24 června, 2024

Nejdelší válka a další prokleté otázky

Já vím, v posledních dnech se toho dost odehrává v našem nejbližším okolí, ale stíháte sledovat situaci okolo Izraele? Oni tam totiž mají vlastně nejdelší válku ve své existenci (když nepočítám válku za nezávislost v roce 1948). Šetidenní válka trvala opravdu šest dní a Jomkipurská válka trvala dvacet dní. Válka s Hamásem trvá už čtvrtý měsíc…

V předchozích válkách se Izraelci střetli s impozantní vojenskou silou o mnoha stech tancích a statisících vojáků. Byl to plnotučný konflikt plný kanónů, raket, obrněných vehiklů všeho druhu, obojživelných operací a dalších vojenských legrácek. Odehrály se tankové bitvy, v jedné válce zvítězila tanková škola ve druhé spíše ta protitanková. Překračoval se Suezský průplav a celé divize se přemísťovaly na relativně veliké vzdálenosti. Obě předchozí války Izraelci vyhráli a v obou byli zastaveni mezinárodním tlakem. Kdyby nebyli, jejich vítězství by bylo ještě impozantnější.

Hele, já vím, že jsem jen Vidlák z vesnice a vůbec tomu nerozumím. Vím, že jsem se ve vojenských věcech už mockrát spletl a nikdy jsem si nehrál na znalce, ale nemohu si pomoci, musím opět klást prokleté otázky.

Už minule jsem se pozastavoval nad skutečností, že se bojuje na území o rozměrech cca 20x10km. Nepřítel Izraele nedisponuje žádnými těžkými zbraněmi, nemá leteckou převahu, nemá žádné protiletadlové komplety Patriot, má jen ruční zbraně, drony a znalost svého prostředí. Přesto je z toho už nejdelší izraelská válka, která začíná hospodářství malého státu docela zatěžovat. Izrael zmobilizoval blíže neurčené, ale obrovské množství vojáků, kteří chybějí ve výrobě i ve službách. V Izraeli začíná být drahota a to tam nikdy nebylo levně.

Fronta se už několik týdnů prakticky nehýbe. V posledních dnech se objevuje docela dost videí Hamásu, že se jim proti izraelské armádě nějak daří. Zajali dokonce nějaké izraelské vojačky.

Hele, to není sranda… Jedna věc je, že se Hamásu podařil překvapivý útok, při kterém zajali nepřipravené Izraelce, ale něco jiného je, že se vám podaří zajmout vojačky přímo na bitevním poli, které by teoreticky měly být ve střehu a připravené. Vždyť mají veškeré vybavení, mají letecké krytí, mají průzkumné drony, umělou inteligenci… mají všechno. A přesto se nemohou pohnout kupředu a rukojmích v tunelech Gazy spíš přibývá než ubývá.

Jako kdyby i v tomto konfliktu stačilo, aby si někdo na henty západní hodnoty troufnul. Já se vlastně až děsím, jak přesně se opakuje válka na Ukrajině. Tam také byl Rus slabý, na kolenou a brzy bude zničen silným Západem. Putin byl blázen a šílenec, že se do takového dobrodružství pustil… uběhly dva roky a situace vypadá poněkud jinak. Tam v Gaze si blázni a šílenci troufli na silný Izrael, který svojí bezpečnost rozhodně nepodceňuje… a ejhle, na Izrael stále dopadají rakety Hamásu a Gaza rozhodně není dobyta.

O tom, že v Gaze zahynulo za tři měsíce o dost víc civilistů než na Ukrajině za dva roky, to snad raději ani nebudu rozebírat. Promiňte mi, už jsem cynický, ale sakra, Izrael má rukavice mnohem víc dole než Rusko a jeho převaha je mnohem větší než ruská převaha, ale výsledek se nedostavuje.

Jako kdyby tam na východě někdo stanovil novou vojenskou doktrínu, že Západ je možné zničit výdrží. Není třeba mít efektivnější a inovativnější ekonomiku, která umí vyprodukovat letadla páté generace a hi-tech zbraně. Stačí mít ekonomiku robustní, odolnou… stačí prostě zatnout zuby a všechno západní se rozklíží samo, protože to je sice hrozně smart a clever, ale bohužel je to tak šíleně drahé, že se to nedá delší dobu uživit. Už jen proto, že západní továrny jaksi už nejsou na Západě, ale v Číně.

Jako by Hizballáh čekal, až Izraelci vystřílí svojí munici v Gaze a pak teprve začnou pořádně ostřelovat sever Izraele.

Írán najednou kontroluje dvě nejdůležitější námořní trasy na světě. Hormuzský průliv i vstup do Rudého moře. Pomocí zásoby raketek a dronů, které shromažďoval posledních třicet let. Všichni se zaměřovali na poznatky, že ajatoláhové vyvíjejí atomovou bombu, pod svícnem byla největší tma a oni se zatím věnovali vytvářením nestátních milicí. Asi to nebyla špatná strategie… v Gaze to Hamásu funguje zřejmě docela dobře.

Neměli bychom začít toho nepřítele respektovat? Jako tohle fakt nevyhrajeme požadováním morálního odsudku. Tohle se dá vyhrát jedině zdravým rozumem, který začíná být nedostatkovým zbožím zdá se i v Izraeli. Morální odsudek o zlém Rusku a zlém Hamásu jaksi jejich porážku nezařídí a liberální úderky na twitteru navíc svojí aktivitou brání jakékoliv diskusi o tom, jak to dělat lépe. Je hrozně hezké, že ti mladí, krásní a chytří jsou připraveni mrznout pro Ukrajinu, ale bohužel si nevšimli, že jejich mrznutí a osobní omezení žádnou novou muniční továrnu nepostavilo a ani se s tím nepočítá.

Kim Čong Un má v poslední době hodně silné a radikální proslovy… Asi už tam v KLDR nemají hladomor. Dodali do Ruska hodně granátů i střel a dostali za to hodně obilí.

Včera jsem psal o tom, že Řehka není jediný, kdo má pořád řečičky o válce proti jaderné velmoci. V poslední době to říkají v Evropě skoro všichni a tak podobnými výrazy, že to asi pochytili na společném školení. Jako kdyby kolektivní Biden cítil, že je s Amerikou opravdu zle. Jako kdyby ti nahoře už věděli něco, co my teprve tušíme.

Nechci malovat čerta na zeď, ale nechystá se v té Gaze nějaký atom? Válka trvá moc dlouho, žere příliš mnoho zdrojů, konvenčně Izrael nevyhrává o nic víc než Ukrajina a prohru si opravdu nemohou dovolit. Obzvlášť, když se do nich z druhé strany pustí Hizballáh, který je takový Hamás na druhou nebo na třetí.

Naše ekonomiky jsou tak efektivní, že věci vydrží přesně do konce záruční lhůty, továrny jsou na druhém konci světa, námořní trasy kontrolují jacísi vousáči v sandálech, nemáme suroviny, harašíme zbraněmi, které už dávno shořely na Ukrajině… veřejné mínění se obrací přesně tak, jak už rok popisuju (a platí to i pro Německo) a Západ má pocit, že vyhraje tím, když sám sebe označí za dobro a ten pětkrát lidnatější zbytek světa označí za zlo. Schopnosti všech armád jsou nečekaně malé, ale o to je ta válka dražší… už brzy zvítězíme, co by se na tom mohlo pokazit…?

Vyhraje ten, kdo prostě vydrží. Hi-tech zbraně, platební systémy, sankce a evropské hodnoty už na to, zdá se, nemají vliv.

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí a podpořit vlastní národní občanskou společnost, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky.

225 thoughts on “Nejdelší válka a další prokleté otázky

 1. Blbíš a gauč s popcornem aneb Agáta to dorazila.

  … tak du zrovna v pátek kolem a štrejchl sem vo Kchódlův „popcorn a gauč“, že jako prej je dobrý, že konečně K42 zalezl.

  No budiž, řekl sem si, někdo holky, druhej vdolky.

  … a jak sem to tak tady četl dál, narazil sem na asi nějakýho dopisovatele Blesku Tecočampa či co, kterej se tak rozvohnil na Agátě, že tady vyvrcholil až ták, že …cituju: „jizvy a modřiny, honění péra, zasunutí …“ a …

  … a to mě přimělo hloubat, proč Kchódl tady často používá ten slovní obrat, kterej obecně vystihuje něco neužitečnýho a zbytečnýho!

  No a protože sem nic nevyhloubal (co taky čekat vod blbíše, že jo?), tak sem si dal další otázku: „… hele, jen jestli Kchódl tím jeho “popcornem a gaučem“ něco nenaznačuje, jestli to nemá dávat hlubší smysl?“

  … a jak sem to tak tady četl dál, narazil sem na dalšího, co psal vo Kchódlově zalezení a ten to napsal na první dobrou, prej:…“Tady mezitím !!! řešíme !!! blbou nuttelu a hádky v parlamentu. Zatím…“

  no a já sem si v duchu za ty tři tečky doplnil tu Tecočampovu Agátu, která zřejmě asi bude pro chod naší společnosti naprosto nepostradatelná, když někteří tady považujou za důležitý nás obeznámit s tím “zasunutím a …“ a …

  … a najednou mi ten Kchódlův “gauč a popcorn“ začal dávat smysl! Co vám. Že by taky ten “popcorn a gauč“?

 2. Vidláku,
  prosím Vás snažně, nepouštějte se do tématu, o němž víte jen málo nebo vůbec nic a jež Vás vlastně ani nezajímá.

  1) Žádná „válka s Hamásem“ neexistovala a neexistuje.
  Válka má (stále ještě) celkem jasně daná pravidla, jež vznikala několik set let a jež donedávna válčící strany alespoň rámcově dodržovaly.
  Žádné z těch pravidel však neplatí pro sionistické řádění v Gaze a na Západním břehu.
  Gaza ani ZB:
  a) nejsou státem
  b) nejsou členem OSN
  c) nemají armádu
  d) nemají žádné mezinárodně uznávané mocenské struktury
  Nelze tedy proti nim vést válku. To, že to nácek Netanjahu za válku označil, má být alibi pro úděsné zločiny, jichž se Izrael dopustil a dopouští v Gaze i na ZB.

  2) Hamás je především politické hnutí či strana
  JAK chcete „vést válku“ s politickým hnutím?

  V ghettech na ZB vykonává určitou velmi omezenou správu FATAH. Je snad pro sionistické nácky partnerem? Respektuje ho snad Izrael nebo KoZa? Dosáhl Fatah za 40 let umírněnosti něčeho víc než je velmi omezená „samospráva“ v ghettech (v podstatě na stejné úrovni jako v židovských ghettech ve střední a východní Evropě)?
  Na všechny otázky je jediná odpověď: Ne
  Náckové si, za usilovného mlčení či dokonce otevřené přímé podpory KoZa, dělají na ZB absolutně co chtějí a ať spáchají cokoli, jsou zcela beztrestní. Zato vůči okupované a postupně vyvraždované a kolonizované Palestině má KoZa plnou mordu podmínek, příkazů a zákazů.

  3) „Argumentujete“ úplně stejně jako KoZa nebo Milena: Do 7. října 2023 se klenula duha, cvrlikali ptáčkové, voněla myrrha a andělské zpěvy se libě nesly. Izrael dělal vše myslitelné, aby zajistil na BV mír a Palestině samostatný a plně svrchovaný stát. Ale ty proradné ručníkářské špíny nevěděly nic lepšího, než podle zaútočit na nejmírumilovnější a nejdemokratičtější stát na světě. Prostě jim 7. 10. 2023 ruplo v kouli a „Bum!“. Z ničeho nic, náhle a hlavně zcela bezdůvodně.

  Pokud opravdu dokážete ignorovat 70 let okupace a kolonizace, ignorování práva na sebeurčerní i nejzákladnějších lidských práv vč. práva na život, upírání práva na sebeobranu a na obranu svých zájmů, upírání práva na obranu majetku a životů Palestincům a naprostou adoraci téhož v případě sionistů (úmyslně nepíši Izraele, protože skoro 25% izraelské populace jsou ne-židé a stále jich přibývá), pak bude lépe, když k tématu nebudete psát nic. Nemá to totiž smysl. Místní hnědáci a schvalovači genocidy, jíž se sionisté (pořád ještě odmítám házet židy do jednoho pytle s nácky) dopouštějí, budou dál schvalovat genocidu, a neschvalovači se jen útrpně usmějí, protože to samé si mohou přečíst v mainstreamu (přičemž nic není vzdálenějšího realitě než „zprávy“ mainstreamu z BV).

  Sorry, že jsem tak příkrý, ale nebylo lze jinak.

  1. Re: Občan

   Mám pocit, že pláčete na nesprávném hrobě.
   Válka je VŽDYCKY vraždění a mrzačení, mnohem větší míře pak vraždění a mrzačení PŘEDEVŠÍM civilistů,

   A nikdy jinak.

   Jak takové vraždění a mrzačení nazýváme, je úplně jedno. Vytvářením jakýchsi pseudo-definic (slovo válka) pouze vytváříme oponu, aby nebylo vidět, jaká zvěrstva – a to jsem nyní urazil všechna zvířata – se za ní odehrávají.

  2. Občane, víte dobře, že morální odsudky nedělám. Nědělal jsem je nikdy a teď s tím začínat nebudu. Odmítl jsem morálně odsoudit Rusko, odmítl jsem morálně odsoudit Čínu, odmítám dokonce i morálně odsoudit USA, odmítl jsem morálně odsoudit Hamás a nebudu to dělat ani v případě Izraele.

   Od začátku do konce popisuju svět jako souboj mocí a mocností, souboj myšlenek i hrubé síly. Nenadržuju Západu, ale ani Východu. Když něco vidím, tak to napíšu.

   Jestli potřebujete, aby debata začínala jasným morálním odsudkem, tak u mě neuspějete. Odmítám psát jako velká mééédia. Ti teď píšou o ukrajinských problémech a povinně tam musejí dodat, že Rusko je má taky a samozřejmě je agresor. Tím ukazují, že stojí na straně „dobra.“
   Já na žádné straně nestojím. Ani dobra ani zla, protože zlo a dobro se příliš snadno střídají. Píšu o tom, jestli je Hamás silný nebo slabý. Jestli je Západ silný nebo slabý. Pojmenovávám chyby i výhody. Morální odsudky jsou libtardí agenda. Ne moje.

   Nemám problém, aby tady psala Jana Kunšteková, jejíž pohled se Vám asi líbí… ale já budu psát po svém.

   1. Tak si ten svůj článek přečtěte a zkuste objektivně posoudit, nakolik je nestranný.
    O morální posouzení a eventuální odsudky vůbec nejde.

    Paní Kunšteková věru nepotřebuje, aby se mi její názor líbil. Máme na problematiku podobný názor, protože se o ni dlouhodobě zajímáme.

    1. Pozor! Já nejsem objektivní. Nikdy jsem nebyl. Tenhle blog není právo. Tady nebdí paní s váhami a mečem. Já nerozděluju půlku času jedněm a půlku druhým. Já jen odmítám vstoupit do fanklubu. Ani toho vašeho ani toho izraelského.

     Nevstoupil jsem do žádné politické strany a nenapsal jsem se nikam na kandidátku. Přesto mohu mít rád Jindru Rajchla i Kačku Konečnou a být si blízký s Petrou Rédovou. Mohu mít s leckým kus společné cesty.
     Ale fakt nečekejte, že si vyberu stranu v konfliktu, na kterém si vylámali zuby diplomaté z celého světa.

     1. Takže, Vidláku, ani oblečená, ani neoblečená?
      … s tím bych neměl problém, budiž, ale pak nemůžu mávat vlajkou a druhý nabádat, aby mě následovali, nebo aby pro to usilovali.

      Buď jedno, nebo druhý, tak už to ve společnosti více jak dvou lidí prostě chodí!

      A sme zase u toho Kódlova „popcornu a gauče“ (tedy alespoň tak jak já ho tak chápu).

  3. Uf, až mi ukápla slza.
   Ono kdy dva dělají totéž, není to totéž.
   Ale když to správně pojmenujeme a řádně onálepkujeme, tak se nám hned lépe usíná s pocitem uvědomělého občana.

  4. Občane,
   dříve, než se zase rozhodnete někomu /Vidlákovi/ vytírat zrak tím, jestli „tam“ je nebo není válka, myslím, že byste se měl jako první seznámit s definicí pojmu „válka“.
   Úplně bude stačit i na té „vulgární“ wikipedii, protože tam je to pospáno nepochybně správně – a zkuste to porovnat s Vašimi „atributy války“, jek jste je výše zvěčnil.

   Pro jednoduchost tu podstatné z wikipedie ocituju –

   „Válka je stav organizovaného násilí mezi dvěma nebo více skupinami lidí. Násilí je ve válce použito válčícími stranami jako mocenský prostředek k prosazení politických, náboženských, ideologických, ekonomických nebo jiných cílů. Válka je opakem míru. V mezinárodní politice se jedná o extrémní nástroj prosazení cílů vojenskými prostředky a vojenskou silou. Přechodným stavem mezi vedenou válkou a mírem je příměří. …..
   …..Válka je nejčastěji definována jako konflikt doprovázený účastí a střetem vojenských sil minimálně jednoho státu nebo jedné a více ozbrojených frakcí.“

   No, a tak.
   L.

   1. Mám pocit, že Klauzewitz to formuloval elegantněji – válka je pokračování politiky jinými prostředky. Tím je snad řečeno vše…

  5. Občane, částečně s Vámi souhlasím. Izrael primárně nevede válku, nýbrž se dopouští genocidy obyvatel Gazy, s konečným cílem vytvoření Velkého Izraele v rozsahu maximální rozlohy starověkých židovských států (které nikdy v jednu chvíli tuto rozlohu nezaujímaly). V podstatě máte pravdu, z hlediska mezinárodního práva není Hamás válčící stranou a jeho bojovníci nemohou požívat ochrany účastníků ozbrojeného konflikut dle Ženevských konvencí. Tou podmínkou je to, že se jedná o organizované jednotky s jasně definovanou velící strukturou, dále, že vojáci nosí zbraně otevřeně a dále, že mají nějaký rozlišovací prvek na oblečení „uniformu“. Myslím, že Hamás nesplňuje ani jednu podmínku a tudíž se opravdu z hlediska mezinárodního práva jedná o teroristy. Odbočím – na rozdíl od povstalců na Donbasu a v Luhanské oblasti, kteří zjevně tuto definici splňují (a taky jejich postavení Mezinárodní červený kříž uznává). Proto aktuální odsuzující rozsudek na dobrovolníkem na Donbasu je vydán v rozporu se zákonem a příslušný soudní senát by měl být brán k odpovědnosti.
   Nicméně to, že Hamás je teroristická organizace neopravňuje Izrael k plošnému bombardování obytných čtvrtí. Naopak, z hlediska mezinárodního práva mají bojovníci Hamásu statut civilistů a musí s nimi být jako s civilisty nakládáno. Tedy nejsou přípustné žádné mimosoudní popravy, který se Izrael dopouští (viz vražda izraelských rukojmí izraelskými vojáky.
   Je naprosto úděsné, jak je nízké právní podvědomí v českém národě. Neustále se setkáváme s názory, které ospravedlňují válečné zločiny Izraele (mimochodem, dle ustanovení § 405 Trestního zákoníku, kdo veřejně popírá, zpochybňuje, schvaluje nebo se snaží ospravedlnit … válečné zločiny nebo zločiny proti míru, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta). Takže bychom se asi měli ptát prokurátor Stříže či prokurátorky Bradáčové, kolik trestních stíhání v této věci bylo zahájeno?

   1. S tím Hamasem mám trošku problém.
    Je ozbrojený odpor proti okupaci, kolonizaci, etnickým čistkám atd. terorismem?
    Nebo jen někdy, podle toho, jak se to hodí?

 3. Ohledně Izraele jsem pesimističtější. Ono totiž nějaké rozumné řešení pro něj asi ani neexistuje. Protože pokud Izrael vyhraje (Jak se to vůbec pozná?), tak Hamás či Hizballáh či přímo Irán zopakují teroristickou akci a nedovolí Izraeli skončit, a tak pořád dokola (finanční zdroje mají nekonečné).

 4. Vyzývám Tě doktore Solferne – K42 alias Kchódle, aby ses k nám vrátil – je nás mnohem víc, co nám tu chybíš…. díky předem

   1. Mně ne.
    Nadzvedávaly mě ty jeho debilní výzvy k ležení na gauči u bedny a kýblu popcornu, jakoby ostatní lidi kromě k42 neměli mít nic jiného na práci, tak jako údajně on sám.
    Pokud žije z něčeho jiného, než je nějaká práce, no tak ať si žije.
    Ostatní to tak většinově vůbec nemají a nemohou si dovolit, ležet u bedny na gauči a sponzorovat flákání údajných blondýn.
    Vždycky mám podezření, pokud se objeví identita, co všechno zná, ve všem se vyzná, všude byl, hodně toho viděl a naprosto všemu tedy rozumí.
    Jenže v poslední době, kdy byly jeho vývody a úsudky vážně zpochybňovány, se přestal ovládat a pokud to nebylo po jeho, začal být vulgární jak dlaždič a urážel ostatní, kteří mají jiný názor, nebo úplně jiné věci na práci, než na všechno srát, počkat si za rohem, jak se to vyvine – a mezitím žít z práce jiných. Takových lidí si moc nevážím, pohříchu je jich čím dál více, takových vševědů.
    Zmizel podobně, jako z webu D-F zmizela identita Mrcasík a ještě jedna, dvě identity téhož provokatéra a vzhledem ke stylu psaní bych se nedivil, kdyby tohle k42 byla další identita téhož.
    To už tak bývá, že když se situace nevyvíjí podle jejich „betonové“ predikce, tak prostě zmizí a hotovo.

    Jsou tu lidé, které se mnohem víc vyplatí číst, nad jejich příspěvky víc přemýšlet, než nad tapetami k42, které byly stále dokola, o jednom a tomtéž.
    A stále dokola naznačovaly, jak je k42 vysmátej, nebo proč se ostatní diskutéři vůbec něčím trápí, když je to přece tak jednoduché : Zalehnout k popcornu, v závětří u bedny čekat, jak se to vyvine a nic pro to nemuset udělat – případně jen blbě pindat.
    Za sebe dodávám : A z větší části si vymýšlet jakýsi svět, v jakém by mocmoc chtěl žít, ale nežije, tak si jej aspoň vymýšlí.
    Lidi, kteří ve skutečnosti „jsou za vodou“, jak naznačoval k42, doopravdy nemají žádnou potřebu číst, notabene psát do diskusí nějakých vidláků, tedy do zcela odlišné sociální vrstvy a bubliny.
    Čili – mně osobně pohádkář vůbec nechybí.

    1. A co by jste dělal celé dny Vy, kdyby jste byl opravdu za vodou? A nebo jakou máte představu co tito lidé dělají?
     A překvapí Vás, když řeknu, že (drtivá?) většina spoluobčanů žádnou Revoluci nechce?

     1. Eta :

      Když je někdo opravdu za vodou , tak asi nechodí do Vidlákových kydů, ale bude se motat ve vyšších kruzích.

      1. Preco, aj sam vidlak na to upozornoval, to nie je pravda, ze vsetci bohati ludia su celu stastni z toho, ze sa to sype. Len za Babisa im boli malo, tak teraz maju este menej a s propagandou.

     1. Považoval jsem to za jeho folklór, nevadilo mi to. Dával spoustu věcí k zamyšlení. Hlavně doufám, že se mu nic zlého nestalo.

   2. Připojuji se a rovněž vzývám a činím příslušná magická gesta směrem ke K-42, jakož i mumlám pokorné prosby k témuž.

   1. Milan44 – přesně.
    Mně už ty provokace typu čekání za bukem, u bedny, kýblu popcornu a v jeho vymyšleném světě, přestávaly nechávat v klidu.
    Čím dál víc to vypadalo, jako provokace, proč se ti ostatní lidičkové vůbec něčím trápí a za něčím se pachtí – když k42 přece nic netrápí, jemu stačí jen čekat…

    1. Mně to nevadilo vůbec… 🙂 Myslím si, že jsem ve prospěch aktivity argumentoval lépe, než Kchodl ve prospěch neaktivity. 🙂
     A navíc – co kdyby měl pravdu? Někdy prostě potřebujete, aby existoval plán B a zlatý most, po kterém můžete odejít od chybných úvah.

     Kchodl byl náhodou naprosto ideální argumentační soupeř. Přidal svůj komentář o délce malého článku a nechal vás pod ním dál diskutovat. Zapojoval se stejně málo jako já a pokud ho někdo nenadzvedl osobním útokem, nechal to být. Já jeho odchodu také lituju, ale na druhou stranu, nehodlám nikomu dělat bezpečný prostor. Diskuse je soft válka bez mrtvých. Každý argument chce zvítězit. Pokud se někdo chce prosadit, musí i něco vydržet.

  1. A když se vrátí, bude chleba levnější nebo debata výživnější.
   Nedávno tady taky bědovali nad ztrátou jednoho úžasného diskutéra. A když se vrátil s hromadou sraček tak jim najednou nebyl k vůni.
   Nechte lidi žít. Až nám bude chtít něco sdělit, tak nám to sdělí.
   Zatím pohoda, pivo a tabáček.

 5. Odpověď na otázku proč henten silnější nevyhrává je ve způsobu vedení války. Dřív se silnější protivník nikdy nezabýval civilními obětmi, dobývaná území se srovnala se zemí a bylo hotovo. Zkusme si představit Hitlera s atomovkami a musí být hned jasno. Ano, zatím se bojuje podle válečných pravidel, na které jedna ze stran kašle, stejně jako na oběti ve svých řadách. Nikdo si neumí představit, co by nastalo, pokud by měl Hamás, či jiný sandálista atomovou zbraň a to samé platí i pro vyznavače Hitlera na Ukrajině.
  Takže pořád platí, že naše zbraně posílané na jednu z válčicích stran válku pouze protahují a tuží se nepřátelství až za hrob na obou stranách, k čemuž tady tak zdatně přispíváme i my v Česku.
  Nemusí trvat dlouho a jedna z těch slabších stran se dostane i k té atomovce. Vůbec nepochybuji o tom, že by ji fanatici (a že jich všude kolem je) použili. Zatím do ringu házíme jenom klacky, ale až tam začneme házet granáty, nikdo neví jak zápas dopadne.
  Tady mezitím řešíme blbou nuttelu a hádky v parlamentu. Zatím…

 6. Padly tady zvídavé otázky:
  Kdo je živí?
  Proč je živí?

  Je třeba odpovědět komplexně.
  Kdo živí bezstátní gazanské (2 000 000 lidí) palestince?
  Kdo živí stát Israel?

  Gazanské palestince živí převážně ostatní muslimské státy humanitární i vojenskou pomocí, podporují je palestinci ze světové diaspory (asi 9 000 000 lidí), podporuje je humanitárně i EU a OSN.

  Israel je závislý na každoroční pravidelné finanční i vojenské pomoci USA, stejně jako například Ukrajina nebo některé africké státy. Proto je teď takové napětí okolo zastavení americké pomoci, proto se teď zadrhla israelská vojenská mašinerie.
  Stejně jako Ukrajina, je i Israel černá díra na peníze.

  Proč je živí?
  Jako klacek na ty druhé.

  Proč si arabové/muslimové nevezmou palestince k sobě?
  Ze stejnýho důvodu, proč si nevezmou evropané židy/israelce k sobě.
  (Btw, při takové nabídce by starší židé řvali hrůzou, Mathausen ani Osvětim opravdu nestály v Íránu.

  1. Homere, skoro každý židovský Izraelec má po ruce minimálně jeden, ale někteří hotovou rodinnou sbírku, pas některé ze zemí EU, nebo/a USA, nebo/a některých asijských a afrických zemí, případně všech dohromady.
   Přestěhovat se by jim vůbec nevadilo. Ale vadilo by jim, že by museli respektovat místní pravidla, která se leckdy zcela zásadně liší od těch, na než jsou zvyklí v Izraeli. Hlavně co se týče chování k ne-židům.

 7. V minulých dnech jsme se (konečně) dozvěděli další informace o střelbě na Filozofické fakultě, a to od Policie, od Karlovy Univerzity a od otce jedné zraněné studentky. Tyto informace, místo toho, aby zodpověděly všechny otázky, vytvořily další.
  V první řadě je podivné, jak Vykulenec na jednu stranu neustále tvrdí, že postup Police byl bezchybný a na druhé straně jsou potlačovány jiné názory a nepohodlné otázky. Vykulenec již v den střelby tvrdil, že postup Police byl naprosto bezchybný. Jak to mohl v tu chvíli vědět, když nebyli vyslechnuti svědci, nebyly shromáždněny ani analyzovány věcné důkazy, video či audioazáznamy? Proč vystoupil v zápětí PePa s apelem, aby se nikdo na nic neptal? Proč PePa tvrdil, že takový případ nikdo nemohl očekávat, když jsme tu už měli podobné případy střelby 24.2.2015 v Uherském Brodu a 10.12.2019 v Ostravě? Kromě toho, podobných případů z okolních zemí je také dost – 3.5.2023 v Bělehradě, 24.1.2022 v Heidelbergu, 30.8.2010 v Bratislavě, 26.11.2009 v Pécsi, 11.3.2009 v Winnendenu v Německu, 23.9.2008 v Kauhajoki ve Finsku atd.
  Proč je stíháno tolik lidí za jejich příspěvky na sociálních sítích? Proč dozorující státní zástupci zakazují zveřejňování tolika druhů informací, když je pachatel mrtev a případ bude odložen? Mimochodem, proč vyšetřování dozorují tři státní zástupci? Je to normální?
  Zdá se, že zasahující řadoví policisté dělali, co mohli, a patří jim díky za nasazení a odvahu, ale na druhou stranu jsou velké pochybnosti o koordinaci (nejen) policejních složek a o jejich velení.
  Za velice důležité považuji vystoupení poslance Richtera na jednání bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny. Jeho výpověď je v souladu s videem, které poskytla Police ČR. Na videu, kde policisté provádějí triáž, je totiž slyšet, jak jeden z policistů zmiňuje zranění, které utrpěla dcera poslance Richtera. Na videu vidíme, že postup policistů byl během triáže a poskytování první pomoci chaotický a živelný a nikdo tomu nevelel. Nejasné je, proč první pomoc na místě neposkytovali záchranáři? Pokud by měli protibalistickou ochranu, riziko by bylo stejné, jako riziko pro zasahující policistky a policisty, ale poskytnutá první pomoc, tiráž a odsun raněných by byl mnohem profesionálnější a rychlejší.
  Další otázkou je, proč jim tam nikdo nepřinesl nosítka a nosili zraněné ve vacích? Něco jiného je zásah někde v nepřístupném terénu a něco jiného jsou široké chodby a schodiště Filozofické fakulty. Ta nosítka jim tam mohl přinést někdo další v průběhu tiráže. Další otázkou je vůbec počet zasahujících policistů? Z videa jsem měl dojem, že první pomoc a tiráž provádělo příliš málo lidí. Bylo tam vůbec v danou chvíli dost policistů?
  Hlavní otázkou je ovšem, proč jim to trvalo tak dlouho? To zmiňuje poslanec Richtera, podle kterého jeho dcera málem zemřela, protože policisté špatně kvalifikovali charakter jejího zranění a zůstala desítky minut ve vaku před fakultou. To opravdu nechápu! Jestli bylo zraněných 25, jak bylo uváděno, tak je mohli všechny rozvést během několika minut a zejména ty, u kterých se neprováděla stabilizace.
  Další otázkou, kterou nastínil plukovník Šlachta u Alex Mynářové (https://www.youtube.com/watch?v=NpMb7YzmZcw), je, zda byl zapojen analytický útvar Policie ČR a vlastně, zda tento útvar ještě vůbec existuje? Protože tento útvar by měl dát všechny dílčí informace dohromady a vytvořit tak analytickou informaci pro velení zásahu! Ostatně, nějak mi uteklo, a myslím, že to nebylo řečeno, kdo vlastně tomu všemu velel? Podle mého dojmu tam totiž jednotné velení vůbec nebylo. Jednotky spolu nějak komunikovaly, ale nikdo tomu vrcholově nevelel a nikdo nekoordinoval Policii dovnitř a ani ji nikdo nekoordinoval s jednotkami integrovaného záchranného systému.
  Zdá se, že Policie si nedala dohromady různé útržky informací, a proto postupovala nesprávně. Místo toho, aby na všechny budovy fakulty a další veřejná místa vyslala posílené hlídky s dlouhými zbraněmi, jak se dělo dříve v případech zvýšeného nebezpečí teroristického útoku, tak jen obcházela jednotlivé budovy Filozofické fakulty. Nekontaktovala ani vedení Fakulty, ani vedení Univerzity, ani jejich bezpečnostní aparát, ačkoliv jim to bylo opakovaně navrženo.
  Mohu srovnávat, protože jsem několikrát zažil, když Policie vyklízela Hlavní nádraží v Praze v případech, kdy někdo nahlásil bombu. Tam bylo příslušníků dost a byli mezi nimi vždy i policisté s dlouhými zbraněmi. Podobně, když bylo nebezpečí útoků na židovské cíle, tak před nimi hlídkovali policisté v protibalistické ochraně a s dlouhými zbraněmi. Proč tomu tak nebylo tentokrát?
  Další otázkou je, proč nám Policie lhala? Podle svědectví z Univerzity nařídil evakuaci budovy v Celetné kvestor, nikoliv Policie, a bylo to mnohem později, než nám Policie tvrdila. Samozřejmě to může být tím, že Policie při tiskové konferenci druhý den po střelbě neměla ještě všechny informace ověřené a došlo k chybnému výkladu. To je pochopitelné a omluvitelné. Neomluvitelné je chování Vykulence, který tvrdil v den střelby věci, které v danou chvíli vědět nemohl. Jinak řečeno lhal (můžeme tomu říkat že fabuloval či vymýšlel si, ale na podstatě věcí to nic nemění).
  Nechci, aby byly naše otázky zameteny pod stůl, protože při střelbě zahynula dcera rodinné známé. Těm mrtvým už nepomůžeme, ale měli bychom se z toho poučit!
  Analýza rizik je jednou z věcí, které jsem se po určitou část života věnoval a vím, že každá mimořádná událost a každé selhání má být pečlivě analyzováno a dle výsledků analýzy mají být upraveny postupy pro podobné případy v budoucnu.

  1. Tři stání zástupci tam jsou protože jde o 3 okresky. Klánovice, Hostouň, Praha. Včera se k tomu vyjadřovala ta baba za Prahu.

   1. Toho jsem se bál. Podle určitých náznaků jeden z problémů akce Policie je rozdělení na krajská ředitelství, kdy Střední Čechy s Prahou moc nespolupracují.

  2. Ptáte se dobře a má to logiku, ale proč se stejně neptají a nevrtají ve všem naše novinářské hyeny, které tu jsou jenom proto , aby nám utvářeli náš názor, bez ohledu na skutečnost. Ještě se u nás bude muset mnoho změnit, abychom dostávali pravdivé informace a nejen z tohoto nepovedeného zásahu.

  3. Pro zajímavost jsem shlédl také dnešní tiskovou konferenci Vykulence. Vše bylo podle očekávání – mlžení, floskule, odvádění pozornosti. Například v případu poslance Richtera se snažil odvést pozornost. Richter tvrdí, že Vykolenec i Ihorovič lžou, když tvrdí, že vláda či Policie je v kontaktu s rodinami všech zraněných. Vykulenec ovšem odvádí pozornost tím, že vypočítává, kolik krizových intervencí bylo poskytnuto. To ovšem není předmětem připomínky poslance Richtera.

  4. Pepa Sláma.
   I tento atentát,přesně napovídá mnoha jiným,které nejsou schopni jasně objasnit.
   Když to vezmu od Kennedyho vraždy,třeba Kuciaka a teď u FF.

  5. Dnes začaly zase některé údaje o střelbě na Filozofické fakultě zapadat do sebe. Vrátil bych se k tomu, co říkal poslanec Richter: “ Premiér Fiala v neděli u paní Tománkové řekne, že je se všemi poškozenými v kontaktu. No není. Ani se mnou nemluvil. Ani ministr vnitra nekomunikoval.“
   Tedy Fiala, jako vždy, lhal.
   Policie nyní argumentuje, že je jí vnitřní kontrola žádné pochybení policie nezjistila. To ale přeci není věcný argument.
   Dnes se také potvrdilo, že si Policie do chvíle střelby nespojila informace o sebevražedných SMS pachatele, informaci o násilné smrti jeho otce s informací o množství zbraní, které si pořídil. Tím se ovšem vysvětluje chování Policie, která nehledala potenciálního masového vraha, nýbrž jen člověka se sebevražednými úmysly. Pak je postup Policie na místě v pořádku a zásadní chyba je systémová, kdy není v systému nikdo, kdo by si dal dohromady informace A s B a s C.
   Zároveň se potvrdily informace, že vlivem postupu Policie se dostala kvalifikovaná pomoc zraněným s velkými zpožděním. Policie záchranáře na místo nepustila, ale sama nezajistila ani urychlený transport a předání zraněných záchranářům, ani rychlou a kvalifikovanou první pomoc. Na videu z nejvíce postižené učebny je vidět řadu policistů ve vzpřímeném postoji, zatímco měli být skloněni nad zraněnými a zajišťovat životní funkce. Když budu trochu vulgární, nejsou tam vidět žádná ohnutá záda…
   Ověřena je také informace poslance Richtera o pozdním transportu. Podle záchranářů skončila jejich akce až v 16:56, tedy tedy téměř 2 hodiny po střelbě.
   https://www.echo24.cz/a/HS2pq/zpravy-domov-odpoved-zachranari-poslanec-ano-cekali-policie-pusti-pece-excelentni#/
   a starší zdroje

 8. Takže když USA a UK napadnou suverénní stát, který údajně ohrožuje jejich ekonomické zájmy, je to v nejlepším pořádku, napadení jsou zcela určo ti nejodpornější teroristi. Všichni. Do jednoho. Srovnat se zemí je málo. Zato když po osmi letech Rusové vstoupí na UA, aby ukončili ostřelování a zabíjení civilního obyvatelstva, protože to evidentně celý svět včetně OSN ignoruje, je to akt nejodpornější agrese odporných hord primitivních orků a mužiků z východu.

  https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-blizky-a-stredni-vychod-usa-a-britanie-zahajily-udery-proti-husium-v-jemenu-40457050

  1. Zase válčí se sandálníky?
   Hlavně aby měli dostatek míst na podvozcích Herkulesů.
   Snad by tam šly namontovat nějaké lavičky.
   Asi si to nechám patentovat.

 9. Podle mne,je to jen,udržet svět v nejistotě.
  Vyvolávat strach,bezmoc,až se úplně podřídit židům.

  1. [;>D)
   A víte, proč židé vyhrají? Protože mají peníze a co nevybojují, to si koupí.
   Nakonec budou „židé“ všichni lidé. Finální stav. Komunismus. Konec dějin.

   1. Ano a díky tomu vládnou světu. Proto je nikde nemají rádi( k penězům často přišli nečestně, nikoli poctivou prací) a často je vyháněli

 10. Prosím o osvětu v oblasti terminologie. Kdo je antisemita? Semité jsou potomci Séma, syna Noe. Semiti jsou tedy například Židi a Arabové. Budu-li odpůrcem Arabů budu antisemitou. Budu-li odpůrcem Židů, jsem antisemitou? Nebo musím být antisionistou v tomto připadě? Jak to vlastně je?
  Čert by se v tom nevyznal!
  Málem jsem dostal do zubů, když jsem z neznalosti nazval šovinisticky hrdého Egypťana, narozeného už v USA, „afroameričanem“ . Kdyby se narodil v Egyptě a byl v USA naturalisován, bylo by označení „afroameričan“ správným?

   1. Ano.
    „Antisemita“ je nálepka sloužící k zavření huby kritikům israelských prasáren.
    Je jím každý, na koho ti „lepší“ z nás ukážou prstem.

     1. Ne.
      Opositem antisemity je filosemita. Naprostá většina zastánců státu Israel, i když to nedává žádný smysl. Co má státní mašinerie a byrokracie společného se semitismem? Co na israelském státním zřízení milovníci semitů tak milují?
      Opositem sionisty je antisionista (viz wiki) Neznám nikoho takového.
      Opositem judaisty je antijudaista. Zde například nick Gój.

  1. Evidentně tomu nerozumíte.
   Afroameričan je potomkem otroků, takže vlastně taky otrok, zatímco dnešní Egypťan je velmi pravděpodobně svobodný a hrdý mušlím, nadřazený všemu ostatnímu.

 11. Vy tady řešíte prkotiny, zatímco zásadní věco se odehrávají úplně jinde. Naštěstí je pokrývají skutečně seriózní média, aby občané měli k dispozici vyčerpávající informace k tomu, aby si mohli učinit kvalifikovaný názor. Tomu se říká odpovědná žurnalistika, žándé dezinformace:

  Pátrání po psovi Kateřiny Brožové má smutný konec. Klinika se omluvila

  Pátrání po psovi Kateřiny Brožové (55) má smutný konec. Už ve středu večer se na sociálních sítích začaly šířit informace, že rhodéského ridgebacka nedaleko pražského Zličína srazil vlak. Herečka ve čtvrtek ráno sdílela jen černý příspěvek a později poděkovala za pomoc při hledání.

  Pátrání po ztraceném psovi herečky Kateřiny Brožové má smutný konec | (1:26) | video: instagram/Kateřina Brožová

  „Chtěla bych vám všem, kteří jste projevili účast a dokonce jste se zapojili do hledání mého milovaného Jordyho, ze srdce poděkovat. Ztratila jsem oddaného, nejbližšího kamaráda, který mě bezmezně a bezpodmínečně miloval. Nezasloužil si tak strašný a zoufalý konec, který způsobil někdo svou nezodpovědností na klinice Jaggy kam jsem oba své pejsky svěřila s absolutní důvěrou i kvůli jejich zdravotním potížím po dobu svého pobytu v dalekém zahraničí. Je to neomluvitelné, zdrcující…jsem zpět doma a nemohu bolestí dýchat. Děkuji vám za pomoc i útěchu. Nesmírně si toho vážím,“ napsala herečka.

  Kateřina Brožová se kvůli pátrání po psovi vrátila z dovolené na Maledivách v Indickém oceánu. Její pes Jordi, který byl během hereččiny nepřítomnosti na veterinární klinice v pražských Řepích, se totiž ztratil. Brožová, která měla na klinice i druhého psa, jezevčíka Willyho, ve výzvě o pomoc s hledáním nabízela nálezci odměnu 30 tisíc korun.

  Herečka ve čtvrtek ráno na Instagramu i Facebooku sdílela černou plochu. Pod příspěvkem jí upřímnou soustrast začala vyjadřovat spousta známých tváří, jako například kolegyně Alice Bendová nebo Michaela Ochotská. Ze strany fanoušků se snesla vlna kritiky na kliniku, odkud pes během večerního venčení zmizel.

  Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/revue/spolecnost/katerina-brozova-ztraceny-pes-ridgeback-smutny-konec.A240111_082826_lidicky_zar#cxrecs_s

  Chuděra se musela vrátit z až Malediv…

  1. A z podobného žurnalistického soudku:

   Agáta se poučila ze sňatku s Prachařem: S Dopitou sepsali drsnou předmanželskou smlouvu

   …„Holky, neberte se bez předmanželské smlouvy. I když ten chlap vypadá, že má peníze, neberte se bez předmanželské smlouvy. Mirek ji podepsal hned. Domluvili jsme se na tom společně. Víc se k tomu nebudu vyjadřovat,“ dodala Hanychová, která bude nejspíš na věky litovat, že takto prozíravá nebyla před svatbou s Jakubem Prachařem. Toho totiž musela po rozvodu tučně vyplatit. A jak ráda připomíná, ne zrovna fér. Prachařovi musela podle svých vlastních slov vyplatit deset milionů korun.

   Zdroj: https://www.extra.cz/agata-se-poucila-ze-snatku-s-pracharem-s-dopitou-sepsali-predmanzelskou-smlouvu-712c8

   Kde na to všechno proboha ty dvě pipiny berou? A vy se divíte, že tihle lidi podporují současný režim? Vždyť je to pro ně zlatý důl a ráj na zemi…

   1. Kde na to berou, nevím; snad poctivou prací! Poctivou prací k miliardám!

    Co ale vím s jistotou absolutně neotřesitelnou, je, že Agáty Hanychové bych se štítil dotknout byť jen dlouhým klackem, jsa přitom oblečen v protichemickém skafandru. Odporná bytost.

    1. Tak bezpochyby, však to jsou kvalitní a celosvětově uznávané umělkyně…

     Je to samozřejmě extrémní příklad ze svérázné sféry lidské činnosti, ale musíme si uvědomit, že mezi nimi a zbytečným zaměstnancem placeným z veřejných prostředků pobírajícím za žádnou práci (v lepším případě, v tom horším za to, že škodí) velice slušný plat není až takový rozdíl. A těch jsou statisíce. A na druhém konci finanční podporovatel prezidentčíka a sponzor takových ďáblulibých aktivit jako Nadační fond nezávislé žurnalistiky a Deník N, pan Martin Vohánka, miliardář, u kterého stačí letmé nahlédnutí do zápisů firem v OR, aby zkušenému oku bylo jasné, že jeho podnikání dlouho bylo všechno jen ne čisté. Proč by volili někoho, kdo by chtěl zavedené pořádky jakkoli měnit? Pan Vohánka dokonce štědře platí aktivity směřující k udržení režimu za každou cenu. Když člověk vezme v potaz, kolika lidem tento režim sponzoruje sladký život a korumpuje je, je až s podivem, že pětikoalici volila jen menšina těch, co přišli k volbám…

     1. Malinká dílčí poznámečka:
      Ti „umělci“ i umělci se musí snažit, aby si je někdo „koupil. Aby byli pro někoho sympatičtí.

      Úředník ne. Ten má na své místo papír a pokud neudělá velkou chybu nebo pokud se nezmění režim, tak si žije. Většinu skromněji než špičkoví umělci, ale zato déle. A je jich více.

      Je třeba ale připomenout, že je nepoměrně více „dělníků umění“, kteří jsou placení nepoměrně méně.

    2. Agata je potbrzenim pravidla, ze kazde zbozi si najde sveho tupce. A zrovna v jejim pripade si za to kazdy muze sam.

     1. Jako jo, ale těch pár šukaček přišlo Soukupa neúměrně draho, řekl bych.
      Za ty prachy mohl mít špičkový servis prvotřídním, tolik nejetým zbožím a podstatně míň starostí, tím méně s bulvárem.
      Agáta je dnes už přestárlá zlatokopka, která se tím ostatně v minulosti ani netajila.
      Teď už má sakra omezené možnosti výběru kusů na oškubání, protože nikdo normální už o tenhle matroš ani nezavadí. Ony ty internety občas i škodí, než pomáhají popularitě. Agáta podle mne dopadne tak, že si narazí nějakého hodně bohatého, navenek příjemného, ale ve skutečnosti dobře tajeného úchyla (na to tajení mívají peněz dost), který ji bude přivazovat k rozpálenému radiátoru, mlátit bejkovcem jako žito, topit ve vaně – u toho si honit péro, aniž by zasunul, přičemž tímhle se rozhodně nikde chlubit nebude, aby ty jizvy a modřiny prodala. I když – u ní je možné už všechno.
      Sama Agáta, už dnes bohužel dnes nemá nic, kvůli čemu by si ji někdo vzal aspoň do postele. Někdo se zdravým sebevědomím, sebehodnocením, normální a bez úchylky.
      Vzít si do postele kus, o kterém se skoro přesně ví, kdo všechno už jí vymaloval jeskyňku – no fuj, mně by se při takovém pomyšlení ani nepostavil..
      Narazit si promiskuitní a držkatou štětku, to vážně chceš.
      Tady v městečku, taky pár takových máme. Nejsou sice mediálně známé, ale všechny postupovaly předchozích 12-15 roků stylem „Agáta“, nebo ještě horším.
      Dneska se pomaličku uchlastávají levným vínem v garsonkách, samy, zanedbané, bez dětí a vyděděné rodiči. Je jim 30-35, jejich jména znají skoro všichni, snad kromě impotentů a kněžích. Už nemají pro koho být hezké, přitažlivé, nebo zajímavé – musely by minimálně do jiného kraje, ale spíš státu, s nepříliš dobře dostupným internetem, jinak jejich minulost vyplave znovu.
      Je fakt, že všechny se svými sponzory, ještě když byly mladé, procestovaly doslova půl světa a užily si, co by si obyčejná ženská, nestihla užít a vychutnat ani za pět životů.
      Viz Tereza Hlůšková.
      Roky pákistánského kriminálu – a vůbec nic jí nedošlo, blbá je, jako děravé necky a už to bude jen horší.
      Znovu dělá escort, ale už ne smradlavým arabášům, ale českým chudobným milionářům, co si na ten escort chtějí nechat vystavit daňový doklad na masáž 😀
      Jako třeba poměrně známý, zchudlý milionář od Fortny z Uherského Brodu. 😀

   2. Tak Brožová je herečka zpěvačka moderátorka, v muzikálech si vydělá, prodala cédéčka hrajou ji na Impulzu a Frekvenci 1, ta pracuje a vydělá si, občas movitý milenec a alimenty od Tomana, cestování není drahé , Maledivy byste snad dali i z důchodu.

    Ale u Agaty si taky někdy říkám, čím se živí. Teď má asi mateřskou. 11 tisíc

    1. Co jsem četla na netu, tak od Soukupa chtěla alimenty sto tisíc měsíčně, dostala čtyři. Holt špatnej obchodní záměr.

    2. Tak u té Brožové mne zaujal spíš ten šílený epitaf nad mrtvým čoklem a soustrastné kondolence ostatních figurek ze showbusinessu. Ti lidi mají tedy starosti…

   3. Js by som cakala, ze on bude platit jej. Predsa Prachar pomerne casto vystupuje a hra, kym o nej som pocula len vdaka bulvaru

 12. Cituji
  „Nechci malovat čerta na zeď, ale nechystá se v té Gaze nějaký atom?“

  Podstoupil jste lobotomii od Mistra Dvořáka, zdejšího věrozvěsta užití atomových zbraní na Ukrajině? Ach jo, nechápu se vždy alternativně musí míchat validní zamyšlení a popis s nějakými konspiračními bláboly, které dělají v očích běžné veřejnosti z Vás nepřijatelné lumpy.

   1. Bohužel, lobotomie má tu vlastnost, že si člověk na to předtím moc nepamatuje…:-)
    A pokud je to lobotomie několikanásobná, tak se nemůžeme divit všem těm libtardím tísním…

  1. „“Soukromé video. Pokud jste získali přístup k tomuto videu, přihlaste se““
   Ať dělám co dělám, stejně se to nepřehraje.

   1. @noJo
    Včera bez problému dnes s problémem. Asi pan Havel mluví hodně o citlivých procesech policie.

 13. Trochu bulvarnosti ani zde nezaskodi 🙂 Ale opravdu je „bulvarnost“ popisovat to, v dusledku ceho ztracime uctu „nelibodemo“ sveta, sveta podle techto nasich meritek primitivniho, nekulturniho – ale silneho a prubojneho ? Novy francouzsky holobradek v roli premiera je jaksi (musim byt opatrny ve formulaci, pane Cempere, ja to nemyslim zle 🙂 ) „jinak“ orientovany. Sveho (jak tvrdi byvaleho) taky „jinačiho“ souložníka, udělal ministrem ve své nové vládě. Zatímco se Putin v Kremlu válí smíchy, tak Zelenskyj asi zjišťuje jestli má na další návštěvu shánět jemné bavlněné Cerruti nebo lesklé saténové Armani. Ve francouzské vládě to bude za chvíli vypadat jak v neblahé paměti na generálním ředitelství ČD. Moje oblíbená latinská sentence „Historia magistra vitae“ se zas může uplatnit. Pokud k tomu pripocitame ze dalsi tamni hlavoun si vzal neco jako svou matku, tak chybí tam už v senátu jen ten kůň 😀 Jeste se nekdo divi ze KoZa ztraci auru autority, respektu, prestava z neho (nas) jit strach ?

  1. Měli ho nechat jít, nechat ho se dát zastřelit. Jako varování kdyby to napadlo jiného jantara. A co jeho rodiče?

   1. Na Ukrajině už „bylo ukončeno“ několik českých dobrovolníků a žoldáků. Odhadem kolem deseti.
    To jsou nepatrná čísla. České přísloví: „Kdo chce kam, pomozme mu tam!“
    Pořád někoho před něčím ochraňujeme. Před tabakiskmem, alkoholismem, drogami, jízdou na kole bez přilby, olizováním železného zábradlí, když je mráz či skákáním do neznámé tůně…
    Stejně to udělají.
    A že jsou k tomu nabádáni? A co je to reklama? Nebo politické rozpravy v TV i jinde?
    Pokud a se mladý člověk rozhodne jít bojovat proti Rusku je to jeho věc. Dokonce si myslím, že ho ta chuť přejde dřív, než na tu frontu dorazí.
    A co jeho rodiče? Asi se nezajímali, čím mladý pán žije.

    1. Řekl bych že v tomto případě platí: zahálka může mladého člověka doslova zničit. Asi má málo reálných starostí že se žene na smrt.

 14. Úžasné. Ruský význam slova. Co nadšených genocidátorů se tu sešlo. Dnes začalo soudní jednání u ICC ohledně té – kdo je živí – genocidy. Důkazů je habaděj. Putina měli zařazeného mezi zločince hned. A to odvezl z Ukrajiny tolik dětí, kolik jich Izrael zavraždil za dva měsíce. Dnes už je to o mnoho víc. Nebudou je muset živit, že, SK?

  1. Není to milá paní ideologie, ale smutná realita. Pochybuji, že krasořečněním to změníme.

   Jak pořád dokola melu to svoje, že věřím jenom tomu, co na vlastní oči uvidím, na vlastní uši uslyším, co mohu ohmatat, očichat a ochutnat – tak tady máte potvrzení, že ten starý kocour je krajně nedůvěřivý oprávněně.

   https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Ta-nejhorsi-dezinformace-Rakusanovo-vnitro-plati-vyzkum-veci-ktera-budi-hruzu-748985

 15. Podívejte se na mapu Gazy a na počet obyvatel.
  Naprosto mi nedochází, z čeho tam ti lidé žili. Fabriky veškeré žádné, o zemědělské půdě si můžete tak leda povídat. Kdo je živil, že se tak parádně rozmnožili?

  O.T.: Zprávy jsou pochopitelně falešné z obou stran. Ale když vidím to množství zdravých mladých mužů jak hystericky kňučí do kamer TV, jak jim Izrael vybombardoval celou rodinu, tak jim věřím stejně jako na prodavači na egyptském tržišti. Proč se nikdo z novinářů nezeptá, čím se ten mladý samec živil před válkou? Není to chudák v hadrech, podvyživený a nemocný, Kdepak, je o zdravý mladý bojovník.
  Určitě je tam spousta civilních obětí. Ale nechat to tak, nechat Hamás aby konal nálety na Izraelské území (na území okupované Izraelem chcete-li) a trpět stálé raketové bombardování izraelského území? A občas nějaké to vyvraždění Izraelců? Ať už masivním výpadem, který rozpoutal tuhle válku nebo jednotlivými teroristickými útoky Palestinců a Palestinek?

  Celá Gaza je plná Palestinců, kteří chtějí zahnat Židy do moře. Když je tam nějaká cizí TV, tak jsou samopaly a výbušniny skryté. V noci se zase vytáhnou a zabíjení Židů jde dál. Každý Palestinec je bojovník Hamásu. Buď ve službě nebo na „krátkodobé dovolené“, kdy „vyrábí děti“, budoucí bojovníky Hamásu. Podívejte se na hustotu osídlení. Hlava na hlavě. Tam prostě dojde buď k vybití Palestinců nebo Židů v Izraeli. Tahle situace nemá podle mě rozumné řešení.

  Na rozdíl od Ruska a Ukrajiny nemám žádné vlastní zprávy z Gazy, nemám ani známé v Izraeli. Všechno jen podle TV reportáží. Ale ta úvaha o tom, čím se živili a živí Palestinci je asi dost zásadní.

  Kdo je živí?
  Proč je živí?

  1. Re: Sk

   Ale…, no tak…

   Žrádýlko i stav matroš zasílají humanitárky a organizace při OSN. Dál tam prý valí prachy i soudruzi sandálisti z Kataru a podobných lokalit.
   Jinak má samozřejmě pravdu můj bývalý spolužák, an jednou za hlubokého socíku sledoval při zápočtovém zkoušení výkony našeho – ehm, spolužáka z ciziny a v nestřežené chvíli ticha zasněně pravil: „Až budu velkej…, taky budu hnědej…“

   1. Protože nemám ověřeno (ale myslím si, že je to tak) tak jsem to postavil jako otázku.
    Zdá se mi to jako boj nějaké „Panarábie“ s Evropou a naší civilizací vůbec.
    Islám je možná motorem – nebo taky záminkou.
    Docela mě baví ti „pevně zařazení lidé“ – na obou stranách. Nebo „na všech stranách“.

    Gayové a transgendeři by se měli střílet? Co myslíte, paní Kunšteková? A co Židi? [;>))

    1. Ano, sunnitský islám je expanzivní a asi by s námi chtěl bojovat. Jen nevím, jestli s ním bojovat zrovna v Izraeli, co nám to přinese a v čem nám to uškodí. Nezapomínejme, že ta Evropa do té Palestiny přišla. Další věc je ta, že když teď budeme bojovat za Izrael, tak bojujeme i za ten sionismus a další nežidovské ošklivé ideologie Západu. Ano, v Izraeli žije evropská populace, a to je smutné. Ale Izrael si tam v okolí dělá co chce. Nemám zájem nějak bojovat za tyto zájmy.

      1. To já zas viděla v TV několikrát a ne dnes, ale v průběhu času pocitaneho desetiletími, jak jim postavili zeď, ale oni pořád chodili do práce do Izraele, ale museli přes check pointy, kde hlídali Židi se samopaly a kontrolovali doklady, taková miniželezná opona s dráty a samopaly. Čekalo se tam i 2 hodiny a večer při návratu zas. Taková nepříjemná buzerace.

       1. Je to tak. A v Izraeli měli jen podřadná místa.
        Byly tam sice check pointy, ale stejně se čas od času objevili Palestinci, třeba s noži, kteří ubodali náhodně zvoleného Izraelce, tedy Žida i s tím, že to byl poslední čin jejich života.
        Ale jsou tam také ultraortodoxní Židé, kteří něco podobného dělali Palestincům.

    1. Nejsem jako třeba vy „antisemita“ ani sionista. Ale jinak – poslužte si. Na plivance a kopance jsem zvyklý. Nejsem nikam zařazen, sedím na sloupku u vrátek a pozoruji okolí.

   1. Možná by bylo účelnější, paní Kunšteková, kdybyste místo pohoršeného výkřiku Kocourovi jeho otázku věcně zodpověděla. Jistě o Palestině víte mnohem více než on, ba dokonce snad i více než kdokoli jiný v této diskusi.

    Takhle z dálky to vypadá, že na některých informacích sedíte jako žába na prameni a něco nám tajíte.

    1. Otázka – kdo je živí – značí, že dotyčný neví, zato tvoří závěry. Palestinci, jak víme, nebyli v milionech v Gaze od počátku historie Izraele. Moderní. Metodou známou z USA vůči původním obyvatelům se nakonec v této rezervaci ocitli. Na Západním břehu je to v podstatě podobné – jsou zaháněni na stále menší prostor a často i stříleni jako ti Indiáni, zavíráníi po tisících do tzv. admistrativní vazby bez nutnosti soudu, Psala jsem tu obsáhlou stť o právních poměrech v Izraeli a dvojím právu – ale to si asi Kocour nepřečetl, jak on říká, moc písmenek. Podiv, že Palestincům někdo dodával do koncentráku potraviny, v množství konrolovaném Izraelem, značí, že snad měli být ponecháni vyhladovět?

      1. Po jeho vyjádření – kdo je živí – při vědomí, že tam téměř dva miliony lidí hladoví, nepovažuji za nutné s ním dále diskutovat.

        1. To ale byla opravdu prasácká otázka (alespoň já to tak vnímám)
         Něco na úrovni Dělnické mládeže DSSS.

   2. Je to magor. Oni si ti Gazané sami kolem postavili zeď, sami natáhli dráty a sami sebe kontrolují, když přes checkpointy potřebují jít ven.

    A podotýkám, že nefandím nikomu ani nejsem na ničí straně.

  2. Tuhle válku nerozpoutal ten výpad. To si jen Izrael povodil Hamás, aby byla záminka pro velkou operaci / pro začátek velkých operací. Západ slábne, BRICS a Írán sílí. Ti kdo to v Izraeli řídí si řekli, že je poslední chvíle něco zkusit zachránit.

  3. Taková divná vzpomínka…… nevím jak to u Gazy vypadá, ale my když jsme jeli tou pouštní dálnicí z Káhiry na Suez, tak jsme viděli jak z pouště vedly stopy jako po tancích na silnici – jako by po padácích je spouštěli na poušť odkud pokračovali na silnici. Mužští co byli na vojně se z toho mohli ubláznit, furt
   Tak kdo ví …..jim nešlo do hlavy o co tam mohlo jít. Bylo to těsně po té válce a na Suezu hlídkovali jako bílé přilby poláci.

   1. Re: ema

    Tanky mohly objíždět:

    1/ silniční zátarasy,
    2/ kontrolní stanoviště nepřítele,
    3/ minová pole
    4/ léčky v podobě vytipovaných lokalit vhodných k palebným přepadům,
    5/ mohly volit jízdu v rozptýlené formaci kvůlu horšímu vyhledávání nepřítelem

    Stačí?

    1. Ještě mohly objíždět poddimenzované silniční stavby. Mosty, zídky, prudké zatáčky s nevhodným profilem, blablabla…

    2. Targu nestačí, po tom všem by zůstaly stopy, i kdyby to uklidili. Byla to rovina kam se dohlídlo, žáden strom či keř či kopeček – pouze poušť, jejímž středem byla dálnice se stopami po pásech. sorry zklamu

     1. Re: ema

      K vaší absolutní rovině vám napíšu asi tolik.

      Absolutní rovina pokrytá pískem nevylučuje:

      1/ silniční zátarasy, kombinované s minovými poli, obklopující kontrolní stanoviště nepřítele,
      2/ operační rozptýlení jednotek (rot a praporů) kvůli možnosti palebného přepadu.

      Jen připomínám, že před érou GPS a dronů se dálková palba (dělostřectvo a raketová vojska) řídila za pomoci návodčích.
      Návodčí byl kus, který si umně zbudoval kryt poblíž komunikace, po níž měl projet nepřátelský konvoj a pomocí předávání signálů po vzoru soudruha Fijalláha řídil palbu v čase a prostoru, tzn. upravoval jak čas střelby, tak i náměrné a odměrné hodnoty.
      Pokud vám nestačí ani toto přiblížení problematiky, doporučím vám kontaktovat našeho soudruha PePu107, který je absolventem bigošácké VŠ (pro pozemní vojska takřka všeho druhu) ve Vyškově a názorně vám předvede, jak a proč se jedině správně plížit.

     2. Re: ema

      Ještě tři takové akademické otázky.
      1/ Jak víte, že to byly stopy po izraelských tancích a nikoli po egyptských, resp. jakýchkoli jiných?
      2/ Jak jste zjistili, kterým směrem tanky jely?
      3/ Jak jste zjistili (z okénka jedoucího autobusu), že to byly OPRAVDU otisky tankových pásů? Co když to byly otisky JINÝCH pásových vozidel, klidně třeba i nebojových, které se původně rozjížděly DO pouště, aby vytvořily útvar podobný rojnici?

      1. Nepsala jsem jaké, a většina těch stop bylo odbočení doprava a směr Cairo. I když pár. +/- 3km, jel na naší straně směrem na východ/ Ono na tom asfaltu to bylo vidět, a jaká jiná pásová vozidla by jezdila po poušti.
       JInak jwe to skoro půl století, takže… už na tom nezáleží, Promiňte že jsem se zmínila.

  4. Tak problém je už v expozici. Když Izrael dovolil, aby Hamás posílil a aby se tam udržel. To jsou ty hlavní fáze rozpoutávání války – to co se odehrává před samotnou válkou. Izrael chce slabou Palestinu, nežli silnější.

   A kdo živí nás? My máme moře dluhů, jsme na spoustě věcí závislí, i když bysme mohli usilovat o nezávislost či menší závislost.

   1. Má to háček, ne-li skobu. Palestinci jsou tam doma – nepalestinci jsou dosídlenci z celého světa, takže nemají právo cokoliv dovolovat. Sorry

    1. Jak víte, že ta země patří Palestincům? Odkdy? Kdo tam byl před nimi?
     To jsou jenom tvrzení.
     Stejně jako Češi, Před námi tu byly docela jiné národy/civilizace. Záleží na tom, který rok zvolíte jako startovní.

     1. Palestince alespoň můžeme považovat za autochtonní obyvatele. Respektive jiholevantskou arabsky hovořící populaci. Je zajímavé si uvědomit, že přistěhovalí Aškenázové jsou vlastně evropská populace s židovskou/sionistickou ideologií. Z toho pramení i vzájemná nekompatibilita populací: Evropané (evropský stát) nemůže žít vedle blízkovýchodní populace.

      1. Ale jsou tam už taky dost dlouho. Nemyslím, že bychom se dobrali spravedlivého výsledku. Izraelci se tam taky (ne)pěkně roztahují. Pomalu, ale pořád – židovské osady např.

       1. Mate pravdu, taky mi argument

        Jak víte, že ta země patří Palestincům? Odkdy? Kdo tam byl před nimi?

        prijde dosti cirkusovy.

  5. Kdo je živil – no neziskovkami věrchuška co tohleto plánovala. Kde si myslíte, že se vzali ty mraky mladých silných přistěhovalců do jurop. Tohleto bylo plánováno už od dob, konce 19. stol. kdy tam šly první „dosídlenci“ a díky poválce i s naší pomocí to pokračovalo. To už tenkrát angláni začali. Stačí se kouknout na tu mapku co tady onehdy byla. I když tenkrát ještě angláni byli něco, vščil už jdou cu grunt. Nějak se to obrátilo proti nim. Stačí si pročíst tamní noviny.

  6. Katar tam poslal hodne penez, jednak je maji a jednak o jsou jejich souverci.
   Proc?
   Tak urcite aby nechcipli hlady, nebo aby se z toho pekla nestehovali nekm jinam, protoze s tim cilem tam Izrael vybudoval ten koncentrak.

   Jinak nechapu proc tomu mlademu a urostlemu sandalistovi neverite.
   Net je plny mnohem horsich videi ze soucasne Gazy. Nejaky vybombardovany dum…
   Hezke jsou treba zabery zen a deti, jak jdou pesky a maji v rukou bily prapor, a odstrelovac je pekne zdalky odpraskne.
   Jo, tesim se, az mi tu mistni zidovska uderka vpali, ze to byl urcite zly islamsky odstrelovac.
   Vzpominate si na ty 3 zidovska rukojmi, jak je odpraskli vlastni vojaci? Nasledujici tiskovku jsem si nenechal ujit.
   Pro ty kdo to nevideli:
   tri Zidi svleceni do pul tela, pry aby bylo videt, ze nemaji vybusniny a zbrane, sli s bilym praporem k pozicim Zidu a hebrejsky volali o pomoc.
   No, svete div se jini Zidi v unifotmach je odpraskli jak kraliky. Mluvci armady to suse „vysvetlil“, ze si vojaci mysleli, ze to jsou Palestinci.

   No pak jsou tady k dispozici o par tydnu starsi videa, (dneska uz si armada dava na vojcly a jejich mobily pozor) jak se skupinka izraelskych vojaku strilenim do civilu vyslovene bavi. Smeji se u toho, jak ho sundali. Taky ukazuji hezka tricka, treba jak je zamerovac na brichu tehotne zeny a nad tim napis „Jedna rana dva zasahy“.

   Ne to opravdu neni vtip, a ani to nevyrabi zli Palestinci. Dali si to tam dokonce dvojjazycne:

   https://www.smh.com.au/world/wardrobe-malfunction-as-soldiers-go-dressed-to-kill-20090324-98vo.html

   Nevim, jestli Hamas nebo Zidi vyhravaji, na zbrane by to museli rucnikari prohrat.
   Ale co ja vidim kolem sebe, je ze totalne prohrali u lidi, kteri jim cely zivot fandili. A to i Zidu nezijicich v Izraeli.
   To neni jenom Netanjahu, ktery naproto otevrene vyzval vojaky z pobiti vseho ziveho v Gaze (natoceny nejmene 2 prilezitosti), ale prakticky vsichni clenove vlady a konec koncu i cela Izraelska spolecnost.
   Neco jak kdyz Nemci sborove heilovali a nadsene posialli Zidy do plynu.
   Znamy American mi rekl, ze v Izraeli je neco fundamentalne velmi spatneho, a zdaleka to neni jenom jejich vlada. A to byl v Izraeli mockrat a i tam pracoval.

   Mam k tematu jeste neco mnohem mnohem horsiho, kompletne vyzdrojovane z Izraele, ale na diskuzi je to dlouhe, zkusim se domluvit s Alefem, nebo s nekym, kdo to tu ma na starosti ted.

  7. Doporučuji k přečtení knihu „Chyťte Žida!“, kterou napsal Tuvia Tenenbom. On má Tenenbom plno výživných knih, které vyšly i v češtině, ale tahle se týká právě Židů a Palestiny. Je to víceméně pásmo rozhovorů, Tenenbom se potlouká po Palestině i po Izraeli a baví se s různými lidmi. Protože je světlovlasý, tak se někdy se vydává za Němce a protože mluví arabsky, někdy se vydává za Palestince, takže mu „náhodní kolemjdoucí“ i pracovníci zahraničních neziskovek řeknou i to, co by měli asi spíš tajit. Na konci knihy není učiněn žádná závěr, ale tak nějak z toho vyplývá, že Německo (současné Německo, kniha vyšla 2018) pumpuje do Palestiny neskutečné prostředky, aby Palestinci dokonali to, co se Němcům nepodařilo za 2.WW

  8. vidím to stejně a kladu si stejné otázky.
   I včera s žalobou JAR v Haagu vyvstává možnost, že Izrael bojuje o přežití vůbec.

   1. On ten stát Izrael vznikl vlastně gerilovým způsobem, hrubým násilím. Nespravedlnost?
    A ta staletí útisku Židů v křesťanské Evropě i v muslimském světě se nepočítá? A genocida během II. světové války?
    Nevím, o židovské otázce jsem toho nepřečetl asi dost a známé mezi Židy nemám. Ale všímám si, že kdykoliv je to jen trošku příhodné, je z čehokoliv obviněn „všeobecný Žid.“

    Je to stejné klišé jako dnešní obviňování „Russka“ a „Putlera“ za strany libtardů. Nebo komunistů či nacistů, církví atd. A také budoucí obviňování Západu ze všeho špatného, kterém nastane, až se poměry obrátí. A budou to vykřikovat stejní lidé. Tito „zbrojnoši královi“ se rostě musí zařadit kj nějaké ideologii – bez ní neumí fungovat.

    To jsou všichni ti Žižkovi husité, Leninovi a Trockého komunisté, bojovníci za osvobození Božího hrobu v Jeruzalémě, tvrdí zastánci Klauzova volného trhu, Putinova Ruska nebo dezolátských vůdců.
    Též křesťané té nebo oné konfese, budhisté, muslimové, taktéž takoví nebo onací atd.

    A k tomu klidně připojím Baníkovce, Sparťany nebo Slávisty. Jsou to hnutí a skupiny různého směru, různého významu, ale jedno mají společné: Skupinové přesvědčení o něčem. O svém králi. O Bohu. Nebo Alláhovi. O spravedlnosti, O pravdě. Tedy neschopnost se podívat na situaci vlastníma očima.

    To je všechno.

    1. „On ten stát Izrael vznikl vlastně gerilovým způsobem, hrubým násilím. Nespravedlnost?“

     A když takovým způsobem i zanikne?
     Spravedlnost?
     Nespravedlnost?
     A když gerilovým způsobem vznikne Palestina?

    2. souhlasím.
     Vyprávěla mi studentka z USA, že na své univerzitě / nikoliv slovutná alma mater/ , kde život plyne vcelku poklidně, zažila již 3 demonstrace proti Izraeli a židovští studenti byli již 3x fyzicky napadeni a tak tedy raději vyklidili pole..
     Nemusí se mnou nikdo souhlasit, je to můj názor, ale Palestina není vůbec slabý a izraelem vykořisťovaný kousek světa , plný chudých dětí s nudlí u nosu. Tedy je, ale představuje takovou mačetu v rukách ochotných .
     Dostává podporu zleva zprava a nejen finanční, ale i politickou. Arabů rozprchlých po světě je hromada, kteří Palestinu berou jako záminku k nepokojům. Ovládá i psychologické taktiky včetně snímků AI.
     Neschvaluju zabíjení Palestinců, jistě. Ale chápu, že Izraelci se cítí ohrožení a to nejen ze strany Palestiny a že bojují o existenci.

    3. Naopak, neschopnost se podívat na situaci očima jiných.
     To když “ vlastní“ oči a vyhodnocování očima vnímaného nahradily oči a hodnotící soudy jiných, což se v té či oné míře děje takřka vždy. I v takzvaném svobodném světě.
     V podstatě lze pouze tlumit, pacifikovat či odstraňovat extrémy. Takže je důležité znát extrémy, přítomné existující i potencialně budoucí existující.
     To je velmi významnou součástí pokroku, jako sumy snah uchovat při životě alespoň takový stupeň benigní diverzity, jaký je v současnosti k dispozici.

  9. Z toho samého z čeho žili židé za nacistů – z práce pro nácky.
   Stejně jako židé v nacistických ghettech, měli i Palestinci z Gazy „Ausweisy“, na základě kterých se směli každé ráno shromáždit u brány ghetta, projít filcunkem a poté být náklaďáky rozvezeni na pracoviště v Izraeli. Někteří dokonce směli pobývat v ubytovacích lágrech v Izraeli, aby se snížily náklady na jejich dovoz.
   Poté, co náckové zahájili genocidu v Gaze, pozatýkali všechny držitele „Ausweisů“, zpětně zrušili jejich platnost a držitele deportovali do Gazy – což veřejně přiznali.

   Část obyvatel ghetta pracovala v Egyptě, část pěstovala zemědělské produkty žádané v Izraeli – hlavně jahody a rajčata.

   Víte o tom sice absolutní kulový, ale máte předem jasno.

 16. S těmi zajatými „vojačkami“ to bude nejspíše tak, že je Izraelci nastrčili Hamásu jako vějičky pro nákazu co největšího počtu muslimů nějakou pohlavní chorobou. Prostě taková židovská lest…

 17. Izraelci mají dva zcela protichůdné úkoly, které NELZE plnit současně.

  1/ záchrana živých rukojmí. Pro každého vojáka je to zlý sen, zvláště, když zcela zřejmě netuší, kde se dotyčná nacházejí.
  2/ zničení Gazy, resp. jejího podzemí, včetně muslimských ozbrojenců. Což by bylo možno provésti, avšak se zničujícím efektem pro rukojmí.

  Kdyby Izraelská armáda postupovala stejně, jak postupoval Ivan při druhém dobývání Grozného, nebylo by dnes co řešit. Ani životy rukojmích.
  A přitom by ani nemusela provádět destrukci města. Úplně by stačilo zavalit betonem VŠECHNY vchody do podzemí, které by vojáci našli. To znamená i dveře a okna do sklepů a větracích šachet.
  Po několika kolech takové betonáže by byl problém s Hamásem a ovšem i s rukojmími vyřešen.

  Otázkou zůstává, kdo by měl koule takový rozkaz vydat.

   1. Re: Sk

    Jestli to není tak, že jim ta vody vyteče někudy zpátky do móóóřete…
    Nevím, jen spekuluji…
    Nevíte, jaké je pod Gazou podloží?
    Jestli to není neprospustná skála, anebo jílové plató, jejich snaha bude museti býti – ehm – poněkud extrémnějšího charakteru…

   2. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1464343X19301372
    Tady je určitý přehled o situaci podzemní vody v Gaze. Salinizace, intruze mořské vody do aquiferu je zřejmě problém.

    https://i.postimg.cc/fRMbR9kx/Screenshot-20240112-012149-2.png
    Podloží Gazy jsou obecně holocenní aluvia, příhraniční vyvýšeniny jsou čtvrtohorní pískovce, široká pobřežní oblast jsou holocenní písečné duny.

    Btw., z environmentálního hlediska a z hlediska budoucnosti to není vůbec pěkné čerpat do podzemí mořskou vodu. Jen další ničení Gazy.

    1. Re: hapk

     Já tomu hovno rozumím, ale řekl bych, že co jednou zasolíš, už „nikdy“ (v měřítku lidského života) neodsolíš.
     Tak to mají soudruzi nevesely, truchlivy (abych taky využil klasika) nikoli kraje, nýbrž časy.
     Stane se…

   3. Nevim, jestli to neudelali, ale Izraelska armada dala na web zabery tlustych hadic, ktere lily spousty vody z more kamzi do podzemi…
    Na youtube to bylo, mozna uz odstranili., ale videl jsem.

  1. O rukojmí tady přece nejde. A o „zničení muslimských ozbrojenců“ taky ne. Jde o to Gazu rozbít a znefunkčnit, aby lidi ještě rádi >>dobrovolně<< emigrovali. Je tam i geopolitická a vysoká ideologická rovina.

   1. Ano, konecneto nekdo rekl.
    Hamas hned na zacatku nabidl propusteni vsech rukojmich vymenou za propusteni tech, co drzi Izrael.
    O rukojmi Zidum nejde, naopak to pro ne jsou nepohodlni svedci.

  2. Myslím, že o rukojmí jim určitě nejde. Vždyť tím vražděním hlava nehlava ani žádné neosvobodili.

   1. Re: JK

    Za prvé nemáte myslet, když vám to NIKDO nedovolil,
    za druhé soudruzi pravili, že se zachraňují rukojmí, takže to je dogma, o kterém se NEDISKUTUJE a kdo si dovolí pochybovat, je starééj, hnusnééj a ještě k tomu blbééj.

    K věci – já myslím, že když jeli soudruzi brečet k Putinovi, aby to nějak zmákl se sandálníky a vytáhl Izraelce ze sklepů, asi jim úplně všichni zajatci úplně šumák nebudou.

    Ale jak jsem již nejednou napsal – myslet, znamená hovno vědět.

 18. Ve městě to trvá dlouho skoro vždycky postoupit a to i při naprosté převaze. Tenkrát na Sinaji, kde se proháněly tanky, bylo civilistů jen velmi málo a bylo jasné, kdo je voják. V Gaze bojovník schová zbraň a hned je z něho civilista, než si ji zase z úkrytu vyzvedne. Mosul irácká armáda s americkou podporou osvobozovala skoro rok při 10x až 20x přesile. Pokud by se dodržovaly všecky konvence o vedení války, nemělo by se vlastně vůbec bojovat ve městě. Kdo to ale dodržuje? Nepřítel nebude čekat někde v kasárnách, ale rozptýlí se v zástavbě. Kromě kasáren a vojenského letiště se obvykle celé město skládá z civilních objektů. S rostoucí urbanizací roste v celém světě i význam měst. I občanské války a guerilla se většinou přesouvá z lesů do měst. Nechci si staré časy idealizovat, ale bitva trvající několik dní na poušti byla rychlejší, výsledek jasnější a civilisty to víc šetřilo.

  1. Izraelci to tam srovnavali se zemi buldozery, ale na videich jsem jich moc nevidel.
   Vemme realistickych Targusovych 8×8 kilometru Gazy-mesta, tedy 640 hektaru, v prumeru s petipatrovymi budovami.
   Za jak dlouho srovna takhle zastavenou plochu treba 30 buldozeru? (Vic jich asi mit nebudou.)
   Tech 8×8 km odpovida velikosti asi Plzni, anebo Ostrave.
   Ano, zbyva bezny poulicni boj v sutinach plnych ukrytu, coz prinasi maximalni vyhodu obrancum.
   Otazka je, na jak dlouho maji Izraelci jeste zdroje. Coz plati i pro jejich protivnika, ovsem utok vedou Izraelci a na ne jsou i upreny oci verejnosti- v tomhle smeru jsou pod tlakem, ktery se Hamasu netyka, u nej je to dokonce naopak: cim vice mrtvych a cim delsi konflikt, tim lepe, konflikt je totiz nasvicen svetovymi medii.

   1. Stridor: Hamás, pokud prohraje, a v Gaze bude nastolena přímá okupační správa, bude hlásat, jak jsou civilisté utlačováni. Pokud Izrael z Gazy ustoupí kvůli mezinárodnímu tlaku dřív než ji celou obsadí, Hamas vyhlásí, že IDF odolal a že toho plyne, že vyhrál. Pro IDF je městský boj obtížný, ale stále možný, protože Hamás má málo zdrojů pod blokádou. Hizballáh má zásobovací koridory volné, to by byl mnohem obtížnější nepřítel. Kolik toho vojenského vybavení v jeskyních, tunelech a pod domy nahromadili od roku 2006 v Libanonu?

  2. https://cs.wikipedia.org/wiki/Otev%C5%99en%C3%A9_m%C4%9Bsto
   Což je jakási forma nekrvavé (méně krvavé) lokální bezpodmínečné kapitulace, ne vždy je status útočícími silami respektován.
   Z odkazu patrno, že v několika málo lokalitách to byla dokonce nacistická německá moc, která „otevřené město“ vyhlásila. A došlo k respektování tohoto statutu.

   Jen poznámka, v Gaze je asi toto nemožné.

  1. Nekteri mohou byt z valky i zklamani. To opoustel oddil sovetske armady osvobozenou slovenskou vesnici a vybehla za nimi jedna zenuska : „A čo, znásilňovať sa nebude ?!“ 😀

 19. Dvě poznámčičky:

  1) Írán jsou šíité, Hamás jsou sunnité.
  Tyhle dvě frakce islámu se spolu opravdu moc nemusejí.
  Jsou takové zprávičky, že Hamás je nejen vytvořen IL, jako protiváha Fatah-u, hojně podporován EU, ale hlavně financován Katarem s vědomím IL
  https://zemavek.sk/izrael-podporoval-financovanie-hamasu-cez-katar-pise-new-york-times/

  Na NYT je to placené a dvě grešle se mi za to nechce dát,
  takže zde možná přepis na Times of India:
  https://timesofindia.indiatimes.com/world/middle-east/buying-quiet-inside-israeli-strategy-that-propped-up-hamas/articleshow/105943209.cms

  2) nechystá se v té Gaze nějaký atom?
  Asi ano.
  A nejen tam.
  Naše zázračné zbraně sice na východě vítězí, ale Orkové ne a ne zalézt do zemljamek a chlastat tam vodku až do bezvědomí.
  Takže se bude muset udělat taková malá falešná vlajčička, aby byl důvod tam natahat oficiálně vojáky největší světové obranné aliance, které se (jako už mnohokrát) nazvou „mírové síly“

  1. Re: Pivoj, Vidlák

   Atom v podkopaném městě je naprostá blbost.

   Máte představu, jak silnou trhavinu byste museli použít, abyste zničili betonové stavby, dejme tomu 50 metrů pod povrchem země na ploše např. 8 x 8 km?
   Máte nějakou představu, jak funguje mechanizmus tlakové vlny, která by musela vyhloubit kráter hluboký 50 metrů?
   Máte alespoň iluzi, jak sestavit tzv. směrovou nálož, aby naprostá většina energie uvolněná z exploze nešla do nebe, nýbrž do země zpevněné železobetonem?

   Jen tak nástřel.
   Na ploše 8 x 8 km a 50 m do hloubky se nalézá 3 200 000 000 kubických metrů zeminy a betonu, a to nepočítám městskou zástavbu, která vám to bude kazit.
   Takže jen tak od pasu bez počítání – máte tam 8 miliard a nějakých 300 milionů tun materiálu, který musíte vyzvednout a přemístit, nebo alespoň z výšky pustit zpět, abyste rozbili vše, co je 50 metrů pod zemí.

   Nemyslím si, že by byl někdo takový cvok, aby to zkoušel.

   1. Nemám představu kolik je potřeba trhaviny na zničení podzemí, je mi to u prdele.
    Máš napsaný ty podělaný potřeby?
    Pošli je vidlákovi a von je třeba kvůli tobě hodí na plac.

    Můžeme si pak o nich povídat a diskutovat až do konce života. Co ty na to?

       1. No tak o nich pište vy, já si pak dám voraz a budu si jen tak o nich číst. Ukážete mi gde je můžu zakřížkovat nebo i nějakou dát do sečítání a bude svět i vy hned veselejší. Co vy na to?

       2. Normální, obyčejné, ale trvalé ….je nudné.
        Např. konstantní cena nějaké akcie (nedividendové) – to je nuda. To je spekulantova smrt. On potřebuje výkyvy, volatilitu, změny – od pádu ke dnu až po vrchol.
        Nebo nudný, pozvolný přechod od dřeva k uhlí a pak od uhlí k ropě atd. atd. Nuda.
        Okamžitý zákaz – to je jiná.

   2. Re: Trambus – Targus
    Proč ničit podzemí? Atomovka ale
    a) spolehlivě vyvraždí „nadzemí“
    b) radioaktivita se postupně postará i o podzemí
    Cíle bude dosaženo.
    Zbytky populace budou deportovány.
    – Může se začít vážně plánovat těžba plynu.
    – Může se začít vážně plánovat stavba Ben Gurionova kanálu
    Samozřejmě, až po nějakém čase a dekontaminaci.

    1. re: Václav

     Právě že radioaktivita se nepostará vůbec o nic.

     Máte přehled o tom, kolik je v podzemí lidí, co jedí a co pijí?
     Nemáte!
     Tak to vidíte…

     Pokud se kocháte představou, že z Gazy NEVEDE žádný tunel někam do pryč, tak vám přidrzle připomenu, že českoslovenští soudruzi kdysi dávno lážo plážo vykopali štolu z Frenu (Frenštát pod Radhoštěm) do Staříče, resp. Paskova. Délka přesahovala 30 km.

    2. A samozrejme radioaktivita sa zastavi na heaniciach Gazy a ZB. A tie dopady na vodu,vzduch a podu tiez. A zidovski obyvatelia su asi nesmrtelni a voci jadru odolni

   3. re: Trambus – Targus, 11 ledna, 2024 (23:36) https://web.litterate.cz/nejdelsi-valka-a-dalsi-proklete-otazky/#comment-234384

    Já myslím, že nejde o vyhloubení nějaké zeminy, tlakovou vlnu, etc.
    Podle mého názoru jde o to ten efekt toho atomu využít jako malou falešnou vlajčičku.
    Malá bombička (i kdyby to třeba měla být jen 1 kt TNT), velká medializace, omlátit to o hlavu v jednom případě Íránu, ve druhém Orkům. A hned máme důvod zatáhnout do malé válčičky někoho dalšího a důvod provádět víc prasáren (třeba to vrátit domnělému původci mnohem větší silou).
    Důležité, co se mediálně podstrčí ovčanům ve světě, ne událost samotná.

    A ano, vím, co je kumulativní nálož. Párkrát jsem dole v dole byl (neboli „na předku“). Dokonce i v dole v Obřím dole.
    Dva kamarádi jsou střelmistři, jeden kamarád nedělá destrukci materiálů výbuchem, ale naopak používá směrové nálože ke spojování konstrukcí.

  2. K atomu se vyjadrovat nebudu, na to tu jsou jini.

   Ale k tomu Fataju a Hamasu:
   na youtube jsou videa s Netanjahuem 3-5 let zpatky, kdy vykrikuje, ze pokud to nekdo mysli s Izraelem dobre, tak musi podporovat Hamas a ze Fatah je zlo.
   Tenkrat Fatah prosazoval mirove reseni dvou statu, ke kteremu se Izrael pred Netanjahuem zavazal. Hamas byl trochu jina kava.

 20. Šmarjá pano další kydání. Eště se neprobralo co bylo včera a už je tady totálanálfekál jiné kydání a stále ste nepochopili proč není možné se shodnout ani na jedné podělané potřebě, páč odcházíte od stolu jak vás napadne. Ále seru na to.
  To vážně nemá smysl cokoli. Vyřeš jedno téma, hoď to do voleb potřeb třeba jako jedničku a pak teprve řeš druhé téma. Dyk ty z těch blboňů děláš totální schizofreniky, keří si nepamatují co se řešilo před tejdnem a mají jako budovat nějakou budoucnost? Di se bodnout.

 21. Západ včetně Izraele je jen firma, s nelidskou ideologií. Všichni ti naši protivníci za něco bojují, za něco co je skutečné. My ne, my bojujeme za firmu a za nelidskou ideologii.

  1. S tou první větou souhlas, ale že by třeba Alláh a prorok Mohamed byli něco skutečného, to je mírně řečeno nadsázka.

   1. Mně třeba Íránci/šíité ani nepřipadají jako klasičtí muslimové (sunnité). Myslím, že sunnité (Hamás, Palestinci) jsou v té hře ti nejspodnější pěšáci, figurky. Třeba tam někdo bojuje za Alláha, ale spíš jde o to, že u nás na Západě začíná být politika nelidská. Zbytek světa je normálnější, nemá tu naši ideologii, kterou jsme přikryti.

    1. V tom s vámi naprosto souhlasím. Asi je to úděl všech světovládných civilizací, že se tak nehezky vyvinou. A potom nehezky skončí.

  2. Vod svyho vzniku izr vlada jen vytvarela podminky na utoky a obranu.
   A imperializovala kolem i uvnitr statu ,s nadmernym ozbrojenim ,
   vedoma sve drtive prevahy..
   Tim naplnovala rust revolucnich podminek..
   Hlavne zapricinila modernizaci vyzbrojovani celeho Vychodu. Jako reakci.
   A diktat vlad na populace , ktera zustava 80let bez nadeje aspon, na mir.

   Akce na ukladne zabijeni nepratel kdekoliv. Aby reakce z nich presly do konflitu.
   Mir a usili o mir , se staly veci neznamou a nepratelskou ..
   Propaganda a celosvetova vojenskych akci , ale jen tech viteznych nebrala koncu.
   Kdyz se diktura nestupnuje ,jde s kopce do kytek. Populace, uz nedodava vojaky.
   Videl sem, jak prepadli kram s hrackama a s velky zajmem si
   nosili plne pytle hracek pro deti, do aut. Jaky asi maji rozkazy a velitele.
   Jiny zase porad napadavaji jeden most. Nebo akce taky na bezbranne.
   K ovcim a kozam si pribrali na vychode vyrobu a vlastnictvi raket.
   Tak ohrozuji svou polohou mezinarodni obchod a existenci celeho zapadu..
   Prednost ale ma ted, uz absurdni ziskuchtivost , zarucena konflikty .

   Zivot na hromadach pisku neyplnuje. Tak se dali na vozbrojeny akce, jako reakci ,
   ze to chce nekdo, kdo neni a nebyl a bejt nemoh.To pomaha .
   Na druhy strane budovali ten Dubai. Ale doba je nejista.
   Penize z ropy a z dluhu ,obihaji kolem ,vykrystalizovaly do planu a ymuslu , na spolehlive zisky z konfliktu, a na jejich vyvoj a realizaci .

   Kopani tunelu jinym ,obojiho druhu zavadi zapad do pasti.
   Existence nad svym vlastnim tunelem , je nejista a zhorsuje se.
   Vede to Netanjahu.
   /18 tisic nahnanych vojaku s tanky ,odchazi z podtunelovany Gazy , konflikt je tragikomicky absurdni, jedny bojuji
   na povrchu s nepritelem , kterej se ale umistil jinde a navic neni videt/.
   Vlady resi problemy jen valkami a konflikty ve spolupraci s vyrobci zbrani ,coz vede do absurdnich situaci.
   Nahaneni zen a invalidu, mladych, nasilim do jejich valek.
   Hony na ukr zajice na U. porada vlada ,aby potom
   rus mel hony na ukr zajice z jeho strany..Zapad jasa a slavi krecovitymi oslavami ,
   potapi se do bahna stale horsich iluzi.
   /Sou prej na to zakony/. System a jeho malomocni jedinci nedovoli a
   zakazuje cokoliv jineho , spasit se od nejhorsiho..
   Usili za udrzeni systemu , se odehrava vyhradne akcemi teroru a novymi konflikty.
   Bidy maji nejvetsi zajem cmajznout si nejakej milionek pro rodinku.
   Nejdulezitejsi se stava fakt , ze kdyz maji milionu deset, chteji a musi mit dvacet.
   Konflikty vytvareji aby se udrzeli u koryta , ale na upevnovani moci ,
   neni energie ani schopnosti. Ustupovani dokonce utek z prostoru , kde se vladne a stupnuje moc ,v dusledku vytvari vakuum laka zajemce okolo , dovnitr…
   Vytvari kolem sebe vladu sveraci kazajky destrukce a prazdneho prostoru ruin,
   pozitivni snahy na zlepseni konci opet a vzdy v rozvalinach ,
   slouzi k dovrseni dulezitych okolnosti a podminek pro revoluce.
   Kdo vstoupi do rozvalin zhrouceneho systemu.

   Zrejme jde o voboji ,udesna chamtivost v case ,kdy ta jen dovrsuje a zrychluje revolucni otacky svyho konce , system vseobecnyho parasitismu , paralysa tech , ktery paralysuji ,tunelujou, strazi ukladne lecky , prohlubuji jamy na jine..
   Tak dlouho se revoluce exportuji /na vyvoj valecnych zisku/, na jiny , az se jedna vrati .
   Pres Gazu nebo pres NATO ,zbytecneho rozpinani ,kdy maji 900 zakladen.

   Muzeme napsat , ze se jedna o zjednodusene usili , zfanatizovani chamtivosti.
   Za kazdou cenu a pres mrtvoly , tech ochotnych .
   To nevadi , vymeni se sluhove a jejich reci.

   Takze mame Fialy, Scholtze, Bidy , uzkych malomestackych zajmu , kteri podporuji dve valky , ktere nemohou nejen vyhrat , ale hrozi uderit zpet..
   Za par dolaru vic a jeste jeden dalsi chamtivej tejden .
   Na druhy strane jsou podobni malomestaci s propagandou uzkych zajmu ,
   tedy prevzeti moci , aniz by meli nejake schopnosti, neco vyresit.
   Mimo hystericke vyjevy a neustale nadavani vlade.
   Za tim jsou jeste nejake zakulisni machinace bohacu..
   Co soros rikal spojenci presidentovi ,dulezityho ,ze az musel pricestovat ?
   Maloburzoasie ceka, jak to dopadne.
   Rozmnozovani uradu zhorsuje situaci do bezvladi.
   Paralysa az do Keystone cops. /Z americkych situacnich grotesek/.
   Tri straznici /nestranici/, stali pred straznici, placici/.V+W.
   Prilis mnoho opatreni, tajnych narizeni byrokratickych malomestaku a pravidel, hromadeni zakonu nuti policii k sebeobrane a k obrane jejich zamestnavatelu, byrokratu.
   To vostatni az daleko potom. Porad krici a vytvari dojem ,ze jedinej zajem meli ,
   postupovat absolutne spravne , perfektne , zrejme cetli behem akce spisky,
   jak presne postupovat a nedopustit se jedine chybicky.
   Vo kterych instrukcich my nic nevime..Tak se siri famy ,ze to zase v praxi podelali. Napr.
   Kdo pucoval studentovi na zbrane /nikdo ?/ a nic neoznamil , co rekl nezamestany a tak
   bez prijmu student na co si pucuje a jak dluh hodla splatit, kdyz pujcka nevede k prijmu chudeho studenta a dale ze si dela doma arsenal
   Kdo prodaval , nikdo ? Zadny dokumenty = Ilegalni ksefty?
   Dalsi a dalsi zbrane a strelivo , jejich nesmyslne hromadeni , studujicimu polske problemy 200 let stare, jednotlivci /otec nevedel/,absurdni absence i nejmensiho podezreni,
   , kdyz ty zbrane nemeli zadne moznosti jineho pouziti .
   Bez spetky podezreni , kdy se utoky na skoly opakuji denne v celem svete..
   A medialne tezene..

   Obhajoba na trvani na splnovani nesplnitelnych a udesnych hovadin, zpitomnelych malomestacku , zmnozeni skudcu a destruktivnich akci ,/napr. vynalezani nepratel za kazdou cenu treba fantasie na oteplovanosti pocasi a propaganda jich ,
   zavedly nekonecnymi agresivnimi provokacemi system do slepe ulicky.
   Reakce na to, opravdu vsechno a este vic ,se dostavila.
   Opravy vozidla systemu , zalepeni der v pneumatikach , aby kola mohly vezt
   naklad bahna absurdniho maglajzu , nekam dal. Je v koncich.
   Nehynouci spojenectvi s valkami , hraze proti miru a nikdy jinak ,dalsi
   unorova /ruska / revoluce na obzoru ?..

 22. Vidláku, Vidláku … začínám si myslet, že přestáváte věřit na velkolepé vítězství našich zbraní. Kupodivu (nebo záměrně?, … že to máme připravené v záloze?) jste se nezmínil o naší nejsilnější, nejhrozivější a nejvelkolepější zbrani, které se leknou tak, až si sednou na sandál.
  Počkejte až se semkneme, nasvítíme budovy ostrými barvami a vyšleme ostré prosby na dodávku surovin a výrobu zbraní těm hloupým nevzdělaným individuům, žijících mimo naši rozkvetlou zahradu, plné lásky, citu a porozumění.
  Naše strategie je zde:

  https://www.youtube.com/watch?v=P7yBgYwABrI

 23. V ČT se dnes objevila reklama na Rusko. Reklama na ikonickou Ladu Nivu (model) a pořad o kolech na Kamčatce, kde zněla dokonce ruština a nebylo tam na Rusko jediné negativum.

  1. Kua, nemám bednu.
   Já vím, že bych měl hledat sám, ale bez názvu pořadu to nedám.
   Našel by jste, prosím, název pořadu, nebo nějaký link. Rád bych si to stáhnul.
   Děkuji předem mnohokrát.

  2. re: Ládik!!!

   Díval jsem se.
   Tajně a ve skrytu duše jsem snívával, že bych se na pobřeží Tichého oceánu vypravil ihned po vstupu do řad důchodců.
   Důchod nikde na dohled, Ivan se na mě nasral, protože vojna, takže Žádný Magadan na motorce se asi konat nebude a zůstane jen nesplněný sen…

   1. Targus, v Rusku jsem byl na motorce loni v létě. Vízum v pohodě, vstup přes Lotyšsko. Žádný problém, lidé milí, Bajkal krásný. Nevymlouvej se a jeď.
    L.

    1. Re: Lanny

     Ještě furt nemám ten důchod, abych nebyl, jak na závodní dráze – honem tam a zpátky vlakem. Z Bajkalu to je k pobřeží ještě lán světa.

     Jak jste jeli? Na Daugavpils, Vitebsk a Smolensk, anebo ještě výš po M-9, abyste minuli Bělorusko?

     1. Lanny má na motorkářích profil s věkem 14 let, tak jsem zvědavej na odpověď. Chystám se tam v roce 2036, abych taky nemusel spěchat zpátky, už se těším!

       1. Nebuďte takový optimista, Targusi. Aby se pánbůh necítil dotčený, že mu kecáte do jeho plánů, a neráčil vás tady zachovati až do těch hořkých dnů…

     2. Jel jsem M22 / M9 na Moskvu, Omsk, Irkutsk a Severobajkalsk. 17 t.km (ca. 1000 km gruntovky) a 6 týdnů. Touto cestou jsem si osladil začátek důchodu.
      O válce jsem se s nikým nebavil (nikdo to po mě ani nechtěl), o běžném životě ano.
      Tak asi tak.

 24. Bachmut dobyval Prigozin pul roku, mesto je cirka 6×6 km.
  Izraelci ohlasili dobyti mesta Gazy (zhruba tretiny pasma) pred par dny. Mesto Gaza je o trosku vetsi, nezli Bachmut a ma hustsi zastavbu.

  1. No, a Mariupol dobyli Rusové za tři měsíce. A když vyhlásili jeho dobytí, tak to mnozí zpochybňovali, až do doby než vyšly z podzemí zástupy zajatců a už to dál zpochybňovat prostě nešlo.
   Ale jinak máte recht a Vidlák je mimo. Ukrajina i Izrael vítězí a ty mongoloidní hordy už jenom zběsile prchaj a jsou jenom krok od totální a konečné porážky.

  2. V Bachmutu byl plně vyzbrojený protivník s děly, tanky, MLRS, Javeliny, kulomety a podobnou další wunderwaffen západní technikou.
   V západní Asii jsou kozošukové v sandálech s AR 10, a možná nějakým ATGM (prý z SSA Uaruiny)

   1. Re: Pivoj

    Sandálisti mají poněkud jinou taktiku boje. A hlavně mají betonové kanály. V nich by byly tanky a děla k hovnu.

   2. Wagnerovci byli takticky a operativne nejschopnejsi armadou sveta, a to diky distribuci veleni na nizsi slozky. Prapor, nekdy i rota, byl opravnen udelovat rozkazy na urovni divize, cimz se ziskal cas k presunu jednotek. V pripade privolani vdusne podpory slo az o hodiny (!).
    Normalne trva privolani K42 1-2 hodiny (nez projde zadost nahoru a rozkaz dolu), Wagnerovci je tam meli do 15 minut.
    Jinak doporucuji kouknout na mapu- Bachmut je z velke casti planovane mesto sovetskeho typu s sirokymi bulvary a prolukami a jeho panelove centrum je obklopeno zahradnimi/ vilovymi ctvrtmi. Zatimco Gaza mestu je chaos uzkych ulicek, kam se tank nevejde a transporter nevytoci zatacku/ krizovatku.
    K tomu stovky kilometru tunelu.
    V Bachmutu bojovalo odhadem 50 tisic Wagnerovcu, proti nim 10 tisic Ukrajincu.
    Prvych padlo asi 20 tisic, u druhych se nevi, ale zrejme vetsina.
    A dodnes se bojuje o vysiny okolo Bachmutu.

    1. re: stridor

     No vy jste se zas rozkecal.

     50K Vagnerů v Bachmutu ani omylem. Tolik vojclů neměli dohromady i s týlaři. A kde vám zůstali vojcli na týdenní rotaci mužstva?
     A prapor nebo rota nemůže velet divizi, protože to jsou jednotky, nikoli velitelé.
     Jinak bigošácká divize má velmi přibližně 15K vojclů, to fakt nevím, k čemu by vám byly rozkazy pro takový počet lidu. Ti by se vám postříleli navzájem.
     V městském boji potřebujete super komunikaci na úrovni družstev a čet. Rota už je moc.
     A samozřejmě komunikační provázání těchto čet na služby, které vykonávají jednotky odvelené ze svých vyšších celků. Dělostřelci, letectvo, ženisté, spojaři. Třeba k útočící četě bych to viděl na jednu dělostřeleckou baterii plus ještě něco na přikrytí protipalby nepřítele.

     Studujte systematičtěji a nehrejte furt na kompu tanky, není to s vámi k vydržení.

     1. Ja se o to hadat nebudu a v klidu se necham presvedcit.
      V Bachmutu jsem nebyl, jen davam dal, co jsem cetl od lidi, co tam byli.
      Ale je jasne, ze i ti muzou mit jen dilci informace, jez neodpovidaji celemu obrazu.
      Ale vetsina se shodne na tom, ze pomer vojaku byl u Bachmutu 5:1 a ze Wagner mel mnohem operativnejsi (rychlejsi) rozhodovaci schopnosti, nezli bezna armada, coz bylo dano distribuci pravomoci na podrizene jednotky.
      Na vojne jsem byl u mnoha jednotek, od stavebnich, pres motostrelce a tankove, az po parasutisty. A je mi jasne, ze pokud by vypukla valka a tyhle jednotky by mely zacit ucinne bojovat, muselo by dojit k jejich obrovske reorganizaci za pochodu.
      Aby se, obrazne receno, ze samoziviciho se perpetum mobile, stojiciho na miste, udelal parni valec, schopny prevalcovat vse, co mu prijde do cesty.
      Podle meho se s timhle potykali i Rusove. Proces to byl (je) dynamicky a co plati dnes, nebude uz platit zitra- nejaky souhrnny popis (zaver) je tu tedy velmi obtizny.

       1. I vlastního Wagnera – tedy Prigožina. Prodavače párků, který se vypracoval na velkopodnikatele. Kamaráda Putinova. Hysterika a lháře.
        (Mezi námi, člověka, který se mi jednak fyziognomií, jednak způsobem jednání nevýslovně hnusil. A jak to tak vypadá, nejen mi.)

       2. Re: Homér

        To se povídá, přičemž naprostá většina lidí není schopna rozpoznat jednotky vlastní o jednotek PŘIVELENÝCH. To jsou ty tzv. služby, o kterých jsem psal výše.
        Předpokládám, že v ruském letectvu panují stejné pořádky, jako kdysi, tzn. kdo chce za knipl, bez milosti 5 let studia na VŠ. Takže jedině překup vyřazených kusů, což je problém, protože v padesáti končíte a opět BEZ MILOSTI.
        K tomu potřebujete vlastní letiště, stroje, zbrojaře, techniky, meteoslužbu, blablabla…
        Není jednodušší zažádat o přivelení jednotky, kterou si připravíte k obrazu svému tím, že jim nakoupíte vše, na co si ukážou?

        Ale samozřejmě jsem v oblasti spekulací…

      1. Re: stridor

       z běžně dostupných info bylo možno číst, že v samotném Bachmutu byly vždy minimálně tři brigády, což je bez služeb nějakých 15 000 lidu. Plus rotace, plus týlaři. A jsme na šedesáti, o kterých jsem četl já.
       Ale opravdu zbytečně gaučujem a popkornujem.

  3. Kdo ma zajem vo neco nevobvyklyho ,tak podiva na tube ,co se odehralo v New Yorku s kutanim podzemnich chodeb.
   Co se z toho vyviji . Neuveritelnosti. Sou pod tim desitky tisic diskusi..
   Nikdo nic nevi.

  4. Co to je S., za blbost. Srovnavat dobyvani dvou mest.

   Asi nejvetsi problem,pro vladu byl nebo byli ti, ve stinu , za Prigozinem.
   Dodnes je ticho a uz zustane.

  5. Tak ono je otazne, ci to nebolo cielene. Ved Prigozin cely cas jajkal, ako nema municiu a UA tam posielala dalsie elitne hednotky, ktore potom chybali pri protiofenzive

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *