18 července, 2024

Kšeft ýbr ales

Není to tak dávno, co jsem zde psal článek na téma ukrajinského obilí, které teď bezcelně míří do Evropy a protože je lacinější, domácí pšenici nikdo nechce koupit. Vysvětloval jsem v něm, jak se to celé stalo… prostě Ukrajina vyvezla přes Černé moře podstatně méně, než plánovala. Putin s Lavrovem prostě přetáhli Afričany na svojí stranu a dodávali jim sami. Propad ukrajinského exportu je ve statistikách strašně vidět. Nepomohlo převážení obilí evropskými železnicemi do evropských přístavů, nepomohlo nic.

Když někde leží obrovská hromada levného obilí, tak se poptávka vždycky najde. Někdy od prosince se toto obilí začíná vozit do EU. Je o dost levnější, než za co se vykupovalo to naše. Od podzimu cena výrazně klesá (ne že by se to zatím projevilo na cenách pečiva). A od stejného podzimu se začínají bouřit zemědělci a skladovatelé obilí, protože zdejší obchod se v podstatě zastavil. Dneska sedlák prakticky nemá šanci dostat smlouvu na výkup obilí za pevnou cenu. Nikdo neví, kam se to pohne.

Já jsem si včera popovídal s dalším neexistujícím člověkem (Cempere, poslouchej!), který kdyby existoval, tak by pracoval pro nejmenovanou soukromou firmu, která se zabývá vzorkováním, rozbory a dohledem nad obilím. Ptal jsem se ho na henty pesticidy a kolik toho ukrajinského obilí u nás je.

Vězte tedy, že zatím málo. My nemáme s Ukrajinou přímé spojení. Obilí kupovaly především země, které to tam měly blízko. S velkým náskokem před ostatními nakupovali Poláci. Pak samozřejmě Maďaři (ano, mají Orbána, ale také tam mají obchodníky s komoditami, kteří chtějí vydělat a tohle je kšeft, který stojí za přimhouření obou očí a řadu úplatků) a také Slováci. Největší množství je tedy tam a také se tam nejvíc bouří místní farmáři.

K nám se spíš dostávají produkty z tohoto obilí, protože oni tam za hranicemi nejsou blbí a chtějí tomu dát co nejvyšší přidanou hodnotu. Je lepší prodávat mouku než pšenici, protože na kamion se vejde stejná váha, ale z tuny mouky je vyšší marže. A tak ze své profese sleduju, jak české mlýny postupně omezují mletí, nebo jdou pod výrobní náklady a nebo prostě seženou také tu ukrajinskou pšenici a melou z ní. Co jiného mají dělat, když pekárny víc peněz dát nechtějí, protože mají dost nabídek ze zahraničí, že?

U nás se to celé projevilo především poklesem cen pšenice a v podstatě zamražením celého trhu s komoditami. Vidím to dnes a denně. V tuto dobu je třeba obilná sila vyprázdnit a připravit na žně, ale místo toho se stojí. V mém okolí už jeden kamionový dopravce v podstatě zkrachoval, protože přestal mít kšefty na dopravu do mlýna.

A co se týče pesticidů… Na Ukrajině se nedodržuje nic. Žádné normy. Dělalo se pro Afriku a černoušci snesou cokoliv. Oni se neptají na jedy, oni se ptají na cenu. Tím neříkám, že na Ukrajině neexistuje kvalitní produkce. Ale je poměrně běžné, že rezidua různých chemických látek překračují evropské normy. Jak myslíte, že se to řeší? Jednoduše. Smíchá se to s jinou pšenicí, napíše se nový dodací list a je to. Příští kontrolní vzorek je už v pořádku, kontaminace se vejde do příslušných tabulek. Na Ukrajině se používají i látky, které jsou u nás zcela zakázané… ale všichni jste na nich vyrostli. Kdysi se pesticidovalo podstatně víc a všichni jsme to přežili. Tím samozřejmě neříkám, že je náramně zdravé, něco takového konzumovat.

Teď se mluví o tom, že v ukrajinské pšenici našli Chlorpyrifos, který je v Evropě zakázaný, ale v USA se běžně používá. To je řádnější sajrajt kvůli kterému v USA skončila řada doktorských i výzkumnických kariér, když se snažili poukázat, že nebude tak úplně neškodný.

Pesticidy ale v tomto případě podle mě slouží především jako záminka. Doteď nikomu nevadily, protože prachy žádné pesticidy neobsahují a nesmrdí. Nikomu ve vládách by to nevadilo a kdyby se nezačali bouřit zemědělci kvůli cenovému dumpingu, nikdo by se nic nedozvěděl. Ukrajinské pšenice šlo do Vysegrádu tolik, že to začalo reálně ohrožovat domácí produkci. Zájmy obchodníků se začaly křížit se zájmy pěstitelů, začalo to mít politický přesah, začalo to ohrožovat premiéry i ministry a tak se vytáhly pesticidy a bylo to. Ukrajinský import se zastavil a miliardové byznysy jsou v háji. A může se samozřejmě ukázat, že těch jedů bylo v obilí mnohem víc, než se uvádí, protože za přimhouření očí se dobře platilo.

Proč u nás Nekula import ukrajinské pšenice nezastavil? Inu to je jednoduché. V Polsku, Maďarsku i Slovensku jsou teď stovky a tisíce vagonů s ukrajinskou pšenicí, která se teď nesmí zpracovávat, protože GMO a jedy. Všechna se má převzorkovat a vyšetřit.

Ale exportovat se smí! Třeba k nám. Jasné?

Je to kšeft ýbr ales. V Polsku je to zakázané, tož zpracujeme to v ČR. Logistické trasy existují, doteď se mouka dělala v Polsku a vozila se sem… tak teď to bude obráceně. Jestli obchodníci vědí, že jim ve Varšavě na nádraží stojí vlaky plné jedovaté pšenice a brzy přijde nějaký kontrolní orgán pro vzorek, udělají všechno pro to, aby to nějak zachránili. Každý den, kdy bude povoleno vozit tuto pšenici sem, se vydělají miliardy korun. A jako vedlejší (a pro vládu velmi žádoucí) produkt to poškodí Babiše, protože právě jeho podnikům ZZN zůstal v ruce Černý Petr drahého českého obilí… (On to ustojí, Agrofert není žádné ořezávátko, ale uškodí mu to a to se počítá). Když se denně vydělávají miliardy, tak není úplně problém zařídit, aby pan ministr neměl důvod zastavovat import ukrajinské pšenice a zdůvodnit to volným trhem. Samozřejmě je to jen metafora. U nás by se nikdy nic takového nemohlo stát, protože máme vládu, která se hlásí k nejvyšším evropským hodnotám.

Co se s tím dá dělat…

U nás existuje ÚKZÚS. Tedy Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský. Ten má na starosti kontrolu obilovin i krmiv, chodí do podniků, které se zabývají obchodem i zpracováním obilnin a vůbec se stará o to, abychom se tu neotrávili, protože nemusí jít jen o pšenici z Ukrajiny… i u nás se může stát nějaká nehoda, kdy se zjistí, že obilí je plné nějakého jedovatého sajrajtu. V takovém případě musí být možné dohledat toto obilí až ke konkrétnímu pěstiteli a musí se dohledat, s jakým obilím se při manipulaci smíchalo a kam všude se mohlo dostat. Na obilném sile se běžně dělají kontroly, kdy ÚKZUS cvičně požaduje dohledání určité šarže obilí. Zároveň se každý náklaďák či vagon musí ovzorkovat a vzorek se musí po příslušnou dobu skladovat a vést o tom dokumentace.

V téhle zemi se DÁ DOHLEDAT JAKÝKOLIV PŘEVOZ OBILÍ a pokud někdo tvrdí, že to nejde, tak lže.

Neměl by tedy být problém, aby kupříkladu SPD požadovala informace, které by jim měl být ÚKZÚS schopen dodat. Nemusí se dělat rozbory pšenice v kamionu. Stačí udělat rozbor vzorků, které jsou k dispozici na každém sile, v každém mlýně i ostatních potravinářských provozech. Ano, je možné, že k nám přijel načerno tu a tam nějaký kamion bez dodacího listu, ale u vlaků to rozhodně neplatí a drtivá většina komodit přijela s orazítkovaným CMR a dalšími papíry.

Jestli je Nekula takový frajer a nebojí se jedovaté ukrajinské pšenice, může veřejnost uklidnit snadno. Stačí nařídit plošnou kontrolu vzorků, především těch, které přišly v posledních měsících z Polska, Slovenska a Maďarska. Akorát tohle je tak výbušné téma, že buď sklapne nám, nebo by taky mohla sklapnout celá vláda.

Tomio! Co ty na to? Příležitost jak sviňa… Jestli se henten Chlorpyrifos ve vzorcích najde, tak bude vláda vynesena v zubech. Požadujte plošné rozbory.

Já se budu dívat, jak Nekula manévruje… Česká televize možná bude mlčet jako hrob, ale já mlčet nebudu.

Pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Každý, kdo Institut podpoří částkou alespoň 350,- Kč si může v objednací aplikaci na Vidlákových kydech zadat adresu pro zaslání knihy. Platby jsou už spárovány s aplikací. Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“ Všem dárcům děkuji.

313 thoughts on “Kšeft ýbr ales

 1. Mimo mísu ale…
  Vyštudoval som energetiku a 20 rokov v energetike pracujem.
  Obilie z Ukrajiny je zanedbateľná vec v porovnaní s tým, čo sa na ČR valí. Koniec uhlia v roku 2025 napríklad.
  Mne sa chce zvracať z tej absolútnej ignorácie tejto vlády, a Babiš nebol o nič lepší.
  Už za 2 roky môže byť ČR nesebestačná vo výrobe el. energie a nikoho to neserie.
  Vážení, toto je průser, ktorý proste český priemysel ani domácnosti neprežijú.
  Poľské jablká, španielske prasiatka a nemecké mlieko si kupujeme, ale energiu nám nebude mať kto predať, pretože kokotizmus vládne v EU .

  Mám štátnice z jadrovej fyziky a žiadna firma z jadrovej oblasti ma nechcela zamestnať, takže posledných 20 rokov síce pracujem v energetike, ale momentálne predávam plechové skrine. Toľko k tým kecom o potrebe vzdelaných ľudí v jadre…

  Radšej by som bol truhlárom, ale žiaľ trpím chorobou ORĽ ( Obe Ruky Ľavé) a nedokážem ani klinec rovno zatĺcť.
  No dokážem iné veci…
  A tak.
  Každý z nás niečo vie a dokáže a jedine spolu sme silní!
  Pretože každý z nás niečo nevie a nedokáže…
  Jedine spolu môžeme byť úspešní!

 2. Tak jsem tam dnes nebyl, zato ta má lepší půle jo. Prej si slušně zatančila. Nesmím jí ale ukázat, co říká na PL ten jakýsi senátor za lidovce Bazala. Že je pro společnost k ničemu, protože místo aby pracovala, tak tam vyváděla. To sice neříkal jen na ni, myslel tím dezoláty jako takový. Ne, že by z toho byla smutná, já jen děsně nerad, když nadává. I psi se chodí koukat, proč je tolik rámusu, když bezpečně vědí, že zrovna nic neprovedli.

  Já teda nevím, jestli se dá určit pořadí nejpitomějších komentářů na konto současného dění, ale ten Bazala se asi rozhod, že bude přinejmenším dýchat na záda tomu záchvatovi z Reflexu. Že mu to prý vyplývá. Jako, že jsou k ničemu pro tu společnost, páč nepracují. No, správně se sem nemaj psát vulgarismy, ale tenhle si zaslouží výjimku. Je to ukrutnej vulgární slovo…

  1. Jo, na lidovce sedí ten trám v oku svém. Copak ta opora společnosti a morální autorita říkala, když ta lidovecká matka roku s děckem za krkem hystericky řvala na Babiše.

 3. Na Argumentu krásný rozhovor I. Švihlíkové s Ivanem Hoffmanem.
  Kdo by nevěděl: To je ten pán, kterého pozvala na pódium Bratislavské lyry Joan Baezová. A kvůli kterému pořadatel koncertu nechal vypnout mikrofony.
  Hoffman srovnává, jak to bylo za totáče a jak je to dneska.

 4. OT, nesouvisí s obilím, ale zaujalo mě, třeba se k tomu někdo znalý vyjádří.

  Na PL je, dle mého, zajímavý rozhovor s p. Janečkem (bývalý šéf Pražské plynárenské). Tématem je odstavení jaderných elektráren v Německu.

  Janeček říká: „Náklady na odstavení jaderných elektráren a jejich likvidaci se blíží nákladům na jejich vybudování a instalaci….. Tyto náklady samozřejmě zaplatí spotřebitel ve vyšších cenách energií, a to i v ČR…. Já bych doporučil naší české vládě, aby zahájila jednání s německou vládou a případně tyto jaderné reaktory převzala a provozovala….“

  Je to hloupost? Je to reálné? Myšlenka jako taková se mi moc líbí, ale jsem v tomto naprostý laik a Neználek…. Byla by cesta založit k tomu třeba nějakou akciovku? (jo, jak Hurvínek válku si to představuji, ale stejně….)

  1. S Hurvínkem máte naprostou pravdu.
   Ono Janečkem zmíněné „převzetí“ je jistě míněné jako metafora – jev, který je stále populárnější.

   1. Ještě že v Dojčlandu nehledají „strategického“ partnera. Když to u nás zaznívalo, tak to bylo vždy cítit kulišárnou.

  2. Nemci to vypli, pretoze nechcu, aby fungovala, nie preto, ze ju nechcu prevadzkovat. A ked nechcu, aby fungovala, tak ju neprenechaju niekomu, kto by ju prevadzkoval …

 5. Ukrajina vyzvala vedení britské ropné a plynárenské společnosti Shell, aby jí v případě uskutečnění transakce předalo více než 1 miliardu dolarů z prodeje svých aktiv v Rusku.

  Informoval o tom server Politico.

  Oleg Ustenko, ekonomický poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, v dopise generálnímu řediteli Waelu Sawanovi z 18. dubna, který měl server k dispozici, vyzval Shell, aby se s Ukrajinou podělil o případný zisk z případného odkupu podílu britské firmy v sibiřské fosilní společnosti Ruskem.

  „Pokud by byl tento prodej dokončen, znamenalo by to převod více než 1 miliardy dolarů v hotovosti v Rusku na účty společnosti Shell. To by byly krvavé peníze v té nejčistší podobě,“ napsal Ustenko.
  https://t.me/stranaua/100941

 6. Proč Tomio – jeden právník, co se staví do role zachránce a vůdce antidemoličního hnutí přestal existovat, nebo po JEHO demonstraci mu podobná témata smrdí – na rozdíl od covidu ? Jak to, že právně vzdělaný, medializovaný představitel „alternativy“ na to zvysoka háže fakáč, ač času měl docela dost, a v osobě Vidláka i odborné zázemí znalé praxe ?
  Co takhle Vidláku spíše motivovat, oslovovat a úkolovat především onoho „zachránce“ – třeba alespoň k bezpohlavnímu komentáři, kterých má za sebou spoustu. Chápu, že si užívá mediální „slávy“ , když kupodivu demolice zaujala pro ni nezvyklou submisivní pozici, a řiťolezecká media zničehonic nic objevují chloupky na obrazu božského Péti, nicméně ani očekávané články odhadující jeho budoucí koaliční potenciál, by tak ryzímu představiteli „jiné politické kultury“ neměly zatemnit rozhled, obzvláště vrták citlivé kauze, jakou potravinová bezpečnost je.
  Pokud bude dále za mrtvého brouka, vlastně nemusí dál dělat nic – pouze potvrdí tušené, a především ( páč, jak si správně všimly různé tituly, je jeho strana představitelem a zástupcem konzervativní pravice ) pro idealisty z toho plyne jedno: aby během relativně krátké doby, nebyl ten Václavák plný kvůli, a proti Rajchlovi …

 7. Zelené vemeno Baerbocková 360 řádilo v Číně:

  Namátkou:
  Čína je největším obchodním partnerem Německa, ale to neznamená, že je také nejdůležitějším obchodním partnerem, řekla Baerbocková. Německá vláda podle ní chce s Čínou spolupracovat, ale nechce opakovat chyby z minulosti, například věřit představě „Wandel durch Handel“, tedy tomu, že prostřednictvím obchodu může Západ docílit politických změn autoritářských režimů, jak to dlouhodobě činila s Ruskem.

  https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/baerbockova-cina-nemecko-peking-zeleni-bundestag-snem.A230419_165134_zahranicni_safaj

  1. Wiki praví :
   „….. it was discovered that Baerbock committed plagiarism in a book she authored Jetzt. Wie wir unser Land erneuern, having copy-pasted 29 sentences altogether from other works. A detailed analysis of the act of plagiarism available in a German document.] Another wrongdoing unearthed was that she published false information about her professional background in her CV. She incorrectly claimed that she was a member of German Marshall Fund and United Nations High Commissioner for Refugees along with many other minor institutions, which she had no formal ties to….“

   A tohle spolurozhoduje možná až o tom, jestli bude nadále existovat zdejší civilizace.
   Hrozné, když k tomu přidáme toho senila v bílé chaloupce strýčka Sama.

   Prostě komodifikované “ svobodné“ pseudovolby, plus častý výskyt jedinců s IQ pod 90, v dotyčné populaci, plus politika coby agar pro psychopaty.

   1. Proč kopat do Teutonů, když stejných a ještě horších máme plné baráky nejen v Práglu. Mentální kripl je universální kvalifikační předpoklad …

 8. Cesty páně jsou nevyzpytatelné , ale proti nevyzpytatelnosti cest ukrajinského obilí je to úplný houno.
  Když byl problém s vývozem ukr. obilí, páč mužík zrno blokoval svým speciálním operováním ruiny, celý svět se dozvěděl, že rozvojové země a jinak chudý svět díky tomu vymře hladem. Nebo bude alespoň katastrofálně povyživen. Je totiž na ukr. obilí zcela závislý.
  Při pomyšlení na tuto hlásanou skutečnost nejednomu zatrnulo.
  I sepsala se dohoda v OSN a obilíčko mohlo slavně vycestovat z ruiny do světa rozvojového (jmenovány byly například Etiopie, Jemen, Džibutsko, Somálsko a Afghánistán.. )
  No a ohrožených hladem bylo samože i mnoho dalších a to jednoho zneklidní. Vše obrátilo se tedy, dobro opět zvítězilo. Tak nějak.
  I hle ukrobilí již cestuje do světa a světe div se mezi ony ohrožené hladem patří i státy EU jako třeba Polsko anebo Česká republika, slangově česko. Takže tedy jestli nakonec ty rozvojové státy Afriky a Asie vlastně nemají štěstí, pokud pšenka ta obsahuje henten Chlorpyrifos a případné další lahůdky.

  Nuže, jsme zase o něco chytřejší a díky tomu víme, že jsme rozvojový stát. A pšonci taky, aby nám to nebylo líto. A ne, že ne, pšenka z ruiny to jasně dokazuje a navíc má toto tvrzení podporu ve smlouvě OSN ze dne 22. července 2022.
  No a nebo je to celé zas další obrpodvůdeček, ale tomu by přece nikdo nevěřil.

 9. Nevím, jestli se Tomio této příležitosti ujme. Již dlouho mám pocit, že on raději bude řvát v opozici než mít odpovědnost ve vládě. Myslím, že kdyby byly teď volby, tak ANO a SPD ruku v ruce by pětikolku převálcovaly.
  Ale to asi Tomio nechce. Zdraví Luboš

  1. A divíte se mu?
   V téhle situaci by účast ve vládě byla polibkem smrti. Takovou sílu SPD nemá, aby mohla prosadit něco důležitého. Musela by dělat ústupky a tím by se úplně zdiskreditovala. ( Jenom můj pohled na věc. )
   Takhle v opozici může svobodně hlásat svoje názory. A pětihnusu to vadí, protože 10% občanů, kteří volí SPD, není zase tak malé číslo.

 10. Z patria.cz :
  „Evropská komise (EK) připravuje kompenzace v celkové hodnotě 100 mil. eur pro zemědělce ze zemí, které sousedí s Ukrajinou. Plánuje také opatření, která by omezila dovoz ukrajinského obilí na unijní trh, uvedl dnes podle agentury Reuters mluvčí EK. Komise přitom restrikce dovozu obilí dosud kritizovala a jednostranné kroky některých členských zemí označila za nepřijatelné (ČTK)“

  1. Premiér Petr Fiala z návštěvy Asie vzkázal, že Česká republika je v jiné situaci než tři země, které s Ukrajinou přímo sousedí. „Tyto státy se rozhodly přijmout opatření mimo jiné proto, že u nich to významně snižuje ceny a způsobuje to konkurenci jejich zemědělcům. My děláme naopak kroky k tomu, abychom snížili ceny potravin a dosáhli lepších cenových podmínek pro naše občany,“ poukázal na výhody.
   Převzato odtud:
   https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Podvody-Babis-rozstrelil-ukrajinske-obili-734727

   P.S.
   Moc nerozumím tomu co tím chtěl přeceda sdělit. Zvláště pak poslední věta je mi krajně podezřelá.

   1. JannaJ (16:42)

    No, turista premiér nám v podstatě říká, že my přijmeme ukrajinské obilí (a další komodity) s otevřenou náručí a český zemědělec si může akorát tak trhnout nohou a zde vypěstované produkty vyvézt na kompost.

   2. Kdykoliv velký fialový náčelník nabídne jakékoliv výhody národu je třeba vzít ho klackem po hlavě, aby se mu to tam lépe porovnalo.

    1. Omyl – není tak blbej, jak se jeví … Naopak jde o vychcaného, zákeřného a arogantního zmetka, disponujícího dostatečnou mírou lokajství a citu pro to, vlézt do té správné prdele a vydělat na tom …

     1. Je naprosto jedno je-li blbej, nebo navedenej. Uvedená medicína má na oba případy blahodárný efekt. Každé protřepání uvolňuje čakry a zlepšuje plynulý to myšlenek.

   3. Když si lid stěžuje na drahotu, nelze odmítnout levné pomeje.
    Vlastně je to geniální.
    Můžeme se stát i popelnicí Evropy 😝

    1. Popelnice už se vyprazdňuje, čeká na nový obsah. Roky jsem si chodil pro sladké pečivo do prodejny COOP (vypadá to podobně jako CCCP, tak si dejte dobrý pozor).
     Už několikátý kvartál je regál s tímto pečivem téměř prázdný. Proč se omezila jeho výroba ?

 11. 🇩🇪 Německo den poté, co uzavřelo vlastní jaderné elektrárny, prudce zvýšilo dovoz elektřiny, včetně jaderné energie, informuje deník Bild.

  Zatímco před měsícem to bylo v den volna 1,3 GW, nyní je to 6 GW.

  Hlavním dodavatelem elektřiny pro Němce jsou francouzské jaderné elektrárny. Světlo přichází také z polských uhelných elektráren.

  Samotné Německo vsadilo na obnovitelné zdroje energie, ale při současném počasí jedou solární elektrárny jen na 4,2 % výkonu a větrné na 11 %. V neděli dodávaly větrné turbíny méně než čtvrtinu energetické potřeby země.

  „Problémy Německa s elektřinou jsou již viditelné. Ale ať se stydí každý, kdo si myslí, že je to špatně,“ ironizují pozorovatelé BILD.

 12. Hrozba , že česká populace vymře, je nesmysl. Ze stránek https://en.wikipedia.org/wiki/Demographics_of_the_Czech_Republic
  je ale patrné, že obrovské množství Čechů, Češek, Moraváků a Moravaček se cca od roku 2011 ke své národnosti, etnicitě nehlásí, viz tabulka z odkazu, s názvem „Population of the Czech Republic according to ethnic group 1921–2011“, na rozdíl od slezského etnika, ale hlavně ukrajinského.

  Vymřeli snad Slovinci a Slovinky ?
  A vůbec, každodenní zkušenost : všude zácpy, fronty, davy, tlačenice….

  No ale hlavně – proč ženy nejsou ochotné rodit děti ? Do tohoto světa….
  Nebo (rodina je základ státu ?) : https://www.denik.cz/zdravi/moda-prerusta-v-problem-polovina-ceskych-deti-ma-nalepku-nemanzelske-20181029.html

  Takže je tu spíše perspektiva neúplných rodin, které se k příslušnosti k českému či moravskému etniku nehlásí, nebo je jim to lhostejné (kolonka Others/undeclared – z desetitisíců číslo narostlo přes 3 000 000).
  A nárůst ukrajinského etnika, hrdě se hlásícímu k ukrajinské národnosti.

 13. A jedno oznámení OT, ale jen trochu.
  Kdo má zájem, dnes po 17. hodině na Rááádyjožumpálu budou ostré dotazy a jedině správné odpovědi na téma ukradinské obilí v EU.
  Přeji příjemný poslech lží a vytáček jedině správných soudruhů.

 14. Kšeft ýbr ales.

  Článek z kurzy.cz má název „Ruská ropa za stovky miliard nadále proudí do EU, třeba skrze Čínu, zjišťuje nová finská studie. Čína a další země závratně vydělávají na „praní špinavé ruské ropy“ a jejím přeprodeji na Západ“ a odkazuje na finskou studii , v které je vyobrazen příslušný graf, odkud a kam (vybrané země , které zavedly strop na ruskou ropu) “ vypraná“ ruská ropa proudí:
  https://energyandcleanair.org/publication/the-laundromat-how-the-price-cap-coalition-whitewashes-russian-oil-in-third-countries/

 15. Fodina ke svému vystoupení na demonstraci:

  „Vystoupil jsem tam, protože jsme k tomu všemu v zásadě solidární. Nejsme ve sporu. Možná že si s panem Rajchlem a PRO konkurujeme. Nicméně idea toho, že chceme rozhýbat českou občanskou scénu, aby věci řešila, je společná. Byl jsem rád, že jsem tam dostal prostor, a myslím, že to splnilo to, co jsem od toho chtěl. Lidi viděli i politika SPD,“ uvedl Foldyna.
  https://www.prvnizpravy.cz/zpravy/politika/foldyna-jsem-pro-spolupraci-spd-pro-i-trikolory/

  Jsem založením konzervativní sociální demokrat a Foldina je můj člověk a je to jeden z důvodů, proč podporuji SPD.

  Budou li si opoziční subjekty konkurovat, neřkuli půjdou li si po krku, nedopadne to dobře.

   1. Foldyna byl jeden z mála skutečně autentickejch a původních socanů, co zastupovali lidi práce, nikoli pražské či jiné libtardy.

 16. Evropská unie ……

  Aby napjatou situaci zmírnila, přislíbila komise nespokojeným farmářům rovněž finanční kompenzace. Podle návrhu, který v březnu předložil eurokomisař pro zemědělství Janusz Wojciechowski, bude však pomoc směřovat jen do tří vybraných zemí. Peníze by měly putovat pouze k rumunským, bulharským a polským farmářům.

  Celková výše kompenzací byla vyčíslena na více než 56 milionů eur. Přidělené finance budou jednotlivým farmářům přerozdělovat domácí vlády a učinit by tak měly do konce září. Podle Evropské komise neskončí pomoc postiženým hospodářům jen touto finanční injekcí. Již nyní pracuje na druhém kompenzačním balíčku.

  1. Slovensko vybráno nebylo? A to jako proč? Ono snad nesousedí?
   Maďarsko je ošklivé kačátko, takže tomu se nedivím.

 17. skoda, dufal som ze ten chlap bude mat vacsi nadhlad
  je pravda, ze Vidlak do neho rypal, ale keby bol čo k čomu tak to vezme s nadhladom a normalne sa s Vidlakom porozprava ako clovek pripadne aj spravi z toho rozhovor
  ale takto sa len ukazal ako urazeny chudak a uboziak

  keby som bol na jeho mieste tak pekne podakujem a pozvam ho na kvalitne ceske Pivo do pivnice U Fleku
  urobim s nim rozhovor vyjasnim si odlisne pohlady a este mam aj dalsi zaujimavy clanok
  o tom je investigativa

  1. nedivte se, že lidé za Zdí to vnímají jinak. To je v Bohnickém areálu úplně běžné. Ale přejeme vám brzké uzdravení a propuštění do domácí péče. A užívejte medikaci pravidelně, vy malý neposedo!

 18. Ten Bartkovský, to je nějaký chudák, Vidláku, ještě byste ho měl s opravdovým jídlem na svědomí (cholesterol, tuky, děs a hrůza!), takhle byste ho možná uctil nějakým tofu a latéčkem…
  Ušetřených pochutin se ovšem rád ujmu, aby se nezkazily 😀

  P.S. kdybyste dal vědět, že jedete naším směrem, byl byste vítaným hostem.

   1. Nachystám na oplátku nějakou svou vyhlášenou dobrotu z ušlechtilého lihu a darů přírody. 😉

    1. Re: JzP

     Já přijedu taky, i když zván nejsem.
     Budu hlídat, abyste se nepřežrali a nepřechlastali, holoto jedna. Taková já jsem duše dobrá, že vám ochotně pomohu s přebytky a dohlédnu na vaši životosprávu.

 19. Nevím co vám tak vadí Scallope, tak holt chce vidlák líbat kurvy no… Hele, je to dospělý člověk, nic nezákonného by nedělal… a mohlo by to být i horší. Když to zůstane v pozici vertikální a oblečené… koenckonců je to táta od rodiny. A že holt chce platit paštikou a sádlem… lidi jsou různí. Možná je to skrytě geniální – no představte si! Kunčafti tolik roků platí tisíce, a desetitisíce… a vona by stačila flaška sádla! Když to nezkusíš, tak s jistotou nevíš… třeba berou i stravenky.

  1. … A víte že mrkve taky kvetou? takže jsou to kytky! takže šup s nima do vázy! A že rtuť je tekutá? takže je to skoro čaj… a prý moc dobrý, co jsem tak slyšel… nedáte si šálek?

 20. Češi.

  Snědli tuny pesticidů.
  Jsou jich plné rošty.
  Kněz s Pirátem Spolu idú,
  uzavřeli pošty.

  Na bedrech zelený úděl
  slaví státní pátek
  dobrovolník stojí u děl
  střílí to do matek.

  Auta stará jak na Kubě
  zjara svlíkaj svetry
  se šklebem bestie na hubě
  prohrabují petry.

 21. Můj praotec nebyl helmut
  nenašel tu wursty, vermut
  ale mléko, sladké strdí.
  Na to dnes Fiallah prdí;
  vozí sem jedy od Dněpru
  sere z vysoka na lepru
  s kterou sem proudí inženýři;
  důchodci úpí na pranýři.
  Budou žrát jedový chlebíček
  jako ten malý Pepíček
  než půjde do školy k výplachu.
  Snad se už schyluje k poplachu.

  1. Ta jeho cesta na Filipíny se mi též nelíbí. Většina obyvatel tam má šikmé oči, proč tam jel bránit americké zájmy?

   1. Lžete. Je to pták, maji peří, oba nepocházejí ze středu Evropy, jsou předmětem cílených domácích chovů.

     1. Tak dneska to uz dost prehanite.
      Vase prispevky mi nikdy nevadily, i kdyz jste nekdy v opozici proti clanku, ale ty vase dnesni „argumenty“ jsou spise sracky.

      Sibyla napsal:
      19 dubna, 2023 (11:54)
      Co má slepice společného s papouškem? Lautr nic

  1. Vždyť to sami opakovaně volili … Tak ať sklapnou… Zajímavé je, že nebude dlouho trvat, a NIKDO se k jejich volbě nepřizná… Asi si tam ty lístky nacházeli sami … Klasická česká proradnost…

 22. Nejsem insider, nevím detaily. Nicméně z obecných zkušeností bych se obával o kvalitu skladování, ochranu před vlhkostí a následnou kontaminaci plísněmi. Mykotoxiny jsou většinou jedovatější než rezidua pesticidů a ani v pekárně se nezničí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *