20 července, 2024

Od průseru ke katastrofě

Tak nám britští konzervativci utrpěli největší volební porážku historie. Doteď opoziční Strana práce bude mít výraznou většinu čtyři sta třinácti poslanců. Ano, u nás se tvrdošíjně překládá „Labouristé,“ asi aby čeští kverulanti nepokládali prokleté otázky, jak je možné, že na hentom Západě mají stranu, která už názvem říká všechno. Ale to jen tak na okraj…

Reformisté Nigela Farageho neuspěli prakticky vůbec. V šestisetpadesátičlenné sněmovně budou mít asi deset poslanců. Britská BBC si může vybrat… buď se na to vměšování do voleb Putin vykašlal a nebo se vměšoval jinak než všichni tupí novináři varovali.

Labouristé mají totiž velké plány. Chtějí výrazně zdanit majetek a kapitálové zisky, chtějí uvalit sektorové daně na producenty ropy a zemního plynu. Což v dnešní době globalizované ekonomiky zase jen oslabí londýnskou City a posílí Dubaj. Labouristé jsou zároveň promigrační i protimigrační. Jsou zároveň proizraelští i propalestinští. Aby dosáhli podobného vítězství jako kdysi Toník Blair, museli se rozkročit podobně jako hnutí ANO a vysílat podobně smíšené signály. Jsou totiž všechno i nic.

Jen v postoji k Rusku se shodnou. To je už dvě stě let tradiční soupeř z Velké hry, který ale i přes šílené pohromy a katastrofy zůstal silnější, větší a dnes už i významnější než celá Velká Británie.

A to je také celý důvod, proč všechno zůstane stejné. Proč skončil Boris Johnson? Proč skončila po čtyřiceti dnech vládnutí Liz Truss? Proč Sunak projel volby jako nikdo před ním? Proč se lidé bouří? Proč konzervativní pravice zvyšovala daně a Strana práce je bude zvyšovat také?

Protože si kousli příliš velkého sousta.

Protože už nemají Abramoviče a další ruské oligarchy, kteří své pohádkové bohatství za ruskou ropu utráceli v Londýně. Ruští ultramiliardáři se přesunuli tam, kde jim nehrozí ožebračení za to, že jsou Rusové. A spolu s nimi pro jistotu odešli i všichni šejkové a afričtí diktátoři, protože zjistili, jak snadno se mohou Johnu Bullovi znelíbit.

Protože musejí dodávat Ukrajině zbraně a posílat jí peníze. Hodně peněz. Víc, než kolik přiznávají veřejně. Pokud Ukrajina prohraje, tak z Velké Británie zůstane už jen Malá Británie. Ale ty poslední zbytky britské prestiže jsou kurňa drahé. Tak drahé, že už nezdaňují jen chudé, kteří nemají kam zdrhnout, ale zkusí něco vyždímat i z bohatých, kteří zdrhnou zanedlouho… Jako Stanjura… mysleli to dobře, dopadne to jako vždycky.

To válka může za jejich problémy. Od začátku do konce. Založili svou prosperitu nikoliv na výrobě či směně, ale na nedotknutelnosti soukromého majetku v britských bankách. A pak, když tam měli prachy půlky světa, tak to porušili. Ve jménu války s Ruskem. V den, kdy nastoupili na Abramoviče a chtěli mu zabavit jachtu, v ten den Putin vyhrál nejen válku, ale také celou Afriku a půlku jižní Ameriky. Sorry jako.

Ani nemluvím o tom, že velká britská města stále více připomínají Karáčí či Islamabád.

Zkrátka a dobře, sledujeme západní střízlivění v přímém přenosu. Velmoc má schopnost svoje problémy vyřešit. To ale už není britský případ. Vidíme totéž, co všude jinde. Zkoušejí na svém Titaniku jinak seštelovat čerpadla, ale nijak se nepokoušejí ucpat tu díru, co mají v trupu. Nemohou. Museli by přiznat, že jejich loď není nepotopitelná a týkají se jí stejné problémy jako jiných lodí. Museli by přiznat, že už nemají síly na konfrontaci s Rusem, museli by změnit myšlení ve kterém se utvrzovali osmdesát let. Museli by přiznat, že už nejsou pupek světa. A hlavně, museli by přiznat, že potřebují spíš vyrábět a obchodovat než drancovat a syslit peníze.

Všimněte si, dělají přesně totéž, co u nás dělá Petikolka. Různě manévrují, hemží se, dělají konsolidační balíčky, ale nic se nezmění. Západní ekonomika už prostě nedokáže odčerpávat z podpalubí tu vodu, co se tam hrne. Demokratické zřízení ještě možná dokáže vyměnit premiéra, ale už nedokáže změnit myšlení. Přitom to jediné by je mohlo zachránit. Změna v myšlení. Ale právě tomu se brání jak nejvíc mohou. Britové mají také svoje strategické komunikátory, mají i svoje Koudelky a Foltýny a jejich policie také především hledá ideozločiny na internetu, místo aby se zabývala bodavými a savými škůdci v ulicích.

Titanic se potápěl dvě a půl hodiny. s výjimkou posledních deseti minut byl jen trochu nakloněný, nic víc. Zespoda se ozvývalo úpění, ale to se dalo překrýt pěknou hudbou a rozvážnými rozkazy kapitána, který se vlastně dost podobal Petru Fialovi. Všechno podstatné se stalo až v posledních okamžicích, kdy už se kapitán vzmohl jen na konstatování, že odteď už každý sám za sebe.

Británie směřuje od průseru ke katastrofě. Už brzy ve vašich kinech.

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód. Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“

324 thoughts on “Od průseru ke katastrofě

 1. Dnes 6. 7., 12:14
  Na ulici v pražských Řepích někdo střílel, lidé utíkali. Policie se samopaly prohledávala místo

  Policisté v sobotu dopoledne zasahovali se samopaly v pražských Řepích, kde byla nahlášena střelba. Na místě nalezli poškozené hodiny. Podle dosavadních informací se mělo střílet z pistole na stlačený plyn.
  https://www.novinky.cz/clanek/krimi-na-ulici-v-prazskych-repich-nekdo-strilel-policie-prohledava-misto-se-samopaly-40479170

  1. Chápu to správně, že jde o oblíbené prezidentské „softvérové kuličky“? Jakože tady budou lidi panikařit a PČR pořádat manévry kvůli nějakému blbečkovi s airsoftkou? To si chtějí PaChové vylepšit pověst po zpackané fildě?

   Myslím, že je na čase sebrat někde na smetišti trubku novodurku, zakoupit pixlu plynu a začít ostřelovat parlament z bramborového děla, aby si lidi uvědomili, jak blbnou…

   Bývaly doby, kdy při zvuku připomínajícím výstřel nikdo nemagořil, protože všichni dobře věděli, že u nás se maximálně fackujeme. Stačilo pár let progresivní demokracie a nějak se nám to tady všechno posralo 🙁

 2. Tady je katastrofální jiná věc. Radovat se, že ve volbách vyhráli/byli poraženi ti i oni nedává už smysl. Ve Francii vyhrále Lepjen, velvyslanec Ruska vyvěsil koment někam a už je to pro lepjen nepřípustné vměšování- přitom on jen napsal NÁZOR. V Británii nebo Polsku to samé- je úplně jedno kdo vyhrál, jsou tak jako tak protiruští. V Moskvě byl Orbán a to bylo kvikotu. Líbil se mi názor, že on tam jel se pokusit zjistit podmínky míru a prý se ta jeho návštěva neshoduje se zájmy Evropy- krásně to popsal jejich ministr zahraničí. Nezaměňovat evropské politiky s lidem Evropy. Jenže- ti politici jsou tím lidem volení.

  1. Motáme se v kruhu, resp. po sestupné spirále..
   „Lid“ už zjistil, že ať zvolí koho chce, je to zmetek bez ohledu na to, jakého politického vyznání.
   Tak přestal chodit k volbám.
   Zvoleni tak jsou stále horší zmetci, protože stále méně obyčejných slušných lidí chodí k volbám.
   K volbám nechodí, protože kandidují a vyhrávají stále horší exempláře.
   A tak stále dokola, po spirále ke dnu.
   Plus nátlak zvenku…

   Prolomit to lze už jen násilím 🙁

  2. A mě se na tom Viktorovi nejvíc líbí, jak si eu/nato papaláši vůbec neuvědomují, jak moc jsou za blbce (protože taky blbci jsou).

   Orbán jel nejdříve do Kyjeva za Zelenským. Nikdo ho tam neposlal, nikde není žádné usnesení od Uršuly či Stoltenberga, že jako jede za celou EU a NATO k tomu. No a nikdo nepyskoval.

   Druhý den vyrazil za druhou stranou konfliktu (zcela logicky, i člověku s IQ 107 musí být jasné, že má-li dojít k nějaké dohodě mezi dvěma stranami, je nutné jednat s oběma). Má zcela stejné, tedy žádné, oficiálni pověření od EU a NATO – ale najednou je nutné začít vyskakovat a vykřikovat, že tam jede sám za sebe a ani EU ani NATO ho tam neposlali a nechtějí s tím nic mít. Proč blbečci stejně neskákali už když byl na Ukrajině?

   Protože dvojí metr…

   Už aby se EU i NATO do propadliště dějin propadnout ráčili. Bohužel nás vezmou s sebou 🙁

 3. OT k teme Orban v Moskve.
  
  Orban je velmi dobry Putinov ziak a preto rozohral velmi kvalitnu sachovu hru, o ktoru sa pokusa uz desatrocia a tou je navrat Madarov do Madarska.
  
  Svojou navstevou Moskvy jasne ukazal zahranicnym Madarom, ze Madarsko bude mimo konflikt a jedinou zachranou pred nutenou mobilizaciou v Rumunsku, Slovensku, na Ukrajine je …. okamzita emigracia na ostrov Slobody, do Madarska.
  
  Fico sa medzitym trapne vyhovara na svoje zdravie, silne ignorujuc aj Patriots for Europe a svojich bečiacich baranov, volicov.

  1. S tím „Ficovým trapným vymlouváním se na svoje zdraví“ bych, být na Vašem místě, raději přibrzdil. Nebo byste si to s ním chtěl vyměnit?

   1. Orban je hysterickej floutek a lacinej zvanil. Navsteva U.a Ruska byla uz predem zbytecna. Jenom , aby se ukazoval a predvadel.Na verejnosti .
    Na podiu se nakrucoval a vselijak trapne predvadel ..
    Frakcovani ,narcisovani s Babisem, neni nic jinyho..Lepsi koryto taky neni vylouceny ,kdyz si takhle delaji popularitu..Okamzite oportunista vyuzil prilezitosti ,
    kdyz se stal predseda v ty Rade EU..
    Uz delsi dobu neni s kym jednat,nebyly volby na U. ani treba vo prestavce v bojich.
    Predtim to byli vsichni ,porad zadonili vo navstevu Putina, predhaneli se proto jako udesny politicky snobove ,zacalo to s Merkel ,dvere se v Kremlu netrhli..
    Macronka byl uplne posedlej hysterii porad votravovat ,delili se, na ja sem navstivil Putina a ty ne../Scholtz i Biden a zase zbytecne/..
    Potom si je Putin posazoval 20 m daleko vod sebe a uz delsi dobu nebere telefony a blbeckama se nebavi. To ani nejde..
    Neco podobnyho je tahle navsteva a slouzi este k velky hysterii ,
    /media si potrebujou narcisky a na nich vydelat, kazdej politik ma povinnosti,
    aby se jim co nejvic zavdecil /, ale nic se nezmeni..Kdyz nemuze..
    Kazdej slovak je taky madar a Fico ,ze by taky pospichal kam Orban ,tam F…

    Stolni hra na sachy ted je vsude, vsichni politikove sou , vo nekterejch se to este nevi, ale az prijde cas tak budou taky sachisti ,jako ted sachista Orban , jednou je nekdo nazvanej v mediich sachista, tak je vzdycky nad genius kterymu se vsichni klani obdivuji a pred nim povinne padaji na huby….A vopakujou kazdy slovo , ktery rekne s nabozenskou uctou..

    1. Inu, copak článek, ale těch mentálně-morálních mrzáků v tzv.diskuzi pod ním, to je skutečná tvář českého plebsu, české veřejnosti. Ta obluda, tupá, arogantní, imbeciní, stupidní a rádoby feudálně povýšenecká masa „kolonizovaných podlidí“ s odporným ksichtem , se povyšuje a opovrhuje někým, o kom nemá zbla představu, o cem nemá tucha, a předvádí „západní manýry“ .
     Skutečně si někdo myslí, že s podobným materiálem – pro mne verbeží, dosáhne jakékoliv změny ?

     1. K podobnejm článkům diskuse nečtu, jednak mám jen jedny nervy, a jednak velmi přesně tuším, co tam asi tak bude. Mne zaujalo, jak s vážnou tváří tvrděj, že dobytí jedný čtvrti stojí Rusko statisíce vojáků a ani jim nepřijde divný, že i na ukrajinskou propagandu je to evidentně naprosto mimo, asi tak za oběžnou dráhou Neptunu. I kdyby se jen přepsali a mělo to bejt stovky nebo tisíce, tak by to podle mne bylo ujetý, i když blíž, tak k Jupiteru. Pitomci.

      1. No oni to taky píší pro pitomce. Ti jim na to ochotně naletí a použijí nadávky a urážky. Takže já nejenže nečtu diskuse u takovýchto textů ale ani samotné texty.

      2. Včera jsem byla zvědavá co tam píší, když na mne vykoukla zpráva z telegramu, že je Orbán v Kremlu a nic se nezměnilo. Sem tam nějaký náznak rozumu a zuřivé odpovědi pitomců.

     2. no ono tam zase těch hytrejch tolik není, jsou v menšině. Já tedy zvládla jen pár stránek, ale těch rozumnejch bylo víc.

   1. Vždy, když to začne vypadat, že „liberální“ žurnalistika už narazila na své dno, Šafr je snadno prorazí a otevře nové hlubiny.

  2. Jaký „vyhovárá“?????
   Utekl hrobníkovi z lopaty a včera se poprvé ukázal na veřejnosti.
   Tvl, nechte si prostřílet střeva a pak přijďte po šesti tejdnech předvést, jakej jste borec 🙁

   Fico fakt není v situaci, kdy by si mohl dovolit rozehrávat nějaké šachové partie.
   Musí se dát do pořádku.
   Musí udržet vládu.
   Musí si být jistý, že má někde alespoň nějakého spojence.
   A teprve pak si může nějaké machrování.

   1. Souhlas. Může si dovolit jen to, na co má dostatečně silnou podporu. Není Orbán, kterému to také trvalo, než si pozici vybudoval.

    1. Vono se to zvrhlo , driv byl politik slavnej v tom co udelal pro svuj narod, dneska sou to pobehlici ,porad pobihaji vsude a nikde a muzou kricet na jiny ,ktery nemuzou nic..Nikdy neslysime , ze by zlevnili chleba a mliko pro deti.

  3. No já nevím, ale sice je střelné poranění lepší než bodnutí (z článku jednoho chirurga, co se vrátil z války v Jugoslávii), to jsem četla a dřív toho bylo ke čtení opravdu hodně a kvalitní texty, ale mít takové zranění a napsat, že se někdo vymlouvá, je hnus.
   Musí se mu vše zhojit a poranění střev není legrace, je to velmi důležitý orgán našeho těla.
   Mi osobně stačilo, když mě na silnici potáhla naše boxerka, a já ryla rukou po asfaltu nějaký ten metr. Bolelo to jak sfiňa, říká se tomu silniční lyšaj. Potloukla jsem si více míst, ale sedřená kůže k..wa bolí.
   A vy napíšete, že ignoruje nějaké Patrioty.

 4. Je to sranda, jak britský systém voleb do Dolní sněmovny favorizuje 2 nejsilnější strany. Malé strany skoro nemají šanci. Volí se v jednomandátových obvodech jednokolově. Na jednu stranu to umožňuje sestavit silnou většinovou vládu s jasnou odpovědností strany a premiéra za úspěchy i neúspěchy místo koaličních slepenců. Na druhou stranu, kdyby se třeba v SSSR bolševici rozdělili do 2 stran a ve volbách spolu soupeřili, mohli tam vládnout do dnes a vykládat to za demokracii. Podobně jako ve válce amatéři přeceňují důležitost přední linie a podceňují logistiku, amatéři chtějí falšovat sčítání hlasů, ale experti se spoléhají na výhodné nastavení volebního systému, který zaručí jim nakloněné výsledky i s férovým sčítáním hlasů. Například gerrymandering v určení hranic obvodů umožní, aby menšina nezískala žádné mandáty. V Británii se chlubí, že měli parlament od středověku, ake až do 1. světové si to dokázali vyšší třídy zajistit, aby měli víc hlasů než kandidáti nižších vrstev navzdory rozdílům v počtech lidí.

  1. Je to presne tak a vse se toci okolo mamiveho slova DEMOkracie.
   Tohle je velmi stara hra, vyuzivajici socialitu cloveka, jez se ovsem uspokoji pouze ve forme ucasti- vysledek je pro lid uz druhotny.
   Ovsem v pripade Albionu je skryta i druha strana mince: masivni krute represe vuci plebsu (viz doba Ohrazovani, zakony o potulce, ci drobnych kradezich, za ktere mohl byt i hrdelni trest atd.).
   Anglicane jsou jiz nauceni a vyuceni, na kontinentu by takovy pristup vyvolal plosny odpor a ani to neni v kodu zpusobu kontinentalniho vladnuti.

  2. Nic nefavorizuje.
   V UK se volí mandáty – jeden okrsek, jeden mandát. Vítěz bere vše.
   Takže volby vyhraje ten, kdo získal nejvíc jednotlivých mandátů – tedy že jeho kandidáti vyhráli v nejvyšším počtu okrsků.
   Okrsky jsou geograficky vymezeny tak, aby v každém bylo bajvoko stejně voličů. Takže některé jsou obří, jiné malilinkaté, ale všechny mají kolem 90 000 voličů.

   Pokud myslíte menšinou národnost, tak nemáte pravdu – Wales má 4 mandáty své Plaid Cymru, Skotsko 9 mandátů SNP, Irsko 7 mandátů Sinn Féin. Problém je velikost a tím pádem malé množství okrsků. Jenže to je dáno malým počtem obyvatel.

   1. Občan: Tvrdíte to, co tady někdo nepopírá. Ve Walesu nebo Skotsku národnostní menšiny pár mandátu získají tam, kde lokálně tvoří většinu. Jejich úspěch Systém neohrozí. A většinový systém účinné eliminuje protestní strany, které mají třeba 10 – 15 % voličů, ale poměrně více rozložené ve více obvodech. Kolik by měly poslanců v české sněmovně SPD nebo Přísaha nebo Trikolóra, kdyby se volilo stejným systémem jako do senátu? Většinový systém nadvlády 2 stran může fungovat dobře, ale vyžaduje v těch 2 mamutích stranách širokou vnitrostranickou demokracii, která vyslechne i protestní hlasy uvnitř nich samých.

  3. Vo tom se mezi slusnejma lidma a akademickama nemluvi. Lord ma panstvi , ma 20 sluhu a ty ho zvoli demokraticky do parlamentu. Kdyby nezvolili tak sou na zebraci.
   V Liverpoolu ,hodne delniku tam sou potreba miliony volicu na jednoho ,nebo dva do parlamentu..Ty slibujou vsecko ,ale sou uz davno koupeny..

   1. Takto to fungovalo až do asi roku 1870, že volby nebyly tajné, takže sluhové museli volit podle svého pána. A to se bavíme o těch, kteří měli volební právo. To se týkalo těch výše postavených spíš majordoma než kočího.

  1. Je to hrozně křečovité a paní v zeleném tričku asi žije v nějaké bublině.
   Pákistánci, Číňané a Indové žijí v Londýně od 18. století, a to v poměrně vysokém počtu. Dtto Egypťané a Arabové.
   Teď jen přibyli další Afričané.

   1. Re: Občan

    Paní žije v takové bublině, že z Londýna zdrhá každý, kdo má kam. Brácha od mého spolužáka klesl tak hluboko, že z L. vyfičel do Řecka.

 5. Tak se nám jedna samozvaná partička expertů nazývaná PAQResearch https://www.paqresearch.cz/lide/ rozhodla navrhnout nové oceňování nemovitostí dle jejich tržní ceny https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/dan-z-nemovitost-realna-hodnota-reforma-prijmy-stat-cesko.A240624_132454_ekonomika_jla a to použít jako základ pro výpočet daně z nemovitostí.
  Divím se, že místo tak nedomyšlené analýzy raději nevěnovali pozornost tomu, kde je Lafferův bod na Lafferově křivce výběru daní. Pro neznalé, jde o to, že v ekonomice je možné vyždímat z lidí jen určitý objem financí. Od jistého bodu zvyšování daňové zátěže už výnosy z daní nerostou, ale klesají, protože je podvázána ekonomická aktivita. Jinými slovy lidé začnou šetřit někde jinde a na něčem jiném, a taky omezí nákupy dražšího zboží.
  Platí totiž ještě jeden zákon, a tím je, že při každém zvýšení ceny nějakého výrobku část dosavadních zákazníků přestane výrobek kupovat, protože pro ně nepřináší hodnotu.
  Kdyby si celá slavná PAQresearch promyslela nápad lépe s ohledem na Lafferův bod výběru daní v ČR, s překvapením by zjistili, že už jsme za tímto bodem.
  Další zvýšení daně z nemovitostí více peněz do státního rozpočtu nepovede, protože lidé přestanou své nemovitosti opravovat, aby měly menší tržní hodnotu. A také přestanou stavět nové nemovitosti, protože splátka hypotéky a vyšší daně z nemovitosti bude na některé moc. Do toho se vybere méně DPH za stavební materiály a práce, bude méně žadatelů o hypotéky, bude o něco více exekucí na lidi, kteří nestačí splácet hypotéku a zvýšenou daň. Také hodně lidí začne zvažovat trvalé vystěhování z ČR.
  Stát tedy novou daní jen ztratí, protože už jsme za Lafferovým bodem. A v takové situaci se jediné zlepšení financí státu může provést na straně výdajů. Na straně příjmů je již zbytečné ztrácet energii vymýšlením nových daní. Kromě jedné možnosti, ale přeci nebudeme Fialově vládě radit, jak ještě více odřít místní obyvatele. Ovšem Fiala a spol nejsou schopni omezit výdaje státu, proto na nějaký hospodářský zázrak vypelichané kočky vydávající se za středoevropského ekonomického tygra nemůžeme aspirovat.

  1. ále no ták Gerde, Vy si vážně myslíte že tahleta partička cvoků
   https://www.paqresearch.cz/lide/
   má tušení o čem píšete. Že vůbec někdy o tomto tématz slyšela. Vždyť oni byli vyščkoleni na to asby se učili jen tgo co oni chtějí. A vážně mysíte že v zaujetí aktivismem, který přináši many many měli snahu se něco naučit. Zatím jim to nosí prachy. Tak co by se nmáhali.

 6. Dobrý článek. Pouze se autor nechal ovlivnit obecně opakovanou dezinformací. Rusko nebylo dvě stě let soupeřem Velké Británie. Právě naopak, ve všech významných válkách posledních dvě stě let bylo jejím spojencem. Bylo to ve válkách s Napoleonem (byť už, technicky, to je o maličko více než 200 let, ale spojenectví platilo ještě i ve dvacátých letech 19. století), v řecké osvobozenecké válce (byť Rusové šli trochu dále, než asi Britové zamýšleli), v 1. a 2. světové válce. Tradičním soupeřem Velké Británie je Francie a Německo. Patrně proto je Velká Británie stále v pozici okupanta na německé půdě – má stále své vojenské základny v Paderbornu a Mönchengladbachu.
  S Ruskem Británie soupeřila v Asii, to je pravda. Soustředila se na to, aby zabránila Rusku přístup do světového oceánu a zabránila mu v přístupu k nezamrzajícím přístavům. Británie rovněž házela klacky pod nohy národům, které se, s Ruskou pomocí, vymaňovaly z turecké poroby.
  Zpět k článku. Británie už nemá šanci se znovu stát velmocí, i kdyby válka v Rusku dopadla pro Koza nadmíru spokojeně. Je jasné, že obchod se přesune tam, kde se produkuje, tj. do Číny, do Arábie, do Ruska a možná, v malé míře, i do EU. Není žádný důvod, aby ze světového obchodu bohatla Velká Británie, když k němu nijak nepřispívá. Obecně, KoZa se střelila do nohy, když nejprve zmrazila, a nyní postupně i zabavuje (= krade) ruský majetek, ať již osobní, soukromý nebo státní. Stejně, jako se nechalo do nohy střelit Německo, které s obrovským ziskem přeprodávalo českým hejlům ruský plyn, proudící Severním proudem.

  1. Pepa Sláma: Válek s přímými střety Britů a Rusů bylo málo, ale docházelo spíš k soupeření nepřímo. Jako když v 70. letech prodávali Britové moderní pušky Turkům a roku 1904 podporovali Britové Japonce penězi a diplomatickým tlakem, který znamenal mnoho v době Britského impéria s ohromnými zdroji. Přejití k nepřímým metodám bylo možná způsobené velkými ztrátami v krymské válce. Na Krymu tehdy se ukázali jako diletanti generálové všech armád na obou stranách. Velké fiasko u Sevastopolu. Výjimkou byli ti Britové, kteří plánovali a budovali železnici z přístavu přes kopce k Sevastopolu, a tři ruští admirálové, kteří posílili obranu města a padli na jeho hradbách. A především schopný byl plukovník ženistů Totleben, který organizoval opravy opevnění po spojenecké dělostřelbě. Vrchní velitelé krymské armády knížata Gorčakov a Menšikov prokázala víc váhavosti než rozhodnosti a inteligence. Byla pověřena carem velet jen kvůli vznešenému původu.

 7. Trochu OT : Videli jste vcerejsi Ficuv projev, prvni na verejnosti od jeho streleni ? Jasne se v nem vymezil proti ultralevicovemu progresivismu. https://www.youtube.com/watch?v=9L0uKNgDnuo A udelal to tak dobre, ze mezi slunickare jako kdyby strelil 🙂 Stoji zato si probehnout diskuzi na vlajkove lodi slovenskych progresivistu, v deniku SME https://www.youtube.com/watch?v=9L0uKNgDnuo Zminky (redakcí ponechané) v diskuzi o tom ze ho mel ten pachatel potrefit presneji, jsou jeste to nejmensi. Takovova koncentrace az silene nenavisti vuci Ficovi svedci o tom ze to „sedlo“. Maji z neho panicky strach.

    1. Budu až poslední na řadě, kór tady.
     Na Slovensku nejdřív půjdou k pomyslné zdi liberální sopli 😀
     Myslím, že Váš premiér a jeho tým, už na tom pracuje.
     Mě pětkrát trefit nějaký zasraný libtard, tak pokud bych přežil, tak pracuju taky. 😀

  1. Hulvath,
   skôr ako začnete vyhlasovať progresivizmus za ultraľavicový, bolo by ho treba otestovať v rámci jediného univerzálne platného spoločenského pravidla súčasnosti, a tým je pravidlo – sleduj finančné toky. Budete prekvapený. Progresivizmus totiž financujú tí najbohatší z najbohatších, teda tí, ktorých vojenský expert pplk. Koller výstižne označuje ako globální lichváře. Alebo si myslíte, že týmto ľuďom ukrutne leží na srdci sociálna spravodlivosť a záujmy pracujúcich?

   1. Re: Gabriel Zázrivec

    Součástí boje proti běžné populaci je matení pojmů.

    S tím financováním progresivismu máte pravdu. Pokud však jde o pojem samotný, je to jenom další léčka. Progres=pokrok. Skutečný pokrok je věc pozitivní. To, co vydávají za pokrok progresivisté, ve skutečnosti žádným pokrokem není. A tak dál a tak podobně.

    – Strany zelených vznikly jako hnutí za zlepšování (nebo nezhoršování) životního prostředí. Například paní Baerbocková ale má podstatně blíže k fašismu, než k ochraně životního prostředí.
    – Olaf Scholz je šéfem německé sociální demokracie. Četl jsem, že tento starší napůl plešatý chlap dá ročně 40 tisíc Eur za kadeřníka. Co má takovýto človek společného s myšlenkou sociální demokracie?
    – …
    – minimálně desítky dalších příkladů

    1. Kdyby nebyl napůl plešatej, dal by za kadeřníka míň. Když je napůl plešatej a chce vypadat dobře alespoň po vlasové stránce, tak s tím má kadeřník sakra dřinu!

     1. Teda jako kdyby byl vlasatej. 100% plešatej by nedal za kadeřníka nic. Ale co mne též udivilo, kolik dávala a snad ještě dává za kadeřníka Merkelbába. Ta má svůj ošklivej účes podle hrnce desítky let, co je na tom ke kadeření, fakt nevím.

       1. Bylo by vhodné, kdyby příslušná hlava měla vlasy, za které se dá tu hlavu přibít nad hlavní městskou bránu.

  2. Titulky našich médií hlásí, že Fico by jel s Orbánem do Moskvy, kdyby byl zdráv.
   Jenže on řekl, že by jel s Orbánem do Kyjeva i do Moskvy…

  3. Tydle hysterie delaji pro media/krmit media musi ,media zase krmi populace
   v jejich zajmu /, zakrejvaji jekotem ,jeden na druhyho skutecnost a odvadeji pozornost vod toho, ze neudelaji pro stat a narod vubec nic.
   Pro deti loutky v loutkovym divadle loutky pobihaji a mlati se navzajem pres hlavy..

 8. Velká Británie už dávno zahodila příležitost stát se světovou rezervní měnou respektovanou stejně jako švýcarský frank. Nestalo se a příležitost je pryč. Londýnskou burzu čeká postupné opouštění obchodů, které se přesouvají do Dubaje a Šanghaje. A protože londýnská City dělá dost velkou část britského HDP, Brity čeká zchudnutí, nedostatek peněz a radikalizace místních skupin obyvatel. Skoro by si měli studovat přežití v Libanonu za dob klanových válek.

  1. Švýcaři se snaží seč to jde znevěrohodnit jak své banky ( což se jim dle mne už podařilo ) , tak svoji měnu i neutralitu viditelným příklonem a skutky dle not KoZa. Apropo, již v nedávné minulosti dosažené prolomení švýcarského bank.tajemství skrzevá údajné navrácení nacisty zabaveného židovského majetku ( proč sakra jen židovského, povražděných lidiček byly desítky miliónů a mnozí nebyli nuzáci ) , jehož dosáhli nosatí aktivisté z právnických, diplomatických a politických kruhů nejmenované spřátelené mocnosti , bylo dostatečným projevem a varováním.

   1. Opuštění švýcarské neutrality a bankovního tajemství povede k odsunu kapitálu za švýcarských bank do třeba Dubaje. Řekl bych, že svět nyní horečně hledá místo, kam pracka Uncle Sama nedosáhne, a takových moc není. Osud diktátorů, kteří se znelíbili USA, byl považován za varovný příklad jen do doby Saddáma Husajna a Muammara Kadáfího. Ale diktátoři celého světa se svorně vyděsili, když ruští miliardáři najednou naráželi na blokované účty. Každá činnost má následky, snad si je USA dobře promyslely, protože to znamená menší poptávku po USD, a tím omezenou možnost tisku nekrytých peněz bez okamžité likvidace finančního systému USA. Třeba je to záměr, jak inflací ne nebetyčných výšek a la Zimbabwe umořit obrovské státní dluhy USA.

    1. Ano, je to tak, a ten proces byl spuštěn památným tažením jistých kruhů z US pod pláštíkem odškodnění a především vystopování a navrácení židovského majetku zabaveného 3. Říší že spícího kont v bankách změ pod Alpami. Hledá se skutečně „bankovní zlatý grál anonymity“ , což je dnes obdoba hledání jehly v kupce sena. Takové částky prostě jen tak neschováte , obzvláště v počtu větším než malém. Co je důležité – potenciální vkladatelé se snaží zmizet z dohledu , hledáčku us banksterů a jistých agentur, k tomu připočtěte izraelské, britské i francouzské domy a agentury.
     Osobně se asi lehkovážně domnívám, že za louží zvítězili ti, jenž uvažování odmítli, a vycházeli , vycházejí z ještě nedávno nezpochybnitelné pozice us dolaru co by rezervní měny, a vlivu, možnostem us orgánů, státu, a to jak finančního, tak politického i zákulisního charakteru. Nicméně odstředivý mechanismus v důsledku arogantního a neomaleného přístupu kovbojů k věci, plus neutěšená situace i na domácím hřišti ve vícero oblastech, mají na svědomí existenci silného politicko-ekonomického soupeře ve formě skupiny zemí, a ne ledajakých – mimo buď silnou hospodářskou výkonnost či nerostné bohatství disponujících jadernou výzbrojí, tedy ne žádní nazdárek, které díky technologiím a penězům převálcujeme…
     Navíc se ony země mají tendenci bránit společně, uzavírají dohody, což i přes 800 základen po planetě znamená velký problém, obzvláště v momentě, kdy tzv.spojenci mají svoje problémy a téměř nebojeschopné armády, kdy díky hospodářským problémům ( omezení možností rabovat kohokoliv kdekoliv na planetě ) docházejí zdroje pro financování hegemonie, a zdegenerovaný politický systém se kymácí v základech …
     Jako by to nebrali na vědomí, a byli v trvalém rauši, tam za louží, jako kdyby zcela podlehli vlastnímu přesvědčení o své vyjímečnosti a vyvolenosti, bez špetky pokory …
     Bankéři obvykle počítat velmi dobře umí – je otázkou, co a jak jim kdo garantoval, jaké figury si skutečně velký kapitál sám kamkoliv dosadil …
     Ono jde opravdu o válku o přežití – nejen pro RF …

    2. PS: Řekl bych, že k odlivu dávno došlo, jen se o tom mlčí, a také KAM onen transfer směřoval – je důležité kvůli nesmírně složité struktuře majitelů vlastně čehokoliv …
     Opět v měřítku nejen kontinentálním, ale globálním …

  2. No do 2. WW byla libra celosvětovou měnou, takže příležitost nezahodili, naopak několik století z toho těžili.
   Jenže po 2. WW přešla globální moc do USA a tím pádem se světovou měnou stla dolar. Švýcarský frank je jistá výjimka, ale i jeho úloha se chýlí ke konci, jak správně uvádíte.
   S nástupem mnohopolárního světa bude světovým platidlem několik měn, ale jen ty, které budou podloženy NĚČÍM SKUTEČNÝM – surovinani, energií, zem. plodinami atd.

  3. Co delaji naky bursiani nekde ,at se treba poserou , jedni nejhloupejsich na svete sou investori..Sou vodirany vselijak vo miliony ,vsichni je vokradaji jak muzou ,
   blby vokradat je snadny ,kdyz po tom tak touzi ,
   a porad jim lzou do ksichtu , ale voni prestat investovat nemuzou..
   Konci to obvykle, ze za svuj investovnej dolar stezi dostanou zpet jeden cent..

 9. Je dobré vědět , že v dnešním globalizovaném orchestru nehraje Česko na žádný důležitý nástroj, že jenom žmouláme kapesník pod orchestřištěm a utíráme dlouhou nudli. Ono se není co divit. Naši švejko-klauno-zlodějo-ničemové nic jiného neumí, leda zdáli prskat na Orbána, který je má v …
  Žádný Hus, Žižka, nebo Kryl není ani na obzoru, zato se to zde hemží Čurdy, E. Moravci a jinou pakáží, která převlíká kabáty, jako když bičem mrská.
  Českému národu dnes hlavně chybí vlastenci, zato se to zde hemží evropany, bruselany a říťolezany a velí tomu zde Pětidemoliční četa, která dělá pro Brusel úklidové práce.
  Jsem rád za naší odbojovou buňku Vidlákova parta, ale až půjde do tuhého, budeme (až na pár statečných) rozprášení do fialového slizu.

   1. Nejsem si jist, zda Karla Kryla znají jinde, než v Německu a u nás. Ještě trochu v Polsku, ale s mladšími generacemi té znalosti básníka a jeho tvorby, ubývá.
    I svým dětem jsem musel udělat „přednášku“ ohledně toho, kdo to byl KK, co pro národ představoval, souvislosti s tehdejším zřízením, Pražským jarem a vstupem vojsk VS v roce 1968.
    Podotýkám – ve školách jim k tomu nic neřeknou, na středních pak už vůbec.
    Jestli je to záměr, nebo šlendrián, to netuším. Ale spíš to první.
    Oni ti dobroseři a havlisti Kryla vůbec nemusejí. A když, tak ho tak pokrytecky a přepísknutě adorují, až to vyzní směšně. Myslím, že to dělají záměrně.
    KK byl taky jen člověk a měl své chyby, mj. byl v soukromí poměrně dost ješitný. Ostatně, kdo jiný než starší generace od KM, by to měl vědět lépe, že 😀

    1. Re: Teco

     Malá technická ke středoškolské výuce, aneb kratičký pokec o tom, kterak jsme se vzájemně děsili.

     Je to cca 10 let, co se dcera snažila odmaturovat a líčila nám, jaká je to pakárna, učit se češtinu.
     Brada jí poklesla v momentě, kdy nahodila jakési téma (Ruchovci a Lumírovci) a já i Stará Jahoda jsme sice nebyli schopni podat patnáctiminutovou referenci o tématu, jak se po nás kdysi žádalo, leč bez velkých problémů jsme uvedli fakta PŘESAHUJÍCÍ požadavky tehdejší maturitní komise.

     Následně nám bylo líčeno, že ke každému literárnímu období či směru (např. romantismus) si nebohý studentík může sám vybrat z pestré školní nabídky JEDNOHO autora, o němž by cosi málo pokecal a JEDNO dílo, o němž by byl schopen sdělit několika slovy obsah a hlavní myšlenku.

     Je tedy z vaší strany přímo zhovadilostí žádat, aby mladí a progresivní soudruzi věděli, kdo byl nějakéééj a navíc blbéééj Kryl.

   2. KK je znám a populární v drtivé většině u generací, jež zažily především rok 1968 , a jako „symbol“ ( ač zaprášený a nechtěný ) se objevil v době poplyšové … Dříve se dočkáte letiště nebo přístavu Václava Klase, M.Mináře, nebo K. Schwarzenberga ( jeden větší titán nez druhý ), než téhož Krylova jména … To letiště by se mělo jmenovat po Ludvíku Svobodovi … Ale už slyším řev demo sirén a šustění křídel ideologických harpyjí …

    1. Harpyje je krásnej pták, jeden z nějvětších orlů a možná vůbec nejdravější. A ještě k tomu vypadá jako učitelka ručních prací.

     1. Katango:
      Pěkně děsivá učitelka. Zažila jsem její útok na moje batole v době, kdy se do pražské velkovoliéry dalo vjet po takovém můstku…….naštěstí tam byla ta pevná síť, jinak už bych byla bezdětek.
      Kdyby takhle vypadaly ideologické harpyje, bylo by nám dost ouvej – naštěstí jsou to spíš ideologičtí vrabčáci.

      1. Myslím tím, že na pohled tak vypadá. Ona když sedí, má pěknej dlouhej krk, a když vztyčí tu chocholku, je to jako trvalá. A z ánfasu skutečně vypadá jak stařena. Fascinuje mne, jak přesně odpovídají popisu stymfalských ptáků z řecké mytologie. Železné drápy a zobáky a obličeje stařen.

       A že jsou sakra dravý, to pochopitelně vím. Ale zas je mi sympatický, že tvoří páry na celej život.

     2. 😁 Nic proti, ale měl jsem na mysli antickou obdobu pořádných, nemilosrdných potvor 😉 … Jinak trefa, harpyje pralesní je skutečně vyjímečný predátor …

   3. Letiště mezi lidmi bylo a stále je Ruzině, neslyšel jsem od nikoho říkat něco jiného. Za nějaký čas se mu ten název zase vrátí

    1. To je pravda.
     Nikdy, ani od soplošů, jsem neslyšel „odlétáme z letiště VH“, ale vždy „odlétáme z Ruzyně“.
     Ti předchozí bolševici, ti to měli s Gottwaldovem/Zlínem taky dost marné 😀
     Jo, bylo to na razítkách i oficiálních dokumentech, ale dokonce i vysocí straníci z OV KSČ vždy mluvili jen o Zlínu. Obyčejní lidi odtamtud, název Gottwaldov nevypustili z huby.
     Dtto některé jeho ulice, za půlstoletí někdy i třikrát přejmenované 😀

  1. Ne? A kým je? Děláte velkou chybu, když nechápete rozdíl mezi národností a státní příslušností. Rusové jsou jednak etnikum, jednak politický národ. Když se podíváte na ruské elity, tak mezi nimi jsou vlastně etničtí Rusové podreprezentováni.

   1. Hejhej – Rusové a politický národ?
    Co si pod tím představit? Jako nositele, nebo reprezentanty nějaké politiky?
    Nechcete to Pepo, rozvést víc?

    1. Asi mal na mysli pas. Abramovic ho tuším ma. Inak neviete, ešte vlastni tie firmy, co z neho v Rusku tým miliardárom urobili?

     1. Určitě ano.
      VVP disponuje schopností, s těmito lidmi se dohodnout.
      Pár jich zavřel, co si moc otvírali hubu na Kreml, a pak asi řekl:
      „Jak vidíte, tak mám možnosti, jak vás pozavírat třeba všecky. Ale není to můj zájem – pojďme se dohodnout“.
      Nejspíš ta dohoda funguje.
      Všiml jsem si, že i ten Abramovič si otvírá hubu jen někdy a na něco.
      Ale na podstatu nikdy.

      1. Těch podmínek bylo více:
       1) neprodat podíl do zahraničí (za tohle byl potrestán Chodorkovskij a stačilo)
       2) vyplácet mzdy včas (tady to odneslo pár majitelů menších firem, stát jim firmu zabavil)
       3) přispívat na rozvoj oblasti, kde firma funguje (nepřispíval – kontrola střídala kontrolu a pokuta pokutu s hrozbou zabavení majetku)
       4) nestrkat nos do politiky

   2. Pane Sláma, možná je Abramovič „formálně“ Rus, ale srdce mu pro Moskvu určitě nebije, čili skutečným Rusem není.. Ten preferuje jiný stát/jiné státy.

    1. Rozlišuji státní příslušnost, příslušnost k národu ve smyslu lidu, příslušnost k národu ve smyslu politickém, příslušnost k národu ve smyslu etnickém a kulturním.
     Českkou národní příslušnost považuji za příslušnost ve smyslu etnickém a kulturním. Jedním, neprominutelným je ovládání obecné češtiny na obecné úrovni.

    2. Jeho problém ovšem je fakt, že se označení Ruský oligarcha, Rus, nikdy nezbaví, to označení je novodobá žlutá hvězda, jde o stigma. Navíc je vyděděnec, jenž opustil matičku Rus – uvnitř opuštěný, vykořeněný vyhnanec …

   3. Etnicky Rus není, národností také ne. Pouze a výhradně státní příslušností; a i tou jen částečně, protože má i portugalské a samozřejmě izraelské občanství.
    Ale nakradl si v Rusku ruský majetek.

    „Ruští“ oligarchové (a ukrajinští) jsou především židé.

    1. Trefa občane – tato specifická sociální a společenská bublina pochází především ( a téměř jedině ) z oné krve.
     Míra drancování nerostného bohatství širé Rusi byla děsivá, pro nás nepředstavitelná …

     1. Dost lidí se tam napakovalo na prodeji zbraní.
      V podstatě se rozprodalo všecko (mimo JZ), co bylo staženo ze svazových států. Jen z UA kolik toho muselo být.
      Myslím, že o tom Holywůd i natočil film, tuším Obchodník se smrtí se to jmenovalo.
      Nakoupené v SSSR, obratem střílel vypaseným africkým opičákům.
      Ti potom sovětskými 12,7 a 20mm kulomety, namontovanými na amerických pickupech a zápalnými granáty, „etnicky čistili“ celé vesnice.
      Byl jsem u toho, když se za neuvěřitelně nízké částky, rozprodávaly celé sklady ČSLA a CO.
      Tehdy jsem za nízkých pár tisícovek (a se značným ziskem těch prodejců!) nakoupil vynikající, uloženkovou techniku a díly, ke kterým bych se jako civil nikdy nebyl dostal.
      Příkladmo: GU-81 za stokorunu, kompletní soupravy KV rdst R-130 (samotná rdst 999 – 9.999kHz/A1-A3 100W, vynikající sluchátka s mikrofonem, přídavný reproduktor se zesilovačem, napájeným z rdst, samostatný anténní díl s autoladěním, dva napájecí díly, z rozvodu 28VDC a 220VAC, bohatá sada ND vč. krystalů a veškeré papíry k tomu) za pouhou pětistovku, zatlučené v bedně, kterou ani neotevřeli. 500W nf zesilovače TB-500B též ve dřevě a zatlučené po třech stovkách, dtto TT-300, mixpult se 300W zesilovačem za 800 – to jen proto, že v tom bylo zajímavé FM autorádio a maďarská kazetová mechanika vzoru Sanyo. EC1kVA a EC3kVA ve vazelíně, bedna ND k nim za 1000,- a 1.500,- a tak podobně.
      Myslím, že právě tehdy byly ČSLA způsobeny škody, za které by někdo dostal asi doživotí, nebo 25 let.

      1. R-130 měla trochu jiné parametry (1,5 – 10,990 MHz, 40 W), ale hlavně to bylo zařízení z 60. let, konstrukčně navazující na druhoválečnou konstrukční školu. Z větší části osazené elektronkami, velké, se značnou spotřebou. Sovětská armáda je již nepoužívala.
       Pro radioamatéry se moc nehodila, byť se mi pár spojení v pásmu 30 m podařilo uklohnit.

       1. Ano, je celoelektronková, ale to je spíše výhoda, ne?
        R-130, které mám já (v páru), vyrobené podle všeho v roce 1973 či 1974, mají na PA 2xGU50 a jako budič GU17. Myslím, že jde o stejný či podobný PA blok, jaký byl použit u R-111 a R-112. Je připojený zezadu jako samostatný hořčíkový blok, přes dva masivní řadové konektory o 7 pólech, dá se celý vytáhnout a vyměnit jen za použití šroubováku (6 aretačních šroubů).
        V české dokumentaci má ta stanice uveden výstupní výkon 100W při A1/A3, 80W při provozu s DPP, odpovídá tomu i odběr 18A na hladině 24VDC a ostatně i schopnost, doslova na kus drátu (dodávaná drátová L-anténa) se S59 ve dne (pravda, plným výkonem) spojit se Znojmem z QTH KM.
        Stejně tak „digit-volba“, resp. přepínači volený kmitočet, je u mých R-130 právě od 999kHz, protože přepínač jednotek MHz (zleva) má u mých stanic, jako jediný polohy 0-9. Všechny přepínače začínají jedničkou a končí devítkou. Poslední zvolitelný kmitočet je tedy 9,999MHz.
        Zajímavá je též schopnost 28VDC měniče (evidentně pozdější československé výroby z počátku 80.let, dle rukopisu patrně Mesit) plně stanici nakrmit už od 18V DC, pochopitelně s úměrně zvýšeným odběrem.
        AC zdroj ze 110-220VAC/50-400Hz je originál sovětský a ten je bohužel nutné při podpětí pod 180V přepnout ručně, na polohu 200V, jinak klesá anodové napětí pro PA a tím i výkon.
        Koupil jsem si ty rdst hlavně proto, že mají velejednoduchou obsluhu, anténní díl s opravdu širokým rozsahem přizpůsobení použité antény (často stačil i 10m kus silnějšího drátu, jedním koncem kotvičkou nahozený na strom) a že jsem ze ZVS už věděl, „co je uvnitř“.
        Tak kvalitní slídu, keramiku, svitky a MP bloky, jaké jsou v R-130 použity, v civilu málokdo zná. V celé vlastní rdst jsou jen čtyři elektrolyty, jinak je vše na MP blocích, dimenzovaných na 250 a 500V. Napájecí bloky mají elytů víc, ale oba, jak DC tak AC, jsou snadno vyměnitelné a mám náhradní, koupené za pár šestek v téže době.
        Koupil sis z ČSLA taky něco Franto, v těch 90.letech?

 10. „Museli by přiznat, že už nejsou pupek světa. A hlavně, museli by přiznat, že potřebují spíš vyrábět a obchodovat než drancovat a syslit peníze.“

  To se netýkájen GB, ale i USA. Ale ne těch malých lidiček, kteří fandí Bidenovi nebo Trupovi – to jenom hra. Ta opravdu velká hra je v tom citátu od Vidláka nahoře. Těch „neviditelných vzadu nahoře“. Deep State.

  1. Nebylo by velkých, kdyby nebylo násobně malých, což platí i o těch „malých lidičkách“ v oněch destinacích. Uniká mi smysl automatického vyviňování plebsu, bez jehož aktivní spoluúčasti by k realizaci a nástupu k moci mnohých sporných systémů nemohlo dojít.
   Byl skutečně nevinný německÿ plebs v tehdejším Německu, byl nevinný anglický, americký či francouzský, když dobrovolně vyjadřoval sympatie vůči politice NSDAP ? Byla „korektnost“ opravdu tím důvodem, proč britský tým zdravil na OH zdviženou pravicí ?
   Vítězové píšou dějiny, a plebs se milerád zavděčuje výměnou za globální pomlčení o své roli, o míře své angažovanosti, o svém aktivním podílu na „bývalém“ ( viz poslední dekády v ČR a aktuálně zesilující boj proti 35 let mrtvému protivníkovi nápadně shodnými i horšími prostředky ) , a aktivně se za použití identických metod ztotožňuje plus zavděčuje novému „domácímu“.
   Míra „hrdinství“, míra ochoty projevit třeba i anonymně, veskrze pasivně nesouhlas, dosáhla za demokratůry nového dna, ač ten samý plebs tímto, či svou volbou jedná zcela proti svým „logickým zájmům“ .
   Je tedy plebs nesvéprávným, pokud není schopen vlastní úvahy plus volby, nebo je plně zodpovědný za svá rozhodnutí, stejně jako za své skutky a činy?
   O
   Dále omlouvejte neomluvitelné – čiň čertu dobře, peklem se ti odmění …

  2. Mladší dcerka se zeťákem, byli ve VB loni, dcerka vlastně už potřetí, dvakrát byla na Erasmu a ještě čemsi, co si nepamatuju. To už je generace, které je ledacos už u prdele, něco prostě vůbec neřeší, protože jednoduše nevědí jak k tomu přistupovat, ale zároveň už mají nějaké své zkušenosti.
   Ale přiznám předem, že i ode mne jsou lehce „naočkovaní“, mou nechutí k opicím různého druhu. Ostatně, sami už v životě párkrát poznali, co je to za ksindl, resp. dcerka, která je přírodní blondýna a pohybovala se po Praze a francouzském Nice. Nicméně tedy, jejich prohlášení po návratu z osmidenní cesty, mně samotnému vyrazilo dech. Volně reprodukuju obsah, forma byla trochu tvrdší :

   „Tati! Londýn i Cambridge jsou už komplet zčernalé. V jednom kuse tam s houkačkama lítají policejní vozy, sanitky a furt něco řeší, u jednoho napadení na ulici v Herfordu jsme náhodou byli.
   Dýler napadl zákazníka nožem. Dýleři jsou tam jeden na druhém, normálně co deset metrů a poznáš je na první pohled, ne jak u nás, kde dýlujou hlavně bílí. Řežou se mezi sebou, normoš se mlátí na ulici. Prej jsou to Pákistánci s Afgháncema a pak jsou syrské gangy, které pod záminkou prodeje fetu unášejí lidi. A mezi tímto vším hnusem, se v centru Londýna motají bílí lidi, kterých na východ hodně ubývá.
   Manažerka nás varovala, že zvlášť opatrní máme být v Cambridgi (!!!) a že pokud možno, tak na veřejnosti nemáme mluvit rodným jazykem, nevytahovat dražší foťáky, iphony a hrozně opatrní máme být u placení kartama a u bankomatů. Tati, tam jsou na nás, lidi z východní Evropy tak nasazení, že si tam připadáš jak nějaký smradlavý vetřelec, ne jako jejich host. Je to strašné, strašně ponižující. Už nás tam nikdo nedostane.“

   Takže rok stará zkušenost z Londýna a Cambridge, fakticky univerzitního města asi velikosti Zlína.
   Kdo chce kam..?

   1. Pouliční inženýři.
    Velmi smutné, ale to je realita o které se nesmí hovořit.

    Věřím, že východní blok se jednou odpojí. Možná i Polsko proto i zbrojí. Je vědomo si velkého průseru.

    1. Mně je zle, jen si vzpomenu na rok 2015, první velkou invazi vetřelců.
     Ty hlášky o jaderných inženýrech, učitelích, tichých a vděčných.
     Projížděl jsem historii na iDěsu – dobrá polovina takových článků, podepisovaná jednou sortou „redaktorů“ ala dtt, nenápadně zmizela. Mám jednu složku s náhledy, o kterých jsem si myslel, že bude dobré je uložit, aby byl aspoň nějaký důkaz o jejich existenci.
     Bohužel ale – zmizelo to dokonce i z internetarchive, což není jen tak.
     Kdysi jsem si myslel, že co internet jednou schvátí, to už nenavrátí, ale není to pravda. Nebo jen pro někoho a něco.
     Podle zeťáka to sice vyžaduje práci hafo lidí, kteří týdny makají jen na tom, aby ten materiál zametli, resp. překryli. Ale výsledek je skutečně ten, že běžný „BFU“, jako jsem já a mnoho dalších, už není schopen to dohledat.
     To ticho a vděk, všecky ty inženýry, ty viděla dcerka na vlastní oči v Anglii i ve Francii.

     Zajímavé je, že obě tyhle země jsou na tom podobně. Od Francouzů jsem nečekal, že si takto sami naserou na práh, už kvůli tomu, že je to země s naprosto odlišným vývojem i historií, než Anglie.
     Obě země jsou na tom podobně.
     Nevzdělaný ksindl z Pákistánu a Maroka je přijatelnější, nežli bílý řemeslník/inženýr z východní Evropy. Pracující lidi, kteří něco umí, kteří jsou schopni vykonávat práce, pro Brita prý nedůstojné, jsou tam škodná.
     Vzpomeňte si na hysterickou kampaň proti „polským instalatérům“. Přitom nebyla žádná pravda, že by polští řemeslníci snižovali platové laťky pro místní, často i britské řemeslníky.
     Bylo to srovnané, protože šikovní řemeslníci z bývalé východní Evropy by byli sami proti sobě, kdyby podstřelovali cenu práce oproti místním.
     Moderně řečeno „narativ“ je tam stále tentýž : Východní Evropa = ksindl.
     Psaly o tom renomované noviny, často i cechovní, smyšlené příběhy údajně vykradených baráků, týden po návštěvě „polských instalatérů“, bylo to děsivé.
     Místní mají za pravdu téměř všecko, co napíšou Daily Telegraph a Times. Anglické noviny by přece nelhaly…v téhle bublince se jim žije asi dobře.
     Sesypává se to pomalu do sebe, jako oba ty věžáky WTC. Pak to na nějaký čas pokryje mračno prachu, který ale nebude mít kdo uklidit.
     Těší mne, že už u toho nebudu.

     1. Na „otevřenost“ vůči obyvatelstvu bývalých kolonii dojeli vlastně všichni kolonialisté. Francie společně s Británií těch držák měly nejvíce, a Frantíci bohužel pro ně blíže ( severní Afrika, Afrika, ). Nakonec prospěch z kolonií jim vybudoval nejen metropole, tak mohou vstřebat i odvrácenou stranu mince.
      Navíc svojí celospolečenskou arogancí až nenávistí vůči byvatelstvu střední a východní Evropy, si ty „kvalifikované a plně civilizované“ hordy naprosto zaslouží.
      Sentiment, vypěstovaný sentiment po sladké Francii a bájném Albionu vzaly za své , aneb nelezu tam, kde mne nechtějí …

   2. Nechápem jednu vec. Britom nevadia pakistanci, Turci, Arabi apod., ale Vychodoeuropanov majú za podludi. V com to je? Prví im ziju z ich dani a robia bordel, predavaju drogy apod, Čech im tam robí zavoznika alebo je tam turista a je smeadkavy votrelec? Ja viem, že tam chodili na začiatku všelijaké existencie ale aj tak

    1. Východoevropané jsou vesměs Slované. Proč ta nenávist, těžko říct… napadá mě jediný důvod – v hloubi duše nás považují za schopnější a mají z nás strach.

 11. Velmi mě potěšilo (jsem děsně škodolibý člověk) jak Orbánova návštěva v Rusku rozdráždila celý KoZa. Zelenskij se dokonce rozčílil k nepříčetnosti, že ho Orbán nepožádal o dovolení.
  Jasně se „rozsortýrovalo“, kdo jsou skuteční jestřábi (jednatelé Deep State) a kdo se jen tak veze.

  1. Reakce KoZa byla ukázková.
   A to jen Orbán se svým ministrem zahraničí udělali to, co je v diplomacii normální – vyslechli si obě strany. Vždyť to je jen pár dní, co Zelenský poprvé vyhlásil, že je ochoten jednat. Jednat, ne diktovat podmínky. Tak se Orbán chopil příležitosti, vždyť ti ukrajinští lovci lidí decimují mužskou populaci maďarské menšiny v Zakarpatí.
   Agentura JPP naznačuje, že se jednalo i o předání zajatých ukrajinských vojáků maďarské národnosti do Maďarska.

   1. Ještě tam bylo pár veledůležitých věcí:
    – dostavba jaderní elektrárna Paks; agentura JPP – začala jednání o výstavbě dalších 2 bloků, které by měly nahradit ty původní
    – smlouva o spolupráci v farmakologii; agentura JPP – výstavba závodu na výrobu léků + licence
    – dohoda, co se bude dít, když by Ukrajina zavřela plynovody a ropovody
    Orbán zajišťuje Maďarsku přežití, asi se opravdu schyluje k průseru. V případě války v Asii je Evropa do půl roku bez léků, neb základ se vyrábí v Číně a pilulky se míchají v Indii, sem tam se něco balí v Evropě.

    1. Ano, Orbán zajišťuje Maďarsku a Maďarům přežití, jako jediný široko daleko jedná státnicky s neztraceným pudem přežití…
     V ostrém, velmi ostrém kontrastu je Fijalovic smečka deprivantů a jejich sympatizantů. Téměř 0,5 bilionu roční zásek dlužní sekery, a NIC se nebuduje, NIC eráru v této kolonii ( mimo dluhů a nutných investic či plateb ) nepatří …
     Tupost obyvatelstva na nebývale vysoké úrovni stejně jako arogantní sebestřednost.

     1. Ten dluh, ta téměř půlbilionová půjčka na covid (480 miliard korun) co si počátkem roku 2020 půjčila i následně rozházela Schillerová, ten skončil jak a kde?
      Párkrát rozpuštěný v oficiálním schodku, nebo se potichu splácí jinak?
      Díky za dobré odpovědi. Ve velké státní „ekonomice“ se moc pohybovat neumím.

      1. Pokud vím, tak se z toho vyplácely nějaké náhrady mzdy, dále OSVČ dostali tuším 50 000,- čistého a rok či více se neplatilo pojištění?? Už je to dávno a hlava děravá, ale třeba je ty nějaká paní šikovná účtení, co si to pamatuje…
       Takže Babišovi nekřivděte..

       1. Ale já mu nechci křivdit.
        Mne jen zajímá, proč se o takovém balíku půjčených prachů, přestalo psát.
        Skoro 500G je fakt hodně peněz, dokonce i dneska – kdy se namísto ve vyšších miliónech, počítá už v miliardách. Hlavně u státních zakázek.
        Notabene – půjčila si to Schillerová, Babišova vláda. Fialový hnus, ten by nevynechal jedinou příležitost, povozit se po nich.
        Nejde o tom skoro nic najít.

        1. No a proč si myslíte, že 5ti kolka dělá co dělá. Samozřejmě že se snaží dostat ty peníze zpět a pro sebe. Akorát že lidem to zatím nedochází

     2. Maji ho jako psa na vystavu.Aby mohli kricet podivejte se jakou mate demokracii , nektery nesouhlasi s nami a my vzorny demokrati jim nic za to neudelame /ani Bagr nekvikne/ ..Dokonce dostali tu Radu.

   2. Jak může Zelí jednat,když !! NENÍ !! On není politický ani vojenský subjekt
    schopný jednání.Nechal jednání s Ruskem zakázat zákonem.Nechápu,proč
    za ním Pan Orbán vůbec jel.Nejspíš jednali o ochraně maďarské menšiny
    na Ukrajině.A s Putinem asi dohodnul připojení maďarsky mluvící enklávy
    k Maďarsku.Rozhodně nejednali o příměří ani o míru.Do toho nemá Orbán
    co kecat a dobře to ví.Hlavně ukázal Evropské Mumii schopnost komunikace.
    S kýmkoli – a to je podstata politiky.Je to jediný politik s mozkem široko daleko.

   3. Zelí je už nyní politická mrtvola, jenž má ještě možnost dojit dotace z KoZa v osobním zájmu a profitu. Ještě pár hotelů, kasin, pozemků , exkluzivních aut, a požitků vůbec z daní evropských idiotů, ještě pár majetkových excesů alá středoafrický kmenový náčelník ( nic jiného ukronáckov nebyl a není ), a bude „odklizen“ – protektor rozhodne, jak, kým a kam.
    Nicméně míra fašizace a nacifikace se bude v Evropě zvyšovat, budou se utahovat šrouby – nepřítel je znám, a Koudelka + jeho boys tvrdí, že je dokonce před branami …

    1. „… míra fašizace a nacifikace se bude v Evropě zvyšovat…“ Souhlas. Pokud budeme nazývat jevy pravými pojmy, KoZa je ve stavu pseudoliberální pseudodemokracie, to je ve stavu korporátního kryptofašismu. Perverzního a dekadentního. Podobnost se situací v (římsko) katolické církvi v době Husově je zřejmá.

    2. Má to háček, ne-li skobu. On má ty peníze v KOZa a co jim bude bránit, aby si je nevzali zoět, Jakmile bude nepoužitelnej. Když stopli legální peníze rusům – myslíte že jemu je za odměnu nechají. Nevěřím

 12. Žádná tragédie se nekoná, jen to chce rozšířit perspektivu. Malý poloostrov Evropa, bez vlastního průmyslu, bude dál brát na dluh zboží z Číny, potraviny z Ruska a surovin netřeba.
  A až jednou to nepůjde na dluh, tak prostě vše skokově zdraží 2x nebo třeba i 10x. A najednou se vyplatí vyrábět a pěstovat v Evropě …

  1. Máte pravdu, ale ono to „najednou“ nebude „najednou“, ale může to trvat i rok a více, než se postaví nějaká továrna atd..
   Čili pokud se tak stane, bude to civilizační sešup a možná doprovázený i bídou, hladem, smrtí !!
   Ale asi to bude potřeba, Západní a částečně i naše Střední Evropa už zblbla z materialismu a je potřeba se navrátit zpět ke kořenům – k duchovnu (ne k náboženství, pozor !!!), k přírodě, k pravým mezilidským vztahům..
   Ano, žijeme v přelomových časech..

   1. Zde spíše k levým mezilidským vztahům.

    Nevím jak Vy, ale já po bídě, hladu a smrti netoužím.
    ….
    Duchovnem se nenakrmíte. Jedině prací zajišťující materiálno nezbytné nejen k přežití, ale i k příjemnému životu.

    A čo myslítě tým „duchovno“ voják Kefalín?

   2. Za rok budete mít hotové leda tak výběrové řízení na firmu, která provede výběrové řízení na firmu, která bude organizovat výkup pozemků ..

    1. Myslím, že to půjde i rychleji.
     Onsemi v Rožnově jen čeká, jakou pobídku vystrčí stát, pokud ONs investuje 46 mld korun a vytvoří tím například 1.000 vysoce kvalifikovaných pracovních míst pro vlastní i pomocnou výrobu. Chtějí to tady dokonce i pouzdřit, což se zatím děje jinde.
     Z odborných kruhů už prosakuje, že lidi z vývoje STMicroelectronics, dostávají lana k ONs.
     STm i ONs, jsou ohledně produkce porovnatelně velcí, polovodičoví giganti.
     ONs jako nástupce motorolácké polovodičové divize, mají nějaký náskok ve výkonové kategorii obecně.
     První slušné výkonové darlingtony nad 100V, ale i první slušné IGBT nad 1kV a nad 50A, pocházejí právě od bývalé Motoroly.
     Motorolácké „Power Devices Manual“ z 80. let, jsou skoro legendární, nahlíží se do nich i dneska. Zpravidla okolo 600-700 stran vzorových aplikací, od nf přes malé i velké DC a měniče, až po vf do 1GHz.

    2. Pokud bude jiný svět, jak trefně napsal někdo níže, tak toto nebude platit.
     Pojede se natvrdo, třeba dekrety s okamžitou platností provedení, tady půjde o všechno..
     Hlavně se nebude řešit stanovisko „odboru životního prostředí“, nebo různé odvolávací spolky, které dokáží krásně všechno blokovat, prostě dojde rozkaz a bude se makat.

  2. Souhlasím.. Evropa jako zchudlý skanzen. A Fiala bez skrupulí přitápí pod dluhovým kotlem, aby si udržel loajalitu svých voličů.

  3. Eto, zrušit fabriku, výrobní odvětví na to stačí týdny. Vybudovat výrobní schopnost na to je třeba generace.

   Míříme do jeskyň.

   1. To je blbost , postupuje rychle u nas progresivni paralysa zajistovana a rizena vladou..
    Ani nestesti na rece Becve nezjistili , nevysetrili…Jenom rozvrat..

 13. Čtení na dlouhou línou sobotu:
  Adam Votruba: Naše národní povaha
  https://casopisargument.cz/58129

  Do krajnosti dohnaná loajalita k hegemonovi, absence hrdosti.

  „Přestože množství lidí reptá a osoby přátelské západu tvrdí, že až osmdesát procent populace včetně některých komunistů je hluboce nespokojeno s tím, co se stalo, není v československém charakteru klást odpor nebo se pustit do účinných protiakcí. Existuje množství lidí, kteří věří, že jejich jedinou záchranou bude válka mezi Spojenými státy a Sovětským svazem. Neuvažují o katastrofálních fyzických důsledcích, které by taková válka pro jejich zemi měla. Jsou v ostudném postavení lidí, kteří nepozvedli hlas ani paži proti komunistické nadvládě a současně doufají, že Spojené státy přijdou a zachrání je.“
  Americký velvyslanec v Praze Laurence Steinhardt, 1948

  Myslím, že Steinhardt nás vystihl přesně, Spojené státy je možné libovolně zaměnit za aktuálního hegemona – Sovětský svaz, EU, dnešní Německo, dnešní Rusko…

  1. Lawrence lká nad nenaplněným vlhkým snem a to má vystihovat československou letoru?
   Události r. 1948 se staly a měly takovou podporu právě proto, aby nás USA „nezachraňovaly“. Škody po jejich „zachraňování“ zejména z konce války ještě nebyly ani zdaleka napraveny.

     1. Trochu ano, ale ne úplně.
      Jeho popis částečně vysvětluje onu nepochopitelnou pasivitu občanů ČR ve volbách, daleko líp než prasečí slinty o „ovčanech“ a gauči a pivu.
      Prostě jenom čekají na nového hegemona a na obzoru zatím žádného nevidí.

      1. Můžete se na to podívat i z jiného úhlu.
       Malá část národa aktivně prosazuje tým A, další malá část tým B, zbytku je to volné. Až bude jasné, kdo zvítězí, většina se přidá k vítězi – ať s libými nebo nelibými pocity. Nasadí si mimikry a žije si dál po svém. Vždyť je to vlastně skvělá strategie přežití národa.
       Když se podíváte na tzv. první fázi národního obrození. Všichni ti učení obrozenci se dívali na češtinu jako na umírající jazyk, který je natolik zajímavý, že stojí za to ho prostudovat. A v co se to potom zvrhlo – česká vesnice převálcovala německá města.

      2. Přečtěte si Protokoly sionských mudrců a připusťte si fakt,že jsme
       židovský stát.Od nepaměti.Dokonce i Praotec Čech – pokud existoval
       jako fyzická osoba – ale spíš ne,jen jako symbol – musel být žid a přišel
       z jihu – z dnešní Francie.Nebo proti toku Dunaje .Takže z toho pramení
       naše vyčkávání,až „to někdo udělá za nás“.Tvrdé vysávání dělníků
       až na holé kosti nakonec vedlo k tomu,že se přidali ke komunistům.
       A stali se na 40 let lidmi,což v kapitalistické společnosti de fakto nejsou.
       Proto taky jsou paralyzovány odbory – zastavení průmyslu je jediná
       šance dělníků na to,aby je bral někdo vážně.Divím se podnikatelům,
       že lidmi pohrdají,místo aby s nimi spolupracovali a šli cestou budování
       státu,ne jeho likvidací,jako se to děje.Vždyť jsou to přeci prachy na které
       jedině naše fašistická vláda slyší.Ale všichni „čekají,až to někdo vyřeší“.

       1. Čeká plebs – historicky dáno, a čeká i panstvo včetně podnikatelstva – i když to je schopno si „podporu“ rychle za jistý bakšiš na konto plebsu zajistit a jednat.
        A proč se čeká na vnější katalyzátory? Dají se tak stravitelněji odůvodnit možné a nutné oběti, strádání, excesy, loupeže, průnik deviantů do státní správy a politiky, atd. – minimalizuje se domácí, mnohdy konkretní odpovědnost za mnohé poukazem na ty mocné „vnější vlivy“.
        Přičemž míra kolaborace nesouvisí až tak s použitými represivními prostředky, jako spíše se „ziskem“ ( ať už hmotným, kariérním, společenským nebo finančním ) z toho plynoucím.
        Jakákoliv cesta k úspěchu je lemována dvěma hesly: vím, ČEHO CHCI dosáhnout, a JAK TOHO dosáhnout.
        Tož tak asi. Místní „echtdemokraté“ dosáhli stavu, kdy u sousedů v Polsku stojí kg brambor 50% ceny zdejší, kdy jsou obecně ceny u sousedů o desítky procent nižší, a kdy i ten Polák ( ač živí velkou a vyzbrojenou armádu ) má ve finále větší mzdu/plat …
        Přesto má demolice a český politický odpad obecně neuvěřitelnou podporu, včetně té tiché ( hlasitá je okamžitě nahlášena, nabonzována kýmkoliv pro cokoliv ), jenž se mylně projevuje tím, že dotyční nejdou k jakýmkoliv volbám …
        Po třech vyhraných volbách Demolicí, jedněm pro ně nepovedeným ( ovšem legislativně ošetřením do budoucna ), je možné učinit českého Jouzu spolupachatelem, ně že ne. Nelézt lokajské a podlé veřejnosti do zadku neustálým pardonováním jejich poklesků a omlouváním bezpáteřnosti.
        S „voličským materiálem“ jako v této kolonii, s tak masivní mediální podporou, včetně moci nad kompletní státní správou, mocí, včetně novelizace vol.zákona s přátelskynaladěným US , bude projevem čiré idiocie pokud demolice, nebo alespoň část neobhájí …

      3. Nejlepsi je nadavat na nepochopitelnou letoru. A to je snadny ,hlavne se nemusi vo tom myslet.Schopnosti nejsou, tak se vopakuje a vopakuje po jinejch. Usak idiot ,fasistickej propagandista za ovladnuti sveta
       vysvetluje..Urcite.
       Voni vsichni najednou spadli s nebe s letorou..
       Strasny Cesi sedeji na gauci a pijou pivo to se jinde nemuze stat..
       Nikde jinde tohle nikdo neudela..Gauce a pivo neznaji..
       Kdy uz se ta tupost prestane sirit.

    1. Četl jsem to celé.
     Pan Votruba je sice historik, ale ročník 1974, skoro typické Husákovo děcko – nemůže to být tím?
     Právě on vyrůstal v období až takové „loajality ochránci“, že se táhla jako sopel všude, kam člověk vkročil. Šlo to až tak daleko, že i lidi z KGB pohrdali našimi estébáky. Považovali je za servilní, podlézavé, bez špetky hrdosti. Podobně se vyjadřovali o národu jako takovém, zvlášť po roce 1968. Oni dokonce čekali, že se nějak bránit budeme. Byli překvapení z toho, že se našel snad jen jediný člověk, co byl schopen a ochoten se Sovětům reálně postavit – Ludvík Svoboda.

      1. Hele, ty psí hovno vedle léčebny – jméno Ludvíka Svobody, armádního generála a presidenta této země, budeš psát správně a s úctou! Jasný?
       Nebo ti ten tvůj cvokhaus vypálím až do sklepa, parchante jeden zasírací.

  2. Ne, Rusko tam nepatří, to se šeredně mýlíte a současně to znamená, že ničemu nerozumíte. Resp. nechápete rozdíl mezi čestným Slovanem, bránícím svou zemi před zákeřným a zrádným Anglosasem, který ji chce ukrást.
   Rusko nikdy nezahájilo válku první a Slované nikdy neměli kolonie..

   1. A co Zimní válka proti Finsku? A jak to bylo se zabráním Moldávie?
    Na druhou stranu se sám označuju za rusofila.

    1. A co Zimni valka , a hovno , Stalin musel zajistit uzemi ,nezbytny pro obranu ,nejdrive vyjednaval a nabizel vetsi uzemi jinde ,zimni valko, kdyz vedel ,ze nacisti brzy zautoci. Finsky nacisti 30 divizema. Dneska je situace podobna.

    2. Je třeba Vás trochu poučit. Finsko nebylo historickým státem. Prvním historickým státem na území jižního Finska byla Kyjevská Rus. Finské etnikum patřilo totiž k „zakladatelům“ ruského státu a vládnoucí dynastie, Rurikovci, byla finského původu. Po útoku Mongolů využili slabosti ruských knížectví Švédové, kteří současné Finsko, a nejen ono, zabrali. Když ruský stát znovu nabral síly a vyhnal Švédy, ustanovil na území Finska první autonomní správní celek v historii Finska – Finskou marku. Finsko jako nezávislý stát vzniklo až po bolševické revoluci. Když bylo Sovětské Rusko předmětem intervence snad celého světa, od Japonců po Američany, ukrojily si okolní státy hrabivě, co se dalo. Proto byly hranice Finska v podstatě na dohled od Petrohradu. Sověti si uvědomovali nebezpečí, které z toho pro celý stát plynulo, zejména, když se Finové paktovali s Němci. Proto Sovětský svaz požadoval úpravu hranic a nabízel výměnu území. To Finové odmítli. Proto vypukla Zimní válka. Na rozdíl od dezinformací, které se v našem tisku neustále opakují, Finsko Zimní válku tragicky prohrálo a nakonec muselo odstoupit více území, než Sovětský svaz původně požadoval, protože hrozilo, že Sovětský svaz obsadí celé území. Myslím, že příměr na vztahy s Finskem se hodí i na válku v Rusku. Nakonec Ukrajina ztratí více, než kolik byl původní požadavek.
     Problém Západu spočívá v tom, že vůbec nechápe pozici Rusů. Západní politici se domnívají, že se jedná o jakýsi imperiální výboj, který Rusko odpíská, pokud se mu nebude vyplácet. Rusové to ale, oprávněně, chápají jako existenciální zápas a nikdy neustoupí.

    3. Asi by se mělo spíše psát o zabrání Bessarabie. To je také stejná písnička, jako v případu Polska a Finska. V době intervence celého světa proti Sovětskému Rusku si Rumuni zabrali i Bessarabii, kterou si Sovětský svaz prostě vzal zpět. Jednou válkou o ni přišel, druhou si ji zabral. Mimochodem, Sovětský svaz po celou dobu považoval Bessarabii za území okupované Rumunskem – na rozdíl od Západní Ukrajiny, Západního Běloruska a území na Karelské šíji, kterých se musel vzdát mírovými smlouvami.
     Z mého pohledu je jediným správným řešením rozdělení Moldavie a připojení její západní části k Rumunsku a Podněstří k Rusku.

     1. Jen drobná vzpomínka, pane Slámo.
      Byl jsem v Moldávii na jednání (na ministerské úrovni) coby podržtaška, někdy ve druhé polovině 90.let.
      Bavil jsem se s tamními sekretářkami (rusky), mj. na téma rozdílu mezi „moldavštinou“ a rumunštinou. Odpověď – rozdíly minimální, vlastně je to stejné.
      Což tak trochu podporuje vaši teorii.

      1. Re:Godot

       Rozdíl mezi moldavštinou a rumunštinou je zhruba tak velký, jako rozdíl mezi češtinou a moravštinou.
       Neboli může se stát, že dnešní ajfounoví vypatlanci si mohou v jednotlivostech NErozumět.

   2. Ale kdepak. Jen Rusko kolonizovalo nová území jinak, protože mělo svou historickou zkušenost s mongolsko-tatarskou nadvládou. Místnímu vládci jen oznámili, že bude platit daně jinam + musí mít pár úředníků, co se domluví rusky + žádné útoky na vládní vojska, a při splnění těchto podmínek si může vládnout na svém území dál a po svém. Žádné protlačování vlastního náboženství nebo kultury se nekonalo, ani ruské zákonodárství se nijak neprosazovalo. Místní vládce už si sám zpacifikoval odbojné horké hlavy ve vlastním zájmu.
    O tom, že Rusku patřila Aljaška, kterou prodalo USA a platba nikdy nedorazila do státní kasy, se raději nemluví. A o důvodu, proč se ji Rusko vzdalo, se vůbec na Západě nemluví a jen potichu v samotném Rusku. Vysocí úředníci došli k názoru, že Rusko je už tak veliké, že těm vzdáleným krajům už vlastně nevládne.

   3. Nebýt Vikingů, pronikajících na území Ruska podél řek, tak by žádné „Slovanské“ Rusko neexistovalo. Jsou na tom podobně jako my a Keltové

    1. Myslím, že to, co jste napsal, je naprostý nesmysl. Slovanské kmeny byly součástí kmenových svazů, jako byly kmenové svazy Chazarů nebo Avarů a kdyby nebylo Vikingů, tak by se prostě později organizovali jinak. Pak také nechápu, proč dáváte slovo slovanské do úvozovek. Je teď takovým módním nesmyslem, který vychází z německých teorií o nadřazenosti německé rasy, zpochybňovat naše slovanství. Slované jsou však etnoligvistickou skupinou. Mluvíme slovanskými jazyky, proto jsme Slované. To nemá s genetickým původem mnoho společného. Na všech evropských národech, a germánské národy nejsou výjimkou, nýbrž příkladem, se podílely různé etnické skupiny (pokud chápeme etnickou skupinu jako skupinu spojenou společným genetickým původem). Mimochodem, být Viking neznamenalo být Germánem. Vikingové se vyznačovali společným životním stylem a nepochybně mezi nimi bylo např. mnoho Finů a Slovanů. Rurikovci, vládnoucí dynastie v Rusku, byli finského etnického původu, ale velice brzy se poslovanštili.
     Keltové v době, kdy přišli naši slovanští předkové na území Čech a Moravy, zde již nežili, takže s nimi nemáme mnoho společného. Naše údajné „keltství“, to je také pohádka pro důvěřivé, kterou šíří panevropští progresivisté.

     1. Re: PS

      I když jste problém shrnul velmi trefně, musím vám, ač velmi nerad, vynadat.
      Projevujete se jako mamlas, který věří pohádce, že soudruzi jsou schopni pochopit reálný význam termínů:
      etnikum, lingvistická skupina, genetika.

      Nejsou, protože jejich vzdělání není skutečným vzděláním. Jsou blbí, jak prázdná štoudev obrácená dnem nahoru. Můžete ji využít k čemukoli, pokud se toto „čemukoli“ rovná PRÁZDNÉMU ZADUNĚNÍ.

    2. Ale no tak, pozrite sa na mapu haploskupin v Európe. Je tam jasny rozdiel slovanske uzemia R1a, Škandinávii majú I a N, zaoadna Európa hlavne R1b. Takže nie, pokiaľ chápeme stále Vikingov ako potomkov Dánov, Nórov, Švédov tak žiadne Rusko neutvorili

     1. Musím Vás trochu doplnit. Nevím, na jakou mapu se díváte, ale tak to úplně není. Předně, všechny evropské národy, resp. jejich mužská část (haploskupiny Y se týkají jen pánů, protože ženy nemají chromozóm Y), jsou směsí mnoha haploskupin. Haploskupiny R1a a R1b jsou spojovány s indo-evropskou migrací a jejich vzájemný podíl podléhá gradientu ze severovýchodu (kde převažuje R1a) na jihozápad (kde převažuje R1b). Moderní názor je, že již naši indo-evropští předci měli různý podíl haploskupin R1a a R1b, tedy že podíl haploskupiny R1b ve slovanských populacích není dán nějakou pozdější expanzí ze Západní Evropy na východ, nýbrž je spíše tím, že kmeny s vyšším podílem R1b migrovaly dále na Západ. Ony totiž některé ruské populace ve středním Rusku mají podobný podíl obou haploskupin, jako máme my v Česku.
      Někteří hlupáci v Brně hlásají, že jsme „oříšci Evropy“, protože máme vysoký podíl haploskupiny R1b, což má být jakási „germánská“ haploskupina, na rozdíl od údajně „slovanské“ haploskupiny R1a. Větší nesmysl jsem nikdy nečetl. Haploskupina R1a je totiž značně rozšířena i ve Střední Asii a na Indickém poloostrově. To by museli být i Indové a Kazachové slovanského původu. Nehledě na to, že žádná „germánská“ haploskupina neexistuje. Největší zastoupení haploskupiny R1b v populaci je v severním Španělsku a naopak ve středním Norsku, tj. v jakési germánské pravlasti, je dominantní haploskupina R1a.
      Je pravdou, že počátky ruského státu jsou spojeny s Vikingy, kteří byli prostě organizovanější, než tamní slovanské a ugro-finské obyvatelstvo, které se organizovalo na bázi obščin. Ostatně, u nás to v té době nebylo jinak. První stát na našem území organizoval franský kupec Sámo.
      Germánských Vikingů bylo málo a postupně se poslovanštili. Praslovanština ovšem byla „lingua franca“ ruského státu, tj. postupně ji přejímaly i neslovanské národy. Ve stejné funkci je nyní ruština.

   4. Kolonizace je ve svém prvním významu osídlování prázdné země. Potom taky podmanění a exploatace už osídlené země, viz kolonizace Afriky.

    Rusko nekolonizovalo v těchto významech dlouhodobě, ale expandovalo. Po svržení Zlaté hordy především do střední a severní Asie (viz třeba Jermak Timofejevič a obsazení sibiřského chanátu).
    Ta „velká obrana Slovanů, zejména Rusů“, že nikdy neměli kolonie, je pouhá neznalost. Ruská expanze, tzn. připojování dalších území, nebyla zrovna pokojná. Spočívala právě v tom podmanění a exploataci za přítomnosti vojska (především kozáckého) a válečného dobývání, následovaného příchodem a „domestikací“ ruského etnika a připojením toho území k ruskému carství. Kdy tito byli nadřazeni coby dosazená vrchnost. Zrovna na té Sibiři nejprve zdaleka netvořili majoritu, chovali se však dobyvatelsky, samozřejmě včetně té Aljašky. A ta exploatace byla například kožešinová (tedy taková, co cenného odtud šlo získat na první dobrou).
    Asi jen těžko by někdo mohl říct, že to je blbost, že na tý Aljašce vždycky byli „genetičtí“ Slované, konkrétně Rusové. Nebyli ani na Sibiři a už vůbec na Aljašce, prostě ta území nejprve kolonizovali a následně připojovali ke své říši.

    Mmch, to není „zlá pomluva“ a hanění hodných Rusů, nýbrž běžné známá věc. Když kupř. s Jakuty Rusko prohrávalo, cara (nebo carevnu, nebudu hledat) to tak rozlítilo, že nařídil(a) je plošně anihilovat. Že se to nestalo, to už je druhá věc…

    1. Rus se potreboval branit proti mongolum a celymu vychodu, potreboval zakladny na jejich zastaveni , zase kolonizator nevi, ze byli jima napadeny a okupavany..

 14. Optimismus.

  Americký misionář
  fialový milionář
  kalhoty má s pukama
  rozhazuje rukama:

  Inflace nám stále klesá
  vody máme plná plesa
  lesy rostou jako divé
  to je velmi povzbudivé.

  Vzduch je čistý, jako v ráji
  všichni lidé práci mají
  Nová huť už nekouří
  nikdo se tu nebouří.

  Energiím klesá cena
  nejlevněší je zelená
  postačí nám vítr, hvězdy.
  Jen to zvládnout mezi sjezdy.

  1. Je to lepší a lepší.Zkuste se spojit s někým,kdo by to zhudebnil.
   Taková Mešita nebo Za co pane za co sice nejsou umělecké skvosty,
   ale kdyby to šlo,lidi by je poslouchali a nakonec i sami hráli.Jako
   v Německu a ve Francii teď mladí písničku a migraci a zpívají ji
   na ulicích.Mladí – o kterých si jejich magorské vlády myslely,
   že je mají v hrsti.Jen do toho,nakonec se vydaří šlágr,ze kterého
   se fašistům zvednou vlasy na prázdných hlavách.

  2. Ceny klesají nám směrem vzhůru,
   hnoje ve Strakovce máme fůru.
   Tak furt čekám, kdy začne být živo:
   padne vláda, která zdraží pivo?

  1. Poslední odstavec z uvedeného článku:

   „V roce 2020 jsme dosáhli bodu, kdy spotřeba fosilních paliv nutně musí začít padat. A každý, kdo tomu rozumí, také chápe, že tento úbytek energie je důvodem, proč se zdá, že se vše kolem nás hroutí. Ale i nyní většina stále věří, že změna vlády spolu s nějakou novou odvážnou energetickou transformací je za rohem, aby zachránila situaci. Jen malá menšina chápe, že – zejména pro západní ekonomiky – jsme překročili bod, odkud není návratu.“

    1. Z jádra „vyrobíš“ akorát elektřinu. Ta dělá sotva 20% spotřeby primární energie. Navíc uran je nebnovitelný zdroj. Na celém světě máme asi 450 reaktorů, potřebovali bychom 20x víc.
     My ale navíc stejně potřebuje ropu, plyn a uhlí na výrobu cementu, plastů, oceli a hnojiv.

   1. Kdysi za války existovala firma,která dělala z uhlí benzín.Proč
    zastavovat těžbu,která má infrastrukturu?Nebylo by lepší při
    dnešních znalostech postavit novou fabriku a dělat z uhlí cokoli???
    Určitě bychom dokázali vymyslet procesy,které by uhlí zužitkovaly
    ku prospěchu a bez eko problémů.A po vytěžení rekultivace –
    dnes už je jasné,že bude nutná,ať to vytěžíme nebo ne,
    tak ať z toho alespoň země něco má.

    1. Ano to možné je. Ale rozhodující je energetická návratnost EROI.
     Neboli jinak řečeno Energy Cost of Energy.

     https://surplusenergyeconomics.wordpress.com/2024/05/31/280-not-what-youve-been-told/

     My však potřebujeme ponejvíce naftu do náklaďáků, traktorů, lodí a dalších diesel strojů. Bez benzínu bychom se snad obešli. Bez nafty ani náhodou.

     https://thehonestsorcerer.medium.com/2019-peak-western-civilization-e5bbe04a70ed

     1. Máte pravdu, ale jen částečně. Ještě pamatuji dobu, kdy lokomotivy a lodě jezdily na uhlí. Jednotlivé zdroje se mohou vzájemně nahrazovat, alespoň do určité míry. Kromě toho, evidované světové zásoby ropy jsou největší v celé historii, takže to zatím nemusí být téma. Využívání tzv. obnovitelných zdrojů je, podle mého, velký podvod. Byl jsem osobně na jednom jednání na Ministerstvu zemědělství, kde jeden poradce tehdejšího ministra prohlásil, že zemědělská produkce z 0,5 mil. ha bude v EU neprodejná, a proto musíme vyrábět z obilí líh, který budeme pálit povinně v automobilových motorech. To je, čistě z hlediska životního prostředí, naprostá prasárna. Přesto to stále děláme, protože se mezi tím stalo z životního prostředí náboženství, které podporují lidé, kteří otázkám životního prostředí vůbec nerozumí, nejčastěji se jedná o nehezké městské ženy středního věku se vzděláním humanitního směru (typickým příkladem je Olga Richterová, za svobodna Ferjenčníková, která je vzděláním klasická filoložka).

     1. To byla původně benzinová, na plyn přeštelovaná a mazáním upravená, běžná auta.
      Zapomněl jste na Sentinel, který i v případě nedostatku uhlí, byl schopen jezdit na bukové dříví.
      Jeden z posledních, trávově zeleno-černý, jeho funění, pšoukání a občas i kouř, si ještě pamatuju z přelomu 50. a 60. let. Už byl obutý do normálních pneumatik a měl i elektriku na světla a blinkry a jezdil docela svižně.
      Rozvážel s tím místní „uhlíř“, taková filiálka okresního podniku služeb, prodeje uhlí a dříví. Zřejmě mu to vycházelo velice levně, protože měl k ruce jak „podnikové“ dříví, tak i černé uhlí, které se vozilo kovářům a do JZD, do nějakého generátoru plynu. Voda tehdy nestála skoro nic.
      Kvůli dílům pak Sentinel nahradili benzínovým Garantem, který asi uvezl víc, ale byl mizerný a nespolehlivý. Uhlíř pod tím často ležel, sakrování se rozléhalo až za ohradu, kam jsme občas chodili kouřit. 😀

 15. Dnes jsem shlédl náš starý film Žert. Jak vidím a čtu, vše směřuje zase do starých „osvědčených“ kolejí totality. Vzhledem k tomu že film Žert poukazuje na neduhy stalinizmu a typické chování lidí v této době, při jeho sledování se mi před očima vynořovali některé moje aktuální zážitky a výrazné lidské postoje. Zase se vrací doba kdy „strana resp. stát musí o vás vědět všechno“, kdy z vašich výroků prý „vyvěrájí nenávistné a nebezpečné souvislosti“, kdy nesmíte, pro své zpátečnické a sobecké názory, být překážkou pro štěstí jiných lidí atd. Nikdy jsem si nemyslel, žo tohle bude zase skutečnost….

   1. Ucho, je určitě vynikající film, ale je ze specifického prostředí funkcionářů, stbáků atd. Tenhle Žert je ale z civilního prostředí, kde mě nejvíc děsí demagogie a fanatizmus, což začínám zanamenávat opět i v současné společnosti.

    1. Ano, Žert je o tupém fanatismu, řekněme si na rovinu, nepříliš bystrých lidí.
     Mezi námi – viděl jste minisérii Volha? 😀

 16. jen drobná poznámka k Faragovi a jeho Reformistům – sice získali jen 5 křesel, leč počtem hlasů se umístili na 3.místě s více než 4.500.000 hlasů (labradoři měli 9 mega+ a konzervy 6,5mega). Takže bych to jako zas až takový neúspěch neviděl.

  1. Přesně tak – Britové mají většinový volební systém, který to dost zkresluje.
   Labouristi mají 2/3 mandátů – přitom získali 34% hlasů.
   počty mandátů Labouristi – 412 (63%), Farage – 5 (0,7%)
   počty hlasů Labouristi – 34% (1.místo podle počtu hlasů), Farage – 14% (3.místo), konzervativci – 24% (2. místo).

 17. Soudruh velkolupič Abramovič není ani tak Rus jako žid, což je na tomhle lupičství poučné. Židovská banksterská sebranka, která provozuje i svůj protektorát Velkou Británii s loutkou králem, oloupila souvěrce, také žida.
  Velkolupiči oloupili lupiče, protože nesnáší konkurenci. Chtějí vlastnit všechno a všechny. K tomu má posloužit ta soustava perverzí a kazisvětství.
  Se SSpasiteli ke srázu propasti Great Reset a nikdy jinak.

  1. Ovšem, tím paradoxně pomohli Putinovi.

   Všechny prachy, které měli oligarchové ulitý v cizině jsou teď bezpečnější v Rusku a co s nima jinýho než investovat je.

   Sankce fungují jako ochranářská cla. Co si víc mohou přát než chráněný trh.

   Další věc, Putin měl oligarchy jako rivaly, se kterejma měl dohodu, že jim nechá nakradený majetek a oni se budou držet od politiky. Putin by radši, kdyby měli majetek uložený v Rusku. Sankce západu je k tomu donutily a oslabily jejich postavení vůči Putinovi.

   Naní nad to, když vám vaši nepřátelé pomáhají proti jiným vašim nepřátelům a vy z toho vycházíte, jaku vítěz.

   1. Když vidím autora „Gój“, hned si vzpomenu na film Help!: „Je rudý, zabte ho!“
    Tenhle životní postoj ho asi napňuje, neberte mu ho, žádný lepší asi nemá. [;>))

   2. To není židobijství,Nevyzývá k žádné agresi,jen popisuje obecně
    známý proces.Podívej se kolem sebe.Kdo šéfuje úřadům na všech
    úrovních??Všude kde tečou prachy……..počínaje fašistickou vládou
    a na okresní úrovni možná konče.Všechny nemocnice,soudy,policie,
    všude,kde jde o nějakou moc.Popis není agrese,a nakonec se o tom
    všeobecně ví.A jak to bylo na Ukrajině?Kdo šéfoval a nakonec ji
    prodal amíkům,kteří rozjeli nebezpečné svinstvo a nakonec to
    spustilo válku? Žádnou laboratoř na biologické zbraně nerozjedeš
    bez vědomí státu – tedy úředníků – a ti dobře chápou co se dělo.
    MOC musí být v rovnováze s ODPOVĚDNOSTÍ,jinak je malér….

  2. Jistě, malý žid nesmí konkurovat Velkému Židovi.
   Viz například Vladimír Železný a ten americký Žid (jméno jsem zapomněl). Ale nakonec to stejně zaplatili gójové…..

   1. Těch směšných deset miliard, za Železného počínání vyplacených státem Lauderovi, to jste měl na mysli, Godote?
    Tehdy bylo 10G docela dost peněz a mediální síla zajistila, že bylo za týden skoro ticho.

    1. Tesali je do kamenných stél.
     Mladej Benda by si kurevsky rozmyslel ty svoje hámotiny, kdyby je musel osobně sekat majzlíkem do žuly.

  1. Re: Ládik!!

   Budem se hádat.
   Podle mne ekonomickým systémem.

   I když rozdíl mezi slovy „ekonomickým“ x „společenským“ je zhruba stejný, jako mezi slovy:
   NACHOVÝ x PURPUROVÝ x FIALOVÝ x ŠARLATOVÝ

   1. Zkrátka – dosud žádný spol-eko-systém nevedl k udržitelnému rozvoji. Bo do nekonečna nejde růst, zejména ne na kouli.

     1. Pánové, víte, že ty názvy barev jsou to geneticky podmíněné?
      Vnímání červené barvy se vyvinulo u savců dvakrát a je vázáno na ženský chromozóm X a občas někde prostě chybí. Ve skutečnosti je kombinací několik, a proto se někdy ani 3 ženské neshodnou na odstínu barvy, protože jedna má aktivní obě vnímání, a zbývající jen jedno, ale na různých místech chromozómu. No a k tomu se přidává ještě počet světločivných čípků v očích, které vnímají danou barvu.
      https://www.wikiskripta.eu/w/Sv%C4%9Btlocitliv%C3%A9_bu%C5%88ky_a_jejich_funkce

  2. Ládik!!!
   Britanie temi sankcemi prisla o svoje vysadni postaveni v mnoha luxusnich obchodech. Cena ropy se porad udava podle dvou hlavnich brandu, WTI a Brent. Pritom naleziste Brent je uz hodne vytezene a teto znacky ropy se obchoduje minimum. Ale porad udava cenovou hladinu. Podobne obchod se zlatem – take se odehraval v Londyne a Svycarsku. Ale prisly sankce na ruske zlato a Rusko jako nejvetsi exporter zlata obchoduje svoje zlaticko v Emiratech a Cine. Kde uz se prodava zlato vytezene v Cine. A Jizni Afrika jako druhy nejvetsi exporter take neco posunula do Sanghaje, dtto Kazachstan ….

   A podobne je to se spoustou dalsich obchodu – nejaka surovina se v jedne zemi vytezila, v druhe zpracovala a ve treti zemi se vyrobek pouzil, ale vsechny ty obchody se udelaly v Londyne na burze.

   S temi sankcemi si uplne vsichni uvedomili, ze byt zavisly na zapade je setsakra nebezpecne, je ze potreba obchody diverzifikovat.

   1. Nekdy snad vo tom napisu ,vono to vsecko je spatnej vtip a k smichu,
    ale neni mozny se smat. Napr. kdyby komunisti vedeli co byl a je, marxbolsevismus..
    Samozrejme to porad zasahuje /hlavne ty jejich umysly a taktiky/,do dneska.
    Svet a udalosti porad na sebe navazujou , jako spojeny nadoby..
    To sou zajimavy veci taky tim ,ze zadnej akademik vo tom nevi ,protoze vzdelani ,ale napisou miliony tun knih , vedeckyho marxismu a materialismu …Napr.
    Treba souvislosti s emigraci zidu v milionech z Ruska a Ukrajiny okolo 1900 do Usa a treba odsun germanskych fasistu vod nas do Nemecka.

 18. Přímo mě fascinuje ten Matrix, kdy všichni, kteří nejsou úplně retardovaní, ví co se opravdu děje a přitom všichni svorně veřejně předstírají, že těm lžím a nesmyslům věří. Jsem netušil jakých óbr-kokotin se na mladá kolena ještě dožiju. Kolikrát na to všechno zírám s otevřenou hubou a toužím se z toho špatného snu probudit.

  1. A jeste pockej co se svetem vyvede do 10 let umela inteligence. Za pár let nám tyhle první pokusy budou k smíchu a roboty zvládnou hravě zastat celou řadu dnes jen těžce představitelných úkolů, budou pracovat prakticky bez přestávky, bez únavy, bez nároku na mzdu, bez výpadků kvůli nemocem apod. Bude potřeba jen pár servisáků, kteří se o ně budou starat, a časem možná jen jeden, který bude dohlížet na servisní roboty, případně to pak už zvládnou i navzájem. Otázkou je, co se stane s těmi nahrazenými lidmi. Ne každý je vhodný na nějakou intelektuální nebo uměleckou dráhu, dělat něco, co robot nezvládne. Na běžnou populaci zbyde jen práce, kde bude žádoucí lidská (osobní) interakce, nebo kde bude hrozit poškození drahých robotů. Ale takové ty běžné dělníky ve velkých továrnách, skladech, pro sklizeň úrody apod. roboty hravě nahradí. Místo nebezpečné práce budou zastávat tu, kde je žádoucí vysoká produktivita a nehrozí poškození. Ale ti lidé nezmizí, bude potřeba jim nějak zajistit obživu. Velké korporace nakoupí roboty a ty jim umožní zvýšit výrobu i zisky. Proti tomu velké množství lidí ztratí práci a možnost / schopnost obživy. Nebezpečná a špinavá práce zůstane pro lidi, jelikož jich bude nadbytek. Trošku to připomíná nástup průmyslové revoluce, nicméně tam přece jen byla potřeba lidská síla do továren. Tahle robotická revoluce, podle mého názoru, bude vyžadovat nějakou zásadní celospolečenskou změnu. Dnes si klepeme na čelo, že některé země dělají pokusy se „základním nepodmíněným příjmem“. Možná to ale bude jediná cesta, jak do budoucna předejít davům bezdomovců v ulicích měst.

   1. Obávám se, pane Hulvathe, že vláda té společnosti, kterou popisujete, se nebude obtěžovat starostmi o nepotřebnou, nadbytečnou, neproduktivní část lidské masy. Prostě se jich zbaví. Žádný „nepodmíněný příjem“. Proč? Kdo nepracuje, ať nejí. A žes práci nenašel protože není? To je tvůj problém. Vláda není od toho, aby se starala o lidi… Každý sám pádluje svou kanoi, že?

     1. Nepodmíněný příjem zajistí sociální smír a zlikviduje polovinu kriminality.
      IMHO dost důležitá věc, má-li být v zemi klid a nějaký minimální pohyb v ekonomice.

    1. Pokud neudělá nic pro přežití lidí,dojde k sociální revoluci.
     Pokud jste si všiml,útlak a okrádání v industriální společnosti jsou
     řízeny tak,aby se otroci nebouřili – a pokud hranici snesitelného
     překročíte,masy nebudou mít co ztratit,vykašlou se na následky
     a ti,co společnost snad vedou,nevylezou z domu.Řešením by byla
     diagnostika obyvatelstva,roztřídění na „zdravé“, opravitelné“
     a neopravitelné“.Svět nepotřebuje roboty.Každý robot má technickou
     životnost a někdo ho musí nahradit novým.Lidi se nahrazují
     sami.Psychopati kteří se domnívají že řídí svět by nejspíš z důvodu
     prokazatelného poškození mozku diagnostikou prošli až ve třetí
     skupině a museli by vypadnout ze hry.Toto by bylo globálně
     prospěšné řešení.

     1. Jardo, nedojde.
      Ne u nás, kór s naší mentalitou.
      Nebo určitě ne v dohledné době. U nás mají lidé ještě pořád co ztratit.
      Stále mají nějakou práci, mají rodiny, baráky, chaty a chalupy.
      Dokonce i u té nejnižší příjmové kategorie se to zatím balancuje tak, aby „nějak vyšli“ a nezačali kafrat, nebo zakládat odbory.
      Máme k tomu ještě dost daleko.
      Je to jen můj subjektivní pocit, vyplývající z toho, co vidím a slyším okolo sebe.
      Místní lidi ještě pořád považují za ucházející to, že za 150h nijak zvlášť namáhavé práce, dostanou 27-28k NETTO.
      Jistě, do velkého města a s vysokými náklady, je ta částka samozřejmě k smíchu.
      Ale ne tady, na východní Moravě, v okolí bývalých okresních měst, kde přebytek práce není.

      Váš osobní názor?

   2. Vůbec se nebojte.

    Posledních 200 let se děje pořád to samé dokola. Zavede se nová technologie, zmizí některá povolání, objeví se jiná povolání, která uvolněné lidi vstřebá.

    Nebo vám snad chybí, že nemůžete pracovat jako mlatec, házet lopatou na stavbě dálnice či sedět v kanceláři a ručně účtovat mzdy?

   3. Re: Hulvát

    Vize je to pěkná, ale prozatím to vychází tak, že těch servisních – já říkám průserových – techniků je potřeba více, než kolik bylo původně potřeba lidí na práci rukama.

    Nemluvě o MEGAPRŮSERECH, o kterých se obyč lidé vůbec nedovědí.

    Třeba o takovém megaprůseru, že v nošovickém závodě Hyundai se jeden robot zbláznil a dosti zmasakroval chudáka dvounožce, který si dovolil býti příliš blízko.

    Jinak ten dvounožec je doživotní ležák a není mu ani třicet.

   4. Uz sem ty nesmysly z abicka kdyz neumite pocitat s kalkulackou prosim nepiste

    Roboti muzou delat cokoliv, ale ani dnes nefelaji, protoze energie a cena

    Plne roboticka fabrika potrebuje stabilni energii, datove centrum a vstupy, ktere musi nekdo vyrobit a dopravit

    Kde se muzou roboti uplatnit, jsou maximalne strazci koncentraku, kteri strileji bez vahani otroky

    nebudou vyrabet tesly pro elitu (nebude elity tolik aby davalo smysl jednu fabriku zivit)

    Kdo jim bude vyrabet ty cipy je mimo vase uvazovani

    1. Umělá inteligence i robotizace potřebují stabilní a levný zdroj elektřiny – ten u nás (v ČR a EU) nemáme a mít nebudeme a drahou manuální pracovní sílu – aby se vůbec vyplatilo ji nahrazovat roboty. Pracovní síla je u nás historicky finančně podhodnocená (už od protektorátu) V současnosti je u nás přetlak ukrajinců, bulharů, rumunů, mongolů, vláda vyjednala příliv filipínců…
     K čemu pořizovat drahého robota a jeho drahou odbornou obsluhu, když stačí najmout několik laciných ukrajinek?
     Realita s umělou inteligencí v EU je taková, že jediná věc kterou máme na nejvyšší úrovni je její regulace.
     Největším odborníkem a praktikem přes umělou inteligenci v EU je Jourová.
     Lepší to v nejbližší době nebude.
     https://www.hrot24.cz/clanek/brusel-vytahl-proti-applu-vyrobce-iphonu-nebude-v-evrope-zavadet-nove-funkce-s-vyuzitim-ai

     1. Pracovní síla je v těchto končinách podhodnocená dlouhodobě ( ten problém se táhne celá staletí, a je otázkou, zda jistá Bílá Hora r.1620 byla onou událostí vedoucí k podhodnocení ceny pracovní síly, ceny práce ) – zdejšího zaměstnance v minulosti z gustem ždímal jak císařský, tak český kapitalista, stejně jako jejich francouzský, německý či anglický kolega jak v dobách France Josefa, tak 1.Republiky, Protektorátem konče …

   5. Cit.: „…Velké korporace nakoupí roboty a ty jim umožní zvýšit výrobu …“

    A tím skončí.
    Pokud tu výrobu nebude mít kdo kupovat, bude se hromadit a korporace zkrachují. S nimi i banky, které jim půjčily.
    Na nepodmíněný příjem potřebujete někoho, kdo Vám na něj přispěje daněmi či soc. odvody.

    1. Re: Občan

     No vy jste zase dnes vstal prdelí nahoru, že hned po ránu kopete do báboviček jak zběsilý…

     Von si to tak krááásně vymyslí a vy tohle to…

   6. Levně a ve velkém množství můžete vyrábět pomocí robotů, ale musíte to také prodat a k tomu jsou potřeba solventní zákazníci ve velkém množství.

   7. Otázkou je, s jak velkou neproduktivní masou systém počítá, na jakou velikost jej architekti dimenzují, plánují. Snaha o redukci stávajícího množství je zřejmá, navíc autoři uvažují v kontinentálních rozměrech jak v otázce případné produkce, tak spotřeby, stejně jako složení obyvatelstva.
    Evropa páchá ekonomickou, i rasově-sociální sebevraždu. Ten samý kontinent se existenčně sám dobrovolně obětuje v čímsi zájmu, přičemž onen Damoklův meč visí i nad zkomírajícím hegemonem, jehož širší jádro i plebs jsou o své „vyjímečnosti a vyvolenosti“ i nyní přesvědčeni.
    Ještě bude veselo …

 19. Si stále myslím, že kdyby lidi nebyli ****ni, tak by si napsali ty svý podělaný potřeby, kolik praček, kolik ponožek kolik buřtů, né od Babiše s moukou, a kolik všeho a sadím všechny boty, že by to bylo vyrobený za 3 měsíce. Pak by se ty fabriky prostě zavřely, a až by zase byla poptávka tak by to pustili na , třeba dva měsíce, že jako vymysleli ještě výkonnější automaty. Mezi tím, by lidi chodili do kulturáků, které za socíku stavěli v akcích Zdarma, nebo na nějaké jiné slavnosti, a že jich Slovani museli mít, každej tejden ožíračky. Žrádla po kokot. … Té úrody na stromech., každej malej ****oň zasadil třeba dva, nebo když byl stachanovec deset stromků za celý život, kolik toho se všude muselo válet. Ovce, prasata, kozy to sežrali a pak je upekli. Stále zírám, vy zíráte. A prd a prd.

  Páč každému naroste ovoce, teda né cve městech, tam sázejí všechno cejde nejde jíst,

  1. vy jste ty své potřeby pojal příliš materialisticky, něco jako komunistické „Každému podle jeho potřeb…“ :))
   Předstvuju si potřeby víc abstraktně, co lze zároveň nějak definovat. Jako něco, na čem se můžu
   shodnout i se svým protivníkem. Něco jako obecné lidské potřeby. Jako základ konsenzu…

    1. No, na tyhle potřeby pak zbyde více času. I pracovně to bylo dycky hodně dobrý. Ženský donesou mňamky, chlapi pár flašek a to byste viděla tu parádu po pár hodinách. Lidi se ukáží v tom lepším světle.

   1. Hana Rys se vyzná. Ví, jak si komunisté vykládali „naplnění potřeb společnosti a každého jednotlivce“. Já pamatuju, že včas nebylo dost banánů, mezitím chyběl i kloseťák a ke všemu, šetřilo se i na devizách pro chtivé cestovat „na západ“.

    Po pětatřiceti letech bez těchto nedostatků mi chybí mnohé z toho, co tenkrát bylo samozřejmostí a co zdá se mi, je pro civilizovaný život mnohem důležitější. Než třeba to cestování, natož ty banány ….Pokud mám, po tolika letech, srovnávat.

   2. Re: HR

    Zkuste přestat přemílat hovna a definujte mi abstraktní potřebu zubaře.

    Anebo abstraktní potřebu manželčiny PRVNÍ automatické pračky, která vydržela se dvěma triviálními opravami, (které jsem zvládl dokonce i já) pouhých dvacet let, načež byla ve stoprocentně funkčním stavu vyvezena na sběrný dvůr, protože „už byla stará“.

    1. Souhlas. Můj první fén koupený za první peníze vydělané na brigádě v. 1977 se odporoučel po 30 letech. Od té doby každý další umře do 5 let, rekordman za 2 roky a 1 den.

     1. Tomu se říká plánovaná životnost.
      Jsou na to celé obory, kvanta počítačových programů, simulací životnosti a ti největší čínští frajeři, např. z firem Hitano či Sencor, se dokáží trefit na nízké jednotky měsíců.
      Borci dokáží dost přesně spočítat, kolik hodin musí natočit motorek toho fénu, natopit topné tělísko, kolikrát musí cvaknout mikrospínač, či kolikrát musíte smotat jeho šňůru, aby fén „spolehlivě“ a skoro vždy neopravitelně, odešel.
      Pokud se daný přístroj dá vůbec otevřít, aby jej opravit šlo. Vylepšováním techniky vf svařování plastů, je to čím dál „neotvíratelnější“.
      Podaří-li se otevřít, tak po výměně motorku odejde za další měsíc topení. Po výměně/opravě topení odejde za další měsíc spínač. Atakdále.
      U určitých druhů přístrojů existuje cenová hladina, kdy už je zbytečné porouchaný přístroj i otvírat a zjišťovat, co a proč se porouchalo, pokud Vás taková činnost vysloveně nebaví.
      Je to např. fén za 299,-Kč, neznačková nabíječka telefonu za 199,-, nebo svářecí invertor z Lidlu za 1.999,-.

 20. Hezky ilustruje spolecensko – politicke pomery pomery ve VB clanek ze streleckeho serveru o tamnich podminkach toho, co u nas neni regulovano vubec – drzeni vzduchovek :

  „Před více než rokem jsme psali o zákonu připravovaném ve Skotsku, podle kterého měly být zavedeny zbrojní průkazy na vzduchovky. Zákon již byl schválen a může celé Evropě sloužit jako varovný příklad. Jeho sedmadvacet stran by se dalo shrnout do jedné věty: Vláda Skotům močí na hlavy a už se ani nesnaží předstírat, že je to déšť.
  Vláda sice vyhlásila veřejné konzultace ohledně návrhu, zároveň však dala jasně najevo, že účelem konzultace není diskuse o tom, zda licence mají nebo nemají být zavedeny, protože o jejich zavedení už rozhodla. Hlasy proti (87%) tedy byly sice vzaty na vědomí, vláda se však soustředila na využití konstruktivních připomínek. (To není sarkastická parafráze, takhle je to v důvodové zprávě opravdu napsáno.)

  Licenci a povolovacímu procesu budou podléhat všechny vzduchovky s úsťovou energií větší než 1 joule, tedy i velká část airsoftových zbraní (1 J je energie 0,2g kuličky o rychlosti 100 m/s). Za nelegální držení vzduchovky hrozí až roční vězení a pokuta 10 000 liber. O licenci může zažádat osoba, která je trestně bezúhonná, je způsobilá ke svěření zbraně (posuzuje policie podle své úvahy), má k držení vzduchovky dobrý důvod (posuzuje policie podle své úvahy) a nepředstavuje se vzduchovkou ohrožení veřejné bezpečnosti a klidu (zkuste sami hádat, kdo to posuzuje a podle čeho). K podání licence musí přivést někoho, kdo mu dosvědčí, že je slušný člověk, ovšem ne jen tak ledaskoho: nesmí to být příbuzný, musí žadatele znát aspoň dva roky a musí mít dobrou pověst (pokud se policii jeho pověst nezdá dost dobrá, může svědka odmítnout).
  Nejotřesnější je ale poslední dodatek: zákon vládu zmocňuje k tomu, aby tyto podmínky vládním nařízením kdykoli změnila podle své úvahy. Skotský parlament tak de facto zmocnil vládu k tomu, aby si sama zákon kdykoli přepsala tak, jak se jí to hodí. Dále zákon popisuje oprávnění policie. Ta musí podmínky v zákoně vynucovat tak, jak jsou napsány, kromě toho jí ale zákon dává pravomoc si dodatečně vymyslet vlastní dle libosti – a tím není myšlena policie jako instituce a obecné podmínky: skutečně každý konstábl, který rozhoduje o žádostech, si u kteréhokoli žadatele může vymyslet jakékoli další podmínky a připojit je k těm, které jsou v zákoně. Nesplníš? Nedostaneš. Pokud by žadatel náhodou dodatečné podmínky splnil, licenci dostal a později je porušil, hrozí mu kromě odebrání licence ještě pokuta tisíc liber. Nemluvě o tom, že i řečený konstábl může během platnosti licence podmínky přidávat a měnit, taktéž může vstoupit do obydlí žadatele a prohlédnout všechny prostory, kde má zbraň být skladována. Dojde – li k odebrání licence a majitel pozbude oprávnění k držení své zbraně, je v kompetenci policie rozhodnout, jak má být se zbraní dále naloženo – včetně například konfiskace zbraně.
  Jako otevřený výsměch poddaným (označení ‚občan‘ zjevně není na místě) pak vypadá ustanovení, podle kterého policie a vládní zaměstnanci nejenže licenci k držení vzduchovky nepotřebují, ale policie může navíc toto privilegium (tj. mít beztrestně vzduchovku bez licence) udělit komukoli, u koho to uzná za vhodné. K licenci se pojí také poplatky, které se platí bez ohledu na schválení žádosti – vláda totiž v důvodové zprávě vše výše uvedené označuje za „službu poskytovanou držitelům vzduchovek“ a není prý fér, aby za to platili daňoví poplatníci. Jako bonus vláda v důvodové zprávě uvádí, proč se rozhodla vzduchovky nezakázat úplně: za prvé ti, kdo vzduchovky zneužívají ke špatným účelům, by takový zákaz zřejmě prostě ignorovali (zatímco pro licenci si určitě půjdou spořádaně stoupnout do fronty), a také by to slušné střelce mohlo motivovat k tomu, aby si místo vzduchovek legálně pořídili skutečné zbraně, což by bylo samo o sobě špatné (aspoň pro takovouhle vládu určitě).

  Podtrženo, sečteno: vláda smí všechno, policie smí všechno, a skotský poddaný smí leda platit a poslouchat. Tak si říkám… co by v takové situaci udělal William Wallace?

  „Prostě není správné, aby v moderním Skotsku bylo možné mít vzduchovku bez licence.“
  navrhovatel zákona, skotský ministr spravedlnosti Kenneth Mac Askill

  https://gunlex.cz/clanky/hlavni-clanky/2177-skotsko-licencovani-vzduchovek

  1. Skotský ministr spravedlnosti Kenneth Mac Askill má štěstí, že není v ČR, protože by jej okamžitě přejmenovali z Askilla na Paskvilla.

 21. Naberá to na rýchlosti, Orbán podkopáva jednotu EU, v Británii sa to serie tiež…..no a Putin vyzeral dobre po tých prežitých rakovinach pri rokovaní s Orbánom……

   1. Chápu. Co se děje u sousedů je zajímavější než příjmová a výdajová stránka domácího rozpočtu. Tak třeba ještě ucho na hrnečku na stěně dělící od ložnice…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *