18 července, 2024

Ne tímto způsobem

Dnes zaměříme naší pozornost k válce na Ukrajině. Mají tam hentu rasputicu, což dost omezilo vedení bojových operací a tak se zdá, že se tam toho zase moc neděje. Tedy, kromě ruských raket, které na značné části ukrajinského území zajišťují zhasnuté světlo. Jinak se nic zajímavého neděje, kromě zaručených zpráv z obou propagand, že co nevidět začne další ofenzíva tu západní, tu východním směrem.

Já jsem našel jeden projev generála Surovikina, který bych si dovolil odcitovat:

Elektřina pohání také systémy velení a řízení. Pokud prezident Zelenský skutečně chce, aby všichni jeho obyvatelé měli vodu a elektřinu, stačí, když přijme podmínky RF a my toto tažení zastavíme. Dokud tak ale neučiní, budeme pokračovat v útocích na cíle, které dodávají elektřinu jeho ozbrojeným silám. Pokud to bude mít dopady na civilní obyvatelstvo, je na něm, aby se s tím vypořádal.“ Voda a elektřina byly bohužel nadobro vypnuty, nebo alespoň na dlouhou, dlouhou dobu pro všech těch několik milionů obyvatel Doněcké a Luhanské republiky, kteří byli dělostřelbou vyhnáni ze svých domovů a kteří utrpěli ne nepříjemnosti, ale v mnoha případech trvalé poškození života. Možná to není rozdíl, který by se každému líbil, ale pro mě je tento rozdíl zásadní.

Fór je v tom, že toto neřekl Surovikin, ale řekl to na tiskové konferenci 25. května 1999 v Bruselu alianční mluvčí Jamie Shea, když obhajoval, proč NATO útočí na jugoslávskou kritickou infrastrukturu. Já jen vyměnil názvy. A ještě k tomu dodám, že NATO muselo být tehdy už hodně zoufalé, když se takovým ubožáckým způsobem mstili jugoslávskému obyvatelstvu. Aha, zase špatně, tohle přece říkají naši intervjuci o Ruském bombardování ukrajinských elektráren… Jak vidno, žádná vojenská novinka…

Tak tohle bychom měli… jdeme dál.

O plynulém víkendu jsem měl doma Mariana Kechlibara. Ano, toho blogera, kterého považuju za natolik zajímavého, abych se zamyslel nad vším, co píše, i když mám zcela odlišný názor. Prostě když to říká Kechlibar, je rozumné si to vyslechnout. Snažil jsem se ho pozvat už dlouho, když o tom tak přemýšlím, trvalo to dva roky, než jsme našli termín přijatelný pro nás oba. A protože jsem neměl žádnou zabijačku, měl jsem dost času si vyslechnout všechny jeho argumenty.

Musím říci, že se mi o dost zmenšil rozpor mezi tím, co píše na svém blogu a mezi zprávami, které mám od příbuzenstva a od mých ruských kamarádů a přestala to pro mě být taková divočina. Následující odstavce budou takovou směsí Kechlibarových argumentů, mého pochopení či nepochopení a nějakého výkladu. Kechlibara budu pouze volně parafrázovat a spíš to bude o tom, jak jsem jeho výklad pochopil, než jak ho řekl.

Začneme čistě povojensku tím, v čem nejsou tak úplně rozpory:

Válka na Ukrajině se vede na velkou vzdálenost. Území v dostřelu druhé strany je extrémně široké. Ukrajinci mají k dispozici raketomety HIMARS s dostřelem osmdesát kilometrů, Rusové mají k dispozici zase své zbraně. Někde uprostřed tohoto šíleně širokého území je nějaká linie doteku, kde sedí v zákopech vojáci, nad nimi lítají drony a navádějí na ně palbu. Jakmile nějaký ten raketomet nebo dělo vystřelí, musí zase okamžitě někam jinam, protože si ho hned všimne nějaký jiný dron či družice a hned tam opět navádí palbu. I desítky kilometrů za dělící linií jsou všechny sklady i jakékoliv shluky lidí či techniky v permanentním nebezpečí. To je jasné, ne?

Válka na Ukrajině je jakýsi mix mezi první a druhou světovou, ale navíc s tím, že musíte urazit strašně dlouhou vzdálenost v dostřelu nepřítele, než se vůbec dostanete k rozbité vesnici, kterou se snažíte obsadit a vypudit odtamtud nepřátelské vojáky.

Tento způsob boje je extrémně náročný na logistiku a na koordinaci sil. V obojím má Ukrajina víceméně navrch, protože má k dispozici celé NATO s jejich komunikačními centry i poradci. Američané i Britové tohle mají nacvičené ze svých válek, takže Ukrajinci reagují rychleji, než Rusové, kteří to vyrovnávají palebnou převahou, která je ale opět extrémně náročná na dodávky munice. NATO možná nemá tolik děl a granátů, jako Rusové, ale mají hodně počítačů, obrazovek a aplikací na zadávání souřadnic pro dělostřelectvo.

Nejde o to, že by ruské vedení bylo hloupé, či neschopné, ale ruská armáda má svůj systém postavený pro jiný druh bojové činnosti. Má jinak řešenou logistiku, založenou více na vlacích a méně na náklaďácích. Navíc Rusové nezavedli do logistického procesu paletové vozíky, takže nakládají a vykládají pomocí vojínů rukama. Svým způsobem je to výhoda, protože voják může dělat i jiné věci, než jen nakládat, ale i nevýhoda, protože prostě bedny na auta nakládá pomaleji. Zároveň nejde jen o to, dostat na frontu co nejvíc granátů. Jde o to, jich tam dostat tak akorát. Děla i raketomety se musejí pořád přemísťovat, takže pokud jim dodáte moc granátů, nemohou je vystřílet a musejí je tam nechat. Proto vidíme na ukrajinských videích tolik opuštěné ruské munice. Ukrajinci postoupili, Rusové se stáhli, ale museli tam nechat munici, kterou nemohli vystřílet, pokud nechtěli přijít o děla a neměli jak, vzít náboje sebou.

Navíc… USA do ukrajinské války investovaly víc peněz, než je celý ruský vojenský rozpočet… To se musí někde projevit.

Podle Mariana Kechlibara Rusko v tomto souboji logistik nevítězí. NATO je v tomto ohledu lépe zabezpečené a tyto věci umí lépe. To samozřejmě neznamená, že někde v Rusku pobíhá nervózní Gerasimov a lomí rukama, že neví, co s tím má dělat a nebo že by nevěděl, jaká je skutečná situace. Ale prostě zavedené procesy v polních podmínkách nezměníte ze dne na den.

Zde přidávám poznámku, že podle intervjuků z Novinek se Rusové vracejí k diviznímu uspořádání, protože bojové taktické skupiny se jim neosvědčily…

Různé vyfotografované obranné linie i v dalekém zázemí ukazují, že Rusové jsou si naopak velmi dobře vědomi jaká je situace a připravují se na ukrajinskou taktiku „ohlodávání“. To prostě celý měsíc ostřelujete na frontě různé skladíčky, mostíčky, silničky a nádražíčka, až dojdete k názoru, že tady a teď Rusové nebudou schopni dodávat dostatečné množství munice a pošlete tam co nejvíc lidí a co nejvíc techniky. Při trošce štěstí prorazíte, jako u Kupjansku a při trošce smůly neprorazíte a stojí to dost krve.

Do toho si přidejte ten nechutně velký dostřel ručních protitankových a protiletadlových zbraní, které jsou laciné a hojně užívané, takže jsme ve stejné situaci, jako na konci středověku, kdy kdejaký drnohryz s trochou výcviku bez problémů sestřelil z koně vycvičeného obrněné rytíře. Tato válka je ve fázi, kdy jsou rytíři použitelní jen někdy a jen trochu, ale je velký zájem o drnohryzy.

Takhle to dává celkem logiku, ne?

Marian Kechlibar říká, že Rusko tuto válku prohraje, pokud nějak zásadně nenapraví své nedostatky, které jsem popsal. Sám říká, že není radno Rusko podceňovat, Surovikin rozhodně neřekl své poslední slovo, ale způsob, jakým je válka vedená, nahrává na frontě spíš Ukrajincům a Rusové jsou na kratší straně páky. Což neznamená, že se třeba nerozhodnou zabrat větší silou… tedy pokud ji mají… Kechlibar tedy tak trochu předpokládá, že v Rusku se zase brzy mobilizace rozjedou.

A aby nedošlo k mýlce, Marian Kechlibar nesdílí romantické představy o hodném Rusku, které bylo vyprovokováno…

Já bych k tomu dodal, že ho teď už celkem chápu a budu sledovat, nakolik se Kechlibarovy předpovědi naplní. A chtěl bych říci, že přesně takhle bych si představoval debatu o ukrajinském konfliktu. Poslouchat, že jsou Rusové jen ožralí mužici, jak to dělají na Novinkách, to jaksi nic nevyřeší. Chtěl bych se bavit o vojenských otázkách, o tom, co se na frontě může dít a co se nemůže dít. Chtěl bych občas slyšet slovo „nevím“ a nesnáším jásavé zprávy o skvělém úspěchu s dovětkem, že zprávy nebylo možné ověřit. Chci si porovnávat zprávy od Rybáře, Scotta Rittera, Big Sergeho s Marianem Kechlibarem. Všechny ty Vojáčky a Visingry a ukrajinskou tiskovou kancelář považuju za ztrátu času, protože se od nich vlastně nic nedozvím.

Já prostě chci číst Dominika Ticháčka, Petra Hampla a Mariana Kechlibara a porovnávat jejich postřehy s realitou. Názor si pak udělám sám a nepotřebuju ho mít předžvejkaný od České televize.

419 thoughts on “Ne tímto způsobem

 1. Fakt nevím co si o těchto syncích mám myslet, jen že jim před 33 lety teklo mlíko po bradě.
  Nikdy jsem nebyla na vojně, ale viděla jsem nespočet dokumentů z dob socíku a utkvěly mi v paměti kaťuše, kterým se dnes říká Stalinovi varhany.
  I jako nevoják bych nechtěla být v místě dopadu.
  A silně pochybuji, že dnes na raketomety zapomněli. Němci se těch starých raketometů velmi báli. A říkali jim Železná opona, ten výraz potom použil Churchill.

  Dnes se těm zbraním říká termobarické zbraně jestli se nemýlím a na Ukrajině je Rusové používají. Vysává to vzduch z plic, takže pochybuji, že to někdo přežije.
  Ty výkonné vytvoří i tlakovou vlnu podobné vlně jaderné, aspoň co si opět pamatuji z filmových zdrojů. A spolehlivě ničí i techniku.
  Macron prijechal na návštěvu USA a s Joem probírali i ukončení války. Strejda Joe nechce válku s Ruskem, oni se Rusové netají tím, že by některé důležité místa USA srovnali se zemí . Techniku na to mají a jen blbec o tom může pochybovat.
  Jinak by asi ten polský incident, který je dnes zapomenut, jinak vyvíjel. Asi to fakt byla provokace blbečků z Polska, Ukrajiny, Pobaltí a nás.
  Ta rasputica je opravdu hnus, videa Ukrajinců jak odpočívají v blátě na zablácených lehátkách na telegramu jsou. Zákopy plné vody a dost ti vojáci nadávají Zelenskému. Propaganda hovoří jinak, že.
  My jsme za socíku slovo Rusaci nepoužívali, říkalo se jim Sověti, protože to byl Sovětský svaz. Rusko vzniklo později po rozpadu, nevím jistě, ale je to 30 let. Byla u toho menší bitva o televizní věž, střílelo z tanků a zahynulo několik tisíc lidí.

  1. Chtěl jsem tím naznačit, že Rusko porazit nepůjde…
   Pro jistotu ve formě vtipu, protože pochybovat o Konečném vítězství může mít své konsekvence.

   Kdyby se to vzalo doslova, Rusáci, až porazí sami sebe, by získali nepochybně tolik akcií Syndikátu M&M, že by to celé převzali celé… 🙂

   1. Ja jsem to pochopil jako porazit je jejich vlastnima rukama.
    Jinak to nepujde, ale takhle to funguje a castecne tak dnesni valku i chapu.

    1. Jen aby se dřív neporazil západ svým debilním nápadem převést výrobní prostředky do Číny. Stačí jeden nakažený a celá fabrika jde do izolace i s lidmi. A ti prchají. Ve výsledku nemá kdo pracovat pro debilní západ.
     Do vánoc jsme měli zachovat třísměnný provoz. Už je zrušen, z Číny nedorazil materiál. Už přecházíme na dvojsměnný provoz a pokud to bude takto pokračovat, bude jen ranní směna. Je možné, že nebude ani ta.
     On to ten Si dělá dobře, on zato nemůže, že někdo vyrobil koronavirus a chce chránit lidi přece.
     A západ musí čekat.

  1. No, uvidíme už pátého prosince, v pondělí – ne?
   To vstoupí v platnost zákaz dovozu ruské ropy, ne?
   Takže na konci Družby, bude ten proud ropy vypadat asi tak, jako ten můj, ráno na WC 😀

      1. Nejenom Orbána. My si vyhádali výjimku na 3 roky, Orbán na dobu neurčitou (respektive dokud nenajde náhradní zdroj).

 2. K těm zakonzervovaným lokomotivám. Před rokem 2000 jich v „zapasech“ na Ukrajině? Bělorusku a v Rusku byly tisíce. V různém stavu, od šrotu po pojízdné.
  Za války v Bosně a Hercegovině fungovaly především parní lokomotivy. Bylo jich plno na rozchodu 760 a 1435 mm. Důvod byl prostý, Parní lokomotiva se dala i v podmínkách blokády opravit, je to kovářská práce. A jezdilo se na domácí uhlí. Vyrobit benzin nebo naftu je náročné. I dnes na kolenou vznikají nové úzkorozchodné parní lokomotivy. Dokonce i u nás, nejen v Anglii a Německu. Moderní spalovací motor na koleně ale nevyrobíte. Stačí si připomenout strašení s moderními čipy. A staří dědkové u párovek? Jsou, ale jsou i úplně mladí kluci. Těch je víc, dědkové, víme, odcházejí.

 3. Budeme se muset „bránit“ i po válce , protože kdo bude „obsluhovat“ tolik ukrajinských válečných vdov? To teprve začne útok a kdo nevyleze na strom, bude nemilosrdně použit! Tady si dělám legraci, ale oni ty kluci , co sem do Evropy nalezli , přeci jenom budou k použití. Pánbůh má všechno dobře vymyšlené a co se nehodí, skrtněte.

  1. Milane, a které ty kluky máte na mysli? Ty ve středním věku (35-45), co sem přišli makat dávno před 24.2., nebo ty mladé, vesměs atletické týpky do max. 30 let, co se sem s iphony, tablety, platebními kartami a ukravínskými simkami, v Audi/VW/BMW, nahrnuli po 24.2. ?
   Myslíte, že jedni i druzí se po konci konfliktu pohrnou zpátky domů, obsluhovat válečné vdovy s dětmi a znova budovat zemi? Já bohužel vidím, že to nejsou vděční a pokorní váleční uprchlíci, ale vesměs namyšlení až arogantní machýrci, s maximálně středními školami, co ale většinou nic neumí (nemají skoro žádnou praxi). Jejich jedinou výhodou je snad to, že se většinově domluví anglicky.
   Kdo bude chtít zpátky do totálně rozmlácené, prakticky nefungující země, kde bude úplně všechno, třeba obstarání základních potravin a oblečení, problém se sháněním na celý den?

   1. Ukrajinská mafie,to známe z počátku devadesatek. Brutalita a drzost nepredstavitelná a výpalné,tím se živili. Teď dají druhé kolo. Tenkrát jsme je měli za Rusáky,dnes budem rozlišovat

     1. Re: Tneco…

      Mají v popisu práce bonzovat, co viděli.
      A někomu se to evidentně nelíbí.
      Řekl bych, že těm, kterým se ze zahraničí moc nechce do východního masomlýnku…

  2. Kdybych byl mladší a hlavně svobodnější, klidně bych se některými nechal nemilosdně použít. Před jinými bych vylezl i na vrchol topolu.

 4. Přece jen se přidám. To nejhorší, co by se mohlo Rusku stát, by bylo vojenské vítězství podle vašich představ – tedy že by obsadilo a muselo živit příživnickou Ukrajinu. Provokace, které Ukrajina dělala v minulých létech občas budily dojem, že se snaží přimět Rusko, aby jí obsadilo a muselo živit.
  Denacifikace – jediný reálný způsob je ten, že dají náckům po tlamách tak, aby se zas*ali hrůzou, když uslyší slovo Rus. Osvědčilo se to před časem v Německu. Ono v takové situaci náckovství dost rychle odchází, protože je v něm dost zbabělosti. Ostatně to vidíme i na našich náccích. Jsou drzí, protože je to považováno za chvályhodné.
  Takže je otázka, co jiného mohou Rusové dělat.

  1. Já jsem si nevšiml, že by druhou světovou Sověti ukončili na svých hranicích – oni pokračovali tím podle vás nejhorším a došli přes Polsko až do Berlína.
   Dokonce bych řekl, že to ani nenatahovali, že se spíš Němce snažili bít vším a dorazit je co nejdřív.
   Tu fázi k Moskvě a Stalingradu beru tak, že prostě prohrávali a dávali se dokupy, ne že schválně předstírali slabost, aby Němci do nich vypotřebovali co nejvíc nedostatkového olova.

   Já si myslím, že v zájmu Ruska bylo ovládnout v roce 2014 sobě nakloněnou část Ukrajiny a ve zbytku instalovat nějakého svého panáka. Anebo to nechat Polákům, aby se válka odehrála mezi Pšonky a Banderovci.
   Anebo letos masivním a drtivým úderem během měsíce zlikvidovat možnosti odporu, izolovat od Polska a do léta ovládnout. Pak podle situace, buď jako v roce 14 nebo to vymyslet s Běloruskem jakou svazovou federaci.

  2. Jednou za sto let se celá Evropa vypraví na Rusko, aby tady dostala pořádně přes čumák. Vždyť si to vezměte, rok 1612, 1710, nebo 1709 počítáme-li to od Bitvy u Poltavy, 1812, 1914 (1941 bylo jen pokračování).
   Jedna moudrá babička děla:
   „Hajzlíka je třeba seřezat až se posere. Pak ho nechat chvilku odpočinout a seřezat jej za to že se posral.“
   Rusové jsou trpěliví. Co jiného by mohli dělat. Těm tupějším to klidně zopakují. Opakování je přece matkou moudrosti. Fackováním se sice nedá zvýšit inteligence, ale opatrnost ano.

 5. Válka na Ukrajině může skončit jen naprostým rozvalem Ukrajiny a jejím následným přeformátováním. Vojenská porážka při masivních dodávkách zbraní a informací je iluzorní, ale rozpad zázemí je konečná. Proto není nutné útočit, ale mít v pohotovosti velkou armádu pro události potom.
  To znamená zničit zázemí a morálku obyvatel. Bez elektřiny v moderní společnosti nic nefunguje, počínajíc pokladnami v obchodech a konče provozem kanalizací.
  Armádě na frontě postačí nafta, ale v zápolí u první opravny je nutná elektřina. Podobně, naftové lokomotivy jsou fajn, ale na zajištění provozu nestačí elektřina z agregátů. Těch je zoufale málo – kolik dieselagregátů nahradí jadernou elektrárnu? A pak, i kdyby jich bylo dost, nebude dost nafty. Ta se také vyrábí i dopravuje za pomocí elektřiny.
  Hlavní ale je stav zázemí, morálka obyvatel, jejich možnosti pracovat a přežít. Musíme také připustit, že zdaleka ne všichni Ukrajinci jsou stoupenci Bandery a UPA a nemají v srdci nenávist vůči Rusům, nemluvě o tom, že Rusy jsou.

  1. Taková fousatá historka z ČSLA – vojáci se smáli zakonzervovaným parním lokomotivám v majetku armády. Starý bobr se jich zeptal, čím budou přesouvat materiál, až nepřítel v prvním kroku vyřadí elektrifikaci a po nějaké době dojde nafta. .. Uhlí máme, budete rubat, anebo nouzově budete topit dřevem.
   Nebyl jsem u toho, ale bajka je to poučná.

    1. Re: BANdita

     Viděl jsem je.
     Bylo to docela velké úložiště na Sibiři. A dělali na nich údržbu. Ale je to spousta let zpátky…

    1. Pro fajnšmekry doporučuju parní průmyslovou úzkokolejku u Mladějova. Některé víkendy v létě jezdí a se strojníky se dá dobře pokecat.
     A na historii té šamotárky se dá demonstrovat celá naše historie od počátku 20. století.

    2. Taktak, jino.
     Měl jsem tu obrovskou čest, být u nakládání tendru, napouštění vody, čištění roštů a roztápění „Rosničky“. Byl jsem tam s dokumentárním štábem, točit historickou parní jízdu – od úplného začátku, samotné jízdy až po konec v depu, vysypání roštů, vypuštění vody a čištění.
     Je to hotová věda! Jeden zapomenutý zavřený ventil, nebo přehlédnutí údaje některého z mnoha manometrů, může způsobit vážnou havárii. A to je Rosnička už poměrně moderní stroj.
     Dnes už to umí a zodpovědně zvládají jen „senioři“, nebo perfektně vycvičení, zodpovědní nadšenci s přísnými zkouškami. Až na tyhle výjimky, dnes tyto vzácnosti svěřují jenom lidem hodně 60+, kteří v minulosti na těch strojích buď sami jezdili, nebo na nich začínali jako topiči-přikladači.
     Na YT je spousta videí nadšenců od páry. Třeba souběžná jízda Štokra a Šlechtičny – všimněte si, jací dědkové je řídí. Snad mají vychované dobré a zodpovědné nástupce..
     https://www.youtube.com/watch?v=I4oizLRHHZA

     1. Re: Tenco…

      Všude by měly být pojišťováky, takže pokud vše funguje, jak má, přijdete akorát o tlak páry.
      A chce to trochu rutiny – samozřejmě…

    3. Re: jina

     Nedělejte z toho vědu. Nalijete vodu, zatopíte a čekáte na správnou velikost tlaku páry. Pak jen odbrzdíte, povolíte správný ventil se ono to jede. Když se vám to nelíbí, ventil uzavřete a pustíte reverz.

     1. Zatopit není jen tak. Topeniště musí být rovnoměrně pokryto uhlím i tak zvaně pod škraň neboli vedle dvířek, nebo propálíte rošty a je hotovo. pak se musí nastavit rozvody na směr jízdy, obvykle počkat, až si mašina odfrkne přes pojišťovák, odbrzdit lokální brzdu mašiny a brzdič Božič soupravy, je-li připojena, pak se zatáhne za kopyto a jedem. Ten pocit hýbajících se tun pod zadkem je nepopsatelný.

      1. Re: nemesis

       Rošty samozřejmě nepropálíte, melete ho*na.
       Ale nerovnoměrným a rovněž rychlým zahřátím dostávají rošty dost na frak, takže pak rády praskají.

       1. Pěkných pár jsem jich v mládí pokroucených a spadlých do popela viděl a měnil. Prosoukat se do topeniště byl kumšt, ale byl jsem mladý a štíhlý. Kolik jste jich viděl Vy?

        1. Re: nemesis

         Topeniště na praxi – nepovinně ze zájmu, rošty jsem pomáhal vyrábět.
         Bývalé ŽDB Bohumín.
         Jinak pokroucený rošt není propálený, ale pokroucený. Jedná se o zcela jiný způsob poškození.

     2. Když se to umí, není věda nic.
      Ale těch, co to umí, těch tolik není.
      Navíc tu mašinu musíte stále poslouchat, mazat, správně krmit…
      …malý zácvik to vyžaduje. A nedejbože nefunkční pojištovák po těch letech…

      1. Namazat, případně přešálkovat kluzná ložiska ojnic a spojnic, vyčistit dýmnici, občas jít obezřetně ukrást víčko maznice z mašiny v provozní záloze, což se nesmělo a trestalo, tak tam musel mladej, jo to byly časy.

       1. A ten krouťák při rozjezdu! Prý se to nesmí, ale mašina bez zápřahu protočí kola a zmizí v oblaku páry, než se jeden vzpamatuje.
        Je to úžasná technika, kterou stojí za to, zachovat v provozu. Čím dál větší problém je prý kvalita dostupného uhlí.

        1. Jo jo, to se dobrému fýrovi nemá stát. Ona si ta x-tunová mašina umí na kolejích i poskočit. Třeba těžký nákladní vlak se rozjíždí tak, že se mašinou cukne dozadu, aby se se na sebe narazily nárazníky vagónů a stlačily jejich péra, pak se rychle přestaví rozvody dopředu a cuká se to pěkně vagon po vagonu. Docela věda.

  2. Češi taky nebyli uctívači Hitlera a pracovali pro 3 říši.
   Miliony, padlé ve válkách, snad ty války chtěly? Přesto střílely, když jim poručili.

   Jaké zázemí?? Ono snad na civilistech někomu záleží? UA snad válčí ze zdrojů ze svého zázemí????

   Trochu myslet.

   1. Ono je to trochu komplikovanejsi. Cast delniku pracovala treba ve Skodovce pro Risi usilovne. Jak rikal jeden pametnik, byli vedeni ideou, ze kdyz nas zapadaci v Mnichove zradili, tak at jim to ted nemci poradne nandaji…

 6. Američané nechtějí porazit Rusko, protože:
  1. vědí, že to není možné
  2. již dosáhli svých cílů (vytvoření Železné opony mezi EU a Ruskem (potažmo Čínou) a hospodářské oslabení EU jako konkurenta USA. Toto jsou hlavní důvod války na Ukrajině. Ve skutečnosti o Ukrajinu vůbec nejde.
  3. USA a hlavně EU mají zásadní hospodářské problémy dané vysokým zadlužením a inflací takže na velkou válku nemají prostředky a zbrojní kapacity.
  4. Hlavní hrozba pro USA není Rusko, ale Čína.
  Konec války má v rukou USA. Až se jim to přestane vyplácet ukončí finanční a vojenskou podporu Ukrajině a tím válka skončí.

   1. Jo, jde o rozpad RF a následné ovládnutí jeho zdrojů.
    RF je pro USA smrtelná hrozba – je to jak s přehradou … pokud do kterékoliv přehrady navrtáte byť jen malou dírku, tak se přehrada dříve nebo později poroučí. Jediný způsob záchrany je tu dírku ucpat.
    RF tu dírku do dolarové přehrady už udělala a USA buď RF eliminují nebo se dolarová přehrada poroučí … Problém je, že přímý export demokracie prostřednictvím humanitárního bombardování není v případě RF možný, proto ta zuřivost. Určitě uvidíme snahu o cokoliv, co by vedlo k cíli eliminace RF.
    V případě Číny asi udělaly USA hrubou chybu spoléháním se na kliku vyznávající zájmy anglosasů ve vedení … tihle byli celkem nedávno odejiti. A dnes už asi na Čínu nejde beztrestně použít finty made in USA. Zkrátka, Čína pravděpodobně v závodě o život už zvítězila, resp. už je vojensky na tom asi tak dobře, že by vítězství USA vůbec nebylo jisté. Navíc mají v zádech RF, které jde o to samé – sesadit Západ z trůnu.

    1. Onou zásadní chybou bylo natlačení Ruska a Číny ke spolupráci.
     Pokud by Ami bývali měli rozum, měli spolupracovat s Ruskem a neindustrializovat Čínu.
     Ale prachy jim zatemnily rozum.

   2. RE: dexx
    Vždyť už o tom otevřeně mluví!
    Rusko je potřeba zbavit svéprávnosti, rozdělit a postupně demokratizovat pomocí cukru a biče.
    Jinak budou mužici prahnoucí po samoděržaví ohrožovat “ celý demokraticky svět”.

 7. Co Rusko nedobylo během 14 dní, prvního měsíce, dnes už nedostane nebo s velkými, neúnosnými ztrátami.
  Zapojil se Západ a síly se vyrovnaly.

  Rusko fatálně podcenilo začátek invaze. Tehdy mohli získat Nikolajev, Oděsu, Dněpropetrovsk i Charkov. Celou Novou Rus. Většina obyvatel byla přátelská. Dnes, po čistkách a útěku do Ruska, to vypadá jinak.
  Invaze zkrachovala na nedostatku lidí a techniky. Po Chersonu před Nikolajevem a přes Charkovem, se zastavili. Fronta se stabilizovala a další postup byl poté velmi těžký. Přitom tam na ně čekalo ruskojazyčné obyvatelstvo. Čekali, že UA udolají časem tím, co mají. Jaksi nezakalkulovali pomoc Západu, která v čase stále rostla.
  Tento vývoj se dal čekat a je to přesně podle druhé světové i první světové.
  /// Útok, územní zisky, stabilizace fronty, kdy v obou válkách měli Spojenci více zdrojů, ale rozptýlených. Jakmile zdroje začaly text na válku a jednotlivé prameny se spojily do řeky, nic tu řeku nezastavilo. Dnes je to obdobně.///

  Dnes, díky sofistikovaným zbraním, neexistuje fronta, jako kdysi, za II. světové. Tam se pohybovala díky tankům a letectvu. .
  Dnes můžeme vidět moderní variantu zákopové války, z I. světové. V dotykovém pásmu jsou všichni zranitelní chytrými zbraněmi a hlavně ze vzduchu. Jakékoliv seskupení vojsk na invazi nebo průlom, je ihned rozbito. Bez krytí ze vzduchu je to nemožné. Tak jsou všichni v opevnění a střílejí na sebe.

  Proto taky Rusové vyklidili Cherson, Zmijí ostrov a tak dále.

  Čím bude konflikt trvat déle, tím více to bude pro Rusko nevýhodné.
  Ale kdyby konflikt začal později, bylo by to také pro Rusko méně výhodné. Militarizace UA pokračovala mílovými kroky.

  Momentálně příliv prostředků na UA, již přeskočil celý ruský vojenský rozpočet.
  Ruský rozpočet má škrty na opravu infrastruktury, rozvoj průmyslu a tak dále. Spoustu zpravodajských informací, dodávají USA.
  Na UA, na rozdíl od Ruska, není problém výzbroj nebo peníze na státní rozpočet. Pouze lidé.

  Česká republika dnes jede ve válečném módu. „Pomáháme“, (živit konflikt) na počet obyvatel snad nejvíce. Ta zdražení a inflace, ibdrahe energie a likvidace průmyslu, je válečná daň, nic jiného. I od nás teče pramen na válku, který se vlévá do řeky.

  ČAS PRACUJE PROTI RUSKU.

  Řeči, že jde vše podle plánu a tak umírají pořád další lidé a jsou vynakládány peníze , jsou jen plané pindy, neodpovídající realitě.

  Základní chyba, které se můžeme dopouštět.
  Že vidíme konflikt a jiné věci, staticky. Fakt, že někde dochází stelivo, nic neznamená, bez zasažení do kontextu, vztahuboeixin a následků. Kontext znamená vše.
  Pokud sečteme potenciály, rezervy lidské, ekonomické, bezpečnostní, nemá Rusko v konvenční válce šanci a momentálně, že někomu dochází střelivo, na tom nic nezmění. Ony ty linky budou spuštěny, když bude třeba. Ale změny v ekonomickém a lidském potenciálu jednotlivých bloků, se nedají spustit tak snadno, jako výrobní linky.
  Jde jen o to, jestli budou mobilizovány a do jaké míry.

  Výsledek na UA nevidím dobře.
  Faktem je, že banderovský fašismus, se udrží tak, jako tak. Potřebujeme ho, jako pojivo lidí, které budeme udržovat proti Rusku a tím vázat jeho potenciál. Bude to znamenat katastrofu pro většinu lidí má UA, s výjimkou Haliče. Sama UA bude klientský stát USA. Zřejmě militarizovaný. Odkud se bude šířit fašismus, ať už v UA komunitě nebo i mimo ni dál a dál. Což bude mít zpětné vliv na společnost západu, jako takovou…

  1. Rusku může pomoc to, že protivníkovi upadne shnilá ruka nebo hlava. Ale kdyby se EUSA chovaly trochu racionálně, nemá Rusko v konvenční válce tak, jak ji vede, moc šancí.
   Ale je tu taky Čína, která by mohla Rusku poskytnou výrobní potenciál.
   Anebo taky nemusela, kdyby se s USA dohodla na Tajwanu.

   Dosavadní průběh s připočtením toho, co občas prosákne z Ruska ohledně organizace, zájmů a preferencí velkých hrářů, podle mě vedl k porážce. Jestli to zastaví, obrátí a zlepší, je jedna věc, jak bude odolná EU s USA, je další věc.
   Jen prostě pokračování té geniální strategie v daných podmínkách vedlo k likvidaci Ruska.

   1. Opotřebovávací válku, si nemohou dovolit obě strany.

    Jde o to, jak to chtějí hrotit USA. Taky nejsou stabilní.
    O západní Evropě, nemluvě. Např. Rozsáhlé nepokoje v Bruseli, po výhře Maroka ve fotbalu nad Belgii napověděly, jak je to na Západě na vlásku. Tam se vše bude jen zhoršovat. Protože podmínky, vedoucí ke zhoršení, stále trvají Pokud tam nastane nějaký otřes, třeba, že migrantům sníží žlab, vezmou to zkratkou. Zatím vybírají od nevěřících džizju. Až nevěřící nebudou mít, vezmou si sami.

    1. V jedné debatě Strelkov krotil představy ostatních o velké mobilizaci. Říkal něco ve smyslu.. vemte si takovou Moskvu. Když budete mobilizovat všechny Rusy, zbudou vám tam 3 miliony ženských a milion muslimských migrantů ze Střední Asie. Co se asi stane?
     Tak jsem si hned vzpomněl na záplavy v New Orleans a představil si, co by se dělo některých západoevropských městech.

  2. Čas pracuje proti oběma – jak RF tak USA. Je to v podstatě, kdo ekonomicky padne první. Ale na straně RF je motivace, odhodlání a zdroje. Na straně Západu není motivace, nejsou zdroje. Za motivaci nepovažuji zájem 1% elit.
   Zatímní výsledky ukazují mírnou převahu RF – Putin dal dohromady BRICS, další členové se hlásí, RF už obchoduje mimo USD. Jsou zprávy, že i Saudové snad začali s Čínou mimo USD
   Pokud se Putinovi v BRICS podaří spustit nějakou společnou měnu nahrazující obecně dolar, tak to bude asi ten zlom. Každopádně na výsledek si počkáme – tipuju, že jasno bude kolem 2030, pokud někdo nehodí ručník do ringu.

   1. Západ má v rukách celosvětové finance, velkou průmyslovou základnu a 20 milionů Ukrajinců, ze kterých USA udělaly cosi jako ISIS. K tomu 10 mega Poláků, ochotných je nahradit a p
    pár mega Moldavanů, které tam naženou.

    Už jsem tady psal mockrát, že je to svým způsobem zápas dvou malomocných, kde vyhraje ten, komu upadnou ruce později.

    Jen v časové škále současné války si myslím, že čas pracoval od února výrazně proti Rusku. Tehdy to mohlo znamenat jedno rychlé a důležité vítězné kolo pro Rusko, teď to přešlo k boji na vyčerpání, kde jsou vojenské šance Ruska na ovládnutí Ukrajiny už minimální. Válka bude nést čím dál víc charakter války totální.

    1. Západ už žádnou velkou průmyslovou základnu nemá. Nemá ani vlastní zdroje a zlato pouze na papíře.
     Všechno důležité a podstatné, nebo na jiné straně ekologicky problematické, Západ přesunul do Číny! Čína dnes dostává pouze zadání budoucího hotového výrobku, přičemž suroviny a zdroje si zajišťuje sama. Ať už jde o operační zesilovač, nebo kuchyňský mixér.
     Například Texas sám o sobě, by dneska nedokázal vyrobit ani základní aktivní prvky, protože k tomu nemá ani zdroje, provozy, ani lidi do nich. Podobně je na tom Onsemi, bývalý polovodičový gigant RCA, ten už fakticky neexistuje. Z evropských například STm, je na tom ještě hůř – STm je redukován na vývoj a zadavatele výroby, přes 90% produkce STm proudí z Číny, zbylých 10% se vyrábí různě po evropských státech bývalého východního bloku, s levnou a přitom kvalifikovanou pracovní silou.
     Co se pasivních součástek týče, tak tam je to už téměř 100%, firmy jako je třeba Wima, už samy nic neprodukují.

     A Čína, ta je tichým spojencem kohože? 😀

     1. No to je otázka, čí je Čína skutečně spojenec 🙂

      Já si myslím, že Číňan je cynický pragmatik. Jestli se Rusko stane moc nestabilní, tak si Čína anektuje kus Sibiře. Z vlastního pudu sebezáchovy, aby to neobsadily USA.

      Tři kovbojové se účastní souboje. Dva jsou šampioni, jeden je loser, každý má v bubínku jen jeden náboj. Kdo přežije?

    2. Re: gogo

     Na kusy z Moldovy rychle zapomeňte, ani náhodou.
     Jednak mají skoro všichni příbuzné v ruském Podněstří, za druhé jim jedna vojna v r. 91 stačila, za třetí totéž mají s Rumuny, takže kdo bude chtít, ten vyfičí do EU s rumunským pasem.
     A co se týká Antka, tam jsou hlavní hrdinové ve vládě, stejně jako u nás.
     V Polsce šla celé léto mohutná kampaň, ale naprosté většině lidí to je dost šumák.

     1. Sandu tam kraluje uz dva roky, moldavske vojenske vedeni pry nahradili Rumuny, tlaci je to konfliktubkvuli plynu … ja bych nehazel flintu. Oni chtit nebudou jak Polaci, ale kdo se jich bude ptat…

      1. Re: Gogo

       MD už docela dost dlouho balancuje na pokraji převratu.
       Ze všeho nejhorší, co by teď mohli soudruzi udělat, by bylo rozdat kalachy lopatám.
       Soudruzi z Kišiněva mají nasbíráno…

     2. O Polsku zadne info nemam, vzdycky rad ctu Targuse, ktery tam ma blizko.
      Jak uz jsem tu zminoval, za velmi cenny zdroj informaci povazuji nedavne bombardovani polskeho JZD.
      Je az s podivem, ze toho nikdo poradne nechopil.
      Vsichni rozebirali uhly a dostrel, a pak taky ty nase kravy, ktere by hned sly na Rusa,

      Tam vyhrezla cela rada dalsich veci. Prave ten Psonek a jeho choutky.
      Je jasne, ze chteji zapadni Ukrajinu, ale bez souhlasu a pomoci USA si ani neuprdnou. To dost kontrastuje s jejich velkohubymi prohlasenimi, jak jsou silni, a pak taky se zarucenymi informacemi mistnich gaucaku, jak wunderwaffen znicily Rusum vsechny sklady zbrani.

      A pak taky nikdo neopakuje 100x denne, ze USA se samy do niceho poustet nechteji (to je videt z toho, jak Ukrajince za to polske JZD vykoupali), ale Evropu budou do valky postrkovat, jak to pujde, a Ukrajinci at si klidne pochcipaji.
      To by fungovalo mnohem lepe, nez volani po miru, jak ho dneska dezolati prezentuji.
      Vse je prave cerstve dolozitelne na tom JZD. Vsichni to vi, vsichni si to zatim jeste pamatuji.

      1. Místní gaučáci si zřejmě na rozdíl od USA neuvědomují to ruské trumfové eso, které přebíjí vše. Poseidony už jsou na moři, nedávno bylo oznámeno, že byla spuštěna linka na seriovou výrobů Sarmatů a řeči se mluví a voda teče…….

       1. Tak.
        A Rusko je fakt velké, ale fakt.
        Až tak velké, že někam prostě není vidět, nebo tam nebylo vidět dlouho předtím. A mezitím se tam pilně budovalo.
        Popravdě, mně se ty hrozby jádrem pranic nelíbí. Už proto, že ve stavu nějaké zvýšené pohotovosti, se snadno udělá chyba. A nemusí být napravitelná.

 8. Ovšem na druhou stranu…
  musím na všechno, na každou pomíjivost předhozenou mi médii či politiky jako kost abych se o ní seřval, mít svůj názor, všemu „zaujmout postoj“, a za tím účelem na to vyplýtvat spoustu životního času, aniž bych tím cokoli změnil, jen proto abych se s podobnými plácal po zádech, jak jsme znalí, chytří oproti tomu hejnu blbců s opačným či jen jiným názorem? Donekonečna rozebírat Irák, Írán, Libyi, Afghanistán, Sýrii, Tchajwan…politiku velmocí, situaci a východní frontě? Nad míru nezbytně nutnou pro své rozhodování? Jako by šlo i něco dějinně výjimečného a jedinečného? Proplýtvat spoustu času nad tím co neovlivním, na úkor toho co mohu ovlivnit ve svém jedinečném omezeném životě, případně pro pokračující generaci? Nechat sebou manipulovat ve prospěch cizích zájmů, odvracet pozornost od činů těch, kteří ve skutečnosti vládnou? Od fiskální, energetické, hospodářské…a jiné politiky, mající bezprostřední dopad naše životy, na naší přítomnost a budoucnost? Jakými „zprávami“ a tématy k odvracení pozornosti by nás zahrnovala jimi ovládaná média, nebýt „východní fronty“? Až tamní prakticky rusko-ruská, zvenčí podporovaná válka, ve které tamní lidé jako my jsou kanonenfutrem cizích obchodních zájmů skončí, tak jako každá válka skončí, či se na nějakou dobu zakonzervuje, z akutní se stane chronickou, zevšední, co nám předhodí jako psům kost abychom se o ni znovu servali? Aby mezi nás zaseli rozkol, nenávist mezi přáteli, kolegy, dokonce u v rodinách? Rozděl, rozeser a panuj.
  Však je to pozorovatelné i tady.
  Neznamená to, že bychom světovému dění, blízkému i vzdálenému neměli věnovat naším zájmům přiměřenou pozornost. Ale, naše „bitevní pole“ je tady.
  Buďme svorni. Od Aše po Valašsko.

 9. Tady mě baví plno věcí – armáda nepotřebuje elerktřinu, jede na naftu. Tu si uvaří v hrnci nad ohněm ze dřeva a nabírá z kotle lžícemi.
  Jen tak dál.

  1. No předpokládejme, že ropa už na ukravinu dávno neproudí a že ukravínské rafinerky jsou vybombardované našrot.
   Perfektní arktickou naftu, přece ukravina v cisternách dostává pořád a pravidelně, z našich a polských rafinérií – co je na tom divného? 😀

 10. Všímám si tam, že nová aristokracie je zaměřena výhradně na obrazy, a že fyzickou realitu úplně nebo téměř úplně ignoruje. Hloupá a nesmyslná rozhodnutí ohledně války jsou přijímána na základě dojmů, prezentací a novinových článků. A cílem válečných operací je vytvořit krásné články, videa a posty na sociálních sítích. Že ve fyzické realitě dochází munice a zbytečně umírají desetitisíce lidí, to se už do myšlení nové aristokracie nevejde.
  (Petr Hampl)

  1. Že dochází munice?

   Za první světové, po měsíci, dvou, taky docházela munice. Než naběhly výrobní linky.
   Za druhé světové, třeba USA v Tichomoří, docházelo všechno. Než naběhly výrobní linky.

   Současný stav je statický snímek, okamžik. K predikci vývoje je zapotřebí časová řada a potenciál, jednotlivých zemí.

   Co z toho plyne? Že, pokud kolektivní Západ rozběhne válečnou ekonomiku, která už v Rusku běží, viz jejich rozpočet, v konvenční válce Rusko nemá šanci.
   A nemusí to být válečná ekonomika. Prostě stačí státní dotace na jednotlivé výrobni linky. Jde o to, kam to Západ bude hrotit…

   1. Ale za předpokladu, že až dojdou místo munice Ukrajinci, tak do zákopů nastoupíme my, aby ty výrobní linky na západě měli vůbec nějaký odbyt.

    1. Napřed by měli nastoupit všichni vlastenečtí Ukrajinci, co jich kde (po Evropě a vůbec po celém světě) je, ne?
     A taky celá pětikolka a všichni ti váleční jestřábi a jestřábkyně, kteří furt bubnujou do války – tihle ovšem do první linie.

   2. Noo…, Dexxi, v současnosti je Západ asi v jiné hospodářské situaci, než bylo USA ve 2.sv.válce ..
    Co se jediné se na Západě rozbíhá a rozběhne je inflace, bída a krach podniků …

    1. Západ ještě nenajel na válečnou ekonomiku. Rusko už, podle rozpočtu, ano.

     Jde o to, kam to budou USáci hrnout.
     Jestli je to přestane bavit nebo ne. Prostě, kolik jsou ochotni a chystají obětovat.

     1. Rozhodně zatím mají z likvidace Evropy zisk, tak není důvod s tím končit. Ukrajinci vydrží do jara, spíš víc, protože se asi bude míň bojovat, pak mají ještě Moldavany, Poláky a Rumuny, hospodářsky než vysají Němce, kteří likvidují podřízené země, to taky vezme pár let.
      U USA je spíš limitující ten širší dolarový svět, Čína a hlavně vnitřní pnutí a mocenský boj.
      Ten globální aspekt, jak rychlý tam bude progres a jakým směrem, to zase strašně závisí na úspěchu Ruska na Ukrajině.

   3. „Prostě stačí státní dotace na jednotlivé výrobni linky“ – zavidim vam vas jednoduchy pohled na svet. Ty linky se samozrejme zhmotni samy od sebe, pracovniky na ne vyrobime stylem ‚devet zenskych porodi dite za mesic‘ a vyuci se pomoci naseho inkluzivniho skolstvi…

       1. Váš optimizmus mi zase zasunul klávesnici pod prsty… 😉

        Aby se mohla rozjet válečná výroba, musí býs splněno několik „maličkostí“:

        1. musí existovat velká skupina lidí se zkušenostmi ze skutečné výroby, sluníčkáři nestačí, a burzovní obchodník k manuální práci neklesne…
        2. musí existovat komplexní logistika výroby – to je to, co umožnilo Rusku přejít z Petrohradu až za Ural bez většího výpadku, dnešní komplexita západní výroby je tristní – vyrábí se vlastně stále jen „vzorky“, protože obchod řídí móda a ne efektivita výroby
        3. pro skutečně vojenskou velkovýrobu (podívejte se na fotky za Stalinových závodů, vyrábějících tanky) musí být obrovská skladová koncentrace všech polotovarů – Evropa nemá už ani dostatek vanadu a niklu, aby mohla legovat ocel, natož aby byli schopni vyrábět pancéřovou ocel v měřítku, které by umožnilo vojenskou výrobu, o koksu a plynu nemluvě
        4. a nejvíce důležitou součástí je motivace pracovníků na všech rovinách vojenské výroby – to ponechávám zcela bez dašího komentáře…

        Zkuste se zamyslet, a třeba přijdete na to, že po efektní dárkové smršti, jsou Češi už jen vhodní jako potrava do masomlýnku, a i ti Němci je i v tomto pronásledují (vzpomeňte, jak to bylo s tanky pro Poláky).

        1. V SSSR nahnali do výroby i děti. Ty podmínky se vytvoří, když bude potřeba. Samozřejmě to nebude vymýšlet Pekari s Fialenkem, prostě sem přijdou ti, co provozují kobaltové doly v Kongu a zavedou výrobu. Obrazně řečeno.

         1. To je přece v pořádku, šlo/jde o přežití národa.
          A deseti- až patnáctileté děti, ty mohou za zabezpečenou stravu dělat užitečnou práci, ala nějaká jednoduché a pro ně bezpečné kompletace, nakládání/skládání lehkých věcí, přivážení/odvážení pomocných materiálů, jako jsou čisticí a mazací prostředky, nebo i nezbytný úklid, například špon od strojů – což zvládaly vedle těch dětí i ženy, pokud zrovna nestály u soustruhů a frézek.

          1. Já neříkám, že to nebylo potřeba, já Lentilce ukazuju, že to jde.

           U nás jsem taky slýchal posledních 20 let, že to a to nejde, že to by u nás nešlo a nebylo možné .. a už to tady máme a zavádějí se neuvěřitelné věci.

         2. Re: gogo

          Nahradit legovací kovy dětmi?
          To je jako budete házet do vysoké pece? A živé, aby u toho hezky pištěly?
          Jste materiálový génius.

    1. Ty výrobní linky existují. Ony jsou buď zakonzervované nebo jedou redukované. Aby byla produkce raket místo 300 ks ročně 30 000, stačí linky rozšířit a za druhé, sestrojit, pouhým kopírováním, jiné.

     A je to otázka peněz. Ze začátku.
     Až začne produkce, zákazník je stát. Ve válce platí dobře.

     US školství je na tom docela špatně. Jako celek. Přesto chrlí spoustu i dobrých absolventů. A další stahuje pracovat do USA.

     Mohl bych říct, že vám závidím jednoduchý svět. Ale říkat to nebudu. Jen starou pravdu, že podceňovat protivníka se nevyplácí.

     Děláte pořád tu stejnou chybu zdejších, nejen vojenských, stratégů.
     Uvažujete o tom, že svět a s ním jednotlivé situace, je stacionární. Že, když teď nemají zbrojní výrobu, jako za války, nikdy ji už mít nebudu. Je to velký omyl. Svět se vyvíjí a mění.
     Už teď Rusko nemá na ofenzívu a muselo se stáhnout od Chersonu a Charkova.
     Rusko nemá zdroje, průmyslový potenciál ani lidskou kapacitu, celého Západu.

     Zázemí, průmyslový a lidský, potenciál. Pokud je odhodlání stejné, rozhoduje tohle.

     Vysvětlovat vám, proč Japonsko v Asii prohrálo, když vážně redukovalo US vojenský námořní potenciál na Havaji a tudíž mělo v jenom okamžiku převahu a v USA neměli zbrojní linky, asi nemá cenu.

     Nebo jak to, že nejprůmyslovější země Evropy Německo, prohrálo se SSSR, když po drtivé ofenzivě na Východ a se zdroji z Francie a dalších západních zemí, mělo číselní převahu.

     1. Oni to chápou ovšem jednostranně. Rusko, z jejich pohledu, i když skokově odříznuté od čipů, naopak problém mít z principu nemůže. Tam není problém čipy rubat z čipových dolů metrák denně. Přitom výroba pod vedením Čubajse byla fingovaná a evidentně to musí být problém.
      Jasně, že něco dodá Čína, něco se vyhandluje a něco propašuje. A nakonec, až bude nejhůř, tak i ta výroba se může spustit.
      Ale je zajímavé sledovat, jak Evropa nikdy nemůže vyrábět, kdežto Rusko ani nezaznamená výpadek.
      Ještě že jen tak žvaníme, protože kdyby tihle měli něco rozhodovat, tak potěš přírodo.

     2. „Ty výrobní linky existují. Ony jsou buď zakonzervované nebo jedou redukované. Aby byla produkce raket místo 300 ks ročně 30 000, stačí linky rozšířit a za druhé, sestrojit, pouhým kopírováním, jiné.“

      Dal jsem to necet, pokud tohle (a nejen v USA, vsude na zapade) myslite vazne, tak by to stejne byla strata casu.
      Ale ctim in dubio pro reo, a tak vam dam moznost – kde jsou napriklad zakonz. linky pro vyrobu Abramsu, ktere staci pouze rozsirit a/nebo sestrojit pouhym kopirovanim?

       1. Mrcasík si z toho dělá srandu, ale já vím, že Rusové si svou polovodičovou výrobu zachovali a běžela ve „veřejném módu“ _minimálně_ od roku 1997 až do roku 2010. V tom roce 1997 jsem poprvé dostal srandovní, excelovské nabídkové listy, ale myslím si, že ta výroba nějak běžela stále a nepřetržitě, protože v nabídce byly stále i součástky starších osvědčených typů, vyráběné SSSR už začátkem osmdesátek. Název se několikrát měnil (naposled tuším Kem-elektronik), ale základní sortiment i kvalita byly stále stejné, sortiment pomalu doplňovaný zhruba o pět-sedm typů ročně.
        Do roku 2010 mi chodila, cca čtyřikrát ročně, nabídková pdfka diskrétních i integrovaných polovodičů, od jejich stále stejného, ruského distributora.
        Hromadu jsem jich, už tenkrát doslova za pár šušňů, mezi lety 2000 a 2008 koupil, hlavně diskréty v TO92, TO126, TO220 a ve větším množství skvělé ruské jfety řady KP. Bylo to úžasně levné a přitom kvalitní. Až na občas odbytý potisk, ale to je oproti čipu a pouzdření jen detail.
        Jeden příklad:
        V roce 2008 stál ruský lepší ekvivalent japonského (Toshiba) jfetu 2SK170 nějakých 18 rublů/kus. Ty ruské jfety byly po všech stránkách (pro mě důležitý šum, strmost a rovnoměrnost Idss) mnohem lepší, nežli ta čínská druho-, třetivýroba a otřesné padělky, dovážené do EU.
        Následně jsem toho „ruského šutru“, tuším v tom roce 2008, nakoupil asi za 50k a vůbec nikdy jsem toho nelitoval. To spíš lituju dnes, že jsem toho tenkrát nenakoupil víc..
        Pak se, tuším asi v roce 2011-2012 něco stalo a přišel mi od téhož distributora zdvořilý mail, že výroba se omezuje a nezbývají rezervy pro distribuci do zahraničí – bez dalšího vysvětlování, či příslibu příští spolupráce.
        Dal bych celou pravou ruku do ohně za to, že Rusové tenkrát ty fabriky buď zakonzervovali, nebo ty provozy přešly na výrobu speciálu. Nemám další informace a proto nechci spekulovat, co přesně za tím stálo.
        Jisté je to, že distributor (poměrně velký i na ruské poměry) se už neozval ani na moje několikeré výzvy, kam se mohu obrátit s případnými dalšími objednávkami.
        Připomínám znovu – přesně do roku 2010, možná až 2011, ta výroba a distribuce ruských polovodičů pro toho, kdo měl zájem a po nějakých předchozích zkušenostech tomu věřil, stále běžela.

        1. Jsem také od fochu, a přibližně v letech 2008-2012 kolegové Rusáci přestávali komunikovat, jezdit na konference etc. Evidentně se Rusáci „uzavřeli“.

         IMHO jedou „speciál“, a co se skutečně v ruské mikroelektronice, ICT, … děje, nikde zvenčí neví. Občas se někdo ozve nepřímo, publikuje nějakou vědeckou práci a tak, takže třeba vím o lidech, co teď dělají v Rusku GaN a BaN polovodiče, hlavně pro radiolokaci, i procesory na těchto technologiích.

         Rusko postahovalo experty ze světa, třeba kolegy, kteří dělali ve Francii na LEON procesorech (radiačně odolný SPARC v8/v9 pro kosmické a vojenské aplikace – „evropský projekt“) nebo BAE na RADech (PowerPC pro satelity, rovněž radiačně odolný) z Evropy i USA. Jiný bývalý kolega zase dělal na ARM jádrech sice přes křemík, ale na safíru, takže zase něco takového…

         Do praček a aut to fakt nebude 🙂

     3. Re: dexx

      Co se týká zbrojná výroby, jste těžký mimoň. To OPRAVDU není výrobní pás na Ochcávky z lisovaných plechů z Čajny.

   4. Do záběru patří i suroviny a energie k výrobě munice bezpodmínečně nutné.
    A ochota společností obětovat výrobu i-phonů ve prospěch granátů ráže 155 mm. Plus ochota toto prudce spotřební zboží (míněny granáty) proplácet (a strožok nebo důvěra, že bude zaplaceno)…

    Myslím, že většinu souvislostí většina z nás ani nedohlédne. Na stranu druhou se obávám, že totéž platí i pro ty, kteří nás vedou.

    Zatím jsme se v zásadě zbavovali skladových zásob (i výzbroj a munice mají svou životnost morální i fyzickou).

   5. Re: dexx

    K rozjetí výrobních linek potřebujete tři maličkosti:

    1/ fabriky s adekvátním vybavením
    2/ Lopaty k mašinám
    3/ suroviny – jako minimum je koksovatelné uhlí, železná ruda a legovací prvky. O ropě nemá cenu diskutovat, ta je jasná.

    Pro vaši informaci – dělovou hlaveň OPRAVDU boleslavské Škodovce nevystrouháte, stejně jako bez koksovny nemáte zdroj paliva pro vsázku do vysoké pece.

    Otázka – kolik koksoven a s jakou kapacitou má Ojropa?

    1. Nemluvíme o Ojropě. Mluvíme o kolektivním Západu. Alespoň Rusové říkají, že jsou ve válce s kolektivním Západem.

     1. Re: dexx

      Zkuste si zjistit, KOLIK zemního plynu spotřebujete k výrobě paliva a nálože do jedné takové rakety.
      Přejde vás chuť na vánoční salát.
      A to nezmiňuji opláštění rakety (hliníkové a hořčíkové slitiny) a především motorové trysky této hračky (uhlíková báze).

   6. „Väčšina surovín, z ktorých sa vojenské produkty vyrábajú sa v EÚ neťaží buď vôbec, alebo len minimálne,“ povedal Jiří Hynek, prezident Asociácie obranného a bezpečnostného priemyslu ČR. Kľúčové suroviny musí EÚ dovážať, najmä z Afriky a Ázie. Podľa J. Hyneka dnes na trhu chýbajú takmer všetky suroviny na výrobu obalov, chemikálie, syntetická guma a celulóza, z ktorej sa vyrába pušný prach. „Syntetického kaučuku je nedostatok a jeho ceny sú astronomické,“ povedal Hynek.

    „Nepriestrelné vesty, po ktorých je dnes veľký dopyt, by sme tu nedokázali vyrábať bez surovín z Ázie, najmä z Číny. Niektorí výrobcovia už priamo presunuli továrne,“ dodal J. Hynek.

    Taliansko, ktoré je v popredí európskeho zbrojného priemyslu, trpí vysokými cenami. Krajina dovážala niekoľko surovín, napríklad hliník, platinu, paládium a rádium z Ruska, teraz musí hľadať nových dodávateľov.

    „Cena ocele vyskočila zo 700 eur za tonu na 3 500 eur, kilo hliníka stálo 5 eur, teraz stojí 15,“ povedal pre Euractiv Paolo Può, prezident lodenice Cantiere Navale Vittoria. Firma momentálne žiada taliansku vládu, s ktorou má uzavretú väčšinu svojich zákaziek, o prehodnotenie zmlúv.

    Menej trpia firmy, ktoré sa na nedostatky pripravili. „Čo sa týka surovín, podnikli sme ochranné opatrenia,“ povedal Euractiv-u hovorca najväčšej nemeckej zbrojovky Rheinmetall, ktorá naplnila sklady zásobami hliníka, plastov, elektronických súčiastok a polovodičov. „Problémy so zásobovaním by sme v strednom časovom horizonte nemali mať.“

    Francúzsky zbrojný priemysel mal problémy s nedostatkom polovodičov už pred vojnou, v Grécku chýbajú vzácne zeminy. Španielsko a Bulharsko sú zatiaľ, paradoxne, neovplyvnené.

    Dáta o nedostatkoch surovín sú často nedostupné, keďže ide o citlivé bezpečnostné informácie. Ako však podotýka Euractiv, pokiaľ nebude investície do zbrojného priemyslu sprevádzať rozšírenie ťažby kľúčových surovín, Európa bude naďalej závislá na dovoze z tretích krajín

   7. Je pěkné, že EU chce rozjet linky na výrobu ruské munice, ale je nutné tyto linky mít. To co prošlo privatizací, tak asi těžko skladuje na zastaralou výrobu. Typický příklad Vlárské strojítny Slavičín, dřívější výrobce protiletadlové munice. Podnik koupila italská zbrojovka, která okamžitě, přes kovošrot, zlikvidovala výrobní linky na munici.

    1. Hned po 89 začali jezdit nákupčí strojů a skupovali těžké lisy ze Žďasu. Potřebovali je do svých výrobních linek, jen je dovybavili ASŘ.. viděl jsem je ve fabrikách v SRN (Buderus), v Belgii (Jaga NV) i Holandsku, v Dánsku. V Itálii měli svoje, tam asi fungovaly hutě a slévárny. I Mittal utekl z Ostravy do Itálie.

     1. Pokud Strelkov na vytazeni zbrani ze skladu potrebuje Herryho Pottera, tak to dost vysvetluje myslenkove pochody jeho uctivacu 🙂

   8. No, problém ale je, že západní Evropa už žádné vojenské výrobní linky nemá. A co víc, nemá už ani hutě, ocelárny a suroviny a tak nemá z čeho masově vyrábět. Vše musí nakupovat. Do teď nakupovala z Ruska a Ukrajiny – rudu, plyn, uhlí, drahé kovy. Teď je tomu konec. Vše se bude muset tahat ze zámoří. A ochota Číny a Indie na vyzbrojení západní Evropy asi nebude veliká.
    Druhá věc je, že opravdu dojdou lidi. A jedna věc je bojovat zpoza počítače a druhá muset to vyzkoušet v realitě. Nevím kolik otců a matek bude ochotno poslat své děti bojovat za Ukrajinu.
    Nicméně souhlasím s tím, že vše směřuje na co nejdelší protahování tohoto konfliktu s lákavou možnosti připojení.

    1. Žádné linky nemají? Přání nebo realita?

     I kdyby, v Británii, kde žádné linky nemají, mají Harryho Pottera.

     https://www.novinky.cz/clanek/valka-na-ukrajine-britove-prepravili-na-ukrajinu-vzduchem-vylepsene-rakety-brimstone-2-40415691

     V tržní ekonomice je to otázka peněz. Odbyt, zvyšuje se výroba, mír, malá poptávka, útlum. Zákon trhu.
     Jinak, o těch neexistujících výrobních linkách, asi nemá cenu se bavit…

     Matky nebo otcové jsou opravdu mimo mísu. Jako za všech válek.

   9. A kde prosím vezmou na tom západě zdroje na tu válečnou výrobu,? Teď rozbíhají výrobu Javelinů a potřebují 2 roky, aby obnovili stav, před válkou. Tímto myslíš uzbrojí rusko? 😀

  2. Čím víc přicházím do styku se středním a vyšším managementem, tím více nazírám, že je to skutečně tak. Management je nastavený tak, že je majiteli a nejvyšším managementem oceňován za vytváření dobrého dojmu o firmě zcela bez ohledu na realitu, přičemž to funguje do té doby, dokud finanční ukazatele nejsou velmi hrubě horší než očekávané (mírně horší nevadí) a fyzické problémy „dole“ nejsou tak brutální, že už je nejde zakrýt a vyhřeznou až do vesmíru. Dokud se podaří udržet realitu v těchto mezích, mohou ve firmě existovat léta i projekty, o kterých se dá hezky povídat na prezentacích a i když se vlastně nic použitelného za léta nevytvořilo a jen to spotřebovávalo investice. Pokud se to finančně tajně zaplácne profitem z jiného fyzického produktu, nikomu to nevadí. Prostě moderní manažeři jsou obchodníci s deštěm, kteří zakrývají hnůj čistou slámou a umí o tom hezky vyprávět, že pod tou slámou jsou dortíčky. A až jim ty hovna vyhřeznou, jdou s hezkým CV zase do jiné firmy a není to pro ně žádná tragédie. Takhle funguje dnešní svět, ve kterém se musíme naučit existovat.

 11. Co můžeme ruské armádě vytknout? Rusko dnes drží cca 20% území Ukrajiny a „vypnutá“ Ukrajina tiše odejde do kopru , protože bez proudu není nic a ten stát se zhroutí sám do sebe. Zelenský brzo přileze do Ruska a přijme podmínky a ty budou tvrdé , protože je Rus hodně „na@sratý“ , protože mu sáhli na most a plynovody a proto je teď Ukrajina „vypnutá“ a bez proudu v zimě je to sebevražda. Ta válka je surová a tvrdá a nějaké „chytré“ řeči pana Kechlibara, třeba o nakladačích jsou pro malé děti! Rozkaz se musí plnit , i kdyby tu munici museli vojáci naložit zubama! Kechlibar nebyl nikdy na vojně a proto se může dopouštět různé veselé „literatury“ z vojenského prostředí. Tak trochu mně to připomíná jak za první války posílali domů vojáci krásné pohlednice, jak je jim v zákopech dobře a jak se jim krásně vede! Dobře je to popsáno ve Švejkovi a už kolikrát jsem složil Haškovi poklonu , jak barvitě dokázal popsat absurdity války a ty „blbosti“ se stále opakují a je celkem jedno na které straně a v které armádě! Prostě „zelený“ mozek je stále stejně stupidní a válka se musí vyhrát a je jedno kolik lidí padne!

  1. Jen pro férovost: mít armádu na soupeřově území a vlastní nedotčené ještě nemusí znamenat, že jsem neprohrál (Německo, 1. světová válka)

   1. Pochybuji, že kapitulují spojenci Ruska v boji na Ukrajině (žádní tam nejsou) jako spojenci Německa za WWI (nejdřív Bulharsko, pak Turecko a nakonec Rakousko-Uhersko). Taky pochybuju, že se Západu podaří vyvolat vzpoury námořníků a dělnické bouře v Rusku. To se dřív budou konat stávky v zemích EU.

  2. Ano. Nositel názoru nesloužil dva roky v jakékoli armádě, nebo povojensku organizovaném spolku.
   To je podle mě dost velký handicap, který nositeli názoru neumožňuje své myšlenky korigovat vlastní zkušeností.

   Každý, včetně pana Kechlibara, si to může vyzkoušet sám.
   Vypněte si teď, 2.prosince a v českých podmínkách, na celý jeden týden hlavní jistič baráku.
   Bez možnosti nastartovat elektrocentrálu, dokonce i bez možnosti odebírat v tomto pošmournu pár desítek wattů z FV.
   Budete pak v dalších odhadech podstatně blíže realitě, než kdokoli jiný.
   ONI tvrdí, že bez elektřiny je teď okolo šesti miliónů domácností, ale už neříkají, kolik to je lidí. V těchto podmínkách jsou v jednom bytě běžně sestěhovány i dvě (nekompletní-bez chlapů) rodiny. Hrubým odhadem mi tak vychází, že je bez proudu prakticky celá ukravina.
   Možná kromě pár rezidenčních a exkluzivních adres a částí Kyjeva, kde bydlí smetánka a která o ten luxus, mít proud a satelitní připojení k internetu, nikdy nepřijde.
   Podle mě je otázka několika týdnů, než to prostí ukravínci dají své loutkové vládě sežrat i s chlupama. Nezapomínejme, kolik je tam mezi obyvatelstvem zbraní a munice, další se povalují opodál v místech, kde probíhaly nějaké boje. Šikovní lidi dovedou zprovoznit i mírně poškozený tank.
   Když to dokázal, při protestech v roce 2006, maďarský důchodce s T34, tak proč by to nedokázala organizovaná skupina ukravínců, s bohatým přístupem k dílům..

 12. Většina lidí se ve většině věcí mýlí. Platí to zejména pro lidi, kteří se odvolávají na noviny, televizi, vědu a pravdu Boží v kostele. (Jan Campbell)
  Marian Kechlibar říká, že Rusko tuto válku prohraje – nepochybuji ani na okamžik, že pan Putin bere toto varování velmi vážně. Zejména po té, co na zasedání našeho generálního štábu padlo rozhodnutí připravit se na válku s velkým protivníkem.

  1. „Marian Kechlibar říká, že Rusko tuto válku prohraje“

   Třeba je to tak, že má obavy (oStříž je bdělý) se vyjádřit přímo a prohlásit „Tuhle válku nevyhrajem, proti Rusku jsme kratinové.“

   Ale máte pravdu, slyšet z úst velitele našeho generálního štábu, že se na mě (velkého protivníka) chystá, polil by mě studený pot, dal bych si stakana vodky.

   1. „Já to předpovídal,“ řekl Švejk, „ale v blázinci o tom ještě nic nevědí, ačkoliv by to měli mít z první ruky.“
    „Jak to myslíte?“ otázal se policejní strážník Švejka.
    „Poněvadž je tam zavřenejch mnoho pánů důstojníků,“ vysvětlil Švejk, a když přišli k nové tlupě tlačící se před manifestem, Švejk výkřikl:

    „Císaři Františkovi Josefovi nazdar! Tuhle vojnu vyhrajem.“

 13. Teda to bychom nevymysleli:
  https://www.novinky.cz/clanek/domaci-zapojila-byste-nas-do-valky-tepala-cernochova-senatorku-zwyrtek-hamplovou-40416221

  Takže pokud budeme u nás cvičit za naše prostředky ukrajinské vojáky… tak podle Černochové zapojení do války nejsme (dobré si pamatovat, až bude kdokoliv z vlády opakovat, že jsme ve válce.

  Argument – cvičením na Ukrajjině bychom byli zataženi do války… OK, pomiňme různé západní kontraktory a instruktory, kteří na Ukrajině jsou a jejich mateřské země se nebojí – ona je jediná alternativa cvičit ukrajinské vojáky na Ukrajině? To neexistuje možnost cvičit je jinde? (Třeba v USA či Británii, když ti tak již činí?) Nerbo ještě lépe – necvičit je vůbec?

  To si vážně Černochová myslí, že stát, jenž na svém území za státní peníze cvičí cizí vojáky NENÍ zapojen do konfliktu a vnímán druhou stranou právě takto?

  Vzpomínám si, že byly doby, kdy CIA různě maskovalo obchody se zbraněma a drogama, aby mělo z čeho financovat výcvik Kontras a Talibanu kdekoliv jinde, jen ne v USA. Činili tak TAJNĚ a MIMO své území…

  1. Tak za prvé, Hamplová neřekla, že bychom měli MY cvičit ukrajinské vojáky na UA území. To MY je dost podstatné.
   A za druhé, Černochová tím, že zareagovala jak zareagovala možná nechtěně prozradila, že na UA území ne že by nebylo kým, ale pomalu není kde. Viz zničená infrastruktura a obavy z toho, že když je někde shromáždí, tak je Rusové najdou a zničí dřív než budou vycvičeni, včetně těch co je cvičí. Proto musejí být zřejmě rozstrkáni po Evropě. Na UA už asi není ani na západě bezpečno tak jako bylo dosud.

 14. Všechno je jinak ….. Profesionální vojáci (ne sfanatizovaní blbci) vědí svoje o „velících“ blbých i normálních politicích a dokáží se mezi znepřátelenými bojujícími stranami různě domlouvat, jsou v radiovém i jiném spojení …
  Rusové a Američané v Sýrii se stále domlouvají a zbytečně se nezabíjejí, stejně je tomu na Ukrajině ..
  V Sýrii Američané na Rusy udělali někde svinstvo, na druhé straně jim to Rusové zase vrátili -zabíjení za zabíjení .., potom Rusové Američany a jejich spojence místo pozabíjení nechali prchnout mezi civilisty humanitárním koridorem …, a Američané zase nechali těch svojich sviňáren, protože vždycky je dostali nazpět s ještě větším počtem mrtvol …
  Rusové mají na Ukrajině převahu, a kdyby chtěli tak Američany budou likvidovat jako na běžícím páse i u těch Himars ..
  S těmi Himarsy je to doopravdy zkouška blbců, kteří věšří v jejich zázračnost …, když se Rusové občas naštvou po nějaké sviňárně tak dva Himarsy (pracují ve dvojicích) v jednom dni zlikvidují, a pár dní je od jejich střelby klid …, potom Američanům otrne a situace se opakuje, stačí sledovat svodky MO RF, kde jsou demnní zprávy o likvidaci zbraní nepřítele a o sestřelech vystřelených raket …
  S blbými Poláky je to jinak, ty Rusové likvidují bez nějaké kalkulace, a stejné to bude s ostatními, kteří se chystají jít bojovat na Ukrajinu …

  1. Himarsy nejsou zázračné, ale tím, že se objevily, tak Rusům zlikvidovaly klíčové sklady, posunuly zónu zásahů o pár desítek km dál a takový nejkřiklavější příklad kromě skladů je Antonovský most.
   Jeho vyřazením Kyjev zajistil nemožnost udržení Chersonu s civilisty v něm. Samozřejmě, že po evakuaci tam armáda zůstat mohla a ubránili by to i s omezenou dopravou přes řeku. Vyklizení Chersonu sami Rusové zdůvodňují částečně logistikou (tedy potažmo Himarsy), ale ve skutečnosti šlo spíš o nějakou dohodu mezi velkými kluky oligarchy.
   Himarsy jsou dále zajímavé tím, že v podstatě jimi nejspíš střílejí samotní Američané. Ten pozemní personál jsou asi jen převozníci a nabíječi.
   Jestli dodají dalekonosnější rakety, eskalace se zase protočí o další kolo.
   Máte pravdu v tom, že obě strany pod kotel přikládají postupně. U USA to chápu, u Ruska nikoliv.

   1. Gogo, po Antonovském mostu nestřílely jenom Himarsy, střílelo neustále hlavně dělostřelectvo, a z raketových systému Uragány, Smerše a modernější Olchy, a to v salvách desítek raket s Himarsy, aby se některá raketa vyhla sestřelení ..
    Jenom jednou Himarsy zaútočily na důležité !!! Ruské velitelské centrum, a v odplatě byla ta celá baterie Himarsů zlikvidována, tak to je ( nutno prostudovat svodky MORF zhruba před půl rokem)… Ty obrovské škody způcobené Himarsy je jako tomu bývá z velké části propaganda, důležitá hlavně pro výrobce a další obchody …

    1. Ten most byl myslím mimo efektivní dostřel čehokoliv jiného, takže to byly především Himarsy, které jednak dostřelily a taky neutopily 90 procent munice v Dněpru – tj. dostřel a přesnost.
     I tak ruská PVO většinu prskavek sestřelovala. Ale to, co byli schopni poslat v salvě, evidentně stačilo vyřadit most z provou pro běžná vozidla.
     Je evidentní, že pásová vozidla a asi i Uraly apod. po té zdevastované mostní silnici jezdit mohly, protože jinak by nemohli vyvézt armádu ze západního břehu.
     A až byli na druhé straně, vyhodili dvě mostovky.

     Já jsem přesvědčen o tom, že Himarsy vzhledem ke svým počtům a množství munice ovlivnily průběh války podstatně. Když bychom to vzali na zbraň a náboj.

     A ruční protipancéřová a protiletecká technika zase výrazně omezila použitelnost frontového letectva a tanků.

     1. Re: gogo

      Ta především je důležité, že jste o tom jako nevoják přesvědčen.

      Chybí jen, abyste řval – NA BĚLEHRAD!

       1. Gogo – zase překvapujete… 😉

        Já i jako nemeteorolog poznám, když sněží. :

        Jak poznáte, jako „nemeteorolog“, že sněží cca 600km od vašeho „stanoviště“? Je velký rozdíl, když něco vidíte svýma očima a cítíte na vlastní kůži, anebo jen „přebíráte“ informace někoho jiného… 😉

        1. Potom muzeme smazat naprostou vetsinu veskerych textu.
         Na vlastni oci, usi a kuzi, nos a jazyk toho tolik neni a i to muze byt sporne.

         Ani na Slunci a Mesicj jsem nebyl, priznavam.

     2. Gogo, Smerše a Olchy střílejí i dál než Himars, mají taky větší ráži a více výbušniny …
      Himars zhruba ráže 130mm, ty Smerš a Olcha zhruba 220mm …

      1. V ruských zdrojích jsem u proděravěného mostu viděl komentáře, že to byly Himarsy, nikoliv Směrč.
       Nehádám se, nepoznal bych to podle díry nebo zbytku rakety.
       Kromě toho, tyhle sovětské raketomety jsou na plošné pokrytí, nejsou určeny na trefení 6m široké silnice z 50km.

       Jak podle vás vyřadili ten most z provozu?

       1. Gogo, reragoval jsem na možnosti dostřelu různých raketometů, samozřejmě že v jejich kombinovaných salvách raket se v případě nesestřelení nejčastěji strefila Himars raketa ..
        Ty opravy mostu Rusové ze začatku dělali, ale ukrové stříleli zákeřně i na opravárenské čety, tak toho nechali, lidé jim byli cenější a přešli na náhradní ocelový „plovoucí“ most, který nebylo problém udržovat a chránit …

        1. Jojo, to byli podebraní, když jim stříleli na opraváře, to si pamatuju.

         V jakém smyslu bylo ten pontonový most jednodušší chránit? Já myslím, že je o dost horší než normální pevný a že kdyby Ukři chtěli, mohli ho vyřadit snadněji než ten betonový. Ten by ohrožovaly i vlny od detonací pod vodou a technika by padala do vody při větší nestabilitě.

         Já si myslím, že šlo Cherson držet dlouho v nouzovém režimu dodávek, ale jen vojenských, na živení milionu civilů to nebylo. A že bez dohody by se beze ztrát nestáhli.

         A beru přínos Himarsů na jeho zneprovoznění jako klíčový. A tím i jejich vliv na osud Chersonu a potažmo vůbec osudu té části fronty.

         1. Gogo, ten náhradní most nebyl pontonový, bylo to promyšlené inženýrské dílo převážně z říčních nákladních lodí (pro tlačné remorkéry) zakotvené k pilířům mostu, různě pevně propojené, v nábřežních částech zesílené betonovými bloky, žádná pontonová houpačka …
          Ochrana mostu vedle a pod velkým mostem se dá s pomocí většího souběžného cíle zajistit různými metodami fingování prostředky REB pro zmatení navádění gps …

          1. Jak v antickém světě, když šli Peršani 🙂
           Díky za podrobnosti, já jsem právě zaznamenal i to o lodích, ale nešlo mi to moc do sebe, fotky jsem neviděl.
           Takže shora byl chráněný tím betonovým a bouchání do vody ho nejen nezničilo, ale ani neshodilo kolonu, jo?

           Každopádě předpokládám, že kdyby se teď chtěla dostat armáda RF nebo Ukrajiny přes Dněpr, tak bude pro druhou stranu velmi jednoduché to nedopustit.

     3. TEn most Himars nesundal, udělal díry a v klidu dál fungoval,takže bych potřeboval polopatě vysvětlit tu zázračnou moc _Himarsů, které dle tebe likvidují mosty a přitom se po nich dál jezdí, jak je to možné?
      Je to stejné jak s těba tureckýma dronama, ze začátku humbuk, že Rus padne a najednou ticho.
      To samé Javeliny a opět ticho po pěšině…

   2. Gogo, ještě k tomu Antonovskému mostu …, Rusové si postavili vedle pílířů mostu náhradní most z lodí a pontonů, který začali používat místo železobetonového stávajícího mostu, který spočátku opravovali (po ostřelování tam byly díry vždy tak 20-30 cm, potom se na opravy vy*rali a používali ten ocelový náhradní most …
    Ke stažení z Chersonu došlo hlavně pro bezpečnost vojsk před zatopením Chersonské oblasti po narušení Kachovské přehrady, která byla také neustále odstřelována..

    1. Vím, že ho dělali, nevím, jak byl propustný. Předpokládám, že stažení vojsk bylo především výsledkem dohody. Nikdo je nehonil a nikdo po nich nestřílel.
     Jako protipříklad si vezměte masakr u Severského Donce, kde zařvala spousta techniky prostě proto, že Ukrajinci je nenechali přejet přes pontonový most. A Rusové to zkusili myslím 3x se stejně tragickým výsledkem.

  2. Hlavním obsahem mého komentáře je, že profesionální vojáci „velmocí“ nejsou a neměli by být blbí a zbytečně se vzájemně nezabíjet, to vzájemné zabíjení nechávají zblblým fanatikům podřízených poskoků …

 15. Už jsem to tu psal několikrát. Jak říkal můj děda, přeživší I. světovou kdesi v italských horách, „Počkej až přijde zima!“

  Nejsem žádný stratég, k těm Kechlibarovým názorům a názorům jiných, přidám pouze několik postřehů vojáka základní služby v záloze (nebo spíš ve výslužbě?):
  1.
  Pobavilo mě, když Pytlíci pravili, že Putin chtěl porazit Ukrajinu během několika dní. Přitom Krym, kde snad nepadl ani výstřel, Putin porážel 3 týdny. Asi se Rusku nedařilo zdaleka vše jak si naplánovalo. Při pravidelné letošní květnové vojenské přehlídce na Rudém náměstí, přihlížející přítomní v úctě vstali, když definovali paragáni ze Specnaz, jejichž kolegové zařvali po vysazení v Hostomelu. Ve válce to tak holt je, situace se mění každou hodinu.
  2.
  Proč se také válka táhne už skoro rok? Putin říká, „Ještě jsme ani nezačali.“
  Rozuměl bych tomu, že Rusko si testuje nejrůznější zbraňové systémy Západu, které otestovat v rámci běžných cvičení nejde. A to nejen ty viditelné, HIMARSy, ale určitě i ty elektronické satelitní. Nehledě na to, že testuje kromě frontové linie také týl.
  3.
  Rusko nepoužívá palety, paletové vozíky a paletové nakladače? Tak na frontě + 10 km jsou k ničemu, zejména nyní, když se na rasputici kloužou i tanky a obrněná vozidla. A až napadne sníh, už vidím, jak Ukři běhají v metrovém sněhu s paleťákama. Že má ten Kechlibar modrou a nikdy nebyl s vojskem v poli?
  4.
  To ruské tažení mi zatím fakt připadá, jako typický ruský bordel a lážo – plážo, Nás mnógo. Navíc tím, že se bojuje na ukrajinském území a Ruska se zatím boje moc netkly, asi schází taková ta motivace „Stavaj strana velikaja….“. Komu by se chtělo padat za vlast, když si v klidu může zajít do rovnocenné náhražky MacDonaldu na hambáče? A v teple paneláku kdesi v hlubokém týlu šoustat s Kaťušou? Takže motivace asi schází. To, že Putin po pravdě říká, že se na ně Ukři s NATem už roky chystali a že pokud by NATO přijalo Ukrajinu, je to s bezpečím Ruska špatné, obyčejný Rus asi moc nebere.
  5.
  Jenže všeho do času a do příchodu zimy. A to nejen na Ukrajině, ale také v Evropě. První úspěšné ruské ofenzívy proti nacistům proběhly za krutých mrazů. A první útoky RA na Finsko se hodně podobaly prvním měsícům současné války. a jak to nakonec dopadlo? Na komentáře modroknížkového Kechlibara bych moc nespoléhal.

 16. To s těma paleťákama jsou stejný sračky jako že nemají rakety, čipy, pračky, jídlo, munici, vojáky.
  Hele, k čemu by jim v praxi na ukrajinský frontě byly paleťáky?
  Jak by jimi v praxi rychle naložili paletu munice na náklaďák?
  https://www.youtube.com/shorts/bJ5Mzd_Ybjs

  Jo, vlastně taky nemají hřebíky.
  Ale zase mají Strelkova!

  1. Není jen ten poslední kilometr -kdyby to tedy bylo jak Kechlibar tvrdí. Ještěrkou kolem minometu nejezdí ani v USA.

   Já pochybuju, že by ve strategických velkoskladech všechno přerovnávali rukama nebo v sítích. Ten objem materiálu z dob SSSR byl tak neuvěřitelný, že příslušná mechanizace byla. Někdo tady dokonce psal, že SSSR měl jakousi paletizaci už z dob Vlastenecké války.

   Rusko má infrastrukturu takovou, jaká zbyla po rozkrádačkách od 90. let. Do toho dvě reformy armády, kdy se likvidovaly vševojskové svazy a budovaly jakési malé operační jednotky, nesamostatné a bez patřičného systému i špatně koordinovatelné.
   Ono dost záleží, proti komu se bojuje, jak daleko atd .. já mám momentálně dojem, že v ruském velení asi prošli šokem, chtějí skončit s experimenty a diletantismem, udělali krok zpět do pevnějších pozic a chystají se na dlouhou válku. To by byla pro Rusko ta lepší varianta.

   Evidentně platí to, co jsme my, gaučáci, říkali dlouhodobě – ten dosavadní způsob války vedl k porážce.

   1. Kechlibarův argument byl, že při ústupu rusové na místě nechávají munici, protože nemají paleťáky.
    V praxi by tam s municí nechali i ten paleťák.
    Je to gaučák s modrou knížkou…

    1. Jo tohle…. tak záleží na rychlosti ústupu a na tom, co tam mají.
     US army nechávala v Afghánistánu i vrtulníky a poměrně komplexní celky, takže to asi nebylo nedostatkem palet.

     Já si myslím, že míra mechanizace nutně klesá s blízkostí pozic a Rusko bych tipoval, že na tom posledním metru víc počítá s tím, že voják má jen dvě ruce a bedýnka se mu hodí i v zákopech.

     Jen detail – ruské GRADy se podle toho, co jsem viděl, nabíjejí ručně. V ČSSR dělali raketomet na podvozku Tatry a udělali k tomu i nějakou mechanickou ruku k nabíjení a nějaké další vychytávky, když přijede náklad s raketami. A ještě schopnost vyrýt si palebné postavení.

     Když posloucháte řeči lidí ze zákopů nebo zkušenostmi, tak kolikrát hrají detaily důležitou roli.
     Třeba rozdíl mezi Fagotem a Javelinem ve způsobu užití.

     U Kupjanska byli podle mě šťastní, když zachránili lidi a pojízdnou techniku, u Chersonu s největší pravděpodobností dohoda zabezpečovala dostatek času, takže vyvezli prakticky všechno.

     1. Re: gogo

      Nabíjení růčo je do určité hmotnosti rychlejší, než cvičení s jeřábem, při němž navíc hrozí úraz.
      Ano, jsou vyšší nároky na fyzičku a počet kusů při obsluze.

      1. Jasně, není to jednoznačné. Konec konců, v tancích je to zase naopak, sovětská škola zavedla automatický nabíječ, západní koncepce počítá s vojákem, co láduje.

       Já když si objednám dvě palety cementu, tak mi přijede obyčejné auto s hydraulickou rukou a složí to na flek. Nevím, jak to myslel Kechlibar, jestli Rusům odepřel mechanizaci i ve skladech, nebo to myslel takhle, že to šoupnou do gruzoviku a z něj to vojáčci vyskládávají u zákopů celé dopoledne. A když se utíká, je rychlejší to hodit nahoru rukou než rukama.
       Já říkám rovnou, že netuším, jak se to na linii dělá a předpokládám, že je tam velký podíl ruční práce a že každá mechanizace šetří čas, síly a životy, ale nelze na ni spoléhat.

       V jedné z debat se třeba bývalí důstojnící vztekali nad tím, že ruské velení nechává vojáky na placaté zemi bez podpory techniky. Jestli chcete, zakopejte se lopatkama a nahažte na sebe trávu. Vojenské bagry na rytí zákopů ani maskovací sítě nejsou.

       1. Tak západní „novinka v paletizaci“ je, že se to složí s paletou na místě, ta se pak ručně vyskládádvá a prázdná se naloží zpět na náklaďák co odjede.

        Tedy Kechlibarův rozdíl co dělá Rusa nemožným je, že s palety to sundávají z náklaďáku a USA z palety na zemi.
        Dovedu si představit, že u hodně težkých kusů je lepší USa varianta, ale u lehčích, z dostatkem personálu bych hádal, že ruský systém je rychlejší.

     2. No on hlavně ohledně toho způsobu užití Javelinu a Kornetu je v tom, že to jsou zbraně odlišné třídy a účinnosti. Kornet je totiž ekvivalent BGM-71 TOW, oba jsou komplety dlouhého dosahu (TOW až 3,5km, Kornet až 5,5 km). Javelin je systém středního dosahu (do 2,5km) a zase až takový zázrak to není, má poměrně malou průbojnost jen 600mm RHA, na zničení T-90 potřebuje střelec kurevský štěstí. Naproti tomu, TOW má průbojnost kolem 1000mm RHA, Kornet 1200mm RHA.

      1. Koukám, on tam nebyl Kornet ale Fagot (nevím, jak jsem četl). Ten odpovídá Javelinu, to máte pravdu, ale je to značně zastaralý kousek, hlavně kvůli ovládání lankem. Ale nepoškozených Javelinů ukořistili dost aby je okopírovali (nebo udělali něco lepšího).

       1. Maji v poli Fagoty nebo Kornety ?
        Co jsem zaslechl tak pokud maji, tak Fagoty. Kornety nikdo nevidel.
        Zpusob pouziti diametralne degradujici. Misto vykouknu z obili, pustim, lehnu, musi chystat plochu, stojan, aparat a ridit po drate. Beda jestli je tam ker.

 17. A co si myslí na Aktuálně.cz :

  „Co se týče i jejich používání, překvapily vás nějaké zbraně dodané Západem?

  Ukrajince nepřekvapíte snadno.

  Jaká zbraň je pro Ukrajinu na bojišti nejdůležitější? Je to raketomet HIMARS?
  V první řadě je to ukrajinský voják. Pro to, aby člověk byl schopen použít i tu nejlepší zbraň, musí s ní umět správně zacházet. Představitelé americké armády nám například řekli, že jsou překvapení, jak ve válce dobře a přesně využíváme Javeliny (přenosná protitanková zbraň). Ze sta sto, to je má odpověď…“

  A teď to srovnejte ten tón a analýzu s tím, co se píše tady nebo třeba na Kose…..Nebe a dudy ☁️☁️☁️⛅

 18. V Německu, jako v Česku, s tím rozdílem, že v Německu je opozice opravdovou Alternativou a má opravdového lídra, lídryni.
  23. 11. 2022 probíhala v Bundestagu debata o rozpočtu na rok 2023. Alice Weidel za AfD to v krátkém projevu tvrdě natřela vládě. Takhle si to u nás netroufnul nikdo říct. Odkazované video má slovenský překlad:

  https://www.youtube.com/watch?v=JR8-1bUPch8

  1. Jestli to není tím, že některým němcům to došlo krapítko dřív než našim. A taky měli možná informace co se chystá. Nejen u nás se fšecko vykecá.
   Nebo je tam ta demográcia na vyšším levelu. Oni bývají důkladnější než my.

 19. i děje se klaun zelenský oficiálně prohlásil že ukrajina má 13000 mrtvých a Rusko 100000….a v blízké budoucnosti získají zpět Krym a ostatní území…..to jsou jasné vzkazy světu…….nebo že by v bunkru zelenského zase zasněžilo?

 20. Vidláku, a jak Kechlibar zakomponoval do své analýzy možnost, že Ukrajině dojdou náhradní díly na opravy rozvodů, že jim Rusko vypne plyn a ropu, prostě co když Ukrajina bude na Vánoce (kdy je vlastně mají?) energeticky nasuchu a co když bude v té době zároveň chladno?

  1. K tomu mi Kechlibar řekl, že toto není první bombardování infrasturktury, které mělo podvázat bojovou sílu nepřítele, ale nikdy se to nepovedlo. Nepovedlo se to za 2. světové v Německu a nepovedlo se to ani v Jugoslávii, kde po ukončení konfliktu vyjela srbská armáda prakticky neporušená.
   Řekl doslova: Armáda nejede na elektriku, ale na naftu a té mají Ukrajinci dost. Proto je u nás nafta tak drahá. Pro civilisty je to pohroma, ale vedení bojové činnosti to ohrožuje jen málo.

   1. Přesně tak to je. Může to fungovat u malé země, ale ne u velké, navíc zásobované z celého světa, kdy to zásobování není nijak omezováno.
    Armáda bude v podstatě nedotčená, taky proto, že bude mít prioritu. Vlaky povzou tanky a ne lidi.

    Tento druh operací je možný buď jako součást prvního úderu, k ochromení a zkomplikování nástupu vojsk, kdy samozřejmě musí jít paralelně ofenziva, anebo jako forma terorismu – což je případ dnešního Ruska nebo USA typicky v Srbsku.
    U USA mě to tolik nepřekvapovalo, jim bylo jedno, co na to Srbové, i když dnes se mnozí upřímně podivují, čím to, že Srbové nemilují USA. Proč..? taková záhada…
    Rusko, terorizující především civilní Ukrajince, to mi přijde jako hodně kontraproduktivní krok zejména ve světle toho, že podle vlastní propagandy ty Ukrajince osvobozují a očekávají, že oni budou hlasovat za připojení k Rusku.
    Přijde mi, že Ukrajinec by spíš pochopil nezbytnost zlikvidování 20 mostů a železnice u hranic, třeba i železničních trafostanic, veškeré vojenské infrastruktury v první hodiny války, ale těžko bude chápat dobrodiní teroru na civilistech tři čtvrtě roku po začátku války. Terorismu bez jakýchkoliv relevantních vojenských operací. To jako čekají, že budou demonstrace za Rusko nebo co?

    1. Gogo co jsi napsal myslíš vážně? Četls něco o přenosovce víc než naučně populární? MYslíš, že trafo s Dukovan nahradíš ze dne na den? Chápeš, že výroba bude trvat rok? Jasně je zálohované v další rozvodně, ale když sejmeš trafo i tam, tak 1-2 budou dukovany stát a můžeme se na ně jenom dívat…

     Amíci dobře věděli, proč ničí přenosovku v Srbsku…

     Nebavíme se o tom čím to obhajuje Kechlibar, že na začátku ty záběry jsou vesnické rozvody, kde dost často je napájení ze dvou a více kmenů, pokud to není prdelákov, takže sejmeš trafo a dovezeš i na toyotě Hilux nové ze skladu, které také nejsou nekonečné, by ses divil, jak malé zásoby má v ČR distributor traf VN/NN…
     Ale přesun trafa pro Dukovany, tak když pomineme rok výroby, tak se bavíme o železnici na místo kam se má umístit, pokud tam nebude dálnice a široká cesta a to je přenossovka.
     A to samé i platí i pro velká trafa, pro velká města, kde v Čr inteligenti i dokáží povolit, že se zničí přístupová cesta k rozvodně, takže není ani jak bez zbourání něčeho nové trtafo dovést, a to myslím vážně, že se to odbylo slovy „vyřešíme, až nastane potřeba“…

     1. V zásadě ano – vyřadí celé oblasti včetně továren, vodáren …
      A co se stane? Himarsy pojedou po cestě a všechno dodají z Evropy a USA. Tam Rusko bombardovat sítě nebude. Jen budou z hlediska USA potřeba potraviny, voda a maso na frontu.

      Že to je sražení Ukrajiny do předprůmyslové doby, je asi jasné, a bez rekonstrukce zvenčí by to bylo na dlouho.

      Ale v takovém Afghánistánu bylo nejbližší trafo 500 km, a stejně se tam bojovalo naplno.

     2. Sovětská, potažmo i ukravínská energetická soustava je natolik specifická, že je v podstatě vyloučeno, místní komponenty nahrazovat „evropskými“ nebo odjinud.
      Hlavně na straně vn a nn jsou takové rozdíly, že tam je to vyloučeno zcela.
      Je to tam dáno specifickými podmínkami – na některých územích bylo obtížné vybudovat spolehlivá uzemnění a proto jsou tam soustavy s izolovaným uzlem, zhruba a přibližná obdoba našich sítí IT/TT, ale liší se jak zapojení primárů, tak sekundárů. Na ukravině je momentálně pět napěťových soustav a čtyři nejvíce používané hodinové úhly.
      Ještě maličkost: Při intenzitě rozkrádání toho bývalého sovětského státu dost silně pochybuju, že by měli nějaké „skladové zásoby transformátorů“. To možná měli někdy v roce 1992-1994, ale teď už těžko.
      Velké vvn transformátory a při kvalitní údržbě (pravidelné výměny oleje a opravy chladicích soustav) počítají s životností zpravidla 50 let, nedojde-li k výměně z kapacitních důvodů dříve.
      Žádné jejich „zálohy ve skladech“ nikdy neexistovaly a neexistují – ty zálohy totiž stojí hned vedle, ve venkovních i vnitřních rozvodnách. Pokud takovou rozvodnu zrušíte raketami, tak kromě provozních traf zrušíte rovnou i zálohy a přepínání. Schluss, finito.
      Každé takové velké trafo se vyrábí na zakázku a jeho přeprava je obrovskou logistickou operací i v míru, natož tak ve válce.

      1. „Na ukravině je momentálně pět napěťových soustav a čtyři nejvíce používané hodinové úhly.“
       Co tím myslíte? nn/vn/vvn? a co těmi hodinovými úhly?

       1. Myslím tím hlavně distribuční transformaci směrem vn -> nn, ve které je tam nejvíc rozdílů, oblast od oblasti a dokonce i v rámci jednoho většího města.
        Co to je hodinový úhel vinutí distribučních transformátorů, by při vaší údajné šikovnosti práce s googlem, neměl být problém najít.
        Největší problém je nekompatibilita s evropskou soustavou, která s některými verzemi převodů a hodinových úhlů traf vůbec nepracuje. To jen k té případné nahraditelnosti ukravínských rozbitých traf evropskými. Páteřní linky vvn klidně mohou zůstat stát, ale bez vn/nn distribuce, to i při případném chodu elektráren nedostanete do měst a obcí, nikam.
        Vysvětlovat to laikovi je sice možné, ale kromě (pro ostatní) otravného špalku, to vyžaduje i několik názorných obrázků.

   2. Ach jó, modroknížkový Kechlibar. Porovnává bombardování infrastruktury Německa s Ukrajinou. Albert Speer v projevu na podzim 1944 konstatoval, že bombardování Německa zastavilo zbrojní výrobu (ta na rozdíl od spojenců nerostla, ale stagnovala) a to prosím pro Německo pracovala celá Evropa.
    Dnes zase celá Evropa pracuje pro NATO, akorát, že bombardována je pouze energetika Ukrajiny, ani ne ukrajinské dopravní uzly.

   3. Voják, jakýkoliv tedy i ukrajinský, nevypadává z nějakého lisu, ale z nějaké rodiny. Má matku a často i otce. A ti mají nějaký názor, nějakou víru v budoucnost. To, kromě vzteku na Rusy Moskaly, má vliv na bojovou morálku a na výkon vojáka. Po válce budou zajímavá čísla padlých raněných a těch kteří se dobrovolně vzdali a to na obou (všech) stranách, tedy včetně cizích žoldáků.

   4. Já nemyslel ani tak vliv na armádu, jako spíš vliv na společnost, zejména města. Představuji si, že být na Vánoce vypnutá Olomouc s perspektivou několika dalších měsíců, tak jako rodina mizím do ciziny. A předpokládám, že to samé udělá fůra ostatních. Najednou nebude chybět jen elektřina, ale i doktoři, zubaři, řidiči MHD, policie, prodavači, techničtí pracovníci všeho druhu,… Přestanou fungovat služby. Neprchli by potom všichni?

   5. To je prave ta Kechlibarovo demagogie.
    Mile deti, a uz vite, proc USA v Jugoslavii prohraly? Protoze:

    „kde po ukončení konfliktu vyjela srbská armáda prakticky neporušená“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *