13 dubna, 2024

O čem to je v Gaze

Chtěla bych říct pár slov k tomu, co se teď děje v Gaze a Izraeli. Problém je podle mého názoru někde o dost jinde, než kde se jeví, totiž v oblasti velmi nepraktické, údajně nesouvisející s každodenním životem, totiž ve filosofii a teologii. Kupodivu je daný problém stejný pro obě znenáviděné strany. Spočívá totiž v tom, že každá ze stran se prohlašuje za vyvolený národ, případně vyvolené náboženství. Z toho ovšeem plyne, že ti druzí jsou nevyvolení.

Pokud se obě strany nevypořádají s tímto svým dogmatem mír nemůže nikdy nastat. Protože základem nemíru je základní a nepohnutelné přesvědčení každé ze stran, že právě oni jako vyvolení mají právo na vše, zatímco ti druzí, nevyvolení, nemají právo na nic.

(A ještě bych dodala, že ačkoliv křesťané nejsou oficiální stranou izraelsko-palestinského konfliktu, tak jim otázka křesťanství jako jediného vyvoleného a správného náboženství také není cizí. Což mě nutí k jistému odstupu od mé vlastní víry. )

Zcela stejně je na tom navíc Evropská unie, která je ve svém greendealismu, elektropmobilitě a LGBT úplně stejně fundamentalistická jako Hamás, či jako Hizballáh. Ten homosexuály věší, Evropská unie zlikviduje každého kdo tvrdí, že homosexualita je psychiatrická úchylka. Kde je ve výsledku rozdíl?

V možnosti akceptovat jakýkoliv národ a jakékoliv náboženství jako „vyvolené“ mi brání ještě jedna úvaha: Ta „vyvolenost“ je totiž deklarována lidmi (i když se odvolávají na Boha), což ve skutečnosti znamená, že lidé Bohu přikazují (!!!) od koho má své uctívání přijímat a od koho nikoliv. Nu a to je úvaha, kterou ani moje chabé logické myšlení není schopno akceptovat. Lidé nařizující Bohu??? A to myslí nějací (jacíkoliv) teologové vážně? To j dle mého názoru na aspirin, nohy v teple a studený obkládek na čelo. 

Pokusím se k danému problém zaujmout svoje vlastní stanovisko. Jsem přesvědčena, že všichni lidé jsou vyvolení. Některé národy případně náboženství na to přišli dříve, některé později ,ovšem všechny národy i náboženstké skupiny vztáhly tuto vyvolenost neoprávněně pouze na skupinu, která byla dostatečně velká, aby mohla svou vyvolenost bránit, a přitom jim byla dostatečně blízká na to, aby se s ní mohli identifikovat. V dobách, kdy k této identifikaci a tomuto poznání o výlučnosti postavení člověka došlo, to bylo běžné. Globální pohled na svět neexistoval. Samozřejmě proto, že existovat nemohl, nebyly proto ani technické, technologické ani mentální předpoklady. Ale už jsme snad pokročili. Myslím, že globalitu světa jsou schopni vnímat úplně všichni. Od Křováků, zemědělců v Nepálu, přes šejky v Emirátech či strážce svatyně Kaaba, operní pěvce v opeře v Sydney, osazenstvo Kremlu či neviditelné loutkovodiče v Bílem domě, stejně jako v Zakázané městě či ve zlatém chrámu v Armitsaru.

Všichni na světě víceméně chápou, že alespoň podle současného poznání jsme jediní, kterými Vesmír reflektuje sám sebe. (Mimochodem – kdyby se objevili zelení mužíci s tykadli, na věci to nic nezmění, protože i oni by byli součástí života,respektive Života, tedy subjekty, které by byly schopny reflektovat Vesmír. Tedy i oni by byli vyvolení – stejně jako lidé.) Nedovedu si představit vyšší míru vyvolenosti.

Je otázkou a úlohou všech teologů všech náboženství, aby se s touto otázkou, s otázkou všeobecného vyvolení lidstva a zároveň i každého člověka, vypořádali. Je na nich, aby politikům dali ideový základ pro to, aby vůbec mohli jednat. Dnes ten základ politici nemají. A vůbec netuší, že by jej měli hledat a už vůbec netuší, kde by ho měli hledat a že ho musí nalézt. Je to tedy na íránských a zejména saúdskoarabských náboženských autoritách na straně jedné a rabínech na straně druhé, přičemž ráda bych v tomto dialogu viděla i křesťanské církve. Všechny. Až si ujasníme, kdo a co je vlastně lidstvo, kdo a co je vlastně člověk, můžeme jednat o míru. Jinak budou z jedné i z druhé, případně i z třetí strany vypadávat bláboly neandrtálského typu (při vší úctě k neandrtálcům) o lidských zvířatech. A míru se nedobereme nikdy.

50 thoughts on “O čem to je v Gaze

 1. Díky za článek, to jsem si potřeboval přečíst. Cenný postřeh, stejně jako některé další Vaše postřehy a porozumění.

 2. Je to tak, mila Klaro. Kdysi davno melo kazde mesto svoje bozstvo, ale nezlobili se na sousedni mesto, ktere mely bohy jine. Jen verili, ze to jejich je lepe ochrani. Zidi prisli s tim napadem, ze jejich buh je nejen nejlepsi, ale taky jediny — ti ostatni jsou jen fejkovi idoli. A ze protoze maji toho jedineho a nejlepsihou boha, tak jsou sami jedinecni a nejlepsi. A ostatni narodove jsou do urcite miry menecenni, i v ocich bozich.

  Je to nakaza, tahnouci se od Hebrejske bible az do krestanskych dob, a kdyz krestanstvi ztracelo svetskou moc, tak ta nakaza presla na ateisticke doktriny. A v Arabii ta nakaza presla na islam, a jeste zintensifikovala.

  1. Asi bych Vevčo nesouhlasil. Výjimečně se sám pro sebe cítí věřící v jakéhokoli boha/bohy. Věří tomu, je to smysl a příčina té jeho víry. A když je jeho náboženství ve společnosti dostatečně silné, dává mu to sílu ostatním to náležitě omlátit o hlavu. Což je jiná výjimečnost. Judaismus tehdejší doby měl jen lokálně lokální sílu, jediné, že „způsobil“, aspoň tedy oficiálně, to křesťanství a islám. Je to všechno velmi lidské. Malé náboženství se krčí v rohu, jeho stoupenci se sice cítí výjimečně, ale nevykřikují to. Velké sedí uprostřed a jeho stoupenci to křičí na celé kolo. Můžou si to dovolit. A dělali by to klidně ve jménu Jupitera a jeho podřízených bohů, pokud by tehdy pro Řím mělo větší smysl místo křesťanství fedrovat jej. Stoupenci by měli naprosto stejný vjem exkluzivity, jako jej mají všichni věřící, jen by to měli společensky dotováno. Klidně mohlo dojít k tomu, že o Ježíši by někde jen existoval záznam jako o vůdci malé židovské sekty. Nebudu ale rozvádět historii, která nebyla.

    1. Přece ta výjimečnost, potažmo vyvolenost. To je koncepce náboženská, ne monoteistická. Monoteistickými byly i různé kulty slunečního boha, kde vládci bylo bráni jako jeho potomci apod, takže vyvolenost to přinášelo jen jim. Všechna náboženství to měla a mají tak, že jejich bohové jsou „lepší“. Ta ostatní jakžtakž nechávala na pokoji, ale byla „lepší“. Židé ale přišli (měli přijít, viz níže) s vyvoleností ne pouze boží, ale stoupenců boha.

     Proto jsem dodal tu historii, co nebyla, že polyteistická i monoteistická náboženství buď ve své koncepci vyvolenost svých stoupenců mají, nebo nemají. Není mezi tím přímá úměrnost. Judaismus má kombinaci monoteismu a vyvolenosti stoupenců jen coby (možná následně cíleně použitou) konsekvenci.

     Abyste byla ještě zmatenější 🙂 , zkuste si představit dobu počátku křesťanství, tzn. plus mínus počátek oficiálního letopočtu. Ano „jen“ plus mínus a „jen“ oficiálního, zkuste omrknout způsoby měření a zápisu času (čímž zdaleka nemyslím jen juliánský a gregoriánský kalendář), taky kdy byly ty způsoby sjednoceny, mezi sebou zesouladěny a jak potom zpětnými dopočty došlo k pouze uzančnímu stanovení data 1.1. roku 1 našeho letopočtu. A taky, kým konkrétně tak bylo činěno, kdy moderní věda má k dispozici už jen psané indicie, které jsou dílem… těch „konkrétních“. A artefakty, které tam časově dosazuje. Mohlo by se sice taky argumentovat dendrochronologií a C14, (doplňkově hloubkou a tvarem uložení artefaktu, to se nějak jmenuje, nebudu ale hledat), což ovšem u prvního platí ne vždy. A u druhého ještě víc, kdy zkoumané objekty taky musí být organické. Což je trošičku maličko občas problémeček…

     Tedy, ten počátek křesťanství. Kdy se v Římě stalo státním náboženstvím a z jakých důvodů, toho je plný internet. Aby křesťanství táhlo v tak obrovském státním útvaru, jako tehdy byla Římská říše, s africkými a asijskými územími srovnatelná s dnešní Evropou, co se muselo stát? Evropa navíc po rozpadu říše byla, a to za prolití hektolitrů krve, „kompletně“ christianizována až kdysi v novověku, z čehož lze trochu odvozovat, jak „bleskově“ populární asi bylo v tom Římě. Stačil tehdy k té chytlavosti křesťanství jen jeho obsah a „poselství“? To, že kdesi v pro velkou většinu obyvatel málo známé provincii říše jakýsi mladík všechno zlomil přes koleno? Stále další a další zahazovali po tuctech své staré bohy a přidávali se k tomu jedinému pravému mesiáši (kdy mesiáš je taky velmi univerzální náboženský koncept)?

     Spíš ne. Chtělo to na začátku masivní podporu mocných tehdejšího světa. Sjednocený náboženský kult je optimální mocenský nástroj, obzvláště na tak gigantickém prostoru. Jak takový kult vytvořit? Znovu, stačí jen rozhodit mezi lidi, že najednou se to kdesi na málokomu známém místě celý stalo a znamenalo to celosvětový náboženský přelom? No, taková verze odpovídá spíš zde mnohokrát vzpomínanému Monty Pythonovi.
     Kdepak. Musela se vytvořit velmi hutná a časově značně dlouhá tzv. doložitelná legenda, která k těm ve finále golgotským událostem vedla jako k vyvrcholení. A to si nejde vycucat z prstu.

     Teď přijde vrchol všech kacířství a konspiračních teorií 🙂
     „Někdo“ si v Římě všiml, že v té judejské provincii mají dosti starý monoteistický kult, taky je tam ta vyvolenost jeho stoupenců. A všimnout si ani nemusel toho, že doma jim značně úspěšně jede kult juliánský. Což se díky přítomnosti domácí superstar velmi hodí. César byl zbožštěn jako Jupiterův syn, po městě byla nošena jeho figurína na dřevěném podnose tvaru kříže. K tomu znamení hvězd, trojice, jeden smrtelně zraněn Longinem, druhý taky Longinem, jeden měl v předvečer smrti důležitý hovor s Nikomédem, druhý s Nikodémem, jeden byl posmrtně spálen (tuším latinský cremo) a pak vynesen do nebe, druhý ještě zaživa pověšen – ukřižován (tuším řecky cremò) a pak vynesen do nebe, jeden udělal kariéru v Galii, druhý v Galilei, každý překročil svoji osudovou řeku, oba měli v příbuzenstvu kouzelnici Martu, oběma vstal strejda z mrtvých… Těch podobností bych dodal ještě na půl stránky.

     Chachá, další švihlej, čím větší blbost, tím víc tomu věří. By se mohlo říct. Nevěřím ale, jen si porovnávám. Najděte si Francesco Carotta – Jesus was Caesar. Mělo by to být PDF, česky to, obávám se, není, což vám ale neva. Když nic, tak hodně zajímavé.
     Velmi rádo se u různých věcí tak dlouho srovnává, až se srovnání najde. Hodně se tomu taky dopomůže, aby to srovnatelné bylo co nejvíc. Což jistě může být i toto. V každém případě ale mimořádně pozoruhodný sled podobností, které se i při té dopomoci na světě zase tak často nedějí, obzvláště u osobností takového formátu.

     Zpět k judaismu, když trochu popustíme uzdu, mohl být právě pro zavedení nového monoteistického (pro všechny případy v rámci té trojjedinosti trošku „poly“) kultu být zpětně přizpůsoben. Z lokálního, tehdy značně krvelačného menšího až malého náboženství se uměle vytvořila vycpávka. Náležitě nafouklá objemově I časově, pro odštěpení a prosazení nového politického nástroje. Takzvaně se z komára udělal velbloud, na kterém předtím jezdil César. Pak už se jen nabalovala koule.

     Jakkoli to komukoli zní fantasmagoricky, stačí srovnat, jak „mnohem míň“ fantasmagorická je historicita biblických záznamů, která je, a to až následně, do až neuvěřitelných podrobností rozpracována kým jiným, než do hloubi duše zanícenými stoupenci starého judaismu a nového judaismu – křesťanství. A jak přímo pokorně se jí dnes blízkovýchodní archeologie podrobuje.
     Tím se okruhem vracíme k té vyvolenosti, dostávající v tomto světle trochu jiný ráz…

     P.S. A islám, to je příklad, když se klon SZ začne zavádět tzv. po tamerlánovsku.

  2. Vevčo, do značné míry s Vámi souhlasím. Přide mi ale, že specialisty na tyto pohledy na „vyvolenost“ jsou hlavně všichni monoteisté, takže i křesťané a Islámci, nejen Židé. Oni se tak chovají i v rámci svých náboženství (šíité-sunnité, katolíci-protestanti, ….). Třeba Římané byli k vírám barbarů zcela tolerantní. Nesmělo se hanit oficiální náboženství, ale svoje bohy si mohl uctívat každý po svém.
   Pro mě jako pro ateistu je do značné míry nepochopitelné, jak mohou lidé vést spory o výklady tisíce let starých textů a zcela ignorovat, že v době vzniku textů neexistovala žádná věda o vesmíru, zatímco teď každý, kdo chce, tak ví, že země je mrňavá planetka na periferii jedné z mnoha tisíc galaxií.
   Křesťanům bych doporučil přečíst si krátkou povídku Arthura Clarka „Hvězda“. Jedná se samozřejmě o hříčku, ale dává pohled na nesouměřitelnost Starého zákona (a Koránu, a jakéhokoliv jiného náboženského textu) s aktuálním pohledem na vesmír.
   Kdyby náboženství patřila do racionální kategorie ideologií, očekával bych vznik nových náboženství, buďto „celovesmírných“, kde by víra reagovala na velikost vesmíru, nebo „periferních“, kde by se vláda boha soustředila pouze na naši planetu nebo sluneční soustavu s tím, že v jiných oblastech vesmíru to může být jinak.
   Neumím si představit, že by povídka jako „Hvězda“, vznikla v dnešní době. Naopak, poměrně zjevně se vracíme do období náboženských válek, jenom s mnohem strašnějšími zbraněmi.
   Když se dívám, jak v Gaze padají paneláky jako domečky z karet, nechce se mi věřit, že tam mají jenom stovky mrtvých. Kam se ti lidé schovali? Jestli byli doma, když bomby spadly, musí být těch mrtvých už teď desetitisíce.

 3. Bravo!
  PS: místo teologie bych ovšem napsal psychologie…
  Problém je přímo v nás.
  Jsem lepší než ostatní….
  Ok
  Napíšu to i jinak.
  Nejsem takový zmrd jako on přece.
  A je to.
  Vevnitř každého z nás, kvete strašlivá válka sama se sebou.
  Jelikož ji v sobě potlačujeme, dřív nebo později se snaha hlubin v nás o celistvost projeví.
  A zmrda uvidíme před námi… a je to jasné.
  Zmrd je zlo a tak tě zlikviduji…

 4. Dr. Samková disponuje coby právnička precizní logikou. To není kompliment, nýbrž nutnost a nezbytnost té profese. Jakkoli je to její volání po „výjimečnosti“ všech jen morálním apelem, právě u náboženství jí proto je právě velmi precizně jasné, že neexistuje cesta k vyslyšení toho apelu. Přinejmenším u abrahamských náboženství je právě ona „exkluzivní“ výjimečnost jejich samotnou podstatou a principem. Bez ní by žádné nemohlo existovat. Všechna ta nej- (nejniternější, nejpravdivější, největší, nej, nej…) jsou dokladem, že příslušní věřící to se svou vírou myslí doopravdy. A taky myslí. NEJvíc doopravdy, řeklo by se. Jakmile je konkrétně u náboženství něco ve stavu nej- (což tam je všechno), neexistuje kompromis. Natožpak mezináboženský, vždyť i jednotlivé denominace mezi sebou po staletí válčí víc na život a na smrt, než komunisté s kapitalisty, nebo, jak je dnes oblíbené ve filmech, upíři s vlkodlaky.
  Náboženství se své sobě přiřazené výjimečnosti mohou zbavit jen a pouze tím, že přestanou existovat. Což disponuje, podobně, jako transnáboženská ekumenie, pravděpodobností limitně se blížící nule.

  1. Bezprecizni absurdni blaboly ,ocenene jako precizni logika , bez opodstatneni a jedineho vysvetleni..Spatlavani abstraktnich nabozenstvi s nelidskou cinnosti,
   apelu.
   Vsechny nabozenstvi udesne dopatlany dohromady.Precizni logikou.
   Zase nuda. Kdo seje vitr sklizi bouri , kdo seje humanisticky vzdelani,
   /technicky v zavislosti/ ,
   sklizi jen a jen to vsecko nejhorsi , silenstvi a vladu antiSatanu.
   Musime zde pripustit Satanovi jeho ponekud rozumne pocinani..
   Teologie,filosofie, nabozenstvi /i ty mezinabozensky/ a driny bez
   odpocinku a ulevy , s preciznima a nekompromisnima
   logikama , vcetne. A Hitler , nebo Stalin , byli nabo zensky vyvolenci bez filosofie a teo-halo-logu..Halo, truhlologove ,halo , pokrokovy filosofove vocumujici uz po staleti z jeskyn ,kde ste? /My uz tam davno nejsme , uz sme ty jeskyne vopustili/.
   Absurdni abstrakce konstrukce akce , reakce na place , nacizace a vubec
   vsechny precizace, nejak bez jedine zivouci lidske bytosti.
   Lidskost uz si uplne vymazali ze sveta a bezmozci uz davno nemaji ani z ceho..
   A co cekaji ze bude nasledovat asi?
   Vsecko si vygumovali vytvory zpatlanych poucek nejdriv a potom universalnim terorem vyuky vzdelani prave tema pouckama.
   A svadeji to nepricetne na poucovani o bohu a spol. Aby se nemuseli zabejvat prirodnimi nepsanymi zakony a universalnimi zakony , ktere nam vladnou , neco takovyho zjistovat je ponekud nesnadne..
   Tak prilitnou aspon s bohem a bohama a poucnyma bachorkama na kazdyho.
   Vesmirny zeleny s tykadlama uz sou povyseny na reflex a soucast vesmiru…
   Ty zeleny ty sou hodne dulezity. Povysovani je vyhlazovani. Ma presne ten ucel.
   Mozna tezky pochopit.
   Neco takovyho uz by ani v tom nejhorsim cirkuse Barnum se panoptikem a zrudama , nevyvedli.
   Tady radeji nejaky bohoduchove vseho schopny naci a pre cizaci .

 5. Za mě není vyvolený vůbec nikdo. Lidé jsou jen vychytralé zákeřné opice potrefené komplexem výjimečnosti. Když se na veškeré dění ve světě začne člověk dívat touhle optikou, dost věcí začne dávat smysl.

  1. Ale ne , jedna se pouze o souteze a zavody v hysterii. A dusledky toho.
   Ty nejvic „pravdive“ , urvany na chvili vyhravaji.
   A bolsevik napriklad rval jako ta svine a taky byl.

  1. Měl. Ale libtardi jako praví idealisté věřící v nadosobní existencí abstraktních pojmů, jako třeba „lickápráva“ či „libtardí démongracie“ nebo „svobodný vrh“, daných jedinou provždy absolutní božskou mocí, to nikdy nepřipustí. Ona by se jim totiž celá ta jejich konstrukce světa úplně rozpadla.

    1. Ale vo zadny opium nejde, /de zase vo kecy ,zase ty matky uplne
     zpitomnely moudrosti a imbecilni opakovany pro svoji
     popularni imbecilitu ,klise/,
     ani neslo, jednoduse jde o zbesily rvany hysterie , ktery sou
     nejkratsi cesta k zfanatizovani mas do nejhorsiho terorismu..
     Myslet neni zase tak tezky a clovek se s tim ani nenadre.
     Nepotrebuje k tomu ani usmajdany bezmozky universit, kancelari , pracoven a kuloaru plnych spiny a smradu , kam se uz nic jinyho nevejde.
     A hlavne ani trochu normalniho rozumu tam nesmi,
     rozum tam ihned po volbach taky zabijou ,jako ty sliby ,
     vladne tam zakon trestu smrti. Ted to zase vypada , ze na celej svet.

 6. Vyvolený národ,jedinec .poznáme podle výši konta,buď si to koupí a když si to nemůže nakoupit,tak nakoupí zbraně a sledujeme důsledky.

  1. Omlouvám se za Amritsar/Armitsar a opravuji, stejně jako další překlepy průběžně. Kdo by to řek, že ke stáru mě ta dys- zase soženou…

 7. Já tedy nevím, ale mě spíše přijde, že stát bez ústavy zkrátka přišel a zabral si kus území pro sebe. Tak nějak vymlátili původní obyvatele (což přikryl holokaust ® který nepopírám), aby měli svůj lébnsrojm. Příklad: Jako kdyby představitelé Rakouska řekli, že českým zemím vládli 300 let a chtějí více životního prostoru a pod nějakým usnesením společenství národů(?) třeba obsadili pouze Jižní Čechy. Se vší parádou i svinstvy, které taková anexe provází. S tím že by ono společenství kladně kvitovalo, že si jako vzali jen část Čech, přičemž přece měli kdysi všechny česká, moravská a slezská území a jak jsou vlastně hodní, že se spokojí jenom s částí a tedy by se jim nemělo bránit a obyvatelé třeba zrovna těch jižních Čech nesmí proti obsaditelům bojovat, je to tak? Dá se to tak alespoň vzdáleně přirovnat? Nebo je to zcela úplně liché přirovnání?

  1. No muze, ale to se tak dela od nepameti. Cesi obsadili, co bylo Keltu a Germanu. Vytlacili je na zapad. Pred tim Keltove a Germani vytlacili, vymydlili a vstrebali puvodni staroEvropany. Je z nas nekdo, kdo nema takovou historii za sebou, kdyby se dalo jit v genealogii tak daleko?

 8. Takže žít v Evropské unii je stejné jako žít pod vládou Hamásu?
  Možná, že by se autorka měla přestěhovat do Gazy a pak o tom něco napsat.

 9. Pokusím se parafrázovat článek Kláry Samkové:

  Problém je v tom, že nad nepřátelskými mrtvolami jedni křepčí zcela nekultivovaně fyzicky, druzí kultivovaněji jen slovně a ti nejkultivovanější se jen spokojeně usmívají.
  A ten problém lze vyřešit jen tak, že se všichni naučí nad nepřátelskými mrtvolami plakat nebo alespoň zvracet.
  Jak toho dosáhnout ovšem naprosto netuším. Zatím jsou ti, kteří to už umějí, nenáviděni od všech ostatních.

 10. Nějak tam postrádám návod, jak se mají volové vyvolit… Leda snad – dle Neprakty – jak se bavěj ty 2 krávy – Ze synka můžete mít radost. Je to opravdu výstavní vůl!

 11. Chraň bůh, aby kvůli tomu konfliktu zdivočeli evropští muslimové. V Berlíně a Paříži stačí jediné slovo prezidenta nebo kancléře, že podporuje Izrael a začnou hořet ulice.

 12. Palestinci jsou i vlastni arabacskou komunitou povazovani za neco jako cikany muslimskeho sveta. Tolik k dojemne dusevneprujmove peci teto autorky o ne 🙂

   1. Tak to je blbé. Protože jestliže vyhrajou Židi, začnou se se stěhovat Palestinci. A když už bych si musel vybrat, tak….

   1. Vždyť já taky. Když se nato podívám z pozice například zdejšího Vietnamce. Nedemonstruje, neprotestuje. Pracuje. Stará se. Celá rodina. Děti patří k nejlepším ve třídě a večer pomáhají v obchodě.
    Rok 2034: Z výrobní linky bývalé Škoda auto vyjíždějí první vietnamské modely.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *