13 června, 2024

Má Dáti – Dal

Tento systém je dlouhodobě již neudržitelný a dříve nebo později dojde ke změně. Pro tuto chvíli nechme stranou, zda změna bude k lepšímu nebo k horšímu.

Rád bych ale znal názor spoluobčanů na to, jak se postavit k činům, které ve svém důsledku byly nevýhodné až destruktivní pro budoucnost Česka. Jsem si jistý, že není zapotřebí přijímat žádné nové zákony, možná snad jen nepromlčitelnost u zvlášť závažných činů proti demokracii a péči řádného hospodáře, lichvě atd. ve vztahu k budoucnosti ČR. Zdůrazňuji u zvlášť závažných.

Napřed malá odbočka – představte si, že dojde ke znárodnění majetku Bakaly a tunely, kterých se účastnil budou prohlášeny za právně nicotné. „Ctihodná společnost“ samozřejmě spustí řev o právním státě vycházejíc z „ctihodného“ principu, že správně právně ošetřená zlodějna jo OK. Z pohledu obyčejného občana by to ovšem mohlo vyzerať jako náprava očividné lumpárny ….

Takže, můžeme mávnout rukou a použít již jednou použité heslo „Nejsme jako oni“ a smířit se s faktem, jak lidé, kteří mají lví odpovědnost za mizernou budoucnost našich dětí si v poklidu užívají z plodů získaných za činnost proti budoucnosti státu.

Můžeme se ale taky k problému postavit podle staré právní zásady, která v podstatě říká, že zloděj by neměl mít prospěch ze svého lupu. A jak jsem již psal, netřeba změn zákonů. Lze si vystačit s aktuálně platnými – stačí jen chtít.

Jako trest za politické rozhodnutí s vážnými důsledky pro budoucnost občanů ČR bych si dovedl představit umístit profil dotyčného na veřejnou státní tabuli hanby, zákaz jakéhokoliv příjmu od státních subjektů nebo subjektů, kde má stát jakoukoliv majetkovou účast a příslušnou část důchodu (získaného z příjmu za činnost proti státní budoucnosti) použít na symbolickou úhradu způsobené škody.

Namátkou vyberu nejkřiklavější případy:

Činy proti demokracii – ošetřeno již současnými zákony, kdy princip chrání zákon nejvyšší – Ústava ČR. Nejkřiklavější případ z poslední doby pak je zavedení cenzury.

Jednou z nejdůležitějších oblastí pro budoucnost národa je školství. Asi by nedalo velkou práci a zadokumentovat výsledky propadu vzdělanosti podle proběhlých testů a žebříčků. Vidím jako nelogické, aby např. politik, který stál v čele resortu měl nějaký státní příjem za skutečnost, že pod jeho vedením došlo k propadu v žebříčku vzdělanosti národa. Vždyť svůj vysoký plat měl vysoký právě proto, že měl velkou zodpovědnost …. umístění na státní tabuli hanby a vynulování příjmu započítávaného do důchodu bych viděl jako naprosté minimum.

Pak tady máme politické rozhodování s vážnými negativními hospodářskými dopady. Napadá mě lichva, péče řádného hospodáře a právní princip věděl-nekonal.

Lichva – svého času ÚS (Ústavní soud) vydal nález, kterým definoval lichvu. Definice v podstatě říká, že lichva je tehdy, pokud je nepřiměřený prospěch ve vztahu k vstupním nákladům. Za malou ukázku mohou sloužit tarify mobilních operátorů. Není tajemstvím, že státní zaměstnanci, resp. úředníci mají nezvykle výhodné tarify. Není problém v registru smluv narazit na neomezený tarif (volání, SMS, data) za 120,- Kč, resp neomezené volání a SMS za 80,- Kč … a to v době, kdy ostatním se obdobné tarify nabízely od 800,- Kč výše. Podívejme se na to z hlediska definice lichvy – ten neomezený tarif za 80,- Kč, resp. 120,- Kč nemohl být dumpingový (ostatní účastníci tendru by jej zpochybnili), tedy tarif musel obsahovat minimální zisk/marži … a řekněme, že to je (vzhledem k počtu potenciálně získaných zákazníků) 1,- Kč. Tedy náklady činí 79,- Kč, resp. 119,- Kč a 1,- Kč je navíc nad skutečnými náklady. OK … proč ne. Ovšem máme problém – tarif s neomezeným voláním a SMS za 800,- Kč pro obyčejného zákazníka. Jelikož se jedná o stejný tarif (neomezené volání a SMS), pak náklady náklady musí být stejných 79,- Kč, ovšem zisk/marže pak dělá 721,- Kč. Dle mého lichva jak vyšitá a příslušní politici (úředníci) věděli a nekonali.

Dále tady máme politiku kolem energií – tohle je souběh péče řádného hospodáře, lichvy a činnosti proti státu, resp. ve svém důsledku proti demokracii. Pokud jednotka el. energie po započtení nákladů a přiměřeného zisku je stanovena na 1,- Kč, pak to co se děje dál spadá minimálně pod uvedené paragrafy – lichvu, péče řádného hospodáře a činy proti státu. A podotýkám, že cena naší el. energie nemá nic společného s politickým rozhodnutím neodebírat energie od RF. Tohle je prostě čistá ekonomická zlodějna … Odvolávání se na smlouvu s EU jenom rozšiřuje okruh lidí, kteří tuto zlodějnu umožnili a udržují při životě.

Rozhodnutí neodebírat energie od RF by mělo spadat do samostatné kategorie posuzování, přičemž si dovedu představit legitimní důvody, proč od některého státu produkty neodebírat. Ovšem něco takového je zdůvodnitelné jen a pouze, pokud nebudeme používat „duální metr“ (definice z r. 2016 zde). Může být legitimní neobchodovat se státem agresorem, tedy se státem, který napadá suverénní země. Pak ovšem jsou neobhajitelné obchody s USA, Saudy atd, zkrátka s těmi, kteří napadli více zemí a např. i dnes bombardují např. Jemen. Je neobhajitelné rozhodnutí neodebírat plyn a ropu z RF a SOUČASNĚ platit ZA TU SAMOU ropu a plyn Němcům s lichvářskou přirážkou a tvářit se jako správný hospodář … A bezesporu by šlo ve výčtu pokračovat.

Takže jak? … nebudeme jako oni nebo zúčtujeme spolu ..?

94 thoughts on “Má Dáti – Dal

 1. Marie Divišová
  2 hod ·
  Gazprom kvůli problémům, vyvolaným sankcemi, snižuje většině evropských odběratelů dohodnuté a objednané dodávky zemního plynu o 20-40 %, odvolává se přitom na force majeure, neboli vyšší moc.
  Gazprom zahájil pravidelnou letni profylaktickou údržbu na všech tranzitních plynovodech do Evropy.
  Takže v následujících týdnech bude v Evropě plynu trochu málo.

  Proberme si ty zádrhele jeden po druhém:
  1) Plynovod Jamal.Evropa: který vede přes Bělorusko a Polsko do Německa, byl úplně odpojen. Vývoj situace: Plynovod vlastní společně polská tranzitní společnost PGNiG a Gazprom. Polsko v rámci sankcí odmítlo Gazpromu vyplatit jeho dividendy a vytěsnilo manažery Gazpromu z řízení provozu. Na oplátku Gazprom uvalil na plynovod Jamal sankce a zcela přerušil dodávky po této dvojtrubce. Může si to dovolit, neporušuje tím totiž žádné dohody, protože dlouhodobá smlouva na tranzit loni skončila a Polsko ji odmítlo prodloužit.
  2) Tranzitní systém Ukrajiny: Rusko má uzavřenou smlouvu na tranzit dvěma trasami, celkem 109,6 milionů kubometrů denně, z toho 77 milionů trasou přes Sudžu a 32,5 milionu přes Sochranovku. Před měsícem Ukrajina tranzit přes Sochranovku přerušila kvůli tomu, že region obsadila armáda Luhanské LR. Ale ani trasa přes Sudžu není nyní plně využívána, prochází tudy poslední měsíc ca 45 kubometrů denně.
  3) Největší zádrhel vznikl na plynovodu NordStream1. Na tomto plynovodu jsou na ruské straně před vstupem do moře namontované na kompresorové stanici Portovaja speciální plynové turbiny Siemens. Každý rok během léta provádí Gazprom a Siemens postupně na všech kompresorech profylaktickou generální údržbu turbín, během které se provádí kontrola a případné opotřebované součástky se vymění. Jediný závod, kde se tato generální údržba turbín Siemens provádí, je v Kanadě, Siemens postupně vymontuje turbíny jednu za druhou, odletí je do Kanady a po kontrole vrátí do Ruska a zase namontuje zpět. Přitom v létě během této údržby jede plynovod se sníženou kapacitou. Politici EU si jsou dobře vědomi, že bez plynu od Gazpromu by EU nepřežila zimu a tak Gazprom nezařadili do žádného sankčního balíčku. Ne tak Kanada, ta se přidala k USA a Gazprom do sankcí zařadili (je to takové laciné gesto, žádná reálná spolupráce tam neprobíhá). A teď kvůli těmto sankcím odmítli vrátit z Kanady první opravenou turbínu do Ruska. V číslech vypadá situace takto: průměrně se plynovodem NordStream1 dopravuje 167 milionů kubometrů denně. Když Gazprom nedostal zpět první opravenou turbínu, snížil před týdnem dodávky na 100 mil kubiku a za několik dalších dnů na 67 mil kubíků. Další turbínu zatím Siemens do Kanady neposlal, aby ji Kanaďani zase nezabanili. Ale kontrolní bezpečnostní dozorový orgán RosPotrebNadzor upozorňuje, že všechny turbíny jely celou sezonu na plný výkon a po odpracovaném penzu hodin musí podle bezpečnostních předpisů v létě absolvovat profylaktickou kontrolu a pokud ji nebudou mít, musí být jejich provoz zastaven. Již teď je proces letních profylaktických kontrol zpožděný a pokud se situace rychle nevyřeší, protáhnou se kontroly z léta do podzimu a snížené dodávky budou trvat ještě v době topné sezony. Siemens informoval o zádrhelu vlády všech tří zemí (Kanady, Německa a Ruska) a čeká, až se věc rozhodne na nejvyšší úrovni. Gazprom decentně připomněl, že ví o dvou nevyužívaných trubkách, co leží hnedlinky vedle NordStream1 a že stačí říct 🧐🧐🧐
  4) TurkStream po dně Černého moře také potřebuje pravidelnou letní profylaktickou kontrolu a její začátek je naplánovaný na začátek léta, od 21. června. Jižní tranzitní plynovod tedy také bude fungovat v omezeném režimu.
  Gazprom kvůli výše uvedeným problémům, oznámil většině evropských odběratelů, že jim z důvodů force majeure (neboli vyšší moci) na blíže neurčenou dobu snižuje dohodnuté a objednané dodávky o 20-40 %.
  Zrovna včera jsem poslouchala asi rok starý rozhovor s panem Bartuškou, tč. zvláštním velvyslancem České republiky pro otázky energetické bezpečnosti. Povídal, že s Ruskem se musíme bavit z pozice síly. Pořídím si činky a začnu posilovat, abych mohla být platnou posilou v týlu vyjednávacího teamu.

 2. Fialláhu, nějak zaostáváš.
  Právě čtu, že UA parlament zakázal veřejně pouštět Ruskou a Běloruskou hudbu.
  Tuhle válku vyhrajeme!

  1. Ale houby!
   Ruská hudba je povolena .
   Jenom drnkací nástroje nahradí bandura. Bandura je ukrajinská balalajka, ale daleko lepší, dá rozum. 😀

 3. odjinud
  ……………neváhá veřejně osočovat paní Marvanovou (která byla jednou z vyjímek současné magistrátní koalice, která hospodaření DPP kritizovala) z toho, že celému rozkrádání napomáhala (prý proto, že nechtěla do dozorčí rady DPP) a ještě si u toho hřeje předvolební polívčičku a snaží se do vlastního průseru zatáhnout koalici SPOLU. To pro mě osobně za hranicí prasáren, který jsem schopnej unést bez reakce. Tenhle člověk by imho neměl ani uklízet veřejný hajzly, natož se ucházet o veřejný úřad. Tak si to, pěkně prosím, u těch voleb fakt pamatujte! Díky.
  https://pravyprostor.net/pohadky-okolo-rozkradani-dpp/

 4. Dobrý.
  Akorát že Spojené státy, Saúdi a další vybrané státy( na Ose Planetárního Dobra) nikdy nemohou být agresory.
  Když vraždit, tak jedině jako prevenci, proti Temným silám Planetárního Zla.
  Tím pádem je pojištěn Světový Mír , na věčné časy a nikdy už jinak.
  A kdo bude remcat, dostane preventivně po tlamě.

 5. A ve vašem článku je odpověď na to, proč Babiš, ani Okamura neorganizují protesty a nechtějí svrhnout vládu. Museli by se vzepřít kolonizátorům a dojít s prosíkem do Ruska. A to se jim nechce protože taky jedou na té EU trati.Jasně že by to co popisujete bylo řešení, ale jediná síla, která by tohle byla schopna udělat jsou komunisté.Můj názor.

  1. A co my ovčané?

   Do podzimu kolaps! Významní podnikatelé uspořádali sešlost. Bez Fialy. Alena Vitásková má zprávy, které otřesou celou zemí

   19.06.2022 11:28 | Rozhovor
   „Okamžitě snížit ceny energií a plynu, jinak nejpozději do podzimu přijde kolaps hospodářství, masové propouštění a budou hrozit občanské nepokoje.

   Takové informace dostala bývalá šéfka Energetického regulačního úřadu a kandidátka na prezidentku Alena Vitásková na akci s pracovním názvem Hlava 22.

   Na té se sešli významní manažeři a podnikatelé z velkých firem.

   Bez účasti premiéra Petra Fialy zde popsali realitu.

   Pod názvem Hlava 22 také vznikla platforma, na které se tito podnikatelé sdružili…..

   ….. Byla jsem pozvána na setkání podnikatelů minulý týden v Července u Olomouce.

   Jednání svolal podnikatel Ing. Pavel Juříček.

   Pod pracovním názvem „Hlava 22“ se podnikatelé nesetkávali poprvé, kdy řeší katastrofální situaci v oblasti cen energií.

   To by si měl vyslechnout pan premiér Fiala, ministr Síkela a další členové vlády.

   Majitelé, manažeři významných firem zaměstnávajících tisíce lidí se dostávají do složité situace…..

   ….Podnikatelé, kteří situaci plně chápou a nechtějí tak lehce vyklidit pole a nechat své firmy napospas „politikům“, se chopili stébla, jako tonoucí.

   Jejich zoufalá snaha zachránit nejen firmy, ale především pracovní místa a nepřipustit sociální nepokoje, by měla být mementem pro vládu.

   Protože to je práce vlády, politiků, vytvářet prostředí, ve kterém se dá žít, vychovávat děti, podnikat, pracovat…..

   ….Viděl jste snad prezidenta, že by vystoupil v Poslanecké sněmovně nebo v Senátu a žádal by poslance a senátory, aby zasáhli?

   Viděl jste státotvorné jednání poslanců a senátorů?

   Náš stát „umírá“ – a politici sdělují, že to vyřeší v Bruselu. Pokud se urychleně situace s energiemi a s plynem nevyřeší, čeká nás nejpozději na podzim kolaps hospodářství.

   Překvapuje mě, že odboráři mlčí.

   Situaci musí důvěrně znát, ale o záchranu pracovních míst nebojují.

   Nemohu se ubránit domněnce, že jediní, kdo ještě bojují, jsou podnikatelé.

   Oni musí mít každý měsíc na výplaty a „jednotná evropská energetická politika“ je pro ně platná jako pes v kostele. Musí mít řešení ihned…..

   ….Polostátní ČEZ?

   Pokud se uskuteční výplata nerozděleného zisku z minulých let (hovoří se o 150 mld. Kč) k pokrytí vysokých cen energií u podnikatelského sektoru a domácností, znamená to oslabení ČEZ a neřeší to situaci na energetickém trhu.

   Silně finančně oslabená společnost nebude schopna investovat v rozsahu, jak vyžadují investice např. do výstavby jádra.

   Je nutné zastropovat cenu elektrické energie, je nutné zajistit dlouhodobé kontrakty na plyn, nikoliv přes burzu.
   Ceny energií vrátit na reálnou a únosnou mez pro spotřebitele v naší zemi.“

   https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Do-podzimu-kolaps-Vyznamni-podnikatele-usporadali-seslost-Bez-Fialy-Alena-Vitaskova-ma-zpravy-ktere-otresou-celou-zemi-706033

   A co my ovčané, budeme čekat na porážku?

    1. Bohužel.
     „Překvapuje mě, že odboráři mlčí.“

     Asi neví, která bije, ale asi je to na dobré cestě.

     To, co se děje, není náhoda.

     Na náhody nevěřím.

     1. Středula je Aspen. Takže odbory jsou pod dohledem. Protesty budou na podzim ale pokud se to samo nezvrhne tak myslím budou umírněné

      1. Merkur: Jeden člověk takový vliv nemá. Je to spíš o české povaze, že na rozdíl od Francouzů, Řeků, Italů nebo Španělů se nebouříme. Ti stávkují často.

   1. NO významní podnikatelé, ono by to chtělo jmenovitě a protože těch „našich“ firem je poskrovnu. Ono taky může být že zahraniční majitel tlačí na stálý přísun dividend a vývozního artiklu, pod vy\hrůžkou že podnikání u nás zabalí. Což by ale možná nebylo špatné kdyby to dopadlo jak v rusku s mekáčem a dalšími. hmm

   2. Byl jste někdy někdo ze zdejších diskutérů v Července?
    Zkuste ji najít na mapě bez použití vyhledávání.
    Dopad na naši vládu (a většinu ovčanů) jednání kdesi (já vím, staví tam rychlík ČD z Prahy do Ostravy) má asi stejný efekt, jako prdnutí na Boubíně.
    Bez něčeho „silnějšího“ si takového jednání nevšimne ani „Olomoucká drbna“ nebo „Hanácká zadnice“.
    Aniž bych chtěl někoho k něčemu navádět (nechci nikoho navádět, budiž to všichniudavači referenti a Bretschneiderové vezmou na vědomí).
    Umím si třeba představit, že by se pár tisíc lidí domluvilo, že některý den v nějakou konkrétní hodinu by všichni zúčastnění zapli rychlovarnou konvici a troubu, cirkulárku, nebo cokoliv, co žere elektřinu. Možná by stačilo tak na dvě minuty.
    Nebo naopak spoustu elektrických spotřebičů vypnout.
    Možná by si toho vláda mohla všimnout. Asi jako se kdysi „hlasovalo“ při jakémsi serouši o nějakém kuchaři, kdy si lidi prý mohli vybrat, jak bude díl pokračovat.
    Znovu zdůrazňuji: nikoho k ničemu nenavádím, zdál se mi o tom v noci sen, a nejspíše bych si to dokázal teoreticky představit.

  2. Bohužel Konečná nemá „koule“ komunisty posílit aby měli nějaký společenský vliv. Přitom jejich názory a témata mi nejsou vzdálené.
   Furt vidím jako zásadní problém trvání na názvu, díky propagandě jsou totálně diskreditovaní a přihlásit se k nim jako volič není jednoduché. Podobně se k nim nemohou hlásit ani vzdělání a chytří lidé, kteří by jim mohli pomoci. To by muselo být fakt zle aby za nimi lidi šli bez ohledu na název.

   1. Merkure ale komunista to není sprosté slovo…jednou to snad dojde k rehabilitaci.Tady začla po listopadu okamžitě propaganda že jsou to masoví vrazi, ale tak to není- komuny vznikly ve Francii, manifest napsali němci, to co oni hlásají přece není nic zločinného. Já jim to lpění na názvu zazlé nemám protože i kdyby změnili název strany vždycky kavárna bude vyřvávat jo tiuhle vždyť to jsou přece převlečení komouši a už jim to zůstane, takže snad kdyby vznikla úplně nějaká nová platforma strana lidu dělného nebo hnutí za všechny dobré lidi tak prosím.

    1. Já to nemám za sprosté slovo. Jsem volič protože jsou mi ideje solidarity, jiného dělení výsledků lidské práce atd. atd. velmi blízké. Já se ani nestydím se k volbě přiznat, dokážu si to vyargumentovat ale reakce jsou téměř vždy nekladné a v rodině ženy už vůbec ne, pražská rádoby smetánka. Já jako vesničan se do jejich politických preferencí moc nehodím.

    2. Foldas: co by mělo být cílem? S výjimkou kibuců pokusy o vybudování komunismu všude selhaly. V Číně to funguje, ale pod nátěrem rudé je tam cynický kapitalismus, i když některé věci plánuje i stát.

     1. Mne sa napriklad pacili akcie Z a brigady socialistickej prace …. ale ja ich uz nezazila, ja som si len uzivala plody ich prace O:)
      Na druhu stranu manzel na nich nadava, pretoze u nich to vyzeralo tak, ze cele mesto slo na pole, kazdy vytiahol zo zeme jednu cukrovu repu, a vratil sa domov, pac repa dosla … ze to bola pakarna … no, asi bola … ale repa sa pozbierala za mzdovych nakladov nula nula nic … lenze ja som sa narodila ako skoro vidlak, ja viem co to znamena tyzden vykopavat zemiaky motykou, alebo jeden den behat za vyoravacom (lenze to bol jeden den na nasom, a potom zvysok tyzdna na poli ludom, co prisli pomoct zbierat k nam … vlastne taka akcia Z a brigada socialistickej prace v ramci komunity 😀 )

      1. Akce Z byla výborná věc.
       Ale problém je v tím, že rozumně se začali chovat, až když ve svých rukou soustředili veškerou moc.
       Národní fronta byla jenom jako, ve skutečnosti vládla jen jedna strana.
       Čili totalita, jinak se to dá těžko nazvat.
       Dneska máme demokracii tzv. liberální, která je stejně totalitní, jako ta lidová za bolšána.
       Havlérka je stejně mocichtivá , jako Gottwaldovi kluci z Karlína. Ale má propracovanější propagandu a neposílá remcaly na uran, ale dusí je ekonomicky. Mazaně odstraňuje z veřejného prostoru.

     2. Manueli- gro proč jsem psal o komunistech v této diskuzi je o tom, že oni jediní by měli koule podle mně udělat ty opravdu ne polovičaté kroky- zestátnit ČEZ nebo jej aspoň vyvázat z lipské burzy a taky by obešli ten cirkus okolo ruského plynu a nakoupili by jej přímo od rusů.
      Nevěřím že Babiš, Okamura, nebo Trikolora by byli schopni udělat to samé, toť vše.

     3. Komunismus by výborně fungoval, kdyby se lidé stali anděli.
      To se ale nestane.
      A mocný soudruch vždycky bude hrabat pod sebe. Tak už to zařídila matka Příroda.
      Ten kdo má potomky, chce pro ně vždycky nějakou výhodu.

      1. No on to pohnojil hlavně „Chruščov“ (nasadil Stalinovi „psí hlavu“, aby si zachoval tu svou) a pak už to jelo z kopce. A příklady táhnou … k tomu již není co dodat … je to pasé !!

     4. Postavili vodní díla, postavili jaderný, většina staveb průmyslu byla za jejich vlády.
      Sourozenci matky se narodili za války a už nastupovali do učňovského školství, už se nic neplatilo. Tchyně a tchán narození koncem 20.let potřebovali sponzora, kromě obecní školy se už platilo.
      Tchán si musel roky odpracovat za směšný peníz aby dostal oprávnění, že umí opravovat motory a vozidla.
      Tchyni platil obchodní školu strýc, který neměl potomky. Měla starší sestru se srdeční vadou, ta neměla žádné školy. Rodiče platili za lékařské kontroly. A přežilo jim ze šesti dětí jen tři.
      Doba za komančů se neuvěřitelně změnila.
      Vůbec se doba před komunisty přikrášluje.

      1. To nikdo nepopírá, že doba před listopadem měla i mnoho výhod.
       Ale vykládejte to těm, kteří byli v padesátých ostrakizováni. A nejenom rodiče, ale i jejich děti.
       Nakonec souzi propadli takové paranoie, že si oběsili i vlastního prvního tajemníka.
       Proč asi v 48 a později i v 69 emigrovala většina inteligence?

   2. v sobotu chtěli protestovat na Václaváku proti drahotě

    vsadim boty, že o tom 99% lidí ani nevědělo

    hlavně přišli nadávat místní „kavárníci“

  3. Ale no tak, přátelé!
   Úplnou, aleopravduúplnou náhodou v okamžiku vypuknutí brartovražedné pětikolkové války čtyř konkurenčních vládních poctivých stran proti jedné nepoctivé se stalo, že zesnul nejpoctivější z nepoctivých Starostů. Buď na infarkt, nebo na mozkovou mrtvici.

   Aby bylo jasno – považuji za vysoce pravděpodobné, že se skutečně jednalo o úmrtí z přirozených příčin.
   Dokonce bych to, pokud by byla bezprostřední příčina infarktu/mrtvice zkoumána, označil za prvotní vyšetřovací verzi.

   Na druhé straně – pokud bych byl patologem či toxikologem, považoval bych čistě pro jistotu za přiměřené, abych byl před přijetím patřičného zkoumání vysoce pojištěn proti náhlému úmrtí , kdyby se ukázalo, že posudek není v souladu s očekáváním.
   Nebo, alternativně, abych obdržel něco kolem pěti miliónů předinflačních (či deseti miliónů poinflačních ) korun rizikového příplatku za vypracování posudku s předem objednaným výsledkem. Nezávislost je přece – stejně jako spravedlnost, pravda, zdraví či život zboží jako každé jiné!

   (Levnější by byl odborný posudek, že za úmrtí může Babiš nebo Putin nebo Zeman. Vím o psychiatričce, které by jej vydala za pouhý kanistr kumysu.)

  4. Komunisty prosím, neééé.
   Já je zažil v pozdním, nevražedném období a stačilo mi. Ostatně v 90.letech největší lumpárny dělali právě překabáťení komouši. A v nultých letech pak jejich děti. Současný marasmus je jen pokračování komunismu líbo-démo způsoby.
   Mě se spíš líbí čínský model. Tam jsou úředníci těmi nejvážnějšími občany. Studují na prestižních školách a kariéra ve státních službách je ta nejcennější. Mají velké pravomoci a pokud jsou dobří, tak doživotní. Ovšem mají taky odpovědnost. Tam se nečeká na to, až začnou krást. Pokud by působili u pražského DP, tak do dvou let podali rezignaci kvůli tomu, že nepostavili metro. S mnoha hlubokými úklonami a omluvami za to, že selhali. Kdyby ne, tak další rok by je propustili a reputaci by měli horší než bezdomovci. Ani zametat by je nenechali.
   Ovšem v Číně je veřejnost aktivnější a práci úřadů a úředníků bedlivě sleduje.

   1. To ale přece nebyli žádní přesvědčení komunisté, ale ti stejní, kteří nám teď vládnou. Prostě tehdy jen vyčkávali na příhodný okamžik, nalezli, kam se dalo, a rozložili to zevnitř kombinací své absolutní neschopnosti a totální vsehosvhopnosti, to vše povýšené absurdním přesvědčením o výjimečností svého ega. Bohužel si myslím, že je to v genech. Tihle přežívají už minimálně od Bílé hory. Fakt by mohlo být zajímavé vidět kompletní rodokmen takového Gazdíka, Fischera, Jandy, Kartouze a toho zástupu dalších pitomců.

  5. Folďasi, nic proti dnešní KSČM.
   Ale jenom blbec si nepamatuje, jak strašně lhali, aby se dostali v 48 k volantu.
   Myslím si, že tahle značka je beznadějně provařená.
   Vždyť už to funguje jenom v KLDR, a tam by asi nechtěla ani soudružka Marta Semelová.
   ( Myšlénka vynikající, ale nerealizovatelná. )

   1. Helo- Já nepamatuju dobu těsně po válce, ani nemám nastudované věrohodné historické prameny.
    Ale selským rozumem mi vychází, kdy byla počátkem 30tých let bída, koncem 30let nástup fašismu a zrada spojenců to zejména a pak činnost odboje za války, osvobození většiny území rudou armádou- prostě to takto muselo dopadnout.
    A moje oblíbené přirovnání- pokud si myslíte, že čistky byly počátkem 50tých let zvěrstva a v podstatě pro komunisty příznačné, tak se podívejte na velkou francouzskou revoluci.
    A už jsem to psal o pár příspěvků výš, nechci tady vytvářet vášně- jen jsem napsal názor že dle mně jen oni by dokázali vrátit ceny plynu a elektřiny na úroveň přijatelnou pro nás bez polovičatých řešení.
    Toť vše.
    A KLDR- víte, myslím, že pod sankcemi takového rozsahu by se zhroutil nejeden kapitalistický stát velikosti KLDR: Velmi špatný příklad dáváte.

    1. S tou KLDR máte asi pravdu. Nikdo neví, jestli hladovějící mohou poděkovat Tlustému Kimovi, anebo sankcím a embargům na všechno.
     Ale Gottwald sprostě lhal, nakonec znárodnil i ševci verpánek a zničil i drobné zemědělce.
     Pro mne jde o naprosto nedůvěryhodnou stranu. Volby, které vyhrajou komunisté jsou volbami posledními. To musíte uznat!!!

   2. A Vy si to pamatujete? Tak to jste opravdu hodně stará. Protože jestli si to tzv.“ pamatujete“ z tisku a z netu od těch mediálních nedouků, tak jste podlehla opravdu hezky mainstreamu. A o to jim jde.

    1. Jsem dost stará, abych si pamatovala svoje dvě pratety, kterým sebrali hospodářství.
     Musely do JZD a za jednotku bylo tak málo peněz, že bez malinkého záhumenku by celá rodina trpěla podvýzivou.
     Sladily sirobem z vypěstované cukrovky a ruce měly samý mozol.
     A to ještě měly štěstí, že nemusely opustit rodný dům.
     Kdo mi zaručí, že se pod taktovkou komančů nebudou znovu opakovat padesáté roky?
     NIKDO. Lhaní mají v genech.

     1. No moje teta a strejda byli do toho JZD také dotlačeni … první dva roky remcali a potom už by nikdy vlastní hospodářství nechtěli … když nemáte „pacholka a děvečku“ na pokrytí statku, tak ve dvou lidech se maximálně udřete !!

      1. no jo, já když se v osmašedesátém ptala strejdy jestli bude zase… tak se mi vysmál. Že takovou robotu už ne. Teta chodila do kravína na osmihodinové směny, on v létě na poli, v zimě opravovali stroje a nářadí, hezky v teple, co potřebovali- referent zařídil. A prý- jak by si mohla v létě jezdit po rekreacích a výletech. Doktora na dědině a všechno po ruce.. žádné ježdění po okrese a pod.

     2. To ale nesouvisí s tímto co jste napsala: „Ale jenom blbec si nepamatuje, jak strašně lhali, aby se dostali v 48 k volantu.“
      Mohly bychom se bavit o tom, zda to bylo nebo nebylo potřebné, ale je fakt, že k roku 1989 byla ČSSR naprosto soběstačná co se týká zemědělství, tzn. plodin pěstovaných v tomto pásmu a i v živočišné výrobě. Nicméně pořád nevidím nic co by potvrzoval příběh Vašich pratet a současně lhaní komunistů.

      1. Kočkopes, realita je, že tak daleko jako u nás to nedošlo nikde. V Polsku, Maďarsku , i jinde drobní řemeslníci a malí zemědělci směli zůstat volná noha.
       A k tomu zemědělství:
       Znala jsem paní, která pracovala v JZD.
       Cca 4 hodiny denně, potom šup na záhumenek.
       Traktorista jí shodil na dvorek tu půlku prasete, karton kuřat , pytel pšenice pro drůbež, brambory, zeleninu, byla moc spokojená.
       Po hadráku se družstvo rozpadlo, paní si našla práci v Praze.
       Za velice slušný, téměř dvojnásobný plat. Byla pracovitá a rozhodně ne hloupá.
       Přesto ale brečela vstávaje lehaje. Že tak narvané mrazáky masem už nikdy mít nebude.
       😀
       Musela dojíždét a pracovat celých 8 hodin.
       Musela kupovat veškeré potraviny.
       Kontrolní otázka:
       Byl by 17.listopad, kdyby si strana a vláda uměla ohlídat svoje družstva , závody, zkrátka kdyby soudruch uměl vést firmu jako firmu a né jako hanbinec na kolečkách???

       1. Tak za prvé můj nick zní „kočka šklíba“, nevím proč již podruhé používáte jiné, a docela dehonestující, oslovení. Ale vlastně by to odpovídalo, argumenty pro vaše tvrzení žádné, tak použijeme urážku. A vy jste žádné argumenty pro toto svoje původní tvrzení “ „Ale jenom blbec si nepamatuje, jak strašně lhali, aby se dostali v 48 k volantu.“ stále nedodala. Jenom příběh svých pratet, který ale nemá s tím co jste tvrdila nic společného. A dalším vaším psaním už vůbec ne. Takže viditelně jen plácáte. Takže nemá cenu se s vámi dále na toto téma bavit, nevíte o něm vůbe nic, jen co vyčtete z mainstreamu, to je hodně málo a ještě k tomu jsou to lži.

     3. Kolik měly čeledi?
      Protože pokud se jim udělaly mozoly až v družstvu, tak toho předtím na těch hospodářstvích moc neodpracovaly.

      Znal jsem před plyšákem pár „samostatně hospodařících rolníků“ – to byl terminus technicus pro zvlášť odolné sedláky, které nakonec nechali na gruntech. Ovšem hospodařili pravdu sami – jen za pomoci manželek a dětí. Sedření tak, že v padesáti vypadali na devadesát; a většině utekly děti do města, jakmile jim bylo 18.

      1. A vidíte, to mě nenapadlo. Že by nějaký komunista sliboval pratetám, že po vstupu do družstva nebudou muset nic dělat a pracovat na ně budou ostatní? Tak to pak jo, tak to lhal.

       1. No tak mně byly asi 4 – 6 let, když jsem k nim jezdila na prázdniny.
        Prostě nikdy jsem neviděla tak zrasované ruce, které se ani nedaly umýt.
        A nikdy jsem neviděla, že by si tety na chvilku sedly. Rozdíl mezi venkovem a městem byl propastný.

       2. Co ja vim uz nesli okolo 65 pri znich ani na pole. Prijeli kombajny a za tri dny bylo sklizeno a odvezeno. Tezky prace delali chlapi ,predseda to ani nedovolil. VY tady zadnej nevite vo co slo v JZD.

        1. No nebylo jen obilí, takže nemáte pravdu. Takže ani Vy toho moc nevíte. Ale podělte se o co šlo v JZD? Ráda se poučím, v roce 1965 jsem opravdu nevěděla o JZD nic.
         Ale již jsem psala, v roce 1989 už byla ČSSR soběstačná v produkci základních potravin, což samozřejmě se muselo urychleně změnit, kam by vozili třeba ty chemický rajčata například Holanďani nebo kuřata napíchaný vodou Francouzi?

     4. Pěkný den (večer),
      nejsem tak starý, abych pamatoval Gottwalda, ale režim před ’89 pamatuji dobře … a dobře pamatuji vzpomínky svých rodičů a prarodičů.
      Ve skutečnosti je to strašně jednoduché: komu bylo něco vzato, na komunisty spíše nadával. Kdo neměl nic, družstva si spíše chválil.
      A hádejte, kterých bylo více?
      Nesmysly, typu „Všichni dobří rodáci“, jsou ve skutečnosti propaganda těch, kteří byli proti tomu lidovému režimu. Dobří a špatní, lidé i hospodáři, byli stejně mezi byvšími sedláky i pozdějšími jezéďáky.

   3. Nevím, že by ve 48 lhali, matce bylo 11 léta babička nedala na komunisty v 80.letech dopustit. Dřív je nemusela, ale byla ráda, když už ve stáří nemohla a oni se jí postarali o krávy a louky. Je to kopcovitý terén tak na pasení dobytka.

  6. A kdo se to vlastně vzpíral když milion debilů skandovalo na Letné?
   V televizi se furt o debilech z milionů chvilek kecalo, měli zajištěnou propagaci v ČT 009 a dnes? Televizi nesleduji tak nevím zda hovoří o drahých energiích.

 6. Tak Gazdík dogazdoval na MŠMT. Že prý „z preventivních důvodů“.

  Zlodějny, pane Dvořáku, byly zlegalizovány již v červnu 1990 zrušením hospodářských trestných činů v TZ a následně jejich legalizace utvrzena zákony o privatizaci a restitucích.
  Retroaktivita, pokud nejde o ochranu sudeťáků, Liechtensteinů a podobné svoloče, je zakázaná.

  Ač s Vámi principiálně souhlasím, zároveň musím uvést, že vše, co uvádíte, může platit pouze do budoucna. A to už bude definitivně pozdě na nápravu čehokoli.
  Leda by se našel osvícený diktátor s velmi dobrým krytím zad a s jaderným arzenálem, který by to smázl od roku 1990 a nařídil totální restart.

  1. Jenom postrádám vřískot ze Senátu minimálně ve stejné intenzitě jako ječeli senážníci proti Babišovi.
   Zvláště pak od soudruhů Fischera, Hilšera a jim podobných – tam postrádám vřískot opravdu mocinky moc.
   Anebozeby nééé? Že by se vřískalo jen na některé?

  2. Ale prosimvas, s nejakou retroaktivitou si uz hlavu nikdo nelame.
   Vzpominate na zacatek cinske chripky, predem zaplacene zajezdy a nahly zasah vlady, ze storno != vraceni penez, ale ze ma cestovka pravo ty prachy zadrzet a promenit je na poukaz s platnosti 1 rok?

 7. Tento systém je neudržitelný, ale pokud budeme pouze kriminalizovat škůdce, které všichni známe, bude to cesta z louže po okap. Je to jednoduché, hlavní škůdci jsou skryti a kriminalizace se může obrátit proti nevinným. Lepší je, nestarat se jenom o velké, kriminální činy, ale začít odzdola. Hlídat své zastupitele, nečekat až budou krást. Trvá oprava komunikace nepřiměřeně dlouho? Staví se metro pomalu? Je ve městě víc kasín než dětských hřišť? Máš smolíka, nezvládáš to, MÁŠ PADÁKA. Jestli je to tím, že kradeš, bereš úplatky nebo jsi jen neschopný, to ať řeší Policie. Mě, jako občana, zajímá jen – zvládl, nezvládl, nic víc.
  Totéž platí pro „velkou“ politiku. Jsou drahé potraviny? Jsou splátky hypoték neřešitelným problémem? Budeme v zimě mrznout? Hrozí nám jaderná válka? Posíláme zbraně do té nanejvýš zbytečné války? Všechno se dalo řešit, Putin není Hitler, aby odmítl návrhy, které by i pro něho byly výhodné. Naši politici to ale NEZVLÁDLI. Proto by měli skončit. A je mi jedno, jestli brali úplatky, byli podlízaví vůči USA nebo jsou jen neschopní. Nebesa jim nepřála a proto nejsou hodni toho, aby nám vládli.
  Stará čínská moudrost, která ale úspěšně funguje po tisíciletí.

  1. Ve městě Odry se přes 30 let stavělo kino. Nedávno se stavba zbourala. (dohledatelné Googlem). Ale nikdo za nic nemůže, snad se tak stalo v zájmu občanů. V Chebu na nádražní budově je poděkování fondu PHARE za příspěvek na elektrifikaci trati Cheb- státní hranice.
   Je to už 20 let, ale elektrifikována je jen část do stanice Skalka. Oba případy mají společný znak: přesahují volební období.

  2. Blair politik britsky strany Prace je miliardar. Praci ale sedrel jiny..
   Tyhle jeste neplati dane..A skodi ovzdusi soukromejma letadlama..
   K zalozeni nekde byznysu kazdej vi, je treba hodne prostredku,penez a snahy ,koupit pozemek ,postavit barak , najmout a zaplatit lidi ,nakupovat suroviny ,nebo dovazet a prodavat,daleko vic a co to da energie osobni a energie dalsi ,starosti, vybudovat neco a platit dane a ted najednou tyhle vsichni utekli pres noc z Ruska.!!! Kvuli Zeli.
   Ten bude asi zvolenej jednou zvolenej , jako skudce stoleti..
   Kdyz ,kolik politiku a podvudcu EU a USA je treba aby premluvili Zeli?
   Hele , cau , na zdravi a nechces americkej canon , nebo aspon nemeckej tank ,dam slevu..
   Kdo chce neco takovyho zazit , tak staci si zajit do nocnich baru ,tech luxusnich hotelu a podniku.. To je ten velkej svet…
   Tam se odehrava vsecko a snadno a treba doprava velkejma lodema ,po telefonu se najimaji lode , potom se zorganizuje nalozeni tech lodi nekde a odvoz zase jinam , tyhle hochstapleri , nevytahnou casto ani prdel z hotelu..
   A sou kolem sliby ,vyhody , protisluzby samozrejme a drahy holky atd../Pisu tady, jen vo cem vim/.
   Potom se ty lodni naklady vydrazujou v aukci na bursach, nez dorazi do pristavu ,sou treba desetkrat prodany..
   Vsichni mluvi o valce na Ukrajine , vedi vsechno , ale zadnej se neodebere aspon na frontu , si ziskat vedomosti ,presvedcit se na miste vo co de a vo cem vlastne zvani ?
   Ze tam taky dostane nabidku na koupi v mensim,neni vylouceny..
   Dodavaji uz za 250 miliard a nikdo poradne nevi, na co..
   Jak je situace ve skutecnosti..Vsichni se spolehaji, co jim reknou zase dalsi vsichni…
   A vsichni chteji valcit. To nemuze bejt ani spatnej vtip.

 8. Dobré myšlenky, ale z počátku úplně postačí požadovat po zvolených poslancích, aby plnili Slib, který složili po zvolení:

  Představitelé státu

  • Poslanec i senátor na první schůzi komory parlamentu, které jsou členem a které se účastní, skládají tento slib:
  „Slibuji věrnost České republice.

  Slibuji, že budu zachovávat její Ústavu a zákony.

  Slibuji na svou čest, že svůj mandát budu vykonávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.“[2]

  • Prezident republiky skládá při nástupu do funkce do rukou předsedy Senátu tento slib: „Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu zachovávat její Ústavu a zákony. Slibuji na svou čest, že svůj úřad budu zastávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.“[3]

  • Člen vlády skládá při nástupu do úřadu do rukou prezidenta republiky tento slib: „Slibuji věrnost České republice.

  Slibuji, že budu zachovávat její Ústavu a zákony a uvádět je v život. Slibuji na svou čest, že budu zastávat svůj úřad svědomitě a nezneužiji svého postavení.“[4]

  Když to neplní, pak formou peticí požadovat nové volby.

  Trestní zodpovědnost řešit později.

 9. Nový výklad současných zákonů, to by šlo. Přijmout nový zákon a uplatnit ho na minulé tunely, by porušilo zásadu, že retroaktivita je nepřípustná. Porušit ji, i kdyby proti velkým zlodějům ve svatém rozhořčení, by byla cesta do pekel. Nový zákon jen na nové tunely.

  1. Ach jo, vcelku zajímavá úvaha na tom AE, ale s tou sionistickou omáčkou je to špatně stravitelné. Dlouhé a příliš konspirační. Je jasné, že RF to na Ukraině převálcuje hrubou silou a bude to drahé vítězství. Ale cena životů vojclů z okrajů Ruska notabene v muzeální technice je velmi relativní. A ani kdyby na Ukraině padli všichni Čečenci, Moskvané slzy zrovna pro ně ronit nebudou natož aby vyrazili do ulici proti Putinovi. Zelí má před sebou těžký herecký úkol, který rozhodne o jeho smrti nebo životě ve vatě a koksu – otočit se proti západu, s odkazem, že Západ zradil – a on Západ zradil “po Mnichovsku” (tedy ty kteří jeho falešné vábení a lákání brali vážně – a to nebyli všichni Ukrajinci…) . A dost možná, že už je o jeho konci rozhodnuto, a bude mít štěstí, že si to odbyde rychle jako Romel nebo Masaryk ml. On Medvěděv má v tom tvrzení vlastně pravdu, aby ještě po dalších (Ukrainských protiútocích) bylo s kým a o čem jednat.

   1. Jan: Je to ale i určitá slabost Ruska, že se spoléhá na sílu zbraní, když nedokázalo zapůsobit na okolní země propagandou a přitažlivostí svého modelu kultury, politiky, ekonomiky. Ze všech priorit řízení se nakonec dostali až k té vojenské. USA to stálo jen pár miliard dolarů a moc neriskují. Naivní sen o EU je v té oblasti pořád lákavější a zářivější než realistická vize obchodu v iniciativě jako Pás a stezka nebo něco podobného.

   2. Zeli beze sporu rozkazuje svetu a vsichni se sjizdeji k nemu a se klani ,ale jako kdysi spravci slechtickych statku ,lzou , ulisne klamou , podvadeji zaroven
    a kde co ukradnou pro sebe..

   1. No, i když se to STANaři snaží prezentovat jako gesto velkého politika = podívejte, o co jsme morálnější než JežiBabiš, tak ono to s Gazdíkem nebude až zas tak průzračně čistý. Vypadá to, že Redl Gazdíkovi Jihomoravskou odnož STANu založil a průběžně mu ji financuje. Navíc se ve hře objevuje magnát hazardu Ivo Valenta, kterému na krajské úrovni místní STANaři umožňovali za nemalou úplatu rozvíjet hazard ve městech. Otázkou je, jak dlouho se bude Rakušanovi dařit to ututlat, než tahle místní pobočka toho jejich spolku bude na zrušení.
    Více zajímavostí zde: https://blog.aktualne.cz/blogy/matej-hollan.php?itemid=42891

    1. Podle posledních zpráv v tom lítá už i Polčák.
     Mimochodem – vzhledem k tomu KDE „stánkaři“ vznikli – Liberec – je jasné, že tohle jablko bylo shnilé a červivé už jako poupě. Liberec je snad nejprokorumpovanější a nejkriminálnější obcí v ČR a tím to je ložený od A do Z a na věky věkůf.

  1. Dovolím si kolegové malou fantasmagorii, při tomhle počasí se mohu vymluvit na přehřátý mozek.
   Současná situace kolem stranu vznikla:
   – náhodou, protože policie získala dostatek informací a začala konat (nepravděpodobné)
   – fijalová vláda začala srát někoho mocného a ten ji zkouší tímto způsobem sestřelit
   – to samé ale začala srát někoho mocného v ODS
   – fijala pochopil, že za současné situace, kdy lid už pomalinku žádá krev, je ideální vypadnout z vlády a nejde to udělat jen tak, že poví “ nás už to nebaví“ ale nechá vládu padnout přes stan. Sice bude ještě chvíli otravovat, ale pád přijde.

   1. „D“ asi bude nejblíže realitě.
    Než to zabalej, rozkradou, zadluží a naobjednají podle nezrušitelných smluv co půjde a koncem srpna – to jsou parlamentní prázdniny – vysmahnou na Seychely.

    Kalousek už je celej říčnej na „obětování se pro blaho národa“ a kámoš Šťáva ho tlačí vidlema před sebou jak buldozer.

   2. Taky mě to napadlo.

    Moc náhod jedním směrem. Ve statistice to značí „systematický vliv“. A naši naháněči hospodářských kriminálníků náhodně nenahánějí.

    Co a kdo za tím bude? Uvidíme, těžko odhadovat.

   3. … a ona nepadla vláda při minulém Českém „řízení EU“ ?! potřetí nám to již asi nesvěří, když to opět pohnojí … jo a „průser s plynem“ tehdy byl taky … jen ho „kradly a zablokovali“ Ukrajinci … ale to již přeci není pravda !!

   4. Napadla mě ještě jedna varianta, Babiš pootevřel svůj tajný archiv. Třeba jenom jako ukázku toho, co by mohlo být, kdyby chtěl, nebo v rámci pomsty servírované zastudena. Důvody onoho chtění by mohly být různé, například jeho kandidatura na Hrad.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *