22 června, 2024

O cukroví, křečcích, daňcích a právu veta

Krátký tričkový úvodník:

Přátelé, dnes začínám rozesílat vaše objednaná trička a doufám, že s tím do konce týdne budu hotový. Kdo jste si kromě trička objednal i knihy, dostanete je spolu s textilem. Trička mám odteď ve všech velikostech běžně skladem. Do konce roku mít v nabídce černá i bílá, ale od roku 2024 budu nadále nabízet jen černá. Kdo stojíte o bílé tričko, vyžádejte si ho nyní. Postup je stejný, jako při výběru knížek.

A teď už dnešní text:

Před několika dny proletěla sociálními sítěmi zpráva, jak naší čačtí kontroloři z hygieny dělají kontroly u „amatérských výrobců vánočního cukroví,“ a cítí se u toho asi jako zachránci státu, protože něco takového není dovoleno. Hospodyňka, která peče vánoční cukroví a když už to dává na plech a do trouby, tak vyrobí i pro Mařku odvedle, která jí za to dá pár stovek, to je vlastně skoro kriminální čin. Nedej Bože, kdyby paňmámu napadlo, dát si na fejsbůk reklamu: „Dělám cukroví, kilo za pět stovek, kdo chcete, ozvěte se.“ Vlastně bych se ani nedivil, kdyby na vyhledávání takových podvratných živlů spolupracovali i čučkaři od Koudelky…

Z ukrajinské pšenice se samozřejmě péct může, to nikdo neřeší, kontroly se nedělají, ale běda, když se holka z vesnice rozhodne péct i pro sousedky… Běda, když hospodyňka zavaří víc sklenic marmelády než obvykle a nabídne je k prodeji. Běda, kdyby hospodář někde pípnul, že nemá dost místa v mrazáku na zabité prase a jestli někdo nechce kýtu za stovku kilo…

Vlastně už nejsme daleko od momentu, kdy nám zakážou doma úplně vařit, protože na to naše ženy nemají vzdělání… Přitom právě domácí jídlo bylo vždycky naprostým základem kultury. Nejdřív to vymyslela nějaká hospodyňka doma, pak to okopírovaly všechny ženské z vesnice a pak se toho chopil profesionální kuchař, který vymyslel, jak tuhle dobrotu udělat rychleji, efektivněji a pokud možno levněji. Panímáma přece jenom mohla vařit oběd pro rodinu celé dopoledne, v restauraci to musí odsejpat rychleji.

Každý turistický průvodce po exotických zemích vám vysvětlí, že nejlepší je místní jídlo… Foodblogeři objíždějí celý svět, aby k někomu vlezli do rodiny a ochutnali místní kuchyni. Ládik Větvička se díky tomu stal nejslavnějším blogerem, protože když se chcete s někým spřátelit, děláte to přes jídlo a ne přes politiku. Já vždycky říkám, že než se s někým můžete shodnout na politice, musíte se nejdřív shodnout na bůčku, sýru a víně.

Ve šťastnějších zemích se dělají festivaly, kam lidé nosí jídlo, které udělali doma a porovnávají. U nás pomalu začínají mít problém i gulášfesty, protože to by přece hygienicky nešlo, aby amatéři naházeli do kotle cibuli, papriku a maso, ochutili to a nabízeli to k jídlu.

Svatosvatě slibuji, navěky a navždy, ať už bude moje politická dráha jakákoliv, ať se dám do holportu s kýmkoliv a ať tam budu hrát jakoukoliv roli, za naprosto všech okolností se budu snažit o zavedení kategorie domácích potravin do zákonů. Aby se přesně tohle smělo. Aby hospodyňky mohly péct cukroví pro kamarádky, které chodí do práce na směny a nemají čas. Aby mámy mohly zavařit okurky pro rodinu a přebytky nabídnout na fejsbůku. Aby si hospodář mohl zabít prase a podělit se o něj se sousedy. Aby se mohly dělat gulášfesty, košty knedlíků, aby mohly být festivaly domácího uzeného, domácí svíčkové, domácí zelňačky, domácích řízků a domácího bramborového salátu.

Přesně kvůli takovým hygienickým cypovinám jde venkov do prdele. Co taky na vesnici, když si tam mohu koupit jen klobásu z Kosteleckých uzenin? Co na vesnici, kde mi na hodech dají jen to, co si můžu koupit v Makru? Chci svět, kde mi v hospodě nabídnou skvělé domácí taliány podle originálního receptu jejich dědy. Chci žít na venkově, kde budu loudit o recept na tu úžasnou marinádu, kde se máčelo maso před jeho vyuzením. Všechny kecy o lokálních výrobcích si vy, odborníci z hygieny, nechte od cesty, protože aby ty vaše předpisy mohl nějaký lokální výrobce splnit, tak musí kilo hovězí svíčkové prodávat za tisíc korun.

Už před sto lety si řezník uměl udržet čistou provozovnu a to neměl žádné nerezové stoly, plastové špalky a dokonce neměl ani ledničku. Dneska máme všechno, ale nic se nesmí. Možná proto vozí Větva lidi do Gruzie… Tohle už není svoboda, začínají to být stále chmurnější kasárna. Plivu do ksichtu všem ouřadům, kteří mají za cíl, kontrolovat holky, které rády pečou cukroví. Je mi z vás na blití.

Ale co bychom čekali… V uplynulém týdnu jsme se dozvěděli, že naše-vaše EU samozřejmě řeší ty nejdůležitější věci jako první a tak nám zakáže chov některých zvířat. Jeník Cemper hned větřil dezinformaci a tak se pustil do práce, aby nám vzápětí oznámil, že EU nám chov křečků nezakáže. Jen nám chov křečků nepovolí… Díky Jeníku, konáš stejně záslužnou práci, jako ti kontroloři cukroví. Taky bych ti nejraději naplival do tvého liberálního obličeje.

Určitě to souvisí s hentou klimatickou změnou… Křečci a hadi zatěžují životní prostředí. Koneckonců, k ničemu ta holota už není. Mají televizi, to jim musí stačit. Ještě by mohli od křečků přejít ke králíkům, pak by mohli zjistit, že se králík dá zabít a sežrat, pak by se to mohli naučit a přestali by potřebovat naše skvělé eurohodnotné masokombináty.

Hele, věnoval bych se této sviňárně, která úplně otáčí pojetí práva, víc… ale to bych se nesměl dozvědět o honu v lánské oboře, kde si sponzor generálovy kampaně vybral odměnu za své penízky… samozřejmě nikoliv z Pavlova, ale z erárního, protože jak víme, z cizího krev neteče, i když je to desaterák. Chlapec dal Kolářovi půl mega a teď si za to zastřelil trofeje za sedm set tisíc. Vlastně mě na tom nejvíc překvapuje, že to Seznam nenechal být a začali šťourat.

Najednou se pak zpětně a velmi amatérsky (to víte, měli hodně stažené půlky, tak příliš spěchali) dodělávali papíry. Takže pan sponzor bude muset kromě půl mega na kampaň vypláznout ještě tři čtvrtě mega za daňky. Dobře mu tak. Ale stačilo málo a nad případem by se zavřela voda. Mrtvá zvířata nemluví… Takhle jen přidali další důkaz, jaká svoloč se na Hradě usadila a je vidět, že co nemají na yneligenci, to mají na sebevědomí. Oni můžou, protože oni jsou ti správní. Čirá kvintesence papalášství.

Můžete si být jistí, že přesně takhle to funguje vždycky. Přitečou peníze na kampaň a pak, když volby dopadnou podle představ, začne se vyúčtovávat. Nikoliv z funkcionářských platů, ale z našich daní. Samozřejmě, všechno je v pořádku, nic se nevyšetří a pokud ano, dopadne to na nějakého obětního beránka, který bude mít prostě smůlu.

Ještěže to celé přebila ta eskapáda s bojovým praporem v rukou naší vrchní gumy…

Bohužel to také tak trochu přebilo i generálprezidentský názor, že pro naší malou zemičku bude nejlepší, když se v EU zruší právo veta. Co my s ním, že? Naše hodnotová politika ho stejně nikdy nevyužila. Naposled s tím šermoval Babiš. Od jmenování Blyštivého Péťi se tento jediný nástroj pro malé státy úplně přestal používat. Jen Orbán přesně s tímhle vydírá Německo i Francii a oni mu musejí nasypat a navýjimkovat, aby jim jejich plány neshodil ze stolu. Poláci to samozřejmě dělají také a Fico s tím teď také začne. Ovšem, k čemu by to bylo sedmnáctému Budeslandu…

Ústavní výbor ojroparlamentu už zrušení práva veta odhlasoval, za velké radosti Luďka Niedermayera, který teď bude sdílet kandidátku společně se Sašou Promopro Vondrou a Tomášem Zdechovským. Fiala se totiž rozhodl, že ODS zničí co nejdřív a za každou cenu. Koalice SPOLU bude pokračovat i v evropských volbách. Už to podepsali. Vondra se u toho tvářil, jako by mu dali vylízat celou senkrovnu.

Moc si užiju jejich společný euroskeptický a eurohujerský program v jednom. Kolik Vondra s Vrecionovou vrazili do té své soukromé pražské bilbórdové kampaně? Že prý Evropa bez nesmyslů… Nesmysl jménem Niedermayer teď stojí přímo vedle nich… Začínám opatrně promýšlet variantu, že se SPOLU do europarlamentu vůbec nedostane a pokud ano, tak jen samotný Zdechovský. Lidovci jsou totiž dostatečné politické děvky na to, aby se z takového spojení ani nezastyděli a brali ho jako příležitost… stejně hladce se smířili s manželstvím pro všechny, Prague Pride i sto padesáti pohlavími. Zdechovský je ideální kandidát tohoto eurokurvení.

Alespoň vidíte, jak důležité ty eurovolby budou… Obzvlášť u nás. Budete jednoduše rozhodovat, jestli nás chcete vidět jako přívěšek Německa a nebo jako rovné partnery dalších středoevropských zemí. Jestli chcete, abychom patřili k Německu, stačí zvolit kohokoliv z Pětikolky. A nebojte se, jestli to takhle půjde dál, tak žádná česká konzervativní strana nebude moci říct, že nechce vystupovat z EU. Červené čáry se rýsují samy. Než dojde na horkou kampaň před volbami, bude pro jakoukoliv pročeskou stranu zcela sebevražedné říct něco jiného, než že jdou do europarlamentu podepsat odchod a zhasnout tam. Nemluvě o tom, že v té době tam nejspíš na ulicích bude poněkud islamistické dusno…

V poslední době si říkám, že pět let mého psaní o přípravách na průser, se teď právě zhmotňuje přímo před očima. A vlastně je dobře, že ústřední protagonista je senilní dědeček, který nepoznává ani sám sebe a rád padá ze schodů. Kdokoliv jiný by se z toho zastřelil, ale on je šťastný a spokojený. Ještě neví, co ho v nejbližší době čeká. Ale ti ostatní už začínají pomalu panikařit… Když se otevírala první fronta proti Rusku, 150 zemí ji ve valném shromáždění OSN podpořilo, zbytek byl proti. Když se otevírá druhá fronta proti muslimskému světu, nepodpořily to ani všechny země EU. Černochová se z toho musela opít a navrhnout na twitteru vystoupení z OSN… Na třetí frontu už se nikdo nikoho ptát nebude…

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí a podpořit vlastní národní občanskou společnost, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle agentovné alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička nebo placky z nabídky.

228 thoughts on “O cukroví, křečcích, daňcích a právu veta

 1. Jsem budoucí politik a ministr zemědělství a přišel jsem vám pomoct. Minule jsem vám pomohl s nákupními cenami na regálech, dnes s domácími zabíjačkami.
  Každé politické rozhodnutí bez výjimky je méně efektivní jak ekonomické rozhodnutí. Použijeme li dedukci, Vidlák nám chce již v zárodku škodit.

  Proboha proč se chcete Vidláku do všeho srát s rozesírat i to málo co funguje.

 2. Vážený Vidláku,
  jo tak Vám je z toho na blití? Z toho, co nám tady EU v předsmrtných křečích diktuje?
  Řešení je jediné – odejít z toho spolku ihned, včera bylo pozdě… Ale to ne, soudruhu Raichlovi se to nelíbí, nemohl by si v EuroParlamentu přilepit židli pod prdel… Tak teď ne, ale až k tomu bude vhodná příležitost, na svatýho Dyndy a když ne, tak jindy.
  Když to tak čtu, tak je mi z toho na blití taky. Konkrétně z vašeho alibismu.
  Tak nějak mi to připomíná lidi, co ještě v říjnu 89 vstupovali do KSČ, aby tu stranu tak ňák rozložili zevnitř.
  Tak rozkládejte, rozkládejte, ale pak se nedivte. A přeštěte si něco o tom, kdo a co je užitečný idiot.

   1. Myslim, ze ta pravda je na obou stranach… prijmout realitu casto znamena „volim teplou sesli.“ Rajchl bude vzdy klickovat. A pokud bude Vidlak pro nej pracovat, tak to bude vzdy omlouvat…

    Ti, kteri se derou k moci, musi jednat podle zakonu moci. Nas Karel IV tomu rozumel… my ho mame radi, protoze na Ceske kralovstvi drzel. Jeho jednani bylo jinak dost brutalni. Jak jinak?

    Mozna bychom meli Rajchla soudit podle toho mustru, ktery pouzivame na Karla. At uz je jakykoliv svinak (a ze bude svinak, je jiste, jinak se v politice neurdzi), jde o to, zda bude na nasi strane. (?)

    1. Rozumím, ale zaprvé mi přijde hodně podlé mu podsouvat snahu o ministerstvo.
     Co se Rajchla týče, nemám v něj moc důvěry, ale Vidlák několikrát dobře vysvětlil, proč jej podporuje. V tomto se nebojím o nás, spíše o Vidláka, pokud jsou naše obavy oprávněné.
     Se zbytkem co píšete souhlasím, ono nám ani nic jiného nezbývá a naše skutečná změna stejně přijde až po impulsu zvenku.

     1. No jo, Vidlak rad fantaziruje. Nemam s tim problem, at si uzije. 🙂

      Na druhe strane si myslim, ze nam leccos zbyva. Vidlak ale zde dava vsecky vejce do kosiku velke politiky. A jak rikate, na urovni velke politiky je to neutuchajici pruser, a klice k reseni jsou jinde.

 3. Několik čerstvých videí ze Slovenska:

  Robert Fico:
  Čo sa nezmestilo na tlačovku XX. – o politickej nekorektnosti a dileme samitu: pauza alebo pauzy?🤔
  https://www.youtube.com/watch?v=_pwVwEn8VGQ

  E. Kaliňák: Moja prvá rada premiérovi bude takáto!
  https://www.youtube.com/watch?v=kDqlFD2_yBY

  Fico a Šutaj Eštok: Už dnes nasadíme MASÍVNU silu na ochranu hraníc
  https://www.youtube.com/watch?v=i1YsAaDmpsQ
  ———–
  To se až nechce věřit, jak na tom Slovensku tvrdě jedou hlava nehlava…

  1. A jak snadné to bylo, že? Žádní loutkovodiči, žádný globální prediktor, žádní Rotšildi ani světové židovské spiknutí. Stačí jen odvaha se neposrat před médii.
   Jestli to takhle půjde dál, tak škarohlídi nebudou mít žádnou výmluvu…

   1. Přesně tak, Vidláku.
    Stačí se jen neposrat před neziskovkami a médii a důsledně si prosazovat to, s čím vyhráli volby.

    Z Fica vyrostl špičkový státník, věřím, že spolu s Orbánem budou jednoho dne schopni opravdu něco v Evropě změnit.
    Každopádně, naši politici, Babiš, Okamura i Rajchl by měli pozorně sledovat dění na Slovensku a učit se, jak to mají dělat.

 4. Hamas šest procent ze svých příjmů používá na vyplácení odměn teroristům, sebevražedným atentátníkům a jejich rodinám. Terorista chycený a odsouzený na 10 let za vraždu Izraelců má nárok na měsíční rentu ve výši 4 000 šekelů (cca 20 000 korun). Nejhorší zločinci odsouzení na 30 a více let dostávají 12 000 šekelů.

 5. Asi od těch Ukrajinců, co osvobozovali Československo … a radím, broučku, před náběhem raději dobře pohledat zdroje 😀

 6. V nejmenovaném českém městě 😀 je závod na zpracování kuřecího masa. Kdysi jsem tam jednal s jedním chlápkem z vedení firmy.
  Řekl mi, že kuře jde na jatka cca po 3 týdnech od dodání z fabriky, kde se slípečky (kohoutci se tenkrát po vylíhnutí semleli v krmnou směs….před lety prý ale v Holandsku vynalezli rozpoznávání pohlaví drůbeže již ve vaječném jejím stadiu, nevím, dál jsem to nesledoval….) líhnou….
  Když jsem se ho ptal, co takové kuře žere, tak se jen poťouchle usmál a řekl : “ Raději se neptejte“.

  1. I když….to kuřecí maso asi pocházelo i z kohoutků, co já vím ? Jel jsem tam kvůli reklamním záležitostem.
   Takže popřípadě pardon, nechtěl jsem šířit dezinformaci, ani má umělá inteligence nedostala takový povel. 😀

 7. V supermarketu JiP prodávají již ugrilovaná taková malá kuřata, prý „domácí“ z Ukrajiny. Zkusil jsem 2x a letěla do odpadkáče. Zlaté Vodňanské kuře.

 8. K těm „domácím výrobcům potravin“. Vidíte to moc optimisticky. S tou čistotou u řezníků to v minulosti byl docela průser. Výše postavení si bourali sami od vlastního řezníka. Vesničané si také bourali sami (a to výjimečně). Měšťané nakupovali v masných krámech spravovaných městským řeznickým cechem. A otravy byly časté. Končilo to útrpnými výslechy, kde se doznal každý a zároveň se takto řešily i osobní problémy.

  A ještě jeden příběh: Po Revoluci´89 se partička náctiletých nutně potřebovala dostat k nějakým penězům. Měli mezi sebou učně na řezníka. Tak začali po okolí „lovit“ psi a kočky, ze kterých ten budoucí řezník vyráběl „srbské klobásky“ všeho druhu. A nikdo prý nic nepoznal.

  Ta státní kontrola, normy ČSN a certifikáty výrobců měly nějaký význam.

  1. PS: A k té, co by pekla cukroví na prodej asi to, že pro sousedy žádné povolení nepotřebuje. Pokud ale již chce prodávat v šedé zóně anonymně na netu, tak tam bych byl opatrný. Co když to riskne se závadným máslem aby ušetřila, moukou z Ukrajiny a dalšími závadnými ingrediencemi?

   Koupili by jste si sušené houby na netu od nějakého pána (třeba to bude 12-ti letý kluk nebo alkoholik či feťák v posledním stádiu)?

   1. Já koupil (jaká pohana pro náruživého houbaře !!…ovšem ten rok nerostlo v kraji vůbec nic) sušené houby pouze jednou, a to už kdysi dávno , sušené houby od pana Kostery z Větřkovic (fajn chlap) , ale to už byl tehdá pan Kostera podnikatelem (spíše živnostníkem).
    Ty houby samozřejmě nesbíral jen on, měl už tehdy síť houbařů po celé republice – jeden chlapík z Šumavy mu prý jeden rok dodal několik set kilo hub.

    Dneska už je pan Kostera jinde, poctivému podnikateli by se ale mělo dařit, tak je to správně.

    https://www.chut.cz/susene-houby/?gclid=EAIaIQobChMImqD6y9SdggMVCcd3Ch2lNwRZEAAYASAAEgLGZPD_BwE

    1. Ten pán prodává myslím prodává i sušené houby na Vanočního Kubu a i doplňky pro houbaře, od nožíků po košíky. To již nebude anonymní malý prodejce na netu.

     1. Jenže žádné razítko neudělá to že nenaletíte. Vzpomeňte na kauzu letadel co se sama vrhala proti zemi, nebo na auta co poznala měření emisí na STK podle toho že se túrují na místě a podle toho PC upravilo směs aby ty emisemi byly ok. Razítko není záruka ráje.

  2. Kdyz byly klobasky hygienicky zpracovane, tak to neni problem rezniciny, ale tech, co se staraji o peci o zvirata. A ty reznicke cechy… vy tady srovnavate stredovek?

   1. Eta vždy ví, jak by se dalo něco obejít, ošidit, jak z toho odvést prachy…
    Vy byste byl dobrý v kontrolním úřadu, vás by šidilové jen tak nedoběhli! 🙂

  1. Je to škoda, že to vzala, pro mne přestala být ikonou , holt jí v sobotu komouši naposledy zaškodili / prostřednictím psa agenta WC 40/

    1. ale tak nebuďte jízlivý, ona si za koumoušů opravdu neškrtla. Kariéru mít mohla, ale uklízela kanceláře, ani po 89 se do politiky nějak nemontovala. Měla jsem jí za dosti slušnou paní.

     1. Jízlivý? No, možná ano.
      Je to prostě tak, že hen ten náš současný soudruh prezident rozdává metály svým soudružským způsobem svým lidem. Vždy to tak bylo a je.
      Kdo bere z jeho rukou tento dar a kdo ho odmítá je ukazatel kdo kam patří. To není jízlivost.
      Jak to nazvat? Škatulkování?

    1. Tymakovan

     No, mohla to paní Kubišová už vydržet. Metal od Pavka je schůze i když si ho zasloužila. Já to prostě taky nechápu, asi u ní začíná ten němec.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *