18 dubna, 2024

Export ukrajinských potravin do EU

Ukrajina chce zrušit blokádu hranic, kterou už mnoho týdnů provádějí polští zemědělci a TIRáci.

Proto ukrajinské ministerstvo obchodu už odsouhlasilo omezení na vývoz potravin do EU přes Polsko – mají být znovu přijaty omezující kvóty na vejce, kuřecí maso, cukr a některé další potraviny.

Největší kontroverze jsou kolem exportu obilí. Proto má být vytvořen zvláštní režim s jmenovitým určením, do kterých zemí může být vyváženo obilí, jaké množství a jaké druhy. Sami Poláci pak požadují úplný zákaz dovozu ukrajinského obilí do Polska.

Přes Polsko se bude moci převážet obilí jenom do dalších zemí, s tím, že veškerý tranzit obilí (i dalších potravin) přes Polsko do zahraničí bude evidovaný už na hraničních přechodech, náklaďáky nebo vlaky budou monitorované po celou cestu až na hranici nebo do přístavu, kde opustí Polsko. Pokud nebudou podmínky dodržované, chystají se polští zemědělci znovu „vykládat“ obilí z vagonů přímo do pangejtu vedle trati.

To jsem zvědavá, jak dlouho to vydrří, než polští šmelináři najdou další cestičky, jak na systém vyzrát.
A také, jestli čeští zemědělci najdou dost odvahy, požadovat stejná omezení jako Poláci.

24 thoughts on “Export ukrajinských potravin do EU

 1. „To jsem zvědavá, jak dlouho to vydrří, než polští šmelináři najdou další cestičky“
  Neni co hledat, polaci zacali totalni blokovani hranice i kvuli tomu, ze „tranzitni“ obili do Litvy a Lotysska se jim odtud jiz nasledujici den vracelo uz jako „dovoz ze zemi EU“

 2. Do EUvoleb je šance, po volbách …….

  Boj proti nekalým obchodním praktikám: Evropská komise shromažďuje názory zemědělců a provozovatelů v potravinovém řetězci

  ZPRAVODAJSKÝ ČLÁNEK 27. února 2024 Brusel Generální ředitelství pro zemědělství a rozvoj venkova

  …..Evropská komise vyzývá zemědělce a všechny menší dodavatele v celém potravinovém řetězci, aby se podělili o své zkušenosti s nekalými obchodními praktikami. Průzkum je v současné době k dispozici online ve všech jazycích EU do 15. března 2024…….
  https://agriculture.ec.europa.eu/news/fighting-against-unfair-trading-practices-european-commission-gathers-views-farmers-and-operators-2024-02-27_en

 3. Ale to je těžký průšvih, tím pádem půjde k nám bez omezení se všemi zdravotními i ekonomickými důsledky.

 4. Čeští zemědělci mají tolik odvahy, kolik vidí podpory společnosti.
  Můžeme to napsat?

  Farmáři: Nejsme sami

  ….Vidím, že policisté i obyčejní lidé začínají chápat, že nejde jen o vaše zájmy a vaše farmy, ale také o zdraví a zájmy nás všech. S jakými reakcemi se setkáváte?

  – Pokud jde o policii, jsou – řekl bych – výjimečně zdvořilí.

  Nevím, jestli je to kvůli neochotě eskalovat konflikty.
  Snad každý počítá s tím, že za dva týdny půjdou sedláci na pole a všechno automaticky uschne, spadne, zmenší se, až v dubnu po polních pracích přijdou prázdniny a všichni na to zapomenou.
  Normální, obyčejní lidé vidí kvalitu výrobků.
  O této kvalitě dnes všichni mluví.
  A máme situaci, kdy se do Polska dovážejí produkty, které nejsou kontrolovány z hlediska kvality…..
  https://myslpolska.info/2024/02/21/rolnicy-nie-jestesmy-sami/

  U nás Policie řeší telefonování za jízdy, a kupku hnoje.
  Policisté u nás si možná nepamatují na své předlistopadové kolegy?
  Dovedete to pochopit?

  1. Josef původní napsal:8 března, 2024 (12:24)

   Můžeme napsat něco obdobného?

   ….. Polští zemědělci protestující od 9. února proti zemědělské politice Evropské unie a dovozu laciných potravin z Ukrajiny se vrátili do Varšavy. Zatímco před týdnem jich bylo v ulicích metropole asi 30 tisíc, ve středu odhadují organizátoři jejich počet na sto tisíc. Došlo i na půtky s policií, když se někteří z farmářů pokoušeli násilím dostat do Sejmu…….

   …..„Přišli jsme sem od Tater i z Baltu. Všichni mluvíme stejně – green deal nás všechny zlikviduje.
   Pokud nás vláda neochrání, padneme,“ dodal další.
   Protestujeme nejen tady ve Varšavě, ale v celém Polsku.

   Jsou tu s námi horníci, hutníci, pracovníci z potravinářského sektoru i z automobilového průmyslu,“ řekli odpoledne zemědělci před budovou Sejmu, kam se protest přesunul. Vadilo jim, že policie valné většině z nich nedovolila vjet do Varšavy na traktorech……..

   https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-polsti-zemedelci-se-vratili-do-varsavy-pred-sejmem-se-stretli-s-policii-40463238

  2. Dovedu. Policajt jedná na základě zákona. Zákony nevydává státostrana s monopolem a moc, nýbrž parlament svobodně volený občany. Jestliže se vám poměry nelíbí, stěžujte si na sebe jestliže jste v menšině a volíte jinak, na své soutupouny.

   1. Takovy drobny problem je, ze parlament je zvoleny na zaklade nejakych slibu kterezto pak neplni a jedna v primem rozporu s nimi. Jak pak nebyt za tupouna?

    1. Máte pravdu že v tomto volebním období je odklon od volebních programů rekordní, ale kdo při zkušenostech s těmito stranami čekal že se alespoň pokusí program dodržet ?

     1. No, ja ne 🙂 Tenkrat jsem rikal, ze se do roka budou vsichni divit i usima. No, nespletl jsem se. A ne, nemam z toho radost.

    2. Mam ten dojem, ze volici Petikoalice s jejim odklonem od slibu predem pocitali.
     Bylo to spiknuti, lest, nebot obe stany (Petikolka a jeji volici) vedely, ze nemuzou se svym planem vyjit na svetlo v plne parade.
     Tim prilakali i spoustu volicu ze sede zony.
     A tem je nejaky odklon od slibu uplna putna.
     Pohledte: Volba prezidenta (PePy) bylo fakticke referendum o Fialove vlade; o samotnou volbu prezidenta slo jako o druhou v poradi dulezitosti.
     58% bylo pro Fialu (+dodatkove PePu107).
     Ted situaci osvetli az eurovolby v cervnu.
     A tam ocekavam pouze mirny pokles hlasu pro Petikolku. Lehce propadne, ale ne prilis a to proto, ze ocekavani svych volicu plni.
     Mozna se ji hlasy propadnou o cast sede zony, ktera ji volila v parlamentkach. To bude zalezet na tom, jak moc sikovne sede zone neco nalzou. Ovsem hlasu trvalych priznivcu Petikolky se to nedotkne, ti opet pocitaji s tim, ze Petikolka bude v kampani lhat a pak stejne bude delat to svoje, co dela dneska.

     1. Byla to strategie, a úspěšná. Samozřejmě, že voličské jádro demolice velmi dobře vědělo, o co jde. Mně pravidelně „nezklame“ protistrana, jenž i po 35 letech zkušeností s demoliční entitou je „opět překvapená a poukazuje na lež, podvod, klam, atd.“ na údajně nebohé voliči…
      Pokud vím, volby se může zúčastnit pouze osoba příčetná, svéprávná, schopná samostatného úsudku – co prosím bránilo a brání tzv.českému, nyní již z velké části úspěšně zfašizovanému a nacifikovanému voliči ( mimo prvovoliče) zhodnotit své mnohdy letité zkušenosti, a podle toho provést volbu ?
      Odpověď zní NIC.
      Pokud si kdokoliv stěžuje na to, že média jsou jednostranná a otevřeně slouží, podkuřují stávajícím deprivantům, měl by procitnout – není ohně bez kouře, existuje poptávka nejen na straně zadavatele, ale i kozumenta, voliče, a na straně konzumenta bude nejspíše mnohem větší, než si byla a je schopna alternativa připustit.
      Dát, řídit se tím, co v běžném hovoru kdosi ledabyle zmíní, je zkratkou k prohře, nicméně právě na mělkých a téměř neexistujicích pragmatických, reálných základech alternativa,přesvědčujíce spíše sama sebe, stavěla a přeceňovala své možnosti, schopnosti.
      Nakonec vícero voleb je dostatečným důkazem – volič ve finále obstrouhl zákeřnou roli US, medií, zneužití justice, etc. , a opakovaně deprivantům potvrdil jejich moc. Vůbec mu nevadí vládní propojení s organizovaným mezinárodním zločinem, ani přímá účast premiéra v tomto segmentu, stejně tak v osobě MV, nevadí mu náckovské způsoby, jednání i legislativa, dokonce mu nevadí ani nepokryté zasahování státu do horkého konfliktu, nevadí mu otevřená sveřepá snaha o rozpoutání, vyvolání téhož, včetně jaderného, nevadí mu zbídačení, ostrakizace i otevřená eliminace oponentů, nevadí mu odnárodnění, rozpuštění v nové libtardí říši, nevadí mu NIC, co má v šuplíku Demolice – nevadí mu to vše páč TAKOVÝ ČESKÝ VOLIČ JE, PROTOŽE VETSINU PRODUKTIVNÍCH TVOŘÍ HAVLOVY DĚTI, GENERACE FORMOVANÉ TĚSNĚ PŘED A PO PLYŠI. A TĚCH STARŠÍCH, ZRALÝCH, KTEŘÍ JE VOLÍ, KTEŘÍ JE OBHAJUJÍ, JE PODSTATNĚ VÍCE NEŽ SI MNOZÍ PŘIPOUŠTÍ -> MOHLI BY A MAJÍ O CO PŘIJÍT ( jak majetek, tak sociální, společenský status ).
      Jediný, komu to nespíná je alternativa.
      Před chvílí při přepínání TV jsem zaznamenal další sprostou nechutnost ČŤ pod názvem Obchod se strachem, ….. zrovna ve chvíli, kdy tam perspektivní, aktivní a přesvědčený libtardí produktivní mladík, sedíce neformálně kdesi na schodech, se zápalem a opovržením zvracel o protestech jako projevu frustrace proruských sil, atd…Stačilo mi cca ani ne 5 sekund… Zatím „milosrdná“ verze liberálního nacismu, jenž houstne.
      A proč jsme tam, kde jsme, tedy stávající evropské hnízdo zmijí, nacismu a vlezdoprdelismu?
      Stačilo být velkorysý vůči ultra trhovcům, černoprdelníkům, kolaborantům, vlastizrádcům, liberálům, eurohujerům, etc., utápět se odpouštěním neodpustitelného, omluvami neodpustitelného, výše zmíněným přístupem k realitě a soupeři, spíše nepříteli – tedy idealismus, preference mimózních přístupů, hodnocení, tragická či neexistující personální agenda, neschopnost jednoduše říci, definovat co vlastně chci spojená s neschopností to „prodat“ veřejnosti, nedej bože ji přesvědčit či představit uvěřitelnou VIZI, nemístným chorobným optimismem až směšný mimoňstvím, etc… ve zkratce to mnohdy působilo a působí ( na pragmatickou, v reálu se pohybující a dle jednoduchých pravidel žijící, hodnotící veřejnost) jako klub s dobrým dodavatelem, takoví současní hippies, kterým se sluší zatleskat, ale od účtů mi nepomohou a chleba nezlevní, kterým chybí uznávané mozky, osobnosti ( neberu teď komedianty ), charizmatické persony. Kteří působí jako ti, co nevědí co chtějí, nevědí jak to srozumitelně říci, a co si vůbec počít …
      Poukazy, příměry o fungování vztahů v partě i ve společnosti, respektive o styčných bodech v obém, vedené v přátelském duchu, byly asi maximálně k přeskočení.
      První kupa hnoje, KONEČNĚ, ta první kupa hnoje je vlaštovka jak dál, jak znejistit doposud pevnou demolici, a odhalit skutečnou tvář.
      Je nutné počítat s tím, že plebs je hluboce rozdělen tak fatálně, že je více než pravděpodobná studená občanská válka – kterou už dávno demolice, respektive strany v ní vedou.
      Je nutné si přestat hrát na schovku a jasně definovat cíl, zájmy, možné způsoby, budoucnost, výhody řešení. Bez otevřeného střetu ( už je na něj asi pozdě ) to nepůjde – což by si alternativa, odkojená společensko-sociálními pohádkami B.Němcové o univerzálním dobrém konci a nutnosti aplikace správných společenských pravidel vůči destruktorovi, mohla, měla uvědomit …
      Jo, a mnohem usilovněji sázet, představovat, používat zkušené, chytré, schopné při sebeprezentaci …
      Nic nového pod sluncem, jen začít brát, vnímat realitu vážně, a zavřít skříňku s brejličkama do růžova- pokud tedy jenom nevědí akademickou, klubovou debatu, nebo si nehraju …

   2. Schumacher napsal:
    8 března, 2024 (13:08)

    Umíte pochopit psaný text?

    V Polsku, Německu, Francii, …..jsou státostrany, nebo nesvobodně zvolený parlament?

    V EU nemáme jeden metr na všechny?
    Nejsem Schumacher, abych měl soutupouny.

   3. Fízl je ozbrojená pěst vlády za každého režimu. Vždycky když dojde na lámání chleba v této zemi, stojí fízli proti lidem na straně tyranie.

   4. Máme zde uskupení, jež, kromě jiného, chce dosáhnout odvolatelnosti politiků.
    Já vím – selektivní paměť a kognitivní disonance …

  1. Pana Čech.
   Co Vám říká nový druh naturalu,etanol,další bio složky do poh.hmot.
   S dalším přidáním bio složky do nafty,je problém projít STK kvůli splodinam ve výfukovém plynu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *