28 února, 2024

Wo steckt die verdammte Turbine?

Dnešní doba je fakt zajímavá. Na jedné straně tu máme globalizaci s jejím nesmírně konkurenčním prostředím a obrovským tlakem na výrobce, k tomu výraznou orientaci na spotřebitele a propojení dodavatelských řetězců na celou planetu. Třeba z hlediska mého zemědělského oboru sahá globální byznys na téměř každé pole v této republice (vyhýbají se tomu jen vidlácké záhumenky) a platí to nejen o komoditách, ale i o hnojivech či chemii. Téměř všechno se vyrábí ze zaměnitelných dílů, málokdo je výrobcem něčeho od A do Z a skoro každá komponenta se vyrábí na mnoha místech a v mnoha firmách. Všechno se do odkudkoliv přepravit kamkoliv. Kdykoliv si mohu objednat ventilátory z Indonésie a pokud mi nebudou vyhovovat, mohu si koupit jiné z Turecka…

A na straně druhé… celá Evropa jde do prdele kvůli jedné blbé plynové turbíně….

Vezměte si mapku plynovodů v Evropě. To je síť snad hustší než železnice. Těch tras z Ruska, ze Severního moře, od plynových terminálů, Jamal, Nordstrým a desítky dalších. Propojené dokonce i pro reverzní chod. Říkali nám, že právě tato plynovodná infrastruktura je záruka, že Rusové plyn nezastaví, protože do Číny jim skoro nic nevede.

A propo… kde je Lipavský? Skoro to vypadá, že ho někam zavřeli, aby už nic neříkal… To byl on, kdo ještě před půl rokem tvrdil, že nám Rus dal skvělý vánoční dárek – vědomí, že se bez jeho plynu obejdeme. On tomu nejspíš fakt věřil, debil jeden. Ale to nebylo divné, tehdy to omílali všichni a byly toho plné noviny. Jen těch trolíků a vysíračů, co se tehdy na Kydech angažovali a neochvějně psali o tom, jak se Putin klepe strachy, že na plyn uvalíme sankce.

Teď jsme o půl roku dál a na jedné turbíně jednoho jediného plynovodu závisí konec kapitalismu, konec EU, konec líbodémo a nejspíš i konec lecjakého národního státu… Že přeháním? Francouzi znárodňují svoje energetické firmy, Němci musejí sanovat Uniper miliardami peněz, Fiala sice nemůže nařídit ČEZu, aby prodával českým domácnostem proud za české ceny, ale musel mu půjčit skoro sto miliard, aby si ten svůj vlastní proud mohl vůbec z burzy koupit zpátky. Rakušané vydávají instrukce zaměstnancům hytlermarketů, jak se chovat při rabování a nedostatku. V Dojčlandu zase dávají letáky, že si lidi mají mýt jen zadek a podpaží, aby naštvali Putina. Bidenova administrativa pro jistotu zablokovala jednání o plynovodu do EU z Azerbajdžánu přes Izrael, bo bylo zapotřebí vyhovět Erdoganovi, aby Putinovi alespoň trochu zatápěl. Jsme na hraně průseru, který si nikdo nedovede představit.

Zde na Kydech musím zmínit i druhou možnost. Putin situaci určitě sleduje a je mu jasné, že lepší spojence, než Blyštivého Péťu, Uršulku Leyenovou a další bruselské imbecily nikdy mít nebude, takže bychom se neměli divit, kdyby nám Velký Láďa (nezaměňovat s Ládikem) trochu plynu pustil, aby se ta banda pitomců ještě chvíli udržela a nadělala další škody… Takže vy, co se kocháte nadějí, že díky zastavení plynu a následnému lidovému hněvu, dojde k pozitivním změnám ve vládách i ústavách, nebuďte zklamaní, kdyby vám to náhodou nevyšlo.

K čemu bylo budování konkurenčního prostředí? K čemu byla celá ta liberalizace trhu s energiemi? K čemu jsou všechny ty burzy, všechny ty plynovody, zásobníky, k čemu jsou zmocněnci pro energetiku? K čemu jsou všichni ti Martinové Romanové a další energetičtí baroni z celé EU? K čemu jsou všechny ty zákony a směrnice, když nakonec všechno závisí na tom, jestli Rusové přijmou a namontujou jednu turbínu? K čemu je Nordstrým II? K čemu je Grýndýl, k čemu jsou norská těžební pole, když nás odrovná jeden trochu větší rotační bazmek?

Všimněte si, že máme trubek víc než dost, zřejmě máme na území EU i dostatek plynu a uhlí, ale celé je to k ničemu, protože jsme tak dlouho optimalizovali a optimalizovali a na trh s energiemi se přisálo tolik příživníků a postavilo se za to tolik paláců, vil i jachet, že teď Putinovi stačí dělat nám drahoty a všechno je na huntě.

Dovedete si představit, jak tohle Gosudara musí bavit? Jak se vyhřívá ve své moci, kterou si sám zařídil? Jak skvěle mu musí být u srdce, když stačí jeho jediné slovo a EU bude vypadat jako Ukrajina?

Kdyby to nebyla katastrofa a stalo se to někde jinde někomu jinému, tak bych se smál jak zjednaný. Ale ono se to děje nám. Ono se to děje tady. Jedna turbína, jedna trubka a dvacet let keců a optimalizací vzalo za své v jednom odpoledni.

A my se brzy dozvíme, čím je Putin víc. Jestli protřelým obchodníkem nebo spíš válečníkem. Jestli chce Evropu víc ožebračit a nebo rovnou zničit. Sám si nejsem jistý, co je pro něj výhodnější a pro nás horší.

A řeknu vám, jestli v tom novém světě, o kterém teď v Rusku a Číně pořád mluví, bude pro Evropu a Českou republiku nějaké důstojné místo, tak to bude víc, než si zasloužíme.

354 thoughts on “Wo steckt die verdammte Turbine?

 1. Ládik!!! neviem, či to pomôže, na anglickej wikine
  Plynovod Nord Stream je napájen plynovodem Gryazovets-Vyborg. Je součástí integrované ruské sítě pro přepravu plynu, která spojuje stávající síť v Gryazovci s pobřežní kompresorovou stanicí ve Vyborgu. Délka plynovodu je 917 km (570 mil), průměr potrubí je 1 420 mm (56 palců) a jeho pracovní tlak je 100 atm (10 MPa), který zajišťuje šest kompresorových stanic.

  1. potom ďalej:
   Přímořský plynovod v Baltském moři
   Plynovod vede z kompresorové stanice Vyborg v zátoce Portovaja po dně Baltského moře do německého Greifswaldu. Délka podmořského plynovodu je 1 222 km (759 mil), z toho 1,5 km (0,93 mil) v ruském vnitrozemí, 121,8 km (65,8 mil) v ruských teritoriálních vodách, 1,4 km (0,8 mil) v ruské ekonomické zóně, 375. 8 nmi) v německé hospodářské zóně, 49,9 km (26,9 nmi) v německých teritoriálních vodách a 0,5 km (0,31 nmi) v německém vnitrozemí. 89 Plynovod má dvě paralelní vedení, obě s kapacitou 27,8 nmi (0,8 nmi). 5 miliard m3 (970 miliard m3) zemního plynu ročně.
   Potrubí má průměr 1 220 mm (48 palců), tloušťku stěny 26,8 až 41 mm (jiná specifikace 38 mm) a pracovní tlak 220 barů (22 MPa; 3 200 psi).

   Translated with http://www.DeepL.com/Translator (free version)

 2. EU požaduje, aby domácnosti šetřily plynem (krátké intenzivní větrání, nižší teplota v bytě, při vaření pokličky či tlakové hrnce, sprchování, … ). Jenže.
  Těm normálním není třeba podobné úspory připomínat a ti ostatní to stejně nepochopí. Zvlášť, když jim to na dávkách proplatí stát.
  Někteří moji nájemníci pravidelně mají v zimě věčně otevřené okno v kuchyni („protože tam kouří a mají přece děti“) a každý rok se diví, že doplácí 30 tisíc. A vždy to za ně zaplatí sociálka formou mimořádné dávky (protože by jim dodavatel odpojil plyn a mají přece děti).

  1. Znovu – spotřeba domácností je velké nic ve srovnání se spotřebou průmyslu.
   Co přestanete vytápět – nemocnice? školy? úřady? budovy určené veřejnosti ( kina, divadla, sportovní haly, knihovny…)? věznice?
   Bude třeba se pozorně podívat na filmy o obleženém Leningradu, kde se v zimě topilo malinkatými kamínky 50×50 a na těch se i vařilo.

   1. Technický problém s plynem spočívá v tom, že domácnostem (a jiným maloodběratelům) nejde zavřít.
    To není jeko vypnout elektriku. Ta se zase zapne a je to. Ale vypnout plyn lze jen takovým subjektům, které na rozkaz opravdu zavřou svůj kohout.

    Kdežto některé domácnosti si plynový kohout na sporáku pustí, i když bude někde dál (na redukční stanici distributora) kohout zavřený. Tím zavzdušní potrubí a plyn do něj nepůjde znovu pustit.

    Pokud (a to je jisté) to v každém domě udělá alespoň jedna domácnost, bude nutné odvzdušnit desítky až stovky tisíc přípojek. Což není zvládnutelné v řádu měsíců.

    Není možné centrálně regulovat domácnosti.

   2. Znovu. Spotřeba plynu pro domácnosti rozhodně není nula nic! Raději se seznamte s fakty. Jen příklad: v prvním čtvrtletí roku 2020 představoval objem plynu pro domácnosti více než 31 procent…Taková je skutečnost.

 3. Dejme tomu, že ta turbína se z Kanady opravdu vrátí do Ruska.
  Jaký je předpoklad, že bude skutečně opravená? A ne zesabotovaná nebo obohacená o nějaké to kurvítko?
  Vůbec nic by ti opraváři/“opraváři“ neriskovali – kdyby to přestalo fungovat nebo to bouchlo, vždycky můžou západní demokrati začít ječet, že „to Putin“, že vydírá, dělá to schválně, je nespolehlivej atd.

  1. Lujjzo, říkají Vám něco pojmy, jako dobrá servisní smlouva, záruční doba, penalizace, nebo i úhrada škod, způsobených zařízením v záruce? Ona ta turbína nebude zařízení za pár korun, jehož porucha nic sekundárního nezpůsobí.
   Řešila jste někdy s pojišťovnou třeba něco, jako čínskou rychlovarkou a bez povinného tepelného jištění, zapálený barák?

  2. Jecet muzou, zaruku uznat musi, pokud se chteji tvarit jako seriozni partner (bavime se o firme, nikoli o volenych/jmenovanych tajtrlicich).

   1. Přesně jožko, všecko závisí na dobře postavené smlouvě.
    A jsem si stoprocentně jist, že Rusové si v této turbulentní době 😀 dali extrémní pozor, aby servisní smlouva dobře postavená byla.

    1. Při zmrazení 300 mlrd valutových rezerv chcete apelovat na dobře ošéfovanou servisní smlouvu?!? N.b. říká Vám něco vis maior? Tak tohle Siemens v té smlouvě určitě má, takže stačí když EU komis zapíská…

 4. https://cnn.iprima.cz/sledujte-zive-vlada-jednala-o-zdrojich-energie-ci-o-vstupu-finska-a-svedska-do-nato-113439

  Ten příspěvek na obnovitelné zdroje dělal asi 500 měsíčně (úlitba pro solární elektrárny), takže pokud bych se neodstěhoval z vesnice, ušetřil bych asi 6 tis. Ovšem loni jsem měl s ČEZem dohodu, že budu platit asi 2,80 za kWh, nyní na svých stránkách inzeruje něco kolem 8,50. Rozdíl při spotřebě asi 15 MWh ročně je asi 80 – 90 tis.

  Rozdíl bych už nemohl řešit přechodem z šampaňského na obyčejné víno, ale rovnou na obyčejnou vodu.
  Naštěstí už tam nebydlím. Za to mě to spočítá pan domácí na nájemném a podílem na energiích domu.
  Moc jsem si nepomohl.

 5. Občas je i pro nás užitečné pohlédnout do tváře realitě, vyjádřitelné v číslech a procentech a poměrech
  Mimo jiné i třeba v poměrech ekonomické důležitosti Ruska pro Čínu.
  Statistika nuda je… má však cenné údaje.
  Pokud si vedle sebe postavíte čínský globální zahraniční obchod – a vedle něj čínský obchod s Ruskem, pak je to asi tak, jako kdyby si vedle vás osobně stoupl trpaslíček vysoký kolem pěti centimetrů, cosi ševelil o rovnoprávnosti….

  „Pro Čínu je ruský trh daleko za tím západním. V roce 2019 Čína vyvážela do Ruska 2,02 % všech exportů (a 3,63 % všech dovozů, z nichž asi 70 % připadalo na suroviny). V této oblasti se tak Rusko bude muset spolehnout ne na přímou spolupráci, ale na tzv. paralelní importy prostřednictvím členů eurasijské ekonomické unie, Turecka a jistě i Číny tam, kde to bude možné.

  Mnohem významnější je ale nově vzniklá situace kolem strategické spolupráce, kterou obě země slibují „posilovat“. Například čínská ropná firma Sinopec pozastavila rozhovory o spolupráci s Ruskem, včetně potenciálních investic v Rusku v rozsahu 500 milionů dolarů. Čína sice nakupuje levnou ruskou ropu, ale investovat do ní v Rusku nyní nechce. Válka se ale bohužel dotkla také finanční spolupráce obou zemí, která dostala pro Rusko nový význam. Zatím se zdá, že čínský globální platební systém UnionPay, na který se ruské banky pod sankcemi spoléhaly jako na alternativu, se jí v nejbližší době nestane. UnionPay pozastavil veškeré rozhovory s ruskými partnery.“
  —————–
  (viz !Argument – Salminen)

  http://casopisargument.cz/?p=44080

 6. Tak budeme mít ty F-35! Jsem překvapen! Jste také překvapeni? Já teda překvapen jsem! To bylo hrozně překvapující!

  1. Jinak už se těším, až budeme za 10 let v rámci Národního programu bezpečnosti sbírat víčka na letové hodiny pro naše chrabré letectvo zaparkované toho času u Černochové v garáži…

  2. Já jsem také překvapen a když jsem se ptal tchýně, tak byla překvapená ještě více, než já. Ještě zaběhnu za sousedem, aby jste věděli, jak moc je překvapen on.

   1. Děkuji. To je od vás hrozně milé. Dejte vědět, jak to dopadlo. Myslím, že jsme překvapeni všichni! Takový náhlý zvrat, pane jo, to nikdo nečekal!

  3. Ano, my si na ně půjčíme!
   Gripena s polovičními provozními náklady?
   Ne. Pro obranu potřebujeme stealth a možnost nosit Abomby.

 7. Zastrčil si nedá pokoj …

  https://www.novinky.cz/domaci/clanek/berte-nas-vazne-cinska-ambasada-v-praze-se-zlobi-kvuli-navsteve-sefa-tchajwanskeho-parlamentu-40403451#dop_ab_variant=0

  Domnívám se, že se blíží doba občanských morálních tribunálů. Nejde o to ty protinárodní živly zavřít, ale odsoudit – byť jen morálně. Oni škodí s vědomím, že se jim nic nestane, že způsobí ekonomickou škodu a … a nic.
  A jsme opět u toho – hrát podle jejich pravidel znamená podat trestní oznámení a spoléhat na (jejich) soudy a … a prohrát. Hrát podle vlastních pravidel znamená utvořit občanský lidový tribunál a veřejně je morálně odsoudit. Umožnit obhajobu a podle průběhu pak vynést rozsudek. Nejde o výši trestu, ale o vynesení lidového a pouze morálního odsudku.

  1. Tribunaly jsou naprd. Na nejaky moralni odsudek tihle serou. Na tohle by platilo jedine. Ze na podzim dostane ve druhem kole minimalne o jeden hlas mene nez souper. Kdyz tihle pilirove moralky a giganti politiky vyfuci ze svych funkci, nastupci si priste treba rozmysli hrat roli poslednich spravedlivych a ze tohle je povednej kousek, tam bych to sacoval na vychcanej kalkul nebo nejaky osobnostni problem.

   1. Přijdou další, kteří budou vědět, že když začnou konat proti národu, tak se nic nestane. Tohle je třeba změnit, protože lidi jsou jací jsou, jiní k dispozici nejsou. Čekáním na ideál prožijete život v čekárně.
    Politik musí nastupovat s vědomím, že protinárodní jednání následuje trest.
    Jak byste se tvářil, kdyby každý Váš soused věděl, že jste občanským tribunálem označen za protinárodního zločince? Navíc, po změně poměrů klidně může následovat obdoba lustračního zákona a zákaz práce ve státním žoldu.

   1. Kolik z nás tady (mimo přítomných dam), absolvovalo aspoň tu socialistickou, nebo těsně porevoluční ZVS? Nebo – kolik z nás zde, vyvinulo nějaké úsilí a šli si na střelnici osobně vyzkoušet alespoň nějakou devítimilimetrovou pistoli, nebo dokonce i Sa Vz. 58? A kolik jste toho bez výcviku trefili? A upřímně – kolik bylo pohmožděných zápěstí a pomlácených ramen?
    Ať se nikdo neurazí, ale myslím si, že takových tu není ani jedna třetina – a o Ministerstvu obrany pak ani nemluvím.
    Nikdy jsem nepochopil, jak může ministra obrany dělat nevoják-civilista. Okecávalo se to všelijak, například tím, že ministr je spíš manažer, než voják.
    Určitě??

    1. Ministr může být generál ve výslužbě ale nemusí. Může to být civilista, který se o armádu dlouhodobě zajímá. Stačí, když to nebude amatér, kariérní straník s prázdnou hlavou. Ministr se stará o nábor rekrutů, nákupy zbraní, zásobování, předkládá informace vládě a prezidentovi atd. Od odborných vojnských problémů má mít schopné náměstky i z řad generálů a především po svém boku náčelníka generálního štábu. Náčelník je zástupce té odbornosti. Politik mu má naslouchat. Není to jednoznačný, jestli má být ministr voják nebo civilista. S vojákem někdy v minulosti některé státy měly potíže, když zvýhodňoval staré kamarády, po 30 letech služby je těžké být nestranný a objektivní ke všem, a třeba stavěl výš letectvo, protože u něho sloužil, oproti jiným složkám. USA mají většinou ministra civilistu s výjimkou Marshalla a Mattise. Indie civilistu. V Rusku bývali generálové, dnes je Šojgu sice generál ale nevzešel z armády, když býval ministr pro miořádné situace. V Číně je ministr obvykle bývalý náčelník generálního štábu nebo případně je vybrán z velitelů některého okruhu. Bývalý ministr je potom povýšen do vedení strany a vojenské komise, která na armádu dohlíží jménem strany.

    1. A co to spojit? Co „beznadějný gaunerský hňup“ nebo „hňupský beznadějný gauner“?
     Si říkám, jestli pupíka třebas nepodceňujete nebo tak…

 8. „Dovedete si představit, jak tohle Gosudara musí bavit? Jak se vyhřívá ve své moci, kterou si sám zařídil?“

  Velký Gosudar si nezařídil vůbec nic. To všechno jsme si zařídili my sami.

  1. Přesně! – To ale vůbec nevylučuje případné Gosudarovo výtečné pobavení. Proč by se nezasmál, když se smějeme i my? Na rozdíl od nás to má dokonce i zadarmo!

   1. bohužel nám úsměv brzo zmrzne ale mu ne…nakonec to skončí defenestrací a bude záležet jen na tom jak vysoko budou ta okna…

 9. „Marijo prosím, pojďte sem.
  Dejte exkluzivní echo nějakým opozičním pisálkům, že jsem musel na Erdogana čekat.
  My se s Recošem zatím projedeme, probereme co je třeba – a oficiální focení bude až potom“.

  Mezitím ve všech novinách:
  „Časy se mění. Putin musel na Erdogana potupně čekat“…

 10. Občan 1:49 – k našemu pronájmu zplynovacích terminálů:

  Kdybych byl pohádkář či vizionář, napsal bych pohádku:
  Za šílené prachy si Maruška společně s macechou pronajala …. třeba auta pro společnou dopravu chleba.. Platí oba, ať už pak Maruška chleba sežene nebo nesežene. Pokud sežene jen jeden, ten druhý bude mít dopravu za polovic.
  Macechasehnala a papala, Maruška hladověla… ale třeba si pak ještě od macechy koupila ten chleba, dovezený za MARUŠČINY peníze za trojnásobek, co za něj prodejci dala macecha.
  Pořád ještě by to bylo férovější než naše fialová elektřtina z ČEZu, několikrát dotovaného z našich kapes, protože je třeba ji v Ýbrallesu musej za desítky miliardpřebarvit na fialovo.

  Jo, a hlásili, že Lipavský teď jel do ňákýho Kyjova pro sprďáka a zelené noty .Prý prasklo, že naše armáda skrývá ještě ve vymetených zbrojních skladech nějaké poslední nevyvezené vzduchovky.
  Zodpovědní čeští generálové budou převeleni do armádních dílen na výrobu bojových cepů, jen co na ně dovezeme z Kanady či Austrálie dřevo, Fiala už máváním ručičkama vyslal transatlantické signály.

  1. teda Holube, s tou pohádkou děte někam, to by ten můj vnouček, co tady u mě v posteli leží s teplotou, hrůzou ani neusnul a … a vůbec Vás neomlouvá, že nejste pohádkář.

 11. Jindřich Rajchl
  ·
  http://www.naprvnimmiste.cz

  Tak mám pro vás dobrou zprávu, alternativa našla společnou řeč a 3.9.2022 ve 14.00 pořádá demonstraci na Václavském náměstí.

  Přijďte všichni, je to jediná cesta jak ukončit destrukci naší země .

  Poslechněte si vysílání pana doktora Rajchla na fejsbůku. Přestaňte něco vymýšlet a začněte pracovat, oslovte co nejvíce lidí a organizujte společné cesty.

  1. Demonstracemi se nic nevyřeší. Za svobodu se nedemonstruje, ale bojuje. Žlutých vest bylo v největším laufu cca 1 milión a … a Macron se svou sebrankou zůstal, dokonce to ani nezabránilo přijmout zákon „rodič 1 a rodič2“.
   Situace by se změnila, kdyby alternativa postupovala jako např. Putin. Ten napřed se Západem chtěl spolupracovat, bylo mu vysvětleno, že jediná spolupráce bude, když se podřídí a přijme řízení Západu. A co udělal? … potichoučku připravil BRICS, tedy sestavil vlastní ekonomickou grupu vedle „vyspělých zemí Západu“. Teď už to se to nedá zastavit a Západ prohraje. Princip operace byl a je, že Putin nebojoval podle jejich pravidel (která se velmi pružně mění), ale sestavil svoji gruppu, což byl jeden princip a druhý spočívá v tom, že nyní dává ostatním na výběr – můžete být s USA nebo s námi. Pro USA budete vždy kolonie, která má za úkol jen zajišťovat blahobyt USA, u nás nabízíme rovnocenné postavení.
   První záblesk byl vytvoření alternativní lékařské komory. Vlastenci by neměli demonstrovat, ale pilně pomalu pracovat na vlastních pravidlech a strukturách. Jistě, někdo řekne, že to vrchnost označí za útok proti státu a někoho i zavřou. Ale znova – za svobodu se nedemonstruje, nesepisují petice, neleží na gauči, ale bojuje … kdy v boji jsou i ztráty.
   Cesta je, aby většina občanů, která se nezajímá o politiku dostal alternativní a konstruktivní řešení. Vrcholem by mohla být struktura kopírující parlament vč. základních výborů, kdy by tyto zveřejňovaly stanoviska a řešení. V době voleb by tak volič měl opravdu na výběr …
   Mimochodem – kydy, resp komunita na litterate je dost dobrý začátek, mělo by to pokračovat a košatět (toto je krásné české slovo), např. by vlastneci měli časem mít vlastní soc. síť atd.
   Znova opakuji – demonstrace jsou fajn, ale bez vnější podpory k cíli nepovedou.

   1. Tak trochu s Vámi nesouhlasím pane Dvořáku. Samo o sobě, izolováno od souvislostí, není řešením vůbec nic.

    Já v Rajchlově demonstraci smysl vidím, a ne malý. Jen namátkou, bez nároku na úplnost, vidím tyto přínosy:

    – Rajchlův Plán obnovy je napsán natolik srozumitelně a jasně, že ho (na pozadí současných a nedávných událostí) snadno pochopí úplně každý
    – Rajchlův Plán obnovy vystihuje to úplně podstatné, o co jde, a na čem se – domnívám se – snadno shodne jinak různorodá a názorově roztříštěná alternativa, čímž (konečně) míříme k tolik kýžené jednotě
    – Rajchlova akce bude mít (věřím) dostatečnou publicitu na to, aby tyto myšlenky prolezly do obecného povědomí
    – jistě se najdou i další, které si zrovna teď nevybavuji

    Sama o sobě, jako solitérní výkřik, ta demonstrace valný význam nemá. Ale jako jeden z řady mnoha navazujících i paralelně probíhajících krůčků rozhodně význam má. A pokud by náhodou byla násilně rozehnána, její význam by to znásobilo.

    Pokud mi to okolnosti jen trošku dovolí, já tam budu.

     1. …a třeba nejen my dva. Jsme v kontaktu a domluvíme si nějaké poznávací znamení. Mne poznáte lehce: vypadám jako bohatý popelář (hodnocení jedoho z ex-partnerů jedné z mých dcer. Uznávám, že výstižné).

         1. Malých, tlustých, v důchodcovském věku nás tam bude povícero.
          Až se sejdeme na jaře, bude malý, hubený a o století starší.

    1. Ať si rozumíme – já nejsem proti, jen konstatuji, že tudy cesta k cíli nevede. Ano, bude to vytvářet atmosféru (nespokojenosti) ve společnosti, což je zapotřebí. Ostatně vystihl jste to sám:

     „Sama o sobě, jako solitérní výkřik, ta demonstrace valný význam nemá. Ale jako jeden z řady mnoha navazujících i paralelně probíhajících krůčků rozhodně vznam má. A pokud by náhodou byla násilně rozehnána, její význam by to znásobilo.“

     Podívejte se ale na fakta – srovnejte čeho dosáhly demonstrace a petice a čeho dosáhl Putin. Rok 1989 byl demonstračně úspěšný jen díky zahraniční podpoře a to ještě musela být delší dobu a masivní. Putin nedemonstroval, ale pracoval, nevztekal se na G7, ale vytvářel vlastní grupu. Realita ukazuje, že tohle je cesta.
     Ve volbách 2021 dostala SPD cca 500 tis. hlasů, 1 mil. hlasů propadl, z toho miliónu bylo cca 800 tis. proti 5-tikolce, resp. nějakým způsobem provlasteneční. Dohromady bez ANO to máme cca srovnatelný výsledek s hlasy pro 5-tikolku. A to 5-tikolka neměla žádný program, jen antiBabiš.
     Putin na začátku měl k dispozici ekonomické outsidery, proti sobě ekonomicky vyspělou partu s neuvěřitelnou silou a podporou mediální scény. My jsme dnes na tom obdobně – k dispozici outsidery (kteří nepřekročili 5%) a proti sobě konsolidovanou grupu. Každá demonstrace, každé diskuzní fórum a kždé bratrstvo nepodvolených se počítá … ale k cíli to nepovede. Jedině – pokud by bylo cílem udělat atmosféru ve společnosti … to ano, to se tímto dá udělat. Nicméně, někdo musí založit vlastenecké BRICS s těch polit. outsiderů. Příznivce např. Švýcarské demokracie nepřesvědčíte, aby přestali ji volit – cílem musí být zapojit celou Švýcarskou demokracii (když jsem teda vzal jako příklad zrovna ji) vč. jejich příznivců (voličů). Cesta je sestavit protiváhu té protinárodní vládě a HLAVNĚ nastolovat vlastní agendu … nehádat se, nabídnout svoje řešení.
     Pokud Rajch dal demostraci na starost řadovému „makačenkovi“ a sám jde cestou, kterou všem ukázal Putin, pak je to jiná, ale na faktu, že demonstrace se změny nedosáhne to nic nemění. Je to jen podpůrný prvek.

    2. Četl jsem a konečně někdo pojmenoval věci !! Konečně nebylo nikomu stydno napsat o přímém vyjednání plynu s dodavatelem, a neutralitě, a vůbec- Budu tam!!!

   2. Pane Dvořáku děkuji za reakci, ale nemohu souhlasit s obsahem.
    Já se totiž domnívám, že demonstrace jsou ta cesta. Blíží se komunální volby a spolu s nimi jsou doplňující volby do senátu. Jestli chceme něco změnit a to zajisté chceme , tak je nutné do senátu zvolit lidi, kteří budou schopni tu změnu uskutečnit. Pro podporu těchto lidí je nutno udělat vše co je v našich silách. Jednou a velmi významnou možností jsou právě demonstrace na kterých se tito lidé představí a jak doufám vejdou v obecné povědomí. Takoví lidé jako paní doktorka Hamplová, pan doktor Nielsen, paní Rédová a další potřebují naši podporu, tu kecama, byď dobře míněnýma zde na Litterate nezískají, tedy alespoň ne takovou jakou budou potřebovat.

    Pane Dvořáku, navštivte stránku pana doktora Rajchla na fejsbůku, poslechněte si jeho vysílání ohledně této demonstrace a pak mi sdělte jak na vás tato iniciativa zapůsobila a zda zda jste schopen něco pro propagaci udělat. Když to neuděláte , zlomím nad zdejší společností pomyslnou hůl a začnu na stará kolena háčkovat protože to bude mít větší význam než zde ztrácet čas.

    Jen dovětek, já na demonstraci půjdu, vytisknu letáky, budu burcovat a dělat vše co je v mých silách a vy si tady kydejte dál a přemýšlejte v akademické debatě co by bylo nejlepší pro změnu udělat, ale věřte, že to co nabízí Vidlák a vy se toho chytáte je naprostá utopie. Demonstrace a podpora slušných lidí do senátu je tou cestou tím bojem. Jo a poslechněte si paní Petru Rédovou na fejsbůku, to je bojovnice.

     1. Kdo to je, nebo co doteďka dělala a dokázala? Takových fejsbůkových bojovnic lze najít denně tři…víte čeho.

       1. Zakladateli, správně. Mrzelo by mě, kdybyste mou připomínku bral tak, že musím mít poslední slovo. Nemusím a ani nechci – protože je tolik chytřejších lidí na světě..

        Proto nás rodiče nejprve naučili dobře plavat, než nás pustili k vodě, kde případně mohlo být i víc vody, než jen po pás.
        Naučili nás, mít k jakékoli vodě respekt, protože i v napohled plytkém potoce, se může vyskytovat tůně metr a půl hluboká. Z jedné takové, jsem spolužáka Zbyňka tahal. Dodnes kámoši na život a na smrt.

        1. … ale prdlajz, člověče, nejdřív ti Vaši rodiče k tý vodě s váma chodili a nechali vás v ní ráchat a když jste se coby děcka ve vodě zorientovaly ( kde je dno a kde hladina, a že asi pod vodou asi moc dejchat nedá), tak teprve pak Vás možná učili plavat. Nesnažte se nám tady namlouvat, že Vaši rodiče se vymykali normálu (i když?).

         Určitě sou tady tací, co naučili plavat tak, že je kamarádi prostě do tý vody strčili a čubičkou na pokraji sil to na ten břeh dotáhli. Berte to tak, že se na ten Václavák pudete po 30-ti letech nadechnout a tu čubičku si holt vyzkoušíte (při ní se totiž držkovat nedá!) a … a pak uvidíte!

         … a vůbec, někdy míň je víc

     2. „Tento web není dostupný“, pravil noťas.
      Pokud to není moc dlouhé, můžete to překopírovat sem, prosím?

      P.S.: Také vůbec netuším, kdo je Petra Rédová.

      1. Dokážete-li (nejen Občan, ale kdokoli) najít nějaký kontakt na redakci toho webu, požádám je o svolení převzít jejich text. Nebo, jiná varianta, kontakt na paní Rédlovou (FB) a žádost o totéž.

       Bez svolení cizí texty nepřebírám – nejsem Kříž.

       1. Děkuji!
        Tím je snad problém s kontakty a převzetím textu vyřešen.
        Protože na „Skrytou pravdu“ mi google vyhledal jen mail na fyzickou osobu a ta Petra je ještě záhadnější. Našlo mi to jen nějakou masérku „Petru Fajmonovou Rédovou“ s telefonem, který uvedl již „Zappova ukolébavka“.

     3. Musela to psát hodně naštvaná (publikováno 03:03 19.7.2022), a to se ještě vyjadřuji slušně. Je to emotivní a na to je třeba dávat pozor. V perexu má logický rozpor a v textu se hodně pere s interpunkcí, což je škoda, neb vada na kráse.
      Obsahem to není text, který by si člověk pod nějakým heslem uložil do paměti, jako třeba ten nedávný rozhovor s Waltrem Kraftem – „brilantní ironie“

     1. Presne.
      Neco je porad lepsi, nez nic.
      Porad tam bude nejake to zviditelneni, i kdyz CT to bude nejspis ignorovat.
      Pak je tu dalsi vec, a to ten napomadovanej panak v cele odboru, kterej si napul potajmu mysli na prezidenturu.
      Trochu to zviditelneni to jeho nicnedelani a par lidi zase zahodi odborarskou knizku.

     2. Souhlasím s vámi, dexxi.
      Do té doby, než se najde něco optimálnějšího, případně nejoptimálněšího.
      P.S.: To je chyták, ozve se někdo?

      1. … nejoptimálnější je naprosto správně, Godote, protože od něho je dlouho nic, a pak teprve to může bejt optimální. Vím to vod tý doby, co sem v dřevních dobách zkoušel co nejoptimálněji nastavit a kalibrovat nějáký měřidla v nějaký laboratoři VŠ coby študentík . S oblibou to říkával borec, co mi koukal přes rameno. Měl to tam totiž na povel a moc dobře věděl, jaký experty tam má denně před sebou!

    1. To Hnidopich – už jsem to psal jako reakci zakladateli, ale zopakuji …
     Demonstrace a účast na nach, letáky petice …to vše je zapotřebí, ale k cíli to nevede, resp. je to jen podpůrný prvek na cestě k cíli. Máme úsloví „doba (ne)uzrála“ … Pjakin by řekl něco o stavu (přípravě) informačního pole. Prostě, tyhle akce vytváří to pole, vytváří to stav, kdy se pak může říct „doba uzrála“.
     Kdybych byl poblíž Prahy, tak taky půjdu, ale s vědomím, že to je jenom podpora, nikoliv řešení.
     Řešením je to to udělal Putin s BRICS. Vysvětleno to máte výše.

     1. Všechno má své místo a čas, pane Dvořáku.

      Například: všichni, snad jen s výjimkou zelených ekošílenců, víme, že řešením současné energetické krize včetně uhlíkových problémů by bylo, kdybychom uvedli do chodu dostatečný počet termonukleárních elektráren… tak proč to neuděláme, když to všichni víme?

      K cíli se téměř bez výjimky vždy dostáváme pomocí drobných postupných krůčků. Velké zásadní skoky se v dosavadní historii zatím neosvědčily.

      1. Poznamka hnidopicha (Hnidopich promine), termonuklearni elektrarna by byla fajn, ale jeste neexistuje na Zemi ani jedna (aspon pokud vim).

      2. Zakladateli, Putinovi to s BRICS trvalo přes 10 let. Pokud začneme dělat malé kroky teď, tak bych to viděl až na nikoliv další volby, ale až ty další.
       Demonstrace Vám žádnou funkční strukturu nevytvoří. Budou vytvářet podmínky. Nutno konat ve směru kooperace. Demonstrace jsou v principu proti něčemu/někomu.

       1. Ne, nevytvoří. Demonstrace působí v jiné rovině.

        Struktura sama o sobě nevyřeší nic. Strukturu musíte něčím naplnit, a – hutná zkratka – vydařená demonstrace vám dá jako výsledek hafo nasraných lidí, z nichž si pak některé jedince k naplnění struktury vyberete.

        1. Ty demonstrace musí ale následovat v rychlém sledu, protože jinak „duch nasranosti“ rychle vyprchá.
         Pokud by McHD dokázal zorganizovat Letnou ne jednu, ale příkladně pět po sobě, v odstupu dvou týdnů, výsledek by patrně byl jiný.
         Ale třeba se pletu a nasranost by po politicích sjela, jako voda po teflonu.

        2. Demostrace jsou od toho aby dotycni byli „videt“
         Kdo neni v masmediich, ten jakoby nebyl, takze prvnim krokem by melo byt …..

         1. …zajistit přítomnost mainstreamových médií, která příslušnou protivládní demonstraci -jako ostatně vždy- shodí na úroveň nasraných sedláků na dědině?

          1. … snazit se ziskat (stabilni) pristup do mainstreamovych medii, nebo jim vytvorit silnou protivahu …
           Takove Narodni obrozeni v2.0

      3. kdybychom uvedli do chodu dostatečný počet jaderných elektráren…

       Problém je v tom, že prakticky jediní dodavetalé, kteří jsou schopní v reálném čase a v reálné ceně dodat jadernou elektrárnu, jsou Rusko a Čína. A ty samozřejmě nechceme.

       Francouzi nejsou ochotní k participaci domácího průmyslu a navíc mají problémy doma, takže bude košile blížší, než kabát. Korejci jsou ochotni pro nás vhodnou elektrárnu vyvinout (aktuálně nic vhodného nemají). A Wesinghouse se zmítá v problémech.

       Podle mých subjektivních odhadů dostane Bohunice Westinghouse (páč nejlepší přátelé) a bude ho za dvojnásobnou nabídnutou cenu stavět 40 let. A temelín 3 a 4 půjde do kopru.

  2. Ten Rajchl je den ode dne lepší. A všimněte si, kolik lidí z různých stran i proudů alternativy tam má být. Těší mě to. Zdá se, že důvody k rozepřím jsou menší a menší tváří v tvář budoucnosti.
   Program jednoduchý, uchopitelný, srozumitelný.

   Mé Vidlácké sny se začínají plnit… Budu muset Rajchla pozvat co nejdřív a začít na něj upozorňovat.

   1. Tak mám ohromnou radost Vidláku, že jste zaznamenal Rajchla a že se vám začíná líbit.
    Plní se tím moje vize, že brzy dojde ke spolupráci .
    Děkuji za nás všechny.

    Nevím zda Vidláku zabrousíte až sem a tak to celé zopakuji ještě jednou a tak se na mě nezlobte.

  3. Tak mi to nedalo a navštívil jsem odkazovaný odkaz s nímž se musím svěřit.

   -Česká republika potřebuje zajistit
   -Česká republika potřebuje změnit
   -Česká republika potřebuje znovuvybudovat
   -Prevence a léčení musí přejít z rukou politiků zpět do rukou pod kontrolu lékařů
   -Česká republiky by měla usilovat
   -Česká republika se potřebuje osvobodit
   -Je potřeba osvobodit český průmysl
   -Po ukončení války na Ukrajině je pro Českou republiku žádoucí

   Výborný tradiční program. Držím palce s tím, že se nemohu zúčastnit, tak si dám ve stanovenou dobu jen jedno!!! silnější černé pivo na znamení mého smutku z neúčasti.

   Jen bych prosil opravit malilinkatou drobnost. Zatím mne vždy léčil lékař, politik se o to doposud nepokusil.
   Pokud někoho léčil politik, byl bych rád, pokud by se svěřil s výsledky.

    1. No, vo tom to přeci je … ono-seto-samo-seto …
     Česká republika nepotřebuje zajistit …. tohle tady bylo mnohokrát.
     Chtělo by to následující (uvedu hypotetický příklad):

     – veřejně prohlašuji, že v případě zvolení do PS v termínu max. 1 měsíce předložím(e) návrh zákona s obsahem, že za každý jeden nový § budou dva zrušeny. Konkrétní připravené znění najdete zde. V případě, že získáme vládní většinu, tento zákon termínu 6 měs. schválíme. V případě, že nezískáme vládní většinu je schválení zákona v termínu půl roku nepřekonatelná podmínka pro koalici s námi. V případě požadavku na vyslovení důvěry vládě je tohle naše nepřekročitelná podmínka …

     Napsal jsem to rychle, ale v podstatě jde o to, aby byl jasný předvolební slib a jasné podmínky, zda je nebo není předmětem „zobchodování“ v rámci pol. vyjednávání. Klidně mohou být i návrhy, které se mohou stát předmětem pol. vyjednávání … a tedy v podstatě nedodrženy. Jde ale hlavně o to, aby bylo jasno. Znova se ale dostáváme k vytváření svých struktur tak, aby byly s konkrétními návrhy připraveny … aby volič jasně věděl, co zvolením získá.

     1. V pořádku. Vy máte konkrétní představu, a tu jste napsal. Tak to má být, myslím.

      Já budu věštit: přijde někdo další a řekne: ano, ano, právě tak jako Dvořák, ale trochu jinak, jsem to myslel i já.

      1. Zakládání dalších politických subjektů (stran) je ptákovina.

       Co by moha alternativa reálně udělat je tohle:

       Nabídka stranám, které mají reálnou šanci dostat se do parlamentu:

       „Máme k dispozici tolik a tolik tisíců voličů hlasů, které by právě vám (bez nás) svůj hlas nedaly, ale pokud se zavážete k tomu, že 1), 2), 3)…, tak vám ty hlasy dodáme.“

       Pochopitelně pro různé strany by se to číslo lišilo.

       Potom by se vyhodnotily nabídky stran a přijala ta nejlepší. A pak by se hlídalo, zda dodrží to 1)-3) a když ne, tak negativní kampaň „tomuhle už nikdy“.

       Jínými slovy nebudovat další struktury, ale mít politickou moc, vliv.

       1. Možná máte pravdu – já takovou politickou představivost nemám. Ale ví-li někdo, jak na to, co mu brání, aby na svou stranu získal všechen lid tolik a tolik tisíc hlasů a všechno to zorganizoval?

        Prozatím vidím jen tolik, že když to někdo po svém zkusí, hned se najde někdo další, kdo řekne: „Nene, do toho já nepůjdu. Takhle je to špatně!“ – a napíše, jak by to udělal, kdyby to uměl.

        Nepište, ale dělejte (plurál) – umíte-li 🙂

        1. Já si myslím, že se k tomu dobereme … ale musí nazrát doba.
         Teď je na to brzo. Já bych to viděl, že nyní se budou houfovat nespokojenci (demonstrace, petice, diskuze…) a až poté může přijít na řadu nasměrovat běh konkrétním směrem. Teď je čas na diskuze jak na to … probrat možnosti, ať je poté chyb a tápání co nejméně.
         Mimochodem – dvoje volby nazpět jsem dal na FB svůj článek, který se jmenovat tuším „Nabízím svůj hlas voliče“ …. a měl jsem tam pár bodů, kdy při splnění získá strana můj hlas. A víte co se stalo??? … neuhádnete 🙂 … FB to zabanoval jakožto nepřípustné :-).
         To „seskupení“ skupin voličů s konkrétními požadavky by mohla být jedna z cest – prostě, ne že strany budou slibovat, ale skupiny voličů budou požadovat. Technicky to dnes proveditelné je. Ale to se zase dostáváme nejlépe k vlastní soc. síti.

  4. Bohužel nerad, ale načůrám vám do bábovičky.
   K jakékoliv změně potřebujete:
   1) Peníze
   2) Hodně peněz.
   3) Strašně moc peněz.
   4) Jako poslední, ale nejdůležitější bod: musejí chtít ti, kteří na tom vydělají.
   Samotné ideje jsou vám k hovnu.
   Zkuste si sáhnout do svědoní:
   jak skončilo třeba Occupy WS, Tea Párty, žluté vesty, Katalánci, řidiči v Kanadě, …
   Jak skončili v ČR třeba Svobodní, Robejškova strana, a další, pod jejichž programy bych se podepsal i nohama.
   Jo a jak skončil u nás rok 1989.
   A srovnejte si to třeba s MICHPRDE. Ti (svého) cíle dosáhli.
   Nene, změna bude, až majitelé klíčů peněz tu změnu sami budou chtí

 12. Je to s tím plynem nějaký divný. Včera jsem četl, myslím že na parlamentkách, že Němci si ládují své zásobníky a zároveň co nejvíce šetří. U nás se také láduje ale zároveň jedou plynové elektrárny, které něco spálí a přitom se jimi vyráběná elektřina prodává do Německa a Rakouska. Takže kolonie bez ohledu na připadnou vlastní ujmu krmí svého kolonizátora:-( A u nás se na tom někdo asi pořádně opakuje ….

     1. Jasne. Staci se podivat do prihranici. Stejna firma, stejna pracovni pozice, rozdil pouze 50 kilaku (mezi fabrikou v CZ a stejnou fabrikou v DE). Akorat vyplata se lisi o 100% i vice.

      Skutecnost je, ze my nejsme Nemeckem, ale vsechno, co tu za neco stoji, (zejmena) Nemecku patri.

   1. Jedine, ze by u nas kuci nekde ziskali koule a najeli na postupy z doby cinske chripky.
    Vyhlaseni stavu energeticke nouze, zkonfiskovani plynu pro nase vlastni ucely, …

    Kdyz nam Germani mohli v casu ach tak hrozneho pandemickeho ohrozeni ztopit „ochranne“ pomucky, proc my bychom jim nemohli ztopit (doslova 🙂 ) plyn.

    No jasne, nemohli, on by blystivy Peta dostal vyhubovano, ale … treba toho casu uz u lizu nebude.

  1. Predstavte si, kdyby se u nas taky ladovalo a zaroven co nejvice setrilo.
   Cim by pak v Nemecku a Rakousku svitili?
   Pisete o koloniich, jak krmi sveho kolonizatora, ale to tak prece bylo vzdycky.

   Treba Britove vladli v Indii tak dobre, ze umele vytvorili nekolik hladomoru, ktere poctem obeti nekolikanasobne prevysuji omilany hladomor na Ukrajine. Prevysuji dokonce i „nejhorsi genociu vsech dob“ Zidu…
   Presto o tech hladomorech (na zapade) nikdo nic nevi.

   https://yourstory.com/2014/08/bengal-famine-genocide/amp

   Reakce vladnich spicek a lordu v Anglii (to jsou ti, kteri skoli zvet, jak vsude staveli zelenice a sirili civilizaci) byla, ze se Indove stejne moc mnozi, takze je to uplne jedno.
   I Churchil ve svem permanentvim stavu opilosti si prisadil.

 13. Čím déle pozoruji protiruské sankce a věci kolem, tím více žasnu nad prozíravostí jejich architektů. Logika těchto sankcí je naprosto neporazitelná. – Pokusím se to přiblížit podobenstvím.

  Dejme tomu, že mám s Vidlákem spor, a abych mu udělal nějakou pořádnou a výživnou schválnost, zašlapu mu u dveří na chodbě rohožku (běžný způsob sousedského vyřizování účtů). A aby to fakt stálo za to, nejdříve důkladně rozčvaňhám svýma botama hovno, pěkně si v tom hovně pošlapu, aby fakt zalezlo do všech záhybů podrážky a ulpělo i na tkaničkách a svršku, a ještě si do těch bot pro jistotu nachčím. – A pak přide má chvíle!

  V takto upravených botech šlápnu Vidlákovi na rohožku!!! A dvakrát! A ještě jednou!
  Tak – a má to!!!

  1. Mi celé to počínání bruselské squadry, připomíná jednu scénu ze střední. Matikářka celou hodinu cosi počítala, celá tabule popsána, třída pospávala, když se Bobina (ona profesorka matematiky) zeptala „No a co nám výpočtem vyšlo? No? No? Hy…hyper …no hyperbola přece“. A ze zadních lavic, v náhlém prozření brzkého konce hodiny, se do ticha třídy ozvalo mé ospalé „Ech, sama jsi hyperbola“. Myslím, že ty bruselistické sankce mají na Rusy obdobný efekt, jako výuka matematiky na nás.

  2. Pokud chcete zničit nějaký stát, tak nejúčinější sankce je dodávat mu veškeré spotřební zboží (potraviny, textil, spotřební a bílá elektronika, auta atd) za naprosto dumpingové ceny a také samozřejmě mu štědře poskytovat finanční půjčky , ale nedodávat mu suroviny, polotovary a výrobní zařízení (naopak ty od něj brát, pokud je má).
   Tím spolehlivě za 10-20 let rozložíte jakýkoli stát. Zničíte mu výrobní základnu, vzdělání a odsajete nemalé finanční prostředky, které při nedostatku výroby může sanovat jen půjčkami.

   Mimochodem, na kolonie, jako je ČR se to uplatňuje také.

   1. Můžeme to i dokončit: Vidlák vezme rohožku wapkou, rohožka je jako nová, nestalo se vůbec nic. Já boty vyhodím, a nemám-li na nové, budu chodit bos. I v zimě. – Jak říkám: úplně geniální sankce to jsou.

    1. Jak jsem psal už včera:

     Třeba EU přijala cimrmanovský princip trestání učitele učitelem:

     „Dnes jste, děti, zlobily. Za trest si nedám po obědě svůj oblíbený doutník. Neplačte, samy jste si to zavinily!“

  3. Těch podobenství se nabízí celá řada.

   Mně připadá chování celé brusele jako chování skupiny nedospělých děcek, které neustále zoufale „trestají“ dospělé za to, že jsou ve všem moudřejší a rozvážnější a ještě to pořád jim, děckám, předhazují.
   Teď děcka chystají zastrašující petardy, které jim ale utrhnou ruce.

   Navíc, když se dívám na projevy toho Gaye Frhófštata v EP, tak se mi okamžitě vybavují projevy Hitlera v 30. letech min. st.

 14. Ajajaj … průser na cestě k zářným EU zítřkům.

  Znáte teorii průserového pole? Ve stručnosti – jednotkou průseru je jeden průseron, který podle doložitelných empirických zjištění je rychlejší jak světlo. Ostatně každý to zná z vlastní zkušenosti … průser ještě nenastal, ale každí cítí, že je na cestě, že tady bude coby dup :-).

  A teď k průseru – ti prokladí maďaři ..

  https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/madarsti-poslanci-chteji-zrusit-volby-do-evropskeho-parlamentu-40403407

    1. Nesplní úkol => půjde klečet na hrách!
     A další průser se valí … teď právě čtu na idnes, že Putin na tiskovce po rozhovorech mezi Iránem, Ruskem a Tureckem veřejně vyzval USA, aby přestaly drancovat Sýrii, přesněji krást tamní ropu a laskavě vypadli ze země, kde nemají co dělat …
     Ehmm … OPRAVUJI – není to (zatím) na idnes, ale na rt.com a v češtině na infokurýru. Na idnes se to objeví s nějakým zpožděním …

  1. Pokud je jednotkou průseru jeden průseron, pak rychlost, kterou se šíří je jeden cobydup. Jednoduchou kvantovou rovnici, lze spočítat, že průser, který se na nás valí, je v řádech gigaprůseronu a to rychlostí 513 teracobydupů. Že průser byl způsoben imbecilitou politiků, která se již zcela vymkla přírodním zákonům, netřeba asi dodávat.

   1. Nikoli. Průserony se šíří přesně rychlostí světla.
    Průser, jako množina průseronů zpravidla vznikne, pokud si někdo na něco posvítí!

  1. Neprovokujte!! Jasně se řeklo, že levný ruský plyn, kterého je dost nechceme! Tečka, konec. Putin nám v podstatě jen vychází vstříc.
   Ještě by mohlo dojít na takové věci, že VVP chtěl agresivně zvýšit závislost na RF tím, že pro NS-2 jsou použity už turbíny ruské …

  2. Lejnová dnes řekla, že NS2 nemá certifikát i tím pádem ani omylem.
   Ostatně JÍ zima nebude a o horkou vodu ve vaně či teplou v domácím bazénu také nepřijde. A protože je „von“, tak v souladu s tradicemi zavedla přísné šetření „lidu“; bo na něj musí být přísnost.

   1. No nevím, RF sice má atomovky, ropu, plyn, jako suroviny v podstatě všechny prvky z Mendělejevovy tabulky prvků, ale to jsou všechno cypoviny nepotřebné pro radostné přežití.
    Co jim chybí a bude chybět jsou naše EU hodnoty, zejména nosné myšlenky pro gender a LBGTQ+ … taky si myslím, že mají naprostý nedostatek rekreologů a genderových specialistů. A to už vůbec neupozorňuji na fakt, že státní rozpočet vedou naprosto diletantským způsobem, tedy bez výhod astronomického zadlužení …
    A co z toho všeho vyplývá Sibylo? .. no? … no přece, že jsou úplně v pr*eli :-).

  1. Rusko že potřebuje nějakou turbínu z Kanady? A proto prosí Němci Kanaďany, aby byli tak moc hodní a tu turbínu jim poslali? Co tam máš ještě ve svém balíčku veselých historek, Bobe?

  2. Ptáš se blbě. Lépe by bylo zeptat se, co nemá. Vsadím čest pana Vystrčila proti morálce pana Rakušana, že Rusku například ve vrcholném vedení chybí oslové tvého střihu.

   1. Ale vlastní turbínu z nich udělat neumějí. A o drony škemrají v Íránu.

    Tento výtok z barelu čiré inteligence tady nechám – ať se lidi zasmějí.
    Zakladatel

    1. vlastne turbiny maju, su namontovane na NS2……ale na NS1 je zmluva so Siemensom, tak preco by ju mali porusovat, ked cela Europa im rozpravala, ze ich plyn vlastne nepotrebuje, takze sa niet kam ponahlat. Tie drony mozu byt nieco, co ziskaju na oplatku, co posielaju do Iranu. Nie nieco nutne, ale zide sa.

     1. Tak proč vlastní turbínu nestrčí do z NS2 do NS1?

      Ale božínku! Tento klenot nemůžu přece nechat v koši!
      Svět je úchvatný. Nikdy v životě jsem si nemyslel, že budu barelům vytahovat jejich slinty z koše, aby se i oni mohli v diskusi zatřpytit brizancí svých nápadů.

      Enjoy!

      Zakladatel

       1. Přesně tak, to je, oč tu běží.

        Kdo chce plyn? Když chce, tak se musí postarat, aby trubky byly udržované dle dohod…

       1. Turbína je taková součástka, můžete ji vzít z plynovodu a zabudovat do hráze, a máte vodní elektrárnu. Nebo ji můžete strčit do auta, a máte přeplňovaný motor. Nakonec ji můžete přišroubovat ke křídlu, a máte letadlo. Je to jenom taková součástka.

        1. Je videt, ze jde do tuheho.
         Bobovi elfove nikdy nemeli moc za usima, ale ten odpad, ktery se posila ted, to by vyhodli i ze zvlastni skoly.
         Jako „signal“ to vubec nevypada spatne.

       2. Prosím dámy, aby dále nečetly. – Kurva že je technik! Jiného by to přece nenapadlo! A tak my si tady žijeme.

        Pak mě taky napadlo, co by se komu kam mohlo strčit, ale o tom snad někdy jindy.

      1. No, já si zakládám na tom, že mám zvrhlej smysl pro humor, ale TAKHLE zvrhlej ….???
       Nic se nemá přehánět! 🙂

    2. Ja nevim jak vy ale ja uz pet mesicu posloucham jineho zebraka, co denodenne somruje po celym kolektivnim zapadu: dejte prachy, dejte zbrane. Putin, na rozdil od zeleneho komika chce ty drony KOUPIT. Nevim jestli anonymove chapou rozdil mezi kupovanim a zebranim.
     Zakladateli, omlouvam se, normalne s trolama nemluvim, ale tady jsem se fakt neudrzela

     1. Dneska jsou neodolatelní, viďte? – Berte to tak, že dneska je zvláštní den: já taky trolly normálně mažu – a dneska je vytahuju z koše a Aksimetovi říkám: jo, tohle fakt chci obnovit, není to spam. On se mne pak ještě jednou nevěřícně zeptá, jestli fakt jo, a pak poslechne 😀 😀 😀

      JInak – pokud hovoříme o dnešních trollech, plurál není na místě. Jsou jeden, a je to náš osvědčený barel. – Minule jsem mu radil, ať občas změní IP, vzal to na vědomí.

   1. Ano pane Hudče. On vlkodlak totiž nyní cituje (resp. překladačem Google překládá kvalitní texty převážně z angličtiny) a tak nemá čas se věnovat Babišovi, nebo Zemanovi. Hodnota jeho blogu tak stoupla násobně.

 15. Jen pár detailů – debilita a imbecilita jsou diagnózy (resp. stupně mentální retardace), takže mi přijde nevhodné urážet skutečně postižené lidi přirovnáváním k politikům… tam bych volila sprosté nadávky, z nichž „blb, tupoun či hajzl“ jsou ta nejmírnější.
  Za Lipavského se tuhle Zeman omlouval Izraeli, tak teď možná někde trucuje…
  A v Kremlu sedí Velký Vládík, to není Láďa (Ladislav), ale Vladimír (hmm, copak to jméno znamená… lehké uchechtnutí…. vládni míru, tedy světu, má chabá ruština napovídá…).

  1. Dnes se, tuším, už termiti debilita, idiocie a imbecilita nepoužívají, neboť měli právě ten pejorativní nádech. Myslím, že se používá lehká, střední, těžká retardace…nebo, tak něco. Strýček Gogel, ví určitě víc. Takže úplně klidně můžeme, naše demograticky, zvolené zastupiče označovat za debily .

  2. Ještě zapomínáš na poslední stupeň – idiocie… A já začínám mít dojem, že většina tzv. špičkových politiků se rekrutuje právě z idiotů… Aneb Husovo „Pane, odpusť jim, neboť nevědí, co činí!“

 16. 我不明白这篇文章的标题,因为我从来没有学过那种奇怪的语言。Ale zbytek článku je psán česky, takže jsem si ho mohl přečíst.

  Celá ta patálie s plynem přece není kvůli turbíně, nýbrž kvůli tomu, že někdo dělá všechno pro to, aby nebylo možné turbínu odservisovat, namontovat a zprovoznit.

  Život systému závisí nejen na funkčnosti technologických celků, ale hlavně a především na ochotě složek systému vzájemně spolupracovat. Když ta není, není nic.

     1. A v tom je problém,až bude Čína hegemonem. Nebudem vědět vůbec o co jde. Tahle angličtina se ještě dá. Ale cinstinu,na to nemáme buňky.

     2. Kantonský dialekt se sice od pekingské čínštiny (mandarin) hodně liší, ale písmo užívá stejné. To je mimochodem jeden z důvodů, proč Čína své znaky jen tak neopustí, ba možná nikdy: přes 50 různých národností s jazyky vzájemně často i nesrozumitelnými je sjednoceno písmem, kterému rozumí všichni (když se ho naučí). Výhoda znakového písma.

      Tou čínštinou reaguju na titulek v němčině, takto: nadpisu článku nerozumím, protože tento divný jazyk jsem se dodnes nenaučil 😀

     3. ?????
      Žiji v představě, že kantonština i mandarinština mají shodné znaky se shodným významem. Liší se výslovností, proto (prý) není neobvyklé, že si navzájem nerozumějí a dohadují se písemně.
      Možná se mýlím.
      Byl jsem v Kantonu i v Pekingu, ale žádný rozdíl jsem nepoznal….. (to má být vtip).

      1. Jako vážně? Tolik lístků rozsypaného čaje na tak krátké sdělení? Berete mi další životní iluzi 🙈 Myslel jsem, že to by Číňan vyřídil třemi znaky. Maximálně čtyřmi až pěti.

       1. Aby nedošlo k mýlce: ona čínská věta není překlad titulku! Je to můj povzdech nad tím, že jsem se nenaučil německy:
        – česky:
        nadpisu článku nerozumím, protože tento divný jazyk jsem se dodnes nenaučil (24 slabik)
        – čínsky:
        我不明白这篇文章的标题,因为我从来没有学过那种奇怪的语言。(27 znaků = slabik)
        V daném kontextu bych – myslím – ještě 2 znaky=slabiky mohl vynechat beze ztráty významu. 24 slabik česky vs. 25 slabik čínsky – to jde, ne?
        A možná by to šlo ještě hutněji, ale tak dobře to zase neumím.

        Jak do čínštiny přeložit „zasranou turbínu“, aby to bylo opravdu čínsky (aby Číňan měl při četbě té věty odpovídající pocity) to věru nevím. – Až budu mít příležitost, zeptám se svého pana učitele; a máte štěstí! Učitelky bych se nezeptal.

 17. Lipavský není jediný, kdo zmizel beze stopy. Kdepak je Vystrčil například? Poté, co šla Škodovka v Číně totálně do kopru, se po něm mediálně slehla zem. Předpokládám, že na Tchaj-wan se v dohledné době na dovolenou za státní peníze nechystá. Co náš idol mladých Fery, druhdy zas sexuální predátor s afrem na hlavě? Kdepak je tomu konec? Co aféra STANu? Jeden den jsou toho plné noviny, dnes to už nikdo neřeší? A pokračovat by se dalo do nekonečna. Zato se určitě i za dalšího půl roku opět bude řešit Čapí hnízdo. A nedejbože, aby zkusil někam kandidovat třeba Paroubek. To by zas pochodně mediálního KKK vzplály jasným plamenem a vytrvaly by, dokud by ukřižovaný nedodoutnal.

  1. Vystrčil hostí delegaci z Taiwanu a jsou z toho s Fischerem celí říční. Nezájem o tento státnický počin ze strany médií je ostudný a trestuhodný. Jedinou světlou vyjímkou je ČT09, která je ukázala, kterak hovoří.

   Lipavský se vysmekl ze zakleknutí a je v Bruseli. Tam sice něco vykládal, ale vůbec nikoho to nezajímá.

  2. To je dobrá poznámka, myslím si.
   Mnozí mizí, případně přestupují do jiného vlaku.
   Bude třeba zajímavé, co se bude dít v Poděbradech (jistě všichni víte, co se tam děje). Podle mě Rakušanův hysterický výkřik byl vítanou záminkou pro poděbradské STAN, jak z toho vlaku vystoupit a stát se skoro disidenty. S nadějí na (náhle) opoziční postoj. Úsměvné.

   V našem statutárním městysi už před časem sdělil primátor Pavel Šindelář (ODS), že nebude obhajovat svůj post. Znám se s ním, znám místní poměry a nedivím se mu. Krajská hejtmanka Ilonka Mauritzová (ODS) padla před nedávným časem (vzpoura Pirátů iniciovaná ANO) i s celým ODS a spol. vedením. Také se s ní znám (skoro třicet let) a mám ji rád, ale tomu co se stalo se nedivím.
   Na rozdíl od Pjotra Banderoviče Fialenka signály nevysílám, ale vnímám.

   V senátních volbách se v jednom sektoru našeho města a přilehlém venkově bude volit nový senátor. Mě se to jako voliče (bohužel) netýká. Je to celkem prdel, neb to svědčí o významu Senátu. Kandiduje současný senátor za ten obvod Vašek Chaloupek – pohádkář a medvědář. Bezva kluk s obrovským smyslem pro humor (nerad otravuji, ale znám se s ním přes třicet let), ale hlas bych mu nedal. Za ANO pak žokej Váňa. S ním se tedy (ejhel změna) neznám, ale také bych ho nevolil – možná umí dobře rajtovat, ale v Senátu….? Kandiduje tam také Daniela Kovářová, právnička, předsedkyně Unie rodinných advokátů (nebo tak nějak se to jmenuje). Tu (a zasmějte se) osobně znám, ale jen povrchně a krátce. Podle mě rozumná ženská a tu bych volil, kdybych mohl. Proč to píšu? Protože výsledek těchto senátních voleb tady u nás bude pro mě signálem (zdravím Fialenka), zda se voliči probouzejí či nikoliv. Pokud zvítězí medvědář Chaloupek nebo koňák Váňa, seru na lidi a budu se starat sám o sebe, protože žiji v moři blbců. Pokud advokátka Kovářová, možná ještě není vše ztraceno.

   Blíží se čas převlékání kabátů. Odpůrců Bruselu budou najednou nejen plné ulice, ale hlavně plná zastupitelstva, radnice, možná i sněmovna, kdo ví. Jak zavane vítr, je třeba napnout plachty.

   1. Godote,Godote, rozhodně nepůjde o nějaké převlékání kabátů, ale náhle osvícení, zmoudření a přeměny Šavlů v Pavly. Ti samí, kteří nás do těch sraček dostali a celé roky na tom bordelu parazitovali, nám nyní budou kázat, jak to bylo všechno špatně a jak celou dobu vlastně stáli na barikádách (jako Klaus za války). Před časem jsem byl u našeho starosty na pokec (jako, že za odměnu), ptal se mě co může pro mě udělat. Řekl jsem, že mi bude stačit, když na jeden, jediný den sundá z radnice ten modrý hadr s hvězdami. Prý to není tak jednoduché….tak uvidíme,jak rychle bude dole, až to všechno prdne a přijde čas kabátů.

    1. Vidíte – a u nás v městečku starostuje absolvent hotelovky, který od maturity pracoval jako vrchní-účtující číšník a později chvilku provozní hotelové restaurace.
     Ale byl aktivním členem té správné strany, navíc má z titulu svého specifického vzdělání velmi kultivované, úslužné vystupování. Nejsem si ale vůbec jist, zda to na funkci starosty městečka ±10k obyvatel, stačí.
     Asi by bylo možno namítnout, že na všechno má místostarostu, tajemníka, lidi v odborných sektorech a funguje tedy, za pomoci Rady města, jen jako jejich manažer.
     Otázkou zůstává, zda je jeho kvalifikace pro takovou manažerskou funkci dostatečná.
     Je to poměrně mladý člověk a protlačil do městečka spousty „zelených-eko“ věcí, hodně v sektoru veřejného osvětlení. Ty inzerované „eko“ záležitosti, se po pouhých dvou letech provozu, po skončení záruky, ukázaly jako fiasko a ještě sakra drahé.

     Tady budu trochu OT a tak se omlouvám předem – je to ilustrace, k čemu to také může vést :
     1. Inteligentní, stmívaná svítidla, s pohybovými čidly a instalovaná na trasách, kde to nedává vůbec žádný smysl, kde v noci není prakticky žádný pohyb. Jen o víkendu tudy projde jen pár navalených lidí z hospody. Není to nic zkušebního-pilotního, je to definitivní věc.
     2. Aku-FV LED svítidla, svítící i v létě mizerně a krátce, na podzim a v zimě téměř vůbec – ale má to velmi dobře viditelný FV panel (odhadem asi jen 100Wp) a je to prostě „eko“. Dotace 50%..
     Jestli by se někde dokázaly ušetřit značné prostředky, tak právě zespod, od místních samospráv a tady, například na sekci VO.
     Například v zimě, svítí většina VO nejpozději od 16:30 do 07:00 následujícího dne.
     13,5 hodiny svícení, co sodíkové svítidlo s výbojkami 70 a 110W, to příkon od 85W do 125W. Na předřadnících (dodnes klasické tlumivky) se ztrácí-protopí v železe a mědi okolo 15W.
     Spočítejte si, třeba při večerním venčení psíka, svítidla VO jen ve Vaší čtvrti, jaký to je celkový příkon.
     Bude asi dost rozdíl, zda tam svítí zastaralá svítidla z 80.let, se 70W a 110W sodíky, nebo 23W, 42W a výjimečně, na křižovatkách 58W metalhalogenidové výbojky, osazené v moderních svítidlech, svítící mnohem příjemněji teple bíle a nejméně dvakrát více, než ty sodíky.
     Nemůžu například jako technik pochopit, proč jsou dodnes některé úseky rozsvěcovány spínacími hodinami (kde nikdo nepřeřizuje letní-zimní čas) a nikoli standardně, soumrakovým relé.
     Bylo mi řečeno kamarády od TS-VO, že na položky „rekonstrukce rozvaděčů VO“ a „výměna zastaralých svítidel“ už nejsou peníze. Byly přesměrovány do nákupu ekonesmyslů a nakupuje se jen to nejnutnější a nejlevnější sodíky z Polska. Ty SHC sodíky, ty jsme si až do 90.let uměli dělat sami, v Holešovické Tesle velmi dobře a levně.

   2. V Plzni ještě za SPD kandiduje jako nezávislý Jan Kůrka olympijský vítěz ve sportovní střelbě. I to je nadějný kandidát.

  3. Kecat muzou co chcou, ale jak to jde oficialne a druha strana reaguje a ukonci provoz skodovky jde i nemeckemu majiteli o prachy.

   Divim se ze vystrcila nenavstivili pani z nemecka s nabidkou ktera se neodmita.

    1. Je taková hezká konspirační teorie, že Německo po skončení války podepsalo kromě kapitulace i další dohodu s USA s platností na 99 let, kde se dohodlo, že si Německo navenek bude vládnout samo, ale vláda bude plnit veškeré příkazy a povely z USA bez odmlouvání a prodlení. Konspirátoři to potvrzují na pár vybraných příkladech z historie, kdy německý politik nesplnil příkaz/povely správně a dostatečně rychle, někdy dostal jen za ucho a otočil o 180°, jindy byl promptně odstraněn a jsou i jedinci, co zaplatili za neposlušnost více.

     1. Kruci, zase jsem naletěl! Ona je to jen konspirační teorie?
      Tak já mám už dvacet let už verifikovatelnou halucinaci, že je to konspirační praxe!

      1. Konspirační praxe v originálním US provedení vypadá nějak takhle:

       „V roce 1900 proběhly na Kubě pod dozorem amerických vojsk volby do Ústavodárného shromáždění, které mělo vypracovat ústavu a vyjádřit názor, jak mají být upraveny vztahy mezi Kubou a USA. Na první schůzi tlumočil vojenský guvernér Leonard Wood zvoleným delegátům požadavek vlády Spojených států amerických, aby text ústavy nebo dodatek k ní obsahoval tyto body:

       1) Kuba musí žádat o souhlas USA v otázkách dohod s cizími mocnostmi, při jednáních o veřejném dluhu.
       2) Uzná právo USA intervenovat za účelem ochrany Kuby a stability její vlády
       3) Uzná platnost všech aktů okupační správy
       4) Poskytne části svého území ke zřízení uhelných a námořních stanic za účelem plnění předchozích závazků a zajištění vlastní ochrany.

       Ústavodárné shromáždění odmítlo tyto požadavky, které znamenají omezení státní suverenity, přijmout. Americký senát a sněmovna reprezentantů potom schválily tzv. Plattův dodatek k zákonu o financování americké okupační armády, jehož obsahem jsou právě zmíněné požadavky. Prezident William McKinley zákon podepsal. Guvernér Wood pak oficiálně sdělil předsedovi Ústavodárného shromáždění, že prezident McKinley byl autorizován senátem a sněmovnou, aby přenechal vládu a kontrolu nad Kubou jejímu lidu hned poté, co bude na ostrově ustavena vláda opírající se o ústavu, ve které budou vzájemné vztahy s USA upraveny dle Plattova dodatku. Jinými slovy, jestliže dodatek bude odmítnut, prodlouží se okupace až do doby, kdy jej nějaký nový orgán schválí. “

  4. Lipavsky bohuzel nezmizel. Pilne pracuje a rajzuje po Evrope. Ted je tusim na Ukrajine.

   Tenhle hlupak se velmi rychle propracoval mezi nejvetsi skudce tohto statu a bohuzel je stale v aktivni sluzbe.

   1. Ano, pan Lipavský mi připomíná mě samotného.
    Když jsem v roce 1977 vstoupil do KSČ, můj kamarád (můj středoškolský učitel) Petr Ptáček to oglosoval slovy: „Ty vole, teď, po sezóně…?“

    1. asi Ptášek nechápal, co je to přesvědčení, nebo prachobyčejný prospěchářství, nebo nutnost, jinak to pochopit nelze.
     Ale to ví jen ten, kdo si tím prošel, my blbíší víme hovno! Pokud jde o mě, spíš jsem to vědět ani nechtěl a teď už vůbec ne.

 18. S turbínou to je tak, jak jsem si myslel.
  Až v neděli ji Kanada údajně – dle Euronews – konečně naložila do letadla a poslala do Německa.
  JEDNU turbínu.
  Dalších PĚT nadále zadržuje.
  Potřebná rotace tedy NENÍ zajištěna a Gazprom správně upozornil, že kvůli „vyšší moci“ NEmůže garantovat bezpečnost/plynulost dodávek plynu po NS1.

  O tom, kde se turbína momentálně nachází, nejsou žádné zprávy (prošel jsem jen anglicky psané zdroje).
  Kdy konečně dorazí do Vyborgu a jak dlouho bude probíhat přejímka a zkušební provoz, také nejsou žádné zprávy. Ale už se objevily články, že odstávka NS1 bude o měsíc delší.

  Pak jsem se podíval po tom plovoucím zplynovacím terminálu na LNG (FSRU).
  Zatím je na cestě ze Singapuru do Eemshavenu, kam má dorazit na přelomu července a srpna. Do provozu by ml být uveden koncem srpna: https://lngprime.com/europe/dutch-gasunie-says-small-fsru-to-arrive-in-eemshaven-in-early-august/49520/
  Shell ČEZu laskavě pronajal část kapacity FSRU: https://lngprime.com/europe/shell-takes-capacity-at-dutch-eemshaven-lng-import-hub/56515/ Celková kapacita má být 7 miliard kubíků pro SHell a ČEZ.
  Už chybí jen zcela bagatelní drobnůstka – odkud se tam ten LNG vezme a kolik bude stát zplynovaný produkt.

  1. „Už chybí jen zcela bagatelní drobnůstka – odkud se tam ten LNG vezme a kolik bude stát zplynovaný produkt.“

   Občane, že vy se vždycky máte potřebu nimrat v naprosto nepodstatných maličkostech. Důležité je, že to bude plyn svobody, demokracie a západních hodnot.

   1. Souhlas… Naprosto nepodstatné detaily…
    Proč stavět elektrárny, když elektřina teče ze zásuvky? Proč chovat slepice, když v supermarketu si můžu koupit vajíček kolik chci?
    Takhle ten socialismus nevybudujeme!

   2. Ja myslim, ze tech drobnustek je vic. Tady ten pan rika, ze neexistuje infrastruktura od toho terminalu k nam:

    https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/To-je-ta-zachrana-Expert-sledoval-oslavu-Sikely-Mrazilo-ho-uz-v-lete-709023

    A vysvetluje, ze pravdepodobne budeme vymenovat (nami nakoupeny) LNG za rusky plyn, ktery ma nakoupeny nekdo jiny. Coz je smesna sarada…

    „Plovoucí terminál má kapacitu čtyři miliardy kubíků ročně a náš ČEZ si rezervoval čtvrtinu. Jenže pokud na této stanici dojde ke zplynování, musí se použít zásobníky, nevím odkud. A co je pravděpodobnější, že dojde k tzv. vyswapování tohoto plynu s jediným možným a to je ruský plyn. Celé je to k smíchu, protože vláda na jednu stranu říká, že se musíme ruského plynu zbavit, ale pak ho přes prostředníky nakupuje a k tomu ještě významně dráž. “
    “ Ministr Síkela oznámil, že v holandském LNG terminálu zajistilo kapacitu tři miliardy kubíků ročně, tedy asi třetinu roční české spotřeby plynu. Prý jsou zajištěné i konkrétní přepravní trasy. Jak to tedy je?

    Čekám, až nám to vysvětlí. Já o existenci plynovodů z Nizozemí do České republiky nic nevím.“

  2. Amicus Občan, sed magis amica veritas aneb uvedeme na pravou míru: nezadržuje, pro 5 dalších se jenom blíží moment, kdy je bude třeba taky předat Siemensu ke gen. opravě, čemuž se Rusko jakožto majitel za dané situace brání – já bych taky nedal auto do servisu, který mi ho nevrátí…

   1. Ještě drobnost – na jedné ze dvou zatím funkčních turbín NS1 se začala drolit nějaká její nepodstatná část, a tudíž i po uvedení NS1 po odstávce do provozu se jeho kapacita sníží ještě o polovinu, uvedl nějaký nepodstatný úředník Putin na tiskovce v Íránu

   2. Jenže ChinaDaily tvrdí, že Siemens Energy už poslala do Kanady ŠEST turbín, které jsou teď zadržovány:
    http://www.chinadaily.com.cn/a/202207/19/WS62d5f6caa310fd2b29e6d0b6.html
    A že Kanada tlačí na Siemens, aby servisoval turbíny v Německu, protože ukrolobby v Kanadě je příliš silná.
    Také potvrzuje Vaši informaci o tom, že jedna z turbín vykazuje poruchu.
    Ale může jít o nepřesnou informaci a skutečně se může jednat o průběžnou výměnu turbín, jak uvádíte Vy (byl bych o dost klidnější, kdybych se o něco takového vůbec nemusel zajímat).

    Výsledkem bude, že Kanada (Siemens Energy Canada) přijde o kšeft a turbíny bude buď servisovat Německo, které potřebuje nutně ruský plyn, nebo se Gazprom vykašle na nespolehlivého partnera a zajistí si servis buď doma, či v některé bezpečné zemi, a Evropa bude úplně bez plynu.

    Aby té srandy nebylo málo, tak konsorcium „Nord Stream AG“ sídlí v Zugu ve Švýcarsku a sestává z pěti partnerů, z nichž Gazprom drží 51% akcií – Gazprom international projects LLC (PJSC Gazprom subsidiary), Wintershall Dea AG (formerly Wintershall Holding GmbH), PEG Infrastruktur AG (E.ON) – 15,5%, N.V. Nederlandse Gasunie – 9% a ENGIE (France) – 9%.
    Takže se do toho ještě může vložit Švýcarsko kvůli své dobré obchodní pověsti.

    A úplně hustonejvětší krutosranda nastane, až nám Holandsko bude za šílené prachy přeprodávat krz ten plovoucí terminál ruský zkapalněný plyn. Jiný totiž nemá k dispozici, bo USA daly ve výše probírané kauze jasně najevo, že nemají a ani nejsou ochotné prodat EU dostatek LNG a tudíž podporují Německo ve věci turbin.

    Tohle už není střelba do vlastní nohy, ale rovnou do hlavy.

   1. Zrovna v tom článku na Čajna Dejly, ale i v dalších.
    JE v tom rozpor a různé agentury uvádějí různé informace.
    Info o tom, že vyjímka platí dva roky a je kdykoli odvolatelná, je správné.

 19. To je děsně chytrý. Léto, vymontovaný turbíny, hic jak na poušti a Putin nám ještě k tomu klidně přitápí. A my místo abychom to teplo už dávno umělyi běžně a hlavně levně akumolovat pod barákama, tak ho naopak chladíme drahou elektrikou, kterou taky dobíjíme baterky v autech.

  1. „A my, místo abychom to teplo už dávno uměli běžně a hlavně levně akumulovat pod barákama,“
   Jó, kdyby to šlo tak snadno, Ládik by asi nic jiného neprojektoval.

   1. za to nemůžu, že nechápete, měly Vám napovědět ty autobaterie, nebo vony snad ty baterie a elektromobilita obecně Vám dou snadno, nobo ta akumulace pod barákama je tak rozpracovaná a hlavně rozšířená jako třeba větrníky, soláry apod.? Co vidím, sou furt děsně prosklený baráky, který se nezřízeným způsobem v létě musí chladit a v zimě vytápět, copak to kolm sebe nevidíte?

    …už přihořívá?

    takovou perličku, lákali mě před létem na školení „Požární bezpečnost staveb“ a víte jaký téma? Ani to nechtějte vědět, není to tak těžký uhodnout!

 20. OT: Vývoz obilí z Ukrajiny
  Zemědělský rok na Ukrajině začíná 1.7.
  V zemědělském roce 2019/2020 Ukrajina vyvezla 56,72 milionu tun obilí a luštěnin.
  V zemědělském roce 2020/2021 Ukrajina vyvezla 44,72 milionu tun obilí a luštěnin, tj. o 12 miliónů méně(20%) a nikdo se nestěžoval na hrozící hlad.
  Celkem Ukrajina od začátku zemědělského roku 2021/2022 do 19. května 2022 vyvezla 46,05 milionu tun obilí a luštěnin( z nějakého záhadného důvodu chybí data o vývozu žita, ale to nedělá ani 1 milión tun).

  Detail ukrajinského vývozu v r. 2020/21 a v závorce v r 2021/22 – data do 19.5.2022
  – 16,64 ( 18,54) milionu tun pšenice,
  – 23,08 (21,83) milionu tun kukuřice,
  – 4,23 (5,68) milionu tun ječmene.

  K tomu vývoz pšenice z Ruska:
  2019- 32 miliónů tun
  2020 – 37 miliónů tun
  2021 – 33 miliónů tun
  2022 – plán 45 miliónů tun

  Kde vidíte ten propad exportu, aby ceny letěly zběsile vzhůru?

  1. Ticho tam v králikárně! 😀
   Jasně se řeklo, že Putin naplánoval světový hladomor, tak bude hladomor a basta. Žádný hlodavec nám nemá co šlapat do báboviček nějakými statistikami.

   1. Hezky byl ten clanek, ktery pojednaval o ctyrstrannych jednanich v Turecku. Zminil nutne odminovani, aby mohla byt ukoncena Putinova blokada. Nekdy by mne zajimalo, jestli lidi, co ty clanky pisou vubec veri tomu, co pisou.

  2. A koho to zajima….
   Propad je v letosni urode ,ktera je nadprumerna v Rusku a v Cine a nikde jinde.
   Leckde podprumer.
   Putin navrhuje otevrit NS2 ,aby potom moh vtipkovat na ucet EU.
   Aby jim nejak branil ve spiknuti za ucelem zniceni vseho , to ani nechce ,ani nemuze.
   Asi novej druh silenstvi je soutez v tom ,kdo bude kricet a skodit vic, nez ty jiny.
   Kdo uz je v dire , by mel se prestat prokopavat hloubeji ..
   Velkopolitik a velkokritik s velkym zaujetim sleduje pozorne kazde hnuti turbiny ,ale neco takoveho ,ze je pul Evopy na nohou s protesty proti destrukci farem a farmaru…
   Kdyz ty hlavy v pisku si tak odpocinou.
   Nejaky aspon nejaky projev solidarity s holandskymi, polskymi, italskymi a zcasti nemeckymi farmari ,nebo aspon se podivat tim smerem ,podpisovou akci ,jako spolu ucast, tech obyc lidi a hrdinu , kteri na barikadach bojuji za nas vsechny a konec koncu za ty turbiny…Ted visi prave nad nami ..Udelat to co se musi to pravy v pravej cas.
   Postavit se mimo proud deni je odejit do burzoasniho Druzstva hladu a bidy.
   Je pravda , nevi se jestli to Fiala zavede i u nas.
   Takova obyc solidarita obyc lidi se vzdycky bezpodminecne hodi v dnesnich podminkach .Ukaze kdo je kdo. Ty nase hodnoty ,jsou take podminky ve kterych zijeme a hajime ,ale tady nikdo nic neubrani ani ,nezvitezi..
   Dali si bojujici farmari do znaku, pitchoforks . Vidle.
   I kdyz Zakladatel je prevazne a pozitivne odhodlanej ,to se pocita..
   Z plynu a s turbinou se vyrobi umela hnojiva , ale jen v Rusku. A rus neda ani gram.
   „Bez farmaru bude svet bez potravy“ maji tam heslo.
   Neni treba se dozvidat co udela Putin , ale co udelame my vsichni..
   Mozna,zatim se tak jevi , kdyz ukazeme co jsme , Putin uvazi veci s respektem vuci nam.
   Kdo vi.
   Zatim jsou videt ,jeho lidsky prava ,kde kazdej je rovnej s kazdym, jsou jako magnet pro otroky celeho sveta. Bolsonaro z Brazilie , loutka Usa, je vsema deseti pro Bric a nepratele saudove jdou ruku v ruce na jednu Bric hromadu s Iranem. Plus Turecko.
   Kdo potom potrebuje vselijake otroky, poslusnosti s hlavami v pisku odpocivajici , ktere udalosti a usili bojujicich ,zapomenou nekde , kdo vi kde a koho tohle zajima…

    1. Hoax.
     Na „Wet volksverplaatsing“ mi to našlo osm odkazů vč. Bednáře.

     Informace filtruji tak, že se nejdřív kouknu, jestli autor zdrojuje. Když ne, je to pro mne hoax. Ale pro sichr se ještě podívám po netu a většinou se mi to potvrdí.

  3. Zrovna teď navíc letí ceny zběsile dolů. Tak zběsile, že se dostávají pod evropské náklady. To víte, není plyn, nejsou hnojiva… Evropa jde do háje, ať jdou ceny nahoru nebo dolů.

 21. Je třeba dodat:
  Turk Stream jede.
  Jamal nejede, protože Poláci se rozhodli, že Rusko je fuj.
  NS2 nejede, protože USA dotlačilo Němce k tomu, že dělají obstrukce a nechtějí spustit.
  NS1 nejede a nepojede, protože se zadrhla pravidelná údržba turbín. Jedna je v Kanadě, další 2 už jsou vymontované a čekají na dopravu na pravidelnou údržbu do Kanady. A 2 jsou proto, že jedna z nich už měla být dávno v Kanadě. Prostě to mají naplánované tak, že loď veze 1 turbínu do Kanady na údržbu a zpátky do Ruska se vrací s turbínou po údržbu a takhle se furt pendluje. Jako stand-by rezervu si Rusové drží 3-5 turbín(různé zdroje ).

    1. mozno z nemeckych zasobnikov. Uniper musi brat, kedze nema na aktualne ceny plynu na spote a na zaruky, ktore sa musia zlozit na burze. Ak maju Poliaci zmluvu s nim, tak musi Uniper plnit, aj ked urcite to robi so ziskom. Problem ma, ze ho EK zaroven nuti doplnat zasobniky plynu na 80 ci 90% a na to nema iny plyn, nez zasa zo spotu. Takze sa moze modlit, aby mu to papalasi odlozili a Gazprommu pustil plyn neskor…..a aby to sam ustal bez krachu

 22. Turbína pohání kompresor, který tlačí plyn do potrubí a překonává ztráty třením a místními odpory. Proč to musí být zrovna turbína? To potřebuje tak velký výkon? By mě fakt zajímalo, jakým tlakem se plyn dostává do trubek.

  1. Pod heslem plynovod dělí wikipedie plynovody do kategorií podle tlaku. Kdysi se uvádělo, že odpadní teplo kompresorových stanic se hodí na vytápění skleníků. Ale jinak přiznávám, že o plynovodu obecně se na wikipedii nic moc dozvědět nedá. Skoro bych řekl, že kravský prd obsahuje více informace.

  2. Asi je třeba značného výkonu, nebot kompresorové stanice pod mořem již nejsou. Takže ty turbíny musí zajistit proudění plynu na celé délce pod mořem.

  3. V učebnicích uvádí tranzitní plynovody v kategorii „VVTL“ velmi vysoký tlak, s hodnotami přetlaku od 4 do 10 MPa. Pro snazší pochopení se jedná o tlak v rozmezí od necelých 40 do necelých 100 atmosfér.
   Ten plyn, co máte v domě (pokud ho máte nebo ještě máte) má tlak do 5 kPa (to odpovídá do 0,05 atm).
   Pneumatiky u osobního auta hustíte na +/- 2 atmosféry.
   Pro laickou představu, jako když Vám celkem urostlá žena stoupne na nohu jehlovým podpatkem.

   1. Kdyz byl NS2 hotov, v zamori bili na poplach a Greta byla jeste v kurzu, tak Putin na neake konferenci uvedl, ze pokud by EU opravdu zalezelo na ekologii, tak by okamzite zavreli stare trubky (Druzba) a prepli na NS2, protoze je jiky nekolikanasobne vyssimu tlaku energeticky uspornejsi, a tedy ekologictejsi.

 23. Volali, že z Ruska nic kupovat nepotřebujeme a teĎ spílají, že nám nechce něco prodat. Budeme si pronajíamt draze terminál na plyn v Nizozemí a stejně to nebude stačit.
  Dnes smutné téma. S Lisičanskem jsem si říkal, že expert Visingr se spletl, že obrana může vydržet déle. To se stane. Nikdo nevidí do budoucnosti do tajných rozhodnutí generálů a morálky vojáků. Toto porovnávíní ztrát bojujích armád je už ale úmyslná manipulace. Nerad to u analytika Visingra píšu, dlouho jsem ho uznával, když psal o vojenské technice.

  Tvrzení, že za celou válku má ruská armáda cca 2,5x větší ztráty než ukrajinská je opřené o oficiální prohlášení ukrajinských ministrů o vlastních ztrátách. Nejde přece věřit, že ministr zná a přiznává 100 % ztrát. Nepočítají se tisíce nezvěstných a ztrát různých nepravidelných jednotek ani teritoriální obrany. Poměr 2,5x mohl být v některých bitvách, ale podávat ho v médiích jako nejpravděpodobnější odhad ztrát za skoro 5 měsíců všech bojů, je mimo. Analytik Visingr tohle tvrdí, i když ukrajinská vláda prohlašuje, že své celkové ztráty přizná až válka skončí. Z toho je jasné, že teď přiznává jen část ztrát. Liberální ovčani všemu věř bez pochybností v tamní diskuzi.
  https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/rusko-himars-pad-putina-carsky-rezim-mobilizace-vyvoj-valky-cervenec.A220719_142024_zahranicni_vov

  1. Visingra už nemá cenu komentovat. Takhle velká čísla ruských ztrát neudává ani ukrajinský GŠ.
   Naopak jeden z ukrajinských ministrů minulý týden odhadl ztráty na životech ukrajinské armády na 75 až 100 tisíc.

   1. Jak jsem uz uvedl, Visingr je velike zklamani. Je to stejny „zivnostnik“ , „varietni umelec“ jako Sandor. Pardon, trochu lepsi, pac v technice se vyzna. Ale chce jako zastance skupinoveho sexu (fakt, psaval o tom ze to provozuje) mit na kurvy 😀 😀 takze nemuze kvuli takove hlouposti jako pravda a charakter, ztratit pristup do medii – ktere plati jenom za to, co se ted chce slyset.

    1. Já bych řekla opak. Šándor ví, která bije, ale z nějakého důvodu to neříká natvrdo.
     Poslechněte si kollera nebo Štefce.

     1. Přesně, Koller je na Studiu Beta co 14 dní v úterý, je dohledatelný na YouTube.
      Visinger podle Kollera je žvanil ze studia, nemá žádnou praxi.

   2. Králík: GŠ uvádí ještě víc. 32000 až 36000 padlých. Visingr uváděšl 25000. Těch 10 000 padlých ukrajinské armády je o hodně podhodnoceno. Je prací politiků a generálů udržovat morálku a říkat jen něco, ale u analytika z přímo nebojující zeně je to zvláštní, že má tyhle triky s počty zapotřebí. Jinak by ho do médií už nezvali….

  2. tak hlavne pri pomere 60 tis. delostreleckych nabojov z Ruska:6000 z UA. To predsa logicky znamena, ze Rusi musia mat vyssie straty:-( to nevymyslis

    1. Tady je to jako pobocka EU ,kazdej se snazi neudelat nic , neuveritelna psavost
     s neuveritelnejma vymyslama a bez samozrejme demonstraci.

   1. Visingr manipuluje amatérské čtenáře mainstreamu poučkou, že útočník má 3x vyšší ztráty než obránce. To nemusí platit vždycky. Poučka vycházela z boje stejně vyzbrojených a vycvičených jednotek, kdy se vede čelní útok proti opevnění. Potom ve městech mohly být strany útočící armády i 5x vyšší. Ať si to každý promyslí sám, jestli víc než 10x rozdíl v palbě dělostřelectva má nějaký vliv.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *