13 června, 2024

Co když…

V jednom musím souhlasit s lidmi kolem Bašty – předvolební průzkumy stále méně odrážejí realitu a stále více slouží jako další prostředek pro mobilizování voličů. Pokud vím, právě u volby prezidenta byly předvolební modely vždycky nejméně přesné a málo předpovídaly skutečné volební výsledky. Kolega Vlk by vám asi dokázal říci, která agentura byla nejlepší a která nejvíce vařila z vody, ale pokud si to dobře pamatuju, žádná velká hitparáda to při minulých volbách nebyla.

Já osobně ani nemám žádnou velkou důvěru ani k sázkovým kancelářím. Tvorba sázkových kurzů se nedělá tak, že by tam seděli nějací zkušení politologové, kterým by majitel tak moc věřil, že by si na jejich odhad vsadil vlastní peníze. Kurz se prostě neustále upravuje podle sázejících. Čím více lidi sázejí na Danušku, tím nižší kurz. Čím méně sázejí na Baštu, tím vyšší kurz. Výpočet kurzu je vlastně celkem jednoduchý – příjmy od všech sázejících musejí převýšit vyplacené výhry ať to dopadne jakkoliv.

Sázkové kurzy jsou sice hezký průzkum veřejného mínění, ale neříkají nic o skutečných voličských preferencích. Jen nám říkají, jak si sázející myslí, že dopadnou volby. I zde může (ale také nemusí) dojít ke značným výkyvům. Jediné, co je jisté, je to, že sázková kancelář neprodělá. Pokud se chcete bavit sázením, myslím, že pořád platí staré dobré pravidlo, že když všichni sázejí na favorita, vsaďte na outsidera. Pokud outsider náhodou vyhraje, výhra bude velká a vaše náklady malé. Ale nic víc se z toho vyvozovat nedá.

Když si přečtete procenta, která jsou v průzkumech přisuzována jednotlivým kandidátům, tak dojdete k tomu, že čtyři líbodémo kandidáti dají dohromady skoro 70% hlasů. To jako fakt? V době, kdy se všechno rapidně zdražuje, kdy na demonstrace přicházejí i lidé, které by to předtím nikdy nenapadlo? V době, kdy lidé netopí a neohřívají vodu, protože na to nemají a kdy se propadají do bídy? Jedny průzkumy říkají, že vládní podpora je na historickém dně, ale vládou podporovaní kandidáti na prezidenta posbírali dvě třetiny hlasů?

Mňo, myslím si o tom svoje…

Já ještě minimálně týden počkám s nějakými doporučeními. Ono se ještě hodně stane. Budou nějaké ty televizní debatičky, bude henten soud s Babišem, málo kandidátů nám odstoupilo předem… podle mě nás ještě ledacos z toho čeká. Nebudu proto předbíhat událostem. V této chvíli si ale stále myslím, že Bašta uspěje o něco lépe, než mu předpovídají průzkumy a Babiš o něco hůře, než mu předpovídají průzkumy. Zároveň zjistíme, jak moc těmto průzkumům věří evropsky hodnotní kandidáti. Jestli nám Hilšer s Fischerem včas odstoupí, tak víte, že všechny ty Mediany a Kantary lžou víc než kdy jindy. Letos si myslím, že kavárna nebude chtít zopakovat chybu z posledních voleb, kdy proti Zemanovi vybrali jen jednoho protěžovaného protikandidáta. Musejí mít dva a zařídit, aby ve druhém kole nebylo žádné překvapení.

Dnes si jen krátce probereme, co podle Vidláka bude plynout z volebních výsledků, bez ohledu na to, kdo nakonec tím prezidentem bude:

U Babiše je to celkem jednoduché – hraje o potvrzení svého statusu strany pro všechny. V posledních volbách dostalo ANO skoro 30% hlasů a podobně vycházejí preference i v současných průzkumech. Pokud by Babiš posbíral všechny hlasy lidí, co volí ANO, tak je v podstatě zaručeně ve druhém kole. Volební výsledek kolem třiceti procent by potvrzoval, že Babiš je stále impozantní politickou silou a navíc munice jeho protivníků (pomocí soudů, majetkových deliktů a zneužívání jeho syna) postupně ztrácí na účinnosti. V takovém případě může být Babišovi skoro jedno, jak dopadne druhé kolo. Každé procento nad třicet bude výhružným mementem celé pětikoalici, že jednou budou volby a pak to strašně schytají. A nemyslete si, v ODS i v KDU je spousta dobře živených pykniků, kteří si budou umět spočítat, že si jejich teplá křesílka brzy vezou lidi od Babiše, pokud Péťu neodstaví.

Naopak, každé procento pod třicet je potvrzením, že ANO ztrácí svoje kouzlo a pokud u Fialenka ještě víc přitvrdí, víc toho zcenzurují a víc se postarají o Péťovu mediální chválu, mohou Babiše dostat na kolena. Také by se ukázalo, že u nás prostě není možné být tatíčkem Masarykem pro všechny a nevyhranění středoví voliči sice jsou důležití, ale na spolehlivou kampaň to prostě nestačí. Andrejko by se musel začít o to více rozkračovat směrem k SPD a alternativě, protože jinde už hlasy nesežene. Je ale také možné, že by mu to stejně nepomohlo.

Ať tak či onak, tyto volby by měly být pro Babiše posledním lakmusovým papírkem, zda má či nemá cenu, pokoušet se o stranu pro všechny a zkoušet se přiblížit nadpolovičnímu volebnímu vítězství.

Zajímavá je situace u Bašty. SPD má podle průzkumů už preference okolo patnácti procent. Už nejsou daleko od preferencí KSČM z doby, kdy právě Vojta Filip byl ztělesněním protestních hlasů v této republice. Pokud by Bašta posbíral patnáct procent hlasů, tak by se sice stejně do druhého kola nedostal, ale Okamura by měl nabito pro svoje heslo, že SPD je jediná skutečná echte opoziční strana a všichni ostatní jsou jen užiteční idioti, kteří SPD okopávají kotníky a promrhávají voličské hlasy. Každé procentíčko nad patnáct procent znamená, že Samuraj má se svojí koncepcí od začátku pravdu.

Baštův výsledek mezi deseti a patnácti procenty znamená, že SPD zvládla komunikaci se svými věrnými, dokázala je zmobilizovat a přesvědčit je o své pravdě. To není málo. Okamura by tak měl svojí politickou budoucnost zajištěnou, mohl by si dovolit lecjaké „politické úkroky“ a jeho voliči by ho za to neobvinili ze zrady. SPD by stále byla silnou protestní stranou, kterou nikdo reálně neohrožuje.

Pokud ovšem Bašta bude mít méně jak deset procent, tak to znamená, že protestní voliči jsou sice schopni volit Okamuru, protože bude házet písek do soukolí vládní mašinérie, ale jinak nevěří, že by Okamura chtěl jednou převzít odpovědnost za tuto zemi. Pokud ani standardní elektorát SPD nebude volit Baštu, tak se kdykoliv může stát, že nebudou volit ani Okamuru.

Jací jsou voliči SPD? Věří Okamurovi, že to myslí vážně, nebo si myslí, že SPD je jen politicko-podnikatelský projekt? Prezidentská volba jednoznačně ukáže, kolik lidí věří v SPD. Pokud se ukáže, že Bašta dosáhne fakt jen těch 3,5% dle průzkumů, tak je to důkaz, že těch milion propadlých hlasů a dalších půl milionu hlasů SPD v podstatě leží na ulici. Být Okamurou, fakt bych přemýšlel, jestli stojí za to jít do voleb, které nemůže ani teoreticky vyhrát, ale může celému národu ukázat takřka ohnivým písmem, že SPD je „jen“ prostestní strana, která žije z toho, že to ostatní dělají blbě, ale nic jiného nenabízí. Pokud Bašta dostane deset procent, je všechno v pohodě, ale pokud dostane míň, budou mít nabito ti, kteří tvrdí, že SPD je za zenitem. Kolik opravdu dostane?

Pokud Petr Pavel a Danuška spolu dostanou víc než 50% hlasů, tak zapomeňte na jakékoliv vítězství Babiše, i kdyby se do druhého kola dostal. To by byl takřka dokonalý důkaz, že Fiala je v očích nadpoloviční většiny národa geroj, který dělá všechno dobře. Pětikolka ve volbách neměla většinu. Zvládla to jen díky volební matematice, která jim přihrála půlku propadlých hlasů, které by jinak nikdy nedostali. Kdyby dva kandidáti pětikolky dostali víc jak polovinu, tak Fiala posílil a ne oslabil. Ne, že bych této variantě nějak moc věřil, ale pokud nastane, budu ji takto posuzovat. Myslím si, že Fischer s Hilšerem odstoupí, protože skutečně existuje šance, že to zabrání Babišovi v postupu do druhého kola a pokud se tak stane, bude mít Fiala další důkaz, že jsou s ním lidé i přes těžkou situaci spokojeni.

Každé procento pod padesát pro Pávka a Čapuši je zároveň nespokojenost s Fialou. Osobně bych si myslel, že pokud do druhého kola postoupí Pavel a Babiš, tak je to pro Babiše hratelné, pokud součet Pabla Nerudové bude do 45%. Pokud bude mít 45 – 50%, tak to vidím dost nejistě a pokud bude nad 50%, tak Babiš zvítězí jen díky nějaké mimořádné okolnosti. Pokud s Babišem postoupí Nerudová, tak by se musel Pávek pochlapit a Nerudovou nepodpořit, aby mohl Babiš vyhrát. Ale to neudělá.

V této chvíli si stále myslím, že Babišovi bude na druhé kolo chybět nějaké mizerné jedno nebo dvě procenta a Bašta bude úspěšnější, než to teď vypadá. Ale druhé kolo bude souboj mezi Nerudovou a Pavlem.

Za týden si řekneme, jak se to posunulo.

212 thoughts on “Co když…

 1. Vidláku, mám vaše blogy rád, jsou chytré a umíte psát. Máte však u mě jeden hřích. V jednom z poslednícjh blogů jste v podstatě napadl p. Baštu, že úmyslně zaútočil na p. Pavla a p. Babiše, že jsou vydíratelní ze strany Moskvy kvůli své spolupráci s STB, resp. kontrarozvědkou GRU. Jak se ukázalo, vycházel jste jen z titulku úmyslně takto formulovanému, zatímco v rozhovoru p. Bašta nic takového neřekl, resp. úmyslně neřekl. Byla to jen odpověď na cílenou otázku a on, možná naivně, ji zodpověděl, místo toho aby se jí vyhnul. A Seznam Zprávy toho využil. Upozornila na to pí L. Procházková. Přiznám se, že i já jsem četl jen ten titulek a šel jsem do kolen, co si ten Bašta na sebe upletl. Vy jste nepochybně udělal totéž. Proto si myslím, že byste se mu měl omluvit. Jste v současné době jedním z nejrespektovanějších a nejčtenějších bloggerů a tak to p. Baštovi dlužíte. Jen pro pořádek – já p. Baštovi svůj hlas dám, protože je pro mě jediným respektovaným kandidátem z té Aspen party, který si může chtít říkat český prezident. Nevadí mi, že je dle průzkumů nevolitelný. Pokud se do druhého kola nedostane a dostane se tam p. Babiš, tak budu volit bohužel Babiše. A pokud se tam dostane Pavel a Nerudová, tak na ty volby kašlu.

 2. Těch rad koho volit je tu tolik, že kdybych neseděl ve volební komisi, volby bych si odpustil.
  Je vůbec možné napsat na jedno místi tolik zbytečných slov, úvah a předpvědí?
  Inu jsme národ Sibyly a Slepého mládence…

 3. Tak toto mohla být all-in-one prezidentská kandidátka!
  – generálka
  – rektorka brněnské univerzity, kde dle rozhovoru studují i rakouští (turbo)studenti
  – wikipedie: „Svou vědeckou činnost postavila na vysoce infekčních biologických agens“ –> Covid nám už trochu zkomírá, je potřeba připravit jeho poválečnou mediální verzi, aby plebs nevypadl ze cviku

  https://www.armadninoviny.cz/generalka-krocova-hlavne-jde-o-to-jaky-jste-clovek.html

 4. Uź jste narazili na info ,že ČR si bere půjčku v přepočtu 4,83 miliardy korun na financování zdravotní péče ukrajinců ?
  Můžeme pomalu psát články a plkat o novém názvu republiky,to poté pokud Ukrajina přestane existovat,tak jak ji známe.
  Ó my se máme.
  Ještě k té volbě : pokud by SPD skutečně chtělo prezidenta ze svých řad postavilo by jiného kandidáta,takhle to spíše opravdu vypadá na zákulisní dohodu mnou zvoleného menšího zla „opozičníka Okamury“ s vládnoucí garniturou.

  1. Pomalu bychom měli v knihovně začít oprašovat Baťovu vizionářskou knihu „Budujme stát pro 40 000 000 lidí“ 🙂

 5. Z bouřlivé diskuse je možné učinit závěr:
  Tak jako v minulosti i dnes jsme se dostali do stavu, kdy naše národní zájmy jsou opět závislé na klystýru. Národ se baví. Náčelník fialové péro má klid na práci. Nikdo neruší plynulou přípravu na válku s velkým nepřítelem, zadlužování potomků diskutujících, šátrání v jejich peněženkách, výrobu kvalitních červíčkových proteinů, … a pár dalších pro demokracii nutných potřeb. Přitom je už 30 let zřejmé, že z pečlivě navržených kandidátů si může každý zvolit svého oblíbeného idiota.

  1. Lid trochu remcá, ale v Bruseli nám tleskají. Kdysi nám tleskali v Kremlu.
   Co se změnilo ?
   Jenom se šafář přesunul z východu na západ. Jinak furt stejný.

   1. Neřekla bych že stejný, pro obyčejné lidi spíš horší…
    I ta mluvidla budeme muset brzdit jak slyšno a psáno

 6. A je to tady…..
  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-politika-dohoda-s-usa-o-obrane-je-temer-hotova-podpis-bude-brzy-rika-vyjednavacka-222247
  „Česko s USA již ladí poslední detaily smlouvy o obranné spolupráci. V rozhovoru se Seznam Zprávami to řekla diplomatka Veronika Kuchyňová Šmigolová, která má na Ministerstvu zahraničních věcí na starosti vztahy s USA a je součástí vyjednávacího týmu s Američany.“
  MMCH paní diplomatka míří na post velvyslankyně v Izraeli. Bude to dobrá dohoda, pravila.
  A teď se můžeme začít dohadovat kdo z kandidátů coby prezident by byl schopen nepodepsat.

  1. Podepisuje jen ministryně obrany. Píše se to v tom článku, kdybyste ho dočetla.
   Prezident na to nemá vliv.

   1. Aha tak ne, ustřelil jsem, omlouvám se!
    Půjde o mezinárodní smlouvu podléhající souhlasu vlády a parlamentu a ratifikaci prezidentem republiky (tzv. prezidentskou smlouvu).
    https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/vyjednavani-o-obranne-smlouve-s-usa-by-mohla-zacit-do-konce-kvetna/2196921

    A v tom případě tedy ano, to je důležitá, velmi důležitá otázka.
    Protože to souvisí se základnami a jurisdikcí (obdobná věc se chystala k radaru v Brdech).
    Takže co Babiš a toto ?!

    1. Paní kariérní diplomatka VKŠ, mimo další, vyjednávala kdysi i smlouvu o radaru.
     Takže co lidi na toto, když to porovnáme s tehdejším Hnutím proti základnám??

     1. Dohoda o spolupráci v oblasti obrany medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Spojených štátov amerických https://www.epi.sk/disk/zz/file/2022/2022c000z0089p001.pdf
      prezidentka SR dohodu ratifikovala 9. února 2022, dohoda nabyla platnosti 1. dubna 2022
      Příloha A (dohodnutá zařízení a prostory) může být změněna písemnou dohodou stran.
      Text chystané obdobné české dohody/smlouvy není dosud k dispozici, lze ale čekat, že to bude jako přes kopírák.
      Otázka zní: odmítl by prezident Babiš nebo prezident Bašta ratifikovat takovou dohodu/smlouvu ?
      Pokud ani jeden z nich ne, tak nemá cenu se k těm volbám obtěžovat, ne?

 7. Svými postoji proruského trola sice patřím do okruhu čtenářů a sympatizantů těchto a podobných stránek, názorů, autorů.
  Jenže tam kde se pohybuju, například v práci, jsme s těmito názory v menšině.
  Teďkom jsme měli slezinku se sousedy, vlastně mí vrstevníci s polovičkami. Nikdo není majitel střední firmy, ale ani loženě dělňas jako já. Přesto i tam jakobyudělali takovou legrácku z jednoho, jakože to je jistě volič Babiše nebo okamurovec, načež dotyčný se snad i urazil jak se vehementně tomuto nařčení( z legrace proneseného bránil).
  Takže nikdo ze sousedů nemá existenční problémy, všichni nadávají na Babiše bo EET a Covid, mají prdel z Okamury- a jelikož nebudou příznivci ČSSD, komunistů, ani Šlachty, vychází mi pětikolka.
  A tak když se dotkli prezidentské volby, jsem nechtěl kazit silvestrovské veselí jsem jen poznamenal, že kdokoliv kdo tvrdí, že existuje víc než 2 pohlaví nemá na pozici prezidenta co pohledávat. Načež se mi dostalo ujištění, že Danuška to fakt nevyhraje.
  No a tak tu žijeme.
  Lidi strašně neradi převlékají dresy. Vždycky si počkají kdo vyhraje, a pak se rádi přidají k ítěznému týmu.

 8. Babiše vodí stejní loutkaři jako ty ostatní kandidáty. Jen Bašta to ještě nejspíš neví a nezná nabídku, která se neodmítá. Takže konkrétně, pro mě, je úplně jedno, kdo vyhraje. Rubikon byl již překročen a pojedeme dle loutkařů.

  1. Inu, estli bašťoun tu nabídku zná, nebo nezná je druhořadé… ono jde spíš o to, estli ji odmítne. Jinak souhlasím – je mi u prdele, estli mě do bídy, hladu a války bude táhnout namachrovaný jenerál, natěšená kráva, nebo chudáček bobišek (kerého ti vostatní donutili a vono to vlastně ani nešlo jinak vyvrbětit).

   Já si na toho bašťouna i vsadím… za tři piva třicet litrů… je hezké snít.

 9. Vidláku, k těm sázkovkám. Je třeba dodat, že při vsázení lidé započítávají i to, které mužstvo musí vyhrát a které může prohrát, a tedy kdo si třeba koupí zápas, kdo si třeba koupí rozhodčího, apod. V sázkách na jakékoliv volby potom někteří sázející uvažují i tak, že volby mohou být zmanipulované.
  Každopádně, že by vyhrál Bašta, je nemožné, a kurz 1:300 na něj, tedy nízký.

 10. Nedávno tu místní právní poradkyně Vidláka zveřejnila samostatný článek, ve kterém opěvovala jistou Polyxenu a tázala se jí na radu, co jako s tím dnešním chaosem. Výběr to byl dobrý v tom smyslu, že doba oné dámy, před Bílou horou, se dost podobala dnešnímu stavu Česka i Evropy.
  Tehdy také rozdělena masa obyvatel na protestanty (80%), kteří byli více méně v opozici proti trůnu a katolíky (20%), kterých bylo asi jako komunistů za minulého režimu a přesto vládli.
  Pozoruhodné je také testování Babiše a vážení jeho hříchů a dobrých skutků. Změkl by před USákem? Čili nic?
  To manžel Polyxeny, který dlouho stál v čele „české vlády“ to měl jasně ložené. V Evropě vládne USák Španěl a podpírá jej papež a tak jaképak Vrbětice, že? Tak otázka nestojí. Ta stojí tak, jak to nadefinoval Bill Clintonů „It´s economy, stupid“. Jasně, “ Jde o prachy blbe ( v hospodském překladu)“. A tak není o čem přemýšlet. Kdo má víc prachů díky koloniím, ten bere bank.
  Jenže u našich prezidentských kandidátů vůbec nejde o bank, o ten se pere usácký deep state s deep state Německa a Francie. Naši prezidentští kandidáti budou rozhodovat a barvách svých kravat při kladení věnců, ale i tím (možná, podle teorie mávnutí motýlích křídel) mohou spustit nějakou změnu.
  A jak to dopadlo s manželem oné polo-Španělky před 400 léty? Za to, že v tajné rady Říše hlasoval na 300 let proti zájmům českého národa, dostal jako první český šlechtic od Habshurka dědičný titul knížete a dtto jeho manželka, naší JUDr. opěvovaná. Nehledě na horu nového majetku, na který si přišli. No neberte to, když i po 400 létech z toho kapou many?
  Takže Ba, nebo Ba, nebo Ne? Ne, many, nebo many. O to jde, jako vždy.

  1. Kdo tehdy byl „český národ“? Jaký měl zájem? Měl nějaký zájem?
   Stav panský, měšťanský, poddanský. Kdo jak se sebeidentifikoval? Kdo měl jaký zájem? I v době předcházející, bylo České království královstvím národa českého?

   1. Šumi, napsal jsem o rozdělení masy obyvatel. Ale samozřejmě, že v té mase bylo nejvíc Čechů a tak to bylo až do dneška.
    Samozřejmě, že většina českého národa měla stejné základní zájmy tehdy i nyní. Mít zajištěnu bezpečnost a co největší blahobyt. Ne financovat stavby paláců ve Vídni.

  2. Ono to ani tak nebylo napevno 80:20, jako spíš velmi pohyblivé, viz. „Husitská epopej“ od V. Vondrušky. Nejvíce se zadařilo těm, co převlékali kabáty dle potřeby. A i v našich aktuálních volbách máme pro takové vhodné kandidáty, se kterými se mohou ztotožnit.

 11. Za prvé celá tato přímá volba prezidenta je jedna velká tragikomedie. Jak už bylo mnohokrát řečeno, funkce prezidenta má být vrcholem politické kariéry jednotlivce. Prezident má být sjednotitel, diplomat, rétorik a hlavně bez špinavé minulosti.
  A je to HANBA NÁRODA, že z 281 poslanců a senátorů nejme schopni mezi sebou nalézt jediného kandidáta splňující tyto vlastnosti prezidenta.
  Jediná SPD navrhla kandidáta, který se tomuto blíží. Zbytek vládních stran NIC – prostě hnus, špína a póvl.

  A vyhraje Danuše. Můžeme se stavět na hlavu, přepočítávat, mobilizovat se, ale nic se už nezmění. Uvědomte si, že volí pouze Praha a to stačí na výhru. Nikde, nikde nejsou bilboardy na prezidentské volby pouze v Praze na vás čučí Danuše a Pavel na každém rohu. Baštu jsem viděl snad jednou na severu Čech a snad jednou jsem zahlédl Středulu. A zbytek nic.
  Takže Praha nám zvolí prezidenta. Zbytek národa na to hodí bobek. Předpokládám účast tak 50% v prvním kole a 30% v druhém.

  Takže, volme podle srdíčka, ať se sami za sebe nemusíme stydět.

  1. Hynek Kmoníček, opět prokázav nadprůměrnou inteligenci, se ani nezúčastnil. Bohužel pro nás a zřejmě naštěstí pro sebe.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *