18 července, 2024

Od Ruska jsme se úplně odstřihli

Zima, zima, zima všude je veliká – ale netřeba se zneklidňovat.
Od Ruska jsme se úplně odstřihli.
Avšak plyn ze Slovenska do Česka v Lanžhotě teče na plný pecky.
Asi metan na tom Slovensku vyrábějí prdící krávy 😂😂😂😂

Může jít o obrázek text, kde se píše Lanžhot- tok plynu ze Slovenska do Česka 125M 100M 75M Oct Oct 11.Sep 16.0ct 25.5ep 23.0ct 30. Oct 25M 9.0ct Nov 13. Nov 20. Nov NET4GAS Lanžhot (n) Physical Flow
Tok zemního plynu do Česka od východu v pohraniční stanici Lanžhot

70 thoughts on “Od Ruska jsme se úplně odstřihli

  1. Nic nového pod sluncem-Marta Gottwaldová taky ráda rozdávala mobiliář Hradu a Zdeněk Firlinger si vybavil vilu v Sezimově Ústí nábytkem,obrazy atd. z různých šlechtických sídel.

  2. Musí to přeci po Zemanech všechno předělat,byl to buran bez vkusu a to Pepa má vkus vybraný.Jestlipak si svoji starou vybíral dle vzhledu nebo dle hodnosti.

 1. Díval jsem se na Entsog a podle dat to skutečně bude nejspíš plyn ze zásobníků na Ukrajině, protože z Ruska na Ukrajinu teče cca 450 milionů kWh a z Ukrajiny na Slovensko 540 milionů kWh.
  Tok plynu z Ruska je od května prakticky stále stejný. Jediný tranzitní bod by měla být Sudža.

  1. „Tok plynu z Ruska je od května prakticky stále stejný“ – ne nadlouho, v r.2024 konci smlouva a ukruinci prohlasili, ze tranzit plynu konci, nova se podepisovat nebude.

  2. Na západě Ukrajiny je velká baterie zásobníků kolem Užhorodu. Mají kapacitu asi 30 bcm plynu, to je asi 5násobek české spotřeby.

 2. Nejsou to kubíky, ale miliony kWh. Pro přepočet na kubíky musíte čísla na ose Y dělit deseti (přibližně, přesně je to podle výhřevnosti plynu 10,5-10,8).

 3. Čistě technicky vzato plyn, který k nám teď proudí ze Slovenska nemusí být ruský. V srpnu a září teklo velké množství plynu přes nás a Slovensko na Ukrajinu, kde se jím plnily zásobníky. Je docela možné, že je teď plyn ze zásobníků čerpán a teče obráceným směrem, tj. z Ukrajiny přes Slovensko k nám.
  A ještě poznámka – ve čtvrtek 30.11. k nám z Německa přiteklo 0 GWh plynu, ze Slovenska 137GWh a z našich zásobníků se vyčerpalo 264GWh.

 4. Žádné dodávky na Slovensko se u nás neuskladňují, naopak se čerpá ze zásobníků 40% maximálního denního objemu.

 5. To je hrůza , co si to to počasí dovoluje. V prosinci mrzne a sněží tak moc, že to létadla nezvládnou

  https://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/melo-letet-na-summit-o-globalnim-oteplovani-ale-zamrzlo-v-mnichove/

  Ve vzpomínkách, jakoby se opakoval čas…akorát,. že na NOvý rok v 70tým, jen ta obyčejá ruská mašina, co nás/+/-60 lidí/ v noci houpavě vezla z Petrohradu do Moskvy se sice v tom mrazu propadala, a zase stoupala, ale dovezla a ráno jsme byli na vyblejskaným Šeremeťevu, ani stopy po sněhu, všechno ulizeno – jak to asi dělali? ach jo, kde jsou ty časy…
  a za co stojí ta moderní technika

  1. Ukazujou soukromy letadla ucastniku konference vo voteplovani planety , jak nemuzou z Mnichovskyho letiste dal. Bude se asi min voteplovat bez ty schuze. Urcite.

 6. https://www.seznamzpravy.cz/clanek/audio-podcast-ptam-se-ja-rusko-jde-proti-svetu-a-zaplati-za-to-velkou-cenu-rika-landovsky-240800
  (na otázky odpovídá pan Landovský ml. ) , wikipedia : Jakub Landovský (* 5. září 1976 Praha) je český advokát, politolog a vysokoškolský pedagog, v letech 2015 až 2019 náměstek ministra obrany ČR, od srpna 2019 velvyslanec ČR při NATO, bývalý člen ČSSD.
  Říká například že : „…Ale Česká republika byla součástí alianční koalice, která vedla boj s Talibánem v Afghánistánu, ta válka stála dva triliony dolarů za 20 let v přepočtu na den, ta válka je buď dražší anebo podobně drahá jako válka na Ukrajině…..“

  „Táto, už jsi se vrátil ? Máš těch 100 kilogramů pšenice, pro naše slépky ?“
  -„Ano, mámo. Mám toho těch 100 tun. Složím to a přijdu na večeři. Co máme ?“
  “ Máme každý 100 gramů špenátu, 1000 kilo brambor a 100 vajíček natvrdo.“
  -“ Ty….mámo, my se máme !!! Složím tu pšenici, sundám si deset vaťáků a obuju sto pantoflí, a dáme se do toho. V přepočtu na den se oba pořádně nadlábnem !!!“
  ———————————-
  https://www.forbes.com/sites/hanktucker/2021/08/16/the-war-in-afghanistan-cost-america-300-million-per-day-for-20-years-with-big-bills-yet-to-come/

 7. Ono to i s tímto souvisí. Totiž, ách jo, ten Rakušan je skutečnej undatra. Prej, že má radost, jak napad sníh, že to ale neznamená, že není klimatická změna. A že ta budoucnost planety… Na PL to je, jak si jistě už kdekdo všiml.
  No, že by ještě nikdy v historii planety nebyly změny klimatu, to snad může říct opět jen jiný Rakušan, řekněme z jiné rakousko kolínské vesnice, než je tenhle. Otázkou ovšem je, co teda jako s tím dělat. Aha, asi ten grýndýl… A druhou, co s Rakušanem samotným. Aha, asi přerušit blití u kosmogumáku a chvíli blít u něj…

 8. Trochu mimo téma. Taky Vám tak smrdí plyn při vaření? V poslední době je to příšerné. Přemýšlel jsem, co mně to připomíná za smrad a přišel jsem na to – vzpomněl jsem si jak smrdí hořící petrolej. Nechápu to, ale opravdu od nějakého období plyn smrdí víc. Dřív určitě tolik nesmrděl.

  1. 1. Do plynu je smrad přidáván na nějakou dobu, aby se vychytali místa kde uniká. Hlášeno v TV.
   2. Pokud to bude smrdět i po nějaké době, půjde patrně o molekuly svobody v kterých je exportován smrad ze západní Evropy do východní.

   1. Merkaptanové značkování, je do plynu přece přidáváno nejméně poslední čtvrtstoletí, ale řekl bych, že o hodně déle.
    Bod 1 je klasika ČT – k tomu není co dodat. Potvrdíme, že lžeme jako červené myši.
    Pokud plyn smrdí i po spálení, není to normální.
    V bezporuchovém stavu a nastavení na zemní plyn, to naznačuje nevhodné složení plynu, resp. jeho znečištění složkami, co tam nemají co dělat.
    Konzultováno se servisákem plynových kotlů, před touto topnou sezónou – po zjištění, jak moc je po té předchozí topné sezóně kotel zaprasený čímsi, co tam dříve rozhodně nebývalo.
    Světlehnědé šupinky a malé hrudky stejné barvy, kterými byly pokryté jak hořáky, tak hlavně topeniště a v ohromujícím množství.
    Neptal bych se na to servisáka, kdyby to šlo snadno vymést – ale ono to moc nešlo, proto jsem to konzultoval.
    Pokud někdo ví přesněji, oč jde – tak bych ho poprosil o vyjádření.

    1. Mmch, merkaptany možno nazvat béčkem od kyseliny máselné. Ne chemicky, ale ve smyslu děsivýho smradu. Jako, tím nemyslím, že se to tam do toho plynu nedává, ale že při vyšší koncentraci to je ukrutná věc. Síra za to může, podobně, jako když se skupina lidí nejistě rozhlédne po pachateli a rozejde.

     1. Re: KM

      Každý sporák má trysky.
      Když chcete přejít z propanu na zemní plyn, musíte sporák přetryskovat.

      Tryska bude buď rezavá, anebo se v kalibrované dírce nasbírala usazenina z plynu, případně tam spadl kus řízku, slovensky jeden kúsok rezňa.
      Řekněte kámošce, ať najde mikrorezeň a zbaští ho. Sporák jí pak pojede, jako zamlada.

    2. Re: Tecočamp

     Zbytkáč po zemáku je SAMOZŘEJMĚ cítit. Zejména pak v nevětrané místnosti. Pokud nevěříte, postavte se k osobáku, který právě spaluje propan místo benálu.
     Pokud jste jej dodnes necítil, měl jste kliku od blázince namísto nosu.
     Jinak já bych tipoval na síru a její oxidy.

  2. Shodou okolností nejprve nemusím vyčumovat internet, abych si pak „myslel, čím to nejspíš je“. Samo složení zemního plynu málokdy způsobuje, že je vyloženě „cosi cítit“. Semtam tam myslím bývá trochu nějakých aromátů a sirných sloučenin, čehož spaliny jsou cítit. Ale taky se tam schválně přidávají markery či jak to říct, to jsou látky, které nos velmi rychle ucítí. Aby majiteli toho nosu pravil, že je dost možné, že mu sporák někde netěsní. Nejde tedy o zápach spalin.

 9. A je jisté, že všechen ten slovenský plyn je z Ruska a ne z jiných států (USA, Katar, Dánsko, Německo, Ázerbájdžán, Blízký východ), které taky plyn na Slovensko dovážejí? Tahle informace v článku chybí. Protože v tom případě je článek blbost.

  1. Je samozřejmě z USA. Dopravují to tam po Dunaji v kapalném stavu, podobně z Německa. Katar a Blízký východ to tam vozí na velbloudech.

     1. Re: JŠ

      Nikoli, zcela hloupý Pepo.
      To se chytí vem-blout, přivede se do plnicího boxu, napojí se mu hadice k zádeli na bajonetový závěr a pustí se molekuly svobody.
      Až je vem-bloud napumpován na tři bary, hadice se odpojí a vem-blout se POŘÁDNĚ nakopne někam poblíž řitního otvoru, aby hbitě vyběhl na trasu.
      V Čechistánu pak na hranici (je to na Lanžhotě, ale je to tajné, tak to vůbec nikomu neříkejte) vem-blouta chytěj, zavřou ho do plynového terminálu a chytaj jeho prdy.
      Chytá se to do dvou žufánků (žufánek je naběračka, vy tupče nevzdělaná) tak, že když si vem-blout uleví, služební soudruh ty žufánky scvakne proti sobě, přeběhne do zásobníku a tam je dá od sebe.
      Nu a jak na grafech vidíte, funguje to dokonale.
      Máme plyn z ÉÉjfryky a soudruh Putin je f-pééérdeli úplně ganc, protože asi tak za deset minut prohrá válku.

  2. Re: KD

   To je přece ÚPLNĚ jasné.
   Soudruzi jsou mazaní a předstírají, že žádný plyn nám nedávají, aby všichni okolo záviděli.
   A pozná se to tak, že každá molekula svobody je podepsaná a orazítkovaná odesílatelem.
   A doprava se řeší tak, že každý hnědý inženýr z Ejfryky vezme sebou na cestu dva kýble sbobodných molekul a my mu pak za to dovolíme inžovat ve Čtvrté říši.
   A soudruh přijde od Osmana a na slovenské hranici zvrátí přinesené vědro do takové nálevky, která jde do těch kdysi sovětských trubek a my si tady můžem beztrestně topit.
   ÓÓÓ, my se máme!

 10. 3. Anonym napsal:
  2 prosince, 2023 (15:46)
  Nemusíte se urážet.

  Máte IQ houpacího koně?
  U komodity hraje roli cena.

  ….V návaznosti na to se nabízí otázka: Bude se ten objem ještě zvyšovat?
  „Vláda i ministerstvo průmyslu přesvědčovaly veřejnost, že už neodebíráme ani kubík ruského plynu.

  To ovšem není pravda, ruský plyn sice nedováží vláda, ale obchodníci ano,“ vysvětluje Kovanda.

  „Měli říct to, co říkají nyní, tj. že jsou to obchodníci, kdo dováží ruský plyn.

  A protože na něj není uvaleno embargo, mohou kdykoliv zase s dovozem začít.

  To by bylo férové,“ má jasno Kovanda.

  Podle něj se z celé věci stalo politikum a „velikášské výroky“ vlády jsou spíše kontraproduktivní.
  https://www.focuson.cz/do-ceska-tece-az-polovina-plynu-z-ruska-a-muze-jeste-vic-rika-ekonom/

  1. Staci kapka plynu vodjinud do toho ruskyho a uz je plyn pravej indickej z Indie.
   Plati se do Indie. Protoze rovnou do Ruska to zatim nejde.

 11. Jo, jo jo. 🙂 🙂 🙂

  To je nejpravděpodobnější vysvětlení.

  Začala být zima a v\padá to, že to potrvá, a Ruský plyn se ausgerechnet bude se bude skladovat u nás.

  Inu, náhoda.

  Nejste Vy Jakub Janda???

 12. Re: Onanym

  A my se budeme tvářit, že tomu věříme.
  Neboli všichni maj přecpaný zásobníky, jenom v Čechistánu, který měl údajně v září zásobníky narvané skoro na stovku, se „najednou“ udělalo místo.
  Ano, pane ministře, to černé kolečko bude zaručeně bílým čtverečkem, pokud řeknete.

   1. Re: Onanym

    Samozřejmě. Vzal jsem si týden dovolené a šel jsem do zásobníku přehazovat plyn speciální plynovou lopatou. Zaházel jsem kdejakou skulinku, takže teď můžeme předstírat, že berem plyn od Ivana.
    Jsem chytrý, mladý a krásný a vy jste gééééényjuz, soudruhu.

 13. O.T.: Na Ukrajině se může ledacos změnit. Z ruských a ukrajinských zdrojů:

  Ukrajinská média s odvoláním na zdroje v politických kruzích informují o připravenosti Zelenského uspořádat prezidentské volby v roce 2024. Ale bez účasti vrchního velitele ozbrojených sil Ukrajiny Zalužného.
  Dokud se nevyřeší problém s Valerijem Zalužným, nebudou vypsány volby, ujišťují informované zdroje. Zelenskij chce, aby se volby konaly, ale podmiňuje získáním záruk, že se jich nezúčastní vrchní velitel Ukrajiny.
  RIA Novosti objasňuje, že Zelenského úřad se pokusí odvolat Zalužného z funkce vrchního velitele, pokud od něj neobdrží požadované záruky. Navíc to bude provedeno s maximální diskreditací a pokrytím v kontrolovaných médiích .
  Je třeba poznamenat, že situace může být stále ovlivněna vnějšími faktory, například názorem západních zemí, bez jejichž souhlasu si Kyjev netroufá udělat jediný krok.
  Dříve bylo oznámeno, že volby na Ukrajině v roce 2024 budou zrušeny kvůli prodloužení stanného práva.

  Tedy: Presidentské volby ano, ale jen jeden kandidát. To mi něco připomíná…

  1. Myslím že někdy včera ukrajinská Duma schválila výnos, že prezidentské volby mohou být až půl roku po skončení výjimečného stavu. A ten nastane až po válce.

     1. Na jejich kejháky kálí Bílý tesák. A co je důležitější, i americká ambasáda v Kyjevě. Když velvyslanec „poradí“ uspořádat volby, tak budou volby. A když ne.. reference o následcích nedbání amerických rad by Dumě i „Khaki triku“ mohl dodat jistý pan Diem, ale pro rozhovor s ním budou muset uspořádat spiritistickou seanci.. 😉

 14. https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-enerhoatom-zaporozska-elektrarna-byla-na-pokraji-jaderne-nehody-40452856

  Tak jistě, Zbožínku.
  Rusové nedopustí opakování Černobylu. I za cenu toho, že by měli původní personál elektrárny vystřílet a nahradit vlastními, loajálními odborníky.
  Ostatně myslím, že se tak už stalo – i bez toho vystřílení.
  Narozdíl od zbytku světa, má RF jaderných a elektroinženýrů evidentně dostatek, i proto se staví další jaderná zařízení a z tamních univerzit vycházejí další a další, pro praxi dobře připravení lidi.
  Nemám Rusy za blbce, ale pan Zbožínek evidentně ano.
  Je to v pořadí osmatřicáté jméno v seznamu škůdců, působících pod hlavičkou novinek. Pro seznam mám separátní, podstatně delší blacklist.

  1. Tak jsem četl reakce na hovínkách tolik blbců člověk nepotká. PÍší m.j. o ruské elektrárňe v Černobylu která je na Ukrajině a obsluha byla také ukrajinská. A jiné podobné ptákoviny. Zkránmftka v tendeci naší vlády vždy si přádně kopnout do Ruska.

  1. Vcerejsek odpovida dvema tretinam prumerne denni spotreby v ČR. Ale v zime samozrejme byva spotreba vyssi, tak bych to odhadla na polovinu aktualni spotreby, druha polovina pujde ze zasobniku a z Nemecka.

     1. Re: Sk

      Píšete to blbě. Musím vás furt opravovat.
      No prostě jste zmlsanej a zlenivělej šelmin.
      A bude třeba plyn ZA TREST odebírat, aby se zásobník nepřetlakoval a nevybuchl…

      Jinak šelmin je mužský rod od slova šelma a nevymyslel jsem to já, nýbrž má tříletá vnučka, protože jsem úspěšně nakazil svými neskutečnými hovadinami.

   1. Podle grafu denní odběry za říjen zhruba polovinu měsíce překračovaly denní odběr 25M, polovinu nedosahovaly, jako průměr se tedy snad může vzít denně 20-25M. Takže říjen řekněme 600-750 milionů kubíků. A listopad je v denním průměru vysoko nad 50M, což je ovšem přes 1,5 miliardy kubíků. V součtu za ty dva měsíce tedy hodně přes dvě miliardy? A to jsem ta čísla četl opatrně.

    Znamená na svislé ose 25M dvacet pět milionu kubíků atd? Pokud ano a čtu to tedy reálně, šlo by o pokrytí převážně části spotřeby. V říjnu měla být 871 milionů, takže ca 80% z toho by šlo přes ten Lanžhot.
    Což by mi paní Divišová ale přišlo moc. Neteče to odtud I někam jinam, než jen do ČR?
    Tentokrát neuměle neironizuju, jak se mi dařilo u tohoto ruského neziskovkového…

    1. Cosi krákají havrani z Ukrajiny,
     že se snad začal opravovat Nord Stream 1. A Ukrajině se to hrubě nelíbí. Plyn by šel mimo ni.
     Žádné penízky za transport, žádná možnost si ho trochu „odklonit“.

    2. Špatně jsem to zařadil, tak znovu:
     Nejsou to kubíky, ale miliony kWh. Pro přepočet na kubíky musíte čísla na ose Y dělit deseti (přibližně, přesně je to podle výhřevnosti plynu 10,5-10,8).

     1. Sakra, já to nakonec našel nahoře i dole 🙂 Ke všemu, že těch 871 milionů kubíků není spotřeba ČR za říjen, ale za třetí čtvrtletí, protože jsem se na to znovu kouk včetně přečtení písmenek kolem toho čísla. Takže jsem stejně srovnával jabka s nestejnýma jabkama, navíc to nedělil deseti.

      Jediné, co se asi dá říct, že 1,2% sklidilo pochvalu Ázerbájdžánu, to jsem se dočetl, že pravil Sikela. Jako, že i pochvalu dalších, ale tady je hlavně hrdost. To k tomu musím dodat. Dobrý pocit, když i Azerové… Mnohem lepší, než zákeřní Nigerijci!!
      Jen mě mrzí ti Slováci, Maďaři a Rakušané (ne ten náš, ten je neplynovej. Možná nějaký ten dozimetřík, ale plyn u něj?!). Samotnej Sikela ještě taky k nim uved, že co jako ti chudáci mají dělat, když to jinak nejde. Jako, brát ten tamten. Ale že se toho tamtoho zbavují jak jen můžou, tak se není co divit, že se to jaksi pokoutně dostalo sem. Asi s ohledem na Azery už teda nedodal, že pak se v listopadu těch 1,2% zhruba asi zečtyřicetinásobilo. Z toho grafu to tak nevypadá, ale Kovanda pravil, že 24.11. jo. Se pak není co divit ani tomu, jakej měl z toho nick M doma nehezký zážitek ze sporáku. Ale zpátky k věci, on si ten Sikela nejspíš ohleduplně řek, že by to ty Azery třeba zamrzelo. Takový chvály, a my jim za zády…
      A taky, tentokrát se do toho vložil i ten náš Rakušan, když pravil to o tom sněžení, že ať si jako nějaký nekňuba z toho hned nemyslí, že není klimatická změna. Změna je, to je beton! Jináč by se nemusel dělat grýndýl! To oni jsou takhle sehraný, protože Sikela to trumfoval zprávou, až mi spad takovej kámen, že to snad není možný. Už 2027 totiž asi budou miliardy z Ingolstadtu. Kubíků. To uletí jak voda. Tak si jistě hned všichni navíc uvědomí, že kWh z toho bude ještě desetkrát tolik! Restartuje to Česko!

      Alefe, jestli dostanu kartáč i tentokrát, tak už budu vyloženě dotčenej!

      1. Hodina sem, hodina tam, ta je úplně jedno, když se stejně planeta vysušuje, i když sněží. Voda má nakonec ještě i tu vlastnost, že mizí. Důležitější je, citovat přesně názvy nicků. Mmu bez tečky nečiní žádný plyn problém. Neví ani, kde je v kuchyni sporák. Ani kdo ten sporák má na svědomí, zda přítel nebo nepřítel, jestli smrdí

       1. Vždyť jsem se nesek. Máte tam M? Máte. Vsadil bych se, že se tak nejmenujete, tak číhám, že to bude nick. A byl jste z toho sporáku podezřívavej? Byl. Všecko mi tam teda sedí.

        A opíral jsem se o slova našich populárních a oblíbených politiků. Jeden všechny vyved z omylu s tím sněhem. To hned bylo řečí, že sníh. Jenže kdepak na něj, on má přehled. A druhý uvedl, že Ázerbájdžán kvitoval, jak jsme svobodní. Já bych jim to neuměl udělat. Jako, to s tím Lanžhotem. By se prostě chvíli netopilo, no bóže, ale ne, oni to natlakovali či co, a bylo. Už to sem valilo. Uměl byste se pak tomu Ázerbájdžánu podívat do očí?

        1. Jsem podezřívavej z kdečeho, i z různých vád svěa, ale z sporáku, totiž ze sporu sporáku možná taky, ale M s tečkou by se mohlo dotknout, že v tom nicku jste se tedy sek. A to si vyprošuju.
         A co se Azerbajdžánu a očí mého národu týká, hledal bych tak dlouho očima jeho oči, až by mě vzal na milost

         1. Tak takhle to tedy je!!
          Podobně, jako jsem si kromě čísla v odkazu pro odběry plynu pak napodruhé přečetl i to, co tam k němu píšou, totiž, že to číslo není z října, tak jsem si teď přečetl, co píšou k tomu M. Totiž, že je s tečkou…

          No, tak teď nevím, kudy z té zamotané situace… Snad, můžu si dovolit formulovat to tedy, že u beztečkových M vůči sporáku žádné pretenze nevznikají?

          A proč jste si zvolil tak snadno zaměnitelný nick? Jako, to se pak hned stane, že se musí vyprošovat.
          Tentokrát jsem byl naprosto pozorný, dokonce jsem překabátil nabízeče slov. Těsně předtím, než jsem to poslal, jsem uviděl, že tam dal slovo vyprošťovat. To by nebylo adekvátní, protože ta věc na začátku sice vypadala komplikovaně, ale vyloženě vyprošťovat jste se z ní nemusel…

          1. Nevznikají. Jen snad, když něco zavoní, tak mám drobné pretencíčky, ale s těmi nechodím sem, to já si řeším v klidu u stolu a ani nepotřebuju poradit.
           A s tou přezdívkou, ta na mě tady tak nějak zbyla, tu jsem asi před rokem zdědil. Bylo to vlastně krásné, trochu dodivočené krátké období. Zběsile jsem se potřeboval dostat na východ, zatímco tady nějací mně blízcí lidé, co sem napsali parkrát, odešli prostě na západ. Možná je čas vymyslet si svůj teda nick, třeba MiM, ale zase pro vzpomínku na čas před tím rokem… mohl jsem být na Donbase.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *