18 července, 2024

PF 2023

Vážení přátelé,

bývá zvykem na Nový rok si navzájem přát vše nejlepší. Já vám také samozřejmě přeji osobní štěstí, zdraví a také odolnost čelit nesnažím, které se na nás hrnou. Především bych vám ale chtěla poděkovat. Až do doby, kdy jsem zveřejnila oznámení o úmrtí svého táty (PhDr. Bohumil Samek), k čemuž došlo 26. 12., tak jsem netušila, kolik z vás mne má skutečně rádo. Vaše slova soustrasti nebyla jen formální a byla vyjádřena i záplavou osobních zpráv. Mnoho z vás o mě projevilo starost a nabídlo mi konkrétní pomoc. Musím říci, že to byl pro mě asi nejkrásnější dar, kterého se mi kdy dostalo. Děkuji vám všem více, než jsem schopná zde vyjádřit. Být součástí společnosti, kolektivu, přátelského kruhu a sebepodporujícíse skupiny je základem lidství. Lidé jsou tvorové extrémně sociabilní a právě díky své sociabilitě to lidstvo dotáhlo tam, kde je – a to v dobrém i špatném. Mnoho lidí na sociálních sítích si navzájem nadávají do ovcí – a to se mi velmi nelíbí. Být ve stádu či v hejnu – na tom není nic špatného. Podívejte se na záběry velkých hejn ryb nebo ptáků, ale i stád velkých kusů zvěře. S jakou grácií se pohybují, jak mění směr a s jakou naléhavou silou letí, plují či běží tam, kam se jejich společenství rozhodne. Podmínkou takto koordinovaného pohybu není poslušnost žádnému velkému vůdci, ale prostá ohleduplnost nejbližšímu sousedovi: nenarazit do něj, nevychýlit jej z jeho vlastní cesty, neubírat mu jeho osobní životní prostor. Je to vlastně tak jednoduché. Stačí zachovávat obyčejnou slušnost a elementární účtu ke všem, se kterými se potkáváte, a to i k těm, s nimiž bytostně nesouhlasíte. I ti jsou totiž lidé, součást vašeho hejna či stáda. Proto vám přeji, abyste byli ovcemi. Krásnými bílými ovečkami, které když náhodou strčí do svého souseda, tak je ten naráz tlumen dlouhou měkkou vlnou a nikoliv nenávistnými slovy. Je absurdní chtít po státu a celém společenství lidí na Zeměkouli, aby se k sobě chovali slušně a mírumilovně, když nejsme schopni či máme problémy zachovávat slušnost a vzájemnou účtu s těmi, kteří nám jsou nejblíže. Rodina, přátelé, pracovní kolektivy, obce a města a samozřejmě státy jsou soběpodobné útvary. Navzájem přebírají své charakteristiky tak, jako každý fraktál.

Přeji vám, abyste dokázali změnit to málo, co je ve vaší bezprostřední blízkosti a ve vaší neoddiskutovatelné moci. Jsem zcela přesvědčena, že toto je podmínka nutná a dle mého názoru i podmínka postačující ke změně celého systému, ve kterém se dnes jen málokdo cítí dobře. Všechny vás objímám, líbám a myslím na vás. Ať žije litterate! Klára

46 thoughts on “PF 2023

 1. Paní autorko, upřímnou soustrast – tyto ztráty opravdu bolí… V celém novém roce Vám, i všem nejen zdejším pevné zdraví, spousty pohody, spokojenosti, a především mír…

 2. Upřímnou soustrast s Vaší ztrátou, paní Kláro. Věřím, že duše je nesmrtelná a Vy máte v nebi nového mocného ochránce ! Modlím se za Vás oba !
  A za svět plný slušnosti a laskavosti,ten vlídný svět,jaký jsme poznali v dětství u milovaných babiček….a z toho pocitu celý život čerpáme…a snad i něco předáme.

 3. Pani Klaro dlouhodobe Vas sleduji na fcb jste moudra a Vase postrehy nazory mi sedi k memu vnimani zivota prijmete moji uprimnou ucast nad odchodem Vaseho otce me letos zemrela maminka zustava mi zatim tatinek v pozehnanem veku 89 let ….bolest nad odchhodem rodicu je vzdy velika …. A vase krasna slova ve vyse uvedenem textu me az dojala vcera jsem cely Vas fcb post cetla svemu kamaradovi z Prahy oba nas hluboce zasahl jak je krasne lidsky a prociteny …. Drzte se a dekuji Vam za Vase myslenky a postrehy

 4. Když se člověk stane sirotkem, není to snadné v žádném věku. Osobně jsem oboustranným sirotkem již řadu let.
  Nu, snad bude tento rok alespoň v něčem snadnější, než ten uplynulý.

 5. Paní Kláro , i já vám přeji hodně sil a klidu, do toho Nového.
  Je mi líto, že budete mít svátky spojené se ztrátou vašeho tatínka.
  Poslední dobou mi pomáhá jedna rada moudrého pana Konfucia :
  Když potkáš šlechetného, snaž se ho napodobit. Když potkáš špatného, zpytuj svědomí.
  Zřejmě tím chtěl říct, že prospěšné jsou oba druhy lidí.
  ♥️

 6. Ano. Každý můžeme vytvářet své ostrůvky pozitivní deviace. Nebo se na jejich rozšiřování, podílet.

  Jsou chvíle, kdy se zamýšlíme nad minulostí, přítomností a snad budoucností, svým dosavadním životem a jeho naplněním, jeho smyslem.

  Co to je? Každý si můžeme představit něco jiného. Myslím však, že univerzálně, od určitého momentu, platí, že čím je člověk výše, tím méně lidem kolem sebe může věřit, je tím osamělejší.
  A možná, tím smyslem našich životů jsou pevné rodinné a přátelské vztahy. Práce pro nějakou komunitu. Úsměvy a štěstí druhých, které dělají šťastné i nás.
  A ze vzájemné podpory lidí kolem sebe, vědomí , že může a bude, líp.

  Do Nového roku proto přeji autorce textu, čtenářům a vůbec všem, hodně fajn lidí kolem sebe.
  A víru. V sebe i druhé.
  Možná přijde fičák. Takový, že budeme na dobu, ještě před nástupem Fialovy vlády pětikoalice, vzpomínat, jako na období před vyhnáním z ráje.

  Temná strana zla, je však nakonec vždy poražena.
  Jak říká čínské přísloví:
  „Ani všechna temnota světa, nedokáže zakrýt plamen jediné svíce.“

 7. Můj lišák mi umřel 26.11. a už to bylo šest let. Strašně to letí a pořád mi chybí. Naštěstí mám úžasnou vnučku, v únoru se narodí vnuk druhému synovi, tak mě docela život baví, krom rodiny mám širokou škálu přátel na různé úrovni. Tohle bych přála všem, co jsou sami, ostatním přeju vlastně totéž, nebuďte sami, buďte v pohodě, buďte zdraví a spokojení a hlavně nám všem klid a mír a konec té šílené vlády, co neví, jak vládnout, ale dělá to.
  P.F. 2023 😊

  1. Zdravím i vás, Liško, stýská se mi po oněch časech v Noře, kdy jsme vzájemně prožívali radosti i žaly a byli jsme něco jako parta – navzdory tomu, že jsme se vlastně nikdy naživo neviděli…

   Přeju co nejklidnější nastupující rok!
   JÁCHYM

 8. Jde poznat,že stářím člověk nabývá rozum co se přihodilo i paní Samkove,tak ji přejí vše dobré v soukromém životě, ale i tady mezi kydači.Proto apeluji na mládež ať nezatracuji starší, oni budou také starší a může se jim to také vymýtit.

 9. srovnejte projev Putina a vystrcila, fijalu jsem nenasel a koukat vecer na nej nebudu

  Putin pronesl novoroční projev na vojenském pozadí – bitva o skutečnou suverenitu Ruska začala
  https://aftershock-news.translate.goog/?q=node/1195148&_x_tr_sl=ru&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=nui,sc

  Klima, vztahy mužů a žen, práva sexuálních menšin… Vystrčil poděkoval národu za Ukrajinu. A nastolil další témata
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Klima-vztahy-muzu-a-zen-prava-sexualnich-mensin-Vystrcil-podekoval-narodu-za-Ukrajinu-A-nastolil-dalsi-temata-724855

  1. Fiala teď koukám a hodnotim jedině HŇUP.
   Plus válečný štváč. Zbrojní průmysl nám prý zachrání zaměstnanost. Fuj

   1. Plus magor. Chlubí se,že nezastropovali benzín a je ho dost oproti státům, které zastropovali a nyní prý mají nedostatek a hned v další větě se chválí, jak zastropovali energie a všichni na to budou mít.
    Dále opěvuje válečné daně a prý se nemáme stydět chodit pro dávky.
    Prý to bude bolet a bude to drahé. Tak nazdar.

   2. jooo – vojenský průmysl nám zachrání zaměstnanost… to už byl jeden takovej s knírkem, co to říkal, že? A mám dotaz (Kotas): proč jsme teda z vůle p. Havla zlikvidovali vojenský a zbrojní průmysl na Slovensku, což nakonec zásadním způsobem přispělo k odtržení Slovenska? Ještě dnes řekněte jméno Havel v Pováží (vč. Martina) a lidi si odplivnou. U Fialy už plivance stačit nebudou, myslím…

  2. Ja si z Fialu zapamatala len jak plkal o vojne … on to k tej mobilizacii v CR a vybijaniu nasich muzov fakt dotiahne, debil

 10. Zdravím a přeji vše dobré, paní Kláro!
  Těším se na každý Váš nový článek.
  Nemohu poctivě říci, že bych k vám pociťoval lásku – ale tu nepociťuji ani vůči sobě.
  Nemohu říci, že bych k Vám neměl výhrady – ale ty mám i vůči sobě samému.

  Rozhodně by byly Litterate, Česko i zbytek vesmíru bez vás chudší.
  Upřímně přeju, abyste se co nejdříve vyrovnala se ztrátou otce a budu čekat na vaše další články.
  Držím vám palce!

  1. I já přeji Kláře vše dobré, byť s ní ne ve všem souhlasím.

   Místo držení palců doporučuji upřímné modlitby. Tedy nehledaná, niterná slova pronesená přímo k našemu Stvořiteli. Nebojte se, rozumí perfektně i česky.

   Rozhodně se ve svých vzkazech zmíním i o Kláře a souhlasím, že je to vzácná žena a svět by byl bez ní chudší.

   Kéž by prohlédla ještě více.

 11. Já tvrdím,že kdyby byli lidi ohleduplní, nepotřebovali bychom zákony. Ale co by potom dělali právníci?

   1. Třeba takový protikuřácký zákon by vůbec nebyl potřeba,kdyby kuřáci byli ohleduplní. A teď po porocházce si říkám, jak drzí jsou pejskaři, že by taky potřebovali nějaký zákon, neb se neumí chovat.

     1. Arogance kuřáků, znamená pro nekuřáky zasmraděný oděv a vlasy kouřem, díky aditivům, přidávaným výrobci kuřiva do cigaret. Je to nevyčichnutelné, ta aditiva jsou kvalitní.
      Jediné řešení je vyprat v pračce oděv a umýt si vlasy, vousy nebo nejlépe umýt celého člověka.

      Na druhé straně, arogance nekuřáků, kuřáky nepolévá lůžovicí, močkou, nenatírá je extraktem z tvarůžků ani dalšími, nevábně vonícími látkami. Aby si, vždy po setkání s nekuřáky, kuřáci museli vyprat oděv a skočit pod sprchu sami.
      Co jim tedy na nekuřácích vadí? Že je nekuřáci, skrz zákony, omezují? A není to tak, že omezování nekuřáky, je spíše jejich obrana před smradem?

      😄😄😄

     2. Sa zrovna riesilo na fejsbukovej slepicarne, jak si tam baby prepredavaju latky, co nakupili, a neusili, ze nikto do inzeratu nepise ‚hulime doma jak fabrika‘ … ze si potom nefajciar (podla vas netolerantny) kupi meter latky, ze usetri, a dojde to tak nacuchle, ze leti rovno do smeti, a miesto uspory sa musi meter latky kupovat znovu …

      Jo, stala som len na zastavke, cakala na MHD, natesena, ze som vyniesla prvykrat drahu vonavku … dojdem kam mam, a chlapci po privitani – ty si zacala fajcit? No, fajcil typek co cakal meter za mnou … taky ohladuplny …

      1. Jací „chlapci“ ? Jaká vlastně „bosorečka“ ?

       Teprve teď mi přejel mráz po zádech, rozklepaly se ruce, u žaludku pocit na zvracení…

       Že by ten nick nebyl jen výmysl ? A hlavní starost slečny, aby nesmrděla „zákazníkům“ a nepřišla o kšeft…?

       Maranatha…

       ( Tím se nijak nezastávám kuřáků, být to na mě, tak tu do 48 hodin není ani jeden. Ale kurvení ? Hospodine… V čem je ta osoba lepší, než arogantní kuřáci ? Dost už… )

 12. Každý (normální) člověk má svou cestu, po které se ubírá. Své preference, které sleduje. Své cíle, kterých se snaží dosáhnout.

  Cesty, preference a cíle se liší. Bohu díky. Kdyby ne, bylo by na světě strašně.

  Její cesty, preference a cíle nejsou mými. Ale nijak si neprotiřečí. Já ji respektuji a přeji jí, aby je naplnila. A jsem přesvědčen, že ona by totéž mohla přát mně.

  Díky za Kláru Samkovou. Na litterate i v reálném životě. Hodně štěstí.

  1. Ano. Každý můžeme vytvářet své ostrůvky pozitivní deviace. Nebo se na jejich rozšiřování, podílet.

   Jsou chvíle, kdy se zamýšlíme nad minulostí, přítomností a snad budoucností, svým dosavadním životem a jeho naplněním, jeho smyslem.

   Co to je? Každý si můžeme představit něco jiného. Myslím však, že univerzálně, od určitého momentu, platí, že čím je člověk výše, tím méně lidem kolem sebe může věřit, je tím osamělejší.
   A možná, tím smyslem našich životů jsou pevné rodinné a přátelské vztahy. Práce pro nějakou komunitu. Úsměvy a štěstí druhých, které dělají šťastné i nás.
   A ze vzájemné podpory lidí kolem sebe, vědomí , že může a bude, líp.

   Do Nového roku proto přeji autorce textu, čtenářům a vůbec všem, hodně fajn lidí kolem sebe.
   A víru. V sebe i druhé.
   Možná přijde fičák. Takový, že budeme na dobu, ještě před nástupem Fialovy vlády pětikoalice, vzpomínat, jako na období před vyhnáním z ráje.

   Temná strana zla, je však nakonec vždy poražena.
   Jak říká čínské přísloví:
   „Ani všechna temnota světa, nedokáže zakrýt plamen jediné svíce.“

   1. Zatímco ostrůvek a deviace je něco těžko zpochybnitelného a dobře definovatelného, jak chcete určovat, co je pozitivní (a co negativní)?

  1. Ládiku,
   kdyby se kolektivní žaloby pro urážku na cti pinčů ujal šikovný právník – ochránce zvířat, nedoplatíš se!

    1. Ládiku, máš štěstí, stájových princů v Telči moc nebude … a jestli ano, žaloval bych čínského výrobce mobilů, to by získalo i podporu obou komor parlamentu!

 13. Vodnate kecy nic nestoji, cloveka je nutno posuzuvat podle cinu – v nich se totiz dost dobre lhat neda 🙂 Jakou uctu k jinemu nazoru jste projevila k matce obeti macetoveho cikana, kterou jste zalovala pro pomluvu ?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *