16 dubna, 2024

Kdož sú Boží bojovníci

(nad českými rozsudky poslední doby))

V posledních týdnech či měsících padlo několik zajímavých rozsudků v oblasti trestního práva – a několik jich taky nepadlo – přičemž tyto rozsudky vysílají zásadně jiné, podstatně důležitější signály o tom, jaká je dnes v ČR situace, než jen aby postihly několik kriminálně podezřelých jedinců. Pojďme si je shrnout:

 1. Učitelce Martině Bednářové byl zrušen osvobozující rozsudek. Podle původní obžaloby je otázkou, zda se nedopustila trestného činu popírání genocidia, když zpochybňovala ruské válečné činy na Ukrajině. Že se Rusko dopouští genocidního jednání vůči Ukrajině přitom je oficiální státní doktrína. K předcházející násilné činnosti Ukrajiny vůči ruskojazyčnému obyvatelstvu v Luhansku a Doněcku, stejně jako k tragické události v Domě odborů v Oděse se současná vláda nevyjadřuje, respektive je zcela ignoruje, i když z minulosti lze na internetu dohledat řadu zcela zásadních reportáží, ba dokonce odsudků Ukrajiny za jednání k ruskojazyčnému obyvatelstvu. Tyto reportáže byly uveřejněny a jsou stále dostupné i v našich médiích. Momentálně je však z rozhodnutí státní ideologie dáno, že genocidia se dopouští pouze Rusové a bez ohledu na cokoliv v minulosti je Ukrajina jak to lalium nevinná. Pikantní je sledovat, jak se toto ideologické hodnocení mění v čase a prostoru: za pár měsíců či let může být z rozhodnutí ideologických vůdců vše zase jinak. Nasvědčují tomu „signály“ z Washingtonu, podle kterých to s vítězství na Ukrajině už není nijak žhavé, ba naopak a světová pozornost se zcela přesměrovává na Izraelsko – Palestinský konflikt, jako kdyby Ukrajiny pomalu ani nebylo…
 • Aktivistka Nela Lisková zveřejnila na sociálních sítích svůj názor a výzvu, aby došlo k denacifikaci a deukrajinizaci Česka. Nacistickou zrůdou přitom nazvala ukrajinského prezidenta Volodymira Zelenského. Tímto svým prohlášením se měla dopustit trestného činu podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod.  Nacismus je přitom ideologie, která jejíž propagace je trestná dle ust.  403 trestního zákoníku, neboť je ideologií, která směřuje k potlačení práv a svobod člověka. Tedy ten, kdo vyzývá k denacifikaci, těžko se může dopouštět trestného činu podněcování k nenávisti. (K výkladu, že i nacisti mají svá práva na propagaci své ideologie tady máme článek 17 Úmluvy o lidských právech a základních svobodách, který říká že…“ nic v Úmluvě nesmí být vykládáno tak, jako by dávalo státu, skupině nebo jednotlivci jakékoli právo vyvíjet činnost nebo se dopouštět činů zaměřených na zničení kteréhokoli zde přiznaných práv a svobod nebo na omezování těchto práv a svobod.“  Jinými slovy, nikdo nesmí jednat „chucpe“, což je krásné jidiš slovo užívané k popisu nestoudného zneužívajícího jednání. Jako klasický příklad takového „chucpe“ jednání se dává dožadovaní se u soudu milosti vrahem svých rodičů z důvodu, že je sirotek…)  Neshoda pochopitelně panuje o tom, KDO je nacista a kdo má být denacifikován… I v tomto případě je to stát a státní politická doktrína, kdo určuje, kdo je a kdo není nacista. A navíc to stát, v daném případě Česká republika, určuje nikoliv na základě bádání historiků, politologů a nestranném hodnocení faktů (a u vědomí, že primárních objektivních informací z Ukrajiny a tím méně z Ruska není dostatek), ale na základě své momentální zahraniční politiky.  Opět tedy „situace na bojišti“ se může měnit každým okamžikem, aneb, jak praví klasik, (konkrétně viz hra Caesar Voskovce a Wericha, forbína „být či nebýt“ Wericha a Horníčka) „Když se nějaký obraz znelíbil, pár dobře zvolených puntíků a z mocnáře byla selka… nebo ze selky mocnář…Podle toho, jaká filosofie v domácnosti panovala…“ , takže vše může být jinak přímo meteleskublesku.  Soud, jsa si velmi dobře vědom toho, zda právě panuje selka či mocnář, dle toho chystá se zjevně soudit a odsoudit. Jímá mne hrůza, co se stane, když dojde ke změně paradigmatu mezi rozsudkem první a druhé instance… Bude se zase hromadně plaveno ze Saigonu k Filipínám a roduvěrní se budou držet kol letadel vzlétávajících z Kábulu? (No, asi se opět nestane nic, že…teda když pomineme těch asi pětadvacet tisíc utopených na té cestě na Filipíny a Tálibán vyzbrojený nejmodernějšími americkými zbraněmi, které se právě zřejmě mystickým způsobem přemístily do Gazy.)
 • Blbec (pardon…) Tomáš Čermák dostal pět let za svou výzvu, uveřejněnou na sociálních sítích, aby lidé všemi způsoby, a to i násilím (na příklad nakopáním do prdele) zabránili přijetí pandemických zákonů. Soud to vyhodnotil jako terorismus, vyhrožování násilím a jako zabraňování Parlamentu v činnosti. Přitom dnes již je zřejmé, že s epidemií covidu a zejména s očkováním to bylo poněkud jinak, než se oficiálně hlásalo v době, kdy se měl Čermák svého trestného činu dopustit – totiž, že nikoliv nepodstatnou roli v pandemii hrály zisky farmaceutických firem a samotné očkování, včetně „opatření“ proti pandemii, se z dnešního pohledu jeví jako minimálně diskutabilní. Najevo vycházejí stále další a další skutečnosti, které spíše nasvědčují tomu, že dotyčný se snažil na úrovni svého IQ uplatnit ustanovení článku 23 Listiny základních práv a svobod, garantující právo na odpor. A možná, že se časem ukáže, že ten odpor byl legitimní. Způsob hodnocení „nebezpečnosti“, tedy reálné možnosti cokoliv z odsouzeným proklamovaných výzev opravdu učinit, zhodnocení naprostého „nevlivu“ obecných frází odsouzeného, bylo opět na soudu. Psychologové tvrdí, že nejhodnověrnějším psychologickým testem je život sám. Nejhodnověrnějším důkazem o způsobilosti keců Čermáka způsobit jakýkoliv následek bylo, že od doby jeho „výzvy“ se na jejím základě nikdo nepřišel před Parlament ani pošťourat v nose, natož aby vzniklo nějaké povstání, při kterém by muž v hnědé bundě nesměl projít…
 • Jo a abych nezapomněla: Dušan Dvořák si pořád kroutí svůj šestiletý trest – na „půlku“ ho nepustili, neb se evidentně nepolepšil – za to, že z konopí vařil mastičky ulehčující od bolestí v případech, kdy nepomáhalo nic jiného: nemocní s polyneuropatií a roztroušenou sklerózou, případně rakovinou, by mohli povídat. A ještě si dovolil bojovat za to, aby se svépomocné užívání marjány k léčebným účelům tolerovalo… Jo, to Dozimetři, ti si nejenom vtírali koks do míst, odkud se spíše obvykle upouští, ale ještě navíc proběhla tiském zpráva, že kokain je přece dobro, v politice jej užívá prakticky každý (o čemž mimo jiné svědčí i stěry z kanceláří poslanců v Evropském parlamentu, stejně jako rozbory vody tamtéž), takže proč vlastně se jeho užívání trestá, že jo? Na místě je jeho legalizace!
 • Koncem srpna udělil soud tříletý podmíněný trest s odkladem na pět let muži, který v průběhu tří let znásilnil a pohlavně zneužil šest malých chlapců s tím, že to byl, rozumějte, exces.
 • Bývalé „tváři“ strany TOP 09, exposlanci JUDr. Dominikovi Ferimu pak soud „ubalil“ tři natvrdo za dvě znásilnění a jeden pokus o něj, přičemž v jednom případě byla dívka nezletilá a umísťovač jí při nesouhlasu s umístěním přesvědčoval ať s nesouhlasem neblbne, že on je slavnej… Ferrariho poškodilo, že se při výpovědi poškozených pochechtával a souběžným šustěním papíru prokázal, že nelituje. Kdyby býval byl nešustil, Bůh ví, jak by to bývalo bylo dopadlo, a, konec konců, pravomocný to není, že.

Souhrn všech těchto trestně-právních událostí, vhodně podpořený akcí spolku Šalamoun „Černé pondělky trestní justice“, kde se referovalo a referuje o obzvláštních zhůvěřilostech českého justičního soudnictví, jehož ruka, dlužno podotknouti, může dopadnout kdykoliv na kohokoliv, vytvořil v české Kotlince tak rozsáhlý záchvat refluxu v širokých lidových vrstvách, že po endiaronu a penicilinu pravděpodobně začne scházet i helicid a tabletky rennie. Ovšem nejde jen o to, že to je ke zblití. (Já teda riskuju, že budu stíhána za nedůstojné vyjadřování: tu blbec, tu k zblití… nepáchám já náhodou i trestný čin dle ust. § 365 trestního zákoníku – „schvalování trestného činu“?? – Do kriminálu prosím posílat jen knížky a vitamíny, buchty ani s pilníkem nechcu.)

Ale čert vem ty blitky i ten potenciální kriminál. Nejpozoruhodnější je, že následkem těchto trestněprávních kauz – ovšem to ve spojení s nejblyštivějším ze všech signalistů – se v národu probouzí něco… zase… a to přesně po… bratru 603 letech. Jakoubek ze Stříbra tomu říkal „pražské artikuly“. Nevěříte? Uvěříte.

„Čtyři pražské artikuly“ byly základním ideologický kamenem husitství, což nebylo jen něco takového cosi, ale byl to pokus o naprosto unikátní propojení církevní a náboženské (tedy v dnešním slovníku ideové a ideologické) reformy se souběžnou reformou politického systému. O to se ve zbytku Evropy, mimochodem, začalo usilovat, a to s výsledky podstatně méně příznivými než v Čechách za husitů, bratru tak s dvousetletým zpožděním. Připomeňme si, co to husité chtěli:

 1. Přijímání pod obojí. Pro neznabohy: katoličtí kněží přijímali a přijímají Tělo a Krev Kristovu (hostii a víno), zatímco sprostej lid dostane jen TěloKristovo, tedy dle husitů mu je cesta k úplné spáse odepřena. Jojo holečkové, rovnosti s panstvem se vám zachtělo, co?? No to nám taky… Teda nám se spíš zachtělo toho, aby panstvo bylo rovno s námi, sprostým plebsem.
 2. Svobodné hlásání slova Božího. No to víte, že jo, golubci, nikdo nesmí zasahovat do řádného kázání?? A češtině navíc? Svobody slova se vám zachtělo? Nám taky, nám taky…
 3. Konec světského panování církve. Ajta krajta! Ona se ideologie – a navíc jediná povolená ideologie – nemá míchat do politiky? A co na to svatá Gréta? A elektromobilita? A emisní povolenky? A grýndýl sakum prdum? A konec konců ty genocidy co jsou a zase nejsou a případně jsou někde úplně jinde než byl před tím a zase jsou hnedle medle zpět? A to jako bez ohledu na ideologii má i stát být vázaný svými vlastními zákony, a to, opět nutno zdůraznit, bez ohledu na signály??  Toť skutečně odvážná myšlenka roku 1420, kdy Čtyři pražská kompaktáta vznikla a neméně odvážná i dnes, soudruzi, To bychsem teda nepodceňovala, abychsme nezůstali jako kůl v plotě Červeného Hrádku!
 4. Nepřípustnost smrtelných hříchů. Aha. Tak já bych zase šla… jako teda ohledně toho šustění papírem, že. A než půjdu úplně, tak smrtelné hříchy to jsou hlavní hříchy. A hlavní nejsou pro to, že jsou nejdůležitější, ale proto, že vznikají v hlavě a ovlivňují tak i veškeré další zločincovo chování. Jsou to: pýcha, obžerství (tedy nestřídmost ve shánění světských statků, nejenom ve žrádle, aby bylo jasno), lakomství (a to i ve skrytých formách, na příklad „nikoho nenecháme padnout“, a to zejména s ohledem na vývoz elekřiny místo stříbrnejch prutů a volů – to víte, pokrok muší bejt), závist (to víte – patříme na Západ…), hněv (a na koho se budeme hněvat, rozhodne panstvo hlava nehlava, tedy spíše na Ministerstvu vnitra pytel nepytel). Smilstvo (Dozimetr by mohl vykládat a co se mi to tam plete s těmi slepicemi??) Lenost (a co to dá práce ji zakrýt, ale všichni makáme, že jo!, ovšem stejně to nejde, protože v Kotlince, jak známo, nejde nic, takže je to na nic, nač se snažit a Oblomov náš vzor).

Pořád máte dojem, že Čtyři artikuly pražské pro nás nic neznamenají? Poměry v současném (nejen) trestním právu ukazují, že je čas na obnovu požadavku na jejich dodržování. Je potřeba je vyhlásit za volební program.  A to včetně řemdihu, palcátu, sudlice, cepínu a vozové hradby. Kdo se mnou? JO… a s oslavou výročí 1. pražské defenestrace máme fatální zpoždění. Ta totiž byla 1419…

A ještě na úplný nejúplnější konec: otázku, vznesenou v naší české hymně, totiž „kde domov můj“  máme již, myslím, zodpovědně zodpovězenou: v naší české Kotlince, včetně Moravské brány. Nepatříme ani na západ, ani na východ, ani do Bruselovic, ani do Washingtonu, ani do Moskvy, ale pěkně mezi ty naše hory, které nám dávají hranice, viditelné i z Vesmíru. A kdo z vás (milá Evropská Unie) na to má, ptám se vás? Nicméně je zapotřebí ještě zodpovědět tu další otázku, která je vznesena v písni, která by se, dle mého názoru, měla opět stát naší hymnou tak, jak jí byla do doby, než na Josefa Kajetána Tyla padl hen ten romantizmus. Tu je potřeba zodpovědět. Otázka zní: „Kdož sú Boží bojovníci a národa jeho…“

81 thoughts on “Kdož sú Boží bojovníci

 1. Pani Klaro, jak je to doma s tim konopim? Ja jsem myslela, ze je to kvazi-legalni… ? Vzdyt to pred casem pestoval kde kdo, a na Slovensku vyrabeli z konopi (tedy toho psychoaktivniho) mast na ekzem…

  1. U nás lze dostat (asi na recept od lékaře či lékařky) slabší verzi marijánky, kolega to bere na roztroušenou sklerozu. Ale už jsem ho dlouho nekontaktoval, takže nevím zda to pomáhá….
   Kdoví de by byli(y) Valící se kameny či Brouci, nebýt marjánky. Jenže oni to měli pod kontrolou, řada rockových hudebníků (viz hlavně Ozzie) to nezvládala.
   Kdo v sedmdesátkách nehulil – ten byl divný. 😀

   No jo, je jich škoda. Jimiho Hendrixe hlavně, toho mám hodně rád.

   1. Re: Tenco

    Marjána samozřejmě na RS nepomáhá.
    Jen otupuje nervy, takže bolesti a křeče jsou menší a člověk umírá tak nějak veseleji a radostněji.

    1. S marihuanou mám skvělé zkušenosti ohledně bolavých kloubů. V době, kdy už byl každý krok pro mne utrpením, jsem večer zkusmo sežrala kousek palice zvící zrnka hrachu a ráno se probudila naprosto bez bolestí. Já trávu nekouřím, tam je riziko návyku o hodně vyšší, zejména proto, že velmi rychle stoupne její hladina v krvi. Ze snědené se účinné látky vstřebávají pomaleji a déle.

     Takhle jsem to praktikovala pět tejdnů – ráno a večer. Bezbolestný stav pak vydržel sedmnáct měsíců. Psychoaktivní efekt jsem nezaznamenala (ani já, ani mé okolí), zřejmě také kvůli způsobu podání.

     Zkoušela jsem CBD, to bylo na pytel, bylo drahý, hnusný a zcela bez žádoucích efektů. Trávu jsem naopak vždy od někoho dostala, takže finanční náklady odpadly.

     1. Katango: Byla li ta marjanka syrova, ta neni psychoaktivni. (Stane se psychoaktivni pri zapaleni.) Zajimave, jak vam to pomohlo. Ja to zkousim na išias. Mam to nalozene v alkoholu, a pouzivam jako mazani.

       1. No, aby to bylo psychoaktivni, tak se to pece. Pak se to muze pouzivat do jidel, i do masticek. Muze se to i varit v oleji, ale lidi pisou, ze je to narocne, snadno se to prehreje.

 2. Měl bych dotaz na paní Samkovou.
  Byly události, které mají na Wikipedii stránky s názvem „Indonesian mass killings of 1965–66“, byly genocidou ?
  K tomu článek , který kdysi vyšel na novinky.cz , https://www.novinky.cz/clanek/kultura-salon-porad-mi-vyhrozuji-smrti-rika-joshua-oppenheimer-ktery-toci-o-indoneskych-masakrech-342951.
  Na filmovém festivalu, respektive na sérií dokumentů, jejichž promítání se jmenovalo a jmenuje “ Jeden svět“, jsem shlédl dokument pana Oppenheimera s názvem “ Minuty ticha“. Silně na mě zapůsobil, třeba i tím, že tam vypovídá člověk islámského vyznání o jiném člověku, který se podílel na masových vraždách členů a příznivců indoneské politické strany , která měla ve svém názvu slovo „komunistická“….a kterého v mešitě nikdy nespatřil. A že vůbec neví, proč se někteří takoví lidé na masovém zabíjení spolupodíleli, že všichni jen krčí rameny a hledí do prázdna…..
  ——————
  Přijímání podobojí má svou základnu tradice v synoptických evangeliích, viz Poslední večeře.

  Už jenom pojem „transsubstanciace“, kolik to vyvolalo svárů i vraždění.

  Nebo výrok z Nového zákona, že snáze projde velbloud uchem jehly, nežli bohatec dojde do Božího království. V kontrastu s tím, co má za sebou Vatikán, i ještě nedávno – z tkzv. Petrova haléře (Peter’s Pence) si pořídili palácový dům v ceně několika set milionů liber….v Londýně.
  Nebo Bishop of Limburg Franz-Peter Tebartz-van Elst : https://www.bbc.com/news/world-europe-26746110. A další a další.
  Když slavíme Silvestra, tak slavíme prvního papeže, který se údajně jako první z papežů nechal vozit ve zlatém kočáře…..

  Princes kept the view, druhý z jezdců apokalypsy (udržuje v chodu finanční systém), prvním je finanční systém – Watchtower. V závěru původně to písně Roberta Zimmermanna , Boba Dylana (All Along the watchtower , zpopularizoval ji Jimi Hendrix)se zpívá že two riders were approaching and the wind began to howl. Celkem čtyři jezdci, takže Apokalypsa, dle „svatého“ Jana ?
  (ten lišák Hendrix si někdy kytaru podlazoval o půlton, člověk pak jen civí, jak to může zahrát).
  Krátká odbočka : Hendrix, Morrison (Doors), Janis Joplin a někteří další zemřeli ve svých 27 letech…asi to mělo nějakou spojitost s drogami a alkoholem?)
  https://en.wikipedia.org/wiki/27_Club
  ——————
  S výzvami k násilí nesouhlasím, vládu je třeba vyměnit buď pod zákonným tlakem veřejnosti, anebo ji změnit ve volbách.
  Je vůbec špatné, že volič či volička nemohou, při pomoci nějaké zákonné procedury, svůj hlas odvolat ještě v mezivolebním období. Jsou tak bez jakékoliv odpovědnosti, včetně odpovědnosti za to, že takovou moc navolili i ostatním voličům a voličkám. A teď právníci a právničky raďte.

  1. Je to vlastně velmi prosté: veškeré volby musí být transparentní, aby byla vyloučena jakákoliv možnost manipulace (viz pr. volby na Slovensku, ve Francii, i u nás: +-stejné poměry,skoro na desetiny procenta), zavést možnost odvolání svého poslance i senátora, a možnost zbavení soudců, státních zástupců, a tzv. soudních znalců jejich postů v případě, že záměrně pochybili ve svých fiunkcích, a zavést pro tyto osoby drakonické tresty, neboť když vás podvede Lojza z Horní Dolní, nemá to takový dopad, jako když váýs podvede soudce svou arogencí a s vědomím své praktické nepotrestatelnosti. Dále je třeba zavést instutut lidových soudů, kdy profesionální soudce bude jen jeden z pěti (u trestního senátu, i civilního by stačili tři), a bude dohlížet na procesní věci: rozsudek by měl být 4:1, a oběť by měla mít možnost navrhnout trest pachateli. Součástí rozsudku by mělo být automaticky i rozhodnutí o náhradě škody, která by měla být dvojnásobná o proti škodě zjištěné. Pachatel, který není schopen vyplatit svou oběť, bude v kriminále až do zaplacení. Náklady na vězení bude splácet prací, a pokud nebude pracovat, jedno jídlo denně, sestávající z polévky, suchých brambor s mrkví a v neděli s párkem. Koupel jednou týdně ve vlažné vodě, a cela vytopená max. na 18°C.

   1. Malice Malefuckatorum. /Yntelygento rum /.
    Kladivo na carodejnice a Inkvizice. /Uceny soudci a jejich zakony/. Situace.
    Jedna sbirka na pomoc a hlavne projev solidarity nas Cechu navzajem ,
    je za padesat tisic clanku.
    To je co se pocita. Neco delam tak sem. Neda se to vymazat.
    /Jako zminenej husita , nekecal , neklavesnicoval , neco chtel a do dejin se vecpal navzdy, vyzmizikovat, husity , to ani nepratele husitu nesvedou/.
    Obama, hlavni terorista sveta a mnoha , valkami , obetmi vyhlazovani ,si stezuje na Hamas. Dostal Cenu miru. Misto soud za valecny zlociny.
    Co voni mysleji mirem. Masakry.
    Ted , zakony a soudy sou zbran na nas , nic jinyho , presne jedna ze zbrani na nas ,
    na zastrasovani , trestani koho chteji, co je potreba .
    Kdyz nic neni , neco vyprovokujou a predstiraji soudy , ktery terorem zakonu , hejnama pravniku /anokademickych ,prostitucnich yestlygentu/,
    vseho schopnych , ty vodsoudi. Na to musi mit miliony zakonu dalsiho teroru na vsecko.
    Ani vojak ukr , nema na nepritele takovy vybaveni ve valce aby moh valcit ,valku,
    jako dneska vsude policie dalsiho teroru /prej jenom Hamas , nedejte se vysmat/,
    na kazdyho z nas na planete, vedou valku.
    Vo co de , vo valku na nas ? Jo!.Urcite. Kecaji vo zakonech, jo.
    Zakony sou na vsecko. Nikdo ze site ostnatych dratu koncentraku nevyvazne ,
    kdyz je na rade a staci ,soudcum a jejich udavacum jedno slovo , nebo pismeno Z.
    Zakazujou slova ,deti, genocida, okupace a daleko vic. Nic novyho…..

   1. Re: Godot

    Myslíte film Jan Žižka?
    Já blbec jsem na to šel do kina.
    No co už, původně jsem měl chuť žádat peníze nazpět, ale Jahoda mne pozvala na pizzu, abych to zajedl.
    Když jsem se nacpal čtyřmi druhy sýra a zalil to sklenkou vína, připustil jsem, že jsem od toho OPRAVDU nemohl čekat více z jediného důvodu. Film nebyl určen pro českého (československého) diváka.

    1. On ten pan Vávra taky leccos zamlčel, tu něco přikrášlil, jindy romantizoval. Nicméně nenašel jsem v tej jeho husitské filmové sérii nějakou významnou historickou nepřesnost, navíc hrané filmy je nutno vždy brát s velkou rezervou.
     A pan Štěpánek….ten uměl (i když ho do sedla koně museli vytahovat malým jeřábem :-D).

     Zajímavé je, že se nikdo zatím neodvážil po roce 1989 odvysílat Vávrovy Dny zrady, přitom přiblblého majora Zemana v TV dávali. Že by zase nějaký trezorový film ?
     Nebo Žida Süsse (na ČSFD .cz píšou že předlohou byla kniha od demokrata Feuchtwagnera, mj. autor předlohy filmu Goya a knižní trilogie pojednávající o židovském odboji proti Římu v 1. století, podle historika Josepha Flavia….velmi čtivé, co si pamatuji)
     Samozřejmě jde o nacistickou antisemitskou propagandu, no ale jsme snad hlupáci – abychom to nepřebrali svým rozumem ? Popřípadě kdyby to uvedli nějakým kritickým komentářem ?
     Nebo byl snad Masaryk nacista nebo rasista, když je o něm známo , že četl Mein Kampf ? Proto aby se dozvěděl, co je ten Hitler zač a co chystá ?
     ————–
     Hele, koukám a co nevidím, Dny zrady bude dávat Voyo. No teda…komu Voyo patří ? PPF ….

     1. Od samého počátku bylo prezentováno, že půjde o fikci. Ostatně, ze Žižkova života v tom období se dochovalo snad to o Suchém čertovi a zbojničení na rožmberském zboží, nějaké dlužní úpisy u židovky (sic!, tady by se hodil žlutý pitvor, jak koulí očima,, že – vidíte??!!), taky cosi o jeho zahraničním angažmá. Jákl mohl co do historicity vycházet jen z konzultací, nejvíc snad prof. Čorneje.

      Tolik bych to proto nestrhal – jako někteří jiní. Historické postavy, přítomnost Kumánů, prostředí, vše ok. Dějová zápletka asi očekávána „nějaká lepší“, nicméně, jaká lepší? A filmová práce, tzn. herecké výkony, kostýmy apod. profesionální. Hudební podkreslení sice „až po“, ale co má být, je to jakýsi odkaz. Bojové scény nereálné, nicméně nafilmovat autentický boj v té době by oko diváka nesneslo. Přímo ukrutná nuda by to byla,, což si uvědomí každý, kdo se zajímá třeba „jen“ o historický šerm.
      A jen technická, koho zajímá historická architektura, velmi zajímavě tam je filmově přeonačen Sv. Bartoloměj v Kolíně.

      Kdo chce, může melancholicky zůstat u Vávry a jeho sociálního pojetí. Tam byl Žižka sympatickej levičák, to se přece hodí. A kdo chce, smíří se s tím, že kapitalismus ještě tehdy nebyl…

      1. Pro mě to není špatný film.
       Nedělá ze Žižky spasitele a národního hrdinu.
       Musí to mít i nějaký ten příběh.
       Daleko děsivější jsou ty pozlacený lejna jako seriály Mattoni, První republika, České století .
       To jsou historické zhůvěřilosti jako za bolševika.
       A nechápu, proč takovýhle lejna točí česká televize a nikoliv komerční společnosti.
       Jáklův Žižka nás nestál ani korunu. Česká židovize stojí 7 miliard ročně.

 3. Tak jsem si to přečet bez přihlížecí presumpce. Tzn. aniž bych kvalitu textu měřil podle toho, co za helmbrechtníka/nici jej spáchalo. Teda, já to v titulku viděl, že zas ta Samková. Jako, to zas bacha na ni, však víme co vona je za ptíčku.

  Ale vyloženě jsem si na neděli oddechnul. To já Vás paní Samková teď tak rád čet… Pro tu stylistiku, takový věci bych taky chtěl umět. Ten obsah je spiš na smutnění, ale jestli já jednou pudu bručet třeba že jsem Blyšťu nazval Tyranosaurem, co se kření u izraelský nejtemnější hodiny, tak co kdybyste chvíli vzala soudcování? Třeba jen part time, prostě, abych si to vyslech od Vás?

  1. Bejt Samkovou bych si tolik nestezoval a nekvilel. Bez studii zadarmo a za nase ,bez
   besneni zakonama , by nebyla nic. Zadnej vejvar, bezfeministicka chudoba ,
   ani halir , bez soudnich taskaric..

 4. Za pravdu je různá sazba,
  jednou pomník, jindy vazba.
  Kdo jí řekne dřív, než včas,
  tomu pravda zláme vaz.
  (K.H.B)

  1. Alespoň vidíte jak moudří byli staří Čechové. K.H.B již tenkrát věděl – když dnes něco plácnete, tak Vás zavřou až zčernáte. A lidé jdou v klidu sedět aniž by je napadlo, že posadit by měli zavírače, až by zčernali. Lidé se prostě chovají zvláštně.

     1. Re: JŠ

      Lžete! Do Brodu se vrátila jeho ŽIVOLA!

      Gek totiž chytil v Brixenu zarděnky a Čuka poslal Putin vyřešit problém do Jugošky.
      Když pak tento po splnění úkolu prchal před rozlíceným hospodským, jemuž zůstal dlužen za bečku rakije a urožněného odojaka (sele), do Bulharska, zlomil hajnému v pohraničním hvozdu berlu Mrazilku, kteroužto měl hajný zapůjčenou od Mrazíka do zkušebního provozu.
      Od té doby se tento přechod jmenuje VRŠKA ČUKA. A nikdo o tom neví!

      https://www.gem.wiki/Vrska_Cuka_Coal_Mine#Mine_Details

      Mrazík pak dal hajného k soudu o náhradu škody, načež hajnej byl fpééérdeli úplně ganc a hrozila mu exekuce a zabavení všech zvířat i pytláků z jeho revíru.
      Ze zoufalství se chtěl zasebevraždit a jelikož měl ohledy na svou chromou manželku, chtěl si vykopat svůj hrob sám, nejlépe pak vlastnoručně.
      A jak hajnej kopal zjistil, že namísto v hlíně se hrabe v uhlí, takže ve finále úplně blbééj Targus mu pak musel vozit z opavského Ostroje hajcmany (hajcman je „po našimu“ důlní výztuž).

      https://cs.wikipedia.org/wiki/Hajcman

      Z toho vidíte, jak je život náááramně složitej a za co fšetzko může Putin.

    1. Kdo ví. Podle jeho životopisu , zemřel v Praze, v bytě svého švagra Jaroše, v domě naproti nynějšímu východu z Hybernského nádraží. Svou dcerku Zdeňku už nepoznal.

   1. Bylo to za samoděržaví.
    Píše také o tom, že se tam situace může změnit k lepšímu až po revoluci, kterou provedou domácí.
    Pak došlo k tkzv. 1. světové válce. No a Kerenskij nedokázal svolat dumu. Přijeli emigranti z řad bolševiků, se zlatem asi od kajzra Vildy (někdy se tvrdí že od jistého Parvuse) a uchopili moc, která prakticky ležela v paláci. Bohužel eseři byli vyšachováni, ti chtěli zachovat a rozvíjet občiny. Bolševici chtěli kolektivizaci, pak málem že nepomřeli hlady.
    Paradoxně je přímo (potravinová pomoc, angažoval se zde Hoover z FDA) i nepřímo (nepodporou vojsk tkzv. Bílých, velmoci preferovali oslabené bolševické Rusko – před restaurací carského imperialistického Ruska, stejně tak i Pilsudskeho Polsko) podpořil tkzv. Západ.

    Proč píšete o Rusech, že jsou “ rusáci“, není to xenofobní ? Nebo jde pouze o projev infantility ?

    Hezký zbytek noci, dobrou.

    1. Jo presne , kdysi sem ten KHB spisek cet. Von si stezuje spise na rezim ,
     ale je pravda , ze rusove tou isolaci sou jiny a na prvni dojmy nam nesedi.
     Ted Rusko je vic nez obrovsky a kazda oblast se lisi , protoze ty vzdalenosti.
     My se lisime vod polaka..Samozrejme , ze rostovskej rus je jinej , sibirskyho a nebo vladivostockyho ..Kritiku umel ,ale jinou..
     Nemocny tuberou davali do sanatorii umistenych vysoko v horach ,
     Havlicek v Brixenuv exilu byl umistenej taky vysoko v horach…
     To se dnes vi ,ze to nebylo dobre. Wolker taky umrel rychleji.
     Nemocnej potrebuje kyslik a toho je v horach je samozrejme min.
     V Ruskou slo vo to aby vesnicky vyrobci potravy ,vetsinou chamtivy ,
     nedrzeli stat a narod jako rukojmi , zavisejicich co prodaji a za kolik .
     Jak to provedeli je vec jina..Zapad investoval do nekonecnyho vyloupeni ,zbidaceni a ovladnuti kolonizaci , Ruska , coz se opakuje.

   2. udělám výjimku, chtělo by to se poučit krapítko o historii.

    Havlíčřek se vrátil z ruska r. 1844. a v té době tam bylo hluboké samoděržaví a 98% analfabetismus.
    Šmárjá, když už se musíte shazovat, takl aspoň neukazujte to IQ tykve a ABSOLUTNÍ NEZNALOST HISTORIE.

    1. Copak v těch letech dělaly státy Západních hodnot ?
     Kolonizovaly a rabovaly svět! Asii, Afriku, Austrálii, Ameriku!
     V té době asi ještě žily miliony Indiánů Severní Ameriky, aby z jejich populace západní křesťansko-židovské hodnoty ponechaly pár tisíc v rezervacích. Jako ty palestinské domorodce.
     Až do té židobankovní revoluce si panovníci a umělci v Rusku podávali dveře.
     Německo v roce 1844 neexistovalo.

   3. Zajisté máte na mysli slavnou báseň „Křest svatého Vladimíra“!
    Ta je fakt dobrá. Má to ale háček!
    Car Vladimír, svatý patron Ukrajiny a jejích vůdců zašlých i současných, caroval na Ukrajině.
    Jednoho bratra nechal zavraždit a druhého umořit, aby vládnul sám.
    To lepší z tehdejší Kyjevské Rusi se přestěhovalo do Moskvy.
    To horší v Kyjevské Rusi zůstává.
    Je to dlouhá historie, kdo koho vraždil, uzurpoval, vyháněl, zotročil….
    I ty Osmany vyhnali Rusové a nikoliv západní hodnoty kolonizátorů.

  2. Omyl Jirky II. a jeho ozvěn:
   Autorem vámi citovaného rýmování není Karel Havlíček Borovský, ale básník Jiří Žáček.
   Zveřejněno ve sbírce Rýmy pro kočku a pod psa, strana 144, vydal Československý spisovatel r. 1987 (druhé rozšířené vydání). Znovu publikováno ve výběru Jiří Žáček: Český satirikon – epigramy, humoresky parodie (1966 – 2016).
   Čtěte Jiřího Žáčka, umí!

   1. Omyl, Žáček jako obvykle se přižiuvuje na géniuích.
    Patrně se dostal v Havlíčkovu životopisu z r. 1938 a tam to jako obyvkle obšlehl. On takových … mno má víc. Zásadně nečtu

  1. A my se pro změnu v mnohém zmýlili v Zemanovi. Jak to řekl onen moudrý pán na smrtelném loži – všechno je jinak.

    1. A ti mladší také ne. Blbě se rozlišuje není-li to jenom hajzl. A tak se lidé zaměří na celkový zjev, kvalitu kravaty, má-li vyžehlené sako a jak pěkně se vyjímá na billboardu.

      1. Vždyť to píší! Ten kdo má lepší kravatu. Takto to lidé praktikují už tisíce let. Asi jim to tak vyhovuje. Možná jednou za dalších pár tisíc let přijdou na to, že bude lépe vybírat už osvědčené(!) a moudré ze svých řad.

      2. @ Sibyla napsala: 5 listopadu, 2023 (20:26)

       Nemusí.
       Když Havel odstoupil před koncem roku 1992, taky jsme pár měsíců byli bez prezidenta.

       No a když nejhůř, já bych to když tak vzal.
       Plakáty mám už pár let natištěné.
       Když končilo první Zemanovo období, vyrobil jsem pár plakátů se svou fotkou a nápisem:
       „PivoJ for prezident!“ Tedy bylo tam mé skutečné jméno.
       To jsem vylepil na dveře stavební buňky, kde jsem tehdy jako převážně lopaťák občas pobýval.
       Trvalo asi 15 minut, než to dispečer strhnul.
       Druhý den to tam bylo znovu.
       A tak to pár dní pokračovalo, než mi to dispečer na férovku zakázal.

       1. Re: PivoJ

        Proč jste ho nevzal lopatou, že ničí soukromý majetek?
        Já to tak udělal na vysokoškolské koleji, když mi z umakartové zástěny (byl za ní hajzl) strhli plakát heavy metalové skupiny s tím, že byl zákaz vyvěšování čehokoli na stěny. Plakát byl připevněný izolepou, takže nebyl problém ho případně sundat bez poškození. papíru i stěny.
        Když to soudruh udělal podruhé, setkali jsme se na nějakém vejboru. Tam jsem soudruha přizvedl za klopy ze země a pravil mu, nechť laskavě vezme na vědomí, že potřetí tam bude namísto plakátu viset on.
        Já dostal podmínečný vyhazov a on už se na naší cimře neukázal.

    2. Neřekla bych věkem, je to ztráta pozice a moci. Ovšem, že se takhle shodí, tak to bych do něj neřekla. Odcházení je umění.- Není hloupej a musí přece vědět, že jeden jedin ý člověk nevládne a nikde. Všude přece mají tzv deepstate… A každý z nejvyšších musí brát ohledy , jinak jde od válu. On to mohl ignorovat až do té jeho „nemoci“ kdy … njn Akorát on měl výhodu, že říkal to co si většina lidí brala.

      1. Jo jo Zeman. Nebýt jeho, dotáhl by to Gross tak maximálně na odborového předáka v lokodepu ve Vršovicích . A Špidla by asi zůstal šéfovat na Úřadě práce v J. Hradci.

        1. Kdyby nebylo Grosse a Špidly, tak byl Zeman prezidentem o deset let dřív. To byl ještě ve formě.

         Socani byli vždycky xindl, podrazil i vlastního expředsedu a člověka, co je vytáhl na vrchol.

 5. Konec článku mě potěšil. Jsou to totiž základy našeho postoje. Až potom bude třeba řešit, jestli tady sneseme židy i muslimy. Jestli budeme mluvit se Západem a Východem obecně. Jestli budeme obchodovat s Berlínem i Moskvou, Teheránem i Tel-Avivem, Pekingem i Tokiem. Ale musíme být svými pány, ne slouhy kohokoliv.

 6. Pochvalim paní Samkovou
  Snad těch pět let nebude krutých, než dojde ke změně.
  Většina události se odehrává kolem osmičky.

  1. Připravovat se na volby je asi už málo, to nemusí fungovat, viz. Rychetského fígl se změnou zákona kousek před volbami. A vládnou nám exoti, kteří by normálně byli úplně mimo mísu. A asi i politiku.
   Vždycky se dá něco „podniknout“, aby zase zvítězila Brusel. Rychetský, Pithart, Farský (toho doporučil do US právě Pithart) a jistě další, tam někde se vrtí náš malý dípstejt. Oni nespí.
   Zkusme mít svou strukturu, která se v mezičase už protříbí. Zvýšit tak tlak a být lépe připraveni. Blaško na vnitro, Opata (?) na obranu…. .
   Ani komunistů se bát už netřeba. Kromě toho, že mají Konečnou, která je opravdu schopná, tak i v naprosto nepředstavitelném případě, že by sami vládli, by zavedli takový ten komunismus čínského střihu, kdy pro 80% českých podnikatelů by se moc nezměnilo. Už o tom mluvil Miroslav Štěpán.

 7. Revoluční doba si už své jedince najde. Jen mám obavu, kam takový revoluční hněv sklouzne. Obzvláště v české kotlině a moravských úvalech je nějak zvykem ode zdi ke zdi jakožto strategie změn nálad obyvatelstva. Obzvláště podpory předešlého režimu v revolučních dobách najednou projeví revoluční odhodlanost a plivnou si na bývalého zbožštělého politika.
  Čili Petr Fiala by se neměl bát svých současných kritiků, ale svých nadšených podporovatelů a přátel. Ti z něj udělají obětního kozla a klidně by mu uvázali oprátku a podkopli stoličku. Jeho kritikům by stačilo, kdyby skončil s neumětelstvím ve vládě.
  V jednom mám ale jasno, dnešní nadšení podporovatelé vlády budou stejně nadšeně podporovat názory zcela opačné, jakmile se změní vláda. Mnozí takovou změnu prodělají za život několikrát.

  1. Gerde, vnímám tu drobný problém. Píšete:
   “ Petr Fiala by se neměl bát svých současných kritiků, ale svých nadšených podporovatelů a přátel“
   No jo, ale co kteří podporovatelé a přátelé podporují?
   To co tvrdil před volbami, nebo to, co tvrdí teď?
   Rozdíl to není malý, 180 stupňů, s gescí na další otočku těsně před volbami do plných 360 stupňů.
   Čokl aby se v tom vyznal….

   1. Godote,
    vezměme jeho současné podporovatele a přátele, protože ti to budou, kdo jej vykopnou z politiky a naloží mu na záda všechny své chyby. Premiér je ze své pozice zodpovědný za všechny nezdary celé vlády, a oni se za jeho osobu pokusí schovat své vlastní průšvihy. Takže ti, kdo momentálně podporují současnou politiku Petra Fialy. Jeho věrní příznivci do doby, než se jej pokusí obětovat, aby se pokusili zachránit sami. Nejde jim o vládu, ale o to dostat se do parlamentu a získat poslaneckou sesli a plné koryto.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *