24 února, 2024

Jak se to stalo, že se nic nestalo?

Dnes si krátce odskočíme od politiky a zaměříme se na naše velké širé rodné lány. Je nejvyšší čas si říci zemědělské novinky, protože takřka všichni už mají starou úrodu vypořádanou a v současné době se ve velkém obchoduje s jarními osivy, podepisují se smlouvy na jarní hnojiva a leckdo už pomalu sonduje, jaké jsou nabídky na zasmluvnění ceny budoucí úrody. Doba je nejistá, každý se snaží nějak chránit.

Ozimy letošní zimu zatím zvládly poměrně dobře. Mrazy nebyly nijak extrémní ani dlouhodobé, takže pšenice i řepka krásně zimují, nic neztrácejí a dokonce i trochu posilují. Zima přinesla nějaký ten sníh, u nás na jižní Moravě spíš déšť, srážek bylo poměrně dost, takže zimní vláha v půdě je. Jarní růst je v první chvíli zajištěn.

Od letošního roku také končím s pranostikami o předpovídání počasí. Moje prasátka byla neuvěřitelně sádelnatá, kočky byly chundelaté, stromy shodily listí poměrně brzy, všechna ta stěhovavá létací havěť uletěla dřív, než běžně… a zima stejně nebyla. Příroda je definitivně rozhašená, staré pranostiky už prostě neplatí. Tři roky po sobě byly všechny předpovědi úplně na houby. Třikrát a dost… končím s předpovídáním počasí. Nemá to smysl.

Zemědělci mají svoje závazky většinou pokryté. Sice nedostali za svojí sklizeň tolik peněz, kolik chtěli, ale stalo se něco jiného – cena hnojiv docela dost klesla. Z dvaceti tisíc za tunu v říjnu jsme se dostali na cca třináct tisíc za tunu v únoru. Je to sice pořád skoro třikrát tolik, než ve šťastnějších letech, ale pomohlo to těm hůře hospodařícím, aby si mohli nakoupit. Svým způsobem je to taková vyšší nespravedlivá spravedlnost. Ti bohatší si koupili za draho, protože na to měli a nechtěli riskovat, že cena ještě vzroste. Ti chudší si na podzim nic koupit nemohli, protože na to prostě neměli, ale teď už si nakoupit mohou a tak se startovní pozice v letošní roce v podstatě srovnaly.

Plynu je dost a výrobní linky na hnojiva jedou. I teď. Takže Němcům se to prostě podařilo a dokázali zajistit náhradu za ruský plyn, byť to asi v mnoha případech funguje tak, že se jen přerazítkují papíry. Vlk se nažral a koza zůstala celá. Výroba jede, plyn zatím nedojde a zůstává jen pachuť vysokých cen. Dost podobné je to i s naftou, která v ceně stále klesá i když se stále zpřísňují embarga na ruskou ropu. Zdá se, že globalizace k něčemu opravdu je, prostě se celosvětově přesměroval pohyb zboží i zákazníků. Střelilo se do vrabců, ti vzlétli, pak si sedli zpátky, jen každý na jinou větev. Když si vezmu, že loni se všichni reálně připravovali na výpadky dodávek…

Zdá se, že až se něco doopravdy stane, tak to nikdo předvídat nebude a prostě se do té katastrofy probudíme.

Když jsem si prošel své loňské předpovědi, tak se vyplnily přesně z půlky. Ceny narostly. Úplně strašně. Ale nic nedošlo, nic nechybí, všechny výpadky byly dočasné a všichni nakonec svoje náklady pokryli a nejspíš pokryjí i nadále. Všechno zaplatil spotřebitel a v řetězci pod ním se všichni víceméně podělili.

Minimálně do léta se ale na polích nic zvláštního nestane. Tedy, kromě obvyklé dávky sucha, vedra, brouků či hrabošů. Běžní nepřátelé českého zemědělce. O úrodě zase rozhodne, jestli v březnu a dubnu nebude příliš dlouhé období bez deště… a zrno se nalije nebo nenalije, pokud přijde bouřka na konci května či začátku června. Hnojiva i nafta jsou koupené, cena je akceptovatelná. Kdyby ty ceny v obchodě nevypadaly tak divoce, neměl bych o čem psát.

Já teď marně přemýšlím, jaký je ten náš svět? Na jedné straně se toho dost nahysterčilo a v mnoha případech z dobrých důvodů, ale někde v zákulisí zřejmě, kromě ministerstva závětrných elektráren, ještě sedí nějací skuteční odborníci, kteří dokázali ledacos zařídit a nikdo o nich neví. Nebo to byl henten globalizovaný trh? Ty dálnice, letecké koridory, mořské cesty, železnice, hedvábné stezky, které propojily svět tak, že se ruská ropa dostala do Číny a arabská ropa do Evropy? Byli to ti velcí hráči, kteří ustáli politické tlaky a dál pěkně obchodují s oběma stranami konfliktu, jako by se nechumelilo?

Jak se to stalo, že se nic nestalo?

Když o tom tak přemýšlím, proč chce naše vláda vlastně bojovat s dezinformacemi kriminalizací jiných názorů? Vždyť se svět celkem uklidnil. Nebo vědí, že bude hůř? Vědí, že to hlavní se na nás teprve chystá? Už to mají v manuálech a mají obavy z toho, jak to jejich národ přijme? Proč je nutné dělat KRIT, proč je nutné mít zmocněnce pro dezinformace Klímu? Navařená kaše už trochu vychladla.

Nebo to byla náhoda? Byli jsme kousek od průšvihu, ale Pánbůh ho ještě odvrátil?

PS.

Připomínám, že je dostupný portál pro zaslání předplacených knih. Najdete ho přímo na Vidlákových kydech v záhlaví pod názvem „objednat knihu“

V této chvíli rozesílám knihy těm, kteří mě podpořili v prosinci 2022 a v lednu 2023. Aplikace zatím nemá zadané únorové platby, takže vás nepustí dál. Předběžně počítám, že únorové objednávky vyřídím během března, ale to bude záležet na našich balicích a odesílacích schopnostech.

V prvních dvou dnech si adresu zadala zhruba polovina všech předplatitelů. Apeluji na všechny, kteří moji knihu opravdu chtějí, aby si ji nechali zaslat. Budu se snažit objet republiku, ale všichni víte, jaká je situace. Kdo chcete knihu, nechte si ji poslat. Je to nejjistější. Vy, co jste mě podpořili v prosinci a lednu, pro vás zaručeně vystačí současná zásoba knih.

Připravuji dotisk knihy, takže kdo mě chce dále podpořit, máte možnost poslat částku alespoň 350,- Kč na mé číslo účtu: 164 883 276 / 0300. Až budou nové knihy hotové, budu je rozesílat stejným způsobem.

139 thoughts on “Jak se to stalo, že se nic nestalo?

 1. Vidláku, bacha. Připravte se na masakr. Jestli nemáte Babišiodní splachovací náturu, tak nevím. Vhodím sem jen pro představu, čeho je pravda a láska schopna v lynčování nepohodlných. Doufám, že mě nevymažou za sprostotu. “
  Dan Priban
  @DanPriban
  ·11. 2.
  Pokud by mělo být vybráno kolaboranstské prase k vycpání a vystavení v muzeu, je to Rajchl.
  Zmrd, co by se připojil k nacistům, pak revolučním gardám, pak komunistům a kdyby nechcípnul, ještě by stihl rozkrást nějaký privatizovaný majetek po revoluci.
  Hovno na botě totality!
  No, a takových lahůdek na jeho Twitteru najdete tedy neúrekom. Ten chlap musí být imrvére pod vlivem.

 2. K temu počasí.

  Jdu takhle minulou neděli, na prochnu. Zhruba ve 13 :40 h, jsem skoro u rybecu. Mám to už asi 300 metrů, míjím poslední zahrádky. Zoncna rumpluje. V tom najednou slyším nad hlavou naléhavé, hlasité volání a slyším svistot křídel. Zvednu hlavu a kousíček nade mnou, přelétá hejno husí. Obrovští ptáci s dlouhými tmavými křídly. Míří dolů, k rybníku. Přijdu tam a hned je vidím. Je teplo, kolem 8 stupňů, ale rybník je zamrzlý. Tak přistály na poli, do ozimu a odpočívají. Jednou za 20 minut, kolem rybníka někdo přejde. Během půlhodiny všechny husy sedí hlavama k rybníku a dávají na tu stranu pozor. Vůbec se nepasou. Asi letěly od rána a teď odpočívají. Představuji si, jak jsou udýchané 😉 Počítám je a je jich kolem stovky. Pěkné hejnko. Vypadají obrovské i na tu dálku.
  Možná je zradilo počasí. Teplá zima, ale týden předtím slabě mrzlo i přes den a teď ( před minulou nedělí) mrzne jen v noci, ale to stačí, aby byl celý rybník stále pod ledem.

  Jdu dál, kolem rybníka k čepu a co nevidím? V poli stojí hejnko jeřábů. Asi 16 ptáků. Pěkná podívaná. Jsou zticha, odpočívají. Když letí, i když je to většinou vysoko, je slyšet, jak na sebe vzájemně troubí. Je to nepopsatelný zvuk. Silný, pronikající.

  Máme mírnou zimu. Vodní ptáci, už před týdnem, mířili na sever.

  1. Zjistili, že embargování je pomalu stejně účelné jako bombardování. A ono je. Lid pod sankcemi je naštvaný a když se zadaří, tak může rozložit režim zevnitř. Někdy to vyjde, jindy zas ne. Každopádně to odnesou jenom chudáci, kteří nemohou nic ovlivnit. A líp to vypadá, neteče u toho krev.

 3. OT
  Zásilka s knihami dorazila, mám obrovskou radost, děkuji Vidláku :)))) A i s věnováním – boží !!!
  Na obalu je fakt tráva zelená a nebe modrý
  Děkuji moc a ať se Vám daří.

 4. Telegram:
  Americký novinář Seymour Hersh, který publikoval článek o americké účasti na explozích Nord Streamů, uvedl, že to byla „pouze první část“ a vyzval, aby se nepředbíhalo.

  1. Vsak uz USA taky sestrelily dalsi cinske spionazni balony, a ozyvaji se dalsi americti spojenci, ze jim taky litaji nejaky balony nad hlavou.
   Asi pry cinske a urcite spionazni.
   USA uz taky vytvorily specialni utvar, ktery se bude na tuto nepratelskou diverzi zamerovat.

   a vy tady s nejakymi Nordsteamy… to prece nikoho ted nezajima, na takove prkotiny neni vubec cas.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *