18 července, 2024

Před Čingischánem

V posledních dnech jsem vedl několik debat na téma Alternativy. Pokaždé, když napíšu nějaký článek, že je vše na dobré cestě, že jsme udělali nějaký pokrok vpřed, že všechno není úplně ztracené, vždycky se najdou tací, kteří to okamžitě začnou zpochybňovat. Alternativa je jen malá hrstka lidí, je to jen fejsbůková sociální bublina, co se jeví větší, než doopravdy je, má naprosto marginální volební podporu a vlastně se jen tak ujišťuje mezi sebou, že příště to bude lepší. Vynechal jsem něco?

Tyto hlasy nepřicházejí jen od našich libtardích soupeřů, kteří by nás nejraději viděli někde v koncentráku nebo v dobytčáku jedoucím na Sibiř, ale přicházejí i od lidí, kteří se k myšlenkám Alternativy hlásí. Ano, je to hezké, co hlásáte, ale ve skutečnosti nemáte žádné kontraelity, nemáte vybudované podpůrné struktury… Trikolóra je podvod, Rajchlovi jde jen o koryto, Okamura nechce vládnout a má stranu jako politický byznys, Svobodní nemají koaliční potenciál, není tu žádná autentická levice, kterou by bylo možné volit… opět, vynechal jsem něco?

Libtardi nám samozřejmě vysvětlují, že naše zpátečnické názory nikoho nezajímají, všichni vyznávají evropské hodnoty a my jsme jen pár bezvýznamných kolaborantů, se kterými naše demokratické orgány brzy zatočí. Pěkně dezolátům seberou svobodu slova, aby si pak už každý mohl svobodně hlásat, co chce. Dezolátům je třeba zrušit konta, kriminalizovat je, nebo rovnou pozavírat a pak už bude konečně ta pravá svoboda a bezpečí. Koneckonců, Ukrajina nevyhrála jen díky tomu, že si u nás pár Vidláků dovoluje jejich válečné nadšení zpochybňovat…

Přátelé, už je to delší dobu, co jsem na toto téma něco napsal, ale soudím, že je nejvyšší čas si znovu shrnout fakta…

Když říkám Alternativa, tak tím myslím, těch milion hlasů, co propadlo ve volbách. Jsou to hlasy, které nedostala ani Pětikolka, ani Babiš, ani Okamura. Dvacet procent hlasů. Víc, než kolik dostalo SPD, víc než kolik dostala ODS, víc než kolik dostala KDU-ČSL, víc než kolik dostala TOP09, víc než dostali Starostové s Piráty dohromady. Těchto dvacet procent hlasů, to nejsou žádní nevoliči či občasvoliči. To nejsou lidé, kteří tvrdí, že nic nemá cenu a tak k volbám vůbec nechodí. Naopak… tohle jsou lidé, kteří o svém hlasu přemýšlejí poměrně hodně a chtějí, aby se tady něco změnilo, protože jinak by to prostě hodili buď Fialovi, nebo Babišovi nebo Okamurovi a měli by to odbyté.

Alternativa není malá. Představuje 20% hlasů odevzdaných ve volbách. To je síla jak sviňa, jen Andrej Babiš je větším hegemonem na politické scéně. Kdyby tyto hlasy nepropadly, tak by to znamenalo zhruba čtyřicet poslanců. Kdyby z nich propadla jen polovina, bylo by to dvacet poslanců. A kdyby třeba Šlachta dostal o půl procenta hlasů víc, tak měl deset poslanců, což je víc než celá ta dnešní slavná stoosmičková většina. I čtvrtina Alternativy by byl jazýček na vahách. Polovina alternativy by byla významným politickým hráčem. Celá alternativa by byla neopominutelná.

Kdyby čtvrtina těchto hlasů nepropadla, vypadala by dnešní vládní koalice úplně jinak. Ano, možná by také do statků a hrdel podporovala Ukrajinu, ale na financích by neseděl elektrikář a už rok by byl ČEZ ve státních rukách a ceny elektřiny by stouply podobně jako na Slovensku. Možná bychom také posílali zbraně na Ukrajinu, ale nákupy pro obranu by nedělala ženská, co se chová jak dítě v hračkářství.

Kdyby polovina hlasů Alternativy nepropadla, nejspíš by vládla koalice hnutí ANO a SPD. Debata o obranné smlouvě by vypadala nejspíš úplně jinak. Náš postoj by se mnohem víc podobal postoji Maďarska či Rakouska.

Kdyby hlasy Alternativy nepropadly vůbec, nejspíš by se o žádné obranné smlouvě ani nejednalo a dost možná bychom na Ukrajinu posílali léky a ne zbraně.

A to prosím vůbec neřeším, jak by vypadalo rozložení sil mezi alternativními straničkami… Prostě by všechno bylo úplně jiné. Alternativa má milion hlasů, jen jsou rozdrobené a díky volební matematice a vydatné Rychetského pomoci si je rozdělila takřka napůl Pětikolka s Babišem. Kdyby celá Alternativa volila SPD, měl by Okamura stejné množství poslanců, jako hnutí ANO.

Takže až zase někdo bude tvrdit, že Alternativa je malá, vzpomeňte si na těch milion hlasů, které pravidelně chodí k volbám…. Alternativa je jak Mongolsko před Čingischánem. Tenkrát je také nikdo nebral vážně. Vždyť jich byla jen hrstka a ještě se mydlili mezi sebou. Jenže pak z ničeho nic přišel jeden chlap s autoritou (ke které se dostal víceméně šťastnou shodou okolností a rozhodně si to takhle v životě neplánoval) a během jedné generace sahala mongolská říše od Pekingu po Kyjev.

Před dvěma roky jsem si dal za úkol, pracovat na tom, aby se tento Čingischán našel. Aby se našel někdo, komu Alternativa těch milion hlasů dá. Případně aby dostal hlasy alespoň půlky Alternativy. A nebo alespoň čtvrtky. Deset poslanců bude v současném rozložení sil takřka vždycky jazýček na vahách. A kdo je jazýčkem na vahách, ten se zpravidla dopíská většího vlivu, než by mu normálně náleželo.

Navíc Alternativa – to jsou hlasy odolné proti kecům majnstrýmu. Tihle voliči už fakt Českou televizi vážně neberou. Navíc jsou to voliči, kteří nejsou majstrýmem ani obsluhováni. Oni se o svých Přísahách, Svobodných, Trikolorách a zbytcích ČSSD dozvídají právě na těch platformách, kde jsme jako doma. Jsou to hlasy lidí, co umějí na sociálních sítích, co si přeposílají řetězové maily, chodí na blogy, koukají na videa Petra Bohuše, čtou Parlamentní listy, Pravý prostor a První zprávy, poslouchají Rádio Universum…

Od změny politiky v naší zemi jsme jen kousek… v ideálním případě jde o čtyřicet poslanců! Máme na to dostatek voličů, máme prostředky, jak je oslovit, máme komunikační kanály, které tito voliči sledují, víme, že tito voliči k volbám přijdou. Víme, že i sjednocení čtvrtiny z nich by už bylo vidět.

Podporuju kohokoliv, kdo má podle mě potenciál, stát se na Alternativě tím Čingischánem. Ne, neznám žádný recept, kterým by fungoval. Myslím si, že je to víceméně náhoda. Prostě se v jednu chvíli protnou vlastnosti jednotlivce s tužbami skupiny. Kritizoval jsem Okamuru za to, že se nepřipojil k demonstracím. Chválil jsem Foldynu za to, že se připojil. Ale jediný, kdo se od začátku cílevědomě snaží právě těchto milion hlasů posbírat, je Jindra Rajchl. On používá přesně ty komunikační kanály, které Alternativa sleduje. Názory Alternativy nejvíce artikuluje ve svém programu. Alespoň tak moc, jak je to v rozdrobené Alternativě možné. Fakt není náhoda, že publikuje i na Parlamentních listech a Prvních zprávách… Není náhoda, že má stotisícovou sledovanost na fejsbůku. Není náhoda, že se snaží být vidět i na dalších sociálních sítích a nutí k tomu i své straníky. A není náhoda, že teď půl roku objížděl republiku a mluvil právě s těmi, co nejsou spokojení s žádnou parlamentní politickou stranou a snažil se je oslovit.

Fakt jako myslíte, že se to neprojeví? Že těch milion hlasů dál zůstane takhle rozdrobených? Že se nikdy nenajde žádný Čingischán, který by alespoň část z nich sjednotil a stal se jazýčkem na vahách, když už nic jiného? Já si to tedy nemyslím. Vidím milion hlasů a to vůbec neřeším, co se ukázalo v posledním půlroce. Dneska je těch hlasů nejspíš ještě víc. Vidím rozdrobenou Alternativu, ale s obrovským potenciálem. Kdykoliv mám pocit, že mám klacky pod nohama, vždycky si vzpomenu, že se hraje o sjednocení milionu hlasů, které mají všechno, co potřebujeme. Stačí jen mít sjednotitele, který ani nemusí sjednotit všechny. Čtvrtina stačí, půlka je luxus a cokoliv nad půlku těchto hlasů jsou schody k hegemonii.

Moje podpora strany PRO je úplně jednoduchá – nikdo jiný se vážně o hlasy Alternativy neuchází a pokud ano, tak spíš proti vůli stranického šéfa. Přitom mi přijde jednodušší, posbírat tyto hlasy, než se snažit být šestým členem Pětikolky, brát hlasy ODS a doufat, že mi do toho velká pravdomluvná média nehodí moc velké vidle nějakými novými Pandora papers. Přijde mi to jednodušší, než si hlídat image jediné protestní strany ve sněmovně.

Ano, nemusí se to podařit. Alternativa může zůstat rozdrobená a v příští volby se mohou v bledě modrém zopakovat. Ale pokud by se Čingischán našel, bude to obrovský politický fičák. Všechny jinačí pokusy jsou jen kosmetické úpravy nebo nereálné snění o nepolitické politice či lidovém převratu, který se nejspíš nikdy neuskuteční. Aby bylo možné něco změnit, je třeba nejprve zvítězit podle stávajících pravidel hry. Pokud existuje nějaká šance k jiné cestě pro Českou republiku, tak je to sjednocení tohoto milionu propadlých hlasů. To je můj vzkaz pro všechny politiky, to je můj vzkaz pro každého, komu propadl volební hlas.

Vidlákovy kydy i Institut českého venkova se budou snažit, aby toto sjednocení bylo v maximální míře možné.

Pokud mě chcete podpořit v tomto mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Každý, kdo Institut podpoří částkou alespoň 350,- Kč si může v objednací aplikaci na Vidlákových kydech zadat adresu pro zaslání knihy. Platby jsou už spárovány s aplikací. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód.

Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“

V červenci nebudu knihu rozesílat. Vidláci jsou od slunka do slunka na poli. Ale žádná adresa ani platba se neztratí a od srpna budeme opět distribuovat. Systém si váš dar pamatuje, ať byl odeslán kdykoliv.

341 thoughts on “Před Čingischánem

 1. Jenom dotaz ke zkušeným. Jsem sám komu se při jménu Jindřich Rajchl vybaví jméno Radek John s jeho byznis projektem Věci veřejné?

 2. Schumachera,zdejšího otrleho komentátora nic prý neoslovuje.Zvlašte ne jakýkoli návrhy na změnu režimu.
  Co píše je CHUCPE tj upilovani větve na které sedí.Dela to,ale poprahove a čtenář není poznat,,že se mu líbí
  ASOCIALNI REZIM a rád se v něm válí jako na svém hnoji a co píše má být a jsou otresy a nikoli diskuse jak má jako člen SV tady navrhnout ZMENU!Podívejte se na toho Miglance a amatérského analytika zblízka,co píše .
  “ Schopnost adaptace obyvatel je větší než rychlost změn.“
  Pro odstranění vlády prý není většinová poptávka!Ten MYSLTEL podprahové vnucuje že se musíme jako SV shrbit a těšit se ASOCIALNIM režimem a to je tak celé!
  No řekl jsem to ANNIČCE a ta pukala smíchem a označila to Schmachera za ubohou oběť propagandy GŘ Televize a naprosto neschopnou jeho troubu!
  Tak co ŠUMI má to děvče zase pravdu,neboť vaše názory prý nikoho z SV neoslovui,nebo snad ANO?!

  1. Šumi,
   vy jste už jako sociolog Hampl,ten tu chvilku strčil svoji hlavu a když mu AA team SV poslal výzvu,aby se mezi námi tady objevil ne s ddřisty ,ale s návrhem řešen té denně se zhoršujivi,situace volicu nejlépe nicializaci ZMENY dnešního Asociálního režimu ,na Sociální potažmo SOLIDARNI,tak se tu už neobjevil.
   A to je dobře,neboť by to bylo zas jen to samé jako web KUDY Z KRIZE,kde na začátku tam připustil diskuzní rubriku a když se mu tam objevily skutečně návrhy tak ten SOCIOLOlOG okamžitě diskuzi zrušil a voliči mají po vtakach a i on je oblbuje.
   Tak co panačku ptá se ANICKA ,kde se vrtnete pane lidový komentátore,tam nebo sem mezi kvitka z čertovy zahrádky ?
   Máte prý napsat proč nenávidíte SOCIALNI STAT potažmo Solidaritu a SJEDNOCENI,je to prÿ proto, že platí a nekrade dvě třetiny příjmu svých voliču a vy nejen neznáte jeho definici,ale patříte mezi ty voliče,kteří neví co se děje a to už dlouhých 34 let a teď dostávají kapky CO????!!!

   1. Ne. Nevím co je „SOCIALNI STAT“ „Solidarita a SJEDNOCENI“. Neznám. Nemohu nenávidět o čem nevím. Nevím kdo je ANNICKA. Nenapsal jsem víc než, že to co jste napsal mě neoslovuje. Nemluvím řečí Vašeho kmene.

    1. Šumi,
     Vám se nelze divit,že vás president ODS zasadil do své zahrádky režimu
     KAPITALISMU BEZ PŘIVLASTKU neboli skrupulí,dnes nejhoršího druhu dřevního kapitalismu,který je přímo povinnen takové nevzdéeelance jako vy obrat do morku kosti a s vámi dohromadady 8 275 752 voličú,kdy se nyní mezi nimi vytvořila vrstva tzv ELITY a ta mezi sebe nikoho nepustí .Je to prý jedna ostuda💥💇.

     Anička je ANNA z KSH tj Sociálních hodnot .Upozorňuje,že jste pod vlivem tzv SATANISTU z vlády KDU,kterou zvolily kostelní babičky a hle v petikoalici je to společně se zločinci Piráty obrovská síla ,která je za tu dobrotu nyní obere ,aby neměli ani na svičky😛🇨🇿.
     Další takový je podle mínění Aničky historik doktor SKALA,který na svém webu,[opět bez diskuze ]]]]]má odpovědnu http://www.stripkyzesveta.cz a zakázal prý na http://www.nasepravda.cz diskuzní rubriku,spolu s KONECNou,aby se nikdo nedozvěděl NIC,hlavně neví co je to NEOMARXISMUS,který výkopl z Parlamentu KSČM , kromě toho tam občas stojí ,jak se istorivky pusinkoval s FIDELEM a dohazoval mu švarne socialistky na jejich sjezdu,ale hlavně tam je proti PNZ tj Plánu Národní Záchrany a potřeb ,prý proto jak bylo AA teamu SV při pokusu s ním navázat kontakt sděleno,že ANNU nikdo nezná.

     Není divu,vedle na Vidlakovych kydech už ji zakázali publikovat a postavili JI a stovkam dalších do cesty překážky neboť se tam musí prý registrovat osoby,které čeka brzy distální koncentrák typu Ďoura pana“ ANO bude líp „což zajistí staré londýnské banky od kterých si ten MIGLANC (a ony mu to vrati) prý budou tím pádem po ruce u naseho velkostatkáře pana šéfa D D D na talíři s tradicí BABUSŠ
     Tak co,zkusite rozebrat tyto scestné názory ANIČKY ,aby se stala známou a pomohla padající KSČM?

      1. Šumi,jen žadna kreč!
       Nezapomeňte,že jste i vy členem formace SV a ta je jediná ,která si možna umí pomocí sama a asi to bude muset i udělat.,když tu máme pouze politiky, kteří se od volicu zpupnym zpusobem distancují,neobjeví se tu mezi námi a slibuji že udělají to co chtějí voliči,ale to je bez programu PNZ jen obyčejný BLUFF a to už 34 let a češti voliči jsou mistři světa ve skoku na SPECK!
       ANNIČCE dělá starosti ,copak bude pan L. VRABEL dělat až to Česko dostane na první místo ,když nemá Progresivní Program Národních Zájmu a potřeb SV tj Společnosti Volicu a chce spolu s tím advokátem,který křičí po náměstích *DEMISE“což není nic jiného než podpora ASOCIALNIHO režimu a snaha se dostat na případné uprázdněné místo u žlabu atd.

 3. Z patria.cz :
  „Přední dodavatelé fosilních paliv jako BP, Shell a ExxonMobil letos ustupují od svých dřívějších slibů kolem snižování uhlíkových emisí a omezování produkce ropy a zemního plynu. Upozornil na to deník The Guardian, podle kterého se velké energetické společnosti snaží blokovat odklon lidstva od fosilních paliv, jejichž spalování způsobuje globální klimatické změny (ČTK)“

  1. A máme po ftákách
   Pan, soudruh velkokapitalista Čapák (on ne, to svěřenecké fondy), koupil největší chem. fabriku v Rakousku. Vyrábí se tam sloučeniny dusíku ze zemního plynu Haber – Boschovou metodou. Proč asi? Protože k výrobě používají hnusný rourovitý zemní plyn z Ruska a ještě k tomu odporně levný. A náš geniální Signalista to tomu Putinovi nandal. Z molekul svobody od vrahů z Volstrýtu se to dá vyrábět taky, ale je to tak drahé, tudíž neprodejné.

   Ta fabrička u Lince se jmenuje „Borealis“.

  1. Mimochodem, vite co maji spolecneho americky a francouzsky prezident? Oblibenou pohadku. Akorat ten americky na ni neda dopustit kvuli postave Karkulky, francouzsky zase dava prednost babicce.

  2. dementní pedofil hlavou kolektivního západu
   btw- matka si to kameruje, otec ho uznale plácá… za to se dává přes držku

  1. Nezvednou.
   „Co? Kde? Říkal tady někdo něco? Nic nevidím.“
   Možná v nějakém videjku na YT pronesou pár opatrných názorů, ale nejspíš ani tam ne. Stejně jako ani necekli proti „obranné smlouvě“.

 4. Podle soudce už zřejmě muže nebere nikdo vážně. „Nikoho nemotivoval, nikoho nevedl k tomu, aby chtěl toto jednání naplňovat,“ uvedl.

  Popelkovu výzvu vnímá soud jakou obecnou a povšechnou. „Nijak konkrétně neříká, na jakém místě (se mají vlajky strhávat), jak by se tam dostali. Neříká, že by se potom měly vyhazovat, poškozovat, například pálit. Soud v tom neshledává navádění ke konkrétnímu protiprávnímu jednání,“ dodal.

  „Jednání pana obžalovaného je smutné, tragikomické, trapné, dětinské, zavrženíhodné, ale v tomto konkrétním případě, který soud řešil, dle mého názoru není protiprávní,“ uzavřel soudce s tím, že se nejedná ani o přestupek.

  Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/cerna-kronika/jaroslav-popelka-ukrajinske-vlajky-sundavani-vyzva-soud.A230717_100023_krimi_iri

  Zvlastni, ja vzdy mel za to, ze ukolem soudu je posoudit soulad cinu s pravem, nikoliv jeho hodnoceni…

   1. A to je jedine, co bych od soudce cekal. Je/neni protipravni.

    Protoze pak to vypada, ze nastal dalsi stupen oproti Kleckovu sprostemu obzalovanemu. Sprosty nevinny.

      1. No, to je tak:
       „Ale stát lže všemi jazyky dobra i zla; a cokoli mluví, lže – a cokoli má, ukradl.“

       Tak pravil za Rathustra nějaký Nietzsche, myslím. Kdo ví – možná Rathustr věděl, proč před sebe Vystrčil Ničema Ničeho.

   2. „Alibi“ se tomu říká 🙂
    Bezva precedens pro případ, že bude někdo pálit české, ruské, čínské, maďarské apod. vlajky.

    Co se týká hodnocení souzené osoby, shoduji se s Jozkou. Soudci nic takového nepřísluší.
    Buď je jednání protiprávní a pak má soudce posoudit míru protiprávnosti, nebo není protiprávní a pak si musí svoje osobní názory nechat pro sebe.
    Navíc, pokud jednání obžalovaného posoudil jako nikoli protiprávní, kdy není ani přestupkem, dopustil se ostouzením osoby obžalovaného trestného činu pomluvy (TZ č. 40/2009 Sb., v platném znění – § 184
    Pomluva
    (1) Kdo o jiném sdělí nepravdivý údaj, který je způsobilý značnou měrou ohrozit jeho vážnost u spoluobčanů, zejména poškodit jej v zaměstnání, narušit jeho rodinné vztahy nebo způsobit mu jinou vážnou újmu, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok.
    (2) Odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 tiskem, filmem, rozhlasem, televizí, veřejně přístupnou počítačovou sítí nebo jiným obdobně účinným způsobem.) a pravděpodobně i zneužití pravomoci úřední osoby (§ 329, odst. 1).

    1. Pokud se veřejně obdobným způsobem prezentuje nejvyšší ústavní soudec,
     proč by se obdobně nevyjadřovali soudetci ostatní?
     Podobně se běžně vyjadřují i placení volení politici o jiných jako o nemohoucím starci či o japončíkovi rasistovi…
     Nemohoucími se ti pitomečky a pitomečíci stát během několika vteřin. Nemohoucích na vozíku jsou tisíce. Co si o nich myslí ti vyvolení?
     Co řekne takový soudec, až konečně před ním skončí ti teroristé, kteří blokují beztrestně pražské silnice? „Jsou to uvědomělí mladí lidé, kteří za nás bojují s civilizací.“ nebo „Jsou to nezralí dětinští asociální nesvéprávní nebezpeční teroristé.“

 5. První odstavce nám vlastně Vidlák říká, že jsme v pr*eli. Ano. Jsme.
  Zbytek textu mi zavání nepochopením reality, nebo spíš snahou ji popřít.
  Ten milion hlasů má společné jen to, že nevolil současnou pětikolku. Jenže to samo o sobě není dostatečný základ k nějaké pozitivní změně. Protože stejně vášnivě by novolili ani sebe navzájem.
  Právě ta naše pětikolka nám názorně ukazuje, kam vede vláda těch, kteří jsou spojeni společným nepřítelem a obavou z vypadnutí z parlamentu. Jediná pozitivní vzájemná vazba u pětikolky je afinita k EU. I když minimálně v ODS to musel Fiala dost odmakat. A ani to k nějaké rozumné vládě nestačí.

  Tak proč by to mělo stačit oné „Alternativě“?

 6. Klíčovým testem politické poptávky a nabídky budou nejbližší volby. S výsledkem založeným na poměrech v krátkém předvolebním období. Většina nynějšího voličstva žije přítomností a uvažuje relativně mělce a v krátkodobém horizontu, pod vlivem hlavního mediálního proudu.

  Spolu s generační výměnou opadá proruský sentiment, avšak i přes snahu vládní a jiné propagandy toho proudu není ve srovnatelné míře nahrazován sentimentem proukrajinským. Příčina je táž jako pro případ odstranění nynější vlády. Míra schopnosti adaptace. Adaptace na novou situaci, včetně války, která přes snahu některých vládních představitelů není považována za bezprostřední ohrožení. To prokazuje míra veřejně demonstrované podpory Ukrajiny o řádově desítkách aktivistických účastníků oproti desítkám tisíců účastníků „dezolátských“ demonstrací s převážně spontánní účastí na základě vlastních pragmatických zájmů. Třebaže příčinou opadnutí té vlny je co jsem popsal.

  Významným signálem je změna obsahu některých informačních médií hlavního proudu o válce a o související politice. Už není tak proukrajinsky jednostranný. Především na internetu, ale i v tisku. Například zveřejnění rozhovoru s „čestným dezolátem“ Václavem Klausem. Považuji to za ozvěnu změn politického kurzu především ze zahraničí, založených na pragmatických hospodářských zájmech a s nimi spojenou politickou poptávku a nabídku. A, samozřejmě jako soutěž o kus mediálního a s tím i reklamního koláče, protože monotéma „Blame Russia“ a „Řítí se na nás!“ (znalci Southparku vědí) už netáhne.

  To jsou ony mocné hybné síly, které se uplatňují. Bez ohledu na úsilí těch, kteří přičinlivě plní databáze prakticky nevýznamnými úlevnými projevy nespokojenosti, a jejich autory. Chápu, že za víc sedět v klimatizované kanceláři speciálního pracoviště u počítače je příjemnější než za míň v hicu šlapat chodník.

 7. no a koho tedy budou volit ukrajinci v cz az dostanou volebni pravo? je jich v cz pul milionu a k ovladnuti strakovky staci 300 tisic hlasu…

  dela opozice neco k nasmerovani nespokojenych volicu peti svini spravnym smerem? fialovci, pekarovci a rakusanovci (a take koblihy) jsou motivovani pristupem ke zdrojum a moci, to je samopohaneci sila a nejspis nezmenitelna. ale jureckovci maji navic i pobozne hodnoty a tem se mnohe jureckovy ciny prici – nejvetsi kritika z vlastnich rad v porovnani s ostatnimi od peti svini je videt prave u jurecky. a bartosovci maji mezi sebou radu mladych, jeste formujicich sve postoje, a fetaku/ztroskotancu kteri maji osobnost v rozkladu a kteri drive ci pozdeji zakotvi u cirkve (pripadne v satlave). navic bartovci nejspis neodpustili bilym paprdum jak s nimi vycurali krouzkovanim. je prilezitost apelovat na tyto idealy a jednotu peti svini narusit. vzdyt cernoprdelnici jsou jejich druha nejsilnesi slozka ve zvanirne.

  dale si pripomenme jak levicaci stouchali do trumpovy i blbisovy rodiny, nic jim nebylo svate. kdyz se ted od diktatora fialy zacina distancovat vlastni manzelka (je v tom ta zahadna zrzka pri jeho nedavnych vyletech?), je klid jako po pesine. takovou prilezitost si nechava opozice uplachnout? nebo si snad mysli ze „nejsme jako oni“ jeste nekomu imponuje?

  a co ta tesna levicacka volebni vitezstvi napric „demokratickym“ taborem? pokud pomineme softwerove volebni podvody, ukazuje to na duslednou analytickou praci s populacnimi informacemi a efektivni vynakladani predvolebniho usili, jen tolik nakladu, kolik je nezbytne potreba k pristupu ke korytu, ta analytika je nejspis dost draha. v cz si ji asi z opozice muze dovolit jen blbis, ale nezda se ze by postupoval tak sofistikovane. ostatne podle toho dopadl. takze se probudme, pani/damy aspiranti/ky na vedeni zeme, je tu nova doba, vime?

     1. Pár desetiletí jste zachrápala, Anča betonářka už nefrčí.
      A pětadvácu Zetora taky uřídí jen chlap, bez ohledu na režimní fotky

    1. Zuzanka je sice nádherný matroš, ale takhle ne, soudruzi, takhle ne.
     S rozvracečskou opozicí rozhodně ne, to bychom nebyli kamarádi.
     Jaká baba by to musela být, aby se nalepila na fialu ???

      1. To poznáme snadno, až to bulvár prokopne.
       Odhodlaná bude nejspíš škaredá, jak stlačená tma. Motivovaná může být jen jeho prachama, tak to bude pořádná kuna

   1. Nejspíš se od něho distancuje proto, že je zkrátka blbej.
    (dlouho se mu to tak nějak dařilo skrývat, ale nyní se to projevilo v celé své nahotě).

    1. Jedno má ale společné s estébákem:
     Není to Chlap, je to ukňouraný sráč. Konkrétně to, jako majitel kulek, hodnotit objektivně asi nemůžu, ale připadá mi, že i proti estébákovi je fiala neskutečný slizoun.
     Může se nechávat zarůst jak chce, nosit důležitý brejle jako Železný, ale nedosáhne ani na ozubenou pleš – a to už je co říct.
     Poslední Chlapi, s kulama a ptáky na cokoliv, byli v PS Topolánek a Paroubek. Jenže Jyrkovi se to jaksi vymstilo. Holt, zlatokopky proniknou i tam. A kunda proti vodě, utáhne tři lodě.
     Bylo to vidět už na Grossovi a naposled to nepěkně odesral chudák Nečas.
     Ježiši, ten teďka musí dostávat zahulit.. Byť to byl srágorka, tohle jsem mu fakt nepřál 😀
     Původně byl doma za chlapa, za hlavu rodiny a za tátu, teď se jím nejspíš vytírá předsíň a bez jakékoliv další perspektivy, natož dětí.
     Pohled i chování bachařky, prdel jak Horní Moštěnice, hnáty křivé pod plachetkou osoba, to je teda výhra. Má ji motorovou, slovy Kabátů

       1. Cha! To bude asi ono. – To víte, mě spletl ten jeho mužný vous.
        Kristova noho…

        Je fakt, že Paroubek měl – na rozdíl od tototo exempláře – sexy mozek. Topolánek mozek sice neměl, ale zato měl vééélikánské koule, kterýma se ten chybějící mozek snažil nahradit. – Tu snahu jsem oceňoval (jinak k ocenění nebylo co).

        Intelektuálně obrýlený, signály vysírající Mužný Vous nemá z toho dvojího ani jedno. Ale určitě má sexy peněženku, to je, oč tu běží.

  1. Zajímavé by bylo kdyby Zelenský zklamaný Západem začal vlastní politiku. Protože se projevuje válečná únava z nesplnění očekávání na obou stranách. Vysoké oběti a nic z toho. Stejně tak o všechno jde Putinovi.
   Jak z toho ven bez ztráty tváře a života.
   Naopak obchodníci se zbraněmi mají mejdan a snaží se o udržení poptávky jak to jde.

   1. Khakimann
    tuší, že jeho konec nemusí být zrovna čítankový. I jeho zahraniční (prý americké) gorily jistě mají instrukce, kdy ho předat davu. Nemá šanci na jakékoliv vlastní rozhodnutí.
    To, co dělá, je chůze po prkně nad propastí.

     1. Když vybouchnul Nord stream britská premiérka Trusová položila ze stranických důvodů funkci.
      Co kdyby někdo vypátral a oznámil, čí zásluha byl ten teroristický útok na plyn pro Evropskou unii a Německo?

     2. Myslím, že z těch pěti miliónů euro DENNĚ, určených prý na základní chod státu, které EU chochlistánu stále vyplácí, něco jde někam bokem.
      Bude to bokem přesně tolik, aby ten zmrd zatím zůstal naživu. Myslím, že i VVP jej zatím, ale hlavně potom, potřebuje živého.
      Tady je to z dubna pěkně rozpočítáno, na miliardy..kolik je to dnes a jen od nás, to snad radši ani nechci vědět
      https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-ukrajina-dostala-od-eu-dalsich-15-miliardy-eur-dalsi-penize-ocekava-40429716

   2. Mohl byste, prosím, konkretizovat tu „vlastní politiku“; nebo nesmíte ani naznačovat?
    Já si totiž po tom, co Ukrajině způsobil, absolutně neumím představit „Zelenského vlastní politiku“. Leda, že by aktivoval banderonácky rozlezlé po celé EU, a zahájil teror.

    1. Taky se přimlouvám. Ideální by byl nějaký článek v bulvárním stylu včetně pikantních fotek (třeba – zhrzená majitelka vede přistiženého záletníka za flígr a přitom ho lepancuje). Na titulcích zvíci pěti řádků netrvám 🙂

     1. Dockejte, bude to jako s Havlem. Praha si o tom povidala a na venkov to skrzeva media proniklo, az kdyz uz se to nedalo udrzet. Do te doby dobrovolny bobrik mlceni. Dykj e to ikona a vsech moralnich vzoru futral…

 8. Co k tomu članku soudí ANNA z KSH jako další varování.

  SV tj Společnost volicu SE DA,jak sami musíte vidět , 34 let TAHAT NA VAŘENE NUDLI.Žadnÿ politický subjekt nechápe, že pokud nedojde ke změně režimu z

  ASOCIALNIHO NA SOCIALNI NIC SE NEZMENI —-NIKDY!

  Dojde pouze k pořvavani na náměstích „DEMISE“což je ve skutečnosti jen další podpora ASOCIALNIHO REZIMU a z toho vyplývající doslova nekonečne rabování republiky,kde pan advokát neví stále v jakém režimu žije!!

  Pan Reichl musí dobře vědět ,že existuje Program Národních Zájmu a potřeb z dílny a návrhu AA teamu SV a to si nedal vztekle do programu. Jen ohlupuje naivní voliče ,že udělá co ONI chtějí.
  Proto se tu mezi námi nesmí objevit,aby jsme mu vysvětlili jak by opravdu zvítězil ve volbách
  Doufejme, možna marně,že je to jen další vlezdoprdelista režimu a chce jen pomoci Babišovi jeho Kouřové nám všem ty pusy zaslepit EU cenzurou !

  Tak co myslíte,má to děvče pravdu a vyvolá o tom nakonec diskusi ,nebo tu bude dál jen bezcílně a bezhlavě diskutováno o ničem DONEKONEČNA v počtech milionu klamaných voliču DOOKOLA!?

  1. Váš způsob myšlení a s ním spojený způsob vyjadřování mě….neoslovuje.
   Třebaže Rajchla považuji za okresní přebor.

  2. Pane Schumacher ,
   Dokud si neuvědomíte to co de,budete psát jen tak prázdné komentáře ,zcela mimo věc a radši si udělejte další dírky do opasku,aby jste měl místo ,kde se prizpusobite poté co budete obran do mrtě!
   Je mi jedno,že se nejste a nevíte být osloven,není divu ,že už 34let nevíte kam to povede a mezd ne ,ANO!

 9. Proč nepadla vláda?
  Vysvětlení je jednoduché. Schopnost adaptace obyvatel je větší než kvalita, kvantita rychlost změn.

  Jedno z hesel Vetinariho, moudrého vládce Anh Morporku, je
  „Nic nedělej dokud neuslyšíš křičet“.

  Po odstranění vlády není většinová poptávka. Nenastala katastrofa, došlo k ustavení nové rovnováhy. Jestliže v budoucnu dojde ke významné změně, bude podmíněna objektivními okolnostmi, vnějšími, zde neovlivnitelnými událostmi. Tak jako v minulosti. V případě, že jejich kvalita, kvantita a rychlost budou větší než schopnost adaptace obyvatel zdejších, ale především okolních velkých určujících celků. Především Německa a Francie. Na základě předvídání budoucího ze včerejšího a dnešního. To ale jak víme, nebývá spolehlivým podkladem. Velké rychlé změny bývají založeny na nepředvídaných neočekávaných a neřízených událostech s lavinovým průběhem.

   1. Souhlas, nicméně velkou změnou vidím pouze invazi mimozemšťanů.
    Ze zbytku se vlády vylžou nebo vymlčí.
    Vámi zmiňované Německo. 10 let tam na občany lijou po kýblech sračky a oni je stále volí a volí a volí a člověk by si myslel, že si ty sračky užívají. PROČ? Nedokážu na to odpovědět.
    Francie – hoří má panenko a až dohoří, tak to uklidíme a jde se dál. Jen PROBOHA nekritizovat!!!!
    Tady to chápu – sociální smír – Francie je už tak v prdeli, že jakákoliv negativní reakce na zábavu imigrantů, by rozpoutala peklo. A kdo chce mít krev na rukách?
    No a Čechistán. Stačí se podívat do diskuzí. Tolik hlupců na jednom písečku se hned tak nenajde.
    Ta brutální mediální masáž nese své ovoce. Díky bohu, že volby jsou až za dva roky, protože pokud by byly teď, tak se nic nezmění.
    Takže alternativo, máš dva roky na sjednocení a témat je a bude spousta.

    1. Ne invaze mimozmšťanů (nejsou v dosahu, alespoň ne ti podle obvyklých představ) ale nějaká přírodní událost. Velká sluneční či sopečná erupce. Anebo významná válečná eskalační okolnost. Kontrola událostí nahrazená kontrolou událostmi.

     1. Škoda, rád bych ty zelené mužíky pozdravil. Takže mimozemšťany berme jako metaforu.
      A asi jsme dospěli k tomu, že jediná změna, která může přispět ke změně myšlení většinové společnosti je nějaká okamžitá katastrofa, po které se nynější politický režim zhroutí a nastane čas na vytvoření nové „lepší“ společnosti.
      No, smutná to perspektiva.

      1. Schumacher má recht podle kresleného vtipu, kde tři zelení mužíci popíjejí v talíři jejich šmakuládu a jeden se ptá: „Tak už přistaneme?“ Druhý odpovídá: „Ne, zatím ne. Žerou brouky aby změnili počasí.“ Patrně proto stále ignorují mojí úpěnlivou žádost o únos…
       A kdyby věděli o Grétě se „slunečníkem proti erupcím“, koukli by se do jiné, méně zajímavé soustavy, kde přestali žrát minerály s poznáním, co je to ta Zelňačka z planety Země….

     2. To Slunko prý poslední dobou řádí, NASA furt varuje, už se Slunko mělo nakrknout v červnu, no už je červenec. A prý jsou na severu furt ty polární záře, nikoliv modrozelené ale červené a prý je to nebezpečné. A do toho Shumanova frekvence blbne nakvadrát.
      Včera nebo předevčírem viděli na Shumi jakési háčky, že to vypadá na zemětřes a vono se houpala Aljaška.
      Čumím na to, Slunko tedy vypouští jakési potfory a už nás měla sluneční bouře zasáhnout 15.7, ale asi nás to zase minulo. Jiný borec předvídá jakousi sluneční katastrofu koncem července.

     3. Ta událost musí být velká!
      Minulé dva dny byly silné erupce na Slunci, porušeni spojení na KV (dočetli jsme se dneska, moje klouby to věděly už předevčírem) a co se stalo? Něco bouchlo pod Kerčským mostem a jinak nic.
      Ale ještě není dnešní den (17/7) u konce. Cara Putina to nazlobilo dost (předpokládal jsem, je to jeho „dítě“) a něco určitě vymyslí aby si Ukrajina nemyslela, že ji všechno projde a ještě o tom bude žvanit do TV. Uvidíme zítra.

 10. Jestli jsem to dobře pochopil, PRO ve svých 20ti bodech pro navrhuje obnovení Rakouska-Uherska pod názvem „Středoevropská Unie“. Jejím základním principem by byla neutralita a „hra na obě strany“ (EUUSA + BRICS), která by naší zemi zachvola větší míru svobody a omezené suverenity, než jakou má v rámci současné EU. Alternativou by bylo se postupně stát zcela nesuverénním přívěškem žijícím jen z drobků co odpadnou Německu (a částečně Polsku) od pusy s nutností plnit bez odporu všechny blbosti, co EU vymyslí a ty blbosti platit. Další možností pak by bylo, kdyby v Německu vyhrálo volby AfD, k čemuž má nakročeno a EU tak změnila kurz a dostala rozum. Pak by „Středoevropská Unie“ mohla zůstat jen v úrovni teoretických úvah. Rozpracovávat projekt „Středoevropské Unie“ mi přijde jako dobrý nápad, aby ta druhá možnost měla konkrétní podobu a bylo z čeho vybírat. Abychom věděli, kam až se sebou musíme nechat v EU vyjebávat. Taky z toho plyne, že s Polskem se nepočítá, to si stranu vybralo a jeho budoucnost je v jakési Polsko-Ukrajinské federaci s centrálou v USA, pod jehož taktovkou se bude trvale haštěřit s Německem. Druhým zajímavým úhlem pohledu bylo, že členem NATO zůstaneme, pokud se členem NATO nestane Ukrajina. Mě to přijde konzistentní. Ukrajina se prostě musí naučit se svým sousedem žít a tvořit tak nárazník mezi oběma bloky. I její suverenita je a vždy bude v kontextu regionu, kam patří, omezená.

  1. Jakmile někdo vytáhne obnovu „něčeho jako Rakousko-Uhersko“, tak vím, že tudy cesta opravdu nevede. Kdo věří v jakékoli spojení s Němci, je blázen. Opravdu netuším, kolikrát musejí Češi opakovat historickou zkušenost, než jim to možná dojde.

   1. Kde žijete? Vy chcete Čechy přestěhovat někam do Afriky?

    Zkušenost s RU s odstupem a v porovnání s tím, co následovalo a s dneškem nevychází zas až tak špatně.

      1. Jednoznačný souhlas, admirále. Jen chci ještě zmínit našeho posledního krále a císaře Karla, který chtěl těm potokům krve zabránit. Nu a jak dopadl. Namísto něj jsme ale dostali tatíčka z Kopčan, synka paní Kropáčkové…a tak se to táhne až dodnes, samí synci z ničeho;)

       1. Nebyl korunován, takže „naším“ králem nebyl.
        A zabraňovat začal až v r. 1917, kdy již bylo zřejmé, že R-U prohrává nejen válku, ale i svou existenci.

     1. Kdyby jen ta jedna válka. Historie R-U je jedno válečné běsnění za druhým. Třetí nejhorší válečný konflikt v evropských dějinách, třicetiletou válku, mají na svědomí taktéž rakouští Němci.

      1. tdx – znovu odpovídám RU neválčilo více, než bylo v běžné a nutné. Neuvědomuji s zpětně, že by na RU trůně seděl někdo nad poměry válkychtivý.

       30 letá válka? Mazalo se to stejnou intenzitou hlava nehlava všude v Evropě ve všech světových směrech.

       Ano, RU má dlouhou historii válek s Turkem. To ano.

       1. Pokud je tohle omluva, pak nechápu už vůbec jakékoli výhrady proti minulému režimu, který měl těch obětí mnohonásobně méně než Rakousko a později R-U se všemi hnusy, do nichž naše země postupně zavleklo.

        Ale tady přece nejde jen o války. Co nevolnictví? Co germanizace? Co snaha co nejvíc dehonestovat český národ a připravit ho pokud možno o všechna práva? Co násilná rekatolizace? Pokračovat by se dalo dál a dál. Ono se stačí podívat i dnes, co jsme pro Německo. Dtto platí pro Rakousko, které se víc neprojevuje jen proto, že aktuálně není tak silné jak dřív. Nicméně stačí si třeba vzpomenout na kauzu dostavby Temelína.

        1. S RU to bylo jako s jinými – někdy hůř, někdy lépe. V RU nevymysleli nevolnictví, byla to tehdy norma, Josef II. ho zrušil. Na to jaký to byl národnostní útlak (a taky to nebyl RU výmysl), přežilo Čechů cca 7 milionů. Rekatolizace? Koho vláda toho víra. Rozhledněte se, jak to probíhalo v zemích, kde to bylo obráceně.

         Nebylo to horší, než by se to dalo v NAŠEM PROSTORU očekávat.

      2. To je. troufám říct, velmi tendenční interpretace historie. Jak už jsem zmínil admirálovi, podívejte se na posledního R-U císaře a našeho krále Karla I, ten udělal maximum, aby velká válka skončila, sice neuspěl, ale zústal jasným příkladem zodpovědného panovníka a politika.

       1. No… Je nutno také vzít v potaz, že tak činil z děsu, že se mu monarchie v důsledku války rozpadne pod rukama.
        A přesto stačilo, aby Vilém udělal Bububu a Karel srazil podpadky.

       2. Taky není špatné zapomínat na Františka Ferdinanda d’Este.
        Měl totiž v plánu uskutečnit po usednutí na trůn jako František II. přeměnu rakousko-uherské monarchie ve federativní Spojené státy Velkého Rakouska. Hodlal odstranit státní dualismus, který monarchii dělil na rakouskou a uherskou část.
        To co se snažil udělat Karel I pod tlakem, chtěl udělat před ním udělat František Ferdinand ď Este.
        Je paradoxem, že atentát na něj byl rozbuškou, která rozpoutala Velkou válku. Přitom František Ferdinand ďEste byl proti válce.

        1. Pokud politický systém závisí na (libo)vůli jednoho jediného člověka, je úplně k ničemu. A ona jedna věc je chtění, zejména v mládí, no a druhá (často dost odlišná) jsou pak reálné kroky a činy v životě.

         1. Jenže on to právě chtěl provést až jako vladař. Věděl, že R-U potřebuje reformu, jinak dojde k postupnému rozpadu. Navíc ho štvalo Uhersko, federalizací by bylo jen jednim z mnoha států, ne druhá část monarchie.
          Taky věděl, že válka by rozpad R-U urychlila, proto ji nechtěl.
          Možná z těchto důvodů byl zabit, pokud vím, chtěla srbská vláda atentátu zabránit a naopak je podezřelé jednání generála Potiorka v Sarajevu.
          Zatím se nic lepšího než vláda osvíceného panovníka v konstituční monarchii neobjevilo a to nejsem monarchista

     2. To se tak jeví při velmi zjednodušeném pohledu.
      Kdo byl ono Rakousko-Uhersko?
      Veškeré události v lidském světě jsou jednáním jmenovitých a jmenovatelných lidí. Třebaže jednajících ve vleku událostí na základě jednání jiných lidí na základě…
      To platí obecně.

    1. Vychází! Oni jsou strůjci problému Balkánu i Ukrajiny. Když se delilo Polsko, dělilo se mezi Pruskem nebo Rakouskem a Ruskem, Rusko je nepřítel, na Rakušáky a dnes Němce se zapomíná.
     Daleko více mrtvých měly české a moravskoslezké země za 1.světové války. Rakušáci stáli za vyvražďováním Srbů, Haličanů.
     První koncentrační tábor byl v Rakousku – Thalerhof , Němci tohle jen převzali.
     A byli to oni kdo vymýšlel různé nesmysly, jako Velká Albánie, pak ty rasové zákony, které převzalo Německo. I ten malíř krajinek byl Rakušan.

  2. „Středoevropská Unie“ – správný směr, dobrá myšlenka, dlouho se mi převaluje v hlavě. Ukazuje se, že v našem prostoru máme podobné problémy a že RU v tomto prostoru neexistovalo náhodou.

   „EU tak změnila kurz a dostala rozum“ – asi tak. Zatím to tak nevypadá.

   I s ostatním souhlas.

   1. Na TV Barrandov proběhl pořad Jaromíra Soukupa o české energetice. Rozkryl vazby státního podniku Vysokonapěťové energetické soustavy ČR a skutečnost, že se tato část energetické soustavy tajně oddělila od ČEZu. Tento podnik byl napojen na soukromou firmu OSINEK a všichni na soukromou banku, kam tekly nekonečné miliardy z veřejných prostředků. A protože šlo o soukromou banku, neskládala nikomu žádné účty. Prsty v tom měli kmotři ODS v čele s Patrikem Aulickým z Ústí nad Labem, Novákem a Ježkem, všichni z Ústí nad Labem. Napojeni byli další politici z ČSSD i ODS, včetně Petra Gandaloviče, který je velvyslancem v USA. Zde se točily miliardy z peněz zákazníků platících nesmyslné ceny za odběr elektrické energie. Všichni to věděli, včetně politiků a všichni drželi ústa, protože z toho fantasticky profitovali. Kteří ? No především ti z ODS a ČSSD ! Ona soukromá banka byla akciovka s akciemi na doručitele, tedy utajení vlastníci se sídlem na Kypru. Proč tam ? No, aby se dobře kradlo ve velkém a bez rizika….

    Každý spotřebitel platí měsíčně zálohy za odebranou elektrickou energii. Z toho se odděluje velký podíl, který jde do podniku „Vysokonapěťové soustavy“ a odtud do výše uvedené soukromé banky se sídlem na Kypru. To je tunel jako hrom, ale policie ani justice nekoná!

    Tak se buduje ten Fialův kapitalismus v Česku a nová politická kultura dle Fialy, jenomže to není budování kapitalismu, ale obrovská korupce a zlodějna a tedy mafiánský stát !!

    Andrej Babiš jim ten penězovod zašlápl. Odtud ta nenávist k jeho osobě !!
    Lze říct, že kradou hlavně úhlavní nepřátele Andreje Babiše !!!

    Tak už se probuďme ! Nikdo nás zachraňovat nemůže a i kdyby mohl, tak to neudělá. Co jsme si nesmyslnou volbou za pomoci změny zákona o volbě koalic posrali, to si také my sami musíme dát do pořádku !!

    A do pořádku to může dát právě jenom ALTERNATIVA (a vůbec – proč by se alternativa nemohla sjednotit právě pod tímto názvem?). Chce ten onoho, jak Vidlák příhodně píše, Čingischána ?

    Naše generace je již příliš stará na to, abychom se pokusili o pozvednutí moci, ležící na ulici.

    Proto:
    Čingischáne, probuď se !!

     1. Lenine probuď se, Brežněv se zbláznil a tvoje ideje na sto let zazdil.

      Bylo metrovým písmem napsáno na jednom dlouhém baráku v našem městečku. Následně přemalováváno každých pár let, když to zase vykouklo. A nakonec otlučeno i s omítkou.

  3. Dejme tomu. Jaký jednací jazyk?
   Navrhuji všechny podle složení, s tlumočením a překladem v reálné čase s využitím AI. Úředně i neúředně.

  4. Kadlas

   Těm blboňům co tady nadělali více než 3 biliony dluhů, a každé další dluhy co si eště napučují a skončí v zase jejich kapsách, sou jiné konstrukce už ukradený. Ti už to legálně ani nemusej dělat z blbosti, páč to mají zaplacený. Pomůže jedině denacifikace, demilitarizace, jedním slovem konec fašizace. A to nenabízí žádnej z těch vykutálenejch zvěrozvěstů. To by se ukázalo jedině ve volbách potřeb, padni komu padni.

 11. Idealismus nebo přímo dysrealistický syndrom není dobrým světlem vůdce na cestě k lepším zítřkům. Například se vám v tomto světle může nádoba jevit jako plná a těsně před přetečením, ale reálně není naplněná ani z poloviny. Literární pojednání na téma příchodu mesiáše není nový žánr. Třeba takový I. B. Singer jím popsal stovky stran ve svých knihách. Poučení ze srovnání víry a reality je, že hodně víry je živnou půdou podvodníků.

  Film, který se nám odvíjí před očima, je spíše první díl ze série o diktatuře jediného správného dobra. Když se podívám na věkovou strukturu diváků v kině ČR s volebním právem, tak ve věku 18-50 let jich je 4,5 miliónu a ve věku nad 50 let 4 milióny. Diváci v první a početnější skupině většinově považují promítaný film za banální, protože ukazuje jen to, na co jsou od mládí zvyklí a nic je proto nešokuje. Kverulanti jsou většinou z druhé skupiny, protože více zkušeností a neúčast v každodenní shánčlivosti může otevřít oči. Vidět ale neznamená chápat, proto jsou i ve druhé skupině v menšině.

 12. Tak jsem si pročetl celou diskuzi a vypichuji: Jedině vystoupení z EU ???
  Nevadí, že by EU tuto malou zemičky použila jako exemplární případ? A hlavně, stačí jen vystoupení, nebo by následovala právní smršť změn zákonů?
  – odstoupení od Green Dealu = uvalení vysokých cel na český export ze strany EU = konec průmyslu v ČR = majitelé přesunou výrobu do okolních zemí.
  – jednostranné uzavření hranic před migrací ?
  – konec dotací zemědělcům od EU = zdražení potravin nebo zásek do státní kasy
  – snížení ratingu ČR = velké zdražení obsluhy dluhů (státní, komunální, firemní, osobní – zejména hypotéky)
  … atd.

  1. Nevím, ale začínají silně převažovat škody vznikající setrváním v EU nad případnými škodami zapříčiněnými vystoupením.

   1. Vzhledem k faktu, že jsme obklopeni státy EU a hlavně jsme si převedli průmysl na subdodávky do Německa (již žádné investiční celky či alespoň finalizované kompletní produkty) by po vystoupení náš průmysl po zavedení vysokých cel, dle mého, zkrachoval.

    1. Zastávám stejný názor. Důsledky, které by vystoupení přineslo, bych klidně snášel i s širokou rodinou, ale nejsem si jist, jestli by ty důsledky snášela široká rodina se mnou:).

     1. Re: Eta, drvoštěp

      Jedna věc je zastavení odběrů subdodávek od nehodného soudruha, který nešlape brázdu, druhá věc je náhrada těchto dodávek od jiného soudruha, třetí věc je přestěhování výroby.

      Máte ponětí, co znamená rozborka výrobní linky, její převoz do nachystaných prostor vybavených patřičnými inženýrskými sítěmi, vyškolení pracovníků a samotný rozjezd linky?
      Máte ponětí, jak raketově rostou ztráty?

      Škodovka se dodnes nevzpamatovala z přechodného nedostatků čipů,

      1. Právě o tom mluvím, Targusi, jsem schopen vrátit se stylem života zpět do oněch dob, kdy všecko záleželo na houževnatosti a kooperaci rodiny. Jenom se obávám, že bych pak tak akurát kooperoval sám se sebou, ne z nedostatku vůle ostatních, ale z absence zručností a dovedností, takže zase nic:D

      2. No a proto dnes firmy funguji tak, aby mely vyrobni zavody na vice mistech. Nejviditelnejsimi pripady jsou treba Draslovka nebo PKN Orlen.

       Nic se odvazet nebude. Jen se to proste vyrobi jinde.

 13. Tak jsem si pročetl celou diskuzi a vypichuji: Rozhodné NE placenému školství ???
  Jenže to zároveň znamená, že:
  – téměř polovinu studentů na medicíně v Olomouci tvoří Slováci, kteří by si doma museli studium platit. Takto to platí český daňový poplatník, včetně plateb za ubytování a obědy v menze.
  – jako bonus zbývá málo místa pro české studenty, kteří se na školu nedostanou a tak jdou na pracák a za rok to zkusí znova.
  – a tito (flexibilní typy) nemají po vystudování problém jít pracovat třeba do Vídně.

  1. – téměř polovinu studentů na medicíně v Olomouci tvoří Slováci, kteří by si doma museli studium platit.

   toto napis 100x a najdi si v tom chybu, dilino jebnute

   iba kokot tvojho kalibru moze mat v hlave ideu, ze za riadne studium mediciny na niektorej fakulte mediciny na niektorej univerzite na SK je pre obcana SK studium spoplatnene.

   Je mozne ze nerozumies slovensky a si si nieco precital a teda ako kokot si to zle pochopil, paznecht sprosty, lofasz

   https://www.fmed.uniba.sk/fileadmin/lf/studium/SK/legislativa/Vp_2021_27_Priloha.pdf

   Citaj a ked nerozumies, daj do prekladaca.

   1. Milý slovenský příteli, pravdou je, že na slovenských státních vysokých školách není studium zpoplatněné. Pravdou také je, že množství studentů medicíny ze SR na českých fakultách je vcelku veliké a představte si, nikoho to tady nevzrušuje. A teď si to představte opačně…

    Nechápu, co Vás přimělo k tak nepřiměřené reakci, že hned nazýváte spoludiskutéra lófasem, ale chápu náturu obyvatel horního Uherska a umím se inkulturovat: Takže zalez dom před zrcadlo, jestli nějaké máš, ty ubohý ofcomrdku, a nafackuj si. Přilez sem s pokorou až se naučíš slušnému vychování, jestli teda víš, co to je.

      1. Jo, takže běžný studijní program zpoplatněný není, jen cálujou délesloužící, pak ti, co studujou na více frontách, cizojazyčníci…v tom měl Zvedavec pravdu, ale ta forma, kua, na ranu, tupoň!:)

   2. Bing mi odpověděl:
    Školné na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave pre denné štúdium je 2 000 € za akademický rok.
    Nešlo by to bez urážek?

     1. Každopádně dceři letos při přijímačkách na Lékařskou fakultu UP v Olomouci, když nechápala, proč je tam tolik Slováků, ji dva nezávisle na sobě, řekli, že by doma museli platit školné a tak se jim vyplatí studovat v Olomouci.

     2. Což je stejné jako v ČR.
      I zde je délestudujícím vyměřováno školné OD 25 000.- Kč/rok (jednotlivé školy jsou v tom ohledu značně kreativní), což bajvoko odpovídá těm 2000 Eur.

  2. Ke studiu na medicíně-stačí, všichni studenti ze zahraničí budou muset své studium zaplatit. Slováci jsou ze zahraničí, nechápu, proč bychom jim studium měli platit ze svých daní.
   A samozřejmě nejen na medicíně.
   No a to je asi tak vše.

   1. Protože jsme v EU a smlouvy jsou již podepsány. Něco v tom duchu, že každý občan ze státu EU musí mít stejné možnosti jako domorodec. Takže jedině vystoupit z EU nebo nějakou výjimku (nepravděpodobné).

    1. no ale ono je to presne aj u nás, vyštudujú doma na SK a „žeriavy“ tiahnú za lepším do CZ alebo Nemecka také „kuťafazs“ zostane doma na SK 🙂

   2. Človeka dosť šokuje, ako niektorí ľudia dokážu scestne uvažovať, bez toho, aby poznali situáciu. Na Slovensku vôbec nepanuje nadšenie, že naši študenti študujú v Čechách, a to z jednoduchého dôvodu, že väčšina sa už na Slovensko nevráti. Hovorí sa tomu odliv mozgov a v konečnom dôsledku sa to Českej republike bohato vypláca. Samozrejme vina nie je na českej strane, ale na tupých nekompetentných ministroch školstva na Slovensku, ktorí už takmer 30 rokov, kazia čo sa dá. Výsledok je tristný, financovanie slovenského školstva je zhruba tretinové v porovnaní s Čechami.

    1. Přesně tak, díky za nanejvýš objektivní a slušný příspěvek. Vzhledem k tomu, že dobře znám slovenské reálie, tak jsem vyosen z toho, že není naděje na zlepšení. Všecko jde do kopru a školství, které je základem budoucího směrování společnosti, je dlouhodobě podfinancované, zideologizované a přefeminizované…jak říká jeden můj bodrý kolega, chce to „veliké splachovadlo“.

     1. K tomu bych si dovolil podotknout, že dokud stát byl společný, nikoho by nic podobného-se školným i pro slovenské studenty- ani ve snu nenapadlo.
      Jenže bohužel. Dnes je realita jiná a holt jsou to cizinci.
      Takže ať tak nebo tak, tato skutečnost se jednou bude muset řešit.
      Brusel nebrusel.

      1. Zatím je to, paradoxně, výhodné spíše pro nás, vezmeme nadané slovenské studenty s vědomím, že malá část uteče na západ a ještě menší se vrátí dom, ale nám tady zůstane vcelku solidní fundament dobrých doktorů…prozatím žádná strana nedrží černého petra.

          1. To je dobrá odpověď. Jen mně zaráží, že víš něco navíc, já čím jsem starší, vím něco namíň, jsi prostě dítě štěstěny:)

  3. Mám slovenského lékaře, který tu po studiích v Brně zůstal!
   Většina mladých Slováků je na Moravě v malých městech, pokud je vyrazíte, dopadneme jako se zubaři. V Ostravě je také nějaká fakulta, ale ti jsou buď v Ostravě anebo jako dcera bývalé kolegyně na letišti v Amsterodamu, pochopitelně tam žádnou lékařskou praxi nedělá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *