17 července, 2024

Kydy a Litterate jedno jsou

Přátelé, je to tak. Během několika posledních dnů Litterate změnilo majitele. Náš Zakladatel – Alef Nula, se rozhodl, že Litterate předá Vidlákovi. Předevčírem došlo na poslední krok – převod domény. Od tohoto víkendu jsou Vidlákovy kydy a Litterate sourozenci.

Je to další vlaštovka, která sice sama o sobě jaro nedělá, ale vězte, že její přílet věští čas změn. Ne pro vás, jakožto čtenáře, ale rozhodně pro mě – Vidláka. Alefovo rozhodnutí do toho úplně dokonale zapadlo. Už delší čas jsem si totiž lámal hlavu, jak Kydy přizpůsobit pro mnohem větší čtenářskou skupinu, která v posledním roce vznikla. Nechtěl jsem z toho Alefa vynechat, protože to byl on, kdo Kydy před rokem zachránil a nebýt jeho Litterate, žádný Vidlák by už dneska nebyl.

Vůči Alefovi se budu už asi nadosmrti cítit dlužníkem. Na jedné straně jsem věděl, že musím Kydy nějak upravit, na druhou stranu jsem nechtěl opustit Litterate, když jsem tam dostal tak skvělý azyl. Alefe, děkuji Ti, mé morální dilema jsi vyřešil za mě. Dal jsi mi možnost, aby Litterate a Kydy mohly ještě více srůst.

A to se také stane. Alef si vždycky přál, aby Litterate bylo dobrou platformou pro blogery, aby fungovalo lépe než deník Ricin, aby to zde jiskřilo názory i argumenty, ale aby tu také vládl přátelský duch. A tak to také bude. V příštích měsících se Vidlákovy kydy a Litterate více propojí. Kydy budou mým osobním názorovým blogem a Litterate bude sloužit především ostatním autorům. Běžný čtenář nepozná rozdíl, stále bude i na Litterate každé ráno můj nový článek, ale sroste zákulisí.

Nebude to hned… mého bratra Mastera čeká velká kupa práce.

A nebude to jediná změna, která nás čeká.

Je to symbolické. Po zimě nastává jaro. Bez ohledu na katastrofy a okolnosti, bez ohledu na konce světa, války i armagedony, na jaře se prostě seje. Bez ohledu na to, co tomu předcházelo. Na jaře vidláci připravují budoucí úrodu. Bez ohledu na budoucí rizika. Bez ohledu na nesmyslnost takového počínání, bez ohledu na varování. Na jaře musí přijít semeno do země, aby byla naděje na budoucí sklizeň.

Události posledních měsíců mi udělily impuls. Už není možné přešlapovat na místě, není možné prostě jen glosovat příběhy této republiky. Je třeba udělat víc. Když vidíte, co se kolem nás děje, je nejvyšší čas začít pořádně a naplno dělat to, o čem jsem pět let psal. Poslední dva měsíce mě přesvědčily, že to udělat lze a udělat se to musí.

Za dva dny skončí únor. A skončí také možnost předplatného mé knihy. V březnu ji všem předplatitelům rozešlu a vyřeším případné reklamace. Pak se rozjedu za vámi do regionů. Mezitím se dozvíte víc.

Alefe, děkuji za všechno. Nebýt Tebe, nic z toho by nebylo. Navždy máš otevřené dveře nejenom na svém Litterate, ale i u Vidláka doma.

180 thoughts on “Kydy a Litterate jedno jsou

 1. Uplynulo 24 hodin a mé provokativní příspěvky dosud nebyly smazány. Ještě nejásám. Jsem však optimista a tak doufám, že změna nastává. Narozdíl od CENZORA-ZAKLADATELE jsem schopen OMLUVY.

 2. Vážený Vidláku!
  Omlouvám se, že Vás oslovuji takto napřímo a u nesouvisejícího tématu. Vím, že toho máte hodně a obdivuji Váš zápal a pracovitost. Přesto mi to nedá a rád bych se Vás zeptal na Váš názor…
  V diskuzi pod článkem „Hodně štěstí Džordžíno!“ jsem pod stejným nickem napsal komentář, k němuž se zvedla pro mě překvapivá a zajímavá diskuze. Ve zkratce, zamýšlel jsem se nad pohnutkami pana Rajchla, nad rozdíly mezi levicí a pravicí a podobně.
  Vy, Vidláku, na mě dlouhodobě působíte jako člověk, který se nedá opít rohlíkem. Zároveň již nějakou dobu horujete pro p. Rajchla a snad s ním i jezdíte na debaty. Koho povolanějšího se tedy zeptat než Vás?

  Dnes jsem si se zájmem poslechl video p. Rajchla na jeho facebookovém profilu. Opět mi zablikala červená kontrolka, neboť na racionální vyjádření p. Skály (k dispozici např. zde: https://www.youtube.com/watch?v=rMSQMM1MGOs ) odpověděl nepřesvědčivým útočným stylem, kde smíchal jablka s hruškami. Skálu označil za někoho „kdo se chce zviditelnit, ale nemůže, a proto prská“. Skála přitom reagoval pouze na neustálé napadání všeho levicového ze strany p. Rajchla. Nikde se nedožadoval možnosti vystoupit na demonstraci nebo něčeho podobného. Takže onen několikaminutový Rajchlův monolog je vyložená fabulace. Konečnou, která při pádu minulého režimu začínala školní docházku, tak tu tam pomalu spojil s padesátými léty. Obecně použil všechny argumenty, které roky slýchávám od ODS, TOP09 a podobných stran. Ani špetka sebereflexe, naopak, celé vědro sebevědomí…
  Pan Rajchl, zdá se, si myslí, že má všechno v kapse a už se vidí ve sněmovně… Své bývalé spojence podráží, jako když se z balonu vyhazuje neužitečná zátěž, aby mohl stoupat výš a výš. Kde jsou ty řeči o sjednocování?
  Čtenář s nickem „iridium“ v diskuzi připojil mně neznámý fakt, že Rajchl a strana PRO si údajně bere za vzor Meloniovou… To jako vážně? I poté, co tato dáma zradila to hlavní, proč ji lidé volili, otočila o 180 stupňů a sotva jí oschl jmenovací dekret, tak hurá do Kyjeva? To je tedy vzor, no potěš….
  Myslíte, že pan Rajchl „dobře dělá“, když on-spojovatel, tak radikálně a bezdůvodně (Konečná a 50. léta-PROBOHA!!!) útočí na ty, se kterými má (deklaratorně) společný cíl?
  A MÁ VŮBEC SPOLEČNÝ CÍL???
  Pád vlády je jedna věc. A co přijde pak? Pan Rajchl se profiluje jako pravičák „Baťovského“ střihu. Co nás tedy po jeho případném drtivém vítězství čeká? Prvorepublikový kapitalismus, kde se pod nablýskanou potěmkinovskou fasádou „luxusu“ skrývají nouzové kolonie pro „plebs“? Kde monopoly určují, co je pro dělníka (pardon, „operátora výroby“) dobré? Zkrátka, chce pan Rajchl změnu k lepšímu pro „dolních 10 milionů“, nebo si jen plní svůj politický sen? Mně začíná připadat, že svými neustále opakovanými řečmi o „mravní bídě“ jen maskuje fakt, že ve skutečnosti nechce říct, jak by onen slibovaný blahobyt zavedl. Protože cestou „ekonomické pravice“ to prostě nejde… Jaký je jeho postoj k daním, ke státnímu majetku, ke zpoplatnění zdravotnictví, školství? Vše se skrývá za nicneříkajícím sloganem o „mravní bídě“… Ano, tento slogan se používal již za první republiky, aby se zodpovědnost za stav ekonomiky, v níž milion a čtvrt občanů v produktivním věku marně shánělo práci a stálo fronty na polévku pro chudé, svedla na jakýsi neurčitý „stav mysli“. Příčina byla přitom v krizi kapitalismu a v jevech souvisejících. Žádná „mravní bída“, ale nenažranost monopolů a vyčůranost bankéřů…

  Vidláku, začal jsem Vás číst právě proto, že Vaše názory nebyly a nejsou názory typického „amorfního“ alternativce. Máte jasný pohled na fungování ekonomiky, na zahraniční politiku atd. A tento pohled je podložen daty, fakty. A tyto názory (podle mě) rozhodně nejsou „Meloniovské“. Co Vás tedy, s dovolením, vede k oné, poměrně výrazné, podpoře hnutí pana Rajchla?
  Abych byl upřímný, mně byly PRO i osoba p. Rajchla dlouhou dobu vcelku sympatické. Nicméně, v posledních týdnech se, skrze Rajchlova vyjádření na adresu KSČM (upozorňuji-nejsem jejich členem!!!), silně zamýšlím nad tím, jestli p. Rajchl skutečně je tou změnou, na kterou všichni čekáme.

  Jinak prosím, aby tyto mé „postřehy“ nebyly brány jako nějaké osočování. Snažím se jen slušně ptát. Jak už jsem napsal i v komentáři k článku „Hodně štěstí Džordžíno!“, pana Rajchla v mnohém obdivuji. Vyjadřuje se slušně, je schopný organizátor, nebojí se jít proti proudu. Demonstraci, jím organizovanou, bezvýhradně podporuji a propaguji. NICMÉNĚ…
  Je pan Rajchl po hypotetickém pádu vlády a slušném výsledku v předčasných volbách ochoten skutečně uskutečňovat program jakési „národní revoluce“ ve prospěch „dolních 10 milionů“ občanů nebo půjde ve šlépějích těch, kteří „s komunisty nemluví“? Ono to totiž nemusí končit těmi komunisty… Třeba se (stejně hypoteticky) podaří udělat díru do světa Parubkovi s jeho levicovým spojenectvím. Bude s ním Rajchl jednat? Nebo zase vytáhne 50. léta, protože by mu levicoví partneři ve sněmovně kafrali do programu „národního kapitalismu“? Rajchl vzývá Rašína a Kramáře… Řeknu Vám, kdybyste za první republiky nepatřili mezi horních 10 000, tak politiku Rašína a Kramáře byste měli asi stejně rádi jako politiku současné vlády… Pan Rajchl má samozřejmě právo na uskutečňování pravicové politiky dle vzoru obou výše zmíněných pánů. Nicméně, měl by přitom říci i to „bé“, a sice, že taková politika docela „bolí“.

  Vím, jsou to všechno hypotézy, možná i přitažené za vlasy, ale právě na těch událostech posledních dnů se docela jasně ukazuje (a protože je to jev opakovaný, není to náhoda), jak to kdo s tím spojenectvím a „netříštěním sil“ myslí… Já si myslím, že poctivěji to v tomhle smyslu myslí Skála…
  Co Vy na to, Vidláku?

  1. Berrnarde, smíte sem. Ale prosím berte ohledy. Jste na mém dvorku a já mám rád všechny, co tu jsou. Zastávejte si svoje postoje, ale neprovokujte. Chtěl bych, abyste sem zapadl. Jiné názory potřebujeme. Ale potřebujeme je tak, abychom se kvůli tomu nepobili. Berte na to ohled.

   1. Vidláku, buďte v klidu. Sem ani v budoucnu moc chodit nehodlám. Všimněte si, že i na Kydech jsem poslední dobou dost vlažný user.
    I když vidím, že tato naše společnost jde do kopru, furt na ní nacházím mnoho zajímavějších a zábavnějších věcí, než se na názorovém fóru hádat s oponenty. A že jich díky svému naturelu mám. A dvě fóra už se mi dávat fakt nechce.
    Takže zdravím zde všechny, jen jsem se chtěl rozhlédnout a jdu zase domů. A doma jsem v tomto na Kydech.

     1. Aha!
      Tak bude grupáč. Taky zajímavé. Někdy na jaře chtěl Vidlák Kydy zrušit, protože je to tam samý zločinec a i naše texty se nejevily dostatečně moudré, páč zde na Litterate máte hodnotné debaty a moderované.
      Jestli se to sloučí, tak tam máte mě, Aničku husitku, Sasina a podobné exoty. To nezávidím já vám.
      Apropó, v lese nic nového a to se mi na tom právě líbí. Je to svět, který se moc nemění, rozumím mu a v něm se mě politické otřesy netýkají.

     1. Tak jak jsem právě četl, asi budete moci čísti dál, prej se to sloučí.
      A omlouvám se, že jsem vám v minulé odpovědi na vás tyknul. U nás na Kydech se totiž poslední dobou rozšířil takový nešvar. Dost se tam tyká. Je to dáno tím, že je to tam v základu samý zločinec a lump. Takže někdo tykne, někdo vykne a já už v tom mám občas chaos.
      Když vyknu tykajícímu, dostávám se do podřízené pozice. Když tyknu vykajícímu (což byl váš případ), je to neslušné.
      Ale občas se trefím.

      1. Já tohle neřeším. Ale v životě jsem si už musela povinně tykat s tolika lidmi, že si teď, když už nejsem v pracovním procesu, docela užívám vykání.

       1. K tomu vykání a tykání.
        My, lesáci, si zásadně tykáme. Pošlou vás do oblasti, kde nikoho neznáte, ale tykáme si hned. U nás je to jasné. Živíme se těžkou prací, padají z nás piliny, jsme taková ta spodina společnosti (i když někteří si dokáží vydělat dvojnásobek platu manažera ve fabrice), ale není to vidět, Nitčeho nečteme většinou, prostě je to jasný.
        Po vojně jsem jezdil na lodi a šífáci si taky tykali. A já na jeden turnus nastoupil ke kapitánovi, který už pár let přesluhoval důchod a tomu jsem měl taky tykat. Sám mě k tomu vyzýval. Jenomže já byl mladý ucho po vojně a on uměl všechno to, co já se měl ještě naučit a uměl to s bravurou. A já mu za ty dva týdny ani jednou netyknul, protože jsem cítil pokoru a krz pysk mi to prostě neprošlo.

    1. PARADOXY…
     „Kydy a litterate jedno jsou“. Není to poněkud dvojsmyslné a dvojsečné?
     V den, kdy bylo oznámeno hento sloučení ( převzetí či předání ?), vyrojilo se mnoho děkovných replik minulému majiteli blogu panu C. ZAKLADATELI NULOVI a to nejen od Vidláka ale od většiny diskutérů, kteří přímo oceňovali zakladatelovy cenzorní aktivity namísto jasného odsouzení těchto ubohých, špinavých metod potlačujících svobodu slova i právo na slušně vyjádřený vlastní názor.
     Jistý pan STARÝ KOC. si dokonce liboval, že cenzurní zásahy (mazání mých a dalších komentářů)
     prý udržuje úroveň diskuse. Jen jsem jej poprosil aby pro mě definoval co si pod tím hodně nic neříkajícím slovem „ÚROVEŇ“ představuje. A byli jsme smazáni oba. Tak nějak na úrovni.
     Snad proto abychom názorně viděli proti čemu bychom (mimo jiné) měli demonstrovat.
     Že, pane pokračovateli.

   1. Moc se netěšte, Vladimíre. Vzhledem k přibývajícímu věku jsem dnes už celkem mírný, chápavý, nekonfliktní a neprovokující diskutér. (teda, když se zrovna nerozjedu)

    1. Já mám rád zase tu jednu herečku, ale zrovna si nemohu vzpomenout na jméno.
     Nó, určitě jste s ní ty nejslavnější kousky viděli. Ta do toho hraní dává duši. Taková blondýna, asi sedmičky kozy, jó, už to mám. Dolly Buster!

 3. Tedy, čekal bych, že to spíš oznámí Alef Zakladatel a dodá, že je třeba příliš pracovně vytížený a tak to přenechává Vidlákovi.
  Tohle je takové divné.

  1. Nejenom divné, ale i drzé.
   Měl podrobně vysvětlit, proč se tak rozhodl. Třeba : Začal jsem tloustnout, lékař mi doporučil pohyb. Nechám se zaměstnat jako dřevorubec a budu kácet stromy. U kompjůtru se tloustne.
   Nebo : Rozhodl jsem se, že si vyčistím hlavu. Najmu si ostrůvek někde v Tichomoří, budu tam meditovat. Dívky, které mi pomohou s meditací si najmu až v místě. Protože letenky z Kotlinky jsou drahé. Dividendy z ČEZu zas tolik nevynášejí.
   Čtenáři by hned měli o čem diskutovat, Občan nejvíc.
   🤪

 4. Tož pochlebujte a cenzurujte si po libosti k radosti pánů Fialy, Rakušana, generálního generála a ostatních vidliboys…

 5. V poslední dobou čtu diskusi na litterate stále obtížněji a obtížněji.

  Pokud se nějaké sw změny budou dělat, uvítal bych místo cenzury digest. Několik digestů. Řekněme tak 3-4. Dělali by je zkušení diskutéři tím, že by po přihlášení měli u příspěvků jedno klikátko „přidat do mého digestu“. A každý čtenář by měl možnost vidět vše, nebo jen zvolený digest (třeba podle Admirála, podle sakury …) Takže by toho nebylo ke čtení či rolování tolik. Výběr by byl podle jejich vkusu. Určitě bych si za pár dní vybral svého oblíbeného digestéra.

 6. AD MANDALADAN
  Měl bych na Alefa/Vidláka jednu prosbu.
  Pokud vím, když zemřel Mandaladan, tak se nepodařilo uskutečnit nějakou sbírku na pomoc jeho osiřelým dětem.
  Alef ale má přece kontakt na manželku od Mandaladana, posílala mu parte.
  Mohl by ji požádat o číslo účtu a zveřejnit ho tady. Samozřejmě s jejím souhlasem. Určitě by se našli někteří, kteří by trochu přispěli. Účet by zveřejnil Alef nebo Vidlák, u těch je zaručeno, že to nikdo nezneužije.
  Co si o tom myslíte?

  Pavel

  1. Díky, že jste to napsal, zvažovala jsem tento dotaz již déle, ale nějak jsem se neodvážila. Ráda se přidám!

   1. Liško, to asi těžko.
    Mandaladan byl budhista a ti věří na reinkarnaci.
    Takže teď možná někde má neklidné spaní, protože si málo odříhnul , má větry , a maminka mu masíruje bříško zelenou mastičkou. Doufám, že se to děje na lepším kontinentu, než je Evropa.

 7. Představuji si, jak Alef žádal, teda prosil, totiž ani neprosil, jen tak pomyslel a opravdu- vyjevil se mu jednoho hezkého dne, vlastně jedné škaredé noci, jak se tak říká, sen a ten k němu mluvil: běž do kůlny, tam najdeš všechno, co potřebuješ. A on jako správný nevěřící, neutrální chodil celý den kolem kůlny nechtějacíjouje podlehnout, až se se šeřením vkradl dovnitř a šmátral a šmátral, až skutečně vyšmátral střípek zrcadla a on hned věděl, co s ním. Nastavil a nemýlil se. On ani sen. A od té doby Alef věří

  1. Tohle v minulosti podle pana Foglara uměl i Mirek Dušín z Rychlých šípů.
   Konat dobro jen na základě předtuchy, nebo snu.
   Já to dobro pro vás vykonám, i kdybyste ho třeba nechtěli. Cosi mi to připomíná – nevíte co? 😀

   1. Notak nechtějme narážet na tuto dobu nebo kterékoliv vedení jakékoliv doby, ale zatímco někomu jde o dobro pro co největší počet lidí a to bez rozdílu i pro ostatní nekompromisně bez obtěžování se jakéhokoliv nastavování čehokoliv, v čem by ještě člověk měl šanci něco zahlédnout ze sebe sama, Alefův střípek odrážel pravdu. Ale máte pravdu, vtíral se více ten dobrý sen nebo vytěsňoval Alef ještě více to dobro v sobě? Nevím, to ví jen On

 8. Čekala jsem to a divím se, že s tím Alef tak dlouho otálel.

  Já Zakladateli neděkuji a ani ho nelituji (mám k němu úctu, jako ke každé bytosti),
  protože v případě idealismu dostal lekci a ta je nám vždy užitečná,
  (pokud chtěl ON tedy brát ohled na „dílo“ jiného.)

  Pokud jeho „dílo“ bylo nezištné, bude v ústraní klidný a trošku nespokojený s tím, co viděl.

  Pokud by tvořil „dílo“ jako „past“, pak ovšem „dokonáno jest“ ,
  (i tato možnosti má být zvážena☺, i data mají cenu „zlata“…..)

  Stále však považuji za nepříjemný nešvar,
  přijmout pozvání do „azylu“,
  „přitáhnout hosty“, kteří nedodržují ani předem známá pravidla (já vím, Vidlák za nás opravdu nemůže)
  a nabídnutou oázu časem „anektovat“…..

  Snad se to nestane i ČR.

  1. V byznyse se tomu říká „vynucené převzetí“.

   Částečně tento akt popisuje i pojem „invazní druhy“ (viz Wikipedie).

   1. A Alef s Vidlákem se dneska královsky baví nad komentáři. Vědí, že skutečnost je daleko prostší: Dohoda.

    1. Kdyby to tak bylo, tak by se tu k tomu vyjádřil i Alef Zakladatel, aby uklidnil davy.
     To, že mlčí, tomu všemu dává jedovatou pachuť.

     1. Od té doby, co Vidlák hodil své čtenáře přes palubu, už sem moc nechodím a ještě méně píšu. Je to celé na můj vkus divné. Ty knížky jsou moc tlačené a mám pocit, že rostou noví politici v nejasném smyslu toho slova. Pachuť covidových grafů a propagace menšího zla zůstává.

      Ale nechci křivdit, je to jen pocit. hodně štěstí, Vidláku!

     2. Maneco, co je na tom jedovatého???
      Prostě se rozhodl jak se rozhodl, je svobodný člověk a nebude nikomu skládat účty. Je to výhradně jeho věc a naše zbytečná starost.

    2. Však já třeba nikde nepíšu o násilí a nucení
     a „anektovat“
     mám v uvozovkách a šlo tedy o metafůrku
     a hodně „pra-původních“ komentujících mi asi (snad) trošku rozumí.

     Alef se určitě svobodně a sám rozhodl,
     že Litterate už předá Vidlákovi a není důvod pochybovat o dohodě
     a to nemyslím nijak ironicky.

     Motivace k rozhodnutí Alefa už ale trošku zrcadlo (nám zpět) nastavuje.
     Byla naznačena a viditelná již průběžným čtením textů Alefa,
     (nemá tolik času..ani žádné potěšení z toho co viděl, vidí…)
     a z Vidlákova popisu původně deklarovaného záměru Zakladatele
     ten „přátelský duch“ bez vulgarit…., na ten je často třeba hodně nadhledu, krátké paměti….

     Tedy pokud se i Alef sám nyní už jen královsky baví, pak jsem i za něj ráda.

 9. Ty co píší „Vidlák=kydy“, tak byl jsem na kydech, ale uz jsem jenom zde, tedy upozornuju, že není pravdivá bublina ve které řijete a tvrdíte „že je na dvou, pro některé lidi je pouze na jednom“ 😉

  1. Jen další důkaz, hoši, že sbíráte data. Jen blbec zbytečně prozrazuje takhle okatě příliš mnoho informací. Nebo ten, kdo si je úplně jistý svým vítězstvím. No, užijte si to.

 10. Za starých dobrých časů platilo, že kde nepomůže kladivo, pomůže větší kladivo.
  Nová doba potřebuje nové myšlenky a postupy, tak najednou platí, kde nepomůže kladivo, pomohou dvě virtuální kladiva.
  Alef správně usoudil, že někde chcípl pes, tak vzal nohy na ramena, což mu je ke cti.
  Vidlák vyčerpal témata, tož mu nezbývá, než recyklace starých, vydávána za „jiné úhly pohledu“. Slušelo by napsat jeden článek týdně s přesahem, než to, co v současnosti tvoří. Je to škoda, neb začátek vyl vcelku přínosný.

 11. Nenapíšu téměř z nic z toho, co mám silné nutkání napsat. Ale dám k zamyšlení alespoň jednu věc. To jako scallop (jehož identitu jednu nebo dvě diskuse zpátky Zakladatel potvrdil) seděl každý den od svého zabanování tu (snad někdy na jaře loňského roku) u počítače a vypouštěl pokusné balónky do diskusí, jestli mu tu náhodou nějaký nezůstane? Pokud ano, tak to svědčí o zvlášť silné zarputilosti, ale spíš to vypadá, že to vážně není jen jedna osoba, nebo dotyčný prostě pár dní zpátky už věděl, že ho nesmáznou. Mimochodem, všimněte si, že včera tu řádil ve velkém, dnes má v diskusi možná dva příspěvky, pokud jsou vůbec oba od něj. Takže buď mají na služebně volno, nebo dostal pokyn držet se zpátky, aby nevyplašil.

  Zakladateli patří samozřejmě dík. Jen doufám, že jde opravdu o rozhodnutí zcela o své vůli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *