15 května, 2024

O čem si Marek Výborný letí do Brusele poklábosit na Radu ministrů zemědělství?

Dnes se do Brusele slétají na Radu ministři zemědělství členských států EU. Letí si pokecat o problémech, které vyhnaly na traktorech do ulic a na hraniční přechody zemědělce. I Když mejnstrým tvrdí, že letí projednávat legislativní balíček ústupků zemědělcům, ministři si jedou jen popovídat. Žádný minibalíček reforem Společné zemědělské politiky na pořadu jednání není, protože na papíře ani neexistuje. V procesu jednání s členským státy je jen návrh Komise na vydání nařízení v přenesené pravomoci, jimž by na rok 2024 byla zemědělcům „odpuštěna“ povinnost ekonomicky nevyužívat část půdy.

Takto vidí Společnou zemědělskou politiku EU a minulý týden schválené nařízení o prodloužení dovozů zemědělských komodit z Ukrajiny polští zemědělci

Na dnešek je v Bruseli hlášena demonstrace Evropské rady mladých zemědělců (CEJA). Zemědělci mladší 41 let (podle definice práva EU) přijedou demonstrovat na traktorech s přívěsy i bez přívěsů, v nakladačích a na další polní technice. Minulá akce s použitím zemědělské mechanizace byla tak úspěšná, že na žádost orgánů EU radnice města Brusel na dnešek uzavřela několik bloků kolem hlavního sídla Evropské komise a kolem budovy Rady ministrů. Od pátku je část tzv. Evropské čtvrti uzavřena železnými zátarasy v podobě protitankových ježků, mezi nimž jsou řady žiletkového drátu.

Mimo ostnatý ovál zůstal z hlavních budov nejvyšších institucí EU pouze skleník bruselského sídla Evropského parlamentu. Ten je ale dnes prázdný, protože všech 705 europoslanců i se svými asistenty a poradci a 5 tisíci zaměstnanci europarlamentu je přestěhováno na týden do Štrasburku na plenární zasedání. Spolu s dalšími ulicemi a křižovatkami kolem policejních zátarasů tak dnes Lucemburské náměstí, které se rozprostírá kolem nejdelší strany bruselské europarlamentní budovy, opět okupují zemědělci s traktory. Z tohoto místa to budou mít nejblíže – nějakých 300 metrů – k budově Rady, kde si ministři zemědělství budou povídat.

Mejnstrým o dnešní Radě pro zemědělství a rybolov již více než týden referuje, jako by měla okamžitě schválit změny, které protestující sedláci požadují. Podle programu, který je zveřejněn na webu Rady ministrů není plánováno jednání o ŽÁDNÝCH LEGISLATIVNÍCH NÁVRZÍCH. Natož jejich schvalování. A co tam tedy ministři budou dělat? Budou si povídat. V bruselštině – „vyměňovat si názory“.

K problémům zemědělců způsobeným současnou grýndýlovou Společnou zemědělskou politikou (CAP) a bezcelními a bezkontrolními dovozy ze třetích zemí, se ministři dostanou v rámci části programu s názvem „Jiné záležitostí“. Na návrh Rumunska si ministři poklábosí o tom, jaké problémy zemědělcům způsobují zákazy jakkoli ekonomicky využívat část polí a luk, Tyto zákazy jsou stanoveny v přílohách 7 a 8 nařízení strategickém plánu. O žádném právním textu se ale nebude jednat ani hlasovat.

Jediný právní text, který je v rámci orgánů EU nyní v procesu projednávání, je návrh nařízení Komise v přenesené pravomoci – což je obdoba českého nařízení vlády (podzákonný předpis) – jimž by jen pro rok 2024 měly být dočasně pozastaveny zákazy hospodářského využívání části půdy. To je však nyní v procesu projednávání na nižší úrovni než ministři. Jedná se o něm ve výboru pro prováděcí předpisy, kde řadoví úředníci velvyslanectví členských států při EU, podle pokynů úředníků ministerstev zemědělství nebo ministerstev či vládních komisí pro evropské záležitosti diskutují, zda s návrhem souhlasí. Nebo k němu mohou vznášet připomínky a návrhy, jak jej upravit.

Na návrh Itálie si ministři vymění názory na potřebu potravinové soběstačnosti v kontextu současné Společné zemědělské politiky. Vzájemně se ujistí, že je třeba zajisti dostatek potravin. A někteří ministři jako Cem Özdemir z německé strany Zelených, budou nadále tlachat o potřebě pokračovat v klimatických úpravách zemědělské činnosti.

Na návrh Slovenska se bude diskutovat o problémech, kterým zemědělci čelí kvůli bezcelním a bezkontrolním dovozům potravin a zemědělských komodit z Ukrajiny. Bohužel v Radě už jen diskutovat. Návrh nařízení, kterým chce Komise bezcelní a bezkontrolní režim dovozů z Ukrajiny prodloužit, v 1. čtení minulou středu odhlasovali velvyslanci členských států při EU ve Výboru stálých zástupců (COREPER II). Den před celoevropským protestem zemědělců. Česká velvyslankyně Edita Hrdá se na pokyn z pražské Strakovky v hlasování přidala na stranu nadnárodních korporací, které z Ukrajiny dováží toxické potraviny. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) prohlásil, že na tom neshledává nic špatného.

Pro něj to možná žádný problém nepředstavuje, ale pro zemědělce s rostlinnou i živočišnou výrobou ano. Problémů si je dobře vědoma slovenská vláda premiéra Roberta Fica (SMER), jejíž vedoucí diplomatické mise při EU hlasovala proti návrhu nařízení. Stejně jako delegace Polska, Maďarska, Rumunska a Bulharska. Tedy zemí, kde zemědělci s polní mechanizací, ve spolupráci se státními orgány blokují, na vnější schengenské hranici EU s Ukrajinou dovoz ukrajinských zemědělských komodit a potravin na společný trh EU.

Dnes večer budou o návrhu nařízení o prodloužení bezcelního a bezkontrolního režimu dovozu ukrajinských zemědělských komodit a potravin hlasovat europoslanci v Zemědělském výboru.

5 thoughts on “O čem si Marek Výborný letí do Brusele poklábosit na Radu ministrů zemědělství?

  1. Přemýšlím zda to dnešní bruselské harašení zbraněmi nemá udělat kouřovou clonu okolo zemědělců, abychom na ně zapomněli. I počet příspěvků zde pod články na tato témata této hypotése odpovídá.

    Nádherná ilustrační fotka, smrtka má velmi příhodnou kosu.

    Děkuji.

  2. Pro případné zájemce překládám do jazyka českého.
    VEŠKERÉ (nejen ty české) pokusy o protest dosáhly bodu, který lze stručně vystihnout slovem

    !!!!!! HOVNO !!!!!!

    Posranci zdrhli Štráááspurku, aby měli klid na práci, čti CHLAST, KURVY A CHLEBÍČKY!

    Zeměšašci – pardon – zemědělští ministři se tiše domlouvají, kterak vyjebat s lůzou.
    Vyjebání vypadá tak, že naslibují hory, doly, černý les a nezruší ani jeden zákon, který škodí, potažmo nepřijmou ani jeden zákon, který by zeměhryzům v něčem pomohl.

    Problém je vyřešen – každý den směrem k volbám je dobrý, páč v květnu Ojrosoudruzi řeknou – musíte nás ZNOVU zvolit, protože nestíháme!

  3. Naštěstí to vypadá, že západoevropští zemědělci už mají za sebou testovací období a že už vědí, jak protestovat. Takže mají na čem stavět, až budou muset stupňovat tlak. Mají další výhodu v tom, že na jejich straně je většina veřejnosti (navzdory médiím) a pracovníků dalších odvětví.

    V ČR je, bohužel, zcela odlišná situace a podle toho také dopadne dnešní ministeriáda. Na straně zemědělců (jako předtím škol) navíc není skoro nikdo; nerozumím, nechápu, ale je to tak 🙁

  4. Bendl v TV se tváří ustaraně, prý není příznivcem takových protestů, jako teď vidíme v Bruselu. Bodejť, politici přece potřebují klid na práci.

    Redaktorka přizvukuje. Od grýndýlu samozřejmě ustoupit nemůžeme, ale trochu zpomalit by se možná dalo.

    Ministr Výborný bude snižovat byrokracii ve skleněném paláci. Ostatně to už je takový zvyk, co je demokratický svět světem.

    A v bruselských ulicích mezitím probíhá otevřená válka…

    1. Vypada to, ze jde o vsechno.
      Ovladnuti sveta monopolem nekolika konglomeratu ,ktere ukoristi
      svetovou potravinarskou zakladnu..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *