24 června, 2024

Až se zima zeptá…

Nejprve dvě informace:

 1. Gazprom prý letos nevyplatí dividendu. Akcie firmy padají… Gazprom letos dodal do Evropy o dost méně plynu než loni. Sice za vyšší cenu, ale dodal méně.
 2. Objem plynu, přepravovaný Nordstrýmem je asi třetinový, protože není možné udělat pravidelnou údržbu turbín Siemens, které se dělají v Kanadě a tamní vláda je v rámci sankcí nechce pustit. Hned vedle prvního potrubí je ještě druhý Nordstrým, který už nemá turbíny ze Západu, ale echte ruské bazmeky, takže ten by se spustit dal, ale to zase nechtějí Němci. Je dost možné, že Nordstrým bude definitivně odstaven, protože bez repasovaných turbín to prostě nejde.

Já nechci nic říkat, ale moje apokalyptické vědomí zase pracuje na plné obrátky. Gazprom nevyplatí dividendu… asi proto, že Putin nemíní cpát peníze zahraničním investorům, kteří své podíly v Gazpromu ještě neprodali. Tož se postará, aby cena akcií pořádně spadla, aby akcie hořely majitelům v rukou a Rusko je mohlo levně koupit. Asi to sníží cenu akcií ještě víc, než zastavení dodávek plynu Nordstrýmem.

Zastavit dodávky plynu je zbraň najeden výstřel. Podobně jako všechny ty finanční sankce na Rusko. Jakmile se jednou použijí, už se to nedá opakovat, protože postižený se přizpůsobí. Nemá jinou možnost, tak se přizpůsobí. Rusko se sankcím už přizpůsobilo. Proč? Protože se na to dlouho připravovalo.

Evropa svoji přípravu proti ruské největší zbrani dlouho podceňovala a teď horečnatě pracuje na své nezávislosti. Zatím pro to udělali jedinou věc – začali platit za plyn v rublech a ti, co neplatí, ti nakupují plyn od Německa, které ty ruské molekuly nějak přečistí, aby byly sankčně nezávadné (samozřejmě za příslušný obolus). Ale projekty se samozřejmě rozebíhají. Mají se stavět nové terminály, upravují se ropovody i plynovody, jedná se s Katarem, Íránem i Venezuelou. Jak nám vysvětlil Petro Igorovič Fialenko, bude to strašně drahé, bude to trvat dlouho, ale nakonec se nám to bohatě vyplatí.

Já nevím jak to vidíte vy, ale čím déle bude Rusko se svojí plynovou zbraní otálet, tím menší bude její účinek. Já vím, že to tady v EU máme docela prohnilé a byrokratické, ale faktem je, že Němci ještě pořád umějí ledacos postavit a americký tlak na Araby je velký, aby nám něco energie dodali. My to všechno zaplatíme a tak nejsou žádné překážky k horečnatému budování nezávislosti na Rusku.

Já samozřejmě nemám žádnou představu, jak dlouho může trvat, než se ta nezávislost nějak projeví, pokud se vůbec projeví, ale zcela laicky bych řekl, že teď jsme nejzávislejší a s přibývajícím časem bude naše závislost (možná) klesat a klesat. Čím více času budeme mít, tím menší budou dopady ruského zastavení kohoutků. Dokonce by se v krajním případě mohlo i stát, že EU proti svému zvyku udělá i nějaká správná rozhodnutí, které skutečně naši nezávislost zvýší a skutečně nám to pomůže.

Pokud má Rusko použít ropu a plyn jako zbraň, musí to udělat co nejdřív. Teď to ještě bude mít zničující efekt, teď nám to může způsobit obrovské škody a značně to zvýší citlivost našich odhodlaných bojovníků ohledně ruských požadavků. Nic tak nerozjasní mozek, jako hlad a zima.

A tak se ptám… Nesledujeme náhodou ruskou přípravu na použití plynové zbraně? Gazprom nevyplatí dividendu, protože ty ohromné prachy za letošní drahý plyn zřejmě mají zůstat pod kontrolou a nemají se rozfrcat nějakým soukromníkům, kteří by si třeba zase postavili jachtu… A Nordstrým se odstaví, protože co je v údržbovém manuálu psáno, to je svaté. Nepřesvědčili jsme náhodou Putina, že je zapotřebí prostě plynově vystřelit, protože v budoucnu to bude stále méně devastační a s Evropou se stejně nedohodne, protože americké investice do soft power se ukázaly nesmírně efektivní?

Není to tak, že Gazprom teď bude peníze potřebovat, protože pár měsíců (nebo let) z Evropy žádné prachy nedostane, protože nedodá žádný plyn? Od dobytí Severodoněcku mám pocit, že sledujeme zase zlom v ruském přístupu.

Nepřichází náhodou třetí fáze ruské operace na Ukrajině, při které se postarají, aby celá Evropa pěkně mezi sebou válčila o energie a neměla čas myslet na zásobování ukrajinských vojsk? Nebude zase změna ruské taktiky?

Nebo je to jen taková drobná pomoc Scholzovi, aby měl jak vysvětlit národu, že druhý Nordstrým je nutné spustit?

Já osobně v tomto případě počítám spíše s tou horší variantou a tak se vás ptám… máte zásoby dřeva na zimu? Máte zásoby jídla, máte nějaká kamna? A vy, co žijete v panelácích… máte nějaké kamarády s kotlem na uhlí, kteří vás vezmou k sobě? Nebo to budete dělat jako v tom propagačním videu, kdy si dáte čtyři svíčky pod květináč a na něm si pak budete ohřívat ruce a budete se koukat, jak se vám na stropě sráží voda z vašeho dechu?

Ještě pořád máme čas na přípravu. Ještě pořád všechno funguje. Jak dlouho nám to ještě vydrží? Nebo bude Putin hodný a plyn proti nám nepoužije i když ho evropští politici dnes a denně vytáčejí? Jedenáctého července se podle Němců dodávky plynu zastaví. Až se zima zeptá, co odpovíte?

PS: Zítra v devět hodin ráno mě najdete s mými staršími dětmi na Ohři v Karlových Varech. Další můj článek vyjde až v pondělí.

254 thoughts on “Až se zima zeptá…

 1. Autore, je to mnohem horší.
  Představme si typické panelákové sídliště, které teplem zásobuje sousední teplárna. Pokud jí zdraží dodavatel plyn na více něž pětinásobek, tak i ona zdraží svým odběratelům teplo a TUV na pětinásobek.
  Jenže to již polovina klientů nezaplatí. Teplárna krachuje a i ti co zaplatili budou mrznout. Tak si všichni koupí přímotopy. Zapojí je. A v paneláku vyhoří el. rozvody. Za pár mrazivých dní zamrznou rozvody vody a odpady v domě. A všichni budou doslova ve sračkách.

 2. Kauza Hnidopich x Občan x Rajchl -malá logická desetiminutovka:
  ————————————————–
  ÚVODEM:
  Netuším, zda je pan Rajchl padouch, hrdina, kombinace obého ve vzájemné jednotě protikladů nebo něco mezi těmito póly.

  Jen bych rád upozornil na to, že Rajchlova odpověď nemusí být vůbec v rozporu s Občanovým tvrzeními!
  Co vlastně Rajchl kategoricky popírá coby pomluvu?

  „Občan napsal:10 dubna, 2022 (19:23)
  „Problém je, že pánové Rajchl i Nielsen
  (1)vlastní investiční společnosti a
  (2) jsou tak PLNĚ zapojeni do globálních i euro struktur.
  (3) Jejich OSOBNÍ zájmy proto (4) VYLUČUJÍ šanci, že by byli(5) OCHOTNI udělat něco dobrého pro řaďáky.

  Odpověď pana doktora na můj dotaz zda je to pravda.

  Sdělte panu „Občanovi“, že (6) NĚCO TAKOVÉHO kategoricky popírám a tvrdím, že je to pouze lživá pomluva.
  —————
  A) Při vcelku prostém logickém rozboru Občanova textu je jasné, že nesporné je pouze to, že pan doktor vlastní investiční společnosti.
  B) Naproti tomu není jasné, co z bodů (1) až (5) pan doktor kategoricky popírá.
  —–
  Jednoznačně a bez jakýchkoli předchozích znalostí lze ovšem označit za “ lživou pomluvu “ , že jsou PLNĚ(!!!) zapojeni do globálních a evropských struktur:
  PLNĚ není zapojen naprosto nikdo, jelikož globální a evropské struktury se skládají z tolika jak vzájemně spolupracujících, tak vzájemně antagonistických substruktur se vzájemně si odporujícími zájmy
  (mj. ze stovek globálních i lokálních mafií) ,
  že být PLNĚ (tj. do všech) zapojen nemůže být naprosto nikdo !
  Dokonce ani kdyby byl fialový či fonleynový.

 3. Už delší dobu se nedívám na tv, jenom na vypnutou. Po se mi začaly ztrácet programy, místo nich se tam píše “není signál”. Tak jsem teď v zimě koupil nějakou krabičku za cca 4500 s nápisem O2tv a platím měsíčně za nějaký balíček s mobily cca 2400. Včera nešlo jít ven (36°), tak jsem to nainstaloval a pustil. A co vidím:
  Vidím lejnovou v deštivé Litomyšli, jak s rozběhem skáče na fialu s málem roztaženýma nohama a pak vidím mpa v bílomodrém hávu až k zemi, jak bere lejno do ruky. Naštěstí je tam tlačítko a pod ním cca 200 jiných programů, nejspíš asi amerických. To jsem si pomoh.

 4. Pane blbíš, nevím, jestli jsem správně pochopil obsah Vašeho textu. Jestli to píšete jedním prstem na mobilu, jako já, tak máte můj obdiv. Já bych při takové délce povídky několikrát ztratil nit a několikrát změnil téma, což se mi děje i na 2 řádcích. Udržet myšlenku je pro mě složitější, než moč nebo kosu.
  Vzal jsem si z článku ponaučení, že mpa je zbytečnost. Jenže mi ta zkratka připomněla zkratku mba, mladý blbý ambiciózní nebo měsíc byl v americe. Mpa je nyní pro mě mladá pitcha ambiciozní (stydím se být sprostý).
  Co se týče kondenzátu z mléka, takovou krabičku jsem nikdy neviděl. U nás je to v tubě jako pasta nebo ve válcové konzervě. Proto mám v dílně asi bordel. Po vyhoření jsem neměl nic a tak jsem koupil v roce 1999 celý železný ponk i s nářadím a svěrákem, nesli jsme ho z auta 4 a po 23 letech je tak zaházený, že z něj vyčnívá jen ten svěrák. A dílna = sklep a ten je na posledním místě rekonstrukce domu. No a teď nevím, co jsem chtěl psát a musím jít si píchnout iněkci do břicha.

 5. DEMOKRACIE REÁLNÁ A SURREÁLNÁ
  Název „reálná demokracie“ je pochopitelně hezký, ale dává smysl jen pro nás pamětníky G. Husákem prosazovaného termínu „reálný socializmus“. Který byl zase zaveden zas jen jako reakce na dubčekovský „socializmus s lidskou tváří“.
  Bez tohoto asociačního řetězce (který u nepamětníků nefunguje) postrádá bohužel výraz „reálná demokracie “ onen smutně komický efekt.
  ——
  Sám pro sebe bych nazval současné stádium spíše SURREÁLNÁ DEMOKRACIE.
  Nebo surreálná démonkracie ?

  1. Se pořád točíš kolem demokracie, i když čas už oponou trhnul. Žádná není, jenom na hubě a v názvu stran.

   1. Ládiku,
    a tvrdím snad už léta něco jiného ?
    Dokonce jsem navrhoval, aby bylo používání termínu „demokracie“ pro aktuální liberálněkapitalistické systémy našeho euroamerického „kulturního okruhu“ bylo postaveno mimo zákon ! :-), 🙁

    1. Oba se mýlíte!

     REÁLNÁ DEMOKRACIE je neobyčejně chytrej, ale stále furt nedoceněnej terminus technicus.

     Uvědomuju si však, že Vám chybí definice, takže:

     REÁLNÁ demokracie je úplně všechno, co demokratickej svět provádí a dělá od dob, kdy shodil dvojčata.

     Naproti tomu SURREÁLNÁ demokracie je pouze hanlivý označení používaný odpůrcema REÁLNÝ demokracie, co si nemyslej, že demokratickej svět provádí REÁLNOU demokracii. Samotný označení SURREÁLNÁ, nebo jeho veřejné rozšiřování, by mohlo za určitých podmínek vystavovat takové počínání trestnímu stíhání, protože svoboda projevu má v REÁLNÝM demokratickým státě své limity (blíže však nejvyšší prokurátor Stříž).

    1. Určitě ano… ale je třeba uznat, že by zdejšímu“tomu“ slušely stovky názvů lépe než zneužívaný ukradený obchodní název název „demokracie“.

     Já sám „tomu“ taky pořád nemůžu přijít na jméno.

     „Demokradecie“ je navíc dvojsmyslná, obsahuje „-krade-„, ale také „deci-„, tj. desetina.
     Mám pochybnost, jestli naše současné „to“ je demokracií alespoň z té jedné desetiny…. aby vás nakonec někdo nenařkl z nehorázného přehánění!

     Na druhé straně – „houbový bujón Vitana s hříbky/dubákmi“ obsahuje kromě jedlé soli, maltodextrinu,aromat, EG21, E631,EG27,4%sušené cibule, 2% olivového oleje, 1% česnekového koncentrátu s obsahem rýžové moluky , E150c směsi koření –
     -TAKÉ 0,5% SUŠENÉHO HŘIBU SMRKOVÉHO!

     Jestliže dehydrovaný “ HOUBOVÝ BUJÓN “ obsahuje 0,5% HUB, pak je možné, že naše zdejší SOUČASNÉ „demokratické TO“ obsahuje také
     až 0,5% PRAVÉ SUŠENÉ DEMOKRACIE!!

    2. Zakladatel.
     Právě ti nevěrci uznávají tu Vaši demokradecii,protože neznají deset Božích přikázání a jedno zní,nepokradeš.

  2. Podle vzoru, tuším že Kunderova,který nazýval intelektuály bez intelektu „uály“, mohli bychom demokracii bez lidu nazývat „kracií“.

 6. blíží se 24 hodina, všechno k článku vidláka bylo váma už napsáno, tak to moje tady snad nebude tolik překážet, takže si dám:

  Blbíš a Markéta Pekarová-Adamová aneb -PROVÁZKY KRÁTKÉ, ZCELA NEUPOTŘEBITELNÉ-!

  Dějou se věci téměř srandovní, kdyby nebyly spíš k pláči, jako třeba tady někde v odkazu našeho Robertxe (10:33) píše Štěpán Cháb o nově vycházející úplně nejvyšší hvězdě našeho youtuberství MPA. No ona tam má i fotografii a já jak na ni koukám, začala mi mýho alzheimera propichovat vzpomínka, která se smísila se současností. A já sem se rozhodl, že vás o to nepřipravím, neb si nezasloužíte, abych vás šetřil.

  To bylo asi přibližně takhle. Jako milovník bezprostředního humoru sem ve svejch mladejch letech chodíval na Horníčka, kterej v tomhle byl mistr nad mistry, protože s ním byla sranda. A jednou si tam přivedl herce, scenáristu a režiséra Svitáčka, už jen ten chlap sám vo sobě stál za to. Ale já chci psát o jednom jeho prožitku, kterej prej měl se svým kamarádem, kterýho navštívil v jeho dílně …

  ale asi sem blbě začal, měl bych nejdřív psát vo sobě, když sem vám slíbil, že vás nebudu šetřit, takže střih

  budu psát vo svý úchylce, která se stářím, bohužel, stále a stále zhoršuje. Kdybych napsal, že jde o pořádkumilovnost, tak bych kecal, protože sem pořádkumilovnej jak kdy a jak kde. Sem zkrátka pořádkumilovnej pouze ve svý dílně, ale ani to není úplně vořechový, tak asi bude úplně nejlepší, když vám to demonstruju na příkladě:

  Ta furt moje ještě žena mi třeba řekla před už dost letama, abych jí přidělal v koupelně háček!!! Samozřejmě bych jí ho i přidělal, žádnej problém a klidně třeba hned, žejo, vrtačku přece mám upevněnou ve stojanu na stole v dílně a šikovností doslova oplejvám! Jenže k tý vrtačce mi chybí taková malá hmoždinka a tu už právě těch hafo let nemůžu nějak najít a jít do obchodu pro novou by znamenalo pokoření mý pořádkumilovnosti a i to, že tohle umí každej debil, žejo. A tak milou hmoždinku hledám a už-už-už … když přece vím, že ji mám v takový malý červený plastový krabičce, to přece nemůže bejt problém ji najít. No co vám budu povídat, nenašel! Ale zrovna, když jsem hledal nedávno pro úplně jinou potřebu smirkovej papír, tak sem po těch letech marnýho hledání tu červenou plastovou krabičku s hmoždinkama našel místo toho smirku a představte si, že byla tam, kde sem ji x-krát hledal, tedy na svým místě v šuplíku. No jenže každej, kterej není zrovna nemehlo ví, že k vrtání do dlaždiček sou takový speciální vrtáčky pokrytý diamantovým prachem a těch mám někde přeci téměř habaděj v takový taky platový krabičce, ale modrý, jenže tu zrovna zase taky nemůžu najít. Prostě, co vám budu povídat, ta furt moje žena tyhle docela objektivní potíže moc nechápe a dokonce zašla už tak daleko, že k vánocům mi začala místo vrtaček, šroubků a soustruhů kupovat blbý ponožky a košile … no, nechme toho, to sem ale nepatří!

  hergot, co sem to vlastně chtěl … jo = úchylka

  a jak stárnu, tak se ta moje, říkejme ji pracovně = dílenská pořádkumilovná úchylka zhoršuje, protože nedokážu vyhodit věci, který fungujou, nebo ještě jakžtakž fungujou. Vlastně nedovedu vyhodit ani věci, který už nefungujou, protože sou složený z podvěcí, který přece někdy můžu potřebovat, to přece musí pochopit každej! A tak si ty fungující a nefungující věcičky dávám do krabiček a ty si nadepisuju. A protože piju denně kafe (jako každej normální kardiak) a dávám si k němu Fidorku (jako každej normální diabetik = tu z tý hořký čokolády, protože mám prej diabetes druhýho typu, když stejnak vím kulovaný i vo tom diabetu prvního typu), tak si do něho leju, vážení, docela dost kondenzovanýho mlíka. A tak mi po něm zbejvá dost prázdnejch obalů, ale ty zase nedovedu jen tak vyhodit, protože …

  (možná, že se Vám už zdá, že píšu nesouvisle, ale právě opak je pravdou, protože se dostávám k tomu nejdůležitějšímu a totiž, jak velká ta úchylka je)

  … ten prázdnej obal od toho kondenzovanýho mlíka je totiž děsně užitečná věc, když tedy vodstřihnete horní část jinak uzavřený krabičky (kde je ten PVC uzávěr) a vodou vymyjete vnitřek od šlemu po tom mlíku. Pak vám zůstane naprosto nedostižná krabička, do který si můžete dát cokoli. Ta krabička je z docela houževnatýho voskovýho papíru, kterej docela dost vydrží. A celej vnitřek krabičky je navíc, to neuhodnete, vystlán hliníkovou fólií, která tu houževnatost ještě zdůrazní. Prostě nic pro pořádkumilovnýho kutila nemůže bejt po pouhým odstřižení vršku krabičky tak užitečný, jako ta krabička od kondenzovanýho mlíka, když se z ní stane krabička na cokoli!!! To si pak do ní můžete dát jako já třeba vruty, šroubky, matičky, podložky, naše Petra třeba skořápky z vajíček těch jejích nejmilejších slepic, jako má moje žena v obálce vlásky našich dětí, nebo naše Maneca třeba by si tam mohla dávat prstýnky a náušnice, má-li na ně, Ládik zase třeba papíry s fušovanejma básničkama, náš Asfalťák kousky asfaltu (ale ne ruskýho, to dá rozum), náš Alef třeba mušličky, nebo kamínky z moře plnýho nudistů a náš Zakladatel lístečky se jmény těch, který zabanoval či zabanuje.

  Jenže to furt není všechno. Fígl toho všeho spočívá v tom, že ty krabičky si můžete jednu po druhý poskládat do kartonovejch krabic od ovoce a zeleniny, který běžně maj v hitlermarketech. Chápu, že je to až k neuvěření, že po unifikovaným zakřivení okurek unijním právem pasujou krabičky od běžnýho kondenzovanýho mlíka do unifikovaných unijních kartonových karabic po unijních salátových okurkách, ale skutečně tomu tak je! V tom, vážení, vidím naprostou genialitu těch, kdo vedou naši Unii. Ale úplně to největší vítězství unijní prozíravosti vidím v tom, že se ty krabičky od kondenzovanýho mlíka vejdou do unijních kartonových krabic, to fakt neuhodnete, úplně BEZ mezer. Mohl bych tu genialitu unijních vůdců dokazovat a demonstrovat téměř do nekonečna, ale asi bude lepší, když použiju metodu našeho Ládíka, kterej nám někdy posílá až kýčovitý a pomíjivý zajíce, srnky ze svý zahrady a někdy se vybičuje k průměru vyfotografování nad vodou zavěšený lávky z nějaký přehrady, kde zrovna byl na výletě. A když hodlá poslat něco, co si myslí, že je zátiší, nebo dokonce umění, tak se zmůže, v tom lepším případě, akorát tak na trávu s kosou, v tom horším, s malotraktorem majícím docela vekou uhlíkovou stopu. Ale protože chápu, že některý z vás to maj podobný jako náš Ládík, nebo hůř, nemaj vůbec žádnou představivost, tak se bojím, že by vám mohla uniknout mnou detailně popisovaná krása krabiček od kondenzovanýho mlíka vešlých do unijních kartonových krabic od ovoce a zeleniny, proto jsem to raději všechno vyfotografoval!

  Foto č. 1:
  http://imgway.cz/s/4J0g
  ukazuje už střihama nůžek upravený karbičky od kondenzovanýho mlíka – jak samostatně, tak již BEZ mezer naskládaný do unifikovaný kartonový krabice od unijních salátových okurek (no řekněte, to je krása, žejo?):

  FOTO č.2:
  http://imgway.cz/s/4J0h
  znázorňuje, kam vede všechno to mý krabičkový úsilí = tedy k uskladnění různejch šroubků, matiček, podložek atd. atd. atd., kterejch v dílně nikdy nemám dost … ale pozor!!! = zase do unijní unifikovaný krabice, tentokrát od rajčat cherry kulatých (sledujete tu rafinovanou geniální unifikovanost Unie?).

  1. Vážený pane. Na rozdíl od vás jsem nepořádník, ale např. nedovedu řádně nabrousit vrtáky. Brousím a von potvora nevrtá, ale teoreticky vím, jak mají ty úhly a podroušení pod břitem vypadat, jen moje prsty to nejsou schopny pochopit. Mám krabici asi 10 x 15 cm a do ní házím všechny šroubky a jiný spojovací materiál od věcí, kterých se zbavuji. Moji kamarádi to vědí a když jim něco chybí a nutně to potřebují, tak to většinou naleznou. Musí se obrnit trpělivostí a obsah oné kouzelné krabičky vysypat na pevnou podložku a v té změti se přehrabovat až do kýženého výsledku
   Dalo by se říci : pořádek je pro blbce, inteligent se vyzná i v chaosu.
   A pěkný zítřek, kdy už nebudeme padat pod teplotami.

   1. ano, řazení zdejších příspěvků způsobuje až nečekaně překvapivý až úsměvný situace. Ale s tím já nic nenadělám.

   2. Mám taky takovou kouzelnou krabičku poslední záchrany a pravidelně tam, po delším přehrabování, naleznu, co hledám. Pravidelně v počtu o jeden menším, než potřebuju. ( Pak už nepomůže ani vysypání na stůl )

  2. Jsou záležitosti, které nechápu, a pořádek ve smyslu uspořádání věcí nezbytných i zbytečných k nim patří v první řadě.
   Etalonem nepořádku by mohla být moje komora v našem rozlehlém bytě (čím více je prostoru, tím více krámů ho zaplní). Beru-li to od horních pater regálů (výčet nebude úplný) jsou to památeční busty Lenina a Gottwalda (mám k nim velmi osobní vztah – tedy k těm bustám), několik krabic s dětskými knihami (které už nebude nikdy nikdo číst), několik krabic s vánočními ozdobami (řadu let nepoužívanými), několik kufrů různých velikostí (vzhledem k Labutině zdravotnímu stavu už nikam nejezdíme), asi dvacet nových nepoužitých šanonů (co kdyby se někdy hodily), asi deset velkých balení toaletního papíru, krabice s velikonočními ozdobami, mohutná zásoba papírových kapesníků a papírových kuchyňských utěrek, čtyři batohy (platí to co pro kufry), dvě krabice nostalgických památek po rodičích mojí Labutě, tři krabice nostalgických památek po mých prvních tchánovic, čtyři krabice nostalgických památek po mých rodičích, dvě krabice mých vlastních nostalgických památek (třeba logaritmické pravítko), kufříkový psací stroj Consul, dva cestovní vaky na šaty (platí to co pro kufry)……
   …. přeskočím (třeba zavařovací sklenice) a dostávám se přímo k podlaze. Asi dvacet lahví vína k aktuální spotřebě, tři kartony vodky pro moji Labuť, dvacet litrů slivovice, brokovnice, samopal (2 x), trezor, náboje různých ráží, sada obrazů (které už se nám nikdy nikam nevejdou), několik balení tablet do pračky, několik balení tablet do myčky, načatý pětilitrový barel s olejem (jedlým), vysoké štafle (stropy 375 cm), několik balíků minerálek……
   To je zcela neúplný výčet, a to vše a další v ladném nepořádku jedna věc přes druhou, takže probojovat se např. k papírovým kapesníkům (často) znamená věci přeskládat (rozuměj zpřeházet), na některé si opatrně stoupnout…..
   Blbíši, nechtěl byste k nám vyrazit na expedici a zavést nějaké ty „krabičky“?

 7. Já se všem omlouvám, že s tím asi budu trochu otravovat a to tak dlouho než si to přečte Občan a omluví se za nepravdu kterou uvedl.

  Hnidopich napsal:10 dubna, 2022 (17:37)
  Ago, taky jsem spolu s manželkou podepsali Chartu 22 a ty samé pocity jsme měli jako máte vy. Prostě Charta 77 je u nás zprofanovaná . Nicméně to byl pokus pánů Rajchla , Nielsena a Berana o oslovení tak trochu jiného spektra možných voličů vzápětí ohlášené strany PRO. To zda byl pokus úspěšný se uvidí později. Strana PRO ještě není ani zaregistrovaná, ale pan JUDr. Jindřich Rajchl prakticky denními komentáři na facebooku k dění v naší zemičce dělá spoustu dobré práce já jen doufám, že se straně bude dařit.

  ODPOVĚDĚT
  Občan napsal:10 dubna, 2022 (19:23)
  Problém je, že pánové Rajchl i Nielsen vlastní investiční společnosti a jsou tak plně zapojeni do globálních i euro struktur. Jejich osobní zájmy proto vylučují šanci, že by byli ochotni udělat něco dobrého pro řaďáky.

  Odpověď pana doktora na můj dotaz zda je to pravda.

  Sdělte panu „Občanovi“, že něco takového kategoricky popírám a tvrdím, že je to pouze lživá pomluva.

  ODPOVĚDĚT

  1. No a teď teprve mohu dopsat toho Horníčka!

   … a jak tam ten Svitáček sedí a s Horníčkem mluví o tý pořádkumilovnosti, tak Svitáček zvážní a říká, že vono se to zase s tou pořádkumilovností nemá přehánět, protože byl u jednoho pořádkumilovnýho kamaráda v jeho dílně a ten tam měl všechno pečlivě uspořádaný v krabicích, každou krabičku popsanou a vloženou do očíslovanejch regálů a … a jak si Svitáček ten pořádek prohlíží, najednou přišel k regálu a tam na jedný krabičce čte cedulku s nápisem:

   -PROVÁZKY KRÁTKÉ, ZCELA NEUPOTŘEBITELNÉ-

   V hledišti se k mýmu naprostýmu údivu strhl řehot a potlesk i Horníček si musel celej rozřehtanej loknout toho svýho pověstnýho vína, ale já, vážení promiňte, tomuhle se nemohl smát, protože i dneska dost dobře nechápu, co má jako bejt k smíchu, když někdo má rád a usiluje o pořádek v dílně … i když v mým případě se ta moje pořádkumilovnost nějak zvrtla, protože ač mám taky očíslovaný regály s nadepsanýma krabičkama, stejnak vždycky hovno najdu.

   Jenže, co s krabičkama a tím vším má společný MPA … se asi ptáte?

   Původně sem si myslel, že tu otázku nechám otevřenou a nechám každýho z vás, aby si sám odpověděl, ale zdejší nick Barel mohl vaše úsilí svést jiným směrem, než mám v úmyslu já a taky, co si budeme povídat, si nedělám iluze a tak sem radši dám přes zákaz našeho Zakladatele třetí odkaz na moje foto, který, jak doufám, by mohlo napovědět.

   FOTO č.3:
   http://imgway.cz/s/4J0i
   a vy, než se bezhlavě pustíte do naprosto neopodstatněný kritiky mýho jinak velice kvalitního psaní si laskavě nejdříve prohlídněte ten obsah mých krabiček, a pak vám dojde (tedy snad/možná), stejně jako mně, co sem uviděl na fotce toho Štěpána Chába, když můj zrak zdlouhavě spočinul na MPA!
   .
   .
   .
   … vidíte stejně jak já tu naprostou zbytečnost, nepotřebnost, nefunkčnost a prázdnotu toho obsahu mých krabiček s „provázky krátkýma, zcela neupotřebitelnýma“?

   1. Vidím jen to, že popisek kondenzované mléko s obsahem nějak nejde dohromady.

    Ale snad vám rozumím, jen chci podotknout, že mě nejde o moji osobu, ale hájím právníka doktora Rajchla a pana doktora Nielsena před zlovolnou pomluvou. Oba jmenovaní jsou podle mě skvělí lidičky kterých si vážím a vkládám do jejich působení v politice velké naděje .

    1. Pane Hnidopichu, rozumím Vám.
     Ono napsat s nesnesitelnou lehkostí do veřejného prostoru,
     že Raichl a Nielsen „vlastní investiční společnosti“ ačkoliv investiční společnosti (240/2013 Sb…) jsou dle zákonů a předpisů EU zakladatelé a správci fondů (kolektivní financování) a pak Vás utloukat seznamem sro, spolků.., kde jsou tito pánové nějak účastni
     a žádný subjekt ze seznamu Občana se nejeví jako ona „investiční společnost“, je dost podpásovka…..

     Mnohem jednodušší by bylo, kdy lidi jako Občan na rovinu napsali, že kdo podniká (s výjimkou Babiše..), ten je pro ně nedůvěryhodný a bylo by to troško fér….člověk by neměl používat pojmy, kterým nerozumí a tečka.

     A třeba to paní Klára vysvětlí lépe.

   2. douška:
    no a jak se to furtv tom stáří zhoršuje, založil jsem si do regálu další unijní kartonovou eurobednu, (tentokrát nízkou od eu-cuket) s karbičkama od kondenzovanýho mlíka a do těch krabiček si dávám papírky, na který si píšu, co nemůžu najít, nebo si myslím, že nemůžu najít (= bacha, to sou dvě úplně odlišný věci, to ale nemehla nemůžou ani tušit!)

    1. hmm blbíši, taková bedýnka s odděleními se hodí na ledacos. A je to ženiální věc. Já si před lety podobné, už hotové 7×5 oddílů, nevím už od čeho, donesla z Lídlu, z festovního lakovaného papíru , sedící přesně do dna skříní pod halenky/košile.. A v těch jsou uskladněné všechny ponožky, punčochy, punčocháče,šlapky, ty tenké po víc kusech, zimní po dvou. Jistě víte jak těžké skoro nemožné je tyhlety propriety udržet v „komínkách “ v jakékoliv zásuvce, ze kterých dolování je podobné tomu Vašemu popisovanému. . Poslední dobou něco podobného mívají z plastu v Ikei za nemalý peníz. To jen tak k doplnění, že nemusí jít jen o šroubky a podobné drobnosti.

     1. Hezké,že blbíš recykkuje a dává věcem druhý život a ne jako ema,co by kvůli blbostem kupovala další blbost v Ikei

      1. nepsala jsem že kupuji, psala jsem že jsem je viděla za nemalý peníz. Tu krabici n a drobnosti jsem vlastně taky recyklovala a ještě dřív než se to stalo módou. A nemínila jsem blbíše nějak kritizovat, naopak, líbí se mi jak humorně dokáže napsat téma na podobnou věc, asi jsem se nevyjádřila přesně. Tak blbíši promiňte,
       Žádná paralela, – dělávalo se to už dávno a brzy nastane doba, kdy se tyhlety vychytávky budou muset praktikovat v ledasčems, i když je někteří nyní považují za zbytečné. Ale patřím do generace, která právě tohleto ještě dokáže ocenit>

   3. Ne že bych se chtěla nějak vytahovat, ale tak mne napadlo, co přidat rubriku vychytávek – které nám zjednodušují život. Jistě všichni o něčem víte a mohlo by se hodit. Taky ke mně ledacos doputovalo takže lidi se tím taky zabývají. Mohlo by to být zajímavé. A také dost šetřivé. Já mám třeba krabici poskládaných igelitek, dvě nosím v kabelce. Nikde nezavazí a spořádaně čekají v krabici když jsou potřeba. žádné narychlo kupování/ taky pěkně podražily, jak jsem koukala/ když koupíte větší nákup než jste mínili. Taky žádné drahé mycí a uklízecí přípravky a tak různě. fakt je zajímavé na co lidi přijdou a je fajn že to posílají dál
    Co Vy na to?
    Dobrou

    1. … já na to samozřejmě NIC!

     (já jen, že to byl ode mě naprosto zbytečnej a jak tady nevěřícně zírám i děsně naivní pokus o navedení vidláků na jistou paralelu zbytečnosti, nepoužitelnosti a nepotřebnosti začínající hvězdy na YOU TUBE Markéty Pekarový-Adamový a krabičky na krátký provázky , zcela neupotřebitelný z kondenzovanýho mlíka /= tedy naprostý kraviny (!!!)/.

     Asi to bylo moc složitý. I řazení příspěvků tomu nepomohlo. Víc k tomu, bohužel, neumím dodat.

     No co co, každej den se nemusí urodit, ale alespoň sem se pokusil, žejo!

     1. Ale jo, Blbíši, já to dokonale pochopil hned…a řazení příspěvků tomu dodalo další kouzlanechtěné komické patro…ale co naděláte s tím, že (nejen) váš humor není univerzálním jazykem? Ostatně, když jsme u toho, kolik setin promile Pozemšťanů se dnes domluví kdysi nadějným celosvětovým jazykem esperanto?

     2. 1. Teda blbíši – paráááda!
      2. Štve mě, že ty Vaše povídkový příspěvky nejsou někde uplacírovaný extra – takhle zapadnou!
      3. Od čeho je ta dlouhá hnědá kartonová krabice (3. obrázek) – vzpomenete si? Vypadá moc šikovně, hodila by se.

      1. k bodu č.3
       ste ženská, proto se nedivím, že se krabička líbí. Byly v ní docela dobře udělaný sandále, ona ta polská firma má vůbec docela esteticky hezký věci … blíže viz http://www.ccc.eu

     3. Místy se i urodilo, blbíši. Jen myslím, že na všechny ty „provázky krátké, zcela neupotřebitelné“ by v tom, co nás obklopuje, malá krabička od kondenzovaného mléka nestačila.

      1. Kopřivo, chlape jeden nešťastnej! Jak „urodilo“, jak „nebude stačit malá krabička“? Vy mi připadáte nepolíbenej, jak Aspenem a Rychetským nám dodaná Markéta Pekarová-Adamová! Copak Vás neučili, copak ste opravdu nezpíval budovatelskou píseň „Když nás půjdou miliony, všichni proti větru, každý ujde ten svůj metr, dáme metr k metru … a už tehdy sme mysleli krabičku ke krabičce….“ ?
       Proč si myslíte, člověče zlatej, že krabičky nevyhazuju a stále a stále je skládám do euro-krabic a ty zase furt a furt do očíslovaných regálů? Vy ste zřejmě podporoval Ameriku, když ste se koukal z okna dolů a nechtěl s náma do průvodu, kde nesa mě můj nasranej otec na ramenou by nejraději vo Zápotockýho po jeho měnový reformě přerazil moje mávátko a zavřel mi ústa láskyplnou dlaní? Jenže já už tehdá se nedal, neb sem si už jako klouček školou povinnej uvědomoval tu sílu se mnou pochodujících, mávajících a zpívajících miliónů a sílu mnou v budoucnu nashromážděných krabiček od kondenzovanýho mlíka i přesto, že sem ještě tehdá vůbec nic o kondenzovaným mlíce nic nevěděl, protože já vyrůstal na smradlavým a nechutným, ale o to zdravějším rybím tuku, kterej nám ve škole násilně soudružka učitelka rvala polívkovou lžící do úst.

     4. Blbíši, díky za příjemný start do sobotního rána.
      Při čtení Vašich vět se mi připomněly všechny dílny a krabičky (nejraději jsem měl ty zlaté plechové od čaje a v nich několikrát použité, i rezavé a ohnuté vruty a hřebíky), které mi prošly životem a bez kterých bych byl dnes trochu jiný.
      A taky televize Athos a černobílé Hovory H.

      Po přečtení prvního dílu mě napadlo: „Sakra, to nedopadlo! Ale možná dopadlo, jen jsem to nepochopil. Vždyť já si už ani přesně nepamatuju, co se psalo na začátku!“ Ale nakonec jsem se doroloval k pokračování.

      Dle mého názoru, žádná věc ani živočich v celém vesmíru nemůže být tak prázdný a nepotřebný jako jsou někteří lidé. A to díky sebedestrukční schopnosti myšlení. Proto MPA a řadu dalších lidí nelze v žádném případě srovnávat s krabičkou, která je milým symbolem člověčenství. MPA k nám, i s dalšími, pronikla červí dírou z některého z paralelních vesmíru, kde neplatí naše fyzikální ani jiné zákony. Tam totiž neplatí žádné zákony.

      PS: Mám už 5 týdnů psa z děcáku. Chci jít ven, on se těší a v záchvatu neovladatelného nadšení mi vezme ponožku, lítá s ní po bytě a nedaří se mi ho chytit. Nevím, jak mu vysvětlit, že jsme se ocitli v začarovaném kruhu, ale rozumím mu.
      Proto jsem si ho taky pořídil. Lidem jsem už rozumět přestal.

      1. „… Lidem jsem už rozumět přestal.“

       Nepřestal. Problém je v tom, že nyní už skoro žádní lidé nejsou. Akorát tady na Kydech se vyskytují ve větším množství. Jsou to většinou tak plus-minus sedmdesátníci. Mlaďoši, kteří sem zabloudí, většinou odcházejí … Oni ty kecy tady většinou nejsou schopni pochopit.

      2. JO
       přesně, proto navrhuju zkoumat červí díry i červy paralelních světů

       (ona totiž existuje i šetrná metoda, kterou kromě Langšádlový, Dorazína a humánního doktora ze Senátu skoropresidenta Hilšera ovládají a taky používají i konzervátoři, jedná se o ozařování červotočů v historickým dřevě)

       P.S.
       zmínění o historickým dřevě, tedy ani o jeho škůdcích, samozřejmě nic neví ani netuší, ale na Moskvu ji navrhujou aplikovat bez servítek, aniž by jim docvaklo, že tam taky žijou i lidi. Škůdci maj hodně společnýho, protože maj červí náturu, červí mozky, tedy i červí myšlenky.

  2. Poskytl jsem Vám obsáhlý výčet aktuálních i již neaktuálních podnikatelských aktivit páně Rajchlových.
   Vytiskněte si ho a dotažte se ně pana doktora. Těžko bude moci popřít informace z veřejně přístupných registrů jako jsou Obchodní rejstřík, ARES a Registr živnostenského podnikání.
   Víc pro Vás udělat nemohu.

 8. Ať už si myslíte o M. Zemanovi cokoliv, je dobré si přečíst co říká (i kldyž to není nikdy zcela totožné s tím, co si myslí 🙂
  Velmi zajímavá je i v kontextu Drulákova vyjádření o „vojtěchovské“ konferenci a o tom, jak intenzivně jednal s kanceláří prezidenta republiky. o jejím obsahu i cílech…aby posléze zjistil, že se oné kanceláři prezidenta republiky se podařilo její obsah i samotnou existenci před prezidentem zcela utajit.

  Už několik let sse mi ostatně zdá, že o některých velmi závažných zkušenostech nemá má Zeman vůbec žádné informace, Že jeho okolí pečlivě informace filtruje a prezident snad nemá běžně k dispozici ani kompletní noviny k prolistování, jen vybrané články.
  A opačně , byť v nesrovnatelně větší míře – Zemanovy výroky jsou pouštěny v redukované a zpotvořené podobě nejen zásluhou tradičního dezinformačního média zvaného Česká televize, ale jsou předcenzurovány i bezprostředním prezidentovým okolím.
  ——————–
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/-Odchod-jednoho-ministra-to-nevyresi-Milos-Zeman-ma-zavazne-podezreni-A-take-plany-707165

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/-Odchod-jednoho-ministra-to-nevyresi-Milos-Zeman-ma-zavazne-podezreni-A-take-plany-707165

 9. Pozorování. Jezdím kolem nádraží Praha-Zbraslav. Delší sobu se tam nakládá na vagony dřevo. Poslední týden-dva se tam objevila opravdu velká hora dřeva od pohledu horší kvality co je určeno asi na topení (nebo k rozemlení do papíru?) co se dováží mnoha vlaky různých západních železničních společností.

  1. Kontejnery z Číny jsou vytěžovány dřevem z různých „kalamit“ při zpětné přepravě, aby se nepřepravovaly prázdné, aby byly naloženy výrobky, které jsme odsourcovali právě tam.

  2. Dřevo jakékoli kvality od nás vykupovalo donedávna Rusko, ale protože sankce a Rusko fuj, lifruje se ve velkým do Číny.
   Ta brala i předtím, ale teď je jak smrt.
   Kamarádi z MKD co jezdí kontejnery jsou docela nešťastní, bo s lowdecky (velmi snížený kamion, vyloženě dálniční typ) musejí zajíždět do lesů po ne zrovna vyhovujících cestách…
   Najedou, nakladač jim narve klády do kontíku, co přečnívá se fikne, celé se to dorazí dovnitř a davaj směr nejbližší přístav…

 10. Mainstream by s ním měl problém… Krameriovu cenu získal Martin Nezval. Z jeho knihy zamrazilo i Baštovi
  30.6.2022 9:02 odp. | Reportáž

  „Je třeba intenzívně uvažovat, jak snížit průměrnou inteligenci nadbytečného lidstva, aby se dalo efektivněji ovládat. Napadl mě takový malý trik s hranicemi a lidskými hodnotami.“ To jsou slova vypravěče příběhu z knihy „Holky z neziskovky“, jejíž autor Martin Nezval se stal jedním z držitelů Krameriovy ceny za nezávislou žurnalistiku za rok 2022. „Vím, čím bych udělal velkou radost progresivistickým liberálům. Kdybych cenu teď demonstrativně nepřijal. Nebo ještě lépe, kdybych cenu nejprve přijal, ale poté ji demonstrativně vrátil. Pochopitelně s omluvou, že jsem při jejím přebírání byl pomýlený. To by psali všude. Takhle nebudou psát nikde,“ pobavil Martin Nezval svou děkovnou řečí.
  PL

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *