29 listopadu, 2023

Až se zima zeptá…

Nejprve dvě informace:

 1. Gazprom prý letos nevyplatí dividendu. Akcie firmy padají… Gazprom letos dodal do Evropy o dost méně plynu než loni. Sice za vyšší cenu, ale dodal méně.
 2. Objem plynu, přepravovaný Nordstrýmem je asi třetinový, protože není možné udělat pravidelnou údržbu turbín Siemens, které se dělají v Kanadě a tamní vláda je v rámci sankcí nechce pustit. Hned vedle prvního potrubí je ještě druhý Nordstrým, který už nemá turbíny ze Západu, ale echte ruské bazmeky, takže ten by se spustit dal, ale to zase nechtějí Němci. Je dost možné, že Nordstrým bude definitivně odstaven, protože bez repasovaných turbín to prostě nejde.

Já nechci nic říkat, ale moje apokalyptické vědomí zase pracuje na plné obrátky. Gazprom nevyplatí dividendu… asi proto, že Putin nemíní cpát peníze zahraničním investorům, kteří své podíly v Gazpromu ještě neprodali. Tož se postará, aby cena akcií pořádně spadla, aby akcie hořely majitelům v rukou a Rusko je mohlo levně koupit. Asi to sníží cenu akcií ještě víc, než zastavení dodávek plynu Nordstrýmem.

Zastavit dodávky plynu je zbraň najeden výstřel. Podobně jako všechny ty finanční sankce na Rusko. Jakmile se jednou použijí, už se to nedá opakovat, protože postižený se přizpůsobí. Nemá jinou možnost, tak se přizpůsobí. Rusko se sankcím už přizpůsobilo. Proč? Protože se na to dlouho připravovalo.

Evropa svoji přípravu proti ruské největší zbrani dlouho podceňovala a teď horečnatě pracuje na své nezávislosti. Zatím pro to udělali jedinou věc – začali platit za plyn v rublech a ti, co neplatí, ti nakupují plyn od Německa, které ty ruské molekuly nějak přečistí, aby byly sankčně nezávadné (samozřejmě za příslušný obolus). Ale projekty se samozřejmě rozebíhají. Mají se stavět nové terminály, upravují se ropovody i plynovody, jedná se s Katarem, Íránem i Venezuelou. Jak nám vysvětlil Petro Igorovič Fialenko, bude to strašně drahé, bude to trvat dlouho, ale nakonec se nám to bohatě vyplatí.

Já nevím jak to vidíte vy, ale čím déle bude Rusko se svojí plynovou zbraní otálet, tím menší bude její účinek. Já vím, že to tady v EU máme docela prohnilé a byrokratické, ale faktem je, že Němci ještě pořád umějí ledacos postavit a americký tlak na Araby je velký, aby nám něco energie dodali. My to všechno zaplatíme a tak nejsou žádné překážky k horečnatému budování nezávislosti na Rusku.

Já samozřejmě nemám žádnou představu, jak dlouho může trvat, než se ta nezávislost nějak projeví, pokud se vůbec projeví, ale zcela laicky bych řekl, že teď jsme nejzávislejší a s přibývajícím časem bude naše závislost (možná) klesat a klesat. Čím více času budeme mít, tím menší budou dopady ruského zastavení kohoutků. Dokonce by se v krajním případě mohlo i stát, že EU proti svému zvyku udělá i nějaká správná rozhodnutí, které skutečně naši nezávislost zvýší a skutečně nám to pomůže.

Pokud má Rusko použít ropu a plyn jako zbraň, musí to udělat co nejdřív. Teď to ještě bude mít zničující efekt, teď nám to může způsobit obrovské škody a značně to zvýší citlivost našich odhodlaných bojovníků ohledně ruských požadavků. Nic tak nerozjasní mozek, jako hlad a zima.

A tak se ptám… Nesledujeme náhodou ruskou přípravu na použití plynové zbraně? Gazprom nevyplatí dividendu, protože ty ohromné prachy za letošní drahý plyn zřejmě mají zůstat pod kontrolou a nemají se rozfrcat nějakým soukromníkům, kteří by si třeba zase postavili jachtu… A Nordstrým se odstaví, protože co je v údržbovém manuálu psáno, to je svaté. Nepřesvědčili jsme náhodou Putina, že je zapotřebí prostě plynově vystřelit, protože v budoucnu to bude stále méně devastační a s Evropou se stejně nedohodne, protože americké investice do soft power se ukázaly nesmírně efektivní?

Není to tak, že Gazprom teď bude peníze potřebovat, protože pár měsíců (nebo let) z Evropy žádné prachy nedostane, protože nedodá žádný plyn? Od dobytí Severodoněcku mám pocit, že sledujeme zase zlom v ruském přístupu.

Nepřichází náhodou třetí fáze ruské operace na Ukrajině, při které se postarají, aby celá Evropa pěkně mezi sebou válčila o energie a neměla čas myslet na zásobování ukrajinských vojsk? Nebude zase změna ruské taktiky?

Nebo je to jen taková drobná pomoc Scholzovi, aby měl jak vysvětlit národu, že druhý Nordstrým je nutné spustit?

Já osobně v tomto případě počítám spíše s tou horší variantou a tak se vás ptám… máte zásoby dřeva na zimu? Máte zásoby jídla, máte nějaká kamna? A vy, co žijete v panelácích… máte nějaké kamarády s kotlem na uhlí, kteří vás vezmou k sobě? Nebo to budete dělat jako v tom propagačním videu, kdy si dáte čtyři svíčky pod květináč a na něm si pak budete ohřívat ruce a budete se koukat, jak se vám na stropě sráží voda z vašeho dechu?

Ještě pořád máme čas na přípravu. Ještě pořád všechno funguje. Jak dlouho nám to ještě vydrží? Nebo bude Putin hodný a plyn proti nám nepoužije i když ho evropští politici dnes a denně vytáčejí? Jedenáctého července se podle Němců dodávky plynu zastaví. Až se zima zeptá, co odpovíte?

PS: Zítra v devět hodin ráno mě najdete s mými staršími dětmi na Ohři v Karlových Varech. Další můj článek vyjde až v pondělí.

254 thoughts on “Až se zima zeptá…

 1. Herci chodí po koberci
  svislá čára v kosočtverci
  zkrášluje jim čelo;
  něco zabučelo.
  Prošla stará herka
  potom její dcerka
  I rodinní příslušníci,
  kurevníci, podvodníci…

 2. Komentář Štěpána Chába: Hrozí, že zkolabuje stát, předsedkyně Sněmovny má řešení. Podcast.
  https://www.krajskelisty.cz/praha/27435-hrozi-ze-zkolabuje-stat-predsedkyne-snemovny-ma-reseni-podcast-komentar-stepana-chaba.htm
  „…A o čem podcast bude? O energetice a brilantních plánech, jak z problémů vybrousit? Jasně. „Budu zpovídat nejen známé ženy, které mají nám ostatním co říct. Tento týden to bude 16 let od chvíle, kdy v České republice začalo platit registrované partnerství, do první epizody jsem si pozvala Adélu Horákovou z iniciativy Jsme fér. ..“
  …Spí ti lidé ve Sněmovně? Není potřeba jimi zatřást, probudit je a ukázat jim blížící se realitu a zakřičet jim do rozespalých obličejů – Dělejte s tím něco, protože jenom vy s tím něco dělat můžete, jste totiž vláda České republiky. To s sebou nenese jenom benefity, kterých si užíváte plnými doušky, to s sebou nese hlavně zodpovědnost za bezpečnost v republice. A pokud hrozí kolaps energetiky, vy musíte první jednat a vyjednat to nejlepší, co můžete. Přece nechcete stát v čele kolabující České republiky i Evropské unie během svého předsednictví? Vykutejte ze svého středu tvrdé vyjednávače a začnete vnímat realitu.
  Jaká bude odpověď? Adéla Horáková z nátlakové iniciativy Jsme fér si postěžuje, jací my Češi jsme homofóbní, předsedkyně Poslanecké sněmovny uvědoměle pokývá hlavou, Olga Richterová vykřikne na sociální síti, že máme být tolerantní a jezdit na kole, …“

 3. Vážení, myslím, že naše starosti jsou už vyřešeny … právě na pravdomluvných novinkách je článek, že ruská ekonomika se hroutí … a je u toho fotka hodně, ale hodně ustaranýho Putina …

  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-firmy-propad-vyroby-i-trzeb-ruska-ekonomika-se-hrouti-pise-americky-tydenik-208074

  Nečetl jsem to celý, ale celkem by mě zajímalo, jak se může hroutit stát, který má rekordní přebytky, prodává s rekordním ziskem a fšeho má celkem dost … teda až na čipy zajišťující správně zapnuté pásy, kontrolu dechu řidiče a další pro přežití naprosto nezbytné věci … takže asi tady bude zakopána sobaka, jak se u nás v Česku říká.

  1. Navíc ta fotka je z momentu, kdy Putin pokládá po přehlídce 9.května kytice k pomníkům měst hrdinů, u toho se rozhodně nemůže usmívat. Takže opět stupidní manipulace.

  2. teda až na čipy zajišťující správně zapnuté pásy, kontrolu dechu řidiče a další pro přežití naprosto nezbytné věci

   no co co
   prej zas začnou dělat Moskviče – jenom vnitřnosti budou čínský ☺

 4. Tak řešení plynové krize (i pro nás) je poměrně jednoduché a všechno k němu směřuje. Německo musí zprovoznit NordStream II navzdory všem vlivům, které tomu brání. Síla businessu je větší než síla politická, takže pokud se plyn zázračně nenajde jinde, dojde k tomu. Jedniné Německo má koule na to se za sebe postavit. Pokud USA potom Nordstream II rozbombardují, dojde ke konci vazalství Západní Evropy na USA. Pak už nic nebude bránit vytvoření jednotné ekonomické a politické zóny EU + Rusko + Čína. A USA nám můžou tak maximálně vypnout Googla a sčítat svoje dluhy. Možná to je končený cíl, o který se hraje.

  1. Hmmm, zajímavá úvaha … ostatně jako červená ni se všude táhne otázka ceny za konec postavení světového četníka USA. Zničit NS-2, to mě fakt nenapadlo … ale amíci tak možná opravdu uvažují, jejich namyšlenost nezná hranic.

   Jinak je to ofiko venku – na rt.com právě oznámili, že od 11. 7. nepoteče NS po dobu deseti dnů nic … bo pravidelná odstávka, revize atd.
   Možná by nebylo od věci si tady udělat malou anketu, zda se po 21.7. plyn v trublách rozběhne. Moc bych nedal za to, že se během odstávky přijde na problém, který – díky sankcím – nepůjde vyřešit/opravit.

   Takže, jak tipujete?

   1. Můj tip: bude problém. Na nějakém kohoutu bude potřeba vyměnit těsnění, na které se ovšem vztahují protiruské sankce. Takže plyn nebude.

    Plánuji úpravu koupelny – instalaci lázeňských kamen.

  2. Toto řešení by se mi líbilo, ale to by v bruseli musely sedět úplně jiné duše, než tam sedí teď: to by znamenalo obrat ve vztazích k Rusku o přímý úhel, na to na našem kontinentu v našem kontingentu nikdo nemá.

  3. Němci jsou lumíci, oni si pojedou Grýndýl a válku proti Rusku podle amerických not i kdyby měli zemřít.
   No a my umřeme s nimi – to je smutný úděl nohsledů.

   1. Já si právě myslím, že naopak Němci mají tradice, na které mohou navázat. Až se jejich ekonomická situace přiblíží k Výmaru…

    1. Až tak daleko to nedojde. Američané věrní svým humanitárním tradicím jim pošlou potravinovou pomoc. Ale Němci za to budou muset zaplatit.

    2. Tradice by byly.
     Německé matky posílaly svoje patnáctileté synky do vehrmachtu ještě týden před koncem války.
     Za fýrerem nerozborně až do posledního dechu.

   2. Germani jako vzdy maji v zaloze Hubecka a ty Zeleny, kdyby Kanada nejak selhala.
    Zatim je na ne spoleh. Maji to germani pojisteny skoro vsude.
    Nechtej prumysl.
    Jako Putina a Rusko, ani videt. Kamen na kameni rovnez..
    Maji v tom tu tradici..
    Zatim co je u nas, se zatim neda nazvat vladou. Ti se snazi prabidne a jsou na ne se domnivam utoky a pisteni vetsi ,nez si zaslouzi.
    Ty se skladaji z dohadu ,co bude , co zamysli ,zase, ze jsou neschopny , ale zaroven vyhrozovani ,co teprve udelaji..Ze sou vseho schopny..
    To ukazuje a dokazuje ,ze lid potrebuje vladu,jako sul a naopak ,kdyz neni, tak si ji vytvori.
    Tedy partu hic ,povysi ,tam kam nepatri. Je tam ted taky ,protoze je tam momentalne prazdno.
    At nezereme , jen kdyz je nejaka vlada. Co bychom si pocali bez ni.
    Ve skutecnosti a s porovnanim treba s G7 a Habeckem ,jsou slabej vodvar..
    Az skonci ,urcite se bude rikat …“jo, za ty Fialovy vlady to nebylo nejhorsi“…
    Jeste nebylo aby jaksi nebylo a muze bejt jeste vic, nez aspon ,prefialovano..
    Hlavni lod blaznu /Ship of fools / pluje a je jiste ,ze nevi kam.
    Protoze jim do plachet fouka jistej VP. Maji kormidelniky, ale VP jim ukrad kormidlo.
    Zminit se o presidentovi Bida nema smysl a potom uz zbejva jen popularni manasek Zeli ,je porad trendy u fanousku, kazdou celeherku musi obdivovat a podporovat..
    /Jako obvykle nevi se proc/. Asi ze ,manaska vystrci na podium a to vetsine staci..
    Usnesli se na navrhu Yellen,hlavni pres finance ve vlade ,ze zaridi , nadiktuji jednotnou cenu na ruskou ropu, Macron ,banker vykrikl ze i na dalsi ropy /je v nich rozdil v kvalite/,Draghi ,bejval sef EUro Banky ,prohlasil ,ze se udeli a nadiktuje limit i na plyn..
    Takze je jistej jedinej zaver. Cernej Trh zase vyhraje na cely care. Ten.
    Nema pravidla, dohled ,instrukce ,narizeni,prikazy, asi v milionech ,ktery se meni , ani davy zbytecnejch uredniku ,korupce mu taky nevoni a touzi se osvobodit od expertu.
    Na tech nejvyssich univerzitach se taky nevyucuje. A tak se do nej nikdo nevmesuje.
    Prijde nas zarucene levneji.
    Napr. nesmi bejt zadnej ucetni, na dodavky do U.
    Zmizeni 2 trilionu ,probehlo hladce v Pentagonu pred 20 lety..Pak se valceni prodrazilo az na 8 trilionu. Coca Cola napr. uctovala vlade 237 dolaru ,za jednu plechovku dodanou vojakum do Iraku , aby nemeli zizen…
    To se handlirum trhu zarucene nikdy nestane.
    Ale pro rovnovahu ,v Rusku taky mizi okolo 20% , do baziny korupce, dalsi bazina jsou a vytvareji prave ty ekonomove , valka ma vzdycky velkej prostor na lecos.
    Ship od fools ma i zde horlive debatujici priznivce a ti verne napodobuji svuj velky vzor. Zakladni problem nelibosti s VP ,je schopen a klidne zacne jednat.
    To vytvari soky , strach a obavy ,ze se musi nejak reagovat, na to co udela.
    Nic udelat neumi a reaguji prabidne.
    Ted se napriklad ,na rozdil od vcera ,vitezi s Finskem a Svedskem.
    To driv neslo..President Bida je okamzite ,po podpisu ,umistil do prvni linie..
    Na mape sem videl velkej kus uzemi skoro obklicenej, ale mne vrta hlavou, ta Odesa.
    Ta je za vsecky prachy /strategicky dulezita,atd./ a vostatni az potom..Ale taky.
    Maji tam 20-25 milionu tun obili a je treba, aby to rus zacal rozvazet vsude ,protoze zacina nedostatek.
    Nejak petka za to, by pomohla vybudovani a zajisteni potravin v U.,potraviny , na ty 2.2 milionu uprchliku v Rusku..Ale hlavne zaruku,ze milony prezijou..
    S vyjimkou tech ,ktery nechteji, aby jejich populace prezili, ovsem.
    A sklady se uvolni na dalsi sklizen..Ktera ma bejt rekordni..

 5. Dalsi stripek do plynove mozaiky:
  Putin podepsal znarodneni plynoveho projektu Sachalin2.
  V Cechach to asi nic neznamena, ale tady je to velka vec.
  50% ma Gazprom, pak neco klem 30% Shell, ktery to chtel prodat Indum a asi 20% maji Japonci (soukrome firmy).
  Na Japonce byl uz par mesicu vedce dost extremni tlak jak z USA tak od spojencu (G7), aby projekt opustili.
  Japoncum se samozrejme vubec nechtelo, je to hrozne blizko a levne a spolehlive, ale to by jim vubec nepomohlo, protoze sankce jsou sankce a podilet se museji vsichni.
  Japonce zachranila az argumentace, ze musi premyslet, kdo by se jejich podilu ujal po nich. Samozrejme nikoho nejmenovali, ale vsichni mysleli na Cinu.
  Tam je to jeste blize, daleko uz americkych krizniku…
  Takze Japonci dostali tichou vyjimku z kolektivnich sankci na rusky plyn.

  Proto si myslim, ze tahle akce je zamerena na Anglany, jeste nez to Indii prodaji a Japonci se s tim svezli.

  Nebo to taky muze byt odveta za znarodneni ted trech tankeru Nemeckem?

  Zaroven Putin rekl, ze dodavky plynu budou pokracovat podle planu.

  To zrovna kdyz si zapad myslel, ze muze Rusku beztrestne zabavit statni rezervy, beztrestne uvalovat sankce a nasledky jeste svadet na Rusa a v posledni dobe jeste zabavovat a zasobujici tankery.

  Japonsky premier pozadal Bidena o dodavky LNG, takze ted se zacnou pretahovat americti spojenci v Asii a Evrope. Uvidime, kdo dostane prednost.

  Vidlak to dneska asi zase trefil, Ukrajina dejstvi II. – plyn prave zacina.

  https://www.reuters.com/business/energy/russia-decree-sakhalin-2-project-knocks-mitsui-mitsubishi-shares-2022-07-01/

  1. Nejedná se o znárodnění v klasickém smyslu – původní firma Sachalin2 (s procenty vlastnictví jak jste uvedl) sídlí na Bahamách, se všemi důsledky které z toho plynou, VVP ji jen „repatrioval“ 🙂 s tím, že pokud podílníci (kromě GP, ten automaticky) chtějí, můžou se přihlásit o svůj podíl v nové firmě (ale asi se tam změnili podmínky, dozor.rada a ředitelé atd.), jinak bude (podíl) prodán jiným zájemcům a jeho cena (v rublech) deponována ve prospěch původních. Tož asi tak, Rusko (na rozdíl od západu) neznárodňuje…

   1. Ta moznost prihlaseni se o sve podily prave neni vubec jista.
    Gazprom se asi moc bat nemusi.
    Ale ti ostatni urcite ano. A ze Rusove neznarodnuji?
    Vsechno je jednou napoprve, a drivi si na sobe nechali spipat dost dlouho. Pokud by to takhle pokracovalo, tak by byli pro smich.
    Japonci se samozrejme v prvni rade staraji o zachovani dodavek, protoze dobre vedi, ze toho moc jinde nesezenou. Budoucnost vlastnickych podilu je zajina, ale az ve druhe rade, nebo zatim nechteji cerit vodu.

    anglicka verzi mistnich novin:
    https://www.asahi.com/ajw/articles/14658654

    The announcement was vague about whether Japanese companies could continue to maintain its stake after the assets of the project operator, Sakhalin Energy Investment Co., are transferred to a new Russian company.

    That left open the possibility that the presidential order would lead to the seizure of the project by Russia.

    DeepL
    V oznámení nebylo uvedeno, zda si japonská společnost může i nadále ponechat svůj podíl poté, co budou aktiva provozovatele projektu, společnosti Sakhalin Energy Investment Co., převedena na novou ruskou společnost.

    To ponechalo otevřenou možnost, že prezidentský příkaz povede k převzetí projektu Ruskem.

    1. V kazdem pripade se mi to jevi pro Japonce jako velky sok, ktery necekali.
     Nekteri ted tvrdi, ze takove signaly byly uz drive, ale podle toho jak jsou vydeseni, tak si myslim, ze to byly spis kourove signaly.
     Jenom pro obraz: 60% z toho projektu konci v Japonsku, kde to predstavuje asi 9% celkove spotreby.
     Do dneska tu byl spise rozsireny „zapadni“ pohled na vec, a to ten, ze Rus musi byt za tyhle mezinarodni projekty vdecny, protoze nema technologii na tezbu. Tu doda zapad a Rusko se veze.
     Zkousel jsem jim to rozmlouvat uz pred mnoha lety, ale nemelo to smysl.

    2. „…tak by byli pro smich“
     Nemyslím, že tohle by byli pohnutky, na kterých je založena politika Putina, spíš bych viděl celou situaci jako návaznost na to, že státní duma nedávno schválila změny v zákoně o nerostním buhatství (Law on Subsoil). Tento ukládá všem zahraničním společnostem povinnost předat ruským právnickým osobám (rezidentům) licence na využívání ruských podzemních zdrojů (s nějakou přechodnou dobou) a imho Sach2 je jen první vlašťovka (jak jsem řekl, je registrována v daňovém ráji)
     There’s more to come…

 6. až se zima zeptá … tak se (dámy prominou) posereme.
  Právě mi přišlo oznámení o konci fixace na plyn společně s novým ceníkem.
  *
  leden 2020
  obchodní část 821,59 kč/MWh + poplatek 131,89 Kč/měsíc
  distribuční část 248,09 kč/MWh+poplatek 162,38 Kč/měsíc
  *
  srpen 2022
  obchodní část 3749,79 kč/MWh + poplatek 131,89 Kč/měsíc
  distribuční část 257,27 kč/MWh+poplatek 164 Kč/měsíc
  *
  Takže po celkovém přepočtu na spotřebu cca 1900m3/rok mi to dělá zvýšení ceny z 25000 Kč na 85000 Kč.
  Ještě že máme jen těch 16% inflace jinak bych se skoro začal bát

 7. Lejno chvíli popřemýšlí:
  potkáme se v Litomyšli!
  Tam jsou lidé prostí, hihi,
  přivezu jim svoje střihy.
  Pravé dětské uniformy
  podle nové EU-normy,
  s věšáčkem na samopálek,
  s kapsičkou na nedopalek.

  1. Sviť, měsíčku, polehoučku
   přes ten černý mrak.
   Jakpak se ti ASPEN líbí?
   Neškareď se tak!
   Já tam vstoupím, ty tam vstoupíš,
   vstoupí všichni, kdo sem přišli,
   fonLejnovou pozdravíme SPOLU v Litomyšli!

  2. Až mně slza ukápla nad tím nadšeným objetím pana premiéra s paní von der.

   Deštník nad dámou má sice držet pán, tady je to symbolika – náš deštníček je EU.

   1. Taky jsem si vzpomněla,jak se líbal Husák s Brežněvem. A ta její asistentka,darmo mluvit,přišlo mi,že Lejnová je jen loutka a řídí ji ta asistentka,ta jak se drala všude dopředu a do záběru…

     1. Probodla Gaia Lejno
      zvedlo se masařek hejno.
      Ať očima nebo nožem
      smrad nad smrtelným ložem
      line se kolem krajinou.
      Kdo zapláče nad zdechlinou?

 8. Nic není jak se zdá. Proč si myslíte, že cílem Putina je zničit Západ? Kdyby to byl jeho plán, dávno by zavřel všechny kohoutky a my bychom už dneska chodili pěšky a žrali brouky.
  Myslím, že Putin v tom jede se všema těma Fialovýma, Bidetovýma, Lejnama , Makarónama atd. a všecičko je jen divadýlko o mnoha dějstvích pro dementní ovčanstvo. Problém řadové ovce je, že si nedokáže představit, že by někdo mohl být tak zvrácený, aby pro svůj cíl obětoval miliony lidí. Co je finální cíl toho všeho? Nemám ponětí. Ale černobílé dělení světa na černé Rusko a bílý Západ ani náhodou. Je tam v pozadí něco mnohem zlověstnějšího. Tako zlověstného, že klidně dostane prostor k profilaci i Fialovej debilek, na kterýho by jinak sral zvysoka každej pes.

  1. Ano, to by snad stálo za úvahu, Datane, ale pokud by to mělo bejt úplně pode Vašeho nalinkování, tak se domnívám, že spolu s těma milionama obětovaných obětí by se svezli i běžný/prostý Rusáci. Pravda, vím kulovaný, jak se jim teď skutečně žije, ale nedá se Putinovi nepřiznat, že líp než třeba za Jelcina a Brežněva.

   Proto bych měl jinej závěr:

   Řekl bych, že furt víme kulovaný, jak a kam se ubírá ta REÁLNÁ DEMOKRACIE, kterou furt a furt na nás někdo zkouší!
   (stále víc a víc se mi ten terminus technicus, s kterým tady někdo přišel, líbí!)

 9. Zajímavé (tak, že to stojí za uveřejnění i Číňanům):

  KYJEV – Ukrajina začala ve čtvrtek vyvážet elektřinu do Evropy, řekl ukrajinský premiér Denys Shmyhal.
  „Dlouho očekávaný export ukrajinské elektřiny do Evropy začal,“ napsal Shmyhal na Telegram.
  Shmyhal uvedl, že první toky elektřiny z Ukrajiny šly do Rumunska s počáteční kapacitou 100 megawattů.
  Ukrajina má v budoucnu za cíl zvýšit kapacitu toků elektřiny do Evropy na 2,5 gigawattu, řekl.
  Podle Shmyhala má Ukrajina potenciál vydělat více než 70 miliard hřiven (asi 2,4 miliardy dolarů) ročně na vývozu elektřiny do evropských zemí.
  V březnu byla ukrajinská elektrická síť synchronizována s Evropskou sítí provozovatelů přenosových soustav pro elektřinu.
  https://www.chinadaily.com.cn/a/202207/01/WS62be4070a310fd2b29e69ac8.html

  1. Nekde jsem videl mapu ukrajinskych elektraren.
   Pokud Rusove zaberou jeste maly kousek, tak Ukrajincum tech elektraren moc nezbyde.
   Navic ten vyvoz je z nouze cnost, protoze vetsina jejich prumyslu stoji a tim klesla spotreba.
   Pokud by i pri zachovani soucasne prodikcni kapacity vyvazeli, jak chteji, znamenalo by to rezignaci na vlastni prumysl.
   Vsak taky pred valkou elektrinu dovazeli.

  2. Ukrajina nic vyvážet nezačala.
   Elektřinu vyváží i dováží minimálně 25 let: https://oec.world/en/profile/bilateral-product/electricity/reporter/ukr
   (v odkazu jsou data od r. 1997)

   Vývoz (v r. 2020 celkem 280 mil. USD): Hungary ($130M), Poland ($84.8M), Romania ($49.2M), Moldova ($12M), and Belarus ($2.99M).
   Dovoz (v r. 2020 celkem 196 mil. USD): : Slovakia ($148M), Hungary ($32.3M), Belarus ($7.77M), Russia ($5.28M), and Romania ($2.28M).

   Jediný rozdíl oproti minulosti je, že do r. 2020 vyvážela 2-3x víc než dovážela.

   Že Zelensky lže směrem dovnitř, je pochopitelné.
   Že lže úplně stejně i navenek, je již méně pochopitelné. Ale že tyhle lži šíří i západní mainstream, je již zcela nepochopitelné. To nás mají za totální debily, kteří si nezjistí, jak to je ve skutečnosti?

   1. Tady je podrobnější rozborka ukr. exportu a importu elektřiny za rok 2019:
    https://kosatka.media/en/category/elektroenergiya/analytics/eksport-elektroenergii-iz-ukrainy-vyros-v-2019-godu-na-4-9
    O tom, že by obrat mohl dosáhnout MILIARD eur/USD, nemohla Ukrajiny nikdy ani snít; vždy šlo o objemy max. do půl giga USD. Kladný rozdíl exportu a importu se v r. 2020 naopak prudce snížil a data za rok 2021 nejsou.

    Nějak mi uniká, co tou lží o „zahájení ukrajinského exportu elektřiny do EU“ kdo sleduje.

    1. Nevím, samozřejmě.
     Ale tak mně nějak napadlo, jestli to nemá souvislost s kurzem hřivna dolar v jakémkoliv účetnictví. Takhle je (při účtování elektřiny) alespoň 10x vyšší než je reálný kurz. Párkrát přeženou hřivnu přes export elektřiny za dolar a výsledkem je naprosto jiný, ale pro hřivnu naprosto příznivější výsledek.

 10. Campbell k našemu „vystoupení“ z EU:

  (..) Britské úřady budou zkoumat návrhy skotské vůdkyně Nicoly Sturgeonové na uspořádání referenda o nezávislosti. A Brusel bude pozorovat dění v EU v inflaci, marnosti a lži. Kabinet Sturgeonové 28. června totiž navrhl Londýnu uspořádat 19. října 2023 referendum o odtržení regionu od Spojeného království. Během projevu v regionálním parlamentu v Edinburghu upřesnila, že tato otázka bude předložena Nejvyššímu soudu Spojeného království.

  Česká kotlina to má jednodušší. Proč? Vystoupit (již) nemůže z EU, ani z NATO i kdyby náhodou zastrašení občané chtěli.
  Kdyby došlo k referendu o vystoupení ČR a mělo potvrdit přání občanů vystoupit z EU nebo NATO, přání nikdy nebude realizováno.
  Proč? To ví snad každý vrabec na střeše. Vypaření EU a NATO je v konečné fázi boje těžko představitelné.

  Po boji tomu bude jinak. Případný rozpad EU totiž představuje pro ČR rychlou možnost prosit o přijetí do SRN, přijmout roli věčně nespokojeného slouhy s možností ptát se: Proč Bůh ve Starém Zákonně vyžadoval zvířecí oběti? Souhlasu netřeba.

  28/29.06.2022

  Jan Campbell
  Další články – Jan Campbell, VIP blogy –

 11. NEMUSÍME V ZIMĚ MRZNOUT!

  V tom rozhovoru byl i odborník na energie, Vladimír Štěpán, který dříve sjednával kontrakty v Rusku na plyn a ropu. Nechce se mi to teď hledat , ale na YouTube má aspoň 10 rozhovorů s kdekým.
  Dle něj stačí, aby Fialláh zvedl telefon, vytočil číslo a někoho do Ruska poslal oficiálně, sjednat kontrakt. Nekupovali bychom přes Němce s 400% ní a vyšší, přirážkou. Ale tohle naše vláda nikdy neudělá!!!

  No a ohledně elektřiny, stačí přestat kupovat naši elektřinu přes německou burzu v Lipsku. Což Fialláh vyloučil, protože „musíme brát ohled na zájmy menšinových!!!!!!! akcionářů ČEZu. (Nějací „investoři“ z USA, o kterých se oficiálně nic neví, mají v ČEZu 30%. Vůbec není jasné, proč ten podíl vláda prodala! Jedná se, asi, o konglomerát politických zmrdů, USáckých a českých, kteří se napakovali, na úkor českého státu, stovky let dopředu. Hluboček & company, je se svými stovkami milionů, čučkař.)
  Přitom stát má právo menšinový podíl strategického podniku, znárodnit za náhradu. Takže omluva za nečinnost, právy menšinových akcionářů…

  O čem byl „slavný“ Fialláhův televizní rozhovor? Mnoho komentátorů kroutilo hlavami a nebyli z jeho canců, moudří. Ale je to jasné! Vláda vidí, že se řítíme do katastrofy. Tady nejde jen o topení, ale pokud vláda nebude jednat, o o destrukci českého průmyslu, budovaného generace. Který zanikne v konkurenci s ostatními evropskými zeměmi, kde nenakupují Ruský plyn draho přes Německo a totéž se svou vlastní elektřinou.
  Smysl toho zmateného projevu spočíval v tom, že Fialláh se tím VYVIŇOVAL PŘED VEŘEJNOSTÍ stylem „může za to Babiš“, z katastrofy, která může nastat a asi nastane. Protože, vláda problém nebude řešit. S ohledem na pokyny ze zahraničí či zahraniční „akcionáře“ a jednak i proto, že na řešení, personálně ani nemá…

  I kdyby Fialku někdo vydíral, má odstoupit. Ale on ne. Pátá kolona plní cizí zájmy a se*e na vlastní občany. Nejen v energetice. Jestli něco není v zájmu ČR i Evropy, je to válka. Ale česká vláda konflikt eskaluje, hlava nehlava.

  Tato vláda byla zvolena, díky úpravě volebního zákona na míru, na poslední chvíli. I přes výhradní, neférovou propagandu masmédií, ji volila menšina voličů. Tozn. , že vůle voličů, nebyla naplněna a jednalo se o podvod.
  Vláda má hájit zájmy občanů a problémy řešit. Dle odborníků na energie, je řešení „snadné“. Prostě někdo musí do Ruska jet a kontrakt uzavřít. Za 4 měsíce se to dá stihnout, tedy do zimy….
  Pokud vláda nic neřeší a přesto chce vládnout, je to velmi špatně. Má odstoupit. Už včera bylo pozdě!

  K tomuto závěru, po rozhovoru s odborníky na energie, došlo více komentátorů:
  Současná česká vláda, je vláda zločinců !!!

  1. Fiallah udělal přesný opak – na MZV zrušil oddělení pro vyjednávání s Ruskem. Prý bylo k ničemu.
   Byla o tom zprávička na Hovínkách, ale najednou ji nemohu najít.

  2. „Fakticky tady nebude plyn od 11. července.“ Přišlo varování, u kterého běží čas
   30.6.2022 10:28 dop. | On-line

   V pořadu O čem se mlčí, se sešli energetičtí experti Ivan Noveský a Vladimír Štěpán. V pořadu předestřeli chmurnou předpověď, ve které naznačili, kdy přestane do Česka téct ruský plyn a co to může pro tuto republiku znamenat. Padlo přesné datum.
   …….
   https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-Fakticky-tady-nebude-plyn-od-11-cervence-Prislo-varovani-u-ktereho-bezi-cas-707204

   1. Tenhle Noveský?
    http://www.novesky.cz/stranka/ciriculum-vitae/profesni-zivotopis/odborna-praxe/79/
    No potěškotě. Ten je v takovém střetu zájmů, že vedle něho je Babiš Mirkem Dušínem. Kromě toho má s energetikou společného asi tak skoro stejně jako já – tedy nic. Noveský je podnikatel „přes fšecko“ vč. fofrspekulací a o energetiku se vobšmejkl jen příležitostně v oborech, kde se dal nějak podojit stát (což je jeho hlavní podnikavecká činnost).

    Ten druhý „expert“ je to samé v bleděmodrém.
    Ta jeho společnost ENAS má roční obrat 150 000 – 1 milion Kč, žádné zaměstnance a poslední účetní uzávěrku z r. 2019.

    1. Občane vy jste jasný příklad blbce k pohledání. S takovým materiálem jako jste vy můžeme jít všichni s klidným svědomím rovnou do prdele.
     Proč to píšu, už jste se jednou ztrapnil ohledně doktora Jindřicha Rajchla kdy jste tvrdil, že je vlastníkem nějakého blíže neurčeného fondu. Tak jsem panu doktorovi tu vaši pomluvu sdělil. Obratem mě přišla odpověď, že na tom není nic pravdy a že vám to mám vyřídit. což jsem učinil , ale vy jste na to již nereagoval. Takže zalezte a přestaňte s pomluvami, jste trapnej.

     1. Rajchl Jindřich, JUDr., nar. 2.9.1976:
      R&D Technologies s.r.o. , IČO: 28930258, Spisová značka: C 153827 vedená u Městského soudu v Praze
      člen dozorčí rady, společník
      zprostředkování velkoobchodu, realitní činnosti, poradenství…
      XALU,s.r.o., IČO: 27913988, Spisová značka: C 126126 vedená u Městského soudu v Praze
      jednatel
      realitní agentura
      Czech Technology Investment a.s., IČO: 28911270, Spisová značka: B 15328 vedená u Městského soudu v Praze
      místopředseda představenstva
      zprostředkování velkoobchodu, IT, realitka, poradenství…
      Charta 2022, z. s., IČO: 14322978, Spisová značka: L 75954 vedená u Městského soudu v Praze
      předseda
      Za svobodu, z. s., IČO: 14246996, Spisová značka: L 75905 vedená u Městského soudu v Praze
      předseda
      Supertelo.cz s.r.o., IČO: 03222543, Spisová značka: C 228460 vedená u Městského soudu v Praze
      společník
      fitko, e-shop
      Trojská 132 s.r.o., IČO: 03584186, Spisová značka: C 233483 vedená u Městského soudu v Praze
      jednatel
      realitka
      Chop Down Records s.r.o., IČO: 05812704, Spisová značka: C 271238 vedená u Městského soudu v Praze
      jednatel, společník
      vydavatelství, výroba filmů a pořadů, reklama…

      Že bych psal o nějakém fondu, si nepamatuji; zejména ne o blíže neurčeném. Pokud píšu o podnikatelských aktivitách nějaké osoby, vždy jde o konkrétní údaje z OR a ARES – veřejných infozdrojů MSp a MF.

      Jo, ještě již neplatná engagement:
      ThinkSport, o.p.s., v likvidaci, Vymazáno, IČO: 24808229, Spisová značka: O 790 vedená u Městského soudu v Praze
      založeno 2011, zrušeno 2013
      člen správní rady
      FK DUKLA Praha a.s., IČO: 27796388, Spisová značka: B 12228 vedená u Městského soudu v Praze
      člen dozorčí rady 2008-2013
      Sport Management Think Tank s.r.o., IČO: 24748293, Spisová značka: C 171060 vedená u Městského soudu v Praze
      společník 2010-2013
      Organizační výbor Mistrovství Evropy ve fotbale do 21 let, o.p.s. v likvidaci, Vymazáno, IČO: 01695967, Spisová značka: O 1153 vedená u Městského soudu v Praze
      vznik 2013, likvidace 2018
      člen správní rad 2013-2014 (mj. spolu s panem Peltou)
      FANTASY SPORT a.s., IČO: 24206857, Spisová značka: B 17835 vedená u Městského soudu v Praze
      člen představenstva 2016-duben 2022
      STES a.s., IČO: 49704516, Spisová značka: B 10954 vedená u Městského soudu v Praze
      člen představenstva 2010-2013 (opět s panem Peltou)
      Tenisový klub Karlín Tesla z.s., IČO: 15273482, Spisová značka: L 1729 vedená u Městského soudu v Praze
      předseda 2018-2021
      Repre Football s.r.o. v likvidaci, IČO: 29006236, Spisová značka: C 159402 vedená u Městského soudu v Praze
      jednatel 2013-2013 (a zase s panem Peltou)
      SALEZA, a.s. (do r. 2014 SAZKA, a.s.), V konkursu, V úpadku, Zahájeno insolvenční řízení, IČO: 47116307, Spisová značka: B 1855 vedená u Městského soudu v Praze
      člen představenstva 2011-2012, místopředseda představenstva 2012
      Bioinova, a.s., IČO: 28452682, Spisová značka: B 26402 vedená u Městského soudu v Praze
      člen DR 2009-2016
      Interactive Systems a.s., IČO: 29139538, Spisová značka: B 18760 vedená u Městského soudu v Praze
      člen představenstva 2013-2018
      Fantasy Games s.r.o., IČO: 01992724, Spisová značka: C 297609 vedená u Městského soudu v Praze
      jednatel 2019-březen 2022
      GELP s.r.o., IČO: 05349958, Spisová značka: C 262297 vedená u Městského soudu v Praze
      člen DR 2017
      FUNTASY SPORT SE, IČO: 05443911, Spisová značka: H 1809 vedená u Městského soudu v Praze
      člen představenstva 2016-květen 2022
      FANEM Consulting SE, IČO: 05778972, Spisová značka: H 1867 vedená u Městského soudu v Praze
      člen představenstva 2017-2018

      Když to bude nutné, tak pro Vaše blaho ještě projedu IS CEDR – dotace.

    2. Ja Vam nevim, ale kdyz si projdu jeho sekci „co se podarilo“, tak vypada, ze s plynarenstvim mel co delat. Pokud to teda neni nejake hento dezinfo. 🙂

     Pripada mi jako pan, ktery to ma v hlave srovnane a co rika, ma vetsi hlavu a patu, nez pindy od nasivasi vlady o tom, ze musime mit energetickou suverenitu, a to nejlepe vcera.

      1. Dobre, fajn, ale co se Vam na nem teda nezda? Skrz plyn ocividne nejaky zkusenosti ma, sam tvrdil, ze primo byl u jejich budovani na uzemi CR, takze minimalne ta fyzicka infrastruktura mu proste nemuze byt cizi.

       Pripadne, vecne, co se Vam na jeho zaverech nepozdava?

       Narazil jsem uz na par mistech na nejake reci o tom, ze „pffff, nejaky Novesky, nejaka Vitaskova, nejakej Stepan, ti tomu prd rozumi“, ale uz jsem nikde nenasel, kdo ze tomu podle techto kritiku ma skutecne rozumet, popr. co konkretne na tom, co sdeluji, nejde a proc.

       … stejne jak za covidu nedoslo na zadne skutecne diskuse mezi MESES a „alternativou“ (prof. Beran a dalsi), tak zrovna tak neverim, ze dojde k nejake verejne odborne debate mezi zastupci ze skupiny Energie neni luxusni zbozi a nejakym – libovolnym, optimalne primo vladnim – oponentem. Tema je: jak zvladnout nadchazejici tri zimy.

   2. Experti a kazdej po nich opakuje a hazi na Putina vsechno, o co usiluje predevsim EU a vlady v cele s Usa.
    Tedy rozvrat nejdrive a potom konec, zanik narodnich a vsech statu EU .
    Tady zadny chmury nemaji ,nejsou za ne placeny.
    Navzdory tomu ze..
    Je to videt vsude kolem, ale vsichni si presto stezuji ,ze se vlady nestaraji..
    Taskarice povedena. Nejsou zase tak hloupy, aby to porad vykrikovali..
    Caubis, plnej opravdovych starosti , si koupil ve Francii celej zamek.
    Vsichni kritizuji vladu za rostouci problemy v republice ,ale to prave je jejich hlavni a nejdulezitejsi snaha..
    Rust problemu a nikoliv problemy rustu..
    Je s podivem ,ze se ignoruje prohlaseni kanclere Kohla o zruseni narodnich statu ,ktere probiha od 89..
    Co maji udelat ,aby kazdej pochopil,kdyz je s nima tezky porizeni..Nevim.

 12. Profesor Drulák se zasmál…
  —-
  Článek suše objasňuje některé technikálie, týkající se předsednictvím EU.

  Velmi zajímavý je i diplomaticky formulovaný náznak o funkci některých odborů kanceláře prezidenta republiky: Zdánlivě intenzivně jednat a přitom neinformovat prezidenta či izolovat prezidenta od informací, o kterých se jedná…

  (Podobnou taktiku informační blokády dlouhodobě uplatňovalo Sobotkovo předsednictvo ČSSD i vůči vlastním členům či poslancům.)

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Bude-ted-tedy-Petr-Fiala-pul-roku-lidrem-EU-Profesor-Drulak-se-zasmal-707293

  1. „Bez oligarchů by se Zelenskyj prezidentem nestal. Ukrajina členem EU nikdy nebude. Veřejnoprávní média respektují jen oficiální názor formulovaný českou vládou.“ – Petr Drulák
   https://xtv.cz/x-talk/bez-oligarchu-by-se-zelenskyj-prezidentem-nestal-ukrajina-clenem-eu-nikdy-nebude-verejnopravni-media-respektuji-jen-oficialni-nazor-formulovany-ceskou-vladou-petr-drulak
   ——————-
   Musíte si tak den nebo dva počkat, až bude rozhovor na XTV uvolněn z placeného režimu Premium. Ale Drulák za to čekání stojí.

   Jinak Drulák i tady:

   https://www.radiouniversum.cz/drulak-petr-4d-evropa-neni-velmoc-bude-chudym-skanzenem-pro-vylety-turistu-z-ostatnich-civilizacnich-bloku/
   (Celkem 4 rozhovory s Martinou Kociánovou.)

 13. Já si myslím, že pro zodpovězení otázky, kdy Putin zastaví dodávky plynu do EU je potřeba se na věc podívat očima zbytku světa. Putin dělá vynucené tahy, ale dělá dobré vynucené tahy.
  VVP očividně vsadil na budoucnost spolupráce se zeměmi, které jsou mimo náš slavný vyspělý západ. V počtu lidí a tedy potenbciálních zákazníků je to drtivá většina, co se týče výkonnosti ekonomiky podle HDP, tak už asi taky tento blok přečísluje naše údaje.
  A teď – jak se to může jevit nezaujatému Číňanovi nebo Indovi …
  1. Putin dodává plyn nejen na Ukrajinu, kdy „páchá agresi“, ale taky do EU a USA, odkud přicházejí jen sankce, dodávky zbraní proti RF a všemožné podrazy a úskoky => RF je jeví i v komplikovaných podmínkách jako obchodní partner, který se snaží plnit smlouvy
  2. Plynové a ropné problémy EU jsou způsobeny výhradně jejich vlastní činností, resp. jimi vyhlašovanými sankcemi. RF naschvály nedělá naopak i přes ústrky se snaží o údržbu produktovodů. Přečerpávací kompresory podle plánu údržby odeslal k revizi a opravě, ale dodavatel opravy (ze Západu) je neodesílá zpět … bo sankce. Další kompresory, které mají přijít na řadu k revizi jsou vymontovány, přichystány, ale z pochopitelných důvodů nebyly na Západ odeslány …. bo by se nevrátily … bo sankce.
  3. Putin, resp. RF v podstatě proti vůli EU a USA dokončil NS-2, produktovod může být okamžitě spuštěn, ale ten kdo plyn potřebuje, jej spustit nechce … bo sankce.
  I průměrnému nenadanému pozorovatel mimo náš slavný Západ se situace musí jevit tak, že RF dohody plní, přestože je cílem všemožných nepochopitelných ústrků a podrazů. RF je v pozici, kdy plnit smlouvy chce, ale odběratel sám o své vůli odmítá přijímat plnění. Nejčistší ukázka je splátka úroků za státní dluhopisy RF … peníze jsou, Západ ale nastavil podmínky tak, že znemožnil RF zaplatit. Přesto to VVP vyřešil – věřitelé si otevřou účty v ruské bance a tam na jejich účet ihned doputuje plnění.
  Zkrátka, za solidního je RF, za magora, který má plná ústa falešných hodnot a dvojího metru je Západ.
  Termín zastavení v NS-1 bych viděl shodný s termínem pro pravidelnou revizi posledního nutného kompresoru – a Putin bude moci 24 hodin do světa vytrubovat, že netuší, proč EU a USA nechtějí energie, když je mohou mít okamžitě … jen stačí chtít, RF chce … ten kdo nechce je Západ :-).

  1. Krasne shrnuti, skoda, ze hlavni media za pouziti stejnych informaci vydedukuji pravy opak.

   Ja byl jenom malicko pozmenil zaver:

   „I průměrnému nenadanému pozorovatel mimo náš slavný Západ se situace musí jevit tak, že“…
   … obyvatele EU ci jejich reprezentace jsou neuveritelne namysleni idioti, chovajici se extreme detinsky, notoricky lzou a odmitaji akceptovat realitu. Dale pak smlouvy jsou pro ne car papiru, ale velice radi svadi sve problemy na nekoho jineho…

   radsi toho necham, jeste by mohli tehhle blog zavrit. Myslim, ze pujde do tuheho.

   1. Obyvatele EU a jejich reprezentace jedno jest..
    Tyhle s podobnymi nazory na sve spouobcany a ostatni se stavaji ze vsech nejdrive udavaci a skudci ,za kazdeho rezimu../Maji vyse uvedena a dalsi motivy /.
    Navic pomahaji i dnesmu rezimu ze vsech sil. Jako podla spina.
    Nejdrive z nas rezimy chteji udelat to nejhorsi a pak prijde …
    Ted chodi vsude nejakej Hariri ,pobocnik Schwaba a krici , co udelame s temi nepotrebnymi 8 miliardami..
    Aby bylo jasno.

  2. Ano, kromě tohoto veskrze praktického pohledu je tu taky pro mnohé kultury zcela zásadní pohled zachování tváře.
   Bylo to víceméně natvrdo řečeno myslím Saudy – USA nás běžně podvádějí i v podepsaných dohodách, Rusko drží slovo i jen ústně dané.
   V míře toho, jak bude možné opustit sféru vlivu a dominance USA a přidat se ke sféře spolupárce v ruském bloku, bude takových prohlášení a případů přibývat.
   Toto je ten základní střet. Boje na Ukrajině jsou spíš jen jedním z jeho projevů. Tady zase bude enormní tlak USA na rozšíření konfliktu na ostatní sousední státy a výhledově i Evropu až k Francii.

   1. Gogo: USA opustili Kurdy kvůli Turecku. Rusko Sýrii přes palubu nehodilo. Být přítelem USA ke nebezpečné. Kde skončili v exilu Afghánci, kteří se přátelili s Američany, pokud se stihli dostat na letiště v Kábulu včas.

    1. To jsou jen ty viditelné případy. Těch dalších, kdy prostě někdo rozhodl a skrze moc USA to vynutil, bude moře – a zrovna ty země, kde USA demokratizovaly a které likvidovaly, tam se takové věci neodpouští. Ano, někdy se musejí přijmout, někdy se zobchodují, ale nikdy nejsou odpuštěny a ty konservativnější přístupy pak vyžadují mstu. Ponížení se tam vykupuje krví.

     Já už jsem mnoha lety sledoval nějaká videa, kde byly rozhovory s Afghánci. Většinou s pamětníky války proti SSSR. Byli tam i lidi z Panšíru. Shodovali se v tom, že Sověti byli nepřátelé, ale důstojní. A že zpětně vzato vlastně spolu bojovat ani neměli, že se nechali zneužít. Ta nenávist spojená s pohrdáním směrem k tehdejším okupantům byla hmatatelná.

    2. Pamatujete, jak před pár roky pozvali soudruzi z USA Íránského generála do Iráku na rozhovory a pak to tam srovnali raketou?
     Tehdy jsem se ptal, jak dlouho si myslí, že mohou takhle urážet ty země? Já bych si i tipnul, že tohle chování USA sblížilo Írán se Saudy a oba s Ruskem víc, než cokoliv by Rusko bylo schopno nabídnout.
     Jedna věc je pro ně soupeření a třeba i boj a něco úplně jiného je střet s takovou bezectnou špínou. Já si myslím, že už i pro ty tradičně pro-US Saudy bylo lidsky společensky nepřijatelné se nacházet pod US vlajkou. Byla jen otázka času, kdy bude reálně možné provést obrat bez obav z invaze nebo jiné formy demokratizace.
     A to už se těším na ty spravedlivě rozhořčené nebolševické Jasánky, co si najednou vzpomenou, že Saudové nejsou demokrati.

     1. Gogo: Atentát na generála, který tam jel vyjednávat, to bylo odporný. Přes sympatie k Trumpovi se tohle stalo za jeho vlády. Jen jsem myslel, že generála pozvali Iráčané a Američané potom hrubě pošlapali suverenitu Iráku, toho Iráku, který se snažili jako stát budovat roky. Stáhli většinu vojsk s tím, že irácká vláda už dokáže fungovat sama a potom ji takto poníží.

  3. Nekolik poznamek k imperialni strategii Ruska..
   Rusko ,samozrejme ,nemuze uz prestat bejt imperium.
   Musi si tak predevsim zabezpecit sve hranice. Dale zpacifikovat sve sousedy , kteri neustale povzbuzovani odjinud , se snazi a vselijak skodit Rusku..
   Proto musi imperium ,kdyz vidi nezbytnost pro svoji bezpecnost, vtrhnout i za sve hranice.
   Kdyz to neudela, brzy nebude.
   Znamena to postupne poridit si taky prirodne vyhodne hranice ,/jako mame napr. my/,a zkracene, pro lepsi zajisteni , co nejmensi zranitelnost ,proti kazdemu ..
   Treba na ucet svych mensich sousedu.
   Asi ty nejlepsi hranice , co kdy Rusko melo ,byly behem trvani SSSR.
   Ale vselijake sympatie k zapadu prevladly leckde, pres nezbytnosti politicke a hospodarske k udrzeni existence a trvani statu.
   S tim stoji a pada trvani imperia. /Usa,napr. takovy problem nemaji a nikdy nemeli/, ti ale v isolaci zpomalili..Ovladnuti sveta si ale chteji doposud poridit napr. politicko-fyzickou pritomnosti ,tedy navic vojenskymi zakladnami .
   Coz mel Rim a to je velmi zastaraly zpusob v dnesku.
   Maji ted rusove asi nejlepsi vojaky na svete ,kdy behem tri mesicu se vojak nauci, ziska zkusenosti v praxi a vse to, co jinak nejde.
   Muzeme pozorovat vyrazne zlepseni v bitvach. Ti se zkusenostmi je predavaji dalsim a o dobrovolniky nema VP nouzi , vyhrava..
   Ale generalove,je s nimi vzdy potiz , jsou vzdy v tomhle pozadu. Kdyz.
   Nejdrive to byli hrdinni obranci ostrova , potom zmizeli .
   Rusove se tam usadili na misto nich, aby zjistili az potom ,ze tam nemaji co delat a zmizeli taky. Mozna z duvodu lepsich zbrani dodanych nedavno pro ukry.
   Nebo zmenili nazor ,plan ,na pritomnost na ostrove, dulezitym pro dobyti Odesy.
   Zniceni tech del a baterii raketometu, probiha asi uspesne a dva Caesary vod Macrona, uz maji rusove . Najdou si v nich co potrebuji. Tedy zranitelnost zapadni techniky,predevsim .
   Situaci pomaha jak kazdej vidi zapad..Dodal a poskytuje zakazniky, spolehlive spojence a finance. Vseobecna negativita neschopnych ,v nefungujicim nahle krizovem systemu a zbytecna jeste rusum nahrava..Kdo by nebyl v soku.
   EU ,Usa,se domahaji pomoci a zajisteni plynu a ropy od arabskych ropnych statecku ,ale ti se dohodli a v 1973 a nahle zastavili dodavky ropy na zapad..
   Navic celkova situace, je tam neprehledna a jeste bude..

 14. Přátelé, proč ten pesimismus? Trošku se uskromníme, stáhneme topení na 12 stupňů, zavřeme fabriky, zboží koupíme u Číňana. … a Rus se může jít klouzat. Navíc jako prémii splníme cíle Green Dealu o 10 let dřív.

  To je krásná lekce Da-da politiky v praxi.

   1. No to je přeci jednoduché – do pohotovosti se přivedou všichni odborníci na LGBTQ+, rekreologové, specialisté na gender … a z výtěžku za jejich cenné konzultace nevzdělaným Číňanům a jiným zaostalým stvořením, získáme zlatem podložený Juan nebo Rubl nebo jinou BRICS+ měnu … a za tu pak nakoupíme ty věci o pracovitého Číňana nebo suroviny od zaostalého Ivana.
    Já celkem nechápu, kdo tohle nechápe, jak vůbec může být někdo tak hloupý a nedovzdělaný, že se na takovou samozřejmost ptá … 🙂
    Podle excelovských tabulek odborníků nebo síťových grafů nás čekají v budoucnu jenom samá pozitiva a sociální jistoty. A když úplně všechno selže, tak přeci máme Fialu, ten nás nenechá padnout … aspoň tak pravil.

 15. Že se blíží velký průser, je evidentní.
  Vlády v EU oprášily covida a připravují „lid“ na „protiepidemická“ omezení.

  1. však taky je na vzestupu. Z téměř nulového už 4 stovky denně jen v Práglu. No jo, imigranti a do toho ještě ta ovčí či jaká… hmm
   Ta bioliogická laboratoře jsou svinstvo. A kdo je financuje a provozuje?

 16. Tak já pořád počítám s tím, že plyn aspoň trochu v zimě bude (na příděl). Že bude cca 3x tak drahý jako loni a že na přitápění dokud nebudou tuhé mrazy to půjde. Pak přepnu na brikety a dřevo. Ony ty brikety jsou taky víc jak 2x tak drahé co bývaly, tak se mi je nechce kupovat na celou zimu, aby mi to pak jenom zabíralo místo. Už jsem je takhle nakupoval 2014 a půlka jich je tam doteď. Tehdy taky všichni sejčkovali a nestalo se vůbec nic.

 17. Hitem letošní zimy se stanou hliníkové termoizolační folie a silikonové podpažní torby umožňující temperovat potraviny na teplotu těla.
  Děti na podzim již nebudou sbírat kaštany a bukvice pro lesní zvířata, protože tyto plody se stanou součástí našeho jídelníčku.
  Z parků se rychle ztratí stromy a keře
  Ďákujemo, Fialoviči

 18. Já bych řekl, že příliš věříte konceptu „Geniálního plánu Putina na poražení tzv. západu a jeho všemocnosti“

  Když do toho modelu přidáte (podle reality) další hráče a zavedete jiná pravidla při řízení Rusi, než je ta geniální strategie všemi chápaná a do puntíku plněná, tak se vám na jedné straně obrázek zamotá, na straně druhé bude víc odpovídat realitě.

  Nebo můžete dál věřit tomu, že všechno jde podle plánu, jak říká Peskov a Šojgu.

  Já mám z toho spíš pocit, že jde o souboj v bahně, přičemž dvou invalidů.

  1. Souhlas, nejaky ramcovy plan urcite meli, ale to uz je minulost.
   Ja bych Rusum spise dal uznani, ze manevruji velice dobre s tim, co maji:

   Resuscitace Rublu se jim povedla na vytecnou a ani to moc nestalo.

   V novinach sice jsou „zpravy“ ze Rusove skrti plyn, ale malymi pismenky se pak dozvime, ze se sice jedna o rusky plyn, ale skrti tuhle Siemens v Kanade, tuhle Ukrajinci, nebo trucoviti Polaci, protoze sankce.
   Takze aspon te myslici mensine je zrejme, ze si plyn skrtime sami.

   Nova odbytiste na ropu si taky nasli rychle, ted to budlou muset nejak stabilizovat a dat tomu trvaly ramec.

   1. Jsou navíc diametrální rozdíly v plnění nebo aktivitě samotné. U něčeho se západem vyjebali očividně podle dobře udělaného a provedeného plánu, někde je to otázka interpretace, někde zase západní agenti sejmuli kus Ruska.
    A do toho bordel z obou stran.

    Jak moc chytrý plán je stavba NS2 a dodávky plynu tuto zimu?
    Dá se to interpretovat velmi různě a kdyby člověk vycházel z toho, že je realizován plán, bylo by to dost komplikované. Spíš to bude směs zájmů a bysnysu různých skupin a jejich konflikt.
    Podle mě v oblasti geopolitiky a kousku globálních financí to Rusko (nebo ten, v jehož zájmu to je a Rusko se svezlo) hraje poměrně dobře, zatímco v mnoha dalších oblastech jsou spíš těžké průsery. Přičemž průsery sice gigantické, ale občas neutralizované průsery na druhé straně.
    Např. to, že Rusko nepřistoupilo ke tvrdé hře u plynu (jak očekává Vidlák) je kompenzováno tím, že eurokreténi si ten plyn zakázali sami, resp. poslechli příkaz USA.
    A teď se dá motat klubko interpretací a dohadů, co byl geniální plán, co debilita a jestli náhodou jedna debilita neudělala z debility protistrany geniální plán.

    Já to interpretuju spíš jako plácání dementů v bahně a bojím se, že jsem zase na straně těch větších dementů.

    1. S radou pruseru byl taky souhlasil. Treba ty zabavene devizove rezervy. Nekdo rika, ze to bylo schvalne, no nevim, mozna…
     Ale s tim plynem bych rekl, ze nespechaji zamerne. Na skripec se taky napinalo pomalu. Navic na jare by meli vsichni ramena. Za chvili je Srpen, a to uz i politici vedi, ze zima se blizi.

     1. Sakura: divil jsem se, že ty devizy nechali v zahraničí k zabavení. Někdo říká, že bezprecedentním zabavení nečekali. Je i vysvětlení, že to byla nutná oběť k dalšímu kroku k dedolarizaci. Ne všechny rezervy šlo volně přesouvat. Některé devizy a majetky je možné koupit, ale ne odvézt z té země, kde byly dřív. Tohle vítězství Západu ohrožuje dolar a investice jiných států a miliardářů. Co si teď pomyslí Číňani, Indové, Arabové? Řeknou si, že peníze nejsou v USA nebo Londýně v bezpečí. Při změně v politice by o ně mohli přijít. Centra investic a bezpečné přístavy pro miliardáře se přesunou jinam asi Dubaj, Šanghaj, Singapur atd. Sankce poškozují obě strany. Hůl má dva konce.

      1. To je přesně ta situace, kdy se dá hádat o tom, jestli to šéfka CB nechala sebrat z totální debility (nebo škůdcovství), nebo v rámci geniálního plánu.
       Já na to silný názor nemám, a bylo by zajímavé mít data zevnitř. I v Rusku se to setkalo s velkým překvapením a nepochopením. Jak ta spoluúčast na krádeži státních rezerv, tak následná podpora Putina té osoby.

       Pro mě je to docela záhada, pokud bych to měl pojmout jako součást propracované strategie. Na druhé straně, se to dá vysvětlit poměrně snadno jinak – ale to je zase takové to čapkovsko-mejzlíkovské, prostě někdo by z toho udělal velký případ, já tam vidívám spíš trapně přízemní vlivy. Tak pardon, koho to bude urážet a bude se mě dokola ptát, na které straně stojím … já prostě tomu jen chci nějak elementárně porozumět.

       1. Jinými slovy jsi dobře zhrnul co by měl psát každý „nevím nic o cílech, důvodech můžu jenom hádat jestli vítězství nebo průser“ 😉

        Každý kdo napíše „toto měli super“ nebo „zde měli těžký průser“, když nezná důvod konání, co tím získali, nikdo nemůže říci zda cena byl super kauf nebo super prodělek.

        1. Já myslím, že se každý děj a výsledek musí hodnotit z pozic nějakého kriteria – nějlíp měřitelného nebo nějak uchopitelného.
         Třeba ztráta rezerv je jednoznačně průser z hlediska objemu drženého majetku. Proval první fáze tzv. SVO a ústup byl jednoznačně průser z hlediska vojenského i propagandistického.
         Naopak, prosazení plateb mimo dolarový systém je úspěch Ruska a průser pro USA.
         Něco je hra s nulovým součtem – průser jednoho je ziskem oponenta, někdy je vazba kooperativní. Někdy jsou ztráty šachovou obětí za lepší pozici.
         Myslel jste tento případ?

         Mně pořád připadne rozumnější a zábavnější se pokusit rozebrat ty případy do detailu než lidi okřikovat aby nic nepsali, když nemají jó echt zaručene přesné a kompletní data a znalosti k jejich interpretaci .. a mimochodem, má je vůbec někdo?

         1. U toho provalu první fáze SVO jste nevzal do úvahy obsazení Černobylu a získání kdovíčeho odtamtud. Tam vše proběhlo podle mne podle plánu. Ústup od Kyjeva byl malér z hlediska taktického, ale strategicky se to může v budoucnu jevit třeba jako výhoda či výmluva při obhajování následného planýrování západního Ukrostánu do doby kamenné. Měli přece možnost se vzdát. Všechno je to složité a já nemám zatím žádný názor, prostě nevím.

         2. Gogo: spíš z nutnosti z jejich pohledu než z geniality. Ne všecko šlo přesunout ze zemí Západu. Navíc nemohli se prozradit některými kroky než začali válku.

     2. Poslechnete vy mate radost a primo se tesite ..“za chvili je Srpen“..na ruzne problemy na nas vsechny a je videt, ze se nemuzete se dockat !!

      1. Musíte se na to koukat jako na příležitost, ne jako na problém. Západní civilizace už potřebovala pořádnou facku přes celou hubu, aby se konečně probudila a srovnala si priority.

       Bez mučení přiznám, že se vlastně taky skoro těším. Jezdím po slevových akcích jak motorová myš a vždycky, když skládám novou várku do sklepa, do spíže nebo do šopy, zálibně se rozhlédnu po plných regálech a jen tak pro sebe, aby to nikdo neviděl, si zamnu pazoury. Nejspíš při tom vypadám jak ten Žid z německé karikatury.

    2. Gogo, to bylo tak složitý, že doteď i po dvojím přečtení nevím na čí straně stojíte. Tedy kdo jsou ti větší dementi.
     Nechci radit, ale vycházejme z toho, že víme kulové. To je doufám jasné snad každému.
     Když víme kulové, tak nemůžeme ani náhodou zadávat nějaké veličiny do rovnice. Faktem je, že zatím vše jde sice pomalu ale jistě ve prospěch Rusa a když vše dopadne s plynem tak jak je to zatím rozjeté, tak jsme v pr… a ten prospěch se jen zvětší a vše se zrychlí.

     1. Já nestojím na straně ani mýtického Ruska ani mýtické Ukrajiny. Já tyhle hry nehraju.
      Já se snažím věcem a dějům porozumět, vytvořit si nějaký obrázek o situaci a podle toho se zařídit.
      Nehádám se s vámi o vaše kulové, já se snažím něco zjistit a s tím pracovat. Nečekám, že mi pornoherece předloží zaručeně kompletní a pravdivou informaci i s tím, na jaké straně musím být. Vám v tom nebráním, ale takhle já to dělat nebudu.

      Snažím se pracovat s tím, co mám a hledat to, co mít mohu. Nenutím k tomu nikoho, do diskusí nakukuju většinou proto, že hledám někoho dalšího, kdo to bere jako já. Ideálně koho bych přistihl při nějaké netriviální analytice něco od něj získal – zdroje, data, znalosti …

  2. „Já mám z toho spíš pocit, že jde o souboj v bahně, přičemž dvou invalidů.“
   Tak to je receno naprosto vystizne, palec nahoru.
   Jinak bych rekl, ze je tu hodne ctenaru, kteri to vidi obdobne jako vy, ale nechce se jim zapojovat do diskuze, kde prevlada hura-nazor. Nechteji rusit mistni kruhy, ani byt narceni z podvratne cinnosti, coz lze oboji pochopit.

   1. Co nam jest videt .
    …jsou to spis prusery tezke ,prusery giganticke ,obcas neutralizovane prusery ….
    Ja myslim ,ze je ted /tezce ,giganticky a neutralizovane/ Prepruserovano v Gogo…
    Nebo..“se vam obrazek zamota a na druhe strane bude vic podobny realite“…
    Obrazek ma proradne dve strany a velmi komplikovane.
    Nebo ..“jde o souboj v bahne a dvou invalidu“…Serm berlama? Nebo na bambitky?
    To bude to pruserovy bahno podobny realite..
    ..te myslici mensine , ze si plyn skrtime sami“‚ /Jako ten Bostonskej a myslici skrtic,je film vo nem , taky zjistil casem ,ze skrti on sam../.
    …“s radou pruseru bych souhlasil“….Prepruserovano a jeste odsouhlaseno.
    …“da se motat klubko interpretaci a dohadu ,co byl genialni plan a co debilita a jestli nahodou jedna debilita neudela z debiltiy genialni plan“…
    Neuveritelna relativita nahod sveta z debility do geniality a zpet..
    „A do toho bordel z obou stran“‚..Cesta ven bohuzel prepruserove ,Zabordelena..
    Ale nejdrive „vyjebali dle ocividne dobre udelaneho a provedeneho planu“…
    „Jak moc chytry je , /byl ,uz je hotovy a davno /plan a stavba NS2 a dodavky plynu na tuto zimu“.
    Myslim si ,ze zavest NS2 roury bylo potreba na dodavky plynu a na to neni nutna ,zadna chytrost. Kdyz ma hlad hloupej nebo obecni blazen ,tak se nazerou treba a bez moc a nebo malo chytrosti.
    Vse je hotovo a roura je plna zkapalnenyho plynu, kterej zapad pri kritickym nedostatku tvrdohlave odmita..
    Elementarne porozumet ,drahy Watsone..Nechtejme rusit mistni kruhy ,ani byt narceni z podvratne cinosti ,coz lze oboji pochopit…
    A pozor „je tu hodne ctenaru , kteri se odmitaji zapojit do diskuse, kde prevlada,
    hura-nazor.“..
    Hura nazory plni obzory i ty moje..

    1. Takze vam tech dva a pul diskutera zaplnilo obzory…fascinujici, rekla by Tereza. Ovsem zatim jsem necetl ani jeden protiargument, jen same vymluvy, anebo osocovani.

 19. Určitě jste si všimli, že naše země už osm hodin předsedá celé EU.
  Jistě jste na sebe pyšní – tak jako i já jsem.
  Kolik dobra teď vykoná Petr Fiala pro své ukrajinské spoluobčany.
  Kolik signálů vyšle zlým rusům.
  Kolik rozmáchlých gest na podporu EU, NATO, USA, Ukrajiny.
  Jen je škoda, že už nebude mít tolik času na řešení problémů ČR.
  Ále – komu by v takové chvíli záleželo na nějaké ČR…

  1. No já nevím, ale to Topolánkovo předsednictví skončilo blbě, naštvali tam Bulhary tou jakousi ptákovinou zvanou Entropa.
   Ale zase to ten umělec vystihnul, tedy spletl se o dost let, dnes jsme opravdu v tureckém záchodě.
   Tak snad to ten blbec ještě víc nepohnojí, při inteligenci Lipavského 🥴😲😳

 20. Vláda má již plyn vyřešen.
  Průmysl: majitelé naloží stroje na vlak a převezou je do Maďarska, Srbska, Turecka, Indie, …
  Domácnosti budou platit energie a paliva dle cen na burze. Ti bohatí prostě dají 300K ročně a ti chudí se nějak přizpůsobí.
  Co by se také dalo udělat jiného? Vlastně politicky se rozdá nějaká nepodstatná částka/dávka voličům.

  1. … a vláda vše bude řešit za pochodu ve stylu „Zkrachuje teplárna či dojde plyn, tak lidé ve vedlejším paneláku si začnou topit přímotopy či el. troubou. Vyhoří el. rozvody v domě. Vymrzne dům a popraskají odpady a rozvody vody. Když už budou hovna padat do nižších pater, tak vláda nařídí přestěhování účastníků zájezdu do soukromých domů ve městě.“
   Prostě nakupte popkorn a pohodlně se usaďte. Začínáme.

 21. Ta dámy a pánové, naše armáda pod novým náčelníkem se bude připravovat mimo jiné i na boj ve vesmíru.
  Sice nemají kapacitu ubránit týden ČR, ale budou cvičit, aby byli schopni ten týden odolávat i v kosmu 😀

  1. Tak pravdu máte v tom, že naše armáda neubrání ani svoje kasárna. Jinak chápu, že „nové koště“ dříve mete. Nový generál se bude chtít blýsknout, tak proč nebýt slavný za peníze daňových poplatníků a nevymýšlet další blbiny a hračky pro vojáčky za spoustu peněz. Taky se dá na vojenských zakázkách tak hezky krást… spousta z nich se dělá v utajovaném režimu a to se krade úplně samo. Ach jo…

 22. A co se stane, když Rus zastaví dodávky plynu? Většinu plynu spotřebuje průmysl- pekárny, sklárny, … Pro vytápění stále může zůstat plynu dostatek. Ovšem je ve hvězdách, zda budeme vůbec schopni si plyn koupit.

  1. Tak je pravdu, že domácnosti mají spotřebu cca 25 procent, ale pak se musí započítat domovy důchodců, nemocnice, zemědělská výroba, výroba jídla a dalších základních potřeba jako např. toaletní papír.
   Ono lze zavést nazpět ty komunistické stupně, ale i ty potřebují rezervy a výhled do budoucna, že bude komodita.
   A osobně věřím, že když dojede LNG tanker, tak prvně se saturuje Německo/Polsko a následné přebytky se pustí dál.

   1. Jaké přebytky?
    Kapacita Svinústí pokrývá zhruba třetinu polské spotřeby. I po plánovaném navýšení kapacity (s naší spoluúčastí, jak hrdě dojednal Fijalah) bude pokrývat o něco víc než polovinu polské spotřeby. Neboli my to zaplatíme (za spoluúčasti EU) a Pšonkové se pak na nás zvysoka vyse…..
    V Německu to samé, pokud nepojede NS (NS2), plánované terminály nebudou stačit ani němcům, navíc pořád je tam minimálně chybějící třetina polské spotřeby atd.

 23. No Vidlak to asi vi, ale pro jistotu to sem dam, protoze to v plynove atmosfere houstne:

  Nemecko zabavilo ruske LNG tankery.
  https://www.rt.com/business/558116-germany-seizes-russian-lng-tankers/

  Moc tomu nerozumim, protoze ty tankery mel v dlouhodobem pronajmu Gazprom Nemecko, ktery byl „docasne“ znarodnen uz drive.
  Takze Nemci zabavili tankery, ktere jezdily pro uz znarodnenou splecnost?
  Moc jsem to nestudoval, ale jasne mi to neni. Ani duvod zabaveni…

  Pokud nekdo mate vice detailu, postnete to sem.

  1. Pane Sakura.
   Zabavené LNG tankery.
   Nebudou přepravovat Ruský plyn,ale plyn z Kataru.
   Jak už se někde psalo,tankerů je strašně málo,pokud se bude muset dovážet zkapalněný plyn,z jiných oblastí.Tohle není budoucnost v které můžeme spokojeně žít,spíš jen odklad,než toho Rusa porazí v co doufají každý den.

   1. Porad mi to neni jasne.
    Ty tankery jsou v dlouhodobem pronajmu Gazprom Germany (znarodneno) pod kontrolou nemecke vlady. Takze muzou prece jezdit pro jakykoli plyn, treba do Kataru. Pronajem bezi.
    Proc je treba je ted zabavit?
    Navic k tomu zabaveni je treba nejaky teni treba formalni duvod.

   1. Dojčáci nám ukradli před 2 lety zásilku roušek. Okrádají nás na plynu i elektřině. Kradli, kradou a krást budou, pokud jim to projde.
    Až přijde na lámání chleba, bude to každý stát za sebe.
    Teda normální stát. Fialová pátá kolona bude krást taky. Ale ne pro nás všechny, jen pro sebe. Občané tohoto státu, jsou pod fialovou rozlišovací schopností…

 24. Nedávno proběhl rozhovor Jindřicha Rajchla se skutečnými odborníky na energie. To co říkali se dá nazvat jediným slůvkem průser. Pokračování tohoto rozhovoru s částí stejných odborníků uskutečnil pan Novotný ve svém pořadu „O čem se mlčí“ nebo nemluví, už přesně nevím. Podstata rozhovoru v pořadu je stejná jako napsal dnes Vidlák. Rus to zavře , my vychcípeme hlady a mrazem a v naprostém klidu. Všichni o tom už dávno vědí, jen odbory a vláda se tváří jako by se nic nemělo stát. Stane se a já se ptám, kde je Vidláku vámi mnohdy zmiňovaný Andrejko? To to nevidí, nebo si myslí, že to vše vyšumí? Ne je toho zločinu součástí.
  Poslechněte si všichni ten rozhovor a jděte mezi známé a ptejte se jich na co ještě čekají?
  Dnes už něco podobného psali na Seznamu. Proboha, psali na Seznamu, že se Němci strachují. Tak Němci se strachují a my v čele s Fialovým hnusem máme pro strach uděláno a stále šturmujem na Rusa a to proti Německu jsme na tom ve všech směrech daleko hůř.

  1. Hnidopich: Jestli je to takhle, potom se můžeme ptát, proč Kreml netlačil na prosazování Minských dohod skrz energetiku už dřív před rokem nebo dvěma?

   1. Nevím, jaký jste ročník, ale dřív to nešlo. PO Gorbově perestrojce se press a jistá skupina s presstituty rozjela jako ti naši libodemo. Bylo potřeba strašně moc věcí napravit, vybudovat znovu důvěru k vedení země a že nové vedení je neprodá a nenechá rozfrcat a vyrabovat a udělat z nich novodobé otroky / a to se u tak velké země neuděla za dne na den/, ale bude bojovat za ně a jejich, jim vyhovující styl života. Je div, že se nepodařilo amíkům dostat pod patronát armádu a další důležité státní orgány. Taky bylo potřeba zlepšit život lidí, který byl po řádění gorbojelcina podstatně horší, než se začíná včil ukazovat u nás. Na rozhodující místa bylo třeba dosadit proruské lidi a ne kolaboranty, kterých tam taky muselo být docela dost. Taky bylo potřeba se důkladně zorientovat ve světovém dění, ve všech těch kotrmelcích které my sice kritizujeme, ale oni museli vymyslet jak se tomu bránit. A bez příkras a zavádějících akcí.
    a k bábovi, nemůže zatím dělat víc než dělá, dokud se lidi nepřesvědčí na vlastní kůži. Myslím, že on ví co by se mělo, ale zatím nemůže dělat víc než dělá.
    Ono se to od skla a krytí víceméně anonymitou kritzizuje, ale představte si ty dopady toho co si myslíte že by se mělo dělat. Domylsete to do konce.

    1. Je to tak, pokud nepadneme na vlastní hubu, tak nepochopíme. Je to jediná – ovšem velmi krutá – cesta.
     Nezbývá než v koutku duše doufat, že pochopíme a budeme podle toho jednat.

    2. Základem je, že nebyli sankce, které znemožňují provoz schváleného plánu údržby zařízení, schváleného orgány v EU, protože přeci bezpečnost.

     Rus teď může říkat Německu „pustíme jakmile vaše firma Siemens dodá po údržbě zařízení, čekáme jenom na vás, jestli to je tak akutní, určitě vaši firmu přesvědčíte, že nemusí dodržet vaše sankce“ 😀

     U nás se dokola píšou věci „Rusko zbankrotovalo“ apod. a přitom se nikdo neptá co si o tom myslí jinde. Zkusili s obilím v Africe a zjistili, že když je hlad nikoho nezajímá „smrt bělochů na ukrajině“

     Svět čeká jak si Rusko poradí s válkou a sankcemi, protože když vydrží západ skončil jako někdo koho se mají bát. Tady se nehraje o počet mrtvých ukrajinců, boj je o vyšší sázky, tedy zda se musí západ poslechnout nebo se ukáží naplno „císařovi nové šaty“ 😉

     1. a stejně si myslím, že ten kanadský zásah je účinný jen krátkodobě. Jsou šikovný, takže je jen otázka času, než vymyslí jak to zařízení- doposud opravované v kanadě- opravit doma a za poloviční náklady a bez schválností. Hubu utřou jak kanaďani,- nebude práce, tak němci – nebudou many many.
      Myslíte že se pletu. Ten národ co dokázal první vypustit sputnika, vybudovat vesmírnou stanici a pod. že by si neporadil s takovou prkotinou – nevěřím. Oni to dokáží…

   2. Kreml přeci ani dnes netlačí na prosazování svých zájmů skrze energetiku. Rus dodává vše co dodat může. Že něco nejde je způsobeno sankcemi. Po 11.červenci to bude z důvodu, že je plánována údržba.
    V Německu se domnívají, že i to bude jen dočasné(chtějí tomu věřit). Rus je stále spolehlivým dodavatelem plynu.

   1. Tak baba nedelal nic hlavne ani kdyz byl u vesla, takze necekam, ze by se nejak nadrel ted.
    Jemu by nejvic vyhovovalo, kdyby se ten pruser udal za panovani petikolky, protoze pristi volby by pak bezpracne vyhral on.

    1. Mohu vědět co by měl dělat? On je ve vládě? Má rozhodovací pravomoci? Že místo po Fialovi zde dokola píšeš „Babiš“? Mě připomínáš ty samé lidi, kteří 30 let po revoluci furt dokola „to komunisti“.

     1. Neblekotej nesmysly a radsi se nauc cist.

      „Tak baba nedelal nic hlavne ani kdyz byl u vesla,“

      minuly cas si jeste snad ze skoly pamatujes, takze si najdi, jak dlouho byl tvuj milacek u vesla a co udelal pro levne a stabilni dodavky plynu.
      Myslim krome velke exhibice kolem Vrbetic, ta etuda se mu vazne povedla
      S Orbanem se nechal fotit jako nejvetsi kamos par dni pred volbami, ale to je tak vsechno.

      Ted je nejsilnejsi stranou v opozici, urcite by moh delat vic. Co treba svolat demonstraci na Letnou? Nebo aspon Vaclavak?
      Ale to ne, je to jedna a ta sama tlupa s Fialou a Aspenem Stredulou.

      Takze misto hysterickeho blaboleni bys mi moc pro zacatek rict, kolikrat byl jednat v Rusku o levnych a stabilnich dodavkach energii, jako jeho nejvetsi kamos Orban.

      ps. soudruzi byli u vesla pred 30 lety. babis loni. davat mezi to rovnitko je stupen demence o kterem jsem si myslel, ze se vyskytuje predevsim v Kyjeve a Bruselu.
      Mazej si dat par facek pred zrcadlem.

      1. Akce roku „Babis v Rusku kvuli plynu“ bych si pral taky. Kvuli tomu tajfunu ze strany dnesni petikolky, medii a Hrusinskeho. Tvl, pulka by jich dostala infarkt, na Letne by Milion chvilek snad i stanoval a v CT by byl on-line prenos Pruhonic.

       Fakt bych to chtel videt.

       1. No a Orban s tim vyhral volby.
        A jaky to jsou s Babisem kamosi.

        Jinak na CT si Babis doslapnout moh. Neudelal NIC.

        Shillerova mu pripravila seskrtani dotaci politickym neziskovkam o celkem slusnou sumu. Co udelal Babis? Hodil ji to na hlavu verejne a dal ji peknej kartac. Prepracovala to a na penize pro cloveka v plisni a jakuba jandu ani nesahla.
        Co tim chci rict? Ze za Miliony chvilek a profesionalni placene (z ceskeho rozpoctu) aktivisty/rozesirace si muze jenom ON SAM.

        Jinak pokud by polovina petikolky dostala kvuli levnym a stabilnim energiim infarkt nebo se poradne odkopala pred volbami, tak dneska nemusel mozna byt v opozici.

          1. Ale souvisí. Kdo tu nežije, tak neví, jak to tu skutečně vypadá. Nemůže to prožívat tady.

           Vy, Sakuro, jste stejný zarputilec jako H. ten má posedlost paní S., a vy jste zase posedlý Babišem. jak vás asi v Japonsku Babiš ovlivnil? Co vám konkrétně provedl?

          2. No,souvisi minimalne ta predstava, ze kdyby to Baba udelal, tak mu to vyhraje volby. Ani omylem. Na to jeste porad spousta lidi slinta jak Pavlovuv (sic!) pes pri jakekoliv zmince o Rusku. Ta masaz tady je prilis dlouha a intenzivni.

          3. Bravo, takze misto abyste uvedli protiargumenty na ma dolozitelna tvrzeni, tak se navazite do meho pobytu v Japonsku.
           Jako by to neco na mnou uvedenych faktech menilo.
           To je „argumentace“ hodna aktualne nebo ides. Blahopreji.

           A mejte laskave aspon trochu snahy a podivejte se do treba do Wiki jakou cestu usel Orban. A proc ty volby TED vyhrava.
           Vy si hrajete na ublizene, ze vas milasek Baba nemuze tohle a nemuze tamhle, protoze pry volby, a snite o Orbanovi a tvarite se, jako by Orban volby vyhraval od narozeni automaticky.

           A misto fnukani, ze kdyz nesedim v Cechach na prdeli, tak nemuzu nic vedet, mi odpovezte na moji jedinou otazku, kterou tu vsichni „diskuteri“ okate ignoruji:

           Co udelal Baba pro zajisteni levnych a spolehlivych dodavek energii???
           (jako muz byznysu musel vedet, co se riti, protoze energetici varovali pred pruserem uz mekolik mesicu pred padem Bohemia energy.)
           Takze CO UDELAL? Krome vyhostovani diplomatu, peknou hereckou etudou k Vrbeticim, Skripalum atd…

           Hloupe lzi, ze z jeho vlady energie problem nebyly, nebo ze kdo neni v Cechach nechape, odpovedi NEJSOU a zbytecne degraduji tenhle blog.

          4. „hlavně že do všeho kecám, že?“

           Dasi odpoved na moji jednoduchou otazku 🙂
           I Biden by vam zavidel vase argumentacni schopnosti.
           Jinymi slovy sam vite kulove, jste na diskuzi opakovane pristizen pri lhani, tak aspon urazite ostatni.
           Snad vas pan Janda pochvali.

          5. Alena Z. To chce klid. Díky anonymitě na netu, může být ta třešňa zavádějící. Klidně to může být nějaký zneuznaný soudruh v důchodě, třeba nedaleko nás, který má času habaděj a podle toho jak a kdy zde straší asi bude a snaží se dávat moudra. Nebo mu někdo za ta moudra připlácí. Kdo ví. Neříkám, že to tak je , ale podle toho jak se v Japan maká, docela bych tomu věřila. Navíc čsová pásma – Japan je včil 9 VEčER, takže pochybuji, že by zvládl opruzovat do rána a pak jít do práce.
           NJ kdo ví

          6. Sakuro, máte pravdu. Babiš je stejný křivák (nebo větší, protože je chytřejší), jako Fialenko. Za komunistů komunista, když to šlo, tak se stal milardářem (že by ucela poctivě?), když nastoupí fašismus, bude nejspíš… (aby mě nezavřeli, že).
           Rozdíl zde samozřejmě je, oproti Fialovi a jeho spolku je mnohem inteligentnější a taky o několik řádů lepší manažer. Morálně si o něm ale nedělám žádné iluze. A pokud jde o energetiku, je třeba jít zpátky až k tomu hajzlovi, který nechal prodávat elektřinu na burzu do Lipska.
           Mě osobně nejvíc děsí státní dluh. Už pěkně dlouho je nesplatitelný, ale co se děje poslední dva roky, to je síla. Většina lidí to moc nevnímá, ale to bude ta kapka, která zlikviduje zdravotnictví, důchody, policii, hasiče, … …hlasovací právo….zavede nucené práce (čti otroctví) za dluhy….soukromé armády…veřejné tělesné tresty…
           Ten trend růstu je třeba zastavit, ale projevil Babiš (ale i kdokoliv další) snahu ho zastavit?

          7. Někdo tady celkem nedávno poznamenal (autorovi té skvostné formulace se omlouvám, zapomněl jsem jeho jméno – podobně jako Karel Gott v písni „Je jaká je“ ani já nemám paměť na jména), že za Babiše to šlo do prdele a tahle vláda našla zkratku. – Babiš je za osmnáct a Fiala bohužel zdaleka není za dvacet bez dvou, ale daleko spíše za dvacet bez těch osmnácti.

           Tato země a její lid zoufale potřebují někoho, kdo je ne za osmnáct, ale aspoň za osmdesát osm nebo za víc. – Aspoň, ne ASPEN. To jsou dva zcela disjunktní pojmy.

          8. Vaclav: nerekl bych, ze to, co charakterituje Babise v politice je krivactvi, nybrz je to pragmatismus. Neklade ideovy odpor, zvazi vyhody a nevyhody a ohne se. Babis je opravdu manazer a nikoliv statnik.
           Coz vubec nevadi v klidnych dobach, ale v bourlivych uz ano. Pokud byl do lonskeho roku Babis akceptovatelnym mensim zlem, tak ted uz by byl jen zlem nejvetsim. Na charakteristiku osoby (a i dejinnych obdobi) je treba se divat z pohledu ruznych casovych useku. Neni jen jeden Babis, jako neni jen jedno Rusko, nebyl jen jeden komunismus atd. Kazda generalizace zastira vyrazne charakteristiky, jez v urcitem obdobi mohou byt jak prinosne, tak destrukcni. Churchill take nebyl jen alkoholikem, ale naopak jeho alkoholismus mu umoznil silacke vystupovani a reseni problemu, jez se v urcite etape ukazalo jako produktivni a zadny rozumny abstinent by nedokazal to, co on.

        1. Protože MAĎAŘI.
         Proč myslíte, že bylo Rakousko-Uhersko a ne Rakousko-Čechy?

         V ČR by Orbán nedokončil ani první funkční období.

         1. Ja vim jaci jsou Madari.
          Ale taky vim, ze kdyz Orban vypakoval Sorose i tou jeho nalejvarnou, tak Babis byl PRVNI, kdo mu nabidnu. utociste. Pekne v Praze.
          Chcete rici, ze to delal, aby se zalibil volicum? Ze Cesi Sorose a jeho provarenou neziskovku doma chteli?
          Ze by tim vyhral snad volby?

          To urcite ne.
          Takze za velice silny politicky-neziskovy nepratelsky sektor si muze Babis SAM. Neudelal proti tomu NIC. Naopak.

          1. Orbán je, Sakuro, Sorosovo vejce. Pravda, poněkud nevděčné.
           Pak to vzal přes místní „občanské forum“ a místní obdobu ODS k vlastenectví až nacionalismu (jeho vysírání proti Slovensku a Srbsku, které trvá dodnes, by nemělo být zapomenuto; „Krajanský zákon“ z r. 2001 je také ňamka). Kromě vlastenectví to je také oddaný klerikál (FIDESZ je členem Evropské lidové strany).
           V období 2005-20010 (hospodářská krize) se v opozici choval úplně stejně jako nynější pětikolka vůči Babišovi v období covidové krize. Vč. organizování pokusu o státní převrat.
           No, a od r. 2010 má ústavní většinu, čímž se stal de facto samovládcem.

           Orbán udělal pro Maďarsko leccos dobrého, leccos špatného a není důvod si ho idealizovat.
           Já bych ho za premiéra nechtěl.

           S Babišem jej vůbec nelze srovnávat, protože Orbán se politikou ŽIVÍ od promoce.
           Babiš oproti tomu naskočil do rozjetého rychlíku s rozbitými brzdami a s průvodčími, kteří průběžně přecvakávají dráty a hadice, aby se ten vlak náhodou nepovedlo zastavit či dokonce opravit.

         2. hmm sorosovo vejce já bych spíš že v začátcích nalítl podobně jako my s ejůnií, než se odkopali vo co GO. Je docela možný že je to podobné. Až začali klást jiné podmínky než slibovali tak couvnul. Což se nám bohužel nepodařilo a lítáme v tom.

          1. Orbánovi se podařilo zkrotit média, naši pitomci je nechali údajně svobodné.
           A navíc jsou tu Němci, kteří si stále dělají nároky na naše území.

        2. Asi máte pravdu, Ježibabiš toho moc neudělal, něco neudělal že nemohl, že by to pravděpodobně politicky nepřežil.

         Rozdíl mezi ním a vládci z pětikolky je, že tam kde by Ježibabiš neudělal, nebo udělal s nechutí, tam by pětikolka do toho šla z ideologických důvodů prsama.

         A další štos důvodů, proč raději Ježibabiš než pětikolka si můžete najít v našem mainstrému. Dokud o něm budou tak pěkně špatně psát, tak mám pevnou jistotu, že je o hlavu lepší něž pětikolkaři.

         1. Hura, prvni „normalni“ odpoved.
          Deuji a vicemene souhlasim, ale to z Baby porad jeho velky dil viny nesmyva, jak se to tu jeho uctivaci snazi predestrit.
          Pro vas je to proste mensi zlo, tomu rozumim.

          Pred casen tu nekdo vtipne napsal, ze petikolka i Babis vedou zemi do stejne prdele, ale Babis vam da na cestu koblihu.

          1. A kde ty koblihy rozdával?
           V Moravoslezkém kraji určitě nedával a podporu tu má velkou.
           Jen jestli ty koblihy nejsou mediální fáma jako ta, že tu komunisti vše zničili.
           Třeba jaderné elektrárny, vodní elektrárny, zemědělství.
           Akorát mi nejde do hlavy, že když zlikvidovali to zemědělství, jak jsem mohla tedy pracovat na porodně prasnic? Dnes už nestojí. Proč?
           Pracovala jsem i na kravíně, opět už tam krávy nejsou, proč?

      2. Nějak sis nevšiml, že za něj nebyla energie problém, proč by řešil něco co jej momentálně nepálilo. . To až pětikolka zrušila za jásotu prestitutů a libodemo všechny smlouvy .

       1. Nejak sis nevsiml, kdy zacly problemy s energii.
        Mala napoveda: Bohemia energy (aha, pro Babu maly problem?)
        Jste schopen pamatovat si dele nez 14 dni?
        Pokud mi tu budete tvrdit, ze problemy s plynem zacaly s valkou na Ukrajine, a tedy Babis je z obliga, tak jam pripravim hezke misto na mem ignore listu.

        1. Bohemia Energy padla kdy? Napoveda: to uz mel Baba „za par“ (a po volbach). To uz na nej rvali, at sedi, krmi prase a na nich nesaha.

         1. Aha, takze on se o pruseru dozvedel az z novin.
          Takze to neni o nic mensi nemehlo, nez Fiala.
          A odpoved na to, co udelal pro zajisteji levnych a stabilnich energetickych dodavek porad nikde.
          Jenom hloupe lhani a vymluvy.
          Uz se nedivim, ze je Fiala premierem.

        2. Co Vás nutí, abyste mne na ten list nenapsal. Já Vás taky většinou roluju, ale neměla jsem důvod to zveřejňovat. Tak důležitý a ženiální jak si o sobě myslíte – nejste.

         1. Aha, pristihl jsem vas pri hloupem lhani.
          Vase reakce?
          Snazite se me jakymsi neuveritelne hloupym zpusobem degradovat.
          Zkuste proste priste nelhat.
          A vitejte na mem ignore listu.

          ps. na to ze me vetsinou rolujete, celkem svedomite „reagujete“ na me prispevky.
          Takze dalsi hloupa lez.

          1. Já nevím, ale uvědomujete si, že vlastně tvrdíte totéž co Fiala a jeho kluci a holky, že Babiš neřešil to nebo ono a většina našich současných problémů je jeho vina, když tedy pomineme viny Putinovy. Vlastně jedou pořád jednu a tu samou linii jako minulé dva covid roky, kdy nic nebylo dobře všechno bylo málo nebo pozdě nebo špatně vysvětleno….dosaď si další každý sám. Nikdo, alespoň co jsem si tady tak stačila přečíst v minulosti i dnes z něho nedělá boha, ale promiňte vy se začínáte podobat vlkovi s jeho posedlostí Babišem. Chápu, že chcete-li obhájit svůj názor, tak musíte přitvrdit, ale je fakt, že pokud žijete v cizině (nic proti), tak můžete mít hafo informací, ale tu atmosféru tady, tu cítit nemůžete.

          2. @Sakura, Anna2, emaq a další

           Přátelé!

           Aniž bych se pouštěl do rozborů, kdo je čeho původcem, kdo si začal, etc., prosím: kroťte vášně a zklidněte hormon.
           Informační, estestický, přírodovědný a jakož i humanitně naučný přínos této kaskády vzájemných výčitek je míň než ho…, ehm, méně než nic, chtěl jsem říci; to je to pravé slovo. Kdyby jich tu nebylo, hodnota diskuse nejen že by neklesla, ale možná by i vzrostla.
           Mnohým z nás bylo už podruhé třicet, jiným potřetí dvacet, ba i více let – přece se, kurník šopa, nebudeme tady hádat jako domovnice.

           To sem mám pouštět občas nějakého trolla či elfa, abyste jeho působením nalezli ztracenou jednotu a vlídnost?

           No vidíte.

           Děkuji!

      3. Takže pro Sakuru je normální, že nebudeme nadávat za řešení současné situace tomu kdo to má řešit, že sedí a jenom mele pantem v hlavním čase, ale Babiše, který nemůže nic ovlivnit 😀

       Jooo, když člověk zdědí barák a ten dál chátrá, tak za to nemůže nový majitel, ale ten původní vlastník 😀

       Sakuro, chápu, že s takovou logikou jsi schopen odpovědět „nemel “ nebo „dej si facku před zrvcadlem“, když bych chtěl aby problém řešil ten co má rozhodovací pravomoci a já blbec nevěděl, že musím jít nadat Babišovi, že se neřeší bezpečnost dodávek plynu 😀

       1. Aha, takze kdo byl na zacatku pruseru osobne a neudelal vubec nic k jeho reseni nebo aspon zmirneni je vlastne z obliga, protoze ho mezitim volici vykopli.

        Jinak uchylujete se k primitivnimu bolsevickemu lhani, protoze ja jsem nikdy nerekl, ze Fiala si pocina dobre, nebo snad dokonce ze je bez viny.

        Ja jsem je tu zeptal, Co Baba UDELAL pro zajisteji levnych a spolehlivych dodavek.

        Odpoded ZADNA. jenom snuska neuveritelneho lhani a s energetickou situaci nesovisejich nesmyslu.
        A navic dalsi lez, ze nejvetsi opozicni strana nemuze ovlivnit nic.
        Tyhle telata si Fijalovou vladu opravdu zaslouzi 🙂

        Jooo, a kdyz zdedite rozpadajici se barak, tak za to opravdu muze ten predesly majitel. Ale premysleni boli, takze to bezte hodit Babovi a smirte se s nedrazsimi energiemi na svete.

    1. Neřekla bych, stačí si projít to minimum co řekla. Proti tomu tajfuna co pětikolkáři a press. A samozřejmě socani… Nějak jste si nevšiml, že zcela demokraticky většinově nezasahoval do práce jinostranných spoluvládců. I kdyby zasahoval, stejně by si jeli, jako jeli – po svém.
     Je to ubohé na něj vše svádět, a nevšimnout si že není monarcha, který většinově může prostě nařídit.

     1. Nesvádím na něj vše, ale nelze přehlédnout, že od návštěvy Langley bylo jakékoliv, JEHO KONKRÉTNĚ, rozhozhodnutí ve prospěch USA (od nákupu vrtulníků po Vrbětice) a v neprospěch Ruska a Číny. Takže lze odhadnout jak by se asi choval dnes.

   2. Bába že jako nemůže?
    Okamura má skoro každý den nějaké aktuality , když může tak upozorňuje na šílenosti okolo nás a Andrejko nic neřeší.
    Víte jak to je, když se chce tak jde vše. Nebo jste snad slyšela emo, že Babiš na ten průser co nás čeká nějak upozornil?

  2. Hnidopich

   NEMUSÍME V ZIMĚ MRZNOUT!

   V tom rozhovoru byl i odborník na energie, Vladimír Štěpán, který dříve sjednával kontrakty v Rusku na plyn a ropu. Nechce se mi to teď hledat , ale na YouTube má aspoň 10 rozhovorů s kdekým.
   Dle něj stačí, aby Fialláh zvedl telefon, vytočil číslo a někoho do Ruska poslal oficiálně, sjednat kontrakt. Nekupovali bychom přes Němce s 400% ní a vyšší, přirážkou. Ale tohle naše vláda nikdy neudělá!!!

   No a ohledně elektřiny, stačí přestat kupovat naši elektřinu přes německou burzu v Lipsku. Což Fialláh vyloučil, protože „musíme brát ohled na zájmy menšinových!!!!!!! akcionářů ČEZu. (Nějací „investoři“ z USA, o kterých se oficiálně nic neví, mají v ČEZu 30%. Vůbec není jasné, proč ten podíl vláda prodala! Jedná se, asi, o konglomerát politických zmrdů, USáckých a českých, kteří se napakovali, na úkor českého státu, stovky let dopředu. Hluboček & company, je se svými stovkami milionů, čučkař.)
   Přitom stát má právo menšinový podíl strategického podniku, znárodnit za náhradu. Takže omluva za nečinnost, právy menšinových akcionářů…

   O čem byl „slavný“ Fialláhův televizní rozhovor? Mnoho komentátorů kroutilo hlavami a nebyli z jeho canců, moudří. Ale je to jasné! Vláda vidí, že se řítíme do katastrofy. Tady nejde jen o topení, ale pokud vláda nebude jednat, o o destrukci českého průmyslu, budovaného generace. Který zanikne v konkurenci s ostatními evropskými zeměmi, kde nenakupují Ruský plyn draho přes Německo a totéž se svou vlastní elektřinou.
   Smysl toho zmateného projevu spočíval v tom, že Fialláh se tím VYVIŇOVAL PŘED VEŘEJNOSTÍ stylem „může za to Babiš“, z katastrofy, která může nastat a asi nastane. Protože, vláda problém nebude řešit. S ohledem na pokyny ze zahraničí či zahraniční „akcionáře“ a jednak i proto, že na řešení, personálně ani nemá…

   I kdyby Fialku někdo vydíral, má odstoupit. Ale on ne. Pátá kolona plní cizí zájmy a se*e na vlastní občany. Nejen v energetice. Jestli něco není v zájmu ČR i Evropy, je to válka. Ale česká vláda konflikt eskaluje, hlava nehlava.

   Tato vláda byla zvolena, díky úpravě volebního zákona na míru, na poslední chvíli. I přes výhradní, neférovou propagandu masmédií, ji volila menšina voličů. Tozn. , že vůle voličů, nebyla naplněna a jednalo se o podvod.
   Vláda má hájit zájmy občanů a problémy řešit. Pokud nic neřeší a přesto chtějí vládnout, je to velmi špatně.

   K tomuto závěru, po rozhovoru s odborníky na energie, došlo více komentátorů:
   Současná česká vláda, je vláda zločinců
   !!!

 25. Jak je napsané v článku – z pohledu Ruska nemá smysl na něco čekat, takže plyn se vypne. EU by to asi zvládla – ale musela by být solidární a zabránit panice. Počítám ale s přesným opakem – tzn. my (střední Evropa) budeme v Prčicích.
  Nejhorší ale je, že stále směřujeme k mnohem nebezpečnějšímu konfliktu. Zelenský podporovaný Západem stále tvrdí, že se nevzdají centimetru půdy – tzn. ani Krymu. Kosovští Albánci se mohli od Srbska odtrhnout i bez referenda, ale Rusové na Krymu se podle Západu od Ukrajiny odtrhnout nesmí – logiku v tom najít nelze. Že to může skončit jadeným armagedonem to nám radši nikdo neříká.

  1. MV: To je ten paradox, že pořád dekomunizují a zbavují se rusifikace, přejmenovávají města, ale tím víc jsou ochotní bránit hranice z doby Sovětů. Hranice určené Stalinem a Chruščovem jako ten nárok na Krym. Je to pořád dokola. Dá se připomenout Gruzie. Chtěli nezávislost a chránit svou kulturu proti rusifikaci. Získali nezávislost a hned začali gruzinizovatz Osety a Abcházce a divli, že těm se to nelíbí. Nárok na Podkarpatskou Rus a několik vesnic původně slovenských se opírá o Stalina. V otázce hranic je i ten největší banderovec stalinistou věrným ctitelem Stalinova odkazu. Normální lidi zatím hynou a přicházejí o všechno, ale ti veřejnou debatu nikdy neurčujou, kam směřuje. Směr určují různí radikálové a oligarchové. Většina lidí na Ukrajině chtěla tzv. Steinmeierův mírový plán v roce 2019, ale byli ukřičeni menšinou radikálů, kteří tenkrát nosili Kyjevem transparenty s hesly, že válka na Donbasu musí pokračovat bez ústupků až do úplného vítězství.

   1. “ ale byli ukřičeni menšinou radikálů“

    radikalove jsou vsude a je jich vzdycky mensina.
    problem nastane, kdyz maji podporu zvenci.

    Takzemame umirnenou opozici v Syrii, narodovecky smyslejici Ukrajince, bojovniky za svobodu v Libyi….
    dalo by se pokracovat, ale na to aby byl videt spolecny jmenovatel tohle staci.
    Takze nikdo nebyl ukricen mensinou radikalu, proste nam vzdycky spravny a bohem povereny (slova vetsiny americkych prezidentu) cetnik, soudce i exekutor nastolil demokracii.
    A podle toho to taky vypada.

    1. Sakura: je to tak. Měli a mají podporu ze zahraničí, které je využívá. Radikálové ale taky využívají slabost státu, kde není moc jiných sil. Od Majdanu je tam politika vyznačující se absencí rozumu. Chamtivost hrstky těch nahoře politiku a jejich oligarchickych sponzorů. Fanatismus nacionalistů. Naivita mnoha lidí z nižších vrstev ale i mládeže a intelektuálů, že v EU bude celé zemi dobře a pro ten sen stojí za to mnoho obětovat. politikům stačí dát peníze. Nacionalistům peníze, zbraně, důstojnické hodnosti, opravdovou moc. Většině lidí sen o EU, která se idealizuje a tím dnem můžou manipulovat davy desítky let. Držet před nimi lákavou odměnu a když se dav přiblíží vždycky s ní ucuknout. V tomhle Rusko prohrávalo, že Eurasijska unie takto atraktivní nebyla.

     1. Ale to má každý stát po celém věky, jedni tomu říkají diplomacie, tajná služba apod. Dělá se v jednom i druhém směru, takže brečet, že „to je ten hlavní viník“ jak Sakura je spíše úsměvné, neříkám, že to není jeden vlivů, ale dávat to jako hlavní důvod je vtip 😀

      1. Takze misto usmevu sem dejte ten seznam vasich viniku, a treba tam oznacte toho hlavniho, nebo rozhodujiciho.
       Ja jsem prstem ukazal. A krome toho jsem nikdy nerkl, ze to byl jediny faktor. To je vase primitivni lhani, ke kteremu se uchyluje nemajic argumentu.
       Vy se chovate jako petikolka, ktera lze a breci, ze Rusko skrti plyn, ale sve reseni/nazor nenabizi.

   1. 11. července začne na NS1 údržbová odstávka.
    Normálně trvávala 10 dní a pak byly dodávky obnoveny. Jenže letos tomu tak nemusí být a dodávky obnoveny nebudou: https://hungary.postsen.com/world/18700/Gas-supply-on-the-Nord-Stream-1-pipeline-may-stop.html

    Německo má hlavu v pejru a vyhlásilo nouzový stav, jehož součástí je i plyn na příděl.
    I UK má hlavu v pejru a … pozooor, virbl … žádá o pomoc Německo:
    https://www.theguardian.com/business/2022/jun/30/uk-coal-power-station-uniper-seeks-aid-from-german-government

  2. Ono jim furt nedochází, že v jednom má pravdu “ jaký by to byl svět bez ruska“ a patrně si myslí, že vyměkně a nespustí to… bude-li nevyhnutí – jako s těmi amickými chemickými a jinými laboratořemi na ukradině … tak spustí…..

   1. Pred casem byly zverejneny telefonaty prez. Kennedyho s vrchnim velitelem US army (jmeno ted nevim).
    Je tam jasne receno, ze neveri, ze SSSR pujou do jaderne valky proti USA a tedy pokud selzou jednani, tak nastupuje full scale invaze Kuby se svim co k tomu patri.
    Masivni bombardovani atd.

     1. Invaze na Kubu a bombardování bylo připraveno. Generálové ho chtěli. Kennedy zvolil mírnější možnost tzv. Námořní karantény okolo Kuby. Dal Chruščovovi šanci k jednání. Kdyby se na hranici karanténní zóny sovětské lodě nezastavily, válka by začala. Naštěstí nebyli tak neústupní jako USA a NATO při vyjednávání během zimy, kdy argumentovali, že každý stát včetně Ukrajiny může vstupovat do kteréhokoli bloku. U Kuby mohli Sověti začít světovou válku, kdyby neústupně se odvolali na to, že pluji mezinárodními vodami do jiného nezávislého státu, který je pozval. Jakým právem je Američané zastavili a určovali, jaké zbraně nesmí být na Kubě? Právem rozumu a zásady, že stát nemůže budovat svou bezpečnost na úkor bezpečnosti jiných. Touhle zásadou se letos ohánějící i Rusové. Problém je, že v době hypersonickych raket bude za chvíli každý v dostřelu každého a doba pro reakci se snižuje. Tím roste riziko chyby.

      1. vystizny popis, ale pro mistni mylitele proste od Kuby mazal az se mu za patam prasilo. stejni myslitele nedavno oslavovali vitezstvi ukrajinske armady u Kyjeva a vyhnani Rusu.

       1. Naposledy, malér je v tom, že já v té době už byla dospělá, tu dobu zažila a dost se mne to týkalo. Na rozdíl od těch, co si to včil přečtou na WIKI či přežvýkané na netu.
        Sorry.

       2. A USA mazali poté rovněž z Turecka se svými zbraněmi v reakci na kterém vlastně SSSR na té Kubě hodlal ty své umístit.
        Prostě jeden mazal odtud druhý tamodtud. Důležité je, že se nakonec dohodli.

       1. Kdyz jsem byl jeste v Cechach, tak platilo „na hruby pytel, hruba zaplata“.
        Prectete si „argumentaci“ meho preddiskutera, a urcite uznate, ze jsem jeste velmi slusny.
        Ja poukazu na historicka fakta, podlozena autentickymi dukazy.
        Odpoved je – do cehos tu dusu dal…
        To se na me nikdo nemuze zlobit, ale takovahle vemena maji u me cestne misto na ignore listu.
        Dobre vite, ze mi jine nazory nevadi. Ale je to styl demadogicke „argumentace“, nebo spise urazek pri naproste absenci faktu, ktery nemusim snaset.
        Proto jsem taky otevrel diskuze na seznamu a idnes jenom jednou a naposled.

        1. No přibrzdit by se z vaší strany slušelo, ne že ne. Uvědomujete si, že ema je ženská? A vy na ni s vemenem.
         A nevšimla jsem si, že by ve svých reakcích byla hrubá.

 26. Každá hůl má dva konce, jak ukazuje případ těch dividend.

  Hadí ostrov je už prostý vojenské přítomnosti. Možná tam symbolicky někdo vztyčí ukrajinskou vlajku, ale nevěřím, že by tam mohl kdokoli držet posádku do konce války. Dostřelí tam obě armády. Ukrajina má své vítězství hojně medializované. Blokádu na moři udržují lodě. Ostrov v tom rozhodující není, když tam není žádný důležitý přístav. Půda je kamenitá, nešlo jim se tam zakopat. Kupodivu ani SSSR ani Ukrajina v poslednéch letech nikdo ostrov neopevnil.

  Rusové mají ve zvyku ustoupit tam, kde dojdou k názoru, že není nezbytné místo držet a stojí je to příliš mnoho. Kvůli propagandě ho držet nebudou. Ústup od Charkova byl ze stejného důvodu. U ukrajinské armády je jiné rozhodování pod politickým tlakem, že pořád posílal štáb další jednotky do míst skoro ze všech stran ostřelovaných přesilou ruských děl a raketometů. Míst, které skoro nešlo zásobovat. Větší smysl by dávalo jednotky dalších sledů nechat stavět druhou a třetí linii opevnění. To obětování tisíců mužů kvůli držení některých výběžků fronty ze zvláštních důvodů je něco děsivého až nepochopitelného. Nemůže z toho člověku být nebýt zle, když na to pomyslí.

  1. je otázkou, co se v těch výběžcích nachází, že je tak urputně brání, obávám se že se budeme divit aji ušima.

   1. Ema: mají politický význam, že drží každý kousek území a neustoupí. Význam pro propagandu uvnitř země i vůči Západu, že proto stojí za to tam posílat zbraně. Využívají opevnění budované několik let i tam, kde opevnění není, získávají čas tím, že válku vedou způsobem, aby boj ve městech byl co nejhorší a nejdelší. Má to šokovat veřejnost Západu a získat čas, aby zatím vycvičili další vojáky a čekají, že dostanou další zbraně. Jediné město nepřihlásili za otevřeně město, jak to mezinárodní válečné právo umožňuje. Nevýhodou je, že obětují vojáky z nejlepších jednotek, kteří při výcviku s novými zbraněmi budou chybět. Hodně mužům odvedeným do armády nebo kteří se přihlásili k teritoriální obraně to vadí, že je posílají do takových výběžků, kde se nedá delší dobu přežívat.

  2. Vyklizení Hadího ostrova Ruskem je rozhodně pro Ukrajinu z hlediska vojenského zisk. Rusko díky němu mohlo relativně snadno ovládat přístup (šířka asi 250 km) do Oděsy ze dvou stran, teď to bude mít složitější. Na lodě se moc spoléhat nedá, viz zkušenosti.

 27. V KV ? Tak napiste zda a jak se tam zmenil rusky narativ, obchody znacene azbukou, jidelni listky, reci mistnich o rusech, apod. A ja bych se zavery cekal na toho 11.7. pak bude mnohem jasneji a nebude se to dat okecat.

  1. Já bych počkal 5-6 let potom co rus zastaví plyn, a ukáže se jak na tom bude ekonomika EU a Ruska, pak si řekneme, když lidi budou mít problémy jako rus v 90 letech zda budou nadávat na rusa nebo na eu a naše představitele 😉
   Jasně, lze jako ty říci, že přesně jak se zastaví plyn a lidi ještě nepocítí dopady, tedy bude falešné ego a ty přijdeš a budeš se ptát „co si myslíte o rusovi“, to pak každý bude hrdě „je to svině“, jo, Hulvath navrhuješ dle mě ideální čas kdy se ptát pro propagandu ne pro pravdu, máš k tomu důvod nebo jenom „omyl“?

  2. Ale toho 11.7. se to v klidu okecá, vždyť Fijalah řekl, že tak naplněné plynové zásobníky jsme v životě neměli (aby taky ne, kdo by dělal zásoby na jaře a měl celý rok plné sklady, když skladové zásoby jsou fuj fuj v každé firmě). Sice zapomněl na to, že zásobníky nejsou naše ale jisté německé firmy, tak se už těším, jak budeme Němcům znárodňovat majetek, protože dobrovolně to nedají. A i když dají, od 11.7. z těch zásobníků budeme čerpat plyn pro průmysl (bo ten nejde zastavit, jinak nezaměstnanost = chudoba, zima, nasraní občané) no a za 3-4 měsíce, neboli těsně před zimou jsme na suchu. A včil co dál? Přestanou sankce nebo se spustí NS2?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *