17 července, 2024

Jsme nesoběstačná kolonie závislá na libovůli cizích majitelů

O ničem nerozhodujeme, skoro nic nevlastníme, a tak na tom cizím levně makáme a draze škemráme o drobky.

O nutnosti strategické soběstačnosti píšu dlouho. A vždycky se tu najde nějaký lumen, který mi vysvětluje, že to a) není nutné, páč všechno dovezeme, když bude potřeba, a b) to není možné, protože milion důvodů. Ale my všechno nedovezeme, když bude potřeba. Každý totiž, kromě nás teda, myslí primárně nejdřív sám na sebe. Ostatně poučit jsme se mohli v době covidu, leč nepoučili jsme se.

A tak když bude v Evropě nedostatek penicilinu, tak prostě my mít penicilin nebudeme. Nebo jakýkoliv jiný lék. To je úplně jedno. A i kdyby byl, jakože on v nějakém množství je, mohou si ty společnosti diktovat cenu tak, jak se jim zlíbí a my s tím neuděláme vůbec nic. My tu máme sice nějaké cenové limity, ale můžeme si s nimi vytřít angínou napadené mandle, protože výrobce nám nyní suše oznámil, že u nás za lék dostane méně, než za kolik se mu ho vyplatí prodat. Tudíž ho prodá jinde, kde dostane víc. Možná se to vyřeší do října. Ale jenom možná. Válek nás připravuje na to, že některé léky už prostě nebudou, a tak na letní angínu zkuste třeba zaříkávání.

Takže nejen, že se sem většina nových účinných léků dostává se zpožděním několika měsíců oproti Západu, ale některé se sem už nedostanou vůbec. Není přece důvod zásobovat kolonie, když je třeba vyhovět trhu vlastní země. A tak to bude se vším. Dostaneme předražené zbytky, a ještě budeme vděkem bez sebe, že na nás vůbec něco zbylo. Tady se neustále opakovala mantra volného trhu, ale tady žádný volný trh dávno není. Tady je rozdílnými dotacemi a unijními pravidly sešroubované cosi, co nám nalhali, že pro nás bude výhodné. V rámci volného trhu se vzdejte všeho co máte, ideálně tak, aby vám už nepatřila ani voda. Tak nějak to bylo. A teď vidíme důsledky.

Amerika si začíná chránit svůj trh, Německo jak by smet, jen my létáme  předraženými vládními speciály žádat o pomoc s léky Koreu. Jako fakt si myslíme, že to za nás vyřeší Korejci?  Možná zaplácneme nějaký ten akutní průšvih, ale systémově je to přece úplně blbě, že chceme vozit léky přes půl světa. Když pominu už tu šílenou vzdálenost a náklady na dopravu, tak přece my nikdy nevíme, co se na té půlce světa stane. Nedokážeme ovlivnit tím směrem vůbec nic a chceme si na tom nic vybudovat životně důležitou závislost? Jako vážně Markéto Pekarová Adamová? Tím se s tankistou Válkem chlubíte?

Takže znovu. Strategická soběstačnost je naprosto nezbytná. A ne, opravdu do toho neřadím banány nebo kokosáky. Jsou to věci, bez kterých se neobejdeme. Energie, základní potraviny, léky a pár dalších. Ty musí být zcela pod naší kontrolou, ty musíme mít možnost maximálně ovlivnit. Nikdo na Tchajwanu nebo kdekoliv jinde nesmí rozhodovat o tom, jestli naše děti budou mít lék na horečku nebo jestli bude z čeho péct chleba a čím topit. Každá jiná cesta je špatná. Ona totiž solidarita funguje jenom když všechno klape, jak má. Pak nastupuje dlouhý nos v podobě hlasitého „sorryjako“.

Nikdo nikdy nebude hájit naše zájmy lépe než my sami. Takže bychom to měli začít fofrem dělat a přestat se tvářit, že to za nás vyřeší modrohvězdičkový bruselský Bůh. Ten se na nás vybodne úplně stejně, jako se na nás reálně vybodl v krizi vždycky.

55 thoughts on “Jsme nesoběstačná kolonie závislá na libovůli cizích majitelů

 1. neviete nahodou skutocnu pricinu toho nedostatku liekov?? lebo ved pred covidom vsetkeho bolo, potom nebol, lebo Cina bola zavreta, ale teraz uz nie je, este stale nie su sankcie na cinsky tovar, iste ceny sli hore, ale to nie je dovod na nedostupnost v lekarnach. A vsade chyba, len vsade nieco ine

 2. SV formace tj Společenství Voliču je zasypávána obrovským množstvim članku ,které popisují jak voliči *trpí*, což vyvolává spokojeně mručení vlády,která prý proto bude ještě více své voliče rabovat a brzy dojde i na přisloveçne chlupy na dlani voliču poblaznenych monopolem informací GŘ televize, funkce kterou žada PNZ v bode 4 zrušit a LUP TV poplatku rozdělit fifty fifty pro na př.levne internetové .televizi ABJ Bobošíkova. . .

  Tam by se poté mohl objevit i navrh na řešeni,a hotovo ,když se to tady prý nesmí?!
  Pokud se totiž tady takový návrh tedy PNZ vyskytuje je diskuse nad Plánem Narodni Záchrany a potřeb blokována a body záchrany jsou arogantně mocipány ignorovány a samotnými domorodci to samé sjednocené s vládou ,kterým verchuška říkající si „elita“ chce jen přednášet za 1400 korun na osobu a den a to jen prázdné kecy ?!
  Žádné zajímavé přednášky typu

  ASOCiALNIMU REZIMU VLADNIHO ZLA NEDEJME ANI JEDEN VOLEBNI HLAS!

  To chybí tzv prý *Jungmanově akademii *a máme tam poslouchat kecy o marxismu,kde KSČM řízená zasloužilým členy je rozbíjena zevnitř ,jen se podívejte http://www.nasepravda.cz jejich web,kde prý předsedkyně nařídila po nátlaku zbytku umírajících komunistu ,zablokování diskuzních rubrik pod jejich članky, aby se nikdo z voliču nedomakl pravdy o potápějící se KSČM , nebo si myslíte,že jejich kecy nás dostanou že sraček ideologie neomarxistickeho Šwabismu a stávajícího Asociálního režimu ,ptá se ANNA z KSH tj SOCIALNiCH hodnot a co se stane dál chápete to proč je třeba Noemova archa ?!
  SV tj Společnost volicu bude hledat záchranu od utopení ve formaci“ ANO bude mi líp“,a na program PNZ se londýnské banky,které prý ANO řídí mohou zvysoka vykašlat a bude stačit nás voliče všechny ohlupovat ,aby pan Šasin mohl křičet „MUHEEE“ a chtit seznam potřeb,které už dávno jsou vypáleny v plánu PNZ.
  To je tak celé ,čehož se domorodci domohou,když je roztlučou NEOMARXISTI na. INDIVIDUALISTICKOU moučku svými tlučhubami z parlamentu zla.

  Co myslíte má Anička pravdu nebo ne a to by mělo být jádrem diskuzního pudla ,jinak tu budou stovky lidových komentu, které hrozí režim brzy zcenzurovat a zdecimovat.

 3. Blboňům nevadí bejt otroky, ani nevědí co to znamená. Chtěj jen bezvýznamě nadávat, postojovat, né-li vychytrale polemizovat a vkládat do svých řádků cizí linky na další cizí postoje,, vychytralé polemiky a názory.
  Vlastních potřeb se štítí. Neuvěřitelné.

  Nejsou schopni je ani napsat pod sebou, 3. Natož je smysluplně sečítat aby jim to něco řeklo, co je potřeba.
  Tak sme dopadli. Bych řek, učivo z první třídy.

 4. Na seznamzpravy.cz vyšel článek s názvem „Glosa: Vládu už nezajímají ani vlastní voliči, Babiš má cestu zpět volnou“.
  Mj. se tam píše, že vláda má plnou podporu pouze něco kolem 2 % lidí (mohlo by to znamenat ale i to, že číslo týkající se voličů či voliček může být ještě menší).
  Tož ale takhle to má každá vláda, která činí nepopulární kroky, šetří , zeštihluje, zvyšuje obranyschopnost lidu, zajišťuje dostatek léků , dostupné energie, stejně tak i dostupné lékaře (včetně stomatoložek a stomatologů), musí se starat o statisíce uprchlíků vyhnaných putinovskou agresí z jejich domovů, podporuje Ukrajinu kde a jak se dá, jezdí na východ (Taiwan, Tibet….) a tam zajišťuje příliv kapitálu do České republiky, jezdí i na Západ, tam uzavírá různé dohody výhodné pro Českou republiku, bojuje s inflací i s poklesem CZK a s nárustem dluhu….prostě taková vláda zasloužila by si spíše podporu , než aby ji zřejmě i její voličky a její voliči nedůvěřovali.
  Ostatně nesmíme dát na ulici, vládě může de iure vyslovit nedůvěru pouze parlament, i ta část parlamentu, která je součástí vlády – což je tak trochu Monty Python, ale nevadí, ono se to časem poddá, jednou zvítězí pravda, čest i logika, bude líp, always look on the bright side of life :
  https://www.youtube.com/watch?v=3DXyRsOQ9Is

  1. Také se mi jednoduché shrnutí od paní Markové líbí, pro mě osobně její nejlepší článek. Velmi smutné čtení.

 5. Nedivil bych se, kdyby od toho šášuly na fotce přišlo doporučení na nevyhazování plesnivého chleba. Jeho řešení provozu a záchrany hospod za Covidu bylo veskrze originální 😎

   1. Perlička domácí: V souvislosti s tím je nezbytné, nemýt si, nejlépe vůbec, meziprstí nohou a ohanbí. I to může býti strategickým zdrojem tolik poptávaných plísní a tedy, s dobrou technologií (kterou prozatím nemáme, ale třeba už KoZa zadotovala) i penicilinu. A budoucnost bude opět pěkná. On fibrom Leopard setsakramentsky ví čehož činí…

    1. Jumbo, s tím nemytým ohambím se mi to nezdá. Případný penicilin by mohly sežrat muňky a je otázka, jestli je k mání Orthosan. I kdyby byl, stejně už nefunguje. Potvrdí 11 maminek z deseti, ve školkách řádí vešky, stejně i na základkách.
     😻

     1. Helanov: ALE(!)…v tomto případě si dovolím oponovati, neboť, 48 ze 47 sociálně vyloučených kroměřížských občanů EU (řečeno novodobou terminologií, dříve bychom bez skrupulí řekli smradlavých, ožralých scabiesních somráků… a to my dnes již ovšem neřekneme) má v daných lokacích tolik potřebnou flóru i faunu a žijí hezky v symbióze. Tam vidím nesmírný potenciál. Je nutno z EU občanů vytvořit nositele zdroje nejen antibiotik, ale i kupř. antiparazitik. Zároveň se výrazně sníží spotřeba vody, nutnosti produkce stravy, energií. Tudíž, možnosti Fibrom Leopard má. Ne že ne. Nezavrhujte prosím tedy ono nemytí si ohanbí. Tohle má opravdu budoucnost. Nepodceňujte mi to…

 6. Netrebko…
  Vzpomínám na zrušené vysílání ČST záznamu koncertu ABBA.

  Že „Nejsme jako oni “

  Chá chá…

  1. Je to jednoduché. Netrebky nám netřeba….a Obnosovi seberem jeho obnos.
   Mohl dopadnout hůř, ten Obnosov, mohl dostat třeba pěstí do nosu.
   XXXXžel nedaří se zatknout Zalevajkina a vyhostit Hladonosova.

 7. Jenže většina občanů to tak chce anebo je s tím smířená.

  Přitom je to tak snadné. Až budou volby. Budu volit SPD. Ano, mám výhrady. Jenže pozitiva převažují.

  Nebudu volit „menší zlo“ , nevýznamnou či „alternativnější alternativu“, „alternativu alternativy“ anebo něco narychlo založeného k rozmělnění opozice ani kdyby to nabízelo zlatou nudli.

  Budu volit SPD bez ohledu bez ohledu na to kolik špíny nakydají média, vládní, provládní politici a aktivisté. Budu volit SPD i kdyby Okamura byl obviněn i z lidožroutství.

  Budu volit SPD bez ohledu na cokoli.
  Nebudu výběr optimalizovat do nejmenších programových podrobností. Srovnávat, hodiny, desítky hodin trávit výběrem něčeho nejlepšího. To si nechám například na výběr fotoaparátu.

  Budu volit SPD. Půjdu, hodím lístek do hlasovací bedny.

  Kdo chce, může se přidat. Nečekejte vysvětlování proč nebudu volit jiné. V sáhodlouhých diskusích a polemikách.

  Půjdu a hodím to SPD. Bez vážení na lékárnických vahách. Naberu velkou lopatou. Vyřízeno. Vy ostatní dělejte jak chcete. Pak hubujte sami sebe jak ve snaze i nejlepší výběr jste to jako obvykle prosrali.

  Svůj hlas dám SPD. Je to můj hlas. Má vůle, mé rozhodnutí a má svoboda.

  1. Také jako vždy volím SPD. Přežili vlastní vytunelování, je to zavedená značka. A lepší vrabec v hrsti, než holub na střeše. Podstatné je, že SPD spolupracuje s dalšími evropskými stranami. Okamura se nepovažuje za Centrální mozek lidstva.

  2. Po tři volební období stále volím SPD …příště, pokud budou ještě henty volby, volím SPD znovu. Tečka.

  3. Nezlobte se v jednom s prominutím kecáte\\\\Nebudu volit „menší zlo“ ,/// jinak s ostatním souhlas.
   Jinak jsem rozhodnut také volit SPD, oproti Vám jim moc nevěřím ale dnes není jiná možnost než volit menší zlo. Rajchl je moc neznámá, Babiš má své jisté, tak můžu jen doufat že se ohledně Okamury mýlím

 8. Potvrzuji, penicilin niet. Jedina lekarna, ktera neco na zpusob penicilinu vubec mela, byla v nemocnici naseho okresniho mesta.

  Apropo, zkousel nekdo s ceskym ereceptem koupit lek na predpis za kopeckama (Polsko, Nemecko)?

  1. Není důležité, zda jde o e-recept nebo ne e-recept. Důležité je, aby Vám lékař vypsal tzv. přeshraniční předpis.

  2. Mám doma starou lékovku s penicilinem. Už bude asi zralý.
   Nevíte někdo, proč „lékaři“ nedoporučují užívat staré prošlé léky?
   Protože už „lékaři výrobci“ vyrobili zaručeně lepší a účinnější?
   Něco jako vakcíne Tečku proti covidu s účinností údajně 3 měsíce?
   Tomu dnes říkají vakcína?
   Lžíce křenu, palička česneku, jedna cibule, panák slivovice … jsou určitě účinnější než ta jejich Tečka.
   „Vem si tabletku…“?

 9. @„modrohvězdičkový bruselský Bůh. Ten se na nás vybodne “

  Ó, krize je skvělá příležitost k přitažení šroubů otrokářského systému, falešně vydávaného za liberální demokracii. Modrohvězdičkový bruselský Bůh je falešná vlajka Molocha, banksterů FEDu.

 10. Anna Netrebko děkuje svým českým příznivcům, těší se z jejich podpory a zve fanoušky v září do Vídně, Verony a Berlína. V říjnu do Paříže a Neapole a v prosinci do milánské La Scaly,“

  1. Člen představenstva společnosti Obecní dům „Ježek konstatoval, že nikdo z pořadatelů se zrušením koncertu sice nesouhlasí, ale rozhodli se vyhovět doporučení.

   Nětrebková má vedle ruského i rakouské občanství. V minulosti se netajila sympatiemi k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Je vedena na ukrajinském sankčním seznamu. Zrušení koncertu doporučovalo organizátorům vedení Prahy, které záležitost konzultovalo i s ukrajinskou ambasádou.“

   Doporučení ukrajinské ambasády?

   1. Kdopak to zpívá v Obecním domě?
    Mohlo by to být i něco pro mě.
    Dovnitř tam nevklouzne už ani myš,
    na dveřích nápis “Koho chleba jíš”.

    Za koule houpe se rakušák vít,
    vyje tam pod stropem svůj nový tvít:
    Netrebko, Netrebko, zpívej si jinde,
    tady máš ode mě navěky kvinde.

    1. dle ČTK „…Nětrebková měla vystoupit ve Smetanově síni Obecního domu, který vlastní město prostřednictvím své stejnojmenné akciové společnosti, letos 16. října. „Nikdo se zúčastněných se zrušením koncertu nesouhlasí,“ řekl ředitel společnosti Vlastimil Ježek. Z koncertu se nicméně podle něj stala politická a společenská otázka a obě strany se dohodly, že lepší bude akci zrušit…“
     mě z toho vyplývá, že:
     1. Statutární město Praha nesouhlasí se statutárním městem Praha,
     2. Praha je taky alternativní jak Brno

 11. Bez komentáře.
  Naprosto suchá, pravdivá úvaha. Jen tak nebudeme (přestaneme být) kolonií – nikoho! Nemusí si nás nějak extra považovat, ale budeme-li v tom hlavním soběstační, budou nás muset brát vážně. Můžeme – a nejspíš i budeme s KoZa obchodovat a spolupracovat, ale nebudeme pod diktátem. M?ůžeme se vzepřít a zkusit obchodovat s někým jiným. S Ruskem, Čínou, Indií, Afrikou.
  Pokud si vzpomínám, tak když tu gazdoval CCCP, tak jsme měli poněkud mírnější režim.
  To, co tu existovalo dělali naši „drábové“. Poturčenec horší Turka.

  1. Hahaha. Viz elektřina. Vytřou si s námi – a vytírají – kdykoli budou chtít. Problém není v „nesoběstatečnosti“. Problém je v „nesvépravnosti“.

  2. Starý kocoure, šlo by Vaše tvrzení „To, co tu existovalo dělali naši „drábové“. Poturčenec horší Turka“ blíž specifikovat na nějakých těch příkladech? Z padesátých let to být nemusí.
   Já si předsevzal, že sepíšu útržky svých zážitků z té doby. Prvním by měl být „Jak jsem se nestal horníkem ani hutníkem“. Právě z těch padesátých. Děkuji

  3. Přesně tak. Naši drábové a ještě se tvářili, že musej. Kremelskou normu plnili na 186,5%.
   ( Teď to máme jako přes kopírák, ojrosouzi v ČR také plní a překračují normu až se jim od hýždí kouří. )

   1. Helanov, já jsem sice v SSSR nebyl, nejspíš ale pamatuju o drobet víc, než Vy. Zmiňte mi nějaký ten případ, kdy „naši“ komunisté přebírali ty sovětské vzory víc, než museli. Z průmyslu vím o mnoha odlišnostech, ze sociálna taky.

    1. Deda s babickou (jako nadenici v zemedelstvi) vzdycky vzpominali na padesata leta, kdy se jalovice chovaly podle nejake sovetske udernice. V zasade to znamenalo suchej odchov bez podestylky a po par letech to zhaslo jako blbost. A takovych pripadu bylo vic, akorat si ta vypraveni nepamatuji a uz se nezeptam.

     1. Dík. Zajisté, Kostromská či Gostromská kráva Poslušnica nadojila (snad tehdy neuvěřitelných) málem 20 l denně. Nevím, jestli to mohl, nebo nemohl být vzor. Ostatně, byly tu i další vzory. Lidye Korabelniková, která stříhala látku či co a měla menší „prostřih“ než ostatní. Byl tu i jistý Stachanov, který lámal normy. Bylo také jisté „Saratovské hnutí“ a jak se ukázalo, šlo o kopii japonského Zero defect.

      No a co. Kdo nebyl hlupák či blbec, tak věděl, jak nenaskočit. Nevím, že bych kdy musel, když jsem nechtěl. Třebas jsem i nějakou tu výhodu ztratil. Stejné, ne-li tvrdší, je to dnes. Protože i dnes máme světlé vzory, které se taky, často, málo hodí. A snaživek, zdá se mi, je mnohem víc, než jsem potkal tehdy.

      Jsem pro, měřit stejným metrem, když pamatuju, jak bylo nasazováno na První čs. republiku. To jsem komentoval tak, že za středověku bylo ještě o moc hůř. Sice jsem si neprospěl, ale nic nad to, se mi nestalo. Tenkrát to všechno ustupovalo, i normalizace polevila. Dnes naopak, přituhuje. Není dobré to přehlížet a zakrývat už 35 mrtvým a 76 let starým čs. komunistickým režimem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *