20 července, 2024

Místo míru…

Dnes začíná ve Švýcarsku ten slavný mírový summit o Ukrajině, kde skoro nikdo nebude. Čína tam nikoho neposílá, Biden tam nepřijede, Saúdové se nechali slyšet, že se na to mohou vykašlat a tak tam vlastně budou jen Ukrajinci a představitelé evropských zemí, kteří tam budou rozebírat, jak to udělat, aby Rusko opustilo všechna zabraná území Ukrajiny i Krym, protože tohle Zelenský slíbil svým občanům a přesně tohle slíbil Fiala i nám.

Víte, já chtěl dneska psát o zemědělství, protože jsem ho teď dlouho zanedbával, ale článek o den odsuneme, protože se stalo něco, co podle mě stojí za prokydání. Putin v předvečer summitu dal vlastní návrh mírových podmínek:

Moskva okamžitě zastaví palbu a vyhlásí svou připravenost k jednání poté, co Kyjev stáhne své jednotky z území nových oblastí Ruska.

Druhou podmínkou pro jednání je prohlášení Kyjeva o opuštění svých záměrů vstoupit do NATO.

Pro mírové urovnání Rusko také očekává neutrální, nezařazený, bezjaderný status Ukrajiny, její demilitarizaci a denacifikaci.

Konflikt nebude zamrazen, ale ukončen.

Samozřejmě musí být stanoveny základní dohody o mírovém řešení ukrajinské krize, navrhuje se zrušení sankcí proti Rusku.

Rusko tímto předkládá další skutečný mírový návrh, ale pokud Západ a Kyjev odmítnou, pak bude odpovědnost za krveprolití na nich.

Moskva si je vědoma své odpovědnosti za stabilitu ve světě a potvrzuje svou připravenost k dialogu se všemi zeměmi.

Nevím jak to působí na vás, ale podle mě bude tento ruský návrh tady na Západě posouzen tak, že Rusku teče do bot, když už „nechce obsadit celou Ukrajinu, celé Pobaltí, celé Polsko a celou Evropu.“ Protože tohle nám pořád dokola meldují u Šafra, ne? Rusko se na Ukrajině nezastaví. Mužici jsou sice slabí, neschopní, bojují polními lopatkami, dochází jim nafta i munice, ale za chvíli se objeví na Moravě, pokud přestaneme podporovat Ukrajinu.

Jediná cesta k míru je ukrajinské vítězství. Vyhnat ruská vojska z celého ukrajinského území včetně Krymu. Loni se to sice u Robotyne úplně nepovedlo, ale to nebudeme zdůrazňovat. Maršál Petrla dobře ví, že čas pracuje pro Západ, Ukrajina nemá skoro žádné ztráty a už brzy budou připraveni na další ofenzívu.

Putin teď najednou před celým světem říká, že mu stačí ty čtyři regiony na Donbasu a Krym. Že je ochoten okamžitě zastavit palbu, pokud na to Ukrajina kývne. Samozřejmě, Ukrajina bude neutrální, žádné NATO, žádné nácbataliony, ale dál ruská vojska nepůjdou. To je pro Šafra jasný důkaz slabosti a pro Foltýna jasný důkaz, že podpora Ukrajině byla správná, protože agresor je už skoro na (těch svých polních) lopatkách. Geniální strategie Západu spočívala v tom, nechat Rusko vykrvácet.

Dá se to tady u našich Fialů, Macronů, Scholzů a Tusků posoudit jinak, než jako jasný důkaz, že Rus mele z posledních sil? Myslíte, že si z toho někdo vezme, že je to poslední varování ruského medvěda, že buď toto a nebo bude doopravdy zlý? Může to tady na Západě někdo posoudit jako vstřícnost a nikoliv jako slabost?

Zdá se, že na rozuzlení nebudeme čekat dlouho. Dostali jsme poslední varování před ofenzívou? Nebo jsme dostali poslední varování před taktickými jadernými údery? Nebo už je nám to vlastně jedno? Pavel Šik správně napsal, že kdyby ruské válečné lodě připluly na Kubu loni, tak si všichni stavíme na zahradě protiatomový kryt. Letos už je nám to tak nějak putna (nebo putina). Jsme v tiché agónii. Globalizace je blbá v tom, že není kam zdrhnout. Stejně vás vrátí zpátky a pošlou do mlýnku na maso.

Přemýšlím o Putinových slovech o hustě osídleném území v Evropě. Stejně tak přemýšlím o tom, že dá zbraně třetím zemím k útokům na Západ. Ne, to nemusí vůbec znamenat, že Jemenci budou střílet na lodě v Rudém moři. To také může znamenat, že islamisté v Evropě dostanou lepší trhaviny. Teď, když má Macron před volbami, Scholz je neoblíbený a Orbán si v NATO vyhádal výjimku, aby Maďaři nemuseli na Ukrajinu, teď už chybí jen nějaký povedenější teoristický útok než když jeden Kolumbijec zapaluje v Praze autobus. Byl sám a bez kompliců, ale ruská stopa u něj existuje. Představte si tu radost – našli mu v pasu ruské razítko, to je jasná ruská stopa.

Vždycky jsem přemýšlel, jak se mohlo stát, že Židé takřka bez odporu nastoupili do dobytčáků a nechali se odvézt na zplynování. Ale už tomu začínám rozumět. Nejprve je prostě unavili. Dělali to salámek po salámku, krůček po krůčku jim to zhoršovali, až už nezbyla žádná vůle se bránit. A pokaždé jim nechali kousek naděje. Jen malý kousíček… aby měli pocit, že to ještě dobře dopadne.

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód. Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“

382 thoughts on “Místo míru…

 1. Cituji zprávičku z neCT24:
  🇬🇧🇨🇳Velká Británie podezřívá Čínu ze špehování jejích vojáků prostřednictvím… odznaků na čepicích.

  Po nástupu Karla III. a změně státního znaku plánuje britská armáda masivně změnit odznaky na vojenských čepicích a baretech.

  Vyrábět je bude místní společnost, která využívá továrny v Číně. Nyní se britské úřady obávají, že Číňané umísťují do vojenských čepic sledovací zařízení, ale Britové nemají možnost vyrobit si odznaky sami.

  Ve stínu této zprávičky docela zábavně působí velkohubá prohlášení našich NATO papalášů o tom, jak bude s Rusem zameteno, když na to přijde.

   1. Čína bude vyzbrojovat téměř celou zeměkouli, neboť je jednou z mála zemí, kde lid ještě pilně pracuje. Nás se to díky Tchajwanci ze senátu netýká a tak agent 107 bude muset oželet požadovaný milion granátů.

 2. Jen klid. Ve Švýcarsku se sešla elita světa., ti nejlepší z nejlepších. Za ČR je tam taky ten Nejlepší. Ti určitě něco vymyslí.
  A když ne, tak se alespoň pořádně nadlábnou.
  😁

  1. Tyto diskuse se odehrávají v takzvaných pracovních skupinách. Česko spolu s Francií či Švédskem předsedá pracovní skupině zaměřené na jadernou a radiační bezpečnost na Ukrajině; na summitu je společně s prezidentem Petrem Pavlem i předsedkyně českého Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

 3. Západ je na tahu, jenže má jiné starosti. Macron hledá vlastní identitu po volbách. Masy očekávají klid na fotbal, Tour de France a OH. Válečné okno příležitosti se otevře na konci léta. Ukrajina nepřežije třetí zimu, hrozí průlom fronty a ruská armáda v Kyjevě. Jaké má NATO možnosti?

  Dohoda s Ruskem nepřichází v úvahu, sázky jsou příliš vysoké.

  Posílení ukrajinské fronty armádami NATO nepřichází v úvahu, odpověď Ruska by vedla k jaderné eskalaci.

  Druhá fronta na blízkém východě se nechytla, Írán zůstal v klidu.

  Tak co se stane? Jak Západ zaměstná Rusko, aby nemohlo dokončit SVO?

   1. Kdyby se ti chocholi, raději nechali masakrovat jehlovými podpatky a rudými drápy svých hezkých žen..
    Ale to oni ne, nacistické ideály a vojenské hračky jsou u nich zřejmě výš, než hezké ženské.
    Tak se nechávají raději masakrovat ruskými minami. To mi hlava nebere.
    Viděl jsem tady spousty fakt hezkých chocholic, co by stály za hřích.
    Hodně jich mělo společnou jednu věc : Pohled, který soukromě nazývám „smutná krása“.
    Neumím to přesně vyjádřit – díváte se do tváře přirozeně krásné ženské, která ale má smutné, jakoby vyhaslé oči.
    Ani ty jejich hezké baby bohužel nejsou schopny, „ukecat“ ty svoje chlapy, aby se radši věnovali jejich horkým ženským zbraním víc, než horkým hlavním kulometů.
    Aby se na to válčení za Západ už vysrali a věnovali se radši jim. Bělorusky už na to přišly a funguje to.
    Celá jedna generace chlapů, tam bude komplet vyvražděná – a vdovy po nich rozptýlené po bývalé východní Evropě.

    1. -celá jedna generace bude vyvražděna- Kde se vzal tenhle výraz vyvražděná v souvislosti s válkou. Už jsem ho někde zaregistroval. To je snad voják na druhé straně vrah? Není, pokud nejde o válečný zločin. Já bych použil výraz pozabíjena, vybitá, zlikvidovaná atd.

     1. No tak dóóbře, tak bude vybitá.
      Namísto toho, aby se věnovali svým holkám, budou se věnovat hnití.

      V počátcích ještě v neoznačených, hromadných hrobech, ale teď už jen po lesích, pohození v příkopech a následně sežráni červy. Nenamáhají se ani, své mrtvé posbírat a pohřbít, jako to dělá zbytek civilizovaného světa i Rusové.
      A to se asi vyplatí.

     1. Vysvětlení pro nick Pavel: Nositel nicku „stridor“ se zde cítí děsně ukřivděný, protože před časem tu společně exhiboval s dalším nickem „gogo“ a společně tapetovali neuvěřitelně samolibými výlevy prakticky každou diskusi. A i přes mnohokrát opakovaná upozornění na ostatní zvysoka kašlali. Pak byl ten horší z nich z diskusí vytěsněn. A jako taková vtipná pointa – prakticky nic z toho, co tu ti dva věštili z křišťálové koule, se nevyplnilo. Tož tak.

      1. A dodatek – nikdo proti nim zas tak moc neměl, ale jejich samolibost a diskusní chování byly fakt za čarou. Jejich oblíbenou zálibou bylo jako duo si vyhlédnout někoho, kdo nesouhlasil s jejich názory, a pak se do něj pustili na střídačku jak vosy.

        1. Puvodne byly Kydy rodinne-zemedelsky blog, od zverejneni Vidlakova jmena a rozsireni jeho aktivit se blog stal politicky- verejnym.
         Tim padem doslo, logicky, k vetsi diskuzni kontroverzi, coz stara parta odmitla.
         Pritom vsechny oponentni nazory byly podlozeny odkazy, ci konkretnimi udalostmi.
         Ti nejlepsi diskuteri pochopili a odesli a zbyl tu jenom debil, kreten, senil, idiot, komunisticky lhar a pitomec stridor.
         Zabalil to i autor Hampl, coz je nafoukany arogant, protoze nereagoval na nesmysly a urazky.
         Jedine, co lze k tomu rici je, ze je to skoda. Vidlakuv blog se mohl stat nadejnym centrem urcite casti politicke opozice, lec nestalo se, opet se vratil do luna rodinneho pokecu.
         Takovy je beh sveta a ten se kvuli tomu nezbori.

         1. „Ti nejlepsi diskuteri pochopili a odesli a zbyl tu jenom debil, kreten, senil, idiot, komunisticky lhar a pitomec stridor.“

          Tolik lepšolidních pocitů naráz? Jak se vám s tím žije? A pokud jste si nevšiml, od doby, co jste s tím, co popisuji výše, přestal, ostatní s vámi dál normálně diskutují. Nevím, koho myslíte těmi nejlepšími diskutéry, ale pokud jste si nestihl všimnout, minimálně dva už bohužel zemřeli a takového K42 mají na svědomí jiní dva momentálně zaostalí.

          1. Děkuji, toho si nevybavuji, i když jsem jméno asi viděl. Já tu zase nejsem tak dlouho, od zavření Kydů jen pro registrované.

 4. „CEDMO, středoevropská observatoř digitálních médií, je projekt s cílem „identifikovat, zkoumat a poukazovat na hlavní zdroje a příčiny ___nežádoucích informačních poruch___ ve střední Evropě“.“

  „Celkem 41 % Čechů si myslí, že „informační válka je pouze záminkou pro západní vlády k omezování svobody slova a nepohodlných médií“, odhalil průzkum CEDMO zveřejněný na CNN Prima News.

  Naopak s názorem, že území V4 je „arénou informační války, kterou vede Ruská federace proti západním zemím“, souhlasí jen 39 % Čechů. Zbylých 20 % má podle průzkumu za to, že informační válka včetně dezinformací nemá žádný dopad, protože „se současný konflikt omezuje na území Ukrajiny a Ruska“.

  Šetření probíhalo ve státech Visegrádské čtyřky (Česko, Slovensko, Maďarsko a Polsko). S tím, že informační válka má být jen záminkou k útoku na svobodu slova, souhlasí 35 % oslovených Slováků a jen 24 % Poláků. Naopak v Maďarsku zastává tento názor stejný počet lidí jako v Česku, tedy 41 %.“

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/41-procent-lidi-neveri-na-ruskou-informacni-valku-Zjistilo-Moravcovo-centrum-Expert-se-chyta-za-hlavu-756879

  🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

 5. Z Aktuálních konfliktů:

  New York Times zveřejníl původní podmínky Ruska z března 2022.
  https://www.nytimes.com/interactive/202 … -deal.html
  Obě strany se dohodly na vyloučení Krymu ze své smlouvy a ponechávají jej pod ruskou kontrolou, ale bez uznání ze strany Ukrajiny .
  ▪️Ukrajina nevstupuje do vojenských aliancí a nerozmisťuje cizí vojenské základny ani kontingenty .
  ▪️Rusko požadovalo, aby Ukrajina učinila z ruštiny oficiální jazyk .
  ▪️Ukrajina chtěla, aby její spojenci byli vázáni smlouvou, aby zasáhli, pokud by byla znovu napadena . Například uzavření vzdušného prostoru, zajištění potřebných zbraní.
  ▪️Ruská federace požadovala zrušení všech sankcí .
  ▪️Projekt počítal s omezením počtu ukrajinských ozbrojených sil a techniky . Ukrajinci byli ochotni přijmout taková omezení, ale hledali mnohem vyšší limity. Počet až 100 000 lidí, 147 minometů a 10 útočných vrtulníků . Dolet ukrajinských střel měl být omezený – pouhých 40 km .
  ▪️Ukrajině bylo povoleno vstoupit do EU.

  Konec citátu.

  Takže když si to shrneme, Boris Johnson a kolektivní západ dosáhl, že se podmínky zhoršily o „nová ruská území“ a (desítky / stovky) tisíc invalidů, mrtvých mužů a můžů, co se na Ukrajinu už nikdy nevrátí, protože by riskovali kriminál (skutečně vydařený důsledek oné nucené mobilizace Ukrajinců v zahraničí)

 6. Vypůjčím si tak trochu poslední odstavec z Vidlákova článku:
  Vždycky jsem přemýšlel, jak se mohlo stát, že sionističtí židé takřka bez odporu ostatních národů ovládli celý západní svět a značnou část toho ostatního. Ale už tomu začínám rozumět. Nejprve prostě unavili nežidovské národy uměle zasetými spory a válkami. Dělali to salámek po salámku, krůček po krůčku jim to zhoršovali, až už nežidům nezbyla žádná vůle se bránit. A pokaždé jim nechali kousek naděje. Jen malý kousíček… aby gojové měli pocit, že to ještě dobře dopadne.

  1. Na komoru … Aby gójové měli pocit … Další důležité opatření – nekritizovatelnost, absolutní pardon, status posvátných krav, páč holokaust . Pokud kdokoliv nerespektuje, má na krku antisemitismus a kupu dalších obvinění, díky čemuž je takový nešťastník prohlášen za personu non grata, za veřejného nepřítele …

 7. Co na chvíli nechat politiku politikou? Zrovna poslouchám kapelu Asphalt Horsemen. Je z Madarska a je skvělá. Zpívá i v angličtině. Váš názor?

    1. Znám ty kapely Targusi. V práci máme digitální rádio a poslouchám Rádio Rock Budapešt a Pure Rock. To druhé je americká stanice. Dle mého názoru měli a mají Madaři lepší hudební scénu než mi. Vyzdvihnu jenom jednu madarskou kapelu. MAGMA RISE. Tu musíš slyšet.

  1. V tom, že jsme Zápaďáckou kolonií, tudíž tu máme západní média, která jsou celosvětově nejzuřivější. Když vraždí a kolonizují zápaďáci – viz např. Irák – je to zásah proti teroristům. U Rusů je tomu přesně naopak. Rus je pro ně podřadná konkurence. Rusa mají rádi pouze když ho mohou kompletně okrást a depopulovat.

 8. Slováci se utápí v patosu.
  Čaputová se tváří kysele.
  Děla vypadají značně archaicky.
  Vojáci pochodují ledabyle.
  Šimečku posadili mezi Danka a Kaliňáka.
  Z Česka přijeli Babiš a Zeman.
  Klause a Pavla nepozvali.
  Vlajka EU důstojně visí.
  Pellegrini mluví o apokalypse a umírněně burcuje k pozitivnímu řešení.
  Matovič nepřišel.

  Silný a uvěřitelný projev politika. Takový se nevidí.

  1. Slovákům závidím a moc. Ach jo Je to člověk, kterému to myslí jako Zemanovi, ale na rozdíl od něj nerozděluje a spojuje. Nebude to mít lehké, ale věřím že to zvládne.

   107ka by se na to nezmohla, vč. dalších.

    1. Žádné se nekonají.
     Úplně vymlčet to nešlo, tak Iděs alespoň dal zprávu o inauguraci až na osmé místo a spolu s Hovínkami namlely spoustu balastu, zatímco vlastní uvedení do úřadu odbyly pár slovy.

   1. Pan prezident Pellegrini měl skvělý proslov. Je to prezident Slovenska pro Slováky. PePa je prezident pro cizáky, my ho akorát platíme. Ach jo. Máme hezký obal s odporným obsahem.

    1. „Rozdělování společnosti“ je naprostý nesmysl. Společnost byla, je a bude zcela přirozeně rozdělená vždycky ( do tříd ekvivalence podle názoru na tu či onu záležitost). Kdo volá po sjednocení společnosti, je buď totalitář nebo naprostý osel.

     1. Pojem rozdělení společnosti je ze stejné lihne jako třeba inkluze. Je to klacek na jinak myslící. Protože je naplněno zapornym obsahem, nikdo nechce být ten zlý, útočí na sebehodnocení. Nálepka. Spojovat zní principiálně kladně, každý chce být dobrý.
      Slova z arzenálu manipulantů acdemagogů.

    2. Myslím sei to proto, protože nebyl diplomat a do každého si zaryl jen aby jim ukázal že je chytřejší, ale to moudrý člověk nědělá.
     Potom už apriory potrefení nemohli/nedokázali jinak jednat.

  2. Na hovinkach pisou:
   „Odchodem Čaputové přijde Evropa o politickou módní ikonu.
   Módní styl Zuzany Čaputové také reflektuje její politické postoje a hodnoty. Její volba oblečení často zahrnuje prvky, které symbolizují ženskou sílu a nezávislost. Během prezidentské kampaně a následně v úřadu například často volila outfity, které kombinovaly tradiční ženské prvky s moderními střihy, což zrcadlí její progresivní a inkluzivní politiku.

   Jednoduchost a čisté linie s oblibou vyvažovala sytými barvami, které jí dodávají důstojnost a autoritu. V jejím stylu se často promítaly prvky powerdressingu, nejčastěji v podobě zvýrazněných ramen.

   Během své první oficiální návštěvy Maďarska například oblékla elegantní kostým bramboříkové barvy, který nápadně připomínal uniformy uherských husarů a slovenských dobrovolníků z poloviny 19. století. Oblečením tak vyzdvihla silnou společnou symboliku vztahu těchto dvou států z období Rakouska-Uherska.

   S elegancí sobě vlastní přistoupila i ke koronavirové krizi. Jejího uvědomělého chování si ostatně všimli i v zahraničí. S hygienickými nařízeními šla nejen celému Slovensku příkladem, když se na veřejnosti objevovala s rouškami, které vždy barevně ladily s jejím oblečením. Kromě roušky či respirátoru své outfity doplňovala i barevně ladícími rukavičkami, které rovněž bránily v šíření viru. „

   1. Homer:
    No páni! Díky za článeček, sama od sebe bych si to nepřečetla. Každopádně teď vím, že až budu chtít být autoritativní ségra, musím si pořídit jasné a syté barvy. Jestli to na bráchu zabere to netuším, on je dost odolnej, ale zkusit můžu. Jupíí! 😀 😀

    1. Hlavne nezapomenout na skutecnost, ze muzi rozeznavaji spolehlive vsechny tri existujici barvy.

     A ne, lososova neni barva, to je chut.

   2. Trochu mi to pripomina Leacockovu povidku o tom, co se stane, kdyz si jednotlivi referenti v redakci prohodi obory sveho profesionalniho zajmu. Akorat ze ten to myslel jako legraci.

  3. Slováci se utápí v kysele.
   Čaputová pochoduje archaicky.
   Z Česka přijela děla.
   Vojáci mluví o apokalypse a umírněně burcuje k pozitivnímu řešení.
   Šimečko se tváří v patosu.
   Babiš a Zeman vypadají značně ledabyle.
   Klause a Pavla posadili mezi Danka a Kaliňáka.
   Vlajku EU nepozvali.
   Pellegrini nepřišel.
   Matovič důstojně visí.

 9. To mi halva nebere….
  Proč ti „ineteligentnější, vzdělanější, jazykově vybavení a zcestovalí“ papouškují to co si nechají nalít do hlav ze zdejších „veřejnoprávních médií“ a politiků, třebaže jsou jim snadno dostupné formační zdroje z celého světa.

  1. Schumacher:
   Nejspíš z téhož důvodu, z jakého od sebe opisují a z téhož, z jakého radši půjdete pěšinou, kterou už někdo vyšlapal. A nejen vy a já, ale i divočák a kuna. Úspora energie. A ty atrubuty, co si omojili, to je jen vytahování trička, případně poměřování pindiků – to dle pohlaví.

 10. „Kdo si nepamatuje minulost, je odsouzen k jejímu opakování.“ — George Santayana
  „Když se ohlédnu zpět na svůj tehdejší postoj, překvapuje mě, že i já jsem vše přijal tak klidně. Možná to bylo proto, že zákony omezující naše práva byly zavedeny nenápadně a dopadaly na nás téměř nepostřehnutelně, jako temný stín.
  Poprvé jsem se s nimi setkal, když mi bylo patnáct let a mé jméno bylo vyškrtnuto ze seznamu studentů místní střední školy. Soukromé vyučování mi bylo také odepřeno, zakázáno mi bylo studovat samostatně, což bylo nařízení, které se samozřejmě nedalo kontrolovat a které jsem ignoroval.
  V práci jsem zjistil, že existují dvě platové stupnice – nízká pro Židy a vyšší pro všechny ostatní. A když jsem byl bez práce, zjistil jsem, že před zprostředkovatelnou práce musím stát až ve druhé frontě. Práci nejprve dostali Nežidé, a pokud ještě nějaká zbyla, měli jsme štěstí a dostali jsme ji.
  Potom přišla omezení pohybu. Měli jsme dovoleno žít jen v určitých městech a poté pouze v určitých oblastech těchto měst, v chudších částech. Také cestování bylo omezeno a my jsme se bez povolení mohli pohybovat jen do určité vzdálenosti. A tak byl na Slovensku postupně vytvořen systém ghett.
  To vše jsem samozřejmě nesl s nelibostí. Přesto jsem tato nařízení víceméně akceptoval jako další nepříjemnost v životě. Když vyšlo nařízení, že Židé musejí na oblečení nosit žlutou Davidovu hvězdu, přizpůsobil jsem se a nepřemýšlel o tom.
  Teprve až když vláda přijala zákony o deportacích, najednou jsem se vzbouřil.
  Vlastně nevím, co přesně ve mně vyvolalo odpor.
  Možná to bylo tím, že mi v té době bylo sedmnáct a konečně se mi otevřely oči. Možná to bylo proto, že podle státního nařízení jsem se přes noc stal víc Židem než Slovákem. Nejspíše to však bylo proto, že jsem nesnesl, aby mě vykopli z mé vlastní země.
  Takový byl totiž plán. Nevzrušeně nám oznámili, že všichni Židé budou posláni do rezervací v Polsku, kde se měli naučit pracovat a vybudovat si vlastní komunity. Mezi prvními půjdou mladí, zdatní muži, což za daných okolní znělo dost rozumně. Teprve později jsme se dozvěděli, že skutečným motivem bylo odstranit jádro potenciálního odporu.
  Nevěděl jsem, že tou „rezervací“ je vyhlazovací tábor Osvětim, místo, kde se ode mě očekávalo, že zemřu slušně a tiše. Prostě jsem nedokázal strávit představu, že už nejsem členem komunity, a proto musím být izolován jako severoamerický indián. Jediným rozdílem mezi námi bylo, že indián mohl zůstat ve své zemi.“
  Rudolf Vrba
  Utekl jsem z Osvětimi
  Vrba, R., Bestic, A.: Utekl jsem z Osvětimi. Nemohu odpustit, Citadela 2022, s. 39-40

   1. Tak u nás už se rozdávaly nejrůznější státní metály. Třeba Svatováclavská orlice, že.

    V kontextu naší historie je třeba mít neustále na vědomí, že se u nás střídají období protektorátní, kdy jsme nejrůznějším způsobem ovládání Němci (rakouskými, nacistickými či unijními), a období relativní samostatnosti. V dobách protektorátních se pak vždy dějí věci.

    1. Nesmíte zapomenout na silnou, početnou množinu domácích fašounů, nácků, jež s nadšením ( a samozřejmě ziskem, mocí ) upevňují protektorátní moc s neskonalou touhou vyniknout a upozornit na sebe – což česky řečeno znamená, že lokajský předklonu vůči vládci okamžitě zaměňují za neotřesitelnou pózu nemilosrdného „pána“ , který si svoje saďourské choutky s gustem vybíjí na vlastních, a pouze na vlastních, dělaje z vlastních poslední lůzry a bídu. Český papaláš, český zbohatlík ( de facto tady téměř nic jiného k mání mimo „lůzy“ není ) – toť případ, neb žádnÿ okolní národ ( pochybuji i o tom, zda vůbec tvoříme onen národ nemaje v současnosti ani jednu jedinou sjednocující myšlenku, ideu, vizi ) sám po sobě nejde, nešlape tak nechutným způsobem, neopovrhuje a nestydí se za vlastní krev, jako češští pomazaní – především ti současní echt demokratičtí, to je sebranka …

 11. haavara byla zidum k dispozici v te dobe uz pres deset let. a take si pripomenme, ze 150 000 zidu bojovalo v radach wehrmachtu. vsichni se ptaji, co udelali nemci zidum ale nikdo se nepta co udelali zidi nemcum…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *