30 května, 2024

Kabinet Petra Fialy (ODS) představil nový klimatický plán.

Definitivní konec uhlí se podle něj odkládá na dobu neurčitou. Ale samozřejmě to má ALE.

Skoro by se chtělo věřit tomu, že závan zdravého rozumu postihl i Strakovu akademii, ale spíš si myslím, že Německu došlo, že se bez českých uhelek neobejdou, a tak vzal někdo telefon, zavolal Petru Fialovi a klasicky ho seřval, že ty naše elektrárny zkrátka ještě zavřít nesmíme, protože by na západ od nás neměl průmysl energii.

Ministr Síkela to ovšem komentovat šalamounsky: „Je to plán, který nám pomůže definovat kroky, které je potřeba v rámci naší energetiky udělat, abychom splnili klimatické a energetické cíle Evropské unie i ty, ke kterým jsem se zavázali. Plán představuje výhled pro vývoj energetiky do roku 2030. Do té doby dojde k nárůstu spotřeby elektřiny přibližně o desetinu oproti současnosti. Na druhou stranu počítáme s výrazným poklesem spotřeby energie a se snížením výroby elektřiny z uhlí,“ dodal.

S tím, jak bude elektřina nahrazovat jiná paliva, především tedy ropu a uhlí, a bude docházet k navyšování její spotřeby, dojde v nejbližších letech k částečné potřebě jejího dovozu ze zahraničí. „Zákazníci se ale nemusí obávat, že by dovoz elektřiny navýšil její cenu,“ ujistil nás zaroveň.

Vláda se v rámci plánu údajně soustředí i na to, kolik elektřiny se vyplatí dovézt a kolik je lepší vyrobit doma. Dovoz by podle ministra měl být od našich nejbližších evropských spojenců. „Fakticky tak dojde k posílení naší energetické bezpečnosti,“ popsal též.

Pokud by někdo pochyboval, slova ministra Síkely přeložíme:

– Svou soběstačnost posílíme zavislostí na dovozu.

– Vyrábíme elektřiny dostatek, ale přesto ji budeme mít pro vlastní trh nedostatek.

– Cena se vám nezvýší, už nyní máte v poměru ke kupní síle nejvyšší v Evropě. Věř, kdo chceš.

– Klimatické cíle Evropské unie splníme, i kdybychom měli ty uhelky zapřít.

– Pomůžeme definovat kroky, kterými kráčíme. 🙂

A tak si vyberte co chcete, mně z toho vychází, že kráčíme stále stejně evropsky, jen se to německy bojíme přiznat. Ale možná se pletu…..

23 thoughts on “Kabinet Petra Fialy (ODS) představil nový klimatický plán.

 1. To na Slovensku Čaputová bojuje za „vědecký světový názor“.

  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-stredni-evropa-fico-proti-caputove-schyluje-se-ke-stretu-o-ministry-238578#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=3&utm_campaign=abtest198_novy_panel_sluzeb_varA&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

  „Odmítnutí Huliaka zdůvodnila prezidentka také tím, že neuznává vědecký názor o změně klimatu a tvrdí, že klimatická krize neexistuje. Kandidáta podle ní rovněž diskvalifikuje, že „veřejně schvaluje násilné vypořádání se s názorovými oponenty, zejména z řad ochránců přírody a krajiny“.

  Tak daleko jsme došli. Konec konců, pan Huliak může být rád, že ho za popírání vědecké světového názoru nezavřou do Leopoldova nebo rovnou neupálí.

  Pan Huliak můj člověk. Fico by měl zabojovat. Bojuje i za nás. Držím mu palec.

  1. Popirani je jen zaminka, sli by po nem i kdyby byl zeleny jak brcal. Nechal se totiz slyset, ze provede audit penez, ktere tecou z ministerstva do neziskovek. A to se prezidentky dotyka velice, velice osobne, protoze tam ma smoceno jeji partner.

 2. Soudruh Jozef Síkela sloužil banksterům Erste, čili SSoudruhům Rothschildům. Odtud vane vítr jeho úchylností;
  „Jako kandidát na ministra průmyslu a obchodu v prosinci 2021 považoval „za velkou příležitost modernizace české ekonomiky“ Zelenou dohodu pro Evropu (European Green Deal), která představuje zásadní plán transformace evropské ekonomiky s cílem zastavit hrozbu globálního oteplování.“

  Zelení fašisté poručí větru a dešti, jak je psáno v bibli. Přestaneme topit uhlím, plynem, dřevem. Vytápění alespoň na 8°C zachrání tepelná čerpadla na elektřinu? V mrazu těžko, takže elektrokotel k tomu. Znemožní nám jezdit v autech na benzín/ na naftu. Doporučí nám koupit si elektrokrám za milion. Ten ale bude nutno dobíjet, jinak nebude jezdit. Ušetříme elektřinu tím, že budeme donuceni elektřiny více spotřebovávat? Nebo ušetří elekriku, protože mají plán na zlatou miliardu? místo současných osmi miliard? Soudruh Síkela je škůdce- za Aspen institut partaj STAN.
  Globální oteplování je podvodem banksterů! Pro jejich mokré sny: Great Reset a Agenda 2030 !

   1. ale samozřejmě, s prozíravostí řádného hospodáře budeme za levno vyvážet a za draho kupovat. Však od prosperujících boháčů přeci to bohatství musí nějako prokapávat i na náš stůl.

   1. Nikoliv, je to můj laický poznatek. Když někdo (ministrt Síkela) takto žvatlá je buď opilý nebo duševně alternativní. Přečtěte si článek a nedumejte, jestli jsem taky „stepní orákulum“. Mohl byste se splést.

  1. Takže budeme pro Německo klasická rozvojová země,bude nás energeticky i jinak ždimat,ale samo může vyhlašovat uhlíkovou neutralitu do bezvědomí a my tu budeme třít bídu s nouzí a ještě budeme zahulený.

   1. Vytapeni uhlim je vice nez skodlive pro ovzdusi ,doslova otravuje vzduch ,
    dobry jen pro kolonie. Ty jeste zaplati poplatky za znecistovni ..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *