20 července, 2024

Od průseru ke katastrofě

Tak nám britští konzervativci utrpěli největší volební porážku historie. Doteď opoziční Strana práce bude mít výraznou většinu čtyři sta třinácti poslanců. Ano, u nás se tvrdošíjně překládá „Labouristé,“ asi aby čeští kverulanti nepokládali prokleté otázky, jak je možné, že na hentom Západě mají stranu, která už názvem říká všechno. Ale to jen tak na okraj…

Reformisté Nigela Farageho neuspěli prakticky vůbec. V šestisetpadesátičlenné sněmovně budou mít asi deset poslanců. Britská BBC si může vybrat… buď se na to vměšování do voleb Putin vykašlal a nebo se vměšoval jinak než všichni tupí novináři varovali.

Labouristé mají totiž velké plány. Chtějí výrazně zdanit majetek a kapitálové zisky, chtějí uvalit sektorové daně na producenty ropy a zemního plynu. Což v dnešní době globalizované ekonomiky zase jen oslabí londýnskou City a posílí Dubaj. Labouristé jsou zároveň promigrační i protimigrační. Jsou zároveň proizraelští i propalestinští. Aby dosáhli podobného vítězství jako kdysi Toník Blair, museli se rozkročit podobně jako hnutí ANO a vysílat podobně smíšené signály. Jsou totiž všechno i nic.

Jen v postoji k Rusku se shodnou. To je už dvě stě let tradiční soupeř z Velké hry, který ale i přes šílené pohromy a katastrofy zůstal silnější, větší a dnes už i významnější než celá Velká Británie.

A to je také celý důvod, proč všechno zůstane stejné. Proč skončil Boris Johnson? Proč skončila po čtyřiceti dnech vládnutí Liz Truss? Proč Sunak projel volby jako nikdo před ním? Proč se lidé bouří? Proč konzervativní pravice zvyšovala daně a Strana práce je bude zvyšovat také?

Protože si kousli příliš velkého sousta.

Protože už nemají Abramoviče a další ruské oligarchy, kteří své pohádkové bohatství za ruskou ropu utráceli v Londýně. Ruští ultramiliardáři se přesunuli tam, kde jim nehrozí ožebračení za to, že jsou Rusové. A spolu s nimi pro jistotu odešli i všichni šejkové a afričtí diktátoři, protože zjistili, jak snadno se mohou Johnu Bullovi znelíbit.

Protože musejí dodávat Ukrajině zbraně a posílat jí peníze. Hodně peněz. Víc, než kolik přiznávají veřejně. Pokud Ukrajina prohraje, tak z Velké Británie zůstane už jen Malá Británie. Ale ty poslední zbytky britské prestiže jsou kurňa drahé. Tak drahé, že už nezdaňují jen chudé, kteří nemají kam zdrhnout, ale zkusí něco vyždímat i z bohatých, kteří zdrhnou zanedlouho… Jako Stanjura… mysleli to dobře, dopadne to jako vždycky.

To válka může za jejich problémy. Od začátku do konce. Založili svou prosperitu nikoliv na výrobě či směně, ale na nedotknutelnosti soukromého majetku v britských bankách. A pak, když tam měli prachy půlky světa, tak to porušili. Ve jménu války s Ruskem. V den, kdy nastoupili na Abramoviče a chtěli mu zabavit jachtu, v ten den Putin vyhrál nejen válku, ale také celou Afriku a půlku jižní Ameriky. Sorry jako.

Ani nemluvím o tom, že velká britská města stále více připomínají Karáčí či Islamabád.

Zkrátka a dobře, sledujeme západní střízlivění v přímém přenosu. Velmoc má schopnost svoje problémy vyřešit. To ale už není britský případ. Vidíme totéž, co všude jinde. Zkoušejí na svém Titaniku jinak seštelovat čerpadla, ale nijak se nepokoušejí ucpat tu díru, co mají v trupu. Nemohou. Museli by přiznat, že jejich loď není nepotopitelná a týkají se jí stejné problémy jako jiných lodí. Museli by přiznat, že už nemají síly na konfrontaci s Rusem, museli by změnit myšlení ve kterém se utvrzovali osmdesát let. Museli by přiznat, že už nejsou pupek světa. A hlavně, museli by přiznat, že potřebují spíš vyrábět a obchodovat než drancovat a syslit peníze.

Všimněte si, dělají přesně totéž, co u nás dělá Petikolka. Různě manévrují, hemží se, dělají konsolidační balíčky, ale nic se nezmění. Západní ekonomika už prostě nedokáže odčerpávat z podpalubí tu vodu, co se tam hrne. Demokratické zřízení ještě možná dokáže vyměnit premiéra, ale už nedokáže změnit myšlení. Přitom to jediné by je mohlo zachránit. Změna v myšlení. Ale právě tomu se brání jak nejvíc mohou. Britové mají také svoje strategické komunikátory, mají i svoje Koudelky a Foltýny a jejich policie také především hledá ideozločiny na internetu, místo aby se zabývala bodavými a savými škůdci v ulicích.

Titanic se potápěl dvě a půl hodiny. s výjimkou posledních deseti minut byl jen trochu nakloněný, nic víc. Zespoda se ozvývalo úpění, ale to se dalo překrýt pěknou hudbou a rozvážnými rozkazy kapitána, který se vlastně dost podobal Petru Fialovi. Všechno podstatné se stalo až v posledních okamžicích, kdy už se kapitán vzmohl jen na konstatování, že odteď už každý sám za sebe.

Británie směřuje od průseru ke katastrofě. Už brzy ve vašich kinech.

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód. Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“

324 thoughts on “Od průseru ke katastrofě

 1. V USA nebo Velké Británii se narodíte do politického systému, kde máte na výběr pouze dvě politické strany. Žádná jiná nemá nárok. Ty dvě politický strany se v zásadních otázkách příliš neliší. To je ta demokracie, kterou se ohání? Kde vlastně demokracie funguje? Kde vládne lid prostřednictvím svých volených zástupců?

 2. Jak by to vypdalo, kdyby Jan Hus žil v dnešní době…
  Poté, co by narůstala jeho popularita a počet návtěvníků Betlémské kaple, by Petr Fiala označil jeho kázání za proruské a Vít Rakušan by zřídil speciální policejní tým BIBLE, jenž by monitoroval všechny jeho aktivity.
  Česká televize by vyslala na Malostranské náměstí svůj štáb a tam by se prostých lidí dotazovala, proč chodí poslouchat dezinformace do Betlémské kaple, když ona jim nabízí celou škálu mnohem důvěryhodnějších kazatelů, kteří navíc disponují glejtem od neziskových církevních spolků potvrzující jejich oddanost víře. K reportáži by přidali komentář Romana Mácy, jenž by coby expert potvrdil, že přijímání pod obojí je typický proruský narativ šířený pravoslavnou propagandou řízenou samotným moskevským metropolitou.
  Následně by generál Koudelka uspořádal tiskovou konferenci, kde by grandiózně odhalil zjištění, že v kasičkách na příspěvky v Betlémské kapli bylo nalezeno několik rublů a kopějek a že jednoho z Husových kázání se prokazatelně zúčastnili i Miškin s Čepigou.
  Seznam Zprávy by zveřejnily své zaručené informace, že Mistr Jen před 20 lety osahával jednoho z ministrantů s tím, že mají několik svědků, kteří to mohou potvrdit, avšak nechtějí být jmenováni. Marie Bastlová by si jej následně pozvala na rozhovor, aby vysvětlil své teze, přičemž by jej nenechala domluvit jedinou větu a pořád mu skákala do řeči s uváděním závěrů posledního katolického konventu, jenž obvinil Husa z kacířství a vyjmenoval všechny jeho hříchy.
  Televize by následně nabídla lidu jiné reformátory, kteří by dostatečně zaníceně kritzovali katolickou církev, avšak ve skutečnosti by se s ní za oponou paktovali a nechali se od ní štědře honorovat.
  A kde je pravda by vlastně vůbec nikoho nezajímalo.
  Dříve si holt ti, kteří stáli u kormidla, museli špinit ruce s upalováním na hranici. Dnes disponují mnohem sofistikovanějšími metodami, jak nepohodlné věrozvěsty zlikvidovat a udržet se u koryt.
  Scénář je stále stejný, jen nátroje manipulace se významně vyvinuly.

  (C) Rajchl

 3. Svět je totálně v prdeli. Není to přece tak dávno, kdy zešílel jeden stát vedle druhého postižený greténismem. Ta kravka byla zvaná do všech možných institucí a tam se jí tleskalo, až se hory zelenaly. Slzy tekly proudem. Kde jsou najednou všichni ti tleskači?
  Proč se jim to nepřipomíná a nevymáchá se jim v tom rypák, jako štěňatům ve chcánkách?
  Stejně tak nezapomenutelné šílenství, kdy se před černochem na ulici válel běloch a líbal mu boty, následně se klečelo před každým sportovním utkání. Kdo neklečel, tak byl vyvrhel a nemálo bylo těch, co za nestádnost bylo perzekuováno. A také v tom jel ten zparchantělý  západ.
  Proč se tahle zvěrstva přecházejí a dělá se, že se nic nestalo?
  A zase si vymyslí nějakou tu sračku a a zase se to bude opakovat.

  1. Grétu vystřídal Covid 19. Ten se na vystrašení mas hodil více než neviditelné CO2 a hořící planeta někdy v budoucnosti.

   1. Proto mám problém s těmi, co tvrdí, že covid je uzavřená věc.
    Není sakra, může se kdykoli opakovat a v ještě horším provedení, až pantátům poteče do bot.

    1. pro bioroboty je to uzavřená věc

     oni si prostě zase v budoucnu dají 5 dávek u nové dvoudávkové vakcíny a jede se dál, občas chcípnou nějací mladí na srdeční problémy, ale to je u biorobotů normální

     1. Nejhorsi z nich byl ten Chodorkovskij ,asi biorobot s hovnem misto ridiciho pocitace , ten sedel na nejvetsim surovinovym bohatstvim , zadarmo ukradenym Ruska , tedy nekonecnej veletok prirodniho nezmeritelnyho bohatstvi na stovky let dopredu , pro nej a von to chtel vymenit ,prodat rikaji za jenom natisteny hajzlpapirky…
      Co mel s nim Putin asi delat.Vostatni nejsou lepsi..
      Tomu jako vobe strany prodavajici a kupujici /a ekonomove/,rikaji obchod..

  2. Greta neskoncila, to jen jeji loutkovodici uprednostnili jinou agendu.

   Děsivé je, že tupí otroci (alias občané) jim z té TV žerou všechny ty sračky, jak dobytek pomyje z korýtka.

  3. Máte 100% pravdu. Ti s prominutím kokoti stále sedí svými prdelemi na svých teplých místech a vymýšlejí stále nové a nové nesmysly, se kterými otravují normálním lidem život.

 4. JXD opet zahulil …

  Otakar Foltýn jako nový terč antisystému. Od Klause až po Babišova Vidláka
  „Ať už jsou negativní reakce antisystému vedeny obavou z potírání dezinformací, kterému se chce Otakar Foltýn věnovat, nebo kritizují jeho pravdivé a snadno doložitelné výroky, jde o důkaz, že možné posílení potírání dezinformací vládou celý antisystém děsí. Že jmenování Foltýna do jeho nové funkce znepokojilo antisystém od Babišova Vidláka přes Institut Václava Klause až po šéfa naší populistické parlamentní opoziční strany. To ukazuje, že Foltýnova práce je opravdu potřebná a že by jeho kompetence i rozpočet jeho týmu měla vláda navýšit. Pokud antisystém na jeho nástup reaguje takto nelibě, je zjevné, že je jeho práce potřebná.“

     1. Aby to byl nakej vahavej ,voportunistickej, byrokratickj ,darmozroutskej a kolisavej ,eklektickej ,intelektual…Skrytej ,zakuklenej tridni nepritel..
      Driv s nima delnicka trida razne zatocila.
      Zkratka trisky musej bejt , bez nich to nejde….

  1. Jasne a mel by zacit vod podlahy uz vod husitu napriklad , vsecko zakazat a umlcet.
   Praotec Cech se taky nehodi..Tak se s tim neparam. A nekecam a delam. Bagr a furt nic.
   Aspon, ze neni zadnej dochtur..
   Pamatuju, byl vobrazek Slanskyho v ucebnici a hned rvali ucitele s velkou silou a zurivosti vobrazky z ucebnic pryc. /Z leckery ucebnice byl potom salat ,ale to nevadilo a nesmelo/.
   A sem mu tak fandil , ted nevim..

 5. Bacha, AI se vlamuje i tam kde by se to necekalo : Měli by se stand-up komici a komediální autoři bát o práci? Výsledky experimentů s inteligencí ChatGPT 3.5 a lidskými dobrovolníky hovoří dost jasně. Humor umělé inteligence je pro lidské posluchače stejně zábavný nebo i zábavnější než humor lidských tvůrců. Je nejspíš jasné, kdo se bude smát naposled. https://www.osel.cz/13546-emoce-ve-stroji-mohou-byt-generativni-inteligence-vtipnejsi-nez-lide.html

  1. Už toho šaleného hulváta z východu nèkde zatvorte, jeho posedlost AI je šalená. Ta AI ho snáď na rebrík natiahne..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *