13 června, 2024

Hrana možností

Ve svém včerejším článku jsem tvrdil, že volby byly vítězství. Sice ne takové, jak všichni čekali, ale vítězství to bylo. Pětikolka takřka všude oslabila, ANO takřka všude posílilo, takřka všude se do zastupitelstev dostala SPD a takřka všude bojují o senát kandidáti ANO proti kandidátům Pětikolky. I v Praze dostala nerozborná jednota ojrohodnotných demokratů pěkně zabrat. Jednoho dne se o těchto volbách bude říkat, že to byla první trhlina v přehradě. Pesimismus není na místě. Dobře je to vidět třeba v Českých Budějovicích, kde ODS udržela pozice díky Martinu Kubovi, který mezi pětikoaličními hejtmany vyčnívá a hlasitě mluví o potřebě větší pomoci občanům i firmám kvůli energiím. Nedosáhli jsme toho, aby se Modroptáci rozpadli, to ne, ale dosáhli jsme toho, že v ODS posílil hlas, který Blyštivého Pétu kritizuje. A Kuba není jediný.

Teď bude hodně záležet na tom, jestli dokážeme ve středu řádně a ve velkém počtu zahulákat. Pokud ano, tak bude mít Blažek mnohem víc posluchačů, že se protesty mohou utrhnout z řetězu. Proto vás všechny vyzývám, abyste neseděli doma, ale přijeli do Prahy. Pokud se nás sejde dost, tak se Fialův oddych, že to nedopadlo tak hrozně, zase rychle změní ve zděšení.

Podívejte se, jen skončily volby, už nám Hýkela vysvětluje, že cenový strop energií nebude na celou spotřebu. Už zase vystrkují růžky. Fiala se zase blyští v televizi a říká, že pokud byly volby referendem o vládě, tak je voliči ocenili. Jak jsem to psal v sobotu? Pokud ve volbách zvítězíme málo, musíme o to víc zahulákat na Václaváku. Je to další nezbytný krok, který musíme udělat.

Jestli totiž volby něco ukázaly, tak především to, že boj bude dlouhý a těžký. Náš soupeř nespí. Je připravený, zkonsolidovaný a zmobilizovaný. Je v defenzívě, ale brání se tvrdě a využívá všech svých možností. Nesmíme polevit, ve středu je třeba udělat další krok vpřed.

Dnes si musíme rozebrat, co se v našem boji nepodařilo, kde máme rezervy a co musíme ještě udělat, než se pohnou ledy. A ledy se pohnou, tím si buďte jistí. Už se začíná propouštět, Volkswagen už nepokrytě říká, že bude muset Škodovku přemístit do nějaké lepší destinace s nižšími cenami energií (ani bych se nedivil, kdybychom brzy zjistili, že má Škodovka nové divné čínské jméno a vyrábí se v Rusku.) Jestliže to teď po volbách vypadá, že lidi jsou v klidu, tak brzy nebudou.

Kdo dnes tvrdí, že to všechno nemělo cenu, že to bylo jen vybuzení planých nadějí lidí a že důvěra bude brzy klesat, ten nám nepomůže. Před první demonstrací jsem dostal desítky mailů, že to k ničemu nebude, že tam přijde s bídou deset tisíc lidí. A pak, když jich přišlo desetkrát tolik, tak mi ti stejní v mailech začali radit, co mám dělat dál.

Proto říkám, nebojte se a pojďte udělat další krok. Učíme se spojovat, poznáváme ty, kteří nás chtějí vést, posuzujeme jejich plány i jejich nátury. Zanedlouho budeme na náměstí přivádět své zmrzlé spoluobčany, kteří budou mít na krku exekuce z neplacení drahých složenek za plyn. Tak ať víme, jak se to dělá. A ti, kteří propadli malomyslnosti, ať zůstanou doma. Armáda občanů, kteří si chtějí vzít republiku zpátky, ta bude potřebovat velmi početný důstojnický sbor. Kdo přijde a vytrvá, toho potřebujeme.

Dnes ale chci spíše probrat naše chyby a přehnaná očekávání.

Na prvním místě chci říci, že jsme narazili na limity angažované veřejnosti. Dám za příklad tento blog. Vidlákovy kydy dneska čte v podstatě každý, kdo se zajímá o politiku a takřka všichni politici. Každý, kdo věnuje svůj volný čas hledání na internetu, každý, kdo zná jména našich ministrů, každý, kdo má trochu přehled, ten na Vidlákovy kydy už narazil. Stejně tak už dávno narazil na Parlamentní listy, Novou republiku a další a další „alternativní média.“

Hele, my už to čteme všichni. Komunikační kanály byly navázány, původně osamělí jednotlivci postupně koordinují svojí činnost už tím, že se čtou navzájem, ono už to začíná vypadat jako skutečná alternativní mediální scéna. Nikdy neplatilo, že by SPD volili nějací polofašističní bijci. Naopak si troufám tvrdit, že většina voličů SPD, Trikolory i dalších alternativních stran jsou především přemýšliví lidé, kteří mají poměrně slušný přehled o české politice a také si dovedou představit, co nás v blízké budoucnosti čeká za katastrofu. 15% voličstva. Půl milionu lidí.

Na tyto voliče máme dosah i bez České televize. Právě tito přijeli na Václavák demonstrovat aniž by o tom kdekoliv v majnstrýmu byla jediná řádka. Tito voliči čtou alternativní média, píší do diskusí, předávají si odkazy a chodí k volbám. Potud je to dobré.

Jenže se ukazuje, že z této poměrně velké komunity zatím nevede cesta k těm neangažovným.

Můj šafář měl doma na baráku řemeslníka. Šikovného kluka, mladého, přemýšlivého, samostatného, schopného nejen zedničit, ale také si práci rozplánovat, koupit materiál, dodržet termíny a správně napsat fakturu. Při rozhovoru se ukázalo, že kluk k volbám nechodí, protože to přece nemá cenu… Přemýšlivý šikovný kluk, ale on vůbec neví, kdo je teď ministrem, nemá přehled o krocích vlády a ještě ho ani nenapadlo, že by za půl roku mohl být bez práce a teprve mu pomalu šrotuje v hlavě, jak zaplatí zvýšené ceny za energie.

K takovýmto voličům i nevoličům má přístup zatím jen televize, která jim pustí pořady tak, aby bylo všechno vlastně v pořádku. Oni nekoukají v neděli na politické debaty. Přijdou večer z práce, chtějí si trochu odpočinout… prostě mají jiné strarosti, než poslouchat, jak se hádá Babiš s Fialou. Dolehnou k nim jen ozvěny všech těch politických bojů a podle nich pak volí. Pokud vůbec volí.

Jedinou jinou nemediální cestu k těmto voličům realizuje Babiš. Vzít karavan, přijet na každé náměstí i náves, rozdávat svoje knížky pod statisících kusech, fotit se s lidmi a dávat jim balónky a čepice. Na to musíte mít fůru peněz i fůru času a fůru manažerů. Volby jasně ukázaly, že to funguje a dá se tím konkurovat našim pravdomluvným novinářům. Opět jsme u toho, co jsem psal včera. Střet těžkých politických vah vypadá takto právě takto… Mééédia a jejich Pětikolka vs. Babiš a jeho karavan na cestách.

My si musíme přiznat, že nás už víc není. Všichni, kdo jsou u nás ochotní přiložit ruku k dílu, ti už to dělají. Ale sloužíme hlavně sobě navzájem. Umíme se povzbudit, umíme se zorganizovat, umíme prolomit mlčení majnstrýmu, ba už dokonce umíme nastolovat témata o kterých velká média výmluvně mlčí. Je to trochu paradox, ale troufám si tvrdit, že ze všech politických stran je to právě Alternativa, která má voliče s největším přehledem. Navíc jsme zvyklí si všechno dělat sami. Nemáme žádné redaktory placené ze státního rozpočtu. Stojíme na výrazných jednotlivcích, kteří mají různé motivace to dělat.

Málo chodíme s našimi názory ven. Málo o tom mluvíme. Málo přesvědčujeme ostatní. Máme největší komunitu angažovaných, ale málo se angažujeme směrem k těm, které politika nezajímá. Málo mluvíme k těm, kteří mají jiné starosti, než koukat na televizní debatu s Nacherem a Pekarovou. Umíme na internetu dělat moc pěkné „letáky.“ Umíme dělat výzvy, umíme je šířit, ale už jsme je rozšířili na maximum. Ano, přibývá lidí, kteří pod dojmem vyúčtování za energie sednou k počítači a rozšíří naše řady, ale strašně moc lidí to neudělá, protože musejí zedničit, soustružit, jezdit s dodávkami, starat se o děti a nezbývá jim čas ani chuť, číst Vidláka a jeho sáhodlouhá pojednání. Ti se pak jednoho dne ocitnou bez práce a bezprizorní. A pak teprve začnou hledat. Nebylo by od věci, aby věděli, za kým zajít a kam se obrátit. Nejde o to, je dneska přesvědčit. Nepřesvědčíme je, mají zatím jiné starosti. Ale ukažme jim, že až to budou potřebovat, že se mohou dát k nám. A ten den přijde. Tuto zimu.

A tak nás teď všechny vyzývám, abychom se šli s našimi názory ven. Je nás hodně. Patnáct procent voličstva. Takřka všichni máme své postoje promyšlené, jsme vybaveni argumenty, prošli jsme mnoha diskusními bitvami. Nemáme k dispozici Českou televizi, nemáme k dispozici Babišův karavan. Ale je nás hodně. Podstatně víc, než angažovaných voličů jiných stran. Musíme se naučit nejen dávat statusy na fejsbůk, ale také vylepovat letáky venku na ulici. Musíme se naučit diskutovat nejen na Pravém prostoru, ale také na náměstí a nebo v hospodě. Nepotřebujeme je přesvědčit. Musíme rozdávat pozvánky. Až ti bude zle, až přijdeš o práci, až ti přijde obsílka, až ti zastaví plyn, tak přijď za námi.

Všichni máme sousedy, kteří nečtou. Těm to musíme vyprávět. Všichni máme děti, které nás nechápou a rodiče přece nebudou poslouchat. Těm musíme představit někoho, od koho to vezmou. Strýčka, kamaráda… prostě aby děcka zjistily, že fotr není jediný, kdo si to myslí.

Tyto volby ukázaly, že sice máme sílu, být jazýčkem na vahách, ale zatím málo nevyužíváme svého počtu, abychom šli s naším přesvědčením ven. Současná situace k nám sice přivádí dnes a denně nové stoupence, ale zatím pasivně čekáme, až přijdou sami. Tak jim dejme alespoň pozvánku, aby věděli, kde jsou henty Vidákovy kydy a na kterém náměstí že se za ně bere nějaký Havel, Noveský, Štěpán, Rajchl, Foldyna a další.

Proto musíme jet na Václavák. Je to čin na veřejnosti. Uvidí ho ti, kteří si nás nenajdou na internetu. Proto považuji za dobrý nápad, rozšířit demonstrace i do dalších měst. Ale chceme-li si vzít republiku zpátky, musíme především začít mluvit se sousedy a známými. Internet nestačí. Pětikolka má Českou televizi. Babiš má peníze, karavan a oblastní manažery. My máme největší počet angažovaných. Je nejvyšší čas, jít s kůží na trh. Každý tam, kde je doma. Nemusíme je přesvědčit. Jen jim dát pozvánku.

Ty masy, ty jsou ještě ve svých domácnostech. Ještě nepřišly účty za energie, ještě nepřišly výpovědi z práce. Ještě nedošel plyn, ještě nevypadl proud. Ještě je zboží v regálech. Celá ta bouře se teprve spustí. Na Titaniku se všechno podstatné stalo v posledních pěti minutách. Buďme na to připraveni.

My teď trénujeme důstojnický sbor. Zjišťujeme, kdo se osvědčil, kdo vytrval a kdo to naopak vzdal. Zjišťujeme, kdo má naději a kdo jí nemá. Potřebujeme vědět, kdo je ochoten bojovat dál i po demonstraci. Tyto volby přinesly kromě vítězství i nějaké ztráty. Teď se také ukáže, kdo se s nimi umí vyrovnat. Teď se učíme pochodovat v útvaru a naši lídři se učí velet. Tak si dejme záležet, už brzy vedle nás budou pochodovat mnozí další. Na nás teď záleží, kdo si tuto krizi jednou přivlastní. Takže, trikoloru s jedničkou na hruď, a odznak s vidlemi na rameno. Malomyslné propouštíme.

Najde se tu někdo, kdo by tvrdil, že až bude zima a bída, že lidi budou dál sedět doma? No tak!

PS.

Abyste věděli, že Vidlák jen nepopohání demonstrace a nekecá naprázdno, že málo oslovujeme veřejnost…

O nastávajícím víkendu bude Vidlákobraní. Potkáme se se známými bloggery a influencery na uzavřené akci ve Vidlákově. Velmi se těším na všechna jména, kteří dostali pozvánku a u mého šafáře potvrdili účast.

Vy, co jste účast nepotvrdili, ale hodláte přijet, prosím kontaktujte mého šafáře.

Pokud by se někdo chtěl tohoto setkání zúčastnit, ale neobdržel dosud pozvánku, opět prosím kontaktujte mého šafáře. Tentokrát je to pro ty, co píší, natáčejí a publikují. Akce se nezúčastní žádný politik. Maximálně kolem vás na ulici projde místní starosta.

Těším se na vás

Váš Vidlák

478 thoughts on “Hrana možností

 1. Čtu Novinky a prokousávám se diskuzí:
  Karel Vidal
  Ne
  trasy vrtulníků MH-60S z výsadkové lodi USS Kearsarge se jasně shodují s místy výbuchů na potrubí.

  Joe Biden 7. února prohlásil, že „pokud Rusko napadne… pak už Nord Stream 2 nebude. Uděláme tomu přítrž.“ Na otázku novináře „Ale jak přesně to uděláte, když… je projekt pod německou kontrolou?“, Biden odpověděl: „Slibuji vám, že to zvládneme.“
  https://tvn24.pl/pomorze/gdynia-amerykanski-okret-uss-kearsarge-cumuje-w-gdynskim-porcie-mozna-go-zwiedzac-6117437?&sznclid=3d129715ab1647ec9d1745a5a7429eb2

  1. Poškození plynovodů ukazuje na to, že ukrajinská otázka spěje k řešení po kolapsu Ukrajiny. Boj o přeformátování světa ale bude pokračovat. A USA jsou ochotny pro svoji záchranu poškodit EU a také ukázat svoji moc. Je to hodně zoufalý krok, který se může (ale nemusí) obrátit proti nim. Rusko se bez dodávek plynu do EU obejde, EU ale ne. EU se dostane do takových problémů, že na kolabující Ukrajinu nebude ani pomyšlení. Síly zbydou jen na zajištění základních potřeb imigrujícím Ukrajincům v zimní vlně.

   V USA dobře vědí, že ukrajinská kampaň končí a že je nutné pokračovat jinde a jinak. Místo hlavního střetu je v Pacifiku mezi USA a ČLR. Čína vnitřně posiluje a USA se vnitřně rozkládají. Každý systém má svoji životnost. Anglosaský končí a čínský a ruský posiluje přes předpovědi českého mainstreamu. Tak to vždy bylo a také bude. Dnes i zítra.

   1. Ukrajina už v kolapsu je dávno, vaše vyjádření by mělo spíše znít ve smyslu „konflikt spěje ke kolapsu EU“. Sám to dál i takto píšete.

 2. Jen mě tak napadlo…
  Tzv. „demokratický západ“ si maluje, že padne Putin a s ním Rusko, které si následně rozebere na „součástky“.
  Jenže v RF spíš sílí pocit, že je Putin moc měkký a diplomatický. Takže se může stát, že tam vládu převezmou skuteční jestřábi bez rukaviček. A ti se nějakými salonními vykecávačkami nebudou zdržovat. V armádě jich je dost a Putin je nezvládne krotit donekonečna.

  1. Vlk píše, že Putin vede tu válku podivně. Dělá chyby, které lze těžko pochopit. Vysvětluje, že kdyby vedl válku dle válečných pravidel, pak už by bylo dávno po válce. Samozřejmě, s vítězným Ruskem.
   Tak nevím, má pravdu?

   1. Ale Putin nevede válku!!!
    Nechce cizí území, jde mu jenom a výhradně o bezpečí RF.
    CÍlem je odstranění Výrazně prozápadního režimu na Ukrajině. Vlastně jen o zabránění vzniku dalších základen NATO přímo na ruských hranicích.
    Pokud se hrdě pyšníme, že jezdíme do Pobaltí “ strašit Rusa” , tak se nemůžeme divit, že to těžce nese.
    Američané také těžce nesli, když se je Sověti rozhodli strašit v Karibiku. Byla z toho málem třetí světová.
    Naštěstí Sověti se svými fidlátka rozumně odtáhli.
    Očekávala bych od USA totéž.

    1. Pokud mluví VVP o denacifikaci, tak má na mysli ukrajinské nácky. Kteří ostrakizují ruskojazyčné obyvatelstvo.
     Všechno to začalo jazykovým zákonem. Snahou úředně vytěsnit ruštinu z veřejného prostoru.
     Jak se někomu sáhne na mateřštinu, tak je zle.
     Třeba Finové jsou tak velkorysí, že jsou ve veřejném prostoru upozornění kromě finštiny i švédsky.
     Ačkoli mají se Švédy historicky i trpké zkušenosti. Švédština je uznána jako druhy jednací jazyk.

     1. Nemuzete vedet, co si VVP mysli, vymyslite si.
      Nikoliv z duvodu metafyzickych, nybrz ciste praktickych: sve myslenky o cilech specialni operace VVP za zdi Kremlu nepusti, nikdy.

      1. Soudíte jen podle toho, co jste sám pobral.
       VVP vypouští myšlenky z Kremlu plánovitě, aby ti, kdož mají schopnost porozumět, měli dostatek argumentů k nešílení. A specielně prohlášení o SVO mezi tyto cíleně vypuštěné myšlenky patřilo.

     2. Psal Čulík , když jsem ho ještě sledoval, že zatímco my jsme ,,300 let trpěli“, Finové ,,trpěli“ let 600 (švédsky).

    2. „Ale Putin nevede válku!!!“
     A mobilizace je co? Podporeni specialni operace? 🙂
     Za poslednich 100 let mobilizovali Rusove pouze trikrat: 1914, 1941 a 2022.
     Takze situace musi pro ne byt tezce na hrane.
     A ano, vim, Rusove nevedou valku, ani nechteji vyhrat, jejich cilem je nedovolit horky konflikt. Dokonce ani obcanum nerekli, za co umiraji. Pry za denacifikaci Ukrajiny. Co to je, kdo to vi, odpovi. A vi to jedine Putin, ale nerekne, protoze cile operace by nepriteli prozradil jen blahovy clovek.

      1. Ty statisice mrtvych byly v rukavickach a po pul roce je takove skadleni prestalo bavit?
       Dnes Rusove ztratili Kupjansk:
       https://t.me/yurasumy/5159
       Tak vedou valku, anebo ne?
       Nechali to dotahnout k vyjimecnemu opatreni, mobilizaci, zamerne, anebo doted nevedeli, co delaji?

       1. Takže podle vás, to, co se děje na Ukrajině nemá žádný vztah k tomu, co se děje v Číně. Totéž si myslíte o problémech v Gruzii, Armenii, Kazachstánu, Tadžikistánu, Japonsku, Německu, Venezuele, Mexiku, Sýrii a tak podobně. Vše jsou to zcela nezávislé události, které se nijak navzájem neovlivňují.
        Jenom v tomto pohledu je alespoň trošku srozumitelné to, co jste napsal.
        Já s vámi váš pohled ale nesdílím. Vnímám to jako jednotlivé prvky jediného konfliktu a tedy i vnímám, jak se všechny navzájem ovlivňují.
        Nedovolím si ale tvrdit, že mám pravdu – jen ten můj pohled mi vysvětluje detaily, které vy v tom svém ani nepostřeháváte.

   2. Podle mne má pravdu.
    Tím jak myslí na to, že ukrajinci patří k nim, nutně volí o mnoho bolestivější strategii. Prostě, když ti nezáleží, tak to převálcuješ, a až pak budeš přemýšlet, co s těmi ruinami uděláš.

    1. I v Sýrii se Rusové chovají velmi opatrně, vzhledem k domácím. Úplně jinak, než Američané.
     Afghánci , když hodnotí sovětskou a americkou okupaci, tak mají jasno.
     Sověti bojovali face to face, po jejich odchodu jim zůstalo hodně vybudovaných staveb a komunikací.
     Amíci bojují záludně drony, po jejich odchodu zůstala spálená země.
     ( Samozřejmě , obě velmoci byli okupanti. )

     1. Ruska afghanska operace, cirka 1 milion ohleduplne zabitych civilistu?
      Dalsi mrtvi po taktickem preskupeni (skarohlidi rikaji ustupu) a ponechani sympatizujicich Afghancu napospas Talibanu (vcetne Nadzibullaha, vykastrovaneho a usmykaneho za autem).
      Ovsem ani zde neslo o valku, nybrz, oficialne, o konflikt. Mozna uz tehdy nechteli vyhrat a o cilech operace byli spraveni jen v Kremlu (nasledoval krach SSSR, to jen pro osvezeni).

      1. Vy si myslíte, že za 40 let v Rusku neproběhla změna vojenské doktríny?
       A to ani neukazuji na to, že Afghánci si té změny všimli úplně sami…

   3. Nevede.
    Jenom se pořád ještě snaží ji nevést jako „demokratický západ“. Pořád ještě nerozmlátil Ukrajinu na cimprcampr, pořád ještě nepozabíjel ani desetitisíce civilistů, pořád ještě nezničil infrastrukturu.
    Tak to dělají USA, Israel, EU, které mají tu drzost říkat si „civilizované“.

    Ale je stále zřejmější, že mu nic jiného nezbude.
    Komu myslíte, že se pak pověsí na krk Ukři? USA? UK? Francii?
    Kdepak. Živit je bude středovýchodní Evropa, protože dál na západ se nedostanou. Ani na jih či na východ si je nepustí.

     1. V cem , ze spociva tva nestastnost? V opakovani klise?
      Kdyz nevis? Tak aspon ve zdanich nejakych snu.
      Jo, to bude vono..
      Nech to na jiny co sou tam.

      1. Na jiný to necháváme všichni. I vy. To je klišé.

       Žádné sny. Z toho, co tam Rusové konkrétně zatím předvedli, zůstává rozum stát.
       Proto se mi zdá ruský způsob války, poněkud nešťastný…

   4. Dovoluji si přičinit drobnou poznámku k otázce Puckově.
    Jak tak léta sleduji onoho Vlka, ty jeho, abych tak řekl, myšlenkové konstrukce vetché, bohužel nemohu než se dopustit smutného konstatování.
    A sice, že toho všeho, co napsal, je již opravdu hódně veliká hromada a nejen na jeho kose, nýbrž i v době dávnější, než kosu tu začal provozovat. Tedy v diskuzích na Aktuálně cz kupříkladu, nicméně je neustále stejný mimoň. Bohužel.
    Pravda, občas objeví se záblesk, náznak jakoby jakéhosi vlčího jara…
    Mno, snad se mu jednou v té jeho kebuli definitivně rozsvítí a pochopí jsoucno vezdejší.
    Přál bych mu to z celého srdce.

  2. Jenže to je otázka. Zpětně viděno, Rusko nikdy nemělo zahájit invazi na Ukrajinu. Rusko na to nemá, zdá se. Je potřeba akceptovat fakt, že Západ do značné míry svým vlivem určuje světové mínění po celém světě. Součástí války je teď už i masové ovlivňování veřejnosti – a to i na ruských a proruských blozích autoři konstatují, že propaganda Rusku fakt nejde. Teď se od Ruska poněkud distancují spojenci, jako je Čína, Indie. Kazachstán dostal noty z Číny, či prostě využil příležitosti. Stejně tak Tádžikistán, Kyrgyzstán.. Protože co tam vlastně Rusko předvádí? Teď to fakt vypadalo jako zbytečná válka. No uvidíme co mobilizace..

   Teď Američané zneškodnili mainstream a my zase budeme věřit tomu, že to byli Rusové..

   Vím vím, co měl Vladimir Vladimirovič dělat? Rusko je.pod útokem Ameriky a se Západem se nedá rozumně jednat. Ano, Rusko je velká a významná země s mnoha úspěchy jeho lidí v historii. Putin nechtěl být ten, kdo Rusko odevzdá, sníží jeho status a definitivně ukončí jeho naději na světovou samostatnost. No fakt nevím, jak to skončí. Ale Rusko asi prohraje „zaslouženě“. Prostě nedovede pracovat se západním ovlivňováním mínění. Třeba to ani nejde. Třeba to má Rusko v genech, že to nepůjde. No tak to aspoň zkusili..

   1. Mocnost s atomovými zbraněmi, s kosmickou technikou, se současnou filozofií jeho vůdců, nemůže prohrát.
    Ledaže prohraje celý svět, a s ním i jeho nepřítel.

     1. Je prostě je možné, že Rusové ztratí vůli dále eskalovat. Kdo vlastně chtěl tu válku? Byl to jen Putin? Zdá se, že nikdo jiný (kromě Strelkovců) na ni neměl odvahu. Jenže co měl Putin dělat? Zvolil tuto možnost. A teď jak říkáte – bude buď završení nebo zvrat. Možná Putin nemohl nic jiného dělat, než zahájit válku. Mohl ještě zvolit západní intenzifikaci, zvyšování kvality obyvatelstva. Ale asi to Rusko nemá v genech a viděl, že to by nešlo.

      1. Faktem je, že Rusové neumí propagandu.
       Všechna náckovská videa z UK, měla už dávno viset na netu s titulky v angličtině. V ruštině tomu na západě nerozumí a ani to nedokáží vyhledat…

       Stejně tak o historii UA , činnosti USA… A už roky dříve, než teď.

     2. Gogo – tohle se ani nepokoušejte rozkódovat. Zkuste něčím jednodušším – zkuste pochopit, proč si Němci udělali výlet jen ke Stalingradu, ale dál už ne. A proč Leningrad nedobyli.
      To, co se děje od roku 1948 v Rusku je stále jen to samé pokračování stejného příběhu, jen se trošku v čase mění kulisy.
      Pochopíte-li tuto souvislost, můžete začít s dekódováním onoho rozpadu SSSR. Ten je o řád složitější, než VVV.

    1. Tak to se asi brzo začnou posílat atomovky. Nejdřív na opuštěné ostrovy a neobydlená území.. Protože Západ se nevzdává.. Uvidíme, jak nás Rusko ještě vystraší. To je jediná šance Ruska – vystrašit západní veřejnost, západní politiky.

   2. Nejlepsi pro nektery kdkl, je nic nezacinat. Skoncit masakry muzu ze a deti..?
    Sou pak jenom komplikace..Kazdej chytrej to uz davno vedel napred..

  3. Prezident ruské federace má za zády stovky chetitů. Rusko nepatří Putinovi, igdyby chtěl. To samo platí o Bohémii, kerá se zmítá staletími ve vřavě o podělená léna ukradených pozemků prapůvodního obyvatelstva. Na tom vznikla všechna věda nepotřebných univerzitních vykladačů hisTórie, kerá dycky posloužila zdebilizovaným obyvatelstvům k vlastnímu sebezničení.

 3. Tady v tom rozhovoru s politologem je dobře charakterizována strana SPD. Jak funguje a jakou má pozici. Stačí si jen nevšímat klasického newstalku (dezinformace, proruský, atd.). Prostě je to tak. S SPD si moc nepomůžeme, a ani s ANO si moc nepomůžeme.. Celkem tragické. Nedivím se lidem, že tyto 2 strany až tak moc nevolí..

  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/volby-komunalni-uspech-spd-ve-volbach-muze-byt-pro-okamuru-problem-rika-politolog-215407

  1. Jestli snad nakonec není lepší ovlivňovat mainstreamové strany, jejich členy, zapojit se do těchto stran? ODS a KDU, i přes to všechno hrozné, jsou vlastně nejnormálnější strany u nás.. Není lepší ovlivnit voliče či politiky těchto stran?

    1. No tak ale řekněte.. ANO a SPD jsou taková kaše. SPD je one-man strana. ANO není autentická strana, navíc je silně pod krkem držená Babišem. ODS je aspoň autentická strana, když to tam řeknu, organicky vyrostlá, s jakousi alespoň částečnou vnitřní „demokracií“. Minimálně část členů takto funguje. Když se třeba podíváme na ty zmiňované starosty malých měst, možná některé hejtmany či poslance/ministry. Pište svůj názor.

     1. Já jsem býval voličem ODS. Poslední významnou osobou, která se pokusila rozložit (současnou) ODS zevnitř, byl VKml. Jak dopadl, dobře víme.

     2. U prvních dvou vámi jmenovaných jde do dost převažující míry o autokraticky provozované subjekty. To je nepříliš pozitivní stav. Odvolávat se ale na autenticitu ODS? Kdysi dávno jsem se svý pozdější ženě svěřil s plánem vstoupit do KSČ. Že jako tam vnesu mladej svěží vítr, a že se to postupně začne pak dělat správně.. Opáčila, že jsem ukrutnej debil.
      Značka strany se dá úplně zničit, nebo dlouhodobě poškodit. BP (Blyštivej Péťa) se velmi a velmi důsledně postaral přinejmenším o to druhý. Nehledě k tomu, že na nějaký táhlý stranický reformy a obrození dnes není čas. Jako kdysi skalnímu voliči ODS se mi to říká neradostně, ale v současnosti (kolík že to BP dostal v posledních stranických volbách?) jde vedle ostatních o další čistě destruktivní a zemizhoubný prvek v politice a společnosti této země.

 4. K rozsáhlému komentáři s tématem ….. Co dělat …
  https://web.litterate.cz/hrana-moznosti/comment-page-2/#comment-60165
  Některé procesy v lidské společnosti prostě nejdou ovlivnit, patří mezi ně generační vývoj v obdobích relativně bezstarostného žití mezi krizemi a válkami ….
  Platí, že generace které zažily krizi a válku zmoudří, a všechny další generace po nich jsou blbější a debilnější než předchozí … Až zase další krize nebo válka vrátí debilní společnost do normálu …
  Tak to je, a je potřeba s tím počítat při výhledu jak dál a jakým směrem po „katarzi“ způsobené nastávající krizí …

  1. Autorem komentáře na který jsem reagoval je Dexx, dal si s ním dost práce a přemýšlení …
   Obsahuje dost zajímavých témat k diskuzi …

   1. Ano, díky za odkaz, přečetl jsem. A většinu už hned zapomněl.. Snad to dexx ještě párkrát zopakuje.

    Gogo v reakci na to.navrhoval založení mnohovrstevnatého think-tanku, s dosahem do každého města. To by mě zajímalo, jak se to vlastně dělá. Jak se vlastně zakládají instituce, v širším slova smyslu?

    Já nevím, já mám problémy sám se sebou, natož abych tady budoval alternativní stát. Bych měl nejdřív dát do pořádku svůj život asi..

  2. Kdyz nic jinyho tak nas srpen 68 sjednotil.
   Byli pri nas urednici i starsi policie , vsude porozumeni a blbce ,fizly a udavace bylo videt z daleka..
   Bylo jasny, ze jsme narod ,ze drzime samozrejme pri sobe pujdeme tou nasi treti cestou..
   Ale udalosti kazdeho predbehly a sokovaly rychlosti , kterou nikdo netusil a tu miru ty shnily zrady ustrednich vyboru Kremlu , kteri cely vychodni blok doslova sorosum prodali za fajfku tabaku../Bleskem napr. v Rumunsku/.
   Gorbacev se navic nepricetne na tohle tesil aby /zase vysvetlit takovej vyskyt nekoho takovyho, neni mozny a v lidskych silach/, odevzdal sjednoceni Nemecka, zniceni Ruska a ostatni narody zadarmo a jeste byl vdecnej ,ze to muze udelat a se vsim jeste ponizene souhlasit .
   /Jak tohle mohl nekdo vedet dopredu/.
   Tim se nejen staly cleny NATO a EU ,bylo zase co uloupit a zkolonizovat ,ale tyhle organizace se deli na zapadni, co zbroji a stvou na Rusko a stredovychodni nove kolonie otroku , co pudou taky na Rusko , uz z nich nic jinyho neni..
   A Havel byl jeho verna kopie..
   A otrokum se nemusi nic davat , vubec nic.
   Tak vybori komunistu /ten neuveritelej a sokujici paradox ,ze bolsevik zachranuje za cenu vlastniho zniceni , uhlavniho nenavistnyho anti bolsevika, svet a Vyssi Moc a jejich skutky se proste nedaji uhodnout / zabranili vcas zhrouceni imperialismu ,kterej dnes ma zase stale mene ,panuje panika a zoufalstvi, kde zitra uloupit .
   Jako napr. v Syrii.
   Otroci chteji prestat bejt otrokama ve vsech koloniich a to je nakazlivy..
   A Rusko a Cina chce mir a musi valcit.
   Natisknul si usak zatim 8 trilionu /neni jinde kde vzit/ a na valku na Ukrajine si jeste pucuje vod Ciny.. Dluh uz ma 33 trilionu a ten roste,ponevadz jeho system neni na vybudovani a vyvoji vlastniho statu ale jenom na vyloupeni celyho sveta..
   Zatim to pokracuje a nebudu se rozepisovat o vetsich celosvetovych problemech a hlavne , ze vsecko nemuze jit porad k lepsimu /to se periodicky a epochalne opakuje /,ze to uz bylo a ted to vzalo jine a celkem predvidatelnej j smer /jednou si dole a jednou nahore/, kterej , z vyse uvedenejch zalezitosti nemusime prezit..
   Asi neni mozny postrehnout ten zakladni moment ,kdy se to zacne hroutit a stale rychleji..
   A i kdyz ,neni to zase nic platny.
   Je to zase, opakuju, kdo s koho a zmoudreni nejakych a zmeny v lidech nejsou mozny v podstate /5% se muze kazdej zmenit nanejvic ,ale to vam nikdo nerekne ze zistnejch duvodu a muzete lezet v knihach treba tisic let/.
   Narodi se krasny dite a predevsim clovek a za moment se na nej zacnou vrhat stada selem,a pod rouskou vzdelani ,ale hlavne vychovy do otroctvi , pac je nevzdelany a nevychovany..Vysledky samozrejme se dostavuji…
   Ale znicit lidskost se nedari..Zveda se casto na povrch , kdyz to nikdo neceka..
   Proto chteji vzdelane a poslusnejsi roboty z kazdyho a svet bez lidi ,to je ten vyvoj a zamer tech vychovatelu v bilych plastich..
   Zalezi kolik toho znici , do jake miry prijde ozdraveni z nemocnych parasitu vseho niceni /zniceni cloveka rovnez/, aby zase prisla a vratila se vlastne touha , nadseni a jako vzdy nova energie znovu /opakovane pokolikate jiz/ budovat nove a lepsi..
   Neposlouchejte ty co nemuzou vegetovat bez vlastni prechytralosti , pres tisic let poucuji a jak to zase dopadlo..Nevi nic ani vo co de ted..Hazi kolem nizkou spinu ,poucky , nemate demonstrovat ,tamty sou spatny a kde na to vzali atd..
   Svet de svoji vlastni cestou, ani to netusi..
   Vytvorit mezilidsky solidarni skupiny a snazit se prezit, je asi nejdulezitejsi ted.

 5. Ste jak s Marzu.
  Řeknu to takhle.

  Vám vysvětluju, že si nemáte hrát se sirkama. Jako na rautech, gdyž sem potkával kokoty, co se eště vezli na vlnách. Ste debilní nebo jak to mám chápat. Zajímáte se o záležitosti, na keré nemáte žádnej nástroj, čím by ste mohli opracovat o milimetr šířku ani délku. Vaše litanie o tem, že jakmile někoho hodného zvolíte bude ráj, to vás propustili z blázince nebo z nějakého institutu?
  VOLTE JEN SVOJE POTŘEBY

  Čtu to, co píšete a ani jedna věta nevede k záchraně. Vy prostě chcete aby vás, pitomé blboně , zachránili ti zloději. Co se s tím jako dá dělat? Vy nejste národ, protože národ jedna krev jest.
  Vy jste směnky, dluhy, mzda, dotace, půjčky a burza. Nic jiného nejste.

  Lidi v květináči poučujou jak má přežít blboň bez květináče. Že to se dělá tak , že se vykoření a přeběhne do jiného květináče. že to je ten svět svobody.
  Su zvědavej kolik květináčů to z parlamentní kantýny bude číst.

     1. Nemá mě rád protože mi nechce rozumět. Nejraději by byl, gdybych se vrátil na Kydy.
      Intelektuály mám rád, dokud mi to netrhá kapsy. Básničky ani verše nejsou mojí noční můrou.

        1. Není přece nic jednoduššího, než ten lid vyměnit. Zkuste to třeba v Nigeru – jazyk už očividně znáte, tak by to neměl být – s vašími ambicemi – žádný větší problém.

        2. Sice spíš přes loket, ale dostal jste se „ke mně“. Je to sice ne extra důležitý, ale s tím nabodeníčkem jste se intelektuálně moc nevyšvih.
         Spíš ale, chce se vám nějak zformulovat, proč sem píšete? Ostatní či většina z ostatních je, jak pravíte, takovej shluk nemožnejch zoufalců. Je teda vaším prvotním motivem toto sdělení jim? Jako, to je můj nástřel, třeba je to jinak. Jak?

      1. Vy se nemáte kam vrátit Sasine. Vidlák na kydech zavřel diskuze a proto jste se také zjevil tady. Vůbec se mu nedivím protože to co se tam odehrávalo bylo, až na nepatrné výjimky, k nečtení.

  1. Ale já to vím, že nic nezměníme, a myslím, že to vědí i ostatní. Jen chci mít před svými dětmi (které to dnes neocení, ale až tady nebudu, tak si vzpomenou) čisté svědomí, že jsem je neobětoval bez boje.

    1. To je samozřejmě skrytá naděje. Ale dostat se tam, když kolem vás jako supi krouží věže, střelci, jezdci, královny, to je nadlidský úkol. A nejhorší je, že i vaše strana se může kdykoli rozhodnout vás obětovat. Jste přece jen pouhý pěšec. Naštěstí je pěšců na šachovnici nejvíc, a to zvyšuje šance, že to aspoň jednomu vyjde…

     1. Jeden indický mistr meditací vnitřní proměny někdy vyprávěl příběh o pavoučkovi na vlákně v bouři. Pavouček si je jist, že to vlákno je někde zachyceno a tedy jen vytrvale po něm kráčí k tomu bodu, kde cítí, že bude od bouře klid. Nic tedy nedbá na prudké nárazy větru, nezabývá se tím, kde je nahoře a kde dole, netrápí ho, že cíl nevidí, ba ani netouží vědět, kolik cesty zbývá. Jen kráčí…

      V jeho „škole“ tento příběh pomohl hodně lidem vytrvat a dojít vnitřního klidu, možná se bude hodit i vám.

  2. Já, když čtu tyhle a podobné hámotiny, fakt nevidím důvod, proč to pouštět do diskuse.
   Je to blábol, na kterém není nového nic, totéž v malých obměnách mohli jsme číst u Vidláka blahé paměti ještě na Kydech, a to roky (!). Pořád dokola totéž.

   Ejhle esence Sasinova sdělení: ste kokoti/blboni, gdyž nevolíte svoje potřeby. – To je, prosím, výsledek Sasinova hořkého pláče nad tím, že mu upírám jeho lické právo diskutovat. Jaká tohle je diskuse? To je stereotypní monolog, který od Sasina zaznívá s malými obměnami, co vím o existenci Kydů. – Reportáž z ambulance pro choromyslné.

   1. Máme tady u nás letos čestvě jednoho nového souseda, neustále je puzen zabývat se nějakou činností, trávník až na půdu, stomy rozřezané, vykopané cestičky. Od rozbřesku do tmy je slyšet jeho činění.
    Je mi ho lidsky velice líto, ale cítím, že zimu s tímto nastavením přežít nemůže bez větší újmy na duševním zdraví.
    Mnoho lidí, kteří zde publikují, má podobné nastavení. Zima jim vadit nebude – pokud ale ztratí možnost sebeprezntace, budou ve stejné situaci. Ano, lidsky líto. Vic z mé pozice nelze.

  3. No jo, valné síly a možnosti nemáme.
   Ale aspoň chuť něco ovlivnit.
   Vy už jste to tedy vzdal a tak je jedno, jestli si sem přijdete ublinknout anebo si někde pestujete svoje potřeby.

   Nechápu, proč byste nám to chodil zvestovat, kdyby i vás jaksi něco na tomto stavu nehnětlo.

  4. Květináče… pěkný příměr. Podnětný k zamyšlení.
   Vysvětlit otrokům snažícím se najít lepšího pána, že je to chyba. Že se musí naučit žít bez pána.
   Pratchett: „Nohy z jílu.“ Golem nemusí mít pána. Může patřit sám sobě.
   Z mého pohledu jste odpálil myšlenkovou bombu. Většina sice řekne „no a co?“
   Jenže … aby i nynější demonstrace nebyly…jen snahou jen dostat o něco lepšího, či o něco méně špatného pána.
   Snížení robotní povinnosti, omezení práva první noci, snížení byrokracie při povolování stěhování mezi panstvími, vybavení drábů menšími karabáči, distribuce mastí na rozbitá záda, snížení ceny piva z panského pivovaru…

 6. Síkela a jeho schopnosti:
  Podle NERV bude zastropování ceny plynu a elektřiny příliš vysoké a pro 2 miliony domácností by byly ceny energií likvidační. Proto, dle dnešního vyjádření Síkely na Radiožurnálu tyto 2 miliony domácností budou dostávat ještě žebračenky (on to tedy nazval jinak). Ovšem, v ČR bylo k 31.12.2021 celkem 4,496 mil. domácností. Tedy 44,5 % domácností bude dostávat žebračenky. To je ovšem míra přerozdělování, která bude značně převyšovat přerozdělování, které tu bylo za socialismu. Otázkou je, kde na to Petro Ihorovič sežene peníze. Pochybuji, že mu na to důchodové fondy ze Spojených států půjčí!

  1. zadlužení a inflace

   tomu se říká pravicová vláda. vůči této vládě byli komunisti tvrdé kapitalistické jádro. Protože ti nedokázali dělat takové státní dluhy.

   Ale ještě není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůře. Proto ještě změnu nečekám. Dokud opravdu nebude blackout, kvanta nezaměstnaných, nic se nezmění.

   Lidi nejsou schopni koukat dopředu, když je zatím jakž takž dobře.

   1. Po vládě ODS a spol. vždycky v této zemi nezůstal kámen na kameni. Vždycky po nich musel uklidit ten élent co stihli nadělat někdo jiný a byli to většinou socani a ať se to komu líbí nebo ne i Babiš. Nebýt kovidu tak ten měl dokonce nakročeno k vyrovnanému rozpočtu. Stačí se podívat na staťák jaké byly ekonomické výsledky jednotlivých vlád.

    (V roce 2019 dosáhly celkové příjmy státního rozpočtu 1 523,2 mld. Kč, celkové výdaje 1 551,7 mld. Kč a schodek hospodaření státního rozpočtu tak dosáhl 28,5 mld. Kč.
    Tento výsledek představuje úsporu 11,5 mld. Kč proti zákonem schválenému deficitu ve výši 40 mld. Kč a znamená jeden z nejlepších výsledků v novodobé historii České republiky.)

  2. „Podle NERV bude zastropování ceny plynu a elektřiny příliš vysoké a pro 2 miliony domácností by byly ceny energií likvidační. “
   To je zvláštní, že před pár dny když Síkela oznamoval první verzi na ČT24 se Horská (členka Nervu) zaklínala tím jak údajně složitě a dlouho vymýšleli způsob, který by byl nejefektivnější (pro lidi) a nejschůdnější (pro SR) a jediné co jim vyšlo bylo to co oznámil Síkela původně a kvůli čemu zřejmě nutně potřeboval Fiala TV čas k prohlášení k národu. Já už se docela vážně obávám, že jsme jako republika v rukou absolutně nekompetentní party těch co nám vládnou i těch co jim radí.

 7. Baltic Pipe
  Za provokaci považuji to, že plynovody z Ruska byly vyhozeny do povětří ve stejný den, kdy byl zprovozněn plynovod Baltic Pipe z Norska přes Dánsko do Polska.
  Ovšem, pokud jsou za výbuchem Nord Streamů Poláci, na jejich místě bych si ten plynovod hodně hlídal.

   1. Ano. Zatímco Poláky by tam Dánové asi nepustli, od strýčka Sama to dostali befelem. Lokalizace u ostrova Bornholm prakticky vylučuje ruskou akci, neboť tento strategicky položený ostrov je nepochybně bedlivě střežen jak dánským námořnictvem, tak jednotkami NATO. O to lépe se tam dělá sabotáž „modrých“, protože sabotéři jsou střeženi před nevítanými čumily.
    Ostatně, proč by Rusové likvidovali vlastní plynovod, když jim stačilo otočit kohoutky? Nebo, v nejhorším, provést akci v mezinárodních vodách?

    1. Hm, a nebo rovnou Dánové.
     Ono se tady v Kotlince o nich moc nemluví, ale Dánsko patří mezi nejmilitantnější členy NATO.
     Navíc se jim to náramně hodí (už jsem tu o tom dnes psal), protože Baltic pipe pro ně znamená bezva rejžovačku prakticky bez práce; a zbavili se případné konkurence.

     1. Souhlas. Delal jsem v Dk firme a ten jejich pistoj je tak jednoduchy….s USSA na vecne casy a nikdy jinak. Radeji jsem z te pakarny utekl

    2. Prostě Rusové už takoví jsou … ostřelují se v elektrárně, vyhazují Vrbětice, poslední jejich parádní kousek je vyhození do luftu vlastního plynovodu (jak naznačují Poláci), aby v důsledku zvýšili cenu LNG z USA a těm pak nechyběly peníze, které zajišťují zásobování Ukrajiny zbraněmi na Rusa … prostě takové normální logické chování 🙂

     1. Davide, obešel jste mezinárodní terorismus všem na odiv vystavený casus belli. To Rusko přeci dělá na každém kroku.

     2. Aby zvedli cenu neceho, co Nemecko nechce pustit na sve uzemi a Rusko po havarii nemuze dodat.

      Ja se tesim na ty ohnostroje pravoverneho zvaneni, jak to udelalo Rusko.
      Kde konci rozum, zacina ideologie a tupost. Musime to brat jako predstaveni.

      1. Když si připustíte, že to představení nemáte šanci režírovat, můžete se klidně usadit, do úst vzít popcorn, a sledovat výkony těch úžasných herců…
       Malé upozornění na okraj – většína her má z praktických důvodů děj napsán dříve, a je dost možné, že dokonce sledujete reprízu…

 8. Dexxi,
  dík za rozsáhlý a racionální rozbor… ne se vším souhlasím, ale zaplať pánbu za KAŽDÝ uvážlivý hlas !
  —-
  Jan Keller napsal knihu Společnost věčného mládí, kde mj. ukazuje, že se vpodstatě povinně chováme (coby euroamerický civilizační celek) jako věční doživotní postpuberťáci.

  Vidlák dokáže sám sebe přepínat z módu „uvážlivý analytik zralého věku“ do módu „čtrnáctiletý fotbalový fanoušek po tajném vypití čtyř panáků vodky“.

  Obdivuji tuto schopnost, má to něco do sebe a může to být působivé a občas prospěšné….ale ne vždy, ne za všech okolností – a ne pro každého!!

  S modlitbičkou mé nebožky babičky „Aby nás pánbu při zdravém rozumu zachovati ráčil“ přeje mnoho štěstí Asfaltový holub.

  1. Pokolikate se pouckovi akademici snazi nasazovat nam konskou nebo jinou hlavu ..
   Na ty MY. Jednou sme u nich tohle , jindy zase neco jinyho..
   A bez rozdilu..
   A ostatni pilne ctou,“premysleji“ dokonce a veri..

 9. K sabotáži na plynovodech:
  Ještě se ani neutišily vlny na Baltu a již přispěchal polský ministr zahraničních věcí, že to byla ruská provokace. Jistě, pokud jsou Rusové schopni ostřelovat jadernou elektrárnu, kterou mají obsazenou od února a přitom neostřelují zbylé tři, tak jistě jsou schopni si vyhazovat do vzduchu i plynovody! To má logiku!
  Podle mého je to ovšem exemplární případ potrefené husy. Poláci mají prostředky a motivaci. Na rozdíl od Ukrajinců, kteří mají motivaci, ale nemají přístup k Baltu, a patrně ani dost prostředků. Útoky v teritoriálních vodách Dánska a Švédska také předpokládají koordinaci s tamními tajnými službami a/nebo námořnictvem, či alespoň s částí z nich. Ostatně Švédové již v tom mají dobrou tradici. Na Němcích před časem dávali dokumentární film o tom, jak část švédského námořnictva ve spolupráci s Američany dělali provokace v teritoriálních vodách Švédska, ze kterých obviňovali Sovětský svaz.
  Útok na plynovody ovšem není jenom útokem na Rusko, ale i na Německo. A Německé tajné služby se dříve nebo později dovědí, kdo je viníkem. Ať již to jsou Poláci nebo Ukrajinci, myslím, že se dostali na tenký led.

  1. Komu ale udělali škodu? Kdo je provozovatelem/majitelem, kdo bude muset udělat kroky k nápravě? Protože pokud Rusko, tak se na ně sesypou aktivisté apod.

   1. Být na straně Ruska, tak zastavím všechny dodávky plynu přes Ukrajinu a nechám Němce, ať si spraví Nord Streamy samy, pokud budou chtít dodávky.
    Samozřejmě, že nejvíce na to doplatím Německo a země, které odebíraly plyn přes Německo. Nejvíce na tom vydělají Spojené státy, protože se cena jejich plynu výrazně zvedne. Navíc velká část ekonomiky Německa a jeho satelitů zkrachuje, protože náklady budou tak vysoké, že výrobky nebudou na světovém trhu konkurenceschopné.

 10. Mluvil jsem se zbytkem rodiny asi 2 roky zpátky, na nějaké oslavě – říkám jim, že EU míří do pravěku, oni se smáli a ťukali si na čelo. Když jsem jim to o víkendu připomněl, už se nesmáli. Konspiračními teoriemi se zabývám dlouho (ne, opravdu ne těmi o alobalových čepičkách, jak rádi podotýkají na ČT apod.), že to ale takhle rozjedou od 2020 jsem však taky nečekal; bude to mnohem horší a rychlejší. Poslední prosím zhasněte.

  1. Moje řeč!!! A dejme tomu jednu zimu a lidé, které nezajímají volby, co se tak nějak děje okolo, také asi vystrčí hlavu z písku a začnou se ptát! Pak musí přijít ty správné odpovědi a směrovací šipky! V pátek jdu s kamarádem na pivko, zarytý antirusista, za vše nyní může Rus v Kremlu, dáme řeč o všem okolo, jen těmto tématům se vyhneme, jeden druhého nepřesvědčíme… Ale na to pivo jdem, máme ještě rozum, jsem za to rád!

   1. O to prave jde. Oni se jim dostanou pres televizi a mainstream do obyvaku a telefonu, my se ale s nimi muzem bavit.
    Jen musime vedet a umet. A byt dlouhodobe konsustentni a duveryhodni.

    Tedy presne opak toho, co vetsina tzv alternativy nabizi, aspon ta jeji celebritni cast.

   1. Vše je prohráno, ztraceno, zachraň se, kdo můžeš. Soustřeďme se na své rodiny a jejich přežití, na krizové plány, na apokalypsu, která přijde. Protože mastné složenky od ČEZu nemusí být tím nejhorším. Na Ukrajině se schyluje k třetí světové válce a mílovými kroky jdeme vstříc jadernému konfliktu.

    Volby ukázaly, že lidem nejenže nevadí zdražování, jim vlastně nevadí ani to, že kvůli této zasrané vládě jsou permanentně ohroženy naše životy a existence tohoto státu a národa. V těchto volbách jsme si vlastně odhlasovali, že nechceme mír, že chceme válku a že v té válce chceme zdechnout. Právě proto teď nemá smysl nic jiného, než aby se každý z nás soustředil na své vlastní přežití a přežití své rodiny. Vše ostatní (i demonstrace) je plýtvání drahocennou energií, mrhání časem a prostředky, ztrátou času. I proto jsme v Praze nedělali žádnou volební kampaň – teď na takové věci zkrátka není čas. Teď se musíme každý z nás připravovat na ten náraz, který přijde. A času k tomu máme žalostně málo…

    Tadz bzch trochu ubral na tom defétismu. Možná, že je vše ztraceno, ale nějakou – nejistou – šanci ještě máme. Jmenuje se Babiš.

 11. Výsledky voleb mne připadají, vyhánění čerta ďáblem.
  S demonstrací naprosto souhlasil,občané to brzy zjistí že alternativa tady je,ze se budou mít na koho obrátit. Jak už jsem psal,dokud se něco nezmění v USA,nic se
  nezmění ani tady.Vemte na vědomí, ze bratrská pomoc tomuto režimu, by byla důslednější a ne jako od SSSR kteří jednali v rukavičkách.

 12. nejaka nahodicka na trech mistech ???
  —————

  Švédské seismické centrum oznámilo, že v oblasti úniku plynu byly zaznamenány silné podvodní exploze

  Švédská televizní stanice SVT uvádí, že švédská národní seismická síť zaznamenala v pondělí v oblasti dvě samostatné velké exploze. Jedna z explozí měla sílu 2,3 ​​a byla také předmětem sběru dat z celkem 30 stanic v jižním Švédsku.

  „Není pochyb o tom, že byly zaznamenány exploze a následné otřesy,“ říká Bjorn Lund, odborný asistent seismologie ve švédské národní seismické síti SNSN.

  „Jasně vidíte, jak se vlny odrážejí ode dna na povrch. O tom není pochyb, byla to skutečná exploze. Máme stanici v New Taipei, která tomu věnovala pozornost,“ říká Bjorn Lund, odborný asistent. seismologie a zástupce ředitele švédské národní seismické sítě, která ve Švédsku měří zemětřesení a výbuchy.

  První výbuch byl zaznamenán v 02.03, v pondělí v noci, druhý v 19.04 v pondělí.

  https://aftershock-news.translate.goog/?q=node/1159229&_x_tr_sl=ru&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=nui,sc

  1. tojejedno.
   Pokud se to potvrdí, že obě větve plynovodů byly poškozené trhavinou,je to mezinárodní terorismus nejhrubšího zrna a nemá to daleko k velké eskalací ve světě. Doufal jsem,že dojde k nějakému kompromisu s Ruskem a plyn bude,teď už není naděje,jen se samostatné postarat o teplo domova.

   1. Pokud nekdo bombou odpalil plynovody tak to za tyden/mesic Putin muze oznacit za valecny akt, (ukrajina, polsko, usa ) provest plnou mobilizaci a ….

    1. tojejedno.
     Přesně tak a z toho mám obavu víme ze druhou světovou také zapříčinily provokace.Jedno mužů řEíci, bez vědomí CIA,se v Evropě nehne ani lístek.

 13. “Pamätáte si časy ešte před internetmi? Keď sme si mysleli, že za ľudskú hlúposť môže nedostatok prístupu k informáciám? Tak v tom to nebolo.” Milan Lasica

  1. Geniální postřeh pana Lasici, i když – aniž bych mu chtěl křivdit – on to myslel spíš směrem do našich řad.

   1. Tech je hodne, co jako osli zkoumaji a snazi se vytezit na tzv. lidske hlouposti..
    Vyberou si jeden priklad a uz rajtuji a nepricetne jasaji..
    Nemaji jediny dukaz .Kdyz internet neni pristroj na vyroby inteligence ,ale na sireni informaci a dorozumeni mezi lidmi….
    To vidi kazdej , ale zruda toho ihned vyuzije pro sebe.
    Zase je prilezitost jak muzou bejt nadlidsky prechytraly , hazet spinu na ostatni..
    Sami pak vypadaji prechytrali../Osel a kazdej ovsem touzi a zizni bejt genius/.
    A hodne vo tom vsem krici na vsecky strany..A serou si do vlastniho hnizda kdyz bez tech lidi a jejich zoufale zavislosti prave na nas lidech , ktere neustale podle spini a pomlouvaji , by byli akorat vetsi zasmradly hovna..

 14. Hampl smeká před Ivanem Davidem.

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Petr-Hampl-Statecny-Ivan-David-715596

  „Ivan David se dokáže postavit davu. Je to statečný člověk“

  Zrovna Ivan David je pro mně jeden z důvodů, proč podporuji z možností alternativy SPD. Okamůra nebude hloupý a bez vize, když dokázal dát ve své straně prostor OSOBNOSTEM. Když pojdou dál tímto směrem, vytvoří za čas tým, který bude skutečnou ALTERNATIVOU a bude schopný téhle zemi vládnout.

  1. Puvodne jsem nechtel k tomuhle nic psat, ale uz je tady k tomu tolik, a vsechno tak kratkozrake…
   I ten David, ktery dostal pravdepodobne befel od Okamury.

   1/ SPD celaka lepsi vysledky a ted hledaji vinika. Takze Rajch. Velmi hloupe, ale snadne.

   2/ Vsimli tihle narodovci, ze eurohujeri maji vice stran? Svete div se, protoze ono je lidi vice druhu nez jenom „s EU navzdy“ a naopak „zitra odchazime“
   Jsou hystericti eurohujeri, pak normalni/umirneni a pak jeste mozna mirne vlazni.
   Proto taky maji Top09 kde jsou okamzte pro prijeti Eura. ODS, kde je to mlhave. I ten STAN maji. (pro smazky-eurohujery maji Piraty, ale tam to doufam bezy skonci)

   Rajchl nechce odchazet hned (vsak to nechce ani mistni idol Orban), zato Okamura chce referendum a pak podle nej postupovat. Pro hodne lidi, kteri nejsou sebevrahy je tohle totalne odrazujici, a tak je pro ne jasna volba Rajchl.

   Kdybych byl clenem Svedku Strelkovovych, tak bych ted napsal, ze je to od SPD (Davida) budto hrozne neumetelstvi, nebo zrada. Nebo oboji.

   Misto aby spolupracovali a shrabli radikalni i umirnene volice (kazdy ke svym), tak ted prijde David s konspirativnimi teoriemi, ktere ve finale poskodi vsechny (na alternative).

   Vidlak tu mesice pise o spojovani a koalovani, a ze SPD pak vyleze tohle.
   Jak u blbejch, by rekla moje babicka.

   1. Sakura: Mohly by sice být dvě strany vlevo SPD a napravo Trikolora, ale místo spolupráce je většinou jen vzájemně osočování. Petikolka mezi sebou soupeří méně nebo soupeří ať po volbách. Neútočili tolik na sebe v koalicích před volbami.

   2. Trvám na svém. Spd cesta ke středu, tudíž k zisku nad 10 a k koaličnímu potenciálu je správná.

    Jestli přijde někdo nový vybudovanému, měl by se spojovat on, jinak je to ŠKODNÁ-

  2. … když by mělo jít ve výsledku o stejnou věc, Admirále, kdo jinej než psycholog a psychiatr by měli bejt nad věcí a poznat, kdy maj držet ústa a kdy ne?

   1. Sou to vsechno jen pomijive figurky , co se stavi vsude na odiv.
    Nemaji hodnotu ani vliv na celkovy vyvoj situace.. Ani nechapou cokoliv.
    Nevynechaji ani rozvraceni , kde muzou..
    Jako podobne zrudnost trpaslicich politickych stran a jejich kazdodenni cinnosti, ktery je urcujou a zajistujou jejich zanik..

 15. Vy, co zítra půjdete na Václavák, si zasloužíte, abych byl delší:

  Tu zítřejší demonstraci osobně vidím z hlediska načasování ještě riskantnější, než tu první, ale zároveň nevidím jinou možnost, jak tu v nás probouzející se strunu naštvanosti udržovat v napjatém stavu tak, aby dokázala vydávat zcela srozumitelný a hlasitý tón pro všechny hluché či hluchotu předstírající!

  Víte, žiju už sedmý křížek svého života a těm všem kazišukům, co jich jen po ten můj život bylo a je, se neustále daří tenhle nádherný svět ničit a rozeštvávat měrou vrchovatou a neměnnou. Nemůžu uvěřit, jak jeden z nejlepších hlasů, který tahle zem měla, je zas a zas s jeho Krysařem aktuální. Co vám budu povídat, když jsem „Krysáka z Hamelnu – Dudáka“ od Huguese Aufrayho před více jak půl stoletím slyšel poprvé, byl jsem mladý a myslel jsem si, že moje budoucnost a budoucnost mých dětí bude jiná, že … a ono prdlajz, vážení, máme to tu zas a zase, tak jako máme neustále kolem sebe ty neskutečné kazišuky. Je mi líto nás samotných, ale hlavně našich dětí.

  Ale protože zítra s vámi na Václaváku nebudu, posílám Vám pro povzbuzení všech vašich tří smyslů hlas Waldemara, psaný text (jen pouhé čtení je zážitkem) od pana Fišera, hudební úpravu Aufrayho muziky od Kocába (s malým povzdechem, kdyby se ten nadaný muzikant radši držel svého kopyta), flétnu pana Stivína a velice zdařilý klip z Bártova filmu s přáním, abyste na sebe byli opatrní, abyste se za žádnou cenu nenechali nikým vyprovokovat a … a aby vám zítra po celý den svítilo sluníčko.

  Takže ještě jednou vám všem za zítřejší Prahu děkuji:

  https://www.youtube.com/watch?v=dte9dvsWEEQ&ab_channel=RostislavLang

  Měl šedej plášť, kočičí krok, smutnou tvář,
  za pasem nůž a vedle něj kříž a snář.
  Ten piják hvězd na stovkách cest polykal prach.

  Tisíce mil, krysař to byl a já ho znal,
  píšťalku měl, šel kudy chtěl dál a dál,
  tisíce mil, krysař to byl a šel z něj strach.

  Šel a kam stoup vyrost jak sloup k nebi dým,
  na tisíc mil, krysař to byl, já to vím!
  Šedivej plášť, kočičí krok, podivnej hráč.

  Píšťalku měl, šel kudy chtěl dál a dál
  a každej tón, každičkej tón kterej hrál
  znamenal smrt, znamenal žal, znamenal pláč.

  Hrál slovo „my“ a „naše vlast“, „mír“ a „čest“
  a myslel „Vy“ a „Vaše krev“, „válka“, „pěst“,
  co musel znát, co uměl hrát svůdnejch not.

  Co divnejch slov, co divnejch slok dlouze hrál
  a z každý z nich hořící vích horce řval:
  „nastoupit v řad, na rámě zbraň, pochodem v chod“!

  Teď je tu zas kočičí krok, smutná tvář.
  Za pasem nůž a vedle něj kříž a snář,
  slyším ho hrát, je to ten tón tenčí než vlas.

  To v kostech měst začíná kvést bílej prach,
  píšťalka zní a všichni z ní máme strach,
  že přijde čas, kdy se ten hlas ozve i v nás.

  Vím, chodí dál tak jako dřív prachem cest,
  já jsem ho znal, krysař to byl, piják hvězd.
  Píšťalku má, křížek a snář, šedivej šat.

  A mně se zdá a mně se zdá, že už je čas
  říct mu: „už dost“, říct mu: „už dost, vem Tě Ďas“!
  „To je náš svět a krysí jed nechcem už brát“!

  1. Lépe si to pustit. Kdo nechce, nebude ani číst tapetovaný text.
   Mimo jiné – v této souvislosti je to protistátní píseň.
   Leda by se dopředu určilo, kdo že je ten Krysař. Jednoznačně a politicky.

  1. Samozrejme jde o Putinovu lez a konspiraci dezolatu:

   Americká skupina lodí oznámila ukončenie prác v oblasti údajnej diverzii na plynovodoch.
   Expedičný oddiel lodí amerického námorníctva pod vedením obojživelnej útočnej lode USS Kearsarge dnes dokončil úlohy v Baltskom mori a bol pozorovaný pri ďalších Baltských úžinách v Severnom mori.
   Teraz sa nachádza 30 kilometrov od miesta údajnej diverzie na plynovode „Nord Stream 1“ a 50 kilometrov od plynovodu „Nord Stream 2″

   1. Rusko to moc neposkodi. Krome zaplaceni te opravy.
    Ja myslim, ze hlavni poskozeny je Nemecko.
    Ukrajinci si chteji vynutit zachovani transitu, ti z toho benefituji jednoznacne, ale na provedeni nemaji kapacity.
    Ja myslim, ze je to jasne 🙂

    1. Roury budou pojistene, technicky, oprava asi nebude neresitelny problem.
     Ale mame tu jiny problem – sankce ….
     Ty muzou opravu zkomplikovat az znemoznit.

 16. Mám dotaz, v němž je i skrytá obava – kdy vlastně ta demoška zítra začíná? Nikde tady o tom není zmínka. Když byla ta první, visela na litterate už několik týdnů předem permanentní upoutávka…

 17. ///Vidlákovy kydy dneska čte v podstatě každý, kdo se zajímá o politiku a takřka všichni politici. Každý, kdo věnuje svůj volný čas hledání na internetu, každý, kdo zná jména našich ministrů, každý, kdo má trochu přehled, ten na Vidlákovy kydy už narazil. Stejně tak už dávno narazil na Parlamentní listy, Novou republiku a další a další „alternativní média.“///

  Obávám se, že to tak není. V mém, politicky angažovaném okolí, Vidlákovy kydy nikdo nezná. A alternativní média nečte.

  Např. jedna dívčina pracuje v AI. Má kontakty na Zamini, vyřizuje v ČR islámským migrantům z Egypta, Jordánska a Súdánu, pokud vím… víza a posílá peníze na letenku. Žádný pochod pěšky. V Egyptě místní emisarka, placená AI, rozhodne, kdo české vízum a peníze, dostane. Kdo je pronásledován. Takže do ČR posílají mladé kluky, mezi 17 – 35 lety. Bez vyjímky svalnaté, dobře stavěné, jako by za sebou měli vojenský výcvik. Jsou jich stovky ročně. Možná několik tisíc.
  Angažuje se v TOP, celá rodina vždy volila Kalouska.
  Jako rodina, alternativu nečtou. O Kydech nikdy neslyšeli. Stejně, jako o panu Sorośovi. PL jsou pro ně fašistický tisk.

  Teď pomáhají i Ukrajincům, s ubytováním a příjmem na školu. V podstatě, české univerzity teď, ve velkém, berou ukrajinské „studenty“ a i nestudujícím je , na náklady škol, zajišťováno bydlení na kolejích a stravování v menzách. V podstatě jde o rozložení plateb na UA migranty, na různé segmenty v zemi. Fašismus na UA neexistuje, jen v Rusku. Tato skupina nenáviděla Rusko, už před 10 lety. ( Důvody nebudu teď rozebírat, ale racionální nejsou.)

  A takových lidí, je spousta. I obdobných blogů jako Kydy, ale prorežimních, blogů.
  Nevím, jak o Kydech, ale lidi občas vědí o nějakém, alternativním blogu, ale nečtou ho. A nic pro ně neznamená.
  To vysvětluje přístup alternativy k BL. Hodně lidí je zná (zřejmě z dřívějška) ale obsah, je pro alternativce tak otřesný, že je čtou jen přesvědčení. Takže z alternativy téměř nikdo.

  ___________________________

  Jaký je dosah alternativních názorů??

  O přístupech na Litterate, nevím nic, ale analogicky.
  Na YouTube najdeme pořady Bobošíkové – Aby bylo jasno, Kubáska, Xavera, Svobodné rádio a dalších, pár dobrých pořadů. Mluví tam i Vlk, Peter Staněk a další. A dobře! Když se zadaří, je přístupů okolo 50 000. Někdy 70 nebo pokud to není jen o politice, víc. Někdy třeba 20 nebo míň. Tedy, řádově desetitisíce.

  PŘESTO (!) se to ve volbách, kdy je veřejnost, díky šílené politice české vlády, zdánlivě (!) přístupná alternativě, moc neprojevilo.
  ________________
  Zkusme zapřemýšlet, proč.

  Předně. Tyto pořady nejsou vlastně o politice. Vypichují nešvary ve společnosti a zajímavá témata. S tím, komu to lidé hodí do urny, nesouvisí. Že někde na radnici něco ODS zase ukradla, není důvodem ji nevolit ve volbách, jsme li přesvědčeni, že ODS jinak vládne dobře.

  Kydy dříve psaly o zajímavých tématech. Na tom získaly čtenáře. Četli je lidé, různých politických preferencí. Dnes, kdy chce Vidlák vstoupit do politiky, začaly být angažované.
  Dejme tomu, že na alternativě nějací čtenáři přibyli. Jiní odešli. Poměr názorů ve společnosti, však zůstává stejný!
  VOLEBNÍ PREFERENCE SPOLEČNOSTI TO NEOVLIVNILO ANI V NEJMENŠÍM.
  Zatím mírně, je ovlivnilo ohrožení životní úrovně. Proto byly volby takové, jak dopadly.

  Blogy tohoto typu, ať už ze strany mainstramu nebo alternativy, NIKOHO NEPŘESVĚDČÍ. Jen přesvědčené. Kteří si zde utvrdí vlastní názory a že v nich nejedou sami.
  Protože, politický názor, nevychází z racia. Tedy, kromě těch, kteří přes svou stranu, tunelují ze státního. A mají tak, za své názory, finanční zisk.

  — Politické přesvědčení, je obdobné náboženskému přesvědčení. —
  Věřící, na vyvracení své víry, reaguje agresí. Nejen u náboženství míru. Kromě dalších excesů, vykrvit prezidenta nebo střílet opozici, navrhovali členové ODS z Jesenice a Brna. Veřejně. A oni by to skutečně dělali, kdyby se, zatím (!), nebáli trestu, kdyby mohli. Vývoj, přes různé náhubkové zákony, trestání za nesouhlas s vládou a zprávy volebního zákona, které mají konzervovat současný stav, JASNĚ SMĚŘUJE K DHIMMIZACI OPOZICE. Dědičné postavení dnešních politických „elit“ pak k obdobě feudalismu. Pokud si dnešní rozvojové země, udrží aspoň jistý stupeň prostupnosti pro názory a sociální postavení lidí, v Evropě beznadějně a protože evropskými suverény jsou USA, které nepotřebují ekonomického soupeře, nevratně, zaostáme. Tudíž, změna je životně potřebná, dříve, než k tomu dojde.

  __________________
  Ještě k tomu, co nám říkají počty přístupů, tedy čtenost, o tom, jak nějaké médium politicky ovlivňuje veřejnost??

  Dejme tomu, že máme médium, jehož čtenost je 70 000 přístupů. Přesvědčených může být polovina, potenciálně přesvědčených 10 000 (ale opravdu jen potenciálně!). Zbylých 25 000
  nepřesvědčitelných.
  POČET PŘÍSTUPŮ AUTOMATICKY NEZNAMENÁ, NÁZOROVOU KOMPAKTIBILITU.
  Samozřejmě, i v případě vyšší čtenosti, bude poměr podobný.
  PŘESVĚDČITELNÝCH, standartními metodami „hele, Franto, podívej se na tohle…“JE MALÉ MNOŽSTVÍ.

  Potřebný počet voličských hlasů.
  Dejme tomu, že médium má čtenost 150 000. A někdo kalkuluje s tím, že jsou to zrovna ti přesvědčení. A všichni jsou voliči.
  Jen v minulých volbách do Sněmovny, opozici propadl téměř 1 000 000 hlasů. (nikdo neví, jestli je Šlachta opozice) Další miliony nepropadly. To jsou řádová čísla, wo co, ve volbách, go.
  To medium čtou ti voliči. Případně nevoliči. Neexistuje nějaký nový segment společnosti, ještě volebně nevytěžený. Někteří volí, mají přesvědčení, proč a jak. Někteří nevolí a mají pro to neprůstřelné přesvědčení také. Byť se jejich důvody, pro přesvědčené voliče, nezdají dostatečné. Jsme zase u toho, že názory jedněch, jsou pro druhé, nepřijatelné. Zase budeme přesvědčovat a zase se setkáme s odmítnutím nebo i s agresí.

  Proto je, ve společnosti, zahlcené informacemi, politický dosah jednoho média, imaginární.

  Pro srovnání
  Podívejte se na influencery pro děti na YouTube, kde mladým vysvětlují politiku. Třeba, o co jde na Ukrajině. Řádově až statisíce přístupů a „tisíce děkovných dopisů“, jak jim to influencer pěkně, srozumitelně, vysvětlil.
  Ale, influencer je takto nenastavil. Což je jádro pudla! Pouze, za peníze, využívá jejich, již hotového, nastavení, aby měli, ten správný názor, na konkrétní událost.

  Závěrem.
  Není problém v tom, že by bylo málo ochotných lidí něco změnit. Není problém s dílčími kroky u jednotlivců. Lepší málo, než nic. To nahoře nebyla kritika Vidláka. Je moc fajn, že něco dělá. Bylo to jen realistické zhodnocení možností. Odrazit se musíme od reality.

  Proč tohle vlastně píšu?!
  /// Nevím jak ostatní, ale já ve všem, co se v alternativě děje, vidím jakousi bezradnost a nekoncepčnost!
  Přešlapování na místě. Nebo chaotické, náhodně(?) generované, kroky. Snahu o ofenzívu, bez zajištění širokého zázemí a zásobovacích tras. A když se, kvůli naprosté degeneraci mainstreamu, ve volbách zadaří, příště je vše zase ztraceno. Vládní pozice nebyla využita k prosazení trvalejších změn. Což mainstream dokáže.
  Ještě jsem nic z alternativy neslyšel o tom, že je třeba získat mladý a masově!! Dinosauři jsou minulost, ti mohou mladým zprostředkovat, směr, vedení, ideologii, ale změny neprosadí.
  Něco jiného je vědět, že ty mladý je třeba získat a něco jiného je, to prakticky uskutečnit. Ale, alternativa nemluví (nechápe?) ani o tom prvním!

  Ví někdo, dělal někdo analýzu současného stavu tedy PROČ? jsme tam, kde jsme (vysvětlitelnou na KONKRÉTNÍCH příkladech!) tedy v prvním kroku, definici chyb a analýzu HLUBŠÍCH PŘÍČIN ve společnosti i v lidském chování, co k nim vedlo?
  A navrhl nějaký efektivní postup???
  Co dělat, JAK to dělat a PROČ to dělat?
  Ohledně tohoto by se měli sejít lidé, co k tomu mají co říct. (Ne ani tak influenceři nebo politici. ) Lidé z různých oborů, hlavně ti, co pracovali s lidmi jako pedagogové nebo se věnují lidskému chování, pak v marketingu, v PR, další, co dělají s lidmi praktickou politiku.
  A nastínit nějakou koncepci. A postup, jak ji prakticky, i decentralizovaně, naplňovat. Jak získávat lidi ( jde to, jen ne, proboha, přesvědčováním, jak tu zaznělo), kde brát prostředky, jak docilovat trvalejší změny ve společnosti, Každý, kdo chce, musí mít umožněno se zapojit, podle svých možností.
  ///Zároveň nesmí vyrůst nová, uzavřená elita! Ta lidi jen odradí a nakonec jí, místo kopýtek, narostou ruce. Viz. likvidace ČSSD nebo KSČM. ///

  TOHLE, musí být úplně PRVNÍ KROK!

  — Mohou se někde vyjádřit lidé, co mají k TOMUTO, co říci? —

  (Jen já osobně, to probírám se dvěma, co k tomu mají hodně, co říct.)

  Na první krok, musí navazovat kroky další.
  Jako budování struktury, získat spřátelené odborníky z různých oborů, na konzultace odborných věcí, vlastní netové knihovny za přehledným přístupem k informacím, zaplnit informační prostor obdobnými klipy, jako dnešní mainstream a zesměšňovat je tam (zrcadlově to, co dělají dnes oni, což dosah jejich činnosti vyruší), což v případě Fyjala & company, je velmi snadné.
  Zapotřebí by bylo např. PR školení představitelů alternativy, jak jednat s veřejností. Nejen, jak lidí neodradit předem, ale i třeba to, jak zvládat, v rámci alternativy, jiný názor, komunikaci, asertivite. Na překonávání osobních animozit, jak pracovat s informacemiy atd..

  Nebo jak zakládat politické organizace, občanská sdružení, jak mají jejich kandidáti před volbami působit na lidi, Jak získávat u veřejných rozpočtů peníze, jak psát projekty atdatd…

  (Příklad přeskočení pořadí kroků)
  Jeden čtenář už vypracoval dotazník. Což je fajn. Ale, jaksi jsme překročili kroky, kdo dotazník bude odborně oponovat, kdo a jak masově to bude distribuovat a kdo statisticky vyhodnocovat a kde se výsledky uplatní prakticky. V případě nevyužití potenciálu, je to spláchnutí úsilí
  lidí a finančních prostředků)
  Touhu po změně a energii lidé mají. Finance by se také sehnaly. Ostatně, není potřeba moc.

  Je toho hodně. Bez budování solidních základů odspodu, se to zase zřítí. Protože, každý chce být nahoře.

  Dejme tomu, že zima bude tak krušná, že Fyjalu lidi vymetou. Ne o moc, protože i pro modré náboženství, budou určité typy lidí, trpět. A Fyjala za to přece nemůže.
  JAKMILE SE POMĚRY ZLEPŠÍ, MODŘÍ ZASE VYHRAJÍ VOLBY.
  V naší politice je to tak pořád. Když je lidem zle, volí alternativu. Pokud se jim daří, i díky alternativě, lépe, znovu volí modré zloděje. Pak se jejich situace zhorší a sinusoida se opakuje.

  Proč? Vládnout je přitažlivé. Ale budování smysluplné, volby přetrvávající struktury zezdola, ve školství, státní správě, sdělovadlech, není politicky výnosné.
  Přitom je jasné, že mainstream, o když nevládne, si udržuje ve státě svou strukturu. Když nevládne alternativa, nezbývá po ní nic.

  V případě obvyklé nekoncepčnosti a chaosu, bude zase úsilí lidí a finanční prostředky, jako tolikrát předtím, tradičně, spláchnuty do kanálu…

  1. Vy to schytáte, že se vám to nevešlo na 20 řádků 🙂

   Podle mě je nezbytné (a už jsem to tady psal i říkal několikrát) vybudovat strukturu think tanku, vícevrstevného s doshaem do každé obce, čas využít k vygenerování 200 poslanců a 30 senátorů a u voleb zúročit.
   Chce to ale změnu myšlení z celebritního na pracovní a realistické.

     1. Čím více peněz, tím lépe.
      Jenže, dnes jich nepotřebujete tak mnoho. Na šíření a distribuci informací. Na kopírování textu, myšlenek. Dnes je vše téměř zadarmo.
      Nebo na cestovné. Uspořádate videokonferenci. Na spoustu věcí, stačí důchodci, pokud jsou na tom se zdravím dobře. Mají erudici a nepotřebují se touto činností, výhradně živit.
      Jsou různé fondy na různé činnosti. Stačí napsat projekt. Lidskoprávní neziskovky, to umí. Namitnete, nám fondy projekt nepřijmou. Namítnu, přijmou. Jen musíte vědět, jak na to. Oni se to učí už na fakultě. My se musíme učit také.
      Politické strany dostávají peníze. Musí je investovat i do mladých. A ne třeba jen do svých straníků.

      Ale jo, ono nic nejde…

     2. Praveze prakticky zadne penize. Stoji to na kooperaci, komunikaci, znalostech a zajmu. Technicke prostredky jsou potreba, ale nestoji to na penezich.

      1. Jsou, a dokud si ti nepřipustíme a neseženeme je, tak se nehneme z místa.

       Kde by byl dnes Babiš, kdyby neměl k volnému použití balik peněz?

       1. Babiš je Babiš a je jen jeden. Ostatní subjekty, nikdy mít jeho zdroje, nebudou.
        (Pokud nebudou krást způsobem, že z 2,5 miliardy státních Kč na rekultivaci krajiny, zničené doly, jde ihned 500 mega Kč do stranické pokladny. Na modré to tehdy píchl Michálek z fondu životního prostředí. Tehdejšího šíbra Drobila, to stálo v ODS aspiraci na předsednictví a předsedou se stal jiný, opatrnější…)

        Obdobnou strukturu, o které mluvím, mají Piráti.
        A s kolika penězi na kontě, začínali?

   1. A schyta to popravu.
    Tohle je diskuze.
    Veci, ktere si zaslouzi samostatny clanek tady takhle zbytecne zapadnou.
    Krasna analyza, i navrhy, ale zitra uz ji tady nikdo nenajde.

    1. Sakuro,
     myslím, že vím, proč jsme se dostali tam, kde jsme. Kde je chyba.
     Myslím, že vím, jak, pomaličku, měnit názor, těch už přesvědčených. Kde děláme chybu v komunikaci.
     Myslím, že vím, JAK získat mladý. CO je pro ně přitažlivé.
     A myslím, že vím, jak a kde, získávat peníze. Kterých není potřeba mnoho.
     Ano, peněz není potřeba mnoho, protože stačí využít mechanismy stávajícího systému, proti němu.

     Myslím, že něco vím, protože se tímto zabývám aspoň 10 let. Protože jsem pracoval s mladýma. Jako mladý, jsem mladé vedl. Zaujmout je, získat. Šli jsme i proti politickým záměrům a úspěšně.

     Tady na sklo, mohu nastínit postup, kroky a logiku. Nemohu o tom psát konkrétně. Bohužel!
     Nechodí sem jen alternativci.

     Existuje vůbec nějaká skupina, která by dala svoje zkušenosti dohromady, třeba formou brainstormingu a měla ambici, vytvořit něco trvalejšího?
     Protože, dejme tomu, Fiala bude odejit. Jakmile se situace zlepší, modří zase vyhrají a zase budeme v ….🥴

     PS:
     Svého času, když šla ČSSD do kytek, co jim přestal šéfovat Hašek, jsem jim vypracoval program záchrany. Díky pár osvíceným členům. Na místním sjezdu, ale byli tam delegáti z vedení, jsem jim to přednesl. S praktickými ukázkami. Měl byste vidět ty bafuňáře! Vůbec se nechytali. Žádné povědomí o lidech, marketingu, strategii firem (s tím souvisí), ničem. To nejde, to se nikdy nedělalo, to nejde. A teď jsou v kytkách…

     1. Ja vim, neni to lehke…
      Ale to je na jinou diskuzi.
      Me jenom bylo lito, ze to tu takhle zapadne, i kdyz nevim, kolik lidi by si otevrelo samostatny clanek.

      Jinak k te CSSD, ja myslim, ze po odchodu Haska to bylo uz nevratne a dostalo to poradny sesup.
      Ale zacalo to uz za Paroubka. Tehdy CSSD odstranila sve logo (ozubene kolo) a nahradila ho oranzovou ruzi…
      To byli ti americti poradci, ktere si socani platili (desitky milionu), a kteri jim predpovedeli, ze odrana zajmu delniku je passe, a budoucnost je v liberalni mestske levici (Blair).
      Poche, Sabatova jsou uz jenom krece.
      Ted se soutezi, kdo se napakuje na poslednim socanskem kseftu – prodeji prazskych nemovitosti.

     2. Dexxi, srryjako, ale jestli si fakt myslíte, že ČSSD šla do kytek kvůli špatnýmu PR a marketingu, tak snad radši změňte řemeslo.

       1. Podle me presedlali ze socialismu na radikalni neomarxisticky proticesky eurobolsevismus.
        Ti, co je volili jako socany, v hruze utekli a v volici eurobolsevismu meli svoje kone. Tak sli pravem do prdele, bohuzel i s par rozumnymi lidmi.

  2. Teda dexxi, já zírám. Kdyby to bylo víc strukturované, mohla by to být skvělá analýza chyb, které dělá alternativa a jak z toho ven. Mohu citace použít na svém blogu?

   1. Omlouvám se, Homere, že to není moc strukturované. Psal jsem tradičně v terénu na mobilu.

    Citace použít můžete, jen mne tam uveďte.
    A děkuji Vám za poctivost, že se ptáte. Jsou tací, co se neptají a nejen tady…

    1. Pokud se mě to podaří nějak tematicky seřadit, bude to pěkný kamínek do mé sbírky. Bude se to jmenovat Dexx a alternativa nebo tak nějak podobně. Až to budu mít přiťuknu vám odkaz, když budu vidět že jste na diskuzním drátě. Můžete si to stáhnout a předělat podle sebe a případně vrátit. Ale dnes už nemůžu na oči….

  3. A znáte tu, jak neměla co na sebe? A přitom plná skříň.
   To, co popisujete, se již konááá. Stačí se přidat… Notak pojďte…

  4. Pár lidí, keří psali jako vy už to taky vzdali, protože se nic nemění. A proč se nemůže nic změnit. To je prosté. Protože lidi dávaj přednost nepodstatným názorům a postojům a podstatné základní životní potřeby berou jako něco, co z názorů a postojů tak nějak jakoby samovolně vyplyne. Ale nevyplyne, dokud ty potřeby se nestanou přímo volebním trhákem, kerej se bude zatrhávat do sečítání. Teprve tímto způsobem se dostanou do vládnutí jen naše potřeby. Ano, po volbách by seděly v křeslách naše sečtené potřeby. A to je to podstatné. A jak je to dnes? Po volbách tam seděj pytle názorů a postojů.

  5. Dalsi mega prehled zblbnuti do detailu a rajtujici trvani na nich v soutezi chytrosti ,na kterych nezalezi ,kdyz se situace meni kazdy den..
   Napominani, poucovani /bez toho to nikdy nejde/,zbytecne otazky na ktere se „chytre“ a poucne odpovida zbytecnymi odpovedmi, dejme tomosti , hlavne rady dobre minene , /myslim to s vama dobre jak vzdycky, tak ne musite vzit vazne nebo uvidite/,rozsahle predpovedi na nicem nezalozene vseho nejhorsiho ,riti se to urcite , to si zadnej takovej nevodpusti..

 18. Europoslanec Ivan David: „SPD má organizaci, program, jasná stanoviska, zkušenost s prací v Parlamentu. Nepotřebujeme dvojici Havel–Vrábel. Jediné, co mohou, je puknout vzteky,“ pravil.
  Co vy na to, vážení?
  Tohle je podle mě to drobení sil. Hodně slimáčku na tu naši kapustičku.
  Půjdu se na demošku SPD v Ostravě na chvilku podívat. Co z nich vyleze. A možná cosi nafotit.

  1. A drobí síly podle vás SPD nebo ti, co si šušní vlastní a nepřidají se pod křídla velkého Okamury?

   To mi vždycky připomene jistou osobu, která ohrnovala pysk nad Zemanem, že rozděluje lidi, štěpí, nesjednocuje.. a vůbec ji nenapadlo, že jestli chce jednotu za každou cenu jako nejvyšší hodnotu, měla by to být ona, menšina, která se přidá k většině, a ne naopak.

   Že Okamura nemá zájem skákat podle neo-Mináře a noví chvilkaři nemají zájem propagovat SPD, je asi zjevné a u těch přemýšlivějších to mělo vybudit aktivitu šedých buněk.

   1. Likvida mistnich bunek SPD je asi velkym varovanim pro kazdeho, kdo by se chtel k Okamurovi pridat.
    Poptavka po narodni strane, jez se opira o vlastni clenstvo, ktere ovsem nechava politicky rust a nedusi ho, tu je stale. Jestli je takove i PRO neni aktualni otazka dne. Mozna ano, mozna ne, ale SPD se chova proti zajmu svych aktivnich clenu zcela urcite.

    1. To je bohužel ten smutný fakt. Trikolora v počátku takové očekávání vzbudila, ale dopadlo to jako vždy (jak by řekl pan Černomyrdin)

   2. Nejsem odborník, ale asi je to pravda.
    Problém je v tom, že každý se považuje za většinu, (dokazujíc to různými parametry), ke které by se ti ostatní měli připojit.
    Zítra večer budu možná chytřejší
    Jdu si poslechnout Japonce naživo. Pro mě není ani tak důležité, co se říká, ale
    jak se to říká.
    Profesionální deformace. Písemně se lže podstatně lépe než ústně.

     1. Okamura nemá projev Vůdce.
      Je schopný politický marketér, má dobrý program. Je konzistentní.

      Investice do PR odborníka, který by mu pomohl projev zlepšit, by se jistě vyplatila…

  2. Ani pan David nebude tak úplně mimo, ale kdo už vypnul vyšší nervový systém a přepnul na základní instinkty hop hop, ten může mít problém s pochopením.
   Emocionální a psychická investice do takových věcí zvyšuje setrvačnost myšlení a míru slepoty. Hlavně když se ještě začnou pálit mosty a lidi rozdělovat na ty, kdo hopsají s námi a na ty, co nehopsají – rozdělují, nespojují a takové ty sluníčkářské plky.

   Asi je načase vzít rozum do hrsti a kouknout, jak vypadá realita.
   https://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Petr-Hampl-Statecny-Ivan-David-715596

   1. Absolutní souhlas. Pana Davida sleduju řadu let. Opakovaně prokazuje, že je slušný a odvážný člověk. Nechci jmenovat, ale o těch nových „bojovnících“ to neplatí. Kolik už tu bylo těch rychlokvašek. Pamatujete se na Věci veřejné?
    Pročpak pana Vidláka a Zakladatele nezaráží, že se nikdo nepokouší ani blokovat tyto stránky, vždyť už prokázali, že s tím nemají nejmenší problém? Dřív to třeba bylo proto, že se jednalo o marginální opoziční web. To už teď neplatí. Tak proč?
    Odpověď podle mě zní: Protože nevadí!
    A proč nevadí? Protože demonstrace nejsou prostředkem změny. Protože dochází k dalšímu štěpení opozičního hnutí, přestože pan Vidlák opakovaně doporučuje sjednocování. Ale PRO je realita, a to byly potenciální hlasy pro SPD.
    A to v tom lepším případě, jsou i horší scénáře. Demonstrace se dají snadno zneužít (ženy v Iránu se bouří proti hidžábu, což je zcela legitimní a pochopitelné, ale už zastřelili nějakou chuděru. Kdo, no to se neví, ale určitě to byl někdo z vlády, že. Vzpomínáte na studenta Zivčáka?).
    Proč si myslíte, že se bojí? Stojí za nimi organizace, které se nebojí spouštět a provozovat války. Které nejspíš odpálily Nordstream. Které asi chystají provokaci s jadernou zbraní. Proč by se proboha bály pár hesel?

    1. Bezva. Kdyz se lide sejdou ve vetsim poctu na demonstracii odsoudi to nic nedelajici Mudr David ,/kdyby aspon lecil rodiny a deti ,ale to je jina zodpovednost nez klavesnicovat pitomosti a nestaral se aspon co delaji jini /,a tady ten nahore napise ,ze dochazi k dalsimu stepeni , kdyz sou lidi pohromade..
     A jeste k tomu zadnou chuderu jeste nestacili zastrelit.
     Lzi zapadu tady taky radi siri..

     1. Nicnedělající David … to o vás něco vypovídá – i kdyby nedělal nic jiného, než referování o činnosti eu parlamentu a komise v Nové republice, zasloužil by metál před nastoupenou jednotkou /možná zdejší/

  3. No konečně 🙂
   3K, PRO a SPD se nikdy nemohou domluvit, protože se PROGRAMOVĚ ničím neliší jedna od druhé a společně od pětikolky. Jenže každá ta partaj má svého předsedu a ten má své ego. A tak si navzájem konkurují.
   Možná to je tak lepší…

   1. Zásadní problém je ten, že prakticky nikdo z nich nemá ambice (natož plán) něco reálně řešit. Tj. analyzovat, pochopit, vygenerovat možnosti a vybrat a připravit to optimální.

    Oni jen naskakují na právě palčivá témata – reálná nebo vymyšlená, na jejich základě se snaží prosadit se coby celebrity a ukousnout kousek prostoru pro sebe.
    Když se potkají dva, co takhle strašně bojují proti drahotě plynu, nemohou níkdy spolupracovat, protože jim nejde o ten plyn, ale o svoje koryta – jsou to reálně konkurenti.
    Spojování pro ně znamená jen povrchní proces založený na tom, že oni budou dominovat a ostatní se podřídí. Což je zvlášť pikantní u těch, co mají existenci a mentální obzory založené na tajtrlíkování.
    Metrika jsou lajky na FB a kompars na náměstí. To je pak překvapení, když je s tím někdo pošle do prdele.

    1. Gogo,

     Zásadní problém je ten, že prakticky nikdo z nich nemá ambice (natož plán) něco reálně řešit. Tj. analyzovat, pochopit, vygenerovat možnosti a vybrat a připravit to optimální.

     já být vámi, tak už mám vlastní stranu, možná i dvě anebo ještě lépe tři. Vás je pro psaní článků a komentářů skutečně škoda. Vy máte určitě na víc – tak se nebojte světa – a hup do toho! Hip hip hurá!

      1. Myslím, že Svědkové Strelkovovi Česká republika ještě registrací strany neprošli. Jejich registrace by mi neunikla.

       A pokud jste myslel tu Malou stranu a Velkou stranu, minul jste mou myšlenku – sice jen o kousek – ale minul.

       1. Každý gogo, pokud napíše studenou a tvrdou realitu je buřič?
        Ono to tak totiž je – až na to, že nebouříme, ale naopak ochlazujeme horké hlavy.
        Všichni jsme gogo. Každý jiný.

        1. Neumim to popsat vašimi slovy abyste rozuměl na první dobrou a proto ta moje odmlka – zkuste to ale produmat, třeba se k jádru dostanete:
         Popis tvrdé reality založený na rozváženém základu je identifikovatelný ihned – pisatel takové analýzy si je vědom tohoto nedostatku a nestabilitu základu vyplňuje a kompenzuje emotivním projevem. Čím více jsou komentáře blíže té nestabilitě, tím je komentář autora afektovanější.

         1. Pokud je to ke mě, tak potřebuji jako známý nedovtipa dovysvětlení:
          Co je to prosím „Popis tvrdé reality založený na rozváženém základu… „.
          Jaký „základ“ by vám připadal „nerozvážený“??

          1. Základ opírající se o skutečné lidi a ne o interpretované popisy událostí. Interpretace je vždy tendenční, takže vlivem těch tendencí i rozvážená.

   2. Nějak tady postrádám druhou stranu našeho spektra: Hnidopicha, Marii P. a Lentilku (děkuji za to koťátko, po onuci, která nepřemýšlí hlavou to byla milá změna). Myslím, že i Vidlák cítí, že se ve státě odehrávají hry, které způsobují naši bezradnost. Ať se hneme kterýmkoliv směrem, všude to může být špatně.
    Jsem nikoliv skalní volič SPD. Davida můžu a mám rád, Okamuru můžu s velkými výhradami. PRO a Rajchl je velká neznámá a instinkt: říká ne i když rozum: ano, Havel a Vrábel jsou MCh 2. (fa Demonstrace na zakázku podle vašich představ s mírnou provizí).
    Přesto to všechno byl bych rád, kdyby Václavák nebyla blamáž (už vidím ty titulky: „Jsme na správné cestě“ a „S několika rozvraceči si poradíme“ a „Klid na práci pro vás“ = „Pocítí tvrdou pěst dělnické třídy“.
    Na řadě by pak byly dezinformační weby. Pokud by nevypli Litterate, považoval bych to za urážku.

     1. Víte, Homere, jedna z těch nejdůležitějších věcí, je udržet správné načasování – něco jako „je hloupé přijet se slunit na plážích v době, kdy startuje monzunové období…“

      A to „už je tady“ bylo ve smyslu „Sákryš, už je zas tady…“ anebo „Sláva, už je zas tady!“ – jen soukromě – pro mou sbírku… 😉

       1. Nezdvořilost je ukrývat své postoje s cílem využít slabší chvilky. Vy nevyužíváte slabších chvilek, takže vaše tzv. nezdvořilost je mnou viděna jako úpřimnost. A ta se cení.

 19. „A ten den přijde“… Es komm der Tag? Kromě expremiéra Topolánka z ODS, víš Vidláku, kdo to kdysi řekl?
  Pak prý že… „Nikdy neplatilo, že by SPD volili nějací polofašističní bijci.“ Tak nevím, můžeš Vidláku upřesnit, kdo to teda jsou ti polo*** bijci???
  Jinak mám ještě jeden dotaz:
  Jaký je rozdíl mezi Aspen institutem Fialou a Aspen institutem Babišem? Prosím o uvedení alespoň jednoho rozdílu mezi nimi. V konečném důsledku pro národ. Jinak do II. kola voleb senátorských vyžírků fakt nemá cenu chodit, pakliže se rozhoduje mezi zástupcem 5-kolky a zaměstnancem ANOfertu.

  1. Aspen Institut Blyštivý Péťa je vzorný žáček, který úslužně přinese i švestičky (ne svoje, ale naše) ze zahrádky a nad očekávání a na JISTOTU splní všechna zadání. Do Bruselské ř..i půjde na JISTOTU nadšeně a se zpěvem až se mu brejličky budou třepat. Aspen Institut Babiš není tak úplně vzorný žáček, dokonce to vypadalo, že kamarádí s jedním fuj fuj chlapcem z Maďarska (MOŽNÁ to nemyslel vážně), taky plní zadání, ale kafrá (aspoň doma). MOŽNÁ nám ty švestičky nesebere úplně všechny a nedá je klukům co zná z Aspen Instutu. Je to rozdíl JISTOTY proti MOŽNÁ.

   1. Njn, to je ale strašně MALÝ rozdíl. Je to jako jistota popravčí čety (Fiala) pro vojenského rekruta-zběha, oproti „mlýnku na maso“ v 1. útočné linii (Babiš).
    Často bývá lepší rychlý konec hrůzy než hrůza bez konce…
    Pořád nevím, kdo byli ti polo___bijci, co nevolili SPD.

    1. Přesto se vždycky najde víc těch, co si raději vyberou mlýnek na maso, který dává sice malou, ale aspoň nějakou naději.

     Rychlý konec hrůzy bývá lepší než hrůza bez konce pro ty, co to mají stejně za pár. Mladý člověk dokáže žít nadějí, že každá hrůza jednou musí skončit.

     Proto potřebujeme získat nějaké mladé. Čím víc, tím líp.

    2. Já myslím (doufám), že se tak dá získat čas….Jakože si nevyberu JISTOTU popravčí čety a v první bojové linii, v tom masomlýnku, se mezitím může objevit nějaká další možnost, řešení. Nechci říct, že věřím na zázraky, ale asi věřím. Takže podle mě je asi lepší hrát o čas.

  2. No nevím, kdo to řekl, ale hulákali to henlainovci tady u nás na severu. K tomu ještě řvali Heim ins Reich. Všechno jsme jim splnili, ten den přišel a mohli odejít domů do říše. Sice se jim moc nechtělo, ale přeci jen šli.

 20. Hilda, Helmut! Zle je, zle je!
  V nordsrýmu 2 díra zeje.
  Bude mráz u germána,
  u Bornholmu fontána
  ze dvou děr v té známé trubce
  ze skopčáků dělá trubce.
  Slouží zájmům ameriky.
  Už nepůjdou do fabriky
  dělat Tigry, Leopardy,
  žádných marek miliardy
  už nebudou počítat,
  ani Mein Kampf pročítat.
  —-
  Stříhaj kůži z tlustých řití
  můnlajt do příbytků svítí
  i na hubě kůže husí
  zvítězí i bez diskusí.

 21. Ad nordstrom :
  Ve snaze zjistit, kdo je tedy vlastně majitelem těch trubek, jsem vyhledala info na Wikipedii
  https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Nord_Stream
  V odstavci o pohnute historii stavby lze dohledat odpověď na otázku, komu byl NS vždy největším trnem v oku a to tak, ze i čtenář idnesu musí zavahat, zda za poškozením stojí Rusko….
  Bude totiž zajimave, kdo se přihlásí k opravě.
  Ne z důvodu, ze by snad přeci jen mohl NS sloužit k prevrave plynu, ale ze dle prohlášení Dánska představuje poškození hrozbu pro námořní dopravu.
  P.s- upozorňuji na čisi komentář níže, ze před par dny byla údajně překážena ukrajinská diverze na jižním plynovodu

 22. Slibuji to, co jsem slibil, odvolavam to, co jsem odvolal …
  Stanovení maximálních cen energií nebude u domácností v Česku limitováno spotřebou. U malých a středních firem budou v pátek jednat evropští ministři zodpovědní za energetiku o návrhu, který by jim pomohl zavedením cenového stropu do výše 80 procent nejvyšší spotřeby za posledních pět let. Uvedl to ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela (za STAN).

  „Vládní nařízení ohledně zastropování cen energií nebude spotřebu domácností limitovat. Jsme přesvědčeni, že jsme schopni dosáhnout úspor ve spotřebě energií u domácností i bez zavádění limitů na spotřebu,“ řekl ministr Síkela na tiskové konferenci ke strojírenskému veletrhu.

 23. Jen jsem zde chtěl podpořit tu skupinu, která je pro účast na demošce, jedna z mála věci, která posouvá myšleni mainstreamu. Prostě pokud má až tolik lidí opačný názor, už to asi stojí za to něco se o něm dozvědět. Přijďte všichni!

 24. Vyhlásenia Vladimíra Putina na stretnutí o priebehu sezónnych prác v teréne:

  A úroda v Rusku plne pokryje domáci dopyt a zvýši vývoz. Celková úroda obilnín v Rusku by tento rok mohla dosiahnuť rekordných 150 miliónov ton, vrátane pšenice
  Pre rozvoj ruského poľnohospodárskeho sektora by sa dodatočné príjmy mali použiť predovšetkým na podporu blahobytu poľnohospodárov
  Osobitnú pozornosť treba venovať podpore rodín poľnohospodárskych pracovníkov povolaných na mobilizáciu
  Západ spôsobuje celosvetovú potravinovú krízu, preto Rusko musí chrániť svoju potravinovú bezpečnosť.

 25. Pokud se k nám má přiklonil více lidí, ano informace osvěta, letáky. Kolik z nás to dá, často si člověk udělá zlou krev i mezi nejbližšími. Ale dojít na Václavák a ukázat názor na válku, ojrohodnoty a podobné sebevraždné směřování je ta nejmenší vydaná energie s velkým potenciálem pro další vývoj přemýšlení těch nerozhodnutých viz. Solomon Asch
  https://www.ilincev.com/psycho

  1. Za letáky bych se teda opravdu styděl to rozdávat mezi známými, ale za svoje názory se nestydím a pár hektolitrů zlé krve už jsem určitě způsobil. Ta krev se po pár letech, u těch, co mají paměť v pořádku, zase většinou zklidnila a dali mi zapravdu.

   1. Pokud je vaším cílem dělat hektolitry zlé krve, napište si to za nick „gogo“. Lidé budou ihned vědět, o co jde… 😉

   2. Vzhledem k tomu, že jsem se nikdy netajil tím, že jsem hlasoval proti vstupu do EU a komentoval dění otevřeně a bez příkras, tak si ti bystřejší snad dovedou představit tu situaci tehdy a někteří i postupný posun názorů lidí v podslední době.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *