkláněli, na opravy najímali drahé lemply a své kamarádičky, rozhádali se se sousedy od kterých bereme levně věci denní potřeby. Tak nyní spotřební materiál kupujeme od pofiderních číchsi kamarádíčků dráž. Ten samý.

    Přihlíželi jsme 30 let. Nečinně jsme se nechali klamat. Rakovina tiše bujela a najednou máme metastáze všude. Do domu teče horem i spodem a na to není žádná dobrá a rychlá rada. Natož bezbolestná nebo levná.

    Někdy je třeba opravdu začít na zelené louce a ruiny jen zahrnout buldozerem.

    1. Pokud nebudeme mít správně utvořené děti, na zelené louce nebude mít kdo „něco“ začínat. Je potřeba plán a časová souslednost. Jinak je to celé jen nesplnitelný sen.

     1. K těm dětem, tady je to také každý za svoje.
      Chápu, že děti liberálních rodičů budou jásat v LBQT průvodu a v TV poslouchat planetu Prgu o škodlivosti chemie v přírodě a černé postavičky budou i v pohádkách kladnými vzory.
      Mé děti na TV nekoukají (jo, občas jim pustím „rasistické“ Šmouly – bo modrá je dobrá a nedávno je nějaký aktivista označil za zpátečnické a plné škodlivých stereotypů). Také koriguji co slyší ve škole. Jak za mého dětství. I ony vědí co už nesmí říkat, a na které spolužáky si dát od pohledu větší pozor či se jim lépe zcela vyhnout.

 14. Když projíždím liberálně demogratický „tisk“ , tak mám pocit, že Ukrajinci už pochodují minimálně po Krasnoje ploščadi.

  1. Myslím, že podobný dojem získáte i ze zhrzených „patriotických“ zdrojů – tedy ruských.
   Ono chvilku trvá, než člověk zařadí zdroj a nějak si nakalibruje jeho věrohodnost a styl.

 15. Je Fiala, s celou fialovou suitou, ruský šváb ???

  Vždyť on svou, zločinnou politikou, nahání občany ČR, do náruče Ruska!!

  Další důvod, proč by měl tento fialový l.m.l, odstoupit!!

  PS:
  Poslal bych petici na US velvyslanectví.
  Že Fialláh nás žene všechny k Rusku. Jestli náhodou není tentonc agent a jestli by se ho USA nemohly zbavit. I s rolničkama.
  Myslím, že by měli oči jak tenisáky, ale nemohli by to rozporovat!! 😄😅

  1. americký protektor tu není už rok! Na ambasádě mají špinavá okna až hamba. Fiala má nejvyšší důvěru, pracuje bez přímé kontroly, takový Krhounek…
   Spíš než odvolání Fialy bych se ze strany USA obávala takového Majdanu s Nullandovou a koláčky…

   1. V USA se posty velvyslancu prideluji za odmenu tem, kdo dali nejvic na kampan. Dotycny si pak castecne muze vybrat kam.
    To, ze u nas nikdo neni znamana, ze na nam nikdo nechce.

    1. Sakura: platí jen pro z amerického pohledu nedůležité země. Do těch důležitých jdou opravdoví diplomaté a ne trafikanti.

   2. Myslím, že Nulandová se učí péct halal koláčky. Kdyby to klaplo na Ukrajině, další štace by byla někde na Kavkaze. Kdekoli!
    Na Majdanu někde v Grozném by mohli koláčky rozdávat imámové, poslání od spřátelených Saúdů.

 16. Jak píše Vidlák…rusofilové…anebo spíše levnoplynové, ber kde ber. Ano. To je dnes už pro ně osobní problém, který musí řešit a hlavně rychle vyřešit. To mně zajímá.
  Nezajímají mně všechny ty debaty co se asi děje a bude dít na ukrajinské frontě, neb nikdo z nás pořadně neví, co Rus se svým óbrvercajkem tam dělá a hlavně co tam udělá…to si tak akorát můžeme cucat z prstu. Pro mne je důležité, abych tady na Hradčanech neviděl vyrůst můj poslední hříbek (stačí mi ten jeden, co tady máme) a nezbývá mi jen doufat, že ten výstražný hřibkový nosič Hradčana přeleti třeba až na nějaký nám vzdálený ostrov ovívaný větrem vanoucím ne k nám…
  K té demo…jak jsem už psal, rozhoduje velikost houfu abychom my i oní viděli, co snad už přežije a může být pro nás nadějné a pro oní nebezpečné a také co se musí ještě snažit (tím „co“ myslím celek, chtějící naše hlasy). Jak vidno, pokud nepřijedou mimopražští, tak ten z pražských malý houf je pro oní jen informační, že jako nic…oní přece mají pod palcem silové složky podléhající rozkazům a my nevíme, co s nimi proti nám zamýšlejí. A i když nás tady budou po Praze lítat statisíce, tak do nás nebudou střilet, jen okolo Strakovky a jejich sídel postaví hradbu těžkooděnců či čeho a budou do voleb čerpat své neskutečné peníze v naději, že když jsme podle nich ve „válce“, tak po ní nebude s nimi naloženo jako s vlastizrádci…zcela jistě do voleb neodstoupí a vědí, že uk. majdan se střelbou tady nehrozí a věří, že korespondenční volba je podrží. Proto věřím na toho stmelujícího Žižku a obrovský houf, který až při volbách do Sněmovny bude schopen přejet ty oní… Máme na to dva roky…

  1. dva roky??? každým dnem tu naše vláda páchá škody, zatahuje nás do konfliktu, který se nás přímo netýkal, nečinností připouští chudnutí a snížení životní úrovně na neúnosnou míru, ztrátu průmyslu, pustošení zemědělství …
   pokud by tu měla tato vláda kralovat ještě dva roky, obávám se, že přeživší zbytek národa čekají podmínky na úrovni středověku.
   Děkuji, nechci.

  1. Dobře, Kocóre.

   Jestliže se automaticky omlouváte, že nejste ruský troll, když si dovolíte nesouhlasit s vládou, kterou spoluzaměstnáváte, něco je špatně.

   U nás se říká (vyslovil to nedávno Ševčík)

   „blbý nebo navedený – nebo zaplacený „.

   Anebo všechny 3 možnosti dohromady…

 17. Takže vy česi už nedočkavo čakate na Putina? Hmmm, ale to by musel prejst cez ukrajinu a Slovensko (a zrejme aj ceu Polsko a Madarsko). Obavam sa, že čakate na Godota.

   1. A ake trvanie by mala proruska vlada? Myslite ze modrovtaci robia čo robia preto, že sami tak chcu? Putin by OBRAZNE mohol prist do čiech len vtedy, ak by strycko Sam vycuval zo strednej europy. A zatial nic nenasvedcuje tomu, zeby sa nato chystal.

    1. Obrazně znamená, že s tím ten, kdo to vyslovil, v praxi nepočítá.

     Jestli s něčím počítá, tak s nějakým pohybem proti současnému stavu.
     Ale ta možnost je jen obrazná 😃

     Dá se říci, je to nadsázka. 😎

     Takže ve skutečnosti, čeká na změnu, ale nečeká přímo Putina 😅

     Snad jsou tyto nuance pochopitelné. Líp to vysvětlit nedokážu.

     PS:
     Když někdo řekne, že čeká na Godota, neznamená to, že čeká na skutečného literárního Godota, ani na zdejšího diskutéra Godota 😄

     1. Můj dlouhodobý tip je, že USA budou muset Evropu vyklidit. Dost dobře si nedovedu představit, z čeho by všechny své základny financovali.
      USA jsou před rozvalem – stejným, jako SSSR. Z tohoto pohledu má RF náskok, protože rozvalem si prošlo a teď je na vzestupné trajektorii. USA se blíží k bodu destrukce – možná už na podzim pokud by mohli výrazněji uspět republikáni, s velkou mírou jistoty nejpozději při dalších prezidentských volbách. V době, kdy budou na dně si opravdu nedovedu představit, že budou mít starost o financování rozbrojů někde po světě.

      1. Myslíte, že se USA rozpadnou na dílčí státy? Jak se ten rozval projeví (kromě americké absence v Evropě)? – Já si to neumím při nejlepší vůli představit. – Tím tu možnost nezpochybňuji, ale nemám dostatek politické fantazie…

       1. Nejdriv ten rozpad:
        Jeste nikdy jsem nepotkal Americana z Texasu, ktery by mi na otazku odkud je, odpovedel „z USA“. Vsichni mi rekli, ze z Texasu…
        Proto je tam taky nejvetsi vojenska zakladna na uzemi USA 🙂
        Californie ma taky ruzne separatisticke tendence, ale tam bych to az tak zhave nevidel.
        Demokrati to opravdu doma podelali, podobne jako Clovek v plisni, kdyz po tornadu na Morave rekli, ze priorita se pro ne Syrie… Ale mestskym liberalum to nevadi, a vidlaci uz volili Trumpa i predtim.
        Jinak bych si vubec nedelal nadeje spojene s vymenou demokratu za republikany.

        Na financovani rozbroju si USA penize vzdycky najdou, v nejhorsim pripahe se nejaky hejl nabidne (EU), ze ty rozbroje klidne zaplati.

        Realneji bych to videl na nejake masove nepokoje (jako byly BLM) nebo obcanskou valku, zbrani maji dost. Na druhou stranu jejich „policie“ ma ve vybave tezke zbrane a vsichni vedi, ze se neboji strilet lidi, jako kraliky, pokud jsou ti lide ozbrojeni a na vyzvy moc nereaguji.
        Spis bych sazel, ze demokrati a repubikani uzavrou nejakou zakulisi dohodu (oposmlouvu), kdy prezidentske voby vyhraji republikani, ale kandidat bude tak nekde napul.
        Uvidime, jak s Trumpem. On totiz nevyhovoval ani jednem. Zatim ovsem u republikanu valcuje, nikoho jineho nemaji.

        I kdyz si penize natisknou, pujde to cim dal hur, protoze se v mez. obchode prosaruji i jine meny.
        Takze cekam, ze poplatky za ochranu prijdou i do Evropy.
        Pak me napada, ze USA nas chrani i kyberneticky, a to taky neco stoji.

        Tenhle obrazek mam z obcasnych rozhovoru s Americany stredni stridy, kteri tu se mnou ziji a pracuji.
        Uplne nejvic ze vseho nadavali na drahy benzin 🙂
        Pani Petra by mozna mela jiny pohled, protoze je v USA a na venkove.

        1. Texas byl dlouho zdaleka nejbohatsi naftovej stat a bohaci z nej samozrejme vladli Usa.
         A nemusim dodavat ,ze nasilim vseho druhu, jak je tam zvykem…

       2. To Zakladatel – jsem přesvědčen, že je dlouhodobě neudržitelné, aby stát, který se vydává a realizuje politiku světového hegemona měl vlastní obyvatelstvo zbídačené a současně „šéfoval“ státům za hranicemi. Nastupuje totiž období, kdy drancování za hranicemi končí a každý „pojede“ za své. Pokud doteď Američané spotřebovávali více jak 50% statků země, tak s tím je konec a musí přijít sešup jejich životní úrovně. Těch 50% přiznává i náš mainstream. Ovládnutí Evropy jim moc nepomůže, protože v Evropě nejsou zdroje, ty jsou vyčerpané. Zůstávají tiskárny na peníze a rozmlsané obyvatelstvo, které se bude bouřit proti poklesu životní úrovně. Pokud kromě Evropy nezískají nic jiného, pak je jim Evropa přítěží – z dlouhodobého hlediska.
        Jako možnou rozbušku bych viděl rvačku mezi příznivci Demokratů a republikánů a to z toho důvodu, že grupa Demokratů očividně nepočítá s předáním moci. Tohle může skončit občanskou válkou, kdy výsledek může být jak samostatné státy asi pravděpodobnější) nebo totální porážka Demokratů a v podstatě nástup totality republikánů i v oblastech dnes pod nadvládou Demokratů.
        Další možnost je, že silové složky USA (vč. US Army) převezme někdo mimo státní elitu USA – to by umožňovalo naprostou represi proti vlastnímu (USA) obyvatelstvu, které bez ohledu na další čeká sešup životní úrovně a tedy je zde vyhlídka na značné nepokoje. Tato možnost v teoretické rovině umožňuje zaplatit loajalitu těch silových složek, ale na druhou stranu by poté opravdu museli násilím hlídat celý svět. A tohle už nepůjde, protože RF se ozbrojené moci USA už postavila a nemálo států vycítilo příležitost a „schovali se pod sukni“ RF.
        Nevidím možnost, že by se vrátilo zvyšování životní úrovně Američanů, což je nezbytný základ pro výkon hegemona, resp. aby elity USA měly podporu domácího obyvatelstva … a mohly v klidu vykonávat roli světového četníka. Už prostě nebudou moci říkat – s námi máte možnost mít svůj americký sen.

 18. Nerozebírat taktiku. Jde o strategii. Válka teprve začala. Vyhraje kdo má více zdrojů a větší výdrž.
  Podle toho, EU je na tom jak?

  1. EU je na tom víc, než dobře. Teda ústředí v Bruseli.

   Bez problémů obětují kvalitu života i život sám, každého Evropana.
   Pokud to neohrozí je.
   Takže, bohužel, klidně povedou velkou, ničivou, válku…

   PS:
   U migrantů, ušlechtilejší rasy a náboženství, než původní evropské obyvatelstvo, které přišelce nedobrovolně živí, si nejsem tvrdým postojem Ústředí, tak jist.
   Třeba válka bude katalyzátor změn a migranti tím snáze, převezmou v Evropě vedení…

 19. Keller bez cenzury: Jan Keller dnes komentuje otázku „evropského řešení“ energetické krize. Jedno možné má EU stále po ruce…

  „V roce 2017 odsouhlasil Kongres USA zavedení sankcí, které postihovaly evropské firmy spolupracující na stavbě plynovodu Nord Stream 2. V listopadu 2019 byla velká část plynovodu dokončena. Všechny státy, které leží na březích Baltického moře, daly potřebná povolení. V prosinci 2019 pohrozily Spojené státy tvrdými sankcemi nizozemské společnosti Allseas, jejíž lodě měly stavbu dokončit. Majitelé společnosti se rozhodli lodě ze stavby odvolat. Projekt Nord Stream 2 měl být po určitých průtazích dokončen ve druhé polovině roku 2020. Kvůli rozsáhlým sankcím ze strany Spojených států to však nebylo možné. V srpnu 2020 se Evropská komise proti těmto sankcím ohradila a vypadalo to, že by potrubím Nord Stream 2 mohl být zemní plyn z Ruska přepravován již začátkem roku 2021. Certifikaci projektu Nord Stream 2 měla provést norská společnost Det Norske Veritas. Kvůli trvajícím americkým sankcím společnost v listopadu 2020 prohlásila, že nemůže testovat ani ověřovat zařízení na plavidlech používaných ke stavbě plynovodu. Dne 10. září 2021 firma Gazprom oznámila, že výstavba plynovodu Nord Stream 2 byla dokončena. V listopadu 2021 německý regulátor odložil schválení zprovoznění plynovodu Nord Stream 2 s odůvodněním, že nevyhovuje směrnicím Evropské unie.

  Pak přišel 24. únor 2022. Naráz mohou za vše jen Rusové, ruská nespolehlivost, ruské vydírání. Americký sen z roku 2017 byl naplněn, odmítnutí jakéhokoliv odběru ruského plynu začalo být vydáváno za mravní povinnost. Nejpozději v té době (těm chytřejším už dokonce o několik měsíců dříve) začalo být jasné, že evropskou energetiku čeká bezprecedentní krize. Její příznaky se každý měsíc stupňují, firmy i domácnosti mají čím dál větší problémy.

  Když se koncem srpna vrátila Fialova vláda z pohodové dovolené, prohlásil její premiér, že bude třeba situaci řešit. Řešení je podle něj nutno dosáhnout na celoevropské úrovni. Proto byl svolán na 9. září energetický summit evropských zemí. Jen v případě, že by byl summit neúspěšný, prohlásil premiér, bude Česko hledat svoji vlastní cestu, jak snížit ceny energie. „Je to problém celé Evropy, a samozřejmě pokud máte evropský trh a celoevropský problém, tak to nejjednodušší řešení se hledá na celoevropské úrovni,“ dodal k tomu ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

  Česko jako předsedající země se rozhodlo prosadit na summitu dva požadavky: snížit cenu elektřiny tím, že se oddělí od cen diktovaných plynovými elektrárnami, a zastropovat ceny všech výrob elektřiny. Zároveň měl ministr Síkela v Bruselu podat návrh na dočasné omezení trhu s emisními povolenkami. Předsedkyně Evropské komise však dva dny před summitem vyhlásila poněkud odlišné požadavky. Na prvém místě figurovala výzva k úsporám elektřiny, následoval požadavek na zastropování zisků elektráren s nízkými náklady, návrh na solidární příspěvek od producentů fosilních paliv, finanční podpora obchodníkům s energií a jako vrcholný bod zastropování cen ruského plynu.

  Páteční energetický summit vybídl Evropskou komisi, aby své návrhy během týdne rozpracovala. Premiér Fiala tento výsledek prohlásil za úspěch českého předsednictví. Řešení krize, na jejímž vzniku se trpělivě pracovalo nejpozději od roku 2017, nesnese prodlevu. Názory odborníků se různí. Někteří soudí, že jde o správný krok, jiní se domnívají, že jde o důkaz neakceschopnosti EU. Pokud se EU vůbec na něčem domluví, projeví se pozitivní efekty nejdříve na jaře.

  To, zda mají pravdu optimisté, anebo skeptici, napověděl ministr Marian Jurečka, když hned po summitu oznámil, že v pondělí 12. září česká vláda navrhne zastropování cen energií. Jak víme ze srpnových slov premiéra Fialy, Česko bude samostatně postupovat pouze v případě, že celoevropský postup selže. Konkrétní výše zastropování, k němuž nyní sáhne Česko, není známa, není známo ani to, jak bude zastropování refundováno výrobcům a prodejcům energií. O tom všem se bude teprve jednat. Podle ministrů Fialovy vlády však české domácnosti budou mít v oblasti výdajů na energie také tuto zimu srovnatelnou situaci jako v předešlých letech. Budou jen muset trochu více šetřit.

  Je to jen pár týdnů, co premiér Fiala tvrdil, že účinné může být pouze celoevropské řešení. Evropská energetika je propojena do té míry, že pokusy jednotlivých států nemají naději na úspěch. Pokud se toto jeho stanovisko potvrdí, pořád zbude ještě jedna možnost. Astronomická zima začíná až 21. prosince. Tou dobou bude končit neobyčejně úspěšné předsednictví naší země v Evropské radě. Nic nebrání panu premiérovi, aby navrhl Evropské komisi posunout počátek astronomické zimy o dva či tři měsíce. Tím by vznikl prostor pro další jednání a pro hledání takového řešení, aby domácnosti ani firmy vůbec nic nepoznaly.“
  …………………

  1. V případě, že posunutí astronomické zimy rozhodnutím Evropské komise náhodou neprojde, mohl by se Fiala pofialit (varianta pochlapení) a vyslat signály, že Česko posune zimu samo, bez ohledu na ostatní země.

   Nevýhodou tohoto řešení je, že by se konec zimy posunul na jarní a pak postupně na letní měsíce .
   Výhodou je, že by se pak musela topná sezóna posunout na červen, červenec a srpen…..pokud ovšem nepřijde jaderná, neastronomická zima, na které se usilovně pracuje.

    1. Gogo, já nic nepopírám!
     Naopak – propaguji zimní přepínání solárních elektráren na lunární elektrárny.
     Využití měsíčního světla k výrobě vodíku se trestuhodně zanedbává!
     TO by měla Fialova vláda prosadit jako prioritu Evropské komise!

     1. Lunární panely mají mizivou účinnost. Na nebi se ale vyskytují i červení obři, např. Arcturus a Antares, kteří jsou potenciálně většími zdroji energie, než Luna.

      1. Ládiku, technická!
       1) červené světlo má nižší obsah energie než modré či bílé
       2) K přenosu energie z blízkosti arcturusu potřebuješ delší prodlužovací šňůru než při získávání energie z měsíce. To snad pochopí i Leyenová.

       1. Ne, holube, nee!

        Ještě by je mohlo napadnout, že se dí dobíjet z paprsky X a pak ty radioaktivní hříbky budou chtít instalovat i těch polí s panely. Síkela to prohlásí za konečné řešení energetické krize.

        Prosím, těmhle fakt neradit.

       2. Bylo „odklepnuto“ bez přečtení…

        Ne, holube, nee!

        Ještě by je mohlo napadnout, že se dá dobíjet z paprsků X a pak ty radioaktivní hříbky budou chtít instalovat i u těch polí s panely. Síkela to prohlásí za konečné řešení energetické krize.

        Prosím, těmhle fakt neradit.

  2. Mám dotaz, kde se dají najít materiály, ohledně regulačních stupňů, jak Vidlák píše, že je pročítali ?

   „také jsme si pročítali materiály, jak vypadají ty regulační stupně při nedostatku plynu. Hýkela vám může říkat co chce, ale nám teď řekli lidi, kteří s plynem pracují, že v listopadu vidí omezování spotřeby plynu jako vysoce reálné“

   1. Vysoce odborné materiály… abych řekl pravdu, na internetu jsem je ještě nehledal. Nám je poskytl náš distributor energie – zařazení středisek podle regulačních stupňů a pak nám přednášeli, co který regulační stupeň pro které středisko znamená.
    Pro mě z toho bylo nejzajímavější to, že rozdělní středisek nemá žádnou logiku. Mám středisko s běžně velkou sušárnou, které je zařazeno jako maloodběr a teoreticky tam můžeme jet celou kapacitu regulační stanice jako by se nechumelilo. Pak mám středisko, které má menší sušárnu, ale je v tom nejtvrdším stupni – pokud ho vyhlásí, musíme snížit spotřebu o 70% oproti předchozímu dni. Podobně to máme i u dalších středisek a leckde máme i různé další problémy, protože tam plyn neodebíráme sami a teď se snažíme s partnery dohodnout, kdo si kolik plynu v jaké situaci vezme.

    Zjednodušeně řečeno to vypadá tak, že pokud se vyhlásí čtvrtý odběrový stupeň, tak jsme tak 14 dní od zastavení plynu domácnostem.

    1. Pamatuju hlášku z rádia
     „odběr zemního plynu i svítiplynu podle druhého stupně“

     Bývalo to myslím po hlášení „výška, tlak, teplota, rosný bod“

     1. Výstup Praha a výstup Poprad.
      Souřadnice např 35015 (Jind. Hradec) a 0klmn (záp. od Greenw.) jsem kreslil přímo na pauzák nad mapu.

      1. Jojo, na zahraničních dovolených jsem si pomocí tohohle hlásání předpovídal počasí. Diktovaná mapa bohatě stačila pro území, kam mne souzi pustili.

    2. Našel jsem vyhlášku 344/2012 Sb. Ale co vím z vedení firmy tak ani nevědí do jaké skupiny patříme, ve chvíli kdy bychom museli omezit více jak o 50 % nejsme schopni ani udržet technologii provozuschopnou.

     § 8
     Oznámení o zařazení zákazníků do skupin
     (1) Zařazení do skupin podle § 2 sděluje příslušný provozovatel do 31. května daného roku zákazníkům odběrných míst skupin A, B1, B2, C1 a C2. Pokud zákazník nesouhlasí se zařazením do určené skupi- ny, musí to odůvodnit příslušnému provozovateli do 30. června daného roku. Příslušný provozovatel prověří podmínky zařazení a nejpozději do 31. července daného roku informuje zákazníka o konečném zařazení. Pro konečné zařazení zákazníků do skupin B1, B2, C1 a C2 není rozhodující, zda byly splněny podmínky uvedené u těchto skupin v § 2, pokud jde o stanovenou hranici 70 % spotřeby za období od 1. října předchozího roku do 31. března daného roku z celkové spotřeby za období od 1. dubna předchozího roku do 31. března daného roku, ale faktický charakter spotřeby zákazníka na základě jeho žádosti o zařazení do jiné skupiny, tedy zdali používá plyn především na otop anebo technologické účely.
     (2) Zařazení odběrných míst zákazníků do skupiny D se provádí takto:
     a) příslušný provozovatel zašle do 31. ledna daného roku předběžný seznam odběrných míst zákazníků navržených na zařazení do skupiny D příslušnému krajskému úřadu či Magistrátu hlavního města Prahy s uvedením jména či názvu a adresy odběrného místa zákazníka,
     b) příslušný provozovatel provede definitivní zařazení odběrných míst zákazníků do skupiny D do 31. března daného roku a do 30. dubna daného roku to písemně sdělí dotčeným zákazníkům,
     c) rozdělení zákazníků do podskupiny D1 a D2 pro účely výpočtu bezpečnostního standardu dodávky plynu provádí příslušný provozovatel podle podmínek uvedených v § 2 odst. 1 písm. f) bodech 1 a 2 a sdělí to do 31. července daného roku operátorovi trhu.
     (3) Příslušný provozovatel zašle informaci o výsledném zařazení zákazníků do skupiny D příslušným krajským úřadům či Magistrátu hlavního města Prahy a příslušným krajským hasičským záchranným sborům. Zařazení odběrných míst zákazníků do skupin E a F je dáno velikostí jejich odběru a vyplývá ze smluv o distribuci plynu s tím, že odběrná místa výroben elektřiny podle § 2 odst. 1 písm. h) části věty za středníkem jsou zařazena do skupiny F na základě žádosti provozovatele přenosové soustavy doručené příslušnému provozovateli přepravní soustavy nebo provozovateli distribuční soustavy do 1. září daného roku, který o této skutečnosti písemně informuje zákazníka, jehož odběrné místo bylo do skupiny F tímto postupem zařazeno, a to do 30. září daného roku. Součástí žádosti je uvedení informace od výrobce elektřiny a tepla, zda je v odběrném místě elektřiny plyn určen pro zapalování nebo stabilizaci primárního paliva, a dále výše nezbytné denní spotřeby plynu dle účelu použití plynu a předpokládaná týdenní a měsíční výše spotřeby plynu.

     https://www.tzb-info.cz/pravni-predpisy/vyhlaska-c-344-2012-sb-o-stavu-nouze-v-plynarenstvi-a-o-zpusobu-zajisteni-bezpecnostniho-standardu-dodavky-plynu#note1

  3. Vy si fakt myslíte že něco vymyslí, projednají do konce a pak se na tom ještě shodnou? Tohle jsou jen podržtašky a muzikanti na Titaniku, ti si s námi budou hrát až do konce a nedojde jim to ani když budou mít místo vázanek poslední výrobky z lanexu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *