18 července, 2024

Koloběžka

…aneb, jak vysvětlit šestiletému dítěti, že je všechno v prdeli…

Jak jsem minulý týden avizoval, o uplynulém víkendu jsem zavítal do západních Čech, kde jsme si s mými dětmi sjeli jeden úsek řeky Ohře. Ale nebyl to jediný důvod mého odcestování z gruntu. Jednak jsem se krátce podíval za rodiči, které teď nejspíš delší dobu neuvidím, protože benzín bude drahý (a nebo vůbec nebude) a jednak jsem si chtěl udělat čas na pořádný pokec s onou ukrajinskou rodinou, u které jsme se kolektivně zasadili o to, aby jeden ukrajinský chlapík v jatečném věku neskončil v mlýnku na maso někde na Donbase.

Všechny body svého plánu jsem splnil. Vyslechl jsem si od maminky celou řadu doporučení pro výchovu mých dětí, tatínek mě vážně a důrazně varoval před psaním tohoto blogu, protože by se nechtěl dožít mého pobytu v tjurmě… a setkal jsem se s panem profesorem ze Záporoží, jeho manželkou, dcerou, dvěma vnoučaty a zeťákem, který utekl hrobníkovi z lopaty. Pochopitelně nebudu uvádět jména a pokud nějaká přece jenom uvedu, budou smyšlená. Ale začnu od začátku…

Celé to začíná panem profesorem, který nemá rád Rusy, protože mu teď ničí jeho město a brzy i jeho daču, na které celý život dělal vlastníma rukama, tahal cihlu po cihle a těšil se, až se jednou bude dívat na slunce, jak zapadá za Dněprem. Jeho profesí je IT design a pracoval v rámci univerzity pro jakousi západní firmu, takže placen byl v dolarech a nežil si úplně špatně. Jeho spolupráce s onou západní korporací probíhá neustále, takže stále má nějaký přísun peněz ze kterých dokáže udržet nad vodou svojí migrační existenci i s manželkou, mladými a vnoučaty.

Pan profesor sice nemá rád Rusy, ale Banderovce přímo nenávidí. A tak teď žije v trochu schizofrenní situaci. Na jedné straně naprosto chápe ruskou motivaci poslat všechny banderovské nohsledy přímo za Stěpanem, protože ukronácků zažil za svůj život víc než dost a už dlouho s obavami sledoval jejich rojení a vyhrocování situace, ale na straně druhé jsou to ruské rakety, ruská děla a ruské granáty, co mu za pár neděl rozstřílejí jeho celý nemovitý majetek, protože on nepochybuje ani trochu, že východní břeh Dněpru je nezbytné ruské minimum v této válce. A tak má dokonalý přehled o současném stavu fronty a ví, že jeho záporožský byt potřebuje asi třicet kilometrů ruského postupu, aby byl v dostřelu a jeho „dača“ přijde na řadu ještě dřív.

Měl jsem pro jeho pocity pochopení. Ono je hezké mluvit o velkých civilizačních cílech a slavné budoucnosti, ale když pak ve jménu této budoucnosti zbude z vašich celoživotních snů jen hromada suti, tak to jaksi ztratí na efektu. Je vám houby platné sledovat boj proti zlu, když ten boj probíhá prostřednictvím vašich statků a hrdel. Ale na druhou stranu pan profesor nikdy neztratil kontakt s realitou, nic si nenamlouval, nehleděl na skvělou západní a demokratickou Ukrajinu růžovými brýlemi a když to pak celé začalo, tak mu stačil jeden nízký přelet ruské stíhačky, abysvé sny oželel, naložil manželku, dceru a vnoučata a odjel do Čech.

Jo a víte proč sem? Protože i on zná český pragmatismus. Jeho koníčkem je evropská historie a tak měl celkem jasnou představu, že tady i špatné příběhy končí relativně dobře. Pokud se dá někde přežít válka, tak tady u nás. Tady se přece vždycky včas přidáme k vítězům a nejvíc se toho tady naválčí hubou. Když uteče sem, tak dál už utíkat nebude muset… Zajímavé že?

Nejhůře to ovšem nesla jejich šestiletá vnučka. Najednou bez táty, daleko od domova, všechno je jinak, celý její svět je pryč. Zkuste šestiletému dítěti vysvětlit, že všechno je v troskách a na jednoho malinkatého človíčka dějiny jaksi neberou ohledy. Zkuste tomu človíčkovi vysvětlit, proč tu táta nemůže být.

Vnučka si to pak v hlavě všechno promítla do koloběžky. Doma v Záporoží koloběžku měla. Tady ji nemá. Proč tady nemůže mít koloběžku? Proč když tady není táta, tak nemá alespoň tu koloběžku? Táta odjet nesměl, ale koloběžku přece vzít mohli… Koloběžka se stala vším, všechno se točilo kolem koloběžky. Naštěstí to celé mělo dvojitě šťastný konec. Táta se jí vrátil a možná jí jednou bude moci vysvětlit, jak nejisté to do poslední chvíle bylo. A teď v neděli dostala i tu koloběžku…

Z plačtivé a uťáplé holčičky je už zase normální dítě, které má všechno, co potřebuje… Až mi slzy vytryskly, když jsem se na to díval.

Celá rodina pořád doufá, že se bude moci vrátit domů. Ptal jsem se, jestli by byli raději, aby kolem byla Ukrajina nebo zda bude lepší Rusko. Odpověděli mi úplně stejně, jako kdysi můj ukrajinský dědeček. Hlavní je, aby byl mír. Pro obyčejného člověka je to důležitější, než vlajka na radnici. Protože když je mír, tak je možné nosit cihly, stavět základy a snít, že jednou budete z vlastní terasy koukat na širý Dněpr, pozorovat, jak za ním zapadá slunce a poslouchat, jak si děti hrají na dvorku.

Ovšem celá rodina si stejně tak zcela jasně připouští, že se možná nikdy nevrátí. Pan profesor snad ještě chvíli bude v přízni západní korporace a bude moci dělat i v exilu. Dcera má teď od července už práci. V jedné pobočce nadnárodního gigantu vyrábí „klemniky“ – elektrikářské svorky. Zeťák si práci intenzívně hledá a když nehledá, tak vozí dříví na zimu. Jsou schopni platit nájem i inkaso, ukrajinské auto jim ještě nějaký ten rok bude sloužit, ošacení a obutí mají. Stejně jako my s obavami hledí na rostoucí ceny energií a jídla, ale při trošce skromnosti to zvládnou na stejné úrovni jako my. Pomoc už nepotřebují. Do konce roku zřejmě budou „splácet“ dluh na vyplacení mladého z válečné mašinérie, ale mají slušnou šanci, že i to bude mít svůj konec. I díky vám čtenářům splácejí o pětinu méně.

Když jsme se loučili, pozvali mě k sobě. Samozřejmě až bude po válce a pokud se budou mít kam vrátit. No, já na tom žádnou zásluhu nemám, to vy jste zařídili, aby jim shůry spadly zlaťáky, zrovna když je potřebovali nejvíc. Ale jestli celý tento příběh bude mít šťastný konec, tak tam za nimi pojedu a udělám z toho pro Kydy fajný cestopis. Potom už snad bude možné ho udělat i se jmény a fotkami.

216 thoughts on “Koloběžka

 1. Z AK:
  Ruské ministerstvo obrany zveřejnilo anonymizované údaje o výskytu protilátek proti infekčním agens u ukrajinských vojáků: 33 % vyšetřených bylo nakaženo nebo onemocnělo hepatitidou typu A, více než 4 % horečkou s renálním syndromem a 20 % západonilskou horečkou.
  „Čísla jsou výrazně vyšší než statistický průměr. Vzhledem k tomu, že Pentagon tyto nemoci aktivně zkoumal v rámci ukrajinských projektů, existuje důvod se domnívat, že příslušníci ukrajinských ozbrojených sil byli jako dobrovolníci zapojeni do experimentů, jejichž cílem bylo posoudit snášenlivost nebezpečných infekčních nemocí.“…
  „Mohou existovat důkazy o profylaktickém podávání antibiotik a přípravě vojáků k plnění úkolů v podmínkách biologické kontaminace, např. látkou cholery, což nepřímo potvrzuje informace ruského ministerstva obrany o plánování použití biologických látek ukrajinskými speciálními jednotkami.“
  ———————–
  A já dodávávm: Ať už táhne USA i s Británií do pekel! Slované nejsou laboratorní krysy, hajzlové!

 2. Na Maxu dávají A rána jsou tu tichá… Ruský válečný film Sleduji poslední třetinu, celkem mě Prima překvapila. Ruský čelavěk bojuje proti nacistům, teda jeden Rus a zbytek ruský holky. Asi všichni znáte, jen znovu natočený z roku 2015. Asi věděli, proč je potřeba zase připomenout.

  1. … to přece dojednal Fiala, jak píšu níž, teprve tenhle tejden, že ZASE plyn je zelenej. Vy byste byl na EU-poslance nějak hrrrr = dočkej času, jak husa klasu! Ty kotle na plyn ZASE budou za dotace. V EU se všechno plánuje, všechno řídí, tam nic není náhodný!!!

 3. Když jste, pane Vidláku, zmínil ten přelet ruské stíhačky:
  Některý z českých aktivních lampasáků AČR se vyjádřil, že na spolehlivé rozehnání čtvrtmiliónové Minářovy Letné, by býval bohatě stačil jeden nízký průlet Gripenu a se zapnutou forsáží..
  Tak jsem si na ten „přelet“ zase vzpomněl, když tu kdosi nedávno psal o nějaké, aspoň jakési částečné loajalitě fízlů a armády k vlastním občanům. Ani howno, vážení. Nejsou státem placeni, aby chránili nás.
  My občané jsme na tragickém omylu, pokud se domníváme, že PČR má chránit občany a pomáhat jim, jak to mají drze nalepeno na dveřích. V bleděmodrém je to s AČR – byť jich je hrstka, tak paragáni a 601. by nadělali spousty paseky.
  Naši lidi v devětašedesátém roce, 21. srpna, ti si taky mysleli, že esenbáci přece nepůjdou proti národu, sraženému hubou k zemi. Ještě po nich stříleli ostrými, jak už byli znormalizovaní.
  I dneska by si někteří ještě i dupli. Na Vaši hlavu, zabořenou v blátě od vodních děl. K čemupak mají všecky ty OT-64 a OT-65, vybavené radlicemi na šířku ulice? Hamáček jim nakoupil nová suprdupr vodní děla, zásahové štíty, účinnější obušky, tasery…
  V utajovaných garážích stále parkují a jsou opečovávány k pohotovosti, ty kdysi žlutobílé, dneska už potřetí přestříkané, skříňové Avie bez okének. Zamřížované/zaplechované autobusy Karosa LC735/736, kde je řidič oddělen od zadrženého plebsu kukaní z pětky duralového plechu.
  A k tomu spousta další techniky, včetně těch vyhlášených kamerových vozů, s hydraulicky výsuvnými servo-stativy a vozy s výkonnými rozhlasovými aparaturami.
  K čemupak všechna ta ótéčka, či cisterny se 16-atmosférovými vodními děly drží? A v tajnosti před veřejností? A stále utrácejí těžké prachy za periodickou údržbu a drahé náhradní díly?
  Ku pomoci mírumilovným a poslušným Čechům? Určitě?
  Nene, s fízly nepočítat.
  Platí je režim, jsou na platu od režimu závislí. A určitě neradi by přišli o velmi slušné platy a výsluhy kvůli tomu, že by občany sebeméně šetřili. Naopak to je – tady jsou za aktivitu mimořádné prémie.

  1. Lampasák by měl vědět, že to platí pouze někdy, v případě kdy už mají pocity trochu posunuté od normálu viz střílení policistů na farmáře v traktoru na západě a stejně dál protestují a začínají odtahovat policejní auta i z policajtama v nich, to ukazuje, že to je další tlachal co se učil slova, ale ne obsah, když studoval taktiku 😉

  2. Za komunismu se vojákům vysvětlovalo, že je veřejná bezpečnost a milice a mají stejné počty jako armáda s odvedencama co zrovna slouží své 2 roky. Dál se k tomu nic nevysvětlovalo, ale asi soudruzi nebyli hloupí a věděli, že každá složka má mít svoji protiváhu a nikdy není dobré mít silovou skupinu jenom jednu 😉

  1. stojí to za ten čas. rozhodně poslechnout i když většinu jsme už probírali ve stejném duchu. Obdivuji, že si troufl….

 4. Nějak se nám ta jednota EU začíná drolit … výrok ministra zahraničí Maďarska:

  „Maďarské zásobníky plynu zůstanou majetkem Maďarska. Plyn nakoupený za peníze maďarských daňových poplatníků a uskladněný v maďarských zásobnících plynu bude využit v Maďarsku,“ zdůraznil ministr.

  Jóóó, kola dějin zrychlují … ještě bude veselo :-). Pokud si pamatuji, tak Maďarům EU zadržuje nějaké prašule – bo právní stát … nedodržují.
  Nevím na čem v tom Bruselu jedou, ale matroš to fakt musí být kvalitní – napřed, že budou diktovat za kolik bude Rus prodávat plyn a ropu, navalí sankce a pak spoléhají, že RF bude dodávat dál podle smluv – to, že oni sami nedodržují žádné smlouvy … o tom ani slovo a te se diví, že Maďaři jim ukazují vztyčený prostředník.

 5. Blbíš a čtvrtek aneb je ho tam třeba,

  a tak sem si otevřel, tak jak to dělám vždycky ve čtvrtek, manželčinu papírovou MF Děs a tam čtu:

  1)
  „V projevu chyběl občan, kritizovali europoslanci Fialu“. Voni mě TADY snad nečtou, Alefe nebo co, dyť sem přece psal, že na občany sere pes stejně tak, jako na barmský ženy = co je na tom k nepochopení?

  2a)
  Prej to zabalil Johnson, to tedy konečně na tuty Lavorova trefí šlak, prej by ho mohla nahradit ta jeho pipka Liz Trussová, která mu dosud dělala ministryni zahraničí a která ví kulovaný (dokonce, i jak vypadá třeba globus!).
  2b)
  Stejně tak na Slovensku se jim to nějak sype, ale z toho Lavorov nemá ani těžkou hlavu, fakt k Slovákům děsně neohleduplný!

  3)
  Je to furt dobrý, protože prej:“Češi jsou na tom po zaplacení výdajů lépe, než jiné státy: … tak tomu bych i věřil, vono se v Bangladéži taky nežije bůhvíjak.

  4)
  A do hajzlu, prej: „Kníže ve Varech potřeboval vozík“… to Starej Ještěr je na tom líp, ten má erární a k vozejku přidělený Mynáře, Ovčáčka a Nejedlýho a nádavkem k tomu všemu má ještě smečku hyen, který ho fotí v každý vhodný i míň vhodný pozici (třeba jak pádluje v těch svých plavkách na gumový jachtě na rybníku).

  5)
  Schyluje se ke spravedlnosti, prej: “Bude výslech „generálů“, říkaj policajti, který se chystaj vyšetřovat i manažery dopravního podniku.

  6)
  A je to tady, prej:“Chci kandidovat, vzkázal Farský ze Spojených států“… co vo to, chtít může, žejo, a asi se mu to i podaří, kokotů je u nás furt požehnaně.

  7)
  Sem netušil: „Viru ve vodě je víc než na vrcholku pandemie“ řekl nějakej biochemik Konvalinka a prej klade důraz na očkování. Tak nevím, von je už zase podzim?

  8)
  Je to dobrý, prej (zase):“Jádro a plyn jsou zelené, odpůrci v EU prohráli“. Ale to není pro mě novinka, dyť sem někde četl Fialu, že s odpůrcema jádra a plynu v Bruselu proseděl nejednu minutu přes čas a máchl před nima tak mohutně rukama, že furt nevěděli, ale když to vypadalo, že začne vysílat signály, tak to odpůrci radši vzdali a uznali, že všechno je zelený.

  9)
  kurva, abych řekl pravdu, ten Stříž mi je furt nejasnej, tady čtu, že prej: “Melnyk, obhájce zločinů Bandery, končí v Německu“. Jenže von nekončí IHNED = jak chápu na nás furt zdviženej prst prokurátora Stříže, ale, jen si to představte, až na podzim a pak neatakován žádným Střížem si bude moci klidně odjet zpátky do Kyeva. Tak jak je to tedy s tím šířením dezinformací a hrubýho zkreslování dějin? Prej u nás se Stříž s tím nehodlá srát a obžalovaným hrozí docela pálkama!

  10)
  Dalajlama oslavil 87. narozeniny, tak doufám, že k modrožlutejm vlajkám nezapomenou na národních výborech pověsit vlajky Dalajlamova Tibetu!

  11) Na závěr taky dva dobrý postřehy:

  11a)
  Marek Eben – na MF v K.V. o Žertu:“Je o svazácích. A zatímco dříve se hlídala vedoucí úloha strany, dnes se hlídá politická korektnost. Povstali noví svazáci“ … to neměl Bartoškovi dělat, když si s premiérem Fialou a jejich ženama na rautu zrovna utahovali opasky.

  11b)
  Petr Kolář (né ten Kolář, ale redaktor) o Zemanovi a Fialovi:
  …“je přitom značně paradoxní, když někdo (blbíš=Zeman) kritizuje celek. Ale zároveň adoruje toho (blbíš=Fiala), jenž stojí v jeho čele a je za něj plně odpovědný. Zvláště pokud jede o presidenta Zemana. Jenže zároveň-vzhledem k tomu, že jde právě o něj- může být vysvětlení této zdánlivé nelogičnosti jednoduché…= podle zákulisních informací byla tehdy základem náhlé změny Zemanova postoje (blbíš=k Fialovi a neochotě jmenovat mu vládu) jednak dohoda o vzájemném neútočení a vycházení si vstříc, jednak pak Fialův příslib, že nebude tlačit, aby bezpečnostní orgány zabývaly prezidentovým kancléřem V.Mynářem a poradcem M.Nejedlým…“… to by mohlo i bejt, to chápu, to se pak sere na občany (žejo Zemane) i barmský ženy, (žejo Fialo)!

    1. Kníže má tu samou nemoc jako Zeman = neuropatii dolních končetin.
     Jenže:
     – zatímco Zeman je ovar a ožrala a vrávorá z chlastu; na vozíku je k smíchu a vůbec..
     kníže je i na vozíku noblesní, neuropatie je jejich rodová ušlechtilá nemoc, na vozíku mu to sluší a vůbec.

 6. Putin na schůzce s vedením frakcí Státní dumy:

  — prekladac
  Takzvaný kolektivní Západ v čele se Spojenými státy byl po desetiletí extrémně agresivní vůči Rusku. Naše návrhy na vytvoření systému rovné bezpečnosti v Evropě byly zamítnuty. Iniciativy pro společnou práci na problému protiraketové obrany byly zamítnuty. Varování o nepřijatelnosti rozšiřování NATO, zejména na úkor bývalých republik Sovětského svazu, jsou ignorována. Dokonce i samotná myšlenka možné integrace Ruska do stejné severoatlantické aliance ve fázi našich, jak se tehdy zdálo, bezmračných vztahů s NATO, se zdála jeho členům absurdní.

  A proč? Ano, protože zemi jako Rusko prostě nepotřebují – proto. Proto podporovali terorismus, separatismus v Rusku, vnitřní destruktivní síly a „pátou kolonu“ u nás. Všichni dostávali a stále dostávají bezpodmínečnou podporu právě od tohoto kolektivního Západu.

  Bylo nám řečeno, že dnes slyšíme, že jsme zahájili válku na Donbasu, na Ukrajině. Ne: rozpoutal to právě tento kolektivní Západ, organizoval a podporoval protiústavní ozbrojený převrat na Ukrajině v roce 2014 a poté povzbuzoval a ospravedlňoval genocidu proti lidem na Donbasu. Tento nejkolektivnější Západ je přímým podněcovatelem, viníkem toho, co se dnes děje.
  https://aftershock-news.translate.goog/?q=node/1128930&_x_tr_sl=ru&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=nui,sc

  1. Helo, to není zapotřebí. Oni už další peníze přijmout nechtějí, i tak se docela zdráhali. Nakonec si je vzali jen proto, že to celkem akorát vyšlo – půjčili si od všemožných známých a chyběla jim skoro přesně ta částka, kterou jsme vybrali. Tak to brali jako Boží znamení.
   Oni jsou si vědomi toho, jak se teď v republice na Ukrajince díváme a nechtějí k tomu přispívat. Jejich „byznysplán“ jim zatím vychází, splácejí dle domluvy a zbývá jim na živobytí. Možná ještě jednou na nějakou „sbírečku“ dojde, až se budou vracet domů… (abych tam vidlácky fakt mohl jet a vidět to na vlastní oči)… 🙂

   1. Jsem zvyklá každý měsíc utratit určitou částku za aktuální čtivo. Vždycky jsem kupovala denně noviny a minimálně jeden časopis týdně.
    Od té doby co mám internet čtu zadarmo. Proto jsem pravidelně posílala ty peníze na Pravý prostor. Tam mi byl ale péčí pana L. Stejskala znemožněn přístup.
    Párkrát jsem poslala na Svobodné universum, kde ale není diskuze a obsah je poněkud různorodý. ( Diskutovat se tam dá jenom přes FB, ale často dostávám bany a tak mě to moc neláká. )
    Posílat na Argument se mi také moc nechce, je to tam dobré, ale úplně bez diskuze a jsem spíš pravicový volič.
    Je mi líto, že nemohu trvalým příkazem přispívat třeba sem.

    1. Jo, jo, my to tu děláme z idealismu a ještě jsme nepřišli na to, že je možné chtít peníze. 🙂 Ale nikde není řečeno, že za měsíc až dva budeme potřebovat každý groš, protože to bude znamenat zachránit republiku.

  1. tý vogo, to sem se lekl. Ta to opravdu zvládá, tak jako to její:
   „Wir schaffen das“
   … to se už vůbec nedivím, že sme tam kde sme!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *