17 července, 2024

Nový ruský svatý ?

Ruská emigrační smetánka je NEPOUČITELNÁ.

Nakoukala jsem pár reportáží a diskusních pořadů o pohřbu Navalného. Myslela jsem si, že mne nic z Ruska už nemůže překvapit, ale stalo se.

Ruská emigrační smetánka docela vážně diskutuje o tom, že by pravoslavná církev měla kanonizovat Navalného. Už nastudovali potřebné církevní procedury a fakt se na to chystají.

Takže svatý Navalný se zařadí po bok dalším věhlasným ruským svatým:

1) svatému Klimentovi Římskému – čtvrtému římskému papeži, podle křesťanské mytologie byl poslaný z Říma do vyhnanství na Krym a tam popravený utopením s kotvou přivázanou na krk. Jeho ostatky pak objevili na Krymu Cyril a Metoděj, část jich získal Kyjev a část dopravili do Konstantinopole, což jim dodalo veliké vážnosti a jimi sestavené staroslověnštině privilegium nového křesťanského bohoslužebného jazyka

2) svatému Vladimíru Svjatoslaviči – knížeti novgorodskému, který dobyl Kyjev a poté vládl sjednocené Kyjevské Rusi v letech 980-1015 (35 roků – Putin má pořád co dohánět). Vladimír se nechal pokřtít na Krymu a provedl rozsáhlou christianizaci Kyjevské Rusi, kterou rozkošně popsal K.H. Borovský v satirické básni Křest svatého Vladimíra (to si přečtěte, ať se pobavíte)

3) svatému Mikuláši Alexandroviči – poslednímu ruskému carovi, který byl svržen z trůnu revolucí 1917 a poté i s celou rodinou odpraven do vyhnanství za Ural. Tam pak byl popraven i s celou rodinou bolševiky. A podle místní lidové mytologie vhozeni byli do starého nepoužívaného dolu, nad kterým církev postavila po kapitalistickém převratu klášter „nad krví“

Carství jim nebeské všem.

34 thoughts on “Nový ruský svatý ?

 1. Schůdné řešení je po něm pojmenovat letiště, to se osvědčilo. V Rusku to nepůjde ale Karlovy Vary by uvítaly Navalného letiště. I když, chtělo by to něco většího. Mně by se líbil Frankfurt.
  A u nás Navalného stolečky k lavičkám.

  1. Celou dobu čekám, kdy se tak stane. Asi ještě nenastal čas. Banderova idea zahrnovala širší řešení než jen odpor k sovětům.
   Možná čas nastane s odstraněním kakimena, který zatím spíše depopuluje nebohou Ukrajinu pálením vlasteneckých Ukrajinců na frontě (za samostatnost ujiny-to nevymyslíš). Jakoby tím chtěl ve skutečnosti uvolnit místo „někomu jinému“, třeba svým?. Nulandová by mohla dlouze vyprávět. Všechny nohy rostou z jedné p.dele. Uvidíme.

  2. To už několikrát nastalo. V takovém případě by PePa Pávek originálně vyslal do týlu nepřítele pár „hrdinů z Afghánistánu“, kteří by obsadili transsibiřskou železnici
   a za tři roky by se severoatlanticky Rozvadovskou slavobránou zase vrátili do vlasti. Samozřejmě, ti kteří by v Russku načichli skutečnou demokracií, by se museli izolovat, případně „eliminovat“.
   Zbytek by tradičně až do smrti sepisoval špatné legionářské romány, aby praž-ští filmaří měli náměty pro svoje přiblblé scénáře, mohli si rozdávat miliónové granty a ukájet se vždy o březnových idech při udělování Banderovských lvů.

  1. Jak je někde tolik „demokracie a frídomu“ (zástupného vládnutí zvenčí), …… . Jestli píší o možném stěhování ze země jako reakce na místní situaci, objevuje se osvobozování prostoru v Gaze v novém světle. životní prostor… ?

 2. Blaho a svatořečení přebíjí informace o tom, že Navalnyj byl odsouzen jako obyčejný zloděj, napřed za krádeže dřeva v Kirovlese a potom za zpronevěru fr. firmy (co vyrábí voňavky a další sr@čky). A taky měl zákaz opustit Rusko a ta jeho šaškárna s novičokem byla předem domluvená s BND.
  2 gramy Novičoku by spolehlivě usmrtily cestující v letadle na vnitrostátní lince.
  Resumé : kdo krade a je zároveň proti Putinovi, tak je jeho soudní proces politický!

 3. No a zázraky nebudou? To je tedy slabota…

  Zase na druhou stranu, pravoslaví má tolik svatých, že mezi nimi jeden vobejda ztratí.

 4. Každý svatý mívá svůj atribut: svatý Petr klíč, svatý Prokop berlu atd. Co bude mít jako atribut sv. Navalnyj? Otrávené slipy?

   1. Ta spíš založí novou církev a Navalného prohlásí za novou inkarnaci Ježíše. Nějak prachy člověk vydělávat musí.

  1. otrávené slipy.
   po přistání předložili Novi spolupracovníci jako důkaz kontaminovanou PET lahev.
   musel bejt veselej let.

   1. Celé letadlo opatlané novičokem jako Salisbury. Lavička, pizzerie, taxi, domovní klika, byt… kočička a morčata v něm přežili, proto byli utraceni…, zavazadlo, z něj lahvička nalezená v popelnici, otrávení polohoumlesáci…. Jen Skripal s dcerou přežili. Copak s nimi je nyní?
    Přežil i Emilian Gebrev, bulharský obchodník se zbraněmi, dodavatel zbraní na Ukrajinu, přes něj tam měl jít materiál vylítlý do luftu ve Vrběticích. Co vypověděli brigádníci, zdrhli jak hořet, kdo tam byl s nimi, proč neutekl…. Jak pokročilo vyšetřování? Jako v Salisbury? Jako v případě Nord Stream 2 ? Kdo by si to pamatoval, natož dal dohromady, televizně zklystýrovaný….
    Chápu. Státní zájem. Blaho lidu. Nevědomí hříchu nečiní. A je klid na práci. Neptejte se. Jde o vaše blaho. Peníze musejí proudit. Z vašich do našich kapes. Tak je to správné.

 5. ZPĚV DESÁTÝ
  KONKURS.
  Věje vítr černomořský,
  travou v stepi klátí:
  sbíhají se do Kyjeva
  páni kandidáti.
  Věje vítr od západu,
  v Kyjevě se práší;
  každá firma haní jiné,
  sama se vynáší. —

  1. Nejspíš si jede pro poslední instrukce před tažením Čechů na UA frontu. Proč by si jinak pucfleka zvali k nejvyššímu, když tam nepozvou ani řadu hlav států?

   1. Taková metafora. Obchodní zástupce nadnárodních korporací si jede pro pochvalu, společnou fotku a podpis do památníku k šéfovi. Tak dobře jako jeho lidi u nich nakupuje z celého světa snad už jen polská vláda. Pojedou tedy spolu, asi aby zaměstnavateli ušetřili za dopravu. Možná bude i dvojlůžkový pokoj.
    Nemluvě o tom, že na ty naše společné nákupy (ano, on nic nekupuje, ani valkýra, oni jen podepisují, ale platit budeme my) si půjčuje u bank z téhož klastru, od stejných majitelů. Uzavřený cyklus. A spálí se to pak někde tady, a tak se udělá místo pro další nákupy. Tomu se ríká byznysplán.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *