18 července, 2024

Mediálně zemědělský článek

Na úvod dnešního textu vám povím poučný příběh ze zemědělské branže. To tak přišel rok 1989 a v této zemi právě finišoval program komunistických plánovačů na stavbu obilných sil. Takových těch vysokých, betonových, která přežijí i ekvivalent atomového výbuchu, jak ukázalo silo v Bejrůtu. Program byl tak ambiciózní, že se k výstavbě obilných sil ještě přidaly Továrny mlýnských strojů Pardubice, které stavěly sila ocelová a také Vítkovické železárny, které stavěly sila skořepinová.

Účelem bylo, vystavět na každém okrese moderní skladovací kapacity na veškerou naší úrodu. Ještě pořád se počítalo s tím, že by nás imperialisti mohli přepadnout, takže každé silo bylo projektováno jako strategický provoz. Bylo maximálně soběstačné, mělo k sobě veškerou infrasturkturu, vlastní dopravu, vlastní hospodářství lehkých topných olejů pro sušárnu obilovin, údržbářské dílny, sklady náhradních dílů… téměř každé silo mělo i svojí míchárnu krmných směsí pro regionální kravíny… zkrátka, když mezi tím dneska chodím, tak nemohu uvěřit, jak bohatá země jsem byli, protože takovou stavbu by dneska už nikdo kvůli obilí neudělal.

Do nového kapitalistického období jsme vstoupili se skladovacími kapacitami, které celkem bez problémů pobraly veškerou českou úrodu. Kolem obilných sil se ihned založily firmy zemědělského zásobování a nákupu, které poskytovaly kompletní služby nové soukromé zemědělské veřejnosti i bývalým JZD, byly to velmi výdělečné podniky, protože byly koupeny zpravidla za pakatel a technologie na silech byly projektovány na velmi těžké časy, které nenastaly. Leckde se zprivatizovaný areál obilného sila zaplatil prodejem náhradních dílů, které tam ležely zabalené a připravené na válku…

Být vlastníkem obilného sila, to bylo terno. Noví zemědělci sice měli pole a Zetory, ale to bylo všechno. Neměli na výběr a svojí úrodu museli skladovat v těchto obilných silech. A tak se na tom rejžovalo a rejžovalo. Vozit obilí z pole někam daleko, to se nevyplatilo a tak každý majitel sila věděl, že místní sedláčci nemají na výběr a dovezou to k němu. A tak si postupně začali diktovat. Natáhli splatnosti za vykoupené obilí na několik měsíců. Pokud zemědělec nechtěl obilí prodat za směšně nízkou cenu a zajistil si odbyt sám, kladli mu při vyskladňování různé překážky, postupně zdražili sušení, začali vyžadovat nereálnou čistotu zrna a za každou drobnost dělali srážky z ceny nebo z hmotnosti. Každý rok si vymýšleli nová břemena pro své klienty, každý rok si svojí práci stále více usnadňovali a přenášeli na své klienty stále více vlastních povinností.

Říkalo se tomu kapitalismus… To tak je, ne? Věci stojí přesně tolik, kolik je někdo ochoten zaplatit.

Zemědělci to tak samozřejmě nenechali. Postupně se naučili hospodařit, vydělávat i úvěrovat, vybojovali si nějaké ty dotace a začali si stavět vlastní skladovací kapacity. Prostě si spočítali, že se jim to vyplatí. Trvalo to dlouho, vlastně celé první desetiletí po roce 2000, ale když jsem se přestěhoval na Moravu a začal v tomto oboru dělat, byla už situace poněkud jiná.

V naší zemi je skoro dvojnásobná skladovací kapacita, než kolik se tu vypěstuje obilí. Takřka každý zemědělec má halu, kam se mu možná nevejde celá jeho úroda, ale rozhodně se mu tam vejdou alespoň ty nejlepší partie. Navíc se zemědělci naučili i prodávat (hlavně přes Poláky a Italy) takže podniky zemědělského zásobování už najednou nepotřebují. Podniky, které kdysi snášely zlatá vejce, se najednou dostávaly do ztráty a kupovaly si je opravdu velké korporace, které hospodaření vytáhly do černých čísel, zpravidla díky úsporám z velikosti. Časům, kdy si podnik ZZN mohl nadiktovat šestiměsíční splatnost a ještě dělat drahoty s kvalitou či vlhkostí, ty jsou dávno pryč. Dnešní obchodní jednání je rychlé. Poláci dávají tolik. Dáš stejně, Nebo dáš víc? Nedáš, naschle. „Ahoj Anteku, tak si pro to přijeď.“

Svým způsobem je to zbytečné a v investicích do dalších skladovacích kapacit se utopily neskutečné peníze. Ale jinak to nešlo. V nové svobodě aroganci vlastníků skladovacích kapacit zastavily až další skladovací kapacity a z nich vyplývající konkurence. Před deseti lety byl zemědělec ještě na kratší straně páky, ale dneska je z tohoto hlediska na koni. Situace se otočila a otočila se dokonce i pro ty, kteří byli tak malí, že dodnes nemají vlastní sklady. A ti původní velcí a monopolní hráči, jsou dneska dinosaury na dynamickém trhu, který se bez nich už zcela obejde.

Proč to všechno píšu…

Včera si takhle jdu po Praze – byl jsem navštívit Ondřeje Thora, který už měsíc sedí před úřadem vlády, protestuje a říká, že tam bude až do té chvíle, dokud vláda nepodá demisi. Zároveň jsem tam měl domluvený rozhovor s Ivanem Smetanou z KTV. Všechno proběhlo dobře, donesl jsem jim tam nějakou paštiku i víno, rozhovor jsme udělali…. vracím se k autu a najednou mi zvoní telefon…

… a kdo mi nevolá… Sám Jan Moláček z Deníku N (N jako nenávist). To víte, dal jsem na stránky Institutu na sebe číslo. A nejdřív tak chodí kolem horké kaše, prý jestli neznám telegramový kanál NeČT24… Tak samozřejmě ho znám, však tam mají moji rubriku. Každý týden mi pošlou pár otázek a já jim pošlu odpovědi.

Prý jestli nevím, co je to za kanál, jestli neznám jména redaktorů, jestli nevím, co jsou zač… a nakonec, jestli mi za to třeba něco neplatí. Ano Moláčku, telegramový kanál NeČT24 je bývalý Sputnik, který naše vláda loni demokraticky nechala zablokovat, protože tu máme svobodu slova. A strašně mě štve, když se intervjuci nezeptají přímo, ale zkoušejí, jestli náhodou někoho nenachytají na švestkách, jestli náhodou neřekne něco, co by proti němu mohli použít.

Už jsem to nedávno psal… zablokování hentěch dezinformačních webů ničemu nepomohlo. Jen se všichni naučili přesunout data do zahraničí, vzít si nečeskou doménu, přejít na nové jiné sociální sítě. Jako se přejmenovala ruská ropa a plyn a vozí se k nám přes prostředníky, stejně to dopadlo i s ruským Sputnikem, který se také přejmenoval a chodí k nám jinými cestami než původně….

Dejte majnstrýmovým intervjukům dost času a nakonec na to přijdou.

Moláček se mě ptal, jestli mi nevadí tam psát… Řekl jsem mu, že nevadí. Že se mě velmi slušně zeptají, já jim odpovím a oni moje odpovědi zveřejní přesně tak, jak jsem je napsal. Nic k nim nepřidávají, nevychovávají mě, nedávají k tomu žádný hodnotící komentář, nezkracují to, necenzurují. I kdyby to bylo severokorejské médium, bylo by mi to jedno, protože prostě necenzurují a nehodnotí. Ruská redakce se chová demokratičtěji, než celý náš majnstrým.

Jo, kdyby se přesně takhle choval deník N, tak by po Sputniku pes neštěkl. Kdyby Česká televize pustila na obrazovku i někoho jiného než jen libtardy, byl bych nepatrným blogerem, kterého by četlo pár zemědělců. Kdyby Seznam mluvil hlasem všech, nebyly by příkopy ve společnosti.

Je to jako se těmi obilnými sily. I redaktoři začali být tak arogantní a tak zpití svou mocí a monopolem na pravdu, že to prostě přehnali. A lidi se zařídili jinak. Kde je poptávka, vždycky bude nabídka. Na obilných silech si také nikdo dlouho nepřipouštěl, že by si zemědělci mohli poradit jinak. A když si uvědomili, co bylo špatně, už se s tím nedalo nic dělat. V médiích to dopadne stejně. Moláček může stokrát hledat dezinformátory a vycucávat si z prstu propojení na Rusko a Putina osobně. Čučkaři o tom mohou psát libovolně dlouhé elaboráty. Prostě tu svojí aroganci přehnali. Byli si sami sebou příliš jistí. A teď už je pozdě.

Ještě se ukáže, že pravda se nedá ani vypnout ani zablokovat. Stalin se také nedokázal zbavit církve, ať dělal, co dělal. Každý útlak jen šlechtí utlačované, aby byli silnější. Vypnutí těch dezinformačních webů zlikvidovalo pár ezoteriků, ale všichni, po kterých byla poptávka, ti se zase vynořili jinde. Zemědělci také nešli cestou, postavit jiné velké silo, ale postavili spoustu malých. Naše cesta není, postavit jinou velkou Českou televizi. Naše cesta je spousta malých televizí, rádií, blogů, podcastů a dalších mediálních projektů.

Moláčku… mám pro tebe jednu radu zdarma. Začněte dělat normální rozhovory s těmi, které označujete za dezinformátory. Dejte jim patřičnou část pozornosti a tím zmizí potřeba Sputniků i Vidláků. Místo abyste hledali, kudy byste házeli hnůj, prostě dělejte to, k čemu jste byli kdysi dávno vymyšleni. Udělejte s Rajchlem a Babišem stejně přátelský rozhovor jako s Fialou. Dejte Okamurovi prostor, který odpovídá jeho preferencím. Přestaňte lhát a vymlčovat. Dávejte prostor protistraně. Ale vy to neuděláte. Nemůžete… vychovali jste si tak militantní čtenáře, že by takový příklon k objektivitě nevydýchali. Prostě to ve své aroganci dotáhnete až do konce. Až do chvíle, kdy se ukáže, že se lidi bez vašich redakcí úplně obejdou. A pak… pak už to bude jedno.

I kdyby se teď všechny korporace dohodly, že vytlačí konkurenci malých zemědělských skladovacích kapacit, stejně už to zpátky nevrátí. Už se prostě stalo – produkt dávné obchodnická arogance je prostě nevratný. Stejně nevratný je proces tvorby nových médií a ztráta pozic těch starých. Je to stejná arogance. Mysleli si, že nad ně není. Myslí si to dodnes… ale jsou poslední generace. Už jsou také takovými dinosaury v mnohem dynamičtějším mediálním světě.

Pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Každý, kdo Institut podpoří částkou alespoň 350,- Kč si může v objednací aplikaci na Vidlákových kydech zadat adresu pro zaslání knihy. Platby jsou už spárovány s aplikací. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód.

Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“ Všem dárcům děkuji.

Pokud stojíte o moji knihu, prosím objednejte si ji v následujících čtrnácti dnech, kdy ještě budeme normálně fungovat. Mohu se zaručit, že odešlu všechny knihy, které si objednáte do 28.6.2023. Pokud si knihu objednáte později, přijde vám pravděpodobně až v srpnu. V červenci zřejmě nebudu schopen expedovat vůbec a v srpnu jen omezeně. Vše ostatní zůstává v platnosti. Každý, kdo pošle jako dar Institutu českého venkova alespoň 350,- Kč, si může vyžádat knihu v zasílací aplikaci na Kydech. Systém si váš dar pamatuje, ať byl odeslán kdykoliv.

322 thoughts on “Mediálně zemědělský článek

  1. No tak to německým bezďákům spadnul kámen ze srdce. Konečně mohou beztrestné hodovat a nebát se , že je sebere policie.

   1. Driv vandrak vedel , ze kdyz prijdou mraziky na podzim , ze se musi pred policajtem pokrizovat a rict nahlas, cisar pan je svine.
    Kdyz u soudu nedostal ,aby byl v base do jara , pridal , ze je tuplovana svine kudrnata a to postacilo , kazdej vedel..
    Dneska zavrit hladovyho prijde draho, drahota je vsude..

 1. Katastrofální úroveň politiků STAN dobře reprezentuje nový ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák.
  Na Novinkách:
  „Já jsem docela netrpělivý člověk, takže bych si ze své povahy přál, aby Rusko už na kolenou prosilo, abychom je konečně zase vzali na palubu a pustili tam nějaké zboží bez kterého evidentně nepřežijí,“ řekl Dvořák.
  Ten člověk to opravdu nemá v hlavě v pořádku. Na základě čeho si myslí, že my vyrábíme zboží, bez kterého Rusové nepřežijí?
  Ovšem on to ještě korunuje:
  … schopnost Ruska se rychle přeorientovat na nahrazení toho, co by na trhu mělo chybět, nějakou domácí náhražkou, zdaleka ne v té kvalitě, na jakou byli bohatí Rusové zvyklí, není to McDonald, je to nějaká Točka, asi to není moc k jídlu, ale prostě je to jakási válečná náhražka.
  Neholduje ten pan ministr Dvořák nějakým povzbudivým prostředkům? Opravdu si Dvořák myslí, že Rusové nepřežijí bez Big Macu?

   1. jozko a teď mi povězte jestli takhle vážně píšou naši spoluobčané nebo je to ošefované jinak(placená klaka,program)
    tahle otázka mi vždy naskočí když takovou diskusi někde čtu
    to nemůžou být lidi

    1. Ne, tohle jsou (alespon vetsinou) realni lide. Skupina „mlady az stredni vek, vzdelany, ajtak“. Vitejte v jine bubline.

  1. Bože, to je vůůůl !
   Embargo výrazně nakoplo ruské zemědělství, dneska jsou soběstačni skoro ve všem.
   Jestli si někdo v Moskvě nemůže dát hamburgr, to běžného Rusa vůbec nezajímá. Ten má jiné starosti.

   1. Jenže Rus si ten hamburgr dát může, personál je vyškolen od KFC a McD, suroviny jsou také k dispozici, prodejny jsou připravené. No a jestli se to bude jmenovat Ďáďa Váňa nebo McD bude obyčejnému Rusovi jedno.
    Místní suroviny budou určitě kvalitnější než sračky od McD.

  2. Je to jen jeden z celé dlouhé řady hňupů, jež tvoří naši současnou vrchnost.
   Asi má malý STAN, takže v noci mu táhne na hlavu, pročež mu namrzl mozek.

  3. Za normalizace byla jakákoliv funkce podmíněna souhlasem se vstupem vojsk Waršavské smlouvy na území ČSSR a velebení SSSR bylo povinné. Dnes je to jak přes kopírák …Sláva Ukrajině!!! Za prachy a funkce dělají ze sebe někteří lidé rádi idioty a ani se za to nestydí, ale považují to za svoji přednost.

 2. jak nas vidi jinde,
  sice taky trochu zavadejici, ale je to tak

  Prezident ČR vyzval ke studiu zkušeností z koncentračních táborů v problematice Rusů
   13,7 tis. _ 12:49 – 15. června 23 Pogran1970 

  Petr Pavel označil za „cenu války“ bedlivé sledování zvláštních služeb ruských občanů, kteří odešli na Západ kvůli nesouhlasu s politikou země. Jako příklad uvedl internování Japonců v koncentračních táborech ve Spojených státech amerických

  „Protože jsou občany národa, který vede útočnou válku. Možná je mi těch lidí líto, ale zároveň, když se podíváme zpět do doby, kdy začala druhá světová válka: tehdy celá japonská populace žijící ve Spojených státech byla také pod přísným dohledem. To je jen cena války,“ řekl politik.

  Novinář požádal prezidenta, aby objasnil slova o tom, o jakém „režimu sledování“ mluví. Odpověděl, že měl na mysli „pozornou pozornost zvláštních služeb“.

  Během druhé světové války americká vláda internovala nejméně 125 000 lidí japonského původu, včetně desítek tisíc občanů USA, v „centrech vojenského vysídlení“. To následovalo po japonském útoku na Pearl Harbor a strachu, že část obyvatel USA podpoří japonskou armádu, pokud se vylodí na západním pobřeží. Někteří z vězňů zemřeli během věznění na špatnou hygienu a další příčiny.

  https://aftershock-news.translate.goog/?q=node/1255864&_x_tr_sl=ru&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=nui,sc

  1. No moc, moc, chytrý. V momentu kdy v RF padají již celkem vážně míněné nápady na demonstrativní vyňůkování Poznaně, atomofky jsou už v Bělorusku, my budeme provokovat dál. Oni (Pavel, Černochová, Kolář, Lipánek a další) nás do té války fakt zatáhnou.
   Ono pokud by na to došlo, v Praze budou v klidu, ani Američané neyzmizíkovali Tokio s ohledem na kulturní dědictví (a neudělali by to ani Rusové Praze), ale třeba takový Mošnov by mohl být vhodný kandidát..
   A takový argument, že pokračování války by stálo miliony životů, kdežto nasazení atomovek jen statisíce (navíc jen cizích) obstojí i dnes…

   1. Řeči se vedou a voda teče, na obou stranách. Rusové ale měli spousty času, všechno a pečlivě naplánovat. Plánování je Rusům skoro vlastní – jeden nepovedený starý fór říkal, že Rus se bez bumážky ani v klidu nevysere.
    Může se ale stát i to, že Rusové cinknou do Bílého domu a dají předem vědět s tím, že si v Semipalatinsku, nebo někde úplně jinde, jenom potřebují vyzkoušet, jestli jim všechno a správně funguje.
    A jako z udělání, k tomu zkoušení udělí akreditace a pustí k samotné zkoušce novináře z úplně celého světa.
    Ono bude asi něco hodně jiného, koukat se na fotku/film – a něco sakra jiného bude, když jim začne pod nohama ujíždět zem, nebo se nad hlavami přežene cosi, schopné zplanýrovat Jižní Město.
    Tím by se mohla jedna kapitola uzavřít, možná by i následná jednání, byla poněkud snadnější. Pokud by tedy šlo jen o „zkušebních“ pár vyšších desítek kilotun.

   2. Ty ňůkový bomby jsou podle mě nepřekročitelná červená pro obě strany. Z principiálního důvodu, protože ta jaderná „žárlivost“ je příliš vyhrocená. Tys to hodil k nám? Tak to ne, to nepřipadá v úvahu. Prostě nepřipadá, to já jdu do toho taky.
    Ze strany Ruska nejede vlak, podobně, jako by nepřipustilo vstup jakékoholi členského státu NATO na Ukrajinu. Amerika by to na jednu stranu klidně připustila, i nějaký ten hříbek. Ale nemůže, protože by tím okamžitě pro všechny země celé to slavné „obranně spojenecké“ NATO přestalo mít smysl. Bez ohledu na Černochovou, Stosedmu v červenejch a Fialu, kteří by křičeli, že vůbec ne, že to je naopak betelná věc. Právě do Polska, kdyby mělo něco spadnout, jistě si každý představí, jaký by vzhledem ke svému naturelu kolem toho dělali virvál. A ostatní země by měly v přímém přenosu, že milion řečí ale skutek utek.
    A je taky Čína, ta by jakékoli jaderné hrátky viděla extrémně nerada. Na tu nejde nebrat ohled.

    1. Domnívám se, že jediné co RF v nasazení atomu brzdí je jen ta Čína. Přecijen ti pochopili “make money not war), a tohle by pokazilo kšefty a anihilovalo velké investice co mají (skoro všude). USA vyhovuje, že si za ně páli ruce druzí a ještě z toho profitují, a jejich zapojeni by skončilo jaderným Armagedonem. Tak to lépe obětovat tu Poznaň (Mošnov nebo Varšavu už je fuck) než Boston, jak už dnes někdo psal.
     V Evropě pak má pár atomovek ještě Fr (ta do toho nepůjde) a UK a ti jich zase nemají dost na “výměnu”.

     1. já bych si tím nebyla tak jistá. Sice neradi ale museli by se přidat, protože zcela jasně by byli další na řadě. Zvlášť když tam úspěšně zavedli a zmodernizovali výrobu kde čeho a to by se těm jistým moc a moc hodilo. Dopadli by je za vládnutí anglánů – což myslím je důvod, proč angláni tak jedou proti. Všechno je tasm vybudováno a funguje, takže by měli všechno bez práce a nákladů jak na podnose.

     2. Nejde ale jen o zbraň jako takovou. Samotné její použití je enormně silné politikum.
      Pořád připomínám to Rusko. Ono samo by mělo udělat přesně to, o čem ví, že by USA skvěle vyhovovalo, protože by pak plnotučně deklamovaly, jak „sice za cenu utrpení např. obyvatel Poznaně (nebo Prahy), ale svojí zdrženlivostí zachránily planetu“? A aby se pak na to Rusko právě ta celá planeta dívala jako na zrůdu? Že Evropa, především východní, je v očích USA „kolaterální“, to Rusko ví stejně tak dobře, jako všichni ostatní. Stejně tak ale ví, odkud vane skutečný vítr. Nakreslili proto ty dvě čáry, které jsou definitivní. Útok ňůkem na ně a vstup někoho z NATO na Ukrajinu. Pak by se USA nezúčastnily, ale byly by zúčastněny. Takto byly tedy vtaženy do hry, které se účastnit nechtěly a kdy jejich bezpečnost je tím pádem garantem bezpečnosti všech ostatních. Rusku můžeme děkovat, že je silné a na tu Ameriku si takto došláplo. Je docela možné, že bez toho už by se Praha vzdáleně podobala poválečným Drážďanům.

  1. No tak, ve Spojených státech je to asi blbě od počátku.
   Už to, jak vesele oslavují Den díkůvzdání.
   Když přijeli zbídačelí Evropané na lodi, napůl neživí, tak je Indiáni nakrmili kukuřicí a krocany a pomohli jim přežít první zimu. Kdyby jim bývali vzali skalpy, udělali by líp.
   ( Stejně by připluli jiní. Evropská civilizace byla vyspělejší. A silnější pes holt má víc štěňátek , nó. )
   Na hrubé síle je založený celý americký úspěch. Na dovozu černých otroků, když se náklad zkazil, ( nějaká nákaza, cholera, nebo tak něco) , tak ho přepravce nechal zapálit už na moři.
   A tihleti jsou pro nás vzorem demokracie. Takový bo@del, jako po posledních prezidentských volbách, kdy na Kapitolu musely zasáhnout ozbrojené gardy, takový bordel neznají snad ani na Pobřeží slonoviny.

   1. Evropa se má taky čím “ chlubit“ : Z wikipedie
    „…..Pronásledování Cikánů ve střední Evropě navázalo na předchozí pronásledování čarodějnic. Vyvraždění údajných čarodějnic mělo zamezit používání kouzel a magie, zatímco vyhubení vlků a Cikánů bylo chápáno jako krocení a přemáhání přírody. Vlci a Cikáni byli navíc považováni za hospodářské škůdce……V raném novověku byli kočující Cikáni většinovou společností vnímáni jako protipól pevného pořádku a nařízení proti nim se stále zostřovala (v 17. a 18. st. se např. na některých místech v Německu nařizovalo každého Cikána zatknout a popravit, aniž by mu byl prokázán nějaký trestný čin. V 18. st. také často docházelo k násilnému odebírání cikánských dětí, jejich pokřtění a převýchově. Pronásledováno a pokutováno bylo také usedlé obyvatelstvo, které občas poskytovalo kočovníkům přístřeší a nocleh. Cikáni byli stále více zaháněni do ilegality a upadali nadále do bludného kruhu chudoby, izolace a kriminalizace…… Pokud byli zadrženi, hrozila jim ve většině států Evropy poprava nebo káznice, kam byli odsuzováni na nucené práce .V Českých zemích se drastickou perzekucí Cikánů vyznačují zejména vlády Leopolda I. a Karla VI…..“

    No a málo se ví, že z obchodu s otroky měl příjmy i takový Voltaire……
    ————————————————————————
    Vzory bychom měli vidět v našich předcích, v těch nejlepších z nich.

    1. Tak, to je jedno, to tady nemusíme dokládat, kdo všechno na světě po kom šel. Jde spíš o to, kam až se civilizovaní evropané roztáhli.. A proč. Ale nejvíc jde o to, že právě oni jsou vzorem…

    2. Obecně, bílí se nemají čím chlubit.
     Rudyard Kipling napsal báseň Břímě bílého muže. Momentálně to vypadá, že v jeho vlasti brzy převezme břímě snědý muž. ( Pákistánci jsou spíš snědí. )

     1. To je právě ten omyl, respektive možná zlý záměr. Že za vše mohou Evropané, bílí….en bloc.
      Kolektivizace viny těch jednotlivců , kteří z těch hnusáren profitovali, prováděli je.
      Jak snadné !
      Dohledat všecky ty z Východoindické společnosti apod. by nebylo až tak pracné, nebo ty z Windsoru….
      Jenže se razí narativ, že spoluvinen je i obyčejný vidlák 😀 , protože pil čaj nebo měl kaučukové gumy na svém kolečku. Jako by snad on mohl ovlivnit ty korporace a vlády, které jim poskytovaly servis (nejen vojensko-správní), z peněz toho vidláka.

      Tady se musí změnit celá filosofie přístupu k otázce bezpráví, které páchal „bílý muž“ (královna Victoria byla s největší pravděpodobností ženou).

      1. No tak vždycky to vyžerou ti nevinní. Mocní včas zdrhnou, těm nikdy nic nehrozí. Naprostá většina grázlů, kteří ovládají masy, umře pokojně ve vlastní posteli.

    3. Typickej akademickej slizkej , smrdutej maglajz.
     Hned v druhy vete..V Hnoji prispevku.
     „Pronasledovani a navazalo“.. Kdo je pronasledoval , pronasledovani je pronasledovalo ???
     Dale „vyvrazdeni“. Vyskocilo na carodejnice !!
     Absurdni ,odporny svinstvo automatickyho , skolniho slohu.
     „Navazani „pribehlo vodnekud a z niceho nic zacalo se navazovat.
     Naprosto dehumanizovana ,mechanicka , odlidstena cestina akademika , zbavena vseho normalniho , priklad jak zhnusi poucovatele ,kdyz poucuji jak zkurvi Ceskej jazyk..
     Bez povsimnuti ,tech co bedlive sleduji jestli nechybi nekde tecka za koncem vety..

   2. Re: Helanov

    S příchozími Vikingy udělali indiáni okolo roku 950 dosti krátký proces.
    Měli pak od bělochů 500 roků klid.

    1. No, ono to tam z Vikinglandu bylo dost daleko (a cestou dost nevlídno), takže se tam dostaly tak stovky lidí.
     Takže si moc vyskakovat nemohli, a pokud by si vyskakovali, stačilo vzít kameny a házet je na ně ze skály, ještě než Vikingové přistáli.
     Nebo je pak kulturně obohatit pár stovkami šípů a oštěpů.

     1. Jen na okraj – tehdy tam ještě nebyli koně. Ti přicválali 😀 až se Španěly.
      Takže kdoví jak tomu tenkrát bylo, možná že se vůbec domorodci s Vikingy nepotkali….a ti možná pomřeli hlady.

   1. Také si myslím, že neví kudy z hnoje ven. Vždycky to hraje na obě strany. U mne to prohrál svojí podporou genocidy v Jemenu. Jenom chladnokrevný zmetek může podporovat vraždění převážně malých dětí. Bez potravy a bez přístupu k pitné vodě to mají nemluvňata a batolata spočítané. A to embargo je opravdu účinné. Přes Aden se nedostane ani krabice Sunaru.

 3. Bakalovi přizdis..či se radují z trestu pro dalšího dezinformátora Čermáka (pět a půl roku natvrdo).
  Prý s trestem většina Čechů souhlasí:
  https://zpravy.aktualne.cz/domaci/pruzkum-o-dezinformatoru-cermakovi-vetsina-cechu-souhlasi-s/r~f649281a0a9c11ee93abac1f6b220ee8/?

  Když se ale do toho výblitku začtete, zjistíte že nadpis, jak jinak, lže.
  Víc jak 50% dotázaných (většinou starých, hloupých) má problém s výší trestu. Vysokoškoláci souhlasí. Aby ten slint v názvu na baktuálně.cz podpořili, tak použili starý průzkum Karlovy univerzity, kde se ovčané spíše domnívají, že proti dezinformacím je třeba zasahovat.

 4. Zemědělství bylo za socíku prioritou, páč lidi ať byli makoví či takoví, základní potřeba udržitelnosti v potravinách byla součástí idee o zemi krále Miroslava s hojností strdí, mléka a tak podobně, gdy se prostě jídlo nedováží. A dělalo se to jak to šlo, i s chlupama. Ze surovin se vyrábělo jídlo podle norem aby to nějací šmelináři nekurwili a nešidili. Jako v tem, filmu jak ti mladí kapitalističtí revolucionáři, se ožrali drahým cizáckým chlastem a pro prezentaci, jak se bude teda vydělávat, tam jeden, ten krpatej herec vzal kelímek hořčice, půlku dolil vodou, že takhle zbohatnou. A vot tý doby jede to s nama jako po ředěném másle, nadstavovaných šmakuládách.

  Po plyšáku se právě šlo okamžitě po normách, po základních potřebách a ty se ředí dodnes. Šmelináři se jezděj učit ředit potřeby a vydělávat na nich do cizákova, gde jim mistři harpagondechůjckýho oboru ukazujou v praxi jak ožebračují a okrádají celej svět. Nemůžeme se tedy divit, že premijanti, nejlepší „žáci“ a nejprofláknutější „studenti“, se své“znalosti“ snažej uplatňovat v míře větší než velké. K temu jim dopomáhej režim vohnoutů a zaprodanců poskládaný z jejich spolužáků.

  1. Znal jsem několik státních statků, které postupně naprosto zchátraly. Za komoušů.
   Tak tak že v nich živořilo několik desítek krav (jedny prázdniny jsme je coby kluci pásli, vzpomínám na jednu kravku, které se říkalo “ cucalina“, pila mlíko jiným kravám a tak ji tak nějak zcvakli pysk).

   1. Připomíná mi to film Léto s kovbojem.

    No tak jasný, v každé vesnici byl státní kravín nebo nějaká taková hnojárna. Dneska je tam klid, mír, až přijedou měšťáci tak se to tam řeže, přeřezává přesekává aby to jako bylo pěkný.

 5. No, když je dnes ten adorační den, tak se také přidám. Reklamní produkt, co momentálně dřepí na hradě, má sice pěkný obal, ale je nepoživatelný. Je ho všude plno a pár idiotů se nachytá.
  Maskot, který odvádí pozornost, od průserů vlády.
  Prázdný sud bez vlastní myšlenky o názoru ani nemluvě.
  Jednou větou. Navrch huj a uvnitř fuj.
  A dodatek pro ty, co ten produkt stále rvou do popředí. Je přepavlováno, brzděte, lidé by si mohli začít všímat, že je ten produkt nepoživatelný. Všeho moc škodí a je potřeba znát míru.

  1. A čemu se divíte? Dyť ho tam dostaly všecky ty helanovy a podobný, kterým při pohledu na něj, hučelo v troubách.
   Výsledek se dal celkem očekávat, neboť chlapi vědí, co se dá očekávat od gumy.

  1. Komentáře pod článkem mu až tak nedávají za pravdu. Např.:
   „Skvělé! Článek na Seznamu jsem nebyla schopna přečíst do konce už řadu let, ale tohle je parádní instrukce, kde hledat pravdivé informace. To se vám povedlo!“

   1. Jo a ještě je super, jak tam řadí komentáře „od nejlepších“. Šeredně by se spletl, kdo by předpokládal nějakou souvislost a počtem lajků/srdíček, „nejlepší“ příspěvky jsou hodnoceny čistě podle míry uvědomělosti, případně je ta matematika taková „lukačovičovská“, jako nedávno u hodnocení té pekárny v Krnově. Skutečný vysoký počet srdíček mají příspěvky hluboko dole v diskusi. (Což na druhou stranu, při vědomí nutnosti registrace a uvedení i čísla bot u dětí, dává jistou naději, že to s národem přes veškerý výplach ještě není tak špatné.)

 6. Podle jakeho planu ? Kdo je hlavni planovac ?

  Ministr obrany Spojeného království Ben Wallace se vyjádřil k ukrajinské protiofenzívě:
  „Nemyslím si, že bychom měli být rozladěni. Oni (Ukrajinci) trpí. Ale Rusové v důsledku toho utrpí značné ztráty. Vše probíhá podle plánu“.

  1. Británie vyzývá Kyjev, aby v první fázi protiofenzívy nepoužíval britské tanky Challenger 2, protože by se jich mohla zmocnit ruská armáda.
   Německo již utrpělo obrovské obrazové ztráty poté, co se objevily záběry zničených tanků Leopard 2.

   1. No, tohle slyšet, tak jim určitě běžím do první linie.. Tak mohou tedy civilisté ovlivnit tento konflikt nebo ne?

   1. Uvědomila jsem si, proč byl možná Klaus vnímán jako “ arogantní”.
    Klaus často, skoro výhradně, používá zájmeno “ já”.
    Na rozdíl, od všech Stalinů, Gottwaldů, Husáků, Havlů, prakticky všech dnešních vrcholných politiků.
    Ti dycinky jenom skromně “ my”. My lid. My, reprezentanti všeho lidu. Zkrátka žádní jájinkové.
    😉
    ***
    Profesor Koukolík tomuhle jevu věnuje celou kapitolu. V knize Vzpoura deprivantů.

     1. Přesně, jak se povýšeně vysmíval oponentům, jak několikrát opakoval své nesmysly, aby je nepustil ke slovu. Fakt to byl krystalický arogant.

        1. Každému neseděl. Ale každý výrazný politik má horlivé obdivovatele i stejně horlivé odpůrce. Líbilo se mi na něm už třeba i to, že chodil pravidelně Prčice, nebál se mezi lidi. Zatímco Zemana museli dovézt bourákem až na Sněžku.
         V podstatě to byl skromný člověk.

         1. Ja vam vas nazor neberu, ale tu dobu pamatuju, tak to na mne prosim nezkousejte.

          Mimochodem, cekal jsem, kdy vystartujete na obranu, zamilovanost je mrcha 😀

          1. Já na vás nic nezkouším. Jenom píši svůj osobní názor.
           Je fakt, že toho ODSka hodně podělala. Ale stejný fakt je, že V. Havel a jeho kamarila házeli Klausovi klacky pod nohy. A hodně čile.
           Takže z jeho reforem vyšel kočkopes , nikdy nemohl prosadit všechno co chtěl. I s tím podpisem vazalství k EU musel vyhovět většině. A většina se na ten vstup do EU úplně třásla. VK byl v tomhle ohledu spíš skeptický. Ale demokrat, takže…

         2. V podstatě byl hlavním strůjcem neřízené likvidace mnoha výrob, místo restrukturalizace podniků (viz např. Čína za Teng Siao Pchinga) co nejrychlejší výprodej.
          No a ta amnestie, poškození celospolečenského právního vědomí na desetiletí.

          Přežili jsme K *, přežijeme F ?!?

          * V letech 1991-1994 byla kumulativní inflace 100 %, mnohem horší jak komouši v roce 1953.

          1. Kolik amnestií měl Venca Lahev?
           Kolik vrahů a násilníků celkem pustil?
           Kolik amnestií dal svým kámošům?
           Ze všech nejvýživnější byla ta první.
           Ale i ty ostatní byly výživné.
           Když měřit, tak všem stejně.
           To je moje definice demokracie.

          2. A privatizaci měla na starosti strana, která se jmenovala ODA.
           Možná se mohli přejmenovat na Hulibrky Lahve (to je přesmyčka, aby to nikdo nepoznal).
           Vše je samozřejmě jen metafora.

          3. Helanov postaci , aby nekdo sel do Prcic a uz se ji libi..
           Treba nakej chamtivej Perokrad..
           Nikdy nemel dost.
           Je to lehky bejt ted popularni politik ,jdes do Prcic a uz ses oblibenej..

  1. Mě by teda zajímala konkrétní nějaké dezinformace. Každý má plnou hubu, jak se tady šíří dezinformace a dezolátní scéna a nic. Mlácení prázdné slámy. Samé co kdyby a aby a možná a neověřený zdroj a slyšeli jsme, a henti napsali toto a ti zase toto…. ale neověřeně.
   A konkrétně nic.
   Prostě, tak jak si staří komunisti našli západního nepřítele, tak ti noví komunisti si našli východního. To je vše.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *