13 října, 2024

Bouřlivé časy

Když mě Zakladatel v diskuzi vyzval k napsání článku apelem na nedostatek aktivity, rozhodl jsem se napsat pár řádků, které snad vyvolají diskuzi na dané téma.


Dá se říci, že nás čekají bouřlivé časy, a bohužel dobře už bylo. Příčinou je nevyřešená hypoteční krize z roku 2008, která nebyla vyřešena, jen zamáznuta masivním tiskem peněz. Signály na zpomalení ekonomiky byly už od srpna 2019, a pak Babišovi přišla spása v podobě Covidu19, na který se mohl vymluvit. Ale Covid 19 a následné akce vlády, promyšlené i nepromyšlené, nebyl tou hlavní příčinou zpomalení ekonomiky. Covid 19 jen zatloukl další hřebík do rakve, a víko už nyní začíná těsně doléhat.

Další příčinou byl myšlenkový titán Evropského parlamentu Frans Timmermans z Holandska, a zejména masivní nárůst ceny povolenky za emise CO2. Tím došlo ke značnému nárůstu cen elektřiny, a ta se promítá do dalších cen a spustila inflaci.

Vláda Fialova se sice ohání schématem, že oni nic, to vše Babiš, který podle jejich uvažování podpálil České Švýcarsko. Míněno samozřejmě v nadsázce pro zde dozorující nepříliš vzdělané elfy. Ale Fialova vláda může za fakt, že ceny energií likvidují české obyvatelstvo a průmysl, zatímco vlády okolních zemí se snaží učinit alespoň nějaké kroky. Česká vláda vysílá signály, asi mimozemšťanům, protože obyvatelům ČR ty šamanské tance mohou být určeny jen stěží.

Hackettovu dlouho vlnu jsme již probírali 12.4.2021 https://www.vidlakovykydy.net/clanky/hackettova-dlouha-vlna , ale stávající ekonomický vývoj nás nutí se k článku vrátit.

Už jsme dorazili až do bodu 15., války. Sice u nás nelítají kulky, ale jsme ve válečném táboře Ukrajiny, sankcionujeme nepřátelské Rusko, trpíme sankcemi či dopady nárůstu cen, dodáváme na Ukrajinu zbraně a nejsme daleko od zavedení přídělového hospodářství. Takže jsme ve válce.

Také jsme teprve na počátku ekonomické krize, která je zatím ještě pořád naší Belle Epoque, i když na konci. Krize nebude mít jednoduché řešení, bude kulminovat kolem roku 2024, protože se sejdou 3 cykly:

  • krátkodobý cyklus 3 až 7 let – běžný hospodářský vývoj dle očekávání a plánů velkých firem – restartován Covidem 2019 – počíná uvedením nového výrobku na trh a končí životností výrobku, což je obvykle 7 let
  • střednědobý cyklus asi 20 – 30 let – souvisí s porodností a stavěním bytů a domů – zjednodušeně, až nově narozená generace vyroste, bude zakládat rodinu a shánět byt či stavět dům.
  • dlouhodobý cyklus 50 a více let, začal po válce v 1945 – souvisí s průměrnou délkou lidského života a vymřením pamětníků poslední války a několika poválečných let.

Všechny 3 cykly se sejdou ve svém negativním vlivu v roce 2024. To vše umocněno globální ztrátou pozice USA, na které Číňané pracují pilně jako bobři už od 70. let . Zpočátku nenápadně, později razantněji, a nyní stále více dávají najevo, že podle jejich názoru Říše Středu jen zaujímá své místo, ze kterého ji stoletím úpadku sesadily koloniální mocnosti.

Navíc došlo k velmi špatné situaci, kdy lidé přispívající do státního rozpočtu už neuživí lidi z rozpočtu čerpající.

Následující roky 2022 – 2030 budou poznamenány ekonomickým poklesem, vysokou inflací a vysokými cenami elektrické energie. Mnohé firmy už nyní dávají najevo, že brutální nárůst cen elektřiny neunesou. Buď musí zdražit nebo zkrachují. Každé zdražení ovšem způsobí nějaký odliv zákazníků a tím dále pokles produkce. Samozásobitelství se stane podmínkou přežití, protože z normálního platu člověk nevyžije.

Kolem roku 2030 se rozpadne EU, protože dojde k souběhu několika dalších vlivů, a především dlouhodobá stagnace naštve dostatečný počet voličů, kteří budou EU srovnávat s asijskými ekonomikami. Nakonec jak je to s evropskou solidaritou jsme viděli na příkladu migrantů vylovených u břehů Libye nebo na příkladu roušek za Covidu. Když šlo do tuhého, Němci nemilosrdně zabavili zásilky roušek i přístrojů určené pro jiné země, USA přeplácely natištěnými USD zásilky na letištích.

Roky 2030 – 2040 budou všelijaké, pravděpodobně plné politických půtek a slabého státu. kdy vzroste poptávka po silném vůdci. Hitler by byl spokojeným malířem pohlednic, ale místo toho rozpoutal nejničivější válku dějin. Doba si jej našla a umožnila mu vzestup spolu s množstvím politických chyb jeho konkurentů. I nová doba kolem roku 2030 vytvoří šanci pro diktátora. Může to být muslim, který vyzve své souvěrce k džihádu v EU. Nebo také nemuslim, který se bude vymezovat proti místnímu lokálnímu nebezpečí. Války namnoze souvisí s geografií, a ta se nemění. takže naši přirození nepřátelé jsou Němci a Rakušané, i když zrovna nyní jsou to naši nejvěrnější spojenci, kterým naše elity pomáhají zapomenout na dobu nacistické okupace, abychom se mohli připojit jako dva nové spolkové státy Böhmen und Mähren k Německu.

Současná doba nakonec povede k obnovení dodávek plynu. zatím ještě ne, všichni jsou plni bojového nadšení, ale až Putin zavře/ přiškrtí na podzim kohouty North Stream 1, budeme se dohadovat mezi sebou, zda máme raději jíst či zmrznout.

Až se zima zeptá české vlády, jak jsme plnili zásobníky v létě, prof. Fiala odpoví, že jsme v té době plyn spalovali v paroplynových kogeneračních jednotkách a vyrobenou elektřinu draze prodávali na burze v Lipsku. Halda uhlí nebo dřeva nakonec bude rozhodovat mezi životem a zmrznutím. Dostatek peřin se také bude hodit.

V roce 2040 budeme řešit jiný problém, a to nedostatek fosforečných hnojiv. kdy se křivka nárůstu počtu lidí na planetě protne s poptávkou po fosforečných hnojivech a od té doby bude obtížné uživit takový počet lidí na planetě. Dojde ke stěhování národů, hladomorům a ztrátě hodnoty lidského života. Pokud nepřijdeme s převratnou technologií výroby potravin, která umožní skokově navýšit výrobu pro rostoucí lidskou populaci, nebude dost potravy pro všechny lidi.

Žijeme nyní v době, kdy hospodářství bude v poklesu. Místo expanze nás čeká fáze utahování opasků a brutálního šetření. Jestli někdo touží vidět tropické kraje, měl by se tam vypravit nyní, dokud se taková cesta ještě dá pořídit. Inflace požere hodnotu všeho, a zejména zlikviduje úspory v penzijních fondech. Německé penzijní fondy podnikající v ČR nebudou žádní lidumilové, a tak se pokusí vyvést co nejvíce zisku ze zemí V4. Německá vlády jim půjde naproti diplomatickým tlakem. Věrností a přihlášením EU nebo Berlínu nic nezískáme. Je to shodná situace jako za Rakousko- Uherska, kdy rebelující Maďaři dosáhli ve Vídni větších ústupků než země Koruny české, které plnily vídeňskou pokladnu. Takže čekáme na českého Orbána, protože Petr Fiala nemá potřebné schopnosti, aby ČR provedl nastávajícími bouřlivými časy.

Chytří politici nechají Petra Fialu vládnout v době úpadku, vytahat horké kaštany z ohně, a nastoupí až v době obratu k lepšímu. Doufám, že Petr Fiala nevysílal signály v Českém Švýcarsku. Třeba kouřové.

Z války na Ukrajině není třeba mít strach. Češi, Moravané i Slezané už tradičně začínají světové války na straně, která prohraje. Ale ke konci války jsou mezi vítězi. Podobný vývoj nastane asi i tentokrát, ale na krátkou válku na Ukrajině bych si nevsadil. Obávám se, že Rusku pomalé tempo vyhovuje a jen čeká na záminku útoku z Ukrajiny na území Ruska, aby mohli provést mobilizaci a vyhlásit svatou válku. Ideologicky jsou již připraveni, chybí jen impuls.

Protože ukrajinská válka bude dlouhá, lze očekávat nedostatek plynu na podzim a v zimě. Vítězná i prohravší Ukrajina bude zničená, obnovu zaplatí EU. Tedy my všichni, můžeme čekat krácení všemožných dotací a nárůst daní, což v době krize nebude hospodářsky nejlepší nápad. Pro demokracii přeci nebudeme počítat grošíky. 🙂


41 thoughts on “Bouřlivé časy

    1. Technologie budou k dispozici jen pro bohaté, protože střední třída mizí. A pak si ani bohatí nebudou moci dovolit financovat vývoj výrobku jen pro svoji potřebu. Zchudnou úplně všichni, i ti nejbohatší.

      1. Nepíšu o mobilních telefonech apod. Píšu o skutečně významných řešeních jako jsou solární panely, jaderné reaktory, spalovací motory, elektromotory atd. Tady je financování už teď mimo střední třídu.

  1. Co se týká přesnosti věštění budoucnosti, stojí pro porovnání úspěšnosti publikace Brzezinski: Bez kontroly. Chaos v předvečer 21. století. Nedostatkem informací a intelektu tento pán rozhodně netrpěl …

    1. jozko, zapomínáte, že území této kotlinky zahajovala války ve 20. století vždy na straně těch, kdo konflikt prohráli. Ale taky na poslední chvíli exilová vláda byla vždy mezi vítězi.

  2. To je jak věštění z křišťálové koule. Vzpomínám si, že kdysi dávno před rokem 2000 taky kdosi chytrý věštil, že v roce 2020 bude žít na zemi 30 mld. lidí. Populační křivka Číny se už zastavila, a pk Indie a Afriky se taky někdy zastaví. Kdy, to neví nikdo. Vím, že nic nevím a Vidlák ani neví, že neví. Předpovídat můžeme tak max. nejbližší budoucnost, a ani tu ne přesně. Víme akorát to, že EU vedou neschopní vůdci a že vydělá ten, kdo se od nich odtrhne, jako Orbán. A vítězem globálního souboje bude Čína, takže bude dobré se k ní včas přidat. To je vše co víme a všechno ostatní je zahaleno v mlze.

    1. Humprey: letos asi dosáhneme 8 miliard. Maximum do roku 2050 bude nějakých 10 miliard lidí. Potom se růst zastaví. Za dalších několik let začne počet lidí se snižovat všude s výjimkou několika zemí v Africe a případně Jemenu a Afghánistánu. Potom už budou růst jen náboženské komunity jako jsou Amisove. Podle jedné předpovědi za 150 let můžou tvořit půlku lidí v USA a za 200 let budou mít většinu. Další tlak na zdroje naší planety nebude pramenit z růstu populace ale ze zvětšující se délky dožití a narůstání střední třídy v chudých zemích. V Indii už je obvyklé mít 2 nebo 3 děti. Už tam nemá půlka lidi 6 děti jak v době studené války. Už proto je greendeal nesmyslný. Třetí svět si nenechá vzít svoji šanci dosáhnout konzumu. Je to jejich právo vypracovat se k lepší životní úrovni. Jen EU se tím bude oslabovat.

    2. Humprey, na 30 miliard lidí jsem ani nepomyslel. Tolik by jich planeta už neuživila. Lidí bude mnohem méně a limitujícím prvkem je fosfor. Ovšem v 19 století byly vybrány kostnice, takž nakonec se možná stane recyklace člověka povinnou. prach jsi a v prach se obrátíš. Nejdále se v úvahách Dostal Atlas mraků s recyklací jídlonošek na potravu.

      1. V roce 1900 bylo každému vzdělanci jasné, že přijde hladomor. Souviselo to jednak se zlepšením znalostí aritmetiky mezi úřednictvem a vojáky (dalo se něco předpovědět) a
        nedostatkem dusíku v půdě. Změnu přivodili pánové Haber a Bosch, neznámí vynálezci pak v Británii a USA úplně čirou náhodou objevili ještě za války tutéž syntézu. I fosfor lze recyklovat z kalů odpadních vod (tedy ZDROJE JSOU). Člověkem projde za rok asi kilo fosforu. Ale nikde není zaručeno, že počet obyvatel musí růst nade všechny meze.

  3. „V roce 2040 budeme řešit jiný problém, a to nedostatek fosforečných hnojiv. kdy se křivka nárůstu počtu lidí na planetě protne s poptávkou po fosforečných hnojivech a od té doby bude obtížné uživit takový počet lidí na planetě. “

    Kdepak. Jen se bude muset sbirat lidsky hnuj, a nemarnit s tim zvirecim. Fosforu je habadej. Kazdy zivacek je fosforu plny.

    1. Wichterle (Chemická technologie I, TU-VŠB Ostrava 2012, volně ke stažení) uvádí asi 1 kg fosforu na osobu a rok a tolikéž v detergentech. Když ,,byly vyvinuty“ bezfosfátové detergenty, zjistilo se, že se musí fosfáty přidat do vyhnívacích nádrží, jinak bakterie nefungují. Kaly jsou schopny zachytit čističky, nebýt toho, že část čistírenských kalů nevyhoví jako hnojivo, protože se do nich dostaly těžké kovy ( Cd, Pb) a nikdo nic nevyšetřuje.( automobilový průmysl). Stejně odchází fosfor (draslík, vápník hořčík) v peletách z Ruska do Británie, kde se spalují v elektrárnách. Británie své lesy spotřebovala na stavbu lodí.

  4. Nejlepsi je nevedet co bude zejtra a predpovidat co bude v 2040.
    Spekulace zase na place. Bud jsou to MY /vopajcovany z hantyrky akademiku aby se vetreli/ a nebo, co bude.. /I kdyz treba nikdo nezbude/.
    Zbejva jedno jak se do toho roku nejak docpat..
    Kdyz je na prozatim programu demokracie a s velmi slusnymi vysledky .
    Prebejva nas totiz asi 8 milard..

    1. Vždy došlo k přemnožení zvířecího druhu až do chvíle, kdy byl buď redukován predátory, nebo likvidací životního prostředí. Takže počítejme, že i lidé dojdou hořkého konce, přemnoží se, a pak teprve nastane velký úpadek a redukce počtů.

  5. „Myšlenkový titán“ … to nemá chybu 🙂 . No ať pokračuji ve stejném duchu …
    Na rt.com píšou, že Gazprom odmítá převzít turbínu bo …. bo by porušil vyhlášené sankce. Dal bych hodně za to, vidět ten pohled a výraz ve tváři Scholze, jak mu nějaký poboční se strachem moc nechce sdělit, jak se mají věci s turbínou … bo by v normálních časech asi riskoval vyhazov, kdyby si dělal z kancléře bžundu. Potíž je v tom, že to bžunda není – Gazprom fakt odmítá převzít turbínu aby neporušoval vyhlášené sankce 🙂
    Ta taškařice nemá chybu …

  6. Velvys. SSA u nás bude investor. Investor je kvalifikace? Kdybychom byli všichni investoři, mohl by celý národ hrát profesionálně golf.

    1. Ládík: hromadění peněz je klasický americký sen. V USA je možné si post velvyslance de facto koupit sponzorskými dary před volbami straně jedné nebo druhé. I velvyslanec Shapiro to místo dostal, protože byl kamarád Obamy a sponzoroval jeho kampaň. V důležitých zemích jako je Francie nebo Británie bývá velvyslancem zkušený politik nebo profesionální studovany diplomat, často odborník na tu konkrétní zemi, ale v zemích menší důležitosti pro USA, je post velvyslance nabízen kamarádům a sponzorům za odměnu.

    2. Ládiku, už jsem to psal u vlka, že místo velvyslance v ČR nebo Maďarsku bylo možné koupit příspěvkem na Obamovu volební kampaň asi 800 tisíc USD. Takovou cenu má země 10 mil. obyvatel ve středu Evropy. Hezké, že? Každý obyvatel USA si může splnit americký sen o velvyslanci. Stačí, když má dost peněz.

  7. Jevi se mi, ze cely svet ted uz hraje jenom o cas, a to na vsech urovnich. Zdroju (zasob) nepribyva, ale naopak jsou postupne vydavany v nadeji, ze to bud nejak dopadne (stane se nejaka velka pozitivni udalost), anebo ze protivnik to vzda drive, nezli zasoby dojdou uplne. Obcan hraje hru s inflaci, obce se statem, staty mezi sebou a nadnarodni organizace s nahodnym resenim, spadlym s hury.
    A nikdo nema pozitivni plan, jen ceka, anebo se pasivne brani.
    Vyjma Davosu, ten -bohuzel- aktivni plan ma, a sice totalni dozor. A vsazim na to, ze obcan si nakonec rekne „lepsi neco, nez nic“ a nezli hruzu bez konce nakonec zvoli (pritaka) alespon nejakemu radu. A i kdyz totalitnimu, nakonec pro nej ruku zvedne. Tedy, dle meho, z cele slamastyky vyleze vitezne Schwab, jsa i podporovan hlasem lidu.

  8. Nějaký nový způsob výroby potravin nepotřebujeme, stačí navýšit stavy prasnic, krav a znovu založit kmenové hejna kachen, krůt a slepic na produkci finálních hybridů masných broilerů. Snaškové hybridní slepice na vejce máme, není problém začít znovu i ty broilery.

    Rychlou výrobu masa a hlavně vajec udělají křepelky, slepička snáší už od 6 – 7 týdne. Je to sice malé, ale v době nouze patřičnou dávku živin člověku dodá. Není nutné sežrat půl bravka.
    No a pak děj se vůle boží, bohužel hodně lidí opravdu potřebuje srážku z realitou.

    1. Realita je ovsem i stavem dnesniho dne, takze srazka je tu kontinualni. Pokud se neco bude srazet, pak je to zvyk se zmenenou realitou. Malokdo si uvedomuje, ze jeste pred nekolika generacemi byli nasi predkove nevolnici a prislo jim to uplne normalni. Predelat to nazpatek do nevolnictvi, staronove reality, je opet pouze otazka zvyku, tedy dvou generaci: dite se nauci, vnuk uz opakuje v ramci zvyku a citi se v norme.

    2. Bílkoviny musíme začít dostávat z hmyzu. U teplokrevných zvířat jsou obrovské energetické ztráty na metabolismu. U dlouhověkých tím větší.
      Ryb jsou studenokrevné, ale plavou a nedají se chovat všude.
      Hmyz je v pohodě, hmyzí larvy se nemusí pohybovat a energeticky jsou nejvýhodnější.

      1. Hlavně nezapomínejte na žížaly. Ty jen opláchnete; v krizové situaci stačí i ocucání.
        Jediná nevýhoda – nekřupou. Trochu křupou sušené, aly ty zase mají nahořklou chuť.

        1. Křupou.
          Ale musí být well done.
          A taky žerou hlínu a drobné kaménky z jejich střev mezi zuby skřípou.

        2. To se dělá takhle – vezme se nádoba s moukou a do té se žížaly naházejí. No a nechají se tam tak týden. No a pak pánev se sádlem nebo s olejem a opražit dokřupava… Takhle se to dělávalo svého času na kolejích.

        3. Jaká krizová situace?
          Na sušený žížaly si musíte udělat čas.
          Ohodnotit ročník, barvu, poválet na jazyku a taky tento – boukvete.
          Znalci poznají i stráň.
          Ovocné tóny!

      2. Ale dají so chovat všude, už chovají v Budějicích mořské ryby, poté co je vyhnali Piráti z Brna 😉

  9. Předpověď počasí na jeden den, na tři dny a na týden mají velmi různou pravděpodobnost shody s reálem.
    U ekonomicko – politických úvah je to stejné, jen je to v rocích. Ale někdy jen v měsících. [;>))
    Ale nekamenujte proroky!

    1. Gerd ovsem nemluvi v tridenni predpovedi, nybrz o stridani rocnich obdobi a to zatim vyslo skoro kazdemu 🙂

      1. Ech, má předpověď je konkrétnější než předpovědi Markéty Šichtařové. Přeci jen odhaduji konkrétní roky, a to už dlouho. Zatím nemám jiné informace, které by mě nutily předpověď upravit.

  10. Malá pohlednička ze severních Čech ke Gerdovu strašení.

    V Říši se něco děje. Jejich rafinérie nemají hlášenou žádnou poruchu nebo odstávku a dnes byla v Litvínově doslova invaze aut s německými RZ. Berou jak plyny získané stlačením a destilací ze vzduchu (kyslík, dusík, CO2), tak i asfalt. Jestli odvážejí i paliva, to nevím, ta odjíždějí jinou branou.
    Možná se jen rozjel nový kontrakt (je začátek kalendářního měsíce), anebo odebírají více kvůli prázdninám v Bayernu, nevím.
    Každopádně to ale loni o prázdninách fungovalo přesně naopak. V Litvínově to bylo jak u snědeného krámu a pro plyny jsme jezdili do Říše.

    1. Naše zásobníky přetékají. Ale vyplatí se, když pšonek odkudsi od Waršavy dojede pro obyčejný přívěsný vozík za vysokozdvižku(připomíná takový který jezdí na vlakových nádražích), naloží ho na korbu a odveze kamsi do Španěl…to jeden kouká, že se tohle opravdu někomu vyplatí. Trochu jeklů fošen a 4 kolečka.
      K článku- je otázkou zdali je planeta dlouhodobě schopna mít zdroje pro potřeby tolika lidí. A to nemluvím jen o docela zásadní pitné vodě, životním prostoru a jídle. Oni budou chtít auta, mobily a co nejvíc výdobytků takzvaně vyspělé společnosti. Kacířská myšlenka, zdali někdo nesleduje řízenou depopulaci planety.

      1. Už Čína měla politiku jednoho dítěte a moc to nevyšlo. Třetí říše měla 1000 let před sebou a rodiče to přežili. Já dokonce přežil i věčné časy a nikdy jinak.

      2. Depopulace planety se konat bude, ale domnívám se, že nejdříve přijde neúnosný počet obyvatel, vyjezení planety, a pak teprve nastanou hladomory, které populaci planety omezí.

      1. Když už jsme u té rasystycké černoty, tak poslední novinka je, že karetní hra Černý Petr byla zrušena a nahrazena hrou Fialový Petr.

        Pravidla jsou stejná, pokud je ovšem někdo operativně nezmění.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *