18 dubna, 2024

Když se Bruseli lámou charaktery

Evropský parlament a Rada ministrů jednají o návrhu Evropské komise o dalším prodloužení bezcelních a bezkontrolních dovozů potravin a zemědělských produktů z Ukrajiny. Právě proti němu už 2 týdny na hranicích s Ukrajinou protestují formou blokády dopravy polští zemědělci. Stejné traktorové blokády provádí i bulharští a rumunští zemědělci. Při jednání zemědělského výboru europarlamentu zástupci celoevropských zemědělských organizací z řekli europoslancům zcela jasně, že toto nařízení požadují zamítnout. Litevský zpravodaj výboru Juozas Olekas z frakce socialistů přesto v dnes zveřejněné zprávě nenavrhl nařízení zamítnout, ale jen opravit o drobné položky jako sledování množství medu převezeného přes vnější hranici EU.

Celé rodiny polských zemědělců blokují na hranicích dovoz potravin a zemědělských komodit z Ukrajiny

V prvním únorovém týdnu si europoslanci při plenárním zasedání ve Štrasburku každý den užili při příchodu do budovy i odchodu ze skleníku průchod uličkami hanby, které jim mezi traktory a protestujícími zemědělci museli otevírat francouzští policisté a vojáci. Pro členy Zemědělského výboru (AGRI) to byl tak silný zážitek, že souhlasili, aby poprvé v tomto volebním období (od roku 2019) na jednání výboru vystoupili zástupci organizací sdružujících zemědělce a ne jen klimatologové a podobní pavědci.

Při jednání výboru se zástupci zemědělských organizací, které ve většině zemí EU protestují proti všem nesmyslným povinnostem, které na ně Brusel uvalil v rámci grýndýlu, a proti dovozu potravin a zemědělských výrobků ze třetích zemí, zástupci všech zemědělských sdružení jasně sdělili europoslancům, že zemědělci si nepřejí pokračování bezcelních a bezkontrolních dovozů potravin mimo jiné z Ukrajiny.

V AGRI výboru je v současné době projednáván návrh nařízení, jimž Komise chce prodloužit tyto dovozy o další rok. A také návrh nařízení, jimž by měl být stejný bezcelní a bezkontrolní režim zaveden i pro dovozy potravin z Moldávie. Po tlaku zemědělců při štrasburském plenárním zasedání koordinátoři frakcí na uzavřeném zasedání (se zástupci zemědělců za dveřmi) rozhodli, že obě nařízení nebudou projednávána ve zrychleném utajeném řízení, ale s možností podávání pozměňovacích návrhů poslanci a s veřejnou rozpravou a veřejným hlasováním po jménech. Účastnit jednání výboru se budou i zástupci zemědělských organizací.

Během diskuse s europoslanci tlumočili požadavek na ukončení bezcelních a bezkontrolních dovozů, které jsou nyní podle platného nařízení možné do 5. 6. 2024, francouzská předsedkyně celounijního sdružení zemědělských svazů COPA Christine Lambertová, švédský předseda celounijního sdružení národních svazu družstevníků COGECA Lennart Nilsson, za celoevropské sdružení mladých farmářů CEJA holandský předseda Peter Meedendorp a za Mezinárodní organizaci farmářů (La Via Campesina) její belgická prezidentka Geneviève Savigny.

Požadavek na ukončení grýndýlu a zvýšených dovozů ze třetích zemí všichni čtyři vyslovili jasně a pro každého srozumitelně. Žádné obvyklé bruselské kecy typu „podporujeme rozumné regulace, ale…“. Jasně řekli jak změnit nařízení o strategickém plánu, co z něj požadují okamžitě pozastavit. A ještě jasněji řekli, že nechtějí, aby se dalším nařízením prodloužily o další rok bezcelní a bezkontrolní dovozy potravin a zemědělských produktů z Ukrajiny, ani aby tento režim nebyl zaveden v případě Moldávie.

Litevský zpravodaj návrhu stanoviska Zemědělského výboru Juozas Olekas z frakce socialistůpřesto dnes nenavrhl zamítnutí prodlužujícího nařízení, ale jen několik drobných pozměňovacích návrhů o evidování a zapisování množství zemědělských komodit, které jsou z Ukrajiny do EU dováženy. Komise navrhla bezcelní a bezkontrolní režim prodloužit o další rok, s tím, že bude sledovat množství dovezené produkce a pak vyhodnocovat, co to dělá s trhem. Množství dovozů však chce ponechat na úrovni roku 2023.

V Polsku už měsíc zemědělci blokují hranice s Ukrajinou. Sedláci znemožňují průjezd kamionům a vlakům vezoucím ukrajinské potraviny a zemědělské produkty. Několik kamionů, které se pokusily projet bylo polskými sedláky zastaveno a dovážené zboží bylo vysypáno do škarpy. Podobné je to v Bulharsku a Rumunsku.

Ve čtvrtek 22. 2. 2024 proběhne ve všech státech EU společná akce zemědělských organizací, při níž budou zemědělské spolky, které jsou sdruženy v celounijní organizaci COPA COGECA, blokovat hraniční přechody nejen na vstupu do EU, ale i na hranicích členských států. Cílem protestu je upozornit na vážné ekonomické škody, které zemědělcům v EU způsobují nadměrné dovozy potravin a zemědělských komodit ze třetích zemí. Ve všech východoevropských zemích budou zemědělci protestovat zejména proti bezcelním a bezkontrolním dovozům z Ukrajiny.

Všichni zemědělci mají k dispozici závěry úředních rozborů produkce dovážené z Ukrajiny. Mají zažlucené hodnoty jedů, které byly v dovozech nalezeny.

Europoslanci nyní čelí dvěma protichůdným tlakům. Z jedné strany zemědělci pomocí traktorů usilují o ukončení dovozů jedovatých potravin. Z druhé strany nadnárodní korporace, které ovládají zemědělství na Ukrajině a na dovozech do EU vydělávají miliardy eur, požadují ponechání možnosti ještě rok si nestoudně mastit kapsy a tlačit zemědělce v EU do horších a horších ekonomických problémů. Zpravodaj už dal najevo, kterou stranu si vybral.

Nyní si musí i zbývající členové výboru vybrat, jestli jsou na straně zemědělců, nebo různých paralelních motivací, jak se v Bruseli říká úplatkům. Vzhledem k blížícím se volbám do Evropského parlamentu v červnu, v nichž voliči řady poslanců dostanou možnost probrat, to není snadná volba. Ti kteří podpoří spekulanty se zemědělskými komoditami riskují, že v příštím volebním období už nedostanou možnost o zemědělství v Bruseli hlasovat.

27 thoughts on “Když se Bruseli lámou charaktery

 1. Jen podotýkám, že ono jedovaté obilí bylo vypěstováno na Ukradině, dávno není ve vlastnictví státu, ale vlastní ho třeba Monsanto, Black rock a další dvě firmy (jména bych si musel znovu ověřit). Taktež vlastník toho jedovatého obilí uplatňuje své finanční možnosti (říká se tomu lobying), aby mu šli poslanci EUhnije podle jeho přestav (ne, aby si někdo myslel, že jsou podplaceni). A taky určitě bojují proti našim zemědělcům, aby mohli jejich produkci nahradit dovozem z Ukradiny, nebo ze zemí Merkosur.
  Nechť se ihned propadnu na pátou Avenue, jestli tam není špetka pravdy.
  Pozn.: zemědělství rozumím, jako fráter od Lidovců, tedy mizerně.

 2. Dokud nepoteče krev a nebudou hořet baráky ojroposranců, NIC s nimi nehne. V uličkách hanby by na ně neměli sedláci pokřikovat, ale dát jim do řepy.
  Napoprvé jen zlehka, žádné vyražené zuby, ani otevřená obočí. Jen ve stylu filmů o Fantomasovi – „poslední výstraha před popravou“.

  A ještě by mohl zafungovat plakát se jmenným seznamem a aktuálními adresami, aby věděli, že doma se neschovají.

  1. Tohle už je nechutné a hraničí s nebezpečným vyhrožováním, § 353 Tr. Zák.
   K násilí se uchyluje jen blb.

    1. Skončil jsem u sinusoidy a paraboly, od nichž jsem plavně přešel k b-spline. 🙂
     Ne, vážně – hrubnutí diskuse by mělo mít meze a tohle mi jako nadsázka nepřišlo.

     1. Ve skutečnosti jde jen o slaboučký odvar to co je třeba. Chápu ovšem, že ne každý chápe tu akutní potřebu.

     2. Re: Oj

      V čem spočívá hrubnutí diskuze, v níž se píše o klasickém francouzském filmu?

      Já jsem nikde nenapsal, ať někdo ojroposlancům někdo zapálí jejich obydlí.
      Já jsem pouze napsal, že do té doby soudruzi nezmění svůj názor na zahraniční politiku Bruslogradu. Prostě soudruzi bojují za svou ideu ekonomicky rozvrácené Ojropy až do svých statků a hrdel!
      Co je na tom špatně?

      Podívejte se na to i z druhé stránky. Až přijdou soudruzi zabavovat majetek zkrachovavšímu sedlákovi, opravdu jste tak naivní a domníváte se, že se nenajde NIKDO, kdo by měl odvahu postavit se exekutorům se zbraní – jakoukoli, třeba jen těmi profláknutými vidlemi – v ruce? Vy jste ještě stále nepochopil, že ty ubožáky s obrovskými traktory na půjčky a leasingy doženou k trestnému činu násilné obrany ukradeného majetku?

      1. Navadeni k nasili je vzdycky spatny. To delaji primitivove ,neschopny aspon trochy zodpovednosti .Si uvedomit.
       Fantomas a popravy. Ale jinych samozrejme.
       Agenti vlady se samozrejme o to snazi.

     3. Okolo:
      Však má – meze. Nejspíš. Že nejsou tam, kde by se líbilo vám, to už je jiná. Nezapomínejte, že meze z Brusele jsou nějak těsnější a těsnější a nedivte se.

     1. Re: Tymák…

      Člověkofťýsňové…
      Vymývání kebulí převlíkáním do arabských hadrů.
      Tam hyperbol netřeba.

    1. taky si občas musím ukázat myší odsazení a přerolovat, abych zjistil, pod čím přesně co je … hlavně u delších threadů blbě vidět ..

   1. Blábol.
    Všechny významné – opakují „významné“ – společenské změny začaly násilim. Žádná nevznikla evolucí.
    Přes držku, jako první varování, by měl dostat skoro celý ojroparlament, nádavkem a z jedné vody načisto i fialový pětihnus.
    Pokud se jim nerozsviti, pak je potřeba přitlačit.
    Pazdráti, hochštapleři, političtí mafiáni všeho druhu rozumí jenom hrubé sile.

    Seznamy i s adresami by pomohly.

   2. 2 Okolo jdoucí: a co by jste navrhoval? vždyť je jasně vidět, že „politiky“ žádní občani nezajímají, hlasují totálně proti zájmu voličů, permanentně lžou a podvádějí. Podle mne se už dávno jedná (a nejenom v europarlamentu) o jasnou zradu voličů a daňových poplatníků, o jejich okrádání a rozkrádání celé republiky a EU. To je dávno již za hranicí vlastizrady. Ona snad má pětikoalice nějaký mandát na to rozkrást všechny prachy a poslat je na ukrajinu? Ona snad má mandát vyhodit peníze z rozpočtu za nefunkční hračky typu F35? Vždyť i slibovali, že nebudou zvyšovat daně a zase lhali! Kdyby aspoň ty ukradený prachy investovali do budoucnosti ČR, postavili silnice nebo něco užitečného…. ale to ne. Spláchne se to do černé díry jménem ukrajina, kde se to rozkrade a stejně to nic nepřinese… jen další zisky mafiánům a smrt ukrajincům a ukrajinkám. Taky to neuvěřitelné oblbování lidí, že jsme se odstřihli od surovin z Ruska, HOVNO! Nakupujeme je za násobně vyšší ceny a všihni mimo EU si klepou na čelo a vydělávají na nás a kdo to platí? My všichni! Kdo jim dal na to mandát? NIKDO!

    1. Re: User

     Doplním. Dle Soukupa (TV Barrandov) nyní odebíráme 60 % spotřebovaného zemního plynu od Ivana).
     A to jsou hen ty sankce, kvůli kterým nám zdražili plyn a Putin má pořád svoje jisté. A ruské ropy prý bereme nejvíce za posledních 10 let.

   3. Re: Oj

    Soudruzi v Ukradině násilně svrhli vládu v roce 2014 a násilně terorizovali rusky mluvící obyvatelstvo (nejen) ve východní části země.
    Vy si o nich dovolujete tvrdit, že tito soudruzi jsou bandou blbců?

    1. Europoslance může ke změně názorů přivést jen ostře formulovaná ponížená suplika, nebo prosebné procesí. 😁

   4. Mno, srab zahne kramle i když. Mne by zajímalo copak tam asi zjistil prof Keller, že:.

    Evropský parlament
    V únoru 2014 se stal ve volbách do Evropského parlamentu lídrem kandidátky ČSSD.[11] Ve volbách získal 57 812 preferenčních hlasů (druhý největší počet; 26,91 %) a byl zvolen poslancem EP. Mimo jiného[12] působil i ve Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL).

    Do voleb do Evropského parlamentu 2019 se rozhodl již nekandidovat.[13] V rozhovoru pro DAV DVA prohlásil:

    Když jsem tam v roce 2014 šel, naivně jsem se domníval, že Evropská unie je schopna a ochotna ubránit své členy před tlaky globálního kapitálu, nadnárodních firem a velkých financí. Když jsem se ze svých iluzí vyléčil, vyvodil jsem z toho dva důsledky: V knížce Evropské rozpory ve světle migrace jsem se snažil popsat, jak funguje EU ve skutečnosti. Tou druhou věcí bylo, že jsem si pečlivě sbalil věci, abych v Bruselu nic nezapomněl, protože mi bylo jasné, že se tam už nikdy nevrátím.[14]

    Hmm proč asi mlčí a nepřidává se a o to víc obdivuji a fandím těm co to nevzdávají. Říkejte si o KOnečné co chcete, ale má kuráž.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *