28 května, 2024

O jedné výstavě…

Tak nám v Moskvě uspořádali výstavu kořistní západní techniky z Ukrajiny. Podobnou, jakou Ukrajinci uspořádali v létě 2022 v Praze, jen tam mají víc bazmeků a jsou v lepším stavu. Leckterý vehilkl dojel na místo výstavy „po svých.“ Ukrajinci ukazovali výstavu ryze ruských vojenských obrněných šrotů (a to ještě nebylo jisté, kdo byl skutečným uživatelem toho rozstříleného železa… Rusové to pojali poněkud více zeširoka a převádějí stroje z Austrálie, Rakouska, Velké Británie, USA, Turecka, Ukrajiny, Francie, Finska, České republiky, Slovenska, Švédska i Jihoafrické republiky.

Propaganda musí být… když vyhráváte, ukazujete kořistní techniku. Právě takto Zelenský přesvědčil svůj národ, aby se nechal dobrovolně zdecimovat. Dal jim vidinu vítězství. Vyhnali jsme Rusy od Kyjeva… oni sice odešli sami, ale to víte, propaganda…

Ne, NATO vůbec není účastníkem konfliktu…. akorát na tom výstavišti to vypadá poněkud jinak.

Už se ozval Jens Stoltenberg, že NATO tuto výstavu odmítá a neuznává její existenci. Prý nejstrašnější pro Rusko bude, když na tuto výstavu státy NATO „zapomenou.“ Musel jsem se štípnout, když jsem to četl.

Ale jinak to sedí. Rusko vyhrává válku proti celému Západu a jediné, co s tím můžeme dělat, je zatáhnout záclonky a dělat, že se nic podobného nestalo. Stoltenberg nezapomíná na výstavu kvůli Rusku, ale kvůli sobě. Kdyby totiž otevřel oči, viděl by hrůznou budoucnost, do které sebe, ale především nás, uvrtal.

Ta výstava není vůbec určena pro nás… Je určena trochu pro Rusy, ale ještě víc pro celý zbytek světa. Ukazuje totiž desítkami tun železa, že Putin si troufnul postavit se Západu a tahá za delší konec provazu. Ukazuje velmi výmluvně, že Spojené státy i Evropská unie jsou k poražení. Proto také Stoltenberg tak prská. Mansteinův paradox v praxi… My tady na Západě máme přece všechno lepší než ti mongoloidní mužici z východu… Přesto každý den přicházíme o území…

Podívej se, světe, Ruský voják si poradil s HIMARSem, Leopardem i Abramsem. Poradil si i s tankem Tomáš, raketometem Přemysl, poradí si i s vrtulníkem Čestmírem. Západ posílal jednu zazračnou zbraň za druhou, všechny na bojišti postupně selhaly, žádná zázračná dějinná zkratka neexistuje, válka je prostě komplexní systém a vítězí ten, kdo má větší továrny a víc surovin. Rusko je opět velmocí první kategorie, protože hraje s Američany hru u stejného stolu. Ukořistěný Abrams je toho důkazem.

Čína to vidí, Indie to vidí, Turecko to vidí, Írán to vidí…

Rusko možná není ekonomickým tygrem světa, možná není ani inovačním motorem planety, ale západní vojenské hračičky na něj prostě a jednoduše neplatí, protože ruská houževnatost je také geopolitická kategorie. Rusko je možná benzínkou s jadernými hlavicemi, ale to se prostě také počítá.

Všechno víme, všechno máme zdokumentované, víme, kdo sem tu techniku poslal, kdo to přivezl, kdo to povolil… i kdo napsal na hlavně ty vzkazy. Ekonomika nám šlape, granátů máme tolik, že je už dáváme i na sklad, tři čtvrtiny světové populace nám fandí a nemohou se dočkat, až Západ půjde definitivně do háje. Afričtí diktátoři si už stahují zlato domů. V USA to není bezpečné. Kořistní technika jako zdvižený prostředníček Západu…

Mimochodem… Putin nechal ohnout všechny hlavně na tancích Leopard… Ach ty diplomatické jemnůstky…

Zatímco se Rusko chlubí svými vojenskými úspěchy, Zelenský mluví o mírové konferenci ve Švýcarsku, kde se prý dá dohromady koalice států, které pak na Putina zatlačí, aby pěkně se svými vojsky ustoupil a odevzdal i Krym. Myslím, že nebudu daleko od pravdy, když ze Švýcarska bude na Putina tlačit přesně ta koalice, která má dneska v Moskvě tu svoji nedobrovolnou výstavu. A ano, přesně tak bude vypadat i ten jejich nátlak. Ošuntěle, rozstříleně, bezmocně. Zkuste se nesmát…

Tohle zavírání očí před realitou, to bude jednou námět na úžasnou psychologickou či psychiatrickou práci. Když o tom neřeknou v České televizi, tak se to nestalo. Když budeme dál vehementně tvrdit, jak vítězíme, určitě se stane zázrak. S naší skvělou propagandou přece máme právo vyhrát. Nemusíme udělat nic víc, stačí jen všechny přesvědčit, že všechno je na nejlepší cestě.

Škoda, že se Fiala učil jen u Goebelse, ale neučil se i u Speera…

Že prohrajeme, to bylo jasné nejpozději od té chvíle, kdy Fiala dovolil ty šílené nárůsty cen elektřiny. Kdy EU dál pokračovala v grýndýlových snahách a ani nepomyslela na zrušení emisních povolenek. V té chvíli bylo jasné, že je konec. Kdyby Západ tehdy rozjel válečnou výrobu, odstranil byrokratické hovadiny a uvolnil lidskou tvořivost, mohlo to ještě dopadnout jinak. Ale… tehdy Rusové působili slabě. Nejspíš schválně… právě proto, aby Západ moc nevyděsili a on válečnou výrobu nerozjížděl. Někdy si říkám, že ty senzační zprávy, jak má ruská armáda jídlo, munici i naftu jen na tři dny, nám dodávali sami Rusové…

No nic… bude to ošklivé. Ale předtím, než bude konec, si ještě užijeme spoustu podobného kvikotu, jako od Stoltenberga. Ale bohužel se z toho nevykecáme. Tentokrát už ne.

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí a podpořit vlastní národní občanskou společnost, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky.

260 thoughts on “O jedné výstavě…

 1. Já vím, ale ono to jedné nedá, když čte takový nesmysly. Uvědomuji si , že to tu čtou i neznalí, nebo neschopní dohledat, a těm je třeba nastavit zrcadlo a kapku je popostrčit k myšlení.
  Vím že je to otravné ale víte o jiném způsobu. Zvlášť když se takovým fofrem snaží převrátit historii.

 2. Možná vše dopadne úplně jinak, Čuk a Gek namažou trenýrky Khakimanovi Novičokem akorát když se Khakimanova ochranka bude věnovat čištění laufů svých zbraní. I KoZa má možná Khakimana plné zuby, bude odstraněn a všechno se svede na jeho Vysokoblahorodí a na Kolomojského.
  Ve Švýcarsku má být nějaká konference o míru na Ukradině, bez účasti z jedné bojujících stran.
  Ve hře bude možná i Říše středu, když nyní jede „Si“ do EUhnije na soudružskou návštěvu.
  Já jsem nepolíben voj. službou a vojnu beru prizmatem Švejka a Černých baronů. Už tady někdo psal, že atomová velmoc nemůže být nikdy poražena, i když NATO a celý KoZa má daleko větší palebnou sílu v konvenčních zbraních. Škoda, že své postřehy zde nenabízí K42, jestli nahlíží, tak ho pozdravuji.

 3. Stal se z nej ten, pred kterymi varoval.
  Realitu tvorici blogger. Takova CNN alternativy i kdyz o alternativu ani nejde.

 4. Samozvaný válečný experte fisiku, asi nejenom mě chybí v tvé, rádoby analýze, zmínka o mírovém jednání v Istanbulu, na kterém se předběžně RF a UKR domluvili na řešení situace. Nezapomněl jsi se náhodou zmínit o roli toho potrhlýho anglána, který to následně kokainistovi zatrhl? V oblasti Charkova, Limanu nebyla Ruská armáda, ale policejní jednotky bez těžké výzbroje. To se potom těžko bojuje proti ukrowehrmachtu. Ano, ustoupily. Jedním z úkolů Ruské armády u Kyjeva bylo odlákání ukrowehrmachtu z Donbasu . Splněno. Jestli se Rusové stáhli jako gesto dobré vůle nebo z jiných příčin můžeme jenom spekulovat. Je fakt, že na Ukrajinu vlítli v malém počtu. Salva Ukrajině- náckům salva.

 5. Možná by stačilo konstatovat ze Rus prohrát nemůže protože je jaderná velmoc. Jak to celé dopadne záleží na mnoha proměněných, doufejme že dobře. Jinak si samozřejmě myslím že pro Evropu by bylo nejlepší kdyby Ukrajinská státnost zanikla. Co bude, někteří z nás zažijí. Hezký večer všem.

    1. https://www.aktualnikonflikty.cz/viewtopic.php?f=14&t=5&sid=c719673ff040b6a0c731409fe429e9c8&start=19580

     Píšou tam, že RF má v Evropě aktiva za 280G euro. Z údajných úroků, chtějí někteří „platit pomoc“ Zelenskému.
     Soudný člověk s pudem sebezáchovy, by na ruská aktiva a peníze radši nesahal, ale přesto se nejde ubránit otázce:
     Jak to bude s těmi úroky z aktiv, pokud Rusové ta aktiva nějakým způsobem znehodnotí?
     Nějak předpokládám, že nejde jen o peníze, ale i investice, dluhopisy, firemní podíly, směnky, akcie a tak. Pokud se ta aktiva stanou bezcennými, kdo to zaplatí pak a z čeho?

  1. Bohuzel Ukrajina neni Gruzie ani Cecensko. Tenhle zanik je jeden velky nesmysl.
   Atomove zbrane RF ma a taky u nich slouzi treba Peskovuv syn. Proc asi, urcite proto, ze je nejlepsi.

   1. Premiéra Gruzie si předvolali do Bílé chatrče a on jim ukázal fakáč. To je politik, ne jako ten žabí hlen tady.

  2. Ukrajina se dřív jmenovala Divoká pole, necivilizovaný kraj spravovaný kozáky a sužovaný nájezdy poláků, otrokářských turků a tatarů.
   Něco podobného ji zase čeká, ať už vyhraje kdokoliv.
   Ukrajinský elity i prostí ukrajinci na tom usilovně pracovali dýl než třicet let, několik oranžových revolucí a majdan byly jen jahůdka na vrcholku dortu.
   Je to jako s brity: mají co chtěli a na čem usilovně pracovali.
   Splnil se jim sen – moskaly na nože, kdo neskáče je moskal, čemodan-vakzal-moskva.
   Jistě se cítí obohaceni.
   Slava!

 6. OT:
  V komunálních volbách v malé Británii zaznamenali úspěch muslimští kandidáti.
  Teď už snad jen kafíčko a cigárko…

  1. pithart napsal:
   4 května, 2024 (20:02)

   Smích, přejde

   Nyní je to v malé Británii.
   Časem to bude v D, F.
   Kdo bude další?
   Migrační pakt dopadne i naší kotlinku.

   1. Smích?
    Proč by mě měl přejít?
    Chtěli to, mají to.
    Jsou obohacení, jsou nesmírně bohatí.
    Rozhodli se, že chtějí euthanasii, kdo jsem já, abych jim to rozmlouval?
    My češi jsme jim je tam necpali, oni nám jo.

    Mimochodem – znáte muslimskou zemi, která by se ničila grýndýlovými prasečinami?
    Znáte muslimskou zemi, která by se ničila LGBT+ a drag queen prasečinami?

    Jak je možné, že běžný pákistánský mulláh má víc rozumu než člen strany Zelených, než Pirát nebo eurokomisař?

    Budu v poklidu pozorovat, co u nich bude.
    Když nesnášenlivá britská anticivilizace zajde, řeknu si – ještě že se nic zlýho nestalo.

    1. njn a co když je to obrana. Od anglánů se lze dočkat ledasčeho. Oficiálně nemohou proti těm „moderním vymýšleninám aktivistů- LGBT a dalším) vystupovat , to by bylo řevu – a tak to řeší takhle.

 7. Tak jsem si přečetl poslední tři Vidlákovy články o Ukrajině (UA) a jsem u tohoto tématu nucen přistoupit na roli „Ďáblova advokáta“. Ač jejich hlavní myšlenkovou osu plně nezpochybňuji a chápu, že má vliv i autorův osobitý literární styl (např. nadsázka), tak rozsah nepřesností, ba přímo bludů, se již značně přibližuje libtardím médiím a to by dle mého názoru mohlo v delším časovém horizontu vést k jeho diskreditaci a tedy k oslabení alternativy. To považuji za nežádoucí.
  Zajímalo by mě, jak autor zareaguje, pokud nedojde k naplnění jeho uváděných předpokladů do konce roku 2024 nebo dokonce k 12/2025. Ale zpět k textům.

  1) Ke stažení jednotek Armády Ruské federace (ARF) od Kyjeva na konci března 2022 došlo z důvodu situace na bojišti a ne jako gesto dobré vůle ze strany vedení RF pro vzájemné vyjednávání. Vidlákem opakovaně uváděný dobrovolný ústup ARF je ruská propaganda původně vytvořená pro vlastní obyvatelstvo, aby zakryla vojenské neúspěchy a fatální neodhad situace na počátku konfliktu. Již od poloviny března 2022 začaly jednotky Ukrajinské armády (UKRA) v některých místech Kyjevského úseku fronty přebírat iniciativu a zatlačovat ARF zpět. ARF se zprvu snažila o zajištění získaných pozic, ale nepoměr sil, rozsah ztrát a zejména přeexponovanost a soustavná decimace zásobovacích linií ji donutila k vynucenému stažení sil, aby zachránila, co nejvíce jednotek tohoto úseku, které by jinak byly kompletně zničeny. Podrobnější popisování této události (příčin, důvodů) by bylo na samostatný článek, ale výše uvedené stačí podpořit dotazy, které to těm, kdo tyto události v danou dobu nemonitorovali, rychle objasní. Vidláku, pokud se ARF stáhla jako gesto dobré vůle z Kyjeva, proč se následně stahovala i z Charkovského, Limánského a zejména Chersonského úseku fronty? Zase dobrá vůle? A proč se některé nyní snaží zase získat zpět?… Samozřejmě, že je to blbost a rozhodovala situace na bojišti. Zejména naprostá početní převaha UKRA brzy po začátku konfliktu a kolosální zpravodajský neodhad situace (podcenění protivníka a nereálné představy o vlastních schopnostech), s kterým ARF do konfliktu šla.

  2)“V ukrajinských městech na chlapa prakticky nenarazíte, protože buď už jsou na frontě a nebo se pečlivě skrývají před verbíři.“ Tady si servítky brát nebudu. To je prostě hovadina, která patrně vznikla tím, že autor převážně sleduje videa, jak verbíři nahání ukrajinské muže na ulicích, místo toho, aby se o reálném stavu přesvědčil sám. Doporučuji Vidlákovi, ať se zvedne od klávesnice a zahrádky a dojede se na UA podívat. Pokud má obavu, že by si místní mohli jeho činnost vykládat příliš po demokraticku (Gonzalo Lira), tak ať pověří někoho z okolí. Ten, nechť se projde po náměstích velkých měst a nemusí ani příliš na východ. Doporučuji pátky a víkendy. On je to přece jenom pořád východní národ a v těchto dnech netráví čas honěním jedniček a nul. A doporučuji to dělat opakovaně, jestli je patrná změna… (opravdu zatím NENÍ!!!) Možná by i stačilo vytěžit tu armádu libtardů, kteří si cestama na UA zlepšují CVčka, ukojují neohraničenou citovou složku a nebo zde nachází smysl v jejich jinak prázdných životech (tímhle výčtem mi sítem nepropadne ani jeden). Při dobře vedeném rozhovoru to rádi řeknou a na váš názor se ani neptají. Jim stačí, že jsou přesvědčeni o svém.

  3) V třetím bodě jen drobnost. Posměšná videa umírajících vojáků jsou na obou stranách. Ukrajinci a západ možná vedou v četnosti, ale to neznamená, že na ruské straně běžně neexistují. Na to jsem jich viděl příliš mnoho. Ono v tomto bodě jde spíše o kultivovanost osobnosti autora a blbců je na obou stranách dost. Primu nijak neobhajuji. To je libtardí žumpa s fanatikem Zrnem na místě, vytvořená, aby dala pocit (opravdu jen pocit) alternativy k ČT a Nově.

  Na závěr pár vlastních postřehů k tomuto konfliktu.
  Od konce jara 2023 proti sobě v místě konfliktu stojí dvojnásobné sbory, než na počátku hot fáze (2/2022). Z hlediska ztrát je konflikt menší, než se mediálně na obou stranách uvádí (to je důvod, proč jim to stále stojí za to a proč ještě nejsou velké nepokoje). Do konfliktu se přilévají stále modernější zbraně. Ač má ARF nyní iniciativu, tak protivník (UA s NATO) doufá, že ji v 2025 převezme (tedy obě strany si pořád myslí, že konflikt mohou vyhrát). Nynější zisky ARF jsou na taktické úrovni a zatím na celkový stav konfliktu nemají vliv. UA doufá, že ke konci května frontu stabilizuje (že se projeví přísun zbraní, munice a mobilizovaných). ARF doufá, že od června (července) útočné operace ještě zintenzivní (použitím rezerv). Mobilizační potenciál UA není dosud vyčerpán.
  UA a NATO se nedaří tak, jak je popisováno v západních médiích.
  ARF se nadaří tak, jak píše Vidlák a jiní na alternativě (o ruských médiích nemluvě).
  Můj odhad tedy je:
  Konflikt na různých úrovních stále eskaluje a rostou i rizika s tím spojená. Pokud se nestane něco geopoliticky významného, tak po nějaké době (až si obě strany zase vyzkouší, že na to současným úsilím nemají) a po dalších ztrátách ukrajinských a ruských kluků budeme zase tam, kam jsme se již dostali po neúspěšné ofenzívě UKRA v létě 2023. Variantu, že ARF bude pokračovat soustavným tlakem až do zhroucení UKRA považuji za méně pravděpodobnou nebo to bude trvat mnohem déle, než je předpokládáno zde na alternativě.

  1. Re: Fysis

   No prostě Sláma u Karavína, volevole, a tuhle válku vyhrajeme asi tak za pět nebo radši za deset minut.

   Jen pro vaši infošku – teď mi soudruzi volali, že je potřeba přitáhnout z Ukraviny auta, protože verbíři sebrali řidiče přímo od volantu.
   Ale to určo není pravda, to jen můj bývalý zaměstnavatel neví co s penězi, proto mě chtěl poslat na placenou dovču na Ukravínu.

   Oprašte další kapitolku, tohle už vám nikdo nesežere.

   1. Doufám, že tam nepojedete. Jsou přece mladí, hytří a nadějní. Peníze nejsou všechno, zvláš´t v tomto případě.

  2. Já tedy zareaguju…

   1. Nemám žádné osobní předpoklady. Kromě toho, že RF je na delší straně páky z důvodů, které jsem uvedl. A už vůbec nemám žádné termínové předpoklady. Nevím, kdy konflikt skončí a osobně nepředpokládám, že by Rusko dělalo něco jiného, než co dělá teď.

   Hodněkrát jsem se v tomto konfliktu mýlil a také jsem se k tomu hlásil a upravoval své odhady podle reality. Nikoliv naopak.

   Nevěřím, že Západ nad Ruskem vyhraje bez přechodu na válečné hospodářství a nevěřím, že Rusko prohraje, protože by použilo jaderné zbraně.

   Alternativa nestojí na mně. Nejsem ani její vůdce, ani její mluvčí. Zdiskreditovat mohu jen sebe a to nejen texty o válce na Ukrajině. Každý, kdo nese kůži na trh, může snadno uklouznout a už se z toho nevzpamatovat.

   1. “ tak rozsah nepřesností, ba přímo bludů, se již značně přibližuje libtardím médiím a to by dle mého názoru mohlo v delším časovém horizontu vést k jeho diskreditaci a tedy k oslabení alternativy “

    toto je pro me stezejni myslenka poslednich 3 let cteni kydu

    1. Vizingrovi asi už média neberou jeho analýzy a předpovědi vývoje na ukrajinské frontě, tak napsal alespoň sem. 🙂

     1. Dobry den,
      ten vyvoj situace a popis se shoduje v podstate s tim, co sam ctu, lepe bych to nenapsal, sem tam neco doplnil a to by bylo naprosto zbytecne.
      Prestal jsem cist clanky o valce na ukrajine od Vizingera, Sediveho i Sandora. Nemohu tedy soudit co pise dnes.

   2. Re: Vidlák

    No prostě seš blbééééj úplněganc a Ivan před Vasilem
    COUVÁ DOPŘEDU !!!!!!!!

    Tento neobvyklý manévr mne učil jistý podplukovník již před 39 lety, když chtěl ve čtyři ráno opustit prostor před plzeňským hotelem Ural (dnes Central) jednosměrkou a u dopravní značky mne zastavili soudruzi VééBéé s požadavkem na vycouvání a opuštění prostoru jinou ulicí. Starej řval jak tur, protože ta“jiná cesta“ vedla kolem jeho bytu, kde podle jeho slov údajně držela noční hlídku jeho manželka, která ovládala všechny eSPéZetky štábních vozidel a měla tu moc si vytáhnout ze štábu, kam bylo to které auto vysláno.

    1. Naprosta neschopnost jakekoliv sebereflexe nebo pokus o argumentaci. Mam podezreni, ze ta asi cervena barva Vasi prezdivky Vam leze na mozek. Ale Vas web, Vase vec. Nicmene prikyvovaci nikdy moc pokroku neznamenali, na to dojel i ten Heerenvolk o kterem jste tu mluvil. Takze az takovy kabrnak, videno zvenku nebudete.

   3. Vidláku, nejde o neomylnost. Všichni máme málo času na totální sběr a analýzu dat. Ale to, jak dokola opakujete ten nesmysl o stažení od Kyjeva, je zneklidňující, protože vás to přibližuje nevidícím neslyšícím nemyslícím fanatikům. Je na vás, jestli vám ten dojem vadí nebo ne. Nefanatičtí čtenáři si pak udělají závěr sami.

    1. Malbi a pH:
     Musím oponovat. Kdybyste to tu sledovali dýl, tak byste věděl, že vlastně má pravdu, a že většina zdejších od počátku nevěří že by Ivan chtěl ruinu ovládnout. Chrání jen své lidi – ať Krym, Oděsu či Doněcko, před špatnými hospodáři. Přece nebude opět a do třetice budovat velkou ukrajinu- sanovat z vlastních peněz to co naposledy KOZA a spol rozkradli a zničili za těch pár let. A všechna tři místa byla vždycky ruská ať se Vám to líbí nebo ne. Stačí se kouknout na vývoj- na wiki a nepsat nesmysly.
     Nevím jestli jste tam někdy byl – já ano – začátkem 60tek, naposledy koncem 80 tek, takže vím jak vypadala.

     1. Dobry den,
      Potvrzji precteni.
      Ja to nechci relativizovat, nechci ze sebe delat moudrou osobu, ale na uvereni jsem nazoru uz par precetl a co mi z toho vyslo je, never jedne pravde.
      RF tak jako kazda velmoc ma sve zajmy.
      Myslim si, ze v pripade RF to je:
      -uverit verzi reality prezentovane RF, to znamena uverit ze situace je takova jaka ani byt nemusi, hlavne kdyz to vyhovuje RF a vede k tomu ze
      -zapad akceptuje, ze existuje jakysi prostor, ktery RF povazuje za svou zonu vlivu a kde si muze delat co uzna za vhodne, to ani nema mit hranice
      -aby zapad neudelal vubec nic a uveril, ze to nic je to nejlepsi co muze udelat aby si RF nepopudil
      Preji pekny den.

      1. 9. května 2025, zvoní linka č.1 červeného telefonu v Kremlu. Volá Donald Trump.

       DT: „Čus Vladimir, jak se vede?“
       VVP: „Čus Donald, charašó. Ale kvůli tomu nevoláš, že ne?“
       DT: „Ne, Vladimir. Chci Tě požádat o laskavost.“
       VVP: „Přijde na to. O co jde?“
       DT: „No, Vladimir, potřebujeme z Polska poslat asi tak šest BlackHawků do Kyjeva. Posbíráme si tam nějaké lidi, nějaké drobnosti a tak. Nesundáš je, jako ten BlackHawk se Zelenským, OK? Už jste uklidili všechen ten kokain, co z té mašiny vyletěl?“
       VVP: „Donald, nebylo třeba uklízet. Ten Zelenského koks, vysosali vašimi stodolárami ti jeho poslední branci. Úplně dočísta, i s tím kerosinem. Nu, skažem tak, že hned střílet nebudeme, ale dáme si pozor. Ať mají civilní odpovídače, jinak půjdou hned u hranic dolů. Už jste nás ojebali mockrát, víš? Ale co za to, Donald?“
       DT: „Vladimir, končíme tam, fakujeme na to. Ber to, jako náš příspěvek ke dnešku.“
       VVP: „Alealeale! Co tak najednou? Loni vás to stálo 60 těch Vašich trillions babek, máte tam skoupenou půlku země!“
       DT: „No právě, ty trillions. Ty Vladimir, my si to vyberem jinde a jinak, protože tohle je k ničemu. A na ty blbce z BlackRocku já seru. V Americe je bankrot sranda, vím to nejlíp. A máme tu jiné starosti. To probereme jindy a osobně.“
       VVP: „Tak znova: Co tak najednou?“
       DT: „Ty Vladimir, nebudeš tomu asi věřit, ale naši měřiči se spletli. Při tom měření udělali chybu, ale už to opravili.“
       VVP: „Co?? Jaké měření a měřiči?“
       DT: „Ale jen si vzpomeň. Po druhé flašce té Vaší vodky, u Tebe na dáče, jsme ho měli na stole oba.“
       VVP: „No, matně si vzpomínám. A co s tím?“
       DT: „Chci říct, že naši měřiči, po opravě té chyby zjistili, že většího máš Ty, Vladimir.“

      2. Víte, ono to chce nečíst co napíší press ale hledat. Já jsem – a dávala jsem odkaz někde na začátku, se koukla na videa té chytrté paní. Ono je vše jinak, stačí se jen kouknout jak tam život vypadá , plné obchody ! západního! zboží navzdory postihům a ceny UFF. Jak je to asi možné nepovíte.
       Prostě jen chtějí žít posvém za své, tak jak to bývávalo u nás. Když nás KOZa neluxovala.
       Nebo jak a z čeho byla postaveny fabriky, školy dívadla a hlavně mraky bytů a za levnou cenu? Všechno co tu je nespadlo z nebe.

     2. S dovolenim doporucim, v pripade Vaseho zajmu nahlednout na jinou stranu mince:

      Projedte translatem:
      https://translate.google.com/?sl=auto&tl=en&op=websites
      Detect languague zvolit English, na radku vpravo sipku dolu a vybrat Czech (pod Chinese).
      A do website dat tuhle stranku a pak sipku v modrem kolecku.

      https://www.understandingwar.org/backgrounder/denying-russia%E2%80%99s-only-strategy-success

      Je to priznavam hodne kostrbaty preklad, ktery je na same hranici citelnosti, vyznam nekterych slov je posunuty, cteni si zada vic nez trochu trpelivosti.

      Takze prikladam i kratke shrnuti:
      „Těžištěm Vladimira Putina je jeho schopnost utvářet vůli a rozhodnutí Západu, Ukrajiny i samotného Ruska. Na ruské strategii, na které záleží nejvíce, proto není moskevská válečná strategie, ale spíše strategie Kremlu, která má přimět nás vidět svět tak, jak si přeje, abychom ho viděli, a dělat rozhodnutí v této alternativní realitě vytvořené Kremlem, která Rusku umožní zvítězit. ve skutečném světě.“

      1. Re: Ema, MAlbi

       Přeložím do češtiny.
       Pokud nevíte, co s volným časem, zakopejte se do digi-hoven a melte a melte a melte.
       Ve finále se dozvíte, že Putin je fuj bléé.
       Tedy totéž, co vám je do hlavy mláceno již 25 let.

    2. Stazeni vod Kyjeva este neni uspokojive vyreseny. Opakuju neni vyreseny.
     Putin sice prohlasil ,ze to bylo gesto dobry vule , ale skutecnosti nejsou za tim tvrzenim. Ke Kyjevu se tahla dlouha moc km fronta vozidel , ale s tou dobra vule nejak nebyla. Obranu zadnou ..Ukrove jim tam hodne rozmlatili. Slo zase vo past na rusa ,predem naplanovanou a pripravenou.,kaspar tam pribeh ,ale aby to nebylo na ukra..
     Aby to bylo na koho hodit a zase zmizel ,neni nikde.
     Muze v tom bejt jeste jinej zajem ,ale to se dovime..

     1. To jsem přesně myslel a chtěl po Fysisovi, aby nám k tomu pověděl, ale myslel jsem to opravdu. Jak ta kolona projela tam. Teda, vím jak projela, ale rád bych si to ještě nechal vyprávět a kolik se u toho ještě stalo věcí.

   4. Děkuji Vidláku za reakci. Své důvody jsem popsal výše. U předposledního odstavce se bohužel víceméně shodneme. Bohužel uvádím kvůli konci toho odstavce…
    Poslední odstavec ovšem vidím jinak. Libtardy tmelí ideologie a jejich osobnosti jsou naprosto zaměnitelné. Narozdíl od nich je alternativa velmi rozdrobená a stojí na pár osobnostech, jejichž diskreditaci si nemůžeme dovolit. Vaše lidovost, jistý přehled a vlastními emocemi podpořený literární styl dává lidem naději. Naději, že nejsou sami. Nejste vůdce, ani mluvčí alternativy, ale jste veřejným hlasem lidí, kteří se své názory mnohdy bojí sdělit, či jsou za ně ostrakizováni. A najednou čtou někoho, kdo jim tak trochu hovoří z duše a nebojí se to sdělit veřejně. Třeba časem najdou stejnou odvahu. A pak jsou další, kteří se o věci mimo ně příliš nezajímají a těm Vaše texty mohou rozšířit perspektivu danou pouze mainstreamem. Kdo ví. Třeba se alespoň začnou sami zajímat více…
    Vámi způsobená vlastní diskreditace (o libtardí nemluvím, ta je určena jejich vlastnímu publiku) by tedy byla plýtváním talentem, které si alternativa nemůže dovolit. Plýtvání talentem je vždy špatné, ale v situaci, kdy prohráváme, by bylo neodpustitelné. A alternativa zatím prohrává.
    Jsem rád, že píšete a rád Vás čtu. Jen mi přišlo, že v tématu, které trochu ovládám, u Vás začínalo přání výsledku ovlivňovat fakta, kterými jste nakládal. Obrazně řečeno, chtěl jsem tedy být jen brzdou, ne zdí…

  3. Střízlivá analýza, takhle nějak to bylo a je. Když nežeru naší oficiální propagandu, tak proč hned skákat na tu ruskou?
   Ukrajinská armáda zatím jakž takž drží, k žádnému zhroucení fronty zatím nedošlo.

   1. Re: elsky

    Máte aspoň tušení, co je tzv. fronta?

    Co není zhroucení, když Ivan DENNĚ hlásí postup řádově ve stovkách metrů?

    Mají Ukři připravené NOVÉ obranné linie, když pořád couvají?

    1. Zadnej ukr este nerek zadnou pravdu a vo nicem, lzou i kdyz nemusi.
     Ukr verse je lez. Treba strizliva, kokainem vosolena.

   2. Vidím v tom drobný problémek. A to ten, že nikdo a nic neví jistě.
    Jen málokdo má tolik volného času, aby mohl sedět třeba několik hodin u PC a dohledávat si jednotlivé střípky informací, které jinak (rychleji) najít nelze. Následně je křížově ověřovat, vzájemně porovnávat apod. Chtěl jsem tím jen naznačit, že pokud mainstream tvrdí, že UA armáda zatím drží, tak to vůbec nemusí být pravda. Přesně totéž se může týkat i stavu armády RF.
    Už několikrát jsme byli svědky toho, jak sama armáda RF vypouští dezinformace o nějakém operačním stavu – aby se o den později, s kulišáckým úsměvem, vynořila o velký kus dále.
    V digitálním věku nejspíš budou informace tím klíčovým titulem, proto mě např. vůbec nezaráží mizerná kvalita jakýchkoliv fotek, které odtamtud přijdou.
    Žijeme v době, kdy i tím nejmizernějším telefonem lze pořídit poměrně slušnou fotku – a přesto se všude nacházejí jen fotky, na kterých lze jen stěží rozeznat, oč vlastně má jít..

    1. V češtině to jde asi sledovat blbě, ale já sleduju převážně
     https://www.youtube.com/@militarysummary
     Je to kanál posuzující geolokace videí a snímků z obou stran, i když se zdá klást větší důraz na oznámení a zdroje ruské strany. Na jejich základě vybarvuje odpovídající postup obou armád na aktivních místech fronty (to není ta na banány, Targus :-))
     Například oblast na východní hranici Časiv Jaru je už poměrně dlouho stabilizovaná.

     1. „na východní hranici Časiv Jaru je už poměrně dlouho stabilizovaná…“ …a rusove za 4 mesice tohoto roku osvobodili pres 500km2. ale jinde. asi nevedi jak je casov jar strategicky dulezity.

      1. Jo ale 500 km2 je třeba obdélník 25 x 20 km. Co to při velikosti Ukrajiny je? Ano, až na jednu oblast úplně na jihu Rusové útočí, dobývají vesnici za vesnicí, ale prakticky nikdy to nedostanou zadarmo. Ukrajinci ustoupí, až když musí.

  4. Zasejc ale, celá alternativa není od popkornu, to myslím ne, nýbrž je na určité straně, no.
   A u toho Kyjeva jste nepopsal události těsně před samotným příjezdem a klíčovou příčinnou zrádnou událost po. Vyprávějte nám to, jestli chcete, a budu doufat, že vás nebude nikdo přerušovat hlodama o tom, že nejste s námi. O tom zásobování to nemusíte rozebírat dopodrobna, spíš tu cestu tam. Dík.

   1. Zdragovanej na popcornu , elsky, uzemi se nepocita na velikosti ,ale na takticky a strategicky mista. Z nekterych se ovladaji velky uzemi a nepritel to musi drive ci pozdeji zabalit. Kdy nepritel ovladne jeden km zeleznice ,je po zasobovani.
    Nebo nikdo nestoji vo 500m ,ale vo barak ,kde je skladiste streliva ,pohonnych hmot na 100metrech ctverecnich.
    Nebo kdyz tam aspon dostreli z kanonu. Neco vysvetlis a voni pribehnou s dalsima nesmyslama ,misto aby se zamysleli.
    Taktika rusa je vsecko rozmlatit a potom obsadit. Setri vojackama ,ukr nesetril ofensivoval ,nemel povoleny ustoupit ,do lepsi pozice a ma jich vojacku ted malo.
    Kdo vydrzi nejdyl ,vyhraje.
    Borrel prohlasil ,ze jich konci tisic tejdne a Sojgu ,ze vod ledna 110 tisic skoncilo.

   2. M musím se Vám omluvit, ale stažení ARF od Kyjeva by opravdu přesáhlo rozměry běžného komentáře a hlavně bych musel dohledávat materiály z té doby. Mnoho toho ale lze dohledat sám. Skládá se to z mnoha dějství, které nakonec vyústily v to, co se stalo. Jen na první dobrou nastíním (za nepřesnosti neručím, je to fakt dlouho). Nalezené plány ARF u zdecimovaných jednotek + výslechy. Množství zanechané techniky po ústupu – často bez paliva (později zařazeny do řad UKRA). Výpočet nalezených zásob. To vše ukazuje na jak dlouhý útok se tedy ARF v tomto směru připravovala – neuvěřitelné 3 dny… Hostomelská operace. Proč stála kolona ARF a nemohla se hnout. Toto je celkem klíčový okamžik. Omezené množství odpovídajících komunikací, vyhození mostů a mostků na přístupech ke Kyjevu a zejména zničení regulační nádrže na řece Irpin, což vedlo k zaplavení oblasti a v součtu s počasím na konci února k nemožnosti využití terénu mimo zpevněné cesty. Snahy ARF o obchvat západněji – Borodianka, Makariv. Překročení dálnice na Zhytomyr ARF – maximální územní dosah. Protiútok UKRA (Makariv a další místa). Kolem 25.3. dochází ARF zásoby (původní odhad nešel dozásobit – UKRA s informační podporou západu likvidovala zásobování ARF + koncepčně podhodnocené zásobování v Gerasimových Battalion tactical groups). Neschopnost dosáhnout vzdušné nadvlády letectva RF (masové použití MANPADS u UKRA) + totéž s PTŘS proti pozemní technice (hustě zastavěná oblast – tehdy výhoda pro obránce).
    Pokud k tomuto nastudujete podrobněji materiály, tak zjistíte, že ARF na konci března již nezbývalo nic jiného, než se stáhnout a i k tomu došlo za značných ztrát na technice i personálu. Byla připravena jen na krátkou a rychlou operaci, která se jí nepodařila.
    Pak vše porovnáte s daty vyjednávání a již v té době začalo být patrné, že zpočátku vystrašení Ukrajinci postupně nabývají na sebevědomí, protože to na bojišti ARF nešlo, tak jak si plánovala… Více toho nyní z hlavy nedám…doba je jinde.

    1. Zpočátku vystrašení… taky zajímavé. Chtěl jsem si nechat vyprávět o cestě tam a myslel jsem k tomu kyjevu, ale i tak díky za popis toho, jak se v pravý čas ukrajina vzmohla, když zjistil západ, co za amatéra si k tomu kyjevu přijelo. A pak už to začalo… Do té doby to bylo vyjednávání prodlouženými prostředky

  5. Je game over,RF má to čím západ vyhrával dlouhé dekády – Air Supremacy.a díky tomu že si může dovolit poslat na území UA150 klouzavých bomb denně je v rozvratu i UA logistika.Alfa a omega každého konfliktu.Amatéři řeší TTD profesionálové logistiku.Bez ní je sebelepší wunderwaffe k ničemu.Nepočítám další logistické UA peklo,každý donátor techniky má jiné součástky který nejsou vzájemně zaměnitelné protože ehm proč jo aha duševní vlastnictví a nějaký patentový práva výrobců.Na rozdíl od RF která má 30 – 40 procent shodných dílů u každé techniky.A to nepíšu o munici.Tam si může RF nabít 122mm granát z IS 3 do moderní houfnice.U NATO zbraní použít jeden granát od jednoho výrobce pro jiný typ děla který není na něj certifikovaný je poukázka pro setkání s Banderou.:-)

   1. Re: O:)

    O logistice tu píšu od samého počátku války.
    Je to marný, je to marný, je to marný…

    Kdysi nás na ZDŠ učili, že „osel je osel, i kdyby zlaté sedlo měl“.

  6. Doplnil bych to: ukrajinská armáda bojuje celá, zbraněmi NATO. Ruská armáda zapojila do bojů jen svoji určitou část a provádí s ní spec. voj. operaci – nevede válku. Válka proti Ukrajině by vypadala jinak.
   Myslím, že každý ví, o co jde, ale bojí se to pojmenovat, bo pozor na hubu! Vládne zastupitelská demokracie, a to (např u nás) v kolonii.

   1. Tak.
    Asi každý, kdo absolvoval ZVS ví, že plnotučná válka RF vůči UA by vypadala naprosto jinak.
    Zatím to vypadá, že velkorus proti malorusovi plnotučnou válku vést nechce.
    Vypadá to zatím na to, že velkorus se malorusovi snaží rozmluvit, že národní identifikace v nacismu, je nápad blbý stejně tak, jako je paktování se s Američany a Západem.

   2. „Obr do pidimuzika mydli , domnivaje se ,ze vyhraje .“../W+V/
    Nejvetsi uspechy na rusa a nejlevnejsi pro nas . Kde naky vzit.,
    Je na prvni pohled jasny , ze se ukr rusovi nemuze postavit to nejde.
    Mozna , ze to tak chteji..
    Sotva se shromazdi rus je tam s bombama , letadlama ,kanonama , dronama , raketama…
    Cela situace uz delsi dobu krici vo zmene , cely strategie odporu..
    To znamena jednoduse ,partyzanskou valky. Vsude a nikde.
    Tak by vydrzeli pomerne dlouho. Coz si v mediich planujou..
    To je zalezitost generalu z valecnych akademii a profesoru , ale asi neni.
    Voni se pro kadodenni vopakovani poucek z ucebnic ,nemuzou trochu zamyslet.

  7. Mě udivuje jak Vaše tvrzení, domněnky, vydáváte za nezpochybnitelnou pravdu. Domnívám se, že odborník nejste, ale i kdybyste byl, měl nějaké odborné zkušenosti, stejně nemůžete VĚDĚT jak to skutečně bylo. Jaké byly skutečné důvody stažení ruských jednotek od Kyjeva a dalších oblastí. Mohlo na to mít vliv několik příčin, ale Vy zde vydáváte VAŠE domněnky za pravdu a urážíte jiné, kteří mají jiné názory, takže jste jako třeba ten idiot Visinger, to Alena vystihla dobře.

   1. Kdyz odbornik nemysli , odborny zkusenosti nema , jenom poucky ,nestara se vo dostatek pramenu, aby situaci posoudil a rozhodl , tak prijdou do prazdna na radu neodbornici.
    Pak sou poradci treba jenom medialnich , australskej hlavni jich ma jedenact ,
    cislicemi 11. Este nerek nic dobryho.
    President tady ma poradce na duchody ,ale aby zmizely…. duchodcum.

  8. Nebuďte hlupák – k bodu 1. Rusové nejsou takoví idioti, aby si mysleli, že s těmi „pár“ výsadkáři dobudou Kyjev. Ten útok dle mého byl pouze „klamný“, aby „přitáhl“ elitní Ukrajinské jednotky.

   1. To jsem si myslel původně taky. Že potřebovali zjistit, jak dobře je Kyjev bráněný.
    Potom jsem ale študoval tu melu v hostomelu a už jsem si tak jistý nebyl.
    To bude tím, že ani jeden z nás tady, není vojenský stratég, dokonce ani aktivní voják.
    Nemusíme dobře rozumět tomu, co se dnes učí na vojenských akademiích.

    1. Možná máte pravdu. Těžko opravdu říct. Dodnes není jasná spousta věcí ani z tak probírané věci jakou je 2. sv. válka.

     Rusové určitě dělali i dost chyb + asi měli spoustu předpokladů, které se nenaplnily – viz můj předpoklad, že spousta ukrajinců se bude rovnou vzdávat a přecházet na ruskou stranu – jako se to stalo vojskům tehdy na Krymu. Plus rusové mohli předpokládat nějaký převrat atd. Vážně těžko říct.

     1. Re: asdf

      Není dál co říkat. Naprosto mylné předpoklady a naprosto mylný odhad počtu mozků zcely vymytých ideologií, kterou nám tu přiblížil vidlák citací slov jeho příbuzné:
      BANDERA – NAŠA RELIGIJA.

      Konec vysílání.

   2. Neměli spíš ti výsadkáři za úkol dobýt a držet Hostomelské letiště? Pak by se mohly letecky přisouvat jednotky k obsazení Kyjeva .

    1. re: Jirka II.

     Hostomel byl prakticky dobyt, ovšem Ukrům se podařilo dostat do vzduchu jedno letadlo, které poshazovalo na přistávací dráhu několik pum. Což byl pro Ivana megaprůser. Protože krátery na přistávací dráze nejsou ideálem pro velké transportní letouny.
     Takže fiasko celé operace a docela složité stahování někam do pryč. Tedy do okolních lesů, na což Ukři reagovali vypnutím čerpadel, která v normálu tlačí vodu z řeky Irpiň do přehrady nad Kyjevem.
     Navíc Ivan zcela zřejmě počítal s dohodou a nechtěl Ukry před podpisem nějak moc sejřit.

     Jeho chyba.

    2. Letecky toho moc nepresunete, tim spis nejakou tezkou techniku. Plus potreba zasobovani plus odvoz ranenych atd atp – to vsechno je jednodussi delat po zemi, nez leteckym mostem, n.b. Kyjev je od ruske hranice 250km, z Beloruska o polovinu min

     1. Usaci zasobovali celej Berlin , letecky jednu dobu.
      Jedno letadlo , megapruser. Dve letadla ukra , konec sveta.
      V okolnich lesich byli porazeny vypnutim cerpadel z reky do prehrady..
      To je neco novyho ..
      Kazdej udela ve valce chyby , zalezi na tom ,kdyz vi co chce, aby to prosadil
      a potom to dela porad a neuhne …

  9. Z mého pohledu výborná analýza. Propagandu jedou obě strany. Za posledních 18 měsíců se fronta pohnula zanedbatelně. Uvidíme co přijde.

   1. Ano, na mapě 1cm : 100 km je fronta téměř stabilní. A ještě k tomu přidejte přesně to, co tým VVP potřeboval – aby se celá KoZa soustředila na válku a pak koukala, jak vyvoraná myš na to, co se děje na globální politické a ekonomické scéně.

    1. Divat se v kancelari na mapy a z nich posuzovat neni zdravy ,
     lepsi videt celou skutecnost v cely oblasti.
     Napr. vocumovat nepritele , kolik ma zbrani a kolik zaloh ,aby vydrzel utoky.
     Treba.

    2. Zrovna včera přišlo oznámení šojgua, že letos (4 měsíce) dobyli 545 km2 – to je ale při délce fronty přes 1000 km prostě zanedbatelné (Doněcká, Luhaňská, Chersonská a Záporožská oblast mají velikost zhruba 110 000 km2 – za 4 měsíce tedy získali necelé půl procenta území těchto oblastí). Teprve nedávno, 2 roky po zajájení SVO, získali Avdějevku – město, které leží 5 km od Doněcka.
     Fysis popsal situaci celkem objektivně. Kdo si chce udělat objektivní obraz, neměl by sledovat propagandu jen jedné strany.

  10. Fysisi, vaše verze je pěkně podaná, čtivá, ale toliko jen pro neinformované.
   Kulhá na obě nohy, anebo spíš je polopravdivá.
   Pomíjíte zcela některá zásadní fakta, která přímo vedla ke vzniku dnešní situace. Je příčina a je následek. Při tvorbě verze proto je dobré vzít v úvahu příčinu a tu pochopit. Následek se pak ukáže v celkem jasném světle.
   Pěkně o tom, proč co a jak, píše například simplicius, viz cituji:
   Attriční války vyžadují své vlastní „Umění války“ a bojují se „sílou-centrickým“ přístupem, na rozdíl od manévrových válek , které jsou „zaměřené na terén“. Jsou zakořeněny v masivní průmyslové kapacitě umožňující nahrazování ztrát, geografické hloubce absorbovat řadu porážek v technologických podmínkách, které brání rychlému pohybu země. V atričních válkách jsou vojenské operace utvářeny schopností státu nahradit ztráty a generovat nové formace, nikoli taktické a operační manévry. Strana, která akceptuje atriční povahu války a soustředí se na ničení nepřátelských sil spíše než na získávání terénu, s největší pravděpodobností vyhraje.

   Zejména si znovu přečtěte poslední prohlášení:

   Strana, která akceptuje atriční povahu války a soustředí se na ničení nepřátelských sil spíše než na získávání terénu, s největší pravděpodobností vyhraje.

   K tomu snad jen dodám, že Rus říká a neustále to zdůrazňuje, že bojuje nikoliv proti ukrajincům, nýbrž proti západu, který ukry používá co by svou zástupnou armádu.
   Co myslíte, koho ta střílečka a s ní spojená ekonomická válka víc vyčerpává a kdo má víc zdrojů a času?
   Již staří Římané říkali: spěchej pomalu.
   Koneckonců Rus chce, aby se NATO vrátilo do hranic z roku 97 a chce denacifikaci Ukrajiny. Proto zvolil svou strategii a ta se zatím jeví jako dobře zvolená.

   1. Atricni sem este neslysel ,mozna atttrition , attrit ,nebo attraitis ,z toho boli kolena..
    Jeden druh valky muze bejt posicni , kdy se obe strany opevni a drzi pozice v zakopech.
    Pak zalezi , kdo prijde s necim, aby se pohnul na nepritele s moznosti vyhrat.
    Problem jeden a klicovej je nenechat si vnutit vuli druhy strany .
    Strana ktera prijme zpusob valky vod nepritele, prohrava.
    Jedna strana si takovej zpusob si zvoli a prosazuje , pac je v tom nejlepsi.
    Do predevsim vo souboj , za ucelem ,co nejdrive uchopit iniciativu ,aby potom
    nepritel jenom reagoval a nechal si stale vice vnutit zpusob boje , az do pasivity a prohry…

   2. A připustil byste někdy variantu, že Rus šel do konfliktu s mylnými předpoklady, které ho po ztrátě Kyjeva, Charkova, Limanu a Chersonu nakonec donutily k přehodnocení svého přístupu a tedy, že k přijetí opotřebovávacího způsobu války došlo až následně? Že to nebyl geniální tah, který ho stál spoustu elitních jednotek, ale chyba, z které se dokázal otřepat?…

 8. zelenescu a porosenko se dnes objevili na seznamu hledanych osob ministerstva vnitra Ruske Federace pro nespecifikovane trestne ciny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *