18 dubna, 2024

Challenge neboli výzva

Ukrajinská rasputica a britský tank Challenger.
To je prostě challenge.

Británie dodala na Ukrajinu několik tanků Challenger, o kterých jejich výrobce BAE Systems tvrdí, že jsou to nejlepší a nejspolehlivější současné tanky. Při té příležitosti britský bulvární plátek The Sun vyslal na Ukrajinu novinářský tým a ten natočil reportáž z výcviku. Challenger se po chvíli zahrabal do rasputicy až po věž a nakonec ho musel z bahna lanem vytáhnout druhý tank.

NATOvští generálové asi v dětství špatně poslouchali vyprávění svých dědečků a ve škole lekce z historie – vždyť v rasputici přece uvízla v Rusku každá dobyvatelská armáda, z toho bahna marně tahali děla už Napoleonovi vojáci, stejně jako Wehrmacht.

Rasputica není jenom obyčejné bahno. Vzniká na jaře, když roztaje sníh a hlína na povrchu, ale pod ní pořád zůstává zmrzlá vrstva, která vzniklou vodu nepropustí dolů. A protože Rusko (a s ním Ukrajina) je největší placatina na zemi, ta voda v rovině odtéká pomaličku a bláto nabere hloubku metr i více. V té době je v Rusku nejlepší zalézt na pec a tam popíjet, nebo si číst v internetu.

90 thoughts on “Challenge neboli výzva

 1. Hmm nemůžu říct, že bych tomu rozuměla, ale nechápu jak je možné , že za II. sv. je rusi hnali ven. a v celku bez problémů s rasputicou. To tenkrán ještě nebyla, a navezli jí až apk. Nebo bYli takoví geroji, že poznali závadnej terén a vyhnuli se mu. Navíc nemě+li mobily je vysílačky, tak jak je informovali kudy mohou a čemu se vyhnout. DivnéVždyť svobodovci tan nebyli místní, takže to nemohli/neměli vědět,. To jsou mi záhady.

 2. Mě se líbí už jenom to slovo Challenger – Vyzyvatel.

  S kolegy v práci jsme rozjížděli nové stroje, nebo stroje po rekonstrukcích. Bývá to plné náročných situací.
  V situacích, kdy už nám klesaly ruce, jsme často používali okřídlené heslo:
  „From Challenge to Challenge „. Smích pomáhá.

  Do češtiny jsme to totiž překládali: „Od průseru k průseru“.

 3. Dovolte jen několik málo faktů z veřejných zdrojů:
  Britský Challenger II
  8,3 x 3,5 x 2,5 metrů (délka, šířka, výška)
  hmotnost: od 62,5 tuny výše
  výkon motoru: 895 kW, tedy 14 kW/tunu

  Ruská Armata T-14
  10,5 x 3,5 x 3,3 metrů
  hmotnost: okolo 48 tun
  výkon motoru: 1.200 kobyl v nebojovém režimu, 1.500 kobyl v bojovém a až 2.000 kobyl v nouzovém režimu

  Šířku pásů se mi nechce hledat, ale „na první dobrou“ můžeme počítat, že šířky pásů budou podobné.

  Ruský T-90
  9,53 x 3,46 x 2,23 m
  46,5 tuny, 840 kobyl

  Ruský T-80
  9,9 x 3,4 x 2,2 m
  48,4 tuny, 1.200 kobyl

  Ruské tanky jsou konstruovány pro ruskou „rasputicu“ a nezpevněný terén.
  Britský Challenger je o polovinu těžší (má tedy větší tlak na podloží) a protože má méně kW i hp na tunu hmotnosti, jeho manévrovatelnost je také o poznání horší.

  A s tímhle se pouštějí do vpravdě bezedného ukrajinského a ruského bláta…
  Tak hodně štěstí 🙂 🙂

    1. Nejen sirka pasu, ale i zpusob perforace clanku.
     Male diry se v bahne ucpou a pasy pak prokluzuji, zatimco pres velke perforace se bahno protlaci.
     Druhym momentem je ulozeni hornich kolecek vedeni pasu: jsou-li uchyceny zespoda, chyta se na uchyt bahno a pas muze sklouznout.
     To samozrejme nemam z vlastni hlavy, nybrz z videa jednoho tankisty, porovnavajiciho typy pasu a jejich uchyceni/ vedeni. Bohuzel video uz najit nedokazu.

 4. Musím Vás rozsoudit. Na fotografii není orobinec, ale rákos. Rákos sice může růst na trvale zamokřených pozemcích, ale z fotografie je naprosto jasné, že lemuje drobnou (patrně jen občasnou) vodoteč. Samozřejmě, že na Ukrajině jsou drobné i větší vodní toky – stačí se mrknout do mapy. Někdo tam může vidět rovinu, ale ta rovina je nakloněná.

 5. Těžké dilema nad jménem:
  – Krvavá bába
  – Balkánská řeznice
  Bývalý americký prezident Bill Clinton v rámci své návštěvy Prahy navštívil v pondělí v podvečer nově vznikající smíchovský bulvár, který byl na vyjádření pocty pojmenován po Madeleine Albrightové, významné americké političce českého původu.

  Poznámka: všeho dočasu i v Brně se Masaryčka jmenovala nějakou dobu

  „Herman Goerig Strasse“!

 6. Švejku, je těžké vyfotografovat tank Chellenger?
  To je snadné, protože se nehýbe!
  Jsem nevoják a dlouho jsem si lámal palici, nač vozí ruští tankisté na zadní části tanku syrové klády. Už je mi to jasné!

  1. Re: berkowitz

   Ta kláda z jednoho tanku vám je k ničemu. Na projetí tohoto maglajzu by vám nestačily klády ani z celého tankového praporu, což je nějakých 30 kusů bez velitelského vozidla.

   Daleko lepší je vykopnout řidiče tanku – nejlépe, když tento stojí – aby si prošel okolí a vybral si novou stopu. První tank pak už najíždí na problémové místo připojen na dvě vyprošťovací lana, aby nebylo nutno pořádat na místě potápěčský kurz.

   Osobně jsem něco podobného zažil, když jsem se pokoušel o jízdu linkovým autobusem. Řidič přijel na neskutečně rozmlácenou silnici, kterou se navíc Ivan začínal pokoušet opravit. Takže po bleskovém zhodnocení situace dotyčný za volantem, povstal, upřel sokolí pohled do lánu kukuřice, aby vzápětí zařadil za jedna a na tuto rychlost projel porostem poněkud naslepo, avšak správným kurzem, až k výjezdu na méně rozbitý úsek daróóógy.
   Nepochopil jsem dodnes, jak se Ivan v kukuřici orientoval, jestli třeba nebyl křížen s poštovním holubem…

   1. I Vykulstan povídal, že ukraruské nemocnice jsou plné kluků bez nohou i rukou. Řidič tanku je drahý průzkum. Ale Pepavlovi dobrovolníci by se takový předvoj hodili.
    Za metál od Černorarachové či PePa dají ruku na špalek.

   2. Targus:
    možná vnímal magnetické pole………nebo měl v palici kompas. Pár takových znám – můj muž to měl taky: prostě chvíli čenichal prostorem a pak řek – sever je tudy. A nikdy se nespletl.

  2. …citujete nepřesně.
   V Haškově slavném díle doslova stojí: „Challenger se fotí dobře, poněvadž se nehejbá.“
   Příležitostně prosím Godota, takto sudního znalce a znalce Švejka, o laskavé posouzení správnosti.

   1. Válka bude, víc vám neřeknu.
    Moje dcera mi před pár lety koupila v antikvariátu kompletního Švejka, vydán kolem roku 1936.
    Párkrát jsem se na ORF díval na rakouské zpracování onoho veledíla, zdálo se mi, že Rakušané to nepochopili.

     1. Nestřílejte, jsou tady lidi!
      A taky mám první brožované vydání „Černých baronů“, pak byl na indexu.
      Tam byly taky prima hlášky, třeba : „vojak československej ĺudovej armády miluje iba Sovietský zväz a svoju zbraň“.

    1. Nerad bych obyvatele Austrie podcenil, ale řekl bych, že pokud jde o pochopení Švejka, poněkud jste je přecenil.

     Já si uvědomuji, že jsem podivín (existuje také poněkud archaické synonymum – zvláštník), ale cca půl života se snažím přijít Rakušanům „na chuť“ a dosud jsem neuspěl…

 7. Teď je rasputica a často jsou pole zaminovaná, ale bahno není po celý rok a miny asi nebudou úplně všude. Přesto spousta videí ukazuje kolony tanků a BVP místo aby jeli vedle sebe s rozestupy….

  1. Re: Manuel

   Vy jste byl na vojně u tankistů, anebo u bigošů?
   Anebo své představy o jedině správném přesunu těžkých zbraní čerpáte z videoher?
   Btw. už jste někdy viděl Burianovu malbu Lovci mamuta?

  2. Vozidla se přesouvají v proudu, tedy za sebou, a po předem stanovených osách až do určených prostor. U větších operací je plánování přesunů docela oříšek, musí to vycházet časově, proudy by se neměly promíchat (může se stát, že je někde zničen most a nezbývá než jet jinudy), sem tam nehoda, porucha atd.
   Pokud vidíte bojová vozidla pohybující se vedle sebe a s rozestupy, pravděpodobně se již rozvinula do bojové sestavy (a jsou doprovázena pěchotou na OT/BVP nebo sesedlou). To jsou ty známé záběry z 2. světové války, tedy z východní fronty.

 8. Tak jsem si ráno v rádiu vyslechl, že prý je nějaké výročí začátku druhé světové války (Gliwice?), kdy Stalin s Hitlerem napadli Polsko!? Tedy co všechno se člověk nedozví nového o historii… chudáci děti… 🤮

  1. Jak Hitler napadl Polsko?
   Hitler vzal západní část Polska pod ochranu Velkoněmecké Říše, aby ochránil obyvatelstvo před vpádem bolševických hord z východu. Co na tom, že SSSR začal obsazovat oblasti před Curzonovou linií až 17. 9. 1939. Vždyť to pouze ukazuje na Vůdcovu Prozřetelnost.
   Myslím, že byste se měl dovzdělat, a nepsat tu nějaké komunistické výmysly o přepadení Polska Velkoněmeckou říší.
   Nebude dlouho trvat a podobný žvást bude v učebnicích dějepisu.

   1. Zasmlouvovany a ty co dodrzi cestne kazdej slib a kazdou dohodu ,
    /snusky vlastnich podvodu/,britickove a frantikove meli povinnost napadnout
    okamzite , Hitlera i Stalina , na pomoc Polsku.
    Jak byli dohodama zavazany a podepsany nejvyssima politikama na svete ,
    slavnyma smlouvama.
    Akademiky vo tom psaly stohy knih a papiru..Prednaseli na universitach.
    Ale zase zalezli do diry strachy. Zase se podelali ,zradili a prozradili co jsou ,
    z vlastni zbabelosti ,ubohosti , tech nejhorsich , v nasem svete..
    A Hitler mel tu Prozretelnost ,ze vedel napred.Ze sou a musi bejt jen jeho podrztaskove v cele s Chamberlainem..Polak s nima zase buduje velky spojenectvi..Taky nema nikdy dost.

  2. … Dle nových poznatků nacistické Německo v roce 1939 nemělo v plánu přepadnout Polskou republiku. Mimo zjevných ekologických a humanitárních rizik napadení Polska bránili jeho spojenci Francie a Velká Británie, kteří garantovali nezávislosti Polska. Situace se vyhortila až po jednání Joachima von Ribbentropa a Vjačeslava Molotova v srpnu roku 1939, kdy Molotov sdělil Stalinův plán na zábor Polska navzdory paktu o neútočení. Stalinův plán na vleklou válku s obrovskými ztrátami na životech, po které by z polska zbyla pouze spálená země Hitlera natolik vyděsil, že už v září zahájil bleskovou speciální humanitární operaci, jejímž cílem byla ochrana polského obyvatelstva a němců, žijících v polsku před ruskou agresí. Nacistické Německo ovšem svůj humanitární zájem na řešení polské situace nedokázalo obhájit před polskými spojenci, čímž došlo k rozpoutání 2. světové války v evropě. …
   (Dějiny druhé světové války s ruskem pro 2. stupeň ZŠ, 1. vyd r. 2023)

   1. To opravdu je v učebnici z roku 2023? Ne z roku 1943?
    Musí to být hoax, tak daleko ještě zdaleka nejsme i přes velkou snahu.
    Proč kalíte bezejmenče vodu?

     1. „Ze dost veci, ktere byly humorem uz jsem videl minene vazne.“

      Před pár lety vyšel fejeton, už ani nevím, jak se jmenoval a kde. Dělali si legraci, že Evropská komise nařizuje státům, aby obyvatelé dávali přesný poměr národních jmen, s tím, že na každý rok je určitý počet Janiček, Honzíků, Jirků, Elišek…Pokud počet narozených a pojmenovaných je vyšší, než nařídila komise, musí se použít starší, i když netradiční jména.
      Myslím, že článek se snad i dle jednoho jména nazýval: „Ohňan, mužské jméno“ nebo tak něco.

      Kolega v práci s chotí zrovna očekávali přírůstek do rodiny, tak dal s chutí přečíst článeček manželce, ta začla hořekovat, že kdo ví, jak tedy dopadnou s vybraným jménem. Pan manžel jí ještě rozčiloval: „Jelikož termín máme na konec října, tak to se můžeme s Krystýnou rovnou rozloučit“ No, vychutnal si ji.

      Nelenil jsem a onen článek jsem nechal doma přečíst svou ženu. Místo výbuchů smíchu jen skrze zuby procedila, že od těch EU sviní se dá čekat opravdu cokoliv, že jí to ani nepřekvapuje.

      Tak takto dopadl humoristický článek…

      1. Na Islandu velmi dbají o zachování své národní identity včetně jazyka, mají to podchyceno legislativně. V minulosti důsledně překládali i cizí odborné termíny, třeba telefon se řekne „síma“; teď už trochu polevili. Co ale mají, je seznam povolených křestních jmen, je jich něco přes 2000 (cizinci mají výjimku). Čas od času jej samozřejmě trochu změní.

   1. Ale o půl roku dříve to bylo naopak.
    Po Mnichovu byli Poláci první, kdo si ukrojil kus RČS, ještě dříve, než Němci.
    Těšínsko a Spiš.
    Jen dostali ochutnat zpět svou vlastní medicínu.

 9. Jde o speciální modifikaci tanků Challenger dodaných BAE Systems se schopností operovat pod zemí a tím překvapit nepřítele. Zanořování funguje skvěle, vynořování má ještě drobné nedostatky na kterých v BAE Systems usilovně pracují.

  1. Re: JŠ

   Kuwa, Švejk! Zas to maj BLBĚ!!!

   „… se schopností operovat pod zemí a tím překvapit.“

   Slovo „nepřítele“ tam máte NAVÍC!!!

   A pak se chudák Zakladatel diví, že vám tu furt nadávám do blbců!!!
   (-:

  2. A já bloud si myslel, že jde o zdraví prospěšnou bahenní koupel.
   Jinde, například v lázních, za to klient platí a přitom jak vidno, na ruině to mají zadara.

   1. Re: Buldatra

    Z toho můžete sám a bez mých urážek usoudit, jak jste neskonale hloupá buldatra, když jste se doposud neodstěhoval na Ukraruinu budovat tamější kapitalizmus.
    TVL, dvakrát ročně bezplatné bahenní koupele a vono to „ešče furt“ smrdí v Čechistánu.
    A pak se divíte našemu PePovi107, že tam chce nahnat své – naše soudruhy ve zbrani…

 10. Tohle není žádná rasputica, to je jen rozbahněný přechod přes potok. Kdyby to byla rasputica, je utopený i ten druhý tank.

  1. Re: crusader

   To není potok ani náhodou, ani omylem. Jedná se o obyč polní cestu, v jiných částech bývalého CCCP označovanou slovem GRUNTOVKA.
   A je docela možné, že nejde ani o gruntovku, nýbrž pouze o koleje vyježděné v zimním období, které vojáci bezmyšlenkovitě používali až do doby, kdy neprojel první stroj.
   Kdybyste nějakou dobu dělal traktoristu v rostlinné výrobě, věděl byste, která bije. Tyto kaluže, nazývané nádherným slovenským výrazem „mláka“, se vyskytují i u nás. Někdejší sedláci ovšem byli chytří a na takových místech budovali studánky.

   1. Jo, ještě jsem se setkal s pojmem

    „bjezdaróžnaja“,

    což je vcelku hezký protimluv – oxymóron, že ano. Bezcestná cesta…

    1. Rusko by mělo označovat tyto cesty šipkami s nápisem – Tudy z nudy – v angličtině, aby tomu Challengerovci rozuměli.

     1. Re: JŠ

      Naprosto nemožné, je vidět, že vás musím opět okamžitě a pořádně urazit.

      Kdyby se takové orientační tabule nainstalovaly, protiútoční soudruzi Vasilové a jejich transatlantičtí přátelé by pro vzniklý prales šipek neviděli, kudy mají vést okamžitý a JEDINĚ zdrcující útok.

   2. Nechci se hadat, ani rozporovat, beru to jako zajimavy problem.
    Vypovidajici je druha fotka:
    Tank zapadl pod terenni vlnou, zvysujici se smerem doprava. Vlna je videt i nalevo od zapadleho tanku.
    Pod vlnou je videt rada rakosi, upominajici na pravdepodobny vodotok (rakosi je videt napravo od vyprostovaciho tanku, ale trochu i mezi tanky).
    Prisadil bych si spise na Crusadera.
    V drobnem, nenapadnem potucku se vymlela hluboka tun tak, ze jak technika hupsla z terenni vlny na dno vodotoku, postupne vymlela prednimi koly hlubokou jamu, ktera se zaplnila vodou.

    1. Tam v tech rovinach nevznikaji tunky v nejakem potucku, nic tam nepriteka ani neodteka. Na rovine v nejake nenapadne prohlubni po jarnim tani proste zustane stat voda a bazinka tam vydrzi par mesicu, do konce jara, pak se tam muze normalne jezdit, to misto se muze normalne obdelavat, treba zasit obili. Jeste vyraznejsi je to v Rusku, kde jsou vetsi mrazy, tam nekolik tydnu proste stoji pul metru vody. Pak najednou podklad rozmrzne a voda behem nekolika dnu zmizi – vsakne se.

     1. Na fotce ale neni rovina, nybrz zretelna zvysujici se terenni vlna, pod niz roste (klesajici) rada rakosi.
      Lze tedy s nejvetsi pravdepodobnosti predpokladat vodotok, nikoliv stojatou vodu.

      1. U nás na bývalém poli (teď je z něj park mezi paneláky) se udělala taková malá bažinka s trochou vody. I když jsme na kopci, máme vysokou spodní vodu. Netrvalo dlouho a začalo tam růst samo od sebe rákosí, orobinec, vrba i pár vodních kosatců. V tůňce se objevili pulci a žabky.

       O žádný potůček nešlo a nejde. Je to prostě malá bahnitá tůňka zarostlá rostlinami, jejichž semena se sem dostala větrem či za spolupráce ptactva.

       Rákosí prostě nic nedokazuje.

       1. Re: katango, stridor, MD

        https://www.vrcholovka.cz/vrchol/1915-kaluzny/

        Na tomto místě najdete obrovské kaluže i v nejparnějším létě. Dobře se mrkněte, jak je to vysoko.
        Podotýkám znovu – žádný pramen, žádná vodoteč, jen kaluže, po léta marně zasypávané cestářským štěrkem, aby procházející cesta byla sjízdná pro lesovozy a lesotraktory, tzv. LaKaToše.

        1. Vypada to na na nejaky misto , kde se drzi voda i kdyz neprsi ,
         muze to bejt, „mokrina“..
         Asi by ta mokrina nebyla takovej problem / challenge/ , domnivam , ze pod ni je nepropustna vrstva
         tezkyho ,tuhyho jilu..
         Videl sem jinde, jak se na kolo auta ten jil nalepil ,
         ze t nesel voskrabat ani lopatkou..
         Na tom i pasy tanku klouzaji..
         Rasputica , se nevi jak je to s ni na rusky strane.
         Uplne bezedna rasputica je tady na litterate , potapi prispevky zase posledni dobou ,jako diva..

        1. Re: stridor

         Vy si JENOM MYSLÍTE, že to je orobinec. Klidně to může být nedokosená tráva na mezi.
         Kromě toho když porovnáte směry té vaší stometrové řady a trsů trávy u tanku, zjistíte, že na sebe nenavazují.

         Opět – schází REKOGNOSKACE terénu. Jako bývalý voják profík – skorogenerál určitě víte, co tento pojem znamená.

        2. Stridor:
         Kde tam máte jaký orobinec? Orobinec to jsou ty doutníky. A stometrovou řadu jsem tam vůbec neviděla, a to jsem to kvůli vaší poznámce proskákala celý.

         1. Také jsem přemýšlela jak stridor přišel na ten orobinec. Já to tedy nevidím. Ale tak třeba to poznal z něčeho jiného co je na té trávě.

      2. Re: stridor

       Víte, co mám nejraději?
       Když někdo školí všechny okolo, aniž by viděl něco více, než jednu blbou fotku.

       Jinak ta rasputica se spolehlivě objeví i na podzim, tedy v době, kdy ještě nemrzne. Úplně stačí, když mrholí tři dny v kuse, je už chladněji a není velký vítr, tedy scházejí faktory významně posilující odpar dešťové vody.

        1. Re: stridor

         Vy vidíte jednu fotku, která něco málo vypovídá.
         Já vidím na fotce terén, po jakém jsem se po jistou dobu pohyboval v kolových vozidlech.
         Proto vidím místa, kterým bych se preventivně vyhnul, zatímco vy byste tam beznadějně zahučel. A to tak hluboko, že byste neotevřel dveře ani na T-815.

         https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/auto/tatra-815-historie/r~6d1dcda869cd11ee8b4e0cc47ab5f122/r~565b4dd2690c11ee93abac1f6b220ee8/

         Můžete třikrát hádat proč má ty dveře tak vysoko.

         1. Protoze dvere nejdou dat niz kvuli kolu 🧠
          I takova fotka vypovida o mnohem: jedina metr hluboka louze v okoli a vede do ni jedina gruntovka v okoli. Proc asi?
          Ruske cesty v polich snad znate, vzdy je tam nekolik koleji vedle sebe. Zde ne, zde je jen jedna a vede jako natruc do louze.
          Na vytvoreni zamyslu a naslednou rekognoskaci jsem byl vzdycky dobrej.

          1. potfory rusové nechaj tam cestu akorát do louže,. 🙂

           Zapomínáte, žev těch místech se už nějaký čas válčí, takže tam normální vozidla asi nee, a taky to může být ďoura po předchozích
           trefách. Ta zelenina nic neukazuje

       1. Jenže tohle opravdu není rasputica, tohle je jen trochu bahna v dolíku (a je jedno, jestli je to potůček, tůňka nebo bažinka), do kterého Vasylové? naložili tank. Asi mu něco chybělo (to víte Anglán, není zvyklý na ruské zimy), tak ho chtěli uzdravit bahenní koupelí. Nevím, co na tom nechápete.

        1. Re: crus…

         Rasputica se vyznačuje tím, že je VŠUDE. Úplně ganc. Toto je bezedná louže, která se objeví při sebemenším přídělu vody.
         Ale když se mrknete na ty vyjeté koleje, jako bývalému špičkovému řidiči tanku vám je určitě jasné, po jakém terénu se pohybujete.

         1. Já jako podvratný živel (vždy a za jakéhokoli režimu) jsem nesloužil u bojových jednotek, takže žádný tankán. Mou zbraní byl krumpáč a lopata, bojovým prostředkem míchačka. Přece nám podvratným živlům nemohl pracující lid svěřit do ruky zbraň. Já nebyl uvědomělý soudruh jako soudruh prezident PePa107. Stavebně silniční vojsko, 1. silniční stavební brigáda, 109. silniční stavební prapor Stará Boleslav.

          1. Re: crusader

           Jste špičkový tankista – teoretik, ale jste tak málo chytrej, že vám to ještě nedošlo.
           Ostatně rajčák nebo lopata, to v někdejším T-55 vyšlo úplně nastejno.

          2. Soudruha prezidenta jsem dnes v TV na pár sekund slyšel, jak povídal, že Rusko se dodnes nesmířilo se svou ztrátou vlivu v Evropě. Mají ten šábes ohledně na nebevstoupení – do NATO.
           Nepamatujete někdo, kdy nějaký stát VYstoupil z Aliance ? Já jen, nakolik je to naprosto, ale úplně dobrovolné…

        2. Kdyz to ridil ukr , nebo tank navadel , mozna , ze do diry spad umyslne , aby prezil , kdyz medved ted zdivocel…
         U nas je taky rasputica a jaka ve vlade ,v uradech a
         parlamentu a senatu..
         Hodis do ni miliardu , hodis do ni duchody a co chces
         a vsecko zmizi..Vsecko co naslibovali ,pryc.
         Strileni na universite ,zmizi..Ani stopa..A.
         Zadnej vlak pres rasPutinicu taky nejede..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *