17 července, 2024

Jak to vidí…

Autor textu: Schumacher

Následující text byl původně diskusním příspěvkem.
Vložil ho čtenář, diskutující pod přezdívkou Schumacher.
Jeho úvahám nepochybně náleží místo mezi samostatnými články.

Aby zabránil sjednocení, Západ je strůjcem krvavého příkopu mezi Ukrajinou a Ruskem. Na generace. Jako součást USA iniciovaného příkopu mezi EU a Ruskem.

Důvod?

Aby nedošlo k propojení průmyslu EU s ruskými zdroji, a k posílení propojení s Čínou… a s Indií. To začalo už před anexí Krymu, před Majdanem. Součástí toho všeho je Brexit a antioteplovací ideologie, jejímž účelem je deindustrializace EU.

„A co v USA,“ namítnete, „tam to není?“ – Je. Jenže tam to má reálný jiný účel: šetření vlastních nenahraditelných strategických zdrojů.

Jenže co zdejší protioteplovací aktivismus? Prozkoumejte ho: jaké přírodovědné vzdělání, formální či neformální, má ona zblouzněná masa vzyvatelů svaté Gréty? Kým je financovaný? A právě nyní – co dětská environmentalistická „křížová výprava“ v Rakousku?

Do čeho zašťouráte, tam narazíte na jedno jméno: Söros. Jen špička ledovce. Bilderberg. Davos. Hlasatelé světového řádu, hlásající chudobu, sami vyznávající luxus. Aby ně, vyvolené, zbylo více zdrojů. Jako i Václav Havel, toužící, aby cestou z Hradu na Hrádeček mu výhled do bukolické krajiny nehyzdily „králíkárny“ a jiné stavby. Což nepatřil do tohoto klubu vyvolených?

To je známá spiklenecká teorie, namítnete. Jenže, je možné, aby taková globálně se odsud rozrůstající záplava idiocie a zhovadilosti byla součástí spontánního řádu? Asi tak spontánní, jako jsou dosavadní velká náboženství a ideologie s centry a organizační strukturou. Opravdu si myslíte, že hrůzy z toho vzešlé, hrůzy minulosti, jsou spontánním projevem mas prosťáčků? Ne. Ti byli a jsou jen kanonenfutrem.

Jestliže v běžném životě bývá užitečné řídit se „Hanlonovou břitvou“, nepřičítat úmysl v případech vysvětlitelných hloupostí, v tomto případě je užitečné, a dokonce sebezáchovné, nahlížet opačně. Přičítat úmysl a spiknutí ve všech případech, které nelze snadno vysvětlit hloupostí.

To, co pozorujeme zde v malém, například korupční případy s aktéry z okruhu funkcionářů politických stran i napříč politickým spektrem, platí i ve velkém, globálně. Nejsou to nahodilosti, nejsou to jednotlivosti. Jsou a je to spiknutí lidí spojených stejnými zájmy.

Jak je rozkrýt? Tak, jako když hledáte mraveniště, sledujete mravenčí cesty: sledujte cestu peněz. „Za vším hledej peníze“ a „Není oběd zdarma“.

110 thoughts on “Jak to vidí…

 1. Pozor, hlášení:
  „Tolkienisté, jak se ukázalo, jsou extrémisté.
  Čtení Pána prstenů a 1984 povzbuzuje krajně pravicový extremismus, uvádí zpráva britské vlády.

  Zpráva byla zpracována v rámci informačního programu prevence terorismu Prevent, který je financován ze státního rozpočtu. Zpráva obsahuje seznam televizních pořadů a seriálů a také literárních děl, na něž lze nalézt odkazy na ultrapravicových, nacionalistických a dalších online zdrojích, kde se scházejí různí radikálové.
  Tyto zprávy jsou od roku 2019 každoročně sestavovány a formulují doporučení pro vládu, jak zabránit šíření extremistických myšlenek mezi obyvatelstvem.
  Kromě Tolkiena a Orwella je v seznamu také Shakespeare, Huxley a dokonce i série BBC The Great Railroad Journey.
  (Web Mriya | YouTube | Telegram.)

  Konec hlášení

  1. Wang Wenbin: Ke vztahům Číny k RF a USA
   —————————————————————————–

   “ Vztahy mezi Čínou a Ruskem jsou založeny na nesouhlasu, nekonfrontaci a necílení na jakoukoli třetí stranu. Je to faktor přispívající ke světovému míru a stabilitě, což není důvod k obavám. Co je skutečně znepokojivé, je destruktivní role, kterou USA sehrály pro mír a stabilitu ve světě.

   USA jsou válečným štváčem č. 1 na světě. USA nebyly ve válce pouhých 16 let během své více než 240leté historie. USA představovaly asi 80 procent všech ozbrojených konfliktů po druhé světové válce.

   USA jsou také narušitelem suverenity č. 1 a zasahovat do vnitřních záležitostí jiných zemí. Podle zpráv se USA od konce 2. světové války snažily rozvrátit více než 50 zahraničních vlád, hrubě zasahovaly do voleb v nejméně 30 zemích a pokusily se o atentát na více než 50 zahraničních vůdců.

   USA jsou také zdrojem č. 1 antagonismu a blokové konfrontace. NATO pod vedením USA je zodpovědné za války v Afghánistánu, Iráku a Sýrii, které zabily více než 900 000 a vytvořily 37 milionů uprchlíků. Také to udělalo z kontinentu Eurasie méně stabilní místo. Dopad Quad a AUKUS iniciovaných Spojenými státy na bezpečnost a stabilitu v Asii a Tichomoří také vyžaduje ostražitost.

   Dokud bude v USA hegemonismus a agrese stále existovat, zbytek světa jen stěží získá mír, který si zaslouží.“
   ————————–

   – Nemnoho slov, ale jasný postoj.
   Kde jsem to jenom narazil na výraz Eurasie a Oceánie? Nebyl to George Orwell?
   ………….

   – Konečně to někdo řekl. Otevřeně, jasně, bez obalu a vytáček. A že to řekne někdo z Číny, to už je co říci.

 2. Čína má na Ukrajině silný zájem. Půdu a zemědělskou produkci. Čína pomalu a vytrvale obsazuje světové zdroje. Dnes v Africe, zítra na Sibiři. Dočasný ruský spojenec je zítřejší protivník. Více než miliarda a půl proti sto třiceti milionům. Jenže to už nynější krátkozraké hladové likvidátory euroamerické civilizace nebude trápit.
  Anebo, možná, že naopak je naděje. Ale to si zatím nechám pro sebe.

  1. Takže Čína sama sobě nesmí uznat nová ruská území, dokud se ještě z posledních sil sama drží zkrátka… Jakmile povolí.. spustí se nekontrolovatelně…

  2. Tohle psal vlk už v roce 2014, že tam Čína skupuje tisíce hektarů nejlepší černozemě v Evropě. Takže po roce usoudila, že se hoši odlehlé západní provincie dostatečně vyblbli a že nastal čas na ochranu investic.

   1. Nechci být za šťouru, ale mám pocit, že na Ukrajině existuje zákon o půdě. Cizinci tam nesmějí kupovat půdu.
    Zrušení tohoto zákona bylo jednou z podmínek, které požadovali Bruselští, aby bylo možné jednat o vstupu Ukrajiny do EU.
    Jestli ten zákon fakt zrušili, to už nevím.

  3. Na Sibiři už dneska. Žijí tam mraky Číňanů, živí se pěstováním zeleniny, těžbou dřeva , často načerno, korupce je u místních gubernátorů běžná.
   Je tam nevlídno, Rusům se do takové siberie vůbec nechce, ale rajčata a papriky vypěstované skromnými a otužilými Číňany, a za dobrou cenu, jim samozřejmě chutnají.
   Rusko má hodně prostoru a málo lidí. V Číně je to přesně naopak. Tedy, zatím. Politika jednoho dítěte, a hlavně stoupající blahobyt, možná časem udělají svoje i v Číně.

    1. Bez skleníků by se neobešli. Je tam zima a strašně krátké, spíš symbolické léto. Spousta komárů, permafrost, fakt je tam hnusně.

     1. To ta rajčata musí vypadat. Ještě horší, než tady prodávají španělská. V zimě se dají akorát ta malá z Tunisu,jinak vyhozené peníze

    2. Onehdá, ještě snad na kose, jsem četl zhruba toto:
     Číňan si za celkem levný peníz pronajme kus Sibiře k hospodaření. Legálně. Přijede v zimě a na úrovni sněhové pokrývky odřeže stromy a dřevo odveze ke zpracování. Pak přijede po roztátí sněhu a na zbylé pahýly natáhne nějakou průsvitnou plachtu, čímž vytvoří megaskleník, pod nímž zasadí rajčata. Nejspíš nějaká dost otužilá, protože rostou. Půda zřejmě stačí nebo jim pomůže nějakou levnou chemií, jejíž nezávadnost nejspíš nemá kdo zkontrolovat. Pak rajčata sklidí a prodá. Pak v zimě přijede a na úrovni sněhové pokrývky … atd. Vzhledem k rozloze Sibiře je to prý udržitelný model na několik generací. Neověřeno, jak jsem koupil prodávám.

     1. v zimě je na Sibiři cca 30cm sněhu, to by bylo na dost malé skleníky. předejdu dotazu jak to vím, byl jsem tam, projel jsem magistrálu od Vladivostoku do Moskvy.

     2. Četla jsem něco podobného. I o té levné chemii. Ale po čerstvé zelenině je tam velký hlad a Rusové by v takových podmínkách nevydrželi.
      Viděla jsem i obrázky. Dřevěná bouda, v jednom rohu ohniště s hrncem, v druhém rohu pelech s kožešinami a prošívanými dekami, venku rozlehlé skleníky z igelitu.
      Místní se na tyhle Číňany dívají s despektem, ale zelenina za dobrou cenu jim chutná.
      A místní potentáti za tučný úplatek dají i povolení k těžbě dřeva. Za chemii vymáhají “ pokuty” , takže si na své přijde i místní věrchuška. A spokojení jsou všichni.

  4. Miliarda starých lidí. Už teď mají vysokou úmrtnost, hlavně mezi osmdesátníky.
   Politika jednoho dítěte skončila před 7 lety, trvala od roku 1980.

   1. Wikipedie i google dávají řadu odkazů na POLITIKU JEDNOHO DÍTĚTE a odvozených
    nařízení. Ukazuje se, že ,,jednoduché“ nařízení vůbec nemá stejně jednoduchou cestu návratu k rovnováze a že třeba jedináček, který stěží uživí sebe, rodiče a prarodiče, už třeba ani vlastní rodinu nezaloží, ačkoli omezení je již dávno zrušeno. Přijde generace, kde bude 20% mužů, pro které se nenarodila nevěsta.

    1. Idiotronic:. ten převis počtu muži není tak velký, jak se dřív pořád psalo. Část chybějících mladych žen se našla. V dětství je totiž rodina nepřihlásila, aby nemusela platit pokutu. Později aby dcery mohly do škol je dodatečně přihlásily. Později už mohly mít víc prostředků na pokutu a hněv úřadu mohl už být menší, když už stejně politika jednoho dítěte končila. Ten zbylý nižší převis už ted si zkouší dovážet nevěsty z Indočíny. Chudších zemi jako je Laos. Mužů je o něco víc, ale není to tak tragické.

 3. Čínské body návrhu předložené Wang Yi k jednání o konfliktu Moskvy s Ukrajinou mne potěšily,palec nahoru.
  Od 1.3.2023 začíná 12.-tá mobilizační vlna Ukrajiny,přičemž byla k této mobilizaci navýšena věková hranice na 62 let.
  K článku :
  To je vše jen začátek,pomoci nám může zázrak v mém měřítku a úhlu pohledu ,který by se mohl stát,sami si MY jen stěží pomůžeme, dobrat se znatelného zlepšení.
  Lidstvo je velmi vážně varováno před AI kdy za loňský rok bylo do tohoto odvětví investováno 93,7 miliardy dolarů ,rok předtím 62,3 miliardy, v grafu deseti let ,který jsem viděl, byla každý rok výrazně,stoupající tendence investic.
  Po technické revoluci 4.0 nebude zapotřebí mnoho pracovních sil,studie ukázala ,že na jedné výrobní hale automobilky by dělníků ze současných pětiset ,zůstalo šestnáct,přičemž tato pobočka měla takové haly čtyři.
  Velmi záhy můžeme čelit základním,existenčním problémům takového rázu ,které si dnes nedokážeme představit.
  Líbí se mi Paroubkovo iniciativa k demonstraci, palec nahoru,Jyrku můžu.Ani bych se nedivil drbům ,že se chce dostat do EP ,proč ne když by tam měl pohlednou Charanzovou a Jourovou,já bych mu to přál ale myslím , že o to nestojí.

 4. Z pohledu roku 68, umírají okupanti. Jejich potomci.

  Je nutno podporovat ty slabší. Pak ji zemře nejvíce.

  Co jsme nemohli udělat v 68, dělejme teď.

      1. První nahrávky pořizoval na Edisonově fonografu.
       Po seznámení se s Berlinerovou gramodeskou prohlásil, že tudy cesta nevede, protože zvuk z ní je příliš plochý. Tak přešel rovnou na digitál.

 5. „Přičítat úmysl a spiknutí ve všech případech, které nelze snadno vysvětlit hloupostí.“

  Presne tak. Nutna dolozka k Hanlonove britve.

  1. „Přičítat úmysl a spiknutí ve všech případech, které nelze snadno vysvětlit hloupostí.“

   Osobní zkušenost mi říká, že: „Úmysl a spiknutí je ve všech případech, i v těch, které lze vysvětlit hloupostí.“

 6. Aby bylo jasno (Jana Bobošíková)
  9 hod ·

  150.000 mrtvých Evropanů. Chce Amerika dlouhou válku? A kdo chce mír?
  >>>Víte, že myšlenkový trust amerického ministerstva obrany žádá ukončení války na Ukrajině, jednání o mírové smlouvě s Ruskem a neutrální Ukrajinu?
  >>>Víte, že kvůli válečnému zvýšení cen energií zemře letos v zimě o 150 tisíc Evropanů víc?
  >>>A víte, že vyhnout se dlouhé válce je pro Spojené státy vyšší prioritou než usnadnit výrazně větší ukrajinskou územní kontrolu? Pojďme na to.
  Všechna videa, rozhovory a podcasty na jednom místě: http://www.abybylojasno.cz

  https://www.facebook.com/ABJasno/videos/5842778212436979

   1. Amerika = dýpstejt.
    Určitě to nejsou obyčejní Američané. Ti doplatí na hrátky těch za oponou úplně stejně, jako my tady.
    Kontrolní otázka :
    Řídil Bill Clinton M. Albrightovou, anebo ona jeho ?
    🤔

 7. Pro gogo. Už se mi nechce dohledávat, ve které diskusi se dnes ty údajně tři dny řešily. Takže:

  „Tři dny a budeme v Kyjevě.“ Kde se to vzalo? Odpověď překvapí
  Rusko nikdy nedeklarovalo obecně rozšířený názor, že válka na Ukrajině měla podle jeho plánů trvat jen tři dny. Americký novinář a komentátor toto prohlášení vkládá do úst americkému generálovi, který ale zmínil tři dny trvání konfliktu jen jako jednu z potenciálních možností ještě před jeho vypuknutím. Novinář se domnívá, že právě toto bylo zneužito k nátlaku republikánů na co největší a co nejrychlejší dodávky zbraní na Ukrajinu. “

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-Tri-dny-a-budeme-v-Kyjeve-Kde-se-to-vzalo-Odpoved-prekvapi-730240

 8. Můžu se jako neznalý zeptat, co je myšleno „dětská environmentalistická „křížová výprava“ v Rakousku“? Nic mě to neříká. To je nějaký Gretismus?

 9. Kratičké pozdravné setkání s naším předním parazitologem přivedlo mě k úvaze o vlivu střevního mikrobiomu na vyšší mozkovou činnost, a čím myslí politici.

  1. Nejhorší bude, až se našim politikům začnou uvolňovat dlouhodobě nepoužívané mozkové buňky a pronikat do střev.

   Pokud jim následkem toho zblbne i střevní mikrobiom, jsme už úplně v konečníku a mohou nás zachránit jen inteligentní hemeroidy.

   1. Zatím je to naopak – myšlena buňková migrace … Tedy jestli se defraudaci, zločinnému spolčení, fanatismu, pokrytectví, chamtivosti, lokajství, podrazáctví, aroganci, mnohdy i idiocii dá říkat honosné „mozková buňka“ …

 10. Během Mnichovské bezpečnostní konference uzavřeno tiché vojenské spojenectví, jehož součástí jsou USA, Německo, Francie, Nizozemsko, Belgie, Polsko, Česká republika, Pobaltí, Rumunsko, Švédsko, Finsko, Norsko, Dánsko, Španělsko a Portugalsko. Jen Itálie, Maďarsko, Rakousko a Švýcarsko odmítly účast na této alianci, jejímž jediným cílem je otevřená válka s Ruskem.
  PS: Připravte si plnou polní, vyčistěte flinty a trénujte rychlé kopání zákopů!

 11. O co asi jde,aby nevznikla barevní revoluce v USA a tam to hrozí každý den.
  To pojmenování oligarchiat,přesně sedí na celý kapitalismus,protože vydělávají oligarchové a stát si musí půjčovat.Už je to tak ošéfované,prozákonované,že jim jen stát kryje záda.
  Jinak už je potřeba to říci jasně,tohle nám provádí židé,kteří jsou na všech důležitých státních postech.
  Tomu napomáhají jejich média,jak to kdysi řekl pan Horníček,média 99 % židé.

  1. Státem chráněná zlodějina, loupež, organizovaný zločin – toť tvář a podoba současné verze, podoby tzv.demokracie, jejíž aktuální jméno Pokrytectví jest…
   Tímto konstatováním – naprosto pravdivým, zemědělče, o roli, podílu členů jistého vyvoleného a nedotknutelného národa, jste ze sebe udělal terč lepšolické soldatesky …

 12. Po jednání mezi zástupci ANO a pane Prezidentem-čekatelem bylo konstatováno, že pan pan Prezident-čekatel vnímá.

 13. A ptal se někdo Ukrajinců, jestli se chtějí sjednocovat. Ne, nikdy! Rozhodovat se bude o Ukrajincích bez Ukrajinců.

  Mnichov je pro alternativu MÍR.

  1. Presne tak, Donbasanu se nikdo neptal jakou maji rodnou rec. Proste budou mluvit jako my z Ivano-Frankivska. Jinak ATO.

   1. Přesně tak, nikdo se jich neptal – prostě nastoupil exnácek strelkov s ruskými vojáky (aka dovolenkáři) a začal je z nich dělat separát. Pak udělal tradiční ruské referendum, jake jsme pak viděli třeba v Chersonu (starší to znají z normalizace u nás, výsledek předem znám).

    Teď něco podobného chcete vnutit i zbytku Ukrajiny. Mnichovský mír je pro alternativu prostě neodolatelný.

    1. Jasne, protoze pred nackem Strelkovem tam zadnej Pravej sektor nebyl. Je vedecky dokazane, ze vsechny sektory jsou leve a kdo tvrdi opak, je dezinformator.

     Cau skeble…

    2. Ukrajinci si za Majdan žádný mír nezaslouží. Kdo seje vítr sklízí bouři. Někde asi zůstane malé Ukrajinské osídlení.

     1. To asi nemáte pravdu. Ukrajinci si mír rozhodně zaslouží.

      Tak jako řadový a obyčejný Čech nemůže za fialové signály, předraženou elektřinu, plyn a trojnásobně předražené potraviny podřadné kvality, ani řadový a obyčejný Ukrajinec nemůže za konání tamní věrchušky. Dokonce se soukromě domnívám, že podíl prostých obyvatel UA na způsobu vládnutí tamních „elit“ je významně nižší než podíl obyvatel ČR na fialovém neštěstí.

      A za to, že si SŠA udělaly z Ukrajiny klacek na Rusko a vedou s ním zástupnou válku až do posledního Ukrajince, už prostí a většinoví Ukrajinci už vůbec nemohou. – Zobecňování, hledáme-li příčiny věcí, je v zásadě dobrý pracovní postup, ale je potřeba užívat ho s rozmyslem.

       1. Manueli, tam toho mohou občani ovlivnit asi tolik, jako my tady u nás.
        Majdan byl – z mého pohledu – puč, s podporou rance dolarů z USA se k volantu dostala pěkná sběř.
        Přijde mi pikantní, že odtržení Krymčynů a Donbasských je fůůj, ale třeba odtržení Kosovanů je bezva. Odtržené Katalánska je také fůůj.
        A úplně nejvíc bezva je odtržení kurdských regionů v severním Iráku a v severní Sýrii. Tam místní rebely dokonce hlídají vojáci USARMY, aby je neobtěžovala centrální vláda.
        ( Tedy, hlavně tam hlídají ropu, aby tekla žádoucím směrem. )

        1. Helanov: Kurdové zatím svůj stát nemají. Uznání Kurdistánu v dnešním severním Iráku by mohlo dávat smysl nebo by aspoň neblo křiklavým porušením všech principů. Albánci v Kosovu získali už druhý národní stát. Od tí chvíle i jiné národy se můžou pokoušet sebeurčit vyhlášením víc států. Precedent pro vznik věku chaosu.

    3. Nějak se vám to motá. Je to neznalostí nebo úmyslně píšete nesmysly s úmyslem někoho vyprovokovat?
     V prvním případě jsem ochoten diskutovat, ve druhém vás ponechám svému osudu.

    4. Wauuu, ty Rusy předešli jiní, „oficiální“ Ukrajinci, kteří se nikoho na nic nepsali, a od r.. 2014 prováděli klasické Benderovsko – Šuchevyčské referendum, s odérem referenda uskutečněného v minulosti za II.WW vůči Poláků, Rusům, a dalším podlijeme…
     Hele, soukmenovče – anonym je malinko zbabělost při tak rezolutní rétorice, neboj, kolega Rakušan společně s vlastencem Novotným a Kolářem ten pomník RH postaví … Šetři na kytičku a a mávátko…

 14. Hmm vážně už nevím, co si o možnosti myšlení novinářů myslet. V iděsu je článek o VV, buď z něj chtějí udělat opravdu cara nebo jej chtějí s Lavrovem rozeštvat, protože jim jinak vůbec nedochází jak tak velká země je řízena. Ju a v těch financial times , na které se odkazují jsem to zatím nenašla. Je možný že jsou to takoví hňupi.
  https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/putin-valka-ukrajina-rusko.A230224_060836_zahranicni_bur

  1. Že by jako Putin i Lavrov jako první věc po ránu otevřeli iDěs a jali se číst, co zas o nich největší trpasličí evropská velmoc píše?

 15. Lidová moudrost to všechno zná:
  Vrána k vráně sedá, rovný rovného si hledá.
  Vrána vráně oči nevykove.
  Kapři si nikdy sami rybník nevypustí.
  Z deště pod okap aneb pěšky jako za vozem.
  Co je dovoleno Bohovi, není dovoleno volovi.
  ale taky:
  Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne.
  Kdo jinému já u kopá, sám do ní padá.
  Kdo chce kam, pomozme mu tam.

  Uvidíme, kolik přísloví se na dnešní situaci uplatní. Ale – to záleží na výkladu.

     1. A Líná huba, holé neštěstí. Lepší drzé čelo, než poplužní dvůr.
      Prakticky každé přísloví má dvojče, které hlásá pravý opak.
      😀

 16. Schumi, ještě Ti tam chybí další jméno – Rockefeller… Tato „židovská“ rodina pilně dodávala všemožné suroviny Hitlerovi po celou dobu WWII.

 17. Proč se k tomu nechalo Rusko uvrtat. Prooóč??!!! Někdy si myslím, že proč je to takto a ne jinakto, Schumachere, a až bude opravdová krize, někdo vás povede ale do anarchie, si myslím, ale nebojím

  1. Protože Rusko funguje ve stejném módu.

   Tak to funguje i tady. Jak to nazvat… oligarchiát? U nás v softverzi. Na východ divočejší. Vražda Kuciaka.
   Kulturní hranice. Řím-Byzanc. Sever-jih. Dnešek vyrostlý na včerejšku.

   1. Vím, vím, sice jsem musel napočítat do 1 125, abych ten modus vydýchal ve spojení s tou kulturní hranicí. Nevím ještě, jestli svět, jak jej známe, žije v té energii, co se chová tak zákonitě nebo jestli s ní, neboť v ní, bojuje. V každém případě si lidé vymysleli peníze proto, aby pozdrželi boj. Někde nad nimi je pak už ten boj. Čistý boj. Proto je tento vždycky o vyšší princip. Je morálnější. Je to zatím potud, protože není vymyšleno nic lepšího, vyššího. Nebo možná je, ale to je právě až po tom boji… Tak to je teda pěkně uvalené. Ale jinak se s tím nedá nic jiného dělat a někdo už musel ty oligarchy začít překonávat. Asi musel, protože se tady převaluje ta energie, kt. tady je. Ta Zeměkoule se z toho asi nevyhrabe

  1. Při pohledu do minulosti, na základě zkušeností, jaké?

   Snažit se přežít.

   S vědomím, že bez ohledu na to co je psáno a hlásáno, reálně jsem jen jinak nazvaným poddaným. Toho času „občanem“. Přirozeně povinným sdílet víru své vrchnosti. Která sama je v lenním vztahu. Tak jako v minulosti. Projděte si zdejší dějiny. Jak víme, vrchnost se měnila, poddaní zůstávali. A žili. Pokud neumírali hladomorem z neúrody, a proto, že vrchnost válčila.

   Všimněte si, že kdo zde prohlásil, že „jsme válce“. Nějaký „sprostý“ poddaný? To už by byl v moci biřiců za šíření poplašné zprávy. Že metafora? Kdepak, MY daleko lépe víme jak to myslel. Metafora… Qod licet Jovi….
   Maříková metaforicky zmínila invazní druh, a už si pro ni došli. Nebýt imunity, byla by zprocesována jako každý jiný „sprostý poddaný“. Kdeže člověk by byl živočich jako každý jiný…

   Nechoď Vašku s pány na led… Platí nejen pro sprostého poddaného, ale i pro jeho panstvo ve vztahu k vyššímu panstvu. Až z pódia zas uslyšíte „Tři sta let jsme trpěli“, vzpomeňte, což například Václav Budovec z Budova dřel poddané méně než Katolická vrchnost?

   Tak, Vašku, přežít. Pod kýmkoli kdo to umožní. Protože historii píší přeživší.

   1. Tak jest.
    Kdo nepřežije, tak už nemůže žvanit. A nejsem Vašek, ale ani medvěd. Přežili jsme Habsburky, Hitlera, Stalina i i Husáka. I dálkově řízeného Fialu přežijeme. Jako něco menšího na sloupku. Je třeba se vyvarovat té táhlé rvačky na dvorku. Ale bude dobré si pamatovat kdo s kým a proč. Kdyby náhodou…

    P.S.: Při ohledu na výplody některým zdejších expertů/exotů mi málem vypadávají oči. Co všechno zamotají do střízlivého hodnocení okolního světa. A jak jsou toxicky chytří…

    1. Když jsou „všichni stejní“ ( političtí představitelé ), pokud v Bohemii disponujeme údajně odolným genem „přežití všeho a všech „, a navíc jsme obdarováni jistou porcí prozřetelnosti, tak proboha, co tu tedy děláme …

   2. Přesně tak. Obyčejnému člověku je úplně fuk, jestli je momentálně bohem Anon nebo Aton.
    Ve všech případech ho bude vrchnost odrbávat při každé možné příležitosti. A vždycky se najdou horlivci, kteří jdou bojovat za Atona anebo za Anona. Místo aby bojovali za svojí rodinu a snažili se nějak přežít v koutku.
    Tak to vždycky bylo a vždycky bude, řekl by sluha Egypťana Sinuheta.

   3. Schumcher: Protože máme tendenci si tehdejší protestanty idealizovat. S poddanými zacházelo vlídněji několik protestantů převážně Českých bratrů, ale potom se to současným hodnocením zjednoduší, že takoví byli skoro všichni protestantští páni. To byla podstata stavovského státu, že jen stavové chtěli svbody pro sebe a jen sami sebe považovali za národ. Poddaní nebyli národ v plitickém smyslu.

    Obyčejný člověk by si už neměl dělat iluze o velké politice.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *