18 července, 2024

Komu byl nebezpečný Prigožin?

Tuto otázku si kladou mnozí a odpovídají různě, podle osobních preferencí či získaných informací. Hvězdný reportér Seymour Hersh, který na základě informací od zdroje uvnitř amerických zpravodajských služeb v únoru přesvědčivě tvrdil, že všechny stopy výbuchu plynovodů Nord Stream vedou do Washingtonu, má tentokrát také jasnou odpověď – Putinovi.

Předkládám jeho článek z platformy Substack a nikoho nenutím, aby tomuto zdůvodnění věřil. Očekávám též, že komentáře budou psát jen ti, kdo si článek přečtou. Hershův zdroj je i nyní činitel uvnitř CIA, takže kdykoli budete číst, že „úředník“ něco sdělil, bude to úředník tajné služby.

Překlad článku PROČ PUTIN ZABIL PRIGOŽINA začíná úvodem:

„Rusko se snaží vyhnout přímému střetu s NATO, zatímco upevňuje svou kontrolu nad východní Ukrajinou“.

A pokračuje:

Během posledních dvou pozdních letních týdnů jsme se ohlédli za minulými americkými vojenskými katastrofami, takže je na čase, abychom vás informovali o pokračujícím šílenství na Ukrajině.

Začněme důsledky smrti Jevgenije Prigožina, vůdce Wagnerovy skupiny, minulý měsíc. Tento žoldák vydělal jmění tím, že pronajímal své síly jako zbraně, převážně ve střední Africe, a jeho skupina utrpěla obrovské ztráty v brutálních a úspěšných bojích dům od domu na začátku tohoto roku ve městě Bachmut proti stejně statečné ukrajinské armádě. Ruský prezident Vladimir Putin koncem června přiznal, že Kreml zaplatil Prigožinově armádě, jejíž mnozí příslušníci byli rekrutováni ve věznicích, mezi květnem 2022 a květnem 2023 téměř 1 miliardu dolarů. V předchozích sloupcích jsem uvedl, že povstání, které Prigožin zahájil v červnu, bylo daleko od hrozby pro Putinovo postavení, jak o tom v jednom kuse psala západní média. Místo toho to byl historicky ruský způsob, jak odsunout na vedlejší kolej často problematického vůdce žoldáků.

Prigožin a jeho redukované Wagnerovy síly byli po přerušené vzpouře uloženi k ledu a mnoho členů Wagnera bylo začleněno do ruské armády. Putin zařídil, aby Prigožin a to, co zbylo z jeho žoldnéřských sil, byli zahnáni do exilu v Bělorusku.

Ale Prigožin se tam nezastavil. Začátkem srpna se objevily zprávy o napětí na hranicích, protože zbytek skupiny Wagner provedl řadu průniků do vzdušného prostoru Polska a znepokojivé hrozby se objevily na hranicích Litvy, Lotyšska, Estonska a Finska. Pro Putina bylo vyvolání stížností ze strany zemí NATO neodpustitelným proviněním. ‚To bylo ono,‘ řekl mi informovaný úředník americké zpravodajské služby.

Viktor Orbán, premiér Maďarska, který má blízko k Putinovi, byl jedním z mála západních vůdců, kteří veřejně odmítli důležitost Prigožinovy krátké vzpoury. V rozhovoru pro Bild, konzervativní německý deník, Orbán řekl: „Když je [povstání] zvládnuto do 24 hodin, je to znamení síly. . . . Putin je prezidentem Ruska, takže pokud někdo spekuluje, že by mohl padnout nebo být nahrazen, nerozumí ruskému lidu ani ruské mocenské struktuře.“

‚Prigožin provokoval NATO a musel odejít,‘ řekl americký zpravodajský úředník. ‚Poslední věc, kterou chtěl Putin udělat, bylo dát NATO další důvod k tomu, aby překonalo své rostoucí pochybnosti o nekonečnosti financování [ukrajinského prezidenta Volodymyra] Zelenského.‘

Takže úředník řekl: ‚Putin to udělal.‘ Prigožin se stal příliš nebezpečným.

Letadlo Wagner Group s Prigožinem bylo roztrháno na kusy krátce po startu z Moskvy 23. srpna. Spolu s Prigožinem bylo údajně zabito šest jeho podřízených a tři členové posádky. Letadlo bylo předtím nečekaně staženo z letové linky a den před havárií bylo opravováno. ‚Tehdy se to stalo‘, řekl úředník zpravodajské služby s tím, že pumy se zpožděnými zápalnicemi byly umístěny do podvozku. Bomby byly nastaveny tak, aby explodovaly po zatažení kol.

Úředník se také vyjádřil zcela jinak než nedávné návaly amerických a evropských zpráv, že ukrajinská protiofenzíva, která byla zahájena na začátku června, začala v posledních několika týdnech dosahovat významného pokroku v pronikání do tří vrstev ruské obrany. ‚Kde berou reportéři tyhle věci?‘ zeptal se. ‚Existují příběhy o opilých ruských velitelích, kolem kterých Ukrajinci pronikají přes tři linie ruské obrany a budou se tak moci dostat zpět do Mariupolu.‘ Přístavní město Mariupol na severním pobřeží Azovského moře bylo na jaře roku 2022 obléháno ruskými silami a padlo po třech měsících lítých bojů. Kdysi město se 450 000 obyvateli se přestavuje na vzorové ruské město a v březnu ho navštívil Putin a ruské televizní štáby. Je to město v Doněcké oblasti, jedné ze čtyř provincií na Ukrajině, které Rusko loni v září anektovalo. Od té doby zpřísnila ruská politická a vojenská kontrola nad regionem.

„Cílem první ruské obranné linie nebylo zastavit ukrajinský útok,“ řekl mi úředník, „ale zpomalit jej, aby v případě ukrajinského postupu mohli ruští velitelé přivést zálohy k opevnění. Neexistují žádné důkazy o tom, že by se ukrajinské síly dostaly přes první linii. Americký tisk dělá cokoli, kromě poctivého informování o dosavadním selhání protiofenzívy.

‚Co se stalo po použití kazetových bomb Ukrajinou? Neměly otevřít dveře? A Zelenskij nyní tvrdí, že Ukrajina má hypersonické bomby. Kecá jako vždycky. Kde je inženýři a vědci vyrábějí? Někde v bunkru? Nebo v Kyjevě? Předstírá – zdržuje, jak nejvíc to jde?‘

‚Tady je klíčový problém,‘ řekl mi úředník. ‚Tento druh zpráv od vojenské zpravodajské komunity se dostává do Bílého domu. Existují i jiné názory,‘ řekl, zjevně s odkazem na Ústřední zpravodajskou službu (CIA), které se do Oválné pracovny nedostanou. ‚Co se bude dít? Budeme podporovat Ukrajinu donekonečna? Není to stejné, jako bychom bojovali s Führerem v Německu nebo s japonským císařem. Nedávno bývalý viceprezident [Mike] Pence řekl, že pokud nebudeme bránit Zelenského na Ukrajině, přijde na řadu Polsko. Je to politika Bílého domu?‘

‚Pokud ano‘, řekl úředník, nebude vítězná. Zelenskij nikdy nedostane svou zemi zpět.‘ Ukrajinský vůdce nedávno odvolal ministra obrany Oleksije Reznikova kvůli opakovaným obviněním z korupce. Nahradil ho Rustem Umyerovem, členem opoziční strany, který jako krymský Tatar bude prvním muslimem na Ukrajině, který bude sloužit jako vládní ministr.

V článku na titulní straně tento týden Washington Post označil tento krok za významný krok v boji proti korupci. Minulý rok sloužil Umyerov jako šéf ukrajinské privatizační agentury a získal chválu za zavedení masivních auditů a odstranění údajné korupce a zpronevěry finančních prostředků.

Úředník rozvědky měl na nového ministra obrany mnohem jiný pohled. ‚Ten nový,‘ řekl mi, ‚je ještě zkorumpovanější. Vedl prodej státního majetku a vydělal jmění. Má obrovskou vilu na Mallorce.‘ Umyerov nebyl na seznamu pětatřiceti zkorumpovaných ukrajinských činitelů, který ředitel CIA William Burns předložil Zelenskému na tajném jednání v lednu. ‚Nebyl na Burnsově seznamu,‘ řekl úředník. ‚Seznam nebyl telefonní seznam podvodníků; jen těch, kteří mají přístup k americkému vojenskému a ekonomickému financování.‘ (O Burnsově setkání se Zelenským jsem psal v dubnovém sloupku.)

Dnes se ve Washingtonu nemluví o nutnosti příměří a mírových rozhovorů. Zatímco prezident Biden usiluje o další pomoc pro Ukrajinu ve výši 40 miliard dolarů od stále více pochybujícího Kongresu, z Pentagonu a Bílého domu slyšíme, že budeme v této válce tak dlouho, jak to bude potřeba.

‚Mezitím Putin‘, řekl úředník, ‚nemobilizoval své síly na základě našich politických záměrů. Vede Velkou vlasteneckou válku‘ a je mu jedno, jestli ho průzkumy veřejného mínění v Americe vidí jako dalšího Adolfa Hitlera.‘“

30 thoughts on “Komu byl nebezpečný Prigožin?

 1. Pravděpodobně Kreml neposlušné velitele i manažery, když už je nepotřebuje, nahrazuje poslušnějšími. Žoldáky bude používat dál ale s jinými veliteli pod logem firmy Redut.
  Jako v minulosti, když císař zasáhl proti Albrechtovi z Valdštejna, který nejdřív jako válečný podnikatel byl užitečný, rekrutoval rekordní počty žoldnéřů, ale potom zašel příliš daleko, když začal sám jednat se Švédy a možná snít i o královské koruně. Byl nahrazen.

 2. Já jsem zase četl, že ruský stát / Putin ho přestali normálně chránit, a tím pádem prý komukoliv umožnili, aby Prigožina zabil. Ať už to byl Západ nebo kdokoli jiný v Rusku.

 3. Celá záležitost s Cem?

  Je a dlouho zřejmě zůstane i přes Hershe a jeho „zdroje“ mlhavá. Přitom, ne že ne by neměl VVP motiv i možnosti.

  Na druhou stranu, Prigožin by byl blázen, kdyby takovým způsobem dráždil hada bosou nohou a nedomýšlel důsledků.

  Za mne zůstává:

  Prigožin, na to jaký měl životopis a co a jak prováděl a mluvil, měl nepřirozeně dlouhý život a jeho smrt byla k s přihlédnutím k jeho životopisu naprosto přirozená.

 4. Pohádky ovčí babičky v podání Sey Hershe, který slouží jako amplión některé skupině v CIA.
  Západní a ještě více americké představy o „Putinovi“, ruských poměrech a systému ruské vlády jsou jak od 8-mi letých idiotů.

  Samotný článek je idiotský, protože těžko by Putin vraždil Prigožina a nejvyšší velitele PMC Wagner takhle veřejně, navíc s nevinnými piloty a letuškou, ještě k tomu v čase vyvrcholení BRICS summitu. Když si ho mohl zavolat prostě na audienci a tam ho střelit pistolí do hlavy. Ale Putin opravdu není z debilního amerického seriálu o mafiánech.

  Letadlo mohlo havarovat díky strukturálnímu poškození vlivem podtlaku při nastoupání do výšky, buď díky sabotáži nebo zanedbané údržbě – což mohou mít na svědomí sankce; při létání po různých mizerných letištích v Africe mohlo dojít k nějakému poškození nebo únavě materiálu. Odfláknutá oprava? Takové věci se stávají velice běžně. Pokud to byla bomba, vyšetřování to snadno zjistí ze zplodin výbuchu a typu poškození trosek.

  Článek je natolik plný úplných hovadin, že nemá cenu to pitvat jednu po druhé.

  1. Matoucích zpráv (falešných cílů) už bylo tolik, že pravdy se nedobereš. Dokonce se některé, protože už není možné vymyslet nic lepšího (leda snad zásah z neviditelného UFO na přímý příkaz gosudara – má na ně krizovou frekvenci) shodují, ač jsou z různých zdrojů a vycházejí z různých indicií.
   Shodneme se na tom, že tam nejspíš byl. Ostatní informace (třeba, že to druhé letadlo mělo naprosto stejný seznam cestujících) nejsou podložené žádnými důkazy. Jestli tam nebyl, vypluje to časem na povrch.
   Důležité je, co z odstranění hlavy Wágnerovců vyplyne. A to se teprve uvidí. Teoretizovat o tom je ztráta času.

   1. Můj pohled na věc je trochu jiný. Z Prigožina udělala média hlavu muzikantů, ale těžko byl něco více než tiskový mluvčí a kanál, kterým k muzikantům tekly peníze.
    Muzikanti byli výtvorem GRU a v čele velení stáli bývalí důstojníci s vazbami na GRU. V květnu 2023 byl najednou k muzikantům přesunut generál-plukovník Mizincev(KoZa ho nazývá syrským řezníkem nebo řezníkem z Mariupolu) do funkce zástupce velitele. Po smrti Utkina stane v čele.
    Podle načasování to vypadá na KoZu(události nepříjemné pro Putina se dějí zásadně tehdy, když má „velkou“ akci – olympiáda, setkání vysoce postavených politiků), podle následujících událostí se to dá interpretovat tak, že v souboji GRU-armáda zvítězila armáda.

   2. Obrázek v Západních žumpách o Prigožinovi je úplně falešný – a jistě aktivně přiživovaný z ruské strany; koncekonců, válka je klamání v klamech jiných klamů (abych parafrázoval Dunu). Prigožin byl „frontman“ asi jako v hudební skupině – hlavní je produkce v pozadí, v tomto případě z GRU.

    Jisté není nic, ani že někdo takový jako Jevgenij Prigožin kdy existoval. Celá šaráda s PMC Wagner je ruskou reakcí na amícké/Západní žoldácké operace v tajné režii USA/Britanistánu, ať už si říkali Blackwater/Academy, Gladstone či jinak. „Věrohodné popření“ účasti státu na různých akcích v Africe i jinde.

    Viděl bych to tak, že nyní při všeobecném útoku na Rusko ze strany USA/Západu už Rusové žádné takové krytí nepotřebují, klidně někam do Afriky nebo kam pošlou „s otevřeným hledím“ své vojcly bez ohledu na amícké žvásty v žumpách o „intervenci“. Tudíž celá šaškárna s PMC Wagner pozbyla smyslu, a byla tedy ukončena.

    Zda letadlo s Prigožinem či někým jiným spadlo či nespadlo, je otázka. Nehody se stávají – když někdo hodně létá jak motorová myš sem a tam, občas spadne. Zní to celkem věrohodně, ale to nemusí znamenat, že je to není úplně celé vymyšlené a nahrané.

    1. Také to vidím tak, že
     1. Rusko už nepotřebuje krýt zájmy státu pomocí angažmá nějaké PMC
     2. velcí ruští hráči, kteří byli přes PMC napojeni na státní cecík, oželeli zisky

     Běh událostí po „muzikantské rebelii“ mě přivádí k domněnce, že cílem divadla bylo zajištění bezpečí(=odvrácení možného útoku) pro Kaliningrad a Bělorusko .

  2. Pro K42:
   Ten váš první odstavec to přesně vystihuje. Jsou to žvásty. Něco jako Svobodná Evropa před rokem 89. Tím nemá cenu se vůbec zabývat.

 5. Úžasná soustava lží soudruha agenta banksterské zločinecké CIA.

  😇„Co se bude dít? Budeme podporovat Ukrajinu donekonečna?“

  Když cílem majitelů Black Rock je privatizace nejen Ukrajiny, ale i Ruska. A boj za Great Reset, velký fašismus, kapitalismus zúčastněných stran. Na tenhle zločinný podnik dodávají válečné harampádí souvěrci ve vládách protektorátů FED & NATO.

  😇„Není to stejné, jako bychom bojovali s Führerem v Německu,“

  tohle he síla! Kdo Führera v Německu dosadil? Morgan, Rockefeller, Warburg. Ti bojovali s Německem? Nebo spíš s Ruskem prostřednictvím Německa. Teď tuhle roli vyfasovala Ukrajina.
  Maskot přes privatizaci, čili rozkrádání ve prospěch Black Rock , a nyní ministr války, je muslim, jo?
  Teď tu o Červené Karkulce.🎭

 6. Pro nás v Kotlince víme, že se napřed musí soudně vyřešit britští Skripalovi, poté naše pěkně české Vrbětice, také soudně. A pak možná bude čas na Progožina. Ale s ním to dopadne jako s Nord Streamem.
  Nejzajímavější ovšem je kolik je Putinů. Podle ukrajinského šéfrozvědčíka Kyrylo Budanova jsou tři ušatci, originální, co je rok po smrti a další dva velký a malý. Čím se jejich uši oba liší je „budanovo tajemství“.
  Někdo dokonce tvrdí, že i ten originální Putin byl jen pouhý dvojník a dokonce, že Putin je krycí jméno. Pak ovšem dva živí ušatci nemohou být Putinovi dvojníci. Jsou to jen dvojníci jeho simulákra.
  Začíná to být složité.

 7. Prigožin, přes všechny zásluhy, kterých je opravdu hodně, se stal neřízenou střelou.
  Trochu to připomíná Khakimana. Jen s tím rozdílem, že ten má zásluhy jako varietní umělec. Ale i on se vymknul z ruky těm, kteří z něj učinili prezidenta. A teď, co s nim?

   1. Je mi to jasné. Chybět bude. Je to velká škoda, že si ukousnul větší kus koláče, než stačil sežrat.
    ( Pokud tedy všechno proběhlo tak, jak se to dneska jeví. )

 8. Možné je ledacos. Četl jsem řadu článků, i od lidí z Wagner group. V podstatě existuje celé spektrum názorů. Vůbec nemusel být Putin. Možných adeptů je celá řada, z Ruska i ze Západu. Myslím, že se pravdu nedovíme.
  Pokud jde o Hershe, anebo dokonce o toho agenta CIA, byl bych hodně zdrženlivý.
  Proboha, ti lidé nejsou jako čtenáři Litterate, kteří klábosí na síti pro své potěšení. Oni píšou své zprávy kvůli nějakým zcela konkrétním účelům, na pokyn z vyšších míst. Aby nějak ovlivnili veřejnost. Přitom to ovlivnění vůbec nemusí být primitivní a přímočaré. Řekl bych, že víceplánovost a komplikovanost je jedním z typických, základních rysů takovýchto sdělení.
  Pro mě jakékoliv tvrzení příslušníka tajné služby o nějaké skutečnosti znamená značnou pravděpodobnost, že to bylo úplně jinak (i když tomu tak být nemusí – viz. „víceplánovost“).
  V poslední době fungují tajné služby jako píárové firmy, známe to dobře i z naší „demokratické“ republiky. Jakékoliv tvrzení člověka z kruhů, které jsou „in“ má značnou potenci veřejné mínění modifikovat potřebným způsobem, proto se taky často využívá. Kdyby lidé z tajných služeb mohli volně plácat své názory, nebyly by ty služby tajné.
  Další věcí je jakási mytizace Putina, jako anděla nebo ďábla, podle zaměření respondenta. Nemyslím si, že ten člověk má takovou moc. Myslím si, že se jedná o viditelného představitele jedné mocenské skupiny. Je zjevně inteligentní (na rozdíl od většiny západních veřejných činitelů), ale to příliš nevypovídá o jeho reálné osobní moci. V Rusku se určitě nejedná o jedinou mocenskou skupinu, i když v současné době jde o skupinu vládnoucí.

 9. Můj názor je, že žádná „vzpoura“ proti Putinovy nebyla, šlo o další zpravodajskou hru jak ukázat „Západu“ jak je Rusko slabé a nejednotné. Je potřeba ve mlýnku pomlít další maso a peníze poskytnuté Západem Ukrajině. Prigožinovo strategické umístění do „vyhnanství“ v Bělorusku, kde de-facto Wagnerovci zmařili otevření druhé fronty a postrašili pobaltské státy bylo také plánované. Jeho „smrt“ má podobný smysl, zase ukázat slabost Putina a nalákat Západ v další podpoře Ukrajiny a tím jeho vlastní oslabovaní. Možná tímto Putin strategicky otevřel druhou frontu pro Západ v Africe, kdy začnou lít peníze a techniku do potlačení vojenského převratu v Nigeru… další oslabení Západu a další přimknutí části zbytku světa k Rusku a Putinovi. To považuju strategicky za dobrý plán, kdy CIA ví kulový co se kde děje a opět spekuluje ve stylu pohledu na bojiště západní optikou… uvidíme jak to bude pokračovat dál. Zbytek světa se sjednotí v opozici pod vlajkou BRICS a zjevně vznikne pod hlavičkou BRICS i nějaká protiváha NATO, dříve či později, na základě smluv o vzájemné hospodářské a později i vojenské pomoci.

 10. Ten Seymour Hersh už asi klesl na úroveň našeho Kmenty nebo Slonkové, a nechá se vodit za nos při „aktivních opatřeních“ agentů CIA ….
  To „aktivní opatření“ je smysluplný termín bývalé KGB a STB, oproti dnešní debilní a nesmyslné služební hatmatilce CIA a jejich poskoků …
  Žeňa Prigožin s jeho týmem je a bude Ruské federaci i Putinovi jako živý a zakonspirovaný ještě hodně prospěšný ….
  Největší výpovědní hodnotu k poznání jak se věci měly má ta fotka přiložená k článku …, všechno shořelo na prach, a nikdo nemohl zjistit kdo byl nebo vůbec nebyl na palubě letadla ….

   1. tak kludne moze byt Hersch vedeny tajnymi sluzbami podla potreby……oni mu dodavaju info (nie nutne pravdu),on publikuje, navyse je kludne mozne, ze sami tomu aj veria. Pravda je, ze to, ze cele vedenie Wagnerovcov nastupilo do jedneho lietadla (asi prvykrat vobec), pricom to druhe letelo povedla a pri Prigozinovej paranoi to naozaj smrdi skor spravodajskou akciou……aj ked samozrejme momentalny skrat vo vedomy je vzdy mozny, historia by vedela rozpravat.
    Ale na druhej strane sa hovorilo o velkej sume penazi a zlata u neho, pricom mu to FSB nechala a spitalo sa o zalohe od CIA. Je mozne aj to, ze bud ho tito odpalili kvoli nesplneniu kontraktu alebo sa sam v spolupraci s Putinom „odbachol“, aby ho az tak nehladali. Putin tiez oznamil jeho smrt prilis rychlo na testy DNA, ak si dobre pamatam

 11. Myslím, že je brzy na nějaké závěry a spekulace. Ik dyž je zajímavé jak amívi se točí jako obvykle jako korouhvička. Jsou důležitější věci než řešit jeho. Moc bych z to nedala, že někde v nějaké z jeho podniků s tou kuchařskou čepicí sází vaj ca či dělá b eefStroganov. A celé je to jen kalení vody. ˇCas ukáže.

 12. Úředníkem zdůvodněné motivace Putina, proč bylo pro Rusko výhodné Prigožina uklidit, považuji za velmi pravděpodobné a reálné. Čemu se zdráhám uvěřit, je že by podrazil svého souvěrce a bratra. Demonstrativní způsob uklizení jistě vyvolal kýžený umělecký dojem a jedno oko nezůstalo suché. Skutečným zabitím souvěrce a bratra by by Putin devastoval důvěru nejužšího kruhu. A to by negovalo všechen úředníkem zmíněný prospěch. Mystifikace a válka jsou rodné sestry.

  1. Tady ale končí legrace. Pokud se Prigožin projevil jako horlivec, tak by uvážlivé politice VVP jen škodil.
   Ve válce si prostě každý nemůže dělat co chce.
   Teď by to chtělo nějak rozumně se postarat o všechny Wagnerovce a zejména o jeho rodinu, která přišla o živitele.

  1. Tak vám nevím, nějaký ouřada z CIA a ví toho možná víc než VVP… Asi dobrý oddíl ta CIA nebo co je to za organizaci. Jestli tam takhle všichní vědí všechno, s námi amen!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *