28 května, 2024

Klimatická zima

Když jsem se v roce 2012 přestěhoval na jižní Moravu, poradil mi tchán, abych co nejdříve začal přemýšlet o bazénu. Prý nepotřebuji nic velkého… nic na plavání, naopak aby to bylo malé, levné na provoz, v podstatě jde jen o to, mít možnost se v létě zchladit, protože „jinak, zeťáčku, v létě žádnou práci neuděláš. Zdejší vedro tě skolí.“ Měl pravdu. Hned první léto jsme měli v ložnici dvacet devět stupňů už v květnu a úmorná vedra povolila většinou až v druhé polovině srpna. Nikoho z místních to nepřekvapovalo, bylo běžné že trávníky v červnu zežloutly a znovu se zazelenaly až v září.

Po dvou letech zápolení s letními vedry jsem si nakonec bazén pořídil. Napouštěl jsem ho zpravidla koncem května a osmadvacet stupňů teplá voda v něm vydržela většinou až do září, aniž bych musel řešit nějaký jiný ohřev než sluneční svit. Sklizeň pšenice tehdy začínala zpravidla ještě před červencovými svátky a bylo velmi příjemné, přijet večer ze sila a zchladit se po úmorném dni.

Na takový stav jsem si začal zařizovat grunt. Celkový úhrn srážek se nemění, ale prodloužily se intervaly mezi „špatným počasím.“ Nejdelší časový úsek, kdy prakticky neprší, může trvat až šest týdnů. Žádné klimatické dotace, žádné emisní povolenky a podobné hovadiny, ale prostě dostatečně velké nádrže na dešťovou vodu. K tomu pořízení kapkových závlah, aby byla spotřeba co nejmenší. Na dvoře jsem zasadil třešeň a cukrový javor, aby to dělalo stín. Strom je nejlevnější klimatizace. Zdi jsem natřel na bílo, aby co nejvíce slunečního světla odrážely. Postupně jsem opravil dláždění, aby bylo jen tam, kde je to nutné, ale všude jinde aby byla zeleň. Stejně v létě seschla, ale alespoň něco.

Na každém volném místě jsem vysadil vinnou révu. Té nedostatek vody nevadí, umí natahovat velmi hluboké kořeny a naopak jí slunce a teplo svědčí. Meruňky jsem přesadil do stínu sousedova domu, protože jinak mi každý rok nějaká uschla. Když mi dosloužil starý skleník po dědečkovi, prostě jsem ho zrušil. V našich podmínkách byl v podstatě zbytečný. Rajčata i papriky bez problémů uzrály pod volnou oblohou.

A sotva jsem to všechno dokončil, je najednou všechno jinak…

Termín žní se vrátil na dobu před čtyřiceti roky. Do poloviny července. V posledních třech letech zjara slušně prší, takže závlahy používám zpravidla až v létě a kupříkladu ranné brambory je vůbec nepotřebují. Březen a duben mají stále poměrně nízké srážkové úhrny, ale třicetistupňové teploty jsem už v té době několik let nezažil. I malé množství vody tak rostlinám stačí.

Letos sice byly červen a červenec poměrně suché, ale skutečně tropické teploty trvaly sotva čtrnáct dní. Zase méně jak loni. Prvních čtrnáct dní prázdnin jsem několikrát do svého bazénu vlezl, ale pak už ne, protože i když ve dne bylo přes třicet stupňů, v noci teploty padaly i docela hodně pod dvacet stupňů. Co slunce přes den nahřálo, to v noci vychladlo. I v těch nejteplejších dnech jsem se v ložnici v noci přikrýval. Havajský způsob spaní (nahý a bez deky) jsem neprovozoval od doby covidové.

Docela mizerně mi dozrávají papriky. V noci je jim zima. Začínám se normálně obávat o cukernatost hroznů, protože sluníčko prostě chybí. Rajčata jsem také míval sladší. I přes sucho jsem nespotřeboval ani polovinu nasbírané dešťové vody. Letos jsme měli nejstudenější vlnu veder za posledních dvanáct let. Koupací sezóna v háji, už jsem přestal v bazénu doplňovat chemii a přemýšlím, že tam dám nějakého kapra.

U nás na Znojemsku, jsme stačili pšenici sklidit ještě před deštivým počasím, které přišlo začátkem minulého týdne, ale na takovém Dačicku ještě pořádně ani nezačali. Teď jim do toho prší, kombajny stojí, čeká se na lepší počasí a agronomové chodí jak lvi v kleci, protože v tuto dobu už se mají zaorávat strniště a sít řepka. První týden v srpnu už zpravidla bylo osivo v zemi. Letos nejenže ještě ani nesejí, ani nepřipravují půdu, na polích ještě stojí klásky a voda z nich vymývá dusík…

Co nám zatím hlásí naše pravdomluvná mééédia? Že se Česko otepluje dvakrát rychleji, než zbytek světa. Ale nemusí nám to být líto. V Austrálii zase média píší, že se Austrálie otepluje dvakrát rychleji než zbytek světa. Francie se otepluje rychleji než zbytek světa. Nový Zéland, Brazílie, Egypt, Sahel, ba i Rusko se oteplují dvakrát rychleji než zbytek světa. Všechny země světa se oteplují rychleji než zbytek světa… Nekecám. Stačí si přečíst zahraniční tisk.

Máme hentu zničující vlnu veder, která nás všechny co nevidět usmaží a voda u mě v bazénu má s bídou dvaadvacet stupňů. Letos na mě klimatická změna dopadá kyselými rajčaty, mizernými paprikami a nedostatečnou cukernatostí hroznů. Inu… dědeček měl skleník a asi nebyl úplně zbytečný. I když bývalo vedro. Deset let jsem doma stavěl co nejlepší hospodaření s vodou a sotva jsem ho dokončil, přestal jsem ho potřebovat…

Samozřejmě zase přijdou suché roky. Přijdou i velmi horké roky. Přijde čas, kdy se budeme rádi cachtat v bazénu tři měsíce. Ale také přijdou roky, kdy léto skoro nebude. Přijde léto, které proprší. Přijdou suchá i mokrá jara… Prostě příroda si to udělá po svém. Ona je dělaná na rozmanitost, nikoliv na stálost a neměnnost. Ale čím dál zřetelněji je vidět, že největšími dezinformátory jsou všechny ty klimatické panely a strážce klimatu Frans Timmermans. Příroda je naprosto v pořádku, planeta taky. V nepořádku jsou média, evropské hodnoty a ta místa, kde si člověk ve své nabubřelosti myslel, že poručí větru dešti. Džungle funguje normálně, jen v té betonové džungli se nedá normálně žít.

Ano, klima se mění. Pořád. Ale místo aby se s klimatickou změnou bojovalo lepším hospodařením s vodou, místo aby se stavěly rybníky, přehrady, vodovody, nádrže a vsaky, tak se dělají emisní povolenky. Místo aby svoje okolí zlepšovali ti, co tam žijí a rozumějí tomu, rozhoduje o tom úředník v Praze nebo v Bruseli… Místo aby se člověk poučil od přírody, co na které místo patří, tak vybíjí krávy a myslí si, že tím se něco zlepší…

Já jsem v klidu. S globálním ochlazováním budu bojovat stejně jako s globálním oteplováním. Na střechu vedle bazénu si dám solární kolektor, vymyslím něco chytrého a jednoduchého, aby rajčata a papriky byly v teple a chladno mi vůbec nebude vadit, protože se při něm bude dobře spát… A všem klimaalarmistům se budu dál vysmívat…

Pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý kdo pošle dar alespoň 350 Kč, může si na oplátku vyžádat moji knihu.

337 thoughts on “Klimatická zima

 1. Ja by radsej nez kapry do bazenku nasadila pstruhy … sused choval, boli velke jak kapry, a tak dobru rybu som inde nejedla … krom ked som bola decko, a v Bardejove na moste chytali ryby a rovno predavali ….

 2. Energie nebude dost. Regulace nás nemine, domácnosti čeká úprava tarifů, tvrdí bývalý člen Bankovní rady ČNB

  České domácnosti se musejí připravit na to, že se budou střídat období, kdy bude elektřiny nadbytek, s obdobími jejího nedostatku. Energii ze slunce či větru totiž neumíme v období nadbytku skladovat. „To se bude muset řešit nějakou regulací, která nikomu nebude příjemná,“ říká v rozhovoru docent Lubomír Lízal, přednášející na ČVUT a bývalý člen Bankovní rady ČNB.

  Zdroj: https://www.lidovky.cz/domov/lizal-ekonom-energie-elektrina-ceske-domacnosti-nadbytek-nedostatek-regulace.A230806_084042_ln_domov_lsva?zdroj=LN_otvirak

 3. A dnešní výročí:
  Hirošima.
  Měli štěstí, že je osvobodili amíci.
  Co kdyby je osvobodil někdo jinej, to by byla hrůza…

  1. Z tisku 6.8.2023: „Ani starosta Hirošimy, ani japonský premiér se ve svých projevech k tragédii nezmínili o Spojených státech jako o zemi, která provedla atomové bombardování, jež si jen v den úderu vyžádalo asi 100 000 životů a celkově více než 350 000.“
   V Japonsku byly uctěny oběti atomového útoku na Hirošimy a Nagasaki, které zorganizoval neznámý pachatel.

 4. Zvídavé otázky dezoláta:
  Kolik energie za poslední týden dodaly soláry?
  Kdy letos začne topná sezóna?
  Kdy začnou sklízet zemědělci, kteří ještě nezačali?
  A orat?
  Co dělají momentálně čerpači dotací a grantů z projektu Intersucho?
  Co dělají momentálně čerpači dotací a grantů z CZECHGLOBE?

  1. Jeden diskutující trefně poznamenal:
   To musela být velmi chudá restaurace, když v jedné osobě byla nucena zaměstnávat pracovníka v pozici kuchaře i číšníka. Při takové všestranné kvalifikaci a engagementu si jistě snadno najde lepší pracoviště.

  1. Šarapatkovi je líto že nedostal taky. 😂😂😂 Bartkovský potřeboval proplesknout už dávno. 😀😀😀

   1. U Petry se to tak nebere. Je zocelená pobyty mezi drsnými ručníkáři v Čečně a v Afghánistánu , takže rána pěstí je pro ní jen jemné napomenutí.
    😀

 5. Mouřenín posloužil, už může jít!
  „Západ chce Zelenského zlikvidovat tak či onak, takže se z toho snaží obvinit Rusko, aby nepřevzal odpovědnost za jeho vraždu,“ řekl expert v rozhovoru pro kanál Dialogue Works na YouTube .

  Zelenskyj podle odhadů bývalého agenta CIA nemusí být v čele země dlouho.

  „Jeho dny jsou sečteny,“ řekl Johnson.
  https://rg.ru/2023/08/05/eks-agent-cru-dzhonson-ssha-hotiat-likvidirovat-zelenskogo-i-obvinit-v-etom-rf.html?utm_source=yxnews&utm_medium=desktop

 6. Zemřel klávesák John Gosling z The Kinks.

  https://www.youtube.com/watch?v=nnA0gaHrXGA

  Moje nejoblíbenější od The Kinks :
  https://www.youtube.com/watch?v=jP9ERvYjQcU

  Dirty old river, must you keep rolling
  Flowing into the night?
  People so busy, make me feel dizzy
  Taxi light shines so bright
  But I don’t need no friends
  As long as I gaze on
  Waterloo sunset
  I am in paradise
  Every day, I look at the world from my window
  But chilly, chilly is the evening time
  Waterloo sunset’s fine (Waterloo sunset’s fine)
  Terry meets Julie
  Waterloo station
  Every Friday night
  But I am so lazy, don’t want to wander
  I stay at home at night
  But I don’t feel afraid
  As long as I gaze on
  Waterloo sunset
  I am in paradise
  Every day, I look at the world from my window
  But chilly, chilly is the evening time
  Waterloo sunset’s fine (Waterloo sunset’s fine)
  Millions of people swarming like flies ‚round
  Waterloo underground
  But Terry and Julie cross over the river
  Where they feel safe and sound
  And they don’t need no friends
  As long as they gaze on
  Waterloo Sunset
  They are in paradise
  Waterloo sunset’s fine (Waterloo sunset’s fine)
  Waterloo sunset’s fine

 7. U Martiny Kociánové další zajímavý rozhovor s Václavem Cílkem. Někdo ho považuje za brouka Pytlíka, který se vyjadřuje ke všemu, ale jeho názory jsou i tak zajímavé.

    1. Kdysi si zacali bohaci platit za vybudovani bazenu u jejich palacu.
     Potom zamestnavali sluhy na jejich udrzbu ,
     cisteni a financovani nakladu s tim spojenych , atd..
     Lide je zacali napodobovat s daleko mensimi bazenky , okolo svych domku a vilek , ze kterych ale sami zacali odstranovat listi, vetrem stale foukane necistoty, filtrovanim vody pomoci pump ,kupovanim novych filtru a travili u bazenku a starostmi o ne vetsinu volneho casu .
     A tak Vidlak tez zjistil , protoze nekolik teplejsich dnu v celem roce
     a tez vybudoval.
     Jak to delaji lide ,bez bazenku , treba v Severni Africe s mnoha dny veder ?
     Jednoduse se vysprchuji..

  1. Jeho kniha “ Nejistý plamen“ je sice zajímavá a v lecčems poučná….ovšem žádný bod zlomu (peak oil) se zatím nekoná- nové technologie, s tím by měl vědec (i M.King. Hubbert) počítat.

 8. V politice jsou samí zlí lidé. Jen, někteří mohou být víc na naší straně. Ty má smysl podpořit. Hodní nic nezmění. Nikdy nic nezměnili.

  Neopakuje stále stejnou chybu čekání na spasitele.

 9. Mainstream a politici Pětikoalice jednou zase v dezinformacích. Prý se dnes v Džiddě sejdou, aby rokovali o mírovém plánu pro Ukrajinu.
  Ve skutečnosti to není žádný mírový plán, nýbrž diktát. V čem spočívá 10 bodů Zelenského, ke kterému se mají účastníci přiklonit? Zde je překlad do normálního jazyka:
  1. Rusové vyklidí Záporožskou jadernou elektrárnu
  2. Rusové umožní vývoz ukrajinského obilí
  3. Rusové budou prodávat Ukrajině energie za hubičku a obnoví jim energetickou infrastrukturu
  4. Rusové vyhostí všechny Ukrajince, kteří utekli před válkou do Ruska
  5. Rusko uzná územní celistvost Ukrajiny v hranicích před rokem 2014
  6. Rusko vyklidí všechna obsazená území, včetně Krymu
  7. Rusko vydá své občany k potrestání speciálním tribunálem
  8. Rusko obnoví zavlažovací systémy a odminuje je
  9. Rusko bude souhlasit se vstupem Ukrajiny do NATO.
  10. Rusko to všechno podepíše.
  A co nabízí Zelenský Rusku? Nic. Žádné záruky, že se Ukrajina nestane nástupištěm útoku proti Rusku. Žádné záruky, že v ruskojazyčných územích budou respektována menšinová práva. Žádné záruky, že se etničtí Rusové a umírnění Ukrajinci nestanou objektem etnických čistek. Žádná amnestie. Prostě nic.
  Pokud se k tomu západní politici připojí, budu mít pocit, že nejsou svéprávní. Ve skutečnosti nás všechny západní politici ohrožují. Již jsme zaplatili velkou cenu za tuto válku, které bylo možno se vyhnout, v podobě dramatického poklesu reálných mezd. Dnes se již skutečně mají běžní zaměstnanci hůře, než za socialismu.

  1. Předem avizují, že výstup nebude žádný. Patrně se MbS chce jenom předvést. A vysondovat co a jak. Je to mazaný lišák.

    1. To se nedá, akorát je to potvrzení jak jedeme z kopce. Oba mají můj obdiv že se do takového ožehavého povídání pustili

    1. Vlk se konzistentně mýlí, když opakuje svoji mantru, že z loňské ukrajinské sklizně šlo do zemí třetího světa, jen zanedbatelných cca 4% obilí. Na první dobrou má pravdu, ale stejně je to jinak. Obrovské množství šlo do EU a z EU šlo stejné množství do zemí třetího světa. Takže opět je to jen přehazování z jedné kapsy do druhé.

  2. Myslím, že v tom seznamu chybí bod č. 11, který zní:

   11. A pak jsme se probudili – a ruka v nočníku.

   Bez tohoto před veřejností utajeného bodu nelze zeleninový mírový plán brát vážně.

  3. Neuveritelny , co vsecko rus muze udelat a co tem rusum chteji dovolit..
   Taky moznost , ze nejaky asi prezijou.

 10. Ještě k té opravdově zimě.
  Pokud nebude levný Ruský plyn,bude opravdová zima.
  Zdražila elektřina,plyn a ve snaze něco ušetřit,budou občané zavírat přívody energii.
  Jenže tady něco nehraje,je krize,ale velcí výrobci,dodavatelé bohatnou.

  1. Síkela se chlubí tím, že máme v záísobnících plynu (které nevlastníme) zásobu cca 90%.
   Ale už neřekl, že jsme kupovali molekuly svobody od našich přátel nejmilejších za spotové ceny, kdy byl onen plyn nejdražší a levněji nám to nedodají.
   No co, hlavně, že jsme to tomu Puninovi pěkně nandali.

  1. Dnes jsme předčasně ukončili jakési setkání příznivců přátel žehu pod stanem v kempu u Písku.
   V době odjezdu (dnes 18 hodin) pršelo v kuse už 19 hodin.
   Odjeli jsme proto, že podobné počasí mělo trvat do neděle 12 hodin a ve stanu jsme měli už po ránu poměrně dost vlhko. Takže vyhlídka na další noc ve vodě a v zimě zvrátila naše rozhodnutí vydržet až do neděle.
   Na Šumavě prý prší už týden.

   1. Kdyji jsme jeli Lužnici a tři dny v kuse pršelo. Nebejt tuzemskýho rumu a slovenskejch klobás, odnesla bych to minimálně zápalem plic.

 11. Pěkný článek, je v tom pokora a respekt k přírodě. Jsme pořád jen částí přírody a měli bychom s ní spolupracovat a ne se ji snažit změnit.

  Já pěstuju už několikátý rok na zahradě za obytným domem uprostřed města rajčata a papriky ve velkých nádobách. Zatím jsem měla obojího vždy hojnou úrodu.

  Letos rajčata začala pomalu dozrávat až tento týden, je to skoro o měsíc později jako loni.
  Většinu paprik mi po vysazení na zahradu v květnu za deštivých dbů okamžitě ožrali slimáci až na stonek. To jsem skoro obrečela.
  Těch hnusných slizkých sviní jsem se postupně zbavila až tak, že jsem dorostřed květináčů zapustila plechové nádobky od čaje a do nich nalévala pivo. Ti pitomci tam nalezli a utopili se v pivu. Soused říkal, že jim rozumí, že je asi také trochu slimák.
  Nicméně, ty paprikové knoty brzo obrazily, rychle dorostly a teď už se na nich houpají papriky. Ale i papriky mají letos zpoždění.

  Jinak se urodil hrášek, pár česneků a cibulí, pořád sklízím fazole.
  Z bohatě rozrostlé bazalky jsem si udělal domácí pesto a z rozrostlého libečku domácí masox do polívek.

  (Už mi pomalu dochází vidlácké sádlo… je prostě skvělé – že, Ládiku!!!)

   1. Prý pomáhá, udělat si známost v nějaké kavárně a sypat na záhony usušený lógr z presa.
    Viděl jsem to u sousedů, ale kolik to pomáhá, nevím. Letos je slimáků tady u nás celkem málo.

   2. Teď jsem byla na zahradě a koukám, že jedna klouzavá vypasená řeporyjská svině leží pěkně vysoko ve větvích na dozrávající paprice (celý den tu prší).
    Ti slimáci jsou neuvěřitelně oprsklí… Tak jsem ho nabodla na tenkou hůlku a nacpala do hnojiště.

  1. Bylo skvělé, došlo před 14 dny. Ještě jsme rozehřáli sklenici, aby nepřišla nazmar ani kapka. Samotná sklenice stojí 65Kč.

   1. Já jsem se sklenicí udělala totéž a počítám, že ji Vidlákovi příležitostně zase vrátím… tedy vlastně vymněním za novou flašku se sádlem. Ještě to neví, musím mu to brzo sdělit emailem.

 12. Jenže tady se rozdávají stamiliony, možná miliardy těm, kteří místo na stavbách zavlažovacích systémů či vodu zadržujících objektů, makají celé dny a noci na tom, jak učinit z normálních lidí dezoláty, prorusské šváby anebo antisystémové podlidi.
  Nehledě na to, že se po víc jak celou generaci nepřistavěla žádná JE a nepostavila ani jedna přehrada.
  V synergii by to však mohlo znamenat český Černobyl nebo potopu pod tou přehradou.
  Proto zdá se být společensky prospěšnějším, když makají na těch svých broucích v hlavách…..

   1. F35 vyžadují speciální klimatizované hangáry, tedy ještě poslední drobet tepla bude třeba věnovat zlatým telatům z USA.

 13. Včíra na Opavsku jely kombajny ostošest.
  Koupat se moc na Hartě nedalo, dost foukalo, navíc je tam už v celém, ze břehu viditelném, vodním sloupci řasa, sinice.

  Prý degenerují vlaštovky, nechávají s převážet přes moře tankery apod.
  Stejně ale obdivuji jejich vlet do napůl otevřených garážových vrat, ta rychlost ….že tam zbrzdí přesně u hnízda, garáž je vevnitř polotemná.
  Kdyby se takhle musela otáčet kvůli své obživě pražská politgalerka…..No tak bychom just in time přibouchli druhou půlku garážovývh vrat – a byl by zas na nějakou dobu klid.

  1. Tencokida 14:49

   Vlaštovky si osm sezón otevíraly dveře s infračidlem (naletěly na něj hrudníkem)
   a uvnitř haly nádraží Suchdol nad Odrou měly hnízda a vyváděly mladé. Teprve důsledným vybitím ptáků místním úřadem, který si v poloprázdných prostorách nádraží zřídil kancelář se podařilo vlaštovek zbavit. V noci seděly na vnitřních tabulích TRAFIKA nebo ČEKÁRNA, fotografovatelné z metrové vzdálenosti (nebyly plaché). Vracejí se totiž do místa svého narození. Dnes už je najdete jenom ve filmu Mariána Poláka Planeta Česko.

 14. Příroda na chalupě mne obdařila pěknou podívanou :
  Začal požírat hmyz a jinou havěť na zahradě pták, kterého vidím letos poprvé na krátkou vzdálenost (za oknem), je to DUDEK chocholatý, na podívání je moc pěkný.

 15. Starý Kocour napsal:4 srpna, 2023 (22:20)
  Velmi správně, Danieli.
  Přizpůsobit se světu a nesnažit se přizpůsobit svět. Ty druhy, které to dokázaly tady žijí dodnes.
  Ty které to nedokázaly už tu jsou jen jako fosilie. Dinosauři třeba.
  A s politikou? Možná je to stejné. Co nemůžu změnit, s tím je třeba se pokusit žít.
  Ne, to není poraženectví,c

  To nemůžete myslet vážně? Příroda a politika jsou naprosto nesrovnatelné. Přírodu od začátku lidstva můžete jen minimálně ovlivnovat. To je dokázáno historií. Naopak historie lidstva dokazuje ,množství
  ruzných režimů ,povstání že tam naopak je potřeba aktivně zasahovat i když mnohdy se to nepovedlo.

  jen pragmatický pohled ze sloupku u vrátek. Je naprosto mimo.

  1. Chvilku po obědě – a už tak navalený?
   Lidi, když to nedokážete ukočírovat, tak aspoň ty blbosti nikam nepište.
   Děcka se vám budou v budoucnu smát

  2. Teď ještě alespoň trochu demokracie máme. Alespoň trochu se můžeme pokoušet něco změnit. Tak se pokouším. Až tu budeme mít totalitu, tož se budeme muset nějak přizpůsobit. Ale nerad bych se přizpůsoboval, když mi zatím hrozí jen Rakušan.

   1. Tady ale nejste s Kocourem nijak ve sporu! Je dobré něco zlepšit, co nejvíc, ale není nutné hned všechno zrušit. Myslím, že takhle to Kocour myslel. Spíš pomalé krůčky, než velký skok.

  3. Milý Hrabě. Někdo napsal, evoluce, ne revoluce.
   Zkuste se nad tím zamyslet. Která revoluce významně zlepšila svět???
   Většinou se to vzalo ode zdi ke zdi a došlo jen k výměně řidiče u volantu. Ne vždy nahradil lepší řidič horšího.

   1. Revoluce jsou součástí evoluce. Jejich vnímání jako protikladu evoluce závisí na časovém měřítku.

   2. Co se podívat na společenské zákony? Na příklad na zákon negace negace či přechod kvantity v kvalitu.
    Přijdete na to, že revoluce jsou součástí evoluce a nedošlo jen k výměně řidiče. Svět po Velké francouzské revoluci je zcela jiný než byl před ní.

    1. To nikdo nepopírá. Spíš je k zamyšlení, jestli pro vítězství revoluce bylo nutné umučili desetiletého Ludvíka XVII. Těch zvěrstev bylo samozřejmě daleko víc.

  4. Ne. Politika je součástí přírodních procesů. Bez výjimky. Boj o přežití, soupeření. Jen jinými prostředky než příkladmo drápy a tesáky. Člověk je živočich jako ostatní. Tak podléhá stejným zákonitostem. Výjimečný je v tom, že si to uvědomuje. Některý.

   1. No vždyť jo. Ale po zkušenostech z minula je to lepší bez drápů a tesáků.Zničení nepřítele k ničemu dobrému nevede, bude se chtít pomstít. Lepší je vyjednat dohodu, jít na kompromis.
    Lidi si, na rozdíl od zvířat, pamatují.

  5. Hrabě:
   Postavit se na koleje a zastavit vlastní hrudí rychlík? Nebo aspoň o tom kecat na webu a ještě pod přezdívkou…
   Víte co je pragmatizmus? Dělat to, co má aspoň naději na úspěch. Třeba osvětu.

   1. Takže usilovat o Království Boží na Zemi není pragmatismem, zdá se….
    Přes dva tisíce let osvěty (a nejen osvěty, ale i násilí, někdy dokonce genocidy).

    Ano, je tomu tak. Dokonce to vypadá, že nás ta koule trusu zavalí, rozmačká, zničí…..je snad nějaká naděje že ne ?

   1. Zajímalo by mě, kdyby tu někdo začal hajlovat a pak se hájil, že to byl projev sympatií a sounáležitosti s Ukrajinou.

   2. Muze mi prosim nekdo z clanku v odkazu prelozit do Cestiny slovo „chudajici“? Dal jsem se nedostal… Chudajici je na me skutecne moc.

    Ach, ten Cestin, tak slozita jazyka…

    1. Víte, vy mi připomínáte diskuzi pod rentgenovým snímkem felace, kde se dentisté hádali zda má dotyčná předkus nebo ne, a jestli ty plomby dělal skutečný odborník

 16. K těm nočním teplotám: Koncem června až začátkem července byl mimořádně suchý vzduch, což bylo zapříčiněno nezvykle silným konvekčním prouděním vzduchu, které je vysušující. Voda je, jak známo, skleníkový plyn jehož úkolem v přírodě je snižovat rozdíl mezi denní a noční teplotou. Takže Vidlákovi bylo v noci zima proto, že bylo málo skleníkového plynu.

  1. Re: Robert

   Suchým vzduchem nevysvětlíte menší počet dnů, v nichž vystoupala teplota nad třicítku. Celsia pochopitelně.

   1. Ale vysvětlíte. Je-li ve vzduchu málo vodní páry, v noci se radiací země více ochlazuje. To je jednoduchá fyzika, na tom není nic neobvyklého. Proto bývá na pouštích v noci zima, i když tam jsou přes den velmi vysoké teploty.
    V našich podmínkách se pak již prostě atmosféra přes den tolik neprohřeje.

    1. Re: PS

     Poněkud ignorujete takové maličkosti, jako je např. proudění vzduchu, česky řečeno obyčejný vítr, neboli vyrovnávání tlakových níží a výší.

      1. Ale uznávám, že na to, jak se chová naše vláda a média, tak se o nás v Rusku nijak prasácky nepíše.
       Aha, on vlastně orel much nelapá

     1. Na Sahare taky maji vitr.
      Pricinou otepleni byva stridani rocnich obdobi , pac se ta vec toci furt.
      V lete je tak vic teplo. V zime je tepla zase malo.
      Zmeny v teplote zapricinuje vic veci , taky vliv oceanu na mirnejsi zmeny teploty vzduchu se neda zapirat..
      Pocasova fronta se vod mori na pevnivu taky zmeni tu a tam.
      Tu a tam spadnei i kroupa na zem.
      Akorat dnes za ucelem oteplovani se meri vedecky teploty vzduchu ,
      5 cm u zeme. Nebo tak.

   1. To je ale zatracená nespravedlnost!
    Pánové by rádi prováděli zásun do kdejaké Aliny či Oleny, ale do vás ne, že?
    Zkusila jste zahrát němou, nebo jen gestikulovat? U vás by to mohlo zafungovat

 17. K dnešnímu Vidlákovu „Klimatická zima,“ rozhovor s význačným znalcem, biologem, hydrologem a klimatologem Janem Pokorným z Třeboňska – Příroda je největší inspirací (promluva trvá kolem 45 minut): https://www.youtube.com/watch?v=NEfwPN8zPLo
  Už před několika roky jsem od pana Pokorného četl na devíti stranách soustředěné a argumentované shrnutí tématu v článku „Stromy, voda a teplota“ (stať je v jedné knížce o stromech). Ve shora uvedeném rozhovoru jsou poznatky trochu rozvířené, ale srozumitelně podané. Pan Pokorný je pro mne v dané problematice domácí autorita s mezinárodním rozhledem.

  1. Znám osobně, měli jsme spolu takovej menší projekt. Na debaty o historii klimatu u láhve dobrého vína nejde zapomenout.
   Doporučuju najít si na YouTube jeho přednášky.

  2. Je to úžasný rozhovor, doporučuji každému, důležité je že to nejsou dojmy ale má to kvantitativně podložené fyzikou.
   takové hlasy by měly být slyšet v současné CO2 hysterii.
   Myslím, doufám, že se nakonec ta CO2 hysterii vyčerpá a zastaví
   a výzkum „klimatické změny“ (dříve globálního oteplování) se přemění na skutečný vědecký výzkum pochopení všech mechanizmů ovlivňujících klima i každodenní počasí.

   1. Nejdriv je ideologie a potom , vedecko-akademicko politicka hysterie..
    Ty dnesni potom zase vystridaji dalsi..

  1. Nezbláznil.
   Má jen poněkud méně mozečného a taky dostal párkrát pukem do gongle.
   Takže u něho vlastně normální stav.

  2. Vzhledem k tomu, že tam blábolí o soudu, na němž se hodlá přiživovat, tak jeho skutečnou motivací jsou prachy. Zřejmě si myslí, že se bude opakovat někdejší hysterie metoo nebo blm, zas bude v médiích a nakonec na tom trhne miliardy, aby nebyl na stará kolena chudý, neb skromně žít se evidentně v životě nenaučil.

    1. Bych nevylucoval , ze je k tomu taky navedenej , jako ten rozvedcik..
     Novy kadry sou porad potreba ,ty stary se vzdycky znemozni, zesmesni..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *