19 června, 2024

Hodně štěstí Džordžíno!

Zajisté vám přátelé neunikla iniciativa bývalého premiéra Jiřího Paroubka, který ohlásil založení nového spolku Nespokojení. Řeže do toho docela razantně, součástí tohoto spolku mají být bývalí úspěšní sociální demokraté a má dokonce přesahovat rámec sociálně demokratické politiky, protože jsem zaznamenal, že jednali i s Kateřinou Konečnou… Inspiraci si prý berou z francouzského Melenchona. Zároveň hned ohlásili demonstraci na úterý 28.2.2023. Čirou náhodou jsem v ten den zrovna v Praze a tak se na ně asi zajdu podívat.

Začnu jednou nepříliš dávnou vzpomínkou… bylo 28. října a já stál zhruba uprostřed davu demonstrantů na Václaváku. Tehdy jsme se s Láďou Vrabelem nedohodli na tom, co mohu říci z pódia a tak jsem nakonec oficiálně nevystoupil. Setkal jsem se ale s celou řadou svých čtenářů a samozřejmě jsem bedlivě poslouchal řečníky. Včetně Paroubka.

Jak Jiří Paroubek domluvil, byl jsem svědkem poměrně dlouhého hada lidí, kteří kolem mě procházeli směrem pryč od pódia a hlasitě si stěžovali, že kvůli tomuto reliktu z minulosti na demonstraci nejeli a cítili se být podvedeni. Dobrou hodinu kolem mě defilovali různí lidé, kteří v bledě modrém opakovali totéž – kvůli Paroubkovi na Václavák nešli. Právě na základě této zkušenosti jsem napsal článek, ve kterém jsem začal popisovat rozčarování z demonstrací a předpověděl jsem, že tudy cesta nepovede. Ne, to nebyla žádná moje genialita. To byla ta dlouhá řada lidí, kteří mi cestou z demonstrace říkali, že se na to můžou vykašlat.

Na druhou stranu… Paroubek je v podstatě poslední autentický sociální demokrat. Byl posledním premiérem, který byl vskutku levicový, představoval levicová řešení a nikdy se jim nezpronevěřil. Když neodvedl ČSSD k vítězství a ukázalo se, že Socani nebudou součástí vlády, rezignoval. Paroubek byl poslední premiér z časů, kdy se hrálo na pravici a levici a předvolebními tématy byla výše daní a sociálního zabezpečení.

Pak vyhrála globalizace. Korporace v podstatě přestaly uplácet a začaly normálně nařizovat. Takovou měly sílu. Obránci volného trhu zjistili, že jsou pro velký byznys zbyteční, protože se už prosadil a dál je nepotřebuje. I začali tržní principy cpát do všeho. Do soužití rodin, do individualizace člověka, najednou měl být každý obchodníkem se sebou sama. Volný trh začal platit všude jinde, jen ne při směně zboží.

Obránci sociálních hodnot zjistili, že pro proletariát nemohou nic udělat, protože proti globálním strukturám jsou naprosto bezmocní a tak začali zachraňovat všechny možné i nemožné menšiny od gayů po nebinární osoby. Místo spravedlivé mzdy přišly záchodky pro transgender osoby.

Už je to dlouhých sedmnáct let.

Od Paroubka už ČSSD jen klesala, až se nakonec stala stranou Šmardy a Šabatové bez jakékoliv šance na návrat do sněmovny. Každý další předseda už se jen zbavoval všeho sociálně demokratického a přijímal vše neomarxistické, zelené, a evropsky hodnotné. Šlo jim to tak dobře, že jim většinu voličů přebral Andrej Babiš, což jen poukazuje na absurditu vývoje – jeden z nejbohatších lidí v republice se ukázal být sociálně citlivější, než strana, která to měla v názvu i ve stanovách. Co jim nesebral Veľký Bocian, to jim sebral Okamura… včetně některých členů. Smrt nejstarší české strany přežili jen ti její členové, kteří ji včas opustili.

Teď jsme mnohem dál… Okamura svádí svůj vlastní zápas o přežití na politické scéně, Andrej Babiš konsoliduje svoje hnutí, Jindra Rajchl objíždí republiku a buduje stranu PRO a na internetu vzniká celá řada dalších politických či mediálních projektů… Chvílemi to u nás vypadá doopravdy jako občanská společnost. Je to paradoxní. Vláda nás dře z kůže, ale nikdy nebyla taková ochota obyčejných lidí posílat peníze, jezdit na schůze a sdružovat se. A čím více se lidé sdružují, čím víc poslouchám, o čem si povídají, tím méně slyším slovo pravice nebo levice. Stále zřetelněji je vidět, že střet jde mezi globálním a lokálním. Mezi vlastenectvím a euroobčanstvím. Mezi českým a evropským snem. Mezi typem Orbán či Trump a typem Uršula a Klaus Schwab.

Dovolím si proto několik nemístných poznámek…

Nejsem si jistý tou demonstrací. Loňský rok ukázal, že tisíce lidí už nejsou žádné číslo. Už se pohybujeme ve vyšších desítkách tisíc, aby to vůbec bylo vidět. Odborářský boss nedokázal na Václavák dostat ani desetinu počtu, který přišel za zadluženým prodavačem pizzy. A dopadl přesně podle zásluh. Síla myšlenek na alternativě je dneska celkem snadno měřitelná… kolik lidí přijede, i když Česká televize mlčí? Z tohoto hlediska si myslím, že ohlásit demonstraci týden před jejím konáním, je dneska už vysloveně chyba.

Stejně tak nechci zapomenout na to množství lidí, které loni právě jméno Paroubek znechutilo. Nemyslím si, že by to bylo samotným Džordžínem… ale v roce 2006 se hnojomety postaraly, aby na něm něco ulpělo a je to tam dodnes. Myslel bych si proto, že je zapotřebí nejprve trpělivě čistit svoje jméno. V této chvíli si nejsem jistý, jestli se tak stalo v dostatečné míře.

A do třetice nevím, jak moc pochodí s tím, že jde o levicové hnutí. Jsem teď často na politických schůzích a nemohu si pomoci, diskurz jde jinudy. Nemluvě o tom, že to není první Paroubkův pokus o comeback.

Ono je to dneska už prostě těžké… demonstrace vás buď vynese a nebo pohřbí. A po loňských Václavácích si lidi už jen tak z něčeho na zadek nesednou.

Jiří Paroubek bude potřebovat víc štěstí, než kolik mu ho můžu popřát. Pochází z časů, kdy svět byl ještě v pořádku a podle dnešních měřítek byl mimořádně kultivovaný politik schopný osobní odpovědnosti. Poslední opravdový sociální demokrat. Nejsem si ale jistý, jestli to dneska ještě něco znamená. Skuteční levičáci jsou u Babiše, skuteční pravičáci u Rajchla…

Budu jeho další kroky sledovat. Pokud mě čte někdo z jeho týmu, propojte nás. Rád se s ním potkám nad dobrým vínem a o našem setkání pro něj napíšu hezký článek.

449 thoughts on “Hodně štěstí Džordžíno!

 1. Paroubek nikdy nedosáhne všechnbi lidi, stejně jako Babiš, ale i Rajchl. Demonstracio pro mě jak jsem já slyšel a myslel si, svolával Rajchl, tu první, takže bych chápal, že lidi tam šli za ním a lidem co si sním spojují, Vrábela aspol. jsem nejenm nevnímal, ale dozvěděl jsem se až po tom, že tam měl být organiozátor on.

  A přiznejme si, že kdo respektuje Paroubka, určitě nebude tleskat na Raijchlem a naopak, spíše Vidláku ber jako upozornění, že lidi mají znechucenu politiku a chtějí něco nového.
  Já 3x po sobě volil komunisty, ale pak jak bylo ukázkově vidět, že Filip se drží fleku a nechce pustit někoho dalšího = pohřbil KSČM on a nikdo jiný, on je důvod, proč už komunisty nikdy volit nebudu (Konečnou co si tam Filip sosadil si může …)

  Ale krásně to ukazuje, že staré tváře co selhali nikdo nechce, Paroubka co místo, aby vyčistil stranu od liberálů a zůstali sociálníé deemokraté se nechal sesadit a stranu vyčistit od sociáolních demokratů…
  To samé Filip a další, lidi je nechtějí, protože už ukázali že selhali a přestali bojopvat ve chvíli, kdy měli zůstat stát a bojovat.

 2. Poprvé jsem si četl zdejší diskuzi, myslím , že se výrazně neodchyluje od jiných. Normální slušná diskuze, názor za názor a jako všude se vždy nejde pár „diskutérů“, ze kterých čiší jen nenávist, zloba, jejich argumenty nejsou podpořeny fakty, buď je to nadávka, lež nebo výkřik. Demagogie. Tady byl jen jeden.

 3. Poláci dodali na Ukrajinu první tanky Leopard – ruská strana zastavila dodávky ropy do Polska.
  Lísková mast divy tvoří.

  1. No to je teda rusáci potrestali… 🙂
   Polsko na to bylo dávno připraveno a navíc mají přístup k moři , tak si můžou dovézt tolik ropy kolik chtějí…
   ubohý rusáček vyhrožuje a dupe nožičkama že zastaví kohoutky, už se všichni třesem…, co si vlastně ta špinavá nemytá ruská sebranka o sobě myslí…

   1. je vidět že víš prd , zatímco se ti na východě baňovali , tak ti na slavném západě smrděli a hnili a polévali se srágorama , tak také na slavném západě šla jedna morová rána za ranou . Z tý západní špíny . No a ta tam i zůstala .
    Novák

    1. Podal bych to kulantněji, ale… je to tak.
     Kromě toho, zatím co Západ čekal na zázračné vakcíny, tam se snažili léčit všemi prostředky. Hned. To je klíčové. S vědomím rizika, které opatrný Západ není schopný nést. Proto zde z předběžné opatrnosti zemřela spousta lidí. Ovšem „lege artis“, bez právního rizika. To platí i o jiných případech. Podle zdejších pravidel je výhodnější nechat umřít než podat nedostatečně vyzkoušený lék. V případě Covidu je klíčová podpůrná terapie nejpozději při prvních příznacích. A za druhé, „vyléčením“ a negativitou to nekončí. Významná je postcovidová preventivní péče. I Covid se slabými příznaky může mít dlouhodobé následky, například poškození cév v důsledku imunitní odezvy. Se zvýšeným rizikem trombózy. Všichni po Covidu nebo po očkování, u kterých se projevily nové zdravotní potíže, by měli být v režimu zvýšené zdravotní kontroly. Jenže to je pod rozlišovací úroveň a zvyšuje náklady. Proto člověk po odeznění typických klinických příznaků je považován za vyléčeného. Nejsem očkovaný. Proč? Prodělal jsem Covid ještě než byla možnost se i dobrovolně očkovat. Vakcína nebyla. V Rusku Sputnik, jenže zde nedostupný. Po Covidu už jsem odmítl nést riziko navíc.

   2. Má odběratele. Čínu, Indii, Afghánistán (o dobrých vztazích s tamní vládou se mlčí), Pákistán, a dál až Indonésie. Polák nakonec koupí i ruský. Přeprodaný, a dráž.
    Sankce nemají dlouhodobý vliv na světovou cenu danou světovou nabídkou a poptávkou. Mají lokální a dočasný význam. Pro Rusko to znamená dočasné náklady na přesměrování dopravní kapacity. Jsou únosné a jsou investicí do diverzifikace. Objektivně, i u nás, na straně odběratele. Proto cena po prvotním šoku klesá. Pro mě, zde lokálně zvýšené náklady na obou stranách rovnice pokládám za vyhozené peníze. Nic jsme za to nezískali. Na vícenákladech vydělali cizí především dopravci a poskytovatelé prostředků a služeb.

    Tak posuzuji i zdejší (ne naši, protože moje válka to není, a moje ekonomická participace je vnucená) účast na Rusko -Ukrajinské válce. Kterou při porovnání stran nákladů a výnosů pokládám za nevýhodnou.

    Ačkoli naopak, i na sankcích lze vydělat. Jako na Covidu. Pro někoho ztráta, pro jiného příležitost.
    Tak uvažují ti, kteří obchodně ovládají svět. Kdežto ideologie duní v prázdných hlavách. Pro které je určena.

   3. Kolik vás „ochotných“ je – nebo ty slinty opisuješ z firemní kuchařky ? BIS, vnitřní, elfí stoka ? Za kolik ?

  1. je to jednoduchý, pod Lipami je v bývalé dederonii. A ani místním se nelíbí co se děje jako většině u nás. Z toho nadšení po spowení byli dááávno vyléčeni a BOhužel ne vlastní vinou….. hmm.

   1. To se dá pochopit, spíš si neumím představit, že by na tank, zaparkovaný na nám. B.Němcova, potažmo na ul. Ukrajinských hrdinů nebo promenádě A.Politkovské (ano, i takové jsou u ambasády RF v Praze), někdo vylezl a serval z něj ukráckou vlajku.
    https://t.me/newsfrontsk/17331
    Smějící se bestie je čas přejmenovat na připosrané.

    1. Naopak můžeme být hrdí na to, že naše ulice jsou pojmenovány po ruských disidentech, kteří za svůj proti Putlerovi zaplatili životem.
     A nebojte kdyby tam někdo naistaloval rusáckou vlajku, okamžitě by jí někdo sundal, protože rusácké tlupy, znásilňovače, vrahy a mučitele co si řikají „rusové“ nepodporujeme…

     A jinak k té demonstraci v Berlíně, přišli hlavně rusáci, co v Německu žijí… 🙂

       1. To same jste rikal o Varsavske smlouve, kdyz jste pusobil v StB. Nektere lidske typy jsou vecne, ale nastesti dobre citelne.

         1. Čemu se smějete ? Dnes máte to samé, mediálně to do plebsu cpou 48 denně širokopásmově už od mateřinky, a navíc – oproti minulosti je většina společnosti s těmi hesly natvrdo zajedno…
          Možná bude možnost se zanedlouho chechtat, až se za břicho popadat, při „instalaci“ první us spojenecké jednotky v ČR …
          To bude fakt na „věčné časy“…

        1. A co nám můžou udělat ? nic…, akorát leda vyhrožovat, že nám vypnou ropu a plyn ,což už stejně vlastně udělali, jsou to prostě ubožáci, prostě Rus největší omyl přírody…

         1. Poslední slova před smrtí: „A co nám můžou udělat?“ Největší idioti bývají vždycky největšími verbálními suverény. A pak ta facka odněkud přiletí, oni leží na zemi, a pokud nejsou v bezvědomí, nechápavě čumí a jen se zmateně a ustrašeně rozhlížejí, jestli neletí další.

          Jestli spoléháte na nějakou bratrskou internacionální pomoc, kdyby šlo do tuhého, tak ta fakt nepřijde. Pro naše západní „spojence“ jsme pouze nárazníkové pásmo a obětovatelný bioodpad. Asi vás dost mate ta Ukrajina a všechna ta pomoc proudící tam, nicméně v tom případě vůbec netušíte, co se opravdu děje. Nás takhle nikdo nepodpoří. Jsme na zcela jiném seznamu zemí.

         2. Zatím nic. Jsem pod rozlišovací úrovní. Co dál, záleží na intenzitě okopávání od NATO. Pak se svezeme.

          1. Nemůžou nám nic udělat,přesto se jich každý bojí,tak aby je oslabil a obklíčil raději nažene lidstvo do 3.světové války

          2. Sibylo, ten zdejší anonym je klasická špína jedinec, mentálně-morální mrzák ze stejné lihně, jako vládnoucí a mediální lůza …

       2. A co chudáci neutrální Rakušáci, kdo pomůže jim? Neměli by požádat o urychlený vstup do NATO? Aby byli pod deštníkem. A aby tam nepřijely ruské tanky.
        Jenže na rozdíl od „nás“ nevyšilují.

    2. Za to by byl flastr. Výtržnictví.
     I tak bude adrenalin v případě položení kytice šeříku na místo odstraněné sochy maršála Koněva.
     Mohl být přestupek „znečištění veřejného prostranství“. Přinejmenším. Při větší snaze, s využitím komunistické judikatury, by se to na výtržnictví dalo dotáhnout. Nebo na schvalování, podněcování…. Je to zajímavé, jak chybí někdejší paragraf „pobuřování“ a jaká je snaha toto překlenout právnickými oslími můstky jako mezeru po vytržením zubu.

     1. Koněv byl stejná špína ,vrah a okupant jako Hitler nebo Heydrich, zaplať Pán Bůh, že socha tohoto krvavého maršála byla odstraněna.
      Zrůda co se podílela na stalinových čistkách, při kterých zařvaly milióny Rusů a dalších obyvatel SSSR, a na masakru občanské společnosti v Maďarsku v roce 1956, nemá v naší vlasti místo.
      Koněv klasický ruský špinavec s krví na rukou, tfuj a ještě jednou tfuj.

      1. Moc vám ten placený trolling nejde. Jste čím dál slabší a víc k smíchu. Nemáte kontakt na vašeho chlebodárce? Rád bych mu napsal ostrý dopis jak to poslední dobou flákáte.

  2. Vidím tank s ukrajinskou vlajkou a lidi pokládající rudé růže.
   Neinterpretuji, nemám potřebné objektivní podklady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *