24 června, 2024

Konec obilné dohody

Včera vypršela tzv. obilná dohoda Ruska s Ukrajinou. Rusko svoji část dodržovalo, Ukrajina a Západ svoji část nedodrželi. Ukrajinské lodě s obilím odplouvaly, ruské lodě s hnojivy neodplouvaly. Čpavkové potrubí, kterým Rusko dodávalo na světové trhy amoniak, bylo vyhozeno do povětří. Poslední loď s ukrajinským obilím vyplula v neděli z Oděsy. Obvyklá fraška. Rusko dohody dodržovat musí, Západ nemusí, protože je morální tak nějak z podstaty. Tak je to správné, tak to má být.

Zároveň došlo včera k dalšímu útoku na krymský most. Poškození zřejmě není tak velké, jak bylo posledně, ale opět to znamená dlouhodobé omezení provozu. Rusko už bez krymského mostu fungovalo, takže bych si myslel, že z vojenského hlediska je to spíše větší nepříjemnost, než vážný problém, ale rozhodně to Putinovi pomohlo v tom, aby obilnou dohodu opravdu neprodloužil, i kdyby Turci a další obchodní partneři mocinky chtěli.

Letošní rok nebyl z hlediska obilovin vůbec špatný. U nás se žně teprve rozjíždějí, ale už teď mohu konstatovat, že výnosy jsou vysoké a ani vysoké teploty v posledních čtrnácti dnech zrnu neuškodily. Pšenice sype kolem osmi až devíti tun z hektaru. Zrno je těžké a buclaté. Krásná čísla. Ale také sleduju první varovné signály… pšenice má málo dusíku. Zemědělci letos s hnojivy škudlili. Není divu, bylo to drahé, ceny hnojiv šly na čtyřnásobek, pak zase spadly na jedenapůlnásobek… takové výkyvy opravdu neprospívají podnikání a byznysu.

Teď na to doplácejí především ti malí, kterých se vláda s Nekulou tak vehementně zastávala. Ti, kteří měli být údernou pěstí deagrofertizace, ti teď sklízejí krmnou pšenici, protože s hnojivy zacházeli opatrně, příroda si nepřečetla grýndýlové příručky a místo aby všechno sežehla klimatickou změnou, tak nasypala na hektaru o dvě tuny víc než obvykle. Velcí hráči samozřejmě uměli nakupovat hnojiva lépe a stabilněji, takže letos je to jednoduchá rovnice. Čím větší konglomerát, tím větší kvalita pšenice. Za týden bude tady na Znojemsku asi po všem, takže potom vám to řeknu úplně přesně. Ale být Výborným, začnu se modlit. Právě ti, kterými se Jurečkovci zaklínali, ti přijdou s nataženou rukou, protože ceny klesají a oni nemají kvalitu.

A teď ke geopolitice…

Obilná dohoda nebude. Tečka. Rusko uživí Afriku samo. Tečka. Už loni tam z Ukrajiny moc obilí nedojelo. Tečka. Řeči o hladomoru mezi černoušky, za který může Rusko, jsou jen pro smích. Tečka.

Nedá se úplně přesně říct, co se bude dít ve vzdálenějších zemích závislých na ruském (či ukrajinském) obilí. Předpokládám, že globalizace si cestu našla, jen se změní dodavatelsko odběratelské vztahy, podobně jako je tomu s ropou a plynem. Obilí po světě vozí především čínské korporace s výrazným podílem amerického kapitálu, takže bych si myslel, že pšenice všude bude, jen si bude muset najít jinou cestu a na fakturách bude jiné IČO.

Ukrajina bude plná obilí. Půjde o miliony a miliony tun. Jediný export bude možný přes EU. Samotná Brusel samozřejmě bude Ukrajinu zachraňovat a žádné překážky exportu dělat nebude. Už v zimě a na jaře jsme viděli, že když jde o nejvyšší evropské hodnoty, jsou pesticidy naprosto zdravé a neškodné, dokonce i v Německu. Nebylo problém ukrajinské obilí „naředit“ nějakým jiným a rázem začaly všechny rozbory vycházet. Logistické kanály jsou už napojené, obchodníci mají vyzkoušené, jak to vozit. Už se ví, kolik taková přeprava koštuje.

Poláci sice import k sobě omezili, Slováci také, ale upřímně, nemělo to žádný význam. Ceny obilovin prostě spadly dolů už jen tím, že Němci mleli mouku z ukrajinského obilí jako diví, zabalili to do německých obalů a prodávali to v hytlermarketech po celé východní Evropě. Když před třemi měsíci naši nákupčí zdráhavě nabízeli cenu za pšenici z letošních žní na úrovni kolem čtyř a půl tisíce korun za tunu, tak nás zemědělci chtěli kamenovat, že jsme se zbláznili. Dneska nám líbají ruce… tedy těch několik, kteří tenkrát byli v tak blbé situaci, že takovou smlouvu podepsali.

Současné výkupní ceny jsou kolem čtyř tisíc korun za tunu. Ale není žádný velký zájem za tuto cenu nakupovat. Vzhledem k tomu, jak to teď vypadá na Ukrajině, tak já osobně čekám, že pokles ceny zhruba o tisícovku je ještě možný a stále reálnější. Jestliže máte někde klondajk levného nákupu, tak se to sem prostě dostane, protože zisk z takového byznysu bude tak ohromný, že vystačí na úplatky i obcházení zákonů. Tedy… dneska už se zákon nepřestupuje, prostě dostanete výjimku, když patříte do klubu.

Jsem hodně zvědavý na nejbližší týdny. Ceny všeho šly nahoru, ceny pšenice klesnou na vysloveně ukrajinské hodnoty. Výnosy jsou velké, takže to pokles cen částečně vykompenzuje, ale jsem zvědavý, co to udělá s účetní bilancí. Necítím se povolaný v této chvíli někomu radit, jak se má zachovat, protože nic není jisté a nikdy nevíte, s čím zase tam v Evropské komisi přijdou a jak na to budou trhy reagovat. Ale kdybych já teď měl nějakou pšenici na prodej a někdo mi za ní nabízel čtyři tisíce za tunu, prodal bych okamžitě, protože lepší cenová situace už zřejmě letos nebude.

Pokud mě chcete podpořit v tomto mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Každý, kdo Institut podpoří částkou alespoň 350,- Kč si může v objednací aplikaci na Vidlákových kydech zadat adresu pro zaslání knihy. Platby jsou už spárovány s aplikací. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód.

Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“

V červenci nebudu knihu rozesílat. Vidláci jsou od slunka do slunka na poli. Ale žádná adresa ani platba se neztratí a od srpna budeme opět distribuovat. Systém si váš dar pamatuje, ať byl odeslán kdykoliv.

182 thoughts on “Konec obilné dohody

 1. Lavrov se sešel s tureckým ministrem zahraničí a projednali jinou formu obilné dohody. Zdá se, že v Turecku dál bude obilný hub, ale obilí bude dostávat ruské. Ukrajina, spíše západní firmy, co si mastily kapsy přeprodejem, se budou muset zapomenout na lodní přepravu.

    1. Boží obě videa!! Chtěla jsem k tomu připojit nějakou úvahu ohledně v nedávné době vykolejených vlaků, ale někdo v diskuzi to (pod tím druhým videem) napsal za mě lépe (volně přeloženo):

     Než toto zhlédnete: Jak mohou mít USA tolik vykolejených vlaků?
     Po zhlédnutí: Jak mohou USA mít tak málo vykolejených vlaků?

     😄

     1. Porad taky jsou rozsahle pozary denne a lesy, hori furt pryc.
      Sem tam chytnou nekoho co zapaluje.
      Ted ukazujou na tube vyrobek , je to baterka , ktera sviti a zaroven zapaluje. Ukazujou ,das to na pul metru k necemu a
      baterka to ihned zapali ..
      Je jasny na co bude uzitecna mnoha aktivistum, aby mohli protestovat a lip.

  1. Kdo neviděl koleje a vlaky na povrchové šachtě, tak se asi diví.
   Nejen mašinky, ale ti mašinfírové bývali kouzelníci a machři.
   To není jako bus plný lidí na dálnici.

 2. Zakleknout na malé a střední firmy, toť trend této vlády.
  Luboš Kastner , z Asociace malých a středních podniků a Hospodářské komory ČR , sdělil Blesku :
  Pokud někomu činí problém platit 1-2% z tržby, za přijímání platebních karet, tak nemá v tomto oboru a byznysu co dělat.
  Malé a střední podniky bojují o přežití i v pohostinství. Dobře jim tak. ( Hlavně že si banky mastěj kapsy. )

  1. Ta každodenní bankovní masáž je úplně šílená. Takhle se vytváří společenská poptávka po něčem, bez čeho se každý může dobře obejít.

  2. Pana Kastnera nijak blíže neznám, ale tohle jeho vyjádření, které citujete, bych označila za hňupské (hňupí? hňupácké?), neboť problém není v tom, že by někomu činil problém platit 1 – 2 % z tržby. Problém je skryt v otázce: „A proč by to měl vlastně dělat?“

   1. Rozhovor byl o zrušení Babišovy evidence tržeb. A odpověď zněla, že drobné podnikatele daleko víc zatěžuje právě odvod těch 1-2% z každé platby kartou. Plus samozřejmě drahé energie a inflace. To všechno dohromady nemůže hostinec Na růžku v Horní Dolní přežít. Dokonce ani na Žižkově, nebo v Podolí.
    😢

  3. Platit bance z tržby? Za co!
   Komunistům se platila 4% z čisté mzdy.
   Odborům se platilo 1 % z čisté mzdy.
   To je, Kstnerere, 5% z čisté zdaněné mzdy!
   Dnes si kapitálistici vezmou ze mzdy a pak ještě 21% při koupi čehokoli.
   Kam se hrabe slovutný „církevní desátek“ !
   Banka nemá nejmenší zásluhu na tom, komu jsem co inkasoval.
   To 1% by měl dostat každý, kdo bance laskavě dovolil transakci s mými penězi, které jsem jí svěřil do úschovy!!!

 3. Malý podotek k přepravě obilí z Ukradiny.
  Pokud si dobře vzpomíénám, tak „širokorozchodná“ trať vedla v Ojcyznie až do Krakowa. Byla určena k přepravě žel. rudy do tamních hutí. Nevím, jestli se dále provozuje.

  1. Re: berkowitz

   Vzpomínáte špatně. Už je v katowické aglomeraci, přesné místo nevím. Sosnowiec…?
   Jenže je údajně kapacitně na rovné stovce procent.
   Tedy nevím, jestli to platí pro celou trať…
   A z Katowic to je pořád nějakých 550 – 600 km k vodě…

 4. No, a tohle taky. Pusťte nás na něěěěěěěěě. Jak se to hezky zařadilo mezi ty fuj politiky. Von i ten tupý signalista dobře ví, proč si je drží ve vládě. Raději se s nimi bude handrkovat a ustupovat, než by je poslal do opozice. Dobře ví, co je to za §vině a co dokáží.
  https://www.novinky.cz/clanek/domaci-piratska-namestkyne-prazskeho-primatora-zamestnala-jako-poradce-partnera-podarilo-se-mu-vyberove-rizeni-40438094

 5. TASS :
  Shromáždili jsme prohlášení náčelníka sil radiační, chemické a biologické obrany ozbrojených sil RF generálporučíka Igora Kirillova:

  ◾️ V zemích EU byl zaznamenán nárůst výskytu netypických infekcí, což může poukazovat na umělá ložiska v důsledku činnosti americké armády;

  ◾️ Práce amerických vojenských biologů je zaměřena na formování uměle řízených epidemií, není kontrolována BTWC a mechanismem generálního tajemníka OSN;

  ◾️ Lékaři americké biologické laboratoře NAMRU-3 provádějí výzkum zvláště nebezpečných infekcí v Džibuti, Ghaně a Egyptě;

  ◾️ Hlavním úkolem vojenské biologické jednotky amerického námořnictva v Itálii je vyhledávání chorob vojenského významu;

  ◾️ MO RF zaznamenalo zájem Ministerstva obrany USA o studium infekčních komárů;

  ◾️ Pentagon chtěl testovat neregistrované drogy na populaci v Africe;

  ◾️ Americká společnost Metabiota hrála přední roli ve výzkumu nových typů koronavirů a jejich přenašečů – netopýrů;

  ◾️ The Guardian a The Times vyslechly tvrzení o amerických laboratořích na Ukrajině navzdory cenzuře.

 6. O.T.:
  Tvl, to nevymyslíš 😀 😀 😀
  https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/vyvoj-statniho-rozpoctu-ministr-financi-stanjura-rozpoctovy-vybor.A230718_091501_domaci_kop

  Stanjura nejenže blbě spočítal rozpočet, takže na druhé pololetí stát de facto nemá prachy, ale ten blb navíc započítal do rozpočtu prachy z jakéhosi EU Modernizačního fondu, které nikdo nikdy neuplatnil a neodsouhlasil. Asi mu je do rozpočtu přimalovali Japonci Ono Seto a Samo Seto, nebo Putinovi Čuk a Gek…
  Takže momentální LETOŠNÍ sekera je nikoli 300 mld Kč, nýbrž 350 mld Kč. V červenci!!!
  Kolik to bude na konci roku, to už si asi nikdo netroufne ani odhadovat. A kde to chce ten elektrikář vzít, tak to už vůbec ne.

  1. Se priznam, ze jsem poprve volil hentoho hnusneho agrobarona, kdyz jsem videl tu squadru ze SPOLU a PirStan. Protoze jsem vedel, ze to je instantni navod na pruser. A zaroven se priznam, ze me presto dokazali prekvapit. Tolik nekompetence, nedostatku sebereflexe, od reality odtrzeneho hujerstvi a naprosteho nepochopeni situace me i obcas vyrazi dech.

   A co se tyce Mirdy Kalouska, mel by se zklidnit a byt rad ze byl sesazen z postu nejvetsiho pruserare na minfinu.

   1. No, já ho budu muset volit také, protože z levice nezůstal kámen na kameni a cokoli napravo od středu je jen hrůza a zmar.

    Necítíte kolem klávesnice síru, když napíšete jméno toho tvora? 😀

   2. Tolik nekompetence, nedostatku sebereflexe, od reality odtrzeneho hujerstvi a naprosteho nepochopeni situace me i obcas vyrazi dech.

    pokud to není ÚMYSL

   1. Nějak jsem to odpíchl dřív.
    Pane Občan.
    Určitě si pamatujete,jak Babišovi nečekaně připlulo z EU 66 mld ,kam je asi převedl,když víme,že si vylepšil státní rozpočet.Tak tuším,že hodným hochům,zase pomůže EU.

    1. No, pokud vím, převedl je do rozpočtu a zadržel je tam, takže vznikl rozpočtový přebytek.
     To u téhle galerky fakt nehrozí.

 7. Proč je místní šlechta zavile protičeská?

  Má aristokratický degenerát místo v normální společnosti, nebo je to jen zbytečný parazit?

  Vybavte si jména příslušníků místní (záměrně neříkám české) šlechty a vzpomeňte si na jejich politické postoje. Schwarzenberg, Lobkowic, Czernin…. není protičeská agenda, či perverze, kterou by tihle lidé nepodporovali.

  To mě vede k otázce, proč je místní šlechta tak programově protičeská? Jedním z důvodů byl i poválečný vývoj. Češi si historicky uvědomili, že šlechta je jen parazitující vrstva, která společnosti nic nepřináší. Naopak brzdí její rozvoj. Šlechta vždy kolaborovala proti národu a je jedno, zda u moci byli cizí císaři, němečtí nacisté, nebo dnes globální finanční oligarchie.

  http://www.infokuryr.cz/n/2023/07/15/proc-je-mistni-slechta-zavile-proticeska/

   1. 🙊Jasně a proto měli třeba Habsburkové dlouhá léta zákaz v Rakousku, proto občanství švýcarské, německé, rakouské měli tuším až do vstupu k spolku EU zakázáno.
    K čemu byl Řekům ten páprda princ Filip z nemanic?
    Aristokracie je jedna z části Deep state a pokud nevyhovovali, nechali je Anglosasové zlikvidovat.
    Cara mohli zachránit, nechali celou rodinu na pospas osudu, ale jejich šperky se objevují u anglické a spřízněné šlechty, jestli to jsou padělky nikdo neví. Nikdy to k posouzení nedali.
    Jo a Rakousko vyhlásilo nezávislost dřív než České země , Československo vzniklo později. 21.10.1918 vzniklo Německé Rakousko, v roce 1919 byl název Německé Rakousko zakázáno a vzniklo Rakousko.
    Československo vzniklo z vůle Anglie a USA, proto při Mnichovské dohodě jednali o nás bez nás.

  1. Je protičeská, protože není česká.
   Správně ji označujete jako „místní“.
   Navíc jsme podstatou dost plebejský národ, nějací ti „fóóón“ se vždycky snažili hrát nařízenou roli v domění, že na to mají právo po předcích.
   Jak správně píše Obuvník – protože 1918.

   P.S. : Mně moje plebejství nevadí, cti netratí a jíst příborem jsem se naučil už v dětství.

  1. Byl jste rychlejší a já to přehlédl 🙂

   Ta figura je zralá, aby si šla sednout s plechovkou před kostel (druhá možnost jsou tepláky a Mírov, ale ta je, bohužel, nereálná). Když obrazí postupně všechny kostely v ČR, třeba tu sekeru zatáhne.

 8. Polsko neotevře svůj trh pro ukrajinské obilí po ukončení „dohody o obilí“ – předseda vlády Polska

  Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov během telefonického rozhovoru se svým tureckým protějškem Hakanem Fidanem diskutoval o výsledcích společné práce Moskvy a Ankary v rámci „dohody o obilí“, uvedlo ruské ministerstvo zahraničí.
  „Jako alternativu k Černomořské iniciativě ministři zvažovali jiné možnosti, jak dodávat obilí zemím, které to nejvíce potřebují, nezávislé na podvratných akcích Kyjeva a jeho západních patronů,“ uvádí zpráva.

  1. Překvapivé je propuštění zajatých důstojníků, proti uzavřené dohodě.
   Mně to dává smysl jen tehdy, když se o propuštění dohodl Erdogan s Putinem předem.
   Pokud se tak nestalo, bude ještě větším překvapením uskutečnění setkání obou politiků v srpnu.

 9. No vida, v Německu už v médiích radí ženám nelízat na veřejnosti zmrzlinu, neb to vadí nově příšedším „Němcům“.

  1. To mi připomíná mnohasetletou absenci vidličky mezi stolním náčiním.
   Koncem 11. století nějaký nadržený křesťanský pošahanec vymyslel, že je ho dáblův nástroj, protože má tvar ženského těla od pasu dolů, a vkládat něco takového je smrtelný hřích.
   No, a místo toho, aby byl s neukojenými tělesnými potřebami odkázán do bordelu nebo do úlu, ostatní ho poslechli a následujících 500 let žrali jak čuňata rukama a lžící. Přítrž tomu učinila až Kateřina Medicejská, která měla dostatečně velký vliv, aby církev s jejími nesmysly mohla poslat do Brusele. Bez ní bychom dodnes jedli řízek s dombrsalem v nejlepším případě lžící.

    1. Re: Občan, Ládik!!!

     Já jím bagrem dodnes.
     To jsem nevěděl, že jsem skoro svatej… Až to řeknu své Jahodě, tak mě plivne a kousne…
     Btw. teď mě napadá, že bych to mohl vyzkoušet na svých pravověrných příbuzných. Že jako kdo se futruje příborem, tak je hříšník. To se mi začíná líbit.

   1. Mně to teda nějak nesedí 😀 Zrovna v tom století bych nepředpokládal nějakého křesťanského pošahance, to spíš jindy. Navíc ve Wikipedii ani zmínka. Spíš mi to připadá, že vidličky se k nám dostaly z východní římské říše prostě až v tom století, přes Benátky a Itálii. Na Wikipedii zmiňovali max. že je to marnivost.

  2. Proč se na Západě rodí málo dětí? Protože psychosexuální role v západní společnosti vůbec nejsou reflektované. Necháváme se pohltit vlastní propagandou a jsme úplně bezradní, ničemu nerozumíme, nic nechápeme.

   1. To je tak, když lide zblbnou natolik, že si začnou myslet, že umělé kulturní konstrukty jsou víc než příroda. Respektive že jsou víc reálné než realita sama.

   1. zmrzlina ne. ale ženská. natož sama na ulici bez páníčka.
    i když, ta vlastně taky není proti aláchovi, ta je naopak dárkem od něj pro ně.
    jupí, taharuš!

 10. V den, kdy končí obilná dohoda asi těm ukrošům přišlo jako dobrý nápad vzít pár kamikaze člunů, projet s nima trasou, kterou normálně jezdí lodě s obilím a pak ty čluny plný výbušniny navést do mostu. Opravdu vychytralý plán. Že se rusáci do nějakého prodloužení nehrnuli, tomu se můžou divit jedině „váleční analytici“ na ČT24.

   1. To jsou ta udělátka, co odpálila Nord…ale fuj, co to melu…ta polská jachta z půjčovny, co na ní Rusové dojeli nikým nezpozorováni nad Nord Stream a odpálili ho z ní?

    1. Hlavně je to úplná úchylnost. Vojenskej význam celý akce je nula. Jediný co dokázali je zabít rodiče malýmu dítěti a poškodit most, kterej rusáci stejně opraví.

     1. a co když chtěli rusy vyprovokovat k nějaké akci, aby oni byli svatí a měli důvod to rozjet? Ale tak blbí snad být nemohou, když se jim to nepovedlo dovčil.. hmm. Docela jsem zvědavá na tu asymetrickou protiakci…

 11. Nastávající každoroční „boj o zrno“, jak sklizeň obilovin vzletně nazýval bolševik ve svém směšném slangu, dnešní věrchuška i žumpy téměř pomíjí – tedy ve srovnání, jaké haló vždy vypuklo každé léto tehdy.

  Dnešní žumpoidní magoři i zcela vyšinutá vláda se tak základní věci jako sklizeň pšenice věnují velice okrajově; navíc v dnešním fašistickém slangu se už nebojuje, ale přímo „válčí“: máme válku s kdečím a kdekým. S drogami, s terorismem, s tabákem… možná i s bůčkem a gumovými medvídky; každopádně dle příkazů Fašingtonu a Londonabádu „jsme ve válce s Ruskem“, jak tvrdí náš jejich premiér Fialenko.

  „Válka o zrno“ u nás nevypukla, a to ani jako „premiérská metafora“, ta je omezena jen na ty ošklivé Rusy a hrdinné Ukroše. V rámci „Obilné dohody“, věrolomně od začátku Západem porušené, si Euhnije uštědřila gól do vlastní brány, jak je ostatně jejím zvykem: místo vývozu do světa po moři více ukrošského obilí skončí v Euhniji a srazí tím ceny našeho obilí.

  „Obchodník s obilím“ je nadávka, jen o trochu slabší než „obchodník s vínem“ nebo prodavač falešných hrnců babkám aka „šmejd“: je to nadmíru jasné, když se podíváte na cenovku mouky v obchodě: kilo za 20 Kč, i kdyby pšenice bylo tolik, že se pálí v elektrárnách.

  Ukroši dávno mohli postavit evropské koleje k Baltu a vyvážet obilí tudy, ale oni se i ve vlastní zemi chovají jako bandité a okupanti: nepostavili nic, dokonce i mosty v samotném Kyjevě jsou po 30-ti letech bez údržby v havarijním stavu – Rusové se nemusí namáhat s bombardováním, stačí počkat a spadne to samo.

  Dnes k ránu byly zasaženy přístavy v Oděse a Nikolajevu, ale odveta za Krymský most to ještě asi není – ta teprve přijde. Také se asi brzy vyřeší hádanka, kam zmizel generál „Armageddon“ Surovikin a co dělá ruská „záložní armáda“ – tak se totiž v ruských vojenských kruzích říká útočným armádám, zformovaným pro ofenzivní účely. Ukrošům zřejmě brzy bude poněkud horko, čímž nemyslím letní počasí.

  Chce to hodně popcornu, pitný režim a užívat si léta, nejlépe u bazénu. Uzrály višně, tak budou vynikající džemy, bublaniny a dorty. Dělám višňové víno, likér i pálenku, a moje blondýny velice dobře umí kachnu s višňovou omáčkou…

  1. A kdyby jen mouky, krmivo neslevnilo u nás v obchodě farmy Kublák za kilo chtějí 21 Kč. Na netu je levnější, ale zase doprava už je už 390 Kč.
   Budu muset vymyslet kam to dát, nebo zajet na Dolní Moravu, blízko je výrobna levnější směsi.
   Ten slogan za socíku byl směšný jen potud, když si uvědomíme, že jsme si vše ze základních potravin vyráběli sami. Na Slovensko se dováží 800 kamiónů týdně potravin, my máme 2x víc obyvatel, soběstačnost pouze snad o 2% vyšší, tak kolik těch kamiónů se k nám doveze?
   800?
   A to mi rehabilitační sestra řekla, že u Nového Jičína se staví nová hala, u Kopřivnice také, tak jak to bude dál, když údajně půjde průmysl do kytek?
   I kdyby jsme chtěli obnovit zemědělskou výrobu, tak nebudeme mít za chvíli volnou půdu.

  2. Ad „Dělám višňové víno“:
   Kolik, prosím, dáváte višní na řekněme osmilitrový objem v 10litrovém demižonu? Vypeckované-nevypeckované, nebo předem zpracované na šťávu? Díky předem 🙂

   1. Hodím vám sem něco z historie – Ing. B. Valenta, Příprava domácích vín – rok 1966; snad si vyberete …
    je to i na „Uložto“ … (ostatní snad prominou)
    Višně – rozpis je na 5 litrů
    Višňové víno je výborné a není na závadu, když se vypeckuje jen polovina použitých višní. Mnohdy se višně používají ve směsi s borůvkami, jablky apod. Víno se dá konzumovat již po krátkém období skladování (1/ 4 roku).
    I. postup 1,3 kg částečně vypeckovaných rozmačkaných višní se spaří 3 l vařící vody. Po vychladnutí se přidají vzklíčené kvasinky a 1/ 2balíčku živné soli. Směs se ponechá 1 den stát v uzavřené nádobě. Druhý den se povrch posype 1 kg krystalového cukru a ponechá se zakvasit v kvasné nádobě uzavřené vatou nebo kvasnou látkou dva dny (bez míchání). Po vylisování se výlisek prolije 1 l horké vody, vymačká a po vychladnutí se šťáva z druhého lisování smíchá s původním moštem a ponechá kvasit. Po skončeném kvašení se víno stočí z kvasinek, ponechá ustát, znovu přetočí a plní do lahví. Použité kvasinky: bordeaux.
    II. postup 2,5 kg částečně vypeckovaných a rozmačkaných višní se spaří 3 l vařící vody s přídavkem 10 Dg cukru. Po vychladnutí se přidají vzklíčené kvasinky a 1/ 2 balíčku živné soli a směs se ponechá 2 dny zakvasit v nádobě uzavřené vatovou zátkou. Potom se vylisuje a k moštu se přidá po částech (viz str. 23) 1,25 kg cukru v 1 l vody. Mošt se ponechá kvasit v nádobě uzavřené kvasnou zátkou, stočí se, ponechá ustát a plní se do lahví. Použité kvasinky: burgundské, bordeaux.
    III. postup 1,5 kg částečně vypeckovaných rozmačkaných višní a 1 kg rozkrájených jablek zbavených jadérek se přelije 3 l vařící vody. Po vychladnutí postupujeme jedním z výše uvedených návodů. Použité kvasinky: steinberské.
    Pozn. – kvasinky samozřejmě takové které seženete …
    Přeji hezký den

    1. Děkuji Vám mnohokrát (i když tu knížku znám a mám). Postupů je mraky, sondoval jsem, jaký se osvědčuje káčtyřicetdvojkovi 🙂

   1. Pokud je Ukři udržují tak jako mosty, silnice, průmysl zemědělství, budou s nimi mít Rusové celkem snadnou práci.
    Chudáci ti, co budou zrovna uvnitř.

   1. Re: FJ1 a Kchódl

    Kdybych já řekl své Jahodě o višňovou omáčku, tak mi odpoví:
    “ Namaž si chleba a neotravuj. Dost, že nemusíš s putnou pro vodu do studny.“

   2. Moje zrzavá prosí vaše blondýny taky.

    Nějaké recepty na ovocná vína a likéry jsou v kuchařce od Sandtnerové. Udělala jsem ( před časem) ořechový a taky kávový. Na víno si netroufám, ale letos je hodně rybízu a nikdo ho u nás moc nejí a i marmelády máme ještě z předloňska. Poradil by mi ohledně toho rybízu, resp. vína z něj, někdo? Předem děkuji.

     1. Ono to bude taky o vercajku. Jinak se vaří v litinovém pekáči v kachlákách nebo v plynové troubě a jiná pohádka je o superhyper horkovzdušné troubě poslední generace nebo o nějakém novém zázračném hrnci.

  3. Chybí mi také dříve oslavované „tanky míru“ – kombajny, a „míroví tankisté“ – kombajnéři, kteří se dočkali i televizního seriálu po vzoru čtyř v tanku se psem.

   1. Krásná poznámka, „míroví tankisté“, to si někam zapíšu. Přesně tak, bylo to jak ten polský seriál.
    Jednou jsem jako študák na brigádě v ETS – to byla taková pražská firma, která vyráběla kamery pro metro a měla vlastní televizní studio – stříhal videoreklamu pro nějakou výstavu, myslím to byla „Země živitelka“, a tam jely kombajny po poli jak tanky na Prochorovku. Však jsme to mu říkali „obilné porno“, jako se dnes používá termín „military porno“ pro různá zbraňová propagační videa.

     1. úplně se děsím, co bude na obrázcích z boje za sexuální menšiny a rovná práva všech současných pohlaví!
      Místo těch osedlaných Zetorů tam budou osedlané osoby i tvorové, nafukovací netvorové, 3D patvorové….
      A s propagací se začne ve školkách a na 1. stupni ZŠ.
      V české televizi na Déčku už příprava frčí dávno.

 12. Jasně z toho všeho zní,že ta válka musí pokračovat,až do posledního Ukrajince.
  Jak je zmínka o možnosti souhry atentátu na Krymský most s lodí vyvážející obílí i to je možné a je možné,že ty vodní drony přímo loď potáhla na šíré moře.
  Jak píše pan Vidlák,že pšenice od menších pěstitelů.má míň dusíku,tak to je jen dobře,určitě,by se měli na ní zaměřit malé mlýny,jako nezávadnou a vhodnější na mouku.

  1. Dočasné. Světový trh to srovná. Síla obchodu. Krátkodobé lokální anomálie v důsledku lokální politiky jsou nevýznamné.

 13. V budoucnu zůstanou jen dva druhy popelnic na odpad, říká ministr Hladík.
  Již v zimě se bude třídit na „hoří“ – „nehoří“.

  1. Pokud ano, tak si ve spalovnách mnou ruce. Nehoří tráva, zbytky brambor a podobně, taky sklo.
   Báječně hoří skoro všechny plasty, především petky. Papír, dřevo.
   Ať se z komínů kouří…..

 14. Psal jsem to už loni. Fascinuje mne ta neschopnost západu k činu. Samé schůze a summity. Kanceláře plné důstojníků. Ale čím dále méně lidí na práci.

  Za více jak rok už mohli dávno přerozchodovat nějakou kolej na železnici z Ukrajiny do Polska někam do přístavu na Baltu. Na jednu stranu by vozili obilí, na druhou vojenský materiál. Bez překládky.

  Němci když táhli na východ tak měnili rozchod železnic na normální a když pak utíkali z Ruska, tak to Rusové dávali zpátky. Němci měli normu 18 km za den ruční práce pro jednotku cca 800 lidí. V dnešní době by to mohl dělat nějaký stroj při pár lidech mnohem rychleji.

  1. Re: adx
   Dojčlandi POUZE šroubovali kolejnice svého rozchodu kol na stávající svršek neboli pražce. Tvar kolejnic byl zřejmě stejný, nebo aspoň použitelný. V praxi tedy pokládali jenom jednu stranu a přeměřovali tzv. „rozchodku“, jestli drží geometrii.

   Další dnešní problém jsou pražce.
   Do dřevěných se šroubuje v pohodě. Dnes rozšířenější betonové pražce už dělají podstatné problémy.

   Dále je potřeba vytýčit trať, vytvořit náspy, vyzdít propustky na vodu, postavit křížení se silnicemi, blablabla…
   Pak musíte novou železnici elektrifikovat a namontovat zabezpečovací systémy…

   A do toho EIA – posuzování vlivu na životní prostředí.
   Zkuste si tipnout, kolik kilometrů železnic se v Ojropě postavilo od r. 1989…
   A kolik za tutéž dobu třeba v Čechistánu.

   A to už vůbec nemluvím o tom, že byste najednou neměl po takové železnici čím jezdit, protože byste musel kvůli potřebné efektivitě zvýšit počet vlakových souprav…

   Kromě toho ZCELA ignorujete skutečnost, že v této válce bojujeme na Donbassu za Prahu a vyhrajeme už velmi brzy, asi tak za deset minut. A jedině správní politici tomu dokonce i věří, to je ten největší průser…

    1. Netreba vymyslet, staci se poptat u Spanelu.

     Jen doplnim Targuse, ze zbouchat trat pro nejakou rychlost nad 40-50 uz neni prdel.

    2. Re: Ládik!!!

     A končíme OPĚT u peněz.
     Dvojkolí s měnitelným rozchodem kol bude určitě „o něco málo“ dražší, než klasika.
     V Čechistánu platí: co dvojkolí, to 20 tun (podle trati).
     Kolik dvojkolí je nutno vyrobit a přemontovat na jeden vláček brutto 3 000 tun?

     KDO to zaplatí, když nejdýl za čtvrt hodiny vyhrajeme a Putin stejnak umře?

     1. na to vsechno je potreba ocel. hodne oceli. kdo daval pozor pri chemii vi, ze na kazde dve molekuly oceli se z rudy uvolni tri molekuly co2:

      Fe2O3(s)+3CO(g)Δ−−→2Fe(l)+3CO2(g)

      a ze to bude nejakych molekul, pri tech milionech potrebnych tun. a podobne je to u vsech reaktivnich rud i vyroby cementu apod.

      tak sup, honem se prilepit na silnici pred nejake ty hute, cementarny ci vapenky!

      1. Kdo fakt v tý chemií dával pozor, měl by taky vědět, kdy a proč se tam dává ta delta. Taky, co ta delta vyjadřuje, čeho je to rozdíl, jestli vzniká přidáním nebo odebráním toho něčeho atd. Respektive by měl vědět, že i když to tam takto zapsáno vypadá náramně vědecky, řeklo by se až tajuplně chemicky, pro tu stechiometrii, zde tedy to molekulární vyčíslení, jsou tam energetické bilance zhola zbytečné.
       A když už to někde obšvihne na internetu, tak nejlépe v češtině. Potom ta jedna z reakcí, které při výrobě železa probíhají, už vypadá lidsky. Neumím tam dát šipku, tak tam dám místo ní tři pomlčky. Pak to je už tím lidským způsobem –
       Fe2O3 + 3CO — 2Fe + 3CO2. Že to hned vypadá míň zasvěceně, ohromujícně a tajuplně? Že ten krevel, potažmo hematit tam bez tý závorky vypadá mnohem civilněji? Ty písmenka s, l a g totiž znamenají skupenství. „S“ solid je pevné, „l“ liquid je kapalné a „g“ gas je plynné, což tam ta stechiometrie vůbec nepotřebuje mít. A jestli se dotyčný nepřeklepl, měl by vědět, kdy se v anglickém zápisu zrovna u železa dává to „l“. Kdy na levé a kdy na pravé straně rovnice, což kromě jiného má taky souvislost s tím energetickým vyjádřením. Sice to z toho jeho zápisu vyplývá (neúplně), ale bude-li to coby pozorný žák chemie číst, mohl by jej tedy buď dát do pořádku – doplnit jistý čísílka, nebo to dát rovnou v český neenergetický verzi.

       Skutečný Targusi, správně jste tyto drobné výtky měl pomocníčkovi učinit vy, protože jsem si jist, že když jste to viděl tam psáno, ihned jste si toho taky povšim!

   1. Zkuste si tipnout, kolik kilometrů železnic se v Ojropě postavilo od r. 1989…
    A kolik za tutéž dobu třeba v Čechistánu.

    Tak to vim zcela presne.
    Od roku 89 se v Cechistanu postavilo presne 2km zeleznic.
    Ze Studenky na letiste Mosnov.

    1. Zase trochu bych brzdil. Novych zeleznic se tu postavilo dost, jen byly v trase tech puvodnich. Muzeme nadavat na koridory jen na 160, ale na sposte z nich v porovnani s puvodnim stavem nezustal kamen na kameni.

     1. Re: jozka

      Ale to není NOVÁ železnice. To je OBNOVENÁ, chcete-li MODERNIZOVANÁ železnice.
      Neřešíte místo pro koleje a návaznou infrastrukturu.
      Seřadiště, depa, vozovny, dílny, kusé koleje pro odstavenou techniku, čerpačky nafty, měnírny napětí, blablabla…

      1. Ano i ne. Neresim umisteni v krajine, ale na rovinu, umistit zelenici u nas v roce 2023 je neco jineho nez ji umistit u nas v roce 1870 nebo v Cine kdykoliv. Staci porovnat. Ale z te puvodni trate nezustalo krome pesunku (a kolkrat i ten doznal zmen) nic.

        1. Ne. Jednak to neni „Babis polozil“, ta akce ma o dost hlubsi koreny a jednak pred akci to byla AB/CB 2+2 na maximalku 130, po akci taky. Ana rozsirovala se cca o 0,5m na kazdou stranu, aby se tam pri vyluce veslo 2+2 do jednoho pasu, ale to je vse.

         Koridory byly o necem jinem. Tam se dost casto menilo trasovani, narovnavaly oblouky, budovaly tunely, nekde se i pridala kolej, maximalka sla nahoru.

     2. Mohu potvrdit, modernizované úseky jsou v podstatě nové tratě.

      2. příčina je velká přičinlivost našich předků, kteří vybudovali velmi hustou síť železnic.

    2. Re: Homér

     Nechci vás urážet drzými poznámkami, ale ve Studénce koleje byly už za komančů (mj. výroba ve vagonce a trať Bohumín – Přerov) a hned u letiště byly i za komančů zásobníky s naftou. Pochopitelně s kolejemi. Pamatuju si je od dětského věku.

  2. Spadl jste z jahody (ne z Jahody, pane Targus) naznak néé? Copak neznáte to Ivanovo rčení, že je pro mír, ale jeho obrněný vlak stojí připraven na záložní koleji? Ještě jim stavět trasu, to tak. Navíc už stejně máme vyhráno, akorát Ivan to ještě neví, i když mu to celý KoZa říká. Naco utrácet.

  3. „“V dnešní době by to mohl dělat nějaký stroj při pár lidech mnohem rychleji.““
   Když si vzpomenu na léta 80-tá, tak se tehdy v ČSD chlubili, že zakoupili od Rakušanů „ucelaný opravárenský vlak“, který „vyměňoval“ 50 km trati za den. Údajně se po trati dalo jezdit rychlostí až 50 km/h, samozřejmě to chtělo ještě další úpravy. Jenže ho již tehdy „krmily“ smontovanými kolejemi. Kde by chudáci dnes sehnali na to všechen ten „materiál“.

   No a když se „privatizovalo“ v 90-tkách, tak už o tomto vlaku nebylo ani zmíňky …

   a opět prý – Odesíláte komentáře moc rychle po sobě. Zpomalte prosím.

 15. Kedze posledna lod vyplavajuca z UA v nedelu 16.7. dostala bumazku s povolenim dna 28.6. tak bolo jasne ze s tou dohodou s obilim bude daco plano.

  UA je na to pripravena tak ako sa len da. Staci sa prejst vlakom po UA a vsade kde sa len da stoja dlhocizne supravy vagonov urcenych pre prevoz zrna. Vagony na 91m3 zrna. A polia plne psenice a kukurice.

  Az by som povedal, ze turek racil pri rieseni a organizovani navstevy VVP u Sultana vyklopit, aky podarunok dostane Zelebuben k samitu NATO a tak bolo jasne ze z pristavu v Odese uz bude opat plnohodnotny terc.

  Briti a UA vyuzili posledny den volneho pohybu lodi v zone dohody o obili a supli tam tie drony, aby aspon nieco predviedli. Opat to vyzera zvlastne, pac bum nik nevidel. A uz tyzdne davaju, aka je fronta na vstup na Krym, kolko ma km a ked do rachne, je poskodene az jedno auto.

  A kym UA hlasila svoju kontraofensive mesiace dopredu a presne lokalizovali, kamze sa to chcu prehryzt, rus urobil vojenske piskvorky a po vcerajsom vyhlaseni, ze utok na most bude mat nasledky ani len sykorka netusi, ktora strana frontu sa pohne.

  Odesa? Charkov? Kramatorsk? Wagnerovci smerom na Kaliningrad?

  A videli ste ten chutny prispevocek nejakeho vojenskeho pacana z UA? Kde sa pyta, ci sa vojenkomi neboja. Ked robia nabor dobrovolnikov tak ako robia. Bo nie vsetci ti zviazani a zbiti dobrovolnici a nadsenci pre bojovanie s rusom na fronte umru. Par z nich sa isto vrati domov. A mozno budu chciet ventilovat radost zo ziskanych zazitkov s tymi, co im ich sprostredkovali.

     1. Tpč, oni to po sobě ani nečtou!
      „Kusy sestřelených raket a tlakové vlny poškodily přístavní zařízení v Oděse.“
      Všecky ty Kalibry byly sestřelený až tak šikovně, že vletěly do baráků a pobořily je.
      Tlakové vlny, co poškodí třeba přístavní jeřáby?
      https://www.novinky.cz/clanek/valka-na-ukrajine-rusko-zautocilo-na-jizni-a-vychodni-cast-ukrajiny-40438033
      Zítra bude pod stejnou fotkou napsáno „ilustrační foto“.

 16. Hm… a ještě k těm údajně účinným mezinárodním sankcím…

  „Zahraničné akcie spoločnosti Danone Russia presunuté pod dočasnú správu Ruska

  Ruský prezident Vladimir Putin v nedeľu podpísal dekrét ktorým sa zahraničné akcie spoločnosti Danone Russia presúvajú pod dočasnú správu do správy ruskej Federálnej agentúry pre správu štátneho majetku.
  Podľa dekrétu agentúra prevezme kontrolu nad zahraničnými aktívami spoločnosti ruskej dcérskej spoločnosti francúzskeho výrobcu potravín Danone. Všetky akcie Pivovary Baltika so sídlom v Rusku, ktoré sú v 100 % vlastníctve zahraničných spoločnosti, budú tiež prevedené pod dočasnú kontrolu agentúry.

  Na stránke koncom apríla Putin podpísal dekrét, ktorý umožňuje úradom previesť zahraničných aktív do dočasnej správy štátneho majetku v prípade zabavenia ruského majetku v zahraničí.“

  https://aktualnikonflikty.cz/viewtopic.php?f=14&t=11&sid=a0ddc30ae0704e5e77fffaf2e539b54d&start=6220#p341190

  By mě zajímalo, jak dlouho se to těm nadnárodním korporátům bude líbit, než začnou tlačit na jednotlivé vlády, aby došlo ke zrušení sankcí.

  1. Me by slis zajimalo, proc to Rusum trvalo tak dlouho.
   Rusky majetek je v zahranici zabavovan a vyvlastnovat u pekne dlouho.
   Tohle meli/mohli udelat uz davno.

   1. re: Sakura

    Ivan potřeboval NÁZORNĚ vysvětlit ruským zbohatlíkům, že jejich penízky budou v bezpečí JENOM a POUZE v Rasýýýji a nikde jinde.

  2. To je podle mě reciproční krok Ruska na zabavování a zmrazování ruských aktiv po světě.
   Teď už je to na těch korporátech, aby si vyřvaly u svých vlád jiný přístup k Rusku. VVP to dělá chytře.

  1. Erdogan to teď bude mít těžké. Sice dnes vykládal, že věří, že se „jeho blízký přítel Putin“ k dohodě vrátí, ale zjevně mu nastalá situace nadělala vrásky. Protože ten průser s mostem jde plně za Tureckem, které se zavázalo za bezpečnost obilného koridoru.

   1. Erdogan je prach sviňa podrazácká.
    Nadělal už Rusům tolik problémů, že bych se snad i divil, kdyby s ním VVP ještě chtěl nějak vážněji komunikovat. V poslední době se chová, jako idiot a kokot zároveň.
    Nevíte, jestli mu Němci zase zaplatili óbr-bakšiš za to, že si ty 3M čmoudů v uprchtáborech ještě chvíli nechá, nebo je vypustí do Evropy, co myslíte?
    Od Merkelové dostal, pokud se nepletu, šest miliónů euro za to, že si je tam ještě chvíli podrží.

   2. Ale ten Kerčský most jde za chochlama, je to čistokrevný terorismus, protože při tom umřeli civilové.
    Toho terorismu bylo od roku 2014 tolik, že je Kyjev zralý na zplanýrování nějakými lepšími Kaťušemi.
    Ta koncentrace 100.000 dobrých vojáků a hafo techniky u Kupjansku a Lymanu nevěští nic dobrého.
    Tipnul bych si, že půjde o ruskou obdobu bývalé chochlovské ATO, jen tentokrát zaměřené na chochlí infrastrukturu. Co doteď rozbité napadrť nebylo, tak s tímhle vším, co tam soustřeďují, bude.
    Teď už to bude asi oko za oko, ale s poměru 1:10. Vy nám díru do mostu a tři mrtvé Rusy, my vám deset trafaček, rozvoden, shodíme Vám tu 750kV linku i se štendry, vytrháme gradama koleje líp, než Apači a naděláme vám do zásobovacích tras takové krátery, že neprovezete ani žrádlo, palivo, munici, nic.
    Myslím, že tenhle konkrétní úrok na most Rusy dost nasral, ale můžu se mýlit.

    1. Že se Ivan opravdu nasral poznáme podle stopky jeho plynu a ropy na Ruinu. Plus systematická likvidace mostů přes Dněpr. Do té doby je to pořád jen takové šmrdlání a šolíchání.

     1. Jestli Ivan nevím, asi ano, ale určitě se rozhněval Vladimír Vladimírovič.
      Už dlouho jsem neviděl cara Putina tak nasr… iritovaného!
      On ten Kerčský most je jeho „dítě“.

   1. A kudy jinudy než přes koridor byste chtěl doplavat ke Kerči?
    Nelze jej obeplout ani horem, ani spodem.
    A jeho neutralitu mají za úkol hlídat Osmani. Což zjevně neuhlídali (nebo nechtěli uhlídat – to je ještě horší varianta, pokud na to Rusové přijdou).

    Takže malér komplet jde za Tureckem, byť provedení samo mají na svědomí ukroteroristé.
    Ledaže by se Osmanovi podařilo PROKÁZAT, že Ukři zneužili civilní plavidla pro přepravu útočných zbraní, čímž podvedli jak Turecko, tak ostatní účastníky dohody.
    Erdoganovy vrásky jsou zcela namístě. Na jednu stranu mu jde o business s obilím, na druhou stranu potřebuje být důvěryhodným partnerem. Do obojího mu Ukři hodili vidle.

 17. Mimo Mísu:
  pokud si tu Vidlák trochu neuklidí, bude mít o jednoho čtenáře míň. V tom množství to ani nepozná,
  To, že od řidiče autobusu požadujeme řidičský průkaz není žádná diskriminace, ale ochrana cestujících.

   1. ale já jich většinu čtu!
    Fakt neumím lítat po síti a lovit to, co na Brusel seznam nenajdu.
    Jsem za ty odkazy rád.
    Zaberou tady méně místa než rota nějakých „anonymů“.

  1. Jste, Starý kocoure, bystrý člověk.
   Máte tušení, kolik těch „anonymů“ se tady prezentuje?
   Na mě je to poněkud nepřehledné.

   1. Odpovím vám za Kocoura, já to vím (skoro) přesně.

    Služebně sem trvale docházejí dva, možná tři. Přistupují z různých IP adres, které občas změní/obměňují.
    Pak sem chodí návštěvník, který se dříve hlásil z unikátní IP adresy pod přezdívkou paw; ten sem začal chodit poslední dobou jako anonym a IP adresy střídá.
    Ostatní anonymové jsou – až na řídké výjimky – štamgasti, kteří se zapomenou podepsat, nebo chtějí, aby něco v diskusi zaznělo a přitom to nebylo jejich jménem,… motivací k tomu může být 1000+1, stepní orákulum Džamíla by jistě řekla víc.

    Skutečných vysíračů (prvně jmenovaná množina) jsou nízké jednotky.

 18. V diskuzi na Idnes je silná nepřímá úměra, že čím větší jestřáb proamerického stylu, tím obvykle má menší obvykle znalosti vojenství i politiky. Už považují za pravděpodobné, že turecké námořnictvo porazí v Černém moři to ruské. Jako by ruské námořnictvo nemohli vodní cesty zaminovat místo boje hladinových plavidel. Jako by Turecko misto klamání všech okolo k dosažení vlastního maximálního zisku bylo snad ochotno tahat za jiné státy kaštany z ohně…za kubánské krize byli politici i obyčejní občané nějak rozumnější a zodpovědnější. Oproti současnosti.

  1. Že by…? Myslím jako to loďstvo turecké vs. loďstvo ruské. – Co kdyby Gosudara náhle napadlo, že je Bospor pro jeho ponorky příliš úzký?

   Nevím to jistě, ale něco mi našeptává, že Erdogan své zahraničně-politické postupy s našimi vojenskými teoretiky konzultovat nebude…

   1. NOněkde jsem četla, že Erďa buduje nějaký nový – širší Bospor. Ale kdo ví , pokud opravdu v tom měli prsty turci, asi mu nebude nějak hej… kdo ví

       1. Přesně totéž jsme měli udělat s prognosťákem. Ale tvrdilo se, že my nejsme jako oni.
        Kdo „oni“, když prognosťák byl fakticky buňka elitních bolševiků?
        Ti lidi měli léta exkluzivní přístup k zahraniční ekonomické literatuře, pézetky jim sháněly všecko, oč si řekli, ale nepochopili z toho vůbec nic.
        Za ten bordel, co tu po kotrmelci nadělali, to tedy nestálo.

   2. Mno, hen tomu gosudárovi by stačilo zakázat Turkům dovoz rajčat do Ruska.
    Když to udělal posledně, tak Turci a turkyně málem Erdogana vynesli v zubech.
    Sultánovi zalepilo a byl najednou kámoš.
    Inu, i rajčata jsou wunderwaffen, když na to přijde.

    1. Jedna mala odpoved uz se rysuje. Rusko otevira novy konzulat na jednom z ostrovu v Thajsku. Prej milion turistu navic a ti budou nekde schazet. Kdyz se prida mozna sleva na letenky, muze to byt docela zajimava situace.

 19. Země EU se ukázaly být hlavními příjemci ukrajinských zemědělských produktů v rámci „dohody o obilí“, s celkovým objemem dodaných produktů ve výši 12,4 milionu tun (nebo 38% všech dodávek).
  Při analýze jednotlivými zeměmi šla největší část dodávek do Číny – 7, 96 milionu tun (téměř čtvrtina celkové nabídky). Turecko obdrželo 3,2 milionu tun produktů (9,9%), Itálie obdržela 2,1 milionu tun (6,3%), Španělsko 2,06 milionu tun (6,3%) a Nizozemsko 1,9 milionu tun (5,9%).
  Nejchudší země Asie a Afriky v rámci „dohody o obilí“ obdržely pouze 768,6 tisíc tun zemědělských produktů (2,3%) za celou dobu provozu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *