28 května, 2024

Největší touha otroka

O uplynulém víkendu jsem se byl trochu nadýchat svobodného vzduchu. Zajel jsem si do svých rodných západních Čech mezi uhelné doly za rodinou. Navíc bylo zapotřebí, potkat se s bratrem a domluvit se, jak budeme s blogem pokračovat dál. Přeci jenom, je to už pět let, co si brácha jednou večer sedl k počítači a na první dobrou vysypal Vidlákovy kydy, které se dál už nijak výrazně neměnily. Tehdy mě četlo s bídou pár desítek lidí.

Od té doby se hodně změnilo, ale nikdy si nepřestanu vážit svých prvních čtenářů a diskutérů. Stejně tak si nikdy nepřestanu vážit svého prvního učitele Vlka z vlkovobloguje. Tenkrát jsem byl malý bloger a díky tomu jsem dělal malé chyby. Když jsem měl dvě stě čtenářů a o sto z nich jsem přišel, tak to na věci nic neměnilo. Dneska by mi takový sešup už hodně vadil. A tak samozřejmě musím poděkovat i vám všem, co mě čtete a jste shovívaví k mým současným omylům či chybám. Vždycky zůstanu jen člověkem se všemi slabostmi běžného lidského života a nikdy nebudu umět nic víc, než psát o tom, jak přemýšlím nahlas. Nikdy pro vás nebudu moci udělat nic víc, než vám nasvítit jeviště tohoto světa z jiného úhlu, než kam míří velké reflektory majnstrýmových médií. A nikdy nebudeme vědět dopředu, zda v tom temném koutě opravdu najdeme něco důležitého, nebo jen bezcenné haraburdí.

A tak vám takto opožděně přeji vše nejlepší do roku 2023 a moc si přeju, aby se nestalo nic z toho, čeho se bojím, že nastane.

Dnes budu trochu osobní a chci složit hold mé rodině a mým přátelům, které jsem před skoro jedenácti lety zanechal tam u Sokolova. Oni jsou totiž úplně normální… Nikdo z nich neměl potřebu se písemně a veřejně vymezovat proti tomu, co zde na blogu dělám. Nikdo neměl pocit, že moje činnost je něco tak odpudivého a odporného, že se to prostě nemůže jen tak přejít a je nutné zaujmout patřičně hlasitý odsudek.

Ne, všichni se mnou nesouhlasí. Ale znovu jsem si uvědomil ten rozdíl, který panuje tam v té původně vysídlené sudetské krajině, kde nikdo nemá hluboké kořeny v porovnání se svým blízkým okolím na Moravě. Oni tam jsou prostě svobodnější. Teď je to právě pět let, kdy žena mého bratra řekla, že bude volit za prezidenta Jiřího Drahoše a její okolí, které bylo z devadesáti procent zemanovské, to nechalo naprosto chladnými. Je svoboda, vol si koho chceš. Debata o výhodách Zemana či Drahoše nebyla nijak vyhrocená, došlo na pár špiček a vtípků, že švagrová pochází z hentej Prahy a tam to mají prostě jinak…

Ve stejné době jsem já řekl, že budu volit Zemana a leckdo z mého drahošovského okolí měl okamžitě spoustu důvodů mi vysvětlit, jak hluboce se mýlím, jak svojí volbou přispívám k totalitě a když jsem schopen volit něco tak odporného, jako je Miloš Zeman, tak musím být také mimořádně odporný.

Dnes musím konstatovat, že za posledních pět let se doba řádně pohnula kupředu. Tam na sokolovsku jsou moji přátelé otevřenější než byli a jsou schopní mnohem upřímnější diskuse… a zde ve Vidlákově jsou moji (bývalí) přátelé mnohem militantnější. Jet na demonstraci, to je totalita, volit Babiše, to je totalita, uznávat Rusku právo na bezpečnostní otázky, to je kolaborace, vymezit se vůči mému psaní a hlasitý veřejný odsudek, to je spravedlivý trest… a samozřejmě proti takovým jako já, je zapotřebí zakročit klidně pomocí policie i soudů.

Vlastně bylo velmi prozíravé, abych si svůj život zařídil tak, abych od nikoho ve svém okolí raději nic nepotřeboval a spíše ostatní potřebovali něco ode mě. Nechtěl bych teď být závislý na tom, že některý soused má něco, bez čeho se neobejdu a on by teď usoudil, že jsem dostatečně odporný na to, aby měl právo mi odepřít to, co jsme deset let ve vzájemné shodě a výhodě sdíleli. V zemědělství potřebujete kupu věcí, které použijete za rok jen několikrát na chvíli a jedna stačí pro celou ulici. Dneska jsem rád, že jsem si to raději pořídil všechno a půjčoval to jiným, než abych byl závislý na někom, kdo teď už ví, že jsem odpudivá figura.

Ale takhle to bylo i při poslední prezidentské volbě. Když někde řečnil Zeman, tak nám pravdomluvní novináři přinášeli desítky reportáží o tom, jak zemanovi odpůrci mávají červenými kartami a trenýrkami, jak pískají, křičí a všemožně ruší to, co chce Zeman svým příznivcům říct. Když někde řečnil Drahoš, tak ti zlí, hloupí a nenávistní Češi nechali Drahoše na pokoji. Nikdo ho nerušil, nikdo nepískal, nikdo mu nebránil v konání kampaně. Nebudeme tě volit profesůrku, jsi pro nás želé a ne kandidát, ale kecej si co chceš, jak je ti libo. Máme demokracii.

Opět jsme se posunuli… Na Babiše už pravda a láska nasazuje křičící matky s malými dětmi na ramenou, aby měly před ochrankou štít v podobě nevinnosti. Případně pošlou autistické dítě, které vypadá dospěle, aby nic netušíc dělalo bordel a neštítí se ani zneužít jeho vlastního nemocného syna.

Vy, co si dneska myslíte, že to Babišovi patří, protože dělal covidová opatření, tak si především uvědomte, že když to použili proti jednomu z nejbohatších lidí v této zemi, tak s vámi se nikdo párat nebude. Tušl, Čermák, Netík a další by mohli povídat, jak u nás vypadá svoboda slova a jak málo platné je, že to máme napsané v ústavě.

Víte, proč to tak je? Protože největší touhou otroka není svoboda, ale mít také svého otroka. Největší touhou všech těchto lepšolidí není svobodná země, ale prostě jen chtějí vyhrát a pak se udržet nahoře. Když byli kmáni, tak nechtěli svobodu. Jen chtěli být páni. A jakmile se jimi stali, přestala je zajímat jakákoliv jiná svoboda, kromě té jejich.

Podívejte se na předvolební kampaně jednotlivých politiků, ale nedívejte se na jejich příznivce, sledujte jejich odpůrce a hned poznáte, kdo je tu pro demokracii a kdo tu klidně znovu zavede diktaturu, jen když bude ta jeho. Nejde o Pekarovou osobně, ani o TOP09, nejde o ODS či Fialu. Jde o lidi, kteří je volí a bez jediného uzardění jim klidně dovolí, aby nás zavřeli a cenzurovali. Fiala a jeho skvadra zavádějí Klímovský absolutismus, protože dobře vědí, že s tím jejich voliči nebudou mít žádný problém a jejich protektory to potěší.

Neviděl jsem nikde nějaké lidi od SPD, kteří by rozkopávali předvolební stánek Pekarové Adamové. Ale znám lidi od pravdoláskařů, kteří se kopáním do stánků SPD dokonce chlubí na fejsbůku a mají pocit, že to přispívá k demokracii. Neznám nikoho od Babiše, který by Minářovi bránil dělat demonstrace a tvrdil by, že taková demonstrace je znakem totality. Ale znám spoustu lidí, kteří přesně tohle řekli o Vrábelově demonstraci. Kteří mi do očí říkali, že právo na takovou demonstraci je totalitní praktika.

Znám jistého starostu Řeporyjí a jednoho aktivistu s polským jménem, kteří toho řekli víc než Netík, Tušl a Čermák dohromady, ale nikdy je nikdo nepopotahoval, nikdo proti nim nezahájl trestní řízení a žádný prokurátor se je nesnažil dostat za katr. Ale viděl jsem příliš zblízka, jak je možné být cemperován za přemýšlení nahlas.

Včera si tak sedím u bráchy i s dalšími kamarády a jen tak plácnu do kruhu, že mám v poslední době ohromnou chuť se vrátit tam mezi doly a výsypky, protože ve Vidlákově se to teď může jedině zhoršovat… Ani jsem to nedořekl a už začali všichni hledat volné domy, hned našli jakýsi starý dvůr u Mariánských lázní – bývalou hospodu a penzion, kde bych přece taky mohl taky dělat henty zabijačky, líp by se mi tam vešli hosti… vlastně by to doopravdy vypadalo jako dům, kde Benjamin Franklin pekl Spojené státy americké… to přece chceš, Vidláku, ne? A dokonce začali vymýšlet, jak to udělat, aby se na to našly peníze… Že by tam třeba měli také kousek podílu, apod, apod.

Ne, už dávno nelítám na obláčku. Něco jiného bylo přestěhovat se na Moravu se dvěma malými dětmi, co ještě nechodily do školy a něco jiného by bylo se odstěhovat z Moravy s pěti dětmi a jednou schovankou, které jsou všechny školou povinné a ta nejstarší už dělá střední školu, která ji doopravdy baví. Je rozdíl rekonstruovat malý dům pro rodinu a rekonstruovat skutečný penzion. Je rozdíl dělat doma něco, co jsem se naučil a nebo provozovat turistický byznys o kterém nevím vůbec nic. Ale bylo moc hezké to slyšet od lidí, od kterých jsem už deset let pryč a mohl bych jim být naprosto ukradený.

Přeju vám do roku 2023 takové kamarády, jako mám v západních Čechách. Před kterými mohu nejenom říci, že budu volit Babiše, ale před kterými bych klidně mohl říct, že budu volit Nerudovou a svět by se nezbořil. Nikdo by mi neodepřel zapůjčit svůj dvoukolák. A přeju nám všem, aby se tady na Kydech stále dalo říci, že je Babiš dobrej i že není dobrej. Aby se tady dalo říci, že volba Bašty je správná, ale také to, že je to vyhozený hlas. Tohle je totiž skutečná svoboda. Svoboda myslet a mít možnost to vyslovit nahlas. Svoboda volit různé cesty a měnit své názory. Svoboda přesvědčovat a nechat jiné, aby je přesvědčovali o něčem jiném.

Všechno ostatní je touha otroků, mít jednou také své otroky.

368 thoughts on “Největší touha otroka

 1. rozbijat inym demonstracie a zhromazdenia, to robili musoliniho cierne kosele a neskor NSDAP v Nemecku
  to len aby sme vedeli ze aky vzor nasleduju slusnoludia a sliznieckari

 2. Hodně sil Vidláku. Mít v místě bydliště takové poměry moc příjemné není.
  Oni ti starousedlíci na bohatém jihu jsou prostě takoví.
  Podobné nápady mají i měšťáci z velkých měst a hlavně z hlavního města. Tam jsou to zase většinou naplavy.

 3. V současných konzumních společnostech, což v Evropě jsme všichni, jsou obyvatelé v konzumním chování ovládáni reklamou. Jenže reklama je univerzální na ovládání lidí, když potřebujete nechat zvolit potřebného kandidáta ve volbách i když je z hlediska prospěch společnosti nevhodný, pomůže maketing. Slovenská prezidentka Čaputová měla předvolební kampaň vypracovanou a realizovano výbornou marketingovou agenturou, shodou okolností z Izraele a byla zvolena. Pokud SPD navrhla za prezidentského kandidáta J.Baštu a žádnou kampaň nezoganizovala, tak je J.Bašta nezvolitelný, ale je nebezpečí, že může odebrat dost hlasů A.Babišovi. J.Bašta by stejně neměl dost hlasů k postupu do druhého kola, ale A.Babiš by mohl mít problémy. A pak by se v tom nejhorším případě mohlo stát, že do druhého kola postoupí Pavel a Nerudová a co teď vy všichni mudrlanti, co tady diskutujete a máte výhrady k menšímu zlu. Pak by jste měli větší zlo a mohli byste nadávat na výsledek voleby tak jako teď nadáváte na parlamentní vítezství pětikoalice ?

 4. Inu, jiné kraj, jiné mrav.
  Na té naší Jižní Moravěnce je krásně, vínečko sladké tu roste a broskve a vůbec.
  Lid veselý vůkol.
  Na druhou stranu mozečný ovlivněno černoprdelníky daleko víc jak v rodišti Vidlákově. A to je holt dědictví mnoha a mnoha minulých let a dodnes se na tom nic moc nezměnilo. Mentalita vytvarovaná…

  Nicmémě, všude chleba vo dvóch kůrkách, tady i tam a člověku nezbývá, než se v tom naučit plavat a taky postupně měnit své okolí k obrazu svému. To je jediná schůdná cesta, cesta trnitá.
  A na této cestě přeji z celého srdce úspěch.

  1. Ano, je však trochu obtížnější měnit své okolí, když proti vám stojí miliardy dolarů a celá moc Spojených států.

   1. No, asi je dobré si uvědomit, co tak asi jeden může zvládnout.
    Na vesnici, v rámci sousedství, ve svém okolí. Snad ještě ve virtuálním prostoru..

    Jak jste přišel na moc Spojených států s těmi miliardami dolarů mi není jasné.
    Poněkud megalomanský závěr, řekl bych.

  2. RE buldatra :
   Proč v Česku jsou naši romští spoluobčané vypsýchaný , zatímco paní kikánová z Moravy je vypsíchaná?
   Vrtá mi to v hlavě.
   🤔

   1. S tím si nelamte hlavu. Nebude v tom zas až tak zásadní rozdíl.
    Každopádně, furt je asi lepší být vypsíchané jak vychcípané.

    1. Jistě, cituji:

     „Vstupujeme do roku, který bude velmi těžký, ale to čemu se musíme vyhnout především, je rozšíření válečného konfliktu až do České republiky.“

     Chápu, že po takovémto proslovu, nastala u Čučkařů panika …

     1. Panika u mírumilovných lidí musela vypuknout v okamžiku, když NATOkamura nominoval do prezidentských voleb NATOBaštu.

      1. JJ, proto by dle vašeho soukmenovce mělo být nejlepším doporučením pro mír přející lidi, když zůstanou doma a k volbám vůbec nejít…

       Vy z toho Bašty, ale vážně máte panický strach!!!

       1. Strach ne, křiváci a kariéristi jsou mi spíše odporní.
        Kdyby byl Bašta pro mír, nevolil by pro NATO. A nebylo to ojediněle.
        Koller není žádný můj soukmenovec, to si nechte laskavě pro sebe a pro NATOkamuru. S Kollerem se jinak názorově rozcházím v několika zásadních bodech, např. v (jeho) podpoře Izraele.

        1. Ale to vy jste tady argumentoval kontrášem Kollerem, který ve Vámi linkovaném videu radí k prezidentským volbám vůbec nejít…

         1. Protože si to za stávající situace myslím taky. Když se hra nedá vyhrát (neexistuje uspokojivé řešení), je lepší nehrát vůbec. Pokud je divadelní fraška příliš průhledná a trapná, je lepší na ni nepřijít.
          Alespoň si režisér uvědomí, že tentokrát to vážně přepísk.
          S Kollerem to má společného pouze to, že on to řekl ve videu veřejně.

          1. Je dobře, že se k doporučení nejít k volbám hlásíte.

           Co z toho vyplývá, nechám již inteligenci laskavého čtenáře.

          2. Koller? No hlavně, že díky NATU byl sám dobře placený na dvou vojenských misí.
           Po tom co ho v roce 2013 vyrazili z ministerstva obrany, mu skončily tučná léta. To naštve.
           Bašta seděl za komunistů v kriminále, má stejné kvality jako Havel a Husák.
           Ten druhý byl horší jako prezident, prý jedno volební období.

 5. Novorocni ozvena z Ameriky (a zda se mi to jaksi apropos teto diskuzi):

  „Do marxismu se můžete dostat hlasováním, ale z marxismu se můžete dostat ven pouze střelbou.

  LIDI, TADY NEEXISTUJÍ ŽÁDNÁ POLITICKÁ ŘEŠENÍ.

  Bavte se při honbě za svým ocasem. Kdykoli se někdo zmíní o americké politice jinak než vtipem, chce se mi mu kurva zvracet na boty.

  1. „Kdykoli se někdo zmíní o americké politice jinak než vtipem, chce se mi …“ Tohle jsem nepochopil. Co jste tím chtěla říct?

   A mimochodem, jako Američanky (napůl třeba) bych se Vás chtěl zeptat, co se v Americe myslí pod pojmem marxismus/komunismus. Tam je to vymezení docela široké, ne?

   1. Do pytle. Budu to muset nejak lip udelat, kdyz davam citat. To cele je citat… krome me uvodni vety.

    Ten clovek tim minil, ze se da v Americe o politice mluvit jenom srandisticky. Vazne uz vubec ne.

    No Americani rikaji neo-marxismus tomu blaznivemu progresivistickemu mismasi, co ovladl svet. Pod pojmem komunismus se mini to, co existovalo za zeleznou oponou. A marxismus, jako za stara? To uz si nikdo ani nevzpomene…

  2. Vzhledem k tomu, ze se v te Americe strilite docela casto, zrejme to ma neco spolecneho s osvobozovanim od Marxismu.
   Jinak to vypada, ze jste asi na Silvestra prebrala, a jeste ted je vam blbe. Snad si u toho ty boty moc nepozvracite.

   1. Nejlepší je zvracet do bot. Třeba až budete u někoho na návštěvě. A otevřete místo záchodu botník …

  1. Když jel kosovský „prezident“ Thaci, ve svém luxusním, novém mercedesu vyzvednout západní vládní hosty, neuznal za vhodné ani sundat ze svého vozu původní německou SPZtku. 😐

   1. Nakonec Thaci byl možná „Dealer“ – jen se přesně neví, která oblast byla jím samotným favorizovaná, tedy jestli šlo o auta, obchod s bílým masem, drogy, lidské orgány, atd… Němci rádi drželi pysk – byli to oni, kdo si vyřizoval na Balkáně v zákrytu staré účty…

 6. Největší touha otroka?
  Větší kus žvance a o něco kratší bič.
  Dál myšlení otroka, většinou, nesahá.

  1. Tak ono je asi jiné, když je ten otrok singl, anebo když má kupu dětiček.
   Nesoudila bych tak přísně.

 7. Když už tady někteří stále otevírají téma letošních pseudovoleb, tak zde je včerejší rozhovor
  na YT kanále NRO s M. Kollerem: Téma – Prezidentský jarmark
  https://www.youtube.com/watch?v=EE96gAw0EYQ&t=349s
  Rozebírají se tam nejrůznější kandidáti, zejména čapuše, jenerál, bubiš a basta! (Bašta)
  Zejména zdejším příznivcům kandidáta Bašty, krycím jménem STUDENT, (cca od 29:45 min) se to určitě nebude líbit.
  Pravda vždycky bolí.

  1. No nevím, jestli zrovna předlistopadový příslušník vojenské kontrarozvědky Martin Koller s dlouholetým členstvím je zrovna ten nejpovolanější, kdo má mandát hodnotit morální profily jednotlivých kandidátů.
   Ale chápu, že na některé může mít obzvlášť pifku, protože jim nesahá ani po kotníky.
   Jak vidno Martin Koller se zjevně nespokojil s úpisem jen jedné zpravodajské organizaci…
   Škoda, mohl být za filozofa, takto se projevil jen jako ubohá proradná krysa.

   Mimochodem, kdo byl za bolševika na vojně, tomu netřeba popisovat, co to bylo za speciální odpornou sortu lidí tzv. Kontráši.

   1. Nj, ale teď jste se uchýlil k poměrně tuctovému argumentačnímu faulu, že hodnotíte osobu pošťáka, místo abyste se zamyslel nad obsahem zprávy.
    Holt kognitivní disonance je sviňa.

    1. A není to snad tak? Jaký puvár má karierní STB-bák k tomu aby hodnotil morální profil, člověka s rovnou páteří? Jen plive vylhané jedy a špínu na kandidáta SPD. Vůbec mě nepřekvapuje, že jste to tady těmi Kollerovými exkrenty zaneřádil zrovna vy. Svůj k svému…

     Kdyby nic, tak Koller se propálil tím, že doporučuje k prezidentským volbám vůbec nechodit!

     I podprůměrně inteligentnímu člověku musí být jasné, v čí prospěch taková rada je. Přičemž doporučuji si povšimnout, v čí společnosti tak činí.

     Myslím, že rada nejít k volbám směřovaná k vlastenecky orientovaným lidem hovoří za vše!!!

     1. Jít k volbám je pro vlastenecky smýšlející voliče docela dobrý nápad, pakliže mají šanci zvolit nějakého vlastence. Nebo alespoň morálně čistého kandidáta. Vidíte snad v té grupě nějakého? Bašta to rozhodně není.

      Potom zbývají už jen 2 možnosti:
      – nejít k volbám vůbec a nelegitimizovat svou účastí onu frašku
      – nebo tam tedy jít a volit neplatným hlasem (třeba napsat, koho si tam doopravdy přejete, případně co si o té taškařici myslíte, atp.)

      Každopádně si nezasviníte vlastní karmu a nebudete si to volení nějakého xxxx později vyčítat.

      1. Amen,
       slyšeli jste slovo boží.

       Aneb jako bych četl doporučení pana VK z AREONETu, před kterýmikoliv volbami.

       A tak zatímco je kavárna mobilizována k účasti ve volbách, tak je vlastenecká scéna paralyzována všemožnými falešnými proroky.

       Alespoň je jasné, kdo za koho kope!

       1. Pane NATOKapale, raději byste se měl zamyslet, jak to vaše upadající rádio-SPD pozvednout. Kdysi jste tam měl spoustu zajímavých hostů. Když jste se pak stal hlásnou troubou NATOkamury, tak vám postupně skoro všici utekli…
        Od té doby nemůžete vystát ani jistého VK, ani AE-News (tímto jeho odchodem to totiž začalo), ani nikoho dalšího, kdo nepoklonkuje (polo)Korejcovi.

        Nepřipustil jste si alespoň někdy myšlenku, že si za tento sešup můžete vy i váš idol sám?

        1. Vzhledem k tomu, že s panem Kapalem nemám vůbec nic společnýho, tak je to docela srandovní.

         Ale jestli pan Kapal také poukazuje na zjevné shody mezi zájmy tzv. Kavárny a tím co prosazuje pan VK z AERONETU, tak má moje sympatie! Čím výc lidí si toho všimne, tím menší neblahý dopad čučkařů a jejich AREONETu bude.

     2. Bašta a rovina? To je vtip? Za komunistů seděl i G. Husák a jistý kulisák, přičemž oba byli prezidenty, ten druhý dokonce hrobař ČSSR… Nejen z jistého úhlu pohledu byl ten první v mnoha ohledech „kvalitnější“…
      Že sakra všem, kteří se ohání STB, Kontráši, atd. naprosto vůbec nevadí práskač FBI Reagan, šéf CIA Bush st., atd… Hodná FBI, CIA, MI X, versus učiněné zlo domácích kontrarozvědek… Teď tu o Karkulce…

  2. Viděl jsem, Koller je docela střelec… Fakt těžko posoudit, co je na tom pravdy, ale přijde mi důležitější, co Bašta dělá a říká teď. Je to docela smutný, pětikolka co vím na Baštu takhle hnusně neútočila jako tzv. opozice či „alternativa“.

   1. Říkat může co chce. Bašta není žádná rychlokvaška jako třeba Čapuše z Brna. Bašta má svoji sáhodlouhou politickou minulost, a ta hovoří za vše. Okamura to musel vědět – a přesto tam Baštu nastrčil. Podle mě to musel udělat schválně. Tím jenom dokázal, že SPD je fingovaná opozice.
    Pětidemolice na Baštu nemusí útočit, Bašta (na rozdíl od Babiše) pro ně není soupeř. Buďto se odrovná sám ještě teď v lednu, anebo – i kdyby se zázrak stal a byl zvolený – tak rychle vyměkne a přeleze na druhou stranu barikády. Tak jako Zeman za poslední rok.

    1. I to je možné… Bašta je a byla velmi zvláštní osoba v pozadí mnoha událostí po velkém plyši. Nejedná se o blbku Nerudovic, ale o velice protřelého hráče na tzv. České politické scéně. Rozhodně né pěšák a jelito. Že si názorově protiřečí už předvedl, a Koller nelhal. O rroli tzv disidentů v kauze materiálů StB se toho už popsalo, a hlavně zapomnělo až až… Fakt, že v Moskvě jsou nejen duplicitní archívy, ale i mnohé autentické spisy, materiály na drtivou většinu demogratů u vesla tak nějak alespoň trochu osvětluje, doplňuje mozaiku důvodů pro politiky a médii vybičovanou rusofobii…

 8. Ještě jednou pro jistotu připomínám (pro nepozorné čtenáře) – viz zkopírovaný příspěvek VČETNĚ ODKAZŮ níže:

  Dnes ve 20:30 ŽIVÉ vysílání s Vidlákem!
  ————————————————————

  Na prahu zmien 203
  relácia je vysielaná naživo

  20:30 – 22:30 (02.01.2023)
  Štúdio Banská Bystrica
  Tel: (+421)048 381 01 01
  studio@slobodnyvysielac.sk

  Daniel Sterzik –
  Daniel Sterzik  si bude v rozhovoru s bývalým policejním prezidentem a předsedou Asociace nezávislých médií Stanislavem Novotným povídat o domácí politice, zejména pak o uplynulých 33 letech a příčinných souvislostech vedoucích k současnému stavu společnosti i naší budoucnosti. Stranou nezůstane hodnocení politických aktualit.
  —————–
  Dodávám:
  Je obtížně pochopitelné, proč Vidlák sám na toto své plánované DNEŠNÍ vystoupení sám neupozornil.
  Na druhé straně – pokud pořad někdo nestihnete, bude SNAD dohledatelný v archivu Slobodného vysielača.

  1. Všechna početná, rekreační a školicí střediska ministerstev, hlavně vnitra a financí, praskají ve švech.
   A lidem v jejich okolí už praskají nervy.
   Ofiko 460.000, neofiko kolem 3/4 mega. To je slušná pátá kolona. Plus jejich ozbrojenci na Libavé.

   Pane Vidláku, čím přesně jste tak nasral starousedlíky na Moravě?

   1. Že jsem volil Zemana, myslím si, že válka na Ukrajině vznikla, protože se Rusko cítilo tlačeno do kouta, že budu nejspíš volit Babiše, že se mi nelíbí drahá elektřina a že jsem si dovolil jet na demonstrace.
    Ale ne všichni ve Vidlákově. Jen místní kafírna…

    1. Musíte znát mentalitu jihomoravanů. Nebo spíše hanáckou mentalitu, která není jen na Hané a u vás vyznívá.
     Ve vašich severních Čechách, lidé nemají kořeny, většina jsou přistěhovalci. Nejsou tam pevné sociální vazby mezi jednotlivými rodinami a rody, stovky let. Proto to berou jinak a nedívají se tak do talíře.

     Ačkoliv, myslím, že zrovna u vás bylo dost Sudetů, kteří byli vystěhováni a jejich hospodářství zabrala náplava. Pokud je na místě podstatná část starousedlíků, náplava bývá nejhorší.
     Ostatně – jako v Práglu…

     1. Nooo, dexxi, divil by jste se, jak v bašte Sudet Liberci funguje to samé, možná více ostře… Jak téměř všichni podporovali a podporují Ukrose, nenávidí Rusy, Zeman je kripl, a dezoláty izolovat, eliminovat… To samé východní Čechy, atd…
      Bohužel, né smečka politických hyen, ale plebs, volič, obyvatelstvo je ta skutečná příšera… Vedeme prohraný boj, je třeba si uvědomit změny v generační skladbě elektorátu, kdo začíná představovat produktivní většinu ( věkový, generační posun), jejich mentalitu, mantinely, a nezapomenout na to, s jakou radostí i věkově starší vrstvy páchají u urny sociálně-ekonomickou sebevraždu…

    2. U nás tady, na jihovýchodní Moravě jste hrdina. Já sám rozstřelil linky na tento web asi 8x a moji přátelé jistě ještě dále. Dostávají se ke mně výhradně jen pozitivní ohlasy.
     Narozdíl od dříve zaslaných linků – na Vlkovu Kosu.
     Prej dřív jakžtakž dobrý, ale zhruba po Vrběticích, znova otevřených v tom roce 2020, rezignoval na vlastní práci, jen přebírá ze zahraničí a není to ani moc ke čtení.
     A momentálně je z Vlka přehnaně ambiciózní, kyselý a jedovatý dědek, který namísto věnování se vnoučatům, věnuje 8 hodin sepisování traktátů na internet . Ale to je jedno, každý jsme nějaký.

     Myslel jsem, že blogerská kolegialita Vám nedovolí, neupozornit Vlka na jeho hrubou chybu, kterou může a zcela jistě zneužije líbodémo, tím známým stylem:
     „Podívejte, jak je hloupej – chce napsat editorial a ani neví, jak se to píše“…
     Škoda. Telefon na něj po těch letech jistě máte.

  2. Kdyby šli blbci na náměstí na ohňostroj.. Ale kdo ví, možná by pobodali někoho z místních. No jo, zas po delší době Stříbro v mediích :). Ale máte pravdu, přituhuje.

 9. Volební kalkulačka a moje shoda s kandidáty v %
  Jaroslav Bašta 83, Andrej Babiš 70,Karel Diviš 61,Tomáš Zima 49,Josef Středula 39,Pavel Fischer 37,Petr Pavel 32,Marek Hilšer 27,Danuše Nerudová 22.

 10. Otrok má ještě jednu zásadní povahovou vlastnost: neumí přijímat dary. Okolo darů má vždy tisíce keců, případně mu jsou nepříjemné protože má dojem, že je musí oplatit, což se mu nehodí. V pozadí je fakt, že otroci nesměli nic vlastnit – a cokoliv otrok dostal darem, byl to z právního hlediska dar jeho pánovi.
  Proto také radím všem, aby se naučili přijímat dary. S vděčností, láskou, ale upřímně a bez rozpaků. Tím také dají najevo, že nejsou otroci.

  1. Z úplně stejné kategorie je i povahová vlastnost, kdy osoba, která někomu dobrovolně o své vůli pomůže, očekává vděčnost protistrany. Pro mnoho lidí je těžké pochopit, že dobrovolná pomoc je nezištný institut, kterou ovšem na rozdíl od daru je možné slušně odmítnout.

  2. Přijímám tuto darovanou informaci. U mě měl na darovací problematiku vliv žhářský útok na náš barák (podařený). Po něm jsem už byl zcela připraven do života.

  3. Obdarovaný často pociťuje ke svému donátorovi nenávist.
   Jenom málokdo umí být vděčný. Často má zlost, že nedostal víc a považuje donátora za hnusného krkouna.
   ( Potvrdí mnoho úřednic pracujících na sociálce. Anebo pracovníci v neziskovkách, kteří rozdělují potravinovou pomoc v nějaké rozvojové zemi. )

 11. Tenhle komentář EXPLORERA z paralelních Vidlákových kydů se pokusím zkopírovat – i když nevím, zda projde zdejším automatem, je tam řada odkazů
  Ale stojí za to si jej celý uložit – jedná se o komentovaný seznam pramenů, kteé stojí za to sledovat!
  —————————————————————————————-

  Napsal uživatel Explorer (neověřeno) dne Po, 02. 01. 2023, 14:46

  In reply to Konspirace by Biker (neověřeno)

  „Doporučím spíš chytřejší než jsem já“

  pro začátek česko – slovenské pořady na slovenském rádiu Slobodný vysielač.
  https://slobodnyvysielac.sk/
  pro občana ČR má smysl poslouchat jen vybrané pořady – pravidelný „Dualog“ – diskuze Petr Žantovský – Stanislav Novotný
  Poslední pořad – namísto Novotného již podruhé zaskočil perfektní Jan Schneider.
  Nyní se téma točí právě kolem svobody slova (lze najít na stránce rádia, kdyby byl problém třeba zde: https://hearthis.at/slobodnyvysielac/dualog-153-2022-12-29)

  Pak pravidelný pořad Hodina Vlka a téměř pravidelný pořad „Hodina Vlka – listáreň“
  Boris Koróni a Peter Vlk – bloger, blog: KOSA NOSTRA zostra aneb NAŠE VĚC zostra ! Prostě Kosa zostra! https://vlkovobloguje.wordpress.com/) Listáreň bude zítra od 9 – 11 hod dopoledne
  Starší pořady v případě zájmu dohledáte přes archiv
  ——————————————————————–
  POZOR! DNES VEČER na Slobodnom vysielači!!!! :
  Pořad „Na prahu zmien 203“
  od 20:30 hod
  rozhovor Stana Novotného s Vidlákem (Daniel Sterzik – investiční technik, zemědělec, řezník a bloger – spoluzakladatel webu Vidlákovy kydy).
  (Anotace k pořadu: Daniel Sterzik si bude v rozhovoru s bývalým policejním prezidentem a předsedou Asociace nezávislých médií Stanislavem Novotným povídat o domácí politice, zejména pak o uplynulých 33 letech a příčinných souvislostech vedoucích k současnému stavu společnosti i naší budoucnosti. Stranou nezůstane hodnocení politických aktualit.)
  ————————————————————————————-

  Rádio je ideální, když informace nemáte čas číst a dokážete udržet pozornost při nějaké manuální práci.
  ———-
  Ke čtení – na 11letém blogu Kosa zostra v archivu najdete hodně zajímavých informácií z domácí i zahraniční politiky i minulých let (třeba Ukrajina 2014).
  Dále pak „Nová republika“ – stránka europoslance SPD Ivana Davida (https://www.novarepublika.online/) . Povětšinou přebírané články, k některým je potřebná jistá dávka kritického myšlení a skepse. Nicméně zajímavé
  Švihlíkové a spol: Argument! (https://casopisargument.cz/) – publikuje i Jan Keller, jehož články za přečtení jistě stojí. Dovolím si z jeho nejnovějšího článku „Moc bezradných“ zacitovat jeden neodolatelně napsaný odstavec:

  „Křivdili bychom vládním politikům, pokud bychom je podezírali z toho, že si svoji bezradnost neuvědomují. Vnímají ji velmi ostře a snaží se věc řešit. Jak jinak si vysvětlit například zrušení míst odborných náměstků ministrů a jejich nahrazení náměstky politickými? Přítomnost lidí, kteří by si snad díky své odbornosti mohli vědět rady, musela být silně deprimující pro ostatní vládní činitele. Nahrazení odborníků známými a známými známých zvýší psychický komfort těch, kdo v čele státu rozhodují. Pouhé zvyšování komfortu materiálního v podobě skokového nárůstu platů a odměn je jen polovičaté, chybí-li uklidňující pocit, že jste mezi svými.“
  Tak půvabně a trefně já stěží někdy něco napíšu… :)“

 12. Mluví se tu o volbách, tak k volbám.
  Aneb „mistrovská práce“ mainstreamového intervjúka v rozhovoru s Baštou.

  https://m.youtube.com/watch?v=GWcYl7cO26w&pp=QAFIAQ%%3D

  Ihned první zásah, ale jakoby mimochodem, necílený, je na zdraví Bašty. Posluchač se doví, že Bašta je na tom se zdravím špatně. Samozřejmě, je to zásah cílený a do černého.
  Je také rozhodnuto, že host bude od této chvíle v defenzivě.

  Dále se valná část rozhovoru točí kolem Ruska. Jsou předem připravený otázky, na které neexistuje správná odpověď. Bašta má buď Rusko odsoudit a pak mu intervjúk omlátí o hlavu volání opozice, která ho nominovala, po míru anebo se ho zastat. Pak Baštu morálně odsoudí intervjúk sám, ovšem jménem „ostatních občanů ČR a celého demokratického světa“.
  Bašta hru přijímá a snaží se obrušovat ostré hroty otázek, ale moc mu to nejde. Jednak, že už nemá energii a sílu a jednak to ani nejde. Celá diskuze je zde pro protistranu, tedy Baštu, špatně. Jediné řešení je, říci v kostce svůj názor nebo názor opozice a přejít ke skutečným prezidentským tématům. Když komentátor bude mlít svou, utnout diskuzi, jemně poukázat na komentátorovu zaujatost a odvádění hovoru od, pro občany věcí podstatných a říkat své.
  Bašta má přiřazeny, ihned ze začátku, hned 3! podprahové negativní emoce. Chatrné zdraví kandidáta na prezidenta, negativa války na UA ( délka tématu, intenzita – typ otázek a neodsouzení „zlé“ strany). Za třetí je to nedostatek energie, intervjúkovým podprahovým útokům čelit.
  Podprahově to vše potvrzuje, že Bašta by byl prezident slabý, až neschopný.

  /Tímto nechci panu Baštovi ublížit. Má zásluhy a je zásadový.
  Problém je, že volba prezidenta je o tom, čím člověk JE a ne o tom, čím BYL. Do ringu prostě nepostavíte 80 letého boxera, který má na kontě stovky vítězství, proti začínajícímu 20 letému. A voliči to nevědomě chápou. Nebo ho postavíte. Když budete dostatečně hloupí. Nebo když budete zápas sabotovat… A on zákonitě prohraje. Jako Bašta v těchto volbách./

  Všimli jste si, kromě jiných manipulativnich technik, že dle intonace hlasu (a struktury doplňující otázky) lze ihned poznat, kdy intervjúk nesouhlasí?
  V podstatě Baštu kárá, trestá, odměňuje. Tohle u nás používají novináři hlavně ve státních médiích, i když nejenon tam.
  Jistě jste si také všimli, že těchto praktik státní sdělovadla nepoužívají, pokud hovoří s exponenty TOP, Starosty a ODS?
  S Piráty a Lidovci pak ve velmi omezené míře.

  Pokud tohle sledoval normální volič, nemusí se ani zamýšlet. Podprahově, v nevědomí, je, nejpozději od této chvíle rozhodnuto.

  Bašta ne !!!

  Prostě, školený intervjúk odvedl dobrou práci.

  A, ruku na srdce – čekal někdo něco jiného?? 🙄

  PS:
  Existuje jediný způsob, jak se dá hrubé manipulaci v médiích čelit. Utnout manipulativní a nepodstatné otázky a bavit se o podstatných věcech. V případě tvrdé zamanutosti intervjúka, z něho udělat blbce. S tím rizikem, že velká část diváků či posluchačů, to prostě nepochopí.

  Tenhle příklad je již staršího data a zase je to o Ukrajině.
  Bohužel, host v těchto případech zvítězit nemůže. Snad jen host formátu Miloše Zemana v době jeho největší formy, kdy
  manipulujícího novináře „vyučil“ jako malého kluka. V tomto případě se z jasného vítězství intervjúka Tvarůžkové, stala aspoň remíza…

  https://m.youtube.com/watch?v=nmQ1elsfhOo

  Ještě k tomu dodám, že Vyvadil, když s mírným předstihem přicházel do TV studia, na chodbě slyšel redaktory, jak se smějí, že mají dalšího představitele opozice, ze kterého udělají blbce ( použili jadrnější výrazivo), tak se na to s několika minutovým předstihem vnitřně připravil.
  ———————————
  To co o podstatě a vývoji UA konfliktu říkal Vyvadil, se vyplnilo! Právě dnes vynikne tehdejší stupidita Tvarůžkové. I když – na tom se podílela celá redakce zpravodajství …

  Proto přidávám ještě 2 videa z YouTube, která se mi zobrazila při hledání toho výše. Jsou zajímavý dokument doby.
  I toho, že zezacatkz se o fašistickém převratu na UA, se nepochybovalo a mluvilo celkem otevřeně i na Západě…

  Vyvadil
  https://m.youtube.com/watch?v=83akVAbFfRc

  Huml
  https://m.youtube.com/watch?v=orQMX1J8kY8

  1. K tomu školení intervykuků:
   Předem prosím za prominutí nepamatuji si už jména ani té snaživé soudružky z ČT24 ani jejího hosta, je to už přece jen pár let, krátce poté, co byl prezidentem USA zvolen Donald Trump. V Evropě zrovna pobývala nejvyšší velitelka námořní flotily USA a při té příležitosti poskytla rozhovor ČT. Snaživá redaktorka ČT se ze všech sil snažila ze svého hosta vymámit nějaké odsouzení D. Trumpa. Ta dáma jí na všechny její trapné pokusy velice zdvořile odpovídala, že Donald Trump, jakožto nejvyšší velitel branné moci USA je je jejím nadřízeným a tudíž jí nepřísluší se k němu jakkoliv veřejně vyjadřovat. Když to zopakovala asi potřetí, tak to ta snaživá soudružka vzdala, na američanku a k tomu ještě ženu v hodnosti admirála si už více netroufla.

   1. Přesně.

    To je přesně způsob manipulace v ČT, Českém rozhlase atd.

    Host musí nepohodlnou osobu odsoudit, jinak je odsouzen sám.

  1. Ano. Pan Jan Keller je v dnešní době jeden z mála, které je vhodné nejen číst, ale přímo studovat.
   (Nezkušené čtenáře netřeba varovat. Valná část na pana Kellera v otcově vkladní knížce nenarazí.)

 13. Mladí budou vesměs volit Pavla nebo Čapuši bez ohledu na jakékoliv argumenty.
  Sleduji streamery na twitchi, což je živé vysílání mladých lidí co hrají nějakou hru a u toho reagují na chat sledujících nebo dělají cokoliv jiného, třeba jen mluví s chatem na nějaké téma, vaří, dělají muziku, malují, něco tvoří atd., už to není jen platforma pro sledování hráčů videoher. Velká většina vysílajích, pokud to neřeknou přímo, prostě bude volit Čapuši nebo Generála. V chatu už to tak výrazné není, ale tam je menší % starších nebo se radši ani moc neozývají.

  Takhle se dělá kampaň. Generál u Herdyna. https://www.youtube.com/watch?v=t781CFGNqqA

  Kampaň zaměřená na mladé skrz sociální sítě + emoce + jejich nezkušenost mají prostě vychytanější. Tohle žádné maily, blogy, facebook ani osobní setkání neporazí. Prostě z těch svazáckých názorů musí sami vyrůst.

  U starších mi zase vadí jen ten jejich zarytý antikomunismus/antirusismus až do hrobu ve stylu Kodeta z Pelíšků a jeho krabičkami od sirek. Prostě si nikdy nevšimli, že existovaly 2 propagandy a v hlavě filtrovali jen tu z východu a hleděli se závistí na Západ z roku 65 až 85 na džíny, banány, coca colu a tuto vysněnou přestavu si nikdy neaktualizovali.

  Já jsem někde věkem uprostřed a stejně jako do parlamentu tak i za prezidena budu volit „komunistu“. Jen jsem se ještě nerozhodl z které partaje bude. 🙂

  PS: Největší touhou otroka je dělat dozorce otroků.

  1. Pelíšky jsou úmyslná propaganda, ale na nic jiného dnes sponzory neseženete. A dobří herci, zvukaři, kameramani jsou málokdy takoví vlastenci, aby pracovali několik týdnů za „pěkně děkuju“.

   Přesto si lze všimnout, že postava naivního, fanatického antikomunisty, kterou hraje J.Kodet, je vlastně dost rozporuplná. Není to „jasný hrdina“, ale složitý psychopat.

   1. To jsem si vždy říkala, když tam obdivovali, jak česká učitelka s opotřebovaným dědkem prolezlým nemocema emigrovali do Británie, co tam dělali pak, čím se živili a jak prožili stáří bez nároku na důchod? K čemu byli za kanálem užiteční? Však taky v pamětech poslední ženy Peroutky, pěkně popisuje,jak emigranty po sametu svolával do Prahy Uhde a zarizoval tady důchody a restituce. A jak to mnohým bodlo,třeba zrovna té Peroutkové. Jasné,kvůli čemu se ten samet dělal. Pražská kavárenská parta.

  2. No hrůza hrůz… Kousíček jsem zkusil sledovat (cca 15 minut), ale když pan jenerál začal obhajovat ono „humanitární bombardování“ Srbska v roce 1999, tak jsem to típnul. To se fakt nedalo. Samozřejmě tam zazněla i ona Srebrenická lež (něco o ní vím od Rajko Dolečka), a další sr@čky.
   Já jen doufám, že všichni ti mladí idioti – co budou toho gumáka volit – tak až pan vrchní generál zavelí, si ochotně navléknou uniformy a půjdou bojovat za finanční zájmy amerických korporací a ukrajinských oligarchů. Protože o tomto tato válka je. Streamer Herdyn si může gratulovat, stačí si přečíst většinu komentářů pod videem.

  3. Už jsem to někde psala, u lidí pod asi 45 je ten antirusizmus vytvořený propagandou.
   Nemohou mít žádné praktické zkušenosti, jak to tehdy vypadalo.
   A docela pochybuji, že mnozí z nich někdy viděli živého rusa.

  4. Už jsem to tu psal.
   Lidi v roce 1989 nechtěli „demokracii“. Chtěli bez problémů za hranice, nakoupit si tam ty džíny, Cocacolu, mikrovlnky, hifivěže – a pak hajdy zpátky do vlastních domečků a do státem garantovaných jistot.
   O demokracii tady v 89 nikdo nemluvil.
   Mluvilo se o svobodě pohybu. O svobodě slova a projevu, o které jsme teď znova, po 33 letech přišli.

 14. Mizerné brikety obsahují hodně mouru. Jak pálit mour, aby to nebylo jak dýmovnice? Rozmíchat s vodou, naplnit do kelímků a sušit je dost pracné a drahé (kupovat kvůli tomu papírové kelímky). Nemáte někdo nějaký tip? Topit briketami je pri dobrém nastavení kotle jinak téměř beze smradu pro okolí, pohledem na barák ani není vidět, že se kouří z komína.

   1. Dívala jsem se na různé rady v odkazu, mám dobré zkušenosti s krabicemi od mléka. Loni jsem měla dodávku uhlí plnou uhelného prachu a drobného uhlí, takže propadávalo roštem. Naplněné v krabicích od mléka položených na vrstvu žhavého popela shořelo bez problémů.

    1. Prý je dobré to prolít i vyjetým olejem, nejlépe z dieselu… Nevím, nezkoušel jsem, dřeva mám zatím dost. Každopádně, spalitelné to asi bude pouze v noci.

     1. Ale ta dřina, 10 metráků nakrabicovat,to si nedovedu představit. Plyn si lidi dávali,aby byli tohoto ušetřeni.

      1. Chce to jen trpělivost a vzpomeňte na Dalibora s houslemi. Navíc, zahřeje to dvakrát. Při krabicování a pak při topení. To je hnedle 200 % výhřevnost.

       1. „vzpomeňte na Dalibora s houslemi“
        … ano když mu tou pilou „hráli“ po hrudi, tak pěkně „zpíval“ … a od toho vniklo, že se naučil „hrát na housle …“

  1. Krabice od mléka a jiných nápojů jsou dobré řešení.
   Ještě lepší je (pokud mouru nejsou metráky) míchat mour do krabic s pilinami cca 1:1 objemově.

   Obecně je vždy lépe přidávat k uhlí (na uhlí) trochu dřeva, které snadno vytváří plamen, který pálí ten čmoud, který vzniká vždy, než se přiložené uhlí pořádně rozhoří.

   PS: Do každé takové krabice lze přilít půl deci tuku ze smažáku a tak jej druhotně využít. Vyjetý minerální či syntetický olej bych tam raději nedával.

    1. Proces nejlépe zakončíte tím, že minimálně poslední náplň spalovacího prostoru kotle bude várka suchého tvrdého dříví z drobnějších kusů. Neobsahuje pryskyřici ani nedehtuje. Vytvoří vyšší žár a okolní usazený dehet či karbon se tak pěkně vypálí. Po vychladnutí kotle pak už stačí škrabkou to strhnout ze stěn spalovacího prostoru a článků (pokud to neodpadlo samo). Záleží samozřejmě na typu kotle a přístupu dovnitř při čištění. Já s tím problém nemám.

 15. Disidenti to měli těžké i v osmdesátkách, co si pamatuji. Lidi se jich báli. Ještě po listopadu 89 se lidi hodně báli velkých změn, které si neuměli moc dobře představit. Teď je to podobné. Správný svět se ukazuje v televizi a kdo se nevzpěčuje, může se cítit bezpečně. I když je ten pocit falešný a mnozí to cítí, je tu něco jako bezpečí hejna.

 16. Buďme optimisty.

  Jak to řekl pan Rajchl 1.1.2023

  Pojďme řešit problémy.

  Cestu, kterou nám ukázal Vidlák, je ta správná cesta, kterou musíme následovat a jít.

  Sjednotit lidi na této naší scéně, a získat důvěru lidí mlčící většiny, to jsou lidé, kteří mají podobné problémy, jako máme my, ale nepřidávají se na naši stranu.

  Pokud se nepodaří získat mlčící většinu na naši stranu, nemůžeme vyhrát.

  https://www.facebook.com/rajchl.jindrich/

  Pane Vidláku, asi budete náš moravský náčelník, kterého budeme následovat.

  Nejdříve musíme diskutovat, jak oslovit mlčící většinu.

  Mlčící většina z 27. 4. 2017 je stejná jako nyní, nebo jiná?

  Mlčící většina z roku 2017 již nevidí nástup nesvobody?

  Nevidí nízké platy na hranici chudoby?

  Napsali to pěkně, ale přijdou demonstrovat?

  Iniciativa Mlčící většina už není tajná. Pozorujeme nástup nesvobody, říká její představitel

  „…Už mnoho let pozoruji plíživý nástup nesvobody ve společnosti, a protože není nikdo, kdo by se zabýval tím, co si myslíme, rozhodl jsem se upozornit na nás, bezejmenné občany a naše ideály, na naše plány a potřeby. A jsem přesvědčen, že takoví lidé jako já tvoříme skutečnou většinu v tomto státě,“ říká na úvod rozhovoru spisovatel a malíř Mirek Vojáček.

  Kdo se nyní skrývá za Mlčící většinou? Jsou to umělci jako vy?

  Jsou to muži a ženy, matky a otcové, umělci, podnikatelé, zaměstnanci i nezaměstnaní. Věřím, že se výčet profesí a rolí bude každým dnem zvětšovat. Chtěl bych také pozvat všechny lidi, nejen na pochod Mlčící většiny, ale také jim nabídnout spolupráci. Jestliže mají podobné ideály, jsme tu proto, abychom je společně naplnili.

  Naším spojujícím prvkem je úcta ke svobodě, k ostatním lidem a touha po pozitivní změně.

  Jak velká je Mlčící většina?

  Mlčící většina jsou všichni, kdo nevolí vládní strany a kdo se cítí jejich rozhodováním poškozováni nebo znevýhodňováni. Takže ideově to může být kdokoliv. Jenom si většina lidí neuvědomuje, že můžeme spojit svoje síly a začít měnit směr politiky. Proto jsme přišli s touto iniciativou.

  Cílem Mlčící většiny tedy je dostat do vlády strany, které jsou nyní v opozici a mimo poslaneckou sněmovnu?

  I tak by to bylo možné chápat. Ale naši hlavní energii chceme směřovat k tématům, které drtivá většina stran úplně opomíjí. Dokonce je ani nehodlají zahrnout do svých volebních programů. Přitom tato témata jsou spojena s každodenním životem každého z nás. Je možné, že se třeba i rozhodneme stát se velmi vážným konkurentem současných vyčpělých stran.

  O jaká témata jde?

  Stačí se rozhlédnout pozorně kolem. Nejlépe je to vidět mimo Prahu v městech a vesnicích. Tady je totiž evidentní útlum a postupný úpadek místních ekonomik během posledních dvacet let, místo aby stát dělal všechno proto, aby se rozvíjely.

  S tím souvisí nízké platy, které udržují lidi na hranici chudoby nebo pod ní. Vymahatelnost práva jen pro někoho.
  Ďábelský exekuční systém. Potlačování zájmových a ideových minorit státem.

  Témat je velmi mnoho.

  Problém je v tom, že se musí začít řešit. A ne výhledově, ale hned……“
  https://www.forum24.cz/iniciativa-mlcici-vetsina-uz-neni-tajna-mame-rozhovor-s-jejim-predstavitelem/

   1. 2. Milan napsal:
    2 ledna, 2023 (14:26)

    Možná jsem se vyjádřil málo srozumitelně.

    Vyjádřil jsem pouze podiv nad tím, že Mlčící většina za Babiše měla obavy z plíživého nástupu nesvobody a nízkých platů …..

    Za Fialy tato obavy asi nemají.

    Asi cítí plné korýtko.

   2. Není nic horšího, než to sem nakopírovat celé, včetně původního formátování a pod to ještě hodit link, jakoby nestačil jen ten link…

 17. Poslanec SPD a prezidentský kandidát Jaroslav Bašta přirovnal v rozhovoru pro ruskou státní agenturu RIA Novosti Evropskou unii k Sovětskému svazu. Sedmadvacítka je podle něj neúspěšnou kopií SSSR.

  1. Njn, Bašta už toho v minulosti nakecal… Mluvit může klidně jako kniha knih, ale jeho skutky (hlasování v minulosti) hovoří o něčem zcela jiném. Věřit se mu tudíž dá asi tak stejně, jako těm ostatním adeptům.
   „Politikům se nevěří, politici se kontrolují. Ten kdo věří politikům je idiot!“ (KAREL KRYL)

    1. Lepší, lepší… to je jako bychom se přeli, jestli je lepší cholera, mor, lepra nebo tyfus…
     Nejlepší je těmto nemocem se zdaleka vyhnout.

 18. Jedna z nejvzácnějších a současně nejběžnějších komodit, kterou má k dispozici každý, je čas. Svým způsobem je dobře, že se mnozí lidé vyprofilují tak, že s nimi diskuze není možná. Alespoň s nimi pak netrávíte drahocenný čas a máte prostor na jiné aktivity. A v té souvislosti mě napadlo při pohledu na počítadlo návštěv, kdyby každá trvala průměrně jen minutu, tak už návštěvníci tu strávili skoro 6 let …

  1. Počítadlo, zdá se, připočítává každé „refresh“. Když 10x „obnovíte stránku“, jste za 10 návštěv.
   (Podotýkám, že je mi to úplně jedno.)

   1. V tom filmu je jediný prvek, který v dnešní realitě neexistuje. A tím je ta hračička, kterou každému implantují, aby doplňovala a sledovala vyměřený čas a při jeho vyčerpání „povinného“ zabila.

    Jinak je poměrně přesným popisem dnešního světa, takže je to spíš dokumentární fikce než sci-fi film.

    1. Nemusi byt naramek. Staci „nepodmineny“ prijem. Pokud budes radne plnit povinnosti, daji ti na jidlo na druhy den… Pokud ne budes mit den, dva, tri hlad.. pak se zaradis…

 19. Pane Vidláku , přeji mnoho vnitřní síly . Celý život jsem vždy vedle „kolektivu“ , neb jsem se snažil používat hlavu . Víte v životě jsou ty paradoxy , jak říkal jeden ochlasta . Přestože jsem se narodil do znárodněného baráku , děd si totiž dovolil mít na vsi prodejnu se vším , tak za života v reálu mi nejvíce pomohli dva lidé . A kdybych to nezažil , tak bych tomu nevěřil , oba kovaní komunisti . Ono musí člověk sám hodně zažít , aby byl schopen porovnávat . Dovolím si tvrdit , že to , co jsme jako mladíci zažili v 70 a 80sátých letech , už nikdy mladí nazažijí . Jako dělnická třída jsme si žili volně a fajn . Jelikož jsem byl schopen pomáhat okolí , tak na život mi stačilo to , co jsem dostal za pomoc . Plat , sice mizerný , jsem mohl šetřit . Nikdy jsem neměl problém se zdravotnictvím , vše co jsem potřeboval , jsem bezplatně obdržel . Shodou okolností jsem byl narukován k lapiduchům . No absolvoval jsem půlroční zdravoťáckou PŠku v Uherském Hradišti . Naveleli mne do Klatov k bigošům . Na ošetřovně nás bylo 9 chlaposester , 2-3 absolventi doktoři a jeden lampasdoktor . Vybavení bylo plnohodnotné obvoďáka . Takže lékarna plná léků , obvazového materiálu atd . Pod dohledem lékařů jsem odebíral krev na sedimentaci , píchal injekce do svalu , měřil tlak a další , co dělá běžná sestra . Každý záklaďák byl plnohodnotně ošetřen a když bylo třeba , byl odvezen plukovní sanitou do plzeňské vojenské nemocnice . Neakutní pacienti jezdili za doprovodu jednoho zdravoťáka do Plzně na vy-ošetření vlakem . Ve vybavení ošetřovny byl pochopitelně i horkovzdušný sterilizátor . Nástroje jsem po použití odkládal do kazety a po ošetření pacientů bylo mou povinností normálně nad umyvadlem s tekoucí vodou nástroje umýt a vložit dosterilizátoru . Bylo to i s kazetami a Petriho miskami s jehlami , a to jak injekčními , tak šicími . Sterilizovaly se i stříkačky , byly skleněné a vytáhl se píst a po umytí se také sterilizovaly a mnohokrát opět použily . Po sterilizaci se vše položilo na polici v kazetách , odkud se braly k novému použití . Neexistovalo použít nástroj , který by se dotkl nesterilně čehokoliv . Píši o letech 79-81 . Kdyby mi tehdá někdo řekl , i na vojně , že chce válčit , tak by ho snad zastřelili . To samé by se tehdá stalo , kdyby si někdo dovolil říct větu nebude na důchody , šel by sedět . A obráceně i v těch poměrech jsme na komouše v hospodě nadávali . Ano byli jsme dělnická třída , nás si nikdo nevšiml . Píši znovu o letech 70-80sátých . Nemoc nikdo nebral vážně , po roce jste přišli do práce a poho . Když jsem se pohádal s vedoucím , tak jsem odešel do firmy vedle , kde mne s radostí zaměstnali . A jen pro zasmání . Naschvál jsem při volbách za plentou zapsal do jednotlivých vládních komor své sousedy a čekal jsem , jak to dopadne . No na výsledkových listinách na úřadě byli vypsáni !! Lidi se jen vymlouvali , že musí . Chtěli se mít lépe , nebýt mezilidsky pomlouváni a doufali , že se jejich děti dostanou do škol . Inu za bolševika to bylo tak , že byla místa omezena . Ale kdo tehdá žil , tak ví , že vlastně všichni s maturitou dostali kancelář . Vždycky musím zamáčknout slzu , když slyším dizidenty , jak se měli špatně . Většina z nich , sice s problémy , ale vystudovali zdarma vysoké školy . A i když byl kotelník , tak dostával tehdá slušný plat a výdaje byli minimální . Nehledě na stav , že byly preferované firmy , kde dělníkům po splnění zajištěné 10leté práce(sic!) darovaly byt . Dnes toto vše zní jako pohádky a pomlouvají to hlavně jedinci , kteří to nezažili . Tak mne jeden maník přesvědčoval , jak jeho mámu učitelku likvidoval ROH , jaká to byla vadná organizace . No a to rozšiřuje dále mezi lidi . Marně jsem mu vysvětlovak , že díky této tzv. likvidační organizaci jeho máma i s rodinnou-s ním jezdívala na dovolenou téměř zdarma . Takovýchto věcí jsou stovky . Kdo postavil dnešní školy , doly , fabriky , kina , kulturní domy , metro , dálnice , přehrady , že jsme byli jedna z 6ti! zemí na Zemi , která byla schopna mimo reakční nádoby vyrobit a instalovat jadernou elektrárnu . O takových prkotinách jako cementárny , cukrovary , rafinerie a stovky dalších průmyslových komplexů nemluvě . Co se tady za posledních 30 let vybudovalo ? A naopak , co všechno rozkradli ??? Zbylo nám tady pár pozlátek a zvětšující se bída . Kdo si vzpomene na vzletné kecy toho alkoholika v ČKD ? Ano , skupina do 30% na tom vydělala , zatím . Ale pro poslední čtvrtinu národa je to nyní katastrofa .
  Bohužel pane Vidláku , jen výměna lidí ve stejném systemu nemůže nic změnit . Za pomoci národních kolaborantů jsme svázáni tisícemi smluv a hlídáni ziskovkami , které likvidují za cizí peníze mysl našich dětí . Je to velice těžké , ale základní změna by měla být v tom , jak vychováváme své děti . Ti musí naše minulé zkušenosti alespoň slyšet . Bohužel zase se to musí dostat do stavu , táto , to jsi nám již říkal . Inu škola a ziskovky jsou silné a zákon FARA v nedohlednu . Můj otec byl nasazen a potom jsme spolu poslouchávali Svobodku . Jsem nakonec rád , že se tohoto stavu nedožil . Umřel by vztekem , stejnětak , jako Kryl . Před svátky jsem byl navštívit sestru . Její snacha je učitelka . Velmi silně jsme se pohádali o novodobých menšinách . Po delší výměně připustila , že v demokracii má hlavní slovo většina a menšina by měl velebit většinu , že ji nechá jen být . Ostatní je v demokracii zvrácenost . Nerada tuto tezi připustila . Ale přes zhoršení vztahů si myslím , že jsem udělal dobře a pedagogovi trochu tu nastříkanou propagandu nalomil . Ano i tím , že děti mám pryč se mi rozvázaly ruce a mohu říkat , co si myslím . Zatím snad za politiku důchod důchodci nesebrali . A kdyby se ukázal reálný věk a zaměstnání zde diskutujících , tak by se mnohé ukázalo . Protože platilo a platí sytý hladovému nevěří .
  Ono je to složitější , okolí to nevidí , kolik se dá člověku naházet polen do životní cesty . Pokud budete potřebovat úřady , jednat se školami , obchodně v místě . Ale všeho do času . Vím , že mně se to kecá , proti Vám . Nevím , zda Vám bude stačit si říkat , něčeho jsem dosáhl a pomohl jsem v myslích mnoha dalším spoluobčanům po celé republice , kteří myslí velmi podobně , ale bojí se či to ani neumí napsat , udělal jsem to pro ně a za ně . I já Vám děkuji , že vidím člověka podobného myšlení , které událost vidí podobně a bohužel s nedobrým obzorem budoucnosti . Moc si za to nekoupíte . Také si připlatím za knihu . Již se těším na Vaše návštěvy v krajích . Chápu , že jedině v zimě .

  1. Zas takový žúžo to nebylo , stačilo něco remcat na politiku a bylo po klídečku. Na cestování to taky moc nebylo a tak dále… Ale když člověk držel hubu a zalezl na chatu , tak měl svatý klid. A to zdravotnictví bylo pro každýho , ale nic špičkovýho , nemocnice příšerné a jak člověk dostal infarkt , nebo mrtvici , tak byla konečná , protože se to neléčilo.
   Tady jde hlavně o to , že to co bylo , se mohlo trochu zdokonalit , ale tady se to rozkradlo , chvíli jsme si žili dobře a teď se zase vracíme tam kde jsme byli. Zas budeme držet hubu a když nás někdo nasere , tak ho udáme. Svině dnes slaví , stačí opěvovat havlismus , EU , USA a NATO. Začínáme být tam , kde jsme už byli , my jsme udělali čelem vzad a směr EU pochodem vchod. Lidi jsou pořád stejní .

   1. Tak ono se to neléčilo ani na tom západě.
    Tam byli ti co patřili k elitě na tom lépe než ti dole, hovořil o tom Zdeněk Mlynář, když byl poprvé v televizi po převratu. Vrátil se z Rakouska, kde takové zdravotnictví bylo a on to kritizoval.

  2. Domnívám se, že příspěvek pana Nováka z 2. ledna, 2023 (11:25) není trollingem a bude škoda až hanba redakci, pokud z něj nevykřeše samostatný článek.

   Třeba o lidech nebo mládeži ve zdejší kotlince. O úřednících, poslancích, podnikatelích…

   O realitě socialismu v ČSSR a srovnání se současností…

  3. Mohu potvrdit každé Vaše slovo! Život byl skrovný ale neskonale svobodnější než dnes a jako u doktora Maxe – „bez poplatků“. Bohužel, mládež zahleděná do chytrých mobilů Vám neuvěří. Možná to stihne po mobilizaci a odvelení na Ukrajinu. Možná.
   Těch hnusů co jsme za 30 let „demokracie“ slyšeli o totalitě už bylo dost. Skutečně by to chtělo aby zápory a klady „totality“ sepsal někdo nezasažený současnou „svobodou“.

   1. Ano, dalo se to přežít – a docela dobře.
    Jistě, nebyla možnost svobodně cestovat. Ale někteří na to prostě neměli – a nemají dosud. Z nedostatku jsme se překulili do přebytku – ale o moc lepší to není. Přebytky nejsou jen materiální, ale taky a hlavně informační, kdy se v masívním středním proudu pravdy nedočkáte. Zato se dočkáte barvitých popisů a obhajování všech možných sexuálních i jiných úchylek. Nemít nějakou tu „úchylečku“ je jaksi nemoderní, je to skoro hanba.
    Ano i tehdy byli zlatokopové, kteří se starali o hromadění majetku – ale „strana“ si hlídala, aby nezbohatli moc. Asi závist? Udavačí? Byli. A jsou i dnes. Nýmandi? Byli, ale zdálo se mi, že jich bylo jaksi méně než dnes.
    Nebyl to dobrý režim, byl podřízený komunismu a Sovětskému svazu, ale ten dnešní, podřízený „Západu“ a USA není o moc lepší.

    Ale nebudu tady bez přípravy klást písmenka. Někdy si na to udělám čas a napíši srovnání tehdy, mezitím a dnes na svém blogu. Nic objevného to samozřejmě nebude.

    1. Plno lidí by bývalo vycestovalo a potom se rádo vrátilo. Jenomže to nešlo.
     Na “ opuštění republiky” byl přísný paragraf.
     A tak si spousta lidí myslela že je na Západě ráj.

   2. Hlevním problémem jsou svinská média, které do lidí hrnou lži a pod tlakem – útočí to na Vás všude.
    Poslouchám jen rocková rádia – už i tam to je. A to jsem si naivně myslel, že skuteční rockeři si nenechají „svůj prostor“ zasírat politikou. Jenže ono je to těžký – některá „rocková“ rádia totiž považují za rock i Ztraceného či v poslední době kyselého Maxu, takže od jedněch srajd ke druhým, už je jenom krůček.

    Hlavní problém ale představuje ČT, iděs a Lukačovič.
    Naprosto zásadní.
    Aby se vůbec mohlo s něčím maličko pohnout, bude se muset opravdu hodně „pohnout“ nejprve s těmito gaunery, kteří dennodenně infikují mysl lidí svinstvem.
    Polopravdy, lži, nebo v nejlepším případě účelově zkreslené informace, s účelovým zamlčováním zásadních informací, které se dotyčným médiím zrovna nehodí do jejich „narativů“.
    Dokud nepohneme s těmi výše uvedenými, nepohneme vůbec s ničím.

    Nemusíte se mnou souhlasit, ale aspoň se nad tím zamyslete, odkud na nás všechny a dennodenně, útočí ti všichni darebáci, co nás znova chtějí postavit do řady a nevyčuhovat z ní.

    1. My ale na místě prezidenta nepotřebujeme vylízaného sportovce , nebo vyčůranou vysokoškolačku ale člověka , který nebude posluhovat jinému státu a bude pracovat pro národ.

     1. „My ale na místě prezidenta nepotřebujeme vylízaného sportovce , nebo vyčůranou vysokoškolačku“.

      Volíš Baštu, volíš Čapuši nebo Pávka.
      To je volební matematika.

      Pokud je tam nechceš, tak nevol Baštu.

   1. A to se tady nyní bude objevovat až do prvního kola… Nenapadlo vás, Kadlasi, že tzv. volební kalkulačka je jen nástroj pro ovlivňování mas? Vyšel mi Bašta, tak musím volit Baštu, řekla mi to přece kalkulačka 🙁
    Bašta užere svých cca 8-10 procent Babišovi, do druhého kola postoupí Pavel s Nerudovou…
    a ti samí, jako jste vy, budou kňučet, jak je alternativa nejednotná; a že oni mysleli; a že kdyby… ale pětikolka už bude mít všechny posty v drápech.

    1. Nesmí se říkat, že když budu volit Baštu, užere to hlasy Babišovi, důležité je říkat, když budu volit Baštu, budu volit Nerudovou a Pavla. Myslím, že je to důraznější, I když to tak nevypadá.

     1. Pro národ je třeba volit Baštu , protože ostatní jsou pouze zrádci národa. Tím , že zvolím menší zlo nic neřeším. Smrt je taky jedna , někdy pomalá , jindy rychlá. Nechci ani jednu z těch dvou možností.

        1. Víra hory přenáší.
         Baštovi však ke zvolení nepomůže. Je pro většinu voličů nezvolitelný.

         Díky voličům Bašty se může opakovat situace z voleb parlamentních.
         5 koalici chtěla jasná menšina voličů. Díky propadlým hlasům měla 5 koalice volební většinu a dnes vládne.
         Hlasy pro Baštu propadnou a můžou jinde chybět.

         Proto, kdo volí Baštu, volí Pávka a Čapuši.

   2. Pane dexx
    Pokud budeme mluvit,že je nezvolitelný,tak mu ubíráte hlasy,mluvme,bude zvolen,tak je šance.
    Jak už jsem psal,všichni co si pomohly na sametové,nebudou chtít změnu.

    1. Dejte mu protestní hlas, dejte.
     Ten hlas propadne. Neštěkne po něm ani pes, stejně jako po propadlých „protestních“ hlasech v minulých parlamentních volbách.
     Víte, proč nám dnes vládne 5 koalice, přesto, že většina voličů ji nechtěla a nevolila?
     To tajemství je v propadlých, protestních hlasech.

     Díky propadlým hlasům, vlastně volite agenta Pávka. Čapuše totiž momentálně ztrácí.

     Jestli máte děti, tak jim to pěkně osolte a zavařte, jak libo. Stejně si nic jiného nezaslouží, ne? …

   1. Přesto Baštu volit nebudu. Protože je nezvolitelný a jeho volba je tak hlasem pro kandidáta 5 koaliční hrůzovlády.

    Mimochodem, poslouchal jsem rozhovor s Bambuší (podle vlastnosti bambusu).
    Na otázku, kde má stát brát peníze, odpověděla, že se mají zvýšit poplatky za služby na úřadech, DPH a tak.
    (Moje poznámka, tedy rovné daně. O dani z příjmů – u Bambuše za turbostudia zahraničních studentů – ani slovo.)
    Dále má být plně zpoplatněno školství a zejména zdravotnictví ! Neb ten luxus si dovolit nemůžeme. Tolik bohatá Bambuše.

    Co to v praxi bude znamenat, v ekonomické a státní rovině a i v osobní, si může dovodit každý sám….

      1. Bašta je nezvolitelný. Bambuše a Pávek, jsou kandidáti modrých zlodějů.

       Takže na to říkám to, co předtím.

       Volím Babiše.

       PS:
       Takových komplotů vyrobím za týden tucet .

       1. Volím Bohouše! (ten nekouše)
        Já volím Štětináče! (co se nerozpláče)
        A já zas Dlouhé Bidlo! (kašlu na vnadidlo)
        ***
        Víte co, běžte už s celým bratrstvem kočičí pracky do paďous…

      2. Otázka dnes nezní, proč byl v Aspen, otázky by měla znít, proč už tam není. Pokud byl vykopnut, jsou to rozhodně plusové body.

       1. Otázka je, jestli tam vůbec byk. Jestli jej tam někdo nepřipsal schválně aby mu uškodili. Patrně se ozval a tak….
        Ona by náhrada od pachatele i u jurop soud byla pěkně mastná.

  1. 2 Kadlas (11:22):
   Mě vyšel Pavel Zitko. S ním byla alespoň legrace, když nic jiného. Dobře vrkal do systému.
   Proto jej taky erár preventivně a nekompromisně zaříznul. Ještě by se stádo mohlo dozvědět něco nepatřičného, pakliže by mu museli dát prostor v mainstreamu.
   Demokraturu si soudruzi rozvracet nenechají! Oni si ji brzy rozvrátí sami.Stejně jako ti jejich předchůdci v roce 1989…

 20. Nevěřím, že by k takové lokální averzi, kterou popisuje Vidlák, vedly jenom jeho názory na Babiše, Zemana, vládu a obecně na „vysokou politiku“.
  Nevěřím, že v místě A žijí svobodnější lidé, než v místě B a že by se v místě jeho bydliště vyskytovali výhradně lidé názorově na opačné straně, než Vidlák.
  Spíš tu tipuju na nějakou lokální záležitost, starší lokální konflikt, prostě nějaké nevyřízené účty, kdy jeho protivníci vy-(zne-)užívají situace, že Vidlák upadl v nemilost mocných.
  Určitě se i tam najdou lidé, kteří Vidlákovi fandí a jenom se ještě neodhodlali to říkat moc nahlas. Ostatně cílem tamních Vidlákových nepřátel je bezpochyby právě zastrašit jeho tamní potenciální stoupence.
  Ale všeho dočasu. Takže radím: zatnout zuby a vydržet!

 21. Disidenti a političtí vězni v ČR.

  Vidláku, spousta lidí neví o jednom politickém vězni z Moravy. Jmenuje se Pavel Hejátko, najdeš ho (zatim) i na Facebooku.
  Naposledy si pro něj opicajti přijeli na Štědrý den 24.12.2022, kdy ho odvlekli na výslech a na 24 hod vazbu. Jen tak, protože, podobně jako kdysi Gestapo, nebo StB prostě můžou.

  LINK – FACEBOOK:
  https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=5749004731852660&id=100002295716127

  1. Také jsem jednoho starého pána tady u nás na mladoboleslavsku potkal.
   Mladší opicajti převzali štafetu od starších, komunistických kolegů a drsně a velmi násilně ho DODNES(!!) šikanují, jak jen můžou. Protože je na ně leccos vyšťouráno a zkopírováno z archivů…
   Starý pán býval zamlada velmi fyzicky disponován (benč 180 kg, mrtvý tah přes 280 kg nebo tak nějak) a zmlátil tehdy v jedné bitce 4 nebo 5 policajtů naráz.
   Má dnes ovšem z brutálního mučení totálně zničené zdraví, několikrát se probíral z kómatu, opakovaně z následků jen o fous utekl hrobníkovi z lopaty (7% funkční slinivky např., šroubovákem opakovaně proražené patro s následnou meningitidou atd.). Jak jsem pochopil, 2 lidé z jeho blízkého příbuzenstva přišli násilně a nevyšetřeně o život. Někdy po devadesátkách se mu na vyšetřovně policajt „soukromě“ svěřil, že pořád doufají, že zas někdy praští policajta a v cele předběžného zařízení se pak oběsí na ručníku…
   Na ulici starého pána „někdo policii neznámý“ zmlátil na ulici a za bílého dne naposledy před pár měsíci.
   Před pár týdny jeho stařičkému autu „někdo policii neznámý“ ukopal obě zrcátka a „potancoval“ po střeše a kapotě. Nikomu jinému z celé ulice. Opakovaně. Atd, atd. Pán je zapřisáhle nezdolný, ač dnes chodí jen silou vůle. Drží ho rodina a pár starých přátel…

  2. Móc pěkné… Zejména se mě líbilo:
   „… pak se tam objevilo několik desítek vesměs anonymních udání, především skrze mé výroky na adresu současných událostí na Ukrajině…“
   Njn, tento národ to má v krvi. Vím od pamětníků, co měli během II.WW příbuzné zaměstnané coby písařky, překladatelé a podobné pomocné síly, že na GESTAPU házeli většinu anonymních udání do koše. Tolik jich bylo. Řešili jenom ta udání podepsaná. A smáli se přitom. Říkali: „vy Češi se zničíte sami navzájem a my s tím nebudeme mít ani žádnou práci.“ Prý tolik udání, co napsali Češi navzájem sami na sebe, nebylo v žádné jiné okupované zemi…!
   Tož asi tak. Časy se mění, ale národní zvyky zůstávají…

    1. Není to pohádka. Mám to z velmi důvěryhodného a blízkého zdroje. Už ale dlouho není na tomto světě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *