19 června, 2024

Nekupujte levný ruský plyn, kupte radši drahý ruský plyn

Evropská Unie omezuje nákupy ruského trubkového plynu od Gazpromu.

Aby mohly EU státy omezit nákup levného plynu z ruských trubek, soustředily se na nákup mnohem dražšího zkapalněného plynu LNG z celého světa.

Včetně LNG z Ruska.

V roce 2022 Evropská unie zvýšila nákupy ruského zkapalněného zemního plynu LNG o 50 %. Za devět měsíců letošního roku firmy z Evropské unie nakoupily z Ruska 15 miliard metrů krychlových LNG ve srovnání s 10 miliardami ve stejném období loňského roku. To je 17 % z celkového objemu nákupů LNG Evropskou unií.

A pro srovnání:
– V uplynulých 10 letech činila spotřeba zemního plynu v Evropě 500 – 580 miliard kubometrů, podle toho, jak byla tuhá zima (Evropa včetně neunijních států, Norska, včetně Turecka, ale bez Ruska a Běloruska).
– Těžba přímo v Evropě včetně Norska činí 210 – 280 miliard kubometrů.
– Cca 100 miliard kubometrů Evropa nakupuje jako zkapalněný plyn LNG z celého světa, především z USA, Qataru, Ruska a Afriky
– Gazprom dodával v uplynulých letech do Evropy 150-200 miliard kubometrů plynu podle zimy. Letos se dodávky Gazpromu do Evropy snížily asi o 40%.
– Zbytek další drobní dodavatelé: Alžírsko, Azerbajdžán, Libye, střední východ

50 thoughts on “Nekupujte levný ruský plyn, kupte radši drahý ruský plyn

 1. Tak jsem zapátrala v krátké minulosti a jen díky dvěma slovům „nebeská setnina“ to mrtví z Majdanu, jsem konečně našla i jak psalo iDěs v minulosti.
  https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/demoralizovani-a-vycerpani-ukrajinsti-vojaci-upousti-paru-v-artemivsku.A150220_143059_zahranicni_fer Z Debalceve nic nezůstalo, líčí Ukrajinci chaotický ústup pod palbou…

  Listopad není měsícem významných výročí jen pro Čechy. Také Ukrajinci si v těchto dnech připomínají revoluční události minulých let, a to hned dvakrát. Před rokem se v ulicích Kyjeva rozhořely protesty kvůli asociační smlouvě s EU a o deset let dříve zfalšované volby odstartovaly takzvanou oranžovou revoluci.
  Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/osobnosti-ukrajinske-oranzove-revoluce-2004-a-majdanu-2013.A141121_122841_zahranicni_im

  1. V Doněcku armáda zasáhla nemocnici. Povstalci jdou do protiútoku… Při ranním ostřelování Doněcku, bašty proruských separatistů na východě Ukrajiny, byla zasažena i místní nemocnice. Zpravodaj agentury AFP na místě ale neviděl žádné oběti. Podle zdravotníků nebyl nikdo ani zraněn. Proruští separatisté tvrdí, že přešli do protiofenzivy a obklíčili dvě seskupení vládních jednotek.

   Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/pri-palbe-v-donecku-byla-zasazena-i-mistni-nemocnice.A140824_091545_zahranicni_zt
   A jeden komentář z diskuze:

   Tak sem si teď pustil zprávy Russia24

   Kromě jiného tam byly seznamy zbraní ukořistěných povstalci od jednotivých jednotek UA armády – vždy uvedena jednotka a co jí sebrali. Už se vůbec nedivím, že UA armádu v některých místech doslova ženou – zabrali třeba 50 GRADů a URAGANů, množství tanků a BVP, ostatní si nepamatuju. Pak tam byly záběryz míst bojů – té zničené techniky UA armády bylo teda taky docela dost a většinou vždycky tak nějak pohromadě – tanky, BVP, náklaďáky. V pak ta byl taky záběr, kde UA armádu vyhnali doslova od svačiny – rozdělané nedojedené jídlo, všechno kolem opálené a nikde nikdo.

   Další zajímavé reportáže byly z přehlídek v Doněcku a v Kyjevě.

   V Doněcku výstava techniky – zničená technika UA armády, zabraná technika a zbraně UA armády. Pak veliký průvod zajatých vojáků UA armády s doprovodem ozbrojenců, jak šel průvod davem tak místní lidé na něj hromadně skandovali „fašisté“. Z celkových záběrů plné přehlídkové náměstí plné civilních fandících lidí.

   V Kyjevě špalíry a uprostřed pochodující přehlídková armáda. V průvodu z techniky bylo vidět cca 12 URAGANů. Jiná technika vidět nebyla, ale je možné že ji kamera jen nezabrala.

   Celé zprávy byly sestřihy z jednotlivých míst, takže o celkové velikosti přehlídek lze jen spekulovat.

   Co mne však docela překvapilo – z celkových záběrů na místa přehlídek bylo vidět, že v Doněcku bylo na akci podstatně více lidí (civilistů) než v Kyjevě. Což svědčí i o podpoře lidí té které skupiny. V Kyjevě byly jen špalíry lidí okolo přehlídky, jinak moc lidí kolem nebylo, v Doněcku bylo hodně lidí i mimo špalíry.

   Ta cenzura je tu už dlouho, dnes není možné neco takového vůbec napsat.

 2. Uplne pro kazdyho samozrejmy a normalni ,logicky taky..Homere..
  Cina ,zminena ,ma jednu velkou zbran a to je trpelivost , porad ,at se deje cokoliv ,porad si jedou po vlastni koleji , stejnym usilim a tak vydrzi nejdyl..
  Podival jsem se na ten Nautilus..Co zadnej akademik nevi..
  Tady je jedna zajimava vec.. Jde o nabozenstvi a ze musi bejt vzdycky puvodem ,ze Stredniho Vychodu. A proc.
  Kdyz je to zaroven neco neuveritelnyho..A otresnyho..
  Evropa a Amerika , na jedny strane mely a vzdycky maji vedce, spousty akademiku , vysoky vzdelavani ,udesny mnozstvi knih, prirucek , ucebnic , mnozstvi universit a skol vseho vzdelani ,atd. Vseho az moc.
  Beze sporu i mezi akademikama a jinde se objevi velmi schopny lidi..
  Vekej vyvoj vseho , prumyslu ,lidskosti ,zlepsovani podminek k zivotu ,zdravotnictvi atd..
  Vyskyt geniu je dnes mensi, prej se rodi ,kdyz je vekovej rozdil 7 let ,zena je mladsi a dnes se rodi neschopny, prej kdyz ten rozdil veku neni.
  To je zajimavej vyzkum , rozhodne je na a tom neco. Skutecnost taky na to upozornuje..
  Je dal neuveritelny ,ze ty nejhorsi z nejhorsich, tri nabozenstvi se vplizi vzdycky do Evropy a Usa ,jenom ze Stredniho Vychodu ..A zacnou vladnout..
  Kazdej vi jaka situace a sileny pomery a neustaly fanaticky valky , otroctvi, loupeze , teror silencu nejaky stupidni imbecilni viry v to ce neni ani bejt nemuze /to je pravidlo/, 9/11 treba a nic jinyho tam neznaji dodnes..
  Jako samozrejmost , rozsiruji fanatici po tisicileti nekonecnou silenou nenavist.
  Jenom se vynalezne pricina, vetsinou neuveritelna , aby ta nenavist se sirila a masakrovala a predevsim zotrocovala fanatiky a jejich otroky zaroven..
  Rim , mel nabozenstvi jako rekove demokraticky , bohove byli demokaticky a zadna diktatura a teror , zadny hrozby , sileny tresty , zadny nabozenskych fanatiku , masakry ,popravy lidsky ,detsky obeti atd..,tomu kdo neveril nabozenstvi..
  Upalovani, sileny muceni silenych inkvizitoru , vseobecnej teror k poslusnosti
  .. Rim novy nabozenstvi , fanatismus , ve jmenu parasitickyho , velmi uzvanenyho Krista , kterej utek od celkem velmi uspokojujiciho remesla ,rychle stat rozlozilo aby skoncil , pak se to prestehovalo do Evropy a vsude ..Vatikan jako dalsi kapitola s imperialistickym ovladnutim sveta na programu..
  Zvanivost, nepricetna a nekonecna , silenych pitomosti se zhorsovala s vyvojem..
  Vzdycky to ma zaklad v primitivnim fanatismu, kterej pouziva jako prostredku, vzdy velmi krutej a nelidskej terorismus..A zvitezi a okupuje vzdy a vsude..
  Zrejme na to neni obrana..
  Jejich zakladni knihy a svaty se nicim netaji.. Nelidskost,krutost a silenstvi nejdulezitejsi i v propagandach a vladne..Maji tohle vsecko spolecny , prostredky , zamery a cile sou stejny a zadnej velkej rozdil jinak..akorat jmena a nektery detaily jsou jiny..
  Vzdycky chteji a udelaji uplne vsecko aby ovladli svet..Zadnej rozdil treba s nacistama..
  Budhismus co ja vim , takovej nebyl,ale ted taky nejak zagresnivel..

 3. No a co, pokud tak, tak Putin by se zachoval obchodně a Orbán vidlácky, tzn. myslel by na zadní kolečka. Oba tedy racionální, takoví normální lidi na kontinentu, což Anonymovi připadá divné v dnešním světě, tak na to poukazuje.
  Jo, ták, už to chápu, on mu to měl dát Putin jakože skoro zadara, na co jiného jsou taky rusáci dobří… Jenže on mu to dal za prachy, to jsou svině, ti rusáci.
  Bože, bože, jak malé děcka, bože lidi.

 4. Co to zase vymýšlí ta EK? Nákup plynu od Ruska společně všechny státy EU, aby se vyhnuly konkurenci… Já už tomu nerozumím….

  1. Těžko, Orbán cenu za dlouhodobý kontrakt na ruský plyn tají (jsou k tomu jen odhady). Ale kdyby byla menší než dnešní cena na burze, tak by to radostně křičel do světa.

   On totiž kontrakt podepsal v době, kdy byla cena výrazně vyšší. Teď přibývají terminály na LNG i tankery dodavatelů, takže tržní cena jde dolů.

   1. Trolle, Trolle.
    „Orbán cenu tají“ „ale já vím, že je to dražší a nadluh“.
    A odkud to vím, nepovím.
    Jsi jednička.

  2. Re: Občan

   pokud si dobře pamatuji, před válkou na UA byl podepsán kontrakt s cenou okolo 2,50 za kubík…?
   Srbové měli cenu takřka poloviční…

  1. Rusko puvodne chtelo postavit Jizni proud (South Stream) do Bulharska. Ale z USA to Bulharum zatrhli a politici EU se mlcky prikrcili a neozvali se. Tak se postavil plynovod z Ruska do Turecka a sultan Erdogan ted bude vladnout dodavkam do Evropy z nekolika zemi: Rusko, Azerbajdzan, Irak, Izrael, Kypr.

   1. Pokud si Evropa plyn neobjedna, tak ho Rusko neposle.
    Myslel jsem, ze tohle je jasne i jelitum u Boba.
    Zjevne neni.

    Nebo mozna je, a tak je treba pritvrdit propagandu o placani o zaborech uzemi, ve style Nemecka 30. let a jeho protizidovskou retoriku.
    Resefendum temhle demokratum taky nic nerika.
    Pekne didtat z Bruselu, to je jejich sen.

    1. Lzete.
     EU si neobjednala – Rusko nedodalo.

     Jeste chvili, a budete tu heilovat, jako vas velky vzor, ktery rovnez troubil k utoku na Rusa.

     1. Kde se vzal tu se vzal trol. Jakmile někdo jen trochu získá na popularitě ihned se objeví několik rozesíračů. a lozí a lozí a prudí. Je to určitě typovýě jako ti co chodí pískat na babišovy akce. Ne že by si v klidu poslechli názor, nebo tam prostě nešli, oni jdou a jdou prudit hádat se.Jsou to duševní mrzáci a jako k takovým je třeba přistupovat. Absolutně nereagovat a nediskutovat. Diskuze je vyloučena je to jakoby jste koňovi říkali jak se připravuje koprovka.

   2. Rusko nyni plyn do Evropy vetsinou tras dodavat nedokaze. Nord Stream byl poskozen teroristickym vybuchem. Jedina funkcni trubka NS2 neni schvalena zkolaudovana. USA proti NS vystupovalo od sameho zacatku a skoncilo to teroristickym utokem. Na misto vybuchu Svedsko a Dansko pracovniky Gazpromu nepustily, takze Gazprom ani nemuze zkonstrolovat stav.
    Plynovod Jamal nefunguje proto, ze ho Polsko Gazpromu ukradlo. Tento plynovod, ktery jde pres Belorusko a Polsko, patri napul polskemu PGNiG a ruskemu Gazpromu. Ale polsky stat do vedeni dosadil statniho spravce a odmitl vyplatit Gazpromu jeho cast dividend. Jinymi slovy, realne ho znarodnil. Proto Gazprom odmita tento plynovod pouzivat, kdyz mu byl ukradeny.
    Ukrajinsky system plynovodu je v dezolatnim stavu, je mizerne udrzovany a kdyz se neco poroucha na kompresoru, technici odmontuji soucastky z jineho kompresoru na jine stanici a pouziji je jako nahradni dily.
    Takze ted uz funguje jenom Turecky proud.
    A s valkou na Ukrajine to nijak nesouvisi, je to vysledek nevybiravych utoku USA proti spolupraci EU a Ruska. Koneckoncu sankce proti vystavbe NordStream2 vyhlasil Trump uz v roce 2018.
    Dodavky levneho ruskeho plynu do Evropy fungovaly bezproblemove pul stoleti, dokud se do veci nezacali montovat amici, kteri chteji v Evrope prodavat svuj predrazeny LNG a proti levnemu ruskemu plynu nemeli sanci. Zato ted diky nedostatku prodavaji do Evropy 5x draz, nez kolik plyn stoji v USA.
    Tak si nevymyslejte.

     1. Re: Anonym

      NS-1
      Dojčeři nevrátili turbíny z opravy, takže nelži, trumpeto.

      NS-2
      Jeho provoz nebyl nikdy povolen, neb tento nebyl soudruhy z Bruslogradu nikdy certifikován, i když byl přezkoušen a nebyly shledány žádné závady.
      Takže nelži, trumpeto.

      1. Co vsecko ty germani neukradnou..
       Furt zpivaji ,demokracie ,,demokracie, nedas si majzla , votocis se a cela turbina je taky v prdeli..
       Nedas si majzla a cely Ceskoslovensko je v prdeli i s pohranicim..
       A jak zpival nacista ,ze Sudety jsou to posledni .
       Benes dal sakumprask vsecko a byl v celym svete popularni a oslavovanej ,za to..
       Mel by se uvazovat nejakej zakon ,aby germani aspon platili reparace predem ,za to, co teprve udelaji../Vzdycky udelaji/.
       Predem. Potom nikdy platit nic ,nechteji …
       Rus bude jednou bohatej ,az brzy zaplati ,co mu vsechno ukradli..
       Nebo aspon je vsechny za trest vodstehovat do Patagonie , kde by nemeli s kym valcit.
       Takovej krutej trest by ale, asi neprezili..

      1. Copak anonymni jelito od Boba nechtelo?
       Pritvrdilo?
       Nejak se do toho lhani zamotalo. Bob se bude na anynymni jelito zlobit 🙂

      2. Re: Anonym

       Rusko chtělo sankce samo na sebe.
       ÚÚÚÚžasnééé.

       A my tomu budeme za domácí úkol věřit tam i zpět.

       Tuhle tu 3,14-ovinu vymysleli soudruzi na velvyslanectví, nebo to je výpotek deklu na tvém krku?

       1. Jen bych se zeptal: Proč chtělo Rusko aby na něj byly uvalené sankce? Jaký byl důvod? Může nám to ten laskavý Elf nebo Troll vysvětlit? Děkuji.

     2. Gazprom kapacitu NS vyuzival. Jenze – takova kompresorovna na NS1 je super ultra high tech zarizeni. Tlak 200 atmosfer profoukne plyn na vzdalenost 1200 km, aby to nezkolabovalo, vsecicko tam musi byt v naprostem poradku. Je tam osm turbin a stridaji se v praci. A predpisy pravi, ze kazda turbina se musi po 1000 hodinach prace (tedy ca za 1,5 mesice) odstavit a zkontrolovat a odstranit kazdou drobnou zavadu a opotrebovani. Pri teto zatezi je vzdycky nejake drobne opotrebovani a to se musi opravit. A na tu opravu musi byt nahradni dily. A na ty nahradni dily uvalila EU, Kanada a Britanie sankce. Takze kdyz se na nejake turbine objevil maly problemek, nemuze se dal pouzivat. Nikdo si pri te zatezi nelajsne turbinu dal pouzivat s poskozenim, bo by to vsechno mohlo bouchnout a pojistovna by to nezaplatila.
      Tak postupne s drobnymi zavadami bylo odstaveno 7 turbin a pred teroristickou sabotazi tak uz pracovala jenom jedna. Ted uz nemuze pracovat nic. Finišto kapito.

    1. Bejk. Krava je dobrak , videl jsem ji jednou kopnout, ale do strany.
     Dobrej nadpis nad clankem ,paradox..Vzdycky potesi..

 5. z ruského agresorského plynu překupníci dělají molekuly demokracie a svobody a prodávají ho tupcům 5x dráž….

  1. Přeci byste pro demokracii nechtěla počítat grošíky, jak nám vyčinil jeden turista z Tchajwanu. 🙂 Jen by mě zajímalo, jestli ty molekuly svobody jsou vyčištěné opravdu dobře. Měli bychom popíchnout čacké ochránce demokracie s tím, že máme pocit, že LNG původem z Ruska nebyl dostatečně demokraticky vyčištěn a stále představuje nebezpečí. 🙂

   1. Ruský LNG musíme samozřejmě odmítnout.
    A aby nás Rusové nepřevezli, navrhuji dělat pravidelné rozbory složení nakupovaného plynu.

    1. To vám nepomůže, jak se můžete dočíst v linkovaném článku o transsubstanciaci. Změna je rituální, o to však podstatnější.

    2. Lide bdete..Nejdrive si nenechte vsugerovat , ze neco dela Rusko ,
     vod tech …./Necist/.
     Kapitalismus=imperialismus=fasismus = terorismu..
     Jinej demokratickej vyvoj neni moznej..Je to porad dokola….
     Kdo se diva, vidi ten maskarni ples upiru…Vo nic jinyho nejde..
     Gazprom je nejdriv. Nez zacali Gazprom pobocky a jeho majetek znarodnovat /tedy uloupit Rusku , nejvic v tom vynikaji germani /hlavni upiri a zombie/ ,prekvapeni !!!/,byl Gazprom mezinarodni korporace..
     V reditelstvi byl , nebo je napr. ten Schroeder ,bejvalej kancler..
     Je tady ,taky zalezitost akcionaru , jsou mozna z vice zemi..Ze zapadu se domnivam..Pac G. vydelava majland..
     Ted vidim ,ze p.Divisova to ma spravne..!!! A vy porad vo Rusku ..
     Tohle tupec nevi ,ani jeho majitele..Vyhazujou penize jako obvykle..
     Do nejaky doby , nevim jak dneska, mohl kazdej uzavrit smlouvu nikoliv s Kremlem ale s Gazpromem , kazdej mohl uzavrit smlouvu za levnej plyn.
     Mnozi si mysli ,ze nemysli ,ze Putin pobiha kolem a vsude jako nejakej obchodnicek s plynem atd..
     Ale mnoho statu a vlady jako na povel smlouvy nechaly umyslne skoncit a nevyjednaly dalsi..
     Aby byla bida , nestesti ,hladomor a krach.
     Potom ty vlady zacaly zebrat na Rusku vo plyn a zebrani se stalo vseobecnou zalezitosti , v Alziru, Kataru, Norsku, S.Arabie atd..Taky na Cine a Indii.
     Ples upiru..
     Za ucelem a zamerem nejvetsiho a umelyho nedostatku pro populaci.
     Chteji snizit populaci na prej 500 milionu , ted doslo na zemedelstvi a prej deti v Holandsku ,ted „povysili“ na slepice a krmi je cervama..
     Jakou vyzivu ty chudaci deti dostanou,vod svy vlady a jak dlouho budou zit jako slepice??
     Ale zebravej politik ,upir ,kazdej vedel ze , predstiraji a ze nic nedostanou ,protoze producenti plynu jsou uz davno zasmlouvovany na dodavky..
     Jedinej jejich spolecnej a rozkazanej umysl byl, aby plyn byl co nejdrazsi a populace byly na tom co nejhure..
     Tak napr. vladni prase Maja v Moldavii,neobnovila smlouvu loni v zari/valka este zadna/ ,potom plyn nebyl a zacala zebrat vo plyn vo ten nejdrazsi samozrejme a zacala kricet ,ze Moldavie na nej nema…
     Taktika jak poskodit hospodarstvi Ruska..A davno uz..
     Jde tedy davno o spolecne koordinovane usili rozkazany za ucelem zniceni hospodarstvi celyho zapadu a znicit populace , tedy jen zase teror na nas….Predstiraji jen neco jinyho..
     Taky znicit i Rusko a to vse najednou..Protoze prave zasmlouvovany dodavky neposkozuji ani Gazprom ani nikoho….
     Proto mela EU a svet obrovskej hospodarskej rozkvet na ruskym plynu..
     Plyn a velice levnej ma Orban a ten z Rakouska ,co byl kamos Putina ,taky levnej plyn dostal a proto byl bleskem vykopnutej z vlady../Kurz nebo tak/.
     Zebravej Bida ukazal ten sestup do bidy Usa , kdyz jezdil a ponizene prosil ale vysmali se mu..Ted zdalky vyhrozuje..
     Pak je ropa , kde jsou myslim , Lukoil a Rosneft, tu maji EU a USA taky zakazany , sankce podvadeji taky a ted uz usaci jsou na dne se strategickejma zasobama, kvuli tusim U. a valcit planujou tak ,ze pojedou na kolobezkach..
     Ted je asi normalni plyn s normalni cenou a dlouhodobou predevsim jen pro sprateleny zeme..Protoze pro produkci plynu je nejlepsi delsi smlouvy ,snazila se prave takhle EU a usaci poskodit , zrejme celej svet a hlavne zapad nejvic..
     Kdyz ekologisti mlci je jasny kdo poskozuje svet. Vo potrubi ani neceknou, ani vo udesnym poskozovani klima z tankeru, vo Mexickym zalivu..
     Poskozuje jen Putin..
     Tankery potrebujou hodne energie , je jich malo a jejich majitele vyhnali ceny prepravy tak vysoko ,ze na jeji najmuti ted ma malokdo..
     Tohle jsou obecny znalosti a mne to tak nezajima..Jen jsem to dal dohromady aby to dalo nejakej smysl vo jejich usili vsecko znicit terorem , kterej prave za tim ucelem zavedli vsude na svete….
     Je to porad dokola ,co ses to za vola , ze je z tebe mrtvola…
     Pak sou este dalsi tvrdohavy tupci , kteri tady jeci dokola /co ses to za vola/,o skonceni valky, /opici se po jinych ,ze valka je vul/, a netusi /nemaj cim rozumet a tusit/,ze valka je jen a predevsim nasledek a nikoliv pricina..
     Tedy ,ze musi lidi a svet spolecnym usilim ,nejprve odstranit ty priciny , vopakuju ty priciny, jinak valky budou vzdycky..
     Cili, oslove hykaji na jiny osly, bez konce.^&*(*^%$.
     Muzeme jasne videt ze nektery vlady ty priciny hromadi se zamery , aby k valkam porad dochazelo..
     Zase je prispevek dlouhej ,zrovna kdyz sem linej ,ale jedno vysvetleni chce vysvetleni dalsi a tak se natahuje jako zvejkacka..Nemuzu za to..
     Samotnyho nic , se nic nedeje a proto se musim zminit neco hlavnich cinnosti, zamerech a udalostech, aby do nynejsiho obrazu a stavu sveta, ty jednotlivy souvislosti a udalosti zapadaly..A nemuze to bejt jina. Necist.

     1. To je zajímavý komentář.
      Říká, nestačí být proti válce (následku), Odstraňme příčiny. Kde je hledat? Ve většině válek poslední doby měly prsty USA. Odstraníme USA? Silný dolar, silné loďstvo, silná ekonomika.
      RF a Čína se snaží snížit vliv USA. Jde jim to pomalu.
      Čím více bude USA tlačeno do kouta, tím více bude cenit zuby. A má je dosud velké.

      1. Kdyz to vedou akademici , tak se vzdycky steka na nespravnej strom..
       Kdyz se jeden podiva tim smerem , kdo a co utikalo do Usa, zjisti ,
       ze Usa bylo vytvoreny prave pro ucely tech , kdo vi kterych..
       Co sou vzdycky za kulisama a nebo sou zamaskovany ,kdyz maji zrovna maskarni ples….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *