17 července, 2024

Jak se to teď vlastně jmenuje?

Dnes bych se chtěl pokusit o rozvinutí včerejších úvah o našem západním světě a jeho hodnotách. Já sice ještě nejsem žádný pamětník, ale stihl jsem se narodit ještě v osmdesátkách, učitelku jsem ještě oslovoval „soudružko,“ ale na nějaké hlubší pochopení Sametovky jsem byl ještě moc mladý. Jen si pamatuju, jak ve čtvrté třídě soudružka paní učitelka dokolečka dokola vykřikovala, jak je tu všechno zhuntovaný, jak ti komunisti všem lhali a když jsem to řekl tátovi doma, tak ten jen suše opáčil, že možná je opravdu všechno zhuntovaný, ale pořád je co krást.

Do práce jsem nastoupil v roce 2000. To už jsem měl za sebou celé devadesátky a spoustu vášnivých mladických debat o tržní ekonomice. Trh byl mantrou největší, stát musel být malý, neměl do ničeho zasahovat, trh byl alfou i omegou, bo kapitalisté vytvářejí hodnoty a živí zaměstnance. Sice jsem tomu úplně nepodlehl, protože i když se táta stal živnostníkem, glosoval tehdejší dění velmi potměšile a stále zlomyslněji, ale když jsem začal pracovat, byl pro mě můj zaměstnavatel tak trochu Bůh.

Pak jsme vstoupili od EU, já jsem práci několikrát změnil, naučil jsem se v tom chodit a přibyly další hodnoty. Tentokrát už evropské, ba globální. Nebát se být zadlužený, být světoobčanem, nevadí, že se výroba přesouvá do Číny, protože to je dobré pro spotřebitele… Malé krámky mizely, ale rostly Kauflandy, burza propojovala všechno a zemětřesení v Japonsku se projevilo na cenách u nás a novináři nám to s vážnou tváří vykládali jako nezpochybnitelnou pravdu. Postupně si trh převzal i vodovody a kanalizace, stát zprivatizoval plyn, benzín i banky, elektřina se začala kupovat přes burzu protože liberalizace nám zajistí levnou energii… pak přišla agenda lidských práv, liberální demokracie, mistrování jiných států, že nejsou jako my a nakonec i vojenské intervence pod falešnými záminkami. Kompletní evropské hodnoty, které zcela logicky u nás ztělesňoval pornoherec. Kdo jiný že?

Po celou dobu jsem měl pocit, že všechny ty hodnoty tu byly jen jako záminka k obírání prostého lidu. Ale chápu že svět se propojil, zliberalizoval, firmy začaly opravdu myslet globálně, levná ropa zajistila, že se všude na světě vyrábí jen přesně to, co tam jde nejlépe a všechno se přepravuje just in time. Chápu, že český výrobce klobouků soutěží s výrobcem klobouků v Austrálii, protože doprava je tak levná, že její cena v ceně výrobku téměř nehraje roli.

Chápu, že se uchytí jen ten nejlepší zpěvák, nejlepší umělec a nejlepší režisér, protože celý svět může poslouchat jejich hudbu a koukat na jejich filmečky a nějaké lokální nemehlo se prostě nechytá. Chápu, že globální tlak směřuje i na ty průmyslníky a velké konglomeráty, protože kdo chvíli stál, již stojí opodál.

Všechno to chápu. Dovedlo nás to k chytrým telefonům za pár korun, k levnému létání, levným potravinám pro osm miliard lidí, apod, apod. Ale chápejte prosím zase mě, protože si myslím, že jsme za to zaplatili příliš vysokou cenu. Globální evropské hodnoty byly zaplaceny vším, co jsme považovali za evropský sen. Zaplatili jsme to drahým bydlením, pracovním stresem, trvalým tlakem shora i zdola, zaplatili jsme to pozdním zakládáním rodin a bezdětností. Nikdo se nás neptal, jestli to takhle chceme, jen nám furt tvrdili, jak je to pro naše dobro.

A teď najednou… začala válka. Vlastně se moc neliší od válek, které vedl náš transatlantický bratr. Prostě si velký stát řekl, že mu něco nevyhovuje, zatlačil na menší stát a protože se ten menší nepoddal, tak se do něj pustil. Od amerických intervencí se to liší vlastně jen tím, že Rusko to dělá s menším počtem vojáků, nedělá to na druhém konci světa, nepoužívá tolik hi-tech hraček a nevadí mu větší ztráty.

Ale najednou je všechno jinak. Ten slavný volný trh ztělesňovaný tržními cenami vytvořenými na burzách už najednou není hodnota. Najednou se dají dělat zcela netržní opatření. Dokonce tak moc netržní, že náš liberální západ uvažuje o diktovaných cenách za (ruskou) ropu. Tak já najednou nevím… není to vlastně už henten komunismus před kterým jsme třicet let utíkali a nechali se pohánět volnotržní knutou? Co já absolvoval polemik a hádek na toto téma a teď najednou naše vzory zavádějí přesně to, čeho jsme se museli po roce 89 zbavit, třeba i za cenu vytunelovaných miliard.

Najednou se dá celý ten volný trh docela snadno omezovat zákazem nákupů zlata, dá se omezovat zabavováním oligarchických jachet… a to ani nemluvím o dávno kritizovaných dvojích metrech, kdy nám strašně vadí sekulární Asad, ale nevadí nám tmářský Saúd.

Pamatujete, není to tak daleko zpátky, kdy nám říkali, jak se super být v EU, protože můžeme cestovat bez pasu a pohodlně? A ejhle, teď nám říkají, že nikam cestovat nemáme, protože necháváme moc velkou uhlíkovou stopu. A směřují k tomu, aby nám to normálně zakázali. K čemu nám ta EU vlastně byla? Aby nahradila Moskvu, jen uplatňovala mnohem přísnější dohled? Říkali nám, že Evropská Unie je o svobodě, ale jezdit bychom už neměli a pro jisototu nám už omezili svobodu projevu. Nejprve nám říkali, že my občané jsme zaměstnavateli svých politiků… a teď nám naši zaměstnanci řekli, že nerozumíme světu a je třeba nám informace omezit. Jourová se už dávno nechala slyšet, že vypínáním nepohodlných webů to jen začíná a J.X. Doležal napsal článek, že svoboda projevu se dá zachránit jedině cenzurou internetu.

Říkali nám, že EU je zárukou míru… a teď nám všichni celkem unisono opakují, že jsme ve válce, o které si tady myslíme, že bylo osm let času na to, jí předejít.

Jak se ten dnešní režim vlastně jmenuje? Kapitalismus už to není. Volný trh už to také není. Volné cestování už to také brzy nebude, už to není ani právo na soukromý majetek, protože se zabavuje jak na běžícím pásu a nikdo neví, kdo další bude postižen. Do EU už přijímají kohokoliv a jakkoliv… kapitál z EU se stěhuje do Dubaje a vrchní ODSák Fiala nám říká, že stát hospodaří lépe než soukromé firmy a proto musíme mít znovu dohled nad energetikou… Třicet let nám říkali, jak se super žít na dluh a teď nám to vyčítají… Deset let nám dávali dotace na plynové kotle a my, co jsme to odmítli, tak nám nadávali, že ničíme přírodu. Teď nám z ničeho nic začali říkat, že plyn je fůůůj, protože je z Ruska. Když do davu vjížděl kamion, nebo když vystříleli Charlie Hebdo, tak se nesmělo generalizovat a šlo vždycky o činy jednotlivců. Jejich soukmenovci za nic nemohli a byli hodni ochrany. Teď najednou je nejen možné, ale přímo žádoucí, mluvit o mongoloidních hordách. Žádný Čulík se za ně nestaví, když jim zakazují cestovat, studovat a nebo jim berou majetek. Najednou jsou všichni Rusové jedna banda i když mají na Putinova rozhodnutí asi stejný vliv jako my na rozhodnutí Joe Bidena.

Mluvili o svobodě, ale omezovali ji. Mluvili o hodnotách, ale klidně porušovali. Mluvili o právu, ale zaváděli bezpráví. Mluvili o míru, ale bubnují do války. Mluvili o trhu, ale zavádějí protitržní sankce dopadající především na nás. Mluvili o demokracii, ale klidně financují Majdany. Mluvili o univerzálních lidských právech, ale mysleli na své zájmy.

O umírněných hrdlořezech z Islámského státu ani nemluvím, stejně tak nemluvím o tom, že stále nikomu nevadí, že jsme i s Havlem zaútočili na Irák na základě vyfabulovaných záminek…

Co to u nás na Západě vlastně vládne? Jaké hodnoty máme uctívat? Nějak se v tom nedokážu vyznat. Které hodnoty ještě neporušili? Co čistého tam v Bruseli nebo v Praze zůstalo?

Jakube Jando, běž kandidovat na prezidenta, hodím ti to. Jsi pro tento režim vskutku ideální kandidát.

199 thoughts on “Jak se to teď vlastně jmenuje?

 1. ProMoPro2.

  Kdo ozvučí konference
  kdo ozvučí sály?
  Kdo dá prachy do kredence,
  někdo olysalý?

  Minule to zchlamstnul Saša
  chlupatý, až hrůza;
  sedí v brusli jako paša,
  unikla mu blůza.

  Blůza modrá nebo s pruhy
  fasovaná v base,
  měl tam sedět spolu s druhy;
  Saša všecko spase.

 2. Rusové odpluli z Hadího ostrova. Ukrajinci mají především vítězství pro povzbuzení morálky. To je ten rozdíl, že Rusové vyklidí pozice, kde jsou vyšší náklady na obranu než jejich přínos. Ostrov asi zůstane prazd

  ny.

  1. Hadí ostrov bránil přístupu lodím do záp. přístavů UA. Takže odvezte loďmi obilí (kde je už jiný zahr. vlastník), ale budete si muset odminovat přístavy, které jste sami zaminovali, což je nebezpečná operace.

 3. Prezident Elenskyj dnes podepsal dekret č. 460/2022 „O udělení státních vyznamenání Ukrajiny“. V seznamu je uvedeno celkem 237 jmen, z nichž 223 byla oceněna posmrtně. Pouze 14 ukrajinských vojáků mělo to štěstí, že ocenění převzali živí.

  Je jasné že Vrchní kokainissimus tímto výnosem chtěl povzbudit hrdinství obránců vlasti, jen se nějak bojím, aby tím nevysílal společnosti tak nějak zmatené signály…

 4. Jasná zpráva.

  To byl dneska krátký den
  brzičko se smráká.
  Kdo dnes nebyl podveden?
  Krkavec si kráká.

  Co slavíci v Madridu?
  Jak nás zaprodali?
  Novináři v poklidu,
  vůbec nebádali.

  Kdoví, čemu přitakali
  komu budem sloužit
  před kým zase poklekali,
  jak dlouho se soužit.

  1. Ládiku, přemýšlel jsem o (oprávněných!) ambicích Vidlákových stát se novým K.H.Borovským.
   Ale chtělo by to rozdělit si role – on by psal publicistickou prózu, ty bys psal angažovanou poezii.

   On by byl Karel, ty bys byl Havlíček a oba byste byli Borovští.

 5. Já mám zase osvědčení o řízení lokomotiv

  Osvědčení pro účastníky odboje a odporu proti komunismu vydalo ministerstvo obrany Ctiradu Mašínovi, Milanu Paumerovi, Václavu Švédovi a Zbyňku Janatovi, kteří se počátkem 50. let minulého století postavili komunistickému režimu se zbraní v ruce. Na dnešním semináři ve Sněmovně to oznámil ředitel ministerského odboru pro válečné veterány Pavel Kugler. Žádost o vydání osvědčení pro čtveřici lidí ze skupiny podaly spolky Centrum pro dokumentaci totalitních režimů a Pocta bratřím Mašínům. Řízení trvalo téměř pět let.

  Pozn.: aby to bylo dokonalé, tak nad Phou bych jim nechal zbudovat sochu na věčnou paměť a to o něco větší, než byla fronta na maso se Stalinem v čele!

 6. „Se jmenováním Balaše ministrem školství jsem měl velký problém“,
  si čtu v dnešním papírovým MF Děsu Zemana. Ale bacha, vážení, zatímco se zmiňuje o Balašovo přijímacím řízením Rumla na právnickou fakultu v Plzni a dál o Balašově angažmá na průseru IPB za 3,7miliardy s Nomurou, zároveň přiznává, že Balaš nemá ánung o regionálním školství a je smířen s angažmá Plagy a patrně i Gazdíka na MŠ Ř, tak přesto vychází při jeho jmenování ministrem ze skutečnosti (a to si prosím raději přehláskujte), že dělat ministra Fialovi ODMÍTLO 7(!!! – slovy: sedum) lidí, že budeme předsedat EU a BYLO BY VHODNÝ, aby vláda byla kompletní, (a teď bacha občani tohohle panoptika) taky prej Fialovi, kterýho si Zeman váží, TO NECHCE KOMPLIKOVAT, PROTOŽE UŽ I TAK MÁ DOST STAROSTÍ!!! … a je vymalováno!!!

  Táži se spolu s mlíkařem, Zemane:

  https://ms-my.facebook.com/frantisek.matejka/videos/sk%C5%99iv%C3%A1nci-na-niti-1969-kde-je-ml%C3%ADka%C5%99/669230267393413/

  Co asi tak tomu běžnýmu občanovi taky nechcete komplikovat?

  Odpovím si sám = NA „MLÍKAŘE“ SE, JAKO OBVYKLE SERE!!!, žejo Zemane!

  To pak i tahle další zpráva v Děsu, že „Pavel oznámil kandidaturu na svůj svátek“ už nikoho nemůže rozhodit, neb u nás v kamenitejch horách se říká, přašť jako uhoď!

  P.S.
  sem si zrovna říkal, jestli projektuju coby stařec stejně tak blbě, jako Zeman nyní presidentuje, chraň Bůh mý klienty … i mě.

  1. K nebi vzlétli netopýři
   hrad se oděl černým suknem.
   Petrpáv se v špíglu pýří
   o dírku si páskem cuknem.

   Z politruka generálem
   z SSM do štábu Nata
   na rozkaz je liberálem.
   Zkopat prdel do špičata.

   To zas bude doktrína!
   To koupíme tanků!
   Daně půjdou do Rýna,
   už nic na brutvanku.

   1. Nemít slovník nářečí, nevychutnám si ani Ládikovu poezii:
    „už nic na brutvvanku“
    —————
    brutvan m. (brutvan, brutfan, prutvan, brutvaň, brutfaň, brutvuň, brutfuň, brotvan, brtvan, brótfan, protvan, płotvan), brutvana f. (brutvana, brutvaňa, brutfana)
    mor, slez pekáč, zprav. kamenný: vlivané brtvan glazuró máš? Cholina OL (Loučka); hz je nélepši na brtvaňe Prostějovsko; zaíce pékáme na brutvaňe Uherskohradišťsko; na brutvanoch sa pékali husi Velká nad Veličkou HO; v brutvaňe máž nachistané maso Pozlovice ZL; upekli zme s’i koładž na brutvaňe a pjekňe se nam podařył Hukvaldy FM; brótfan Blanensko; brotvan Drysice VY, Valašsko; protvan Kyjovsko, Hodonín HO; prutvan Ježov HO; brutvan Vlkoš HO, Velké Karlovice VS; brutvuň Dolní Domaslavice FM (Volovec); brutfuň Frýdek-Místek FM (Milíkov); brutfaň Jablunkov FM; płotvan Morava; brutfana Studénka NJ; brutfan Opavsko, Frýdecko-Místecko; brutvaň Příbor NJ; brutvana Hlučínsko; brutvaňa Jablunkov FM
    → brutvánek m. (brutvánek, brutvanek, brutvaňek, brutvaňok, brutfaňok) dem.: maminka nam dycky pikavała přy kołáčoch dvje małe składanečky v brutvanku Černotín PR; brutvánek Vlkoš HO; brutvaňek Frenštátsko; brutvaňok Jablunkov FM; brutfaňok Frýdecko-Místecko brutvánka f. (brutvoňka, brutfanka, brytfanka) dem.: zjedła přet spaňim brutvoňku kobzoli Kravaře OP; tag ňepomohło ňic, ene šła do sušeda brytfanky poščač Hlučínsko; brutfanka Studénka NJ
    Či

    1. … já nepotřebuju žádnej slovník, Asfalťáku, já Ládíkovi prostě důvěřuju! Když píše „na brutvanku“, tak tedy holt na brutvanku. Já nastupuju teprve tehdy, když to topenářům přestane topit, to pak maj ode mě místo pekáče porádnej fekáč!

      1. Ládik mi dosvědčí, že mu důvěřuji jako sobě! Kolikrát i víc!
       (Tu flašku skvostné slivovice, co mi přivezl, jsem přes veškerou snahu o škudlení už dopil.)

  2. bibiš,
   Balaš se osvědčil jako falzifikátor diplomů pro dost politiků po sametu,tak se mu teď odvděčili,udělali ho ministrem školství.

  3. Jestli vono to nebude zase nějaká rafinovaná pomsta potměšilého starce. Třeba ví, co na Balaše vyplave za 3 neděle.

  4. „Se jmenováním Balaše ministrem školství jsem měl velký problém“
   Zeman je už starej: Už se neříká PROBLÉM, říká se VÝZVA!
   Se jmenováním Balaše ministrem školství jsem měl velkou VÝZVU!

   (Běžím na WC, mám střevní výzvu.)

  1. To, že tzv. zagrad oddíly na Ukrajinské straně fungují , se šíří webem už od Mariupolu. Pokud zagrad oddíly neměly problém likvidovat VSUšniky, tak proč ne zahraniční bojovníky, vždyť ti někteří z nich dostali i ukrajinský pas.

 7. Jak se to teď vlastně jmenuje?

  Tak podle mě se západní civilizace vrátila do doby feudalismu.
  Vládne novodobá šlechta, kterou vyprodukoval „kapitalismus“, popřípadě „socialismus“. Je to úzká skupina velmi bohatých lidí, kteří se chovají ke svým poddaným poměrně diktátorsky, vybírají desátky především na udržení svých pozic a na vybavení vojska pro válečné výpady ve snaze získat další přírodní zdroje.
  Tato vládnoucí elita postupuje velmi pokrytecky po krocích salámovou metodou, ponechává poddaným zdánlivé chléb a hry, třeba úkon „všeobecné volby“, které ovšem nakonec vyústí v takový výsledek, jaký si přeje elita.
  Druhým pilířem současné moci je hustá síť „neziskovek“, které nahrazují středověkou církev, přebírají i institut inkvizice. Hlavním náboženstvím se stává zelená dekadence (všimněte si, že co do zásahů a omezení vůči lidu se toto náboženství blíží pravidlům islámu, i když v jiných kategoriích).

  Základní rozdíl mezi středověkou šlechtou a současnou šlechtou je ve vzdělanosti.
  Zatímco ve středověké šlechtě se kumulovali vzdělanci, současná šlechta je spolčení buď úplných hlupců nebo vychytralých vychcaných deprivantů.

  Možná by se s titulní otázkou v dnešním článku stálo zato obrátit na našeho snad nejlepšího odborníka na společenské systémy, tedy Jana Kellera a zeptat se ho, kam by současný ZÁPADNÍ společenský systém zařadil a jak by ho nazval.
  Prosím proto Asfaltového holuba, aby panu profesorovi předal tento podnět s prosbou o úvahu. Ď.

  1. Vy máte pocit že Fialová Onuce je nějaká šlechta!? Mě to tedy spíš připadá jako spolčení hlupců. Říkám jim „trubci“, nejvíc se houfují v EU orgánech… mají vždy vyjevený tupý výraz v očích a takové měkké oči jako smutný přes, který čeká kopanec od svého pána… bohužel tam je je to co je, nikdo soudný a rozumný to dělat nechce.

   1. Profesorissimus je jen jmenovaný šafář nebo, chcete li, panský správce. Šlechta jsou ti, co mu cpou velké příspěvky do „volební“ kampaně.

  2. „ …chovají ke svým poddaným poměrně diktátorsky, vybírají desátky…“ (desátky = 10%)? To jste z laciného kraje, jinak se v této zemi vybírají padesátky.

  3. Maneco,
   s Janem Kellerem jsem si psal předevčírem, balil na dovolenou. Nechci ho teď otravovat.
   Dokonce nevím, jestli bude v dosahu internetu.

   Domnívám se, že opatřit stávající společenský (je vůbec ještě „SPOLEČENSKÝ“?) systém patřičnou slovní nálepkou není to hlavní. Mnohem důležitější je analyzovat fungování jednotlivých subsystémů a jejich vzájemnou propojenost, resp. destrukci těchto propojení. A zjistit, nakolik je tato destrukce organizovaná a plánovaná, nakolik je důsledkem stádní stupidity a nakolik příznakem civilizačního kolapsu, o kterém píše třeba Bárta či Cílek.

 8. Bohužel,pěkně sepsáno a pojmenováno. Jeden už ani neví jestli z toho vede cesta ven. Ti co by to dokázali,se nějak nechtějí spojit Hampl,Reichl,David,Vidlák,Hájek všichni vědí,ale tak trochu po svém,jenže,aby to fungovalo,je potřeba je spojit. Nemyslet na to co rozděluje,ale spojuje.

 9. Je to OT, ale při vousu Pokrokově a jeho tarifech, já si nemůžu pomoct a musím to sem dát: už se perou! Rvačka v bahně! Tak to má být!

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Uz-se-perou-Respektu-omlatili-o-hlavu-Babise-Omotal-si-je-kolem-prstu-707201

  „Ačkoli Respekt žádné texty k hodnocení neposlal, přesto se tam materiál z tohoto týdeníku objevil. Tabery prý v tichosti žádal o to, aby tentokrát Respekt opravdu stál stranou, ale nakonec se to vyvinulo jinak.

  „Včera během předávání cen zaznělo, že svým distancem jsme se zachovali nekolegiálně. A za příklad se dal Jakub Patočka, který v reakci na náš postup napsal, že my jsme špína (tak jak to píše vždy) a Pavel Šafr ok. Dokonce tweets J. Patočky promítli na plátno. To je od NFNZ zajímavý vzkaz pro nás…“

  Hajzlové si jdou po krku a vedou spor, který z nich je hajzlem větším.

  1. To mě opravdu zabolelo!
   Jako by si nemohli v tajné volbě odhlasovat, kdo je nejprolhanější gauner a toho zvolit za svého respektovaného vora v zakóně.
   Takhle už se člověk opravdu nemůže na nic a na nikoho spolehnout.

   Když už neplatí ani liberální ČÍ CHLEBA JÍŠ – TOHO LŽI PIŠ….tak kam se potom ubírá tržní svoboda nezávislého tisku ???

 10. Jak se to jmenuje? – a to mně, prosím, Vidlák předhazuje, že kladu těžké otázky. Považte! Jako kdyby on kladl otázky snadné!

  Jistý šejk Spír, který potřásal kopím někdy v 16. stol. n.l. na území dnešního Malého Islámského Britanistánu, k tomu prý napsal: „…jméno? Co je po jméně? Co růží zvou, i zváno jinak vonělo by stejně!“

  Jistý čínský mudrc přibližně asi někdy daleko dříve řekl: „Začalo-li vnější utváření, objevují se jména. A jsou-li tu jednou jména, je třeba vědět, kdy se zastavit. Jen víme-li, kdy se zastavit, můžeme se vyhnout nebezpečí.“

  To se dá vyložit různě – třeba jako varování, že některé věci je lépe snad radši ani nepojmenovávat.

  Ale já jsem to risknul, a před časem, v jednom svém starším článku (http://jdem.cz/fg3dm7), jsem to přece jenom pojmenoval: je to zastupitelská oligarchie. V článku je zdlouhavě a nezáživně vysvětleno, proč; čtení jen na vlastní nebezpečí. V jádře jde o to, že systém, jemuž jest jméno demokracie, má konstrukční vadu. – Jako skoro každá vada, i tato má tu nepříjemnou vlastnost, že v autosalónu ji odhalit nelze a projeví se až po nějaké době provozu v zátěži.

  Aby referenti nemuseli můj odkázaný článek číst a mohli rovnou napsat, že za nic nestojí (je mnohem delší a nudnější než tento Vidlákův), dovolím si zkopírovat sem malý výcuc:

  “ (…) V předchozí stati jsme ukázali, že zpětná vazba k lidu, jakožto zdroji moci, fakticky neexistuje. Systém, aby se nezhroutil do chaosu, ovšem nějak řízen být musí a bez zpětné vazby se neobejde. Avšak objektem, který poskytuje nezbytnou zpětnou vazbu, není už lid, nýbrž systém sám. Také toto je Gladwellův bod zlomu, bod zvratu, v němž dochází ke změně v novou kvalitu: demokracie, vláda (koho – čeho) lidu, se mění ve vládu (komu – čemu) lidu.

  Vláda lidu, kde lid stojí ve 3. pádu, za daných okolností ovšem není demokracií, nýbrž zastupitelskou oligarchií. Zastupitelská demokracie narazila na své limity.

  Praktické projevy úpadku zastupitelské demokracie zakoušíme právě v této době: ti, kteří formálně zastupují lid (a bez jeho účasti ve volbách nebyli by tam, kde jsou), bezostyšně a okázale jím pohrdají, označujíce ho za nekompetentní masu. Zastupitelská pýcha dnes jde až tak daleko, že si ani nepoloží otázku, kde a jaké byly kompetence lidu během voleb, jež ji vynesly do současných pozic. To je také důvod, proč úřednická a zastupitelská oligarchie tak brojí proti referendu: za žádnou cenu nemůže připustit, aby si takové otázky lidé kladli sami a bez její účasti si na ně také odpověděli.

  A proto jazykovým kotrmelcům zdaleka nemusí být konec; předpona demo- má totiž potenciál, o kterém tu ještě nebyla řeč. Kladu si otázku, zda dnešní obsah slova „demokracie“ nemá ke slovu „demoverze“ blíž než k čemukoli jinému. (…)“

  1. Když už jsme u té etymologie, možná současný systém, vydávaný za demokracii , zdůvodńuje svůj název od spíše od slova demo-ntáž.
   —————
   Před časem jsem navrhoval, aby bylo používání slova „demokracie“ coby názvu pro současnou etapu rozkládajícího se euroamerického systému bylo trestné a čin by byl označen „demokratická lež“.

  2. Když už jste narazil na toho dramatika a básníka:
   O překladech poezie se říká (Hilský promine) že jsou jako žena:
   Buď je hezká a není věrná, nebo je věrná a není hezká.

   „…..jsem to přece jenom pojmenoval: je to zastupitelská oligarchie.“

   O pojmenování našeho současného politického systému platí něco podobného:

   Buď je slušné a není věrné, nebo je věrné, ale je nesmírně vulgární!

    1. Nojo, ale to pak degraduje usilovnou práci nás slušňáků, kteří pracně hledáme pro současný politický systém jakékoliv pojmenování, použitelné před 22. hodinou a v jiné než pánské společnosti!

      1. Vy to zacyklováváte!
       Bodejť že našli, našli, lujjzo, lujjzo!
       Akorát že …(viz 20.26)

       To je nahovno práce , takovádle politologická osvěta tady!!!

       Za dob c.k. cenzora Stejskala jsem se svým alter egem Jáchymem založil Klub spanilé mluvy.Zastával jsem názor, že i lidový intoš má být schopen být maximálně sprostý i bez použití jediného sprostého slova.
       Akorát místo jednoho pregnantního výrazu potřebuje dvě až tři souvětí…. leckdo i celou knihu.

    2. Vulgarita a estetika vuni ruzi..
     Esteticky zalozeny Vibrujici ostep /Shake Speare/,vybral, veden svoji divadelne poetickou touhou ,procitene ruzi, na dukaz ,at se jmenuje ,jak chce , voni stejne..
     Nejakej ,kdejakej hnusak, by vybral neco jinyho, to si umim domyslet.
     A nemoh by tak bejt ani trochu slavnej..A do divadla, ani napad..
     Zduraznil vuni . Kdy slovo ruze je v kazdem jazyku odlisne a ruze vzdy a bezohledne ,jako zdroj te vune, zustava prave tou vuni, snadno rozpoznatelna jako ruze..
     Ani vyrazy ruze , vune, ani jejich zmaterializovani ,nejevi se mi nebezpecny..
     Se tedy snadno zastavim..
     U tech, co se treba na zahradce vyskytnou , si pamatuju ,dokonce sem se na zahradce , s jednou seznamil , pres ty ruze…..
     Jednou ,pamatuju si krad sem ruze hned pred UV KSC.
     Pac tamty uvnitr ,nemeli a nemaji pro krasu smysl..
     Risiko pro krasu a krasa pro risiko.
     Ale kdyz, nezustavaji..Ani ruze ani ty jejich sladky vune..
     Ale co potom kdyz ruze brzy a pomijive /ach, ta romaticky prchava a pomijiva krasa ,opousti nas a my opusteni ,potom sladce touzime/ ,
     zhnedne a podlehne zkaze, zetli a bez vune ,ve vaze , shnije?
     Jeden kratky a osemetny krucek casu. .A z vune do zapachu.
     Ja nevonim, to ne……
     Z estestiky zase do vulgarity , bez ruzi a jejich vuni..
     U mne je to prikre naopak , at sezeru co chci ,cokoliv ,i ty nejvznesenejsi pokrmy, vzdycky potom bleju bramborovej salat..
     A pak je tezky uhodnout co jsem , ruze to nebude..
     To bych si vsim a nekrad je..
     I kdyz podleham,podobne taky, zkaze …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *