28 února, 2024

Jak se to teď vlastně jmenuje?

Dnes bych se chtěl pokusit o rozvinutí včerejších úvah o našem západním světě a jeho hodnotách. Já sice ještě nejsem žádný pamětník, ale stihl jsem se narodit ještě v osmdesátkách, učitelku jsem ještě oslovoval „soudružko,“ ale na nějaké hlubší pochopení Sametovky jsem byl ještě moc mladý. Jen si pamatuju, jak ve čtvrté třídě soudružka paní učitelka dokolečka dokola vykřikovala, jak je tu všechno zhuntovaný, jak ti komunisti všem lhali a když jsem to řekl tátovi doma, tak ten jen suše opáčil, že možná je opravdu všechno zhuntovaný, ale pořád je co krást.

Do práce jsem nastoupil v roce 2000. To už jsem měl za sebou celé devadesátky a spoustu vášnivých mladických debat o tržní ekonomice. Trh byl mantrou největší, stát musel být malý, neměl do ničeho zasahovat, trh byl alfou i omegou, bo kapitalisté vytvářejí hodnoty a živí zaměstnance. Sice jsem tomu úplně nepodlehl, protože i když se táta stal živnostníkem, glosoval tehdejší dění velmi potměšile a stále zlomyslněji, ale když jsem začal pracovat, byl pro mě můj zaměstnavatel tak trochu Bůh.

Pak jsme vstoupili od EU, já jsem práci několikrát změnil, naučil jsem se v tom chodit a přibyly další hodnoty. Tentokrát už evropské, ba globální. Nebát se být zadlužený, být světoobčanem, nevadí, že se výroba přesouvá do Číny, protože to je dobré pro spotřebitele… Malé krámky mizely, ale rostly Kauflandy, burza propojovala všechno a zemětřesení v Japonsku se projevilo na cenách u nás a novináři nám to s vážnou tváří vykládali jako nezpochybnitelnou pravdu. Postupně si trh převzal i vodovody a kanalizace, stát zprivatizoval plyn, benzín i banky, elektřina se začala kupovat přes burzu protože liberalizace nám zajistí levnou energii… pak přišla agenda lidských práv, liberální demokracie, mistrování jiných států, že nejsou jako my a nakonec i vojenské intervence pod falešnými záminkami. Kompletní evropské hodnoty, které zcela logicky u nás ztělesňoval pornoherec. Kdo jiný že?

Po celou dobu jsem měl pocit, že všechny ty hodnoty tu byly jen jako záminka k obírání prostého lidu. Ale chápu že svět se propojil, zliberalizoval, firmy začaly opravdu myslet globálně, levná ropa zajistila, že se všude na světě vyrábí jen přesně to, co tam jde nejlépe a všechno se přepravuje just in time. Chápu, že český výrobce klobouků soutěží s výrobcem klobouků v Austrálii, protože doprava je tak levná, že její cena v ceně výrobku téměř nehraje roli.

Chápu, že se uchytí jen ten nejlepší zpěvák, nejlepší umělec a nejlepší režisér, protože celý svět může poslouchat jejich hudbu a koukat na jejich filmečky a nějaké lokální nemehlo se prostě nechytá. Chápu, že globální tlak směřuje i na ty průmyslníky a velké konglomeráty, protože kdo chvíli stál, již stojí opodál.

Všechno to chápu. Dovedlo nás to k chytrým telefonům za pár korun, k levnému létání, levným potravinám pro osm miliard lidí, apod, apod. Ale chápejte prosím zase mě, protože si myslím, že jsme za to zaplatili příliš vysokou cenu. Globální evropské hodnoty byly zaplaceny vším, co jsme považovali za evropský sen. Zaplatili jsme to drahým bydlením, pracovním stresem, trvalým tlakem shora i zdola, zaplatili jsme to pozdním zakládáním rodin a bezdětností. Nikdo se nás neptal, jestli to takhle chceme, jen nám furt tvrdili, jak je to pro naše dobro.

A teď najednou… začala válka. Vlastně se moc neliší od válek, které vedl náš transatlantický bratr. Prostě si velký stát řekl, že mu něco nevyhovuje, zatlačil na menší stát a protože se ten menší nepoddal, tak se do něj pustil. Od amerických intervencí se to liší vlastně jen tím, že Rusko to dělá s menším počtem vojáků, nedělá to na druhém konci světa, nepoužívá tolik hi-tech hraček a nevadí mu větší ztráty.

Ale najednou je všechno jinak. Ten slavný volný trh ztělesňovaný tržními cenami vytvořenými na burzách už najednou není hodnota. Najednou se dají dělat zcela netržní opatření. Dokonce tak moc netržní, že náš liberální západ uvažuje o diktovaných cenách za (ruskou) ropu. Tak já najednou nevím… není to vlastně už henten komunismus před kterým jsme třicet let utíkali a nechali se pohánět volnotržní knutou? Co já absolvoval polemik a hádek na toto téma a teď najednou naše vzory zavádějí přesně to, čeho jsme se museli po roce 89 zbavit, třeba i za cenu vytunelovaných miliard.

Najednou se dá celý ten volný trh docela snadno omezovat zákazem nákupů zlata, dá se omezovat zabavováním oligarchických jachet… a to ani nemluvím o dávno kritizovaných dvojích metrech, kdy nám strašně vadí sekulární Asad, ale nevadí nám tmářský Saúd.

Pamatujete, není to tak daleko zpátky, kdy nám říkali, jak se super být v EU, protože můžeme cestovat bez pasu a pohodlně? A ejhle, teď nám říkají, že nikam cestovat nemáme, protože necháváme moc velkou uhlíkovou stopu. A směřují k tomu, aby nám to normálně zakázali. K čemu nám ta EU vlastně byla? Aby nahradila Moskvu, jen uplatňovala mnohem přísnější dohled? Říkali nám, že Evropská Unie je o svobodě, ale jezdit bychom už neměli a pro jisototu nám už omezili svobodu projevu. Nejprve nám říkali, že my občané jsme zaměstnavateli svých politiků… a teď nám naši zaměstnanci řekli, že nerozumíme světu a je třeba nám informace omezit. Jourová se už dávno nechala slyšet, že vypínáním nepohodlných webů to jen začíná a J.X. Doležal napsal článek, že svoboda projevu se dá zachránit jedině cenzurou internetu.

Říkali nám, že EU je zárukou míru… a teď nám všichni celkem unisono opakují, že jsme ve válce, o které si tady myslíme, že bylo osm let času na to, jí předejít.

Jak se ten dnešní režim vlastně jmenuje? Kapitalismus už to není. Volný trh už to také není. Volné cestování už to také brzy nebude, už to není ani právo na soukromý majetek, protože se zabavuje jak na běžícím pásu a nikdo neví, kdo další bude postižen. Do EU už přijímají kohokoliv a jakkoliv… kapitál z EU se stěhuje do Dubaje a vrchní ODSák Fiala nám říká, že stát hospodaří lépe než soukromé firmy a proto musíme mít znovu dohled nad energetikou… Třicet let nám říkali, jak se super žít na dluh a teď nám to vyčítají… Deset let nám dávali dotace na plynové kotle a my, co jsme to odmítli, tak nám nadávali, že ničíme přírodu. Teď nám z ničeho nic začali říkat, že plyn je fůůůj, protože je z Ruska. Když do davu vjížděl kamion, nebo když vystříleli Charlie Hebdo, tak se nesmělo generalizovat a šlo vždycky o činy jednotlivců. Jejich soukmenovci za nic nemohli a byli hodni ochrany. Teď najednou je nejen možné, ale přímo žádoucí, mluvit o mongoloidních hordách. Žádný Čulík se za ně nestaví, když jim zakazují cestovat, studovat a nebo jim berou majetek. Najednou jsou všichni Rusové jedna banda i když mají na Putinova rozhodnutí asi stejný vliv jako my na rozhodnutí Joe Bidena.

Mluvili o svobodě, ale omezovali ji. Mluvili o hodnotách, ale klidně porušovali. Mluvili o právu, ale zaváděli bezpráví. Mluvili o míru, ale bubnují do války. Mluvili o trhu, ale zavádějí protitržní sankce dopadající především na nás. Mluvili o demokracii, ale klidně financují Majdany. Mluvili o univerzálních lidských právech, ale mysleli na své zájmy.

O umírněných hrdlořezech z Islámského státu ani nemluvím, stejně tak nemluvím o tom, že stále nikomu nevadí, že jsme i s Havlem zaútočili na Irák na základě vyfabulovaných záminek…

Co to u nás na Západě vlastně vládne? Jaké hodnoty máme uctívat? Nějak se v tom nedokážu vyznat. Které hodnoty ještě neporušili? Co čistého tam v Bruseli nebo v Praze zůstalo?

Jakube Jando, běž kandidovat na prezidenta, hodím ti to. Jsi pro tento režim vskutku ideální kandidát.

199 thoughts on “Jak se to teď vlastně jmenuje?

 1. Aktualita z AK:
  Dne 30. června ruské ozbrojené síly jako projev dobré vůle ukončily své úkoly na Hadím ostrově a stáhly tamní posádku.
  To mezinárodnímu společenství dokazuje, že Ruská federace nebrání úsilí OSN o vytvoření humanitárního koridoru pro odvoz zemědělských produktů z ukrajinského území.
  Toto rozhodnutí nedovolí Kyjevu spekulovat na téma hrozící potravinové krize s odkazem na nemožnost vyvážet obilí kvůli úplné kontrole severozápadní části Černého moře ze strany Ruska. Nyní záleží na ukrajinské straně, která dosud neodminovala pobřeží Černého moře u svých břehů, včetně přístavních vod.

  1. to si už ten Putin dělá prdel, zrovna když Hadí ostrov začal bejt na dostřel z pevniny a vojevůdce zatroubil na steč

   1. … a to jako má Zelenský ještě to Černý moře odminovávat? … von ten Zeman asi bude mít pravdu, že Putin zešílel!

  2. Chtěl jsem Vám odpovědět, jak to bude interpretováno na „demokratickém západě“, ale Hovínky to udělaly
   za mne: https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/rusove-se-stahli-z-hadiho-ostrova-40401733

   Podle Hovínek Haďák Ukři „dobyli“ zpět a ruská posádka „nakvap prchala na motorových člunech“.
   Podle Ukrů na ostrově hoří a ozývají se tam výbuchy („ostrov“ je skála o velikosti 17 ha, na které je či byla ukrajinská vojenská radiostanice a maják). Pokud to je pravda, tak se stal vojensky nepoužitelným.

   1. Popravdě řečeno – jedná se nejspíš o strategicky položenou „nepotopitelnou letadlovou loď“.
    Její ztráta je dost podstatná. Vzhledem k nové dodávce amerických raket by ale byla nejspíš ruská posádka brzy umleta najemno. Ono se tam teď dá z ukrajinského území docela dobře střílet.

    1. Na ostřelování Hadího ostrova nejsou potřeba rakety, je jen nějakých 35 km od Kubáňského ostrova, odkud na něj stříleli. Kubáňský ostrov je navíc jen asi 8km široký, za ním je hned Rumunsko. To zavání útokem na člena NATO, tak raději došlo ke stažení a kompletnímu zničení zbytku infrastruktury. Byla obava, že by tam ukři mohli rozmístit protilodní rakety, které by údajně dosáhly až k Sevastopolu. Ale myslím, že u Rusů převládl názor, že tam ukři stejně nic neschovají a pokud by tam něco rozmístili, bude jednodušší rozmlátit to raketami.

  3. Nejaku cast z clanku o situacii na ostrove ste vynechali. Tu to mate cele cesky (okrem inych zdrojov):

   https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/rusove-se-stahli-z-hadiho-ostrova-40401733

   a tu nieco slovensky:

   https://www.ta3.com/clanok/239918/hadi-ostrov-hori-rusi-urychlene-odplavali-na-clnoch-ukrajinci-na-nich-v-noci-spustili-palbu

   P. S. Aj ked neviem, kde je pravda (asi, ako vzdy niekde uprostred?), paci sa mi komentar o Chersone:-)

   „Očakávame v blízkej budúcnosti krok dobrej vôle v Chersone,“ okomentoval vyhlásenie Moskvy o ústupe z Hadieho ostrova gubernátor Mykolajivskej oblasti Vitalij Kim na na sociálnej sieti Telegram.

 2. Přesně a polopatě popsáno.

  Politicky je to bastard SSSR a Říše, hospodářšky je to v podstatě institucionalizovný Kocourkov, ovšem bez toho humoru.

  1. Já tomu už roky říkám ***Eurobolševismus.***
   Nemylím to jako nadávku, prostě to vykazuje ty rysy divokého raného bolševisku sovětského Ruska s prvky novodobě evropskými.

   1. gogo Člověče , nemylíte to jako ….raného bolševisku …. s prvky …. Prosím Vás nehodnoťte to , o čem nemáte ponětí . Jedním z rysů bolševismu bylo ukončení nesmyslného válečného utrpení první světové války , rozpoutaného tak jako i nyní charaktery zpoza kanálu .

    1. Ano, to byl úkol agenta Uljanova (v dnešním slovníku německé NGO ), aby Rusko kapitulovalo před již kapitulujícím Německem.
     Na to byl vycvičen a financován. Měl tam ještě kamaráda, nebo konkurenta .. jistého Bronsteina, který zase pro změnu představoval NGO USA v dnešním slovníku.

     Pokud jde o ty raně bolševické myšlénky, zmínil bych např. koncepty o nepotřebnosti rodiny, stejnosti mužů a žen a fascinace mikromanagementem spolu s přesvědčením o historické úloze (mimochodem společné s jiným německým projektem – Reichem)

 3. OT?
  Mám otázku, jestli je to legální a jak to autor myslel:
  1) Vláda nově navýšila solidární příspěvek na ubytované Ukrajince na max. 15.000,- Kč při alespoň 16 dnech v měsíci v případě celého bytu.
  2) Z dřívějška platilo, že to může i nájemník bez souhlasu majitele.
  3) Z dřívějška platilo, že tento příspěvek je osvobozen od daní a ani nebudou kráceny jiné sociálni dávky.

  Takže teoreticky může můj nájemník bez mého souhlasu byt přenechat 5 Ukrajincům (třeba 14. 7. a odjed si za rodinou. Když se vrátí 16.9. tak by měl vyinkasovat 3x 15.000,- Kč od státu za Ukrajince a dále i vyinkasovat ze soiálky běžné platby za sebe – proplacení nájemného, elektřiny, plynu, TUV, a ústředního topení, tak jako dosud. Žádná motivace k šetření energií.
  Je to tak?

  1. Nezáviďte. Závist je jeden ze smrtelných hříchů.
   Pokud vím, tak zrovna Vy se živíte nebo si příjemně přivyděláváte pronájmem bytů výhradně příjemcům socdávek.
   Takže Vás žere jen to, že by mohli mít nějaký příjem, o který je nebudete moci připravit. No, asi to je pro Vás hořké, ale budete to muset zkousnout.

   1. občane, myslím, že humoru trochu rozumím, ale někdy je to opravdu těžký, protože se dělá:
    -buď za každou cenu
    nebo
    -tam, kam nepatří!

    P.S.
    a že si myslím, že patří TAKŘKA všude, si buďte jistej.

    1. Na presnejsie v Katechizme katolíckej cirkvi, Tretia časť, Prvý oddiel, Prvá kapitola, 8. článok – Hriech.
     (1846 -1876)

     :-).

 4. Pavel Machonin to pojmenoval antimeritokracie.

  V knize Dynamika české společnosti a osudy lidí na přelomu tisíciletí prezentují autoři Tuček a Machonin celkový obraz české společnosti jako hybridní kombinace tří typů vertikální sociální diferenciace:
  a) zděděného a stále udržovaného rovnostářství, které zejména středně a vysoce odborně kvalifikované pracovníky odvětví závislých na státním rozpočtu udržuje ve spodní části žebříčku materiálního postavení;
  b) jen s obtížemi se rozvíjející přiměřené, tj. spravedlivě zásluhové diferenciace – rozvrstvení ve prospěch lidí kvalifikovaných, výkonných a skutečně pracovně úspěšných;
  c) nepřiměřené, polárně vyhrocené třídní sociální diferenciace mezi lidmi nezaslouženě vysoce postavenými, z nichž nejeden dosáhl svého postavení prostředky nelegálními nebo nemorálními na jedné straně, a lidmi z různých důvodů chudobnými, bezmocnými a neinformovanými na straně druhé.

 5. Dnes Vlk opět naživo, poku nenastane zcela náhodná technická porucha:

  „Dnes trikolora na Slobodném vysielači
  Publikováno 30 června, 2022 | Autor: vlkp

  Dnešní Trikolora bude po česku. Ne proto, že v posledních mnoha dílech se jelo na slovenskou notu, žádné vyvažování nepěstujeme a ani nemáme zapotřebí. Slovensko prostě eskapádami svých momentálních mocných poslední dva měsíce jasně dominovalo v tomto ohledu nad poněkud chrapounským Českem. Ale nic nevydrží věčně. Konečně jsme se na západ od Moravy náležitě „pochlapili“ a to dokonce tak, že i Matovič vypadá vedle Fialy jako trapný nedouk, protože takový blábol, jaký náš profesor k českému národu prostřednictvím všech tří velký televizí, je zatím mimo schopnosti i takového speciálního borce, jakým slovenský ministr financí evidentně je.

  Když k tomu připočteme kauzu organizovaného zločinu, v ní jedou lidé reprezentující druhou nejsilnější vládní stranu a zítřejší nastartování českého předsednictví v EU /to se tedy Evropa zase má na co těšit a že dělá co může, aby se trvale předváděla v nejhoršíma nejsměšnějším možném světle/, je zřejmé, že opravdu tahle Trikolora zkrátka se zaměří na Česko.“

 6. Demokratické hodnoty nejspíš dneska pocítil Vlk na svojí kůži. Po svých dnešních článcích, které pojednávají o útoku v Kremenčugu se mu zcela náhodou promazal demokraticky celý Facebook. Poslední příspěvek ukazuje 6.6.2019

  1. Nechápu lidi, kteří píšou na FB a pak si stěžují, že je někdo smazal… to je asi jako kdybych se posadil holú řiťú do mraveniště a si stěžoval, že mě ty svině pokousaly.

 7. Dějiny se opakují. Každá společnost napříč historií má jeden společný jmenovatel-ždímat (více či méně) lid vytvářející nějaké prodatelné hodnoty. Je to otřepané klišé, ale je to tak, ať už se to zaobalí do jakýchkoliv ideologických sraček. Nejinak je tomu i v neomarxistické EU-korporátní diktatuře. Jen je to výrazně zracionalizováno. Obyvatelstvo západních zemí je již dávno indoktrinováno zvrácenými pseudohodnotami a se zeměmi našeho typu (které jsou v jejich očích chamradí) se už ani neserou a zavádí tvrdou diktaturu bez servítků. Panáci level Fiala aj. jsou jen ubožáckým prostředkem. Je to hnus…

 8. Dobrý den.
  Včera jsem se dočetl, že naše atomky bude zásobovat palivovými tyčemi Westihghause a něco málo i Frantíci, se zdůvodněním, že se zvýší spolehlivost dodávek, když jsme brali onen štěpný materiál od TVELu.
  Asi jsem tupý človíček, když jsem nezaznamenal nespolehlivost dodávek z Ruska, zato jsem zaznamenal, technické problémy (kroucení tyčí) u Westinghause.
  Tak jsem se trochu proběhl po internetu a zjistil jsem, že cca 50% potřeb uranu vrahů z Volstrýtu jsou zajišťovány z Ruska a Kazachstánu.
  Resumé : TVEL dodá uran firmě Westinghause, ta si přirazí nějakou cenu, dodá tam dobrozdání u tom, že se jedná o demokratické atomy.
  A to se jistojistě vyplatí.

  1. A to jste si myslel, ze spojenci nejvetsimu uniklo, ze Cesi jsou ochotni kupovat 5x drazsi rusky plyn od Nemcu, misto aby si ho koupili sami?
   Ze Cesi prodaji svou elektrinu levne ven, aby ji pak nekolikanasobne drazsi koupili zpatky?
   Proc by se takhle meli na Cesich pakovat jenom Nemci?
   Myslite, ze American penize nepotrebuje?
   Takze kdyz uz na svete existuje tak tupy narod, jak je popsano vyse, tak by byl prece hrich je poradne nepodojit.
   A kdyz si to vse popsane vyse nechaji libit, tak jim to patri. A bude hur.

   ps. kvui Capaku za 50mil bylo pry na Letne 150 tisic lidi. Dneska nikdo ani necekne. Pani Samkova by jiste rekla: neni zalobce, neni soudce

   1. Celá trapnost té situace vynikne, pokud ji dotáhnete do konce.
    Tyče z Tvelu které jsme kupovali přímo od rusů, koupíme od američanů s přirážkou.
    Elektřinu vyrobenou z těchto tyčí vyveze ČEZ na burzu do Lipska, odkud ji koupíme zpět s přirážkou. Tu potom můžou odebírat občané, ovšem s přirážkou na obnovitelné zdroje.

    EU si zaslouží nějakej biblickej trest – vymřít na mor nebo tak něco…

    1. Me se EU v soucasne podobe dost hnusi, ale za Vami popsane veci prece EU nemuze.
     Na to si bohate vystacime sami.

     Lipsko s EU nesouvisi, aspon to tvrdi rada odborniku, a jine EU zeme ukazaly, ze je z toho cesta ven, nebo i cesta kolem. (nejsem energetik, vychazim z toho co pisi Vitazkova nebo Stepan. Fialovo plky me nezajimaji)
     At jiz budou tyce prebaleny TVEL nebo Westinghouse (zatim neni jasne, proc tam pricmrndava Francouz), tak do toho EU taky nema co mluvit.
     Ostatne EU nam taky nenaridila kupovat rusky plyn z Nemecka s prirazkou.
     Tohle vsechno maji na konte Cesi.
     A ta Letna je porad prazdna…

     1. To by bylo ještě horší.
      Kdyby to byla práce EU, šlo by to možná napravit po rozpadu a zániku toho humusu.
      Jestli to je práce čechů, nedovedu si představit co by nás mohlo zachránit.

     2. Pane Sakura.
      Jestli to nebude tak,že tyče koupí Macron od Ruska,prodá je Westihghause,který je zase prodá nám a všichni budou spojeni,jen nám to může bouchnout.

   2. Psal jsem pred casem o byrokracii ,kterou nikdo nevoli a ta vydava zakony a pravidla a vzdy se zmnozi , ridi nas svet ..A vladne.
    Napr. proslula Warrenova komise vyslechla spousty svedku ,expertu ,dozvedela se vse potrebne a presto vysledek byl neuveritelnej..
    Ani sami clenove komise neverili vysledkum . Vybornej priklad .
    Az to potom opravili ,ze to bylo spiknuti ,ale ze zase nikdo nic nevi.
    Picnou na verejnosti vsemozne chranenyho presidenta , nejmocnejsi zeme na svete a nikdo nic nevi..
    Jako kdyz hajnej v lese zastreli divoky prase ,zadnej rozdil.
    Osvald kratce pred tim ,nebyl schopen strelit generala na 20 metru ,kterej sedel a byl osvetlenej a asi nejperfektnejsi cil . Jeho flinta strilela taky, doslova za roh.
    9/11 ,vsecko je videt a dukazy se odvezou rychle do Ciny, aby se nic nezjistilo a vysledky jsou navzdory zdravymu rozumu..Vsichni delali vsechno , najednou a spatne.
    Hlavni velitelstvi organizace utoku sidlilo nekde v utulne jeskynce, v Afganistanu.
    Kdyz byrokracie chce, tak nikdo nic nevi, nevidi.. V dobe pocitacu ,kamer atd.
    Velkej uspech pocitam je zakaz ropy a plynu atd.
    Rus nekde beha po poli ,ale zapad ,kterej chce vyvolavat konflikty kde se da ,vsude a okupuje napr. v Syrii a Iraku a lide ,rodiny a deti zapadu a jinde ,kvuli rusovi ,nedostanou a nesmi ,ani zakladni veci k zivotu.
    Usa je spatlana zeme a jedine nepritel na strane jedne a stupnujici se teror na strane druhe ,je schopen ji udrzet pohromade . Navic si znicili vlastni penize euro a dolar , nic dobryho si nedoprejou ,ani pro svoje tucny, ale hubnouci inflaci ,konta.
    Rus nevi vo co de, vzpira se sebezniceni , platit svoje dluhy na zapad a financni zavazky ted nesmi $$$((&^%..!!! pak musi zakladat nahradni meny.
    Jestli tohle neni votresny, tak nevim co.
    Evropa uz od nepameti je proklety misto a stale se opakuji pravidelne ty sebevrazedny utoky a se zlepsujici technologii jsou zase vetsi nadeje na uspech..
    Rimu a rostouci imperialni byrokracii /senati se opravdu snazili/se lecos povedlo na dlouho ,potom Vatikanu s dogmatickou ideologii svatousku , kombinovanou s nenavistnou byrokracii, ktera provokovala silne a vsude a vod ty doby ty zurivi a nenavistny dogmatici a byrokrati /shromazdeny spolecne v uradech/,si neodpocinou..
    Jednani G7 bylo tak logicky o nuklearnich zbranich ,jejich pouziti na Rusko ,vyvoj musi bejt ,turek se podelal verejne a kricel odvolavam, co sem tvrdil pred jeste tejdnem…Tohle si nemuze dovolit ani ten nejhorsi sasek, v cirkuse.
    .A kde je opravdu nepredstavitelne snadno mozne.
    Jeste jednotlive sekce bojuji navzajem kdo ziska vice moci.
    Kdo si vsadil /option, se to nazyva / na lepsi rubl ,vysek si majland , naopak dalsi silne prodelali /co hrali opacne/, ze by penize nelezeli na ulici se rict neda ,kdyz popularni /to nebylo zadny tajemstvi/,bondy a ceny papiry Rusky vlady vydelavali vyssi procenta ,protoze zkorumpovany rating agentury ,automaticky davaly ty nejhorsi ohodnoceni, rus musel zvysit interest /uroky/ a tak i vetsi odmenu pro investora..
    Trik byl v temer zadnym risiku.
    Rus je pintlich na dluhy a vzdycky vsechny splati. Az to nedavno usak zatrh. Ale rus snazive hleda ,aby ty zavazky mohl presto nejak a poctive splatit..Navic.
    Na takovou investice si dneska chudej muze pujcit.
    Tyhle predevsim zkorumpovany rating agentury ,precenily ty balicky „cennych “ papiry pred 2008 a totalni krach ,nejen bank a fin. instituci ,ale predevsim mega pojistoven ,ktery vsechno kryly, zastavila jen Usa vlada ,tistenim dalsich ,kdyz muzou tisknout co chteji a donedavna na tom cokoliv stala ekonomika a hospodarstvi sveta..
    Porad byrokracie muze vsechno..A za v vsechno.
    Ukajet se opakovane na lidech ,spoluobcanech ktery v nicem nejedou, ani nemuzou jsou tak akorat upadly ,spinavy ,masochisticky a ubohy psycho-uchylnosti ..

   3. A neuvádějte v příspěvku, že se jedná o Čechy – jsou to občané Česko – Ukrajinské Republiky ČUR, čili zkráceně …

   4. 2.4.2022
    Do Česka přiletělo ve čtvrtek potřetí od začátku války na Ukrajině letadlo s nákladem jaderného paliva z Ruska. Opět dostalo výjimku ze zákazu letů ruských letadel do vzdušného prostoru Evropské unie, který byl zaveden po vpádu ruské armády na Ukrajinu. Podle elektrárenské společnosti ČEZ, která provozuje obě tuzemské jaderné elektrárny, šlo o plánovanou dodávku. Napsal to server Hospodářských novin (HN).
    https://ceskobudejovicky.denik.cz/zpravy_region/vyjimka-pro-let-z-ruska-dorucil-palivo-pro-temelinskou-elektrarnu-20220402.html
    P.S.
    Nespolehlivý dodavatel přece.
    A mimochodem…
    Dodavatelem jaderného paliva do druhé české jaderné elektrárny v Dukovanech je ruský TVEL. Má uzavřenou smlouvu na palivo až do konce životnosti dukovanské elektrárny. Pro tamní ruské reaktory typu VVER o velikosti 440 megawattů totiž zatím žádný jiný výrobce paliva není.

  2. Možná se stane politicky neudržitelné prodávat veškerou energii z ČEZu za desetníky do Německa aby se pak mohla kupovat za koruny. A bude se to muset začít dělat nějak jinak. Přeprodávat ruský uran s vysokohorskou přirážkou je vyzkoušená metoda. U plynu už to tak funguje roky. Němci koupí ruský plyn, odborně jej zbaví nežádoucího ruského vlivu a ten pak s přirážkou prodají od ČR.

 9. Tak jeden příklad evropských hodnot z praxe.
  Finsko nebude kupovat plyn z Ruska , vůbec. Včera vyšlo najevo, že finská společnost nadále kupuje zkapalněný plyn u společnosti Cryogas-Vysotsk(joint-venture Novoteku a Gazprombanky), objem se zvedl z 30% produkce na 50% , to je 330 tisíc tun zkapalněného plynu ročně což odpovídá 400 milionům krychlových metrů plynu. Platí za plyn EURem, protože ho Novotek přijímá.
  https://seanews.ru/en/2019/04/24/en-first-baltic-medium-scale-lng-project-launched/
  https://www.youtube.com/watch?v=EhjjlVFjbkM&list=TLPQMjkwNjIwMjLQawiV3qsjvQ&index=3
  Ty země, které odmítly platit po rublovému schématu, Švédsko, Dánsko, Polsko, Holandsko, Česko, nakupují plyn u Německa, které ho dostává z Ruska.
  Společnost Shell(holandsko-britská) nekupuje ruskou ropu, ale tzv. lotyšskou, což je směs 49% ruské ropy a 51% neruské. Ale to jen v nákladovém listu, ve skutečnosti jsou ty ropy samozřejmě drženy odděleně.

  1. A odkud myslíte, že bude ten us LNG, co nás zachrání. Americký tanker připluje k ruskému terminálu v Usť-Luze, tam demokraticky natankuje ruský LNG (při tom ho samozřejmě ideologicky vyčistí a změní na americký LNG), dopluje s ním k Svinoústí, přes polský terminál se znovu zplynuje (zde se ideologicky dočistí, co kdyby tam zůstaly nějaké ruské částečky) a za pětinásobek (nebo víc) se prodá Čechům.

 10. Žil, byl nějaký Newton, po kterém zůstaly zákony, které platí, pokud je EU nezrušila.

  Tři Newtonovy zákony se zpravidla vyslovují ve formě, která je blízká té, kterou nyní uvedeme:

  1. Zákon setrvačnosti: Těleso setrvává v klidu nebo v rovnoměrném přímočarém pohybu, dokud není nuceno vnějšími silami (někdy zde bývá udáváno působením jiného tělesa) svůj stav změnit.

  2. Zákon síly: Síla působící na těleso je úměrná součinu jeho hmotnosti a zrychlení , které mu uděluje
  . (2,1)
  3. Zákon akce a reakce: Každá akce vyvolává stejnou reakci opačného směru, aneb vzájemná silová působení dvou těles jsou stejně veliká a opačně orientovaná.

  https://physics.mff.cuni.cz/kfpp/skripta/kurz_fyziky_pro_DS/display.php/mechanika/2_1

  Když si dosadíme místo termínu Těleso Vláda, Parlament, Senát, pak se nemůžeme divit.

  Zjednodušeně, každý zkouší, co si může dovolit, viz heslo :

  drzé čelo lepší než poplužní dvůr.

  Hledal jsem, hledal někoho kdo pouze nemluví, až jsem našel novou politickou stranu PRO, kteří chtějí zlevnit energie, a obnovit důvěru v právo.
  Začali dobře, od obcí, krajů.

  Výsledky jejich práce můžeme sledovat na KTV.

  Je tady nějaká účinnější síla?

  1. Som pocula, ale deti mam este male, aby som vedela potvrdit, ze sa zakon akcie a reakcie uz na zakladkach neuci … ze pry je prilis zlozity na pochopenie, a deticky sa nim uz zbytocne nepretazuju.

   1. Děkuji za doplnění, je to podstatná informace, protože pod podobnou zkratkou jsou i jíní, kteří se chtějí přiživit.

    Děkuji Hnidopichovi, ještě jednou.

    Asi mám skleněnou rózu.

    Kontrolní otázka:

    Kromě Psa, dělá ještě někdo něco?

    Nebo jenom diskutujeme?

 11. Když jsem si před deseti lety četl Lovce a Turnerovy deníky od Macdonalda, říkal jsem si, jaká je to slátanina. Před rokem jsem si ty knihy přečetl znovu a zíral jsem, jaký byl ten chlap vizionář.

 12. I já se přidám k malé, naprosto bezvýznamné pochvale.
  Stále hledám příčiny současného stavu Západní společnosti. Jsem nakloněný věřit, že blahobyt a přílišná liberalizace nakonec vede ke stagnaci, postupnému úpadku a degeneraci.

    1. Mandaladane,
     pokud si vzpomínám, někde jste rozebíral Buddhismus a buddhistické společenství..

     Nemusíte odpovídat, ale kdybyste chtěl… Zajímalo by mne, jestli vás napadne, kde je jádro toho, že se společnost takto „chová“ (degeneruje a degraduje) a co udělat, aby se – se stejnými vstupními podmínkami – naopak rozvíjela.

     Děkuji předem.

     1. Ještě k té degradaci společnosti mě napadlo: všimli jste si jak se stalo normou ve společnosti lhát!? Praktický všude a ve všem. V hospodě točí všude už jenom podmíráky, u služeb všichni lžou, podvádějí, řemeslníci neskutečně ojebávají svou práci, všude se krade a všichni mají plnou hubu boje s korupcí. Je mi z toho tak nějak celkově blivno…

   1. Tak zrovna k tomuhle experimentu mám už dlouhou dobu zásadní výhrady. Ta nejdůležitější by zřejmě byla následující: vědec vybudoval pro myši něco, o čem se domníval, že by mohlo být jejich rájem, nicméně to bylo od začátku pouze skryté peklo. S myším rájem ty podmínky opravdu nijak nesouvisely, byl to jen lidský pohled na to, co je údajně pro myši to nejlepší. Takže stejný princip jako to, co se tu kritizuje, kdy nám údajný ráj někdo diktuje shůry EU.

    1. Udeřil jste hřebíček na hlavičku. Byly-li by k dispozici slepice bylo by jich 5.
     Někdo nám (myším, nic jiného v jejich očích nejsme) už dlouho vytváří podmínky k degeneraci a už je téměř dokonáno. Komu se totiž nejlépe vládne?
     Blbá otázka, já vím.

  1. Takze vseobecne zdrazovani,nizke zemedelske vynosy a prechod na bezemisni spolecnost je lekem na stagnaci a upadek. Nebot jak jinak odstranit degeneraci z blahobytu, nezli snizenim blahobytu?
   Anebo je to jinak?

   1. Obávám se, že to je jinak. Když jsem prokazatelně před lety občas něco špitnul po začátku dedolarizace, tak jsem byl za vola, který ničemu nerozumí bo … bo postavení USD je neotřesitelné a je tady na furt.
    Dnes to začíná být tak zjevné, že zamlouvat to je čím dál složitější a trapnější. Nicméně musí se tak dít, aby se proces alespoň brzdil, když už nejde zastavit.
    Co se týče Vaší otázky – položme si jednu z otázek, proč k dedolarizaci dochází. Jednoduchá odpověď zní, že jde o zastavení hegemona – to je sice pravda, ale není to jádro pudla. Ono totiž, současný hegemon a jeho satelity si žijí nad poměry. Uvádí se např, že počet občanů v USA je cca 7% obyvatel planety, ale jejich spotřeba se i v pravdomluvné ČT09 uváděla nad 50% zdrojů stejné planety. Řešením je buď přikutálet další neobydlené planety Země jakožto zdroje pro zbytek lidstva (aby vůbec mohli pomýšlet na životní úroveň USA a Západu) nebo silně zredukovat spotřebu rozmařilých tak, že každý bude žít za své a obchod bude pak 1:1.
    Je třeba se dívat, zda se k nám nepřibližuje několik planet typu Země … a pokud nic takového nebudete registrovat, pak bych se zaměřil, zda se tedy neděje ta druhá možnost – snaha dostat do souladu zdroje a spotřebu. Můj tip je, že reálnější je ta druhá možnost … ale nikomu to nevnucuji. Zcela jistě se najdou odborníci, kteří mou úvahu prohlásí za blábol a budou dostatečně fundovaně zdůvodňovat, že je možné, aby si všichni žili jak na Západě a zdroje se neřeší, ty prostě Špidlovsky jsou. Nejzajímavější na tom je, že tihle fundovaní odborníci celkem hladce chápou, že 1+1=2 a nikoliv 3 nebo 4 …
    Na celé věci by mě zajímalo, kdo to tady vlastně řídí – Fiala, Lejnová ani Biden to nemůžou být. Pokud postavíte proti sobě špičkového soustružníka a P. Hampla, pak soustružník nemá šanci, pokud dojde na sociologii a naopak Hampl nemá šanci, pokud dojde na soustružení. Analogicky – pokud proti sobě postavíte zastupitelstvo obce se starostou a partu, která se pokouší (nebo řídí) lidstvo, pak ty šance budou jednosměrně obdobné – ta parta bude schopna uřídit obec, ale to zastupitelstvo asi neuřídí lidstvo.
    A ta moje provokativní otázka zní – kdo to ku*wa je a jak ke zkušenostem přišel … na Bohy (ve smyslu jak v minulosti) nevěřím. Tohle je někdo reálný.

    1. to budou řídit ještírci s Aštanem Šeranem… (ne myslím si, že to de facto řídíme my, svojí vlastní leností, kdy jsme dopustili, aby všechno ovládli takoví, jako jsou ti pornoherci a spol.)

    2. Obávám se, že jste nezval v úvahu teorii zlaté miliardy. Tedy žádné omezení spotřeby těch, kdo spotřebovávají 40% zdrojů planety, ale omezení počtu lidí na planetě Zemi. Nacisté také kdysi měli takový plán, jen mu říkali konečné řešení české otázky, zkvalitnění genofondu lidstva, Lebensborn, apod.

 13. DEMOKRATURA!
  Článek je výborně napsaný, včetně pointy s tou „reálnou demokracií“ a rozdíl od starého „reálného socializmu.“

  Je ale zajímavé, jak jsem všichni zapomněli na před lety hojně používaný a přesnější výraz DEMOKRATURA
  To jest diktatura , používající demokratických mechanizmů (například volby, v nichž v závěru můžeme reálně volit pouze z kandidátek dvou konkurenčních skupin mafiánských gangů).

  Dnes už ale ani těchto“demokratických“ mechanizmů skoro není zapotřebí, dnes už se používá pouhých folklornědemokratických RITUÁLŮ.
  Fiala už nepotřebuje ani ta někdejší rituální mávátka, doprovází své primitivní nehorázné lži máváním pouhýma holýma ručičkama v televizi.

 14. Na otázku v nadpisu JAK SE TO TEĎ VLASTNĚ JMENUJE ? odpovídal v předstihu Laban
  7. června:
  Není to zas tak dávno, žili jsme v režimu, který už nezastíral, že má daleko do ideálů, které hlásal. Rozpor se řešil adjektivem. Tak vznikl pojem REÁLNÝ SOCIALISMUS.
  Možná se brzy dozvíme , že současná praxe je prostě REÁLNÁ DEMOKRACIE.

   1. Ještě to není přesné – na skutečně Reálnou Demokracii má moc lidí volební právo…

    „Všichni plnoprávní občané nad třicet let obdrželi nezávisle na svém majetku nebo stavu rovná politická práva. Ovšem ženy, otroci a usedlí cizinci zůstali z tohoto uspořádání vyloučeni.“

    Ale nápad se dá použít, co takhle Reálný Kapitalismus (Kapitalismus bez lidské tváře)?

      1. Já bych to ještě upřesni: chvíli počkejte a bude i fronta. Jestli na banány nebo něco jiného či vojenská, už není důležité, bo fronta prostě bude.

 15. OT, nemůžu odolat!
  Dobytí Severodoněcku je strategicky bezvýznamné, míní analytik Visingr
  https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/podcast-kontext-lukas-visingr-valka-na-ukrajine-rusko-himars.A220628_170626_zahranicni_imzv
  „…Přestože Rusové o víkendu dobyli město Severodoněck a chystají se vzít si i další donbaské město Lysyčansk, v širší perspektivě konfliktu na Ukrajině je jejich zisk bezvýznamný. ..
  …Analytik Visingr věří, že pokud vydrží dodávky zbraní při stejné či vyšší intenzitě, vítězství má Ukrajina na dosah. Pokud se Ukrajincům podaří odrazit Rusy a zahájit protiútok, mohli by je vyhnat za hranice do konce léta. ..“
  —–
  K tomu z diskuse:
  – Ruské dobytie Severodonecku priblížilo Ukrajinu k víťazstvu? To potom dobitie Kyjeva bude úplný triumf. Ten Visingr robil doteraz čo? Počasie…

  1. Lukáš Visinger je opravdu expert na nejlepší cestě se znemožnit. To je z toho, že čte špatné autory. Vybral jsem pár titulků z tisku:

   Vojenský expert Lukáš Visingr nastínil další vývoj války. Ještě pár měsíců a Rusy převálcuje americká armáda s modro-žlutou vlajkou, míní
   Život v Česku, 27.5.2022

   Bod nenávratu a systémový kolaps. Expert Lukáš Visingr popsal, kdy přejdou Ukrajinci do velké protiofenzivy a vytlačí Rusy
   Život v Česku, 31.5.2022

   Visingr: Zelenského návštěva může značit konec ruské ofenzivy, ze Severodoněcku je past
   CNN Prima News, 6.6.2022

   Dobytí Severodoněcku je strategicky bezvýznamné, míní analytik Visingr
   Analytik Visingr věří, že pokud vydrží dodávky zbraní při stejné či vyšší intenzitě, vítězství má Ukrajina na dosah. Pokud se Ukrajincům podaří odrazit Rusy a zahájit protiútok, mohli by je vyhnat za hranice do konce léta.
   iDnes.cz, 29.6.2022

    1. „Pokud se Ukrajincům podaří odrazit Rusy a zahájit protiútok, mohli by je vyhnat za hranice do konce léta“

     Vcera jsem tu psal, ze Hitler taky sliboval vojackum v zakopech zazracne wunderwaffen aby mu neutekli.
     Visingr a ta banda pokrytcu kolem neni jina, jenom posilaji na smrt jine.

     Jinak pocinani dnesnich analytikuby se dalo parafrazovat:
     Pokud zitra vyhraju v loterii, a budu mit to stesti, ze se o tom nedozvi mafie a neokrade me, a budu mit to stesti, ze se o tom nedozvi pribuzenstvo a… tak mam jeste porad slusnou sanci se zblaznit, nebo se utrhnout ze retezu, pocitam ze tak do konce leta by se to dalo stihnout 🙂

     To uz je lepsi vesteni z cajove sedliny.

     1. Zajímalo by mě, jestli tomu co říká věří, anebo jestli ví, že práší.
      😀
      U některých se to nepozná.
      😀

      1. Myslím, že jasánkové všech režimů upřímně věří tomu, co jim režimní propaganda říká a co oni přenášejí dál.
       Pavel Kohout
       Karel Steigerwald
       Lukáš Kovanda
       Lukáš Visingr
       Karel Lažnovský
       Vladimír Krychtálek

       Kdyby na stole ležel ruskej chleba a na zemi EUrohovno, seberou to hovno, budou se jím cpát a pantomimicky předvádět jaká je to bašta…

  2. Ale vždyť ten analytik má pravdu!
   „POKUD vydrží dodávky zbraní při stejné či vyšší intenzitě, vítězství má Ukrajina na dosah. POKUD se Ukrajincům podaří odrazit Rusy a zahájit protiútok, mohli by je vyhnat za hranice do konce léta. ..“

   Pokusím se o paralelu:
   „POKUD si vsadím sportku a POKUD vyhraju jackpot, mohl bych si koupit velkou vilu a jaguára“

   Obě tvrzení mohou být pravdivá za předpokladu splnění oněch vstupních podmínek „POKUD“.

   Takže závěrem:
   „POKUD já, Hudec, vyhraju americké volby, stanu se americkým prezidentem“. Je to vlastně jen otázkou pravděpodobnosti, zda se ona podmínka „POKUD“ naplní.

    1. Jistě, to je jen hra na jakousi pokřivenou logiku. Pokud bychom uvažovali primitivně matematicky (omlouvám se Alefovi za vágnost tohoto příkladu), pak bychom museli volit přece jen přísnější a přesnější formulace, třeba:

     Tehdy (a jen tehdy) vyhrají Ukrajinci nad Rusy, pokud …. (a teď ty podmínky).
     Mějme tedy množinu podmínek (a,b,c,….) a v té s pohybujme. Pak bychom se mohli dostat k něčemu, co by se mohlo (snad) nazývat analýzou. Ale to by bylo pracné a tak se jen tak něco plácne.
     Prognózy tohoto typu mají vždy padesátiprocentní pravděpodobnost – buďto to vyjde, nebo ne (volná humorná parafráze humorného citátu prof. Cyhelského při první přednášce předmětu statistika kdysi v roce 1975 na VŠE, kde studovala moje první choť – když na ni vzpomenu /třeba zrovna teď/, hezké vzpomínky se mísí se smutkem, jak už to tak v životě bývá).

     1. Jak říká můj zemitý kamarád Ruda, montér od ajznpónu, nesmírně šikovný a vůbec prima člověk: je to pudová záležitost. Buďto to pude, nebo to nepude.

  1. Navíc, ten bludnej kořen dvoutisíciletí jsme nedokázali překročit a jít dál. Takže zase bude úpadek do skoro nic, pár legend a ty zbytky pak nějak budou 5-6 set let vegetovat, aby se kolem 3000 začali bráborat a zase šplhat pomalu nahoru, to co bylo objevené /asi už několikrát/ objevovat a vynalézat znovu. do dalšího konce dvoutisíciletí a zda se jim to pak podaří kdo ví. Ty archivy světové historie a techniky co jsou budovány jsou nanic, protože kdo si bude pamatovat kde jsou a i když je primitivové najdou určitě je zničí jako dílo pekel. Všechno už tu bylo a zase bude,. bohužel.
   zajímavě to popsala i když jenom se 4stoletými intervaly Vaňková v „Mostech přes propast času“. Mám tu knihu ráda, a obdivuji její předvídaost.

   1. Na světě není jen Evropa, život půjde dál a bude barevnější. A také bude mít velké memento o tom, že i moc má své hranice a nic neroste do nebe.

    1. No jasně. Jenom si namlouváme, že jsme pupek světa. Už dávno ne.
     Ale bylo by lepší, kdyby se všechno odehrálo bez velkých ztrát na životech.

    2. nejde o evropu, jde o celek. Nikdo nezná elixír který dal táta vypít elíně, takže se nedožijeme nějakého /jakéhokoliv obratu. na to je život příliš krátký. Ale postupné snižování znalostí a kde čeho jiného už se dá vypozorovat. To spoléhání na techniku je začátek konce. Podaří -li se zbytkům myslících generací udělat zvrat je otázka. kdo ví….
     Akorát nevím, co si myslí ti změnátoři a pod. Taky nejsou už nejmladší, takže co očekávají, nebo spíš si myslím, že to dělají právě proto, že vědí, že jich už se to týkat nebude a tak ničí ty jim věřící následovníky.. komplet. Taková pomsta či závist, že už jsou stačí a pomalu končí…hmm

 16. no pane jo, vidláku, na první přečtení velice dobrej článek, vemu-li v úvahu Váš věk! Zejtra si ho budu muset přečíst znovu, zda-li tam není něco, co nechci vidět!Tak zatím dávám jedničku s hvězdičkou, ale jen tužkou napsanou, abyste nám do rána nezpychl.

  1. Tu zpíval na sklonku roku ´68 Ivan Mládek s kytarou v jedné pařížské restauraci , kde se scházela ruská emigrace (bílí). (Popsáno v knize BANJO BAND STORY).

  2. Kde?
   Ostriz by to moh brat jako provokaci.
   Podobne jako na summitu NATO dostali zeleninovy Rusky salat a bylo z toho velke pozdvizeni 🙂

    1. Nevim vo co de, bojovali ,sezrali hodne ,tuny ,ruskyho salatu ,aby na rusa nezbyl..
     Pro jednou se salatem bojovali prikladne ,v prvni linii.

   1. Ruský zeleninový salát na summitu NATO není ideologický problém, stačí trochu kečupu, promíchat a je z toho Ukrajinský Zeleninový salát.

 17. Velmi dobře napsán, ač mnohem, mnohem starší, jsem to viděl podobně. Jen, jsa majitelem kanceláře o 20 zaměstnancích, jsem si nikdy nemyslel, že je živím, mohli ke konkurenci. Vždy jsem si myslel, že oni živí mně.

 18. V takovém srovnávání se dá pokračovat u Kosova. Dvojí metr u přístupu ke kolektivní vině vůči muslimům a Rusům, to je u liberální kavárny typické.

  Kosovo, kde Západ v čele s USA může udělat akci světového četníka i bez souhlasu Rady bezpeečnosti OSN. Může uznání nezávislosti Kosova prohlásit za zvláštní případ, který prý nelze chápat jako precedent. Porušit předchozí zásadu, že sebeurčit se v novém státě může jen ten národ, který nikde jinde ještě svůj stát nemá. Od února 2008 se může tím pádem sebeurčit jeden národ klidně v nových oddělených 10 nebo 20 státech po celé planetě.

  O Kosovu a Jugoslávii tehdy liberální kavárníci říkali, že nejde silou vynucovat nevyhovující hranice jako pozůstatek po bolševikovi. Dnes se odvolávají na nedotknutelnost hranic po Stalinovi a Chruščovovi, který prý stojí výš než několik referedend.

  Ti, kteří nejen kvůli Kosovu odsuzovali myšlenku vyhnání národnostní menšiny ze státu většinou, to dnes navrhují jako cestu k míru.

  Ti, kteří a právem, odsuzovali používání nepravidelných jednotek mimo armádu k vyhánění civilistů a k jiným špinavým činnostem za válek v Jugoslávii, se dnes dojímají plni obdivu nad všemi dobrovolnickými prapory, které dělají vlastní politiku.

  Ti, kteří viděli v každém trošku vlasteneckém hnutí v Evropě extremisty, dnes mají pochopení i pro ty nejextrémnější symboly nejen na vlajkách.

  Ti, kteří tleskali každému pochybnému zásahu světového četníka a tzv. koalice ochotných,. se dnes děsí zneužívání síly vládou velmoci.

  Nehodnotím tím vlády Ukrajiny a Ruska. Přemýšlím nad českými liberály a neoliberály.

  Paradoxy jako že autoritatuvní ruský režim je líčen jako druhá KLDR, ale současně v novinách tvrdí, že sankce mají za účel donutit lidi povstat. Jak by mohli povstat, i kdyby chtěli, jestli je tam taková tyranie? Potom po nich žádají nemožné.

  1. Zbygniev Brzezinski v knize Velká šachovnice (The Grand Chessboard – 1997, česky 1999) připodobňuje roli USA v současném světě k roli Říma v tom antickém. A předpovídá jim 500 let výlučné hegemonie.
   https://www.databazeknih.cz/knihy/velka-sachovnice-42831

   Staří Římané formulovali zásadu „QUOD LICET IOVI NON LICET BOVI“ (Co je dovoleno bohovi, není dovoleno volovi). Tak jaképak precedenty, že ano?
   ———————-
   Jedinečných přístupů, které nemožno brát jako precedens, se ovšem najde víc prakticky od začátku demontáže Jugoslávie.

   REFERENDUM
   Slovinsko uspořádalo referendum (prosinec 1990) a na základě výsledků vyhlásilo samostatnost (červen 1991), Západem velmi rychle uznanou. Otázka právní čistoty těch aktů byla rychle smetena ze stolu. Katalánsko nebo Krym – to je něco jiného.

   ETNICKÁ ČISTKA
   Chorvatsko v srpnu 1995 obnovilo několikadenní operací Bouře (Oluja) svou kontrolu nad oblastí zvanou Srbská Krajina – obydlené Srby. Krajinu opustilo 150 000–200 000 Srbů, tedy téměř všichni. Benevolentní postoj Západu k této etnické čistce mnohé udivil (teprve později vyšlo najevo, že proběhla dokonce za zpravodajské podpory některých zemí NATO). Nikterak z něj ovšem nevyplývá precedens pro jiné státy řešící své problémy s etnickými menšinami.

   PACTA SUNT SERVANDA (Smlouvy se mají plnit)
   Problémy Srbska s albánským etnikem v Kosovu se roku 1999 řešily podstatně jinak, než o čtyři roky dříve problémy Chorvatů se Srby v Krajině. Jugoslávie (Srbsko + Černá Hora) vzdorovala bombardovací kampani NATO dost dlouho – až dokud jí rezoluce OSN 1244 nezaručila územní integritu. Jak to dopadlo dál, je dostatečně známo.

   1. Laban: Ve Slovinsku to proběhlo naštěstí dost rychle oproti Bosně a Chorvatsku. Krátká malá válka a byl mír. Mezi Chorvatsken a Srbske těžko šlo najít spravedlivou cestu. Předtím zase prchali jiné národnosti ze Srbské krajiny a i z míst, kde Srbů žilo jen 50 %. Tudjman míru nepřispěl, ale ani jiný politik by nemohl souhlasit s tím, že srbské úzmí rozdělí Chorvatsko na několik částí. Pořád to byly republiky. Kosovo bylo součástí Srbské republiky. Do zrušení autonomie Miloševicem bylo autonomní oblastí. Krym byl dokonce autonomní republika…Válkami v Jugoslávii byl Západ ze všeho nejvíc unaven i to byl důvod, proč byl tlak na rychlé vynucení míru. I za cenu, že to nebude kdokonale spravedlivé. V Kosovu to bylo vlivněné tím, že ostatn ístáty ztratily se Srbsekm trpělivost. Pověst Serbů byla po válce v Bosně špatná. Kdyby válka v Kosovu probíhala samostatně jinde byl klid, byla by i větší schopnost naslouchat požadavkům Srbů. Tohle horká fáze konfliktu. Potom mi šlo spíš o to, kdo Kosovo uznal, když už tam byly mírové jednotky a nikdo Albánace nevyháněl. Kromě těch ,kteří se znelíbili UCK. Potom už uznání nebylo nutné a přesto ČR si pospíšila pod vlivem Schwarzenberga. Dnešní rozhodnutí Sýrie uznat lidové republiky na Donbasu už je hodnocen pobouřeným západním mainstreamem s důrazem na nedoktnutelnost suverenity státu. Je pravda, že Rusové svůj stát mají a nedává smysl, aby se chtěli sebeurčit jinde, ale na tohle měli myslet zastánci uznání Kosova roku 2008, že Albánci v tu dobu už jeden stát měli a od té doby mají dva státy. Uznání Kosova a hned potom následoval summit NATO v Rumunsku, kde se mluvilo o členství Ukrajiny a Gruzie. Od té doby situace směřovala k válce, i když hodně pomalu. Rusko to využilo hned půl roku po uznání Kosova, že uznalo Osetii a Abcházii. Od té doby se mezinárodní řád hroutí. Poděkujme mimo jinými i knížeti.

    1. Manuel: Šlechtictví s tituly bylo zákonem č. 61/1918 Sb. z 10. prosince 1918 zrušeno, takže jen panu Schwarzenbergovi.
     Ale ovšem, takové činy vytvářejí precedenty, kterých dříve nebo později někdo využije. Jen co se sejde potřeba se schopností uhájit výsledek (třeba silou). V případech Osetie a Abcházie to bylo logické.

 19. No, nějak se to zvrtlo, i když to po listopadu vypadalo nadějně.
  Sama jsem tenkrát žrala politiku jako vojnu a dvacet let volila ODS.
  Probrala jsem se až když se po prohraných komunálních volbách ODSka na pražském magistrátu sčuchla se socanama. Jenom proto, aby převálcovala TOPku, která tenkrát vyhrála. Jenom profláklého Kolibříka s Mazánkem vystřídal gynekolog. Palounkové ve špičatých botkách navázali plodnou spolupráci se stejně zkorumpovanými zastupiteli od socanů.
  Pochopila jsem, že program nic neznamená, hlavní jsou koryta.
  Devadesátá léta jsem si docela užila, zažila jsem vznik a rozkvět jednoho eseróčka prakticky na zelené louce a měla jsem pocit, že mohu mít účast na vzniku něčeho dobrého.
  Skončilo to bledě, naši poctivou firmu převálcovala bohatá zahraniční firma, pro kterou nebyl problém dočasně nasadit dumpingové ceny našeho hlavního produktu.
  A dneska zpětně vidím, že ani naše firma se nechovala moc korektně. Pan majitel měl konexe, na pobočkách ministerstva zemědělství málem brečeli, když obdrželi naše obří, drahé a na obsluhu složité přístroje.
  Naříkali, že se jim ta naše kopírka do kuchyňky ani nevejde a ze ta malá stará neměla chybu.
  Z dnešního pohledu vidím listopad jako výměnu těch u volantu. Pro obyčejného člověka žádná velká výhra, i když někteří si výrazně pomohli. A jiní zase spíš naopak.

  1. To jsou to sedláci, kteří makají a na poli a občas zvednou hlavu, aby se podívali, jak se o kus dál vedle navzájem pobíjejí rytíři s různobarevnými chocholy.
   Problém dneška je v tom, že ti rytíře chtějí stát opodál a nutí sedláky, aby se pobíjeli místo nich. A když se sedlákům do toho nechce, tak je pobijí sami.

 20. Pane Vidláku, dnes od Vás vcelku nudný a nezajímavý osobní povzdech, k němuž není co komentovat, jen jedna faktická, neboť je to od Vás trapné, ale Havel dovládl u nás 2.února 2003, zatímco útok na Irák začal 20.března 2003, opravte si tudíž prosím paměť, že nám Havel zaútočil na Irák, jakkoliv je to obecně absurdní vzhledem k možnému vlivu Havla na rozhodování o podobných věcech, pořád to byl prostý český prezident, byť mezinárodně uznávaný.

  Dneska má barel odpracováno a po zbytek dne bude klid…

  1. „Morální autorita“ US simulákra Havla, volala po lidskoprávních válkách. Na Balkáně, v Iráku i Íránu, kam psal pro USA zvací dopis.

   Jako prezidenta, ho nikde nebrali vážně, ani doma a mohl jen těžko, jako prezident, nějakou invazi USA, ovlivnit, natož iniciovat…

  2. Mezinárodně uznávaný?
   Nechci rejpat, ale v americkém Kongresu by tleskali i houpacímu koni, s takovým příběhem.
   Prodává příběh , a z vězení na Hrad, no, nekup to.
   Nepovažuji VH za špatného člověka, asi měl dobrou povahu. Ale šel za slávou jako oslík za mrkvi a ovládali ho lidé, kteří z něj učinili drramatika. Prostě se jim hodil, pro jeho nekonfrontační povahu, měl dar spojovat lidi a neměl předsudky.
   Učinit z Havla drramatika, myslitele a prezidenta bylo určitě snazší, než učinit světovou ikonu grýndýlu z duševně omezené puberťačky.
   😀

   1. Celkem slušně to vystihl jeden z jeho disidentských kámošů – dokud ho potřebovali, ta se jeho hry hrály a návštěvy významných lidí zajišťovaly obsazenost představení. V okamžiku, kdy už byl k nepotřebě, tak významní lidé přestali docházet a následně producenti přestali jeho kusy zařazovat.
    Nic snad nemůže vypovídat více o uměleckých kvalitách jeho děl.

  3. Ach jo, jste patrně poněkud mladšího vydání, když vám uniklo, že první válka v Iráku byla již v roce 1991, dnes se také nazývá První válka v zálivu. To je ta válka, kdy Iráčané vyhazovali miminka z inkubátorů a mordovali je a když bylo po všem, tak se zjistilo, že autorka udání ani v Kuvajtu nebyla a vše si vymyslela a americkým čučkařům se to hodilo. Pamatuji se velmi dobře, že tehdy byl presidentem Československa Václav Havel a invazi podporoval.

   1. Havel se v Irácké válce velmi angažoval i v roce 2003, kdy ještě byl presidentem. Použil jsem Wikipedii:
    Tak zvaný Dopis osmi je text, který vyšel jako otevřený dopis osmi evropských státníků 30. ledna 2003 ve Wall Street Journalu (jiné zdroje uvádějí The Times, podle dalších byl text vydán souběžně v řadě evropských deníků) pod názvem United We Stand neboli česky Jsme sjednoceni. Pod textem mělo být podepsáno osm státníků – odtud jeho název.
    Uvádí se, že dopis byl reakcí na neochotu Francie a Německa podpořit vojenský zásah proti Iráku a deklarací podpory části států Evropské unie této vojenské akci. S iniciativou údajně přišel španělský premiér José María Aznar, v jehož úřadu měl dopis vzniknout.[4] Jiné zdroje uvádějí, že ho původně navrhl Mike Gonzalez, zástupce vedoucího redaktora listu The Wall Street Journal Europe.[5][6]

    1. … detailisto, Barel napsal, ať si to koukáte opravit, tak si to opravte, nebo nám uštědří další poučení a to byste už nemusel taky vydejchat. Máte to zapotřebí (máte svý roky!!!)?

     1. Já vím, jsem moc akurátní. To holt to mé řemeslo, naučilo mně, že to důležité často bývá malé, v detailech. Zapotřebí to nemám, ale do pelíšku je dobré jít trochu čilý, to pro pěkné sny. Napřed si je musím nastartovat.

      1. Komické zadunění prázdného barelu vždy zvedne náladu. Čím hovadštější je jeho výrok, s tím větší suverenitou je pronesen. Pravděpodobně nositel titulu MBA – Mladý, Blbý, Arogantní.

       1. MBA titul, což je zajímavé, není titulem uvedeným v zákoně o VŠ. Což znamená, že pokud jej někdo použije, aniž by studoval, vlastně mu nic nehrozí, protože nic neporušil. Titul MBA si může udělit kdokoliv, kdykoliv, ihned, a nemusí za něj ani nic platit. Má asi stejnou vážnost jako ředitel motorové kosy.

   2. Kuvajt je bývalá irácká provincie. A Kuvajt čerpal iráckou ropu pomocí šikmých vrtů.
    Kuvajt = ropný monarcha a 1457 princů, zbytek Kuvajtu vítal Saddáma chlebem a solí.
    Ale hlavně se nikdo neměl právo vměšovat do věcí domorodců v regionu.
    Mně by se také nelíbilo, kdyby nám sem nějací milovníci Alláha přijeli dělat pořádek.

  4. Barele, on vás někdo pověřil hodnocením článku Vidláka?
   „dnes od Vás vcelku nudný a nezajímavý osobní povzdech“ – napište tedy něco z vašeho pohledu čtivého a zajímavého, ať můžeme srovnávat.

   1. Ale kdepak – být prostého ducha a štěstím ležet na hrudi mocných a nechtít vědět, co je mocnými činí… Přece!

  5. Myslíte toho prezidenta, který byl víc v nemocnici než v úřadu?
   Jo ten byl uznávaný 😂 hlavně když podporoval humanitární bombardování, říkali mu krvavý humanista. Dodnes nevím, jak může být bomba humanitární, zda dokáže eliminovat civilisty a trhá na kusy jen lidi špatné a ty druhé ušetří.
   USA byly jediné, které bombardovaly velvyslanectví, Číňané si to dodnes drze pamatují.
   Nějak se vytratily z netu jeho opilecké eskapády a že jich bylo i v době prezidentování.
   A hlavně se nechal zvolit komunistickým federálním shromážděním.
   Rekl, že pouze jednou a pak to jednou bylo ještě dvakrát.

   Jo a Američané už opustili Syrská ropná pole?
   Zajímavé je, že jsou zrovinka tam, mají přece svou ropu, ne?

   1. Ale vy jste na toho Havla moc přísná. Jak by řekli čeští elfové, Havel neřekl že to bombardování je humanitární, ale že „to bombarrrdování má humanitárrrní charrrakterr ehm“. To je přece úplně ale úplně něco jiného.

  6. Mily Karel Barel
   technicky mate sice pravdu ze
   „Havel dovládl u nás 2.února 2003, zatímco útok na Irák začal 20.března 2003“
   avsak o utoku na Irak sa hovorilo ovela skor a teda pokial si pamatam tak sa Havel pridal k podpore
   (ano technicky spravne by som mal vyhladat a konkretnu citaciu na webe)
   rovnako ako utok na Irak podporili aj slnieckari na Slovensku (vtedy Dzurindova vlada, proti bol len Jan Carnogursky a V Palko)
   Aj keby sa vyjadril az ako emeritny prezident, stale bol a je Havel povazovany za moralnu autoritu vzhladom na jeho boj proti komunizmu a ovplyvnil tym aj kopec ludi , jeho fanusikov
   Cize podstata vidlakovej myslienky stale plati aj bez ohladu ci s ohladom na vasu technicku poznamku

  7. Tak odpracováno? Téhle snůšce stupidit říkáte práce? Neurážejte lidi, kteří, na rozdíl od vás, skutečně pracují. Pokud jste to nepobral, tak používají mozek nikoliv k trapnému sebezviditelnění, ale l prezentaci svých, nepochybně různých, názorů. Jak už ti někdo psal, vy jste opravdu barel. To dunění se rozléhá široko daleko.

 21. Tady hrozi dejinne nova situace. Doposud vzdy rezimy padali, kdyz agenti moci a mnoho jejich blizkych uz nemohli od spatne fungujicich struktur dostat vice nez bezna chudina. Na konci CSSR se to tragikomicky projevovalo treba ve vezenstvi. Na vyssi platy nebylo, tak se povysovalo. Na chodbe se to jen zlate blyskalo poruciky, nadporuciky, kapitany, hotova generalita 🙂 System implodoval dovnitr. Jako vsude kolem. Ale ted muze velkou cast materialni vyroby prevzit mechanizace. Za 15-20 let si lze predstavit treba zelezarny u jaderneho reaktoru s elektrickymi pecemi – cili zadna koksarna, aglomerace, ci rada dalsich provozu – a zlomek pracovniku. Pro masu nepodmineny prijem, ztrata ceny prace – zejmena nekvalifikovane, nebo algorytmizovatelne intelektualni jako odveho meritka ceny cloveka. S tim spojen neustaly prebytek materialnich statku pro agenty moci. Uz ne jako v 1989, kdy jsem potkal na ulici znameho, velkeho komouse, ktery nadaval jak spacek na stranu a vladu, pac neuspesne shanel pro zenu vlozky 🙂 Nezakonzervuje se takto stav ? Maly dole nebudou dohnani bidou k revolte, stredni se budou snazit udrzet ve sve tride – a velci tim padem nebudou mit realneho, cili hromadneho soupere. Hrstku protestujicich krasoduchu jim bude stacit ignorovat. Jako kdyz Che Guevara v Bolivii sel delat revoluci a s hruzou zjistil, ze rolnici co dostali policka v ramci pozemkove reformy, na neho dlabou 🙂

  1. System konci bud tak, ze imploduje, jak pisete, anebo ze ho rozvrati druhy system zevnitr, skrze jim placenou patou kolonu. Vyjimam valky a prirodni udalosti. Zakonzervovani statusu bohatych je pravdepodobne, ale moznost konce tu je stale. Jako komousi za komunismu nadavali na nedostatek vlozek, muzou dnesni komousi zacit nadavat na nedostatek normalnosti. Konecne kecy o bratrstvi pracujiciho lidu se zas moc nelisi od kecu o uhlikove neutralni spolecnosti. Tehdy nebyly vlozky, zitra nebude rozum. Nasi nadeji je, ze elity budou svazactejsi, nezli svazaci a prepali to ad absurdum a jejich deti to prestane bavit. Kazda spolecenska zmena se odehrava v casu vymeny generaci. Ted mame od vitezneho listopadu jednu generaci za sebou, ta dalsi to zakonzervuje a v roce 2050 je to prestane bavit a bude po systemu.

  2. V 89 vložky byly!
   Nebyly v roce 1984, jelikož jsme si se sestrou vezly plnou tašku těhlech potřeb z Jugoslávie a doma už byly k dostání. A byly lepší než ty komunistické, dokonce už jsem měly nalepovací proužek, aby vložka necestovala po těle.
   Mimochodem tehdy stávkovaly ženy v nějaké fabrice, že dokud jim strana a vláda vložky nezajistí, nebudou v době periody pracovat.
   Byly jsme doma tři baby a tak si dobře tu situaci pamatuji.

 22. Aby byly hodnoty, musi byt nejdrive ideologie. Ideologie je trzni, hodnoty jsou take trzni. I znarodnovani, socialismus, omezeni svobody slova a kvoty jsou trzni, nebot prinasi zisk. Vsechno je trzni.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *