17 července, 2024

Není to nějak obráceně?

Od chvíle, kdy Pelosiová dosedla v Tchajwanu na letiště, tak se naše pravdomluvná média tetelí blahem, jak to Amerika těm žluťákům nandala. Asi nejhezčí komentář na toto téma jsem našel kdesi v hlubinách fejsbůku – Před časem jsme s napětím sledovali, jak Američané přistávají na Měsíci. Teď s napětím sledujeme, jak přistávají na Tchajwanu.

A těch analýz, co už stihlo vyjít… Nejvíce se překonávají Kmentonoviny… stejně jako Ukrajina drtivě vítězí nad zlým Ruskem, stejně tak teď Tchajwan vítězí nad zlotřilou Čínou.

Jedna věc je fakt. Pokud Čína nespustí nějakou asymetrickou odpověď podle svého plánu, tak pořádně ucouvla. To není mrknutí, to je zpátečka. Tohle nespraví žádné sankce na Tchajwan ani ukončení plánů na továrnu v USA. Nespraví to ani výhružky, ani předvolání velvyslance, nespraví to vůbec nic. Sto šedesáté osmé poslední varování.

Pojďme si to dneska připustit. Čína couvla. Stalo se to, co jsme viděli a nic dalšího nebude. Trocha ohňostroje nad moře, pár přeletů stíhaček, ale žádné skutečné říznutí do stávajícího uspořádání. Čína se jen trochu víc přimkne k Rusku a neamerickým spojencům. Neříkám, že to tak je, pojďme si jen říci, co by to znamenalo.

Je v takovém světě ještě vůbec Rusko nějakou čínskou onucí? Když si ruský medvěd troufnul a čínský drak s výhružným funěným zalezl do sluje? Když si netroufli na ostrůvek, který leží kousek od jejich břehů a mají nad ním převahu po všech stránkách? Srovnání Ukrajiny a Ruska je mnohem rovnější než srovnání Číny a Tchajwanu. A když k Ukrajině předáte americké družice, americké poradce, americké zbraně a americké peníze, tak je Rusko přece v celém tomto konfliktu ten slabší. A přesto si Putin troufnul a hraje partii, ve které má stále převahu. Rusko, které má HDP jako Itálie…

Mimochodem… nějak se přestalo mluvit o ukrajinské ofenzívě na Cherson a začalo se mluvit o ruské ofenzívě na Krivoj Roh. To je přesně obrácený směr ne? Asi ty mosty přes Dněpr nebudou tak poškozené, když přes ně směřuje technika pro ruskýho útok. Stejně tak se nám Rusové nějak tlačí do Adějevky, na Soledar a dalšími směry. Ale tohle jsme už víckrát viděli. Tři týdny se neděje nic, tři týdny Ukrajinci hlásí, jak okupanty zahánějí a jak připravují ofenzívu jakou svět neviděl a pak najednou přijdou o další velké město prakticky ze dne na den.

Zpátky k Číně…

Pokud bychom připustili, že Čína se svými obrovskými zdroji prostě uhnula, tak je vztah Číny a Ruska mnohem rovnější, než jsme si mysleli že? Moskva a Peking jsou skuteční partneři, kde ani jeden nemá navrch. Říkají nám, že se Sitting Ping tváří v tvář americkým letadlovým lodím připodělal, ale v praxi to znamená, že Rusko má v Číně mnohem větší slovo než se to jevilo. Putin možná u Sedícího Míčka neprosí, ale normálně se domlouvají a… je to neuvěřitelné, možná Putin mentoruje čínského prezidenta.

A dvojnásobně to znamená, že se Rusko a Čína potřebují, protože jak by vypadala Čína, kdyby jí Rusko nekrylo záda? Jak by vypadal zbabělý drak bez odvážného medvěda?

Samozřejmě existuje jednodušší vysvětlení. Čína něco udělá, ale podle svého scénáře, v čas, který si sama zvolí. Něco se ale stát musí, protože pokud vše zůstane tak, jak je to teď, tak je Čína mnohem slabší, než se dělala a bude to mít vliv i na jejich vnitřní situaci. Vzhledem ke všem těm palcovým titulkům v čínských novinách, tak skoro není možné, aby se nic dalšího nestalo.

Příští týdny nám ukáží. Těžko hodnotit zemi a režim, který se zcela vymyká našemu stylu logiky a chápání. Těžko hodnotit pouze podle zpráv, které někdo přeloží do angličtiny. Ale každopádně, pokud se něco nestane směrem z Číny ven, stane se něco směrem z Číny dovnitř. Sitting Ping má za tři měsíce volby. Myslím, že nebudeme čekat dlouho. Symbolika této návštěvy byla obrovská.

228 thoughts on “Není to nějak obráceně?

  1. Mate odpoved na to, proc pocetne skoro 4x vetsi Cina s pomerne srovnatelnou ekonomikou ma oproti USA tak slabou armadu?
   Ja jsem vysvetleni nasel jen dve: bud na to nema, anebo ji to neni dovoleno.
   Jinak taktika je jasna (to k vasemu odkazu): posledni asi 2-3 roky pozoruji, ze uz se ani nehraje na hru, ale na ferovku premlouva vsemi moznymi metodami. Tak vam podobne odpovim: valka je svina a je-li narod vystaven ruske primitivni agresi, nelze se divit, ze se jedinec pod tlakem muze obcas chovat i nestandardne.
   Argumenty, fakta, pravdepodobnost, to vse uz je uz uplne mimo hru, v diskuzi nepouzitelne.

   1. „valka je svina a je-li narod vystaven ruske primitivni agresi, nelze se divit, ze se jedinec pod tlakem muze obcas chovat i nestandardne“

    Vy jste něco požil?

    1. Cituji z tisku:
     „Lidskoprávní organizace Amnesty International (AI) obvinila ukrajinskou armádu z ohrožování civilistů tím, že při obraně před ruskou invazí zřizuje základny a umisťuje zbraně v obytných oblastech, což je v rozporu s mezinárodním humanitárním právem.“
     Takova zprava projde 1 ze 100, zbylych 99 je poslano k ledu zpusobem, ktery popisuji vyse. Oni presne vedi, co delaji. To je prispevek k prubezne diskuzi pod pracovnim nazvem „az se lide dovedi pravdu, rozsviti se jim v hlave“.
     Nerozsviti. A kdybyste jim napsal, ze zeme je kulata, tak prve, co udelaji bude to, ze budou hledat a premyslet, jak by vam mohli odpovedet, ze je placata.
     Mechanismus je velmi jednoduchy: clovek je spolecenska bytost a tak si preje myslet to, co si mysli druzi. A druzi si podle nej mysli to, o cem se pise v novinach a mluvi v televizi, to je norma spolecenske mysli, tak je to navleceno.
     Odhalujici zpravy o brutalite nasich pratel tak jen posili vseobecne presvedceni o jejich mirumilovnosti.
     Ma odpoved gogovi nebyla myslena jako konkretni reakce na jim uvedeny mozny fakt, ale vysvetleni toho, co se s jeho odkazem stane v medialnim prostoru.

 1. O čem mele pětokolka
  —————————————————————————
  O jaké demokracii a svobodě to mluvíte?
  lubomir man 20
  3.8.2022 08:07
  Na ČT 24 probíhá v úterý večer emotivní debata o současně probíhající návštěvě předsedkyně americké sněmovny reprezentantů Pelosiové na Tchaj-wanu.

  Řeší se, zda jde o krok rozumný, či o krok – vzhledem k postoji Čínské lidové republiky k Tchaj-wanu i rozruchu, který návštěva ve světě vyvolala – zbytečně provokativní a riskantní. V debatě zazní hlasy předsedy senátu Miloše Vystrčila z ODS, senátora a předsedy zahraničního výboru Senátu Pavla Fischera taktéž z ODS, senátora a místopředsedy Senátu Jiřího Růžičky z TOP 09 a poslance sněmovny Hayato Okamury z KDU-ČSL. A všechny ty hlasy jednotně bouří, že návštěva Pelosiové na Tchaj-wanu je absolutně a naprosto v pořádku, protože demokracii a svobodu je nutno proti diktaturám a státům s režimy autoritativními bránit, ať to stojí, co stojí, a ať se ty diktatury staví na zadní, jak je jim libo. A znovu a z\novu zní z úst debatérů ona dvě slova demokracie a svoboda, až to vyhlíží na jakousi soutěž, kdo jich vysloví víc i nejvíc. Svoboda a demokracie, demokracie a svoboda, obě slova poletují, víří prostorem studia, jako by si všichni tihle mudrlanti, vypouštějící je z úst, nevšimli, že fakt, že ve studiu sedí jen oni z pětikoloběžky a nikdo z opozice a též nikdo, kdo by o návštěvě Pelosiové na Tchaj-wanu promluvil jinak, než mluví oni, nebylo popřením jak svobody, tak demokracie. A že tedy v okamžiku, kdy oni všichni drmolí jen to jedno a všichni stejně, pokládají svobodu i demokracii do hrobu, protože svoboda je též svobodou každého vyslovit svůj názor, a demokracie je diskuze a polemika nejrůznějších a třeba i těch nejprotikladnějších názorů, jak říkal T.G. Masaryk.

  Ale kdepak Masaryk dneska! To byl demokrat, zatímco oni jsou liberální demokraté, čili demokratů pravý opak. Ale o demokracii a svobodě budou zpívat, dokud jim krev v žilách bude proudit. Což berte jako jedinou jistotu, kterou v tomto nejistém čase máme.

 2. Telegram:
  Podle premiéra Šmygala bude na Ukrajině od 1. září zahájena masová privatizace. (массовая приватизация)

  1. Takže vlastně masivní tunel. „Stát“ tedy Zelí a spol. prodají, co půjde, peníze si převedou někam do zahraničí, no a pak území obsadí Rusové a recipročně za jim zabavené stovky miliard v zahraničí nedá nikomu ani floka. A to se vyplatí.

 3. Někdo se tu podivoval, proč chce Rajchl vystoupení ČR z WHO a vůbec řeší ještě nyní,
  co údajně už je nedůležité….
  Ale ono se dá vládnout světu i „skrz“ kde jakou tří písmenkovou instituci….

  Když se k tomu přidá strach a nevyzkoušený lék s jehlou, jde to „samo“!

  Proč asi máme i ten paskvil – „pandemický“ zákon, ten může zarazit kde jakou demonstraci a nejen tu.
  A kolik je i zde takových čtenářů, co by pak nikam určitě nešli a vláda bude mít klid na práci….

  Vždyť nám přece nelhali, nelžou a lhát nebudou a celý západ myslí jen a jen na naše zdraví, ochranu, to dá rozum. ☺

  To třeba takový Válek klidně pípá, že kdo neskáče z očkování , je nějaký proruský troll, rozsévajícího nešvar. To fakt nevymyslíš……za čím vším lze hledat Rusko.

  A pane Válku, to Vaše „, očkování, očkování, očkování“ jen třikrát, není to málo?

  https://echo24.cz/a/SBRAG/who-chce-nastolit-globalni-system-ochrany-lidi

 4. OT: Čuk a Gek opět v akci, teď jsou na dovolené v Německu
  Velký požár a výbuchy v muničním skladu poblíž Berlína, kde byly uloženy náboje k likvidaci. Požár se rozšířil do okolního lesa. Výbuchy pokračují, hasičům se požár nedaří uhasit.
  https://t.me/globalwarzone/12097

  1. Teda, v Německu a na dovolený, to bych ani jim nepřál… Spíš bych tipoval takový malý melouch, snad v rámci internacionální pomoci…

 5. Telegram Ukrajina
  Ceny potravin na Ukrajině lámou rekordy na trzích, v obchodech i v obchodních řetězcích. Navíc rostou ceny nejen základních potravin, ale obecně všeho, dokonce i sezónních produktů. Například mrkev. Konkrétně v současné době výrobci deklarují cenu mrkve ve výši 20-25 UAH za kg (0,55-0,68 USD/kg), což je v průměru o 10 % levnější než na konci předchozího týdne. I přes sezónní snížení prodejních cen je však mrkev na Ukrajině v současné době stále 3,7krát dražší než na začátku srpna 2021. Odborníci na trhu vysvětlují tento cenový rozdíl snížením ploch, na kterých se v současné sezóně pěstují tyto okopaniny. Některé oblasti jsou okupovány a někteří pěstitelé nestihli včas zasít plodiny kvůli vojenským operacím v jejich oblastech.
  Slunečnicová semínka jsou také stále dražší. Tento trend byl podpořen poklesem obchodní činnosti v důsledku omezeného prodeje slunečnicových semen ze strany zemědělců, kteří považovali současné poptávkové ceny od zpracovatelů za příliš nízké. Ceny podpořilo také zvýšení pevného kurzu hřivny vůči americkému dolaru o téměř 25 %, které provedla NBU s cílem zajistit konkurenceschopnost ukrajinských výrobků na mezinárodním trhu. Je třeba poznamenat, že rostoucí náklady na logistiku výrazně omezily geografii nákupů olejnin, protože rafinerie ropy začaly preferovat nákupy s minimální logistickou zátěží. Rekordní úroveň konečných zásob olejnin a nedostatek skladovacích kapacit však nadále působily na ceny.
  Cena masa vzrostla o 50 %: do 24. února stál kilogram vepřového masa 100 hřiven, nyní je to 150 hřiven a do konce roku se předpokládá, že ceny vzrostou ještě více. Zelenina v roce 2022 zdražila o 88,8 %, chléb a pečivo o 34,1 %, ryby a rybí výrobky o 30,2 %, cukr o 26 % a máslo o 24,5 %.
  V důsledku toho se Ukrajinci v obchodech s potravinami stále častěji dívají na cenovky a vybírají si cenově dostupnější výrobky nebo je odmítají koupit vůbec.

 6. No,
  tohle je zajímavý komentář z dnešní Ria N. ke kolizi USA Nandy Pelosi a Číňanů…..

  https://ria.ru/20220804/tayvan-1807118327.html

  Pomsta v asijském pojetí světa může mít zcela jiný rozměr než očekáváme my na západní straně… obyčejný písek…. tolik lodí s obilím , LNG, ropou a teď ještě s pískem by se už na ty rybníky mezi světadíly nevešly…. a taky nejsou.

  1. až neskutečné. Když jsem tu předčasem psala, že pro čínu je jednoduché výrobu přenést na pevninu a můžou se jít klouzat, netušila jsem co nedostatek písku dokáže udělat za paseku. Proč by válčili, když stačí… a jé je. a navíc vědí kolik protivníků mohou amíci vyslat do luftu… Je až neskutečné, jak amíci nevědí co je může potkat a že jejich činy se většinově obrací proti nim.
   jo že písek dokáže v lecčems kde nemá být udělat paseku jsem věděla, ale jako paseku dokáže udělat když není kde je potřeba….. uff líbíí, líbí…

   díky za odkaz…..

   1. No a další překvapivé, jsou chápání, znalosti a rychlost těch psavců. Počítám že u nás by se na to nikdo nezmohl.

  2. Nevím. Ten vliv na stavebnictví je jasný. Vliv na výrobu čipů mi jasný není. Těžko budou zapotřebí stovky tun, a věřím, že takový písek je možné získat i jinde (samozřejmě, platí všecko o logistických řetězcích, nutných zpožděních a podobně.).
   Vyznáte se v tom někdo?

   1. „Vliv na výrobu čipů mi jasný není.“ – Svatá prostato! Z čeho se asi ty čipy dělaj? Zatím naprostá většina jich je na křemíkové bázi… A z čeho dostanete ten křemík? No přece z křemenného písku…
    A na čem teď Tajwan stojí a padá? No přece na polovodičové výrobě… A vlastního písku opravdu nemají dost…

 7. Z jiného soudku:
  Zakladatelka protestního černošského hnutí Black Lives Matter podezřele zbohatla
  https://www.byznysnoviny.cz/2021/04/14/zakladatelka-protestniho-cernosskeho-hnuti-black-lives-matter-podezrele-zbohatla/
  „Zakladatelka protestního černošského hnutí Black Lives Matter, marxistická a levicová aktivistka Patrisse Khan-Cullors, pohádkově zbohatla za podezřelých a dosud nevysvětlených okolností. Nyní vyšlo najevo, že jen v USA vlastní domy v celkové hodnotě 70 milionů a současně si kupuje další luxusní vilu na Bahamách v hodnotě, která může dosáhnout (v přepočtu) až 400 milionů korun.
  Zakladatelka hnutí Black Lives Matter dříve veřejně prezentovala, že pochází z velmi nuzných poměrů. Byla vychována pouze matkou. Se svými třemi sourozenci žili v domě, kde opadávala omítka, netekla voda a nefungovala elektřina.
  Jak sama zdůrazňovala, velmi brzy si prý uvědomila, že její neradostný životní osud definuje její barva kůže a nikoliv její schopnosti či inteligence…“

  1. A já bych tak tipl, že za to pohádkové zbohatnutí může taky barva kůže.

   “ Se svými třemi sourozenci žili v domě, kde opadávala omítka, netekla voda a nefungovala elektřina.“
   to tak vypadá, jako by přišla z EU poté, co tam dosáhli uhlíkové neutrality

  1. Evokuje to ve mne vzpomínky na dobu normalizace. Tehdejší nomenklatura ovšem nezavírala oponenty na 15 let do kriminálu. S postupující RA na Ukrajině, kontraprodukticvními sankcemi…stoupá zuřivost libtardů. Demokracie mutovala v demokratůru a probruselsky servilní režim se neštítí k zastrašování určitého segmentu populace používat praktiky komunistů z padesátých let. Ona ta volba bývalého vojenského prokurátora Igora Stříže na post nejvyššího státního zástupce nebyla náhodná. Proč nevyužít jeho zkušeností s potíráním antisocialistických živlů, že?

   1. Diskuze na hnojišti, na septicích s přetékajícími mentálním exkrementy, jakým jsou např. Novinky, pouze dokumentují velmi vysokou míru fašizace, nacizace, fanatizace a hrozivé vypatlanosti české veřejnosti, českého tzv. Voliče – jedním slovem fanatická, tupá verbež. Takový „materiál“ nejen, že nelze jakkoliv „zušlechtit“, nelze tomu vnuknout myšlenku – především je NAPROSTO ZBYTEČNÉ s tou entitu ztrácet čas diskuzí, vysvětlováním, atd. Vždy to bude mít jalový výsledek. Popravdě, skoro, spíše více než polovina obyvatelstva prostě už 3 dekády aktivně podporuje místní privatizátory, odkláněče, tlučhuby, dědice ráčkujícího gejzíru plytkosti, povrchnosti a zrady, tleská a obhajuje kolaboranty, volí agresivní fanatiky. Skutečně žije naděje, že s takovým materiálem lze dosáhnout nutné, radikální změny?

    1. Já vždy když čtu jejich názory, povětšinou dost odlišné od názorů lidí v mém okolí, tak doufám, že jsou to jen placení trolové, najmutí na korigování diskuse a ovlivnování názorů… protože být to skutečně většinový názor, tak je to k zblití…

   2. I titulky v novinách už bolševika překonali. Mitrofanov na Novinkách: Rusové mimo pole lidstva? Nechtějí to slyšet.

  2. Ať žije svoboda a demokracie. V Rusku, tam je tvrdá diktatura. U nás a na Ukrajině je naproti tomu demokracie!!
   Člověk by se z toho pos.al.
   Kdypak se znovu zavede trest smrti? Samozřejmě výhradně pro teroristické živly.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *