20 května, 2024

Wo steckt die verdammte Turbine?

Dnešní doba je fakt zajímavá. Na jedné straně tu máme globalizaci s jejím nesmírně konkurenčním prostředím a obrovským tlakem na výrobce, k tomu výraznou orientaci na spotřebitele a propojení dodavatelských řetězců na celou planetu. Třeba z hlediska mého zemědělského oboru sahá globální byznys na téměř každé pole v této republice (vyhýbají se tomu jen vidlácké záhumenky) a platí to nejen o komoditách, ale i o hnojivech či chemii. Téměř všechno se vyrábí ze zaměnitelných dílů, málokdo je výrobcem něčeho od A do Z a skoro každá komponenta se vyrábí na mnoha místech a v mnoha firmách. Všechno se do odkudkoliv přepravit kamkoliv. Kdykoliv si mohu objednat ventilátory z Indonésie a pokud mi nebudou vyhovovat, mohu si koupit jiné z Turecka…

A na straně druhé… celá Evropa jde do prdele kvůli jedné blbé plynové turbíně….

Vezměte si mapku plynovodů v Evropě. To je síť snad hustší než železnice. Těch tras z Ruska, ze Severního moře, od plynových terminálů, Jamal, Nordstrým a desítky dalších. Propojené dokonce i pro reverzní chod. Říkali nám, že právě tato plynovodná infrastruktura je záruka, že Rusové plyn nezastaví, protože do Číny jim skoro nic nevede.

A propo… kde je Lipavský? Skoro to vypadá, že ho někam zavřeli, aby už nic neříkal… To byl on, kdo ještě před půl rokem tvrdil, že nám Rus dal skvělý vánoční dárek – vědomí, že se bez jeho plynu obejdeme. On tomu nejspíš fakt věřil, debil jeden. Ale to nebylo divné, tehdy to omílali všichni a byly toho plné noviny. Jen těch trolíků a vysíračů, co se tehdy na Kydech angažovali a neochvějně psali o tom, jak se Putin klepe strachy, že na plyn uvalíme sankce.

Teď jsme o půl roku dál a na jedné turbíně jednoho jediného plynovodu závisí konec kapitalismu, konec EU, konec líbodémo a nejspíš i konec lecjakého národního státu… Že přeháním? Francouzi znárodňují svoje energetické firmy, Němci musejí sanovat Uniper miliardami peněz, Fiala sice nemůže nařídit ČEZu, aby prodával českým domácnostem proud za české ceny, ale musel mu půjčit skoro sto miliard, aby si ten svůj vlastní proud mohl vůbec z burzy koupit zpátky. Rakušané vydávají instrukce zaměstnancům hytlermarketů, jak se chovat při rabování a nedostatku. V Dojčlandu zase dávají letáky, že si lidi mají mýt jen zadek a podpaží, aby naštvali Putina. Bidenova administrativa pro jistotu zablokovala jednání o plynovodu do EU z Azerbajdžánu přes Izrael, bo bylo zapotřebí vyhovět Erdoganovi, aby Putinovi alespoň trochu zatápěl. Jsme na hraně průseru, který si nikdo nedovede představit.

Zde na Kydech musím zmínit i druhou možnost. Putin situaci určitě sleduje a je mu jasné, že lepší spojence, než Blyštivého Péťu, Uršulku Leyenovou a další bruselské imbecily nikdy mít nebude, takže bychom se neměli divit, kdyby nám Velký Láďa (nezaměňovat s Ládikem) trochu plynu pustil, aby se ta banda pitomců ještě chvíli udržela a nadělala další škody… Takže vy, co se kocháte nadějí, že díky zastavení plynu a následnému lidovému hněvu, dojde k pozitivním změnám ve vládách i ústavách, nebuďte zklamaní, kdyby vám to náhodou nevyšlo.

K čemu bylo budování konkurenčního prostředí? K čemu byla celá ta liberalizace trhu s energiemi? K čemu jsou všechny ty burzy, všechny ty plynovody, zásobníky, k čemu jsou zmocněnci pro energetiku? K čemu jsou všichni ti Martinové Romanové a další energetičtí baroni z celé EU? K čemu jsou všechny ty zákony a směrnice, když nakonec všechno závisí na tom, jestli Rusové přijmou a namontujou jednu turbínu? K čemu je Nordstrým II? K čemu je Grýndýl, k čemu jsou norská těžební pole, když nás odrovná jeden trochu větší rotační bazmek?

Všimněte si, že máme trubek víc než dost, zřejmě máme na území EU i dostatek plynu a uhlí, ale celé je to k ničemu, protože jsme tak dlouho optimalizovali a optimalizovali a na trh s energiemi se přisálo tolik příživníků a postavilo se za to tolik paláců, vil i jachet, že teď Putinovi stačí dělat nám drahoty a všechno je na huntě.

Dovedete si představit, jak tohle Gosudara musí bavit? Jak se vyhřívá ve své moci, kterou si sám zařídil? Jak skvěle mu musí být u srdce, když stačí jeho jediné slovo a EU bude vypadat jako Ukrajina?

Kdyby to nebyla katastrofa a stalo se to někde jinde někomu jinému, tak bych se smál jak zjednaný. Ale ono se to děje nám. Ono se to děje tady. Jedna turbína, jedna trubka a dvacet let keců a optimalizací vzalo za své v jednom odpoledni.

A my se brzy dozvíme, čím je Putin víc. Jestli protřelým obchodníkem nebo spíš válečníkem. Jestli chce Evropu víc ožebračit a nebo rovnou zničit. Sám si nejsem jistý, co je pro něj výhodnější a pro nás horší.

A řeknu vám, jestli v tom novém světě, o kterém teď v Rusku a Číně pořád mluví, bude pro Evropu a Českou republiku nějaké důstojné místo, tak to bude víc, než si zasloužíme.

354 thoughts on “Wo steckt die verdammte Turbine?

 1. Pozdě, ale přece:
  Daniela napsala:
  Daniela napsal:20 července, 2022 (13:24)
  V Plzni ještě za SPD kandiduje jako nezávislý Jan Kůrka olympijský vítěz ve sportovní střelbě. I to je nadějný kandidát.

  Danielo, už si připadám trochu idiotsky (vzhledem k mému textu, k němuž se to vztahuje), ale i Honzu Kůrku znám, a to nějakých padesát let. A dobře. Je to rovný a slušný chlap s názory, které se dost blíží těm mým a názorům zde většinově publikovaných. Ale…. Vždycky je nějaké ale.
  Honzovi je 79 let a ve své přímosti a rovnosti je poněkud naivní. Veřejnou funkci sice už zastával (byl dlouholetým předsedou nějakého spolku olympioniků), ale politickou nikoliv.
  Vede kandidátku SPD v komunálních vlbách v našem statutárním městysi a navíc kandiduje i v senátních volbách, také za SPD. Před podzimními krajskými volbami mi loni řekl, že už žádnou funkci nechce, že už se na to necítí….. a teď žádostem SPD přece jen vyhověl.
  To podporuje moje tvrzení, že SPD trpí až zoufalou personální nouzí v regionech, alespoň u nás jsem si tím zcela jist.

  Tolik tedy k Janu Kůrkovi, mému opravdu dlouholetému kamarádovi.

  1. … jenže vono nejde o presonál, natož o nouzi, nebo proboha o něcodělání Kůrky, už vůbec né o slušnost a přímost, protože de o volby a tam se lapá na ksichty, prsa, blbost a tituly (něco jako …“Mařeno, tomu panu doktorovi to hodíme, toho přece známe, pamatuješ jak naší Jarušce vytrhl zub, když se jí vyklal“, nebo kluci u piva v hospodě… Kluci, hodíme to tý Pekarový, ta má větší kozy než Adamová, pane vrchní ještě jednou dokola“) … takže Kůrka mi do toho docela zapadá. Že nedejbože třeba hned po volbách zemře stářím, no a co? Nahradí se zase naším člověkem.

   Co je na tom nejasnýho, natož idiotskýho?

  2. Děkuji za doplněné informace. Věk pana Kůrky mi nedošel, jeho názory znám dobře. Moudrých stařešinů je nám třeba, ale zohlednit energii a síly je také důležité.

  3. Pane Godot.
   To není zoufalá personální nouze u SPD.
   Spíš si někteří nechtějí pálit prsty.SPD je považována za extremistickou stranu,až po nadbíhání Putinovi.
   Jak víme i ANO se SPD štítí,natož Bruselští slouhové.
   Takže,kdo se připojí k SPD,považuji za hrdinu,vlastence.

 2. K čemu? Aby na tom někdo kurevsky vydělal a měl se kurevsky dobře. Proto organizuje ekonesmysly i nejnovější Drang nach Osten. Zeptejte se zdejší vlády co dobrého z její politiky mají ti, kteří ji platí. Daňoví poplatníci. Co dostávají za část svého životního času odváděného v daních? Co hospodyně udělá se slepicí, která je krmena tady, jenže zanáší jinam? Tradiční osvědčený postup je, že z ní uvaří polívku.

 3. Na AE je polopatisticky vysvětleno, jak se to má s turbínou :-). Na celé věci velmi oceňuji, že RF delší dobu hraje podle „pravidel“ (čti podpásovek) Západu.
  Takže:
  NS-2 je sice hotov, natlakován, ale … ale nelze spustit bo chybí certifikace, alias bumážka
  Turbína pro NS-1 je na cestě a bude asi i namontována a funkční, ale … ale nepůjde spustit bo chybí bumážka, alias certifikace.
  Tenhle kocourkov nemá chybičku 🙂

  1. Je zajímavé, jak málo věcných informací o celé záležitosti je k dispozici. Respektive jak jsou dávkovány.

   Turbína má dorazit v neděli. Otázka je kam. Nejspíš do Německa, protože přímo do Ruska ji Kanada poslat nemůže, to dá rozum. A tak uplyne pár dní navíc než se do toho Ruska dostane a bude namontována.

   Do té doby pojede NS1 max. na těch cca 40%. A noviny budou plné titulků, jak nás zlý Puti vydírá, i když plánovaná 10denní údržba už proběhla.

   Každopádně se můžeme ještě těšit na dlouhé divadlo. Někde jsem četl, že další turbíny jsou už vymontované a zabalené. Ve skladu, protože po zabavení té první další nikam neposílali …

   1. Tak trošku to sleduji – Kanada to vrátí Německu, čímž neporuší sankce. Čekal jsem, jak zaonačí Německo předání RF – dle AE to vyřešili tak, že to dopraví loď pod Panamskou vlajkou, tedy státem, který sankce nemusí dodržovat. Hezky vyčůrané :-).
    Ale Gazprom jim do toho hodil vidle, protože požaduje v podstatě legalizaci operace, aby to nebyla doslova a do písmene partyzánština na jeho účet. Proto zcela logicky přišel s požadavkem, ať se jasně vyjádří, zda sankce platí či neplatí. Že si to vychutná a nebude spěchat je očividné. Západ stojí před volbou – veřejně přiznat, že couvá nebo se dívat, jak turbína sice je zpět, ale nebude dána do provozu. Pak už je jenom otázka času, než dojde řada na další snížení průtoku díky objektivním technickým problémům.
    Za normálního stavu ty turbíny pendlovaly na revizi jedna po druhé a výpadek plynu byl kompenzován jinými trasami. Jenže Západní géniové si řekli, že je to asi moc jednoduché … 🙂

    1. Par veci tu je ale nejasnych: Proc ten, ktery dal sankcni razitko na turbinu, nemuze dat opacne razitko „sankce neplati“? Ne, ze nechce, ale proc nemuze (to je snad zrejme).
     Zaroven: pokud o sankcich rozhoduje vyssi moc, pak je zbytecne se snazit tuto moc ochcavat jakymysi infantilnimi skatulaty hejbejte se, nebot proces je okate pruhledny, vidime to i my tady.
     Stejne tak Rusko muze delat administrativni obstrukce, ale jen do chvile, nez to protistranu prestane bavit, po ruske hre je pak okamzite. Takze to nakonec vypada tak, ze jde o zabavnou hru zajimavou pro oba ucastniky, pri ktere se vyjednava neci profit. Tedy jde o prachy a ne o plyn 🙂

     1. Tak o peníze jde určitě. Vedoucí představení jsou USA, ale mají k dispozici jen nepřímé nástroje, jak dotyčné ovlivnit. Kanadě to může být šuma-fuk, tak ta nemá důvod sankce rušit. Přeci jenom, vyhlásit sankce a pak je rušit, to moc důvěry ve vedení nezavdává … takže Kanada to celkem logicky obešla tím, že to předala Německu, které by mělo formálně sankce dodržovat.
      No a Němci očividně nechtějí jít proti USA, tak to vyřešili nějak napůl – turbínu nepředají oni, ale de-jure Panama, resp. loď pod její vlajkou. Věc se má tak, že Němci se neodváží otočit kohoutem na NS-2 a očividně flagrantně porušit sankce, které předepisují USA.
      Gazprom si je vychutnal požadavkem na legalizaci – v podstatě staví Němce proti USA. Tohle je ve hře, rozbít jejich jednotu.
      RF hraje o hodně – chce zrušit dominanci USA … a zatím se to daří.
      vše kolem je šaškárna pro obecenstvo – USA nemohou veřejně přiznat, že to celé režírují a vnucují svou vůli svým koloniím. Namísto toho se hraje divadlo o demokracii, svobodném trhu, pravidlech a suverénních státech. No a RF sice veřejně říká, že bojuje proti USA, ale tohle celé je divadlo, které hrotí situaci, aby vyšlo veřejně najevo, jak se ve skutečnosti věci mají.

      1. Prekvapila me naivnost te nemecke finty s Panamou. Citi, ze stisk USA povoluje? To si podle me Americane nemuzou dovolit, ted je takova situace, ze s prvnim kaminkem by se mohla zacit drolit cela stavba. Postup Nemecka je absurdni a pro aspiranta na vedeni EU zcela nedustojny, jako kdyz se zacek snazi nejakou okoukanou fintou obejit trest pana ucitele.

  1. Nezlobte se, ale to není postoj českého průmyslu, ale obvyklé zelené žvásty. Navíc označené na několika místech jako reklamní sdělení.
   Vybírám 2 tvrzení:
   Obnovitelné zdroje(= soláry na každé střeše) nás zachrání. Možná, kdyby ČR byla o pár set km jižněji.
   Ta paní, co je pod tím podepsaná, zveřejňuje jakési předpovědi, aniž uvede jejich zdroj, a vydává jejich namodelované „možná“ za tvrdá fakta.

 4. Fiala vyzval občany i firmy k úsporám ve spotřebě. Zimu zvládneme, tvrdí
  Česko
  Nebude-li pršet, NEPOCHYBNĚ nezmoknem!
  ————————————————————-
  20. července 2022 15:27, aktualizováno 15:47
  V následujících dnech se podle premiéra Petra Fialy ukáže, v jakém rozsahu budou obnoveny dodávky přes Nordstream 1, řekl po jednání vlády. Žádné záruky, že budou Ruskem obnoveny dodávky, nejsou, řekl předseda vlády. „Pokud se dál budeme chovat hospodárně, tak úspory nepochybně zvládneme,“ uvedl premiér. Vyzval občany i firmy k úsporám ve spotřebě energie.

  Zdroj: https://www.lidovky.cz/domov/uspory-ve-spotrebe-energie-vlada-premier-petr-fiala-rusko-plyn.A220720_152735_ln_domov_lros#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=ln_domov&utm_content=main

  1. No a k tomu vystrčil veřejně obcuje s taiwanskou delegací a Čína z toho má osypky. Takže se klidně můžeme dočkat zákazu exportu. To budou pak firmy super rády. Pod tlakem cen energií, zákazu dovozu z Číny. To co nám teď vládne je vláda národní destrukce.
   To že to bude stát za exkrement jsem tušil ale nečekal jsem že to budou valit takovou silou a nejen proti obyčejným lidem ale proti celé společnosti.
   Tady sice spradame plány jak to změnit ale toho pána snad musí odstřelit i pravice.

 5. Jo tak vláda zvažuje platbu u lékaře…to nám to nabírá pěkných toček. Znalec všehomíra Lukáš Kovanda se už ozval, že to je jen dobře, neb nechápe, proč by se důchodci měli skládat na lékaře pro boháče. Tak doposud to fungovalo bezvadně, jak se tak skládáme ve spolek pracháčům na ty jejich ekobio el.auta a další dotační vymoženosti pro zloděje, pardon podnikatele. Myslím, že 3.9. to vezmem přímou čárou na Strakovku a zase si trochu zadefenestrujeme, co? Godot, Alef, Targus, Asfalaťák, Sibyla, Tdx a další, kde dáme sraz?

  1. Na té Kovandově argumentaci je hezké, že kdyby řekl: „Proč by se měli boháči skládat na doktora chudákům, ať si to ti chudáci platí sami!“ tak popisuje stav dnešní i budoucí úplně stejně po pravdě… jen to zní tak trochu eaněji.

 6. Stale více docházím k závěru, že prognóza na topení plynem v domácnostech tuto zimu je příznivá. Bude to dražší, ale plyn bude. Nastane totiž podobný efekt jako s benzínem za covidu, který tehdy dramaticky zlevnil. Když se plyn v ČR či EU zdraží na řekněme dvojnásobek než mimo ČR či mimo EU, český průmysl včetně potravinářského se stane nekonkurenceschopným a budeme úplně všechno dovážet včetně potravin, protože to vyjde levněji než to vyrábět tady. Zdejší průmysl komplet krachne, propustí zaměstnance a přestane ten plyn odebírat téměř úplně. Výsledkem bude obrovská úspora plynu a tím až přebytek plynu pro domácnosti, který se tržně ustálí na hladině, která postačí na vytvoření nekonkurenceschopnosti našeho hospodářství z pohledu mezinárodního trhu, ale víc už to růst nebude. Plynu je na světě obecně dost je i levný – teda levný aspoň pro ty, kteří nejsou k zemím dodavatelů otevřeně nepřátelští (zdravíme Koláře a spol.). Kdo si udrží tuto zimu zaměstnání, tedy pracuje v oboru, který přímo či nepřímo nepotřebuje plyn, bude v pohodě. Ti méně šťastní se budou muset přizpůsobit – i za cenu změny zaměstnání či povolání, jak psával Flégr 🙂

  1. Takový vývoj může při fialové vládě nastat. Jen by mně zajímalo, kde se na to dovážení vezmou peníze, když daně těch zkrachovalých podniků rozpočet nebude mít. Kromě by rostla potřeba sociálních dávek pro ty propuštěnce. Takže: minus v příjmech, plus ve výdajích. Rotačky ČNB to sice napraví a někdo nám snad půjčí. Copak to udělá s cenami zboží a služeb? Chmurná předpověď.

   1. A kde budou v zahraničí dělat za české platy? V úvaze máte chybu. Plus tolik vysokoškolákú,kde to mají. V Británii,co zavedli školné už domorodci nic nestudují,neb se jim to nevyplatí. Na jejich VŠ studují samí Asiati na státní stipendia.

  2. Bylo by to k smichu, nebyt to k placi.

   Protoze PRESNE todle rikal Bartuska v reakci na rusty cen uz nekdy na podzim/zimu!.

   Parafrazuji:
   Narust cen energii byt jen o tretinu je s to polozit mnohe firmy. Fy zkrachuji, nacez poklesne poptavka a ceny se znormalizuji, takze je to vlastne dobre.

   Nad tim, jak je doprdele mozne, ze tohle bez mrknuti oka dokaze vypustit z huby zvlastni velvyslanec pro energetickou bezpecnost (!!!), zustava rozum stat.
   Vlk se nad tim tehda divil taky.

  1. Pane A.H.
   Nějak se přestalo mluvit o Babišových helikoptérách.
   Toto není výmysl Černochové,ale USA potřebuje dostat co nejvíce voj techniky a co nejblíž Ruska,ale někdo to musí zaplatit i kdybychom měli jíst ty červy.

   1. Na druhé straně – když si přečtete
    https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-Tady-jsou-lide-kteri-rikaji-ze-za-to-muze-vlada-ne-Putin-Nespokojena-Pekarova-promlouvala-k-narodu-709090

    a její slib, že kdo z nás beze studu požádá o válečné dávky, toho Pekari nenechá padnout, můžeme klidně a spokojeně zavřít víka.

    Jen doufám, že se od toho válečného přídělu nebude odečítat energie, kterou obdržíme od jaderného záblesku.
    To bychom (případně naši dědicové) museli ještě doplácet….
    Taky doufám, že si nebudeme muset zaplatit předem jaderné kremačné….i když….neděláme to už vlastně teď?

    1. Pane A.H.
     Paroubka jsem nečetl,až na Vaše upozornění,takže to vidím podobně jako on.
     To kremačné mne také tolik netrápí,protože,jak to sleduji,USA jdou buď hop,nebo trop,takže,uvažovat o smíru kolem Ukrajiny,nepřipadá v úvahu.

     1. Nálada za oceánem ohledně Ukrajiny je optimistická:

      „Šéf Pentagonu verí, že vojenské operácie na Ukrajine sú v rozhodujúcom štádiu. Západ bude naďalej hľadať nové spôsoby poskytovania dlhodobej vojenskej pomoci Kyjevu, uviedol americký minister obrany Lloyd Austin.
      „Rusko si myslí, že môže prežiť Ukrajinu, prežiť nás. Ale to je len posledný z prepočtov Ruska,“ povedal Austin.“

      https://aktualnikonflikty.cz/viewtopic.php?f=14&p=276688&sid=4c86acf700f01153db3c08a943295fee#p276754

  2. Bylo by to dobré, jen kdyby si nepletl stařičké Phantomy II a Lightningy II… To není dobrá reklama…

   Faktem je, že pro kapesní zemi jakou ČR je jsou ty Gripeny optimální právě i s výhledem na budoucí provoz. Hlavně to ale musíme stihnout nakoupit dřív, než ti Švédi vstoupí do NATO a tenhle argument padne (byť jde ve skutečnosti o švédsko-britský stroj s americkými motory) .

   Nejvtipnější na celé věci je, že SAAB ve spolupráci s Boeingem vyhrál v USA výběrko na nový pokročilý cvičný letoun T-7A a otevírá v USA vlastní fabriky. Takže se docela klidně stane, že v rámci přecvičení z Gripenu na F-35 si sednou naši piloti do letadel od SAABu (a Boeingu)…

   Na tomhle rozboru http://czechairforce.com/news/smeruje-ceska-republika-k-porizeni-americkych-letounu-f-35/ se mi nejvíc líbí konstatování, že nejsme schopni využít ani plné operační možnosti těch Gripenů, co už máme…

   Generálmajor Řehla říká: „F-35 navíc nepředstavuje jen stíhací letoun. Jde o létající velitelské středisko představující kombinaci stíhacího letounu, prvku protivzdušné obrany, špičkového výzvědného a komunikačního pracoviště a zároveň je součástí široké sítě internetu strojů včetně bezpilotních prostředků, a tudíž dokáže provádět i úkoly, které jsou zcela mimo možnosti současných strojů.“ OK, proti tomu všemu žádná. Jen abychom nekupovali lambo na ježdění s rodinou k babičce z Horních Novákovic do Dolních Mojmírovic, pokud možno po okreskách…

   Jediné, co mi na tom nákupu přijde smysluplné, je fakt, že aby se Švédům pofoukalo bebí, tak tedy od nich vezmeme CV-90, protože tam jsem fakt byl přesvědčenej, že koupíme Lynxe od Rheinmetallu. Ale tak – zas jim budeme moci zaplatit nějakou pokutu nebo tak něco, to se něco najde…

   1. Jinak ten citát Řehky byl odsud https://mocr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/vlada-poverila-ministryni-obrany-jednanim-o-porizeni-svedskych-bvp-cv90-a-americkych-viceucelovych-nadzvukovych-letadel-f-35-lightning-ii-237510/

    Jeden si ale říká, že Lockheedu přišla ta Ukrajina (náhodou) jako na zavolanou. Už se nikdo neptá „Co Eurofightery?“ či „Co Rafaely“? Všichni hned to eňo ňuňo high. Na boj proti Talibanu a podobné války by na prodej nikoho neutáhli…

   2. Vy si snad ještě dnes snažíte vsugerovat, že snad má výzbroj „naší“ armády něco společného s obranou naší republiky. Nemám vám to za zlé, i já pravidelně propadám podobnému schizofrennímu vidění. a nejinak činí i nejeden plukovník, který ještě nedávno vyučoval na vojenské vysoké škole.

    Pořád si nějak nemůžeme zvyknout na to, že uskupení zvané „Armáda ČR“ je ve skutečnosti dílem americká cizinecká legie, dílem pojízdná manufaktura na proměnu drahé vojenské techniky na kovový šrot a kluků(nyní i holek) na organické hnojivo.

    Ukrajina (ale i Rusko!!) – země, kde (naše) zítra již znamená (jejich) včera…
    Stačilo by Pekarovou nastříkat na Zelen(sk)o.

    1. Asi máte pravdu… Mně to občas přijde, že se na nás Vovka i Joe domluvili…

     A jindy si zase říkám, jestli už nejsme podruhé na té špatné straně, co sebe samu uzbrojila… Tenhle nákup kombajnu na posečení trávy na předzahrádce… to se vážně vydařilo… Příští kolo bude, že soudruzi zpoza oceánu na sebe holt vezmou rekonstrukci infrastruktury – tak jako po slovensku (tedy u nás, ale pro sebe).

    2. Dodatečně mě napadlo – nemá někdo z vás mail na Leynovou?
     Dostal jsem zelený nápad: Alespoň uniformy pro těhotné vojačky by se měly vyrábět z biologicky odbouratelných materiálů, aby nezpomalovaly přírodní recyklaci svých padlých majitelek a jejich nenarozených dětí na úrodných válečných polích. Sláva Leynové, Pekarové sláva!

        1. No, uznávám, jste lepší!
         Ale kdyby se Slapy prostě jen zastřešily lodní letadlovou palubou, nepřítel si nevšimne, že pod ní není loď, vyšlo by to levněji a za ušetřené stamiliardy by se daly nakoupit další americké stíhačkystíhačky!

  3. Paroubek by měl být premiérem!
   Nějaký čektek je většině z nás u …. A snad už také většina prohlédla hanobení a ponižování pana Paroubka jako PR akci modroptáků a černop.delníků. Vdžyť nebýt podvodu s Kubiceho zprávou, vyhrál by v roce 2006 volby, a i tak to bylo 100:100. O roce 2010 je lépe se nezmiňovat.
   Možná zaváhal v soukromém životě, ale politicky to má v hlavě srovnané a hlavně, umí se pohybovat ve světě a není zbabělý snílek.

  1. Ema: čím delší budou mít ukrajinské zbraně dostřel, tím dál na západ Ruska armáda bude zkoušet postoupit, aby si vytvořili bezpečnostní pásmo mezi Donbasem a a Dneprem. Američanům a Britům za oceánem je to jedno.

   1. Staci, kdyz jim nechaji pas siroky 1 km u polskych hranic, kam muzou nainstalovat rakety s dlouhym doletem. Bud Rusove vezmou celou Ukrajinu, anebo prohrali. S rychlosti soucasneho postupu to maji tak na 10 let, stejne dlouho jako afghanske angazma, jez skoncilo perestrojkou.
    Ve hre jsou samozrejme jeste nevojenske tlaky, ale ty mohli Rusove pouzit i bez vojenskych operaci.

  2. Ano, vysledek je opravdu opacny. Prve tydny „NATO nebylo soucasti konfliktu“, jak znela opakovana oficialni vyjadreni, kdyz ale videlo, jak to Rusove pytlikuji, rozhodlo se pro opak a do konfliktu vstoupilo. Zatim je to plichta, bitva-pretlacovana dvou chromajzlu, jak zde jiz podobne psal gogo.

 7. Od Macka na PL:

  (…) Česká inflace láme rekordy. Hůř už je jen u Ruska.
  Tolik titulek na seznam.zprávy.cz. Až z textu se ovšem dozvíte, že „u Ruska“ znamená pobaltské státy. (…)

  1. Je hezké, jak se ten idiot umí dojmout sám sebou. Z toho se národ určitě nají a zahřreje. Bůůů, úplně jsem se rozplakal dojetím nad tím, jak tak melodramaticky deklamuje ta svá prázdná „moudra“ a moralitky.

   1. Možná měla u té doplňující otázky zůstat pouze u dotazu, co je na oněch částkách tajného. Protože rozvitím té otázky mu dává větší prostor pro odvedení svých slov do bláboliva.

 8. Turecko se chce vzdát dolaru při platbách za ruskou energii

  Turečtí představitelé tvrdí, že země zvažují používání liry. Dohoda by mohla pomoci zpomalit pokles tureckých devizových rezerv
  Obě země pracují na návrhu obchodních plateb v místní měně, včetně energetických obchodů, což by vládě v Ankaře pomohlo zpomalit pokles jejích státních rezerv, uvedli představitelé.
  https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-07-19/turkey-looks-to-ditch-dollar-in-payments-for-russian-energy

 9. Kopiruju z AK:
  Ještě ve čtvrtek minulý týden ujišťoval Petr Fiala všechny Čechy, že plynu bude dost, a že se jednotlivé země EU o něj podělí! Včera večer se ukázalo, že je všechno jinak! Jakmile komise EU oznámila společná úsporná opatření, která by snížila spotřebu plynu v jednotlivých zemích EU, vypukl skandál! Nejprve EU vyděsila polská ministryně pro klima Anna Moskwa. Ta řekla komisaři EU, že Polsko je proti zavádění společných evropských regulačních mechanismů při spotřebě plynu, a že si Polsko nenechá takto poškozovat svoji ekonomiku! (Jinak řečeno – Polsko se o plyn dělit nebude!).
  Evropská hádka o plyn už začala! K Anně Moskwě se okamžitě přidaly Španělsko a Portugalsko, které nejsou závislé na ruském plynu, a obě země oznámily Bruselu, ať na společné šetření plynu zapomene, oni se uskromňovat nebudou, protože by je to ekonomicky poškodilo!
  Komisařka pro energetiku Kadri Simsonová už před tím rozzuřeně napadla Orbána a Maďarsko, protože si dovolili odporovat Bruselu, a oznámit, že se Maďarsko s nikým o svůj vlastní plyn a energie dělit nebude, a nebude je povinně prodávat na Evropském trhu tomu, kdo má nejvíc peněz, jak si představuje Brusel. Maďarsko má jako jediné ze zemí EU uzavřené s Ruskem dlouhodobé smlouvy na dodávky levného plynu. A ten teče jižním plynovodem z Ruska! Komisařka Simsonová obvinila Maďarsko z podkopávání evropské solidarity a porušování evropského práva. Podle komisařky Simonsonové nejsou ekonomické důvody relevantní, proto aby Maďarsko omezovalo nákupy svého plynu ostatním zemím EU!
  Mezinárodní měnový fond včera večer oznámil, že Česko i Slovensko budou zasaženi v důsledku nedostatku plynu propadem ekonomiky o 6%, a budou tak nejhůře zasaženými zeměmi v EU!
  Žádné omezování spotřeby plynu nepřipadá v úvahu – oznámily EU mocné lobbistické skupiny chemického a sklářského průmyslu! Podle nich, by omezení spotřeby plynu, jak včera oznámil Brusel znamenalo přestat vyrábět Chlór, a to by znamenalo, že by lidé v Evropě neměli žádnou pitnou vodu! Navíc oba svazy oznámily, že Bruselský plán na okamžité šetření spotřeby plynu zavíráním průmyslových podniků, by způsobil, že by došlo k poškození výrobních zařízení, protože ta se nesmí zastavit! Podle všech průmyslových skupin se na průmyslu nesmí s plynem šetřit! Zbývá tedy šetřit na lidech!
  Šéf bavorských průmyslníků Klaus Josef Lutz včera oznámil, že potraviny budou kvůli nedostatku plynu neúnosně drahé a bude jich málo. Hlad sice do jara nebude, ale to neznamená, že budou k dispozici všechny potraviny v dostatečném množství. Zejména nabídka masa, mléka a sýrů bude ohrožena. Příští rok se navíc začne projevovat nedostatek hnojiv, která se nevyrobí přes zimu!

  1. Na povrch se dostává souboj – německá průmyslová lobby versus německá zelená vláda, a tohle rozhodne, zda se spustí NS2 nebo německá ekonomika padne na hubu. Plyn se spotřebovává hlavně v průmyslu, spotřeba domácností je ve srovnání s průmyslem velká nula.

  2. A do toho chce vláda fialového hnusu (pán domácí promine) kupovat stíhačky a obrněnce.
   Prosím nemohlo by to lidové povstání začít třeba zítra…..

   1. Samozřejmě, že musíme kupovat stíhačky a obrněnce, jinak bychom už neměli co posílat na Ukrajinu.
    A zdroje na to jsou – vláda chce snížit platby za státní pojištěnce, to hodí cca 10 mld., kdosi už navrhoval i zrušení důchodů. To by bylo, aby na zbrojení ukrů nebylo!

     1. Mrtvoly vylézají z hrobů. Socani to mají definitivně spočítané. Voliči odehnaní, staří socani odešli z politiky nebo šli jinam. Libodemo socani se chtějí kamarádit se zelenými. Vypadá to tak, že se rozprodá majetek na úhradu dluhů a co zbyde si zbylí členové rozdělí a….. konec.
      Takže mi na levici zbývají k volbě jen Komančové a i Ti směřují do pekel.
      Ach jo.

  3. Pořád se mě vrací Neffův román Tma 2.0. Doporučuji si jej přečíst. Zápletka je postavená na tom, že zčista jasna nebylo elektřiny. Ti co byli připraveni a bezohlední se v novém světe uplatnili. Až nebude plyn, nastoupí bezohlednost (krádeže vakcín by nás měly varovat). Dopadne to tak, že i ten plyn, který si zaplatíme, nám někdo ukradne (teče přes Německo a jejich průmysl bude mít přednost před našimi domácnostmi). Tak dopadne evropská solidarita a to bude konec Evropské unie. Bude to ale bolet.

 10. Milý Zakladateli,

  když už jste umístil na titulní stranu českou vlajku a heslo ČR na prvním místě (tleskám), nemohl byste prosím pod to umístit i odkaz na tu zářijovou demonstraci na Václaváku:
  https://www.naprvnimmiste.cz/ ?

  Odkaz v textu brzy zapadne a takhle by to bylo pořád na očích pro příchozí vejda…

  1. Maneco stačí si rozkliknout vlaječku a celý odkaz na demonstraci se vám rozbalí. Ale máte pravdu, já jsem to udělal jen náhodou a tak i z tohoto důvodu bych se přidal k vaší prosbě také

        1. 16:02 (zpráva se na tit. len mihla teď už je třeba hledat a ta druhá totéž, no co asi nejsou důležité )
         https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/vypada-to-ze-plyn-z-ruska-bude-nemci-eviduji-rezervaci-na-dodavky-pres-nord-stream-1-40403515
         cit.
         Německý provozovatel plynovodní sítě Gascade na čtvrtek eviduje rezervaci na dodávky plynu přes Nord Stream 1. Informovala o tom agentura DPA. To by znamenalo, že ruská plynárenská společnost Gazprom po plánované desetidenní údržbě plynovodu obnoví dodávky plynu tímto potrubím tak, jak avizovala.

         Ani ne půl hodiny před tím náš premiér a současný „šéf“ EU
         https://www.novinky.cz/domaci/clanek/fiala-vyzval-obcany-a-firmy-k-usporam-energii-40403508
         neboť cit.
         Zástupci Evropské komise již v úterý uvedli, že neočekávají, že plynovod Nord Stream 1 bude po plánovaném čtvrtečním ukončení údržby znovu spuštěn.

         Jo, takhle si tady žijeme.

 11. Geografické úkoly NWO se změnily – Lavrov
  20.07.2022
  Geografické cíle ruské speciální vojenské operace na Ukrajině se změnily – nyní se nebavíme pouze o územích DLR a LPR.

  Uvedl to ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov a vysvětlil, že tato změna je způsobena dodávkami západních zbraní do Kyjeva.

  „Pokud jde o speciální vojenskou operaci a zeměpisné souřadnice, prezident (Putin) řekl velmi jasně – denacifikace, demilitarizace v tom smyslu, že nebude ohrožena naše bezpečnost, vojenské hrozby z území Ukrajiny.

  Tento úkol zůstává… Když byla schůzka vyjednavačů v Istanbulu, existovala jedna geografie a naše připravenost přijmout ukrajinský návrh byla založena na této geografii, na geografii z konce března 2022.

  Nyní je geografie jiná. Není to jen DPR a LPR, je to také Chersonský region, Záporožský region a řada dalších území a tento proces pokračuje a pokračuje důsledně a vytrvale,“ zdůraznil Lavrov v rozhovoru s Margaritou Simonyanovou.

  Jak Západ v bezmocném vzteku nebo v touze situaci co nejvíce vyostřit, pumpuje Ukrajinu stále více zbraněmi dlouhého doletu (například HIMARS), budou se geografické úkoly NWO nadále rozšiřovat, zahraniční pokračoval ministr.

  „Nemůžeme dovolit, aby část Ukrajiny, kterou Zelenskij nebo (kdo) nahradí, ovládat, měla zbraně, které budou představovat přímou hrozbu pro naše území a území těch republik, které vyhlásily svou nezávislost (a) chtějí si svou budoucnost určovat sami. “ shrnul Lavrov.

 12. Telegram:
  Provoz plynovodu Nord Stream 2 není certifikován a nelze jej za žádných okolností provozovat. Na středeční tiskové konferenci v Bruselu to uvedla šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová.

  1. no tahle dáma nezůstává své pověsti nic dlužna. Pokud mne paměť neklame, tak se svého času povídalo, že zlikvidovala funkčnost německé armija, když jí velela. Tož kdo ví….
   jak to dopadne s ejůnií

   1. Ale zase někdo konečně myslel na uniformy těhotných vojaček. To není málo!

    Obávám se, že nás v EU začíná hezky dohánět ten dobrý celoevropský zvyk vystřelit ty nejneschopnějšía neúspěšné politiky do Bruselu, aby doma dali pokoj…

 13. Tak se (za poněkud dramatických okolností) vrátil Jan Keller z dovolené a dnes mi poslal svůj článek, který vyjde – snad dnes, snad zítra – na !Argumentu.
  Je výživný – i když humoru v něm moc není.
  Nebylo by fér, kdybych ho sem zkopíroval dřív než vyjde v !Argumentu, ale pro případ, že bych byl mimo provoz sem dávám avizo a úvod, to snad není nic proti ničemu.
  ——–

  Kdo je Guy Verhofstadt a o co mu jde

  “ Již během prvého měsíce českého předsednictví Rady EU si mohl premiér Petr Fiala okusit, jaké to je, řídit z Prahy celou Evropu. Přijel si do Bruselu proto, aby mu vynadali, že nepracuje podle instrukcí. Belgický europoslanec Guy Verhofstadt mu přímo na kamery umyl hlavu natolik razantně, že si tak tak stačil dělat poznámky.“

  Dál už jsou tvrdá fakta a tvrdé citáty….o Verkhofstadtovi i o (odpusťte mi to sprosté slovo) o F..lovi.

 14. Tak ještě jednou vzkaz pro Vidláka.
  Mám velkou radost, že si začínáte všímat pana doktora Rajchla. Vaše případná spolupráce by měla pro nás vlastenecky smýšlející velký význam. Tak jej brzy pozvěte a dejte vědět jak vše dopadlo a jaký jste měl ze setkání pocit.

   1. Myslíte od Kláry?
    Jestli ano tak si myslím, že by to bylo pro nás a také Vidláka přínosem.
    Nic nemám proti té nejmenované doktorce ale mám pocit, že je to slepá ulička. Tak jako kamarádi klidně, ale slibovat si od toho vztahu nějaké velké věci pro nás všechny tak to nejspíše ne.

    1. Kdysi kosicky vysilac Radia Twist zmlkl uprostred vety. Zjistilo se, ze nekdo ukradl 400 m medeneho vlnovodu k antene. Ptal jsem se majitele stanice, herce Andreje Hryca, zda ma u kradeze na mysli nejakou konkretni skupinu obcanu. Odpovedel : „Áno, myslím presne tú istú skupinu občanov ktorú myslite aj vy.“ 😀 Takze Hnidopichu, odpovim stejne : Myslim presne tu samou doktorku, co i vy. 😀

 15. Připravte si ušanky a kožichy, vážení, zima bude dlouhá a o plynu si budeme evidentně moct nechat leda zdát.

  „Co bude s Ruskem, až v jeho čele skončí současný prezident Vladimir Putin? O víkendu bude v Praze na fóru „Svobodných národů Ruska“ schůzovat ruská protiputinovská opozice.
  Podle účastníků pražské akce by měl Putin zmizet z Kremlu co nejdřív. V hotelu na pražském Břevnově se kolem toho také nepovedou žádné diplomaticky uhlazené řeči. Fórum volá po deimperializaci a deputinizaci Ruska a také jeho „dekolonizaci“. Tabu tedy není ani krajní scénář v podobě faktického rozpadu Ruské federace, jak ji známe dnes.
  […]
  Akce nemá záštitu české vlády, ale tichý souhlas s jejím konáním zjevně ano. „O akci víme a jsme rádi, že se v Praze diskutuje o budoucnosti Ruska,“ sdělila Seznam Zprávám Lenka Do, šéfka kabinetu a mluvčí ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti).“

  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-do-prahy-miri-vip-rusti-disidenti-akci-sleduje-ceska-policie-209305

  1. Tak to je dobre, co kdyby nekdo v rusku a cine dekolonizoval, rozdeloval nemecko, francii, ceskou republiku, co by na to rikali nasi elitari ?

   jako ze je to v poradku rozdelovat cizi zeme a dostavat na to penize ?
   Pripadne premyslet jak se zbavit tech co tady, nebo v nemecku, anglii, ssa vladnou ?

  2. Tady: Jak snadné je sklouznout od kritiky vlády v zájmu starosti o zemi až vlastizrádné touze, aby rodná země těch aktivistů krachla a rozpadla se?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *