18 dubna, 2024

Evropské hodnoty v zemědělské praxi

Tak nám začaly jarní zemědělské práce. Tady na teplé jižní Moravě traktory jezdily po poli už minulý týden. Ozimy to letos měly snadné, stačilo přežít jeden mrazivý týden. Pod mínus deset stupňů klesla teplota snad jen po dvě noci. Nebyly žádné prudké výkyvy, kdy by jeden den bylo deset nad nulou a druhý deset pod nulou. Sněhu bylo málo, ale vydatně pršelo. Letošní zima byla na srážky nejbohatší za dlouhé roky. Já například stále ještě nemám usmykováno. Můj pozemek je na severním svahu a od začátku roku ani na chvíli neoschly hroudy.

Problémy budou s hraboši. Ti si v mírné zimě lebedili a zemědělci mohou používat jed jen tak, že jdou a sypou ho do myších děr. Když máte pět set hektarů a jste na to dvě rodiny, tak nemáte šanci. Rozmetadla sice existují, ale to se evropsky hodnotně nesmí, protože to občas sežere nějaký zajíček co mu hapruje zdraví a taky umře (normálního zdravého zajíce trocha Stutoxu nezabije). Až letos obilí povyroste a káňata přestanou vidět na zem, nastanou mezi hraboši ničím nerušené rozmnožovací orgie, kterým padne za oběť více než malé množství obilí.

Ale po žních budou na těch myškách hodovat nejen dravci, ale i čápi, volavky a labutě. Bude to líné lítat i chodit, jak budou přežraní od myší, které budou přežrané od obilí… Až budete dětem vysvětlovat evropské hodnoty v praxi, tak přesně takhle to vypadá. Ani orat zemědělci nesmějí, aby hrabošům alespoň trochu poničili doupátka.

Nicméně, letos je to vlastně tak trochu jedno. Sklady jsou totiž plné loňského obilí. Málokdo ho kupuje. Na trhu je levnější pšenice. Z Ukrajiny. Je jí víc než dost, protože Ukrajina přes své přístavy v Černém moři exportuje mnohem méně než dřív. Jediná alternativní cesta vede přes Evropu. Ukrajinské obilí je tak laciné, že to stojí za úplatky celých vlád, stojí to za podvádění, ba i za vraždu. Je to byznys jako prase.

A tak české obilí leží v silech. Prodej za cenu ukrajinského, nebo si to nech. Nabídka rapidně převyšuje poptávku.

Ukrajinské zemědělství by totiž celou Evropu bez problémů uživilo. Tedy… pokud nám nebude vadit větší množství pesticidů, plošné trávení myší (i zajíčků a srn) pomocí fakt řádných jedů a nebude nám vadit GMO. A samozřejmě nám nesmí vadit, že my tady žádné vlastní zemědělství mít nebudeme. Můžeme nechat krajinu zarůst nebo z polí nadělat golfová hřiště, Volodymyr nám všechno levně dodá. Není problém. Co nedodá Volodymyr, to dodá Lula la Silva nebo Javier Milei z jižní Ameriky.

Všechno bude v pořádku, korporace si nahrabou a my budeme mít levnější chleba a budeme šťastní, dokud ze dne na den nezjistíme, že zmíněné země si jaksi zvolily vládu, která odporuje evropským hodnotám a najednou bude v bytostném zájmu eurohodnot se od nich okamžitě odstřihnout. Případně, dokud se nezjistí, že plout po moři je příliš rizikové a lodě s masem jaksi do Hamburku nedorazily.

Pak náš Blyštivý Péťa překvapeně zkonstatuje, že je možné lidem vysvětlit, aby používali dva svetry, ale myslím, že ho nepochválí, až jim bude říkat, že mají vynechat oběd… Navíc, ničení zemědělství je celoevropské… nebo lépe, celounijní. Pokud si chceme udržet partnery v Africe či jižní Americe a nechceme, aby všichni zdrhli do BRICS, tak jim musíme otevřít trh se zemědělskými produkty, oni nic jiného totiž nemají.

A řekněme si to zcela otevřeně, cenou za podporu Ukrajiny je zničení evropského zemědělství. V tom lepším případě si půdu koupí ty stejné nadnárodní korporace jako na Ukrajině a budou produkovat levně jako na Ukrajině, díky GMO a benevolenci ohledně hnojiv a postřiků… a nebo existuje ještě horší varianta, že tu nebude žádné zemědělství. Kdyby se pak tenhle náš skvělý sluníčkový svět plný báječných lidí poněkud sesypal, budeme ohryzávat kůru ze stromů…

Již letos ve vašich kinech… Sklady jsou plné, je opět zaděláno na velmi solidní úrodu, sákryš, to půjdou ceny dolů… To zkrachuje zemědělců…

Mimochodem… kukuřice docela dobře hoří. Letos bude levnější než plyn i uhlí. Fungovalo by to i s pšenicí, ale ta se docela spéká a potřebujete na to speciální kotel. Je to sice zvěrstvo, ale letos budou naši zemědělci rádi, když od nich někdo něco koupí… Jíst budeme mouku z ukrajinské pšenice, ta bude levnější, Prouza bude spokojený, marže hytlermarketů budou stále vysoké, Výborný bude dál tvrdit, že dělá všechno co může… jen na traktorech začnou být cizokrajné názvy firem…

Evropské hodnoty v zemědělské praxi… přeji nám všem, příjemné křeče.

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí a podpořit vlastní národní občanskou společnost, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky.

178 thoughts on “Evropské hodnoty v zemědělské praxi

 1. Dobré řešení

  Využít domácího prostředí.

  Farmáři se zítra chystají kvůli zasedání vlády demonstrovat v Jablonci
  Demonstrace zemědělců spojená s protestní jízdou traktorů bude ve středu provázet výjezdní zasedání vlády v Libereckém kraji.
  ČTK/Red
  Publikováno 12/03/2024
  Doba čtení 2 min.
  https://denik.to/farmari-se-zitra-chystaji-kvuli-zasedani-vlady-demonstrovat-v-jablonci/?fbclid=IwAR3OOzyq0CKmQeXxuJWFHuy7kFlEhPUbUg5vXejdBJH23yFyQYz1NqPZb0c

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *