20 července, 2024

Francouzský vzor

Už jsem tu psal, že nejlépe se zřejmě po eurovolbách rozhodl Macron. Rozpustil parlament a vyhlásil volby na šibeničně krátký termín. Vzápětí se rozhádala francouzská pravicová politická scéna a došlo to dokonce tak daleko, že šéf francouzských Republikánů Ciotti byl vyfocen, jak se zbraní v ruce brání sídlo své strany před vlastními vzbouřenci.

Ne, nebudu rozebírat, co přesně se ve Francii stalo, to už udělali povolanější. Zvláště mohu doporučit texty Pavla Šika na jeho fejsbůkovém profilu. Prostě se tam navzájem sesazovali z předsednických postů tak vehementně, že se to řešilo u soudu a výsledkem je, že francouzská pravice žádnou jednotnou spojenou kandidátku neudělá i kdyby se Le Pennová na hlavu stavěla. Le Pennovci nejspíš volby vyhrají, průzkumy jim věští zhruba třicet procent, ale na vládu to zřejmě stačit nebude.

Francouzská levice naopak okamžitě složila „Lidovou frontu,“ povolala i bývalého prezidenta Hollanda a po volbách zřejmě sestaví vládu spolu s Macronovci… Prezidentova koalice zřejmě ve volbách skončí jako třetí vzadu, ale zůstane u vesla. Macron tak bude moci zase na nějakou dobu zůstat v klidu. Takhle jednoduché to je.

Že se Francie dostane zase více do rukou islamistických stran, že vláda bude zase o něco zelenější, teplejší a duhovější, koho by to trápilo, že? Aneb, jak vytřískat maximum i z uvadajících preferencí. Já sice Macrona nemám rád, ale musím mu přiznat, že není hlupák.

Mimochodem… Macronovo politické uskupení je v současné době preferenčně asi tak na stejné úrovni, jako naše ODS. Někde kolem patnácti procent. Současná koalice by už většinu nesložila. Piráti potvrdili, že po volbách vypadnou ze sněmovny, TOPka i Lidovci existují jen díky koalici SPOLU, přičemž Modroptákům už to nepřináší žádné benefity, jen náklady.

Kdyby Fiala nebyl blbej… (promiňte, to je protimluv…) Zkusím to znovu. Jestli to Blažkovi jen trochu pálí, tak teď udělá přesně totéž, co udělal Macron. Předhodí lidu trochu volebního divadýlka, zbaví se koulí na noze, nabídne národu nového šéfa strany a všem vysvětlí, že teď už se konečně obrodili. Třeba Zahradil… ten je teď volný. A udělají to dřív, než se Motoristé krajsky ustaví a naplní kandidátky a než Kateřina Konečná dokončí sjednocení české levice.

Nějaké ztráty budou, ale ODS by to zachránilo. Pragmatická spolupráce s Babišem by dala zapomenout na neschopného Fialu ze Stanjurou, zavřely by se vody nad blbou Pekarovou Adamovou, Lidovci by se stáhli do svých moravských bašt a tam by potichu zahnívali… Noví mladí a nadějní sekáči by nejspíš nedosáhli výsledku jako za rok a půl. A obětního kozla by mohli udělat z Rakušana. Ten teď má problémy s policejním zásahem proti Kozákovi i s mrtvolami kolem Dozimetru.

Ve volební kampani by se proti Esterajchovi všichni zaměřili (i Turek by se rád přidal) a tato soustředěná palba by si STAN dost pravděpodobně dost odskákali. Másla na hlavě tam všichni mají dost. Navíc mají Nerudovou…

Ze stejných důvodů by se předčasné volby hodily i SPD, která by mohla argumentovat, že jako jediná z vlasteneckých uskupení je na ně připravená, protože má strukturu, peníze i kandidáty. Kdyby Tomio vytáhl pár známějších jmen alternativy, tak by zřejmě měl slušnou šanci, napravit politické škody posledních dvou let a nepotřeboval by k tomu ani žádnou koalici s nikým. SPD potřebuje jen trochu nové krve.

Ve výsledku by sněmovně zůstaly ODS, ANO a SPD. S nimi pak zřejmě hodně otřesení Starostové, dále STAČILO! i Motoristé, ale menším volebním ziskem než za rok a půl. Andrej Babiš by koalicí s ODS leckoho zklamal, ale hlavně by nedosáhl na ústavní většinu. Se STAČILO! či Motoristy by zase nedosáhl stojedničky. Trojkoalice motoristické pravice, středového ANO a levicové STAČILO! by musela projevit hodně velkorysosti, aby mohla fungovat a malé partnery by to každopádně poškozovalo přímo před očima. Protože Macinka ani Konečná nejsou hloupí, zřejmě by na takovou koalici nekývli.

Naopak, pokud Modroptáci předčasné volby neudělají, propadnou se svým upoceným vládnutím někam k deseti procentům a přestanou být pro budoucí koalice jakkoliv zajímaví. Andrej Babiš bude mít na výběr z více partnerů a každý z nich může být silnější než ODS. Vnější podmínky nejsou nijak růžové, ekonomické oživení nikdo nečeká a Fialovi už nikdo nevěří ani nos mezi očima. Pokud by v ODS nebyli hloupí a položili vládu teď, po předčasných volbách by pro ANO byli skoro jediným možným partnerem a pravděpodobně by si podrželi alespoň část prebend, o které by se navíc nemuseli dělit s Jurečkou a MPA. Samá pozitiva a sociální jistoty…

Kolektivní modroptactvo má teď před sebou zajímavý rebus. Podrží svého koaličního úhlavního přítele, Rakušana? Nebo ho hodí přes palubu za Kozáka? Novináři po něm teď docela jdou. Zesílí to ještě? Mají záminku, která se hned tak nezopakuje. Mohou shodit většinu ve sněmovně a ještě to bude Rakušanova vina. Prezident jim podepíše cokoliv, stačí to domluvit s Kolářem.

Pokud to neudělají, Motoristé i STAČILO! pěkně zesílí, naplánují si podobně povedenou volební kampaň jako teď, Andrej Babiš také nebude zahálet, SPD také třeba chytne druhý dech a napraví pošramocené vztahy s ANO, Dozimetři defintivně zametou stopy a posbírají liberální voliče… a modří ptáci se umístí na hezkém šestém místě s dvaceti poslanci a nulovým koaličním potenciálem.

Mají tam o čem přemýšlet…

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód. Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“

187 thoughts on “Francouzský vzor

    1. Není divu. Tahle partaj se v Reichu smí fízlovat oficiálně, takže tipuju, že se to ani nebudou snažit vydávat za fejk.

    1. Omyl. Automobil značky ANUS sice existuje, ale je to elektromobil vyráběný v Belgii, určený pro potřeby europoslanců a hostujících politiků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *