22 června, 2024

Když uvěříte vlastní propagandě…

To byl přece jeden z prvních evrgrýnů ukrajinské války, ne? Putin měl naplánováno dobytí Kyjeva do tří dnů. Za čtrnáct dní mělo být po válce, Ukrajina měla být rozdrcená a hordy z východu si měly diktovat podmínky. Takhle nám to novináři říkali. Putin si přece naplánoval rychlou a krátkou válku.

Tomuto narativu jsem podlehl i já. Nedovedl jsem si představit jiný průběh. Myslel jsem si, že ruská armáda musí tu ukrajinskou přehrát ve všech parametrech. Myslel jsem si, že si ruští generálové nebudou dělat hlavu s civilními oběťmi, že prostě ty tisíce ruských tanků projedou stepí a prostřílejí se Zelenskému přímo do paláce. Přečtěte si nějaké moje články z podzimu a zimy, čouhá to z nich jako sláma z bot. Rusové zvítězí (díky drtivé převaze) rychle.

Realita pak byla úplně jiná.

Když jsem si po pár dnech uvědomil, že žádné rychlé vítězství nebude, že se celá ta stepní válka vyvíjí poněkud jinak a značně nepochopitelně, tak to byl jeden z těch detailů, co mě dráždily. Putin nikdy ani nepípnul o krátké válce. To mu přisoudili západní novináři. Od prvopočátku to byl asi jen Dominik Ticháček, který tvrdil, že první fáze operace bude trvat šest až osm týdnů a pak bude následovat druhá fáze trvající šest až devět měsíců. Jinak jsme všichni unisono byli překvapeni, že je všechno jinak. Mě štvaly ty detaily, už jsem tu o tom psal… ale trvalo mi nějakou dobu, než jsem se dokázal oprostit od té všeobecně zažité představy drtivé, ale krátké války.

Jenže ono se ukazuje, že představu o krátké válce neměli jen naši pravdomluvní novináři. Tuto představu měly zřejmě i západní generální štáby. Rusko provede drtivý úder přímo na Kyjev, pokusí se odříznou hlavu hadovi, použije svoji značnou vojenskou převahu, aby během několika dní a za velkých civilních ztrát zvítězilo. Hlavní útok se odehraje proti Donbasu, aby byly „osvobozeny“ povstalecké republiky.

Podle toho připravovali ukrajinskou armádu na obranu a podle toho radili Zelenskému, co má dělat… Krátká válka – Rusko napře síly a pokud ty budou odraženy, nebude schopno bojovat dál. Za pár dní dojde armádě jídlo, pak jim dojde munice, pak jim dojdou rakety, Rusko bude za světového vyvrhele, bude zesměšněno výpraskem od nepatrné Ukrajiny a neúspěch se nedopouští, takže od něj dají ruce pryč i Číňané. Proto ta Maignotova linie na Donbase, proto to dělostřelectvo u Hostomelu. Proto ty Javeliny, které u Kyjeva dělaly Rusům takové potíže.

A proto ta Zelenského neústupnost. Podle všech předpokladů mělo stačit nějakou dobu vydržet. Takhle vypadaly ukrajinské plány.

A kdyby to náhodou nevyšlo, dodají spojenci další zbraně, díky kterým se to už konečně povede. Rusům dojdou rakety, dojde jim munice, dojde jim jídlo, spadne jim morálka, nebudou schopni pokračovat…. Jo a kdyby to i přesto nevyšlo, tak dodáme další zbraně, díky kterým Rusům dojdou rakety, dojde jim munice, dojde jim jídlo, spadne jim morálka a nebudou schopni pokračovat… A kdyby i tohle nevyšlo, tak dodáme další zbraně, díky kterým se to už konečně musí podařit, protože Rusko počítá s krátkou válkou. A pro jistotu spustíme zničující sankce, které Rusko během krátké doby ekonomicky položí. Takže milá Ukrajino – stačí vydržet tak měsíc až dva… pak zvítězíte a po vyhrané válce se nikdo neptá na její cenu.

Všímáte si, že jediný, kdo doopravdy počítal s dlouhou válkou, je Putin?

Po třech měsících bojů má Rusko stále dost techniky, munice, jídla a peněz, aby pokračovalo v tom, co začalo. Ale totéž přestává platit o Západě. Dochází technika i munice, docházejí peníze, prohlubuje se ekonomická krize, docházejí suroviny, už není jaké zbraně dodat, pokud nechceme sami zůstat neozbrojeni. Sankce nepomohly, ukrajinská krev nepomohla, západní technika nepomohla.

Proč? Protože na dlouhou válku bylo připraveno jenom Rusko a nikoliv Západ.

Nevím, jestli to takhle Putin doopravdy plánoval. Možná také chtěl krátkou válku. Ale rozhodně počítal i s variantou, která nakonec nastala. Že se věci podělají kde můžou, protože válka je především hořící bordel, že Západ nasadí všechny myslitelné páky a že se z války proti Ukrajině stane proxy válka proti NATO.

Ale možná to takhle skutečně plánoval od začátku, protože skutečný hlavní útok přišel z Krymu, nikoliv na Kyjev. Na Donbase se fronta prakticky nepohnula, ale ukrajinská technika je tam uvízlá v bojích proti ruské artilerii. A pořád to vypadá, že se o válce rozhodne dle mé předpovědi – někde u Kramatorsku, kde se nad hlavními silami ukrajinské armády zavře kotel.

Proč jsem mluvil o Kramatorsku? Inu tam někde končí ukrajinská opevněná oblast. Na západ od Kramatorsku končí vojenské oblasti a začíná civilní život. Pokud Rusové zatlačili ukrajinskou armádu do jejich Maignotovy linie, tak tam někde ji mohou obklíčit a uzavřít. Samozřejmě jsem vůbec netušil, že celá operace bude vypadat takhle.

Všimněte si, jak těžko tady na Západě opouštějí všichni svoje zažité představy. Jak snadno uvěří vlastní propagandě. Uvěřily tomu generální štáby, tyto informace dostali západní lídři, podle těchto informací jedná Zelenský a jeho suita. Stačí ještě chvíli vydržet, protože Rusům ty rakety přece kurva musí dojít. Tohle rozhodne celou tuto válku. Jestli Ukrajina fakt vydrží a nebo Rusům dojde střelivo. Na toto je vsazena celá řada politických kariér i životů.

Teď, po třech měsících, to začíná vypadat, že Putin se všemi zase vyjebal. Že skutečně udělal zase něco, co nikdo nečekal – připravil se na dlouhou válku, připravil se na sankce, zaútočil tam, kde to nikdo moc nepředpokládal. Zároveň v soupeřích budil svým přístupem dojem, že skutečně mohou vyhrát. A pokud Ukrajina prohraje, tak to neschytá jen Zelenský od obyčejných Ukrajinců, až jim dojde, jakou vysokou cenu dal do banku. Schytá to celá řada západních politiků i západních ekonomik. Protože všichni kolektivně vsadili na krátkou válku, která se nekoná.

Samozřejmě, tohle všechno platí i pro Putina. Pokud se ukáže, že Západ dokáže válku natahovat déle než Rusko, bude mít problémy zase on. Ale podle vývoje posledních dní to i v takovém případě ustojí lépe, protože ledacos už obsadil, leckde vyhrál, má plné věznice zajatců, má ukrajinské přístavy, má skoro celý Donbas, má silný rubl a má prachy za suroviny o kterých se mu nikdy ani nesnilo. Navíc Západ začíná zvolna couvat…

Nevím, jestli Putin čekal krátkou válku. Ale na dlouhý konflikt se připravil lépe než Ukrajina i NATO.

221 thoughts on “Když uvěříte vlastní propagandě…

 1. Ad: autor

  „Všímáte si, že jediný, kdo doopravdy počítal s dlouhou válkou, je Putin?“
  „Nevím, jestli to takhle Putin doopravdy plánoval. Možná také chtěl krátkou válku. Ale rozhodně počítal i s variantou, která nakonec nastala. “
  „Ale možná to takhle skutečně plánoval od začátku, protože skutečný hlavní útok přišel z Krymu, nikoliv na Kyjev.“
  Musim sa priznat, ze stale viac a viac mi Vas zacina byt luto. Tie neustale premyslania, pochybnosti…Su v skoro kazdom texte o Ukrajine. Mohol sa Putin zmylit, chcel Putin kratku akciu, ako na Kryme, alebo to len fingoval. Bol pripraveny vlastne na dlhu vojnu a len sa robil, ze mu ide o Kyjev. Mal taky plan? A ak nemal – mohol sa vobec Putin zmylit?

  Atakdalej, atakdalej…

  To musi byt traumaticke a tryznive, zit v takych protichodnych vnutornych bojoch…

  Ja by som sa na Vasom mieste na to tryznenie seba sameho vybodol, ako sa hovori. Ako kazda vec, i tato vojna ma svoje zakonitosti, i svoje prekvapenia. A ako skoro kazda vojna, ktora sa zacala, raz sa skonci. A MOZNO (?) sa potom dozvieme odpovede na otazky, nad ktorymi neustale rozmyslate…

  1. Můj názor je, že Vidláka špatně chápete. Pro něj to nejsou trýznivé otázky. Tyto a podobné úvahy jsou pro něj hra, která ho baví.

   Vidlák ke zjevným a jasně daným skutečnostem dohledává nitky, které by k nim mohly vést, a potom s napětím sleduje, která sada nitek byla ta správná.

   Kdyby při tom trpěl, nedělal by to.

   1. Zakladateli,
    druhý odstavec je správně, první ze dvou třetin,

    Třetí je mylný, přesněji řečeno mimoběžný. Není ani v rozporu ani v souladu s realitou, prostě se s ní míjí.

     1. Snažím se několik desetiletí- částečně i jako součást bývalé profese – dešifrovat a rozplétat síť motivací mnoha lidí – včetně takových, kteří se mi nepodobají. Nikomu nedoporučuji, aby mě v tom následoval. Je to bolestivé.

      Dělám to, přestože při tom mnohdy trpím. 🙂
      Dost často trpím i proto, že u druhých objevím vlastnosti a podvědomé motivace, kterých se u sebe snažím zbavit – nebo jsem je sám sobě dlouho zastíral.Myslím, že jsem se vytrénoval natolik, že si dokážu lhát do kapsy mnohem méně často než většina lidí… Není to díky nějakým dispozicím, či nadání, jsou v tom léta dřiny.

      Výsledkem je, že mám i o sobě samém horší mínění než před lety.
      ————————————
      Vidlák je bezesporu jedním z nejpozoruhodnějších, nejinteligentnějších a myšlenkově nejflexibilnějších lidí, se kterými jsem se kdy setkal.
      Bianko šek bych mu ale nepodepsal.
      Snaží se současně plnit minimálně dva programy, které se vzájmně vylučují.

   2. „Můj názor je, že Vidláka špatně chápete.“

    Moze byt. Mne sa len vidi, ze sa snazi uporne hladat, ci meniaca sa realita obsahuje i jeho predpoklady vyvoja. Akoby v podvedomi mal – v prenesenom zmysle – strach, ze moze byt aj uplne mimo. A to som myslel, ze pritom trpi…

    Ale, mozete mat pravdu a mylim sa. Ale poznamky AH (skuseneho odbornika v tejto oblasti) zasa v niektorych castiach poukazuju, ze celkom ani nie…

    1. Moje letitá zkušenost říká zhruba toto: když člověk čte cizí text, často si podvědomě klade otázku (zejména, když se čteným textem vnitřně nesouhlasí): co bych musel cítit, abych takto psal? A proto, že Vy, já, AH jsme rozdílní jedinci, formovaní rozdílnými zkušenostmi, každý z nás (nejen) Vidlákovy texty interpretuje jinak. To není chyba, tak to prostě je, a je to v pořádku.

 2. Vlkův čerstvý článek:
  „Flash -Odhad dosavadních ukrajinských ztrát od amerického generála“

  -“ Asi není na Ukrajině přísněji střežené tajemství než počty zabitých a zraněných ukrajinských vojáků. To číslo nelze nikde zjistit. I ruská strana už přestala vydávat svoje denní hlášení v tomto směru. Nicméně velký rakouský web Exxpres.at přinesl před pár hodinami následující článek, založený na odhadu amerického generála Stephena Twittyho.
  US-General verwundert: „200.000 ukrainische Soldaten verschwunden“

  který bych nejsprávněji významově přeložil jako
  Americký generál: 200 000 ukrajinských vojáků mínus.“
  ……………………………………………………
  Někam se poděli – nikdo neví kam…
  U nás prý zase někam zmizelo 100 000 ukrajinských uprchlíků, kteří nikde nebydlí a nikde nechybí (možná na rozdíl od finančních příspěvků)

 3. Mám pro všechny vynikající zprávu … EU parlament dnes odhlasoval zaříznutí klasických aut. Ještě to mají posvětit jednotlivé státy, ale už je to upečeno, už je to hotovo, resp. EP odhlasováno.
  Všem odpadne mnoho starostí – např. diskuze jestli bude fungovat nějaká ta fabrika se stávají irelevantními, protože i kdyby nějaká vyráběla, tak se tam nebudete mít jak dostat … 🙂
  To zaříznutí se nevztahuje na ojetá auta, ale to soudruzi určitě vychytají později. V diskuzi na iděsu nebo novinkách se občas vyskytne poznámka, že se přestane jezdit … troubové nepochopili (jako obvykle) nic . Jezdit se samozřejmě bude – ale jak kdo. Horní 1% bude jistě mít na několik elektrovozů, aby byli schopni bez prodlevy absolvovat i delší trasy … a samozřejmě na to jistě budou pro ně i naše dotace :-). No a těch 99% dole se semkne, obalí do aktuální vlajky a místo popojíždění ve smradlavém autu se mohou na plný úvazek věnovat desetiminutovkám nenávisti.
  Uráááááá …

  1. Ju pane Dvořáku. Měl jsem teˇkom asi 200 km jízdu po dálnici, a musím říct, jak mně překvapilo jak moc aut se snažilo jet cca 130. Dříve jste si při této rychlosti musel hlídat zrcátka co se přiřítí zezadu, ale teď..
   Na stranu druhou vidím pořád hodně rádobybohatých jezdit po lesích a polích na čtyřkolkách a kroskách.
   Až toto bude pro tyto individua nedostupné, teprve bude palivo drahé.
   No a co se týká hustoty provozu tak autobusy pořád zaplněné tak z 1/3 a provoz aut kdy většina má jen řidiče + nikdo stále velký.

   1. Věřte mi člověče, já bych tím autobusem i jezdil. Nerad, ale jezdil. Nejhorší na hromadném cestování jsou spolucestující. Často smrdí a namnoze jsou to neurvalí a zlí dementi. To první bych asi dokázal vyřešit nošením roušky… Leč neexistuje pro mne spojení ráno do práce. Prostě není. A cesta z práce by se mi protáhla na nějaké dvě až tři hodiny, podle toho, kdy by se mi podařilo skončit. Asi bych mohl spát, nebo si číst. Ale můj pracovní den má s cestou 9,5 – 10 hodin. A s použitím veřejné dopravy by to bylo třeba 12-14. Ale nejdřív by muselo relevantní spojení existovat. Ale víte co? Při takovém časovém uspořádání bych se na to vysral. A bylo by nás takových hodně. Svět není jen Praha a jiné aglomerace, kde to spojení (v použitelné formě) existuje.

  2. Ať tak či onak, na základě mnoha vstupních informací dnes chladnokrevně vsadím boty, že letos jsem naposledy řešila STK. Otázkou je, zdali jde o dobrou zprávu. (Napsat víc, tak zavřou celý tento web.)

   1. Napis (ale radeji pod ten dnesni clanek o obili) , alespon naznac, ledaze si Smrtka, to pak chapu, vy nesmite ani naznacovat.

 4. Bude hlad!
  ——————–
  Praha – Prahou odpoledne prošel průvod zemědělců, kteří protestovali proti nastavení dotací ve prospěch malých farmářů. Podle nich se kvůli novému nastavení dotací ocitnou na hranici přežití. Průvod začal v poledne na Václavském náměstí, odkud asi za hodinu došel před úřad vlády na Malé Straně. Tam protest pokračovat zhruba do 14:30. Podle policie se průvodu účastnilo asi 2000 lidí. Nesli desítky transparentů, pískali, troubili, bubnovali a skandovali Chceme rovné podmínky, Už jsme tady nebo Bude hlad. Policie po cestě průběžně zastavovala dopravu.

  1. Bude bida bude hlad
   lid nebude mít co žrat.
   Bo si zvolil taku vladu
   kera oprašuje Adu
   kruti čerstvu historyju
   poctivci už držkou ryju.
   Vladu řidi ameryka:
   eště kuři ta fabryka
   eště ora Přemysl!
   Zavřite ten prumysl!
   Dodržujte kanikuly!
   Prodame vam molekuly.

  1. Ad:dexx

   A, ono – co ste tym chceli povedat? Ze po 3 mesacnom bombardovani a zrovnani mesta so zemou sa zacala z Ruska dodavat humanitarna pomoc?
   действительно хорошо.

   P. S. Videli ste niekedy nejaky sot natoceny okupacnou spravou, ako ludia pod okupacnou spravou (je jedno o ktoru krajinu ide a kto je okupant – American, Cinan, Rus, Turek…) nadavali?:-).

   1. V dobe mobilnich telefonu s kamerami, fejsbuku, twittreu…
    Jenom jelita cekaji na oficialni zpravodajstvi.
    Mazej se podivat na vkontakte, jak normalni obyvatele Mariupolu mluvi o byvalych okupantech, a pak tech soucasnych „okupantech“.
    Pal se sem vrat a omluv se.

    1. Myslite si, ze tie „neoficialne spravodajstva“ nepropaguju ten svoj pohlad na vec? Nech ich uz robi ktokolvek. Jedna, ci druha strana?
     A bez toho „jelita“ a tykania jednoducho nevydrzite, nejde Vam to napisat nieco slusne?:-).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *